زردی نوزادان (بروز شده)

بروز شده در تاریخ 1398/06/07


اکثراً نوزادان در چند روز اول زندگی خود زرد می شوند. البته احتمال وقوع این عارضه در نوزادان نارس بیش از نوزادان رسیده است . اولین جایی که زردی درآن مشاهده میشود ، چشم نوزاد است به تدریج سینه ، شکم و پاهای نوزاد نیز ممکن است زرد شوند. هر نوزادی که زرد می شود حتی اگر حال عمومی اوخوب باشد بایستی در اولین فرصت توسط پزشک معاینه شود زیرا زردی شدید ممکن است باعث عقب ماندگی ذهنی و حتی مرگ نوزاد شود.


آیا باید از ابتلای نوزادم به زردی نگران باشم ؟

بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم در چند روز اول زندگی در پوست صورت خود ته رنگ زرد پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد باید آنرا به پزشک خود نشان دهید.

اگر کودک شما به وقت طبیعی متولد شده است در هفته اول احتمالاً نظیر یک فرشته لپ صورتی به نظر می آید. ولی اگر زودتر از موقع به دنیا آمده باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا پوستش صورتی رنگ بشود.


چه چیزی باعث آن می شود ؟

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود. نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از نرمال می رود، زردی از سر به پائین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمی شود. علت زردی در بسیاری از اوقات دقیقاً مشخص نیست و علل مشخص شده زردی، نیز بسیار متفاوت هستند که شامل ناسازگاری خون و Rh مادر با نوزاد، کم کاری تیروئید نوزاد، کمبودهای آنزیمی گلبول های قرمز مثل بیماری فاوویسم، زردی ناشی از کمبود دریافت شیر مادر، زردی ناشی از شیر مادر و علل بسیاری دیگر ...شیوع زردی در نوزادان چقدر است ؟

60 درصد نوزادان رسیده، روز دوم یا روز سوم پس از تولد دچار زردی می شوند که پس از یک هفته زردی آنها ناپدید می شود. در 80 درصد نوزادان نارس نیز که دچار زردی شده اند پس از تولد علائم از بین می روند.چگونه می توان زردی را درمان کرد؟

اگر کودک شما مبتلا به زردی به نظر می رسد ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد نماید. اگر کودک، رسیده متولد شده و از سایر جهات سالم است، اکثر پزشکان درمان را شروع نمی کنند مگر اینکه سطح بیلی روبین بالاتر از 15 میلی گرم در دسی لیتر خون برسد، از اوایل دهه 1970 زردی بوسیله فتوتراپی درمان می شده است. میزان خطرناک زردی، به وزن نوزاد و سن نوزاد بستگی دارد مثلاً میزان بیلی روبین 13 میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد 2 کیلوگرمی و 2 روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد 3 کیلوگرمی، ده روزه، خطرناک نیست.

در نوزاد رسیده بالاتر از سه روز، میزان بیلی روبین بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر، نیاز به بستری در بیمارستان دارد. این نقطه خطر در روزهای دوم و سوم پایین تر است لذا تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است.
اگر در نوزاد رسیده، میزان بیلی روبین به عدد 25 نزدیک شود و یا از آن بیشتر شود، بیمار اغلب در معرض تعویض خون قرار دارد. عدم بستری و درمان نوزاد در این موارد بسیار خطرناک است. اگر میزان بیلی روبین بالاتر از 25 میلی گرم در دسی لیتر باشد و درمان نشود، منجر به ایجاد بیماری مهلک و خطرناکی بنام ایکتروس (رسوب بیلی روبین در مغز) می شود. این بیماری با مرگ و میر بسیار بالایی همراه است و شیرخوارانی که جان سالم برد می برند دچار اختلالات شنوائی و بیماری حرکتی در اندام ها می شود که باعث ناتوانی جدی در زندگی آینده فرد می شود.معمولاً کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالیکه چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور فلورسنت قرار می گیرد. نور فلورسنت باعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود. بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می شود.

اگر سطح بیلی روبین کودک شما آنقدر بالا نیست که نیازی به فتوتراپی داشته باشد می توانید با قرار دادن وی در معرض نور خورشید در صبح زود و یا عصر دیروقت به پائین آوردن آن کمک کنید. اگر کودک شما دچار نوع نادر زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد. ولی خیالتان راحت باشد که آزمایش خونی RH که در زمان بارداری برای آزمایش ناسازگاری Rhesus انجام داده اید شما را از احتمال وقوع ناسازگاری با نوزادتان آگاه می سازد، آنگاه به منظور پیشگیری از این مشکل آمپول آنتی روگام دریافت خواهید نمود.

چگونه می توانم بفهمم که کودک من دچار زردی است؟

متخصصین انجام این آزمایش سریع را در منزل برای امتحان زردی توصیه می کنند:

در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی بماند با پزشک خود مشورت نمائید. (این روش برای بچه های با پوست روشن بهتر عمل می کند، برای بچه های دیگر، زردی سفیدی چشم یا لثه را چک کنید.)

بخاطر داشته باشید زردی وضعیتی موقتی است که معمولاً بدون هیچ مداخله ای به سرعت از بین رفته و اثرات دراز مدت ندارد. (مگر در موارد شدید)

اگر هر گونه تردیدی دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن باشید که برای برگرداندن رنگ صورتی کودکتان درست عمل می کنید.

تشخیص زردی نوزاد
زردی تنها یک علامت دارد و آن زرد شدن سفیدی چشم، بدن و مخاط‌ها است و باید نسبت به آن کمی حساس بود.

گاهی والدین و حتی پزشکان و پرستاران نیز در ارزیابی زردی دچار اشکال می‌شوند.

البته راهنمایی‌هایی وجود دارد. مثلا اگر تنها سر و صورت مبتلا به زردی باشد و سینه و شکم و اندام‌ها زرد نباشد یعنی عدد زردی بالا نیست اما هرچه زردی پایین‌تر بیاید حاکی از آن است که میزان زردی در حال افزایش است و هرچه به پاها برسد یعنی عدد زردی بالاتر و نگران‌کننده‌تر است.


در بسیاری از موارد ارزیابی چشمی کافی نبوده و پزشکان با دادن آزمایش خون مقدار زردی و نوع زردی را تعیین می‌کنند. زردی به ۲ نوع تقسیم می‌شود: زردی مستقیم و غیرمستقیم. آنچه اغلب در نوزادان اتفاق می‌افتد زردی غیرمستقیم است که می‌تواند به بافت مغزی خسارت بزند. زردی مستقیم چندان مشکل‌ساز نیست مگر اینکه نوزاد مبتلا به عفونت یا ناراحتی کبدی باشد. البته همیشه زردی تنها علامت نیست. اگر در کنار زردی علایم دیگری مانند بی‌حالی یا شیر خوب نخوردن یا بالا و پایین بودن درجه حرارت بدن وجود داشت احتمال خطر بالاتر است و مراجعه به پزشک باید با سرعت بیشتری صورت بگیرد.آیا تغذیه مادر بر روی زردی موثر است؟

به نظر نمی رسد که نوع تغذیه مادر، بر میزان زردی نوزاد تاثیری چشمگیری داشته باشد. لذا توصیه به خوردن غذاهای گرمی یا سردی، اغلب بیفایده است. بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.کدام نوزادان در معرض خطر بالاتری برای زردی قرار دارند؟
الف- اگر مادر گروه خون O داشته باشد ولی نوزاد گروه خون A یا B داشته باشد.
ب- اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد. بخصوص اگر مادر آمپول درگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و به ویژه در زایمان های دوم به بعد.
ج- سابقه زردی در فرزندان قبلی
د- عدم دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی
ه- نوزادان نارس (سن حاملگی کمتر از 37 هفته)
و- نوزادان با وزن تولد کمتر از 2500 گرم
ز- نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
ح- نوزاد مبتلا به فاوویسم

آزمایشات متداول برای نوزادان

گروه خون و Rh مادر و نوزاد
بیلی روبین ( مستقیم و غیرمستقیم )
CBC, Retic
آنزیم G۶ PD
کومبس مستقیم(احتمال ناسازگاریABO ، تکرار در صورت منفی بودن نوبت اول )

در صورتی که زردی طول کشیده باشد:
تداوم زردی بعد از ۲ هفته درنوزادان ترم و بعد از ۳ هفته در نوزادان نارس
ارزیابی از نظر گروه خون و Rh مادر ونوزاد
بیلیروبین ( مستقیم و غیرمستقیم)
انجامCBC,Retic
آنزیم G۶PD
تست های تیروئید (T۴,TSH)
کامل وکشت ادرار
مواد احیاء کننده ادرار

در صورتی که زردی درمان نشود چه عوارضی خواهد داشت؟
اگر شدت زردی بالا باشد و عدد آن به سرعت افزایش یابد و والدین نوزاد را سریع به پزشک ارجاع ندهند ممکن است زردی سبب بروز مشکلات مغزی در نوزاد شود. زردی می‌تواند در برخی مناطق مغز نفوذ کرده و انواع مشکلات مغزی، فلج مغزی یا دیگر مشکلات را پیش آورد. زردی در عین حال که مشکل شایعی است و برای تعداد زیادی از نوزادان رخ می‌دهد و اگر به موقع درمان شود مشکلی ایجاد نمی‌کند، چنانچه به موقع درمان نشود، می‌تواند در درصد پایینی مشکل‌ساز شود.

باورهای غلط در مورد زردی:
– رنگ زرد شیر مادر بخصوص در روزهای اول به هیچ عنوان باعث زردی نوزاد نمی شود برعکس شیر دهی مکرر در چند روز اول تولد سبب کاهش زردی نیز می شود.لذا شیر مادر در روزهای اول تولد نباید قطع شود. در موارد نادری که زردی نوزاد بیشتر از ۲ هفته طول کشیده و مقدار آن نزدیک مرز تعویض خون باشد می توان به صلاحدید پزشک مربوطه شیر مادر فقط به مدت ۴۸-۲۴ ساعت قطع و شیر خشک داده شود و مجدداً پس از ۲-۱ روز شیر خشک قطع و حتماً فقط شیر مادر داده شود.

دادن آب قند به نوزاد، یک اشتباهی که گاهی پزشکان می‌کنند این است که به مادران توصیه می‌کنند به نوزادشان آب قند یا سرم قندی بدهند. این کار بسیار مضر است و آب قند می‌تواند سبب بالا بردن میزان زردی شود. دادن هرچیز غیر از شیر مادر به نوزاد هیچ کمکی به رفع زردی نکرده و حتی می‌تواند مضر باشد.

آیا زردی نوزاد را در خانه می توان درمان کرد؟
اگر عدد زردی خیلی بالا نباشد و نوزاد چند روزه سالم باشد والدین می‌توانند درمان را در خانه زیر دستگاه فوتوتراپی انجام دهند. تاکید می‌کنم دستگاه فوتوتراپی، نه هر لامپی. دستگاه فوتوتراپی لامپ مخصوص و ویژگی‌های مخصوصی دارد که باید آن را از مکان‌های معتبر و مطمئن تهیه کرد. این دستگاه‌ها باید استاندارد بوده و لامپ‌های آن به موقع تعویض شود. کارکرد بیش از ۲ هزار ساعت این لامپ‌ها در کاهش زردی نقش نخواهد داشت. توجه به فاصله این لامپ‌ها از بدن نوزاد و اینکه لامپ محافظ داشته باشد ضروری است تا در صورتی که شکسته شد، پوست نوزاد را دچار سوختگی یا دیگر عوارض نکند. در این شرایط به توصیه پزشک آزمایش خون نوزاد در فواصل مختلف تکرار می‌شود تا میزان زردی تعیین شود. اگر حال نوزاد مناسب نباشد یا عدد زردی بالا باشد بهتر است درمان در بیمارستان انجام پذیرد.

        
سایر مقالات

مقالات مرتبط با زردی نوزادان (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1402/01/30

سلام وقت بخیر پسرمن ۳روزشه عدد زردیش۱۰هست تو۳۹خفته با وزن ۳/۸۰۰بدنیا اومد برای درمانش چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1402/01/30

طبق نظر پزشکشان عمل کنید تا میزان زردی پایین بیاید

سوال 1401/10/28

سلام ببخشیدپسرم موقعی ک متولدداشت زردی داشت ک بعد رفع شد الان سه ماهشه توخواب یهو صورتش زردمیشه آزمایش زردی داد زردی نداشت ودکترش گفت ک آنزیم کبدی ی کم بالاهس گفت طوری نیس خوب میشه ولی تغییری نکرده حالا بنظرتون چیکارکنم

پاسخ مدیر 1401/10/28

نگران نباشید .توصیه میشود توسط متخصص اطفال ویزیت شوند.

سوال 1401/04/12

با سلام و احترام . احتمال عوارض مغزی در نوزادان با بیلی روبین بالای ۲۰ حدودا چند درصد است؟

پاسخ مدیر 1401/04/12

جواب: حتماً پزشک اطفالش ببیندش و تحت نظر پزشک باشید. میزان خطرناک زردی، به وزن نوزاد و سن نوزاد بستگی دارد مثلاً میزان بیلی روبین 13 میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد 2 کیلوگرمی و 2 روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد 3 کیلوگرمی، ده روزه، خطرناک نیست. در نوزاد رسیده بالاتر از سه روز، میزان بیلی روبین بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر، نیاز به بستری در بیمارستان دارد. این نقطه خطر در روزهای دوم و سوم پایین تر است لذا تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است.تا 2 الی 3 روز دیگر هم تحت کنترل پزشک اطفالتان باشید تا اینکه بطور کامل زیر 7 برود به نظر نمی رسد که نوع تغذیه مادر، بر میزان زردی نوزاد تاثیری چشمگیری داشته باشد. لذا توصیه به خوردن غذاهای گرمی یا سردی، اغلب بیفایده است. بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.و توجه داشته باشیدهر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

سوال 1399/08/30

سوال: پسلام. نوزاد ما در هفته ۳۸ و ۴ روز با وزن ۲ کیلو و ۴۰۰ گرم به دنیا آمد. در روز دوم زردیش ۷/۸ بود. بعد از یک روز که در دستگاه فتوتراپ بود به ۶/۹ رسید. عدد زردیش باید به چند برسه تا مرخص بشه از بیمارستان؟ و آیا حدود ۱ پایین آمده، کم نیست؟ آیا امکان داره وقتی از بیمارستان به خانه بردیمش باز عدد زردی بالا بره؟ خیلی نگرانیم

پاسخ مدیر 1399/08/30

جواب: تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است. نگران نباشید ولی حتما تحت کنترل پزشک اطفالتان باشید. تا اینکه بطور کامل و ثابت زیر 7 برود . بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.و توجه داشته باشیدهر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

سوال 1399/08/26

سوال: با سلام دخترم با وزن 4 کیلو به دنیا اومد روز سوم وزنش 3.900 در اومد بخاطر زردی 13 - دو 2 روز در دستگاه خوابوندیم و یک قرصی هم دادن که 1/4 را در آب حل کنیم در روز 5 پنجم جواب آزمایش 9.5 در اومد به نظر تون شیر مادر با قطره و قرصی که داده رو مصرف کنه مقدارش پایین میاد؟

پاسخ مدیر 1399/08/26

جواب: بله . تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است.تا 2 الی 3 روز دیگر هم تحت کنترل پزشک اطفالتان باشید تا اینکه بطور کامل زیر 7 برود به نظر نمی رسد که نوع تغذیه مادر، بر میزان زردی نوزاد تاثیری چشمگیری داشته باشد. لذا توصیه به خوردن غذاهای گرمی یا سردی، اغلب بیفایده است. بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.و توجه داشته باشیدهر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

سوال 1399/08/20

سوال: سلام وقت بخیر نوزاد من روز چهارم زردیش ۱۵ بود زیر دستگاه گذاشتیم و قطره بیلی ناستر. روز ششم ۱۳.۴ شد دوباره دستگاه و قطره استفاده کردیم روز نهم ۱۰.۵ شد دستگاه رو قطع کردیم قطره رو دادیم روز یازدهم ۷.۸ شد و فقط تو سفیدی چشمش زرد بود الان ۲۲ روزه است بازم قطره میدیم روزی دوبار ولی هنوز گوشه های چشماش یه کم زرده به خاطر کرونا هم میترسیم زود زود ببریم آزمایش لطفا راهنمایی کنید الان چیکار کنیم آیا قطره رو ادامه بدیم و باید همه زردی ها بره؟ یا اگه بریم ازمایش، عدد بیلی روبین چند باید باشه که بگیم پاک شده و نیاز به دارو نداره؟ میترسم قطره رو قطع کنیم برگرده و زیاد شه قطره زیاد بخوره عوارض نداره؟

پاسخ مدیر 1399/08/20

جواب: ترجیحاً آزمایش بدهید و اگر زیر 3 بود می توانید قطع کنید.

سوال 1399/08/15

سوال: سلام نوزاد من ۷روزشه زردیش ۱۱هستش به نظرتون قطره کفایت می‌کنه

پاسخ مدیر 1399/08/15

جواب: سعی کنید طوری شیر به اش بدهید که حداقل روزی 6 الی 8 بار پی پی کند. این مسئله به دفع سریع تر بیلی روبین کمک می کند.

سوال 1399/08/03

سوال: با سلام نوزاد دختر که ۴۰ هفته و دو روز به دنیا اومده وزنش ۳۷۰۰. زردی در روز سوم ۱۵ بود زیر دستگاه فتوتراپی گذاشتیم و قطره بیلی ناستر روز چهارم ۱۳.۴ بود بازم دستگاه و قطره استفاده کردیم الان روز ششم ۱۰.۵ شده. تفسیرش چطوره و چیکار کنیم؟ دستگاه رو قطع کردیم چه دارو یا اقداماتی لازمه؟ عددش به چند برسه نرمال میشه و خطرش رفع میشه؟؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1399/08/03

جواب: میزان خطرناک زردی، به وزن نوزاد و سن نوزاد بستگی دارد مثلاً میزان بیلی روبین 13 میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد 2 کیلوگرمی و 2 روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد 3 کیلوگرمی، ده روزه، خطرناک نیست. در نوزاد رسیده بالاتر از سه روز، میزان بیلی روبین بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر، نیاز به بستری در بیمارستان دارد. این نقطه خطر در روزهای دوم و سوم پایین تر است لذا تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است.تا 2 الی 3 روز دیگر هم تحت کنترل پزشک اطفالتان باشید تا اینکه بطور کامل زیر 7 برود به نظر نمی رسد که نوع تغذیه مادر، بر میزان زردی نوزاد تاثیری چشمگیری داشته باشد. لذا توصیه به خوردن غذاهای گرمی یا سردی، اغلب بیفایده است. بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.و توجه داشته باشیدهر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

سوال 1399/03/03

سئوال: با سلام نوزاد ما یک ماه شده و زردی اون حدود سه هفته هست که 9 است بصورت سزاریین و در هفته 38 متولد شده و در روز اول تولد دچار زردی شده و تا 12 بالا رفت ولی با خواباندن در دستگاه به مدت 6 روز به 7 رسید و بعد از 48 ساعت خروج از دستگاه به 10 رسید و در حال حاضر مدت 3 هفته است که درجه زردی 9 می باشد اولا از نظر تغذیه بسیار خوب و با شیر مادر تغذیه می شود ادرار و مدفوع خوب و دائمی است فقط در سفید چشم زردی دارد غربلگری رو هم انجام دادیم فعلا مشکلی نداشته نظرتون چی؟

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: مجدد تست های غربالگری اش را از جمله تیروئید، فاویسم ، تست های کبدی، پانل MS/MS (که شامل بررسی پانل آسیل کارنیتین ها و آمینواسیدهاست) و رتیکولوسیت اش را چک کنید.

سوال 1399/02/07

سئوال: البته این رو هم عرض کنم پسرم دو روز بعد تولدش اسهال گرفت و بردیم بیمارستان با تشخیص سپسیس بستری کردن و زیر دستگاه گذاشتن و انتی بیوتیک تزریق کردن بعد آزمایشات متوجه شدن مشکلی نداشت و یه روز بستری کردن و مرخص شد

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: به هر حال هر عفونتی می تواند زردی را تشدید کند.

سوال 1399/02/07

سلام،نوزاد من 3ماهش رو تموم کرد گاها بغل چشماش حس میکنم زرده اول زردیش12بود بعد1۳موقع مرخصی شد9،5دوروز بعد دکتر بردیم انگشتش رو گذاشت برداشت گفت زردی نداره،دوهفته بعدش یه دکتر دیگه بردیم گفت در حد7 و8 هست خودش میره ولی بعدش به خاطر کرونا نرفتیم دکتر الان گاها میبینم زردی رو،تا کی اگه برطرف نشه خطرناکه؟

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: مجدد تست خونی بدهید و اگر بالای 3 هستش سریع متخصص اطفال ببیندش

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام من نوزادم 27روزشه چاروز بعداز تولد ازمایش داد زردیش 11.5بود فقط صورتش و چشاش زرده یکم نسبت ب قبل زردیش بهتر شده اما یه روز میبینیم صورتش پاک شده یبار دوباره هست ادرار ومدفوش هم زیاده در روز ایا نیاز ب بستری داره

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: تا یک ماهگی صبر کنید، اگر بهتر نشد مجدد تست های غربالگری اش را از نظر تیروئید، بیماری فاویسم ، بیماریهای کبدی، اختلالات متابولیتی مربوط به اسیدهای آمینه و آسیل کارنیتن ها و مواد احیاءکننده ادرار چک کنید.

سوال 1399/01/27

سئوال: سلام نوزاد دختر من ۱۵ اسفند ۹۸ با وزن ۲۴۰۰ دنیا امده . روز پنجم تولد با زردی ۱۴ بستری شد و سه روز بعدش با زردی ۸ مرخص شد بعدش چندین بارخودمون ازمایش گرفتیم ی بار ۱۳ بوده ی بار شیر مادر قطع کردیم ۲۴ ساعت و به ۱۱ رسیده و ی بار به ده ولی دیگه ازمایش نبردیم اخرین بار ۱۷ دهم روی ۱۰ بوده ولی بعدشم باز ی روزایی عین زردچوبه زرد میشه . الان ۴۱ روزشه با چند تا دکتر صحبت کردم واتس اپی گفتن هیچ درمانی نیاز نیست و بجز شیر مادر چیزق بهش ندیم . تا کی زرد میمونه و ایا خطری نداره ؟؟ گروه خونی نوازدم oمنفی و گروه خونی مادر oمثبت .

پاسخ مدیر 1399/01/27

جواب: زردی بیش از یکماه نیاز دارد که بررسی مجدد روی تست های غربالگری از جمله تیروئید، آنزیم های کبدی، فاویسم و اختلالات اسیدهای آمینه و پانل آسیل کارنیتین ها انجام شود.

سوال 1399/01/24

سئوال: سلام پسر من 7روزشه و وزن هنگام تولدش 3350 بوده.شیرخودمو میخوره و دفع روزی 6 بار دارد.ازمایش زردی امروز دادیم 14.2 بوده.بنظرتون درمان خانگی با عرق کاسنی یا بیلی ناستر کفایت میکنه یا حتما فتوتراپی باید بشه

پاسخ مدیر 1399/01/24

جواب: حتماً فتوتراپی بشود.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام نوزادم ۳۱روز داره ونارس هستش در۳۳ هفته به دنیا اومدهنوز هم زرده من چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: به هر حال این طبیعی است که در نوزادان نارس دیرتر آنزیم های کبدی بلوغ پیدا می کنند ولی توصیه می کنم با یک متخصص اطفال مشورت کنید و اگر صلاح بداند از نظر بیماریهای کبدی ، فاویسم ، کم کاری تیروئید، اختلالات متابولیسم اسیدهای آمینه و آسیل کارنیتین ها مجدد مورد بررسی قرار بگیرد.

سوال 1399/01/18

سئوال: سلام پسرمن۱۸روزه به دنیااومده در روز ششم ازش ازمایش گرفتیم زردیش۱۲بود در روز۱۷م زردیش۶بنظرتون بای چیکار کنم متخصص کودکانم بخاطر کرونا بستن

پاسخ مدیر 1399/01/18

جواب: خوب است ولی بهتر است طوری شیر بخورد که حداقل روزی 4 تا 6 بار مدفوع کند ، اگر کمتر از این مقدار بود نشان دهنده خوب شیر نخوردن اش است. به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید.

سوال 1399/01/17

سئوال: سلام پسر ما هشت روزشه وزن زمان بارداری ۳و نیم کیلو بود سوم روز ۱۵ بود بعد یک روز تو دستگاه شد ۸ بعد امروز بردمش ازمایش خون ۲۰.۹بود تقریبا ۲۱ بردمش بستریش کردم بعد تو دستگاه فتو ترابی احتمال داره با این نور درمانی خوب بشه یا باید خون تعویض کنند ایا تو این درجه آسیبی بهش زده شده مادرشم قرص تیروکسین مصرف میکنه تیرویدش کم کار..........

پاسخ مدیر 1399/01/17

جواب: نگران نباشید ولی سعی کنید زیر 7 شد مرخص کنید و مدام تا چند روز بعد چک شود.

سوال 1399/01/12

سئوال: با سلام دخترم الان ۱۸روزش هست.از روز چهارم تا روز پانزدهم پنج بار آزمایش زردی داده البته به درخواست پزشک.به ترتیب ۱۰.۹،۱۲.۸،۱۰.۳،۹.۶ و اخریش هم روز پانزدهم ۱۰.۳ بوده که پزشکشون گفتن مشکلی نداره وببرین خونه دیگه نیازی به ازمایش نیست.به نظر شما زردیش بالاتر نمیره ویا خطرناک نیست

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: اگر خوب شیر می خورد و تعداد دفعات مدفوع کردنش بین 4 الی 6 بار هست زیاد نگران نباشید ولی مواظب زردی نوزاد بخصوص از ناحیه گردن به بالا باشید.

سوال 1399/01/12

سئوال: زردی نوزاد ده روزم ۱۰.۵ هست ۴ روزگی ۱۴ بود با دستگاه اومد پایین..در حال حاضر با ۱۰.۵ قطره بیلی ناستر و شیردهی انجام میدهد.آیا باز هم خطری دارد؟؟

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: اگر خوب شیر می خورد و دفعات مدفوع کردن اش از 4 الی 6 بار بیشتر است خیلی جای نگرانی ندارد ولی باز هم زردی پوست بخصوص از ناحیه گردن به بالا را خیلی مواظب باشید. تست های غربالگری اش همش نرمال بوده؟

سوال 1399/01/08

سئوال: سلام وقت بخیر پسزم ۲۶روزشه بیماری فاویسم داره تو ۵روزگی بازردی ۱۹ بستری کردیم ۴روز بعد با عدد ۹.۵ ترخیص کردیم بعد از ۲روز رفت روی ۱۴ دستگاه اوردیم ۳روز تو دستگاه بود زردیش شد ۱۰.. بعد از ۲روز دوبازه برگشت ۱۴.. دلیل این همه نوسان چیه الانم دوباره خیلی زرد شده ممنون میشم یه راهکاری به ما بدی...

پاسخ مدیر 1399/01/08

جواب: در نوزادان فاویسمی و یا مبتلا به هیپوتیروئیدیسمی نرمال شدن زردی نوزاد ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد. اگر بیشتر از یک ماه طول کشدی با پزشک اطفالتان حتماً مشورت کنید.

سوال 1398/12/28

سئوال: سلام. خواهش میکنم جوابمو بدید من پسرم ۴۵ روزشه . روز سوم تولدش زردیش ۷ بود . روز پنجم تولدش ۱۱.۰۴بود. بردیمش دکتر قرص و قطره دادن . بعد ۵ روز دکتر دیدنش و گفتن زردیش کم شده و نیازی نیست دیگه ببریمش دکتر. ولی همچنان صورتش و چشماش زرد بود. ما ۲۲ روزش که بود بردیمش دوباره آزمایش زردیش ۷.۰۲بود . با دکترش تماس گرفتم گفتن خودش کم کم رفع میشه. الان پسرم ۴۵ روزشه هنوز صورتش زرده و گوشه ی سفیدی چشماشم زرده. ولی دست و پاهاش کاملا سفیده. برای کم کاری تیروئید هم، ۵ روزگیش تو آزمایش غربالگری که همه ی نوزادها انجام میدن هیچ مشکلی نداشت. آزمایش غربالگریش کلا مشکلی نداشت. گفتن درصورت مشکل تماس میگیرن که تماسی نداشتن. پسرم به تشخیص دکتر ریفلاکس هم داره. بهش رانیتیدین میدم. حالا من خیلی نگرانشم.به نظرتون من چیکار کنم ؟ آیا مشکل جدی داره؟ چقدر میتونم منتظر بمونم تا زردیش رفع شه که اگه نشد به دکتر مراجعه کنم؟ اخه الان بخاطر ویروس کرونا خیلی میترسم ببرم دکتر یا آزمایشگاه.. من یه پسر ۴ساله هم دارم که زردیش تا ۳۰ روز خوب شده بود و به این اندازه طولانی نشده بود. لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ مدیر 1398/12/28

جواب: اگر زردی بیشتر از 30 روز طول کشید باید مجدد از نظر تیروئید و سایر اختلالات مربوط به پروفایل آمینو اسیدها و آسیل کارنیتین ها ، فاویسم و بیماریهای کبدی مورد چک قرار گیرد.

سوال 1398/12/22

سئوال: با عرض سلام پسر من ۵۰ روزش هست و هنوز پپست و چشمش زرده، در سه روزگی ازمایش زردی داد و ۸ بود، دکتر به مدت ۷ روز شیر خشک در یه نوبت تجویز کرد. خواستم بدونم این مدت زمان خیلی طولانی نشد و تا کی زردیش میمونه؟

پاسخ مدیر 1398/12/22

جواب: مجدد باید از نظر تیرویید، بیماریهای کبدی، فاویسم و غیره چک شود. سریع با متخصص اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1398/11/16

سئوال: با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون. دختر من الان ۱۶ روزه هست و زردیش قبل از فوتوتراپی ۱۱.۲ بود و بعد از روز دوم فوتوتراپی ۹.۵ شد.اما با وجود اینکه یک روز دیگر هم فوتوتراپی کردیم و البته ۱ روز هم هیچ کاری نکردیم، زردیش ب ۹.۲ رسیده و چندان فرقی نکرده. ممکن است در این ۱ روز ک کاری نکردیم زردیش دوباره بالا رفته باشد؟ و آیا این میزان زردی با توجه به سن او برایش مضر است؟ وزن تولدش ۳.۳۰۰ بوده و ۳۹ هفته و ۴ روزگی بدنیا آمده

پاسخ مدیر 1398/11/16

جواب: خیر زیاد جای نگرانی ندارد ولی تست های غربالگری اش در روز دوم تا پنجم چیز خاصی نداشت؟

سوال 1398/07/14

سئوال: با سلام بچه من دختر هستش که یک هفته زودتر بدنیا اومده.. روز دوم زردیش مشخص شده بردیم ازمایش بیلی روبین 11 بود... دکتر یه قطره بنام بیلی ناستر تجویز کرده.. الان بچه ام خواب الود هست و کم شیرمیخوره به نظر شما طبیعی است یا باید دوباره به پزشک مراجعه کنیم!!! ؟ با تشکر

پاسخ مدیر 1398/07/14

جواب: حتماً پزشک اطفالش ببیندش

سوال 1398/06/30

سئوال: سلام. نوزاد پسر من روز دوم تولدش اثرات زردی رو دیدیم و به پزشک مراجعه کردیم. دکتر گفت باید روز سومش رد بشه تا بتونیم ازش آزمایش بگیریم تا درصد زردیش بدونیم. روز سوم ساعت 12 از نوزاد آزمایش گرفتن . ساعت 18 جواب آزمایشو به ما دادن که درصد زردیش روی 19 درصد بود. تا نسخه دکترو تهیه کنم و دستگاه و اماده کنم ساعت شده بود 20. فقط میخواستم بدونم طی این 8 ساعت احتمالش هست که تا چند درصد افزایش پیدا کنه درجه زردی؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/30

جواب: به هر حال درصد کمی افزایش می یابد نگران نباشید و سعی کنید درمان را تا زمانیکه به زیر 10 برسد و روند کاهشی هم داشته باشد ادامه دهید.

سوال 1398/06/23

سئوال: سلام نوزاد دخترم در هفته سی و هشتم با عمل سزارین بخوبی بدنیا اومد وزن ۲کیلو ۷۰۰گرم سه روز اول خوب بود بعدش زردی در آن نمایان شد که با تست دستگاه حدود ۲۲ اومد بعد بوسیله لامپ به عدد زیر ۵ رسوندیم ولی الان بعد ۳۵ روز بچه رو بردیم دکتر کلا زرد بنظر میرسه که دکتر تعجب کرد که چرا کلا زرده آزمایش فرستاد هم خون هم ادرار منتظزیم جواب چی میاد بنظرتون مشکل چیه؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/23

جواب: بهتر است منتظر نتیجه جواب بشویم تا استراتژی پیگیری مشخص شود. بهتر بود به غیر از زردی تست های دیگری را که هم درخواست شده بود را برایم می فرستادید.

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام.نوزاد من 6روزه ست.روز دوم بدنیا اومدنش زردیش روی 7 بود.ما آوردیم خونه و الان قسمتهای سفید چشمش و صورتش زرد شده.باید چیکار کنم ک زردیش ازبین بره قسمت چشم.ما دستگاه فوتو تراپی هم براش گرفتیم و دیشب تا صبح داخل دستگاه بود.مشکلی ایجاد نمیشه؟

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: در صورت صلاحدید پزشک اطفالش سطح بیلی روبین خون اش را چک کنید (چون زیر دستگاه بوده روش پوستی دقت زیادی ندارد) ، سپس بر مبنای جواب آن پزشک تصمیم بگیرید که کار بیشتری نیاز است یا خیرو تا اون موقع شیر بیشتری بدهید تا دفع مدفوع اش به حداقل 6 الی 8 بار در روز برسد.

سوال 1398/05/29

سئوال: سلام،نوزاد ما الان یک هفته است تو بیمارستانه روز دوم تشخیص دادن زردی داره و گذاشتنش تو دستگاه پرتو زردیش اومد زیر 10 از دستگاه اوردنش برون زردیش رفت رو 16.5 باز دوباره گذاشتن تو دسگاه اومد رو 11 درش اوردن رفت 13 الان به نظرتون مشکل چیه؟

پاسخ مدیر 1398/05/29

جواب: علت های مختلفی می تواند داشته باشد ولی مهمترین علت در نوزادان نارس ، تکمیل نشدن فرآیندهای متابولیسمی در کبد است که با افزایش سن و وزن نوزاد بهتر می شود.

سوال 1398/05/27

سئوال: سلام من پسرم ۶روز به دنیا اومد زردیش روی ۸هست وزنش هم ۳کیلو۲۵۰ گرم هست چکارکنم ممنونم

پاسخ مدیر 1398/05/27

جواب: تحت کنترل متخصص اطفال تا یک الی دو روز دیگر هم باشد که سیر نزولی آن بدون هیچ درمان کمکی مشاهده شود.

سوال 1398/05/24

سئوال: با سلام و خسته نباشید نوزاد ما در هفته 39 با روش سزارین بدنیا اومد وزنش 3.5 کیلو گرم بود ابتدا زردی اون 14.5 بود ولی بستری اش نکردند گفتند از 17 به بالا رو بستری می کنیم خودمون اقدام به درمان با شیر خشک قطره بیلی ناستر و ترنجبین و تابش نور فلورسنت کردیم بعد از یک هفته آزمایش دادیم خوشبختانه به 5.66 رسیده بود متاسفانه مادرش فلفل و بادمجان خورد احساس کردیم بچه زردتر شده بردیمش پیش پزشک و بعد از آزمایش مشخص شد زرد اش روی 6.86 اومده بعد از اون مادرش دوباره پرهیز رو رعایت کرد و ما هم همون درمان ها رو ادامه دادیم اما بعد از آزمایش هفته بعد تغییری نشان از نزول زردی وجود نداشت الان هم حدود یکماه و نه روزش هست و همون درمان ها رو ادامه می دیم گوشه چشم هاش کمی زرد هستند و روی گونه و بدنش هنوز آثار زردی هست انگار بنظر می آد تغییری نکرده خواهش می کنم بفرمایید ما چه اقدامی کنیم قبلا از زحمات شما سپاسگزاریم

پاسخ مدیر 1398/05/24

جواب: طبق صلاحدید پزشک اطفالش اگر سطح بیلی روبین بالاتر از 5 بود تست های تیروئید ، عملکرد کبد و فاویسم را مجدد انجام دهید.

سوال 1398/05/24

سئوال: سلام و خسته نباشید نوزاد ما در هفته 39 با روش سزارین بدنیا اومد ابتدا زردی اون روی 14.5 بود اما اون رو بستری نکردند بعد خودمان با نور فلورسنت و شیر خشت و شیر خشک و ترنجبین اقدام به درمان کردیم در آزمایش مشخص شد روی 5.66 اومده دوباره مادرش کمی رعایت غذایی نکرد در آزمایش بعدی روی 6.86 اومده بود دوباره هفته بعد دیگه روی همین باقی موند هنوز کمی گوشه چشم هاش زرده و گونه و بدنش کمی زرد نشون می ده بنظر شماما باید چه اقدامی کنیم الان هم شیر مادر می خوره هم شیر خشک ترنجبین و پرتو افشانی هم رو براش ادامه می دیم الان هم یکماه و نه روزش هست قبلا از زحمات شما سپاسگزارم.

پاسخ مدیر 1398/05/24

جواب: حتماً متخصص اطفال ببینندش و از نظر تیروئید، بیماریهای کبدی و بیماری فاویسم مجدد چک شود.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام فرزند پسر دو روزه زردی 9-2میباشد ایا خطرناک هست یا نه

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: اگر روند نزولی داشته باشد خوب است.

سوال 1398/05/21

سئوال: سلام فرزند بنده در هفته 39 به دنیا اومده در روز 5 زردیش 10.7 بود دکتر گفت نگران نباشید بعد از یک هفته زردیش شد 7.1 ایا خوب است یا نه ؟

پاسخ مدیر 1398/05/21

جواب: روند رو به کاهش اش خوبه ولی باز هم تحت کنترل دکتر تا یک هفته دیگر باشید تا خیالتان جمع شود.

سوال 1398/05/15

سئوال: با سلام خانم من در هفته 34 و 2 روز بارداری دو قلو به دنیا اورد بچه ها حدود 10 روز در nicu بودن بهد از آن مرخص شدند که دکتر ازمایش زردی داد یکیشون 10 و دیگری 8 بوده میخواستم بدونم این خطرناکه ضمنا زمان آزمایش 12 روزشون بوده با تشکر از شما

پاسخ مدیر 1398/05/15

جواب: به هر حال در منطقه ای است که نیاز به بررسی بیشتر است بخصوص زمانی که میزان زردی از گردن به سمت پایین می آید.

سوال 1398/05/15

سئوال: سلام پسرمن ۳ روزشه زردیش ۱۰/۷هستش وزنش ۳ونیم باید چکار کنیم

پاسخ مدیر 1398/05/15

جواب: تا 2 الی 3 روز دیگر هم تحت کنترل پزشک اطفالتان باشید تا اینکه بطور کامل زیر 7 برود.

سوال 1398/05/14

سئوال: سلام و خسته نباشید در روز 6 تولد بعد از آزمایش فهمیدیم میزان زردی کودک 20 می باشد بعد از بستری در بیمارستان 24 ساعت بعد به عدد 9 رسید ولی بعد از کاهش لامپهای دستگا به 4 عدد این میزا به 10 و سپس به 10/7 رسید حالا بنظر شما مرخص کنیم؟

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: بهتر است با پزشک اطفالش مشورت کنید ولی بطور کلی زمانی باید ترخیص شود که سطح بیلی روبین سیر نزولی داشته باشد.

سوال 1398/05/13

سئوال: پسر من در هفته سی و هفت شش روز بدنیا اومد در روز سوم آزمایش دادیم زردیش رویه ۹بود الان شش روزشه احساس میکنم زردتر شده چیکار کنم

پاسخ مدیر 1398/05/13

جواب: اگر زردی از ناحیه گردن پایین تر آمده است سریعتر با پزشک اطفالتان تماس بگیرید.

سوال 1398/05/08

سئوال: سلام خسته نباشین، نوزاد ما 38 هفته و 3 روز به روش سزارین و با وزن 3.050 گرم متولد شد. روز سوم زردیش 17.7 بود که پس از دو روز فتوتراپی به 10.8 رسید. الان 50 رروزه است و صورتش زرد شده, ازمایش دادیم بیلی روبین غیر مستقیمش 10.1 هست. آزمایش خون برای کبد و ... برداشتن و سونوگرافی برای کبد و طحال نوشتن. هنوز جوابش نیومده... و نکته دیگه اینکه وزنش زیاد افزایش پیدا نکرده و الان 3.700 کیلو است. شیر مادر رو خیلی خوب میخوره و روزی به طور میانگین 6-8 بار دفع داره. خیلی خیلی خیلی نگرانیم. لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

پاسخ مدیر 1398/05/08

جواب: نگران نباشید باید از نظر تیروئید، عملکرد کبد، بیماری فاویسم مجدد چک شود.

سوال 1398/05/07

سئوال: با سلام بچه من تازه بدنیا اومده 6 روزه هستش تو آزمایش bilirubin total 9.5 و bilirubin direct h 0.4 هستش میخواستم ببینم طبیعی هستش؟؟

پاسخ مدیر 1398/05/07

جواب: چون این عدد لب مرز می باشد توصیه می کنم حتماً تا دو الی سه روز دیگر هم تحت نظر یک متخصص اطفال باشد.

سوال 1398/05/06

سئوال: سلام دختر من 4روزشه زردیش 16.7هسش چیکارش کنم الان لطفا راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1398/05/06

جواب: بهتر است تحت نظر یک متخصص اطفال باشد تا روند نزولی آن مشاهده می شود.

سوال 1398/05/05

سئوال: سلام امروز برای زردی پسرم به بیمارستان مراجعه کردم از پیشانی عدد 1.6 و از سینه عدد 1.3 شد

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: عالیه

سوال 1398/04/25

سئوال: سلام نوزاد من ٤ روزش است و در روز دوم با زرديه ١٢/٣٩ با وزن ٢/٤٥٠ توصيه به استفاده از دستگاه شد. امروز بعد از انجام آزمايش و قرار گرفتن نوزاد بعد از ٢ شب زير دستگاه زرديش به ٦ رسيده. ميخواستم ببينم آيا بايد پسرم بازهم زير دستگاه باشه يا ديگر لازم نيست. ممنون

پاسخ مدیر 1398/04/25

جواب: الان که جوابش خوب است ولی چون بعد از قطع فوتوتراپی در بیشتر مواقع مجدد افزایش بیلی روبین دیده می شود بهتر است که تا چند روز آینده هم تحت نظر پزشک اطفالتان باشد.

سوال 1398/02/16

سئوال: سلام پسر بنده ۱۲/۲/۱۳۹۸ به دنیا اومد الان ۴ روزش هست وزن هم ۴.۱۸۰ کیلو گرم بود الان آزمایش زردی دادیم گفتن ۱۱/۳ میخواستم ببینم زردی داره

پاسخ مدیر 1398/02/16

جواب: لب مرز بوده و بهتر است تحت کنترل یک متخصص اطفال تا 2 الی 3 روز دیگر هم باشد.

سوال 1397/12/21

سئوال: سلام وقتتون بخير در مورد زردي كودكان بالاي يكسال ميشه توضيح بديد؟

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: سایر علائم کودکتان چیست؟

سوال 1397/11/19

سئوال: سلام، پسرم 36 هفته بدنیا اومده و در 2 روزگی زردی اش 12.7 بوده و پنج روز زیر دستگاه فلورسنت بوده،پنج ماهگی که سونوگرافی بردیم سنگ صفرا داشته و تا الان که یک سال و پنج ماهشه دارو اورسوفار مصرف میکنه ولی سنگش آب نشده و بزرگتر هم شده،آیا این به زردی اش مربوط میشه؟و برای درمانش چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1397/11/19

جواب: به هر حال هر مشکلی در سیستم کبدی و صفراوی وجود داشته باشد منجر به افزایش بیلی روبین و در نتیجه زردی می شود.

سوال 1397/11/04

سئوال: سلام من پسرم ۹ روزشه زردیش ۱۲ گذاشتم تو دستگاه چند روز بمونه داخل دستگاه میشه راهنمای کنید

پاسخ مدیر 1397/11/04

جواب: سایر تست هایش از نظر تیروئید و فاویسم نرمال است؟؟

سوال 1397/11/03

سئوال: سلام نوزاد بنده 4 روزه دنیا اومده ولی از روز 2 به بعد زردی گرفتش ونمره زردی 12 وزنش 3کیلو 100 گرم هست ایا نیازی به دستگاه هست

پاسخ مدیر 1397/11/03

جواب: بهتر است تحت کنترل باشد تا بالا نرود.

سوال 1397/10/26

سئوال: سلام. پسر من فقط چند روزش بود که آزمایش زردی دادیم 16/9 شد وزنش هم 4 کیلو هست. دکتر گفته دستگاه ببرید خونه ولی بچه آرام و قرار نداره، چ کنم؟

پاسخ مدیر 1397/10/26

جواب: حتماً نیاز به فتوتراپی دارد.

سوال 1397/10/24

سئوال: سلام پسرم 26روزه بدنیااومده روزسوم تولدش زردیش 16بودسه روزبستری شدتازردیش اومدپایین.دکترقطره بیلی ناسترداده بودالان قطره تموم شده ولی صورتش وچشاش هنوززرده .نمیدونم بازببرم آزمایش بدم یانه؟

پاسخ مدیر 1397/10/24

جواب: حتماً با پزشک ات تماس بگیر.

سوال 1397/10/16

سئوال: سلام من پسر دو ماه دوروز دارد از نظر کبدی و دیگر آزمایشگاه زردی چک شده ولی باز هم عدد زردی 8است چیکار کنم

پاسخ مدیر 1397/10/16

جواب: در این جا اگر مساله کم کاری تیرویید و بیماریهای ارثی رد بشود ،معمولا دلیل طولانی شدن زردی ،وجود نوعی هورمون در خون مادر است که از راه شیر به نوزاد می رسد و مانع تبدیل بیلیروبین به نوع محلول در اب می شود .در این موارد برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت نوزاد از شیر مادر جانشین یا شیر خشک تغذیه می شود. در طی این دوره مادر باید شیرخود را بدوشد و برای روز های بعد در یخچال یا فریز نگهدارد. با شروع دوباره شیر مادر، زردی تکرار نمی شود.این نوع زردی گرچه خطرناک نیست به دلیل طولانی شدن زردی باعث نگرانی شدید خانواده می شود و حتما باید با تست های تکمیلی از انواع خطرناک زردی تشخیص داده شود .

سوال 1397/03/16

مهنا پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:41 سوال: بچه 36 روزه ای که زردی به شماره 5 داره ره باید چه کار کرد جواب: اگر زردی در نوزادانی که رسیده هستند سیر طبیعی خود را طی کند در روز پنجم یا ششم ناراحتی برطرف می شود. منتها در نوزادانی که نارس هستند این زردی ممکن است دیرتر ظاهر شده و بهبود دیرتر حاصل شود. به عبارت دیگر زردی ممکن است در کودکان نارس به جای 5 روز از 10 روز تا 2 هفته طول بکشد تا برطرف شود. در نوزادان رسیده ممکن است عدد زردی به 12 برسد و باز هم موردی طبیعی باشد اما در کودکان نارس اگر این عدد به 14 برسد طبیعی خوانده می شود. چه در نوزادان نارس چه رسیده اگر زردی خیلی زود ظاهر شود یعنی به جای روز اول و دوم از همان ساعات نخستین بعد از تولد خود را نشان دهد یا دیر از بین برود یا اعداد بالا برود مدت آن طولانی شود، فیزیولوژیک یا طبیعی خوانده نمی شود. بنابراین چه در نوزاد نارس و چه در نوزاد رسیده حداکثر تا 2 هفته باید بیلی روبین نرمال شود و به کمتر از 1.2 میلی گرم /دسی لیتر برسد. بالا بودن بعد از دو هفتگی احتمال بررسی بیشتر برای اختلالات کبدی و خونی را مطرح می کند. مهنا دوشنبه 30 آبان 1390 - 23:04 سوال: دادن شیر خشک برای کودک 40 روزه با زردی 5 برای از بین رفتن زردی تاثیری دارد یا خیر؟

کودک من در 36 هفته کامل به دنیا امد

3شب در بیمارستان بستری شد و با بیلی روبین 13 مرخص شد 10 روزه بود لطفا مرا راهنمایی و بهترین راه حل را بگویید ممنون

جواب:

با یک متخصص اطفال مشاوره کنید. باید اختلالات دیگری که باعث بالا ماندن بیلی روبین شده است چک شود

 

Javad

چهارشنبه 16 فروردین 1391 - 16:58

 

سوال:

با سلام و خسته نباشد بچه ی من سر وقت دنیا آمد بعد 2 روز زرد شد وقتی آزمایش ازش گرفتن بیلی روبین 14 داشت 3 روز در بیمارستان بستری شد و با بیلی روبین 10.3 مرخص شد اما متاسفانه بعد 2 روز دوباره زرد شد دکترش آزمایش نوشت که مشخص شد بیلی روبین توتال 16.3 و بیلی روبی دایرکتر 0.6 الان دوباره بستری شده تورو خدا بهم بگید چطور میشه منتظر جواب هستم . ممنون

جواب:

نگران نباشید چون بیلی روبین دایرکت افزایش نیافته است بنابراین مشکل کبدی که منجر به افزایش بیلی روبین نشده است و فقط یک ناسازگاری خونی است. از طرفی هم چون بیلی روبین بالای 20 نشده است جای نگرانی نیست.

 

Javad

پنجشنبه 17 فروردین 1391 - 16:19

 

سوال:

سلام خیلی ممنون از اینکه مارو از نگرانی در آوردین فقط میخواستم بدونم اینکه میگید ناسازگاری خونیه این مشکل چطور یا چه مدت طول میکشه تا به حالت عادی برگرده . خیلی ممنون میشم اگه بازم راهنمایی کنید .

جواب:

بستگی به میزان شیر خوردن و افزایش وزن بچه دارد ، هر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

 

فاطمه

پنجشنبه 11 خرداد 1391 - 08:47

 

سوال:

من بچه ام در 37 هفته کامل از طریق سزارین بدنیا اومد ولی بعد از چند روز زردی رو مشاهده کردیم یک هفته بعد بردیم دکتر وبیلی روبین خونش 20.3 بود که سه روز در بیمارستان بستری شد که به 8 رسید ولی بعد یه هفته بازم زردی اومد که اینبار 15.3 بود سه روز در بیمارستان بستری شد وبه 8 رسید که دکتر قطره شیر خشک بهش داد امابازم سه بعدعلائم زردی رو مشاهده کردیم وبردیم آزمایش که اینبار 12.8 بود ودکتر از خونش آزمایش تیروئید گرفت وهنوز نتیجه اش رو نگرفته ام خیلی دلم شور میزنه نمیدونم چیکار کنم به خدا دارم از شدت نگرانی منفجر میشم تو رو خدا کمکم کنید 18 روزه که دخترم به دنیا اومده...

جواب:

نگران نباشید اگر مشکل تیروئید نداشته باشد باید از نظر کبد هم چک شود.

 

hosein61t

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 13:27

 

سوال:

نوزاد ما روز 6 تولد آزمایش زردی گرفتیم ، که ظاهراً عدد 10.5 بود

نوزاد هفته 37 (کامل) و به روش سزارین متولد شده.

یمقدار زردی توی صورت و به خصوص چشماش دیده میشه!!!!!!!!

به همین خاطر توی 28 روزه ، آزمایش جدید گرفتیم که نتیجه اش ، این عدد هارو نشون میده

total bilirubin : 9.50 mg/dl

direct bilirubin : H 0.36 mg/dl

indirect bilirubin :H 9.14 mg//dl

یه مقداری نگران شدیم

راهنمایی کنید لطفاً

جواب:

سریعأ توسط یک متخصص اطفال باید نوزادتان از نظر اختلالات کبدی؛ تیروئید و ... مورد بررسی قرار گیرد.

 

امیرعلیسه

 شنبه 21 شهریور 1391 - 08:58

 

سوال:

نوزادپسر12روزه ای دارم که ازروز 3روزه دچارزردی شده است وزردی آن9درصدبوده والان زردی آن به حداقل رسیده ودور چشم هاوبینی اوزردی دارد در منزل چه کارهایی برای بهبودی اوکنم؟

جواب:

باید طوری شیر بخورد که بین 6-4 بار مدفوع کند.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf