غربالگری سه ماهه دوم (بروز شده)

غربالگری سه ماهه دومدر سال 1866 میلادى دكتر جان لنگدون داون[1] مقاله‏اى در انگلستان منتشر كرد كه در آن از بچه‏ هایى صحبت مى‏شد كه خصوصیات مشتركى داشتند و ضریب هوشى آنها پایین‏تر از بچه‏هاى معمولى بود. دكتر داون این گروه از كودكان را به ‏دلیل شباهت زیاد چهره آنها به ‏مردم مغولستان، مونگول نام نهاد؛ اما سال‏ها بعد یعنى در اوایل دهه 60 میلادى بر اثر اعتراض متخصصان ژنتیک آسیایى این نام از تمامى متون علمى حذف گردید و از آن پس این اختلال سندرم داون[2] نام گرفت. در سال 1930 میلادى دانشمندان دریافتند كه علت بروز سندرم داون اختلالات ژنتیک است.


سندرم داون به ‏عنوان شایع‏ترین اختلال ژنتیک شناخته مى‏شود[3] (با شیوع 5/1 مورد در هر 1000 زایمان كه به ‏تولد نوزاد زنده مى‏انجامد). درصدى از جنین‏هاى مبتلا به ‏سندرم داون پیش از زایمان مادران مى‏میرند.


با توجه به شیوع نسبتاً فراوان سندرم داون، طى 10 سال گذشته روش‏هاى گوناگونى براى تشخیص پیش از تولد این بیمارى خطرناک ابداع شده است[4]. اما به‏ دلایل متعدد همچون به‏ دنبال داشتن خطر سقط و هزینه زیاد انجام تست، امكان انجام این روش‏ها براى تمامى زنان باردار وجود ندارد. به ‏همین دلیل در سال‏هاى اخیر روش‏هاى غربالگرى براى شناسایى زنان باردار كه بیشتر در معرض خطر هستند ابداع شده و این افراد به ‏عنوان واجدین شرایط براى انجام روش‏هاى تشخیصى محسوب مى‏گردند[5].بروز سندرم داون با سن مادر ارتباط مستقیم دارد به ‏طورى كه خطر تولد نوزادان مبتلا به ‏سندرم داون در مادران تا سن 30 سالگى تقریباً ثابت بوده و حدود 1 در 1000 مى‏باشد و از آن پس به ‏صورت تصاعدى افزایش مى‏یابد به ‏طورى كه در سن 35 سالگى 1 در 250 و در سن 40 سالگى 1 در 75 مى‏شود. با این حال 80% موارد سندرم داون در زنان زیر 35 سال بروز مى‏كند (زیرا تعداد باردارى در این سنین بسیار بــیــشتـر اسـت).زنانى كه در باردارى‏هاى قبلى داراى فرزند مبتلا به سندرم داون بوده‏اند نیز در معرض خطر بیشترى قرار دارند. تأثیر عوامل دیگرى همچون سن پدر، سابقه ابتلاء در اقوام درجه 2 و یا 3، تشعشعات محیطى و غیره هنوز به ‏طور كامل به اثبات نرسیده است.از رایج‌ترین و مطمئن‌ترین روش غربالگری در سه ماهه دوم بارداری تست کوآدراپل مارکر یا به اختصار تست‏ كُوآد ماركِر [6] است كه شامل اندازه‏گیرى چند محصول باردارى در خون مادر و مقایسه مقادیر به ‏دست آمده با مقادیر نرمال جامعه مى‏باشد.تست كوآد ماركر نسبت به تست پیش از خود یعنی تریــپـل مــاركـر قــدرت تـشخیص بیشترى دارد و مــوارد مــثبت كـاذب آن كـمتر اســت و امروزه این تست جایگزین تست تریپل ماركر شده است.این تست از ابتدای هفته 14 (0D+14W) تا انتهای هفته 22 (22W+6D) حاملگی از لحاظ فنی قابل انجام بوده و بهترین زمان انجام آزمایش در ایران هفته 15 حاملگی (و در سایر کشورها از 15W+2D تا 17W+0D) است.

احتمال وجود سندرم داون با انجام محاسبات آمارى بر روى مقادیر به دست آمده از تست، سن مادر و موارد دیگر همچون وزن مادر، سابقه مصرف سیگار، دیابت، باردارى‏هاى دوقلو و غیره محاسبه مى‏گردد. نرم‏افزارهاى ویژه‏اى براى این منظور طراحى شــده‏انـد كه خطر ابتلاى جنین را به صورت عددى و همچنین منحنى‏هاى خاص نشان مى‏دهنـد.

یافتـه‏ هاى سونوگرافــى نـیز به تعیین میزان خطر ابتلاى جنین به سندرم داون كمک مى‏كنند. رایج‏ترین یافـته سونوگرافى در سنـدرم داون افزایش ضخامت چین پشت گردن جنین مى‏باشد. نتایج تست كوآد ماركر خطر وجود دو بیمارى مادرزادى دیگر را نیز نــشـان مـى‏دهد. این بیمارى‏ها «تریزومى 18» و «نقــص‏هـاى لـوله عصبى» هستند.مارکرهای اندازه گیری شده در سه ماهه دوم

آلفافتوپروتئین (AFP): آلفافتوپروتئین یک انكوفتال پروتئین مشابه با آلبومین است (که ساختار گلیکوپروتئینی دارد) كه ابتدا در كیسه زرده و سپس در كبد جنین سنتز می‌شود. مقداری از آلفافتو-پروتئین سنتز شده از طریق جفت (پس از عبور از سد خونی - جفتی) و به مقدار خیلی کم از طریق مایع آمنیون وارد گردش خون مادر می‌گردد.

میزان این ماده بصورت ملایم تا هفته 32 در حال افزایش می‌باشد و پس از آن رو به كاهش گذاشته، جای خود را به آلبومین می‌دهد. در بارداری متاثر از جنین های مبتلا به سندرم داون کاهش یافته و در باز بودن مجرای لوله عصبی و دیواره شکمی ، مقدار آن بالاتر از حد انتظار است.

علاوه بر این افزایش AFP در بارداری دوقلویی، از دست رفتن جنین، اختلالات جفتی اعم از خونریزی (بویژه در مادرانی که از ابتدای بارداری لکه بینی دارند)، کوریوآنژیوما، التهاب پرزهای جفتی (chorionic villitis) و هرگونه اختلال عروق جفت که موجب ریزش بیشتر AFP از طرف جنین به خون مادر می شود، نیز دیده می شود.

افزایش بدون علت مشخص و منفرد این مارکر (AFP MoM >2.5) با افزایش عوارض بارداری همچون خونریزی جفتی، اولیگوهیدرآمنیوس، مرگ جنینی (Intra Uterine Fetal Death = IUFD)، فشار خون حاملگی و زایمان زودرس همراه است.

کاهش منفرد این مارکر (AFP MoM >0.25) نیز با افزایش موارد سقط ناگهانی، مرده زایی، زایمان زودرس و ماکروزومی همراه بوده است.

سایر موارد افزایش این پروتئین در تصویر ذیل دیده می شود.

.

موارد افزایش این پروتئین نیز در زنان غیر باردار و مردان در تصویر دیده می شود.

.
آلفافیتوپروتئین در:

- سندرم داون بین 30 تا 35 درصد کاهش می یابد (MoM بین 0.70 تا 0.75)

- تریزومی 18 تا 40% کاهش می یابد.

- تریزومی 13 کاربردی ندارد.

- سندرم ترنر:

     - - هیدروپیک: خیلی کم کاهش می یابد و یا تغییر نمی کند (MoM  بین 0.8 تا 1.0)

     - - و نان هیدروپیک:  تا 40 الی 45% کاهش می یابد (MoM  حدود 0.6)

- تریپلوئیدی: خیلی قابل پیش بینی نیست و می تواند نرمال و یا افزایش و یا کاهش یابد.

- سندرم SLOS: یک کاهش متوسطی دیده می شود (MoM حدود 0.72)

سطح AFP در زنان سیاه پوست به نسبت زنان سفیدپوست افزایش بیشتری نشان می دهد.

در بارداری های ناشی از IVF و زنان سیگاری افزایش می یابد.

در دیابت هم بطور معنی داری (تا 20%) کاهش می یابد.

سطح AFP هنوز یک مارکر خیلی خوب برای پیش بینی پیامد بارداری در مادر و جنین می باشد.


.
گونادوتروپین كوریونیک انسانی (hCG): هورمون hCG نخستین فرآورده قابل اندازه‌گیری بارداری است و در هفته‌های اول بارداری غلظت آن تقریباً روزانه دو برابر می‌شود و در هفته‌های 10 تـا 12 بـارداری بـه حدود 100 هزار mIU/ml می‌رسد و سپس تا اواخر دوره بارداری رو به كاهش می‌گذارد به نحوی كــه در سه ماهه سوم بـارداری به حدود 10 هزار mIU/ml می‌رسد.

این هورمون در ابتدا از جسم زرد و سپس از سلولهای سن سیتیوتروفوبلاست جفت سنتز می شود.

این هورمون یک مولکول هترودایمریک بوده و دارای دو زیر واحد آلفا و بتا است که جزء بتای آن اختصاصی این هورمون گلیکوپروتئینی است، در حالیکه جزء آلفای آن مشابه همین جزء در سایر هورمونهای گلیکوپروتئینی (TSH, FSH و LH) می باشد.

این هورمون از 244 اسیدآمینه تشکیل شده و وزن مولکولی معادل 36.7 کیلو دالتون دارد و باعث حفظ بارداری با تحریک ترشح پروژسترون از جسم زرد می شود.

اواخر هفته دهم با تولید ترکیبات استروژن از جفت به تدریج میزان تولید آن کاهش می یابد.


مطالعات گوناگون نشان داده‌اند كه hCG خون جنین اهمیت فراوانی در تكامل آدرنال و گونادهای جنین در سه ماهه دوم بارداری دارد. بطوریکه این هورمون باعث بقای جسم زرد (برای ادامه تولید پروژسترون) می شود.

اندازه گیری hCG در سه ماهه دوم ارزش تشخیصی بالاتری نسبت به free beta hCG برای سندرم داون دارد.

افزایش بیش از انتظار این مارکر می تواند مطرح کننده کوریوکارسینوم، مول هیداتی فورم و یا حاملگی چندقلویی باشد. در اختلالات عروق جفتی و هیپوکسی جفت نیز می توان پرولیفراسیون (تکثیر) سلولهای تروفوبلاست جفت و در نتیجه افزایش تولید hCG را شاهد بود.

افزایش با دلیل نامشخص و منفرد این مارکر (hCG moM > 3.0) با افزایش عوارضی چون پره اکلامپسی، زایمان زودرس، IUGR و مرده زایی و پارگی زودرس کیسه آب و یا PROM همراه است.

کاهش آن در موارد سقط خود به خود دیده می شود.

 در خون یک زن باردار ما 5 فرم مختلف از مولکولهای وابسته به hCG و یا  hCG-related molecules  می بینیم:

- nonnicked hCG, which represents the active hormone; 

یک پیوند پپتیدی در زنجیره بتای hCG وجود دارد که خاصیت استروئیدوژنیکی و یا steroidogenic activity  مولکول hCG وابسته به آن است.

- nicked hCG; 

- free α-subunit; 

- free β-subunit; 

- and the nicked free β subunit 

استریول غیر كونژوگه (uE3): دی هیدرو اپی آندروسترون سولفات (DHEA-SO4) تولیدی در آدرنال جنینی در کبد به فرم هیدروکسیله در می آید و سپس در جفت متابولیزه شده و به استریول غیر كونژوگه تبدیل شده و وارد گردش خون مادر می‌گردد.

نیمه عمر آن در خون مادر 20 تا 30 دقیقه بوده و این تركیب در كبد مادر با گلوكورونید كونژوگه شده و از طریق كلیه دفع می‌شود. میزان استریول آزاد در طول دوره بارداری افزایش می‌یابد و در زمان زایمان به حداکثر میزان خودش می رسد. بعنوان شاخصی در تعیین زمان زایمان استفاده می شود چرا که تقریبأ 4 هفته قبل از زایمان یک افزایش ناگهانی دارد.

از آنجائیکه تمامی uE3 در خون مادر منشاء جنینی دارد، می توان بعنوان شاخصی از اختلالات کروموزومی مورد استفاده قرار گیرد.

در سندرم داون و تریزومی 18 میزان این مارکر کاهش می یابد. در مواردی مثل سندرم اسمیت - لملی - اوپیتز (SLOS)، کمبود آنزیم آروماتاز، اختلالات مربوط به نقص آنزیم سولفاتاز جفتی (Contiguous gene syndrome) و نقص اولیه وثانویه آدرنال جنین هم سطح uE3 کاهش می یابد.

افزایش آن در هایپرپلازی مادرزادی آدرنال جنین (CAH) دیده می شود.

کاهش بدون علت مشخص این مارکر (uE3 MoM >0.5) با افزای عوارض بارداری همچون اولیگوهیدرآمنیوس، مرگ جنین بالای 24 هفته (IUFD) و اختلال رشد داخل رحمی (Intra Uterine Growth Retardation = IUGR) همراه بوده است.مارکر DIA) Inhibin A) : مولکولهای Inhibin گلیکوپروتئین های دایمریکی هستند که دارای دو زنجیره آلفا و بتا هستند. زنجیره آلفا در همه مشترک و وجود زنجیره بتای A و یا بتای B باعث نامگذاری Inhibin A و یا Inhibin B می شود.

مارکر Inhibin A از تخمدان‌ها و جفت ترشح می‌شود و با افزایش سن بارداری بخصوص در سه ماهه سوم عمدتاً از جفت ترشح می شود.

سطح آن در سه ماهه اول بارداری افزایش می‌یابد و در سه ماهه دوم رو به كاهش می‌گذارد و سپس در سه ماهه سوم مجدداً افزایش می‌یابد.

اثر فیزیولوژیک آن در بارداری مشخص نیست ولی افزایش و یا کاهش آن با hCG تا حدود زیادی همخوانی داشته و علل افزایش hCG باعث افزایش DIA هم می شود.

در جنین‌های مبتلا به سندرم داون افزایش سطح hCG و Inhibin A و کاهش سطح AFP و uE3 دیده می‌شود.

افزایش منفرد و با علت نامشخص این مارکر (DIA MoM > 2.0) با افزایش فشار خون، پروتئینوری بارداری و سایر عوارض بارداری نظیر IUGR همراه است.پروتکل پیگیری مادران در غربالگری سه ماهه دوم

بر اساس نتیجه تست غربالگری سندرم داون در سه ماهه دوم مادران در چهار گروه قرار می‌گیرند:

1- گروه اسکرین مثبت (high risk): در صورتی که ریسک جنین بیشتر از 1:250 (یا عدد 1:270 بر اساس شیوه نامه کشوری) باشد، پس از تأیید سن جنین، مادر برای مشاوره ژنتیک و انجام آمنیوسنتز ارجاع داده می‌شود. در صورتی که سن جنین با سن گزارش شده در جواب آزمایش بیش از 7 روز اختلاف داشته باشد مادر برای محاسبه مجدد ریسک به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود. در صورتی که برای تعیین سن جنین از LMP (اولین روز از آخرین قاعدگی) استفاده شده باشد حتماً باید پیش از انجام آمنیوسنتز، یک سونوگرافی برای تأئید سن جنین انجام شود.

تبصره 1: درصورتی که ریسک جنین فقط برای تریزومی 18 مثبت شود به دلیل آنکه تریزومی مزبور با IUGR[1] (که همان عقب ماندگی رشدی داخل رحمی می باشد) همراه است، اختلاف سن بین سونوگرافی و LMP فاقد ارزش است.

تبصره 2: در صورتی که جواب آمنیوسنتز طبیعی بود، باید این زنان از نظر پیامدهای نامطلوب بارداری جزء گروه پرخطر قرار گیرند و مراقبت‌های دوران بارداری برای آنها افزایش یابد (از جمـــله انجام آنومالی اسکن در هفته‌های 20-18، سونوگرافی هفته 24 حاملگی برای رد IUGR، کنترل فشار خون، کنترل دفع ادراری پروتئین، کنترل ترشحات واژن برای رد عفونت و...).

2- گروه با ریسک بینابینی (borderline risk): در صورتی که ریسک سندرم داون بین 1:800-1:250 باشد، انجام سونوگرافی تفصیلی در هفته 20-18 توصیه می‌شود.

هر چند می توان به این گروه تست NIPT را نیز توصیه نمود و بعنوان پیشنهاد ارجح می توان از این تست استفاده کرد.

همچنین وجود سطح غیرطبیعی مارکرها نظیر:

- (AFP (MoM ≥2.5

- (hCG (MoM ≥3.0

- (Inhibin A (MoM ≥3.0

- (uE3 (MoM ≤0.4

سبب افزایش احتمال پیامدهای نامطلوب بارداری شده، ضرورت مراقبت های دوران بارداری را افزایش می دهد.

3- گروه اسکرین منفی (low risk): ریسک به دست آمده از 1:800 کمتر است. در این صورت غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد.

4- در صورتی که نتیجه غربالگری اختلالات طناب عصبی بیشتر از ریسک تفکیک کننده (1:100) باشد، می توان از آنومالی اسکن با تمرکز بیشتر بروی لوله عصبی، جفت و جداره شکمی استفاده نمود (برای اطلاع از مواردی که ریسک اختلالات طناب عصبی را افزایش می‌دهد، به مقاله افزایش AFP مراجعه شود).

طبق توصیه آخرین راهنمای BCPGSP، انجام سونوگرافی تفصیلی سه ماهه دوم در هفته 20–18 باید به تمام زنان باردار پیشنهاد شود. اگر در این سونوگرافی هیچگونه مارکر مربوط به سندرم داون تحت عنوان مارکرهای خفیف[2]وجود نداشته باشد، می‌توان ریسک تریزومی 21 را تا 50% کاهش یافته قلمداد کرد.]


نکته 1: هر جا سخن از غربالگری می شود بدنبال آن حتمأ موارد مثبت و منفی کاذب هم داریم و تمامی مراکز علمی و قانونی نیز آنرا می پذیرند. بعنوان مثال در تست کواد مارکر وقتی می گوئیم قدرت تشخیص 80% دارد یعنی قادر به تشخیص 80 مورد سندرم داون از 100 مورد بوده و آن 20 موردی که قادر به تشخیص نیست بعنوان منفی کاذب این تست محسوب می شود.
در خاتمه ذكر این مطلب ضرورى است كه كالج طب زنان و زایمان آمریكا توصیه مـى‏نـماید كه تمام زنــان بـاردار در فـاصله هفــتـه‏ هـاى 15 تــا 18 بـاردارى مورد غربالگرى سـندرم داون قرار گیرند. به همین دلیل بروز این اختلال در سال‏هاى اخیر در آمریكا بسیار كاهش یافته است.


[1] . (IntraUterine Growth Restriction (=IUGR

[2] . soft markers[1]. John Langdon Down

[2] . Down’s Syndrome

[3]. علت سندرم داون در 95% موارد جدا نشدن كروموزوم 21 طى تقسیم سلولى میوز است كه در 90% موارد در تخمك روى مى‏دهد. وجود کروموزوم 21 اضافى در سندرم داون باعث فعالیت بیش از حد ژن‏هاى درگیر و نهایتاً ساخت بیش از حد پروتئین‏هاى خاصى مى‏گردد كه عامل ظهور علایم سندرم داون هستند.

[4]. آمنیوسنتز ]Amniocentesis[ (به‏دست آوردن سلول‏هاى جنین و بررسى كروموزومى آنها) از جمله این روش‏ها مى‏باشد.

[5]. تفاوت روش‏هاى غربالگرى و تشخیصى در این است كه در یک تست تشخیصى، یک نتیجه مثبت به ‏معناى وجود قطعى بیمارى یا وضعیتى خاص است؛ اما در یک تست غربالگر، هدف ارزیابى ریسک وجود بیمارى یا یک وضعیت خاص مى‏باشد. بنابراین یک نتیجه مثبت افزایش ریسک را نشان مى‏دهد. روش‏هاى تشخیصى برخلاف روش‏هاى غربالگرى معمولاً پرهزینه، وقت‏گیر و بعضاً پرخطر هستند اما نتایج دقیق‏ترى به ‏همراه دارند.

[6] . Quad Marker

           

مقالات مرتبط با غربالگری سه ماهه دوم (بروز شده)

غربالگری ترکیبی دو مرحله ای
در تست غربالگری، هدف از انجام تست، ارزيابی ريسک (احتمال) وجود بيماری يا يک وضعيت خاص است....
غربالگری توأمان سه ماهه اول (بروز شده)
از سال 1988 ميلادی كه تست تريپل ماركر برای غربالگری سندرم داون در سه ماهه دوم بارداری معرفی گرديد،...
استریول غیر کونژوگه (unconjugated Estriol or uE3) و یا مارکر مرگ جنین
استروژن ها در رشد و حفظ فنوتیپ زنانه ، بلوغ سلولهای زایا (‏germ cells‏) و بارداری رل مهمی دارند....
ارتباط سطوح غیر طبیعی مارکرهای بیوشیمیایی در پروتکل های غربالگری دوران...
1- سطح AFP MoM بیشتر از 2.5 و یا کمتر 0.25 باشد:

- پارگی زودرس کیسه آب یا PROM (Preterm Rupture of Membranes)...

سوالات متداول غربالگری سه ماهه دوم (بروز شده)

با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.
با قدرت تشخيص 80٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪).
با قدرت تشخيص 80% ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهید (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎

پرسش و پاسخ

سوال 1403/01/26

سلام خسته نباشید لطفا کمکم کنید من 31سالمه سونو آن تی انجام دادم عددnt :1/6 و nb :is present و جواب آزمایش free b hcg 168 با mom 4/24 و papp 3952با mom 1/38ریسک سندروم داون زده 1به1300اخرش نوشته بدلیل سن مادر 1به 780منو ارجاع دادن برا مشاور ژنتیک خواهش میکنم بگید این الان خیلی خطرناکه خیلی استرس دارم

پاسخ مدیر 1403/01/26

توجه داشته باشید در صورتی که ریسک زن باردار بین 1:51 تا 1:1100 باشد، جزو گروه با ریسک بینابینی (Borderline risk) می باشد . بنابراین ریسک شما در محدوده بینابین است و توصیه ای که ما به این گروه می کنیم ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا براساس نتیجه کوادمارکر تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%) نگران نباشید ریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شود

سوال 1403/01/20

سلام. ببخشید من سونوی ۱۲هفته و ۲ روز انجام دادم عدد ان تی برابر ۱.۴۳ و عدد سی آر ال هم ۵۷ بوده. نتیجه آزمایش تریرومی ۲۱ رو زده ۱:۱۲۰۰ و بقیه تریرومیها هم کوچکتر از ۳۰۰۰۰ بوده. الان من نگرانم شرایطم چطوره ؟ آیا در آزمایش بعددی عدد تریرومی ۲۱ دوباره تغییر میکنع؟ میشه منو توجیه کنید من ذهنم درگیر شده. تشکر

پاسخ مدیر 1403/01/20

نگران نباشید . با دقت 85% ریسک تان در محدوده کم خطر قرار دارد .ریسک کمتر از کات آف (1:1100 )باشد ، یعنی مخرج کسر بزرگتر از 1100 باشد که مخرج بزرگتر یعنی ریسک کمتر و قرار گیری در محدوده کم خطر. در صورتی که نتیجه غربالگری توأم سه ماهه اول کمتر از ریسک تفکیک کننده (1:1100) باشد غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد و بیمار فقط برای بررسی اختلالات لوله عصبی یا NTDs به منظور اندازه‌گیری آلفا فتوپروتئین و محاسبه AFP MoM در هفته 15 الی 16 حاملگی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود و در صورت صلاحدید پزشک آنومالی اسکن در هفته 18 انجام می شود

سوال 1402/12/10

سلام وقت بخیر من ۳۳ساله هفته ۱۳هستم در تست غربالگری اولم زده کمبود استخوان بینی امکان داره جنین تا غربالگری دوم رشد کامل بشه یا اینکه امکان سندروم هست؟؟؟

پاسخ مدیر 1402/12/10

بررسی Nb از غربالگری سه ماهه اول حذف شده است و خییلی حائز اهمیت نیست چراکه امکان اینکه دیده نشود زیاد است ولی در غربالگری دم بسیار با اهمیت است که دیده شود.

سوال 1402/10/18

با سلام و خسته نباشید.چطور میتونم عکس غربالگری رو خدمتتون جهت تفسیر ارسال کنم؟

پاسخ مدیر 1402/10/18

دایرکت اینستاگرام نیلو

سوال 1402/10/12

سلام تو آزمایش هفته ۱۵ عددmomزده ۱.۱۳ وریسک زده ۱ در ۴۵۰۰. عدد انتی ۱۲ هفتمم ۱.۳۸ بود آیا این جواب خوبه خیلی نگرانم متشکرم

پاسخ مدیر 1402/10/12

گران نباشید .نگران نباشید . با دقت 85% ریسک تان در محدوده کم خطر قرار دارد .ریسک کمتر از کات آف (1:1100 )باشد ، یعنی مخرج کسر بزرگتر از 1100 باشد که مخرج بزرگتر یعنی ریسک کمتر و قرار گیری در محدوده کم خطر. در صورتی که نتیجه غربالگری توأم سه ماهه اول کمتر از ریسک تفکیک کننده (1:1100) باشد غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد و بیمار فقط برای بررسی اختلالات لوله عصبی یا NTDs به منظور اندازه‌گیری آلفا فتوپروتئین و محاسبه AFP MoM در هفته 15 الی 16 حاملگی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود و در صورت صلاحدید پزشک آنومالی اسکن در هفته 18 انجام می شود

سوال 1402/09/29

سلام من 36 ساله هستم و در غربالگری دوم بهم گفتن بچه کلاب فوت هست و طرز قرار گیریش بریچ هست. آزمایش NIPTهم دادم نرمال بوده امکانش هست تشخیص اشتباه باشه؟ چون غربالگریهام هم خوب بوده برای احتیاط niptهم دادم

پاسخ مدیر 1402/09/29

کلاب فوت دلایل متعددی می تواند داشته باشد و یا می تواند یک بخشی از مشکل جدی تر باش که با توجه به اینکه می فرمایید غربالگری ها نرمال بوده این فرضیه رد می شود . ولی توجه داشته باشید که کلاب فوت در سونوگرافی قابل بررسی است و در صورت تشخیص به موقع و درمان می توان تا حد زیادی این مساله را برطرف نمود

سوال 1402/09/09

با سلام و وقت بخیر در ۱۷ هفته آزمایش غربالگری دوم رو انجام دادم همه چیز خوبه اما SLOS رو مثبت زده خیلی نگرانم برای اطمینان کافی چه آزمایش تکمیلی انجام بدم ؟

پاسخ مدیر 1402/09/09

نگران نباشید در صورت صلاحدید پزشکتان می توانید یک تست 7-DHC در مایع آمنیون و یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید

سوال 1402/09/08

سلام میخواستم بدونم کدوم ازمایش دقیق تر از انتی وانومالی هست که تشخیصش بهتر وقابل اطمینان تر هست

پاسخ مدیر 1402/09/08

آمنیوسنتز تست تشخیصی و بسیار دقیق ولی تهاجمی می باشد و یک درصد احتمال سقط دارد

سوال 1402/09/06

سلام وقت بخیر. هفته ۱۵ بارداری هستم و جواب غربالگری دوم Afp 17.0 و mom 0.59 می باشد عدد ntds 1:179 است و در نمودار پیوست شده در قسمت سبز مشخص گردیده است ‌ ممکن است بفرماییید نرمال است یا خیر ؟ جواب غربالگری اول نیز نرمال بود و nt 1.93 و crl 57.1 بوده

پاسخ مدیر 1402/09/06

بله نرمال است

سوال 1402/08/13

ببخشید آزمایش غربالگری دوم من زده اسکرین مثبت یعنی چی

پاسخ مدیر 1402/08/13

عددش را بفرستید تا دقیق تر راهنماییتان کنم

سوال 1402/08/11

سلام ۳۳ ساله ام غربالگری اول در۱۲ هفته و ۰ روز دادم که NT:1.51 و crl:66mmو PAPP-A:2228 (MOM: 0.79)و FBH:36.19(MOM:1.05)بود و داون سندروم زده اسکرین نگتیو همچنین تریزومی ۱۸/۱۳ زده اسکرین نگتیو بعد ۱۷ هفته و ۴ روز رفتم انومالی همه چیز نرمال بود دکترم گفت آزمایش غربالگری مرحله دوم لازم نیست به نظر شما آزمایش رو انجام ندم؟ فقط سندروم داون برام اهمیت داره تو رو خدا بگید با این نتایج احتمالش هست که برم آزمایش هم بدم

پاسخ مدیر 1402/08/11

نگران نباشید با دقت بالای 85 درصد در ریسک کم خطر هستید و نیازی به انجام آزمایش های تشخیصی نمی باشد مگر اینکه به درخواست شخصی باشد . ولی اوصیه می شود در 18 هتگی آنومالی اسکن انجام شود تا بررسی های بیشتری صورت بگیرد و اطمینان بیشتری حاصل شود

سوال 1402/08/09

سلام من ۳۳ ساله ام غربالگری اول در۱۲ هفته و ۰ روز دادم NT:1.51 و PAPP-A:2228 (MOM: 0.79)و FBH:36.19(MOM:1.05)بود و داون سندروم زده اسکرین نگتیو همچنین تریزومی ۱۸/۱۳ زده اسکرین نگتیو بعد ۱۷ هفته و ۴ روز رفتم انومالی همه چیز نرمال بود فقط یه کانون اکوژن ۲ mmدر بطن چپ دیده شد که سونو زده با در نظر گرفتن ریسک اولیه ۱:۱۷۰۰ ریسک ثانویه با در نظر گرفتن این سافت مارکر برابر ۱:۶۰۷ میباشد بنظر تون این یعنی بچه ام سندروم دوان هست نوبت برای اکو قلب جنین گرفتم برا ۱۸ هفته و ۱ بنظرتون زمان خوبیه برم من الان فقط سندروم داون برام اهمیت داره تو رو خدا بگید چقد احتمالش هست بچه اولم کاملا سالمه مشکلی نداره

پاسخ مدیر 1402/08/09

اگر تست های غربالگری تان نرمال است نگران اکوژن کاردیاک فوکوس نشوید.کانون اکوژن داخل قلبی برای خود قلب جنین هیچ مشکلی ایجاد نمی کندو اغلب در سه ماهه سوم یا بعد از تولد از بین می رود. هم چنین اگر سایر یافته های تست های غربالگری ،ازمایشات بیوشیمی ،سونوگرافی تخصصی ( انومالی اسکن برای بررسی soft markers ) از نظر اناپلوئیدی ( سندرم داون ) منفی باشد این کانون اکوژن خوش خیم بوده و مشکلی برای جنین ایجاد نخواهد کرد و نیاز به بررسی بیشتر ندارد٠همانطوریکه اشاره شد وجود اکوژنیک فوکوس یک بیماری قلبی نیست ویک نشانه ضعیف ( soft marker) سندرم داون هست .

سوال 1402/08/05

ببخشید خانم من در تست اول و تست دوم غربالگری نتایج خوبی داشته اما حالا که نوزاد به دنیا اومده دکتر میگه مبتلا به سندروم داون هست آیا امکان همین چیزی هست که نتایج اشتباه بشه توروخدا راهنماییمون کنید الان چند روزه خواب و خوراک نداریم ممنون از شما

پاسخ مدیر 1402/08/05

تست های غربالگری تا 85 درصد دقت دارند و قابل اعتماد است. منفی کاذب بسیار کم و نادر است ولی بعید نیست به هرحال تست تشخیصی نمی باشد .توصیه می شود از فرزند نمونه خون گرفته شود و تست ژنتیک انجام شود

سوال 1402/07/15

باسلام من آزمایش غربالگری اولم سالم بود آزمایش دومی امروز گرفتم dnt رو نمودار قرمز زده بود 1:100وAFpزده بود2.40خطرناکه

پاسخ مدیر 1402/07/15

جواب آزمایش را دقیق برایم ارسال کنید تا با دقت پاسخگو باشم

سوال 1402/06/18

سلام من ۳۶ سالمه ، آزمایش غربالگری اول و دوم رو دو آزمایشگاه مختلف دادم ، آزمایش اول ( آرین ) و دوازده هفته و یک روز دادم ریسک دان ۱ به ۳۰۱بود ، ‏PApa A ۳/۶ ‏FB HCG ۱۹/۰ , که گفتن نرماله ،در سونو اول عدد آن تی ۱/۳ بود و همه چی نرمال بود ، آزمایش دوم ( دانش )رو ۱۷ هفته و ۵ روز دادم ریسک دان ۱به ۳۰۰ ریسک ۱۸ ، ۱ به ۲۰۰۰۰ ریسک ان تی دی ۱ به ۷۹۰۰ AFP ۰/۹۲ mom - 32/1 ml Ue3 ۰/۷۹ mom -2/54 ml Total hcg ۱/۳۴ mom -26542 ml Inhibin A ۱/۵۳ mom -287 ml البته شیاف پروژسترون هم استفاده میکنم به خاطر اینکه سقط داشتم ، چند روز دیگه وقت سونو انومالی دارم ، دکتر کفت ریسک داری ، و اینکه بهم گفتن شاید باید آزمایش ژنتیک بدم که نمی‌دونم کدوم آزمایشگاه برم اولی یا دومی که اعداد اشتباه نشه ، و دوباره کاری نشه ،؟ پ

پاسخ مدیر 1402/06/18

ریسک ترکیبی باید مد نظر قرار بگیرد . نگران نباشید تست تشخیصی ژنتیکی نیاز باشد فرقی نمی کند جواب قابل اعتماد است . می توانید آزمایشگاه نیلو هم انجام دهید یا با پزشکان مان مشورت کنید

سوال 1402/05/12

سلام من 36سال سن دارم غربالگری اولم خوب بود دومی ریسک تریزومی ها پایینه، اما تریزومی 21رو1:304 هست که اونم ریسک پایین زدن اما دکترم به من استرس وارد کرد که برین متخصص مراجعه کنید، momafp: 0/93هست، momhcg0/80وmomue3:1/05وmominhibin: 2/86,لطفا بگین مشکلی هست بخدا شب روزم شده گریه اون دکتری هم گفته برم راهش دوره

پاسخ مدیر 1402/05/12

نگران نباشید ریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شودبا قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده خطر بینابین است و لطفاً طبق صلاحدید پزشکتان یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی انجام دهید

سوال 1402/05/10

سسلام مجدد ممنون از پاسخگوییتون، فاینال ریسک برای سندروم دان ۱:۲۰۸ و فاینال ریسک ۱:۴۱۵۰۰NTD و عدد 1:1000nt و فاینال ریسک 1:22400t18 و عددش ۱:۶۰۶۰ هست و فاینال ریسک slos 1:53900 و عددش ۱:۲۰۰۰۰ هست و در نمودار DS ۱:۷۷۱ رو نشون میده امیدوارم درست انتقال داده باشم ممنون

پاسخ مدیر 1402/05/10

توجه داشته باشید در صورتی که ریسک زن باردار بین 1:51 تا 1:1100 باشد، جزو گروه با ریسک بینابینی (Borderline risk) می باشد . بنابراین ریسک شما در محدوده بینابین است و توصیه ای که ما به این گروه می کنیم ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا براساس نتیجه کوادمارکر تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%) نگران نباشید ریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شود

سوال 1402/05/08

سلام وقتتون بخیر من در بارداری دوم و ۳۲ ساله هستم الان ۱۸ هفته و ۲ روز سن جنینم هست و ازمایش غربالگری ام در ۱۶ هفتگی DS رو ۱:۲۵۰ نشون میده و AFP mom رو ۰/۶۸ و hcg mom رو ۱/۲۶ و همینطور ue3 رو ۰/۶۲ نشون میده ، خیلی نگران هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1402/05/08

نگران نباشید . فاینال ریسک برای سندروم داون و دیگر سندروم ها را بگویید و همچنین عدد NT و CRL تا دقیق تر راهنماییتان کنم و توجه داشته باشید ریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شود

سوال 1401/08/21

سلام من ازمایش غربالگری دوم را انجام دادم که برام ریسک ۱ به ۱۰۰ سندروم داون زده شده سنم ۳۲ Afp:23.60 ،ue3:1.00،hcg:79653.0،inhibin:389.40

پاسخ مدیر 1401/08/21

ریسک فاینال می باشد ؟؟ لطفا اعداد mom را هم یادداشت کنید

سوال 1401/03/10

سلام وقتتون بخیر‌‌ جواب afp mom= 2.79 شده و ntds= 1.32 آزمایش سل فری و غربالگری اول و آنومالی کاملا سالم بود حالا با این جواب خیلی نگذثران شدم به نظرتون باید چیکار کنم؟؟

پاسخ مدیر 1401/03/10

جنین چند هفته می باشد ؟ چنانچه آنومالیاسکن انجام شده و نرمال بوده جای نگررانی نیست . می توانید در صورت لزوم با پریناتولوژیست مشورت کنید

سوال 1400/11/11

سوال: سلام،من سنم 19 ساله و الان تو هفته هفدهم بارداری هستم،NTاول و تو هفته دوازدهم که انجام دادم 0/8 بوده و ازمایشای غربالگری اولم هم free Bhcg عدد 5 رو نشون داده ولی نمودار درحالت طبیعیه،توی هفته دوازدهم نتایج و که دکتر دید گفت سالمه،ولی الان که توی هفته 17 هستم و مدارکمو نشون یه دکتر دیگه دادم گفت مشکوک به سندرم داونه،یعنی ممکنه مشکلی داشته باشه ؟؟

پاسخ مدیر 1400/11/11

جواب: ریسک سندروم ها را دقیق یادداشت کنین تا دقیق تر راهنماییتان کنم

سوال 1400/10/15

سوال: سلام ... من خانمی ۳۲ ساله هستم. جواب غربالگری اولم خوب بود و ریسک ها خیلی پایین ولی در آزمایش غربالگری دوم UE3 مقدارش 0.24...... inhibinA مقدارش 400......BHCG ( marker) مقدارش 46670.... و AFP مقدارش 14.4 هست. ممنون میشم توضیح بدین این معنیش یعنی چی؟ تشکر.

پاسخ مدیر 1400/10/15

جواب: ريسك غربالگري ها را نيز برايم ارسال كنيد تا با دقت راهنماييتان كنم

سوال 1400/10/05

سوال: سلام خسته نباشد. من غربارگری اولم بد بود ریسک سندرم 55درصد به بالا بود. تو هفته 16و 6 روز دوباره تکرار کردم. حالا Afp|22. 14 Hcg|62738. 15 UE3 |2.40 ihibina|382. 76 هستش الان اینم بده. لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1400/10/05

جواب: ریسک ها را درست و کامل یاد داشت کنید و اعداد MOM را تا دقیق بتوان راهنماییتان کرد .

سوال 1400/10/05

سلام ببخشید من غربالگری اولم هم سونو هم ازمایش خوب بود‌ولی ازمایش دوم ریسک زده برام .سندروم ۱به ۱۷ خیلی نگرانم یعنی بچم سندروم داره

پاسخ مدیر 1400/10/05

جواب: نگران نباشید وریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شود. با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده پرخطر است و کاندید انجام تست تشخیصی آمنیوسنتز می باشید.

سوال 1400/01/30

سوال: سلام وقت بخیر لطفا غربالگری اول من را تفصیر کنید Crl:70 mm Bpd:19 mm Hc:76 mm Fl:8 mm Fhr:149mm Nt::3.1mm که با توجه به ضخامت nt تست cell free انجام دادم که در جواب نوشته شده ۹۹ درصد کوروموزوم ها مشکلی ندارن

پاسخ مدیر 1400/01/30

جواب: NT جنین شما معادل 98 پرسنتایل می باشد. چناچه عدد NT شما با توجه به CRL در محدوده 94% قرر گرفته است در نتیجه نرمال است. به طور کلی زمانی که عدد NT ما بین محدوده 95-99% بشد توصیه می شود که : از آنجائیکه شیوع اختلالات کروموزومی در این گروه بین 3.5 تا 3.7% است، کاندید انجام تست های با قدرت تشخیص بالاتر برای بررسی اختلالات کروموزومی بشوند (مثل تست NIPT). احتمال اختلالات ساختاری در این گروه 2.5% می باشد ، بنابراین کاندید انجام آنومالی اسکن در هفته های 18 تا 20 بشوند. احتمال اختلالات قلب و عروقی در این گروه 0.5% است، بنابراین بهتر است این افراد کاندید اکوکاردیوگرافی شوند. و اگر عدد NT بالای 99 پرسنتایل باشد بیمار کاندید تست های تشخیصی از جمله آمنیوسنتز می باشد. لذا تست سل فری با دقت 99 درصد تشخیص به جا و مناسب است.

سوال 1400/01/20

سوال: سلام من ۲۱ سالم اولین بارداریمه،هفته ۱۷و۲ روز آزمایش غربالگری دوم دادم.afp ۲.۴۹mom uE3 .93mom, Hcg .91mom Inhibin 1.46mom آخر آزمایشمم نوشته slos نگاتیو

پاسخ مدیر 1400/01/20

جواب: ریسک سندروم ها را نیز برایم ارسال کنید تا دقیق تر راهنماییتان کنم

سوال 1399/12/23

سوال: سلام خسته نباشید... من آزمایش غربالگری دوم میخواستم انجام بدم ولی هفته ۱۶ تا ۱۸ بارداریم میوفته تقریبا تو ایام عید... الان قبل عید اگر انجام بدم هفته ۱۵هستم و اگر بعد تعطیلات انجام بدم هفته ۱۷.... بنظرتون کدوم هفته مناسبتری برای انجامش هست؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ مدیر 1399/12/23

جواب: این تست از ابتدای هفته 14 (0D+14W) تا انتهای هفته 22 (22W+6D) حاملگی از لحاظ فنی قابل انجام بوده و بهترین زمان انجام آزمایش در ایران هفته 15 حاملگی (و در سایر کشورها از 15W+2D تا 17W+0D) است. لذا می توانید در 15 هفتگی هم انجام دهید.

سوال 1399/11/17

سوال: سلام ۱۵هفته ۴روزه بودم رفتم غربالگری slos مثبت ۱:۱۰ بقیه موارد منفی بود AFP mom 0.73 uE3 mom 0.19 hug mom 0.66 Inhibin_A mom 0.5۲ هنوز نشون دکتر ندادم تا اون موقعه نمیتونم صبر کنم واقعا مشکل جدی هست نگرانم؟؟

پاسخ مدیر 1399/11/17

جواب: نگران نباشید در صورت صلاحدید پزشکتان می توانید یک تست 7-DHC در مایع آمنیون و یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید

سوال 1399/10/30

سوال: با سلام، بنده ۳۴ ساله هستم بارداری دوم، در غربالگری اول همه چی نرمال بود nt:1/2 ولی در غربالگری دوم نوشته شده بود final risk:1:105،Age:1:390 برای سندروم دان Afp:17.8 mom:0.73 uE3:0.53 mom:0.98 hcG:41.9 mom:1.62 lnhibin_A:533.0 mom:2.22 میشه لطف کنید آزمایش بنده رو تفسیر کنید. برای سندروم دان

پاسخ مدیر 1399/10/30

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک اش در محدوده پرخطر است و کاندید انجام تست های تشخیصی هستید.

سوال 1399/10/27

سوال: سلام در غربالگری اول t21 رو زده ۱:۵۰۵ ممکنه لطف کنید راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/10/27

جواب: توجه داشته باشید در صورتی که ریسک زن باردار بین 1:51 تا 1:1100 باشد، جزو گروه با ریسک بینابینی (Borderline risk) می باشد . بنابراین ریسک شما در محدوده بینابین است و توصیه ای که ما به این گروه می کنیم ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا براساس نتیجه کوادمارکر تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر دارریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%) نگران نباشید ریسک های تست غربالگری به معنای مشکل دار بودن جنین نیست بلکه صرفا جهت اطمینان از سلامت جنین و بررسی بیشتر انجام می شود

سوال 1399/09/30

سوال: سلام خانمم ٢٢ سالشه غربالگري مرحله دوم ازمايش ds 1/198 اومده هفته ١٦ بارداري هستش Papp-a 12.20 Free b -hcg 48.30 Afp 22.11 Ue3 1.40 Hcg 91152 Inhabin_A 256 لطفا راهنمايي مون كنيد دكتر گفته خيلي دير كردين بايد ميرفتين cell free زمان ديگه گذشته نميتونيد امينو سنتز بدين اگه بدين هم ريسكش بالاست و هم خيلي دير مياد جوابش ( يك ماه ديگه)

پاسخ مدیر 1399/09/30

جواب: خیلی دیر نیست تا قبل از 18 هفته و شش روز زمان دارید برای آمنیوستز و الان تایم مناسبی است.

سوال 1399/09/08

سوال: سلام ببخشیدمن ۲۴سالمه و غربالگری اولم ریسک سندروم داون رو زده ۱به ۲۶۰۰ولی غربالگری دومم سندروم رو زده ۱به ۳۴۵ولی در جواب ازمایش سندروم نوشه screen negativ حالا من نمیدونم ازمایشم ریسک داره یا نه

پاسخ مدیر 1399/09/08

جواب: جواب: با آزمایشگاه تان تماس بگیرید و از آزمایشگاه بخواهید ریسک پروتکل سکوئنشیال را برایتان گزارش کند. ترکیب ریسک سه ماهه اول و دوم اگر ریسک کمتر از 1000/1 بود نیاز به NIPT نمی باشد ولی اگر ریسک بین 1 در 250 یا 1 در 1000 بود نیاز است که تست NIPT انجام شود.

سوال 1399/08/24

سوال: باسلام خواهشا راهنمایی دقیق کنید عدد ds من در آزمایش دوم غربالگری 1:250 میباشد یعنی سندروم داوون قطعیه؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/08/24

جواب: نه نگران نباشید تست غربالگری است و تشخیصی نمی باشد. در این مرحله تنها این ریسک به معنی این می باشد که باید بررسی های بیشتر با تست های دقیق تر یا تشخیصی به جهت اطمینان از سلامت جنین صورت بگیرد و یا اینکه اگر خدایی نکرده مشکلی وجود دارد سریعا متوجه شوید و اقدامات لازمه را انجام دهید .

سوال 1399/08/09

سوال: سلام من ۳۳ سالمه در غربالگری اول liw risk بودم ، الان پزشکم فقط سونو برای غربالگری دوم نوشته! الان اینجا رو خوندم متوجه شدم غربالگری دوم آزمایش هم داره، پزشکم چرا همچین اشتباهی کرده نگران شدم

پاسخ مدیر 1399/08/09

جواب: زمانی که جواب غربالگری اول در رنج کم خطر است ما نیز توضیح می دهیم که که با قدرت تشخیص 85% ریسک در محدوده کم خطر بوده و فقط برای رد اختلالات طناب عصبی و شکمی در هفته 15 یک AFP با محاسبه MoM و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام شود.

سوال 1399/07/30

سوال: با سلام و خسته نباشید 42 ساله هستم. در غربالگری اول مقادیر T18 1 in 841 و ریسک محاسبه شده کمتر از 1 : 30000 بود ولی در غربالگری دوم که چند روز پیش انجام دادم مقادیر T18 1 in 312 و ریسک محاسبه شده 1 : 5 می باشد در همین جواب ، آزمایش با ID غربالگری اول که ضمیمه شده مقدار ریسک محاسبه شده T18 1 : 62 و توصیه به آمینیوسنتز شده است. سوال من اینست که چرا آزمایش غربالگری اول ضمیمه شده با جواب اولیه تفاوت کرده است؟

پاسخ مدیر 1399/07/30

جواب: جوابی که ضمیمه شده مجموع جواب دو مرحله است، به اسم ریپورت که در صفحه سوم آمده است دقت کنید به احتمال زیاد نوشته شده Sequential screening و یا پروتکل ترکیبی سه ماهه اول و دوم.

سوال 1399/07/06

با سلام بنده ۲۶ساله هستم نتیجه سونوگرافی ان تی من بهمراه ازمایش خون مربوطه نرمال بود در هفته ۱۲و۱روز crl:62 و عدد ان تی:۲.۱۸بود دکتر برای من در هفته ۱۶سونوگرافی آنومالی تجویز کرد و آزمایش خون مرتبط با این نوع سونوگرافی را تجویز نکرد آیا انجام آزمایش خاصی مرتبط با سونوگرافی لازم است؟ممنون بابت پاسخگوییتان

پاسخ مدیر 1399/07/06

جواب: NT نرمال و با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و فقط برای رد اختلالات طناب عصبی و شکمی در هفته 15 یک AFP با محاسبه MoM و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.

سوال 1399/06/25

سوال: سلام بنده اولین بارداری در سن ۳۳ سالگی هستش در غربالگری اول عدد nt ۱/۵بود در غربالگری دوم عدد nb ۴/۴ هست که در هفته ۱۸ انجام دادم . آیا انجام آزمایش آمینوسنتز لازم هست

پاسخ مدیر 1399/06/25

جواب: NT در غربالگری اول در محدوده نرمال بوده . NB یاتیغه بینی نیز در غربالگری دوم در رنج نرمال می باشد ولی با یک فاکتور سونوگرافیک NT و یا NB نمی توان به سوالتان پاسخ داد باید ریسک های مربوط به غربالگری دوم را برای ارسال کنید تا راهنماییتان کنم .

سوال 1399/06/23

سوال: سلام وقتتون بخیر من خانم 37 ساله هستم و برای من ازمایش ژنتیک نوشته شده خواستم بدونم ک جواب ازمایش من چجوری هست؟ ممنون از زحمات شما در هفته 19 بارداری هستم البته این ازمایش رو یک ماه قبل انجام دادم 99.14% Trisomy 21 98.14% Trisomy 18 98.15% Trisomy 13 95% Monosomy X 97.60% XX 95% XY 95% Vannished Twin 98.89% ALL

پاسخ مدیر 1399/06/23

جواب: از لحاظ سندروم داون ، ادارد، پاتو و ترنر منفی و نرمال می باشد فقط به جهت بررسی بیشتر جواب آزمایشتان را در دایرکت اینستاگرام نیلو برایمان بفرستید.

سوال 1399/06/20

سوال: با سلام نتایج تست سه ماهه دوم همسر بنده به این شرح است ms-afp level:21.8 iu/ml mom 0.81 ue3level 2.5 ng/ml mom 1.05 total hcg 64514 miu/ml mom 1.64 inhibin a 403 pg/ml mom 2.10 ریسک سندرم داون رو 1 به 130 تریزومی 18 رو 1 به 20000 ان تی رو 1 به 5400 پری اکلامپسی رو 1 به 18 ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/06/20

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده پرخطر است و کاندید انجام تست تشخیصی آمنیوسنتز می باشید.

سوال 1399/06/16

سوال: سلام من نوزده سالمه غربالگری اولم نرمال بود غربالگری دومم سونو نرمال بود اما ازمایش DSرا1:250زده میشه تفسیرکنید خطرناکه؟

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: دقت کنید ریسک محاسبه شده برای خودتان است؟ به نظر می رسد کات آف یا محدوده نرمال آزمایشگاه را نوشته باشید.

سوال 1399/06/01

سوال: سلام من خیلی نگرانم جواب آزمایش منو میشه تفسیر کنین؟ Biochemistry Papp-a= 1.02 ml. Mom 0.30 Free b-hcg 12.40ng mom 0.27 AFP 24.70iu mom 1.01 Ue3 0.30 mom 0.71 Hcg 18142.0. Mom0.51 Inhibin-a 326.00 mom1.25 Ds=1:270 Ntd=1:100 T18/13=1:100 Slos=1:50

پاسخ مدیر 1399/06/01

جواب: مطمئن هستید که این ریسک های محاسبه شده برای خودتان است ؟؟ به دلیل اینکه به نظر می رسه که کات آف ها را نوشته اید .

سوال 1399/05/27

سوال: سلام درسونوی انومالی ۱۸w3dقطر قدامی خلفی لگنچه کلیه های جنین حدود5mm مشاهده شد مشکلی هست خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: قطر قدامی خلفی لگنچه کلیه های جنین زیر 4 میلی متر نرمال می باشد. و 4-10 میلی متر Mild renal pyelectasis محسوب می شود و طبق پروتکل برای اطمینان خاطر کاندید تست NIPT می باشد چراکه این یافته جزو سافت ماركرهای سندرم داون محسوب می شود. و چنانچه NIPT نرمال شد باید بین هفته های 28-32 حداقل دوبار دیگر سونوگرافی انجام شود تا مطمئن شویم پیلکازی به سمت هیدرونفروز پیش نرفته است و یک بار هم در روز 3 یا 4 بعد از تولد باید سونوگرافی انجام شود که اطمینان خاطر حاصل شود.

سوال 1399/05/24

سوال: هفته ۲۰ بارداری ام.تو جواب ازمایش غربالگری دومم ریسک ان تی دی یک به پنج بود دکترم خیلی منو ترسوند سونو سه بعدی نوشت و مشاوره پره ناتال.تو کلینیک پره ناتال سونو انومالی انجام دادم گفتن الان مشکلی نیست لازم ب امینو ستینز نیست سونو سه بعدی ام نمیخا د ولی تا ۹ ماه احتمال هر چیزی هست خیلی میترسم ب نظرتون تست امینوستینز رو انجام بدم؟در صمن همسرم پسرعمم هست

پاسخ مدیر 1399/05/24

جواب: یک آنومالی اسکن دقیق 2 الی 3 هفته دیگر هم مجدد انجام دهید. به سونولوژیست بگویید که از نظر NTDs مثبت بوده اید.

سوال 1399/02/26

سئوال: من خانمی ۴۰ ساله ..بارداری اول Afp0.63.....uE3 0.86.....hCG0.58....Inhbin1.42....هستFinalRisk1:260000......T181:1970...NTD1:41200...Dscutoffبالاتر از ۱:۲۵۰..final risk1:107تفسیرش چیه وچیکار کنم

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: با قدرت تشخيص 80% ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهید (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎ ‎——-

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام در آزمایش غربالگری سه ماهه دوم سه ریسک منفی و بسیار کم هستش ولی osb رو ۱:۱۰۴ زده Mom afp هم ۲.۵۶ هستش لطفا در صورت امکان تفسیر کنین ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: برای این ریسک NTDs نگران نباشید یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی انجام دهید و توصیه می کنم این جواب NTDs را به سونولوژیست نشان دهید که با دقت بیشتری انتهای ساکروم و جدار شکم را چک کند.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام وقتتون بخیر،من ۳۴ سالمه و بارداری دوم،الانم هفته شانزدهن هستم،آزمایش هفته دوازدهم که رفتم درصد تریزومی ۲۱ رو زدن ۱:۴۴۰_تریزومی ۱۳ و ۱۸ هم ۱:۳۰۰۰۰۰_وزنم هم ۶۵کیلو_توی سونو هم ان تی ۲.۲بوده،crlهم تو دوازده هفته و سه روز ۵۹.۵ بوده.تیغه بینی هم مشاهده شده_میخواستم بدونم شرایطم چطوره و اینکه برای آزمایش آنومالی هفته شانزدهم باید برم یا ضرورتی نداره؟چون فعلا شرایطش رو ندارم ممنون میشم زودتر جواب بدین آخه زمان میگذره

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام متاسفانه من از تهران مدتیه برای کار خارج شدم و اینجا پزشک و آزمایشگاه اصلا توضیح نمی دن انگار ... خداروشکر اینجا رو پیدا کردم . جناب دکتر من هفته ۱۵ بارداری هستم دیروز غربالگری دوم رفتم در ضمن ۴۰ سالم هست همه موارد سندروم و سه مورد مشابه نگاتیو شده و فینال ریسک سندرم زده یک به ۴۷۰ بعد آن تی دی یک به ۱۹۶۰۰ و آریزونا یک به ۵۰۵۰۰ و مورد دیگر یک به ۴۰۰۰۰ حالا آیا لازم هست تست سل فری بدم چون باید برم شهر دیگری . ممنون از پاسخ تندرست باشید

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/10

سئوال: باسلام و تشکر از زحمات شما من غربالگری مرحله اول و دوم رو انجام دادم همه چی خوبه جز تریزومی۲۱ که کمی مشکوکه ان تی ۱.۳ غربالگری اول ۱:۸۶۰ بود غربالگری دوم ۱:۸۲۰ بود و پاسخ مقایسه ای ۱:۸۳۴ سونوی آنومالی هم مطلوب بود من واقعا نگرانم هزینه آزمایش هم بالاس نیازه واقعا؟؟؟؟ اکو قلب میتونه کمک کنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام و خسته نباشید ۳۲ ساله هستم آزمایش من در هفته ۱۵ و ۲ روز به ترتیب زیر بوده است(در قسمت sequential Screen) AFP: ۰.۸۶ hcg:0.9 Fbhcg:1.01 Papp-a:2.15 Ue3:1.29 Inhibin-a:1.21 T21:1:578 T18:<1:30000 Slos:~1:452000 Ntds:1:17200 البته من آزمایش nipt هم (هفته ۱۲ و ۴ روز)دادم به دلیل nt میانگین ۲.۹۲ و اونجا جوابها low risk بود اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: با قدرت تشخیص 95% ریسک تان در محدوده خطر بینابین است که با توجه به جواب NIPT تان فقط یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 بارداری انجام دهید.

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام. وقتتون بخیر ... من هفته 18 بارداری هستم و نتایج غربالگری دومم به این صورت زیر هست ... سنم هم 33 سال هست : Ms-afp: 4.38 Ue3: 0.65 T.hcg: 1.12 InhibinA: 0.89 Nuchal measure: 1.05 PAPP-A: 2.09 FreeB-hcg: 1.55 Fetal nasal bone: peresent بعد در قسمت ریسک ها نوشته شده Risk of NTD: greater than 1 in 2 و باقی ریسک ها 1 در 100000 هست . Downs risk due to maternal age alone is 1 in 560

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر برای اختلالات کروموزومی است. فقط چون ریسک بالاین برای اختلالات طناب عصبی دارید بهتر است يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام من غربارگریه سه ماه اولم نرمال بود ینی غربارگری ۳ماهه دومم نرماله؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: در بعضی از مواقع ارتباطی به هم ندارند و برای همین از جوابهای ترکیبی برای مقایسه نتایج این دو استفاده می کنیم.

سوال 1399/02/04

سئوال: سلام وقت بخیر ۳۵/۵ساله و در سونوي ان تي همه موارد نرمال بودو در ۱۲هفته و‌دو‌روز جواب غربالگری اول: T21: 1:3750 T18: 1:30000 T13: 1:30000 Nt: 1.1m Fbhcg:39.0 0.86mom Papp-a 1940.00 0.76mom در ۱۶هفتگی جواب غربالگری دوم T21: 1:37 T18: 1:2920 Slos: 1:25000 NtDs: 1:30000 و جواب calculated risks T21: 1:541 T18: 1:20300 Slos: 1:25000 NtDs: 1:30000 Afp: 17.0 0.49mom Hcg: 36.7 1.25mom UE3: 0.274 0.53mom Inhibin-A 300.0. 1.27mom و در هفته ۱۸ سونوی آنومالی انجام دادم همه چیز کاملا نرمال و طبیعی بود و تاکیدا از دکتر سوال کردم،گفتن طبیعی و‌نرماله باز نیاز به پیگیری بیشتر هست یا خیر؟

پاسخ مدیر 1399/02/04

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام وقت بخیر .ببخش اگه جواب ازمایشppap-A mom0.43باشه وresult=6.90باشه منظور چیه

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1399/01/31

سئوال: چطور می تونم تصویر ازمایش رو براتون بفرستم

پاسخ مدیر 1399/01/31

جواب: به این آدرس ایمیل کنید. sayounesi@yahoo.com

سوال 1399/01/30

سئوال: سلام و وقت بخیر در هفته ۱۶ بارداری هستم. فردا فرصت دارم ک بیام برای غربالگری مرحله دوم. دکترم ب اشتباه تاریخ نسخه را اول اردیبهشت زده. فردا ک یک روز قبلش است میتونم بیام آزمایش؟؟؟؟ اخه مقدور نیست برام تا ۱۰ روز دیگه. ی روز زودتر از موعد نسخه ام امکانش هست همکاری کنین؟؟؟ تشکر

پاسخ مدیر 1399/01/30

جواب: نه مشکلی نیست.

سوال 1399/01/27

سئوال: سلام خسته نباشید. من 28 سالمه،بارداری دوم،هفته 16، آزمایش کوادمارکر انجام دادم،لطفا تفسیرش کنید Afp :42.10, mom 1.22 Ue3:0.51,mom 0.63 Hcg :28946, mom 1.23 Inhibin-a :346.5, mom 1.40 Ds 1:1170. Final 1:2360 Osb 1:1000 Final 1:11400 T18 1:7980 Final 1:46400 Slos 1:20000 Final 1:54800 ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/27

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/01/22

سئوال: سلام میشه تفسیر کنید afp:46hcg:39885ue3:3.85 inhibinA:203cmomبترتیب 1.55-1.69-1.22-1.15وt21=6706 t18=30000 slos=30000ndts=1131

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/01/22

سئوال: با سلام و عرض ادب بنده33 ساله در هفته 20 بارداری هستم. در سونو گرافی همه چیز نرمال و NT 1.33 mm بود ولی در غربالگری اول PAPP-A Free BhCG mom 1/15 , mom 0/40 بود . غربالگری دوم AFP MOM 1/03, UE3 MOM0/66, HCG MOM 1/24, INHIBIN-A MOM0/95 شد. لطفا راهنمایی کنین وضعیتم چطور هست؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده در پروتکل سکوئنشیال برای تریزومی ها را برایم بفرستید.

سوال 1399/01/21

سئوال: سلام وقت بخير،ازمايش غربالگري اول و دوم سن واقعي من ٣٥/٥بوده اما در ازمايش دوم ٣٦نوشته شده اين تاثيري در جواب ندارد؟؟ T21 در غربالگري اول ١:٣٧٥٠ T21 در غربالگري دوم 1:37 در سكوئال T21:541 ايا مشكلي داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: در این محدوده کمی جواب را تغییر می دهد ولی از محدوده خطر بینابین فراتر نمی رود. با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/01/21

سئوال: با سلام خدمت شما من در هفته ۱۸ بارداری غربالگری دوم انجام دادم که NTDمثبت بوده لطفا توضیح بدید خیلی نگرانم نمیدونم چیکار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید اگر مشکلی نبود 2 الی 3 هفته دیگر هم مجدد انجام دهید. به سونولوژیست بگویید که از نظر NTDs مثبت بوده اید.

سوال 1399/01/20

سئوال: سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من آزمایش و سونوی غربالگری اول رو انجام دادم نتایج به این صورت بود ۱۱هفته و ۲روز NB.positive NT.0/9mm PAPP-P.0/47MOM Free B-hCG.0/45 تاریخ تولد۱۳/۸/۷۴ سندروم داون.نگتیو تریزومی ۱۸/۱۳ .نگتیو سابقه یه بار سقط جنین داشتم جونریزی و در نهایت پارگی کیسه آب. سن جنین ۴ماه و نیم بود. آقای دکتر سوالم این بود که بچه مشکلی نداره؟؟؟ آیا لازم الان امینوسنتز انجام بدم یا غربالگری دوم رو انجام بدم بعدا اقدام به آزمایش های بعدم کنم.

پاسخ مدیر 1399/01/20

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1399/01/18

سئوال: سلام وقت بخير آقاي دکتر يونسي طبق مرحله دوم غربالگري و sequential screening T21: 1:541 T18 1:20300 Slos: 1:25000 Ntds: 1:30000 Fbhgch 39.0 0.87mom Papp-a 1940.00 0.77mom Afp 17.0 0.49mom Hcg36.7 1.25mom UE3 0.274 0.53mom Inhibin-A 300.0 1.27mom

پاسخ مدیر 1399/01/18

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1399/01/07

سئوال: سلام خسته نباشید بنده 26سالمه تو هفته 20بارداریم هستم تو هفته 18غربالگری دومو دادم ریسک سندرم داون زده بود دکترم دوباره آزمایشو تکرار کرد با اینکه غربالگری سه ماهه اولم مشکل نداشت ولی دوم ریسکو زده 1.153 دوباره برام آزمایش سل فری نوشتن،میشه لطفاً بهم بگین امکان سالم بودنش هس یا نه من چیکار کنم حالا؟

پاسخ مدیر 1399/01/07

جواب: احتمال مشکل دار بودن جنین حدود 0.6% است که ریسک آن از نظر پزشکی یک کمی بالاتر از حد نرمال (که باید زیر 0.4% باشد) می باشد بنابراین توصیه می کنم با انجام تست NIPT خیالتان را جمع کنید.

سوال 1398/12/28

سئوال: سلام من 32سال دارم و عدد ان تی 1:18بود و آزمایش غربالگری اولیه ریسک متوسط سندرم داون داشتم که 1:378بود دکتر برام غربالگری دوم نوشت که در اون ریسکم1:662بود و ترکیبیشو از آزمایشگاه درخواست دادم که ده دیقه جوابشو بهم داد که ریسکش 1:365اومد آیا جای نگرانی وجود داره دکترم برام نوشته پیش فوق تخصص برا مشاوره برم که اگه لازم شد آمینو سنتز انجام بدم

پاسخ مدیر 1398/12/28

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪).

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام برای آزمایش غربالگری دوم اقدام کردیم متاسفانه دفترچه بیمه مون اماده نبود از بیمه ی خواهرخانمم استفاده کردیم و به اصرار متسدی ازمایشگاه مشخصات سن صاحب بیمه را وارد کردیم با سن ۳۸ ساله و بالاتر از سن خانمم بود وجواب ازمایش که اماده شد به دکترش مراجعه کردیم نقایصی در جواب ازمایش دید و گفت به جای دیگه مراجعه کنید با مبالغ خیلی بالاتر برای درستی جواب ازمایش . حالا میخوام بپرسم جواب ازمایش با سن اشتباه مادر تاثیر گزار بوده ؟

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: اگر بیشتر از 6 ماه اختلاف داشته باشد بین سن مادر و سن گزارش شده جواب بطور کلی می تواند تغییر کند.

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام من 23سالمه و در هفته 18و سه روز آزمایش دادم به این صورت بود atf39/30_UE3 1.30_hcg 36000_lnhibin_A 250.00 لطفا تفسیر کنید

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/12/25

سئوال: باسلام، لطفا زحمت بکشید و این آزمایش غربالگری مرحله دوم رو تفسیر کنید: سن ۳۱.۸ Afp: 24.9 ng/ML Hcg: 55.066 lu Ue3: 3.06 ng Inhibin a : 275.3 PG Trisomy 21: 1:1443 Trisomy 18: < 1:30000 Slos: < 1:30000 Ntds: 1:2907

پاسخ مدیر 1398/12/25

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/12/21

سئوال: با سلام و خسته نباشید, من غربالگری نوبت اول را در آزمایشگاه شما انجام دادم و براساس نتیجه آن آمنیوسنتز هم همانجا انجام دادم ک خداروشکر گفتن مشکلی نیست, الان هفته ۱۸ هستم آیا نیاز هست غربالگری دوم رو هم بدم؟ دکترم متاسفانه در دسترس نیس ممنون میشم جواب بدین, خدا خیرتون بده

پاسخ مدیر 1398/12/21

جواب: یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید و مرحله دوم نیازی به انجام اش ندارید

سوال 1398/11/17

سئوال: سلام من تست غربالگری و سونوی انومالی رو انجام دادم فقط مشکلش SLOSهستش که ۱:۵۰ اومده خیلی مشکل سازه؟؟این نگرانم کرده

پاسخ مدیر 1398/11/17

جواب: کدوم مرکز انجام داده اید؟

سوال 1398/11/14

سئوال: سلام ازمایش غربالگری مرحله دوم به شرح زیر استafp:59.60 ,mom:2.40 و osb:1:104 لطفا مرا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1398/11/14

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده خطر بینابین است و لطفاً طبق صلاحدید پزشکتان یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی انجام دهید.

سوال 1398/11/13

سئوال: با سلام و خسته نباشید لطفا امکانش هست آزمایش ذیل را تفسیر کنید 38 سالمه در بارداری16w+6d Afp. 131 mom5,63 Hcg. 20. Mom 0,96 Ue3 2, 070. Mom 1, 20 Lnhibib-a. 114 mom 0.73 T21: -1 :30000 T18 : <1 :30000 Slos: -1 : 1230000 Ntds : 1 : 6 با تشکر

پاسخ مدیر 1398/11/13

جواب: با قدرت تشخیص 80% از نظر اختلالات طناب عصبی و جدار دیواره شکمی در محدوده پرخطر قرار گرفته اید. یک آنومالی اسکن دقیق تحت صلاحدید پزشکتان انجام دهید.

سوال 1398/10/11

سئوال: باسلام امکانش هست این آزمایش رو تفسیرکنید: 1.07Mom&Afp:49 1.20Mom& Hcg:15.1 Mom.51&Ue3:/727 Mom.87&Inhibin-A:154 T21=1:2160 T18=1:13000 Slos=1:9800 Ntds=1:20300

پاسخ مدیر 1398/10/11

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/10/09

سئوال: سلام من 29 سالمه و در غربالگری اولم t21 1:1930 بود اما در غربالگری دوم به عدد 1:161- رسید. در برگه سوم جواب آزمایشم در آزمایشگاه نیلو که میانگین این دو هست عدد 1:323- را نمایش میدهد. آیا این خطر دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1398/10/09

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪).

سوال 1398/10/08

سئوال: ممنون بابت جوابتان.ببخشید در رابطه با وزن متوجه نشدم‌. یعنی باید ازمایش را دوباره تکرار کرد یا مشکلی نیست؟ در مرحله اول خانم بنده۵۹ کیلو بودن ک در ازمابش دوم هم همان ۵۹ کیلو را ثبت کردن.که ظاهرا ۶۰ کیلو بودن. ازمایش به ازمایشگاه شما ارسال شده

پاسخ مدیر 1398/10/08

جواب: خیر مشکلی نیست.

سوال 1398/10/08

سئوال: سلام.خسته نباشید. خانم بنده در مرحله دوم غربالگری ترکیبی وزن خود را یک کیلو کمتر نوشت‌.جواب امده که خوب بوده. ایا این یک‌کیلو میتواند ثاثیر خیلی زیادی روی جواب بگذارد؟و احیانا جواب اشتباه باشد چون این جواب برای ما بسیار مهم میباشد. با تشکر از شما

پاسخ مدیر 1398/10/08

جواب: وزن در پروتکل ترکیبی میانگین مرحله اول و دوم می باشد. بنابراین به احتمال زیاد میانگین 1 کیلو کمتر از وزن فعلی می باشد.

سوال 1398/10/08

سئوال: سلام من 15 هفته و یک روزهستم ازمایش چهارگانه رو انجام دادم نتایج به اینصورت هست:afp:1.05 , ue3:0.65 , hcg:1.11 , inhibin-a:1.23 شده است. nt:2 بوده و ds: age1:71 ,final risk1:174,/ntd prior1:1000,final1:11300/ t18 prior1:483,final risk1:2720/ slos prior 1:20000 , final risk1:69100 در ضمن 40 سال دارم .و جواب سندوم دون مثبت شده میشه منو راهنمایی کنید و نتایج رو برام توضیح بدین. متشکرم

پاسخ مدیر 1398/10/08

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود ‌‏(البته به شرطی که جواب پرخطر ناشی از ‏NT‏ بیش از 3 میلی متر نباشد)، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهد (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎ ‎

سوال 1398/10/06

سئوال: سلام خسته نباشید ۱۶ سالمه جواب ازمایش سندرم من ۱.۲۵۰ هستش ایا جای نگرانی هستش یا ن

پاسخ مدیر 1398/10/06

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/09/28

سئوال: باسلام اگه خسته نباشید من درغربالگری اول جواب nt:1شدوازمایشم 1:815-1:250شد که دکتر توشهرخودمون گفتن ریسک متوسط قرارداری برام ازمایش غربالگری دوم کوادمارکر رونوشتن که جوابش ب این صورت هست میشه برام تفسیرش کنیدفعلن ازتوسایت دانلودکردم جوابرو AFp:25.2 BETAHCG:44862 0.7 :(Estriol(free inhibinA:305.8 خیلی نگرانم لطفا جواب منم بدین ممنون میشم ازتون

پاسخ مدیر 1398/09/28

جواب: از آزمایشگاه بخواهید ریسک جواب ترکیبی و یا سکونشیال را برایتان محاسبه کند و آنرا برایم بفرستید.

سوال 1398/09/25

سئوال: ممنون میشم تحلیل بفرمایید Nt=1.2 Afp=24 Hcg=16.5 Ue3=0.535 Inhibin a=178 T21=1*1430 T18=1*8840 Slos=1*2000 Ntds=1*1000

پاسخ مدیر 1398/09/25

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1398/09/15

سئوال: سلام من درازمایش مرحله اول سیزده هفته رقم نمودارم ۲۵۰بود ومرحله دوم هفده هفته ۲۷۰ دراومده خوبه یا نه اصلن من سر درنیوردم خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/09/15

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪).

سوال 1398/09/14

سئوال: سلام هزینه ی غربالگری مرحله ی دوم چقدره؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/14

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید.

سوال 1398/09/11

سئوال: سلام خسته نباشید من غربالگری مرحله اول راانجام دادم عددان تی 2.67بودp app 1.39 بود و Bhcg 2.97 میخاستم ببینم نتیجه چی هستش

پاسخ مدیر 1398/09/11

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده در غربالگری و همینطور عدد CRL در سونوگرافی را برایم بفرستید.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام. من جواب غربالگري دوم رو به پزشكم نشون دادم مشكلي هم نداشت ولي گفتن به شما بگم نتايج رو نمودار كرو و گزارش اينترگريتد رو به من بديد. البته من غربالگري سه ماهه اول رو هم اونجا دادم ولي نمي دونم چرا رو نمودار نگذاشتيد جواب رو. الان چكار كنم؟

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و با خانم فلاح صحبت کنید و بگید دکتر ریسک پروتکل ترکیبی و یا سکونشیال را می خواهد.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام خیلی خیلی ممنونم که جواب میدین ما چون شهرستانیم و متخصص خوب نداریم انقدر مزاحم شما میشم شما طبق جواب آزمایش مرحله اول خواهرم فرمودین که ریسکش در محدوده پرخطر هست و بهتره که آمنیوسنتز انجام بده الان فرمودین که ریسکش در محدوده کم خطر هست یعنی دیگه آمینیوسنتز انجام نده یا انجام بده؟ خیلی ممنونم ازتون اجرتون با امام حسین

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: از آزمایشگاه بخواهید که جواب دو مرحله را با هم ترکیب کند و ریسک پروتکل سکونشیال را گزارش کند و بر مبنای ریسک جدید ترکیبی و یا سکونشیال تصمیم بگیریم. ولی اگر مرحله اول در منطقه پرخطر می باشد که به احتمال زیاد ماکرهای سونوگرافیک مشکل بیشتری نشان داده اند باید تست تشخیصی نظیر آمنیوسنتز انجام می شد و ریسک نکنید.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام خسته نباشید من برای خواهرم دوبار برای غربالگری مرحله اولش به شما پیام دادم که لطف کردین سریع جواب دادین جواب آزمایش مرحله دومش هم به این صورته: در 15 هفته و 4روز papp-a :1.30/free b-hcg 5.18 /afp:1.24/ ue3:.95/ hcg3.81/inhibin-A:1.64 ds: age:1:1430/ final risk 1:1690 osb prior:1:1000 /final risk : 1:6310 t18/13 prior :1:12300 / finalrisk :1:99000 slos prior :1:20000 / final risk 1:381000

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/09/05

سئوال: سلام طی فرمایش شما غربالگری دوم رو انجام دادم و ریپورت سکوئنشیال رو نیز دریافت کردم لطفا میشه نظرخودتون رو بفرمایید. Tr21-1:3720 Slos-1:459000 Ntds-1:16400 Fbh:1,41mom Papp:1,86mom Afp:0,89mom Hcg:0,91mom Ue3:1,41mom Inhibin-a:1,26mom ممنون

پاسخ مدیر 1398/09/05

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/08/29

سئوال: سلام من یک سوالی داشتم آزمایش ژنتیکی در دوران بارداری انجام میشود چه فرقی با آزمایش خون در سه ماهه دوم دارد؟ آیا درصد قطعیت بالاتری دارد؟ یا صرفا موارد بیشتری را از حیث سندروم داون و ... این موارد بررسی میکند؟

پاسخ مدیر 1398/08/29

جواب: دقیقاً منظورتان از آزمایش ژنتیک آزمایش آمنیوسنتز است.

سوال 1398/08/24

سئوال: سلام میشه خواهش کنم جواب آزمایش منو برسی کنین البته فاینال جوابمو زده low risk اما یدونه از اعدادشو نمیفهمم Ntds 1:8134

پاسخ مدیر 1398/08/24

جواب: به این معنی است که از نظر اختلالات طناب عصبی با قدرت تشخیص 80% منفی است.

سوال 1398/08/18

سئوال: سلام خسته نباشید من 29 سالمه و الان 18 هفته باردارم غربالگری اول من در ازمایشگاه نیلو انجام شده و خدا رو شکر سالم بود و عدد ان تی هم یک بود بنا به درخواست پزشکم مرحله دوم رو هم انجام دادم اما تو شهر خودمون و نتیجه ریسک ها منفی بوده از جمله:ds:1:828 و osb:1:5700 و t18:1:28500 وslos:1:345000 بوده و afp:0.40 و uE3:0.92 و hcg:0.9 و Inhibin-a:0.60 بعد همه سندروم ها رو منفی اعلام کرده در ضمن من این آزمایش رو تو هفته 15 انجام دادم ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1398/08/18

جواب: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام خستہ نباشید غربالگری دوم من راپرخطر زدہ سندروم دوان مشکل دارہ

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: به این معنی است که باید بررسی بیشتری انجام شود تا خیالتان راحت شود بچه مشکلی ندارد.

سوال 1398/07/13

سئوال: باسلام وخسته نباشید ببخشید من امروز سونو NT انجام دادم ونتیجه اش این شده nt 2.41 طول سرویکس 31 م م nuchal 2.41 م م (96% پرسنتایل) حجم مایع ساک در حد طبیعی موقعیت جفت فوندال خلفی Low Lying در 12.5 هفتگی وcell free dna و سونوی رنگی توصیه می شودو همچنین در حال حاضر آنومالی کروس در جنین دیده نمیشود میشه راهنماییم کنید خیلی نگرانم م

پاسخ مدیر 1398/07/13

جواب: نگران نباشید بهتر بود نتیجه کلی تست های غربالگری سه ماهه اول را برایم می نوشتید و بهتر تصمیم می گرفتیم. بر مبنای اطلاعات سونوی NT بهتر است که NIPT و اکوکاردیوگرافی و آنومالی اسکن انجام شود.

سوال 1398/07/01

سئوال: سلام , ضمن تشکر از پاسخگویی به سوالات اینجانب 36 ساله هستم و نتیجه تست غربالگری دوم به شرح ذیل می باشد.خوشحال میشم من رو از نتیجه مطلع کنید. CALCULATED RISK: TRISOMY 21 : 1:3500 TRISOMY 18 : 1:3700 SLOS: <1:100 NTDS : 1:6200

پاسخ مدیر 1398/07/01

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/06/31

سئوال: باسلام وعرض ادب.ازاینکه جوابگوی من و امثال من هستین کمال تشکر را دارم.خداقوت. ببخشید من خانم۳۴ساله و ۱۷هفته باردارم.ازدواج غیرفامیلی ودارای دوفرزند سالم و بدون سابقه سقط وسندروم داون در خانواده هایمان در آزمایش غربال اول در ۱۳هفته نتایج من اینطور شد Papp:mom 1/02 free bhcg:1/45 Nbدیده شد و nt:2و crl:67 و در غربال دومم Afp:mom0/66 uE3:1/21 hcg:0/72 Inhibina:1/59 بنظر شما ریسک بنده چطور هست؟؟ من توانایی مالی جهت آمینوسنتز ندارم و به احتمال زیاد سقط کنم.چون دکتر برایم آمینوسنتز نوشته.بنظر شما باید چکار کنم؟؟؟ خداوند نگهدارتان باشه.

پاسخ مدیر 1398/06/31

جواب: بهتر است ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید. این اعداد به تنهایی فاقد ارزش هستند.

سوال 1398/06/29

سئوال: سلام خسته نباشید . من ۲۹ سالمه . ممنون میشم تفسیر کنید ازمایش رو در ۱۵ هفته و ۳ روز انجام دادم . Ms Afp levelبرابر با ۲۵.۹ iu/ml و۱.۰۱ mom و uE3 level برابر با ۰.۶ng/ml و ۰.۹۲mom و total hcglevelبرابر با ۱۲۵۴۸ miu/ml و ۰.۵۲ mom و lnhibinA level برابر ۴۱۶ pg/ml و ۱.۸۹ mon و fetal nassl bone peresent ریسک داون برابر ۱ به ۲۸۰۰۰ و ریسک تریزومی ۱۸ کمتر از ۱ به ۱۰۰۰۰۰ و ریسک تریزومی ۱۳ برابر ۱ به ۱۷۰۰۰ و ریسک ان تی دی برابر ۱ به ۵۳۰۰ و ریسک pre eclampsia برابر ۱ به ۱۸ ممنون میشم تفسیر کنید

پاسخ مدیر 1398/06/29

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/05/30

سئوال: باسلام ببخشید بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی چه زمانی است؟

پاسخ مدیر 1398/05/30

جواب: 18 هفته و یک روز تا بیست هفته و شش روز

سوال 1398/05/28

سئوال: با سلام خواهش میکنم در خصوص ریسک ۱:۱۰۰ در slos توضیح بدید که مشکل داره یا نه بقیه تریزومی ها نرمال گرارش شده و کم ریسک ولی همین slos نگرانم کرذه

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: اگر بصورت 1:100> گزارش شده نرمال است و جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/05/27

سئوال: با عرض سلام من غربالگری اول و دوم را پبش شماانجام دادم میشه نتیجه جوابم را بگویید؟AFP0.90 HCG0.76 UE3 1.16 INA 0.52 TRISOMY 21:<1:30000 TRISOMY 18:<1:30000 SLOS:<1:100 NTDS:1:5400

پاسخ مدیر 1398/05/27

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/25

سئوال: باسلام نتیجه غربالگری اولم باعث شد که در مرکز شما آمینوسنتز انجام بدم و خدا ور شکر گفتن مشکلی نیست، با وجود اینکه من آمینوسنتز انجام دادم آیا غربالگری سه ماهه دوم رو هم باید انجام بدم یانه.؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/05/25

جواب: - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/22

سئوال: سلام من آزمایش غربالگری دوم رو در ۱۶ هفته و ۴ روز انجام دادم میخواستم بفرمایید خطری در نتیجه هست یا خیر غربالگری اولم هم همه چیز نرمال بود Papp3740.00_ mom 1.33 Afp23.7_ mom 0.87 Ue31.06_mom 1.40 hCg27.4_mom 1.45 Inhibin_A247.0_mom 1.29 تریزومی ها هم ریسک پایین بود

پاسخ مدیر 1398/05/22

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود: - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

سوال 1398/05/22

سئوال: با سلام من غربالگري اول و دوم را در مركز شما انجام دادم ٢٦ سال سن دارم غربالگري اول هفته ١٢ ريسك سندروم داون ١/٧٨٠٠ و در غربالگري دوم هفته ١٧ ريسك سندروم داون ١/١١٠ و در غربالگري تركيبي سكوئنشنال ريسك سندروم داون ١/٤٧٠ گزارش شده است. در آنومالي اسكن همه موارد نرمال گزارش شده و پريناتالوژيست به من گفتند اقدام ديگري لازم نيست و جنين سالم است خواهش ميكنم جواب من را زودتر بدهيد خيلي نگران هستم با تشكر

پاسخ مدیر 1398/05/22

جواب: شماره پذیرش تان را برایم بفرستید.

سوال 1398/05/22

سئوال: سلام دكتر برام انومالي اسكن نوشته براي غربالگري دوم و بمن گفتن هفته 16 برم براي انجامش .خواستم بدونم بهترين زمانش كي هست؟

پاسخ مدیر 1398/05/22

جواب: اون چیزی که هفته 16 انجام می شود به مینی آنومالی اسکن معروف است و بهترین زمان آنومالی اسکن بین 18 هفته و یک روز تا 20 هفته و 6 روز می باشد.

سوال 1398/05/17

سئوال: سلام، خسته نباشید. من ۳۳ سالمه و غربالگری اول و دومم رو شمال انجام دادم ولی فرستادن آزمایشگاه نیلو، چون بالای برگه ی جواب اسم آزمایشگاه نیلو هست. ممنون میشم نتایج رو تفسیر کنین، نتایج غربالگری اول: NT: 1.4 mm FBHCG: 1.28 MoM PAPP.A: 1.32 MoM trisomy 21: 1:8800 trisomy 18: <1:30000 trisomy 13: 1:30000 نتایج غربالگری دوم: AFP: 0.83 MoM HCG: 1.05 MoM UE3: 0.90 MoM INA: 1.29 MoM trisomy 21: 1:1600 trisomy 18: <1:30000 SLOS: <1:100 NTDs: 1:7000 preeclampsia risk: 1:30 نتایج آزمایش سکوئنشیال: sequential screening test: فاکتورهای papp.a , fbhcg, afp و غیره دقیقاً مقادیر قبلی هست ولی: trisomy 21: 1:10000 trisomy 18: <1:100000 trisomy 13: 1:86000 slos: <1:100 NTDs: 1:7000 preeclampsia risk: 1:40 درباره عدد slos نگرانم درصورتیکه نوشته شده below the cut of risk و در نمودار هم در قسمت سبز و نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ هست! ممنون میشم تفسیر بفرمایید

پاسخ مدیر 1398/05/17

جواب: با قدرت تشخیص 95% ریسک تان در محدوده کم خطر است و برای سندرم SLOS هم چون بیماری نادری است در جدول جواب در محدوده کم خطر فقط بصورت کمتر از 1:100 نوشته می شود ولی در نمودار عدد واقعی ریسک که مثلاً کمتر از 1:100000 می آید و جای نگرانی ندارد. ملاک قضاوت در تست شما ریسک هایی است که در پروتکل ترکیبی و یا سکوئنیشیال گزارش شده است که به احتمال زیاد در صفحه سوم ریپورت شما آمده است.

سوال 1398/05/11

سئوال: سلام ،دوقلو باردارم غربالگری اول من مشکلی نداشته اما در غربالگری دوم شکی دیده شده که نمیدونم نیاز به آمینوسنتز هست یا خیر؟درضمن نمیدونم چطور آزمایشاتم رو ارسال کنم براتون

پاسخ مدیر 1398/05/11

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده را برایم بنویسید. همینطور ریسک مسمومیت بارداری و یا پره اکلامپسی را هم بنویسید.

سوال 1398/03/01

سئوال: با سلام و احترام ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدید من آزمایش های غربالگری اول و دوم رو گیلان انجام دادم که البته برای آزمایشگاه شما فرستادن و بالای برگه ها اسم آزمایشگاه نیلو هست...سوالم این هست برای غربالگری اول (من دوقلو باردارم ) برای هر قل ریسک جدا زده شده ولی برای غربالگری دوم فقط یک ریسک کلی گفته شده این نتیجه درسته؟ یا اینکه خدای نکرده مشکلی به وجود اومده؟

پاسخ مدیر 1398/03/01

جواب: خیر جواب مرحله اول چون دو تا عدد NT و CRL بر مبنای یافته های سونوگرافیک بیماران داریم می توانیم دو ریسک مجزا بدهیم ولی در مرحله دوم سونو فقط برای تعیین سن جنین مورد استفاده قرار می گیرد و آزمایش خون هم فقط یک ریسک واحد برای هر دو قل می تواند بدهد.

سوال 1398/02/14

سئوال: باسلام واحترام من آزمایش غربالگری اول رو دادم مشکلی نبوده ،غربالگری دوم رو هم دادم الان یکسری برام میگن نیفتی بایدبدم یکسری میگن اگه دوست داری بده ومن سر در گم شده ام نمیدونم باید چی کنم و خیلی استرس داریم ،،،،چجوری میتونم آزمایشمو خدمت شما بفرستم اگه میشه ممنون میشم کمکم کنین ..

پاسخ مدیر 1398/02/14

جواب: بطور کامل ریسک نهایی محاسبه شده را برایم بفرستید.

سوال 1397/12/14

سئوال: سلام خسته نباشین تو آزمایش دوم غربالگری همسرم سندرم احتمال دادن .وگفتن بریم ازمایش نمونه خون از داخل رحم بلگیریم

پاسخ مدیر 1397/12/14

جواب: نتیجه آزمایش غربالگری را برایم بفرستید.

سوال 1397/11/24

سئوال: سلام غربالگری ۴مرحله ای سه ماهه دوم من ds من ۱:۴۶۸ هست چی کار باید کنم آیا nipt نیازهست؟

پاسخ مدیر 1397/11/24

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود: - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

سوال 1397/11/23

سئوال: سلام و عرض ادب آیا این غربالگری دوم نگران کننده است؟! AFP MOM 1.10 Hcg mom 0.41 Ue3 mom 2.48 Ina mom 0.59 T21 1::607 T18 1:6792

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود: - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

سوال 1397/11/10

سئوال: سلام سن بارداری من بر اساس سونوی ان تی با تاریخ پریود ۵ روز فرق دارد ملاک انجام سونوی آنومالی کدام است؟

پاسخ مدیر 1397/11/10

جواب: اگر پریودتان منظم باشد پریود وگرنه سونوی NT ملاک قضاوت قرار می گیرد.

سوال 1397/10/19

سئوال: سلام ازمایش غربالگری اول و سونوی ان تی همه چیز نرمال بود و ان تی 1.6 بود تیغه بینی هم مشاهده شد در غربالگری دوم مقدار ا اف پی 1.83 و ان تی دی اس 1 به 1200 هست و در انومالی هم همه چیز نرمال ایا من در محدوده کم خطر از نظر ان تی دی اس هستم؟یعنی نیاز به اقدام خاصی دارم در زمینه امینو سنتز یا سل فری؟

پاسخ مدیر 1397/10/19

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک اش در محدوده کم خطر است.

سوال 1397/04/04

با سلام وخسته نباشی لطفا نتیجه آزمایش منو تفسیر کنید Trisomy21:1:2802 trisomy18: 1:30000 slos:1:3000 Ntds:1:5748 AFp:mom 0.95 hcg:mom1.91 ue3:mom1.41 inhibin:mom0.72 Risk(1:250) Low risk Trisomy18: risk(1:100) Low risk Ntds:risk(1:100) low risk T21 prior Risk:1:1157 T18 prior risk:1:13168

پاسخ مدیر 1397/04/04

** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1397/03/14

متین

پنجشنبه 5 اسفند 1395 - 10:49

 

سوال:

باسلام و تشکر از صبروحوصله در پاسخگویی دقیقتان

باتوجه به اینکه زمان سونو آنومالی هفته 18تا22است

و دکترم اولین زمانی که وقت میتونه بده-22هفته و3روز خواهم بود

آیا مشکلی ندارد در آن زمان سونو آنومالی بدم؟

جواب:

من خودم توصیه به انجام آنومالی اسکن بین 1+18 الی 6+20 می کنم.

 

متین

شنبه 7 اسفند 1395 - 12:57

 

سوال:

باسلام و تشکر از پاسخگویی خوبتان

جواب آزمایش بنده:

age:30 w:57 H:163

غربالگری مرحله اول: 13w+0d---------------------------—

FHR:150 bpm

CRL:67.3 mm

NT:2.4 mm

NB: present

free B-hCG:70.64 IU/I

PAPP-A: 5.767 IU/I

Trisomy21 1:596

Trisomy18 1:1480

Trisomy13 1:4637

تست سکوئیشینال: 15w+4d------------------------------

free B-hCG:70.64 IU/I 1.84MoM

PAPP-A: 5.767 IU/I 1.27MoM

AFP: 30.1 IU/ml 1.09MoM

uE3: 0.41 ng/mL 0.87MoM

hCG: 24.6 IU/mL 0.79MoM

DIA: 247.8ng/mL 1.01MoM

DS ( Age=1:848, Final Risk=1:2970)

OSB (Prior=1:1000, Final Risk=1:9870)

T18 (Prior=1:6220, Final Risk=1:99000)

SLOS(Prior=1:20000

NT:2.4 mm 1.65MoM

نتیجه را میشه تفسیر فرمایید؟

جواب:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

محدثه

یکشنبه 8 اسفند 1395 - 07:17

 

سوال:

با سلام با توجه به این جملاتی که گفتید یعنی در محدوده پر خطر هستم؟خیلی نگرانم

 

جواب:

نگران نباشید ، پر خطر یعنی اینکه نیاز داریم بررسی های بیشتری انجام دهیم تا خیالمان از سلامت جنین راحت شود.

 

مرسانا

یکشنبه 8 اسفند 1395 - 16:42

 

سوال:

سلام جواب این آزمایش لطفا:

age atterm (yrs :24.2

T21Prior Risk:1:1419

T18PriorRisk: 1:16622

weight(64

Gestational Age:15w+0D

DeterminationMethod:SCAN

Diabetic:No Twin:No

smoker:No IVF:No

Previous Preeclampsia history:No

Previous Downs child history:d:No

AFP31.47 ng/ml1.15

HCG15826mlU/ml0.43

UE31.43ng/ml0.62

InhibinA205.43pg/ml1.05

TRISOMY21:1:14946LowRisk

TRISOMY18:<1:30000LowRisk

SLOS:<1:30000LowRisk

NTDs:1:3377 LowRisk

T21RISKS(1

PriorRISKS(1

T18,SLOS&NTDsRISKS(1

This is considered as LowRisk

-:Signature

جواب:

با قدرت تشخیص 80٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

هایده

دوشنبه 9 اسفند 1395 - 17:05

 

سوال:

با سلام

نتایج آزمایشات غربالگری سه ماهه اول و دوم من به شرح زیر میباشد:

سه ماهه اول:

T21 Prior risk:1:565

T18 Prior Risk:1:6316

T13 Prior Risk:1:15831

NT=1.27

Nasal Bone=Present

Corected MoM:

FBHCG=1.34

PAPP-A=1.08

Calculated Risk at Term

T21=1:5586

T18=1:30000

T13=1:30000

غربالگری سه ماهه دوم:

Corected MOM

AFP=0.79

HCG=0.96

UE3=0.71

INA=1.71

Calculated Risks at Term:

T21=1:703

T18:<1:30000

SLOS=<1:30000

NTDS=1:8134

لطفا نتایج رو برای من تفسیر کنید خیلی نگرانم.

جواب:

نگران نباشید جوابتان بد نیست ولی از آزمایشگاه بخواهید پروتکل ترکیبی یا سکوئنشیال را برایتان گزارش کنند و ریسک پروتکل فوق را برایم بنویسید.

 

هایده

سه شنبه 10 اسفند 1395 - 20:56

 

سوال:

با سلام

نتیجه تست سکوئنشیال:

T21=1:5251

T18:<1:30000

SLOS=<1:30000

NTDS=1:8134

در ضمن امروز یه تست سونو دادم و مقدار NF=2.6 را نشان داد که متخصص پریناتال گفتند خیلی خوب هست.

جواب:

با قدرت اطمینان 97% در محدوده کم خطر هستید.

 

رایان رضا

جمعه 13 اسفند 1395 - 11:57

 

سوال:

با سلام وخسته نباشید من نتایج آزمایشاموفرستاده بودم شما هم لطف کردین جواب دادین الان اومدم به همسرم نشون بدم سوال جواب منو ورداشتین دلیل خاصی داشته یا به خاطر حجم مطالب بود کمی نگران شدم

جواب:

مجدد چک کنید چون جوابی برداشته نمی شود. مگر اینکه خیلی قدیمی باشد که خود به خود حذف میشود.

 

نسرین

دوشنبه 7 فروردین 1396 - 08:09

 

سوال:

سلام

میشه ازمایش منو تفسیر کنید

AFP(P)-Final Result-> Low Risk

AFP(P)-GA-> 14W+2D

AFP(P)-M. AFP-> 22

AFP(P)-MoM-> 0.79

AFP(P)-NTDs R-> 1:8134

AFP(P)-W-> 48

جواب:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر برای اختلالات طناب عصبی است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

ارام

دوشنبه 7 فروردین 1396 - 18:31

 

سوال:

نتایج غربالگری اول ممنون میشم کمک کنید:

fbhcg 49 ng/ml cmom 1.83

papp-a 1687 mu/l cmom0.73

nt :1.25

nb : present

T21 prior risk--1:774

T18 prior risk ---1:8669

T13 prior risk ---1:21199

این تست قادر به تشخیص 100 درصد سندرم داون و سایر اختلالات نمی باشد و در بعضی موارد نیز نتایج مثبت کاذب به همراه دارد.

جواب:

ریسك محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

 

ارام

سه شنبه 8 فروردین 1396 - 10:48

سوال:

فکر کنم منظور شما این باشد درسته :

calculated risks ( at term):

trisomy 21 1:4034

trisomy 18 <1:30000

trisomy 13 <1:30000

یه سه پاراگراف توضیح هم داره که اگه لازمه بنویسم.

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شكمی،

- و یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

ستاره

چهارشنبه 9 فروردین 1396 - 13:01

 

سوال:

سلام .

خیلی ممنون میشم اگه آزمایش منو تفسیر كنید دوران عید دكترم نیست و من خیلی نگرانم .

غربالگری سه ماه دوم

Estimation Method : froma CRL of 70.6 mm on 21/12/1395

Age at term : 33 years

Weight : 82

Gestational age : 15 week 5 days

AFP : 19.00 iu/ml MoM 0.87

uE3 : 0.38 ng/ml MoM 0.89

hCG : 99770.0 IU/L MoM 3.16

Inhibin-A : 510.0 Pg/ml MoM 2.69

Ds : age 1:565 final risk 1.61

NTD : Prior 1:1000 final Risk 1.16900

T18 : prior 1:4750 Final Risk <1.83300

sLOs : prior 1:20000 final risk ~1:218000

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪‏ ریسك اش در محدوده پر خطر است و كاندید انجام تست های تشخیصی. ولی نگران نباشید احتمال مشكل دار بودن جنین فقط ١/٥٪ است.

 

ستاره

پنجشنبه 10 فروردین 1396 - 05:52

 

سوال:

جسارت منو ببخشید ولی مطمئن هستین ؟ اخه زیر همین ازمایش نوشته كه :

Down syndrome : screen positive

The risk of Down syndrome is greater than the screening cut - off . If the gestational age is confirmed , counseling regarding the risks and benefits of amniocentesis is suggested .

من فكر كردم خودم محدودی پر خطر هستم . از اینكه دكتر نیست دارم دیوونه میشم .. راستی تو غربالگری اول جواب سونو

13W2D

NT = 1.8mm

NB = 2.6mm

TR = Normal

DV = Normal

fHr = 160

این بود ولی جواب ازمایش خونم ریسك بینابینی سندروم داون داشتم . اون موقع دكترم انومالی برام نوشتند واسه هفته ١٨ ولی الان كه این ازمایش خون غربالگری دوم نوشته آمنیوسنتز خیلی خیلی ترسیدم .. یعنی احتمال اینكه بچه م سندروم...

جواب:

ببخشید من دقت نكردم ریسك شما ١:٦١ است و در محدوده پر خطر.

 

Sama

چهارشنبه 16 فروردین 1396 - 04:14

 

سوال:

سلام

ممکنه آزمایش را تفسیر کنید؟

غربالگری دوم هفته 15 و 2 روز انجام شد.

AFP: 42.00ng/ml 1.97MoM

uE3: 2.30 ng/mL 0.75MoM

hCG: 36000.0 IU/L 1.26MoM

lnhibin_A : 246.0 pg/ml 1.31 mom

(DS ( <1:50000 cutoff 1:250

age alone 1:952

Equivalent age risk <15.0

(OSB (1:476 cutoff 1:100(2.40MOMs

(T18/13 (1:99000 cutoff 1:100

Down syndrome : screen negative

open spina bifida: screen negative

trisomy 18/13: screen negative

سن 30 سال

ممنون از راهنمایی تون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

 

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

سمانه

چهارشنبه 16 فروردین 1396 - 06:58

 

سوال:

سلام و وقت به خیر

ممنون میشم جواب غربالگریهاى منو تفسیر كنین.

٣٢ سالمه و مرحله اول توى ١٢ هفته و دو روز و مرحله دوم توى ١٥ هفته و شش روز انجام شده.

مرحله اول:

PAPP-A: 4.16 IU/L, mom 1.22

Free bhcg: 74.00 ng/mL, mom 1.88

NT: 1.77 mm, mom 1.52

NB: present

مرحله دوم:

AFP: 26.70 IU/mL, mom 0.91

uE3: 1.80 ng/mL, mom 0.74

hCG: 35700 IU/L, mom 1.26

Inhibin-A: 318.2 pg/ml, mom 1.46

DS: 1:1880 (age alone: 1:711) cut-off 1:250

OSB: 1:15500, cut-off 1:104

Trisomy 18/13: 1:99000, cut-off 1:100

Only biochemistry risk for Ds = 1:1316

 

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٩٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

سمانه

پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 06:54

 

سوال:

یه دنیا ممنونم از جوابتون، از نگرانى در اومدم. فقط میخواستم بگم كه فاكتورهاى تریزومى رو بر اساس تست سكوئنشیال نوشتم.

كاملش اینه:

مرحله اول: Ds: 1:2140 (age alone 1:711

مرحله دوم: Ds: 1:899 (age alone 1:711

تركیبى: Ds: 1:1880 (age alone 1:711

این age alone چیه؟

ممنون میشم نظر نهاییتون رو برام بنویسین.

جواب:

در منطقه كم خطر است نگران نباشید.

 

دل آرا

چهارشنبه 16 فروردین 1396 - 08:58

 

سوال:

با سلام

لطفاً در مورد جواب غربالگری مرحله ی دوم راهنمائیم کنید

ممنونم

AFB 22.55 NG/ML 0.70 MOM

UE3 3.5307 NG/ML 1.02 MOM

HCG 38750 MLU/ML 1.15 MOM

ININBIN -A 247.87 PG/ML 1.23 MOM

DOWNS 1:1600

T18: LESS THAN 1:20000

NTD 1:5400

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

نی نی

چهارشنبه 16 فروردین 1396 - 16:05

 

سوال:

با سلام

من در هفته 19 بارداری هستم، در هفته 18 بارداری ازمایش غربالگری دوم را انجام دادم، نتیجه سندروم داون 1:290 است

سونوگرافی غربالگری دوم نرمال است.

لطفا راهنمایی کنید

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

حسینی20

پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 06:00

 

سوال:

سلام

با عرض ادب و خسته نباشید

قبلا در 23 بهمن 95 واسه شما پیغام گذاشتم، که شما به من به این صورت پاسخ دادید:

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید

ممنون میشم منو راهنمایی کنید

بسیار ممنون

risk down : 1 in 1,300

risk tri 18: 1 in 3,800

risk tri 13: 1 in 270

risk NTD: 1 in 7,000

risk pre- : greater than 1 in 5

سنم 27 ساله و برای بچه دوم باردار شدم

بازم ممنون

جواب:

نگران نباشید، با قدرت اطمینان 95% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 و بررسی دقیق سافت مارکرهای...

جواب:

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

حسینی20

پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 07:46

 

سوال:

سلام مجدد

با توجه به کامنت بالا؛ من سونوی آنومالی رو انجام دادم؛ حوابش این بود که ضربان قلب جنین و آب دور جنین طبیعیه؛ اما زده بود که لگنچه دو طرف کلیه جنین قطرش 4 تا 5 میلیگرمه و برجستگی دارد. از شما ممنون میشم که جواب منو بدید؛ 1- آیا از لحاظ جنسی بچه مشکلی نداره؟ 2- واسه لگنچه چکار باید بکنم؟

جواب:

این یافته جزو سافت ماركرهای سندرم داون محسوب می شود و كاندید تست تشخیصی و یا حداقل NIPT هستید.

نی نی

پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 10:12

 

سوال:

با عرض پوزش

Ms-Afp level 26.38 0.87

uE3 levsl 2.3225 0.70

total hCG lavel 52258 1.53

lnhibin-A level 300.25 1.57

Nuchal measurement 2.2 1.04

PAPP-A level 4.820 1.59

Free £-hCG level 24.89 0.83

Fetal Nasal Bine present

من فراموش کردم برایند دو غربالگری را بنویسم

1:16000 است

در تحلیل شما تاثیری داره؟

جواب:

با قدرت تشخیص ٩٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

Atititi

شنبه 19 فروردین 1396 - 14:43

 

سوال:

سلام به شما زحمتکشان.

وقتتون بخیر.

میخواستم بگم باتوجه به اینکه جدیدا اعداد پروتکل غربالگری مادران در مرحله دوم مربوط به گروه ریسک بینابین تغییر کرده و از ۲۵۰ تا ۴۰۰،ظاهرا شده ۲۵۰ تا ۸۰۰،اگه امکان داره در مطالب اولیه سایت اگه امکان ویرایش هست، اعداد جدید رو وارد کنید. سپاسگزارم...

جواب:

خیلی ممنون از این همه دقت نظر

 

حسینی20

دوشنبه 21 فروردین 1396 - 04:05

 

سوال:

با توجه به کامنت بالا؛ من سونوی آنومالی رو انجام دادم؛ حوابش این بود که ضربان قلب جنین و آب دور جنین طبیعیه؛ اما زده بود که لگنچه دو طرف کلیه جنین قطرش 4 تا 5 میلیگرمه و برجستگی دارد. از شما ممنون میشم که جواب منو بدید؛ 1- آیا از لحاظ جنسی بچه مشکلی نداره؟ 2- واسه لگنچه چکار باید بکنم؟

جواب:

این یافته جزو سافت ماركرهای سندرم داون محسوب می شود و كاندید تست تشخیصی و یا حداقل NIPT هستید.

با سلام و عرض ادب

با توجه به اینکه من الان هفته 28 هستم، این تست ها رو باید انجام بدم یا تست های دیگه پیشنهاد میکنید؟

بسیار بسیار ممنون

جواب:

برای اینكه خیالتان راحت شود هم هنوز می توانید این تست را انجام دهید.

 

سمیه

دوشنبه 21 فروردین 1396 - 12:20

 

سوال:

سلام

جواب غربالگری دوم مندر هفته پانزده

Afp 68.10 ng/ml mom 2,61

Eu3 1.70nmol/l mom 0.81

Bhcg 89888mlu/ml mom2. 38

Inhibina361 pg/ml 1.75

سنم ۳۵ سال و وزنم ۶۰ کیلو

فاینال ریسک ntd 1:49

بسیار نگرانم، الان در هفته هفده برام afpرا تکرار زدن و یک سونو اول هفته هفده انجامدادم که گفتن فعلا همه چیز نرماله، با توجه به خونریزی هام در سه ماهه اول بارداری آیا انجام آمینوسنتز برای من کار درستیه؟ تا هفته بعد که جواب آزمایشم بیاد من وارد هفته هجده شدم و پیگیری دیر نشده؟ خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید.

جواب:

نگران نباشید اگر عدد AFP MoM پائین بیایید و آنومالی اسكن تان هم نرمال باشید جای نگرانی ندارد.

 

نازنین

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 - 06:42

 

سوال:

سلام

من آزمایش غربالگری مرحله اول و دوم را در دو مرکز متفاوت انجام دادم جواب آزمایش مرحله اول مشکلی نداشت و ریسک t18 به قرار زیر است

T18 :1 in 20000

ولی در مرحله دوم ریسک ان به قرار زیر شد

T18: 1 in 194

چرا انقد تفاوت فاحش در مرحله اول و دوم و ایا ممکن است که آزمایشگاه اشتباه کرده باشد

من تمام سونوگرافی های مرحله اول و دوم را انجام دادم و مشکلی نبوده

با توجه به اینکه من هفته بیستم هستم و فرصت را برای امینوسنتز از دست دادم میخوام بدونم که چقد احتمال اشتباه است . من با مسئول آزمایشگاه صحبت کردم و خود ایشان اطمینان دادن که مشکلی نیست و فقط نرم افزار آزمایشگاه ما..

جواب:

بدلیل ماهیت تست در سه ماهه اول و دوم امکان این اختلاف جواب وجود دارد ولی توصیه می کنم در صورت صلاحدید پزشکتان و مطمئن نبودن سونوها یک تست NIPT انجام دهید.

 

اعظم

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 - 08:44

 

سوال:

باسلام

من سونوی آنومالی ۱۷ هفته وشش روز انجام دادم.نتایج همه نرمال هست فقط قسمت lateral ventricles توضیحات زده به شرح زیر:

قطربطن جانبی مغز در سمت راست ۸٫۴ ودر سمت چپ ۹٫۱(درحدبالای طبیعی) می باشد وشواهد dangling در کرویید پلکسوس ۵٫۳ میلیمتر مشهوداست.قبلا بخاطر nt معادل ۲٫۹ در ۱۳ هفته و۴ روز تست سل فری هارمونی دادم وبعدش afp که هردو نرمال بود.(Afp=0.67 )

لطفا نظرتونو بفرمایید. خیلی از لطفتون متشکرم.

جواب:

نگران نباشید با توجه به نرمال بودن تست NIPT احتمال اختلال کروموزومی خیلی ضعیف است ولی بهتر است با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان آمنیوسنتز هم انجام دهید.

 

اسما

پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 - 16:58

 

سوال:

با سلام خسته نباشید ازمایش غربالگری مرحله دوم را دو شانزده هفته و پنج روز انجام دادم لطفا تفسیرش کنید

Ms.AFP level:20.99

uE3 level:8.3

Total hcg level:13917

PAPP-A level:4255

Risk of Down\'s:1 in 41000

Risk of trisomy 18:less than 1 in 100000

Risk of trisomy 13:1 in 41000

Risk of NTD:1 in 7900

Risk of Pre-eclampsia:1 in 35

Down\'s risk due to maternal age alone is 1 in 1300

سن ۲۶ و وزن ۸۸ هستم لطفا تفسیرش کنید ممنون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

جاوید

شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 21:16

 

سوال:

با سلام اگه امکان داره غربالگری مرحله دوم رو تفسیر کنید

1/22 Ms_AFP level : 36/6

uE3 level : o/49. 0/74

Tutal hCG leve: 40718. 1/49

lnhibin _ A level : 416. 2/46

Risk of Down\'s : 1in 520

Risk of NTD : 1 in 6700

Trisomy18 : 1 in 20000

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

مرجان

یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 - 06:27

 

سوال:

سلام وقتتون بخیر من در هفته ۱۴ بارداری هستم تست غربالگری که در هفته ۱۲ انجام دادم ریسک بالای سندرم داون ۱:۲۰رو نشون میده البته nt ,nbسونو نرمال بود ایا تست کواد مارکر در هفته ۱۵ میتونه با درصد خطای پایین،نتیجه رو مشخص کنه و چه تستهای دیگه ای میشه برای اطمینان از سلامت جنین انجام داد

جواب:

تست کواد مارکر برای شما کافی نیست توصیه به انجام آمنیوسنتز می کنم.

 

شهره

دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 16:23

 

سوال:

سلام.سن من ۳۶.وجواب تست کوادمارکرriskdown:1in180

trisomy18:۱in1100.

NTD5400

Pre1in25.

Downriskdue to maternal age is 1in330

Not in the high risk categoryfor sLOS risk1in100

AFP 9.35

Inhibin 108.495

Beta hCG 14951.0

Unco Estriol 1.096

لطفاجواب آزمایش من روبدین .درضمن هفته هفدهم هستم لطفا تفسیر آزمایشم روبدین تاازنگرانی دربیام .ممنون

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده پرخطر است و کاندید انجام تست های تشخیصی

 

مرجان

دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 20:57

سوال:

ممنون از جوابتون من متاسفانه هماتوم ساب کوریونیک به اندازه ۱۶*۹.۷ دارم ایا باعث ایجاد خطا در نتیجه ازمایش امنیو سنتز نمیشه؟

جواب:

خیر

 

صبا

سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - 07:08

 

سوال:

با عرض سلام

جواب آزمایش غربالگری نوبت دوم بنده به شرح ذیل است:

AFP 16.5 ng/ml MOM 0.54

HCG 21 lu/ml MOM 0.73

Inhibin A 128 pg/ml MOM 0.66

UE3 3.9 ng/ml MOM 1.3

TRISOMY 21: 1:1430

TRISOMY 18 < 1:30000

SLOS< 1:30000

NTDS< 1:8000

بسیار ممنون میشم اگه بفرمائید جواب آزمایش من چگونه است.

خیلی ممنون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

اوینا2

سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - 16:21

 

سوال:

با سلام لطفا جواب ازمایس سکونشال منو تفسیر کنید

Age: 32

Weigh 59

T21 prior1:684

T18:1:7653

12w+5dو 15w+4d

Calculated risk :

Trisomy 21 : 1: 5315

Trisimy 18: <1: 30000

Slos : 1: 24390

Ntds: 1: 6811

Nt:2mm

Nasal bone: prersent

Crl:63.1 mm

Pappa mom 0.76

Fbhcg mom 0.97

Afp mom 0.89

Hcg mom 0.77

Ue3 mom 0.66

Ina mom 0.50

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

شهره

چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 - 14:27

 

سوال:

سلام باتشکرازپاسخگوییتون باتوجه به جواب کوادمارکرکه ۸۰درصددرمحدوده پرخطرهستم دکترآزمایش سلفری برایم تجویزکرد.به نظرشماچنددرصدممکنه جواب سلفری هم مثبت بشه وخطرناک باشه.خواهشرمیکنم جوابموبدین .خیلی نگرانم

جواب:

احتمال مثبت شدن تست NIPT شما کمتر از 0.5% است. نگران نباشید.

 

Lida27

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 19:38

 

سوال:

سلام این جواب آزمایشم هست اگه ممکنه واسم تفسیرش خیلی نگرانم

Down syndrome

The risk of down syndrome is less then the screening cut-of.no follow-up is indicated regarding this result.

Ntd

The maternal serum afp result is not elevated for a pregnancy of this gestational age.the risk of an open neural tube defect is less then the screening cut-off.

Trisomy 18

These serum marker levels are not consistent with the pattern seen in the pattern seen in trisomy 18 pregnancies. Maternal serum screening will detect approximately 60%of trisomy 18 pregnancies.

Slos

Screen negative for Slos.

سوال:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

 

فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

ایزدخواه

دوشنبه 1 خرداد 1396 - 05:55

 

سوال:

با عرض سلام

جواب آزمایش غربالگری نوبت دوم بنده به شرح ذیل است:

AFP 20.1ng/ml MOM 0.61

HCG 17400lu/ml MOM 0.79

Inhibin A 449pg/ml MOM 2.41

UE3 4.1ng/ml MOM 1.15

TRISOMY 18 < 1:14000

SLOS< 1:410000

NTDS< 1:40

سی و هفت سالمه و غربالگری سه ماهه اول کاملا طبیعی بوده و سونوی سه بعدی هم کاملا نرمال از همه ابعاد بود آیا آمینوسنتز لازمه و بسیار ممنون میشم اگه بفرمائید جواب آزمایش من چگونه است.

خیلی ممنون

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک تان برای اختلال طناب عصبی در محدوده پرخطر بوده ولی از آنجائیکه آنومالی اسکن تان نرمال است می توانید طبق صلاحدید پزشکتان کار بیشتری انجام ندهید.

 

آیبک

دوشنبه 1 خرداد 1396 - 10:59

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

ممکنه تو تفسیر نتایج غربالگری سه ماهه دوم راهنماییم کنید بی نهایت سپاسگذارم

Inhibin A 349.2 pg/ml

Unconjugated Estriiol, 2.75 ng/ml

Beta HCG, 66260 mIU/ml

AFP 52.06 ng/ml

Normal rages are according to the patients sex and age

توی صفحه دوم

Clinical Details....

Maternal age at EDD:36years

31mm :(Scan measurement(BPD

Gestation at date of dample:15week 2days

Weight:65kg

MS-AFP LEVEL:52.06 ng/ml, 1.76 MoM

uE3 LEVEL:2.75ng/ml, 1.18MoM

Total hCG LEVEL:66260miu/l, 2.04MoM

Inhibin-ALEVEL:329.2pg/ml, 1.68MoM

INTERPRETATION

Screening result: screen negative

Risk of down\'s:1in 12000 at term

Risk of trisomy 18: less than 1 in 200000 at term

Risk of NTD:1 in 1500

Risk of pre eclampsia:1 in 35

Comment:since BPD was recorded anencephaly has been excluded and the risk of NTD givin is for spina bifida alone

Down\'s risk due...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

یاسین

شنبه 6 خرداد 1396 - 07:34

 

سوال:

سلام

سونوی سه ماهه اولم:

Clr=59

12 هفته و 3روز

NT=2/2

طول سرویکس۳۱MM

FHR=160bpm

تست غربالگری اولم:

TRISOMY21 1:547

TRISOMY18 <1:30000

TRISOMY13 <1:30000

تست غربالگری دومم :

AFP 27.00NG/ML 1.34

HCG 43.70IU/ML 1.36

UE3 1.00NG/ML 1.07

INA 322.00PG/ML 1.51

TRISOMY21 1:2259

TRISOMY18 <1:30000

SLOS <1:30000

NTDs 1:2040

PAPP-A 1622.00 MU/I 0.87

FBHCG 19.00NG/ML 0.88

AFP 27.00NG/ML 1.34

HCG 43.70IU/ML 1.36

UE3 1.00NG/ML 1.07

INA 322.0PG/ML 1.51

TRISOMY21 1:1639

TRISOMY18 <1:30000

SLOS <1:30000

NTDs 1:2040

خواهش میکنم زود جوابمو بدید.همون ۱۵ هفته و ۵روز جواب تست دوم رو که به دکتر نشون دادم گفتن مشکلی نیست اما امروز که ۱۷هفته و ۶روز هستم و رفتم واسه معاینه...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

ریحانه

شنبه 6 خرداد 1396 - 13:19

 

سوال:

با سلام و ممنون از پاسخگویی.من خانمی 32 ساله و بارداری اولم هست.الان در هفته 20 هستم.نتایج غربالگری اول در هفته 12و 4روز به شرح زیر :

T21=1/2396

T18=1/30000

T13=1/30000

Nt=1.8

Nb=2.7

و نتایج غربال دوم در 18 هفته و 2 روز در قسمت کوادراپل مارکر

Afp=1.28

Hcg=1.45

Ue3=0.68

Ina=2.41

T21=1:455

T18=1:30000

Slos=1:30000

Ntds=1:2376

و در قسمت سکونشیال

T21=1:1245

T18=1:30000

Slos=1:30000

Ntds=1:2376

میخواستم نظرتون رو راجع به نتایج بدونم.و اینکه ایا لازم هست تست niptyداده بشه.ممنون از راهنماییتون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

 

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

ایزدخواه

دوشنبه 8 خرداد 1396 - 03:19

 

سوال:

با عرض سلام و تقدیر و تشکر فراوان از پاسخی که ارسال فرمودید

عرض کرده بودم که غربالگری سه ماهه اول کاملا نرمال و بشرح زیر بود:

papp-a: 1.69 mom

free B-hcg: 1.21 mom

t18/13: 1:99000

DS: 1/4430

جواب آزمایش غربالگری تلفیقی سه ماهه اول و دوم بنده نیز به شرح ذیل بود:

AFP 20.1ng/ml MOM 0.61

HCG 17400lu/ml MOM 0.79

Inhibin A 449pg/ml MOM 2.41

UE3 4.1 ng/ml MOM 1.15

TRISOMY 18 : 1:14000

SLOS: 1:410000

NTD: 1:65500

DS: 1/40

سی و هفت سالمه و سونوی سه بعدی هم کاملا نرمال از همه ابعاد بود ولی با اینحال به پیشنهاد دکتر آزمایش

free DNA

را هم انجام دادم که دو تا سه هفته طول میکشه تا جوابش بیاد ولی برای اطمینان خاطر خودم که خیلی استرس داشتم غربالگری سه...

جواب:

نگران نباشید باید منتظر جواب تست NIPT شوید.

سمیه

سه شنبه 9 خرداد 1396 - 03:15

 

سوال:

سلام و عرض خسته نباشید.لطفا نتیجه غربالگری دوم تفسیر کنید تشکر

MATENAL AGE AT EDD:30 YEARS

MS-AFP:15.5 -0.55MOM

UE3 LEVEL:1.8- 0.59MOM

HCG(2T):15570 -0.76MOM

INHIBIN-A LEVEL:158.0 -1.23MOM

AFP: 15.5

RISK OF DOWN: 1:650

TRISOMY18: 1:2000

NTD: 1:7900

RISK OF PRE-ECLAMPSIA: 1:14

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

 

 

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

مینا

سه شنبه 9 خرداد 1396 - 10:23

 

سوال:

سلام نتیجه ازمایش غربالگری مرحله اول و دوم من در هفته های۱۳w+6dو۱۵w+1d

سن۲۸ سال و ۵۶ کیلو وزن

T21 prior risk:1:1110

T18 prior risk:1:12586

PAPP_A Value4507.00 وCorrected MoM 1.14

FBHCG 35.00و 1.42

AFP 12.00 و.42

HCG 49.30و 1.20

UE3 1.10و1.00

INA 296.00و1.06

CALCULATED RISKS(at term)

TRISOMY 21 1:1281

TRISOMY 18 : <1:30000

SLOS: <1:30000

NTDs: 1:8134

و سونو nt به قرار زیر است nt:2.2 و CRL:78.5

و سونو انرمالی در هفته ۱۹ و ۱ روز انجام دادم که همچی نرمال بوده.

و مطالب دیگری که در ازمایشهای من نوشته شده

SONOGRAPHER IS RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF NUCHAL TRANSLUCENCY MEASUREMENT.

PREECLAMPSIA SCREENING:

Individual\'s overall likelihood ratio of developing preeclampsia is 0.41 times less than the one of a normal pregnant woman.

Considering the incidence rate of preeclampsia,individual\'s...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

سارا خانم

سه شنبه 23 خرداد 1396 - 05:17

 

سوال:

غربالگری در هفته ۱3 انجام دادم

trisomy 21: 1:263

Trisomy 18: <1:30000

Trisomy 13: <1:30000

دیروز رفتم دکتر گفت آزمایشت پر خطر و غربالگری دوم رو نوشت که هفته دیگه باید بیام همون نیلو انجام بدم. ضمنا من 39 سالم وفرزند دومم هست و در خانواده‌ ما و همسرم هیچ سندروم دان وجود ندارد. لطفا برام بگید که اگر دوباره پر خطر باشه و مشکلی باشد باید بچه رو سقط کرد یا اینکه آزمایشات دیگه‌ای انجام میشه اگر امکانش هست به ایمیلم جواب بدید. خیلی نگرانم

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

اعظم

سه شنبه 23 خرداد 1396 - 06:07

 

سوال:

سلام

وقتتون بخیر

من اسكن انومالی روهفته هجده انجام داده بودم واندازه بطن های جانبی مغز رو۹٫۱ و ۸٫۴ به همراه شواهدی از dangling ذكركرده بودن درهفته ۲۲ اندازه ها كم شده و۷٫۶ و ۷٫۸ هست وحالت dangling هم ازبین رفته است. قبلا بخاطر nt:2.9

درهفته چهاردهم سل فری انجام داده بودم وای اف پی كه هردو نرمال بود afp:0.67اما مجبورشدم امنیوسنتزهم انجام بدم تا حالا نتایج اولیه اش اومده یعنی pcr كه نرماله ولی كاریوتایپ هنوز نیومده .عدد nf درهفته ۲۲ معادل ۵٫۱ و اكوی قلب جنین نرماله وتست ویروسی برای توكسوپلاسموز هم m , هم g منفیه وبرای بقیه m ها منفی وg ها مثبت هست.خانم دکتر سونولوژیست...

جواب:

اگر جواب کاریوتایپ تان هم نرمال شد، جای نگرانی از نظر اختلالات کروموزومی وجود ندارد.

 

اعظم

سه شنبه 23 خرداد 1396 - 15:41

 

سوال:

جسارتا منظورتان این است که بافرض نرمال شدن کاریوتایپ وهمه نتایجی که تاکنون به دست آمده صرفا اختلالات کروموزی رد می شود. ولی از بابت اندازه بطن ها همچنان نگرانی باقی است؟

جواب:

خیر ، ونتریکولومگالی جزو سافت مارکرهای سندرم داون می باشد بنابراین با انجام آمنیوسنتز و اکوکاردیوگرافی جای نگرانی وجود ندارد.

 

نسترن

سه شنبه 23 خرداد 1396 - 16:14

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

ببخشید من حدود یک هفته پیش ازتون در مورد جواب غربالگریهام سوال پرسیدم و خیلی وضعیتم اضطراری هست .نمیدونم چرا شما سوالهای بعد از من رو جواب دادید اما سوال بنده رو تایید نکردید و بی پاسخ موند

با توجه به اینکه هر دو مرحله غربال رو در آزمایشگاه خودتون انجام دادم اگر پاسخ سوالمو بدید ممنون میشم

جواب:

ببخشید من سوال شما را پیدا نکردم ، لطف کنید مجدد سوالتون را طرح کنید.

 

ایین

پنجشنبه 25 خرداد 1396 - 18:31

 

سوال:

سلام .من سنو انومالی در هفته 18انجام دادم .و گفتن همه چی نرمال و خوب.قبلش از سونو گرافیس خواسته بودم که سافت مارکرهای سندرم دون بررسی کنند.که گفتن فقط خفیف ها قابل بررسی .در جواب سنوی که بهم دادن مقدار fl28 ولی مقدار nf ندادن .ایا این مسئله مهم ایا مقدا nf جز مقادیر که حتما باید در اسکن انومالی داده بشه؟

جواب:

نگران نباشید، بهتر بود که NF هم اندازه گیری می شد ولی به هر حال جواب کلی نرمال بوده که به احتمال زیاد NF گزارش نشده است.

 

بهاره

یکشنبه 28 خرداد 1396 - 07:17

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید.جواب غربالگری مرحله دوم بنده ب شرح زیره

Nt 1:69 MoM crl 58.0 mm

Ds 1:917 Final risk 1:863

0sb 1:1000 final risk 1:30300

Pappa 1:12 MoM

T18 1:6550 final risk 1:99000

Afp 0.90

Hcg 1.80

Papa 1:12Mom

سی سالمه و در هفته 20 بارداری هستم.ایا جواب نرماله یا باید ازمایش دیگری انجام بدم؟؟

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

علیدو

شنبه 29 خرداد 1396 - 18:40

 

سوال:

سلام

خسته نباشید

خانم من ۳۱ سالش و زایمان دومش هست

در جواب آزمایش غربالگری موارد زیر ذکر شده

eclampsia به نظر پایینه آیا ریسک بالایی رو در نظر میگیرین برای این آزمایش

Risk of down : 1:1900

Risk of trisomy: 1:2500

Risk of ntd: 4500

15: 1 :Risk of pre-eclampsia

ممنون از همکاریتون

 

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده کم خطر است و فقط بهتر است:

- یک آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

امیررضا

سه شنبه 30 خرداد 1396 - 07:28

 

سوال:

من ۱۱ خرداد آزمایش دادم و باید طبق رسید آزمایشگاه جواب آزمایش ۲۱ خرداد می امد.بعد از مراجعه گفتند ازمایش ها رو ۱۶ خردادارسال کردند.این تاخیر در جواب آزمایش تغییری در جواب ایجاد نمی کند.ازمایش غربالی دوم بود.با توجه به این که فرزند اولم مننگوسل داشت نگرانم.

جواب:

خیر نگران نباشید و بهتر است جوابتان را برایم بنویسید.

 

Mahan

یکشنبه 1 مرداد 1396 - 08:37

 

سوال:

باسلام

جواب تست nipt چند روزه آماده میشه؟

من در تاریخ ۳۱خرداد انجام دادن

متشکر

جواب:

در کجا ، در مرکز ما 4-5 روزه

 

مهدیار

پنجشنبه 26 مرداد 1396 - 08:56

 

سوال:

سلام

خسته نباشید.

تو هفته 12 غربالگری مرحله اول رو انجام دادم و خوب بود,باید غربالگری مرحله دوم رو هم انجام بدم؟یا اینکه میتونم تو هفته 18 سونوی انومالی انجام بدم؟یا اینکه هر دوتاشو باید انجام بدم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 

جواب:

ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.

 

مریم ج

پنجشنبه 26 مرداد 1396 - 13:58

 

سوال:

با سلام لطفا این نتیجه رو برای غربالگری سه ماه دوم تفسیر کنید.من در هفته 16 و دو روز آزمایش دادم و 33 سالمه

alpha feto protein(ntd scareen:70.4 mom2.19

osb:1:345 که( cutt-off :1:104(2.50moms

جواب:

با قدرت تشخیص 80% برای اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی ریسک کم خطر دارید

 

احسان

جمعه 27 مرداد 1396 - 08:35

 

سوال:

سلام

تست غربال گری همسرم به شرح زیر است:

غربال گری اول:

Ds:

Age 1:1110

Final risk 1:6070

T18/13:

Prior 1:8650

Final risk 1:99000

Papp-a 4042.00 miu/l mom 1.31

Free b-hcg 17.7 iu/l mom 0.77

Crl: 58.0mm

Nt: 2.16mm

1.61 mom

در هفته ۱۲ و ۲ روز

وزن ۵۲

سن ۲۸.۸

Down syndrome: low risk

Trisomy 18/13: low risk

غربال گری کواد مارکر:

Ds:

Age 1:1110

Final risk: 1:50000

Osb:

Prior 1:1000

Final risk 1: 12400

T18:

Prior 1:7730

Final risk 1:99000

Slos:

Prior 1:20000

Final risk: 1:589000

Papp-a: 4042.00 miu/l mom 1.05

Afp: 37.6 iu/ml mom 1.20

Ue3: 0.66 ng/ml mom 1.09

Hcg: 12.66 iu/ml mom 0.53

Dia: 118.3 pg/ml mom 0.54

هفته بارداری ۱۶ هفته و ۲ روز

Down syndrome: low risk

Open spina bifida: low risk

Trisomy 18: low risk

Slos: low risk

دکتر گفت من یکم رو پارامتر ها نگرانم. مارو فرستاد پیشه...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

فری

دوشنبه 30 مرداد 1396 - 21:34

 

سوال:

با سلام

لطفاً جواب غربالگری رو تفسیر كنید اولین بارداری ٢٩ ساله

12weeke 2 days : 1est sample

Nuchal: 1.1 - 0.79 Mom

PAPP-Alevel: 1.85- 0.51 Mom

Free b HCG:71.6- 1.48Mom

2nd sample: 18 weeks 6 days:

MS-AFP: 53.13 - 0.98 Mom

UE3: 2.5 -0.69 Mom

TotalHCG: 43542- 2.07Mom

InhibinnA: 639 - 2.42 Mom

Nasal bon: present

Risk of down: 1:1600

Risk of trisomy 18: less than 1:100000

Risk of trisomy13: 1:47000

Risk of NTD : 1:8100

Risk of pre-eclampsia: greater than 1:5

Risk of age 1:1100

Biochemical risk of down 1:50

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

بهسا

سه شنبه 31 مرداد 1396 - 20:53

 

سوال:

سلام و خسته نباشید. من ۲۹سالمه و ازمایش غربالگری مرحله دوم به این شرح است

Ds.age1:976 final risk1:6650

osb.piror1:1000 final risk 1:7120

t18.piror1:7130 final risk1:99000

slos.piror1:20000 final risk 1:408000

afp.36.09 mom1.20

ue3.2.85 mom1.14

hcg.66158.0 mom1.71

inhibin.453.81 mom1.99

ممنون میشم از پاسخ گوییتون چون خیلی استرس دارم

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 80٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

مهدیار

چهارشنبه 1 شهریور 1396 - 08:01

سوال:

با سلام

ممنون از پاسخ گویی پیام قبلیم.گفته بودید خطر تریزومی ها رو ارسال کنم.

الان تو هفته 1+15 هستم.تو هفته 4+12 غربالگری مرحله اول رو انجام دادم

سن 30 وزن 64

crl:61.1mm

nt:1.9mm

nb:present

trisomy21 1:6357

trisomy18 1:19147

trisomy13 <1:30000

دکتر گفت ازمایش خون مرحله دوم رو انجام ندم.فقط تو هفته 18 سونوی انومالی انجام بدم.

میخواستم راهنماییم کنید که ازمایش خون دوم رو انجام بدم یا لازم نیست؟یا فقط همون سونوی انومالی رو انجام بدم.

ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

 

- یك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شكمی،

- و یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

مینا

پنجشنبه 2 شهریور 1396 - 13:40

 

سوال:

سلام خسته نباشید ...

میخواستم آزمایش غربالگری مرحله دوم رو بیزحمت تفسیر کنید ممنون میشم...

AFP : 0.77

HCG : 0.61

UE3 : 1.03

Inhibin A : 0.92

TRISOMY 21 : 1:3524

TRISOMY 18 : <1 : 30000

SOLOS : < 1 : 30000

NTDs : <1 : 8000

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

پارسا

یکشنبه 5 شهریور 1396 - 16:15

 

سوال:

سلام آیا در تست غربالگری اول نسبت 1 در 3500 برای سندروم داون ریسک و خطرناکه؟

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شكمی،

- و یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

مینا

یکشنبه 5 شهریور 1396 - 16:33

سوال:

سلام خسته نباشید لطفا ازمایش من رو تفسیر کنید. دکتر گفته باید تکرار بشه.

حاملگی اول، سن 26سال.دوقلو باردارم.

18هفته و 2روز

calculated risks

trisomy21: 1:1432

trisomy18: 1:19278

slos: 1:7603

ntds: 1:8134

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

سمیه

دوشنبه 6 شهریور 1396 - 09:29

 

سوال:

با سلام لطفا تست غربالگری من را تفسیر میكنید

باتشكر

Age34.6

T21prior:1:465

T18prior:1:5195

Weight:72

16w+2d

Afp:0.71

Hcg:1.05

Ue3:0.60

Ina:1.51

Trisomy21:1:347

Trisomy18:<1:30000

Slos:1:18510

Ntds:1:8134

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

علی

دوشنبه 6 شهریور 1396 - 22:34

 

سوال:

Dsغربال سه ماه اول

age1:141 risk final 1:489

t18/13

prior1:1150 final risk 1:99000

غربال سه ماه دوم

DS

age1:141 final risk<1:50000

NTD

prior1:1000 final risk1:3470

T18/13

prior1:1150 final risk<1:99000

SLOS

proir1:20000 final risk~1:524000

INTERPRETATION

DOWN SYNDROME:SCREEN NEGATIVE

NTD:SCREEN NEGATIVE

TRISOMY18/13:SCREEN

SLOS:SCREEN NEGATIVE عرض ادب و احترام خواهش مندم با عرض تشکر خیلی خیلی زیاد از شما و کمک های بی دریغ شما نسبت به بیماران لطفا جواب غربال های خانوم بنده را محبت فرمائید.سپاس.

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

صبا

یکشنبه 12 شهریور 1396 - 10:20

 

سوال:

سلام جواب سوال من و میدین خواهش میکنم خیلی استرس دارم

جواب:

من سوالی از شما پیدا نکردم. مجدد سوالتان را بگذارید.

 

علی

یکشنبه 12 شهریور 1396 - 17:17

 

سلام و عرض ادب و احترام خسته نباشید و تشکر فراوان بسیار از شما عزیز جان ...دکتر عزیز بنده ازمایش سه ماهه اول و دوم رو براتون گذاشته بودم چند تا پیغام بالاتر هستش جواب دادید 95 %درمحاوره کم خطر هستید با توجه به DSو سن خانوم بنده که38سال هستن نیازی به هیچ ازمایشی نمیباشد به جز اسکن آنومالی ...خیلی خیلی تشکر و سپاس.

 

امیر

پنجشنبه 16 شهریور 1396 - 07:20

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

من خانومم ۲۷ سالشه وزنش هم ۸۰ کیلوگرمه آزمایش غربالگری اول رو از دست داده ۱۸هفته و دو روز غربالگری دوم رو انجام داده نتایج غربالگری دومش هم اینه:

MS_AFP level: 22.4 ng/ml MoM 0.52

uE3 level: 3 ng/ml MoM 0.84

Total hCG level: 19843 miu/ml MoM 1.14

lnhibinA level: 236 pg/ml MoM 1.47

SCREEN POSITIVE

Reason: Increased risk of Down`s syndrome

(Risk of Down`s: 1 in 220(at term)

Risk of trisomy18 : less then 1 in 20000(at team)

Risk of NTD: 1in 17000

Coment: Down`s risk due to maternal age is 1 in 1200

Comment: Not in the high risk category for SLOS(risk <1 in 100)

Comment: Since a BPD waz recorded, anencephaly has been excluded and the risk of NTD given is for spina bifida alone

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک اش در محدوده پرخطر است و کاندید انجام تست های تشخیصی هستید.

 

فاطمه

سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:39

 

سوال:

با سلام غربالكری مرحله دوم من به شرح زیر است خواهشمندم تفسیر كنید:

Terizomi21 1:95

Terizomi18 1:8189

SLOS 1:669

NTDS 1:8134

AFP 24.00ng/ml 0.44

HCG 42.20iu/ml 2.08

UE3 1.10 ng/ml 0.47

INA 224.00 pg/ml0.80

وصفحه دومSEQUENTIAL SCREENING

Trisomy21 1:20

Trisomy 18 1:1801

SLOS 1:669

NTDs 1:8134

Papp-a 2790.00 mu/l 0.72

FBHCG 49.00ng/ml 1.73

AFP 24.00 ng/ml0.44

HCG 42.20 iu/ml 2.08

UE3 1.10 ng/ml 0.47

INA 224.00 pg/ml 0.80

٢٠سالمه واین ازمایش رو تو ١٩هفته دادم بسیار نكرانم خواهش میكنم كمی سریع جواب بدید با تشكر

جواب:

با قدرت تشخیص 95% ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و کاندید انجام تست های تشخیصی هستید.

 

لیلا

سه شنبه 4 مهر 1396 - 08:42

 

سوال:

سلام. میشه لطفا آزمایش من رو چک کنید. من ایران نیستم و آزمایشگاه‌های اینجا خیلی دیر جواب میدن.

هفته سیزدهم

nt=3.1

serum alpha fetoprotein=16 KIU/L

free B HCG = 117.70 IU/L

PAPP -A= 4.53 IU/L

ضمنا من گمان میکنم NT رو خیلی دقیق اندازه نزدن و خیلی سونوگرافیستم بنظر ناوارد میومد و یک آقای جوون میومد. عکسهای سونوگرافی رو هم میتونم اگه ایمیل بدید براتون بفرستم دقیقتر ببینید چون حس میکنم ضخامت رو از جایی که باید نگرفتن. بازم ممنون میشم اگه جواب بدید.

جواب:

طبق این عدد NT در سونوگرافی اگر در ایران باشید کاندید تست های تشخیصی می شوید ولی در سایر کشورها عدد بالای 3.5 مستقیم کاندید تست های تشخیصی می شود،

در مورد شما توصیه می کنم منتظر جواب ریسک تریزومی ها شوید و بر مبنای آن تصمیم بگیریم که کار درست برای پیگیری چیست.

ایمیل من: sayounesi@yahoo.com

 

لیلا

سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:01

 

سوال:

میشه اون عدد های دیگه رو هم بگید که آیا نرمال هستند یا خیر؟

جواب:

این اعداد به تنهایی فاقد ارزش است و باید عدد ریسک تریزومی ها را بنویسید.

 

فاطمه

سه شنبه 4 مهر 1396 - 14:31

 

سوال:

ایا امكان دارد تست تشخیصی من سالم باشد خیلی نكرانم؟

جواب:

بله

 

فاطمه

چهارشنبه 5 مهر 1396 - 04:54

 

سوال:

با سلام میخواستم با توجه به كفته شما كه اكر در هفته های ١٨-٢٠سونوی تفصیلی انجام شود وهیج یك از علائم مربوط به سندرم دون رو نداشته باشه میتوان خطر ابتلا به این سندرم رو تا ٥٠درصد كاهش داد،من این سونو رو تو هفته١٧درسونوكرافی دكتر محسن خدارحمی كه دكتر خودم میكه خیلی دقیقه انجام دادم وهمه جیز نرمال بوددر ضمن سونوی انومالی اسكن بود میخواستم بدونم ایا ممكن واسه منم با توجه به ازمایشم كه فرمودین بر خطره این خطر كمی كاهش بیدا كنه.با عرض معذرت واسه این كه این همه سؤال میبرسم من واقعا استرس دارم با تشكر از شما

جواب:

بله امکان کاهش ریسک وجود دارد ولی بهتر است با انجام تست های تشخیصی خیالتان را راحت کنید.

 

مریم

چهارشنبه 5 مهر 1396 - 05:57

 

سوال:

با سلام من هفته 15 هستم که ازمایش دادم و تا زمان مراجعه به پزشکم زیاد مونده

AFP: 0.53

HCG: 2.71

UE3:0.83

INA:1.19

TRISOMY 21: SCREEN POSITIVE

PAPP-A 1.16

FBHCG:1.50

AFP:0.53

INA:1.19

ممنون از شما

جواب:

ریسک تریزومی ها را ننوشته اید ولی با توجه به این TRISOMY 21: SCREEN POSITIVE بهتر است تست های تشخیصی را انجام دهید. چرا که در محدوده پرخطر است.

 

غزل

سه شنبه 18 مهر 1396 - 08:34

 

سوال:

سلام خسته نباشید .من غربالگری مرحله اول رو انجام ندادم .میخاستم بدونم با غربالگری مرحله دوم تمام ریسک ها مشخص میشه؟ خیلی نگرانم خواهش میکنم جواب بدید و اینکه من الان هفته ی چهاردهمم.

جواب:

نگران نباشید، قدرت تشخیص مرحله دوم 5 درصد کمتر از مرحله اول است و تقریبأ همان اختلالات بررسی می شود.

 

رزا

یکشنبه 23 مهر 1396 - 06:44

سوال:

سلام لطفا تفسیر غربالگری دوم منو بررسی کنید .ممنونم

Age at term 28

Singletion

Gestational age 16w2d

Afp 32.00/ mom0.08

Ue3 1.40/mom 0.49

Hcg 10.161/mom 1.47

lnhibin 166.0/mom 0.79

Ds

Age 1:1180

Final risk 1:50000

Osb

Piror 1:1000

Final risk 1:18100

T18

Piror 1:8010

Final risk 1:349

Slos

Piror 1:20000

Final risk 1:953

در آخر آزمایش نوشته:

based on low concentraion of uE3 fetus anomaly scan between 18-20 week is suggested.

آیا نگران کننده است؟

جواب:

خیر ، با آنومالی اسکن خیالمان راحتتر می شود.

 

مامی یاسین

دوشنبه 24 مهر 1396 - 06:09

 

سوال:

با سلام غربالكری مرحله دوم من به شرح زیر است خواهشمندم تفسیر كنید:

(CALCULATED RISKS(at term

Terizomi21 1:360

Terizomi18 1:30000

SLOS 1:30000

NTDS :5081

:BIOCHEMISTRY

AFP 25.1 ng/ml 1

HCG 47.177 iu/ml 1.61

UE3 3.2 ng/ml 1.2

INA 105.4 pg/ml 0.58

40.9:(Age at term(years

1:101 : T21 Prior Risk

1:1328 : T18 Prior Risk

غربالگری سه ماهه اولم رو در هفته 13 انجام دادم که نرمال و کم خطر بود.

سنم 40 و وزنم 68 هست. موارد خطرساز مثل دیابت و سابقه مصرف سیگار ندارم و این آزمایش رو تو 16هفتگی دادم . با تشكر

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

 

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

Atititi

سه شنبه 25 مهر 1396 - 08:48

 

سوال:

ریسک تریزومی سندرم داون ایشون شده یک به صدویک، کجاش بینابینه.جز گروه پرخطر محسوب میشه تا ۲۵۰.مرحله دومه ها. باید نیفتی بده و یا با توجه به سنشون و این ریسک امنیوسنتز کنن قابل قبول تره.

جواب:

بر مبنای پروتکل contingent NIPT ریسک ها بصورت ذیل تفسیر می شود:

محدوده بینابین در تست های غربالگری سه ماهه اول عبارتند از:‏

‏-‏              تریزومی 21: ریسک بین 1:51 الی 1:2500‏

‏-‏              تریزومی 18: ریسک بین 1:101 الی 1:1000‏

‏-‏              تریزومی 13: ریسک بین 1:101 الی 1:1000‏

محدوده بینابین در تست های غربالگری سه ماهه دوم عبارتند از:‏

‏-‏              تریزومی 21: ریسک بین 1:251 الی 1:800‏

‏-‏              تریزومی 18: ریسک بین 1:101 الی 1:1000‏

 

آسمان

دوشنبه 24 مهر 1396 - 18:08

 

سوال:

سلام. ممنون میشم جواب ازمایش هفته پونزده من تفسیر کنید. تست کواد مارکر

Risk assessment

Down syndrome 1:50000

Age alone 1:911

Equivalent age risk 15.0

Obs: 1:11200

Trisomy 18/13 1: 99000

Down syndrome: screen negative

The risk of down syndrome is less than the screening cut off. No follow up is indicated reading this result.

Open spina bifida. Screen negative

The maternal serum AFP result is not elevated for a pregnancy of this gestational age. The risk of an open nrural tube defect is less than the screening cut off.

Trisomy 18/13 screen negative

These serum marker are not consistent with the pattern seen in Trisomy 18 pregnancies. Maternal serum screening will detect approximately 60%of trisomy 18 pregnancies.

پونزده هفته و یک‌روز ازمایش دادم.

ممنون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

رویا

سه شنبه 25 مهر 1396 - 06:25

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید لطفا غربالگری مرحله دومم را تفسیر کنید خیلی نگرانم با تشکر

Tri21 1:26200

Tri18 <1:30000

Slos <1:30000

NtDs <1:30000

Pre_Eclampsia screen negative

Ds age1:885 final risk1:26200

NTD prior1:1000 finalrisk1:32800

T18/13 prior1:6520 finalrisk1:99000

Slos prior1:20000 final risk1:57500

غربالگری مرحله اول نرمال بوده

این ازمایش در ۱۶w+۶انجام شد

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

نیكان

پنجشنبه 4 آبان 1396 - 09:46

 

سوال:

باسلام و خسته نباشید،لطفا غربالگری اول و دومم را تفسیر كنید.اول:

T21:1.706

T18:1.7905

T13:19454

13w+3D

crl:71.6

Nt:1.2

Nb:3.2

Calculated risks at term:

T21:1.12485

T18:1.300000

T13:1.300000

دوم

T21:1.706

T18:1.7905

18w+1D

Afp 1.22

Hcg 1.07

Ue3 1.16

INA 1.00

Calculated risks at term

T21:1:6326

T18:<1.300000

slos<1:300000

Ntds:1:2803

با تشكر اگه لطف كنید زود جواب بدید ممنون،سونوی آنومالی انجام ندادم

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

بارانا

پنجشنبه 4 آبان 1396 - 11:13

 

سوال:

با سلام. لطفا غربالگری مرحله دومم را تفسیر نمایید.

سن ۳۱.۷ سال با تشکر

PAPP-A (MOM 0.57)

FREE B-HCG MOM 0.75

AFP MOM 0.55

UE3 MOM 0.56

HCG MOM 1.25

INHIBIN-A MOM 1.56

NT 1.34 MOM 1.13

CRL 53.0 mm

Only biochemistry risk for ds = 1:358

هفته بارداری و ازمایش: ۱۵ هفته و ۴ روز

Down syndrome: screen negative

Open spina bifida: screen negative

Trisomy 18/13: screen negative

Slos: screen negative

Age at term: 31.7 year

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

mahshid

شنبه 6 آبان 1396 - 08:23

 

سوال:

با سلام من تست های غربالگری دوره اول و دوم را انجام دادم که به شرح زیر است ممکنه برام کامل تفسیر کنید.26 سالمه و بارداری اولم و طبیعی باردار شدم.

ممنون از لطفتون

دوره ی اول: 12wو5d

charge Bhcg 09084A 20.2 lu/l

charge PAPP-A 66088A 2.340 lu/l

Background risk of tris-21 1:892

adjusted risk of tris-21 -NT 1:851

Biochemistry 1:7117

NT & Biochemistry 1:6788

Background risk of tris 13+18 1:1683

adjusted risk of tris 13+18 -NT 1:1903

Biochemistry 1:8249

NT & Biochemistry 1:9329

دوره ی دوم: 16هفته و 3 روز

vahue unit corrected mom

AFP 27.00 ng/ml 0.94

HCG 21.70 lu/ml 0.80

UE3 1.60 ng/ml 1.16

INA 172.00 pg/ml 0.76

TRISOMY21: 1:12575

TRISOMY18<...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

سعیده

شنبه 6 آبان 1396 - 16:59

 

سوال:

سلام

پارامترهای آزمایش غربالگری مرحله دوم من با مشخصات سنی رو منویسم لطفا نظرتون رو بگید:

سن حنین: 15w2d

سن خودم: 34

AFP: 20 MOM:0.88

E3: 1.57 MoM: 0.84

B.HCG: 34420 MoM: 0.96

Inhibin A: 437.06 MoM: 2.14

Risk of Down Syndrome: 1:325

Age alone: 1:379

Equivalent Age Risk: 35.8

OSB: 1:16400

Trisomy 18: 1:38600

در انتهای گزارش هم اینو نوشته:

according to blood biochemistry level 2 US for fetal anomaly is recommended

لطفا نظرتون رو بگید خیلی نگرانم

ممنون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

لی لی پوت35

یکشنبه 7 آبان 1396 - 15:54

 

سوال:

با سلام هفته 17 بارداری هستم 35 ساله هستم در 13 هفتگی آز غربالگری در آزمایشگاه نیلو انجام دادم

t21 prior:1:360 t21: 1:810 t18:<1:30000 t13:<1:30000 nt:2.1

در 15 هفتگی آز ترکیبی t21: 1:7014 t18:<1:30000 slos:<1:30000 ntds:1:1036

وآز کوادمارکر t21: 1:4259 t18:<1:30000 slos<1:30000 ntds:1:1036

afp 43 mom1.59

t21 در مرحله اول 1:810 بود در هفته 15 1:7014 شد میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلی دارم یانه؟هفته 19 برام سونوی آنومالی نوشتن لطفا پاسخ بدین خیلی نگرانم

جواب:

نگران نباشید با قدرت تشخیص 95% در محدوده کم خطر هستید.

 

Fateme

پنجشنبه 11 آبان 1396 - 19:38

 

سوال:

با سلام هفته 19 بارداری هستم 25.9 سالمه آزمایش مرحله دوم 18 هفتگی انجام دادم:

AFP: 32.20 MOM:0.81

ue3: 0.51 MoM: 0.48

HCG: 40087.0 MoM: 2.01

Inhibin A: 275.59 MoM: 1.28

Risk of Down Syndrome: 1:522

Age : 1:1320

1:7910 : slos

OSB: 1:55300

Trisomy 18/13: 1:99000

پایین قسمت DWON SANDROME نوشته:

ONLY BIOCHEMISTRY RISK FOR DS= 1:160

خیلی نگرانم لطفا کمکم کنین چیکار کنم

مرحله اول:

PAPP- A: 3.61 MoM: 0.92

FREE B-HCG: 101.00 MoM: 2.78

Risk of Down Syndrome: 1:2970

Trisomy 18/13: 1:99000

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

مادر نمونه

یکشنبه 14 آبان 1396 - 06:15

 

سوال:

با سلام و احترام

لطف می کنید نتایج غربالگری من رو تفسیر کنید؟

غربالگری اول

سن بارداری : 12 هفته و 3 روز

crl:61.2mm

nt:1.2mm

قد:161

وزن:73

background risk of tris 21: 1:757

adjusted risk of tris 21:

nt 1:3636

biochemistry <1:20000

nt&biochemistry <1:20000

background risk of tris 13+18: 1:1336

adjusted risk of tris 13+18:

nt 1:6131

biochemistry 1:19987

nt&biochemistry <1:40000

غربالگری دوم

سن بارداری: 15 هفته و 5 روز

afp 14.3

mom of afp 0.51

risk of ntd 1/7000

با توجه به اینکه مقدار afp از حد مجازش کمتر است جای نگرانی هست؟

خواهش میکنم جواب بدید.

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شكمی،

- و یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

فهیم

سه شنبه 23 آبان 1396 - 10:29

 

سوال:

سلام.خسته نباشید. من آزمایش غربال اولم رو که انجام دادم ریسک داون یک به ۳۵۰بود و ازمایش دوم غربال بهم پیشنهاد شد.اما مرحله دوم رو در یک ازمایشگاه دیگه ک با ازمایشگاه مرحله اول متفاوت بود انجام دادم. و ریسک داون ۱ به ۱۶۲۰۰بود. و گفتن ک ریسک رفع شده.حالا سوال من اینه که طبق گفته شما بهتره دوآزمایش در یک مرکز انجام بشه و باتوجه به این توصیه شما میتونم به جواب مرحله دوم اطمینان کنم یا ارزشی نداره؟ممنون میشم راهنماییم کنید و از نگرانی درم بیارید.من بارداری اولم و خیلی نگرانم بابت این قضیه.چون الان هفته۳۱بارداریم و نمیدونم باید چیکار کنم.سونو آنومالی هم...

جواب:

نگران نباشید، اگر آنومالی اسکن تان هم نرمال بوده و NF کمتر از 5 میلی متر و NB هم دیده شده جای نگرانی نیست.

 

سحر

چهارشنبه 24 آبان 1396 - 08:13

 

سوال:

سلام من هفته 12 آزمایش غربالگری و سونو دادم و همه چیز کاملا نرمال بوده و هفته 16 بارداری آزمایش کواد مارکر دادم که این نتخیجه رو بهم داده :

MOM AFP : 0.77 و MOM uE3 : 0.90 و MOM hCG: 1.09 و mom inhibin-a 2.28

down syndrome 1:502 و osb : 1: 38600 و trismoy 18 : 1:99000

که در نهایت برام ده 60 درصد ریسک تریزومی 18

لطفا با تفسیر جواب آزمایشم منو از نگرانی در بیارین ؟

همچنین سونوی هفته 19 همه چیز کاملا نرمال بوده و مشکلی نداشته

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

محدثه

جمعه 26 آبان 1396 - 16:54

 

سوال:

سلام وقتتون بخیر...prior riskبه چی معناست؟واسه من تقریبا یکم بالاست

جواب:

ریسک سن بیمار صرف نظر از سطح مارکرهای بیوشیمیایی و سونوگرافیک است.

 

فیروزه

شنبه 27 آبان 1396 - 17:33

 

سوال:

سلام ازتون خواهش میکنم جواب سوال من رو بدهید....مدتیست بسیار نگرانم...

سن 30 سال و در بارداری دوم هستم ..بارداری اول فرزندم سالم است

البته 6 ماه پیش یک بارداری پوچ داشتم

در بارداری اخیرم در سونو اول nt 1.6 بوده و nb دیده شده free beta 16.34 و papp-A 1340 بوده است

CRL در 12 هفته و 3 روز 55 mm

Freeb-hcg 16.34 0.43 mom

در غربالگری دوم که در 15 هفته و 2 روز صورت گرفته:

CRL 59 mm و وزنم68 کیلوگرم بوده

Afp 15.37 0.66mom

UE3 1.1 ng 0.49 mom

Totalhcg 22300 0.68 mom

Inhibin-A 140.3 pg 0.92

Screen result : screen negative

Risc of Downs 1 :3900

T18: 1: 470

NTD :1:5400

Risk pre-eclamcia:1:20

Comment:Downs risk due to matemal age alone is 1 in 930

ازتون خواهش میکنم آزمایشات من رو...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین برای سندرم ادوارد است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

 

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

سارا

یکشنبه 28 آبان 1396 - 17:30

 

سوال:

با سلام،من ٣٧ ساله و باردارى اولمه.جواب آزمایش غربالگرى اول در هفته 2+13 باردارى با توجه به سونوگرافى

Nt:2:10mm

Free b-hcg:36.730 IU/I 1.0444mom

PAPPA-A: 8.870 IU/I 1.8083mom

Trisomy21 1:2831

Trisomy18 1:7171

Trisomy 13 < 1:20000

و جواب ازمایش هفته 4+16

DS Age 1:153 final risk 1:16700

OSB prior 1:1000 final risk 1:4740

T18 prior 1:1260 final risk 1:11600

SLOS1:20000 < 1:480000

AFP 41.7 1.46mom

uE3 0.58 0.91 mom

Hcg 14.5 0.66 mom

DIA 184.7 o.90 mom

با توجه به ٢ مرحله ممنون می شوم كه تفسیر كنید

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

 

تیناز

دوشنبه 29 آبان 1396 - 09:45

 

سوال:

سلام

۲۲سالمه بارداری اولمه،آزمایش غربالگری مرحله دوم تو هفته۱۸هم انجام دادم لطفا برام تفسیر کنید

Inhibin a 501.08

Beta hcg titeration 11386

Alpha fatoprotein 28.60

Unconjugated estriol 2.12

2.12 +Free estriol

Down syndrome risk 1:343

Osb 1:62200

Trisomy 18 1:14400

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

بهناز

سه شنبه 30 آبان 1396 - 06:03

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید۲۸سالمه و بارداری اولمه

درغربالگری اول که ۱۲هفته انجام دادم سونو م خوب همه چی نرمال

Nt:1.6

Crl:62وسن بارداریمو ۱۲هفته و ۵روز تشخیص دادند امامتاسفانه ازمایشم با ریسک متوسطه

Paap_a:12.80 mom:0.60

Free b-hcg :44.80 mom:2.17

Trisomy18:screen negative

Downsyndrome:intermediate Risk

Age:1:1120

FinalRisk:1:479

Only biochemistry risk for DS 1:322

برای هفته ۱۵ ازمایش کواد مارکر نوشته برام به نظر شما چقدر ریسک دارم من و چقدر احتمال داره کواد ام منفی شه خیلی حالم بده و استرس دارم اگه میشه جواب بدید ممنون میشم ...

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

آباندخت

چهارشنبه 1 آذر 1396 - 18:02

سوال:

درود بر شما وقتتون بخیر، لطفا زود غربالگری اول و دومم رو تفسیر کنید چون خیییلی نگرانم و الان اول هفته 20 هستم و ممکنه برای تستهای تشخیصی بعدی دیر بشه

غربالگری اول.

CRL 72.0

NT1.4

PAPP_A 1.42

FREE B_hCG 1.46

DS

AGE1:263

FINAL RISK 1:1590

T18/13

Prior 1:2010

FINAL RISK1:99000

غربالگری دوم

Afp 1.13

Ue3 0.62

HcG 1.75

Inhibin_a 2.13

Ds age 1.933 prior 1.244

Ntd prior 1.1000 final risk1.21600

T18 prior 1.6920 final risk 1.55100 Slos prior 1.20000 final risk 1.51000

جواب:

با قدرت تشخیص 95% در محدوده کم خطر است و فقط یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

بهناز

شنبه 4 آذر 1396 - 13:01

 

سوال:

سلام و ممنون از جوابتون

باتوجه به اینکه ریسکم بینابین هست چقدر ممکنه که واقعا مشکل کروموزومی داشته باشه بچه ؟ریسکم ۱:۴۷۹

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

فاطیما

شنبه 4 آذر 1396 - 21:10

 

سوال:

با سلام و تشکر از دقت نظر و با حوصله جواب دادن سوالات,من الان 16 هفته و 6روزمه,اگه بخوام سونو آنومالی و تعیین جنسیت انجام بدم طی چن روز آینده زود نیست؟

جواب:

حداقل 18 هفته و یک روز به بالا باشد.

 

الی

پنجشنبه 9 آذر 1396 - 07:20

 

سوال:

سلام من بارداری دومم هست سنم ۳۳ ساله و سونو آن تی و تست غربالگری اول رو که انجام دادم دکترم غربالگری دوم رو توصیه کرده نتیجه غربالگری اول رو براتون میزارم برام توضیح بدین مشکلی هست؟

Nt 1.30

Papa 2.31 mlu

Free b hcg 85.50 ng/ml

Ds prior 1510 final risk 11430

Down syndrome :intermediate risk

Trisomy 18/13 screen negative

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

 

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

جیجی

جمعه 10 آذر 1396 - 19:32

 

سوال:

سلام و خسته نباشید...من الان هفته 14 هستم و دکترم ازم خواسته غربالگری مرحله دوم رو در روزی برم که میشم 17 هفته و یک روز...هر چی بهش گفتم دو هفته عقب بندازم گفت من دکترم و میگم کی برو!!! همه دوستام و اقوام حداقل در هفته 19 و 20 رفتن... حالا چیکار باید کنم؟

جواب:

منظورتان سونوگرافی سه ماهه دوم است و یا تست غربالگری سه ماهه دوم (کواد مارکر):

سونوگرافی سه ماهه دوم بین 1+18 تا 6+20

غربالگری سه ماهه دوم بین 2+15 تا 0+17

 

نینا

شنبه 11 آذر 1396 - 03:44

 

سوال:

سلام وقت بخیر.من بارداری دومم هست و هفته 20 بارداریم.دو غربالگری رو در مرکز نیلو انجام دادم..جواب غربالکری دوم کمی شک برانگیزه ممنون میشم راهنماییم کنید چون پزشکم برام اکوی قلب جنین و مشاوره پریناتولوژیست نوشته....

NTD 1:209...بقیه موارد خوب بوده فقط این عدد گفت بالاست.لطفا هرچه زودتر منو از نگرانی دربیارید

ممنونم

جواب:

نگران نباشید، با بررسی بیشتر فقط خیالمان جمع تر می شود.

 

بنفشه

شنبه 11 آذر 1396 - 11:13

 

سوال:

سلام وقتتون بخیر

ممنون میشم غربالگری اول و دومم رو تفسیر کنید چون خیلی نگرانم.

رفتم دکتر اختلاف ریسک سندروم داون در آزمایش اول و دوم خیلی زیاد.

غربالگری اول:

CRL:55mm

NT:1.71

PAPP_A 0.31

FBHCG 0.56

Trisomy 21 1:2002

Trisomy 18 1:4325

Trisomy 21 1:30000

**************

غربالگری دوم

Afp 1.62

Ue3 0.33

HcG 2.56

Inhibin_a 1.72

Trisomy 21 1:162

Trisomy 18 1:30000

Slos 1:1338

NTDs 1:937

جواب:

از آزمایشگاه بخواهید سریع ریسک پروتکل ترکیبی و یا سکوئنشیال را برایتان محاسبه کند.

 

بنفشه

یکشنبه 12 آذر 1396 - 16:58

 

سوال:

قبل از این که ریسک پروتکل ترکیبی رو براتون بنویسم یه اشتباه تایپی توی پیام قبلی وجود داشت که اونم

در آزمایش اول بود که به جای Trisomy 13 1:30000

نوشته شده Trisomy 21 1:30000

ریسک پروتکل

Trisomy 21 1:170

Trisomy 18 1:4541

Trisomy 13 1:30000

Slos 1:1404

NTDs 1:983

جواب:

با قدرت تشخیص 95% جوابتون در محدوده پرخطر بوده و کاندید انجام تست های تشخیصی.

 

الناز

دوشنبه 13 آذر 1396 - 12:43

 

سوال:

با سلام من 29 سالمه و غربالگری ها رو توی ازمایشگاه شما انجام دادم و نتیجه غربالگری دوم به شرح زیر:

,AFP 1.31

HCG 0.67

UE3 0.84

INA 0.84

TRISOMY 21 1:16324

TRisomy18 < 1:30000

SLOS <1:30000

NTDS 1:2186

preeclampsia 1:95

البته بالای ازمایش زده شده T21 prior risk 1:998

t18 prior risk 1:11237

می خواستم نظر شما رو بدونم

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

فاطیما

سه شنبه 14 آذر 1396 - 06:07

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید:

1)چرا سونوی آنومالی من نسبت به ان تی سن بارداری را یک هفته بیشتر نشان داد؟ سونوی 7 هفتگی و ان تی با هم همخوانی داشتند ولی سونوی آنومالی یک هفته جلوتر از ان تی را نشان میداد . زمانیکه اتمام 18 هفته بودم به سونوی آنومالی مرحله دوم رفتم که در سونوی من سن بارداری را 20 هفته و 1 روز زده بود)

ج: این اختلاف تا یک هفته طبیعی است.

2) این عبارت در سونوی آنومالی 20 هفتگی به شدت مرا نگران کرده..

Lateral Ventricles-diameter=8-follow up sono اگر 8 رنج طبیعی بطن جانبی میباشد پس چرا در سونو قید شده (پیگیری سونو) آیا مشکلی وجود دارد؟

بالای 10 میلی متر نیاز به پیگیری بیشتر دارد.

Fetal ventriculomegaly is defined as:

>10 mm across the atria of the posterior or anterior horn of lateral ventricles at any point in the gestation

alternatively, a separation of more than 3 mm of the choroid plexus from the medial wall of the lateral ventricle 2 may be used

The severity of ventriculomegaly can be further classified as 7:

mild/borderline fetal ventriculomegaly: lateral ventricular diameter between 10-12 mm

moderate fetal ventriculomegaly: 12.1-15 mm

severe fetal ventriculomegaly (also sometimes classified as fetal hydrocephalus): lateral ventricular diameter >15 mm 13

 

دنیا

سه شنبه 14 آذر 1396 - 19:24

 

سوال:

سلام غربال گری سه ماهه اول

T21 1:494

T18 1:5520

T13 1:14011

سن مادر۳۴ سال

FBHCG 67:00

PAPP-A 1850

NT 1:60mm

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

دنیا

یکشنبه 19 آذر 1396 - 18:49

 

سوال:

سلام وقت بخیر

غربالگری سه ماهه اول

T21 1:494

T18 1:5520

T13 1:14011

FBHCG 67.00

PAPP-A 1850

TRISOMY 21 1:1159

TRISOMY18 <1:30000

TRISOMY13 <1:30000

سونوگرافی پارمیس

CRL 57.80

NTH 1.60

غربالگری سه ماهه دوم ۱۵ هفته و یک روز

T21 1:484

T18 1:5411

TRISOMY21 1:1782

TRISOMY18 <1:30000

SLOS <1:30000

NTDs 1:2027

محل سونوگرافی پارمیس که توسط آزمایشگاه نیلو معرفی شد.

سن مادر ۳۴/۳

با تشکر از وقتی که برای پاسخ صرف می کنید.

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

فاطیما

شنبه 18 آذر 1396 - 04:45

 

سوال:

با سلام مجدد. سوالی رو مطرح کرده بودم در خصوص اینکه بطن 8 میلی در هفته 20 شما فرمودید که مشکلی نیست و نیاز به پیگیری ندارد.

با این اوصاف دکترم از من خواسته که اکوی قلب جنین و سونوی هیدروسفالی را در هفته 23 بدم. و این موضوع به شدت من را مضطرب کرده.

1)لطفا مرا راهنمایی کنید.

2)اگر لازم به انجام سونوی هیدروسفالی است بهترین زمان انجام آن در هفته چندمه؟

3) اینکه میتوانم اکوی قلب رو انجام ندهم آخه ارتباط بین اکو و سونوی هیدروسفالی چیست؟

جواب:

بهتر است هر دو کار انجام شود تا خیالتان جمع شود.

 

منیره

یکشنبه 19 آذر 1396 - 20:28

 

سوال:

سلام خسته نباشین این آزمایش قربالگری نوبت اولمه که گفتن مشکوک به سندروم دوانه

Marker mom

Papp-a0.93

Free b-hcg:5.92

Ds:1:1360

T18/13:1:11400

اینم جواب آزمایش دوممه

Marker mom

Papp_a:0.93

Free b.hcg:5.92

Afp:1.53

Ue3:1.33

Hcg:2.22

Inhibin-A:1.52

Ds:1:1360

Ntd:1:1000

T18/13:1:11400

Solos:1\"20000

Other notea:

As the risk of down syndrome in inteemediate area,second trimeser screening is recommended.

باز اینو دادم گفته خوبه ولی این خط آخرش نمیدونم واسه چسه خواهش میکنم راهنماییم کنین باید چیکار کنم.

متشکرم

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

اعظم

چهارشنبه 29 آذر 1396 - 15:12

 

سوال:

سلام لطفا ازمایش منو تفسیر کنید ممنون

غربالگری مرحله اول

۱۲ هفته و ۲ روز

T21 1:5507

T18 1:30000

T13 1:30000

Crl:44mm

Nt:1.2mm

Nb is seen

غربالگری مرحله دوم

۱۶ هفته و ۵ روز

T21 1:214

T18 1:30000

Slos 1:30000

Ntds 18134

پروتکل ترکیبی

T21 1:872

T18 1:30000

Slos 1:30000

Ntds 1:8134

Papp1700 mom0.83

Fbhcg64 mom1.35

Afp24 mom0.8

Hcg91.80 mom2.58

Ue33.20 mom2.56

Ina667 mom2.52

جواب:

** قبل از پاسخ به این سوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص 95٪‏ ریسك اش در محدوده خطر بینابین است و دو توصیه می توان برایتان انجام داد:

١- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص ٩٩٪)

٢- قابل قبول: انجام آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر یك از سافت ماركرها بیمار كاندید تست های تشخیصی شود (با قدرت تشخیص ٩٠٪).

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf