لمس، آنچه نوزادتان حس میکند!

نوازش کردن ملایم نوزادان توسط والدین نه تنها موجب آرامش نوزادان میشود بلکه در واقع به رشد آنها کمک میکند. پرورش دادن با لمس کردن، موجب افزایش هورمون رشد شده و به رشد نوزادان کمک میکند. مطالعات دانشگاه مینسوتا نشان میدهد که در آغوش بودن و نوازش شدن عملاً به رشد سریع نوزادان نارس کمک میکند.

علاوه بر این نشان داده شده است که ماساژ دادن ملایم نوزاد، سطح هورمون استرس که کورتیزول نامیده میشود را کاهش میدهد. این مححققین دریافته اند؛ نوزادانی که دوبار در هفته در یک دوره شش هفته ای، ماساژ داده شده اند نسبت به سایر نوزادان، کمتر بی قراری کرده و بهتر خوابیدند.

شما میتوانید به نوزادتان کمک کنید تا با لمس بافت های مختلف (نرم و سفت، صاف و پر از برجستگی) توسط انگشتانش، حس لامسه خود را تقویت کند. البته مراقب باشید تا او را از دماهای به شدت گرم یا سرد و سطوح خشن دور نگه دارید. شما میتوانید از لمس کردن برای بیان دوست داشتن نوزادتان استفاده کنید. نوزادتان را به وسیله مالش ملایم بازوها، دست ها، ساق پا، و پاهایش نوازش کنید. یا او را با در آغوش گرفتن در بین بازوانتان آرام کنید. حس کردن گرمای پوستتان و نوازش ملایم شما آسانترین و طبیعی ترین راه برای نزدیک تر ماندن نوزادتان به شماست.

ماساژ نوزادان یکی از تکنیک های اثبات شده برای بهبود بخشیدن به خواب، کاهش التهاب روده، تسهیل گوارش و افزایش روابط قوی بین شما و نوزادتان است. مطالعات همچنین نشان میدهد که ماساژ دادن نوزادان زودرس میتواند به رشد آنها کمک کند. لمس کردن و نوازش کردن نوزادان، میزان ترشح هورمون رشد را در آنها بالا میبرد و به آنها کمک میکند تا رشدی مناسب و مورد انتظار پزشکان داشته باشند. آموختن اینکه چطور نوزادتان را ماساژ دهید میتواند برای نوزاد و والدین و پرستار بسیار سودمند باشد.

مراحل

یک حوله گرم، روغن ماساژ یا لوسیون، پوشک و پتوی سبک آماده کنید. او را به یک اتاق ساکت و گرم با نور ملایم بیاورید. یک اتاق پر نور ممکن است نوزادتان را تحریک کند.اگر او دوست داشته باشد میتوانید از یک موسیقی ملایم استفاده کنید.
حوله گرم را روی پاهایتان بگذارید.
نوزادتان بر روی حوله طوری که راحت باشد بین پاهایتان قرار دهید.
لباس ها و پوشک او درآورید.
روغن یا لوسیون را برای گرم شدن در دستانتان مالش دهید. لوسیون های سرد میتواند نوزادتان را شوکه کند.
در حالی که با نوزادتان با آرامی صحبت میکنید، ماساژ دادن را شروع کنید. به چشمان نوزادتان نگاه کنید و با صدای ملایم با او صحبت کنید. دست هایتان را روی شانه های نوزادتان قرار دهید و به آرامی تنه او را به سمت انگشتان پایش مالش دهید.
شکم نوزادتان را به آرامی بمالید. اگر نوزادتان احساس سرما میکند روی نوزادتان یک پتو بیاندازید.
دستهایتان را به آرامی روی سینه نوزادتان قرار دهید و به آرامی به دو طرف حرکت دهید. این کار را تکرار کنید.
بازوها و دست هایش را ماساژ دهید.
دستتان را بر پشت و کمر نوزادتان حرکت داده و پشت اورا به صورت زیگزاگ ماساژ دهید.
پاهای نوزادتان را به همان روشی که بازوهایش را ماساژ دادید نوازش کنید.
به آرامی بطوریکه صورت نوزاد به سمت بالا قرار گیرد او را بچرخانید.
پوشک و لباس نوزادتان را دوباره به او بپوشانید.
سایر مقالات

مقالات مرتبط با لمس، آنچه نوزادتان حس میکند!

پرسش و پاسخ

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf