آیا خانم های باردار باید به جای دو نفر غذا بخورند؟

اغلب گفته میشود که یک خانم باردار باید به جای دونفر غذا بخورد اما درست این است که خانم باردار باید در دوران بارداری یک تغذیه خوب برای دو نفر فراهم کند.

جنین درحال رشد، تمام غذایش را از طریق بند ناف ازمادرش میگیرد؛ بنابراین رژیم غذایی بسیار با اهمیت است. اگر مادر، کمبود ویتامین یا هرگونه ماده مغذی داشته باشد، کودکش هم ممکن است به کمبود آن ماده غذایی مبتلا گردد. اگر مادر، قبل از بارداری برای متناسب نگه داشتن وزن خود مشکلی داشته باشد باید یک برنامه غذایی به کمک دکتر یا مامای خود فراهم سازد.

بارداری و رژیم غذایی 

خانم های باردار به پروتئین، آهن، فولات و ید بیشتری نیاز دارند اما نیاز به انرژی تنها به مقدار کمی افزایش میابد! مکمل های غذایی حاوی فولیک اسید، قبل و بعد از لقاح میتواند خطر ابتلا به بیمارهای عصبی در کودک از جمله بیرون زدگی نخاع (spina bifida) را کاهش دهد. میان وعده های کوچک و منظم، به جلوگیری از حالت تهوع یا علائم صبحگاهی کمک میکند. نوشیدن الکل در طول دوران بارداری بر روی جنین شما تأثیر نامطلوبی میگذارد.

تغذیه خوب در طول دوران بارداری، میتواند به سلامت شما و رشد یک جنین سالم کمک کند. در این دوران نیاز به مواد مغذی مثل آهن و فولات، افزایش میابد اما نیاز به انرژی تنها کمی تغییر میکند.

اگر شما باردار هستید، راه درست این است از روی اشتها بخورید و همزمان وزنتان کنترل کنید. در خانم هایی که قبل از بارداری وزن مناسب دارند، افزایش وزن نرمال در طول دوران بارداری 10 تا 13 کیلوگرم میباشد.

بطور کلی یک رژیم غذایی متنوع هرگونه نیاز روزانه به و یتامین ها و املاح بدن را تأمین میکند.

اگرچه زنان باردار ممکن است به مکمل های خاص ویتامین و املاح نیاز داشته باشند اما قبل از مصرف این مکمل ها باید با پزشک خود مشورت کنند.

غذاهای سالم برای زنان باردار

اطمینان در انتخاب تنوع مناسب غذا که نیازهای مادر و جنین را فراهم میکند، اهمیت بسیاری دارد. سعی کنید تغذیه شما شامل این موارد باشد:

●میوه و سبزیجات به مقدار زیاد

●نان سبوس دار و حبوبات

●لبنیات و گوشت بدون چربی به مقدار زیاد

●کاهش غذاهای چرب، شکر و نمک

●مرغ و ماهی (از پایین بودن میزان جیوه در این مواد اطمینان داشته باشید)

●آجیل و خشکبار

●سبزیجات

مقالات مرتبط با آیا خانم های باردار باید به جای دو نفر غذا بخورند؟

پرسش و پاسخ

سوال 1402/02/11

با سلام من در ابتدای بارداری ۷۳ کیلو بودم الان که ۱۴ هفته هستم ۷۳ کیلو هستم اضافه وزنی نداشتم غذا هم نمیتوانم بخورم باید چه کنم ؟

پاسخ مدیر 1402/02/11

توصیه می شودبا متخصص تغذیه تان صحبت کنید تا حدی طبیعی است و جای نگرانی ندارد ولی بررسی شود بهتر است

سوال 1397/12/21

سئوال: درود بر شما من ابتدای بارداریم ۵۰ کیلو بودم و الان که هفته ۱۲ هستم شدم ۵۳/۵ ، همه میگن بعد از چهارماهگی باید وزن اضافه کنی، یعنی من اضافه وزنم بیش از معمول خواهد شد؟ میشه راهنماییم کنید، چون من همیشه وزنم مناسب و عالی بوده ولی الان استرس مضاعف وزن هم بهم اضافه شده!! ممنون

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: به هر حال افزایش وزن تان طی سه ماهه اول زیاد بوده و لازم است تحت صلاحدید پزشکتان تحت رژیم قرار بگیرید.

سوال 1397/03/13

سلام من به طور معمول 30 كيلو وزن در دوران باردارى اضافه ميكنم 7 ماه قبل يه بسر به دنيا آوردم و حالا باز هم حامله ام و وزن ام 75 كيلو است و 20 سال سن دارم نمی دونم جی كار كنم جونكه فعه قبل سزارين شدم

پاسخ مدیر 1397/03/13

باید مراقب وزنتان باشید و از خوردن بیهوده خودداری کنید.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf