روابط جنسی و زناشويی طی بارداری

روابط جنسی و زناشویی در طی بارداری

معمولا زوجین در طی بارداری تغییراتی را در روابط بین فردی خود تجربه می‌کنند که یکی از آنها مربوط به روابط زناشویی است. این روابط در بارداری می‌تواند تحت تاثیر عواملی قرار گیرد که از آن جمله می‌توان به:

- شیوه رابطه زناشویی زوجین قبل از بارداری و همچنین مفهوم روابط زناشویی در نظر زوجین

- وضعیت سلامت جسمی و روانی و عوارض دوران بارداری

- باورها و ویژگی‌های فرهنگی زوجین

- نحوه برخورد آنها با تغییرات فیزیکی زنان طی بارداری

- ترس از صدمه به جنین در زمان نزدیکی

اشاره کرد.
 

محدودیت های رابطه جنسی در بارداری:

در بارداری محدودیت‌هایی جهت نزدیکی وجود دارد که عبارت‌اند از:

جفت سرراهی (پایین واقع شدن جفت در رحم)، نارسایی دهانه رحم (که به صورت کاهش طول دهانه رحم یا سرویکس خودش را نشان می دهد)، سابقه زایمانهای مكرر، چندقلو بودن حاملگی، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، پاره شدن کیسه آب، دیابت و حاملگی های پرخطر، درد به هنگام آمیزش جنسی، خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن، وجود ضایعه بهبود نیافته تبخال تناسلی در همسر و برخی موارد دیگر که توسط پزشک یا ماما عنوان شود.

اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید، ممکن است ماما یا پزشک شما را از آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شیمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد (مایع منی) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد در این موارد همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود در داخل واژن اجتناب کند. اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید نیز ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است.


توصیه ها:

به‌رغم موارد بالا، اگر بارداری طبیعی باشد و پزشک یا ماما مانعی برای نزدیکی زوجین عنوان نکند روابط بلامانع است و در سه ماهه سوم با نظر پزشک یا مامایی که بارداری را پیگیری می‌کند نیز می‌تواند ادامه یابد. هر چند در بارداری به خصوص ماه‌های آخر باید پوزیشن و وضعیت مناسبی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم زن باردار فشاری وارد نیاید. با پیشرفت بارداری متوجه می شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است. ممکن است شکم شما باعث شود انتخاب برخی وضعیت ها برای شما ناراحت کننده باشد. به علاوه، توصیه می شود که از حدود 16 هفتگی (نزدیك به چهار ماهگی) از خوابیدن به پشت (طاقباز) خودداری كنید چرا که در این حالت ممكن است فشار ناشی از وزن رحم بر روی عروق اصلی لگن موجب اختلال در گردش خون این ناحیه شود. بهتر است برای آمیزش جنسی یا به وضعیت پهلو به پهلو بخوابید و یا زن بالا قرار گیرد. برخی از خانم های چندزا در نیمه اول بارداری درد پستان را تجربه می کنند. بهتر است از وضعیتی در هنگام مقاربت استفاده شود که فشار کمتری بر سینه ها وارد شود. این درد موقتی است و معمولا پس از سه ماهه اول برطرف می شود.


آمیزش جنسی و انزال، هیچ یک در بارداری عادی خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یك كیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک قرار دارد. این كیسه حاوی مایعی به نام مایع آمنیوتیک است كه جنین را در برابر ضربات و صدمات احتمالی محافظت می كند. به علاوه یک پوشش مخاطی ضخیم دهانه رحم را می پوشاند كه مانع از انتقال عفونت نیز می شود. ممکن است چندی بعد از اوج لذت جنسی جنین شما تکان بخورد! در این مورد نیز نگران نباشید چون این افزایش تحرک بدلیل افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب شماست نه بخاطر اینکه جنین احساس درد می کند یا از آنچه روی داده چیزی فهمیده است. این مسئله که آیا آمیزش باعث سقط جنین می شود باعث نگرانی خیلی از افراد به خصوص در سه ماهه اول بارداری می شود. اما خوشبختانه سقط جنین معمولا به دلیل اختلالات کوروموزومی و یا سایر مسائل مربوط به رشد جنین می باشد و نه بدلیل آمیزش در این دوران. مسلما لذت ناشی از فرایند مقاربت سبب انقباض رحمی می شود، اما این انقباض با انقباض مربوط به زمان وضع حمل فرق می کند. اگر بارداری شما کاملا به صورت طبیعی است، لذت جنسی نمی تواند باعث زایمان زودرس، حتی در ماه های آخر بارداری شود.

شاید بعضی خانم‌ها در حین بارداری به خصوص سه ماهه اول با کاهش میل جنسی روبه‌رو شوند که در برخی متون این مساله را به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت نسبت می‌دهند. اما در برخی از خانم‌ها این مساله درست برعکس اتفاق می‌افتد و به افزایش تمایلات جنسی زن در سه ماهه اول منجر می‌شود. فارغ شدن از نگرانی در مورد احتمال بارداری به برخی از زنان احساس رهایی می بخشد.

در برخی موارد، یک زن در دوران بارداری است که برای اولین بار به اوج لذت جنسی می رسد و یا چند بار اوج لذت را تجربه می کند. این موضوع به دلیل افزایش فعالیت هومورنی و بیشتر شدن گردش خون لگن است. به طور معمول کاهش میل جنسی طی سه ماهه اول به علت تهوع و ضعف و طی سه ماهه سوم به علت افزایش وزن، بزرگ شدن شکم، حساسیت سینه ها و سایر مشکلات و افزایش آن در سه ماهه دوم مشاهده می شود. این حالت طبیعی است.

در مورد حس خود با همسرتان صحبت کنید و سعی کنید راهی بیابید که برای هر دوی شما رضایت بخش باشد. به‌طور کلی اگر منعی برای رابطه جنسی در بارداری نیست تعامل و تماس لازم است و نوازش کردن خانم‌ها در دوران بارداری به آرامش فکری و روانی آنها کمک می‌کند و موجب می‌شود فرزند شادتری به دنیا بیاورند و پس از زایمان نیز زودتر به زندگی زناشویی خود بازگردند.

برخی زنان فکر می کنند که بدلیل افزایش اندازه و تغییرات جسمانی ناشی از بارداری، جذابیت خود را از دست داده اند. در مورد این احساسات خود با همسرتان صحبت کنید، درک متقابل و محبت می تواند به هر دوی شما کمک کند. گاهی در بارداری بعضی از مردان خانم باردار خود را جذابتر از هر وقت دیگر می بینند و گروهی دیگر از شدت نگرانی برای سلامت مادر و جنین تمایلات جنسی خود را سرکوب کرده یا اصلاً آنرا احساس نمی کنند. در هر صورت صحبت کردن می تواند باعث شود تا تغییر در رفتارها برای طرف مقابل قابل درک شود.

مقاربت دهانی در دوران بارداری بلامانع است، اما با رعایت احتیاط لازم. مثلا از دمیدن هوا به داخل واژن باید خودداری کرد زیرا در موارد نادر سبب بروز اتفاقاتی منجر به انسداد رگ های خونی می شود و این می تواند سلامت نوزاد را به خطر اندازد. اما مقاربت مقعدی در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا در صورت داشتن همورویید (بواسیر) وابسته به دوران بارداری این امر با درد و ناراحتی بیشتری همراه خواهد بود و بعلاوه احتمال انتقال باکتری های عفونی از مقعد به واژن افزایش می یابد.

بعضی از خانم ها پس از نزدیکی در سه ماهه اول یا سوم دچار درد زیر دل یا کمر می شوند که معمولا با ماساژ دادن، درد آن ناحیه کمتر می شود. اگر در سه ماهه سوم درد زیر دل با ماساژ بهبود نیافت، با پزشک و یا ماما خود مشورت کنید. زن و شوهر باید در مورد تغییرات بدن در بارداری صحبت کنند و مسایل مربوط به روابط جنسی را با صراحت با یکدیگر در میان بگذارند. استفاده از کاندوم در بارداری در مواردی که احتمال انتقال عفونت های ناحیه تناسلی وجود دارد، توصیه می شود.

مقالات مرتبط با روابط جنسی و زناشويی طی بارداری

پرسش و پاسخ

سوال 1400/08/01

سوال: سلام.هفته سوم بعداز زایمانم اگرسکس کنم مشکل خاصی پیش نمیاد

پاسخ مدیر 1400/08/01

جواب: معمولا زوجین در طی بارداری تغییراتی را در روابط بین فردی خود تجربه می‌کنند که یکی از آنها مربوط به روابط زناشویی است. این روابط در بارداری می‌تواند تحت تاثیر عواملی قرار گیرد که از آن جمله می‌توان به: - شیوه رابطه زناشویی زوجین قبل از بارداری و همچنین مفهوم روابط زناشویی در نظر زوجین - وضعیت سلامت جسمی و روانی و عوارض دوران بارداری - باورها و ویژگی‌های فرهنگی زوجین - نحوه برخورد آنها با تغییرات فیزیکی زنان طی بارداری - ترس از صدمه به جنین در زمان نزدیکی اشاره کرد. محدودیت های رابطه جنسی در بارداری: در بارداری محدودیت‌هایی جهت نزدیکی وجود دارد که عبارت‌اند از: جفت سرراهی (پایین واقع شدن جفت در رحم)، نارسایی دهانه رحم (که به صورت کاهش طول دهانه رحم یا سرویکس خودش را نشان می دهد)، سابقه زایمانهای مكرر، چندقلو بودن حاملگی، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، پاره شدن کیسه آب، دیابت و حاملگی های پرخطر، درد به هنگام آمیزش جنسی، خونریزی و یا ترشح بدون علت از واژن، وجود ضایعه بهبود نیافته تبخال تناسلی در همسر و برخی موارد دیگر که توسط پزشک یا ماما عنوان شود. اگر سابقه زایمان پیش از موعد دارید، ممکن است ماما یا پزشک شما را از آمیزش جنسی و یا رسیدن به اوج لذت جنسی باز دارد. اوج لذت جنسی باعث انقباض های خفیف رحمی می شود. مواد شیمیایی موجود در ترشحات جنسی مرد (مایع منی) نیز می توانند باعث تحریک انقباضات رحمی شوند. بنابراین شاید بهتر باشد در این موارد همسر یک زن باردار از تخلیه ترشحات جنسی خود در داخل واژن اجتناب کند. اگر سابقه سقط خود به خودی داشته باشید نیز ممکن است پزشک شما را از رابطه جنسی و رسیدن به اوج لذت بر حذر دارد. با این حال هیچ رابطه ای بین آمیزش جنسی و سقط خود به خودی پیدا نشده است. توصیه ها: به‌رغم موارد بالا، اگر بارداری طبیعی باشد و پزشک یا ماما مانعی برای نزدیکی زوجین عنوان نکند روابط بلامانع است و در سه ماهه سوم با نظر پزشک یا مامایی که بارداری را پیگیری می‌کند نیز می‌تواند ادامه یابد. هر چند در بارداری به خصوص ماه‌های آخر باید پوزیشن و وضعیت مناسبی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم زن باردار فشاری وارد نیاید. با پیشرفت بارداری متوجه می شوید که انتخاب وضعیت های جدید برای آمیزش جنسی ضروری است.

سوال 1400/05/24

سوال: سلام خسته نباشید من ی دختر ۱۶سالم دو ماهه عروسی کردیم چند وقتیه بدن درد دارم ی هفتم ک ادرارم کلا خون بود تکرر ادرارم داشتم ب همراه سرگیجه یکی دوبار حالت تهوع سوزش معده نمی‌دونم حاملم با ن موعد پریودیمم شش روزی گذشته

پاسخ مدیر 1400/05/24

جواب: توصیه می شود تست BHCG در خون بدهید .

سوال 1397/03/14

هستی

شنبه 30 خرداد 1394 - 21:26

 

سلام عالی بود

Zohra

پنجشنبه 11 تیر 1394 - 04:12

 

سوال:

سلام خدمت تمام پزشکان این ویب سایت مدت ۶ هفته از عروسی ام میشود تمام بدن ام درد شدید دارد از طرف شب از قرص های خواب آور بیش از حد استفاده کرده ام نمی دونم چی عوارضی دارد لطفآ به این سوال پاسخ ارایه نموده ممنون تا از طریق ویب سایت شما بدونم و سلام

جواب:

سیاری از کارشناسان معقدند قرص های خواب آور باید به عنوان آخرین علاج مصرف شود و نباید بیش از چند هفته مورد استفاده قرار گیرد.

مصرف این قرص ها در روزهای نخست بسیار آسان است اما در هفته دوم بتدریح اعتیادآور خواهد بود.

از سوی دیگر قرص های خواب آور دارای عوارض جانبی از جمله سرگیجه، تورم صورت، سردرد، احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا و حتی تا روز بعد است.

براین اساس روانشناسان و متخصصان توصیه می کنند افراد برای نجات از بی خوابی برنامه زندگی خود را تغییر دهند به عنوان مثال افرادی که دچار بی خوابی هستند باید از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب جلوگیری کنند.

خواب آلودگی و خستگی صبح روز بعد از مصرف، عدم هماهنگی عضلات، ضعف، سرگیجه، گیجی، آلرژی، تاری دید، توهم، بی حالی، تعریق، خشکی دهان، بثورات جلدی و سر درد، اشکال در گفتار، حافظه و قضاوت، حالت تهوع، استفراغ و سوزش سردل، ایجاد فراموشی پیش گستر(خاطرات اخیر به یاد نمی مانند)، خشونت طلبی و پرخاشگری،بی خوابی، تحریک پذیری، افسردگی و اختلال در حفظ تعادل از عوارض کوتاه مدت ناشی از مصرف این قرص ها است.

مصرف این قرص ها سبب می شود که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی شود.

 

منتا

یکشنبه 11 مرداد 1394 - 05:04

 

سوال:

سلام خسته باشید من 6ماهه که ازدواج کردم ودرهربار زدیکی مایع منی از رحمم خارج میشود آیا این عادی است میتوانم حامله شوم.باتشکر

جواب:

اگر برای بارداری دارید اقدام می کنید باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید. اگر به روش طبیعی دارید پیشگیری می کنید اهمیتی ندارد.

 

معصومه

دوشنبه 23 آذر 1394 - 11:25

 

سوال:

باسلام. دختری 18 ساله هستم. دوهفته پیش سقط جنین از طریق دارو داشتم.الان دوهفته اس خونریزی دارم بهتره بگم از روز دهم لکه بینی دارم.ایا احتمالش هست جنین کامل سقط نشده باشه؟

و اگرسقط شده این لکه بینی ها از چیست؟

و اگر ازمایش خون یا سونوگرافی برم احتمالش هست ک مشخص شود من سقط جنین داشته ام؟

من خیلی میترسم ک جنین سقط نشده باشد و مشخص شود من سقط داشته ام.اگر جنین کامل سقط نشده من چیکار باید بکنم.لطفا راهنماییم کنید.

جواب:

سریعاً یک تست بتا در خون انجام دهید و عدد اش را برایم بنویسید.