مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان

درمان کم کاری تیروئید همانقدر که به ظاهر آسان و بی خطر به نظر می رسد، با یک پیچینگی هایی همراه است (بخصوص در نوزادان و زنان باردار) که نیازمند دقت بیبشتری می باشد.

مهمترین داروی مورد استفاده همان ترکیبات سنتتیک هورمون تیروکسین و یا T4 است که به نام لووتیروکسین معروف است.

در مورد مصرف قرص لووتیروکسین باید دقت کنید که خیلی با نظم باید بخورید و رعایت نکات ذیل الزامی است:

1- هر روز در یک ساعت خاص و با معده خالی خورده شود.

2- تا 0.5 ساعت بعدش هم چیزی نخورید.

بنابراین بهتر است آنرا صبح ها قبل از صبحانه تنظیم کنید.


لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و مادام العمر باید مصرف شود.

در جوانان سالم، پزشکان معمولاً با "دوز جایگزین کامل " T4 (یعنی دوزی که قرار است به طور کامل عملکرد تیروئید را به حالت عادی بازگرداند) آغاز می کنند. 

دوز جایگزین کامل براساس وزن بدن محاسبه می شود و برای اکثر افراد بین 50 تا 200 میکروگرم (میکروگرم) در روز است.

در افراد مسن یا افرادی که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند شروع درمان جایگزین تیروئید معمولاً با 25 تا 50 میکروگرم در روز می باشد و به تدریج در طول زمان دوز افزایش می یابد.

بعد از تغییر دوز لووتیروکسین دو هفته بعد علایم کم کاری برطرف می شود ولی برای تثبیت سطح TSH حدود 6 هفته طول می کشد. 

بنابراین بعد از تغییر دوز لووتیروکسین 6 هفته بعد TSH چک می شود و این روند آنقدر تکرار می شود که سطح TSH تان در محدوده نرمال قرار گیرد و علایم بالینی برطرف شود.

هنگامی که دوز مطلوب T4 بدست می اید سطح TSH هر سال یا بیشتر پس از آن اندازه گیری می شود تا مطمئن شود که درمان مکفی می باشد.

هنگامی که یک فرد شروع به مصرف داروهای جایگزین هورمون تیروئید می کند اهداف درمان بسیار ساده هستند. آنها عبارتند از:

سطح هورمون های تیروئید، به طور خاص، تیروکسین (T4) و سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) نرمال می شود.

علائم کم کاری تیروئید، مانند یبوست، خستگی، ریزش مو و عدم تحمل سرما از بین می رود.

توقف و برگشت هر گونه اثراتی که کم کاری تیروئید ممکن است در سیستم های ارگانیک مختلف داشته باشد (به عنوان مثال، سطح کلسترول بالا) بهبود یابد.

کاهش اندازه گواتر، در صورتی که بیماری هاشیموتو وجود داشته باشد.

درمان کم کاری تیروئید برای نوزادان

در یک نوزاد مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی، هدف این است که سطح تیروئید را به حالت طبیعی و سریع و ایمن بازگردانیم. سریعتر سطح تیروئید نرمال می شود پیشرفت های شناختی و حرکتی نوزاد در نوزادان اغلب نرمال می شود.

لووتیروکسین درمان انتخاب هیپوتیروئیدی مادرزادی است.


مدیریت

اغلب، فرم مایع لووتیروکسین به نوزادان داده می شود.

مهم نیست که لووتیروکسین را با شیرخشک اطفال یا هر نوع آماده سازی با آهن یا کلسیم ترکیب کنید. 

فقط بدانید که سویا، کلسیم و آهن همه می توانند توانایی نوزاد را در جذب دارو به طور مناسب کاهش دهند.

اگر قرصهای لووتیروکسین به نوزاد داده شود والدین باید قرص لووتیروکسین را با شیر مادر، شیرخشک یا آب تغذیه کودک مخلوط کنند.

کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی با برنامه منظم، اغلب هر چند ماه حداقل برای سه سال اول زندگی، ارزیابی می شوند.

طبق گزارش انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان، در موارد کم کاری تیروئید مادرزادی، آزمایش خون T4 سرم یا T4 آزاد و TSH باید در موارد زیر انجام شود:

- هر یک تا سه ماه در طول 12 ماه اول زندگی

- هر یک تا چهار ماه بین 1 تا 3 ساله

- هر شش تا 12 ماه پس از آن تا زمانی که رشد کامل شود

- هر دو هفته پس از شروع درمان T4 و هر دو هفته تا عادی شدن سطح TSH

- چهار تا شش هفته پس از هر تغییر در دوز

در فواصل مکرر زمانی که انطباق مورد سوال قرار می گیرد یا نتایج غیر طبیعی به دست می آید.

هیپوتیروئیدیسم مادرزادی یا مادام العمر می تواند با مطالعات تصویربرداری و اولتراسوند که نشان می دهد که تیروئید فراموش شده یا تیروئید نابجا یا نقص در توانایی سنتز و یا ترشح هورمون تیروئید وجود دارد تأیید می شود.

اگر هیپوتیروئیدیسم دائمی ایجاد نشود درمان لووتیروکسین ممکن است برای یک ماه در 3 سالگی متوقف شود و کودک دوباره آزمایش شود. اگر سطح طبیعی باقی بماند هیپوتیروئیدی گذرا فرض می شود. اگر سطح غیرطبیعی باشد هیپوتیروئیدی دائمی فرض می شود.

با این حال، کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید مادرزادی که از دارو خارج می شوند باید دوره ارزیابی تیروئید و بازتولید آنها را ادامه دهند زیرا این کودکان در معرض خطر بالایی از مشکلات تیروئید در طول زندگی خود هستند.

درمان کم کاری تیروئید حاملگی

به منظور محافظت از بارداری و سلامت نوزاد شما، ضروری است که یک زن هورمون تیروئید کافی در دوران بارداری داشته باشد.

قبل از بارداری
طبق دستورالعمل انجمن آمریکایی تیروئید، دوز دارو جایگزین هورمون تیروئید (لووتیروکسین) برای یک زن مبتلا به کم کاری تیروئید پیش از موعد باید تنظیم شود تا سطح TSH آن کمتر از 2.5 mIU / L قبل از باروری باشد.

در دوران حاملگی

محدوده مرجع سنتی مورد استفاده پزشک برای تشخیص و درمان هیپو تیروئیدیسم بارداری بطور قابل توجهی باریک تر است.

سطح TSH باید در سطوح خاص سه ماهه حفظ شود:

سه ماهه اول: بین 0.15 و 3.9 میلی واحد / لیتر

سه ماهه دوم: بین 0.3 تا 4.1 میلی واحد / لیتر

سه ماهه سوم: بین 0.4 تا 4.1 میلی واحد / لیتر

تداخلات دارویی:

1- مصرف همزمان با کورتیکوتروپین موجب تغییر وضعیت تیروئید می شود. تغییر مقدار لووتیروکسین ممکن است تغییر مقدار مصرف کورتیکوتروپین را نیز ضروری سازد.

2- مصرف همزمان با داروهای ضد انعقاد ممکن است اثر داروهای اخیر را تغییر دهد. در صورت افزایش مقدار مصرف لووتیرو کسین، مقدار مصرف داروی ضد انعقاد ممکن است کاهش یابد.

3- مصرف همزمان با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای یا داروهای مقلد سمپاتیک ممکن است اثرات تمام این داروها را افزایش دهد و به بی کفایتی کرونر قلب یا آریتمی قلبی منجر شود.

4- مصرف همزمان با داروهای خوراکی پایین آورنده قند خون یا انسولین ممکن است مقدار مصرف این داروها راتغییر دهد.

5- مهار کننده های گیرنده بتا ممکن است تبدیل لووتیروکسین به لیوتیرونین را کاهش می دهد.

6- کلستیرامین ممکن است جذب لووتیروکسین را به تأخیر اندازد.

7- استروژنها با افزایش غلظت سرمی گلوبولین پیوند یافته به تیروکسین، مقدار مصرف تیروکسین را افزایش می دهند. غلظت دارو را 12 هفته بعد چک کرده و دوز را بر مبنای آن تنظیم کنید.

8- داروهای القا کننده آنزیم های کبدی (مانند فنی توئین) ممکن است متابولیسم کبدی لووتیروکسین و مقدار مصرف لووتیروکسین را افزایش دهند.

9- دارو باعث کاهش اثر درمان گلیکوزیدهای دیژیتال می شود. سطح سرمی دیگوکسین را مانیتور کرده و دوز دارو را بر مبنای آن تنظیم کنید.

10- مصرف همزمان دارو با سوماترم باعث زود بسته شدن اپی فیز استخوانها می شود. همزمان با هم در کودکان استفاده نشوند.

11- کلیرانس تئوفیلین در بیماران با هایپوتیروئید کاهش یافته و با یوتیروئید شدن به حالت نرمال بر می گردد.

مقالات مرتبط با مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان

پرسش و پاسخ

سوال 1399/10/30

سوال: سلام من کم کاری تیروئید دارم 5 سال است که قرص میخورم ابتدا طبق دستور پزشک کامل میخوردم و بعد دکتر به نصف کاهش دادن 8 ماه پیش ک ازمایش دادم tsh 0.8 شده بود یعنی محدوده نرمال الان که ک دوباره ازمایش دادم شده 0.1 یعنی به سمت پرکاری تیروئید رفته ولی دکتر گفتن باز هم نصف قرص لووکسین 100 مصرف کنم آیا مشکلی نداره تیروئید پرکار تر نمیشه؟؟

پاسخ مدیر 1399/10/30

جواب: مقاله ای در همین وب سایت است به نام "مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان" آنرا دقیق بخوانید و سعی کنید نظم زیادی در خوردن دارو داشته باشید. به نرمال آزمایشگاه دقت کنید.تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود. اگر دوز مصرفی تان تثبیت شده باشد همان را طبق صلاحدید پزشکتان انجام دهید.

سوال 1399/10/22

سوال: سلام کم کاری تیروئید باعث چاقی میشود یا پر کاری تیروئید؟؟

پاسخ مدیر 1399/10/22

جواب: اکثرا کم کاری تیروئید موجب افزایش وزن می گردد.

سوال 1399/10/12

سوال: سلام وخسته نباشید، دختر من 16 سال داردو کم کاری تیروئید مادر زادی دارد، طبق دستور پزشک معالج که هر شش ماه آزمایش می ده، قرص رو روزی 1 ونصف می دم به جز جمعه ها دوتا، ولی فکر می کنم به نظر خودم خیلی زیاده، چون دخترم صبح ها که از خواب می شینه بسیار عصبی و تهاجمی هست، وکمتر می تونه خودش کنترل کنه ولی رفته رفته بهتر میشه تا بعد از ظهر، و این مسعله من رو نگران کرده، دکتر چه کارهایی لازمه تا من برای دخترم انجام بدم تا آنقدر عصبی نشه، به نظر میاد از عوارض لوتروکسین باشه

پاسخ مدیر 1399/10/12

جواب: عوارض جانبی احتمالی مصرف لووتیروکسین عبارتنداز : افزایش ضربان قلب ، درد قفسه سینه ، تنگی نفس ، تب ، گرگرفتگی ، عرق کردن، احساس سرما و لرز، ضعف ، خستگی غیرمعمول ، بی خوابی، عصبی شدن و عصبانیت شدید، تغییر و یا تاخیر در پریود و قاعدگی، اسهال ، استفراغ ، حالت تهوع ،شکم درد، افزایش اشتها افزایش وزن ، چاقی، ریزش مو ،گرفتگی عضلات، درد فک ، گردن، شانه و کتف، ، مشکل بلع و ..... توصیه می شود حتما شرایط شان را با پزشکشان درمیان بگذارید .

سوال 1399/10/01

سوال: سلام من از تیرماه سال 99متوجه شدم کم کاری تیروید دارم که یه مدت قرض مصرف کردم خوب شد ولی دکتر گفت ادامه بده که بعدش ازمایش دادم پرکار شد خودم یه مدت نخوردم رفتم ازمایش دکتر گفت خیلی کم کار شده که 45روز قرض لووتیرکسین 100میخورمtsh2.75شده ولی دکتر گفت بازم باید قرص رو کامل بخوری /(اقدام به بارداری هم هستم)آیا نباید دوز قرصم کمتر بشه؟

پاسخ مدیر 1399/10/01

جواب: جواب: مقاله ای در همین وب سایت است به نام "مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان" آنرا دقیق بخوانید و سعی کنید نظم زیادی در خوردن دارو داشته باشید. به نرمال آزمایشگاه دقت کنید چنانچه جواب آزمایشتان 0.03 است و پایین تر از حد نرمال است دچار پرکاری تیروئید شدید که نشان دهنده زیاد بودن دوز مصرفی برای شما می باشد لذا طبق نظر پزشکتان دوز مصرفی را کم کنید تا به دوز مناسب دست یابید و مصرف دارو را به هیچ وجه خودسرانه قطع یا کم و زیاد نکنید.. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود. توصیه می شود تا مشکل تیروئیدتان حل نشده اقدام به بارداری نکنید.در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دراد كه باید از طریق مادر به او برسد. در خانم‌های بارداری كه دچار بیماری كم كاری تیروئید بوده و یا مقادیر كافی ید دریافت نمی‌كنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری كم كاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند.

سوال 1399/09/30

سوال: سلام من سه ماهه باردارم ازمابش دادم تی اس اچ رو سیزده امکان داره مشکل ذهنی برای بچه پیش اومده باشه باید چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/09/30

جواب: کم کاری تیروئید در مادر باردار عوارض زیادی می تواند داشته باشد که حتما باید تحت نظر پزشک باشید و در صورت صلاحدید پزشک تان با متخصص پریناتولوژی مشورت کنید. لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد

سوال 1399/09/23

سوال: سلام من قبل از بارداری کم کاری تیرویید داشتم که تحت نظر پزشک با دارو نرمال شد اما بعد بارداری هر بار که ازمایش دادم کم کاری تیرویید نشون داده وبا افزایش دوز دارو هم نرمال نشده ایا برای جنین مشکلی داره الان هفته۳۴ بارداری هستم

پاسخ مدیر 1399/09/23

جواب: مشاوره با پزشك مربوطه در طول دوران بارداری و فالوآپ شرایط بیماری بسیار ضروری است.توصیه می شود در صورت صلاحدید پزشکتان با متخصص پریناتولوژیست مشورت کنید.

سوال 1399/09/20

سوال: سلام من ۳۲ سال دارم و برای لاغری و ورزش بدن سازی قرص لئوتیروکسینو با دز نصف شروع کردم و در هفته سوم اونو به روزی سه تا رسوندم و در هفته ششم با روزی نصف تموم کردم ولی متاسفانه به دلیل نداشتن اطلاعات کافی این قرصو با قرص افدرین و استانازول مصرف کردم و الان حدود سه هفته از پایان دورم میگذره و فقط شب ها حالم بد میشه و احساس میکنم ضربانم به قدری پایین میاد که قلبم میخواد وایسته خواستم ببینم چه چیزی باید مصرف کنم تا اثر این قرص از بدنم بیرون بره ؟ ممنون از پیج خوبتون

پاسخ مدیر 1399/09/20

جواب: به هیچ وج نباید از این قرص برای لاغری و مسائل دیگه استفاده می کردید. توصیه می شود حتما ویزیت متخصصص غدد شوید و چک آپ شوید و طبق صلاحدید پزشکتان دارو مصرف کنید.

سوال 1399/09/18

سوال: سلام من حدود ۳ماه پیش بعد از سپری کردن دوران قرنطینه کرونا آزمایش خون دادم tsh 21 بود به توصیه پزشک روزی ۱عدد قرص میخوردم تا بعد از ۳هفته که آزمایش دادم tsh0.51 شده بود. قرص و به نصف کاهش دارم. هفته پیش احساس کردم که هموت علائم ۳ماه پیش دوباره برگشته، آزمایش مجدد دادم tsh18 شده بود. به نظر شما دارو کامل بخورم یا نه ؟ علت بالا پایین شدن چی میتونه باشه؟ در ضمن antpo هم بالا هستش

پاسخ مدیر 1399/09/18

جواب: طبق نظر پزشکتان دوز مصرفی را کم کنید تا به دوز مناسب دست یابید. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود.

سوال 1399/09/08

سوال: سلام . وقت بخیر . بنده ازمایش هورمون های تیروئیدی رو چند روز دیگه دارم . میخواستم بدونم ایا روز ازمایش که باید ناشتا باشم قرص لووکسین رو بخورم یا نه ؟

پاسخ مدیر 1399/09/08

جواب: رای انجام ازمایش تیروئیدقطع کردن قرص تیروکسین لازم نیست ولی بهتر است جهت دقیق تر بودن نتیجه ازمابش تیروئید فقط روز ازمایش قرص خورده نشود .

سوال 1399/09/08

سوال: سلام من تیروید کم کار دارم یک روز قرصم یادم رفته ناشتا بخورم چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/09/08

جواب: در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو،بلافاصله بعد از یادآوری در صورتی که ۲-۳ساعت از زمان مصرف گذشته است،میل کنید. اما در صورتی که بیش از ۲-۳ ساعت گذشته است،نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و از ۲برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت نیز خودداری نمایید.

سوال 1399/09/07

سوال: سلام من 5 ماه پیش آزمایش دادم و به دلبل شرایط کرونا به دکتر مراجعه نکردم. به دکتر آشنا هم آزمایشم رو ارجاع دادم اما متاسفانه کرونا گرفتند و در بیمارستان هستند. 34 سالمه و 69 کیلو وزن دارم. مبخواستم ببینم با tsh=5.65 و t4=6.8 دوز مصرفی لووتیروکسین چقدر باید باشه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

پاسخ مدیر 1399/09/07

جواب: در ارتباط با دوز مصرف لووتیروکسین حتما باید تحت نظر پزشکتان باشید و زمان می برد تا دور مناسب بدنتان را دریافت کنید .

سوال 1399/08/27

سوال: سلام من تازه نامزدکردم وشوهرم ازاین قرص ب دلیل کم کاربودن استفاده داره خواسم بپرسم روزی خوردن این قرص مشکلی واسه ازمایش قبل ازدواجمون پیش نمیادیعنی استفاده کنه یانکنه ازمایش مثبت میشه یانه؟

پاسخ مدیر 1399/08/27

جواب: منظورتان قرص لووتیروکسین است ؟ خیر مساله ای ندارد.

سوال 1399/08/21

سوال: سلام خسته نباشید من ۳۳سالمه چن سالی هست ک قرص مصرف میکنم و اینکه خوب میشم بعد دوباره مصرف ک نمیکنم ی مدت کم بازم همون حالت قبل الانم T4/5.8وTSH15.8هستش ایا باید قرصمو مصرف کنم اگه بخام مصرف کنم روزی ی قرص ناشتا خوبه ممنون تشکر

پاسخ مدیر 1399/08/21

جواب: حتما باید مصرف قرص طبق صلاحدید پزشکتان باشد و دز مناسبی که طی روند درمان به دست می آید. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوان دوز مصرفی تان پیدا کرد و اغلب مادام العمر باید مصرف شود.

سوال 1399/08/19

سوال: سلام . من تقریبا یه ساله متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم . و قرص مصرف می کنم . ولی به شدت واسه مصرفش فراموش کارم .و تایم منظمی نداره . مثلا یه بار ساعت 9 صبح می خورم یه بار 11 صبح . بعضی وقتا هم کلا یادممیره . هروقت هم میرم آزمایش بعضی وقتا نرماله بعضی وقتا 19 یه بار 49 بود . خیلی تو مصرفش فراموش کارم نمیدونم باید چی کار کنم با اینکه یه ماه تنظیم بود برای بارداری اقدام کردم موفق به بارداری نشدم.

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: توصیه می شود که اولا حتما حتما این داروها رو سرموقع و درست مصرف کنید و گرنه سیکل هورمونی تان ممکن است به شدت دچار اختلال شود و ثانیا تا زمانی که tsh شما در رنج نرمال قرار نگرفته و به ثبات نرسیده توصیه می شود باردار نشوید. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد. کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. به طورکل عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری شامل : زایمان زودرس، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد

سوال 1399/08/07

سوال: سلام من نزدیک ۲سال کم کار تیروییدم که تازه کیا تاحدی ثابت مونده تیروییدم.که زیر۱ هست توی این دوسال هم نتونستم باردارشم.متخصص زنان هم برام سونو وازمایش نوشت وچک کرد گف که فقط مشکبت تیروییدته.یعنی این قدر مانع بارداریه که من توی دوسال نشدم؟

پاسخ مدیر 1399/08/07

جواب: کم‌کاری و پرکاری تیروئید با وجود اینکه ضد هم هستند اما در عمل هر دو می‌توانند موجب ناتوانی زنان در تخمک‌گذاری و نازایی آنان شوند. هورمون‌های تیروئیدی از طریق مکانیسم‌های زیر می‌توانند روی تخمدان‌ها تأثیر بگذارند: 1- هیپوتیروئیدیسم با کاهش SHBG سبب کاهش تستوسترون توتال و افزایش تستوسترون آزاد می‌شود. 2- هیپوتیروئیدیسم اولیه افزایش (TSH) و کاهش (Free T4) مشاهده می‌شود و نیز هیپوتیروئیدیسم ثانویه کاهش (TSH) و (Free T4) که با افزایش ترشح TRH از هیپوتالاموس باعث افزایش رهایی پرولاکتین از آدنوهیپوفیز و در نتیجه کاهش تخمک‌گذاری می‌شود. 3- هورمون‌های تیروئید همچنین اثر سینرژیسم با FSH برای تحریک سلول‌های گرانولوزا در تولید استروژن دارند. 4- هورمون تیروئید در لقاح یافتن تخمک هم نقش دارد. 5- دو فاکتور خودایمنی در تیروئید (که عبارتند از آنتی‌تیروگلوبولین آنتی‌بادی وAnti TPO یا آنتی ‌میکروزومال آنتی‌بادی)، می‌توانند مانع لقاح تخمک شوند. ● با توجه به اینکه قسمت اصلی و فانکشنال هورمون تیروئید قسمت آزاد آن است و میزان توتال می‌تواند بسته به حالات فیزیولوژیک مثل حاملگی و بیماری‌هایی مثل بیماری‌های کبد و کلیه تغییر کند (با تغییراتی که بر روی TBG ایجاد می‌شود)، بهتر است بخش آزاد هورمون تیروئید اندازه‌گیری شود. ● کم کاری تیروئید از طریق افزایش پرولاکتین می‌توانند منجر به ایجاد کیست در تخمدان شوند. ● شایان ذکر است درمان کم‌کاری تیروئید در اکثر موارد به نرمال شدن سطح پرولاکتین منجر می‌شود.

سوال 1399/08/04

سوال: سلام من کم کاری تیرویید دارم و tsh ۱۰.۶ هست البته آزمایش قبلی من دو ماه قبل ۱۲.۱ بود دکترم تجویز کرد که هر روز نصف و فقط پنج شنبه و جمعه ۱ عدد قرص بخورم بشدت موهام میریزه آیا این دوز کافی هست ؟

پاسخ مدیر 1399/08/04

جواب: معمولا مشکل در تیروئید می تواند مشکلات زیادی را در بدن ایجاد نماید، که شایع ترین آنها مشکلاتی برای موی انسان می باشد. لذا ریزش مو به دلیل کم اری تیروئید است و با درمان تیروئید بهتر می شود. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا پزشکتان بتواند دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود. بنابرای دارو را مطابق دستورالعملی که پزشکتان توصیه کرده مصرف کنید تا دوز مناسب حاصل شود.

سوال 1399/08/02

سوال: آیا درمان کم کاری تیروئید مادام العمر است؟

پاسخ مدیر 1399/08/02

جواب: بیش از 90 درصد بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند، کم کاری آنها مادام العمر است و باید همیشه داروهای خود را مصرف کنند و انتظار نداشته باشند پس از مدتی نیاز به مصرف دارو نداشته باشند، نکته مهم تر اینکه به هیچ عنوان خودسرانه میزان مصرف داروهای خود را کم یا زیاد نکنند.

سوال 1399/07/24

سلام: ایا کم کاری وپرکاری تیروئید میتونه منجر به اختلالات روانی ،فراموشی شدید منجر بشه؟

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب: کم کاری و پرکاری تیروئید و گواتر بیماری‌های ناشی از غده تیروئید است که عملکرد طبیعی مغز، سیستم عصبی بدن را کنترل می‌کند و تامین سوخت و ساز بدن و حفظ دمای بدن را بر عهده دارد. می تواند موجب تغییر روحیه ، خستگی مزمن و ... غیره شود که این عوامل به نحوی خود می تواند در فراموشی و غیره دخیل باشد

سوال 1399/07/15

سوال: با سلام سوال : دقیقا در مان با دارو چقدر طول میکشد تیرویید کنترل شود ؟

پاسخ مدیر 1399/07/15

جواب: در هر فرد فرق دارد تا به دوز مناسب دارو برسند.

سوال 1399/07/12

سوال: با سلام من تی اس اچ تیروییدم روی 14 هست ایا این نشانه کم کاری تیرویید است؟

پاسخ مدیر 1399/07/12

جواب: بله بسته به نرمال ازمایشگاه است ولی این رنج TSH یعنی تیروئیدتان کم کار است.

سوال 1399/07/09

سوال: باسلام و وقت بخیر خانمم باردار هست هفته 39 تقریبا یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردیم تجویز کردن هر روز یک قرص لووکسین و 5شنبه و جمعه 2قرص مصرف بشه و بعد از یک ماه آزمایش بدیم و THS یک دهم بود الان به نظرتون چیکار باید کرد با توجه به اینکه وضعیت کرو.نایی هست و خیلی میترسیم دکتر بریم لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/07/09

جواب: جای نگرانی نیست ولی باید حتما تحت نظر پزشک باشید . به طور کلی جواب آزمایش TSH تان به زیر 2.5 برسد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید جای نگرانی جهت بارداری وجود ندارد. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد. کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. به طورکل عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری شامل : زایمان زودرس، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد

سوال 1399/07/07

سوال: سلام.من کم کاری تیرویید دارم وهر روز نصف قرص لووتیروکسین 50 میخورم و علایم من کاملا برطرف شد اما دکتر برای اینکه بیشتر به حد نرمال tshنزدیک بشه گفتند کامل بخورم قرصم رو بجز 5شنبه و جمعه ها اما یکهفته مصرف کردم دارو رو کامل علایم من همه برگشت و شدیدتر شد و من قرص رو نصفش رو دوباره خوردم و علایمم بهتر شد .میخواستم بدونم چرا بااینکه هنوز به سطح نرمال نرسیدهtsh من اما با بالا بردن دوز دارو علایم من برگشت ؟ایا باید کامل قرص رو بخورم ؟یا همون نصف برای بدن من کافیه اما در ازمایش با خوردن نصف قرص هنوز نرمال نشده اما حال جسمی و روحیم عالی شده.ممنون میشم پاسخ بدید علت چیه؟چون با خوردن لووتیروکسین کامل نیمی از عوارض دارو رو بده دارم

پاسخ مدیر 1399/07/07

جواب: در حین تنظیم tsh باید مدام دوز دارو طبق صلاحدید پزشک تغییر کند تا دوز مناسب حاصل شود چنانچه دوز مصرفی زیاد باشد دیده شده که فردی که کم کاری تیروئید داشته تی تیروئیدش پرکار شده بنابراین حتما با پزشکتان تماس بگیرید علائم تان را بگویید و طبق صلاحدید پزشک دوز مصرفی را کاهش دهید.

سوال 1399/06/31

سوال: من به تازگی کم کاری تیرویید پیدا کردم و نزدیک ۳ ماه قرص میخورم الان برای چکاپ مجدد تیرویید زود هست ؟و اگر بخوام ازمایش خون بدم باید مصرف قرص رو قطع کنم ؟

پاسخ مدیر 1399/06/31

جواب: برای کنترل دارو ، 6 هفته بعد از شروع دارو باید تست TSH انجام شود تا دوز را کنترل کنیم. روز انجام آزمایش ابتدا تست را انجام داده و سپس دارویتان را مصرف کنید.

سوال 1399/06/16

سوال: سلام من هفته پنج بارداری هستم قبل از بارداری کم کاری تیرویید پیدا کرذم و لووتیروکسین مصرف میکنن. قبل از بارداری TSH برابر با 0/54 بود. آیا باید دز داروم رو افزایش بدم؟ تا چه رنج TSH برام نرماله و مشکل ساز نمیشه؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: TSH تان باید زیر 2.5 باشد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد. کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. ; که برای شما در این محدوده هست ولی برای مصرف یا قطع دارو یا حتی تغییر دوز باید حتما حتما طبق صلاحدید پزشکتان عمل کنید و توجه داشته باشید که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد

سوال 1399/06/12

سوال: 4سال پیش باردار بودم همون موقع متوجه شدم که کم کاری تیرویید دارم ، تا دوماه پیش قرص مصرف کردم و الان مصرف نمیکنم آیا اشکال داره

پاسخ مدیر 1399/06/12

جواب: قطع و یا مصرف دارو باید طبق صلاحدید پزشکتان صورت بگیرد.

سوال 1399/06/01

سوال: من ابتدای هفته ۸ بارداری هستم و عدد tsh آزمایش من 0.22 هست اما کنار آن علامت ستاره درج شده آیا نرمال هست؟

پاسخ مدیر 1399/06/01

جواب: مشکوک به پرکاری تیروئید هستید حتما حتما تحت کنترل پزشکتان باشید. (در تست TSH رنج 0/37 تا 5/5 نرمال است. زمانی که کمتر از این رنج باشد بیمار مشکوک به پرکاری تیروئید است.)

سوال 1399/02/25

سئوال: ایا کم کاری تیرویی در نوزاد با t۴ نرمال و tshبالا گذراست؟ مخصوصا اگه علایم بالینی نداشته باشه

پاسخ مدیر 1399/02/25

جواب: خیر ، فعلاً در مورد گذرا بودن آن فکر نمی کنم درمان را شروع کرده و در سه سالگی یک ماه فرصت می دهیم و دارو را قطع می کنیم و مجدد TSH را چک می کنیم. اگر در محدوده نرمال بود آنوقت لووتیروکسین قطع می شود.

سوال 1399/02/11

سئوال: آب نرمال باید روی چند حداقل و حداکثر باشد

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: منظورتان را دقیق نفهمیدم.