بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی چیست؟

اگر تخمک لقاح یافته در هر جای دیگری غیر از داخل رحم جایگزین شود، بارداری نابجا یا خارج از رحم اتفاق می افتد. حدود 50 درصد حاملگی ها به اینصورت پایان می یابند. از نظر آماری‌ حدود ۱ از هر ۱۰۰ حاملگی‌ در خارج‌ از رحم‌ رخ‌ می‌دهد.

در حالت عادی بعد از اینكه تخمک بارور می شود به حركت خود كه از تخمدان شروع شده بود ادامه می دهد تا از لوله به رحم برسد (این انتقال 5-4 روز طول می کشد) و بر روی دیواره حفره رحمی جایگزین شود و حدود 6 تا 7 روز بعد از لقاح در رحم لانه گزینی كند. اگر به دلایل مختلف مثل تنگی لوله های رحمی بر اثر چسبندگی ناشی از عفونت یا جراحی های شكمی این حركت متوقف شود، تخم لقاح یافته ممكن است در محل تنگی لانه گزینی كرده و به رشد خود ادامه دهد. از آنجا كه اكثر بارداریهای خارج رحمی در یكی از لوله های رحم رخ می دهند آنرا بارداری لوله ای نیز می نامند. با احتمال بسیار كم ممكن است بارداری خارج رحمی در محلهای دیگری نیز دیده شود. سایر مكان های احتمالی جایگزینی عبارتند از : تخمدان، دهانه رحم و یا بخش های دیگر شكم، در موارد نادر همراه با یک بارداری رحمی یک تخم دیگر نیز در جایی خارج از رحم جایگزین می شود؛ البته این اتفاق در IVF كه تخمكها بطور مصنوعی لقاح یافته و به داخل رحم تزریق می شوند دیده می شود.

هیچ راهی برای جابجایی محل تخم و انتقال و كاشتن آن در رحم وجود ندارد بنابراین تنها راه درمان ختم حاملگی است. اگر بارداری خارج رحمی به موقع تشخیص داده نشود و مورد درمان قرار نگیرد، با رشد سلولی و بزرگ شدن جنین احتمال پارگی لوله های رحمی وجود دارد. این واقعه با درد شدید و خونریزی همراه است و یک اورژانس پزشكی محسوب می شود. متاسفانه در چنین حالتی آسیب جدی یا از دست دادن كامل لوله رحمی اتفاق می افتد. در این شرایط اگر درمان سریع مقدور نباشد خونریزی شدید داخلی حتی منجر به مرگ نیز خواهد شد.

چه عواملی می تواند خطر بارداری خارج رحمی را افزایش دهد؟

بارداری خارج رحمی در هر خانم در دوره فعالیت جنسی ممكن است رخ دهد، اما بعضی شرایط احتمال وقوع آنرا افزایش می دهد.

در 10 سال گذشته، تعداد بارداری های خارج رحمی تقریبا سه برابر شده است و اگر شما شرایط زیر را داشته باشید این احتمال بالا می رود:

بارداری بعد از بستن لوله ها (یکجراحی برای جلوگیری از باردرای دائم)

انجام هر نوع عمل جراحی در ناحیه لگن. بخصوص اگر بعد از بستن لوله های رحمی با انجام یک جراحی دیگر اقدام به باز كردن آنها كرده باشید این خطر بسیار زیاد است. با این حال بعد از جراحی های كیست تخمدان و فیبروم، برداشتن آپاندیس، یا حتی سزارین قبلی این احتمال بالا می رود.

سابقه بارداری خارج رحمی

اگر مادر شما حین بارداری شما داروی دی اتیل استیل بسترول یا DES مصرف كرده باشد.

اگر در حین داشتن IUD باردار شده باشید. معمولا IUD یکروش خوب جلوگیری از بارداری است و تا 99 درصد مانع از بارداری می شود. نكته مهم این است كه اثر جلوگیری آن در بارداری های داخل رحمی است. بنابراین وجود IUD باعث بارداری خارج رحمی نمی شود بلكه اگر قرار باشد بارداری خارج رحمی اتفاق بیافتد به احتمال كمتری از یک بارداری طبیعی می تواند از آن جلوگیری كند.

آسیب دیدگی لوله ها ناشی از ابتلا به عفونتهایی كه می توانند موجب التهاب و عفونت لگن یا PID شوند. بیماریهای مقاربتی بخصوص عفونت با كلامیدیا و بیماری سوزاک حتی اگر علائم واضحی برای شما نداشته باشند ممكن است سبب درگیری لوله ها شوند.

اگر قبلا تشخیص ناباروری برای شما داده شده و یا درمان شده اید. از آنجا كه برخی از ناباروری ها به علت اختلال در لوله های رحم رخ می دهند، در اینصورت شما نسبت به افراد عادی احتمال بیشتری برای بارداری خارج رحمی دارید.

احتمال وقوع بارداری خارج رحمی در خانمهای مسن تر بیشتر است. برخی مطالعات نشان می دهد كه كشیدن سیگار و استفاده مرتب از دوش واژینال نیز این خطر را افزایش می دهند.

با دیدن چه علائمی باید به بارداری خارج رحمی شک كرد؟

علائم بارداری خارج رحمی معمولا در هفته های 6 و 7 حاملگی توسط خانمهای باردار كشف می شوند، اگر چه برخی نیز این علائم را حدود هفته چهارم دارند. در گروهی نیز بارداری خارج رحمی تا قبل از اینكه سونوگرافی سه ماهه اول بارداری انجام شود تشخیص داده نمی شود.

علائم ممكن است از فردی به فرد دیگر تفاوت داشته باشد و این بستگی به محل قرار گیری تخم نیز دارد. بهترین حالت این است كه بارداری خارج رحمی در مراحل اولیه و با كمترین علائم تشخیص داده شود تا از خطر پارگی لوله و خونریزی شدید جلوگیری بعمل آید. با این حال گاهی علائمی واضحی وجود ندارد. در بارداری خارج رحمی معمولا تستهای خانگی حاملگی مثبت نمی شوند، بنابراین اگر ظن قوی به حاملگی دارید و حتی بعد از تاخیر در پریود تست شما مثبت نشده است بهتر است برای انجام بررسی به پزشکمراجعه كنید.

اگر هر یک از علایم زیر را بخصوص در 12 هفته اول بارداری مشاهده كردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

درد یا گرفتگی در ناحیه شكم یا لگن. معمولا درد ناگهانی، ثابت و شدید است اما ممكن است در اوائل بصورت گهگاه و متوسط باشد. ممكن است درد را فقط در یک سمت از شكم احساس كنید و نیز می تواند به قسمتهای دیگر هم كشیده شود. احتمالا تهوع و استفراغ نیز به همراه دارد.

درد بخش تحتانی شكم به هنگام لمس یا زمانی كه سرفه می كنید یا در حین حركات روده ها و اجابت مزاج.

خونریزی یا لكه بینی قهوه ای. ممكن است فكر كنید كه پریود شده اید بخصوص اگر انتظار بارداری نداشته باشید. خونریزی ممكن است بصورت مداوم یا منقطع باشد.

درد شانه در یک سمت بخصوص وقتی كه دراز می كشید بدلیل پاره شدن لوله و تحریک صفاق در ناحیه ای بین سینه و شكم رخ می دهد. این علامت برای اقدام در جهت درخواست درمان سریع پزشكی بسیار مهم است.

اگر لوله رحم پاره شود ممكن است ضعف، گیجی یا غش كردن بدلیل از دست دادن خون و شوک نیز رخ دهد.

بارداری خارج رحمی چطور تشخیص داده می شود؟

از آنجا كه امكان وجود بسیاری از علایم فوق در یک بارداری طبیعی نیز هست، تشخیص بارداری خارج رحمی برای پزشک آسان نیست. بنابراین از روشهای زیر در تشخیص آن كمک گرفته می شود:

آزمایش خون و اندازه گیری مقدار hCG در خون. در یک بارداری طبیعی مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی hCGبه سرعت افزایش می یابد (طی 48 ساعت دو برابر می شود، یعنی اگر در بار اول عدد hCG 200 باشد بعد از 48 ساعت باید به بیشتر از 400 برسد) و اگر سطح hCG آن طور كه انتظار می رود افزایش نیابد (کمتر از 66% طی 48 ساعت) و همینطور مدت زمان دو برابر شدن هورمون hCG به 10 روز می رسد، به وجود نوعی بارداری غیر طبیعی مشكوک می شویم. در صورت وجود بارداری خارج رحمی، ممكن است سطح hCG افزایش یابد ولی در سونوگرافی، هیچ نشانه ای مبنی بر بارداری درون رحم دیده نمی شود.

معاینه داخلی از طریق واژن. احتمالا دهانه رحم بسیار دردناک بوده و ممكن است در معاینه توده ای در ناحیه لوله ها و خارج از رحم لمس شود.

سونوگرافی. سونوگرافی راه خوبی برای تشخیص بارداری خارج رحمی است. ممكن است با سونوگرافی بتوان بارداری لوله ای را درون لوله فالوپ مشاهده كرد. پزشک ممكن است بدلیل پارگی لوله یا خونریزی، مقداری خون در حفره شكم ببینید و یا توده ای در ناحیه لوله فالوپ یا تخمدان قابل مشاهده باشد.

ممكن است حتی با نجام آزمایشات فوق تشخیص قطعی امكانپذیر نباشد. گاهی در سقط نیز علائمی مشابه دیده می شود. بنابراین ممكن است پزشک فرد را تحت نظر بگیرد یا درخواست لاپاروسكوپی نماید. با استفاده از لاپاروسكوپی، بهتر می توان بارداری خارج رحمی را تشخیص داد. برش های بسیار كوچكی در ناحیه ناف و بخش تحتانی شكم ایجاد می شود و پزشک داخل شكم و اعضای لگنی را با وسیله كوچكی به نام لاپاروسكوپ مشاهده می كند. با این روش می توان محل بارداری خارج رحمی را پیدا نمود.بارداری خارج رحمی چطور درمان می شود؟

روش درمان به زمان تشخیص و اینكه تشخیص چقدر قطعی باشد و همچنین به اندازه جنین و تكنیكهای در دسترس بستگی دارد و هدف پزشک خارج كردن جنین و حفظ توانایی باروری است.

اگر بارداری به وضوح در خارج از رحم بوده و اندازه جنین هنوز كوچک باشد شاید بتوان از درمان دارویی استفاده كرد. درمان غیر جراحی یک بارداری خارج رحمی بدون پارگی، استفاده از نوعی داروی ضد سرطان به نام متوتركسات است كه به صورت تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا درمانگاه بیماران سرپایی، تجویز می شود. متوتركسات تركیبی است كه باعث مسموم شدن سلول ها و خاتمه بارداری می شود. در صورتی كه سطح hCG پس از این روش درمانی كاهش یابد، نشانه به پایان رسیدن بارداری است و پس از آن علایم نیز بهبود می یابندبا این حال ممكن است بعد از استفاده از دارو نیز نهایتا نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

اگر وضعیت مادر خوب بوده و جنین نیز هنوز خیلی بزرگ نشده باشد كه آسیب به لوله های رحمی وارد كرده باشد می توان از جراحی لاپاروسكوپی نیز برای خارج كردن آن استفاده كرد. همانطور كه در بالا توضیح داده شد با استفاده از یک دوربین بسیار كوچک داخل لگن مشاهده شده و جراحی نیز با لوازم بسیار ریز و دقیق انجام می شود. این عمل با بی حسی موضعی انجام می شود و نقاهت آن كمتر از یک هفته خواهد بود. البته نیاز به تجهیزات و پزشک متخصص كاملا ورزیده در استفاده از این روش دارد.

در صورتی كه افزایش سن بارداری و سایز جنین منجر به آسیب جدی در ناحیه شده و یا خونریزی شروع شده باشد بهترین روش جراحی با بیهوشی و باز كردن شكم است تا جنین و كلیه نسوج آسیب دیده خارج شود. ممكن است در شرایطی بتوان لوله رحم را ترمیم كرد اما گاهی لازم است كل یک لوله خارج شود و این مساله روی توانایی باروری در آینده تاثیرگذار خواهد بود. دوره نقاهت در جراحی شكمی حدود 6 هفته خواهد بود.

بنابراین بهتر است سعی شود كه پیش از پارگی و تخریب لوله، بارداری لوله ای تشخیص داده شود. با تشخیص زود هنگام می توان مانع از بروز خونریزی داخلی بدلیل پارگی و خونریزی لوله و احتمالا از دست دادن لوله رحمی شد. اغلب بارداری های خارج رحمی حدود هفته های 6 تا 8 بارداری شناسایی می شوند. كلید تشخیص زود هنگام، توجه به علائم و رابطه مناسب بین شما و پزشک و بحث در مورد وجود هر نوع علامت و شدت آن است.
آیا بعد از یک بارداری خارج رحمی می توان یک بارداری طبیعی و سالم را تجربه كرد؟

بله. هر چه زودتر بارداری خارج رحمی تشخیص داده و درمان شود صدمات كمتری به لوله های رحم وارد شده و شانس یک حاملگی عادی را در آینده افزایش می دهد. حتی اگر خانمی یكی از لوله هایش را از دست بدهد باز هم می تواند مادامی كه یک لوله رحم سالم دارد بطور عادی باردار شود. با این حال در آینده به محض آگاهی از بارداری باید به پزشک خود اطلاع دهد تا سونوگرافی زودهنگام و بررسی های لازم انجام شود. با تشخیص‌ زود هنگام‌ و انجام‌ عمل‌ جراحی‌، احتمال‌ بهبود کامل‌ زیاد است‌. در 50 تا 85 درصد از بیماران‌، حاملگی‌های‌ بعدی‌ طبیعی‌ هستند.

جای امیدواری است كه اگر تحت شرایطی خانمی هر دو لوله رحم خود را از دست بدهد، می تواند از روشهای درمان ناباروری مانند IVF برای قرار دادن تخمکلقاح یافته در محل مناسب استفاده كند و دوران بارداری را بگذراند.
احتمال وقوع یک بارداری خارج رحمی دیگر چقدر است؟

بطور كلی این احتمال حدود 10 تا 15 درصد است، بسته به اینكه علت اولین بارداری خارج رحمی چه بوده و از چه روش درمانی استفاده شده است. در واقع اگر دلیل اولیه شما عفونت و انسداد لوله ای باشد ممكن است همان تاثیر را بر لوله رحم دیگر شما گذاشته باشد و در این حالت ممكن است احتمال وقوع مجدد آن به 85 تا 90 درصد نیز برسد.
آیا می توان از وقوع آن پیشگیری کرد؟
1- از روشی‌ غیر از آی‌یودی‌ برای‌ جلوگیری‌ از حاملگی‌ استفاده‌ شود.

2- در صورت‌ بروز هر گونه‌ عفونت‌ لگنی‌، سریعاً برای‌ درمان‌ مراجعه‌ شود.
عوارض احتمالی آن چیست؟

عفونت‌
کم‌ شدن‌ توانایی‌ باروری‌
از دست‌ دادن‌ اعضایی‌ از دستگاه‌ تناسلی‌ در اثر دشوار بودن‌ عمل‌ جراحی‌
شوک‌ و مرگ‌ در اثر خونریزی‌ داخلی‌
با غم از دست دادن و سوگ ناشی از این حادثه چه باید كرد؟

این تجربه ممكن است برای شما خیلی ناراحت كننده باشد، به هر حال شما یک بارداری را از دست داده اید و این برایتان سخت است كه بخواهید دوباره حامله شوید. بعلاوه ممكن است تحت یک عمل جراحی قرار گرفته باشید و در دوران نقاهت آن بسر می برید و تغیرات هورمونی سریع نیز ممكن است حالت كلافگی و افسردگی در شما ایجاد كرده باشد. بنابراین بهتر است قبل از اینكه بخواهید دوباره باردار شوید فرصت كافی به خود بدهید تا از نظر جسمی و بخصوص از نظر عاطفی به وضعیت مطلوبی برسید. بسیاری از متخصصین توصیه می كنند كه حداقل 3 ماه صبر كنید تا بدن شما شرایط سلامتی را بدست آورده باشد. (به یاد داشته باشید كه ریسک بارداری خارج رحمی مجدد حتی بعد از این 3 ماه كاهش نمی یابد و به عواملی بستگی دارد كه قبلا به آن اشاره شد.) به هر حال ممكن است شما برای بارداری بعدی بسیار مشتاق باشید و یا برعكس وحشت زده و محتاط شوید.

در عین حال همسر شما نیز ممكن است غمگین باشد و احساس درماندگی كند و در این شرایط نداند كه چطور باید عواطف خود را بیان كرده و از شما نیز حمایت كند. این واقعه ممكن است زندگی مشترک شما را تحت فشار قرار دهد و از سوی دیگر ممكن است بتوانید از این فرصت برای نزدیكتر شدن به هم استفاده كنید؛ بیشتر در مورد احساسات و نگرانی هایتان و آنچه فكر می كنید با یكدیگر صحبت كنید. خیلی خوب است اگر به یک مشاور روانشناسی یا روانپزشک برای كمک در تسریع بهبودی از این سوگ مراجعه كنید.

مقالات مرتبط با بارداری خارج رحمی

پرسش و پاسخ

سوال 1402/06/05

سلام خسته نباشید من یک هفته پیش رابطه بدون دخول داشتم ولی فک کنم آب منی با واژن تماس داشت بد از رابطه هیچ دردی حس نکردم ولی خب الان هم زیر دلمم درد میکنه هم بعضی وقتا لگنم ممکنه باردار باشم‌ لطفا کمک کنید ؟

پاسخ مدیر 1402/06/05

تست BHCG در خون بدهید

سوال 1402/02/16

سلام وقتتون بخیر .بخشید من اخرین پریودم 14 اسفند بود که ازمایش بتا دادم و مثبت بود و اخرای فروردین افتادم روی خونریزی و ی چیزی ازم دفع شد منم فکرکردم سقط شدم هفته اینده رفتم سونو بدم .سونو گفتن بارداری خارج رحم .رفتم بیمارستان از م بتا گرفتن 149 بود بهم گفتن چون پایین نمیخاد بستری بشی برو هر 48 ساعت تکرار کن .ی بار شد 129 و یکیش 78 .میخاستم ببینم میشه خارج رخمی خودش جذب بشه ؟ چون بتا همینجور داره میاد پایین اصلا درد یا خونریزی هم ندارم

پاسخ مدیر 1402/02/16

درمان غیر جراحی یک بارداری خارج رحمی بدون پارگی، استفاده از نوعی داروی ضد سرطان به نام متوتركسات است كه به صورت تزریق داخل وریدی در بیمارستان یا درمانگاه بیماران سرپایی، تجویز می شود. متوتركسات تركیبی است كه باعث مسموم شدن سلول ها و خاتمه بارداری می شود. در صورتی كه سطح hCG پس از این روش درمانی كاهش یابد، نشانه به پایان رسیدن بارداری است و پس از آن علایم نیز بهبود می یابندبا این حال ممكن است بعد از استفاده از دارو نیز نهایتا نیاز به جراحی وجود داشته باشد. باید حتما تحت نظر پزشک باشید و طبق صلاحدید ایشان سونوگرافی انجام شود تا تمام محتویات جنین از بدن خارج شود در غیر اینصورت ممکن است مشکلات عدیده ای به همراه داشته باشد .

سوال 1402/01/10

سلام من .عمل جراحی شکنی خارج رحم شدم بر اشتن لوله . تا چه زمانی بعد از ان میتوان نزدیکی کرد .

پاسخ مدیر 1402/01/10

پزشک تان بنا بر شرایط تان باید نظر دهند

سوال 1401/12/18

سلام درطول حاملگی خارج رحم دهانه رحم بسته میشود؟

پاسخ مدیر 1401/12/18

شرایط بسته به محل بارداری خارج از رحم و پیشرفت آن متفاوت هستند

سوال 1401/08/22

در سونوگرافی واژینال جز ضخامت رحم، مورد دیگه ای دیده نشد، از اولین روز آخرین قاعدگی ۳۶ روز گذشته، بتا ۳ روز قبل ۱.۶۹ بوده، امروز ۱۰.۸ شد. راهنمایی میفرمایید لطفا

پاسخ مدیر 1401/08/22

احتمال بارداری خارج رحمی وجود دارد توصیه می شود ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید

سوال 1401/05/07

سلام ممکنه جواب آزمایش حاملگی در بارداری خارج از رحم منفی باشه؟

پاسخ مدیر 1401/05/07

آزمایش خون و اندازه گیری مقدار hCG در خون. در یک بارداری طبیعی مقدار گنادوتروپین جفتی انسانی hCGبه سرعت افزایش می یابد (طی 48 ساعت دو برابر می شود، یعنی اگر در بار اول عدد hCG 200 باشد بعد از 48 ساعت باید به بیشتر از 400 برسد) و اگر سطح hCG آن طور كه انتظار می رود افزایش نیابد (کمتر از 66% طی 48 ساعت) و همینطور مدت زمان دو برابر شدن هورمون hCG به 10 روز می رسد، به وجود نوعی بارداری غیر طبیعی مشكوک می شویم. در صورت وجود بارداری خارج رحمی، ممكن است سطح hCG افزایش یابد ولی در سونوگرافی، هیچ نشانه ای مبنی بر بارداری درون رحم دیده نمی شود.

سوال 1401/01/28

سوال: سلام خسته نباشید ، من آزمایش بتا دادم و اولین ازمایش من حدود۸۰۰ بود بعد از سه روز به دکتر مراجعه کردم ولی ساک حاملگی در رحم دیده نشد دوباره ازمایش دادم و میزان بتا برای من ۲۸۶۸.۵۹ شده فردا هم قراره به دکتر مراجعه کنم ایا احتمال بارداری خارج از رحم وجود داره در ضمن پزشک گفت که در هفته چهار و شش روز قرار دارم میشه جواب سوالمو خیلی سریع بدید استرس تمام وجود من و همسرم رو گرفته

پاسخ مدیر 1401/01/28

جواب: نتیجه سونوگرافی برای پزشک تان تایید کننده است

سوال 1400/01/21

سوال: سلام! من یک سال قبل بارداری خارج رحمی داشتم که تو هفته ششم با درد شدید رفتم دکتور و بعد از چند روز خود به خود سقط شد بدون دخالت دارو. امسال چکاپ دادم عفونت دهانه رحم داشتم دکتور برام مترونیدازول تجویز کرده ،یعنی اینارو بخورم میتونم اقدام به بارداری کنم عفونتم خب میشه؟ لطفا لطفا رهنمایی کنید میترسم اتفاق تکرار بشه😭😭

پاسخ مدیر 1400/01/21

جواب: طبق صلاحدید پزشک تان عمل کنید و چنانچه عفونت رفع شود از این لحاظ دیگر مشکلی نمی باشد .

سوال 1399/10/07

سوال: سلام من 29 سالمه و 6سال قبل بارداری طبیعی و زایمان سزارین داشتم الان دوباره باردارم به دکتر که مراجعه کردم گفت میزان bhcg کمه 246بود 48 ساعت بعد آزمایش دادم 716شد میشه راهنمایی کنین خیلی استرس دارم که حاملگی خارج رحم داشته باشم امروز 7روزه که تاخیر پریود دارم

پاسخ مدیر 1399/10/07

جواب: برای سلامت بارداری توصیه می شود که سونوگرافی انجام شود و یا به فاصله ی 48 ساعت مجدد تست BHCG را بدهید چنانچه جواب بالای دو برابر بود یعنی بارداری شرایط نرمال دارد. دوبرابر شدن تیتر این هورمون زمانی که بتا زیر 1200 است یکی از بهترین معیار ها برای تایید سلامت جنین در مراحل اولیه می باشد.

سوال 1399/08/15

سوال: سلام ماه قبل اقدام به بارداری کردم الان ۱۹روزه که از پریودم میگذره ولی هنوز نشدم امروز هم تست کردم منفی اومد سینه هام بزرگ وحساس شدن وقتی هم فشار میدم ترشح سفید رنگ میاد ماه قبل برای هورمونام آزمایش دادم کاملا سالم بودم وحتی سونوگرافیمم سالم بود به نظرتون من باردارم؟اگر باردارم چرا تست منفی اومد اگرم نه چرا پریود نمیشم پس؟

پاسخ مدیر 1399/08/15

جواب: تست BHCG در خون را بدهید و چنانچه منفی باشد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله اختلالات هورمونی و یا استرس و ...نظم سیکلتان بهم ریخته باشد چنانچه دو الی سه سیکل این شرایط را داشته باشید توصیه می شود حتما ویزیت متخصص زنان شوید.

سوال 1399/06/23

سوال: سلام من حامله بودم هفته پنج و یکدفعه به خونریزی افتادم و به پزشک مراجعه کردم که بعد از انجام سونو متوجه حاملگی خارج رحمی شدن و پنج روز بستری بود و ازمایش تیتر بتا میگرفتن و امپول هم تجویز شد و استفاده کردم که روز اخر درد شدید در ناحیه شکم داشتم که خونریزی داخلی کرده بودم بنظرتون کادر درمان توی کارشون قصور انجام ندادن که من لوله رو از دست دادم باتوجه به اینکه اون لوله دیگه هم مثه اینکه مادرزاد مشکل داشته

پاسخ مدیر 1399/06/23

جواب: این عارضه شایعی است و در حاملگی خارج رحمی رخ می داد و در برخی مواقع حتی منجر به برداشتن کامل رحم می شود و جزو عوارض بارداری خارج رحمی می باشد. باید از روش های کمک بارداری که جنین یا اسپرم شسته شده به دخل رحم منتقل شود استفاده کنید.

سوال 1399/06/14

سوال: من لکه رگه ای خفیف دارم بتا تیترم ۴۱۰درهفته چهارم هستم ایا نرماله یا خارج رحمی است

پاسخ مدیر 1399/06/14

جواب: خونریزی در سه ماهه اول دلایل متفاوتی دارد که می توانید دلایل آن را در مقاله ای به نام "خونریزی در دوران بارداری" که در سایت نیلو بارگذاری شده است مطالعه فرمایید. سطح BhCG طبیعی در زنانی که باردار نیستند کمتر از 10.0 mIU/mL است ویا پایین بودن BHCG در خون می تواند به علت بارداری خارج رحمی باشد. توصیه می شود 48 ساعت دیگر ازمایش را تکرار کنید و در صورت بالا رفتن دوبرابری BHCG به احتمال خیلی زیاد بارداری است و حتما پس از آن باید طبق صلاحدید پزشکتان سونو بدهید.

سوال 1397/03/13

Naeime

جمعه 24 شهریور 1391 - 11:48

 

این مسائل رابرای زوجهای جوان دردوران عقدحتی بعداز ازدواج به مشاوره بزارید

 

سعیده

یکشنبه 16 مهر 1391 - 19:15

 

سوال:

سلام من 9شهریورپریودشدم ومعمولافاصله بین پریودهام ازروزاول پریودتاروزاول پریودبعدی30تا32روزاست من یکباردراردیبهشت سقط داشتم دوهفته ازعقب افتادن پریودم گذشته بوددکتراحتمال حاملگی خارج رحم داده بودولی من خودم فکرمیکنم بدلیل انفولانزای شدیدوسرفه های شدیدبوده انزمان تست بارداری خانگی دوخطی شدولی یک خط کمرنگ بود.این ماه یعنی باتقریبا6تا8روزدرتاخیرپریودم بیبی چک دوخطی شده ولی یک خطش کمرنگ است ایااحتمال حاملگی خارج رحم دارم؟

جواب:

دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام دهید اگر دومی بیش از 2 برابر اولی بود احتمال بارداری خارج رحمی خیلی ضعیف است.

 

باران

پنجشنبه 20 مهر 1391 - 12:31

 

سوال:

سلام

من در هفته چهارم بارداری در اثر ضربه به شکم یه لخته کوچک شکلاتی رنگ دیدم

خبلی می ترسم یعنی چی می تونه باشه تو رو خدا کمکم کنید فرداش رفتم سو نو اما هیچی تو رحمم نشون نداد کمکم کنید

جواب:

دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام دهید و جوابش را برایم بنویسید.

 

زدازدا

سه شنبه 25 مهر 1391 - 07:01

 

سوال:

باسلام

لطفا همینجا جوابمو بدین چون ایمیل ندارم

من قرص کلومفین و استرو مارین خوردم این ماه و روز 14 قاعدگی رفتم سونو که 2تا فولیکول به ابعاد 17ونیم و 19 و نیم داشتم و دکتر 2تا امپول hcgبهم داد که همزمان بزنم من 7 روز دیگه موقع پریودیمه رفتم ازمایش خون دادم گفت منفی بتا عدد 2 بود ؟امکان داره حامله باشم؟

اگه نه چرا من حامله نشدم؟

جواب:

سه روز مانده به تاریخ پریودتان مجدد تست را تکرار کنید. برای آزمایش زود اقدام کردید.

 

ذولی

سه شنبه 2 آبان 1391 - 17:16

 

سوال:

سلام می خواستم بدونم اندازه فیبروم تا چند باشه لازم به جراحی پیدا می کنه؟

جواب:

بستگی به محل قرار گرفتن آن دارد. و همینطور اطلاعات کلینیکال بیمار دارد.

 

لیلیان خانمی

جمعه 19 آبان 1391 - 21:08

 

سوال:

با سلام من یک سالی هست ازدواج کردم حدودا سه ماه ونیمی هم جلوکیری داشتم رفتم دکتر سه دوره قرص کلومید بهم داد گفت از روز دوم پریودی شبی یک قرص بخور به مدت پنج شب ولی باردار نشدم از بعد از آخرین مصرف کلومید به مدت دو ماه عادت نشدم جواب آزمایش هم منفی بود بعد به یک دکتر دیگه مراجعه کردم گفت مصرف کلومید کم بوده شبی (یک عدد) به من قرص کلومفین دادو گفت از روز پنجم پریودی شبی دو قرص مصرف کن و یک هفته بعد ازپایان قرص به مدت ده شب یکی در میان نزدیکی وهشت روز بعد ارپایان قرص آمپول HCG را بزن این رژیم را چهار بار تکرارکن من یکبار فقط مصرف کردم آیا این رژیم صحیح میباشد...

جواب:

بله

 

فرزانه

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 14:33

سوال:

سلام من باید برای بارداری از تخمک اهدایی استفاده کنم کسی بوده که در پژوهشکده رویان با این روش باردار شده باشه؟

جواب:

بهتر است از خود مرکز رویان سوال کنید.

 

فرزانه

یکشنبه 28 آبان 1391 - 14:46

 

سوال:

سلام من یک ساله که ازدواج کردم و جلو گیری هم نمیکنم دیابت نوع یک هم دارم 20 سالم هست.تخمک هایم کوچکتر از حد نرمال است ایا انسولین روی تخمک هایم تاثیر دارد 75 کیلو وزنم هست اگر لاغر شوم و انسولینم قطع شود مشکل تخمدان هایم بر طرف میشود و برای بارداری مشکل نخواهم داشت؟

جواب:

با لاغر شدن دوز مصرفی انسولین تان کمتر شده (ولی قطع نباید بکنید) و بهتر است روز سوم سیکل تمام هورمونهایتان را بررسی کرده و ذخیره تخمک هم بررسی شود.

 

بیتا

شنبه 11 آذر 1391 - 22:39

 

سوال:

سلام ، 20 آبان بیبی چکم بعد 7 روز تاخیر پریود مثبت شد البته با یک خط کمرنگ و یک خط پررنگ که همون روز آز بتا دادم عدد تیتر 412 شد ، ولی دکتر تکرار تست بتا رو تجویز نکرد گفت اگه درد زیر شکم یا خونریزی و لکه بینی نداشتی صبر کن شاید لقاح دیر اتفاق افتاده باشه ،6 آذر واسم سونو نوشت که من 1 آذر دچار لکه بینی قهوه ای شدم ، همون روز سونو واژینال انجام دادم ساک حاملگی دیده نشد و 2 کانون اکولوسنت 13 و 20 م در تخمدان راستم دیده شد ، البته 2 ساعت قبل سونو درد زیر شکم تقریبا زیاد با خونریزی کم داشتم در حین سونو هم خونریزی داشتم ، بعد انجام سونو آز بتا دادم تیترش 41.6 شد ،دوباره...

جواب:

از نظر سقط و حاملگی خارج رحمی مورد بررسی قرار گیرید.

 

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf