نکاتی در ارتباط با توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز  (Toxoplasmosis) عبارت است از یک عفونت انگلی ناشی از انگل توکسوپلاسما گوندی که در انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های پستانداران و پرندگان ایجاد می‌شود. توکسوپلاسما گوندی یک انگل تک یاخته داخل سلولی اجباری می باشد که باعث عفونت های شدید در انسان و حیوانات اهلی می شود.

در طول چند هفته اول پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، عفونت به طور معمول باعث ایجاد یک بیماری خفیف مانند آنفلوآنزا می‌شود. انگل به ندرت باعث هر گونه نشانه در افراد بزرگسال و سالم می‌شود در افرادی که سیستم ایمنی آنها طبیعی است، عفونت حاد ممکن است بدون علامت بوده و یا باعث لنفادنوپاتی شده و در مواردی نیز ممکن است با آسیب قابل توجه به ارگا ن ها همر اه باشد.
با این حال افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، مانند بیماران مبتلا به ایدز و یا زنان باردار، ممکن است به طور جدی بیمار شوند و گاهی اوقات حتی می‌تواند کشنده باشد

این انگل می‌تواند باعث آنسفالیت (التهاب مغز) و بیماری‌های عصبی شود و می‌تواند قلب، کبد، گوش داخلی و چشم را تحت تأثیر قرار دهد.


تحقیقات اخیر توکسوپلاسموز را با خودکشی، اختلال نقص توجه بیش فعالی، اختلال وسواسی جبری، و اسکیزوفرنی مرتبط دانسته است.

بروز بیماری

بیماری به چند شکل در انسان بروز می‌کند: ۱. توکسوپلاسموز مادرزادی (از مادر دچار عفونت به جنین منتقل می‌گردد).

۲. توکسوپلاسموز چشمی (رتینوکوروئیدیت نیز خوانده می‌شود که معمولاً حاصل توکسوپلاسموز مادرزادی است ولی علایم ممکن است در جوانی ایجاد شوند).

۳. توکسوپلاسموز حاد در فرد سالم.

۴. توکسوپلاسموز حاد در فرد دچار نقص ایمنی (افراد مبتلا به ایدز یا سرطان یا افرادی که داروهای سرکوبگر ایمنی مصرف می‌کنند).

۵. توکسوپلاسموز نهفته (بخصوص در افراد دچار ضعف ایمنی) بیماری بدون اینکه علامت واضحی داشته باشد پیشرفت می‌کند. برادی زوئیتها وجود دارند. کیست در مغز یا عضلات تشکیل می‌شود.


انتقال بیماری

توکسوپلاسما گوندی معمولاً به یکی از روش‌های زیر منتقل می‌گردد:


۱. خوردن گوشت‌های خوب پخته نشده حیوانات بیمار

۲. گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.

۳. انتقال خون از بیمار به فرد سالم

۴. زن بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین منتقل کند (غالباً با گرفتاری شدید جنین). اگر مادری‌ در هنگام بارداری‌ برای ‌اولین‌ بار مبتلا به‌ توکسوپلاسموز شود احتمال‌ دارد‌ جنین‌ نیز مبتلا شود.


- اگر در سه‌ ماهه‌ اول‌ بارداری‌‌ مادر مبتلا شود با عبور انگل‌ ازجفت‌ و رسیدن‌ به‌ جنین‌ در اغلب ‌موارد عوارض‌ وخیم‌ یا سقط جنین‌ بروز خواهد کرد.

- در صورت انتقال انگل در سه ماهه دوم با علائم چشمی مثل جدا شدن پرده شبکیه (retinochoroiditis)، میکروسفالی و عقب‌ ماندگی‌ ذهنی‌ مشاهده می شود.

- انتقال آن در سه ماهه سوم سبب لنفادنوپاتی، هپاتواسپلنومگالی، هپاتومگالی، اختلالات چشمی (استرابیسم یا لوچی) و ضایعات کلیسیفیه در مغز از علایم‌ مهم‌ توکسوپلاسموز‌ مادرزادی در سه ماهه سوم محسوب‌ می‌شوند.


5. در افراد با ایمنی تضعیف شده بیماری خطرناکتر است.علایم شایع
معمولاً ۹۰٪-۸۰٪ افراد آلوده بدون علامت هستند، در افراد بیمار تب، تورم غدد لنفاوی، خستگی، درد عضلانی، گلودرد، رتینیت (التهاب شبکیه)، بثورات جلدی (گاهی) داریم.

تشخیص شامل شرح حال طبی، معاینه فیزیکی و بررسی‌های آزمایشگاهی خون برای تشخیص عفونت است.

در خون معمولاً سطح آنتی بادی علیه توکسوپلاسما  (آنتی بادی از کلاس IgM و IgG) اندازه‌گیری می‌شود.
تشخیص

آزمایش‌هاى سرولوژى در تشخیص توکسوپلاسموز عملى و متداول هستند، ولى این روش‌ها اطلاعات غیرمستقیم بدست مى‌دهند که باید به‌دقت تفسیر شوند. چون پادتن توکسوپلاسما در خون بسیارى از جمعیت‌هاى انسانى وجود دارد، یک آزمایش سرولوژى مثبت به‌ تنهائى نشان‌دهنده عفونت موجود نیست، بلکه آلودگى‌هاى مربوط به گذشته را نیز نشان مى‌دهد.
به این جهت وجود پادتن توکسوپلاسما در خون نمى‌تواند دلیل وجود بیمارى توکسوپلاسموز باشد. از طرف دیگر، بالابودن میزان عیار پادتن توکسوپلاسما در خون اگرچه راهنماى مناسبى براى ارزیابى‌هاى تشخیص است، ولى جهت اثبات بیمارى حاد توکسوپلاسموز کافى نیست. اگر یک آزمایش سرولوژى معتبر دوباره در فاصلهٔ چند روز روى نمونه‌هاى سرم خون یک بیمار بعمل آید و درنوبت دوم میزان عیار پادتن به‌مقدار قابل توجهى بالا رفته باشد، عفونت حاد توکسوپلاسموز را مشخص مى‌نماید، ولى عیارهاى ثابت و پائین‌رونده عفونت‌هاى گذشته را نشان مى‌دهند.


در نوزادان درصورت شك بالینی به توكسوپلاسموز، ابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد و سپس اقدامات درمانی را جهت وی آغاز نمود. تشخیص بیماری توكسپلاسموز در نوزاد با بررسی IgM اختصاصی توكسوپلاسموز می باشد. چرا كه IgG از جفت عبور می كند و درصورت ابتلا قبلی مادر، در نوزاد نیز مثبت می شود. حساسیت تستIgM، 80 % است ولی از لحاظ اختصاصی بودن مطمئن است.

در دوران جنینی زمان ابتلاء جنین به توکسوپلاسما اهمیت زیادی دارد چرا که ابتلاء جنین در سه ماهه اول ممكن است نوزاد را به علائم میكروسفالی یا هیدرو سفالی دچار كند اما ابتلاء جنین در سه ماهه سوم بارداری بیشتر با اختلالات چشمی و كوریورتینیت (Chorioretinitis) همراه است.
نکات:

 - تست Anti Toxoplasma Ab (IgM) یک هفته پس از ورود انگل افزایش می یابد و ظرف 3-2 ماه به حداکثر می رسد و سپس در مدت یک سال به سطحی غیر قابل سنجش (Undetectable) می رسد.

- تست Anti Toxoplasma Ab (IgG) دو هفته پس از تلقیح انگل شروع به افزایش نموده، در طی 3-2 ماه به اوج می رسد و سپس در طی 6 ماه تا سطح پایینی کاهش می یابد، اما ثابت باقی می ماند.

-  تیتر پایین IgG بطور ویژه نشانه عفونت گذشته و وجود ایمنی در برابر انتقال عفونت حاد به جنین است. تیتر بالا یا افزایش تیتر IgG یا IgM نشانه عفونت حاد در بزرگسالان یا نوزادان است.

- افزایش چهار برابری تیتر IgG توأم با افزایش فزاینده IgM نشاندهنده عفونت توکسوپلاسموز فعال یا حاد می باشد. اما تیتر پایین قابل ملاحظه IgG نشانه آلودگی به انگل در گذشته است.

 تیتر غیر فزاینده بالای  IgG احتمالاً  نشانه عفونت حاد در طی 12- 3 ماه قبل از آزمایش می باشد.
توضیحات:

در صورت منفی بودن تیتر آنتی بادی در طول 5 ماه اول بارداری می بایست آزمایش تکرار گردد.
آزمایش توکسوپلاسموز به روش IFA باعث افتراق توکسوپلاسموز از عفونتهای مونونوکلئوز عفونی می گردد. در حالیکه در سایر روش ها می تواند تداخل ایجاد کند.
در تفسیر نتایج آزمایشات ایمونولوژی تاریخچه عفونت قبلی می بایست مد نظر قرار گیرد.
اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.
اگر IgM و IgG هر دو بالا باشد در ابتدا عفونت می باشد. در توکسوپلاسموز حاد تیتر IgM به طور فزاینده افزایش می یابد. تیتر IgM همچنین گاهی اوقات تا یکسال پس از عفونت ممکن است بالا بماند.
هر تیتری IgM که در روش IFA در نوزادان تازه متولد شده بدست می آید، با ارزش است. اندازه گیری آنتی بادی IgM اختصاصی برای تشخیص زودهنگام عفونت حاد ضروری می باشد.
تیتر آنتی بادی IgG مثبت ضعیف تا متوسط (1:16 - 1:256) احتمالاً دلالت بر عفونت فرد در گذشته به انگل می باشد و تیتر خیلی بالا (1:1024<) نشاندهنده عفونت فعال توکسوپلاسموز می باشد.
از تست های دیگر سرولوژیک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تست Toxo Avidity IgG: یكی از ابزارهای الایزای اویدیتی كشف مراحل حاد یا مزمن بیماری های عفونی مانند توكسوپلاسما گوندی است.

بعضی مواقع به دلایل مختلف ارزیابی صرفا IgM برای مراحل حاد توكسوپلاسما گوندی مفید نیست كه از آن جمله می توان به پاسخ های طولانی مدت IgM،  تاخیر در تولید این آنتی بادی و یا پاسخ های غیر اختصاصی پلی كلونال IgM (Polyclonal) بر علیه فاكتورهای گوناگون نام برد.

در سال های اخیر كشف روش الایزای اویدیتی در بررسی عفونت های اخیر با انگل توكسوپلاسما گوندی راهكاری مناسب برای این

موضوع است كه فقط به ارزیابی آنتی بادی از كلاس IgG می پردازد.

در اوایل عفونت مقدار میل ترکیبی آنتی بادی در اتصال به آنتی ژن در حالت کم (Low Avidity) قرار دارد و با ادامه عفونت تمایل آنتی بادی مذكور برای اتصال به آنتی ژن انگل توكسوپلاسما گوندی افزایش می یابد و در حالت ((High Avidity قرار می گیرد كه نشانه عفونت طولانی مدت می باشد.

بنابراین اگر میل ترکیبی آنتی بادی در منطقه Low Avidity قرار گیرد نشانه عفونت اخیر در فرد و انجام آمنیوسنتز و انجام Toxoplasmosis PCR در مایع آمنیون پیشنهاد می شود.

یافته های سونوگرافیک در توکسوپلاسموز مادرزادی

-  شایعترین یافته Cerebral ventricular dilation (hydrocephaly) می باشد، که دو طرفه و کاملاً متقارن (bilateral and symmetrical) می باشد. در واقع یک سری ضایعات نکروتیک در مجرای Sylvius دیده می شود.

-   ونتریکولومگالی همراه با چندین نودول هایپراکوژن (Ventriculomegaly associated with multiple echo-dense nodules)

-  افزایش دانسیته داخل مغز و کبد،

-  افزایش ضخامت و دانسیته جفت،

-  ندرتأ افزایش مایع پلور و پریکارد و آسیت.

درمان

معمولاً برای فرد سالم، غیرباردار و بدون علامت درمان لازم نیست. برای کودک زیر ۵ سال داروهایی تجویز می‌گردد تا از عوارض چشمی پیشگیری شود. در زنان باردار بیماری به جهت احتمال درگیری جنین بسیار حائز اهمیت است. در بیمار دچار نقص ایمنی، درمان با دارو صورت می‌گیرد.

 نوزادان دچار عفونت با دارو درمان می‌شوند (چه با علامت چه بدون علامت زیرا میکروب‌ها می‌توانند پس از تولد تکثیر یابند). در ضمن در بعضی موارد که این بیماری از خود عوارض چشمی نشان داده باشد اگر کامل درمان نشود ممکن است بعد از گذشت ۵ تا ۱۰ سال دوباره عود کند و نیاز به درمان مجدد داشته باشد.

پیریمتامین (داراپریم) و سولفادیازین هردو بر انگل موثرند لذا ترکیب این دو، درمان انتخابی است که به مدت ۴–۳ هفته و همراه  با اسید فولیک برای کاهش عوارض جانبی پیریمتامین (بعنوان آنتاگونیست اسید فولیک) غالباً تجویز می‌شوند.

گاه بجای این داروها کلیندامایسین یا مینوسیکلین مصرف می‌شود. کورتیکواستروئیدها، در صورت لزوم، برای کاهش التهاب می شود.

آلودگی جنین به توکسوپلاسموز در غیاب علائم مورفولوژیک، هم با درمان آنتی بیوتیکی درمان می شود و با استفاده از یافته های سونوگرافیک پیش آگهی بیمار چک می شود. هرچند بعضی از ضایعات مغزی ممکن است باقی بماند و بهتر است در صورت اثبات انتقال عفونت در سه ماهه اول، ختم حاملگی داده شود.
در اروپا داروی انتخابی Spiramycin می باشد هرچند هنوز به تائید FDA نرسیده است. هرچند از ترکیب پیریمتامین و سولفادیازین هم می توان در خانم بارداری که جنین مبتلا به توکسوپلاسموز استفاده نمود به شرط آنکه جنین بالای 16 هفته باشد، با در نظر گرفتن اثرات جانبی شدیدی که هم روی مادر و هم روی جنین می گذارد.

پیشگیری‌ و کنترل‌

1- حتی الامکان گوشت‌ کبابی‌ و نیم‌ پز احشایی‌ پرندگان‌ مصرف نشود و غذاها وگوشت‌ در درجه‌ حرارت‌ 60 درجه‌ به طورکامل پخته شود.

2-  گوشت‌ را باید در سرمای ‌18- درجه‌ سانتی‌ گراد به‌مدت‌ 10 روز فریز یا منجمد کرد.

3-  از بین بردن مدفوع‌ ‌گربه‌ها و بچه‌ گربه‌ها به طور روزانه قبل‌ از آنکه‌ اووسیست‌ها یا تخم های انگل موجود در آن‌ آلوده‌کننده‌ شوند. مدفوع‌ این‌ حیوانات‌ را با‌ هدایت‌کردن به‌ طرف‌ فاضلاب‌ ، سوزاند و یا دفن عمیق می توان از بین برد.

4-  زنان‌ باردار باید از تماس‌ با گربه‌هایی‌ که‌ ممکن است ناقل بیماری باشند اجتناب کنند; بهتر است این زنان‌ باردار ازکارهای‌ باغبانی‌ اجتناب کنند و یا هنگام کار دستکش بپوشند و بعد از انجام‌ کار به درستی دست های خود را شستشو دهند.

5-  پس‌ از تماس‌ دستها باگوشت‌ خام‌ و یا باغبانی‌ در محل‌ هایی‌که‌ ممکن است آب‌ آن‌ محل‌ آلوده‌ به‌ مدفوع‌ گربه‌ها باشد شستشوی‌ دستها الزامی می باشد.

6-  غذاها را باید از دسترس‌حیوانات‌ مخصوصا گربه دور نگهداشت‌.

7-  پس از کارکردن‌ در مزرعه‌ و باغ حتما باید دستها را با آب صابون به خوبی شست‌.

8-  سبزیها و میوه‌ها باید به طور کامل شستشو و ضد عفونی شوند.

9-  از تماس‌ با خون‌ و وسایل‌ پزشکی‌ آلوده‌ به‌ خون باید خودداری کرد‌.

10- خون‌های‌ اهدایی‌ را حتما باید از نظر آلودگی‌ به‌ توکسوپلاسموز آزمایش کرد.

عوارض احتمالی اختلالات روانی

مطالعات نشان می‌دهد انگل توکسوپلاسموز ممکن است بر رفتار تأثیر گذارد و ممکن است در حال حاضر به عنوان یک عامل مؤثر در اختلالات مختلف روانی مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی باشد. در مطالعات علمی، سطح پادتن تی-گوندی در افراد مبتلا به بروز-اول اسکیزوفرنی، به میزان قابل توجهی بالاتر از افراد سالم یافت شد.

بیشتر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، به گزارش سابقه بالینی توکسوپلاسموز در جمعیت عمومی این بیماری هستند.

تحقیق اخیر در دانشگاه لیدز نشان داده است که انگل آنزیمی با فعالیت هیدروکسیلاز تیروزین و فنیل آلانین هیدروکسیلاز تولید می‌کند. این آنزیم ممکن است منجر به تغییرات رفتاری در بیماران مبتلا به توکسوپلاسموز شود. این اتفاق با تغییر تولید دوپامین، انتقال دهنده عصبی درگیر در خلق و خوی، معاشرت، توجه، انگیزه و الگوهای خواب مشاهده می‌شود.

در مطالعه سرولوژیکی بزرگی در ایالات متحده شواهدی وجود دارد که آلودگی به توکسوپلاسما در زیر مجموعه‌ای از افراد جوان مبتلا به اختلال دو قطبی نوع اول رشد داشته که با علائم شیدایی و افسردگی بالا همراه بوده است.مقالات مرتبط با نکاتی در ارتباط با توکسوپلاسموز

پرسش و پاسخ

سوال 1403/01/25

سوال: سلام من 4 ماه پیش برای آزمایشات قبل بارداری به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم توکسوپلاسمام بالاست و با فاصله چند ماه دو بار آزمایش دادم و هر دو بار مثبت شد. igg:39.4 و igm: 9.8 که هر دو زیاد شده است برای آزمایش آخر است. آیا امکان بارداری وجود ندارد؟

پاسخ مدیر 1403/01/25

نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت است که برای شما نیز به نظر می رسد که مثبت باشید ولی یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.. در بعضی از افراد تا سالیان سال تست IgM مثبت باقی می ماند که در اینجور مواقع تست Toxo avidity IgG گذاشته می شود ، اگر در منطقه High باشد نشانه آن است که یک عفونت قدیمی است و جای نگرانی ندارد.

سوال 1403/01/25

سوال: سلام من 4 ماه پیش برای آزمایشات قبل بارداری به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم توکسوپلاسمام بالاست و با فاصله چند ماه دو بار آزمایش دادم و هر دو بار مثبت شد. igg:39.4 و igm: 9.8 که هر دو زیاد شده است برای آزمایش آخر است. آیا امکان بارداری وجود ندارد؟

پاسخ مدیر 1403/01/25

به رنج نرمال آزمایشگاه دقت کنید اگر هر دو مورد مثبت می باشد توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است

سوال 1402/12/13

سلام وقت بخیر بدلیل خارش صورت و چشم دخترم آزمایش داده (9ماهش هست) IgG 312 IgM 27 IgA 14 IgE 9.3 هستش مشکلی نداره ؟

پاسخ مدیر 1402/12/13

ه رنج نرمال آزمایشگاه دقت کنید اگر هر دو مورد مثبت می باشد توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است

سوال 1402/12/10

سلام،جواب آز بندهIgG56 و IgM0/09گزارش شده،بنده قبلا احتمالا بدلیل ضربه به سر شبکیه چشمم پاره شده و عمل نمودم(۱۴سال پیش)آیا نیاز هست که از نظر توکسوپلاسموز چشمی معاینه شوم؟و چه علایمی دارد؟چون بنده پس از عمل،ترس از نور،دزد،فلوتر و آب ریزش را تجربه کرده و بهمراه دارم،سپاس بسیار از شما

پاسخ مدیر 1402/12/10

اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.خیر نیاز نیست

سوال 1402/11/16

سلام قصد بارداری دارم، آزمایش دادم، toxoplasma igg 484 است، toxoplasma Igm 1.55 است، rubella igg 265 است، rubella igm 0.24 است، این به چه معناست؟

پاسخ مدیر 1402/11/16

اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.

سوال 1402/11/04

سلام وقتتون بخیر.من هفته۱۳بارداری هستم.آزمایش دادم مقدار rubella igG 421 و مقدار rubella igM 0/30 بود،خیلی نگران شدم مشکلی وجود داره؟

پاسخ مدیر 1402/11/04

اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.

سوال 1402/08/20

سلام من آزمایش قبل بارداری انجام دادم توکسوپلاسما داشتم دکترم گفت قرص اسپیرامایسین باید مصرف کنم ولی سه ساله هنوز پیدا نکردم ممنون میشم راهنماییم کنین

پاسخ مدیر 1402/08/20

مصرف دارو یا تغییر دارو باید طبق نظر پزشک تان باشد .لذا لطفا پزشک تان را در جریان بگذارید تا داروی مشابه دیگری را تجویز کنند

سوال 1402/07/28

سلام در ماه ۷ بارداری هستم جواب تست تکسوigg بالای ۶۵۰ هست و جلوی آن نوشته reactive و جواب igm حدود ۰.۹۳ میباشد و جلوی آن نوشته indeterminate . جای نگرانی دارد ؟

پاسخ مدیر 1402/07/28

اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.

سوال 1402/07/16

من سه سقد جنین داشتم با همین عفونت و خدا را شکر بعد ۱۴ سال وسه سقد الن یک پسر ۹ ساله دارم قسمته همه بشه انشالله ولی جدیدن آزمایش دادم بعد زایمان قسمت چپ شکمی که حس میکرد ورمش طبیعی جای سر بچمه الان فهمیدم طحالم هستش که ورم کرد یه دکتر بهم گفته که ورم طحالت از عفونت تکوس هستش ایا خطر ناکه چون من جوز اولین بیماری بودم که آزامایش تکوسو تو بدنم پاک کردم دوستل خودم قرنتینه کردم وبا پرتکو لهای بهداشتی به منفی رسونایا امکان داره حقیق داشته باشه دوباره درگیرش شده باشم وطحالمو درگیر کرده باشه

پاسخ مدیر 1402/07/16

باید توسط متخصص داخلی بررسی شوید تست های لازمه انجام شود و براساس جواب تست ها پاسخگو باشیم

سوال 1402/04/27

سئوال: اگر در آزمایش توکسو igg=1.5 و igm =1.65 باشد و قصد بارداری دارم چه باید بکنم؟ خیلی نگران هستم

پاسخ مدیر 1402/04/27

نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت است که برای شما نیز به نظر می رسد که مثبت باشید ولی یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.. در بعضی از افراد تا سالیان سال تست IgM مثبت باقی می ماند که در اینجور مواقع تست Toxo avidity IgG گذاشته می شود ، اگر در منطقه High باشد نشانه آن است که یک عفونت قدیمی است و جای نگرانی ندارد.

سوال 1402/03/22

سلام من خانمی ۳۶ ساله هستم که ۱۴ هفته باردار هستم و بارداری دومم هم هست . من ۳ ماه قبل از اقدام به بارداری برای چکاپ های قبل از بارداری به متخصص زنان مراجعه کردم که برایم آزمایشاتی نوشتن که در آن Toxoplasma Igg مثبت و با عدد ۶۰۵ بود و img منفی بود و دکتر گفتند که فعلا ایمن هستم. ( من ترکیه هستم و آزمایشات را اینجا انجام دادم ) در هفته ۷ بارداری هم دکتر در چکاپ ها مجدد توکسوپلاسما igm را چک کردند که منفی بود . من میخواستم ببینم که آیا من به این بیماری مصونیت دارم یا باز هم باید مراقبت بکنم؟ چون من ایران زندگی نمیکنم و تعداد زیادی گربه اینجا هست دوستانم هم گربه های خانگی دارند که هر سال واکسن میزنند و هر سه ماه یک بار هم قرص انگل میخورن ، آیا این ها خطرناک هستند یا خیر؟ من خیلی نگران هستم من سال ۹۸ هم قبل از بارداری اولم این آزمایشات را داده بودم در ایران که آن موقع هم igg با عدد ۳۵ مثبت و igm منفی بود . اگر آنتی بادی مثبت است احتمال گرفتن مجدد نیست ؟ و میتوانم با دوستانم که گربه دارن در ارتباط باشم؟؟ چون از دکترزنانم در ایران مشاوره گرفتم گفتند که فعلا ایمنی ولی باید مراقبت بکنی چون احتمال عفونت مجدد هست 😑 من چند روز پیش دوستم که دو تا گربه داره بهم غذا داد بعد که خوردم بعد از سه چهار ساعت تا سه روز دلپیچه داشتم ، خیلی ترسیدم نکنه آلوده بوده باشه

پاسخ مدیر 1402/03/22

ایمنی مناسبی دارید نگران نباشید ولی مراعات کنید

سوال 1402/03/10

سوال:من هفته ۱۳ بارداری هستم،egg200وegm0.1وجواب toxo avidity%77

پاسخ مدیر 1402/03/10

چون نرمال ها در آزمایشگاه ها کمی متفاوت است. اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1402/02/14

سلام وقت بخیر غدد لنفاوی پسر من که ۶ سالشه متورم شده پس از آزمایش خون نتیجه toxo igg 118 شده که از ۶.۵ به بالا رو non reaktive شرح داده toxopelasma igm 0.26 هست که زیر ۱ رو نرمال زده در ضمن پسرم مینور هم هست میشه توضیح بدین وضعیتش چطور هست؟ با تشکر

پاسخ مدیر 1402/02/14

اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.

سوال 1402/01/07

مال دخترم lgG 15.0 هست

پاسخ مدیر 1402/01/07

چه تستی ؟

سوال 1402/01/06

من خیلی نگران هستم غدد لنفاوی گردنش ورم کرده ، الان خوندم که هیچوقت خوب نمیشه و میمونه و حتی ممکنه به بدنش آسیب بزنه لطفا راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1402/01/06

باید توسط متخصص غدد ویزیت شوید در عفونت ها غدد لنفاوی ورم می کند

سوال 1401/11/26

سلام و وقت بخیر. من خانمم الان حدود یه ساله که تو آزمایشاتش انگل گربه نشون میده. نه گربه داریم و نه گوشت نپخته و سبزیجات نشسته و این جور چیزا استفاده میکنیم. چیکار باید بکنیم تا این انگل رفع بشه؟

پاسخ مدیر 1401/11/26

جواب: توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1401/10/10

سلام من از بچگی گربه داشتم الان چهار ماهمه آزمایش توکساپلاسما دادم دکتر بهم گفت منفی جواب و تا الان نگرفتی باید احتیاط کنی تا نگیری یکم نگران شدم به نظر شما ممکنه بگیرم گربم تمیزه واکسن و همه چیزشو زدم با خاک و مدفوعشم اصلا سرکار ندارم شوهرم عوض میکنه

پاسخ مدیر 1401/10/10

گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد. از بین بردن مدفوع‌ ‌گربه‌ها و بچه‌ گربه‌ها به طور روزانه قبل‌ از آنکه‌ اووسیست‌ها یا تخم های انگل موجود در آن‌ آلوده‌کننده‌ شوند. مدفوع‌ این‌ حیوانات‌ را با‌ هدایت‌کردن به‌ طرف‌ فاضلاب‌ ، سوزاند و یا دفن عمیق می توان از بین برد. زنان‌ باردار باید از تماس‌ با گربه‌هایی‌ که‌ ممکن است ناقل بیماری باشند اجتناب کنند; بهتر است این زنان‌ باردار ازکارهای‌ باغبانی‌ اجتناب کنند و یا هنگام کار دستکش بپوشند و بعد از انجام‌ کار به درستی دست های خود را شستشو دهند. پس‌ از تماس‌ دستها باگوشت‌ خام‌ و یا باغبانی‌ در محل‌ هایی‌که‌ ممکن است آب‌ آن‌ محل‌ آلوده‌ به‌ مدفوع‌ گربه‌ها باشد شستشوی‌ دستها الزامی می باشد. غذاها را باید از دسترس‌حیوانات‌ مخصوصا گربه دور نگهداشت‌.

سوال 1401/01/28

سوال: سلام جواب lgm 0.029 وigg 5

پاسخ مدیر 1401/01/28

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) باشد مانند جواب شما یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید.جهت IgG به نرمال آزمایشگاهتان نگاه کنید چون نرمال ها در آزمایشگاه ها کمی متفاوت است چنانچه IgG مثبت باشد سابقه ی تماس داشته اید و الان مصونیت دارید .

سوال 1400/10/06

سوال: سلام . من ۳ دو سال و نیم‌پیش توکسو مثبت بودم و بعد از منفی شدن igmباردارشدم غدد لنفی دوباره متورم شده هفته ۱۲ هستم آیا امکان عود مجدد بیماری هست؟

پاسخ مدیر 1400/10/06

جواب: اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد. در صورت منفی بودن تیتر آنتی بادی در طول 5 ماه اول بارداری می بایست آزمایش تکرار گردد. تست Anti Toxoplasma Ab (IgM) یک هفته پس از ورود انگل افزایش می یابد و ظرف 3-2 ماه به حداکثر می رسد و سپس در مدت یک سال به سطحی غیر قابل سنجش (Undetectable) می رسد. - تست Anti Toxoplasma Ab (IgG) دو هفته پس از تلقیح انگل شروع به افزایش نموده، در طی 3-2 ماه به اوج می رسد و سپس در طی 6 ماه تا سطح پایینی کاهش می یابد، اما ثابت باقی می ماند. - تیتر پایین IgG بطور ویژه نشانه عفونت گذشته و وجود ایمنی در برابر انتقال عفونت حاد به جنین است. تیتر بالا یا افزایش تیتر IgG یا IgM نشانه عفونت حاد در بزرگسالان یا نوزادان است. - افزایش چهار برابری تیتر IgG توأم با افزایش فزاینده IgM نشاندهنده عفونت توکسوپلاسموز فعال یا حاد می باشد. اما تیتر پایین قابل ملاحظه IgG نشانه آلودگی به انگل در گذشته است.

سوال 1400/06/13

سوال: سلام وقت به خیر در آزمایش هورمون بنده toxoplasma antibody 1gG روی ۱۷۶.۰ هست میشه لطفا توضیح بدید

پاسخ مدیر 1400/06/13

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت است که یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1400/05/12

سوال: سلام من برا بارداری اقدام میخواستم بکنم رفتم آزمایش توکسوپلاسموز دادم ک lgG163.8وlgm0/2شده

پاسخ مدیر 1400/05/12

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت است که برای شما نیز به نظر می رسد که مثبت باشید ولی یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1400/04/12

سوال: سلام وقت بخیر حدودا ۵سال پیش آزمایشگاه نیلو تست توکسو دادم هم igm مثبت بود و هم igg گفتن خب تازه گرفتی و یبار گرفتی دیگه مشکلی نیست ۳سال بعد اقدام به بارداری کردم به دکتر گفتم قبلا توکسو گرفتم اونم ننوشت من باردار شدم و دکتر جدیدم این تست رو نوشت و باز هم igm و iggمثبت بود تکرار کردن باز مثبت بود محدوده گرفتن so so شد کلا بیخیال شدم بچه دنیا اومد تست دادم من باز هردو مثبت بود خداروشکر بچه منفی بود Igm 10 بود چند دوره قرص خوردم هی آز دادم باز هردو مثبت اخرینبار رسید به ۱و خوردی چند ماه قرص نخوردم باز رفتم آز دادم عددش همون ۱ و خوردی هست ولی از محدوده آزمایشگاه بالاتره میخوام برای بارداری دوم اقدام کنم ممکنه به مشکل بخورم؟

پاسخ مدیر 1400/04/12

جواب: خیر در بعضی از افراد تا سالیان سال تست IgM مثبت باقی می ماند که در اینجور مواقع تست Toxo avidity IgG گذاشته می شود ، اگر در منطقه High باشد نشانه آن است که یک عفونت قدیمی است و جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/12/22

سوال: سلام خسته نباشید فاطمه هستم ۴ ماه شد ازدواج کردم اما حمل نگرفتم آزمایش خون کردم نتیجه ان این است. Toxoplasmosis IgG......positive+I've CMV. IgM.......positive +ive قصد باردای دارم خیلی نگران هستم چه باید بکنم لطف جواب بدهید ؟

پاسخ مدیر 1399/12/22

جواب: توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/12/21

سوال: سلام خسته نباشید.من در هفته ۶بارداری ازمایش توکسو دادم که igg200وigm2بوده که محدوده ازمایشگاهی زیر ۱.۱ودر هفته ۱۰بارداری ازمایش تکرار شد در آزمایشگاه معتبر igg200و igm0.87که محدوده ازمایشگاه زیر ۰.۶۵بودازمایش Toxo igg Avidityشد ۷۳که محدوده ازمایشگاه بالای ۶۰زده بود Highخواستم ببینم برا جنینم مشکلی پیش نمیاد ؟؟البته دکتر عفونی برام داروی اسپیرامایسین تجویز کردن ۶۰عدد..

پاسخ مدیر 1399/12/21

جواب: در Anti Toxo IgG Avidity اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.با توجه به اینکه فرمودید در رنج high بوده است جای نگرانی نیست و البته طبق صلاحدید و تجویز پزشک تان عمل کنید و نگران نباشید.

سوال 1399/11/10

سوال: با سلام، من بعد آزمایشات متوجه شدم که عفونت معده دارم و الآن خیلی نگران هستم، lgm,lgg, lga از حالت نرمال آزمایشگاه بالا هستش،(lgm حالت نرمال از ۸_۱۲ ولی جواب من ۱۵.۱) ( lgG حالت نرمال ۸_۱۲ و جواب ۱۹.۰) ( lga حالت نرمال ۰_۲۰ جواب من ۲۶.۱۳ هستش) ممنون میشم منو از نگرانی دربیارین، درصد عفونتم خیلی بالاست؟

پاسخ مدیر 1399/11/10

جواب: چنانچه جهت بررسی هلیکوباکتر تست سرولوژی داده اید . جواب را باید با نرمال آزمایشگاهتان بررسی کنید و لازم است بدانید که به تنهایی این تست نمی تواند تشخیصی باشد نیاز به وجود علایم کلینیکی و تست های دیگر داریم. آنتی بادی از کلاس IgG در 95-94 درصد بیماران، تقریبأ 2 ماه پس از ورود باکتری به بدن مثبت شده و پس از ریشه کنی عفونت تا یک سال یا بیشتر مثبت باقی می ماند. ویژگی این تست حدود 71-41 درصد است که نشانه موارد بالای مثبت کاذب ، در اثر آنتی بادی بوجود آمده در سایر عفونت ها و ایجاد واکنش متقاطع با این تست است. بهترین متد پیگیری درمان روش UBT می باشد و بعد H.pylori Ag در مدفوع می باشد. آزمایش خون برای بررسی H.pylori IgG, IgA and IgM هیچگونه ارزشی برای فالوآپ درمان ندارد. با توجه به علایم بالینی تان پزشکتان تصمیم می گیرد که با این جواب آیا نیاز به درمان دارید یا خیر.

سوال 1399/10/20

سوال: سلام من باردارم هفته ۱۷. تفسیر این آزمایشم رو لطفا میگید، anti toxoplasma igg:۲۰ anti toxoplasma igm: ۰.۷۸

پاسخ مدیر 1399/10/20

جواب: جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید.جهت IgG به نرمال آزمایشگاهتان نگاه کنید چون نرمال ها در آزمایشگاه ها کمی متفاوت است چنانچه IgG مثبت باشد سابقه ی تماس داشته اید و الان مصونیت دارید .

سوال 1399/09/25

سوال: سلام وقتتون بخیر. من3ماه پیش مبتلا به توکسو شدم و جنینم سقط درمانی شد. الان igm توکسو بوردلاین هست و اما اویدیتی 95 درصد(high), میتونم اقدام به بارداری کنم؟

پاسخ مدیر 1399/09/25

جواب: تیتر IgG چند است ؟ جواب در محدوده High Affinity باشد و IgG مثبت باشد جای نگرانی ندارد.برای توکسو آویدیتی، اگر در منطقه های آویدیتی باشد یعنی آنتی بادی بالغ است و این عفونت یک عفونت قدیمی می باشد و جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/09/20

سوال: سلام هفته ی هفتم بارداری. هستم ازمایش toxoplasma igg=107 high و مثبت و آزمایش toxoplasma igm =13 ومثبت و های .. ممنون میشم راهنماییم کنید سه شبه بعد از جواب این ازمایش نتونستم ارامش داشته باشم و چشم روی هم بذارم 😢 امکان سقط قانونی وجود داره یا خیر ؟

پاسخ مدیر 1399/09/20

جواب: یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.برای توکسو آویدیتی، اگر در منطقه های آویدیتی باشد یعنی آنتی بادی بالغ است و این عفونت یک عفونت قدیمی می باشد و جای نگرانی ندارد.حتما به متخصص پریناتولوژیست مراجعه کنید و در این موارد اگر میل ترکیبی آنتی بادی در منطقه Low Avidity قرار گیرد نشانه عفونت اخیر در فرد و انجام آمنیوسنتز و انجام Toxoplasmosis PCR در مایع آمنیون پیشنهاد می شود.

سوال 1399/09/16

سوال: سلام، اگر igg 1.82 باشد ولی سایر ایتم ها منفی ک نرمال چه نتیجه ای می توان گرفت. ؟

پاسخ مدیر 1399/09/16

جواب: به نرمال های آزمایشگاهتان دقت کنید که آیا IgG و IgM هردو منفی هستند.. ولی به طور کل تست تان از نظر این انگل(توکسوپلاسموز) منفی است و سابقه تماس هم ندارید و از آنجائیکه نسبت به این انگل مصونیت ندارید بهتر است که در صورت بارداری تا انتهای بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص سبزیجات و غذاهای نپخته خودداری کنید.

سوال 1399/08/29

سوال: سلام .من هفته ۱۹ بارداری هستم میشه راهنمایی کنید لطفا. ازمایش تکستو پلاسموز دادم که Toxo lgG 481 که نرمال آزمایشگاه ۱ Toxo lgm 0.2 که نرمال ازمایشگاه ۰.۸ Rubella lgG 297 و نرمال ازمایشگاه۰.۹ و rubella lgm 0.3 که نرمال ازمایشگاه ۰.۸ و cmv lgG 408 و cmv lgm 0 1 که نرمال ازمایشگاه ۰.۷

پاسخ مدیر 1399/08/29

جواب: نسبت به انگل توکسوپلاسموز، روبلا و سیتومگالو ویروس ایمنی دارید. در مورد توکسوپلاسما و سیتومگالو ویروس احتمالا قبلا مبتلا شده اید و الان ایمنی دارید و در مورد روبلا هم مثتب شدن آن ناشی از تجویز واکسیناسیون می باشد.

سوال 1399/08/14

سول: سلام وجود IgM ضد توکسوپلاسما در نوزاد تازه متولد شده نشانه ی چیست؟؟

پاسخ مدیر 1399/08/14

جواب: نشانه ابتلاء داخل رحمی به توکسوپلاسما می باشد. حتماً با متخصص اطفالش و در صورت لزوم یک متخصص عفونی مشورت کنید

سوال 1399/08/14

سوال: سلام ببخشید اگر نتایج ازمایش توکسو به شکل زیر باشه چه معنی ای داره؟ IgM : <3.0 Au/mL IgG: 94.2 IU/mL

پاسخ مدیر 1399/08/14

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید. و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت بود یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/08/03

سوال: سلام ازمایش cvm(igg):104.2الان در سه ماهه اول بارداری هستم ایا برای جنین خطرناکه: ممنون

پاسخ مدیر 1399/08/03

جواب: عدد IgM چند است؟ نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود یعنی IgM مثبت است و توصیه می شود که یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/07/30

سوال: سلام.و خسته نباشید من دوقلو باردار بودم که یک قل در هفته ۶ تا ۷ سقط شد وفا دو الان در سونو سالمه و ضربان قلب داره ولی آزمایش toxoigg=20.40 که رنج نرمال کمتر از ۶.۵ است و toxoigm=0.03 بود که کمتر از ۰.۹ نرماله دوباره حدود ده روز بعد آزمایش تکرار کردم که toxoigg=8.85 و avidity igg=50 بود . واسه سلامت جنینم نگرانم چکاری باید انجام بدم . و اینکه یه بچه نه ساله دارم بهش منتقل نمیشه

پاسخ مدیر 1399/07/30

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید برای توکسو آویدیتی، اگر در منطقه های آویدیتی باشد یعنی آنتی بادی بالغ است و این عفونت یک عفونت قدیمی می باشد و جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/07/20

سوال: با سلام وقتتون بخیر من آزمایش تکسو دادم هردو تیترم بالا بود و تقریبا همزمان با بارداری تست تکسو مثبت شده آزمایش اویدیتی هم دادم پایین بود حالا نمی دونم چیکار کنم

پاسخ مدیر 1399/07/20

جواب: حتما به متخصص پریناتولوژیست مراجعه کنید و در این موارد اگر میل ترکیبی آنتی بادی در منطقه Low Avidity قرار گیرد نشانه عفونت اخیر در فرد و انجام آمنیوسنتز و انجام Toxoplasmosis PCR در مایع آمنیون پیشنهاد می شود.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام وقتتون بخیرو من آزمایش توکسوپلاسماسوز دادم Igg=12800 که باید کمتر از 50 باشه و Igm=20 که باید کمتر از 8 باشه. من مجردم و بخاطر ورم غدد لنفاویم و دردش پیگیری کردم و این آزمایشو دادم. نیاز به درمان خاصی دارم؟

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام وقت شما بخیر ببخشید بین ائوزینوفیل‌ بالا و انگل توکسو پلاسما رابطه هست ؟ من هفته ۲۸ بارداریم ائوزینوفیل‌ /۴۷ و رنج نرمال ازمایشگاه تا ۳۹/ میباشد

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: به طور کل ائوزینوفیل یکی از انواع گویچه‌های سفید خون است که به تعداد محدودی در خون یافت می‌شود. تعداد این سلولها در شرایط بیماریهای انگلی (از جمله توکسوپلاسموز) و آلرژی افزایش می‌یابد ولی این افزایش خیلی بیشتر از این عددی است که در آزمایش شما مشاهده می شود

سوال 1399/06/24

سوال: سللم وقت بخیر در تست من toxoplasma lgG 229 و toxoplasma Igm:3.0 هست ایا باید به دکتر متخصص ییماری ای عفونی مراجعه کنم؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/06/24

جواب: بله . واب: به رنج نرمال آزمایشگاه دقت کنید اگر هر دو مورد مثبت می باشد توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/06/15

سوال: سلام من lgg۲.۸7 Igm هم ۰.۱۵ هست خیلی نگرانم وضعیتم چطوره

پاسخ مدیر 1399/06/15

جواب: نگران نباشید . IgM که منفی است جهت IgG به نرمال آزمایشگاهتان نگاه کنید چون نرمال ها در آزمایشگاه ها کمی متفاوت است چنانچه IgG مثبت باشد سابقه ی تماس داشته اید و الان مصونیت دارید و اگر منفی باشد یعنی سابقه تماس ابقه تماس هم ندارید و از آنجائیکه نسبت به این انگل مصونیت ندارید بهتر است که تا انتهای بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص سبزیجات و غذاهای نپخته خودداری کنید.

سوال 1399/06/13

سوال: سلام Igg 0.8 و Igm عددش 0.11هست ميشه بگيد چطوره ؟

پاسخ مدیر 1399/06/13

جواب: به نرمال های آزمایشگاهتان دقت کنید که آیا IgG و IgM هردو منفی هستند.. ولی به طور کل تست تان از نظر این انگل(توکسوپلاسموز) منفی است و سابقه تماس هم ندارید و از آنجائیکه نسبت به این انگل مصونیت ندارید بهتر است که در صورت بارداری تا انتهای بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص سبزیجات و غذاهای نپخته خودداری کنید.

سوال 1399/06/11

سوال: سلام و خسته نباشید: من باردارم و خیلی نگران، دکترم در دسترس نیستن برای تفسیر آزمایش، تست igG0.01 شده و تست igM 0.10 نتیجش چیه؟توروخدا جوابمو بدین حتما.

پاسخ مدیر 1399/06/11

جواب: به نرمال های آزمایشگاهتان دقت کنید. ولی به طور کل تست تان از نظر این انگل(توکسوپلاسموز) منفی است و سابقه تماس هم ندارید و از آنجائیکه نسبت به این انگل مصونیت ندارید بهتر است که تا انتهای بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص سبزیجات و غذاهای نپخته خودداری کنید.

سوال 1399/06/03

سوال: سلام خانم دکتر من جواب ازمایشمو گرفتم باردار نیستم و برلی مراقبت های قبل بارداری ازمایش دادم توکسوپلاسما IgG بنده در رنج بالاتر از ۱۰۰ قرار داره و در محدوده مثبت جواب ازمایشگاه هست و توکسوپلاسما IgM بنده ۶.۸می باشد که در محدوده منفی ازمایشگاه هست که باید کمتر از ۸ و بیشتر از ۱۲ نباشه ممنون میشم پاسخ بدید مشکلی بنده رو تهدید می کنه خیر از نوشته ها متوجه شدم که مربوط به ابتلای سابق بوده و مصونیت هست گویا و در حال حاضر به خاطر منفی بودن IgM مشکلی نیست.با سپاس از شما

پاسخ مدیر 1399/06/03

جواب: بله درست است . مشکلی نیست و جواب های آزمایشتان نشان دهنده ی ایمن بودنتان می باشد(مصونیت دارید).

سوال 1399/06/01

سوال: سلام لطفا جواب منم بدید ,من ازمایش توکسو دادم ۱۰ هفته باردارم ,Igg 177 و Img1.4 شده به نظرتون برای بچه مشکل پیش میاد, اخه دکتر زنان نوشتن برم دکتر عفونی ولی تا برم از نگرانی میمیرم

پاسخ مدیر 1399/06/01

جواب: جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید.و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت است که برای شما نیز به نظر می رسد که مثبت باشید ولی یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/05/31

سوال: سلام من پارسال باردار بودم که برای غربالگری اول متوجه شدم nt بالاست تست توکسو دادم مثبت شد که نهایت در هفته ۱۵ ختم بارداری به دستور پزشک انجام شد یعنی خرداد ۹۸سقط داشتم به دکتر عفونی مراجعه کردم گفت نیازی به دارو نیست و خود به خود درمان میشه این ماه اقدام به بارداری کردم اما نتیجه آزمایش توکسوم دوباره مثبته هم igG و هم igM الان خیلی نگرانم با توجه به اینکه یکسال از توکسوم گذشته آیا من ایمن هستم یا نه؟ و اگر باردار باشم خطری برای جنین هست یا نه؟ البته امروز تست اویدیتی توکسو دادم اما تا اومدن جواب تست نگرانم میشه راهنماییم کنید و جواب سوال هام رو بدین

پاسخ مدیر 1399/05/31

جواب: وقتی بیشتر از یک سال مثبت م ماند حتما باید تست Anti Toxo Avidity IgG شود و تا جواب نیاید نمی توانیم چیزی بگوییم.

سوال 1399/05/30

سوال: سلام خسته نباشید من برای اقدام به بارداری آزمایش توکسو پلاسما دادم نتیجه igg من ۲۱۷ شده که رنج آزمایشگاه بیشتر از یازده رو مثبت اعلام کرده و نتیجه igm من ۰.۰۸۹ شده که بیشتر از ۱.۱ رو مثبت گفته لطفا نتیجه آزمایش رو برام تفسیر کنید

پاسخ مدیر 1399/05/30

جواب: جواب: جای نگرانی نیست ، فقط سابقه تماس با این انگل را دارید و هم اکنون منفی هستید.

سوال 1399/05/19

سوال: سلام خسته نباشید،من در هفته دهم بارداری سقط داشتم که برج ۱۰سال ۹۸بود ،ودر برج ۱۲ازمایش توکسو انجام دادم که igg:4,58 و igm:0,51 بوده ،الان بعد سه ماه مصرف داروی چرک خشک کن وبعد گذشت هفت ماه از سقط دوباره آزمایش دادم که igg:5,74و igm:0,25 بوده،خواستم بدونم آیا میتونم برای بارداری اقدام کنم یا نه ؟شرایط ازمایشم به چه صورت هست؟ممنونم از لطف تون

پاسخ مدیر 1399/05/19

جواب: نرمال ازمایشگاهتان را بررسی کنید. و IgM اگر عددش زیر 0.9 یا 1.1( بسته به نرمال آزمایشگاه) بود یعنی منفی است و برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر بیشتر بود و IgM مثبت بود یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/05/14

سوال: سلام من ازمايش قبل از بارداري دادم و نميدونم جواب رو ممنون ميشم بهم بگيد تفسير رو. IgG: 32.9 IgM:0.20

پاسخ مدیر 1399/05/14

جواب: جای نگرانی نیست ، فقط سابقه تماس با این انگل را در گذشته دارید و هم اکنون منفی هستید

سوال 1399/03/05

سئوال: سلام خسته نباشیدمن آزمایش قبل ازبارداری دادم و 13.7(Rubella Ab (IgG بودآیا چیزه بدی هست خیلی نگرانم بایدچی کارکنم؟؟

پاسخ مدیر 1399/03/05

جواب: خیر نشانه مصونیت شما بر علیه سرخجه می باشد.

سوال 1399/03/03

سئوال: با سلام و خسته نباشید....من ۳ ماه قبل از بارداری جواب ازمایشم برای آی جی جی مثبت ۴۰۰ و برای آی جی م منفی بود.. من نمیدونستم که باید حداقل ۶ ماه صبر کنم و بعد اقدام به بارداری کنم ...دوران بارداری نتیجه این ازمایش رو به دکترم نشون دادم و گفت که باید دوباره تست بدم و منو به یه دکتر بیماری های عفونی معرفی کردن. تو هفته ۱۵ ازمایش دادم که نتیجه ری اکتیو بود گفتن دوباره باید تست بدم. هفته ۱۸ دوباره تست دادم و ای جی جی مثبت و آی جی م منفی برام ازمایش Avidity هم نوشته بودن که متاسفانه آزمایشگاه فراموش کردند که انجام بدن الان دکترم منتظر Avidity هستند ولی می گن حتی اگه مقدار این تست بالا باشه هم نمیشه صد در صد گفت که این عفونت قبل بارداری و مخصوصا شش ماه قبل از اقدام به بارداری بوده و هنوز ممکن ریسکی برای جنین باشه... این مسله خیلی به من استرس شدید وارد کرده اونقد که نه می تونم غذا بخورم نه بخوام ...الان آخر هفته ۲۰ هستم و از دکترم خواستم که آمنیو برام انجام بدن که میگن ریسک سقط داره واقعا نمیدونم چی کار کنم به نظرتون آیا ممکن جنین آسیب دیده باشه؟ آمنیو رو اصرار کنم دکترم برام انجام بده؟ ایا ممکنه دوباره سه ماه اول عفونت برگشته باشه با توجه به اینکه درهفته ۱۵ آی جی جی اکتیو بوده؟ خیلی ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: وقتی از قبل از بارداری IgG مثبت داشته اید یعنی اینکه از قبل گرفته اید و مصونیت داشته اید. نگران نباشید جواب Avidity تان آماده شد برایم بنویسید.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام جواب ازمایش toxo g =4/5 وجواب toxo m=0/6شده لطفا تفسیرشومیفرمایید

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: یک زمانی در گذشته به این انگل مبتلا شده اید و هم اکنون مصونیت دارید.

سوال 1399/02/15

سئوال: سلام من آزمایش دادمtoxo(igg)436.10 و1.26(toxo(igmهست میخوام برای بارداری اقدام کنم میخواستم ببینم امکانش هست یااینکه بایدصبرکنم.توروخدازودترجواب بدیدخیلی نگرانم.

پاسخ مدیر 1399/02/15

جواب: دو هفته دیگر IgM را تکرار کنید اگر عددش رفت زیر 0.9 که برای بارداری مشکلی ندارید ولی اگر هنوز همین عدد بود و یا بیشتر شده بود یک تست Anti Toxo Avidity IgG انجام دهید و اگر جوابش در محدوده High Affinity بود جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/02/13

سئوال: سلام من آزمایش پرولاکتین دادم که دراون تست توکسوپلاسماlgG436.10 وlgM 1.26 هست میخواستم ببینم آیامشکلم حاد هست وچکاربایدبکنم؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/13

جواب: به رنج نرمال آزمایشگاه دقت کنید اگر هر دو مورد مثبت می باشد توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/02/13

سئوال: با سلام من باردار بودم و سه روز قبل از زایمانم بچم مرده بدنیا اومدش بعد ار سه ماه رفتم ازمایش دادم دلیل مرگشو بفهمم میگن از توکسوپلاسما هست و اینکه دکترم هیچ این ازمایشو ازم نخواسته بود الان هم میخوام باردار بشم مجدد تحت نظر بودم دکتر دیگری این آزمایشو نوشت که در جوابش IgG= 12.0 که مثبتش بالای 11 هست و IgM= 10.0 که در محدوده 9-11 بردلاین هست حالا سوالم این هست برای بارداری مجدد نیز مشکل ایجاد میشود ؟.البته حدودا 4 ماه از زایمانم گذشته است

پاسخ مدیر 1399/02/13

جواب: توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام.من تقریبا ده سال پیش متوجه شدم توکسو دارم و اثرش رو روی چشم داشتم گذاشته و دیدم بسیار کم است.باردار هم شدم ولی مشکلی پیش نیومد.الان به خاطر کرونا تست ایمنی دادم و هم igm=3و igg=16 اومده .چکار باید بکنم؟آقا به کرونا مبتلا شدم ؟یا به خاطر توکیو بالاست؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: نتیجه تست تان برای کرونا این شده است. به هر حال در بیماری کرونا مثبت شدن هر دو معمولاً نشانه ای از انتهای فاز حاد بیماری است و اگر علامتی نداشته باشید نشان دهنده روند بهبودی تان است. بیشتر استراحت کنید.

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام.هفته10بارداری هستم Toxo G 1.6 toxo M0.34 میشه راهنماییم کنید.ممنون

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: یک سابقه قبلی ابتلا را نشان می دهد و الان مشکلی ندارید.

سوال 1399/02/06

سئوال: با سلام و احترام در هفته 28 بارداری هستم آزمایش توکسوپلاسموز من به شرح ذیل می باشد ضمن تشکر شایسته است راهنمایی بفرمایید. 1- جواب آزمایش در 20 فروردین 99 3.0 igg 90.1 igm جواب تکرار آزمایش مورخ99/2/1 3.0 igg 113 igm

پاسخ مدیر 1399/02/06

جواب: به رنج نرمال آزمایشگاه دقت کنید اگر هر دو مورد مثبت می باشد توصیه می کنم یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر این تست در محدوده high avidity باشد نشانه آن است که آنتی بادی IgG شما کاملاً بالغ شده و این یک عفونت قدیمی است دیگر جای نگرانی ندارد ولی اگر در محدوده Low avidity می باشد نشانه عفونت اخیر است.

سوال 1399/02/04

سئوال: باسلام. من هفته ۵بارداری هستم. Igg۸۶.۲. و. Igm.۰.۱۳ هست دارم میمیرم از نگرانی راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1399/02/04

جواب: نگران نباشید ، یک عفونت قدیمی می باشد و در حال حاضر مشکلی ندارد.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام وقت بخیر، همسر من در مهر ماه 98 این آزمایش و داد و بالا بود و چون ما تصمیم به به بچه دار شدن داشتیم دکتر عفونی فرمودند تا پایین آمدن این اعداد باید صبر کنید و 6 ماه بعد یعنی 1 اردیبهشت 99 آزمایش بدین، سوال من اینجاس چگونه بدون هیچ دارو و درمانی گفتن 6 ماه بعد خود به خود موضوع حل خواهد شد؟؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: توسط خود سیستم ایمنی بدن این انگل در یک سری مناطقی گیر افتاده و یک بافت فیبروزه به دور آن تشکیل می شود. و در بسیاری از مواقع بطور کامل آنرا از بین می برد.

سوال 1399/01/31

سئوال: با سلام و احترام من سالها قبل توکسو گرفتم. در بچه اول هم که 11 سال پیش بود به این انگل مبتلا بودم و با درمان قرص برطرف شد در 27فرودین 99 درهفته 28 بارداری هستم جواب آزمایش به شرح ذیل می باشد. IgGمن عدد *3/0 و H90/1* IgM می باشد در صورت امکان راهنمایی فرمایید.

پاسخ مدیر 1399/01/31

جواب: اگر منظوتان این است که IgM مثبت است (واضح ننوشته اید) توصیه می کنم ، یک تست Toxo Avidity IgG انجام دهید که اگر در محدوده high avidity بود نگران نباشید ولی اگر در محدوده low avidity بود طبق صلاحدید پزشکتان یک مشاوره پریناتولوژی انجام دهید.

سوال 1399/01/20

سئوال: یعنی igg28است و igvrubela2.8است

پاسخ مدیر 1399/01/20

جواب: سئوالتون را واضح تر بنویسید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام خانم دکتر من هفته ۱۳ بارداری هستم جواب igc توکسو پلاسما منفی (0.75)طبق رنچ آزمایشگاه و جواب igm هم منفی(۲.۲۸)و اینم طبق رنچ آزمایشگاه منفی .خواستم بدونم مشکلی ندارم؟ نرمال آزمایشم؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: منفی است و جای نگرانی ندارد.

سوال 1399/01/13

سئوال: سلام من سالها قبل توکسو گرفتم طوری که به چشم چپم اسیب زده و دچار مگس پران شدم. الان باردارم و سندروم رو های ریسک زده و امینو شدم ولی منتظر جواب هستم.ایا امینو توکسو رو هم بررسی میکنه؟یا من جدا باید درخواست بدم؟

پاسخ مدیر 1399/01/13

جواب: خیر بررسی نمی کند ولی اگر آخرین نتیجه آزمایش تان Toxo IgG مثبت باشد و Toxo IgM منفی باشد جای نگرانی نیست.

سوال 1399/01/11

سئوال: من درهفته دهم بارداری هستم وIgGمن عدد137 هستش باید چیکار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: اگر Toxo IgM تان منفی است جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/01/06

سئوال: با درود فراوان من هفته ۱۲ بارداری هستم و در آزمایشم که به روش ECL انجام شده IgG برابر ۱۲/۵ شده و مقدار IgM برابر 0/21 خیلی نگرانم میشه نظرتون رو بگید ممنونم

پاسخ مدیر 1399/01/06

جواب: جای نگرانی نیست ، فقط سابقه تماس با این انگل را دارید و هم اکنون منفی هستید.

سوال 1398/12/27

سئوال: سلام خسته نباشيد من در گذشته بيماري توكسوپلاسموز داشتم درمان كردم و الان باردارم ازمايش قبل بارداري دادم igg190 negative<7.2 igm16.5 negative<6 وقتي متوجه شدم بارداري پيش مشاور عفوني رفتم گفتن شما ايمني دارين اما خيلي نگرانم من هفته هشتم هستم قلب جنين هم تشكيل شده..

پاسخ مدیر 1398/12/27

جواب: مطمئن هستید IgM تان 16.5 است و محدوده منفی کمتر از 6؟

سوال 1398/12/26

سئوال: با سلام نتیجه تست من در آزمایشگاه نیلو در هفته 22 بارداری به شرح زیر است: igG<0.130 igM=0.24 طبق راهنمایی آزمایشگاه در محدوده non reactive . با توجه به تعطیلی مطب ها و عدم دسترسی به پزشکم ممنون میشم اگر نتیجه رو تفسیر کنید برام.

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: تست تان از نظر این انگل منفی است و سابقه تماس هم ندارید و از آنجائیکه نسبت به این انگل مصونیت ندارید بهتر است که تا انتهای بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص سبزیجات و غذاهای نپخته خودداری کنید.

سوال 1398/12/22

سئوال: سلام خسته نباشید ازمایش من TOXO.igm من 10.8 هست سه ماه هست بار دارم چکار کنم

پاسخ مدیر 1398/12/22

جواب: یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر در محدوده high avidity بود جای نگرانی ندارد ولی اگر در منطقه Low avidity بود طبق صلاحدید پزشکتان با یک متخصص پریناتولوژی مشورت کنید.

سوال 1398/12/17

سئوال: با سلام. جواب آزمایش من در هفته 15بارداری شده IgG =354.8 , IgM=0.8 خیلی نگرانم که به جنین آسیب نرسیده باشه.میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.

پاسخ مدیر 1398/12/17

جواب: نگران نباشید یک زمانی در گذشته با این انگل ارتباط داشتید و به الان ربطی ندارد.

سوال 1398/12/13

سئوال: سلام وقت بخیر .من ۲۰ هفته باردارم و در ۱۸ هفتگی آزمایش تورچ دادم Anti toxoplasma IgG 0.4 Anti toxoplasma IgM 0.06 CMV IgG 89 CMV Igm 0.04 به من میگن باید آزمایشIgG avidity یا تست آمنیو سنتز انجام بدی که مطمئن بشی این ویروس مال زمان قبل هست ممنون میشم نظر شما ر بدونم

پاسخ مدیر 1398/12/13

جواب: شما در یک زمانی در گذشته (بیشتر از 6 ماه قبل) این انگل را گرفته اید ولی الان مشکلی ندارید. شاید به علت دیگری درخواست آمنیوسنتز شده است.

سوال 1398/12/07

سئوال: سلام ببخشید من الان ۲۴ هفته باردارم و چند ماهه قبل لنفهای پشت گردنم بالا زده بود و الان جواب igm3.74 هست و جواب igg46.60 الان چیکار کنم یعنی بچه ام نقص مغزی میگیره؟

پاسخ مدیر 1398/12/07

جواب: خیر این آزمایش الان فقط نشان دهنده یک عفونت قدیمی می باشد و در حال حاضر مشکلی ندارید. ولی باز هم توصیه می کنم طبق صلاحدید پزشکتان یک تست Anti Toxo Avidity انجام دهید.

سوال 1398/11/07

سئوال: با سلام من ازمايش قبل بارداري انجام دادم igg190 و igm16.5 است و در گذشته نسبت به بيماري توكسوپلاسموز درمان شدم دكترم ميگن شما نسبت به اين بيماري مصونيت دارين لطفا شما راهنماييم كنيد خيلي نگرانم اگر باردار شم مشكلي ايجاد نميشه،،

پاسخ مدیر 1398/11/07

جواب: به محدوده نرمال IgM دقت کنید اگر در محدوده منفی آزمایشگاه است بله شما مصونیت دارید.

سوال 1398/11/05

سئوال: سلام خسته نباشيد من سال 96 متوجه انگل توكسوپلاسموز شدم پيش پزشك عفوني رفتم تجويز قرص داراپرين و سولفاديازين كردن به مدت سه هفته مصرف كردم ازمايش دادم منفي شده بود بيماري قصد بارداري دارم و دوباره ازمايش دادم igm1.16 بود ميتونم اقدام كنم يا خير ممنون ؟؟

پاسخ مدیر 1398/11/05

جواب: اگر نتیجه تست IgG تان طی این دو سال مثبت است نگران نباشید می توانید باردار شوید.

سوال 1398/10/28

سئوال: سلام.خسته نباشید. من برای اقدام قبل بارداری آزمایش دادم در ازمایش اول (igg:1.7وigm:4.9)بود.دوباره در همان آزمایشگاه که کیت آزمایشگاهیشون تغییر کرده بود(igg:2.9وigm:5.4)بود.میخوام بدونم این برای بچه دار شدن مشکل داره یانه؟آیانیاز هست دوباره آزمایش را تکرار کنم؟ممنون

پاسخ مدیر 1398/10/28

جواب: طبق نرمالهای همان آزمایشگاه آیا هر دو منفی است یا خیر؟

سوال 1398/10/28

سئوال: سلام جواب آزمایش من IgG = 15.4 neg<8 bord8-12 pos>12 IgM = 4.8 neg<9 pos>11 میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

پاسخ مدیر 1398/10/28

جواب: در برابر این انگل مصونیت دارید.

سوال 1398/10/14

سئوال: سلام ، من خیلی میترسم آزمایش دادم جوابش شده ،، IgG 0.130 و ،IgM 0.31 شده ،

پاسخ مدیر 1398/10/14

جواب: نگران نباشید آزمایش تان منفی است.

سوال 1398/10/08

سئوال: سلام من آزمایش قبل از بارداری دادم جواب Igg:650.0 و جواب Igm:6.1شده من خیلی نگرانم لطفا جواب بدین

پاسخ مدیر 1398/10/08

جواب: فقط جواب IgM تان را چک کنید با نرمال رینج آزمایشگاه و ببینید مثبت است یا خیر. اگر منفی بود که جای نگرانی وجود ندارد و فقط یک سابقه قبلی تماس با انگل را دارید ولی اگر مثبت بود قبل از بارداری حتماً با متخصص زنانتان و یا یک متخصص عفونی مشورت کنید.

سوال 1398/09/23

سئوال: سلام وقت بخير من اذر ٩٧ ازمايش توكسو پلاسما دادم كه igg 400 بود و مثبت بود و igm 11.4 كه بيشتر از ٨ مثبت بود و بنا به دستور پزشك دو ماه ديگر تكرار كردم و igg همان ٤٠٠ و igm 9.4 بود كه باز هم مثبت بود و پزشكم گفتند كه شش ماه بعد اقدام به بارداري بكنيد بنده ١٠ ماه بعد باردار شدم و دوباره ازمايش توكسو دادم كه باز igg194 و مثبت بود و igm 8.7 و مثبت بود كه رنج ازمايش منفي زير ٦ هست و ٦ تا ٨ هم در محدوده دوقطبي هست الان خيلي نگرانم دكتر به من گفت چون يك سال گذشته و igg پايين اومده بعني عفونت قبل است و ديگر نگراني ندارد نظر شما رو ميتونم بدونم؟

پاسخ مدیر 1398/09/23

جواب: بله جای نگرانی ندارد. ولی بهتر است برای خیال راحتی با صلاحدید پزشکتان Toxo IgG Avidity انجام دهید.

سوال 1398/09/14

سئوال: سلام توکسو igm من ۱/۱۵ شد نرمال ازمایشگاه زیر ۱ بود و بنابراین من ۱۵ صدم بالای رنج نرمال بودم - igg هم مثبت بود ، ۱۲ هفته باردار بودم که این تست را دادم- بدلیل خنگول بودن پزشکها تا هفته ۱۵ igg avidity test ندادم ، حالا جواب avidity اومده ، 78%هست تو محدوده high که میگه عفونت مال ۳-۵ ماه قبله ، یعنی وقتی من باردار نبودم- اما بازم دکترم بهم قول صد در صد که خطری نیس ، میگه ۱ درصد یا زیر ۱ درصد ممکنه جنین الوده شده باشه که چون سقط نکردی و سونو نرمال هست یعنی جنین الوده نیست، اما اگه اسیب چشمی باشه که اخه تو سونو معلوم نمیکنه ! حالا به نظر شما من امنیوسنتز کنم؟ امنیوسنتز دنبال dna انگل میگردند با pcr و یا بازم میان همون تیتر igm را بررسی میکنند ؟ با سپاس از شما

پاسخ مدیر 1398/09/14

جواب: من معمولاً در این مواقع توصیه مشاوره پریناتولوژی را می کنم ولی بطور کلی جواب های مثبت IgM معمولاً خیلی بالاتر از این اعداد هست و بطور کلی تست Avidity کمک بیشتری به ما می کند و این تست هم نشان دهنده یک عفونت قبلی می باشد و نه طی دوران بارداری. مهم هم برای ما این است که ابتلا به انگل فوق در دوران بارداری صورت نگرفته باشد.

سوال 1398/09/12

سئوال: باسلام من امروزجواب ازمایشم وگرفتمtoxoigg138هستش.وtoxoagm R17هستش ممنون میشم بگین اینهایعنی چی..

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: از آنجائیکه نتیجه جواب IgG تان با IgM تان همخوانی ندارد نرمال رینج IgM را دقیق نگاه کنید و ببیند اگر تست IgM تان در محدوده مثبت است برای تایید عفونت اخیر از یک عفونت قدیمی تست Toxo Avidity IgG انجام دهنده و اگر در منطقه high avidity بود جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/09/12

سئوال: سلام ،من اقدام کردم برای بارداری، الان جواب ازمایشم اومده، igG 20.8 و igM ۶.۴۲ خطرناکه؟ باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: به رینج نرمال دقت کنید اگر IgM در منطقه مثبت است سریع یک تست Anti Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر در محدوده High avidity بود نگران نباشید و سه روز قبل از تاریخی که فکر می کنید باید پریود شوید یک تست خونی BhCG انجام دهید تا ببینید باردار هستید یا خیر.

سوال 1398/09/09

سئوال: سلام منم ازمایش دادم igg ۳.۳۸۳ وigm.0.01 هست نگرانم چه کار کنم

پاسخ مدیر 1398/09/09

جواب: نتیجه شما فقط نشان دهنده سابقه تماس با انگل فوق می باشد و اکنون جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/09/06

سئوال: سلام من ٢ ماه باردارم آزمايش دادم toxoplasma igg 0.8 است يعني منفي toxoplasma igm 1.1 است يعني مثبت است دكتر ٢٠ روز ديگه تكرار آزمايش داده اگر مثبت بود چكار باسد بكنم خيلي نگرانم

پاسخ مدیر 1398/09/06

جواب: نگران نباشید منفی است ولی سعی کنید در دوران بارداری از مصرف غذاهای بیرون بخصوص گوشت های پخته نشده خودداری کنید.

سوال 1398/08/29

سئوال: سلام من ارمایش توکسو دادم Igm 22..12.الان باید چ کنم درمان داره

پاسخ مدیر 1398/08/29

جواب: اگر باردار نیستید و یا قصد بارداری ندارید نیازی به درمان ندارید.

سوال 1398/08/21

سئوال: با سلام .من تو سه ماهگی بارداری هستم و جواب آزمایش igG 5.3 و igm رو زده ۰.۹ که borderline هست .الان می خوام بدونم مشکلی هست خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/08/21

جواب: دو هفته دیگر مجدد تست انجام دهید، تا ببینید آیا تغییری در عدد IgM ایجاد می شود.

سوال 1398/08/16

سئوال: سلام با مشکل معده به پزشک مراجعه کردم جواب آزمایشم IgG 181.5 و IgM 0.5 هست اما دکتر میگه هیچ درمانی نداره و باهاش کنار بیا واقعا درمانی نداره؟ چه عوارضی داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1398/08/16

جواب: این آزمایش نشان دهنده ورود این انگل در زمانی در گذشته است و اکنون بر علیه اش مصونیت دارید. نیاز به درمان هم ندارد.

سوال 1398/08/12

سئوال: سلام، من اسفند متوجه فعال بودن توکسوپلاسما شدم و قصد بارداری داشتم که دست نگه داشتم. آبان مجدد آزمایش دادم نتیجه igm در محدوده bord با میزان ۰/۹۲۷ بود که زیر ۰/۹ منفی است و igg به میزان ۸۰ است و نسبت به ابتدای بیماری مقدار igg بالاتر رفته است، با توجه به اینکه igm هنوز منفی نشده میتوان باردار شد؟ و با توجه به igm ۰/۹۲۷ چقدر طول میکشه که igm منفی بشه؟و چرا igg رو به افزایش است؟ ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ مدیر 1398/08/12

جواب: امکان بارداری است ولی برای رفع نگرانی یک تست Toxo IgG Avidity انجام دهید اگر در محدوده high risk بود یک عفونت قدیمی بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/08/11

سئوال: با درود بر شما من هفته ۱۲ ازمایش توکسو دادم- toxo igm : 1.21 شد ( نرمال کمتر ۱ ) و توکسو igg هم ۱۵۶ شد ( نرمال زیر ۳۱) یازده روز بعد تست را تکرار کردم ، توکسو igm شده بود ۱.۱۷ ( ۰.۰۵ کاهش) و توکسو igg هم ۱۵۱ شده بود (۵ واحد کاهش ) - ایا این نشان دهنده عفونت فعال است یا خیر ؟ متاسفانه قبل از بارداری تورچ نداده بودم و برای همین نمیدانم زمان الودگی ام به انگل متعلق به چه زمانی است - برای انجام تست مکمل قرار است pcr-dna بدهم - اگر pcr منفی شد و در پاقع انگلی داخل خونم نبود ایا همه چیز ختم به خیر خواهد شد ؟ ایا لازم است همچنان امنیوسنتز هم انجام بدهم تا مطمین شوم جنین الوده نشده ؟ در کشوری زندگی میکنم که سقط قانونی است ، خواهشا اگر احتمال خطر دارد به من بگویید ، تحمل تولد یک نوزاد بیگناه کور و یا عقب افتاده وحشتناک است با سپاس

پاسخ مدیر 1398/08/11

جواب: بهترین کار ممکن انجام تست Toxo IgG Avidity می باشد اگر جوابتان در محدوده high avidity بدست آمد نشان دهنده آن است که حداقل از 6 ماه پیش با این انگل تماس داشته اید. این تست ارزش بیشتری نسبت به Toxoplasma PCR در خون دارد. هرچند که جواب منفی این تست هم بسیار باارزش است.

سوال 1398/08/09

سئوال: سلام. من هفته های آخر بارداری هستم. ولی به خاطر استرس آزمایش توکسو دادم. Igg برابر ۴.۹ که زده low و igm برابر ۰.۲ شده. قبل بارداری و در ماه های اول آزمایش نداده بودم. میخوام ببینم مشکلی که نبوده؟ ینی در ماه های اول که وجود بیماری مهم هست اون موقع که مبتلا نبودم؟

پاسخ مدیر 1398/08/09

جواب: جواب شما منفی است و جای نگرانی نیست و بهتر است که از خوردن غذاهای بیرون که احتمال آلودگی و نپخته بودنشان زیاد باشد خودداری کنید.

سوال 1398/07/28

سئوال: سلام خوبید ؟ IgG=14.8 و IgM=0.16 و غده لنفاوی پشت گوشم متورم شده میشه راهنماییم کنید؟

پاسخ مدیر 1398/07/28

جواب: با این نتیجه این تورم ارتباطی با توکسوپلاسموز ندارد.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام چقدر زمان لازمه كه ورم غده لنفاوي زير گردن كه عامل توكسو هست از بين بره ؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: اگر منظورتان ورم غدد لنفاوی گردن ناشی از توکسوپلاسموز بین 6 تا 12 ماه.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام ببخشید نمیدونم این رو هم باید اینجا بنویسم یا ن ولی آزمایش rubella با متد الیزا، gشده 138.3 و m شده 0.3 . چون نمی دونستم مرتبط هستن یا ن نوشتم. بازم ممنون

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: بر علیه سرخجه مصونیت دارید.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام. من 36 سال سن دارم. یک گربه دارم تو خونه ک قبلن بیرون می رفت و الان 5 ماهه عقیم کردم. چچه در گذشته و چه حالا خیلی پیش میاد ک زخمی کنه من رو با چنگ هاش. ازمایش قبل از بارداری انجام دادم.igg و igm با متد ifa هر دو به ترتیب 0.00 و 0.07 شد. میشه لطفن راهنمایی م کنید. البته مسئولیت تعویض خاک گربه با من نیست. ممنون

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: به هر حال آزمایش شما نشان می دهد که گربه شما آلوده به این انگل نیست.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام من در گذشته دچار بیماری توکسوپلاسموز شدم.۲-۳سال از بیماریم میگذره.نمیدونم هنوز تو بدنم هست یا نه.ولی علائمی نظیر.افسردگی.اضطراب.خواب آلودگی زیاد.و غدد لنفاویم هم از آن زمان تا حالا از بین نرفته و سایز غدد هم تعقییری نکرده.خواستم ببینم آیا ممکنه هنوز انگل رو داشته باشم؟و علائم ها واسه همین بیماریه؟و باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: این علایم خیلی ارتباطی با توکسوپلاسموز ندارد، یک تست Toxo IgG , IgM بدهید تا ببینید دیگر انگل فعال در بدن دارید یا خیر.

سوال 1398/07/12

سئوال: سلام خسته نباشید من در گذشته حدود ۶یا ۷سال پیشبه این ویروس مبتلا شدم الان در هفته ۱۶بارداری هستم یه مقدار یکی از غدد لنفاوی گردنم دردناک شده نگران جنینم که مشکلی براش پیش نیاد ایا ممکنه دوباره مبتلا شده باشم البته اون زمان هم بدون دارو درمان شدم

پاسخ مدیر 1398/07/12

جواب: بهتر است سریع تست Toxo IgG , IgM انجام شود.

سوال 1398/07/06

سئوال: سلام مرسی از پاسخگویی شما نتیجه آزمایش من برای CMV IgG زده 73 و POSITIVE رو زده بالای 0.6 آیا به معنای ابتلای من به این بیماریه ؟ عددش خیلی بالاست؟

پاسخ مدیر 1398/07/06

جواب: نگران نباشید 99% ایرانی ها طی عمر خودشان با این ویروس تماس داشته اند و در نتیجه IgG شان مثبت می شود ولی مهم این است که CMV IgM که نشانه عفونت اخیر است منفی باشد.

سوال 1398/07/05

سئوال: سلام من هفته 17 بارداری هستم آزمایش tokso igg=72.2رنج نرمال کمتر از 9 و مثبت بیشتر از 11 نوشته igm=10 رنج نرمال کمتر از 20 نوشته دکتر تکرار iggنوشته بود که 81.1 شده باتوجه به اینکه افزایش یافته احتمال انتقال به جنین رو داره و خطر داره؟لطفا جواب بدین خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: با توجه به منفی بودن Toxo IgM خیلی بعید است ولی توصیه می کنم یک Anti Toxo IgG Avidity test انجام دهید. اگر در محدوده High Avidity بود یعنی که آنتی بادی ماچور یا بالغ است و عفونت در یک زمان گذشته (قبل از بارداری) صورت گرفته است و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/07/03

سئوال: سلام اگر igm و igg هر دو منفی باشد نشانه چیست ؟؟؟؟؟؟ آزمایش توکسو قبل از بارداریه

پاسخ مدیر 1398/07/03

جواب: یعنی سابقه تماس با انگل توکسوپلاسموز را ندارید.

سوال 1398/06/27

سئوال: سلام غدد لنفاوی راست گردن بزرگ شده و 2 سال است که اندازه آن تغییری نکرده است .سونوگرافی non reactive 'گزارش داده آزمایش خون بیماری سل منفی بوده .سایر آزمایشات خون در این 2 سال نرمال است.بنظر شما آزمایش وجود انگل توکسو پلاسما لازم است؟ و یا آزمایشات دیگری پیشنهاد میکنید.؟ ممنون از بذل توجه شما.

پاسخ مدیر 1398/06/27

جواب: معمولاً تورم غدد لنفاوی دور گردن در اثر توکسوپلاسما حداکثر 6 الی 12 ماه بعد از بین می رود. ولی برای اطمینان خاطری یک Toxo IgG , IgM انجام دهید.

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام و عرض ادب بنده در سن 8 سالگی به عفونت توکسوپلاسموز دچار شدم و بر روی چشمم تاثیر گذاشته است .سوالم از شما این است که آیا من میتوانم بارداری بدون خطر داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: اگر تیتر Anti Toxo IgG مثبت باشد و Anti Toxo IgM منفی باشد جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/06/02

سئوال: آزمایشم toxo.igg=82.8 Igm=8.6 خیلی نگرانم و هفته های اول باداریم هستش میشه زودتر جواب بدین که برا جنین خطرناکه یاون

پاسخ مدیر 1398/06/02

جواب: اگر محدوده نرمال IgM زیر 9 است جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/06/02

سئوال: سلام وقت بخیر تست IgG تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هست یا خیر و اگر هست آیا تخصص خاصی برای تجویز این تست مورد نیاز هست ؟ با سپاس فراوان

پاسخ مدیر 1398/06/02

جواب: جواب سئوال اول بله و سئوال دوم خیر

سوال 1398/05/18

سئوال: سلام من آزمایشگاه شما آزمایش دادم روبروی توکسوپلاسما علاما اختصاری igg و ecl داره .. Ecl چیه؟ Igm ندارم .. یعنی دکتر ننوشته؟ Igg 68.4 هست تفسیرش چیه؟

پاسخ مدیر 1398/05/18

جواب: متد انجام آزمایش است. سابقه تماس با این انگل را در زمانی در گذشته دارید.

سوال 1398/05/16

سئوال: سلام تقریب دوماه پیش کشاله ران راستم به سمت داخل متورم ودرد شدید پیداکرد ام ارای لمف ند وفتخ فمورال نشان داده وازمایش با پرهیز گوشت میوه سبزی toxo lGg 32,,,,toxo lGm 6وووو,occult blood(x1) trace .....W.B.C/HPF 1-2.....R.B.C/HPF 2-3.......Yeast few شوهرم سینوس مویی شدید لای باسن داره ودرحیاط خانه گربه که تقریبا یکسال پیش کربه به پام ی خراش داد دکتر ذنان ی دوره پنی سیلین ویدوره سرم داد بهتر شده ازمایش بعد مصرف میباشد نگرانم 43سالم وبچه ندارم وتصمیم فریز کردن تخمکم را داشتم البته ناگفته نماد روی تارهای صوتی م توده پولیپی مانند هم زده البته هون شش ماه فهمیدم

پاسخ مدیر 1398/05/16

جواب: من چون رینج نرمال توکسو IgM آزمایشگاهی که تست انجام داده اید را نمی دانم اگر منفی بود و با توجه به مثبت بودن کلاس IgG بر علیه توکسو نشان دهنده تماس قدیمی با انگل فوق و مصونیت بر علیه آن می باشد. احتمال ابتلاء مجدد خیلی بعید است و بنابراین نگران نباشید.

سوال 1398/05/15

سئوال: سلام وقت بخیر. آزمایش toxo igm من 0.41 هست (زیر 0.8 زده منفی) و IgG من 17 هست (بالای 8 زده مثبت) من باردار هستم. این مشکلی به وجود میاره؟

پاسخ مدیر 1398/05/15

جواب: نسبت به این انگل مصونیت دارید و جای نگرانی نیست.

سوال 1398/05/14

سئوال: در ازمایش بارداری Rubella(IgG) 205باشد وIgM2.5 باشد خطر ناک است راهنمایم کنید لطفا

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: نرمال آزمایشگاه را برای رینج منفی و یا Negative برای کلاس IgM برایم بفرستید.

سوال 1398/05/14

سئوال: سلام من یک ماه باردارم ازمایش دادم وToxo(lgG)47.3وlgM4.7میشه راهنمایم کنید نگرانم

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: نرمال آزمایشگاه را برای رینج منفی و یا Negative برای کلاس IgM برایم بفرستید.

سوال 1398/05/07

سئوال: برای بارداری رفتم پیش دکتر زنان ازمایش anti cmv ab(igg) H 16.37 و anti cmv ab(igm) 0.02 زده ازمایش ant toxoplasma ab(igG) 0.03 و anti toxoplasma ab (IgM) 0.01 زده بنظرتون برای باردار شدن مشکلی ندارم؟

پاسخ مدیر 1398/05/07

جواب: خیر فقط چون با انگل توکسوپلاسما تماسی نداشته اید سعی کنید در دوران بارداری مواظب بهداشت غذایتان باشید و از مصرف غذاهای غیرخانگی مشکوک خودداری کنید.

سوال 1398/05/03

سئوال: سلام . من تصمیم به بارداری دارم جواب آزمایشم برای anti toxoplasma ab img 0.1 و برای anti rubella igg44iu/mlو برای anti cmv igg 108 هستش می شه نتیجه شو بگین ؟؟

پاسخ مدیر 1398/05/03

جواب: سابقه تماس با انگل توکسوپلاسما و ویروس CMV را دارید و هم اکنون بر علیه این دو ایمنی دارید.

سوال 1398/04/27

سئوال: با سلام وشب به خیر من ازمایش دادم igG .18.o H هستش .ایا میتونم برای بارداری اقدام کنم.ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ مدیر 1398/04/27

جواب: بله

سوال 1398/03/03

سئوال: سلام من آزمایش دادم lgG52.50اومده وlgM20.10 اومده من باید چند ماه نباید اقدام به بارداری نکنم .بعد چند ماهه دیگه از لدن تمیز میشود .این مریضی کشنده نیست .میتونم باردار بشم یانه ممنون میشم زود جواب بدین خیلی نگرانم مرسی

پاسخ مدیر 1398/03/03

جواب: توصیه می کنم تا زمانیکه تست Anti toxoplasma IgM تان منفی نشده و تست Anti toxoplasma IgG Avidity تان در محدوده high avidity قرار نگرفته تصمیم به بارداری نگیرید.

سوال 1398/03/01

سئوال: سلام. من یک زایمان زودرس در 6 ماهگی داشتم و بعد دکتر برای من این آزمایش رو نوشت. igg=210 , igm=6.6 هست. مشکلی وجود دارد؟ برای igg علامت h زده شده.

پاسخ مدیر 1398/03/01

جواب: نشان دهنده تماس با این انگل در یک زمانی در گذشته است (حداقل بیش از 6 ماه).

سوال 1398/02/15

سئوال: سلام من قصد باردار شدن دارم و جواب ازمايشم anti toxoplasma igg: 4.9 Anti toxoplasma igm : 0.1 هست جاوي igg زده low معنيش چيه كه الوده هستم؟

پاسخ مدیر 1398/02/15

جواب: خیر یعنی تاکنون با این انگل تماس نداشته اید.

سوال 1397/12/14

سئوال: سلام آزمایش دادم antibody IgG=2.2 و antibody IgM=0.05 , CMV IgM=0.08 و CMV IgG=50 است، قصد بارداری دارم،ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ مدیر 1397/12/14

جواب: نرمال است.

سوال 1397/11/23

سئوال: سلام ازمایش دادم igg 92.7 است و igm 3.0 است و cmv antibody igm 84.1 است. و cmv antibody igm 0.05 لطفا راهنمایی کنید. جنین رو در بر میگیرد داروی اسپیرامایسین میخورم اول اسفند سه ماه باردارم.

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: از نظر CMV منفی است ولی نرمال آزمایشگاه برای Toxo IgM تا چند است. اگر تا 9 است از نظر توکسوپلاسما هم نرمال است.

سوال 1397/11/23

سئوال: برای بارداری آزمایش دادم cmv 80.19 بود و toxo 15.4 بود خیلی نگرانم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: اگر نوع آنتی بادی از نوع IgG باشد جای نگرانی نیست.

سوال 1397/11/18

سئوال: سلام toxoplasma Ab IgG8.1يعني چی مثبت یا منفی ایست و Anti CMV Ab IgG4.0معني چيه

پاسخ مدیر 1397/11/18

جواب: به نرمالهای آزمایشگاه در این دو تست دقت کنید و برایم بنویسید که نرمال تا چه عددی گزارش شده است.

سوال 1397/11/03

سئوال: باسلام.من امروز جواب آزماشم رو گرفتم .toxo igG=50.9 وigM=0.2می باشد لطفا راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1397/11/03

جواب: نرمال است.

سوال 1397/10/23

سئوال: سلام خسته نباشید آزمایش دادم IgG.0.1هستشوIgM.0.32هستش خوبه ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1397/10/23

جواب: نرمال است.

سوال 1397/10/04

سئوال: اگر در آزمایش توکسو igg=1.6 و igm =3.4 باشد و قصد بارداری دارم چه باید بکنم؟ خیلی نگران هستم

پاسخ مدیر 1397/10/04

جواب: اگر هر دو در منطقه مثبت هستند تا زمانیکه IgM منفی نشده است (ممکن است تا 2 ماه طول بکشد) بهتر است اقدام به بارداری نکنید.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf