واکسیناسیون در بارداریهمواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند.

بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد.

در مواردی که تماس مادر با عامل بیماری زا با افزایش خطر آسیب در مادر و یا جنین همراه است فواید واکسیناسیون را باید با هر کدام از عوارض احتمالی آن مقایسه کرد.

واکسیناسیون روتین شامل واکسن آنفلوآنزای غیر فعال، دیفتری، کزاز و هپاتیت ب در دوران بارداری بی خطر است.


واکسن آنفلوآنزا

ویروس آنفلو آنزا باعث مرگ 36 هزار نفر در ایالات متحده به طور سالیانه می شود.

بیماری آنفلوآنزا به طور کلاسیک با تب، سوزش گلو، درد عضلانی و سردرد تظاهر می کند که این علائم حداقل دو تا سه روز ادامه خواهند داشت.

ویروس آنفلوآنزا می تواند در تمام گروه های سنی بیماری ایجاد کند اما شمار موارد بستری و مرگ ناشی از آن در افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوآنزا هستند بیشتر است.

از جمله این افراد زنان باردارند.

بر این اساس کمیته ایمن سازی توصیه کرده است که در طول فصل ابتلا به آنفلو آنزا تمام زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال واکسینه شوند.

به علاوه زنان باردار مبتلا به بیماری خاص مانند دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، آسم یا نقص دستگاه ایمنی باید صرفنظر از زمان بارداری یا فصل واکسینه شوند.

توصیه شده است که تمام زنان باردار که در فصل آنفلو آنزا هستند فقط از فرم غیر فعال واکسن استفاده کنند.

به نظر میرسد واکسیناسیون با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال برای زنان و جنین آنها بی خطر باشند.

در دومطالعه بالینی که روی 2250 زن باردار انجام شده است هیچ عارضه ای به دنبال واکسیناسیون آنفلو آنزا مشاهده نشده است.

تزریق این واکسن به سن بارداری ارتباطی ندارد و به صورت عضلانی تزریق می‌شود. 


واکسن دیفتری و کزاز (واکسن دوگانه)

هر چند امروزه کزار و دیفتری در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده کمتر به چشم می خورد اما هنوز هم سالیانه مواردی از ابتلا به آنها گزارش می شود.

واکسن دوگانه اثر محافظتی در برابر هر دو بیماری دارد.

بیماری کزاز به دنبال آلودگی زخم های عمیق یا حتی بریدگی های جزئی پوست با باکتری به نام کلستریدیوم تتانی ایجاد می شود باکتری نامبرده نوروتوکسینی تولید میکند که نتیجه آن سفتی غیر قابل کنترل عضله ناحیه فک و گردن است (قفل شدن دندانها).

به دنبال آن سفتی و سختی عمومی کل عضلات بدن اتفاق خواهد افتاد و در نهایت به فلج عضلات تنفسی و مرگ می انجامد.

احتمال وقوع مرگ به دنبال ابتلا به کزاز در افرادی که واکسینه نشده اند با آنها که دوز یاد آور واکسن را دریافت نکرده اند در دوسال گذشته 25 درصد بوده است.

دیفتری عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به طور معمول لوزه ها و حلق را گرفتار می کند اما می تواند حنجره و لایه مخاطی بینی را هم درگیر کند.

به دنبال ابتلا به این بیماری در بیشتر بیماران عوارضی مثل نوریت (یا التهاب رشته های عصبی) و میوکاردیت (التهاب ماهیچه قلب) رخ می دهد.

میزان مرگ و میر بیماران در میان افرادی که علیه دیفتری واکسینه نشده اند 5 تا 10 درصد است.

تزریق توکسوئید دیفتری و کزاز در طول بارداری در زنانی که قبلا واکسینه شده اند اما در طول 10 سال گذشته دوز یاد آور را دریافت نکرده اند توصیه شده است که در هفته 28 تزریق انجام شود.

هر چند شواهد چندانی مبنی بر ناهنجاری زا بودن واکسن دوگانه بزرگسالان وجود ندارد اما بهتر است در زنان بارداری که دوز اولیه واکسن دوگانه را دریافت نکرده اند برنامه واکسیناسیون آنها تا سه ماهه دوم به تعویق انداخته شود تا خطر آسیب های احتمالی به حد اقل برسد.


واکسن هپاتیت B

از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری در ایران قرار گرفته است، بنابراین بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت B در بزرگسالان مشاهده می شود.

واکسن هپاتیت B شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است.

در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند.

به علاوه اکیدا توصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B حتما واکسن آن را دریافت کنند.

اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، می‌توان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد. 

اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، 3 دوز واکسن عضلانی را در ماه‌های صفر، يك و ۶ تزریق کند.

بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتن‌های اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود. 


سایر واکسن ها

واکسن های متعددی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان توصیه شده اند که البته ایمنی مصرف آنها در دوران بارداری ثابت نشده است.

واکسن های رایجی که تجویز آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود عبارتند از:

- واکسن هپاتیت آ،

- واکسن مننگوکوک (عامل مننژیت یا التهاب پرده مننژ مغز)،

- واکسن پنوموکوک (عامل ایجاد کننده پنومونی)،

- واکسن فلج اطفال و سه گانه ( دیفتری، کزاز و سیاه سرفه).

در سال 2006 میلادی اداره کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا پیشنهاد کرده است که واکسن علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV), جزئی از برنامه سراسری واکسیناسیون زنان 9 تا 26 سال باشد.

البته هنوز بی خطر بودن تزریق این واکسن در دوران بارداری به اثبات نرسیده است، بنابراین فعلاً توصیه به عدم تجویز آن در دوران بارداری شده است.


واکسن های ممنوع در دوران بارداری

به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند.

این واکسن ها عبارتند از:

- واکسن زنده ضعیف شده اوریون،

- سرخجه،

- سل

- و واریسلا (آبله مرغان).

واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است و یا واکسن MMR (ترکیبی از سرخجه، سرخک و اوریون) از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.

در مورد واکسن علیه سل، بی خطری تجویز آن در طول بارداری ثابت نشده است.

خانم‌هایی که در دوران بارداری در معرض ویروس سرخک یا آبله‌مرغان هستند، باید پادتن اختصاصی ضد سرخک و ضد آبله مرغان را دریافت کنند.

این تزریق در مورد آبله مرغان باید حداکثر تا ۹۶ ساعت بعد از تماس و در مورد سرخک تا ۶ روز بعد از تماس انجام شود.

البته بهتر است قبل از تزریق پادتن های فوق سطح ایمنی بیماران فوق نسبت به آبله مرغان (با انجام تست VZV IgG, IgM) و سرخک (Anti Measels Ab IgG, IgM) سنجیده شود که در صورت مثبت بودن IgG و منفی بودن IgM بر علیه ویروس های فوق تزریق پادتن های فوق ضرورت نخواهد داشت.

مقالات مرتبط با واکسیناسیون در بارداری

جدول واکسیناسیون
ايمن سازی ، مقاومت و مراقبت را در برابر چندين بيماری مسری ايجاد می نماید و در طول دوران کودکی برنامه ريز می گردد . واکنش های جدی د...
نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)
مهمترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد...

سوالات متداول واکسیناسیون در بارداری

آزمایش فوق نشان می دهد که مصونیت بر علیه ویروس هپاتیت B ندارید و نیازمند تجویز واکسن می باشید. اگر به متن مقاله فوق دقت کنید ، بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد. واکسن هپاتیت B هم جزو این گروه از واکسیناسیون می باشد و باید در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز شود.

پرسش و پاسخ

سوال 1403/03/17

سلام خسته نباشید من چهارده سالگی واکسن کزاز زدم الان بیستو پنج سالمه دیروز یه گوشواره رزینی رو زمین بود و رفت تو پام ولی خون نیومد ایا لازمه واکسن کزاز بزنم؟ خیلی خطر داره؟

پاسخ مدیر 1403/03/17

در زخم‌های سطحی و تمیز، سابقه واکسیناسیون بیمار بررسی می‌شود؛ اگر از آخرین نوبت تزریق واکسن کمتر از 10 سال سپری شده باشد، هیچ اقدامی انجام نمی‌شود و اگر بیش از 10 سال باشد، واکسن تزریق می‌شود؛ در زخم‌های عمیق و کثیف، اگر سابقه واکسیناسیون بیش از 5 سال باشد، واکسن تزریق می‌شود.

سوال 1402/08/10

من تو بهداشت کار میکنم و حین تزریق واکسنن mmrیه قطره از واکسن پاشید تو چشمم و الان باردار هستم ایا خط ناک هست در ضمن تست انتی روبلا که دادم اکی بود و انتی بادی داشتم

پاسخ مدیر 1402/08/10

سوال 1402/01/17

سلام درصورت داشتن مشکل انعقادی وسیستم ایمنی که ivig ماهانه میزنم وباردارم میشه واکسن کزاز زد؟!

پاسخ مدیر 1402/01/17

با پزشک تان باید مشورت کنید .

سوال 1401/08/25

سلام من هفته ۳۵ هستم و دوروزی میشه که واکسن کزاز و زدم اما حالتهو و دل‌درد دارم و جای واکسن هم قرمز وسفت شده ضرر داره

پاسخ مدیر 1401/08/25

به هر حال ایمنی زایی عوارضی مثل تب و التهاب و قرمز به همراه داره ولی د توصیه می شود پزشک تان را در جریان بگدارید .

سوال 1400/09/27

سوال: باسلام.دکترم گفتن روز دوم پریودم که فردا هست باید سونو بشم و دارو بدن برای انتقال جنین.من هنوز دوز دوم واکسن کرونارو نزدم .دقیقا بعد از سونوگرافی باید واکسن بزنم .میخاستم بدونم تزریق واکسن با داروی انتقال جنین که آمپول هستش .مشکلی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ مدیر 1400/09/27

جواب: پزشک متخصص تان باید پاسخگو باشند .

سوال 1400/08/14

سوال: سلام بنده سال ۸۸ واکسن هپاتیت بی هر سه دوز رو زدم،بعد ۱۲ سال ازمایش دادم و ازمایشگاه درخواست دوباره ازمایش رو داده ایا احتمال داره مبتلا باشم؟

پاسخ مدیر 1400/08/14

جواب: نگران نباشید احتمالا برای بررسی و تکرار بیشتر بوده است

سوال 1400/08/02

سوال: سلام خسته نباشین،من دوز دوم واکسن کرونا وقتی ک ۱۵ روز بود حامله بودم خبر نداشتم تزریق کردم چون ب وقت پریودم مونده بود نمیدونستم حامله ام ،،،اگه میشه راهنماییم کنید ک خطری جنین تهدید می‌کند، ، الان ی ماهه باردارم سقط کنم یا ن

پاسخ مدیر 1400/08/02

جواب: نگران نباشید ، دو مطالعه جدید انجام شده و با وجودیکه توصیه شده که تزریق واکسن از هفته 12 به بعد صورت بگیرد ولی اگر زودتر هم انجام شود با عارضه ای همراه نمی باشد. ولی با این وجود حتماً با متخصص زنانتان مشورت کنید.

سوال 1400/07/26

سوال: بین واکسنmmrو واکسن کرونا چه قدر باید فاصله زمانی باشه؟

پاسخ مدیر 1400/07/26

جواب: طبق آپدیت جدید CDC نیازی به فاصله گذاری بین واکسن ها وجود ندارد و حتی در یک روز ولی در بازوهای مختلف می توان دو واکسن تجویز بشود.

سوال 1399/08/29

سوال: با سلام در آزمایش من hbs Ag را non reactive گزارش کردند و hbs AB را عدد 3 گزارش کردند آیا بااین وجود نیاز به تزریق واکسن هپاتیت را دارم؟لازم به ذکر است که بنده در هفته ۲۱بارداری هستم.اگر جواب مثبت است چه زمانی باید تزریق کنم؟

پاسخ مدیر 1399/08/29

جواب: آزمایش فوق نشان می دهد که مصونیت بر علیه ویروس هپاتیت B ندارید و نیازمند تجویز واکسن می باشید. اگر به متن مقاله فوق دقت کنید ، بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC)، شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد. واکسن هپاتیت B هم جزو این گروه از واکسیناسیون می باشد و باید در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز شود.

سوال 1399/07/02

سوال: سلام من آبله مرغان نگرفتم و قصد بارداری دارم آزمایش دادم Varicella Zoster Ab-IgG 1.50 و Varicella Zoster Ab-IgM 1.79 هست و رنج آزمایشگاه هم زیر 9 منفی و بالای 11 مثبت تعریف شده ، واکسن آبله مرغان هم پیدا نکردم آیا نمیتونم برای بارداری اقدام کنم؟

پاسخ مدیر 1399/07/02

جواب: چرا ، فقط در دوران بارداری مراقبت بیشتری انجام دهید.

سوال 1399/06/28

سوال: سلام من برای قبل بارداری پیش پزشکم رفتم و گفتم که واکسن سرخچه و آنفولانزا رو میتونم باهم بزنم آیا امکان داره؟؟ و گفتن ک بعد ی ماه میتونم اقدام کنم آخه من دیدم همه جا نوشته که تا سه ماه بعد واکسن سرخچه باید جلوگیری کرد لطفاً جواب بدید

پاسخ مدیر 1399/06/28

جواب: استاندارد 3 ماه است.

سوال 1399/02/28

سئوال: سلام من سال ۹۱ زایمان اولم بوده یادم نمیاد واکین کزاز زدم یا نه الان سال ۹۹ باز باردارم بزنم؟ اگه زده باشم سری قبل فاصلش میشه ۸ سال خطری نداره واسه جنین؟ نمیدونید از کی زدن این واکسن اجباری شده تو بارداری

پاسخ مدیر 1399/02/28

جواب: ریسک نکنید و حتماً واکسن را بزنید.

سوال 1398/06/04

سئوال: من دو دودره از واکسن هپاتیت و زدم دوره سوم و نرفتم بزنم اگه باردار شم برام خطر ناکه یا نه باید بزنم بهد باردار شم؟

پاسخ مدیر 1398/06/04

جواب: یک تست HBs Ab انجام دهید اگر بالای 10 بود برعلیه هپاتیت B ایمن هستید و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/06/03

سئوال: سلام من هفته ۲۳ بارداری هستم میتونم واکسن انفولانزارابزنم برای جنین ضرر ندارد

پاسخ مدیر 1398/06/03

جواب: با صلاحدید پزشکتان مطمئن شوید که فرم غیر فعال (Passive) واکسن در دسترس هستش ، در اینصورت تزریق شود.

سوال 1398/05/26

سئوال: سلام خسته بناشید ممنون که پاسخ دادی من قبلا پیام دادم که 44 سالمه و قصد بار داری دارم و دو نوبت واکسن روبلا زدم ولی بازم منفیه ایا احتمال داره موقع بارداری خطری تحدید کنه و مشکلی پیش بیا برای این که مشکلی پیش نیاد باید چه کار کنم تشکر از زحمات شما

پاسخ مدیر 1398/05/26

جواب: بارداری انجام شود ولی برای اطمینان خاطر دقت کنید با کسانی که مبتلا به هر نوع بیماری ویروسی می باشند تماس نزدیک نداشته باشید.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام خسته نباشید من 44 سال دارم و قصد بارداری دارم یه دختر 18 ساله دارم سالمه هیچ مشکلی هم نداره ولی سال پیش نا خواسته باردار شدم تو 19 هفتگی رفتم اکو قلب جنین مرکز طبی کودکان تهران گفتن بطن چپ تشکیل نشده و سرخرگها و رگ ریه تشگیل نشده باید سقط کنی و سقط کردم اول اسفندواکسن سرخچه زدم اخر فروردین رفتم ازمایش دادم هنوز منفی بود دو باره اردیبهشت رفتم ازمایش بازم منفی بد دو باره اخر خرداد رفتم بازم منفی بود گفتن احتمال داره که شاید روش سرمایشی واکسن رعایت نشده و خراب بوده دو باره واکسن بزن 15 تیر ماه واکسن زدم و مجدد 20 مرداد رفتم ازمایش دادم بازم 3.24 بود یعنی منفی بود حالا باید چه کار کنم چرا بازم منفی هستش خواهش می کنم جواب بدید من از قم پیام می دهم

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: تقریباً در 10 درصد موارد افراد به واکسن جواب نمی دهند که تحت عنوان |Non responder شناخته می شوند. تحت نظارت پزشک زنان مجوز بارداری دارید.

سوال 1398/05/17

سئوال: سلام من اردیبهشت اولین دوره واکسن گارداسیل رو تزریق کردم و دوره دوم رو تیر ماه تزریق کردم و اطلاع نداشتم که در هفته سوم بارداری هستم ، سوالم اینه که ممکنه به جنین آسیب زده باشه ؟

پاسخ مدیر 1398/05/17

جواب: تاکنون گزارشی از ایجاد آسیب در دوران بارداری توسط واکسن گارداسیل نشده است (هرچند که منع ممنوعیت مصرف در دوران بارداری دارد) ولی جای نگرانی نداشته و دوز سوم را به بعد از بارداری موکول کنید.

سوال 1397/12/21

سئوال: سلام من یک سال و نیم پیش به علت بارداری اولم واکسن روگام زدم.باز به طور ناخواسته باردار ‌‌شدم و 7 هفته باردارم.پسرم سرخجه گرفته. چکار کنم نیاز دوباره به واکسن دارم؟آخه دبدم برای جنین خطر ناک میباشد

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: آمپول رگام ربطی به بیماری سرخچه ندارد. سریع یک تست Rubella IgG, IgM بدهید و ببینیم که مصونیت دارید یا خیر.

سوال 1397/03/14

كاربرجدید

سه شنبه 7 شهریور 1391 - 06:36

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من در تاریخ 24 خرداد واكسن سرخچه تزریق نمودم و می خواهم برای بارداری اقدام كنم سوال من از شما این است كه آیا مدت كافی از تزریق گذشته یاخیر كه با خیال راحت اقدان نمایم؟

جواب:

تست Rubella IgG, IgM انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی بود می توانید برای بارداری اقدام کنید.

 

كاربرجدید

چهارشنبه 8 شهریور 1391 - 02:45

 

سوال:

با سپاس از پاسخ شما.

منظورتان این است كه مجددا آزمایش روبلا رو تكرار كنم؟

جواب:

بله

 

تیام

یکشنبه 12 شهریور 1391 - 12:01

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من 25 سال دارم و از سال اول دبیرستان تا کنون هیچ کدام از واکسن ها را تزریق ننموده ام دو سال پیش ازدواج کردم و الان قصد دارم بچه دار شوم قبل از هر اقدامی می خواستم نظر شما رو بپرسم

با تشکر

جواب:

به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا یک چک آپ کامل قبل از بارداری را انجام دهید.

 

حسیبه

دوشنبه 27 شهریور 1391 - 02:15

 

سوال:

با سلام من واکسن کزاز وهپاتیت b رو ردم .هنوزم باردار نیستم دیگه چه واکسنی رو باید بزنم

جواب:

واکسن سرخجه

 

مرى

چهارشنبه 12 مهر 1391 - 13:18

 

سوال:

با عرض سلام وخسته نباشید من در هفته 8باردارى هستم قبل از باردارى من 2بار واكسن gardasilتزریق كردم به خاطر باردارى بار سوم كنسل شد میخواستم سوال كنم من كى میتوانم واكسن را دوباره تزریق كنم و ایا باید از ابتدا شروع كنم یا همون یك بار باقى مانده باید تزریق شوددر ضمن جواب ازمایش من قبل تزریقhigh risk negative,low risk positive بود سن من 32سال میباشد با تشكر فراوان

جواب:

همان یکبار دیگر بعد از بارداری کافی است.

 

باران

جمعه 28 مهر 1391 - 16:51

 

سوال:

سلام من در هفته 15 بارداری هستم و یادم نیست که قبلا واکسن کزاز زدم یا نه به دکترمم اینو گفتم ولی راهنمایی درستی نکرد باید چیکار کنم؟تا کی وقت دارم این واکسنو بزنم؟ آیا لازمه واکسن دیگه ای هم بزنم؟ متشکرم

جواب:

بهتر است قبل از 30 هفتگی واکسن بزنید.

 

باران

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 20:30

 

سوال:

ایا در دوران بارداری اگر واکسن کزاز نزده باشم و زخم کوچکی در ناحیه صورت باشه ممکن هست وقتی بیرون میرم این میکروب از طریق این زخم وارد بدنم بشه ؟؟؟

جواب:

در صورت تماس خاک با این زخم بله

 

باران

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 18:33

 

سوال:

یعنی اگر تو هوا کمی گردوغبار باشه ممکنه کزاز بگیرم؟؟؟

خیر باید تماس مستقیم با خاک داشته باشید.

من گوشه لبم یه ترک کوچیکه ... وای نه تروخدا یعنی ممکنه؟ من بعد دو سال حامله شدم نمیخوام کوچولومو از دست بدم

بی خودی به خودتان استرس وارد نکنید.

 

لیلی

شنبه 13 آبان 1391 - 17:55

 

سوال:

آیا انجام تست cvs برای جنین خطری دارد یا نه؟

جواب:

1-1.5% امکان سقط وجود دارد.

 

مهدی

سه شنبه 30 آبان 1391 - 17:44

 

سوال:

با سلام

در هفته 12 بارداری هستم كمرم و پشتم به شدت درد میكنه نگرانم خواهشند راهنمایی كنید .

جواب:

با پزشکتان تماس بگیرید.

 

ملودی

دوشنبه 13 آذر 1391 - 09:07

 

سوال:

با سلام ، من در هفته ٢٣ بارداری مبتلا به ابله مرغان شدم ، پزشك داروی اسیكلوویر تجویز كرد ، ایا این دارو ضرری برای جنین ندارد؟

جواب:

جزو گروه B می باشد.

 

مینو

سه شنبه 5 خرداد 1394 - 19:07

 

سوال:

سلام خسته نباشید.من 27سالمه و ابله مرغان نگرفتم.قصد بارداری دارم. باید واکسنشو بزنم؟ 2تا مرکز بهداشت رفتم نداشتن کجا باید برم؟

جواب:

می توانید یک تست VZV IgG , IgM رو انجام دهید اگر IgG مثبت بود و IgM منفی نیاز به تزریق واکسن ندارید.

 

آسمان

چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 19:12

 

سوال:

با سلام.

من هفته 20 بارداری ومبتلا به هپاتیت بی هستم.لازم هست حتما واکسن بخصوصی بزنم ؟؟

جواب:

حتمأ با یک متخصص بیماریهای گوارشی مشورت کنید تا تست های تکمیلی و داروهای لازم در دوران بارداری را مصرف کنید تا از انتقال ویروس به جنین تان پیشگیری نماید.

 

علی

یکشنبه 10 خرداد 1394 - 09:19

 

سوال:

سلام.خسته نباشید.من شنیدم بعد از واکسنهای زنده ضعیف شده سرخک و اوریون حداقل تا سه ماه باید از بارداری جلوگیری کرد...اما انگار در مطالب شما زمانه ۲۸ روزه قید شده ..کدام یک درست میباشد؟

جواب:

حداقل 28 روز در بیشتر منابع توصیه می کنند.

 

Jalali

چهارشنبه 13 خرداد 1394 - 05:03

 

سوال:

سلام، هفته 32 هستم واکسن کزاز نزدم، اگه الان بزنم مشکلی ایجاد میکنه؟

جواب:

طبق صلاحدید پزشکتان سریعتر واکسن را تزریق کنید.

 

یلدا

جمعه 15 خرداد 1394 - 11:36

 

سوال:

سلام خسته نباشید ایا منابع شما در رابطه با واکسیناسیون در حاملگی با منابع وزارت بهداشت و آخرین دستورالعملهای وزارت بهداشت یکی است .ممنون

جواب:

منابع ما از گایدلاین های خارجی می باشد.

 

ارغوان

دوشنبه 25 خرداد 1394 - 10:45

 

سوال:

سلام-من رفتم انیستیتوپاستورایران برای تزریق دیفتری -کزاز-بم گفتن هپاتیت جیوه داره وبرای جنین مضره!این با حرف شمامنافات داره

جواب:

این مقاله طبق رفرانس های پزشکی نوشته شده است و علت گفتن چنین حرفی از انیستیتوی پاستور بعید است با پزشکتان مشورت کنید.

 

نیلگون

دوشنبه 1 تیر 1394 - 10:05

 

سوال:

باسلام

من آزمایش سرخجه و آبله دادم برای پیش از بارداری جوابشو براتون مینویسم بهم بگید میتونم باردار بشم یا باید واكسنهاشو بزنم

Anti -rubella(igg 8.8 negative:<10

Posetive:>=10

Anti-cmv igg H 81.7 negative:<12

Equivocal:12-14

Poserive:>=14

Hbs ag negative negative

Anti-vzv igg 11.5 negative:<150

Posetive:>=150

ممنون میشم اگه زودتر جوابمو بدید كه چیكار باید بكنم

جواب:

با صلاحدید پزشکتان واکسن هپاتیت و سرخجه را بزنید.

 

آوا پارسیا

سه شنبه 16 تیر 1394 - 09:22

 

سوال:

با سلام من واکسن mmr تزریق کرده ام میخواستم بدونم تا چه مدت بعدش نباید باردار بشم؟آخه اون مرکزی که تزریق کردم گفت هیچ مشکلی نیست اصلا لازم نیست صبر کنی...نمیدونم چکار کنم...ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان).

 

آوا پارسیا

یکشنبه 21 تیر 1394 - 05:15

 

سوال:

ممنون از پاسخ شما ولی میخواستم بدونم واکسن mmr هم جزء همون واکسن هایی که گفتید(واکسن زنده ضعیف شده) میشه؟چون من نمیدونم واکسن mmr دقیقا چیه؟!!!...و همچنین نمیدونم چقدر بعدش نباید باردار بشم

جواب:

بله جزو واکسن های زنده ضعیف شده می باشد و 6-3 ماه بعدش نباید باردار شوید.

 

رویا

چهارشنبه 17 تیر 1394 - 09:23

 

سوال:

با سلام وخسته نباشید الان در هفته 21 بارداری هستم و از هفته 8 متوجه شدم تیروییدم پر کاره در صورتی که سابقه اشو نداشتم و آأزمایشم رو که دکترم دید گفت مشکلی نیست اما خودم خیلی نگران بودم و مدام آنمایشها رو تکرار کردم و تا الان دارویی برای پرکاری برام تجویز نشده آنمایشها به شرح زیر است لطفا راهنماییم کنید

در تاریخ 18 فروردین

Tsh 0.1

در تاریخ 9اردیبهشت

Tsh 0.01 reference 0.3_6.2

T4 9.9 reference 4.5_11.5

T3 210 reference 52_185

Anti tpo antibody 5 reference up to 34

تاریخ 10 خرداد

tsh 0.056 reference 0.27_4.2

T4 9.21 reference 4.6_12.0

T3 2.05 reference 0.8_2.0

T3_uptake 1.36 reference 0.2_1.9

در تاریخ 15 تیر

Tsh...

جواب:

بیماری های درمان نشده تیروئید در دوران بارداری ممکن است به تولد نوزاد نارس، پره اکلامپسی ( افزایش شدید فشار خون )، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد در میان سایر مشکلات شود.

 

پروا

یکشنبه 28 تیر 1394 - 07:41

 

سوال:

با عرض سلام و احترام،

من قبل از بارداری آزمایش سرخچه داده بودم 36 بودش اما داخلش زده باید حداکثر 30 باشه اما دکترم چیزی نگفتش و الان باردارم،

میخواستم ببینم خطرناکه?

میشه راهنماییم کنید ممنون میشیم.

جواب:

IgG یا IgM

 

زهرا

پنجشنبه 1 مرداد 1394 - 13:52

 

سوال:

سلام خسته نباشید من قصد بارداری دارم والان ایوای کردم وواکسن الرژی که از کلینیک الرژی تهران میگیرم هر۱۰روز میزنم ایا این خطری برای حاملگیم داره متخصص زنان میگه ما نمیدونیم متخصص الرژی میگه ضرر نداره ومن نگرانم البته همراه بااینا قرص سیتریزین چدونوع اسپری استفاده روزانه دارم

جواب:

نتایج اولیه یک آزمایش جدید نشان داده است تزریق واکسن آلرژی به زنان در طول دوره بارداری یا پیش از آن خطر ابتلا به آسم، آلرژی غذایی و اگزما را در کودکان آنها کاهش می‌دهد.

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه تنسی در آمریکا پس از مطالعه روی 143 مادر که واکسن آلرژی دریافت کرده بودند متوجه شدند که کودکان این زنان 10 تا 12 درصد کمتر به آلرژی مبتلا می‌شوند.

«جی لیبرمن» کارشناس ارشد این مطالعه گفت: در این آزمایش امیدوار بودیم که بتوان با تزریق واکسن آلرژی میزان موارد ابتلا به آلرژی را در کودکان کاهش دهیم اما با وجود دستیابی به این نتایج امیدوارکننده هنوز نمی‌توان گفت که نتایج این مطالعه قطعی است و لازم است اطلاعات بیشتری در این زمینه جمع‌آوری شود.

به گفته متخصصان، بیش از 50 میلیون نفر در آمریکا به انواع مختلف آلرژی‌ها از جمله آلرژی‌های غذایی و فصلی همچنین آسم و اگزمای پوستی مبتلا هستند. در صورتی که هر دو والدین کودک به آلرژی مبتلا باشند احتمال ابتلای کودک به آلرژی 75 درصد خواهد بود.

همچنین احتمال ابتلای کودکانی که تنها یکی از والدینشان به آلرژی مبتلا هستند 30 تا 40 درصد و کودکانی که والدین آنان به این بیماری مبتلا نیستند 15 درصد است.

اگرچه آلرژی درمان ندارند اما واکسن آلرژی می‌تواند علائم آن را کنترل کند و گاهی اوقات از بین ببرد.

این تیم پزشکی با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون تغذیه کودک با شیرمادر، جنسیت و فاکتورهای دیگر که بر خطر بروز آلرژی تاثیر می‌گذارند دریافتند نوزادانی که مادرانشان در طول دوران بارداری واکسن آلرژی دریافت کرده‌اند 12 درصد کمتر در معرض ابتلا به آن هستند.

 

ندا

پنجشنبه 1 مرداد 1394 - 16:28

 

سوال:

من در تاریخ یکم خرداد ماه به دلیل شیوع بیماری سرخک در منطقه محل سکونت، واکسن MMR تزریق کردم. الان متوجه شدم باردار هستم و با توجه به سونوگرافی که انجام دادم در هفته هشتم بارداری هستم. آیا تزریق واکسن MMR برای جنین من ضرر دارد؟

جواب:

به هر حال جزو واکسن های ممنوع در بارداری است و بهتر است با پزشک زنانتان مشورت کنید.

 

ترنم

یکشنبه 4 مرداد 1394 - 08:07

 

سوال:

سلام ممکنه نظرتونو در مورد آزمایش من بگید؟

HBS.Ag negative

HBS.Ab >160

HCV.Ab negative

جواب:

خوب است و بر علیه ویروس هپاتیت B مصونیت دارید.

 

بدرلو حیدری

دوشنبه 2 شهریور 1394 - 09:24

 

سوال:

سلام چند بار پیام دادم اما چرا جوابمو نمیدین راستی تست غربالگری اولم روپ از رشت برای شما فرستادن امروپز مییخوام مرحله دو رو انجام بدم باز هم میاد آزمایشگاه شما. رشت آزمایشگاه رازی

جواب:

بله فقط روی فرمتان شماره ID مرحله اول را یادداشت نمائید.

 

صحرا

چهارشنبه 27 آبان 1394 - 13:11

 

سوال:

سلام

من هفته ٣۶ هستم و تازه فهمیدم باید واکسن های دوران بارداربم رو میزدم ولی این کارو نکردم.هیچ واکسنی نزدم. از إخرین واکسیناسیونم هم بیشتر از ده سال میگذره. لطفا راهنمایی کنبد که چیکار کنم؟

جواب:

سریعأ با پزشکتان مشورت کنید.

 

الین

جمعه 29 آبان 1394 - 10:17

سوال:

سلام

من یک مورد سقط خودسرانه در دوازده هفتگی (بارداری اول) داشتم که مربوط به ۱۰ سال قبل میشه. در حال حاضر در هفته بیست و سه بارداری (بارداری دوم) هستم. گروه خونی من 0- است با توجه به اینکه در بارداری اول روگام تزریق نکردم اگر در هفته بیست و هشت روگام تزریق کنم دیگه مشکلی برای جنینم پیش نمیاد؟ غربالگری اول و دوم هم انجام دادم هیچ مشکلی نداشتم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

بهتر است ابتدا یک تست Indirect Coomb's انجام دهید. اگر منفی بود با خیال راحت روگام را تزریق کنید و نگران نباشید.

 

Zari

شنبه 30 آبان 1394 - 05:30

 

سوال:

با سلام

سطح igg من پایین بوده و می خواهم واکسن سرخجه تزریق کنم . لطفا یه مرکز تو منطقه 5 که واکسن را تزریق می کند معرفی کنید . مراکز بهداشتی مراجعه کردم اما تزریق نمی کنند . فوری با تشکر از شما

جواب:

باید به مراکز بهداشت مراجعه کنید و یا بیمارستانهایی که بخش زنان و زایمان دارند.

 

ناهید

چهارشنبه 4 آذر 1394 - 04:32

 

سوال:

با سلام

بنده قصد بارداری دارم و واکسن سرخجه زدم . تیتر آنتی بادی هپاتیت ام پایین است . آیا بین تزریق واکسن هپاتیت و سرخجه باید فاصله زمانی وجود داشته باشد ؟ با تشکر از شما

 

جواب:

مشکلی نیست می تواند حتی به صورت همزمان تزریق شود.

 

شهرزاد

پنجشنبه 5 آذر 1394 - 13:07

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من ٣٢ سالم هست و در حال اقدام بچه دوم هستم

من در حال اقدام هستم متاسفانه با شخصی بچه هست و فقط واكسن سرخك رو دو روز قبلش گرفته بود و علایم سرماخوردگی داشت در تماس بود كه دو روز بعد از تماس من دونه زده بدن بچه كه دكتر ریكشن واكسن دونستن

و من اصلا نمیدونم قبلا واكسینه شدم قبلا یا نه

در صورت باردار بودنم خطری جنین رو تهدید میكنه ؟

در صورت باردار نبودن چند ماه باید صبر كنم برا اقدام بعدی

در واقعه من در تماس با بجه ای بودم كه واكسن سرخك گرفته و ریكشن به واكسن داده

لطفا من رو از نگرانی در بیارین

ممنون

جواب:

جای نگرانی وجود ندارد ولی برای اطمینان خاطر تست (Anti Measeles Ab (IgG , IgM را انجام دهید و اگر هر دو منفی بود و یا IgG مثبت و IgM منفی بود نگران نباشید.

 

پرناز

یکشنبه 8 آذر 1394 - 06:18

 

سوال:

سلام خانم دکتر خواهش میکنم جواب بدید من باردارم در هفته 35هستم ودچار زیگیل ناحیه تناسلی هستم خیلی نگرانم دوبار فریز کردم هنوز ازبین نرفته ولی یکسریش از بین رفته دکتر گفت چون بارداری سیستم دفاعی بدنت پایینه به خاطر این هنوز خوب نشدی خیلی ناراحتم گفت بار سوم بعد زایمان بیا سوالم اینه من میتونم الان از واکسن گارداسیل استفاده کنم یا بعدزایمان در دوران شیر دهی میتونم استفاده کنم ؟

 

جواب:

در تمامی شرایط به غیر از دوران بارداری تجویز واکسن مشکلی ندارد. اگر فقط زگیل تناسلی دارید ولی تستهای HPV برای ژنوتیپ های پرخطر مثبت نیست نگران نباشید.

 

زهرا

یکشنبه 8 آذر 1394 - 21:50

 

سوال:

با سلام.

من 32 سال دارم و در هفته هشتم بارداری هستم. حدودا 5 ماه قبل از بارداری آزمایشهای IgG , IgM را انجام دادم که

IgM=0.35 (<0.89 NEGATIVE)

IgG=46.3 (>11 POSETIVE)

بود ولی اکنون که در هفته هشتم بارداری هستم نتیجه IgM به صورت borderline و IgG مثبت است. و دو بار تا به حال آزمایش را تکرار کرده ام که نتیجه باز هم مشابه قبل است . آیا من مبتلا به سرخجه هستم ؟ باید چکارکنم؟

جواب:

به احتمال زیاد واکنش متقاطع با یک آنتی بادی دیگر صورت می گیرد چون IgG مثبت نشان دهنده مصونیت شما در برابر این ویروس هست. نگران نباشید. در صورت صلاحدید پزشکتان Rubella IgG Avidity و Rubella PCR انجام دهید.

 

هانیه

سه شنبه 10 آذر 1394 - 13:27

 

سوال:

سلام.خسته نباشید.

اگه بارداری 24 ساله و تو هفته 38 باشه و واکسن یاداور امسال رو نزده باشه الان کار خاصی باید انجام بده؟

تو 14 سالگی واکسن زده و الان دقیق 24 سال و شش ماهشه..

جواب:

اگر منظورتان واکسن گزاز است توصیه می شود که هر ده سال یکبار واکسن بوستر آن زده شود.

ممنون

 

هانیه

سه شنبه 10 آذر 1394 - 14:30

 

سوال:

بله منظورم واکسن کزازه ..شرمنده ذکر نکردم.. یعنی الان این باردار نیازی نداره که تا قبل از زایمانش واکسن بزنه..

مجددا ممنونم

جواب:

نگران نباشید نیازی نیست.

 

مریم

دوشنبه 16 آذر 1394 - 18:36

 

سوال:

باسلام

من الان سه ماهه باردارم، حدود یكماه پیش با تجویز دكترم واكسن انفولانزا زدم، سوالم اینه كه باتوجه به اینكه میگن در سه ماهه ی دو و سه باید تزریق كرد، الان من باید چ كار كنم، خطری تهدید میكنه جنینو؟؟؟ خاهشن پاسخ بدید خیلی ناراحتم، باتشكر

جواب:

اگر نوع واکسن از ویروس غیر فعال تشکیل شده است جای نگرانی ندارد.

 

الهام

شنبه 21 آذر 1394 - 14:04

 

سوال:

سلام من آزمایشات قبل از باداری انجام دادم مشخص شده ك تو دوران كودكی سرخك یا سرخجه كرفته ام و خوب شده و جون دكتر زنان همون موقع دسترسی نداشتم جوابو نشون ی دكتر عمومی دادم كفته ك ب دلیل اینكه سرخك داشتید الان برید بیش متخصص هنوز نرفتم خواستم بدونم اینكه قبلا ب سرخك یا سرخجه مبتلا شدم برای بارداری مشكلی هست یا باید اقدامی قبل یا بعد بارداری انجام بدم

جواب:

نتیجه تست (Anti measels Ab (IgG, IgM) ، Rubella Ab (IgG, IgM)، (VZV Ab (IgG, IgM را برایم بنویسید.

 

سنا

دوشنبه 30 آذر 1394 - 10:13

 

سوال:

با سلام.من خانم 26 ساله هستم و قصد باردار شدن دارم و تمام آزمایش های قبل از بارداری را انجام دادم.چون در مقابل اوریون و آبله مرغان ایمن نبودم واکسن MMR را تززیق کردم ولی واکسن آبله مرغان را متاسفانه پیدا نکردم.برای جلوگیری و ایمن شدن در مقابل آبله مرغان چکار باید بکنم آیا پادتن دیگری در ایران وجود دارد تا قبل از بارداری استفاده کنم؟و اینکه بعد از واکسن MMR چقدر بعد میتوانم باردار شوم؟

جواب:

یک تست (VZV Ab (IgG, IgM انجام دهید و نتیجه اش را برایم بنویسید. 3 ماه بعد از تزریق واکسن

 

سها

یکشنبه 6 دی 1394 - 21:42

 

سوال:

س.من 24سالمه هفته بیست وهشت بارداری هستم تاحالافقط واکسن آنفولانزا زدم میخوام بدونم دیگه چه واکسنایی بایدبزنم.سال 87توسه مرحله واکسن زدم نمیدونم واکسن چی بودفک کنم هرده روز بود دوره اش

جواب:

واکسن کزاز را اگر طی ده سال اخیر نزده اید بزنید.

 

سنا

سه شنبه 22 دی 1394 - 15:27

 

سوال:

سلام.ببخشید از من خواستین که آزمایشIgM,IgG رو انجام بدم من قبلا این آزمایش رو انجام دادم و دکتر متخصص گفت که احتمال اینکه تو دوره حاملگی آبله مرغان بگیرم وجود داره ولی نتیجه آزمایش رو نگه نداشتم میشه بگین چیکار باید بکنم آبله نگیرم تو حاملگی؟

جواب:

طی بارداری سعی کنید با افراد مشکوک به علائم سرما خوردگی همراه با تب تماس نداشته باشید.

 

سنا

چهارشنبه 23 دی 1394 - 08:53

 

سوال:

اگه سعی کنم از یکی از بچه های فامیل قبل بارداری آبله بگیرم مشکلی پیش میاد؟26 سالمه

جواب:

نیازی به این کار نیست.

 

سمیرا میس

پنجشنبه 1 مهر 1395 - 07:39

 

سوال:

سلام خسته نباشید. من 32 سالمه و در هفته 29 بارداری هستم . امروز واکسن کزاز زدم . میخوام واکسن آنفولانزا هم بزنم . فاصله ایمن بین دو واکسن چقدر باشه خوبه ؟ چند روز دیگه میتونم اقدام کنم برای واکسن آنفولانزا ؟

جواب:

مطلب خاصی در این زمینه در رفرنس ها وجود ندارد ولی بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

 

امین

سه شنبه 25 آبان 1395 - 08:01

سوال:

من سقط داشتم اما امپول روگام بعد سقط تزریق نکردم البته در بارداری قبلم هم زمان بارداری هم بعد زایمان تزریق روگام داشتم ایا بارداری بعدی من دوباره روگام باید تزریق شود؟

جواب:

نگران نباشید یک تست Indirect Coomb's انجام بده اگر منفی بود جای نگرانی ندارد.

 

شیمااا

دوشنبه 1 آذر 1395 - 10:25

 

سوال:

سلام ۲۲سالمه میخام اقدام به بارداری کنم.چه ازمایش و واکسن هایی رو باید انجام بدم؟؟

جواب:

باید به یک متخصص زنان و یا ماما مراجعه کنید تا با توجه به سابقه تان آزمایش ها و سونوهای مورد نیازتان را درخواست کند.

 

شیوا

یکشنبه 3 بهمن 1395 - 10:29

 

سوال:

سلام خسته نباشید.حدود چهار. ماه پیش تو ماه چهار به علت سندرم ترنر سقط داشتم.یک سری ازمایشات انجام دادم دوباره برای قبل بارداری میخواستم بدونم من باید واکسن هپاتیت بزنم یا اگر بزنم دوره هاش تو دوره بارداری باشه خطر داره یا اینکه بعد واکسن تا چند وقت نمیتونم اقدام کنم.

Rubella igg216,negativ<9

Rubella igm<10 negativ<20

Cmv igg>180,negativ<12

Cmv igm11.3,negativ<18

Toxoplasma igm4.2,negativ<6

Hbsag0.12,negativ<0.9

Hbsab<5 ,negativ<9

Toxoplasma Gondi igg>400 ,negativ <7.2iu/ml

از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری در ایران قرار گرفته است، بنابراین بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت B در بزرگسالان مشاهده می شود. واکسن هپاتیت B شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت B است. در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند. به علاوه اکیدا توصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت B حتما واکسن آن را دریافت کنند. اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، می‌توان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد.

اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، 3 دوز واکسن عضلانی را در ماه‌های صفر، یك و ۶ تزریق کند. بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتن‌های اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود.

 

مهسا

چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 05:02

 

سوال:

با سلام

من 10 شهریور ماه واکسن mmr زدم .ولی اولین روز آخرین پریودی من 23 مهر ماه بود.

الان هفته 14 بارداری هستم آزمایش دادم IgG من 136 بود .

خیلی نگرانم اگه امکان داره کمک کنید ایا باید سقط انجام بدم ؟

و خطرش برای جنینم چقدر زیاده؟

ممنون میشم هرچه سریعتر پاسخ دهید

جواب:

به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند. این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون، سرخجه، سل و واریسلا (آبله مرغان). واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است و یا واکسن MMR (ترکیبی از سرخجه، سرخک و اوریون) از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.در مورد واکسن علیه سل، بی خطری تجویز آن در طول بارداری ثابت نشده است.

چون فاصله زمانی بین بارداری و تجویز واکسن بیشتر از 28 روز هست جای نگرانی ندارد.

 

مهسا

چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 19:33

 

با سلام

بسیار بسیار سپاسگزارم از پاسخ تون .

منو از نگرانی درآوردید

 

نجیبه

شنبه 9 بهمن 1395 - 12:44

 

سوال:

من در هفته ۲۵ بارداری دکتر برام کزاز زد و باز هفته ۳۲ گفت یاداوری و دوباره برام زد میخوام بدونم مشگلی برای جنین نداره .ممنون

جواب:

خیر

 

نگین حسنی

چهارشنبه 13 بهمن 1395 - 14:58

 

سوال:

سلام خسته نباشید

من دانشجو هستم و موقع خون گیری از یه خانم Hbs مثبت خون روی دستم ریخت ، ک بلافاصله با اب و مایع شستم دستمو ، سوال اولم اینه که من رو دستم زخم نداشتم اما کنار انگشت شصتم ریش ریش هس همیشه ، آیا امکان داره به خاطر این پوسته پوسته شدن منم آلوده شده باشم ؟

من تقریبا 36 ساعت بعد از این اتفاق واکسن هپاتیت ب زدم ، سوال دومم اینه که آیا این واکسن برای من ایمنی ایجاد میکنه و مانع الودگی میشه ؟

جواب:

به بیمارستان امام ، کلینیک مواجهه با عوامل عفونی مراجعه کنید تا سریعتر ایمنوگلوبولین ضد هپاتیت B را تزریق کنید.

 

نگین حسنی

جمعه 15 بهمن 1395 - 08:19

 

سوال:

ببخشید یه هفته از اون موقع گذشته ، ایمنو تاثیر داره ؟

ج: خیر

بعد من فردا ازمایش hbs میدم ، باتوجه ب اینکه واکسن زدم و فقط یه هفته گذشته ، اگه مبتلا شده باشم توی جواب ازمایشم فردا مشخص میشه یا نه حالا زوده ؟

ج: خیر زوده

 

سهیل لاله

سه شنبه 19 بهمن 1395 - 15:34

 

سوال:

با سلام

همسر من به دلیل عدم اطلاع از بارداریش در هفته دوم بارداری واكسی ام ام ار و ابله مرغان میزنه!

الان در حدود ٦هفتش هست.

حالا سوال من اینه كه این بچه سالم میمونه یا خیر ؟

یا باید ...؟

ممنونم

جواب:

توصیه می کنم خیلی سریع با یک متخصص پریناتولوژی مشورت کنید.

 

فرزانه

یکشنبه 29 مرداد 1396 - 09:15

 

سوال:

سلام. من قبلا ابله مرغان نگرفتم.الان میخوام باردار شم .دکترم گفته باید واکسنشو بزنم. هرر جا رو گشتم نیست.خواهشا بگین از کجا تهیه کنم و اینکه بعد ازینکه زدم تا چند وقت نمیتونم باردار شم.

جواب:

برای اطمینان خاطر تست VZV IgG , VZV IgM را انجام دهید. اگر IgG مثبت و IgM منفی بود نیاز به تزریق واکسن ندارید.

 

فرزانه

یکشنبه 29 مرداد 1396 - 09:49

 

سوال:

با تشکر از پاسخ شما. آزمایش LgM 0.6 بود و منفی

ولی آزمایش 0.9 بود LgG

طبق ازمایش دکترم گفتند باید واکسن بزنم ولی پیدا نمیکنم.اگه امکانش هست راهنماییم کنین

جواب:

واکسن آبله مرغان از طریق مراکز تک نسخه ای دارو قابل تهیه است

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf