زگیل تناسلی و یا وارت تناسلی

زگیل که به آن وارت و یا  Verruca می گویند، غده‌ای گوشتی است که انواع آن بر روی دست و پاها رشد می‌کند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشد کند. 

زگیل تناسلی[venereal wart, Condyloma acuminatum, Verruca acuminata و یا genital wart]، زگیلی که بر روی آلت تناسلی ایجاد می‌شود.

زگیل معمولاً یک تومور خوش خیم کوچک و زبر است که می‌تواند به گل کلم یا یک تاول سفت و سخت شباهت داشته باشد. 

زگیل‌ها در اثر ژنوتایپ های کم خطر خانوادهٔ ویروس پاپیلوم انسانی (low risk HPV) ، ایجاد می شوند و وقتی با پوست شخص آلوده تماس ایجاد شود واگیردار هستند. 

بیش از 150 گونه ویروس HPV وجود دارد، آن‌ها می‌توانند بر روی پوست، در داخل دهان، بر روی اندام جنسی و نواحی مقعد رشد کنند.

نوع معمول ویروس HPV گرایش برای رشد بر روی پوست را دارد (مانند دست و انگشتان)، در حالی که انواع دیگر ویروس HPV تمایل برای زدن زگیل بر روی آلت تناسلی را دارند.

گونه‌های ۶ و ۱۱ این ویروس، باعث ۹۰٪ موارد زگیل هستند.

این ویروس وارد سلول‌های سطحی پوست ( کراتینوسیت ها) شده، می‌‌توانند ضایعاتی چون زگیل ساده گرفته تا سرطان‌های پوستی‌ غیر ملانومی ایجاد کنند.

نزدیک به ۴ سده پیش از میلاد مسیح، بقراط برای نخستین بار زگیل پوستی‌، و تناسلی را توصیف کرد، و شرح داد که اگر این ضایعات زخمی شوند، می‌‌توانند به سرطان بینجامند.

از آن زمان همگان دانستند که زگیل یک بیماری عفونی‌ است.

بنابراین بر مبنای محل درگیری زگیل به دو گروه زگیل های پوستی و زگیل تناسلی طبقه بندی می شود.

فقط 40 ژنوتایپ آن مربوط به ناحیه تناسلی است و می تواند این ناحیه را آلوده کند.

اغلب این عفونت ها خود محدود شونده (self limited) و بدون علامت بوده و در بسیاری از موارد شناسایی نمی شود.

تایپ های ژنیتال HPV بر اساس ارتباط اپیدمیولوژیک آنها با کانسر سرویکس به دو دسته کم خطر (Low risk HPV) و پر خطر (High risk HPV) طبقه بندی شده اند.

تایپ های کم خطر و غیر سرطانزا می توانند سبب تغییرات با درجه کم اهمیت (low grade) ،  زگیل ناحیه تناسلی و پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده (Recurrent Respiratory Papillomatosis) شوند.

شایع ترین این نوع تایپ ها ، 6 و 11 می باشد که عامل 90% زگیل های ناحیه تناسلی است. 

زگیل‌های مقاربتی عبارت است از زگیل‌های ناحیه تناسلی (شامل مجرای ادرار، آلت تناسلی و مقعد). این زگیل‌ها از سایر زگیل‌ها مسری‌تر هستند. 

علائم کلینیکی 
شکل ظاهری زگیل‌های تناسلی تا حدودی مشابه زگیل‌های عادی است. فقط در محل ایجاد آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. 

دوره واگیری و بروز علایم بیماری بین چند هفته تا دو سال گزارش شده‌است؛ ولی امکان بیشتر شدن این دوره هم وجود دارد.

زیرا ویروس HPV در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود.

زگیل‌های تناسلی در نواحی مخاطی بدن قادر به رشد هستند.این نواحی به شرح زیر می باشند:
ناحیه‌ی تناسلی
ناحیه‌ی مقعد
ناحیه‌ی دهان، لب ها ، زبان و گلو. در صورتی که فرد رابطه ی جنسی دهانی با فرد آلوده برقرار کند امکان بروز زگیل‌ها در اطراف لب ها، دهان، زبان و گلوی فرد وجود دارد.

روش تشخیص و علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

وجود توده هایی برجسته ، سفت ، گوشتی شکل و توپر در اطراف نواحی تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های بسیار کوچک و زگیل های خوشه ای در اندازه هایی بزرگ تر
رنگ زگیل های تناسلی ممکن است همرنگ پوست باشد و در مواقعی هم پررنگ تر و یا کم رنگ تر از آن است .
وجود زگیل ها در اطراف نواحی دهان که می تواند ناشی از ارتباط جنسی دهانی باشد .
احساس سوزش و خارش در محل زگیل ها
بروز حساسیت های متداول در محل زگیل ها
وجود ترشح و رطوبت در محل زگیل ها
احساس درد و خونریزی در مواقعی که زگیل های تناسلی در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته اند و باعث انسداد آن شده است.

زگیل تناسلی در مردان

در مردان زگیل های تناسلی عمدتا در نواحی زیر ایجاد می شود.

نوک آلت تناسلی
طول بدنه ی آلت تناسلی
پوست کیسه های بیضه
مقعد

زگیل تناسلی در زنان

در زنان زگیل های تناسلی عمدتا در نواحی زیر به وجود می آید.

مهبل
نواحی داخلی و خارجی واژن
دهانه ی رحم
مقعد

شکل ظاهری انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان

همان طور که در بالا اشاره کردیم ویروسی به نام HPV عامل ایجاد بیماری زگیل تناسلی است .

این ویروس تیپ های بسیار زیاد و متنوعی دارد .

با انجام یک آزمایش ساده به راحتی می توان تیپ ویروس HPV را که باعث ایجاد زگیل های تناسلی شده است شناسایی کرد و آن را تشخیص داد .

زگیل های تناسلی ظاهر مشخصی دارند .

این زگیل ها به شکل توده هایی سفت و برجسته در اندازه های متفاوتی در نقاط مختلف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می آیند .

زگیل های تناسلی ممکن است به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های مختلف به وجود بیایند یا در اثر رشد و تکثیر ، گسترش یابند و به شکل زگیل های خوشه ای در اندازه های بزرگ تری ایجاد گرند .

زگیل های تناسلی معمولا هم رنگ پوست هستند ولی ممکن است در مواردی کم رنگ تر و پررنگ تر از آن شوند .

فرق زگیل تناسلی با زگیل معمولی

تمامی زائده‌هایی که بر روی بدن بر اثر این عفونت به وجود می‌آیند در اثر ابتلا به ویروس HPV می‌باشد و هیچ عامل دیگری برای ایجاد زگیل‌ها شناخته نشده‌است.

این ویروس دارای تیپ‌های مختلفی است و هر تیپ رفتار جداگانه ای را از خود نشان می‌دهد.

برخی از تیپ‌های این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل‌های معمولی بر روی دست و کف پا و سایر نقاط بدن می‌شوند و معمولاً پس از گذشت ۱۸ الی ۲۴ ماه بدون درمان پزشکی ناپدید شده و از بین بروند.

اما زگیل‌های تناسلی گونه‌هایی از ویروس HPV هستند که بر روی ناحیهٔ تناسلی و مقعد رشد می‌نمایند و در صورتی که شخص ارتباط جنسی دهانی با فرد آلوده به ویروس داشته باشد امکان رشد این عفونت در دهان، لب‌ها، زبان و گلو وجود دارد.

همچنین زگیل تناسلی می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌ها و بیماری‌های مهلکی مانند انواع سرطان از جمله سرطان دهانهٔ رحم و واژن در زنان شوند در صورتی که زگیل‌های معمولی چنین خطری در برندارند. این نوع زگیل ها می توانند باعث ایجاد خارش ، سوزش و رطوبت شوند . 

آیا زگیل‌ها به خودی خود از بین می‌روند؟

اغلب زگیل‌ها خود به خود ناپدید می‌شوند اگرچه ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها به طول انجامد تا ناپدید شوند.

اما بعضی از زگیل‌ها هم خود به خود از بین نمی‌روند. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چرا بعضی زگیل‌ها به خودی خود ناپدید شده، و بعضی دیگر نمی‌شوند.

برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی معمولاً دو روش کرایوتراپی و لیزر زگیل تناسلی تجویز می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

انتقال از شخصی به شخص دیگر

زگیل‌های دستگاه تناسلی بسیار مسری هستند و ممکن است از فردی، در حین آمیزش جنسی دهانی، مهبلی و مقعدی به فرد دیگری انتقال یابد.

در خانم‌ها، زگیل ممکن است در داخل مهبل رشد کند و حتی آن‌ها از این موضوع مطلع نباشند و امکان دارد بدون آگاهی از این موضوع شوهر خود را آلوده کنند.

اساساً انتقال ژنیتال ، از طریق تماس جنسی (معمولاً همراه با مقاربت یا Coital) و یا تماس های نزدیک (intimate) مانند تماس دهانی - ژنیتال ، ژنیتال - ژنیتال غیر مقاربتی  (Non coital) صورت می گیرد. 

کاندوم مانع از انتقال ویروس می‌شود، مگر آنکه ویروس از پوست ناحیه‌ای که کاندوم نمی‌پوشاند منتقل شود.

بنابراین توصیه می شود از ابتدای رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود و این کار تا پیش از دخول به تاخیر انداخته نشود.

بنابراین مقاربت برای انتقال عفونت ضروری نیست.

در یک سری از مقالات گزارشاتی از وجود عفونت در دختران باکره گزارش شده است که به نظر می رسد اغلب آنها با رفتارهای غیر مقاربتی مرتبط باشد.

انتقال HPV بین شرکاء جنسی بسیار شایع است ، هرچند که در این نوع انتقال ، انتقال از زنان به مردان شایع تر از انتقال از مردان به زنان می باشد.

راههای غیر جنسی انتقال نظیر انتقال از مادر به جنین از طریق کانال زایمان و یا وسایل پزشکی (مثل پروب واژینال سونوگرافی) کمتر شایع است.

ثابت ترین عامل پیشگویی کننده عامل انتقال ، میزان فعالیت جنسی یک فرد ، بخصوص تعداد شرکاء جنسی یک فرد است و هرچه بیشتر امکان انتقال هم بیشتر می شود.

دوره کمون 
دور کمون زگیل تناسلی قابل مشاهده بین 3 هفته تا یکسال است، ولی دوره نهفتگی تا چندین سال هم گزارش شده است که می تواند در یک رابطه طولانی مدت برای زوج ها گیج کننده و استرس زا باشد.

مثلاً ممکن است به علت دخالت سیستم ایمنی HPV تحت کنترل قرار گرفته و کاملاً پاک شده باشد و یا بصورت نهفته برای سالها حفظ شده باشد و سپس بصورت تاخیری علایم بیماری و یا زگیل تناسلی ظاهر شود که سبب مشکلات و شبهاتی در زندگی خانوادگی این افراد شود.

بنابراین زمان اکتساب را نمی توان بصورت قطعی مشخص کرد (زیرا این زگیل ها بعد از سالها دوره نهفتگی خودش ظاهر شده).

تایپ های فوق می تواند به زوجین (حتی در غیاب ضایعه و یا زگیل قابل مشاهده) انتقال یابند.

بنابراین شرکای جنسی می توانند HPV را به راحتی بین خود به اشتراک بگذارند.

استفاده از کاندوم، در صورتی که بصورت درست و مداوم صورت بگیرد، می تواند تا حدود 70% جلوی انتقال زگیل را بگیرد، ولی از آنجائیکه بافت های اطراف زگیل نیز اغلب حاوی HPV هستند استفاده از کاندوم نمی تواند بصورت کامل جلوی انتقال زگیل را بگیرد.

بهتر است تا زمان از بین رفتن زگیل از رابطه جنسی با پارتنر جدید خودداری شود، هرچند ممکن است ویروس بعد از حذف زگیل در بدن باقی بماند و به شریک جنسی جدید منتقل شود.

سیر طبیعی عفونت HPV

اغلب عفونت های HPV گذرا و بدون علامت هستند و مشکل بالینی ایجاد نمی کنند. 

در زگیل های تناسلی هم مهم این است که بدانیم، اکثر افراد فعال از لحاظ جنسی ممکن است بدون آنکه هرگز خودشان متوجه شده باشند به عفونت ناشی از HPV مبتلا شده باشند و بهبود یافته باشند.

متوسط دوره یک عفونت جدید HPV (منظور یک ژنوتایپی که قبلاً به آن مبتلا نشده اند) ، در زنان و مردان تقریباً 8 ماه است.

ویروس اثر پینگ پونگی (ping pong effect) ندارد یعنی یک زوج در یک رابطه یکدیگر را مکرر آلوده نمی کند.

بعد از تماس یک فرد با یک ژنوتایپ از HPV و پاکسازی آن ، فرد احتمالاً به آن ژنوتایپ خاص ایمنی پیدا می کند.

بنابراین عفونت مجدد می تواند با تایپ جدیدی از HPV و در یک رابطه جدید رخ دهد.

خطر عفونت مجدد (re-infection) با یک تایپ خاص HPV نادر است.

در پاکسازی ویروس هم ایمنی سلولار و هم هومورال (تولید آنتی بادی) بر علیه یک ژنوتایپ خاص ایجاد شده و منجر به پاکسازی ویروس می شود.

پیشگیری

برای پیشگیری از این آلودگی واکسن وجود دارد، توصیه می‌شود هم خانم‌ها و هم آقایان از واکسن چهارگانه  و نه گانه HPV (گارداسیل) استفاده کنند (سه نوبت).

این واکسن از زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی زنان و مردان که به ویروس ربط دارند پیشگیری می‌کند.

توصیه می‌شود تمام مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند این واکسن را تزریق کنند.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده است که افراد زیر 21 سال و 21 تا 30 ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا 50 درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

شیوع

متاسفانه با تغییر نگرش و الگوهای روابط جنسی در میان جوانان در جوامع امروزی ، سن ابتلا به این بیماری بسیار کاهش یافته و بسیاری از افراد در سنین پایین درگیر این بیماری می شوند .

میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است و حتی کودکان هم ممکن است به این بیماری دچار شوند .

 در ایران آمار کشوری از شیوع این ویروس به خصوص در مورد آقایان وجود ندارد.

بیشتر تحقیقات انجام شده در باره رابطه ویروس با سرطان دهانه رحم بوده است.

اما تحقیقات موجود رقمی بین ۵ تا ۱۳ درصد جمعیت زنان را به این ویروس آلوده می‌دانند که با متوسط شیوع جهانی (۹ تا ۱۳ درصد) مطابقت دارد.

با اینحال برخی تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که شیوع در ایران پایینتر از متوسط در خاورمیانه و دنیاست.

اگر شیوع این ویروس به اندازه شیوع جهانی آن باشد به سادگی می‌توان فهمید که افراد آلوده در ایران تعدادشان باید بسیار بیشتر از یک میلیون نفر باشد.

برای پیشگیری از این بیماری، شستشوی مناسب نواحی تناسلی پیش و بعد از رابطه جنسی با آب و صابون، استفاده از کاندوم از ابتدای رابطه جنسی و پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد بسیار مهم است.

در تحقیقی در ایران بر روی والدینی که کودکان مدرسه‌ای دارند، ۷۶ درصد پدران و مادران درباره HPV هیچ اطلاعی نداشتند.

آخرین آمار ابتلا به ایدز در ایران نشان می‌دهد الگوی انتقال از اعتیاد تزریقی به رابطه جنسی تغییر پیدا کرده است.

جمعیت جوان و آموزش ناکافی در شیوع بیماری‌های آمیزشی نقش مهمی دارد بنابراین می‌توان حدس زد در نبود آموزش همگانی کافی، HPV هم مثل دیگر بیماری‌های آمیزشی شیوع بیشتری پیدا کند.

درمان
در بیشتر موارد، زگیل‌های تناسلی، پس از ۱۸ تا ۲۴ ماه، بدون بکارگیری هیچ روش درمانی، به خودی خود از بین می‌روند و یا بدون تغییر باقی بماند یا اینکه گسترش پیدا کند و عفونی شود.

توجه مهم این است که بسیاری از درمان هایی که برای زگیل در ذیل معرفی می شود خود زگیل را از بین می برد ولی خود ویروس تا مدتها ممکن است باقی بماند و به همین علت عود مجدد بیماری (بخصوص در سه ماهه اول بعد از درمان) زیاد دیده می شود. 

از آنجائیکه زگیل تناسلی در طریق تماس جنس منتقل می یابد، بنابراین در صورت وجود زگیل تناسلی قبل از شروع درمان بهتر است از نظر سایر عفونت های منتقله جنسی (STDs) ها باید مورد بررسی قرار گیرند و در صورت وجود باکتری و یا ویروس دیگری ابتدا آنها درمان پیدا کنند و سپس به درمان زگیل تناسلی بپردازیم.

درمان به شکل زگیل، اندازه ، تعداد و محل آنها بستگی دارد.

هدف درمان برداشتن زگیل مشخص است.

میزان تاثیرگذاری و موفقیت درمان متغیر است و به اندازه و نوع زگیل، روش درمان و واکنش سیستم ایمنی در مقابله با ویروس بستگی دارد.

برخی بیماران نیازی به درمان ندارند یا خود ترجیح می‌دهند که تحت درمان قرار نگیرند.

با این حال اکثر زگیل‌ها پس از شروع درمان به سرعت از بین می‌روند.

زگیل تناسلی عامل ویروسی دارد و باکتری منشأ آن نیست، بنابراین آنتی بیوتیک کاربردی در درمان آن ندارد.

زگیل‌های کوچک را می‌توان با داروهای موضعی مانند پودوفیلین درمان کرد.

برای زگیل‌های بزرگتر، نیتروژن مایع به کار می‌رود(یخ درمانی). برخی زگیل‌های بزرگتر نیازمند درمان با لیزر، الکتروکوآگولاسیون یا برداشت جراحی هستند. 

بطور کلی روش های درمانی متعددی برای درمان انواع زگیل وجود دارد که در ادامه با این روش ها آشنا خواهیم شد:

درمان با لیزر

لیزر درمانی موثرترین و قطعی ترین نوع درمان برای از بین بردن انواع زگیل است .

در این روش درمانی با تاباندن اشعه ی لیزر بر روی زگیل ها می توان بافتهای آسیب دیده را از بین برد .

درمان جراحی
در این روش به وسیله ی انجام عمل جراحی زگیل ها به طور کلی برداشته می شود . این روش مختص موارد خاص است .

درمان با کرایوتراپی
کرایوتراپی ( منجمد کردن ) از موثرترین و آسان ترین روش ها برای از بین برد زگیل هاست .

در این روش با استفاده از موادی مانند نیتروژن مایع زگیل ها را در دمایی بسیار سرد و تحت حرارت بسیار پایین فریز کرده و آنها را از بین می برند .

سوزاندن
از متداول ترین روش های از بین بردن انواع زگیل است که به وسیله ی جریان برق زگیل ها را از ریشه می سوزانند .

اگر روش‌های دیگر هیچکدام جواب ندهد آخرین راه سوزاندن یا بریدن زگیل می‌باشد که مؤثرترین راه نیز هست و باعث سوزانده شدن ریشه زگیل می‌شود. 

داروهای موضعی
- سالیسیلیک اسید: بعد از حمام رفتن و هر روز بر روی زگیل سالیسیلیک اسید را مالیده شود. این اسید در عمق پوست نفوذ می‌کند و وقتی پوست خیس باشد این عمل بهتر انجام می‌شود.

- ایمی‌کیمود و یا داروهایی مانند پدوفیلین اگر به صورت موضعی بر روی زگیل ها استعمال شوند می توانند تا حد زیادی در از بین بردن زگیل ها موثر باشند.

درمان های گیاهی و یا خانگی

یکی دیگر از روش‌های تجربه شده که سریعاً زگیل را بهبود می‌بخشد؛ مالیدن شیرهٔ برگ درخت انجیر بر روی زگیل است. در این روش؛ یک عدد برگ انجیر را از درخت جدا کرده و شیرهٔ سفید بیرون زده از انتهای برگ انجیر مستقیماً بر روی زگیل قرار داده می‌شود. در خیلی از موارد؛ حتی یک بار استفاده از این روش به از بین رفتن کامل زگیل می‌انجامد ولیکن دربارهٔ بسیاری از زگیل‌ها؛ این عمل می‌بایست چند بار و تا زمان از بین رفتن کامل زگیل تکرار شود.

- عسل طبیعی: یکی از مؤثرترین راه‌های درمان زگیل عسل است. چند قطره عسل طبیعی را روی پارچهٔ نخی بریزید و بر روی محل مورد نظر بگذارید. این کار را یک هفته ادامه دهید.

- سرکه سیب: یک پنبه را آغشته به سرکه سیب طبیعی نموده و به مدت 20 ثانیه روی زگیل بگذارید (بهتر است دور زگیل با یک پمادی که پایه روغن دارد مثل وازلین پوشانده شود تا از سوختگی بافت سالم دور زگیل جلوگیری شود). دو تا سه بار در هفته اینکار انجام شده تا زمانی که بطور کامل زگیل خوب شود.

در درمان زگیل های تناسلی شواهد بیانگر این نکته است که سیگاری‌ها به خوبی غیرسیگاری‌ها به درمان واکنش نشان نمی‌دهند.

اگر درمان اول موفقیت آمیز نباشد، درمان دیگری یا ترکیبی از درمان‌ها امتحان می‌شود. احتمال عود کردن زگیل نیز وجود دارد.

استفاده از صابون عطری، روغن حمام، نشستن در کف حمام، استفاده از کرم و لوسیون های واژینال تا زمان اتمام درمان ممنوع است، چون این فراورده‌ها پوست را تحریک می‌کنند.

بیمار موظف است پزشک را از باردار بودن یا احتمال بارداری خود مطلع کند، چون حاملگی بر انتخاب نوع درمان اثر می‌گذارد.

مقالات مرتبط با زگیل تناسلی و یا وارت تناسلی

پرسش و پاسخ

سوال 1403/03/01

سلام من شوهرم زگیل داره منم دوتا دارم رفتم آزمایش اچ پی وی دادم منفی شدم بهم محلول داد دارم استفادهذمیکنم وکوچیک شده اگه کلا ازبین رفت ودوباره بعدازمدتی دراومد چیکارکنم باز ازاون محلول استفاده کنم؟

پاسخ مدیر 1403/03/01

می توانید توسط متخصص پوست لیزر انجام دهید .

سوال 1403/02/16

سلام من دانه های سیاه رنگی روی آلت تناسلی ام وجود داره که کم کم نفوذ میکنن و پوست رو کمی سوراخ میکنن و وارد پوستش میشن دلیلش چیه

پاسخ مدیر 1403/02/16

باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید

سوال 1403/02/11

سلام وقت بخیر من ۶ سال پیش رابطه پرخطر اورال داشتم و چند وقت بعدش یه سری ضایعه سقف دهانم پشت دندانم زد . ولی بعد از ۶ سال بدون تغییر مونده. یه سری ضایعه گوشتی جنس خود سقف دهانم هست بدون درد .ممکنه زگیل باشه و مونده باشه بعد از این مدت؟

پاسخ مدیر 1403/02/11

توسط متخصص دهان و دندان ویزیت شوید در صورت لزوم نمونه برداری از ضایعه صورت بگیرد و یا طبق صلاحدید ایشان تست oral hpv انجام شود

سوال 1403/01/27

سلام وقت بخیر، من دو ماه پیش در حد دو دقیقه شاید رابطه جنسی دهانی داشتم ،و پارتنرم قبلن واکسن گارداسیل زده آیا امکان بروز زگیل دهانی باز وجود داره؟؟؟

پاسخ مدیر 1403/01/27

در جایی که مخاط درگیر شود امکان انتقال هست

سوال 1403/01/18

سلام زگیل تناسلی درون واژن و رحم هم ایجاد میشه؟ اگه باشه چجوری قابل از بین رفتن؟

پاسخ مدیر 1403/01/18

. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1403/01/17

سلام وقتتون بخیر.من ۳ عدد ضایعه خیلی کوچیکه روی بیضه هام دراومده. از کجا بفهمم زگیل تناسلی هستش یا چیز دیگه ای؟

پاسخ مدیر 1403/01/17

ویزیت متخصص اورولوژی شوید

سوال 1403/01/09

سلام وقتتون بخیر من متوجه یک خال گوشتی به اندازه تقریبا کوچکتر از ۲ میلی متر شدم

پاسخ مدیر 1403/01/09

متخصص پوست مراجعه کنید تا دقیق بررسی کنند و در صورت صلاحدید ایشان تست های مرتبط انجام شود تا علت یابی شود و برداشته شود

سوال 1402/12/22

سلام وقت بخیر، آقا هستم ۳۵ ساله اخیرا متوجه زگیل تناسلی روی آلت شدم و بلافاصله اقدام به درمان کردم و با روش کرایو زگیل رو از بین بردم ولی بعد از ۲۰ روز دوباره همون ناحیه و به همون شکل و اندازه زگیل دراومد مجدد مراجه کردم و کرایو انجام شد، میخاستم بدونم علت برگشتش چی بوده چون من تمام نکات رو رعایت کرده بودم و فکر میکردم از بین رفته ولی برگشت و اینکه امروز متوجه شدم مقعدم میسوزه و خارش داره و دور سوراخش متورم شده، آیا اون هم میتونه زگیل باشه یا خیر

پاسخ مدیر 1402/12/22

زگیل‌های تناسلی تا زمانی که خود ویروس به طور کامل از بین نرفته است، احتمال عود مجدد دارند؛ حتی در صورتی که زگیل‌ها از بین رفته باشند و ظاهرا علامتی از وجود آنها در بدن دیده نشود. اما اگر ویروس HPV نابود شده باشد، زگیل‌ها دیگر عود نمی‌کنند. مقعد هم باید بررسی شود . احتمال دارد به علت موارد مذکور باشد

سوال 1402/12/12

سلام من ۶ ماه بعد از رابطه تست hpv pcr دادم و منفی بود با توجه به اینکه رابطه نداشتم باید بازم تست بدم؟

پاسخ مدیر 1402/12/12

خیر نیاز نیست

سوال 1402/11/10

سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه مجرد هستم رابطه اصلا نداشتم و از وسایل شخصی کسی استفاده نکردم اما ۳ سال پیش متوجه یک برجستگی خیلی رو روی لابیلام شدم بعضی وقتا میبینمش بعضی وقتا هم نه پزشک زنان هم معاینم کرد گفت چیزی نیسا ایا احتمال زگیل تناسلی هست و اینکه زگیل تناسلی ممکه به روی نوک سینه منتقل شود؟

پاسخ مدیر 1402/11/10

باید متخصص ظاهر را ببیند و براساس آن نیز نمونه گیری انجام شود و تصمیم گیری شود. د. هرگونه تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس اچ پی وی می‌تواند باعث انتقال ویروس HPV زنان شود.

سوال 1402/10/19

سلام دکتر وقت بخیر خسته نباشید دکتر پوست زیر آلتم یه تیکه مث سمباده دون دون شده عکسشو میفرستم ببیند زگیل هست یا نه؟ قبل هیچ رابطه ای نداشتم. ولی خود ارضایی به صورت خوابیده و مالش به لباس زیر دارم. میتونه از اصحکاک پوست آلت با لباس زیر باشه؟ تشخیصتون برام مهمه دکتر. خسته نباشید

پاسخ مدیر 1402/10/19

باید متخصص پوست یا متخصص اورولوژی بررسی کند. مواردی که گفتین می تواند تاثیر داشته باشد.

سوال 1402/10/16

سلام مرسی از توضیحات خوبتون .من یازده سال هست ازدواج کردم و تو این مدت رابطه ای غیر از همسرم نداشتم و همسرم هم همینطور ولی امروز متوجه سه تا ضایعه شبیه به گل کلم با رنگ سفید در ناحیه تناسلی شدم بیماری شقاق مقعد هم دارم ممکنه به خاطر عفونت ناشی از اون ناحیه دچار این ویروس شده باشم ؟یا بعد از این همه سال ممکنه از گذشته باشه و الان نشون داده؟حدود دو ماه قبل آزمایش پاپ اسمیر و HPV دادم جواب منفی بوده

پاسخ مدیر 1402/10/16

توصیه می شود ویزیت متخصص زنان یا پوست شوید . ممکن است اصلا زگیل تناسلی نباشد چون اصولا سفیدرنگنمی باشد . لذا پزشک باید نظر دهد

سوال 1402/09/16

با افراد مختلفی رابطه داشتم ولی همشون محافظ شده بودن. این چند سال هیچ مشکلی نداشتم تا دیروز دیدم زگیل دراوردم. باید چکار کنم بیشتر نشه؟ بهم زنگ بزنید دارم از استرس میمیرم و زنگ نزنید خودم رو میکشم 09132087554

پاسخ مدیر 1402/09/16

باید آزمایشگاه تست HPV PCR بدهید.طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/09/09

یه سوال دادم اینکه در بدن تود انسان صرف اینکه دستت به زگیل بخوره و بعد به جای دیگه پوست بخوره ویروس انتقال پیدا می کنه و یا اینکه باید پوست زخمی باشه و ویروس وارد لایه زیرین پوست بشه ؟ سوال دوم این هست که ایا شستن با مایع دستشویی و یا صابون کفابت می کنه و سوم اینکه ایا سرکه که ۵ درصد اسید استیک داره این ویروس رو از لین می بره؟

پاسخ مدیر 1402/09/09

مخاط آلوده در تماس باشد امکان انتقال صد در صد است

سوال 1402/09/05

سلام.همسر بنده به تازگی آزمایش دادد و تو نتیجش نوع ۴۴ مثبت ده، میخواستم بدونم با زدن واکسن و توصیه هایی که کردین تو صفحتون چقد احتمال خطر وجود دارد و آیا اینکه بعد از رعایت این نکات و گذر زمان میتونیم مطمئن بشیم که ویروس پاک شده از بدن؟

پاسخ مدیر 1402/09/05

بله با تقویت سیستم ایمنی امکان پاک شدن ویروس از بدن هست

سوال 1402/08/20

سلام.وقتتون بخیر..من ۲ سال پیش حدودا اومدم آزمایشگاه نیلو تست پاپ و hpv دادم.هر دو منفی بود.رابطه پرخطری هم نداشتم این مدت .آیا لازم هست مجدد تست بدم؟

پاسخ مدیر 1402/08/20

دستورالعمل‌های معتبر کنونی توصیه می‌کنند که زنان از سن 21 سالگی هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند تا از سرطان سرویکس جلوگیری شود.

سوال 1402/08/10

سلام دکتر من دچار زگیل درون مقعد شدم امکانش هست ک برام لیزر انجام بدن؟

پاسخ مدیر 1402/08/10

متخصص پوست باید بررسی کنند

سوال 1402/07/23

باسلام اگه تست اچ پی وی کم خطر توآزمایشگاه منفی بشه آیا این یعنی ازبدن پاک نشده درحالی که گفتین ویروسهای اچ پی وی کم خطر همیشه در بدن باقی می مانن؟ خواهش می کنم پاسخ بدین ممنونم

پاسخ مدیر 1402/07/23

خیر . ویروس HPV منفی یعنی مبتلا نمی باشید و ویروس یا نیست یا اینقدر کم است که قابل بررسی نمی باشد و مشکلی هم ایجاد نمی کند. به طور کل سیستم ایمنی قوی اغلب ویروس ها را پاک می کند حتی ویروس های پر خطر را . نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد.. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. و غربالگری های لازمه را انجام دهید .

سوال 1402/07/23

شرمنده اینکه گفتین نقطه نظرات ضد ونقیضی وجود داره منظورتون به پاک شدن ویروسهای اچ پی وی پر خطر هم بود یا منظورتون ویروسهای اچ پی وی کم خطر؟

پاسخ مدیر 1402/07/23

لطفا دقیق ادرس دهید

سوال 1402/07/15

دکتر خانم من ۵ سال پیش نوع ۱۶ و ۱۸ داشت و در نهایت به سرطان دهانه رحم مبتلا شد و پس از چهار سال شیمی درمانی و رادیوتراپی و جراحی خوب شد و من هم از ۵ سال دو تا زائده گوشتی کوچک در کشاله ران ام هست و تغییری نداشتند و اخیر یکی از آنها کمی بزرگتر شده سوال من این است آیا آنها برای من هم سرطان زا خواهند شد؟برای درمان قطعی آنها باید چه کنم؟‌درضمن من لندن ساکن ام

پاسخ مدیر 1402/07/15

توصیه می شود توسط متخصص اورولوژی یا پوست ویزیت شوید .در خانم ها بسیار خطرناک تر است نسبت به اقایان و برخی از سویه‌های ویروس HPV در مردان صرفا عامل زگیل تناسلی می‌شوند؛ اما برخی از سویه‌های این ویروس هم هستند که علت سرطان مقعد به‌شمار می‌آیند. سالانه بیشتر از ۴۲ هزار نفر در آمریکا به سرطان مرتبط با اچ پی وی مبتلا می‌شوند که از این رقم ۱۸۳۰۰ نفر مرد هستند. از عوارض زگیل تناسلی مردان می‌توان به بروز سرطان‌های زیر اشاره کرد: بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های مقعد در مردان به‌خاطر ویروس اچ پی وی است. بیش از ۶۰ درصد سرطان‌های آلت تناسلی در مردان از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. ۷۰ درصد سرطان‌های لوزه، پشت زبان و گلو هم به‌خاطر ویروس اچ پی وی در مردان است.

سوال 1402/07/08

سلام خسته نباشید جناب من حوود۱۰سال پیش۱ضایعه قسمت ناحیه تناسلی داشتم نمیدونستم اصلا چیه بعدا هم ک فهمیدم دنبال درمان نرفتم حدود۸.۹سال همین یکی دوتا دونه بودن ولی طی حدود۱سال خیلی زیاد شدن بطوری ک اطراف الت تناسلی پر شده بود خیلی دنبال درمان قطعی گشتم ولی همه گفتن فقط ازروی پوست پاک میشه ولی داخل بدن میمونه هیچ ازمایشی هم ندادم ولی تازگیه طی ۲.۳ماه کم کم همشون رفتن ک الان فقط۱دونه مونده ک همونم داره پاک میشه این جریانش چیه چطوری بعد۷-۸سال۱دفعه طی۲-۳ماه کامل پاک شدن امکان داره کلا بیماری پاک شده باشه یا امکان داره به نوع پرخطری تغییر یافته باشه ک ازروی پوست پاک شدن؟؟؟تورو خدا کامل راهنمایی کنید خیلی نگرانم ممنون

پاسخ مدیر 1402/07/08

نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد . توصیه می شود تست hpv pcr بدهید تا دقیقا بررسی شود که مببتلا هستید یا نهه . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. براسا نتایجآزمایشاتتان می توان ادامه روند پیگیری را راهنماییتان کنیم

سوال 1402/07/05

سلام آقای دکتر من دچار روده ی تحریک پذیر هستم و یه رابطه ی مقعدی داشتم ک دوهفته بعد پارتنرم زیگیل گرفته بود من الان یک ماه و نیمه که گذشته و هیچ برآمدگی ای نمیبینم دکتر هم رفتم و برام ایمونیس نوشتن فقط بنظرتون باید چیکار کنم من اصلا از استرس خیلی وقته ک خواب ندارم

پاسخ مدیر 1402/07/05

تست HPV PCR بدهید .نبودن زگیل دلیل بر مبتلا نبودن به ویروس HPV نمی باشد .به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کل م و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/07/01

سلام خسته نباشید.حدوددوماه پیش تست پاپ اسمیرم منفی شدولی یه ضایعه گوشتی همرنگ پوست دهانه ی واژن دیدم دکترزنان گفتن چروک پوستیه ولی مجدددکترمتخصص انکولوژی کولپوسکپی انجام دادم ژنوتایپ۱۶هست.چطور این تناقض جواب هستش؟وچطور به جواب آزمایشاتم اطمینان داشته باشم درستن یانه؟من هرگزرابطه ی اضافی یاپرخطرنداشتم و۴۵سال سن دارم.ودارم قرصهای تقویتی رومصرف میکنم.لطفا منوراهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1402/07/01

پاپ اسمیر و کولپوسکوپی مهمترین آزمایش های غربالگری سرطان سرویکس در زنان هستند. هر چند این دو آزمایش کاربرد مشابهی دارند، اما از بعضی جهات با هم متفاوتند. فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی عبارت است از: ۱- نوع تست اولین تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در این است که تست پاپ اسمیر یک آزمایش اولیه برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. اما کولپوسکوپی یک تست تکمیلی است که نتایج پاپ تست را تایید یا رد می کند. ۲- تکرار آزمایش تست پاپ اسمیر بسته به سن و وضعیت سلامتی زنان به صورت دوره ای سالانه یا هر سه سال یکبار تجویز می شود. اما بصورت روتین در صورتینیاز به آزمایش کولپوسکوپی دهانه رحم را خواهید داشت که تست پاپ اسمیر یا تست HPV شما مثبت باشد. البته بدلیل خطاهای موجود در تست پاپ اسمیر، پزشکان توصیه می کنند هر سه سال یکبار تست کولپوسکوپی را انجام دهید.همترین فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در این است که تست کولپوسکوپی دقت بالاتری نسبت به پاپ اسمیر دارد و بالای ۹۹ درصد است. در حالی که پاپ تست حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دقت دارد. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، توصیه می شود . برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/06/24

سلام وقت بخیر پارتنر بنده تو محل کارشون متوجه شدن که دو نفر از همکارانشون مبتلا به زگیل تناسلی شدن و برای پیشگیری از ابتلای خودشون واکسن گارداسیل تزریق کردن .الان ۲ دوز تزریق کردن و منتظر دوز سوم هستن .چند روزه متوجه یک زائدخ ی گوشتی خیلی ریز که از داخلش مو هم دراومده شدن.درد و خارش نداره . میخواستم بپرسم ممکنه با وجود تزریق دو دوز گارداسیل این زائدخ ی ریز زگیل باشه؟!ممنون از پاسخگوییتون

پاسخ مدیر 1402/06/24

توجه داشته باشید وقتی مو به داخل پوست برگشته و در داخل آن رشد می‌کند، توده ای مملو از مایع ایجاد می شود که ممکن است به کیست تبدیل شود. با تشکیل کیست مویی، ناحیه متورم می شود.کیست ممکن است سفت ، نرم ، بزرگ یا کوچکتر از یک نخود باشد. برخی از کیست ها می توانند در زیر پوست ایجاد شوند و برخی دیگر نیز ممکن است در نزدیکی سطح پوست باشند و با یک سر سفید یا زرد مشخص شوند.معمولاً کیست ها احساس درد ایجاد نمی‌کنند مگر اینکه عفونی شوند. کیست آلوده ممکن است قرمز ، خارش دار و حساس باشد. کیست هایی که در اثر یک موی رشد یافته حاصل می شوند اغلب بدون درمان از بین می روند. گاهی درمان در منزل می تواند کمک کند ، اما گاهی اوقات ، فرد نیاز به مراجعه به پزشک دارد. باید پزشک ببیند ولی به احتمال زیاد کیست مویی می باشد و زگیل نیست . گارداسیل ایمنی خیلی خوبی می دهد ولی تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1402/06/15

سلام داراب هستم . من سال ۹۶ ازدواج کردم و ۲ ماه پیش جدا شدم بعد ازدواج هم با کسی بجز خانمم رابطه نداشتم سال ۱۴۰۱ زگیل در محل یک بریدگی در آلت که ۱۰ سال پیش ایجاد شده بود شروع به رشد کرد ایشون آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی دادن و گفتن مبتلا نیستن ( من خودم آزمایش را ندیدم ) ایا امکانش هست از رابطه ای که من ۶ سال قبل از اولین زگیل داشتم مبتلا به اچ پی وی شده باشم و زگیل ۶ سال بعد تازه رشد کند؟

پاسخ مدیر 1402/06/15

بستگی به سیستم ایمنی تان دارد و ژنوتیپ و نوعی از ویروس HPV که به ان مبتلا شده اید

سوال 1402/06/12

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم کسی که فقط ی دونه زگیل تناسلی داره امکان داره که همون ی دونه تکثیر پیدا کنه و تعدادش در ناحیه تناسلی بیشتر بشه ؟

پاسخ مدیر 1402/06/12

گیل های تناسلی ممکن است به شکل تک زگیل هایی پراکنده در اندازه های مختلف به وجود بیایند یا در اثر رشد و تکثیر ، گسترش یابند و به شکل زگیل های خوشه ای در اندازه های بزرگ تری ایجاد گرند .

سوال 1402/05/15

سلام و خسته نباشید شوهر من یک سال پیش بدون اینکه رابطه جنسی داشته باشه دچار زگیل تناسلی شده رفت لیزر کرد من هم تست دادم منفی شد . بعد یک سال دو باره زگیل ها برگشته ان من هم نگرانم ایا دوباره تست بدهم ؟

پاسخ مدیر 1402/05/15

برداشتن زگیل به معنی پاک شدن بن از ویروس نیست فقط ظاهر امر را پاک کرده اند . لذا توجه داشته باشید تا پاک نشدن ویروس از بدن به طور کامل امکان عود مجدد ویروس هست و توجه داشته باشید که در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد می بشد

سوال 1402/05/12

سلام، وقت بخیر ... چطوری ممکنه نوع کم خطر پاک نشه و پر خطر پاک بشه؟!! چه توجیه علمی داره

پاسخ مدیر 1402/05/12

نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توجه داشته باشید که ژنوتیپ ویروس ها و تاثیرشان متفاوت است . اینکه پر خطر است به معنی این است که ریسک بیشتری برای ایجاد تغیرات سلولی و تبدیل شدن سلول ها به سلول های سرطانی دارد

سوال 1402/04/26

باسلام سوال دیگه اینکه آیا بعد از اچ پی وی تست منفی برای کسی که قبلا هم موارد پرخطر رو داشته باشه وهم کم خطر بعد ازاینکه مجدد تستش منفی شد آیا توسط سیستم ایمنی همه ی ویروسها پاکه شما به یکی گفتین پاکه ونیاز مجدد به دادن تست برای اورال ندارد چون سیستم ایمنی بدن ویروسهارو ازبین برده

پاسخ مدیر 1402/04/26

بله تستان منفی شد نیاز به تست مجدد نیست

سوال 1402/04/14

سلام وقت بخیر .من چند سال قبل کف پام زگیل داشتم با چندجلسه فریز کردن همه زگیل ها از سطح پوستم رفتن ولی اطلاعات دقیقی نداشتم که این ویروس توی خون آدمه تازگی متوجه شدم که فریز ولیزر....راه قطعی نیست اما ی مشکل بعد گذشت ۳ سال متوجه شدم زیربغلم چن تا دونه در اومده که بهشون مشکوکم که زگیل باشن یان ن خارش دارن ن سوزش هیچی میخوام بپرسم آیا اینا زگیل هستن و سوال بعدیم اینکه میشه به طور هم زمان دو ناحیه از بدن زگیل بزنه یعنی هم زیربغل هم ناحیه تناسلی چون ی چند روزی هست احساس میکنم ی چیز ریز خیلی ریز مث نوک سوزن ریز در ناحیه تناسلی در اومده به طوری که هر چی با اینه نگاه کردم با چشم معلوم نیست فقط با لمس کردن کمی زیر دست حس میشه و از اونجایی که قبلا رو پام داشتم دارم میترسم میشه راهنمایی کنین و به وسوالاتم جواب بدین ممنون میشم

پاسخ مدیر 1402/04/14

باید حتما ظاهر دانه ها یا به عبارتی خم یا زگیل توسط متخصص پوست بررسی شود تا تشخیص قطعی گذاشته شود. امکان اینکه نقاط مختلف بدن زگیل داشته باشد نیز هست

سوال 1402/03/06

سلام من اصفهان هستم و نمیدونم کدوم ازمایشگاها معتبرن و با تحقیق هم به نتیجه نرسیدم تست اج پی وی اورال به روش pcr دادم، معتبر نیست؟ حس کردم ته گلوم دونه هایی هست و کنار لبم برامدگی که سوهان نرم کشیدن روش و به حلقم هم یک چنگک..جواب منفی بود میخوام ببینم درسته یا نه خیلی نگرانم بهم جواب بدید

پاسخ مدیر 1402/03/06

تست اورال 70 درصد صحت دارد (. فقط دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد.

سوال 1402/03/04

سلام و خسته نباشید آیا در سنین بالا امکان انتقال ویروس وجود دارد

پاسخ مدیر 1402/03/04

بله و هرچه سیستم ایمنی ضعیف تر امکان انتقال بیشتر

سوال 1402/02/27

سلام من زگیل تناسلی دارم وزبونمم پاشیده ۴ماه از محصولات گانودرمااستفاده میکنم ولی اصلا تغییری نکردم میشه بگید چیکارکنم خیلی میترسم

پاسخ مدیر 1402/02/27

مصرف قهوه گانودرما تایید نشده (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/02/12

سلام وقتتون بخیر برای موضوع زیگیل تناسلی من این علائم رو دارم میخواستم راهنماییم کنید : در پشت آلت قسمتی که پوست جمع شده بیشتر هست زائده هایی مشاهده کردم که با دست زدن بهشان اطرفشان قرمز می شود و گاهی هم خارش خفیف دارم و از نظر شکلی هم خیلی زائده ها شبیه به زیگیل هستند ولی خیلی کوچکند و در عکس نمی افتند و رابطه جنسی هم نداشتم ببخشید ممنون ازتون

پاسخ مدیر 1402/02/12

متخصص پوست یا زنان و زایمان باید بررسی نظر دهند

سوال 1402/02/09

سلام من در قسمت لبهای کوچک دستگاه تناسلیم زمانی که ۱۰ سالم بود دوتا ضایعه گوشتی رو متوجه شدم دارم تا الان که ۳۰ سالم شده هنوز همون ضایعه گوشتی رنگ پوستم صورتی وجود داره نه کم شده نه از بین رفتن میشه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم خیلی نگران این موضوع هستم

پاسخ مدیر 1402/02/09

باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید تا دقیق بررسی شود .

سوال 1402/02/07

سلام خسته نباشید .من ۲۶ سالمه دوتا لکه تقریبا سیاه خیلی ریز که برجسته هم نیس میتونه علائم ویروس باشه؟چون من ۴ ساله ازدواج کردم و با کسی رابطه اضافی نداشتم

پاسخ مدیر 1402/02/07

باید ظاهر توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد

سوال 1402/01/31

سلام .من ۴۰ سالمه.شوهر من چندین بار جوشهای بزرگ روی آلتش میزد که من فکر میکردم جوشه و اهمیت نمیدادم . ۴ سال پیش خودم توی شرایط بد روحی یه دونه هایی پشت پلکم و روی گونه م زد که چون پایه دار بود دورشو با نخ میبستم میافتاد و البته چندین بار دوباره در اومد و بعد از حدود دو سه ماه خودبخود خوب شد. الان دو هفته پیش یه جوش خیلی بزرگ روی لیبیا ماژورم زد و بعد از یک هفته و برطرف شدن اون دیروز دوباره یه جوش دیگه که داخلش هم سفته در کنار جای جوش قبلی زد. این میتونه زگیل باشه و باید چکار کنم.

پاسخ مدیر 1402/01/31

ویزیت متخصص پوست یا زنان و زایمان شوید تا ررسی دقیق ظاهری انجام دهند و نظر دهند .

سوال 1402/01/27

سلام اگه دختر باشم چجوری ازمایش بدم‌دارم زیگیل یا نه با ازمایش خون میشه فهمید؟

پاسخ مدیر 1402/01/27

زگیل که در قسمت بیرونی ظاهر می شود ولی برای بررسی HPV در دختران باکره از کاف واژن نمونه می گیرند.

سوال 1402/01/05

باسلام واحترام شما میگین نوع کم خطر میتونه در بدن به صورت نهفته بمونه وبه سمت سرطانی پیش نمی ره من در دستورالعمل خوندم نوع کم خطر یعنی کمتر به سمت سرطانی شدن بره نه اینکه اصلا نره که شما می فرمایید اصلا به سمت سرطانی شدن نمی ره ووقتی اف دی ای کم خطر رو لحاظ نمی کنه از کجا معلوم این کم خطر که به صورت نهفته می شود به سمت سرطانی شدن نرود؟

پاسخ مدیر 1402/01/05

نوع کم خظر خیلی ارزش به جهت پیگیر برای سرطانی شدن ندارد

سوال 1401/09/02

سلام من احساس می کنم از ناحیه حلق دچار hpvشدم و اگر مثبت باشد درمان دارد

پاسخ مدیر 1401/09/02

. برای اطمینان خاطر می توانید تست Oral HPV انجام دهید. ولی به طورکل برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1401/08/11

سلام خسته نباشید ...ایا کسی که زگیل در ناحیه تناسلی خودش دارد بزاق دهان شخص ویروس دارد ؟؟ امکان دارد ویروس hpv از طریق دهان شخصی که زگیل در ناحیه تناسلی دارد اما علائمی از زگیل در دهانش نیست به دهان یا الت شخصی منتقل شود ؟

پاسخ مدیر 1401/08/11

بله امکانش می باشد . چنانچه مخاط آلوده در تماس باشد امکانانتقال بسیار بالاست .نداشتن زگیل دلیلی بر پاک شدن ویروس نمی باشد و باید با تست مولکولی عدم وجود آن تایید شود. بله امکان انتقال در صورت آلوده بودن وجود دارد

سوال 1401/07/25

سلام وقت بخیر من ۱۶سالمه و رابطه نداشتم اما زگیل تناسلی دارم باید چه درمانی خونگی رو شروع کنم تا جواب بده

پاسخ مدیر 1401/07/25

توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکس را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1401/05/04

سلام جناب دکتر خسته نباشید. من حدودا ۳ ساله پیش نامزد کردم و رابطه دهانی داشتم(آخرین رابطه جنسی من بود)با ایشون و الان یک ضایعات شبیه خال گوشتی کنار مقعدم زده شده تازه متوجه شدم و یبوست شدید هم دارم آیا ممکنه زگیل باشه؟ و اینکه من نمیدونم اون آقا مبتلا به ویروس بودن یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ مدیر 1401/05/04

باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید تا تشخیص دقیق داده شود.

سوال 1401/04/21

سلام وقتتون بخیر من چند ماه پیش به زگیل تناسلی نوع ۱۱دچار شدم که جایی برای لیزر رفته بودم و از زگیل نمونه برداری کردند اما پاپ اسمیر یا آزمایش خودِ hpv رو ندادم فقط پاتوبیولوژی انجام دادن و گفتن نوعش۱۱ سوالم اینه که الان که این نوع در بدنم وجود داره ایا ممکنه بطور همزمان نوع دیگش هم وجود داشته باشه؟مثلا به دو نوع hpvهمزمان مبتلا باشیم؟

پاسخ مدیر 1401/04/21

امکان انتقال از راه لیزر و اشیا بسیار کم است . ولی به طور کل بله امکان اینکه به دو یا چند نوع HPV همزمان مبتلا باشید وجود دارد.برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است)

سوال 1401/02/25

ببخشید ازمایش hpvکه ازدهان باشه بعدچه مدت ازرابطه دهانی میتونم این ازمایش بدم تامعلوم بشه hpvدارم یانه. بااینکه اگه متخصص پوست بگه زائده روی الت تناسلی همسرم زگیل نبوده بازم ازمایش دهانی لازمه؟

پاسخ مدیر 1401/02/25

در روابط جنسی امکان انتقال HPV صد در صد است ولی ممکن است سیستم ایمنی شما قوی باشد و بدن شما آن را حذف کند . چنانچه پزشکتاکید کرده اند که زگیل نمی باشد و شما هم علامت خارجی مبتنی بر زگیل و یا علائم دیگرندارید دلیلی بر ازمایش نمی باشد .

سوال 1401/02/22

سلام روی الت همسرم یه نقطه کوچیک سیاه اومده ومن باهاش رابطه داشتم اگه زگیل باشه منم مبتلا میشم بااینکه چندروزبعد روی بدن دهان من خودشونشون میده

پاسخ مدیر 1401/02/22

تشخیص زگیل تناسلی باید توسط متخصص پوست صورت بگیرد ولی چنانچه زگیل باشد امکان انتقال در رابطه جنسی صد در صد می باشد ولی ممکن است سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد و آن را پاک کند .

سوال 1401/01/21

سوال: سلام دکتر من حدود 5 سال پیش زگیل تناسلی گرفتم دارو زدم روشون بعد چند وقت رفتن. ایا هنوزم من ناقل هستم

پاسخ مدیر 1401/01/21

جواب: نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1400/12/20

سوال: سلام.من چندماهه روی واژنم واطرافش دونه های ریزپراکنده ای زده که رنگش مایل به صورتی هست اوایل خارش نداشت وتعدادش هم کم بودولی الان تعدادش زیادشده برجستگی انچنانی نداره ولی خیلی شکل بدی گرفته.میشه خواهش کنم بگیدچی میتونه باشه

پاسخ مدیر 1400/12/20

جواب: حتما ویزیت متخصص پوست یا زنان شوید تا تست های مورد نیاز بری تشخیص داده شود سپس براساس نتیجه تست ی توان دقیقتر راهنماییتان کرد .

سوال 1400/11/24

سوال: سلام همسر من دچاره زگیل شده که آزمایش داده و hpv high-rise Genotyping :45.58 اومده نمیدونم دقیقا چیه

پاسخ مدیر 1400/11/24

جواب: مجددا جواب آزمایشتان را بررسی کنید چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد)

سوال 1400/11/08

سوال: سلام وقت بخیر. وقتی با کسی که آلوده به ویروس HPV هستش رابطه داشته باشیم بعد از چه مدت امکان داره زگیل تناسلی روی بدن فرد سالم خودشو نشون بده ؟

پاسخ مدیر 1400/11/08

جواب: بستگی به سیستم ایمنی فرد مقابل دارد و نوع ی تایپ ویروسی که فرد آلوده مبتلا است

سوال 1400/11/08

سوال: سلام وقتتون بخیر ببخشید من با شخصی که زگیل تناسلی داشت از پشت رابطه داشتم ولی زگیل تناسلی روی سطح پوست بود و روی آلت تناسلی نبود آیا واگیر دار هستش؟

پاسخ مدیر 1400/11/08

جواب: بله احتمال انتقال وجود دارد و به طورکل امکان انتقال در روابط جنسی صد در صد می باشد .

سوال 1400/10/19

سوال: سلام و سپاس از پاسخ دهی شما دکتر مهربان بنده نه سال هست ازدواج کردم الان باردارم و دیابت بارداری دارم اتفاقی متوجه خیلی زایده های کوچکی داخل واژنم شدم سفت نیستن خارش و سوزش هم ندارم و یک زایده اندازه سر سوزن بیرون از واژنم که که کنده شد بنظر شما ایا زگیل تناسلی هست شوهرم هیچ علایمی نداشته و زایده ای ندارد .

پاسخ مدیر 1400/10/19

جواب باید توسط متخصص پوست بررس دقیق ظاهری صورت بگیرد و احتمال دارد HPV باشد و اینکه ممکن است سیستم ایمنی همسرتان قوی بوده و آن را پاک کرده باشد .

سوال 1400/10/06

سوال: با سلام ببخشید آیا زگیل های روی دست و انگشت، کف دست، پا و گردن و ... اچ پی وی هستند؟ من آزمایش اچ پی وی از ناحیه تناسلی از ترشحات واژن انجام دادم ولی منفی بود ضایعه ای روی دستگاه تناسلی ندارم ولی روی انگشتم زیل برجسته دارم عایا این اچ پی وی است؟

پاسخ مدیر 1400/10/06

جواب: عامل اصلی به وجود آمدن زگیل روی نقاط مختلف پا و دست نوعی از ویروس اچ پی وی یا همان پاپیلوم انسانی می باشد. این زائده ها به شکل های مختلف مسطح، خوشه ای یا تکی رشد می کنند. البته لازم به ذکر است که اندازه و شکل آنها بستگی به ضخامت پوست فرد و میزان مقاومت بدن با ویروس دارد. احتمال ابتلا افرادی که سیستم بدنی نسبتا ضعیفی دارند، به زگیل دست و پا بیشتر است. به همین دلیل کودکان یا میانسالان بیشتر از دیگر افراد به این زائده ها روی دست و پا خود دچار می شوند.

سوال 1400/07/09

سوال: سلام وقت بخیر سه روزه به آلت شوهرم یه دونه زده که نه تغیر رنگ داده نه بیشتر شده نه بزرگتر شده آیا زگیل تناسلیه

پاسخ مدیر 1400/07/09

جواب : باید مخصص پوست از نزدیک ببینند تا تشخیص دقیق باشد.

سوال 1400/06/26

سوال: سلام خدمت شما من یه چند وقتی هست که پایین ختنه گاهم چنتا زائده شبیه جوش زده همه چیزش مثل جوش هست فقط وقتی فشارش میدی چرکی ازش خارج نمی شود آیا من زگیل تناسلی دارم

پاسخ مدیر 1400/06/26

جواب: باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید ولی به احتمال زیا ه علت شیوع فراوان ویروس HPV می تواند این ویروس باشد که باز هم نیاز است جهت درمان ویزیت متخصص شوید .

سوال 1399/12/20

سوال: هنگام شستشو الت هنگامی که دست خیس اگر اقدام به شستشوی مقعد کنیم ویروس منتقل میشه ؟؟ خیلیی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید خیلییی ناراحتم خیلیییی استرس دارمم خیلییی عصبیم

پاسخ مدیر 1399/12/20

جواب: راه الوده شدن با ویروس تماس مخاط با مخاط الوده است و راه های دیگر احتمال آن خیلی کم است.

سوال 1399/09/01

سوال: سلام خسته نباشید من درگیر نوع ۶ و ۱۱ هستم سه ماه پیش ضایعات موجود اطراف مقعد را با پلاسما جت برام برداشتن و خداروشکر فعلا مشکل ظاهری ندارم یک دوره واکسن گارداسیل هم تزریق کردم و از داروهای تقویت سیستم ایمنی هم استفاده میکنم خواستم بدونم ممکنه به نوع پرخطر مبتلا بشم؟

پاسخ مدیر 1399/09/01

جواب: توصیه می کنم تزریق دوره واکسن تان را کامل کنید . و چنانچه رابطه مشکوک و یا تعدد روابط مشکوک نداشته باشین و در واقع تماس با مخاط آلوده نباشید به نوع پر خطر مبتلا نمی شوید و اصولا با تقویت سیستم ایمنی نوع کم خطر از بدن پاک می شود.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام و ممنون از جوابگوييتون آيا ويروس اچ پي وي از پوست سالم عانه در خانمها بدون هيچ زخمي و مخاط بين لبيا بدون هيچ زخم يا خراشي بدون دخول اگه در تماس كوتاه با زگيل تناسلي باشه هم باز انتقال پيدا ميكنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: اگر کوچکترین ضایعه ای حتی میکروسکوپی وجود داشته باشد انتقال می یابد.

سوال 1399/02/04

سئوال: سلام دکتر من ۱۹ سالمه تقریبا۹ ساله بدون داشتن هیچ شریک جنسی روی پوست بیرون کنار ناحیه تناسلیم چندتا جوش مانند که توشون انگار خون تیره اس وجود داره هیچوقت نشده که اینا از بین برن ولی شده که اضافه یا کم بشن سوالم اینه الان که نامزد کردم ایا من hpvدارم؟اخه مادرم هم زگیل تناسلی نداشته که من بگیرم ازش و هیچ تماس پوستی با کسی نداشتم چطور زگیل زدم؟!

پاسخ مدیر 1399/02/04

جواب: خیلی بعید است ولی توصیه می کنم یک معاینه پزشک زنان بشوید که ظاهر آن چک شود و بهتر بتواند به شما کمک کند.

سوال 1399/01/26

سئوال: سلام وخسته باشید از کار انسان دوستانتون،من به ویروس تناسلی دچار شدم اما تا الان ازمایش ندادم که تیپ ان مشخص بشه،سوالم اینه چند درصد امکان داره بعد از چند دفعه رابطه جنسی این مریضی به همسرم سرایت کرده باشه،همسرم توی این مدت زگیل نزده؟؟ وبعد از پاکسازی زگیل ها ایا باز هم ما ناقل بیماری هستیم بدان معنی که تا اخر عمر نباید باهمسر رابطه جنسی داشته باشیم؟

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: اینقدر نگران نباشید ، به هر حال امکان انتقال وجود دارد ولی به احتمال زیاد سیستم ایمنی شوهرتان خوب بوده و سریع پاکسازی شده. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/26

سئوال: حدود ۵ ماهه درگیر ضایعات دهانی هستم که روز به روز تعداد علایم بیشتر میشن و به شدت استرس دارم و نگرانم ، دکترای زیادی مراجعه کردم ، دو بار ازمایش hiv و یه بار هپاتیت دادم که منفی بودن ، دکترا میگن حساسیته ولی من تازگی کنار دندون عقلمم یه ضایعه زده شبیه گوش اضافه همرنگ لثه ، یه هفته به صورت خود درمانی قرص آسیکلوویر ۴۰۰ روزی ۴ عدد مصرف کردم فرقی نکرد ، الانم روزی ۲ عدد داکسی سیلین ۱۰۰ میخورم ، تورم غدد لنفاویم کمتر شده ولی ضایعات دهانی تغییری نکردن، ممکنه زگیل دهانی باشن؟ اگه اینطوره به کدوم متخصص مراجعه کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: خیل بعید است ، مقاله HPV دهانی در همین وب سایت را بخوانید و در صورت لزوم تست فوق را انجام دهید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام خسته نباشید من دوروز که دانه های تاولی روی دستگاه تناسلیم زده که خیلی میسوزه مثل تاولی که ترکیده سوزش داره اینجوریم خیلی عذابم رفتم دکتر گفت زگیل تناسلیه خوشه ایه دارو بهم داد حالا میخواستم بدونم این تاولا تا چه زمان سوزشش هست ونمیره تاچه مدت باید عذاب بکشم

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: بعید است که زگیل تناسلی باشد و بهتر است همان داروی تجویزی پزشکتان را مصرف کنید.

سوال 1398/12/28

با تشکر از شما دکتر فوق العاده و مقالات و توضیحات ارزشمندتون، خداحفظتون کنه ❤

پاسخ مدیر 1398/12/28

جواب: ممنون از کامنت مثبت تان

سوال 1398/12/19

سئوال: باسلام شما در مقاله نوشتید که ویروس زگیل همیشه باقی میماند زگیل هم از ویروس اچ پی وی هست خب چطور دفع نمیشه مثل نوع پرخطرش؟ من از چندین پزشک پرسیدم گفتن چه نوع مرخطر چه نوع کم خطر بالاخره دفع میشن

پاسخ مدیر 1398/12/19

جواب: نقطه نظرات ضد و نقیضی در این زمینه وجود دارد.

سوال 1398/12/18

سئوال: باسلام من ۵ماهه متوجه زگیل تناسلی شدم از همسرم منتقل شد و توی دوران بارداری متوجه زگیل شدم من سه دوز واکسن گارداسیلو تزریق کردم آیا این ویروس همیشه در بدن منو همسرم هست؟خیلی نگران و نا امیدم چرا مقالات خارجی میگن ۹۰درصد پاک میشه پس چطور باعث سرطان میشه اگر پاک میشه؟؟

پاسخ مدیر 1398/12/18

جواب: در 5 الی 10 % مواردی که پاک نمی شوند امکان تبدیل به پروسه سرطان وجود دارد ولی بطور کلی: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/12/14

سئوال: با سلام من hpv داشتم سه نوبت واکسن زدم و رابطه جنسی نداشتم احتمال هست بازم داشته باشم ولی امروز یه زایده ای کوچکی دیدم ممکن است زگیل باشه

پاسخ مدیر 1398/12/14

جواب: به هر حال با تجویز واکسن جلوی 70% موارد کانسر سرویکس گرفته می شود. زگیل بیشتر ناشی از ژنوتایپ های کم خطر می باشد و خیلی جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/12/12

سئوال: سلام روش آزمایش اچ پی وی من نوشته : PCR Report الان روش معتبریه یا نه؟؟

پاسخ مدیر 1398/12/12

جواب: FDA approved نمی باشد.

سوال 1398/12/10

سئوال: سلام چطور میتونم ریپورت کولپوسکپی رو براتون بفرستم فرموده بودید بفرستم براتون

پاسخ مدیر 1398/12/10

جواب: به این آدرس ایمیل کنید. sayounesi@yahoo.com

سوال 1398/12/06

سئوال: سلام تو رو خدا جواب منو بدید چندین باره که پیام میفرستم.من برای چکاپ سالیانه رفتم دکتر و برام پاپ و hpv نوشتن پاپ نرمال شده و اچ پی وی ۱۸ و ۵۴ مثبت دکتر کولپو انجام دادن و گفتن ظاهرا خوبه ولی جوابش نیومده هنوز روزی که برا کولپو رفتم دکتر گفتن یه ضایعه داری ممکنه زگیل باشه یه جوش سیاه هست که حدودا یک ساله روی قسمتی از واژنم هست که گاها خون میاد ازش یعنی توش پر از خون هست ولی کوچیکه از اون ضایعه همون آزمایشگاه نمونه برداشته و الان جواب اومده ۱۶ و ۵۴ من واقعا سر در گمم چرا پس همون دفعه ۱۶ هم تشخیص داده نشد یعنی این ضایعه هم تیپ ۱۶ هم ۵۴ داخلی هم ۱۸ و ۵۴ واقعا ناراحتم و نمیدونم باید به این نتیجه اعتماد کنم یا نه

پاسخ مدیر 1398/12/06

جواب: نگران نباشید، به روش گزارش شده در برگه جواب دقت کنید ببینید که آیا FDA approved است یا خیر . اگر نیست نگران نباشید روش هایی که این تاییدیه را ندارند امکان گزارش کاذب درشان وجود دارد. اگر جواب کولپوسکوپی تان آماده شود برایم بفرستید.

سوال 1398/12/03

سئوال: سلام،وقت بخیر سوالی که داشتم اینه که روش DNA FLOW CHIP مورد تائید FDA هست یا نه؟من آزمایش HPV دادم و نوع ۱۸ و ۵۴ مثبت شده علائم ندارم و پاپ اسمیرم نرمال شده و منتظر جواب کولپو هستم اما میخواستم بدونم آیا این روش قابل اعتماد هست یا دفعه بعدی به روش مورد تایید FDA آزمایش رو انجام بدم در ضمن همسرم هم هیچ علائمی نداره و منم در حال حاضر قرص پاور فیت و فولیک اسید مصرف میکنم

پاسخ مدیر 1398/12/03

جواب: این روش FDA approved نمی باشد.

سوال 1398/11/30

سئوال: سلام سوالم اينه كه براي فردي كه نميدونه در چه مرحله اي از بيماري هست در خصوص مردان كدام ژنوتايپ HPV بايد درخواست بشه و ايا از راه خون است براي آقايان يا نمونه برداري از قسمت زخم لطفا راهنمايي كنيد تشكر

پاسخ مدیر 1398/11/30

جواب: به متن مقاله دقت کنید برای درمان وارت و یا زگیل تناسلی ما نیازی به دانستن ژنوتایپ نداریم چرا که ژنوتایپ های ایجاد کننده زگیل تناسلی از انواع کم خطر می باشد. ولی از آنجائیکه همزمانی وجود یک ژنوتایپ پرخطر و کم خطر به صورت توامان زیاد است نیاز داریم که از ترشحات مجرا و پوست ناحیه آلت تناسلی و بیضه هم نمونه برداری کنیم. آزمایش خون در این آزمایش فاقد ارزش است.

سوال 1398/11/21

سئوال: من متاسفانه درگیر نوعپرخطر 16 و 18 بودم و با جراحی قسمتی از دهانه رحمم برداشته شد بعد متوجه شدم همسرم هم به نوع 59 مبتلاست و من قبل یک سری زگیل ابتدای ازدواجمون دیدم الان چون نوع ما باهم فرق میکنه امکان داره از همدیگه نگرفته باشیم؟یا ویروس میتونه تو بدن هرکدوممون فرق کنه ولی ناقل همدیگه بوده باشیم؟البته من شریک جنسی دیگه ای بجز همسرم نداشتم

پاسخ مدیر 1398/11/21

جواب: اگر آزمایش HPV به یک روش غیر از روش FDA approved انجام شود خیلی از این نوع تناقضات دیده می شود ، نگران نباشید و سعی کنید هر دویتان به این توصیه ها عمل کنید: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/11/14

سئوال: درود برشما دوتا سوال داشتم یکی این که ویروس HPV از طریق آب دهان چند درصد امکان انتقال داره منظورم دقیقا فرنچ کیس ولوازم مشترک مثل لیوان و قاشق هست؟کیتی که برای انواع hpv برای ازمایش استفاده میشه همین ۳۲ تیپ هست یا در آزمایشگاهها مختلف متفاوت هست ؟

پاسخ مدیر 1398/11/14

جواب: ابتدا به مقاله ای در زمینه Oral HPV در همین سایت مراجعه کنید و اگر باز هم سئوالی داشتید برایم بنویسید.

سوال 1398/10/30

سئوال: سلام من میخواستم بدونم (فقط می توانید کنترل اش کنید تا وارت مجدد ظاهر نشود) این جواب را شما در پاسخ یکی از دوستان دادید؟ یعنی چی؟ وارت با زگیل تناسلی فرق داره؟ مگه اسم لاتین اش نیست بعد اینکه نوع کم خطر با پر خطر در دفع شدن و پاکسازی فرق دارند یعنی پر خطرها تا 90 و 95 درصد موارد ظرف دو سال طبق تمام مقالات و سایت های ایرانی و خارجی از بین میرن اما وارت یا زگیل کم خطر این طور نیست و باید کنترل شود پس آزمایش منفی برای کم خطرها کاذب است و میشه توضیح بدید در این مورد گیج شدم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/10/30

جواب: وارت با زگیل تناسلی فرق داره؟ مگه اسم لاتین اش نیست یکی هستند بعد اینکه نوع کم خطر با پر خطر در دفع شدن و پاکسازی فرق دارند یعنی پر خطرها تا 90 و 95 درصد موارد ظرف دو سال طبق تمام مقالات و سایت های ایرانی و خارجی از بین میرن اما وارت یا زگیل کم خطر این طور نیست و باید کنترل شود پس آزمایش منفی برای کم خطرها کاذب است و میشه توضیح بدید در این مورد گیج شدم؟ بله امکان پاکسازی پرخطر خیلی زیاد است ولی کم خطر ها امکان پاکسازی شان کم است (نه به این معنی که اصلاً نیست)، و با تجویز واکسن و مراعات یکسری نکات که در مقاله مروری بر نکات درمانی HPV در همین وب سایت آمده است ، تا حدود زیادی می توان محدود و کنترل اش نمود.

سوال 1398/10/09

سئوال: سلام خسته نباشین ، شما تو این مقاله اشاره کردین که ویروس از بدن نمیره و بعد سوال دوستمون جواب دادین که مربوط به کم خطرها هست یعنی کم خطرها همیشه باقی میمونن و از بین نمیرن ؟ من ۳ ماه پیش ازمایش دادم و دو نوع کم خطر داشتم با این حال همه موارد رو رعایت کردم و قرص تقویت سیستم ایمنی هم میخورم به امید اینکه تا ۶ ماه از بین برن . یعنی نمیرن هیچوقت ؟

پاسخ مدیر 1398/10/09

جواب: فقط می توانید کنترل اش کنید تا وارت مجدد ظاهر نشود.

سوال 1398/09/19

سئوال: جواب آزمایش اچ پی وی من در همین آزمایشگاه منفی بود آیا امکان ابتلا هست یا فقط یک ضایعس؟

پاسخ مدیر 1398/09/19

جواب: فقط High risk ها مورد بررسی قرار گرفته که در کانسر سرویکس اهمیت دارند.

سوال 1398/09/15

سئوال: سلام خسته نباشید شما همیشه عنوان میکنید که این ویروس در ۹۰ درصد موارد بین هشت تا ۱۸ ماه در بدن از بین میره و پاک میشه پس چرا تو این مقالتون ابتداش زدید این ویروس هیچوقت از بدن پاک نمیشه و بیرون نمیره و همیشه وجود داره، حالم بد شد این را خواندم با توجه به اینکه تو اکثر مقاله های خارجی هم میگن در ۹۰ درصد موارد پاک میشه ؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/15

جواب: دقت کنید این مقاله مربوط به وارت و یا زگیل تناسلی است که عامل آن ویروس های کم خطر HPV می باشد، با ویروس های پرخطر ایجاد کننده سرطان دهانه رحم فرق می کند.

سوال 1398/09/13

سئوال: سلام. من با خانومی که مبتلا به HPV نوع 16 11 بود و در ناحیه مقعدش چندین زگیل مشاهده می شد، چندین بار رابطه دخول کامل بدون محافظت داشتم. الان میخام برم HPV تایپینگ رو انجام بدم. میخاستم ببینم با توجه به اینکه تو خیلی از سایتها نوشته که با ارتباط با فردی که زگیل داره، حتما شما هم مبتلا میشید، یعنی من الان قطعا مبتلا به hpv هستم؟ یعنی امکان نداره که شما با یه آدم مبتلا به این ویروس ارتباط داشته باشید، ولی مبتلا نشید؟ ضمنا من 35 ساله ام و واکسن گارداسیل هم نزدم.

پاسخ مدیر 1398/09/13

جواب: احتمال ابتلاء شما خیلی زیاد است ولی سعی کنید حتماً به روش FDA approved تست را انجام دهید و نمونه برداری از چهار محل : - ترشحات مجرا - پوست در سه ناحیه گلنس ، شفت و بیضه انجام شود.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام من ٤ ماه پيش ضايعاتي داشتم در ناحيه تناسلي و از ضايعات بيوپسي انجام شد و بهم گفتن كه hpv نوع ٦١ و ٦٦ دارم. من باكره هستم و طي اين مدت داروي تقويت سيستم ايمني مصرف كردم و لايف استايلمو كلا عوض كردم. ولي اصن خيلي گيجم و نميدونم كي اين بيماري رو گرفتم، هيچ پزشكي هم ازم پاپ اسمير نميگيره، هيچ علامت مشكوك ديگه اي هم ندارم. اسم متد ازمايشم: strip based genotyping بوده براي ٣٢ تايپ hpv. من نميدونم كه اين fda approved هست يا نه. من واكسن هم زدم همه كارايي كه تو مقاله گفته رو تا جايي كه ميتونستم انجام دادم. پزشكم گفتن بعد ٦ ماه بيا يه فكري به حالت ميكنيم

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: نگران نباشید، سعی کنید به نکات ذکر شده در مقاله دقت کنید تا ویروس از بدنتان پاک شود.

سوال 1398/08/06

سئوال: سلام آیا بعد از خوب شدن تاوال ها میشود دوباره رابطه جنسی برقرار کرد؟؟حتی دهانی؟؟ آخه نوشته بودید که امکان انتقالش هست بازم

پاسخ مدیر 1398/08/06

جواب: در درصد خیلی کمی از افراد که وارد فاز نهفته می شوند امکان انتقال وجود دارد.

سوال 1398/08/04

سئوال: سلام. من ۲ ماهه فهمیدم زگیل ناحیه مقعد زدم، نمیدونم چقدر داخل مقعدمو درگیر کرده، چون دخترم دکتر زنان فقط از همون ناحیه نمونه گرفت و تست کوباس انجام دادم تایپ های های ریسکو فقط گزارش داد که نداشتم و همه منفی بود اما نمیدونم کدوم تایپای کم خطرو دارم. از طرفی رابطه دهانی داشتم و توی گونه هام دو طرف دوتا دونه زده نمیدونم زگیله یا نه، بشدت بابت اینکه یوقت سرطان دهان و حنجره بشه نگرانم. چون یجا خووندم تایپای ۶، ۱۱ که کم خطره سبب سرطان دهان و جنجزه میشه، ازمایشگاهه شما میتونه نمونه بگیره از دهانم و مطمین بشم اینا زگیل نیس و نمیمیرم؟ خیلی میترسم، ۲۹ سالمه و مجرد، واکسن یه‌دوره زدم، قرصای تقویتی هم همه چی گرفتم میخورم. لطفا راهنماییم کنین، من شهرستانم 😔 دکتر گوش و حلق بینی هم چندتا رفتن با چشم دیدن خیلی سرسری گرفتن و براشون مهم نیس و معلومه شناختی بهش ندارن. خواهشا راهنماییم کنین

پاسخ مدیر 1398/08/04

جواب: برای اینکه خیالتان راحت شود می توانید این تست را انجام دهید.

سوال 1398/08/02

سئوال: سلام. ممنون از توضیحات خوبتون کسی که hpvمثبت است در تماس با نواحی غیر تناسلی هم ویروس را انتقال میدهد.مثل تماس با دست و صورت وسایر نقاط بدن غیر از نواحی تناسلی؟

پاسخ مدیر 1398/08/02

جواب: بله امکانش است. فقط باید اون قسمت هم زخمی داشته باشد. از پوست و مخاط سالم امکان درگیری خیلی کم است.

سوال 1398/07/28

سئوال: سلام ميخواستم بدونم ممكنه بعد از مدتي ويروس اچ پي وي از بدن بره

پاسخ مدیر 1398/07/28

جواب: در 90% موارد در یک بازه زمانی 8 ماه تا 18 ماه ویروس از بدن پاک می شود.

سوال 1398/07/06

سئوال: سلام خسته نباشید، میشه لطفا راهنمایی کنید از کجا میشه تهیه کرد واکسنو، چون چند جا پرسیدم نداشتن

پاسخ مدیر 1398/07/06

جواب: داروخانه های دولتی نظیر هلال احمر و ... سعی می کنم شماره شرکتی که وارد کننده واکسن هست را پیدا کنم به احتمال زیاد آنها بهتر می توانند راهنمایی تان کنند.

سوال 1398/07/05

سئوال: سلام .واكسن hpv رو از كجا بايد تهيه كرد اكثر داروخانه ها ندارند ٢-ايا فرد hpvمثبت كه زگيل ندارد با لمس بدن انتقال دهنده است؟

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: اسم و شرکت وارد کننده واکسن گارداسیل را براتون پیدا می کنم. بله

سوال 1398/07/03

سئوال: دختری هستم ۳۸ ساله مبتلا به نوع ۱۱ و ۶ ..نوبت اول واکسن رو زدم و متوجه شدم که گارداسیل۹ برای سنین بالا کارایی دارو.آیا این واکسنی که در ایران است و ۴ نوع رو پوشش میده برای سن من میتونه مفید باشه؟

پاسخ مدیر 1398/07/03

جواب: بله هر چند که کارایی اش بعد از سکس و ابتلا به عفونت HPV کمی کاهش می یابد.

سوال 1398/07/02

سئوال: باعرض سلام من واكسن ويروس Hpv رو سه نوبتش و تهيه كردم چون مسئول داروخانه گفتن ممكن حند ماه آينده كمياب بشه ميخواستم بدونم ميتونم واكسن و تو يخچال منزل به مدت ٦ ماه تا آخرين زمان تزريق نگهداري كنم؟؟

پاسخ مدیر 1398/07/02

جواب: اگر تاریخ اعتبارش بیشتر از 6 ماه است مشکلی ندارد.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf