حرکت جنین

یکی از احساسات شیرینی که هر زنی بعد از باردارشدن دوست دارد آن را سریع تر تجربه کند، تکان خوردن های جنین درون رحم است که گاهی به تعویق افتادن آن بسیاری از زنان را نگران می کند اما با آغاز این حرکت ها، نگرانی نه تنها برطرف نشده، بلکه گاهی بیشتر می شود. در واقع مادر، سالم و زنده بودن جنین خود را با همین حرکت می پذیرد و کندشدن یا توقف آن، او را نگران می کند.

▪حرکت های جنین از چه زمانی آغاز می شود؟

حرکت های جنین از همان ابتدا وجود دارد و در هفته هشتم و نهم در سونوگرافی می توان آن را مشاهده کرد ولی مادر در این زمان نمی تواند حرکت های او را حس کند. در واقع جنین باید به حجم و وزنی برسد که برای مادر قابل حس باشد. معمولا خانم ها در هفته ۱۴ تا ۱۸ می توانند حرکت جنین شان را حس کنند. البته در برخی افراد، این زمان دیرتر رخ می دهد. برای مثال، زنانی که برای اولین بار باردار می شوند معمولا حرکت ها را دیرتر از دیگر مادران حس می کنند.

▪ حرکت های جنین چگونه است؟ مادرها معمولا آن را چگونه توصیف می کنند؟

حرکت های جنین به شکل های مختلفی از طرف مادرها توصیف می شود. برخی می گویند به شکل موج است. برخی می گویند ضربه است و برخی به شکل ضربان آن را حس می کنند. البته برخی اوقات مادرها به ویژه در هفته های اول، حرکت های روده ای را با حرکت های جنین اشتباه می گیرند. برای مثال اگر مادری در هفته دهم یا یازدهم فکر کند جنین اش حرکت می کند، اشتباه کرده است. هر چه جنین بزرگ تر می شود حرکت های آن ملموس تر می شود. در هفته بیست وهشتم یا سی ام حرکت های جنین به خوبی به شکل ضربه ای و موجی حس شده و مادر جابه جایی جنین را به راحتی می فهمد.

▪ چرا تعداد حرکت ها از هفته سی ودوم به بعد اهمیت پیدا می کند؟

چون قبل از این هفته جنین مدام تکان می خورد. از هفته سی ودوم به بعد است که ممکن است جنین با مشکلاتی روبرو شود و جفت دچار پیری زودرس شود. در این زمان حرکت ها در واقع معنی دار می شوند. به همین دلیل است که در هر بار مراجعه پزشک از مادر در مورد حرکت های جنین و تعداد آن سوال می کند.

▪ در صورت کم شدن حرکت ها از این هفته به بعد، احتمال بروز چه مشکلاتی وجود دارد؟

احتمال بیمار بودن نوزاد آینده بسیار بالا می رود. یک سری آزمایش هایی وجود دارد که در صورت کندی حرکت ها صورت می گیرد. البته برخی اوقات مادران اشتباه می کنند و نمی توانند حرکت های جنین را درست حس کنند. به این گروه توصیه می کنیم بعد از ناهار مقداری مواد غذایی شیرین بخورند بعد به پهلوی چپ بخوابند و دست روی شکم بگذارند تا حرکت ها را حس کنند. اگر با این وجود در فاصله زمانی صبح تا عصر حرکتی حس نشد، مادر باید فورا به پزشک مراجعه کند.

▪ اگر سلامت جنین به خطر بیفتد، پزشک چه می کند؟

جنین فورا از رحم خارج شده و در خارج از رحم زیر دستگاه نگهداری می شود.

▪ معمولا چه مسایلی بر کند یا تندشدن حرکت های جنین تاثیر می گذارد؟

دارو خوردن مادران معمولا سبب کندی حرکت می شود. مثلا اگر مادری آرام بخش مصرف کند، حرکت ها کم می شود. برعکس وقتی مادر عصبی می شود یا تب دارد، حرکت ها تند می شود. البته غیر از رفتار مادر، تاکید بیشتر ما بر میزان حرکت های جنین است. حرکت بیشتر نشانه سلامت جنین است. قطع حرکت ها می تواند نشانه مرگ جنین در رحم باشد.

▪ کدام ماه میزان حرکت های جنین به اوج خود می رسد؟

می توان گفت در هفته ۲۸ تا ۳۲ جنین بیشترین و ملموس ترین حرکت ها را دارد. در این هفته مایع آمنیوتیکی بیش از حد است و در نتیجه تکان ها قابل حس ترند.

▪ از هفته سی ودوم به بعد، چطور؟

از این هفته به بعد به مادر توصیه می شود مراقب حرکت های جنین باشد تا کم نشود و اگر کم شد فورا به پزشک مراجعه کند. در صورتی که حرکت ها قطع شود، آزمایش های خاصی به عمل می آید تا از زنده و سالم بودن جنین اطمینان حاصل شود. با افزایش سن باردای حرکت های جنین به دلیل بزرگ شدن او کمتر و شدت حرکت های بیشتر می شود.

▪ چند حرکت، طبیعی محسوب می شود؟ کمتر از چه مقدار حرکت جای نگرانی دارد؟

ـ اگر جنین با سونوگرافی کنترل شود در روز گاهی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ حرکت دارد ولی وقتی یک مادر در روز ۵ بار حرکت جنینش را حس کرد، طبیعی محسوب می شود.


▪ آیا پیچیدن بندناف دور جنین سبب کندی حرکت می شود؟

ـ بله. بندناف معمولا دور گردن جنین هست ولی گاهی چند دور، دور جنین می پیچد و کوتاه می شود. این امر، جنین را تحت فشار قرار می دهد و خون کمتری به او رسیده و نوع حرکت ها متفاوت می شود.


▪ توصیه شما به مادرها چیست؟

ـ مادران همیشه و به ویژه در ۳ ماهه آخر باید مراقب حرکت های جنین خود باشند و با پزشک خود هر کاهش حرکتی را در میان بگذارند و اگر مادری نصف روز حرکت جنین خود را حس نکرد، باید فورا با پزشک تماس بگیرد

مقالات مرتبط با حرکت جنین

پرسش و پاسخ

سوال 1400/08/15

سوال: سلام من در هفته ۲۳ بارداری هستم بارداری دوم با فاصله ۱۱ سال و تا الان هیچ حرکتی حس نکردم غربالگری دو همه چیز نرمال بود و هفته پیش صدای قلب واضح داشت آیا جای نگرانی وجود دارد

پاسخ مدیر 1400/08/15

حرکت های جنین از همان ابتدا وجود دارد و در هفته هشتم و نهم در سونوگرافی می توان آن را مشاهده کرد ولی مادر در این زمان نمی تواند حرکت های او را حس کند. در واقع جنین باید به حجم و وزنی برسد که برای مادر قابل حس باشد. معمولا خانم ها در هفته ۱۴ تا ۱۸ می توانند حرکت جنین شان را حس کنند. البته در برخی افراد، این زمان دیرتر رخ می دهد. برای مثال، زنانی که برای اولین بار باردار می شوند معمولا حرکت ها را دیرتر از دیگر مادران حس می کنند. نپران نباشید ولی بهتر است با تماس بگیرید و ایشان را در جریان بگدارید

سوال 1400/07/09

سوال: سلام خسته نباشی 32هفته وشش روزم بچم از دیروز خیلی کم شده مشکل هس برم بیمارستان؟؟

پاسخ مدیر 1400/07/09

جواب: از هفته سی ودوم به بعد، از این هفته به بعد به مادر توصیه می شود مراقب حرکت های جنین باشد تا کم نشود و اگر کم شد فورا به پزشک مراجعه کند. در صورتی که حرکت ها قطع شود، آزمایش های خاصی به عمل می آید تا از زنده و سالم بودن جنین اطمینان حاصل شود. با افزایش سن باردای حرکت های جنین به دلیل بزرگ شدن او کمتر و شدت حرکت های بیشتر می شود.

سوال 1400/05/31

سوال: درهفته 37است حرکت جنین وضربان مشخص نیست

پاسخ مدیر 1400/05/31

جواب: پزشکتان را در جریان بگذارید.

سوال 1400/02/17

سوال: سلام من هفته ۲۸ بارداری اولم هست. فقط حدود ۳ هفته پیش ضربان خیلی محکم حس کردم اما بعد اون باید حتما دستم رو بذارم روی شکمم تا یکم حرکتش رو حس کنم. طبیعیه یا باید بدون دست گذاشتن روی شکم حسش کنم؟ و اینکه ضربانی که روی شکم لمس میشه برای جنین هست یا ضربان رگهای شکمه؟

پاسخ مدیر 1400/02/17

جواب: می توان گفت در هفته ۲۸ تا ۳۲ جنین بیشترین و ملموس ترین حرکت ها را دارد. در این هفته مایع آمنیوتیکی بیش از حد است و در نتیجه تکان ها قابل حس ترند.بطور کلی با افزایش سن جنین و درشت شدن آن فضای حرکتی جنین کاهش می یابد، مهم این است که حداقل 5 بار در روز حرکات جنین را حس کنید و اگر کمتر از این تعداد در روز است،با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1400/01/03

سوال: سلام وقت بخیر ببخشید من ۲۶ هفتمه از ۲۴هفته حرکت جنینم نسبت به قبل کم شده مشکلش چیه؟؟

پاسخ مدیر 1400/01/03

جواب: با بزرگ شدن جنین ، فضای کمتری برای مانور حرکتی جنین ایجاد می شود. ولی مهم آن است که حداقل 5 بار حرکت جنین را در روز حس کنید.

سوال 1399/12/21

سوال: سلام من شکم سوم هستم و۲۶ هفته حرکات دخترم خوب بود فقط امروز زیاد نشتم کار کردم حالا حرکش کمه وظیف شده ایا مشکلی هست یا طبیعیه

پاسخ مدیر 1399/12/21

جواب: اگر جنین با سونوگرافی کنترل شود در روز گاهی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ حرکت دارد ولی وقتی یک مادر در روز ۵ بار حرکت جنینش را حس کرد، طبیعی محسوب می شود.

سوال 1399/12/17

سوال: سلام .من هفته 24هستم امروز شش ساعت هست ک جنین مرتب و پشت سر هم ضربه های محکم میزند .بنظر شما مشکلی وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1399/12/17

جواب: طبیعی است و حرکت بیشتر نشانه سلامت جنین است

سوال 1399/12/16

سوال: سلام وقت بخیر من بارداریه دومم هست از چهاردهدهفتگی حرکات جنینم رو احساس میکنم ،الان که توی ۲۱ هفته هستم خییییلی زیاد تکون میخوره و ضربه میزنه ،شاید روزی ۱۰۰ بار احساس میکنم توی این هفته خییلی زیاد نیست ؟همش نگرانم یه موقع بیش فعال نباشه

پاسخ مدیر 1399/12/16

جواب: نگران نباشید تحرک جنین نشانه خیلی خوبی از سلامت جنین است و بهتر است خوشحال باشید.

سوال 1399/12/03

سوال: سلام من درهفته28باردارب هستم ازدیروزبچم تکون نخورده مشکلی هست؟

پاسخ مدیر 1399/12/03

جواب: بهتر است با پزشکتان سریعتر تماس بگیرید.

سوال 1399/11/30

سوال: سلام من در هفته ۱۵ بارداری هستم و حرکات جنینم رو احساس میکنم از ۱۲ هفته...جنینم به شدت حرکت میکنه کلا آروم نیست در حدی که در سونوگرافی نمیتونن بخاطر حرکات به راحتی جنینو چک کنن...این حرکات جنین به این شدت در ۱۵ هفته نرمال هست؟

پاسخ مدیر 1399/11/30

جواب: بله، به هر حال تحرک جنین نشانه خیلی خوبی است و بهتر است خوشحال باشید.

سوال 1399/11/17

سوال: سلام.من در۳۷هفته هستم تادوهفته پیش پسرم حرکاتش خوب بودلقدمیزدزربانه قلبش احساس میشودالان دوهفته هست که بچه ام شایدروزی یک بارتکان بخورداونم خیلی ضعیف ۱۰روزپیش ضربانه قلبشوچک کردم عادی بودفقدگفتن جای بچه تنگه یک نوشیدنی دادن گفتن به چپ بخوابین وضرباتوحساب کنین که به ۵تارسید ولی ازاون روزبعدهمون روزی یک دفه بوده خیلیم ضعیف ایاجای نگرانی هست ممنون میشم سری جواب بدین خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1399/11/17

جواب: بطور کلی با افزایش سن جنین و درشت شدن آن فضای حرکتی جنین کاهش می یابد، مهم این است که حداقل 5 بار در روز حرکات جنین را حس کنید و اگر کمتر از این تعداد در روز است،با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1399/06/30

سوال: سلامت من هفته۲۹بارداریم تو۲۶هفتگی گفتن یک دوربندناف دور گردن جنین پیچیده آیاخطرناکه لطفاجوابموبدین

پاسخ مدیر 1399/06/30

جواب: بندناف معمولا دور گردن جنین هست ولی گاهی چند دور، دور جنین می پیچد و کوتاه می شود. این امر، جنین را تحت فشار قرار می دهد و خون کمتری به او رسیده و نوع حرکت ها متفاوت می شود. اگر رشد جنین طبق تمام مارکرهای بیوپمتریک با سن جنین هم خوانی دارد نگران نباشید ولی بدلیل پیچیده شدن بند ناف باید بعد از هر وعده غذایی بخوابید و حرکات جنین را بشمارید تا کمتر از 5 بار نباشد. اگر به مدت نصف روز حرکتی حس نکردید با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1399/06/22

سوال: سلام من وارد هفته ۳۷ شدم حس میکنم جنین توان نمیخورد ایا مشکلی هست خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1399/06/22

جواب: اید سریع با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1399/05/27

سوال: سلام هفته ۳۶ هستم قبلا جنینم بریچ بود تا هفته ۳۲ که سونو دادم.الان چند وقتی لرزش یا سکسکه را در پایین شکمم حس میکنم ایا جنین برگشته و سرش پایین رفته؟

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب : در هفته های 32 تا 36 بارداری،امکان تغییر پوزیشن وجود دارد. با این وجود با توجه به نتایج سونوگرافی می توان اظهارنظر کرد.

سوال 1399/05/16

سوال: با سلام واحترام خدمت شما من هفته ۳۳بارداری هستم وتا هفته ی قبل حرکات خیلی خیلی شدید بود اما وارد هفته ی ۳۳که شدم حرکات ضیف تر شده هفته پیش که سونو رفتم گفت همه چی نرماله وزن بچه هم۱۸۷۰ بود دکتر گفت وزن بچه یک مقدار زیاده میخواستم ببینم ضعیف شدن حرکت جنین طبیعیه البته بعدغذا یا شیرینی که میخورم به پهلو چپ که میخوابم تو20دقیقه3تا حرکت رو داره ایا نیاز هست نوار قلب گرفته شود

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: بطور کلی با افزایش سن جنین و درشت شدن آن فضای حرکتی جنین کاهش می یابد، مهم این است که حداقل 5 بار در روز حرکات جنین را حس کنید و اگر کمتر از این تعداد در روز است،با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1399/03/04

سئوال: سلام وقتتون بخیر. من هفته ۳۳ بارداری هستم و از هفته پیش حرکات دخترم کمتر شده. قبلا خیلی ضربه میزد الان کمتر شده و وقتیم که تکوم میخوره بیشتر مپل جابه جایی تا ایتکه ضربه بزنه میتونه مشکل ایجاد کنه؟

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: بطور کلی با افزایش سن جنین و درشت شدن آن فضای حرکتی جنین کاهش می یابد، مهم این است که حداقل 5 بار در روز حرکات جنین را حسی کنید.

سوال 1399/03/04

سئوال: با عرض سلام و خسته نباشید . من در هفته 31 بارداری هستم و در ازمایش خونی که اخیرا برام انجام شد میزان پلاکت خونم نسبت به ازمایش چند ماه پیش انجام دادم و نرمال بود افت پیدا کرده بود و به 135 رسیده بود و مجددا پزشکم ازمایش دوباره ای یک هفته بعد نوشت و در ازمایش دوم پلاکتم 138 شده بود سوالم اینه که ایا این افت پلاکت در زمان زایمان با توجه به اینکه بارداری دومم هست و روشم سزارین بوده در بارداری قبلی نیز. میتونه برام مشکل جدی پیش بیاره و نگران ککندس یا نه؟

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: تا زمانیکه زیر 100 نرود خیلی جای نگرانی ندارد. ولی سطح آنزیمهای کبدی تان را هم دایم چک کنید.

سوال 1399/03/03

سئوال: سلام من تو هفته سي ام هستم تو اين هفته حركات جنينم بيشتر شبيه ضربه عاي كوچيك و مثه نبض ميمونه ولي قبلاً حركتتش خيلي بيشتر و محكمتر بود اين نگرانم كرده

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: با بزرگ شدن جنین ، فضای کمتری برای مانور حرکتی جنین ایجاد می شود. ولی مهم آن است که حداقل 5 بار حرکت جنین را در روز حس کنید.

سوال 1399/02/27

سئوال: اگربچم درروزبیستوهفت هفته دریک روزی خیلی کم تکان بخورد چه علامتی دارد؟

پاسخ مدیر 1399/02/27

جواب: اگر فقط یک روز باشد و فردایش حداقل 5 بار حرکت اش را حس کنید جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام من هفته 18 بارداری هستم وجنینم امروز صبح در پایین ترین نقطه شکمم تکان خورد علتش چیه

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: در این هفته ها طبیعی است.

سوال 1399/01/28

سئوال: سلام من توهفته 23هستم بعد جنینم هم پایین است و االان دوسه روزی است ک حرکات جنینم کم شده است بعد سابقه سقط 6 ماهه هم داشتم الان جای نگرانی است؟

پاسخ مدیر 1399/01/28

جواب: اگر بیشتر از 5 بار در روز حرکتش را حس می کنی جای نگرانی ندارد ولی کمتر از آن را با پزشک ات تماس بگیر.

سوال 1399/01/20

سئوال: سلام من تو هفته ۳۴ بارداری هستم ،قند خون ناشتا ۹۰بود یه ساعت بعداز شربت ۱۸۰شد دوستان بعدش۱۸۲، دکتر برام دواحد انسولین قبل از شام و ناهار تجویز کرد ،که دو روز است استفاده میکنم ولی امروز حرکات جنین فوق‌العاده کم شده آیا این طبیعی است؟

پاسخ مدیر 1399/01/20

جواب: بهتر است با پزشکتان سریعتر تماس بگیرید.

سوال 1399/01/09

سئوال: سلام من درهفته ۲۴بارداری هستم ۲روزه که حرکت بچه ام خیلی کم احساس میکنم

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: اگر در روز بیشتر از 5 بار حرکت جنین را حس کردید نگران نباشید در غیر اینصورت با پزشکتان تماس بگیرید. برای حس بهتر حرکت جنین بعد از غذا خوردن به پهلوی چپ دراز بکشید و به دقت به حرکت جنین تان توجه کنید (در بعضی از افراد بعد از خوردن شکلات و یا یک مایع شیرین بهتر متوجه حرکت جنین می شوند(و

سوال 1398/12/21

سئوال: سلام. من ۳۴ هفته هستم و پسرم از هفته ۲۰ تا به بعد تا الان خیلی تکان های زیادی داره. دائما داره لگد میزنه و می چرخه و حرکات ریتمی مشهود از روی شکم داره. گاهی از تکانهای زیادش ضعف میکنم و خسته میشم. میخواستم ببینم واقعا راهی برای آرام کردن جنین در شکم مادر وجود ندارد؟؟ در ضمن سونوگرافی هم به تازگی انجام دادم و هیچ مشکلی دیده نشده.

پاسخ مدیر 1398/12/21

جواب: خیر ، به هر حال تحرک جنین نشانه خیلی خوبی است و بهتر است خوشحال باشید.

سوال 1398/06/17

سئوال: سلام من در شروع هفته 28 هستم. امروز از صبح که بیدار شدم تا الان که آخر شب هست جنین خیلی حرکت میکنه. هم قدرتمند ضربه میزنه و هم مدام در حال تغییر وضعیت هست. گاهی یه طرف شکم خودشو کامل جمع میکنه. نگران شدم از حرکت ممتدش.طبیعیه یا خیر؟

پاسخ مدیر 1398/06/17

جواب: معمولاً در مباحث مربوط به اختلالات جنین کاهش حرکت جنین با اهمیت قلمداد شده و نیازمند پیگیری می باشد.

سوال 1397/04/17

سلام خسته نباشید من در هفته27 بارداری هستم حرکات پسرم خیلی خوب بوده ولی در دو روز گذشته خیلی کم تحرک شده فقط با خوردن شیرینی جات شروع ب تکان خوردن میکنه خیلی نگرانم (البته من سه سال پیش باردار بود ولی ب دلیل خون نرسیدن ب جنین بچم مرده بدنیا اومد

پاسخ مدیر 1397/04/17

بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1397/04/07

آیا نوزاد الان دو روزه حرکت نوزادم را احساس نکردم خیلی نگران

پاسخ مدیر 1397/04/07

اگر قبلأ حس می کردید باید سریع با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1397/03/13

مهری

سه شنبه 1 آذر 1390 - 18:17

 

سوال:

باسلام٠ من برای بار دوم به فاصله ٨سال و درشروع بارداری دوم خود میباشم٠ درمرتبه اول وبدلیل حركت های بسیار كند و كم جنین به پزشك مراجعه كردم كه پس از معاینات گفتند ماده آمنیو تیك درداخل كیسه محافظ جنین بسیار كم است وهمین مسله موجب چندروز زایمان زودرس ومشكلات تنفسی ریه وكامل نشدن قلب جنین ( بسته نشدن سوراخ قلب ) شد برای پیشگری ازاین مشكل احتمالی وجلوگیری ازكاهش ماده آمنیوتیك چه درمان وداروی موثر وقطعی وجوددارد؟

جواب:

توصیه می شود که حداقل 8 لیوان آب در روز بخورید و سعی کنید استراحتتان را بیشتر کنید.

 

ستایش

سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:27

 

سوال:

با سلام و تشکر از مطالبتون

من الان هفته 26 بارداری اول هستم تا هفته پیش حرکت جنینم خیلی زیاد بود و ضربه های شدید وارد میشد تا حدی که با نگاه به شکمم هم دیگران متوجه میشدن الان چند روزی هست که حرکت جنین خیلی محدود شده شاید 2تا 3بار.خیلی نگرانم .خواهشمندم راهنمایی بفرمائید.در ضمن بدلیل پرکاری تیروئید قرص لووتیروکسین مصرف میکنم.واز 3ماه قبل افزایش وزن نداشتم.

جواب:

سریعتر با پزشک زنانتان مشورت کنید.

 

نیلوفر

یکشنبه 9 بهمن 1390 - 16:18

 

سوال:

با سلام و تشکر

من 3 هفته پیش سونوگرافی غربالگری انجام دادم همه چیز طبیعی بود الان در زمان 16 هفته و 3 روز بارداری به سر میبرم. اما هنوز هیچگونه حرکتی از طرف جنین احساس نکرده ام آیا این مسئله نگران کننده است یا باید تا پایان هفته هجده ام منتظر بمانم؟

جواب:

بله باید تا پایان هفته هجده ام منتظر بمانید.

فاطمه

دوشنبه 17 بهمن 1390 - 12:04

 

سوال:

با سلام من در هفته نوزدهم بارداری به سر میبرم(در بارداری اول) ولی تاكنون حركتی از جنین احساس نكرده ام ، هفته گذشته كه به پزشك مراجعه كرده ام صدای قلب جنین توسط گوشی مخصوص ، شنیده شد. لازم به ذكر است وزنم حدود 75 كیلوگرم میباشد و در آزمایش غربالگری سه ماهه اول هم همه چیز طبیعی بوده است. آیا بایستی بازهم صبر كنم و یا اینكه مشكلی وجود دارد؟ با تشكر فراوان ازشما

جواب:

خیر نگران نباشید. مقاله خوبی در ارتباط با حرکت جنین در بخش برای بارداران وجود دارد.

 

نیلوفر

جمعه 4 فروردین 1391 - 10:00

 

سوال:

سلام و سال نو مبارک

من الان در هفته 24 هستم حرکت جنین هم تا الان خیلی خوب بوده اما الان 3 روز هست که در طول روز شاید در کل 30 تا حرکت دارد اما شب دوباره پرتحرک شده اما دوباره ارام میشود ! هفته پیش معاینه و سونو شدم همه چیز خوب بود حالا باید بابت کم حرکتی در طول روز باز به دکتر مراجعه کنم؟

با تشکر

جواب:

بعد از هر وعده غذایی باید جنین 5 بار حرکت کند اگر این حالت وجود دارد جای نگرانی ندارد.

 

معصومه

پنجشنبه 31 فروردین 1391 - 12:25

 

سوال:

باسلام من در روز اخر 17 هفتگی می باشم 2 روزیکه درناحیه زیرشکم گاهی درسمت راست یاچپ احساس درد میکنم وکمر درد خفیف هم دارم و با مراجعه به دکتر همه چیز خوبو نرمال بود فقط جفت یکم پایین بود وهیچ گونه حرکتی هم حس نمی کنم .باتشکر

جواب:

بهتر است طبق صلاحدید پزشکتان استراحتتان را بیشتر کنید و در صورت لزوم برای تخفیف درد استامینوفن واژینال استفاده کنید.

 

هستی

شنبه 9 اردیبهشت 1391 - 07:29

 

سوال:

با سلام من هفته 21 بارداری هستم (بارداری اول)ولی تا به حال حرکت جنین را حس نکرده ام فقط گاهی اوقات ضرباناتی حس می کنم ایا نگران کننده است؟

جواب:

خیر

 

رویا

دوشنبه 5 تیر 1391 - 04:54

 

سوال:

سلام

من در هفته 21 از بارداری اول هستم. من تو هفته 14 لگد زدنشو حس میکردم ولی بعدش کم شد و الان هیچ حرکتی حس نمیکنم! البته تو معاینه و سونوگرافیهای بعدی همه چیز عادی بود. حالا جای نگرانی هست؟ چرا حرکتی حس نمیکنم؟

جواب:

آیا وزنتان بیشتر از حد نرمال است؟ افزایش وزنتان از قبل از بارداری چقدر بوده است؟

 

رویا

سه شنبه 6 تیر 1391 - 04:47

 

سوال:

نه اصلا! وزنم قبل از بارداری 55 بود. ماه اول 1کیلو کم کردم و الان 58 کیلو هستم.

جواب:

خیلی جای نگرانی ندارد ولی بهتر است سریعتر یک سونو کنید تا خیالتان از حرکت جنین راحت شود.

 

صبا

دوشنبه 5 تیر 1391 - 11:33

 

سوال:

سلام من در هفته ی سی ام بارداری ام هستم . جنین من خیلی زیاد حرکت میکند ولی گاهی اوقات بصورت کاملا محسوسی تکانهایش کم میشود حتی بعد از خوردن غذا هم تکانهایش را احساس نمیکنم . در سونو و آزمایشهایم همه چیز طبیعی است . آیا جای نگرانی وجود دارد؟ ممنون

جواب:

در آخرین سونو اگر بیشتر از 2-1 هفته گذشته باشد بهتر است که بعد از خوردن غذا به پهلوی راست بخوابید و تعداد حرکت را بشمارید و اگر کمتر از 5 بار بود و طی نصف روز این حرکت را حس نکردید با متخصص زنانتان تماس بگیرید.

 

درسا

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 10:57

 

سوال:

سلام. من در هفته ١٩ اولین بارداریم هستم. چیزی به صورت حركت واضح حس نمی كنم، فقط گاهی حس می كنم وسط رحم منقبض شده و رها میشود. آیا این حركت جنین است؟

جواب:

حس تحرک در زنان بسیار زنان است.

 

بهناز

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 04:44

 

سوال:

درود بر شما

آیا اینکه جنین رو در پایان هفته 10 بارداری حس کنم خطرناک نیست؟

طبق اون چیزی که شنیدم و مطالعه کردم از هفته 17 تا 20 این حرکت ها رو میشه حس کرد ... اما من چند شب پیش حرکتشو حس کردم که خیلی شبیه ماهی بود همینطور تمام قسمت زیر ناف و شکمم به شدت ضربان داشت . ... .. .. یه مقدار نگران شدم چون الان خیلی زوده و جنینم خیلی کوچک ....

از راهنمایی شما ممنون خواهم شد.

جواب:

به احتمال زیاد حس فوق مربوط به حرکت جنین نمی باشد و می تواند عوامل گوارشی مربوط به آن باشد.

 

درین

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 07:15

 

سوال:

سلام. اینكه هفته 24 بارداری باشی و هنوز به جز چند باری ضربات محسوس حس نكرده باشم خطرناكه؟ 2 -3 روزی هم هست كه احساس میكنم همون تكون های ضعیف هم تعدادشون كم شده .تا سونوی قبل كه 3 هفته پیش بوده همه چی نرمال بود . میشه كمكم كنید تا از نگرانی در بیام متشكرم

جواب:

برای اینکه خیالتان راحت شود با پزشکتان تماس بگیرید تا در صورت صلاحدید ایشان یک سونو انجام دهید.

 

درین

یکشنبه 16 مهر 1391 - 11:09

 

سوال:

سلام! متشكرم از پاسخ سریعتون ! با دكترم تماس گرفتم و امروز كه تو هفته 26 سونوی جدید انجام دادم وضعیت جفت قدامی و گرید 2 بود و یك دور بند ناف دور گردن جنین پیچیده شده . همچنان من باید نگران این تكونای ضعیف باشم ؟! من اصلاً نمیدونم یك دور پیچیدن چه خطراتی داره توی این هفته ها!:(

جواب:

اگر رشد جنین طبق تمام مارکرهای بیوپمتریک با سن جنین هم خوانی دارد نگران نباشید ولی بدلیل پیچیده شدن بند ناف باید بعد از هر وعده غذایی بخوابید و حرکات جنین را بشمارید تا کمتر از 5 بار نباشد. اگر به مدت نصف روز حرکتی حس نکردید با پزشکتان تماس بگیرید.

 

درین

یکشنبه 23 مهر 1391 - 11:12

 

چقدر محبت كردید!‌متشكرم از این همه احساس مسئولیتتون. امیدوارم موفق باشید! :)

 

صدف

دوشنبه 1 آبان 1391 - 07:11

 

سوال:

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون، من در هفته 32 بارداری هستم، حدود سه هفته هست که ضربات ریتمیکی مثل ضربان قلب مرتب و ادامه دار در قسمت پایین شکمم احساس می کنم، آخرین بار تعداد این ضربات حدود 150 ضربه بوده، همچنین این ضربات هم از روی پوست قابل دیدن و هم با دست محسوس هست و من رو خیلی نگران کرده، هفته گذشته سونوی یبوفیزیکال انجام دادم و همه چیز نرمال بود فقط بند ناف جنینم که پسر هست یک دور به گردنش پیچیده، آیا این ضربات نگران کننده هست؟ آیا می تونه سکسکه یا ضربان قلب جنین باشه؟ آیا سونوی داپلر می تونه مفید باشه؟

جواب:

نگران نباش ولی با توجه به اینکه فقط یک دور بند ناف پیچیده شده و جای نگرانی ندارد ولی باز هم توصیه می کنم بعد از هر غذا تعداد حرکت جنین را بشمارید و باید بالای 5 باشد و اگر نصف روز حرکتی دیده نشد سریعأ با متخصص زنانت تماس بگیرید.

 

شهرزاد

دوشنبه 8 آبان 1391 - 12:50

 

سوال:

با سلام

من در هفته 25 هستم هفته پیش حرکات جنین را بیشتر احساس می کردم . اما این هفته خیلی کم . البته شاغل هستم و آخر هفته کارم زیاد بوده است . آیا این وضعیتم باعث نگرانی است یا خیر؟

لطفاً مرا راهنمائی کنید.

جواب:

بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

 

پونه

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 18:06

 

سوال:

سلام من در هفته 38 هستم (37+4روز) شبها حدود ساعاتی مشخص حرکات جنین بسیار شدید می شود و حتی از داخل به جای جای اعضا داخل شکم فشار می اورد البته جنین موقعیت بریج دارد ایا این امر طبیعی است ؟

ممنون

جواب:

بله

 

مهسا

یکشنبه 21 آبان 1391 - 14:14

 

سوال:

تعداد حرکات جنین در هفته 24 چند تا باید باشد؟

جواب:

حداقل بعد از هر وعده غذایی باید حرکت شان را حس کنید.

 

غزل

جمعه 3 آذر 1391 - 19:50

 

سوال:

سلام

من هفته بیست و هفتم رو پشت سر گذاشتم و وارد هفته بیست و هشتم شده ام.

از هفته سیزدهم حرکات آقا پسرم رو به وضوح احساس می کردم و الان که هفته بیست و هشتم هست حرکات ادامه داره .

منتهی حرکاتش هر روز در پاره ی از اوقات خیلی شدید میشه ، به نحوی که لرزش شکمم از روی لباس نیز قابل مشاهده است.

این موضوع باعث ترسم میشه.

آیا حرکت زیادی نوزاد در رحم نیز میتونه نشانه خاصی داشته باشه یا خیر ؟

جواب:

خیر طبیعی است.

 

سپیده

سه شنبه 7 آذر 1391 - 16:15

 

سوال:

سلام من هفته 24 هستم جنینم حرکت میکند بیشتر حالت لگد زدن دارد روزی 3 یا 4 بار حرکت میکند اما حرکاتش خیلی پر قدرت نیست ایا خطرناک است یا طبیعی?

جواب:

اگر در سونو مشکلی مشاهده نشده خیر مشکلی ندارد.

 

افسانه

یکشنبه 12 آذر 1391 - 05:06

 

سوال:

با سلام . من در هفته 18 بارداری اولم به سر میبرم. در طول روز حرکاتی شبیه به حرکت ماهی در آب یا زدن نبض را در قسمت چپ شکم (البته خیلی آروم) و گاهی هم در زیر شکم (قسمت راست و چپ) احساس میکنم. آیا این حرکات گل پسرمه؟

بله

آیا این گفته درست است که اگر جنین در قسمت چپ شکم تکون بخوره بچه دختره و اگه راست شکم تکون بخوره بچه پسره؟