موارد افزایش AFP در بارداری (بروز شده)

بروز شده در تاریخ: 96/09/25

افزایش AFP یا آلفا فیتو پروتئین با آنومالی‌های ساختاری بدن (fetal structural anomalies) ارتباط دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

الف) اختلالات طناب عصبی یا NTDs

لوله عصبی قسمتی از جنین است که به مغز و طناب نخاعی، عقب جمجمه و قسمت های عقبی مهره ها تبدیل می شود. اگر تکامل جنین به طور طبیعی انجام نشود ممکن است کودک با نواقصی در بخش های مذکور به دنیا بیاید.
نواقص لوله عصبی چیست؟
دستگاه اعصاب مرکزی کودک، مانند صفحه مسطحی از سلول ها آغاز می شود که در حالی که کامل می شود به درون یک لوله وارد می شود. جلوی لوله که در حدود روز 23 از حیات جنین بسته می شود به مغز تبدیل می شود. انتهای دیگر لوله که در حدود روز 28 از حیات جنین بسته می شود به انتهای پایینی نخاع تبدیل می شود. در صورتی که به هر دلیلی هر یک از این دو انتها بسته نشود نقصی در لوله عصبی رخ می دهد.

1- نوع شایع آن اختلال طناب عصبی باز[open neural tube defects] است که در آن مغز و طناب نخاعی از طریق شکافی در جمجمه و یا مهره‌ها در معرض محیط بیرون قرار می‌گیرند و مثال‌های معروف آن اسپاینا بایفیدای باز[open spina bifida] (حفره ای در ستون فقرات)، یا میلومننگوسل،[myelomeningocele] آنانسفالی (فقدان جمجمه) و آنسفالوسل[encephalocele] (حفره ای در جمجمه) است که با افزایش AFP تشخیص داده می‌شوند. قدرت تشخیص AFP برای اسپاینا بایقیدای باز قدرت تشخیص 90% و برای آنانسفالی قدرت تشخیص 98% دارد.

موارد نادرتر اختلالات طناب عصبی نوع بسته آن[closed NTDs] است که در آن نقص‌های نخاعی توسط یک لایه پوست پوشانده شده و مثال‌های معروف آن عبارتند از: لیپومیلومننگوسل[lipomyelomeningocele]، لیپومننگوسل[lipomeningocele] و اختلالات نورولوژیک ناشی از دفرمیتی طناب نخاعی[tethered cord](که با اندازه گیری AFP تشخیص داده نمی‌شود).

ب) اختلالات دیواره شکمی[2] همانند گاستروشیزی[3] (نوعی فتق دیواره شکمی همراه با افزایش شدید AFP که بعد از تولد قابل درمان است) و اٌمفالوسل.[4]، اختلالات مادرزادی کلیه، آترزی مری و هر وضعیتی که باعث دیسترس (آزردن) شود مانند تهدید به سقط (threatened abortion) و مرگ جنینی (Fetal demise) شود
ج) تراتوما[5] (تومورهای با منشاء سلول‌های زایا)

د) سیستیک هایگروما.[6](اختلالات چند کانونی غدد لنفاوی)


از هر هزار نوزادی که در ایالات متحده به دنیا می آیند یک نفر آن ها دچار نقص لوله عصبی می باشد. درصد وقوع این بیماری در انگلستان بیشتر و در ژاپن کمتر است. علت تفاوت درصدها در کشورهای گوناگون مشخص نمی باشد.

پیشگیری از نقص لوله عصبی نوزادان
علل نواقص لوله عصبی نامشخص است، اما معلوم شده که اگر زن به مدت یک ماه قبل از بارداری و نیز در طول سه ماهه اول بارداری یک بار در روز مقدار کمی اسید فولیک مصرف نماید، احتمال ابتلای فرزندش به نواقص لوله عصبی کاهش می یابد. در اوایل بارداری، آزمایش های جنین، مانند آزمایش خون و سونوگرافی معمولا نقص لوله عصبی را مشخص می کند. اگر نقص شدید باشد و یا احتمال زنده ماندن کودک کم باشد، زوجین می توانند تصمیم به سقط جنین بگیرند. اگر شما یا پدر فرزندتان دارای سابقه خانوادگی از نقایص لوله عصبی هستید، یا قرص های ضد تشنج مصرف می کنید و یا مبتلا به دیابت هستید قبل از بارداری با پزشک خود در این باره مشورت نمایید. برخی از مطالعات نشان می دهد چاق بودن مادر خطر ابتلا به نواقص لوله عصبی را در نوزاد افزایش می دهد، پس بهتر است قبل از اقدام برای بارداری به وزن ایده آل برسید.

درمان نقص لوله عصبی نوزادان
در نقص لوله عصبی خفیف گاهی ممکن است هیچ علایمی بروز ندهد و هیچ درمانی هم لازم نباشد. برای موارد شدیدتر درمان با جراحی لازم می باشد. مثلا در هیدروسفالی یا تجمع مایع در مغز (آب آوردن مغز) لوله را وارد مغز می کنند و مایع را خارج می سازند. با این وجود ممکن است کودک به طور دائمی معلول بماند. در این صورت برای کودک ورزش درمانی تجویز می شود و به او کمک خواهند کرد تا با وجود معلولیت، زندگی خود را ادامه دهد.

غربالگری اختلالات طناب عصبی نوزادان
جهت غربالگری اختلالات طناب عصبی از اندازه گیری مارکر AFP برای سه ماهه دوم استفاده می شود. این مارکر در ابتدا توسط کیسه زرده (Yolk sac) و سپس توسط کبد سنتز شده و به مقدار کم توسط دستگاه گوارش جنین تولید می شود. در انتهای سه ماهه اول تقریبأ تمام AFP از کبد جنین تولید می شود. بالاترین سطح سرمی AFP در جنین بین هفته های 11 تا 13 هفتگی تشکیل شده است. این پروتئین از سد خونی - جفتی عبور کرده و وارد گردش خون مادر می شود، مقدار خیلی کمی هم وارد حفره آمنیوتیک می شود. سطح آن در خون مادر تا هفته 26 الی 32 هفتگی در حال افزایش بوده و تا 250 نانوگرم در لیتر می رسد. جنین مبتلا به اختلالات طناب عصبی باز باعث نشر مستقیم AFP به فضای آمنیوتیک شده و غلظت آن در مایع آمنیون افزایش می یابد. همینطور سطح آن در خون مادر افزایش می یابد. تست‌های غربالگری سه ماهه دوم حساسیت بالایی (حدود 80%) برای تشخیص این اختلالات دارند. اختلال طناب عصبی به دو شکل دیده می‌شود:

در حالت نرمال میزان AFP MoM کمتر از 2.5 است و هرگاه مقدارAFP MoM از 2.5 بیشتر شود، روند پیگیری آن به ترتیب ذیل است:

الف) انجام سونوگرافی دو و یا سه‌بٌعدی: برای تأیید سن جنین، تشخیص دوقلو بودن و یا آننسفالی انجام می شود. (1 درصد بارداریها به صورت حاملگی دوقلویی می باشد که 2/3 آن دی زیگوت بوده و و 1/3 آن منوزیگوت می باشد).

توجه 1: قدرت تشخیص AFP برای آننسفالی 88% و برای اسپاینا بایفیدای باز 79% است. این اختلالات معمولاً در سونوگرافی با رزولوشن بالا از هفته 18 به بعد قابل تشخیص بوده، ولی فرم‌های شدید آننسفالی زودتر از 16 هفتگی نیز در سونوگرافی قابل تشخیص است.

توجه 2:AFP MoM بیش از 5 همراه با uE3 MoM کمتر از 0.3 احتمال آننسفالی را مطرح می سازد.

ب) تکرار اندازه‌گیری AFP: اندازه گیری AFP به فاصله 10- 7 روز بعد از اولین اندازه‌گیری در مواردی که AFP MoM بین 3.5-2.5 و سن جنین کمتر از 19 هفته است. تکرار این تست به منظور اثبات روند رو به افزایش سطح AFP بر اثر اختلالات طناب عصبی باز است.

توجه: در موارد ذیل تکرار تست AFP ضرورتی ندارد:

1- سن جنین از 19 هفته بیشتر باشد.

2- نتیجه تست غربالگری از نظر سندرم داون، اسکرین مثبت باشد.

3- AFP MoM از 3.5 بیشتر باشد.

در 5/3٪ بارداری‌ها AFP MoM بیشتر از 2 است و در 50% موارد با تکرار این تست پس از یک هفته نتیجه طبیعی می‌شود و به بررسی بیشتر نیاز ندارد.

ج) مشاوره ژنتیک: به دلیل آنکه بسیاری از اختلالات ژنتیکی منجر به اختلالات طناب عصبی باز می‌شود مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آمنیوسنتز برای بررسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و اندازه‌گیری AFP مایع آمنیون توصیه می شود. در صورت بالا بودن AFP در مایع آمنیون، اندازه‌گیری استیل کولین استراز (برای اثبات نشت AFP از طناب عصبی) توصیه می‌شود. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیون حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لوله عصبی مسجل می‌شود.

د) به دنبال طبیعی بودن نتایج آمنیوسنتز و رد دیگر عوامل مربوط به مادر (مثل تومورهای تخمدان، نژاد، سیگاری بودن، نسبت خونی با شوهر، منطقه جغرافیایی، کم‌خونی، جنس جنین)، جفت یا جنین، بالا بودن غیر قابل توضیح AFP با افزایش ریسک پیامدهای نامطلوب بارداری و اختلالات جفتی (مثل کوریوکانژیوما،[7] کوریوکارسینوما[8] و مرگ جنین) همراه است.

پیامدهای نامطلوب بارداری که در پی افزایش AFP دیده می‌شوند عبارتند از:

- پارگی زودرس کیسه آب[9]

- زایمان زودهنگام[10]

- درد زایمان زودهنگام (Premature labor)

- تولد با وزن کم[11]: در مطالعه دکتر کاتز[12] و همکارانش مشخص شد که افزایش AFP می‌تواند ریسک زایمان نوزاد کم‌وزن را 2 تا 4 برابر افزایش دهد که این مسأله به دلیل زایمان زودرس و یا محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) روی می‌دهد. در مطالعه دکتر هارلی[13]نیز مشخص شد که اگر افزایش AFP با سطح غیر طبیعی hCG (Mom>2.5 و یا MoM

- پره‌اکلامپسی

- IUGR

- دکولمان جفت:[14] AFP تا 10 برابر افزایش می‌یابد.

- مرده‌زایی

- IUFD

- کاهش مایع آمنیون[15]

- خونریزی وسیع هنگام زایمان[16]

- نارس بودن[17]

اتیولوژی افزایش AFP در این اختلالات این است که وجود هر گونه اختلال در عملکرد و یا ساختار جفت با ایجاد نقص در سد جفتی - خونی، سبب افزایش انتقال AFP از جنین به خون مادر شده و در نتیجه سطح AFP در خون مادر افزایش می یابد.

توجه 1: افزایش غیرقابل توضیح AFP به همراه یک یافته غیر طبیعی در داپلر شریان رحمی[18] با افزایش ریسک ابتلاء به پره‌اکلامپسی، زایمان پیش از موعد، IUGR و IUFD همراه است.

توجه 2: در صورتی که سطح AFP MoM بین 2.5 تا 2.9 باشد، ریسک پیامدهای نامطلوب بارداری تا 19٪ افزایش می‌یابد و اگر به بیش از 5 برسد ریسک مزبور تا 70٪ افزایش می‌یابد.

توجه 3: حذف جنین در موارد چندقلویی[19]‌ می‌تواند باعث افزایش قابل ملاحظه سطح AFP (4 تا 9 برابر میزان نرمال) شود.

توجه 4: کاهش AFP (MoM[20](درشتی نوزاد) همراه است.

توجه 5: اگر افزایش AFP با گزارش جفت سرراهی[21] در سونوگرافی سه ماهه اول و یا دوم همراه باشد، احتمال افزایش وقوع اختلالات جدی جفت مثل پلاسنتا اکرتا،[22] پلاسنتا اینکرتا[23] و پلاسنتا پرکرتا[24] وجود دارد.

توجه 6: در موارد افزایش AFP بررسی پاتولوژی جفت از نظر کوریونیک ویلیتیس و ضایعات عروقی جفت توصیه می‌شود. زیرا این اختلالات سبب افزایش احتمال نشت AFP از گردش خون جنین به مادر می شود.

توجه 7: افزایشAFP، در مادرانی که مبتلا به اختلالات ترومبوفیلیایی هستند نیز دیده می‌شود.

توجه 8: افزایش AFP با افزایش ناخوشی[25] نوزادان نظیر آپگار پایین (نمره 4 تا 6)، آسفیکسی[26] و نیاز جنین به مراقبت‌های ویژه (نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان) همراه است.

توجه 9: ارتباط بالایی بین افزایش سطح AFP و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد[27] مشاهده شده است.]19-14[

توجه 10: در جنین های دوقلویی قدرت تشخیص NTDs کاهش می یابد چرا که اگر یک جنین نرمال باشد، تولید پایین AFP در این جنین می تواند غلظت بالای AFP مترشحه از جنین دوم را بپوشاند و بنابراین بهتر است از Cut-off پایین تری برای بارداری های دوقلویی استفاده کنیم.

توجه 11: اندازه گیری MSAFP در زنان با BMI بیشتر و یا مساوی 40 مجاز نمی باشد.

توجه 12: طبق توصیه گایدلاین Perinatal Services BC Obstetric که در سال 2016 ارائه شده است، در زنانیکه دسترسی به یک آنومالی اسکن با کیفیت ندارند ، اندازه گیری MSAFP باید محدود شود ، بخاطر اینکه در مواردیکه ریسک اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی در منطقه پر خطر قرار می گیرد ، پیگیری آن توسط یک آنومالی اسکن با کیفیت امکانپذیر نبوده و فقط منجر به ایجاد استرس و نگرانی در مادر می شود.[1] . fetal structural anomalies

[2] . ventral or abdominal wall defects

[3] . gastroschisis

[4] . omphalocele

[5] . teratoma

[6] . cystic hygroma

[7] . choriocangioma

[8] . choriocarcinoma

[9] . Preterm Rupture Of Membranes (= PROM)

[10] . preterm delivery or birth

[11] . low birth weight

[12] . Katz

[13] . Harley

[14] . abruption placenta

[15] . oligohydroamnious

[16] . antepartum bleeding

[17] . prematurity

[18] . uterine artery Doppler

[19] . transabdominal multifetal reduction

[20] . macrosomia

[21] . placenta previa

[22] . placenta accreta

[23] . placenta increta

[24] . placenta percreta

[25] . morbidity

[26] . asphyxia

[27] . sudden infant death syndrome
 

مقالات مرتبط با موارد افزایش AFP در بارداری (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1401/11/15

سلام وقت بخیر بنده ۲۰ سال سن دارم هفته ۱۸ازمایش غربالگری دادم afp31.93lu/ml0.83momبوددرسنوگرافی انومالی ۱۸هفته پیلکتازی خفیف درکلیه راست ۳/۸میلیمتر وکیله چپ ۴میلیمتر بودایا‌احتمال سندرم داون وجود دارد.

پاسخ مدیر 1401/11/15

نگران نباشید در اکثر موارد رفع می شود تنها نیاز به بررسی بیشتر می باشد.قطر قدامی خلفی لگنچه کلیه های جنین زیر 4 میلی متر نرمال می باشد. که پلیکتازی خفیف بوده و پیلکتازی خفیف یک یافته شایع و معمول در سونوگرافی بوده که کمتر از 1 الی 2 % جنین هایی که پیلکتازی ایزوله داشته اند مبتلا به سندرم داون هستند.و 4-7 میلی متر Mild renal pyelectasis محسوب می شود و طبق پروتکل برای اطمینان خاطر کاندید تست NIPT می باشد چراکه این یافته همانطور که گفته شد جزو سافت ماركرهای سندرم داون محسوب می شود. و چنانچه NIPT نرمال شد باید بین هفته های 28-32 حداقل دوبار دیگر سونوگرافی انجام شود تا مطمئن شویم پیلکازی به سمت هیدرونفروز پیش نرفته است و یک بار هم در روز 3 یا 4 بعد از تولد طبق صلاحدید پزشک باید سونوگرافی انجام شود که اطمینان خاطر حاصل شود

سوال 1401/08/05

AFT = RESULT 20..6 IU/ML MOM = 0.89 در سن 15 هفتگی و 3 روزه نرمل است؟

پاسخ مدیر 1401/08/05

نگران نباشید مهم عدد mom است که در رنج نرمال می باشد و جای نگرانی نیست .

سوال 1401/06/22

سلام روزتون بخیر من ۲۳ سال سن دارم و باردارم در هفته ۱۸ و ۱ روز از بارداریم ازمایش afp دادم afp معادل ۱۵۳ نانوگرم بر میلی لیتر و 4.84 mom بود در هفته ۱۹ و ۱ روز مجددا تکرار کردم afp کم شده بود و به 92 نانوگرم در میلی لیتر و 2.52 mom رسیده بود ممنون میشم راهنماییم کنید و بگید که آیا نرماله؟

پاسخ مدیر 1401/06/22

جواب: وقتی کاهش پیدا کند نشانه آن است که منشاء افزایش آن مادر است نه جنین چرا که اگر مشکل از جنین بود انتظار داریم با افزایش وزن و سن جنین میزان آن بیشتر شود. یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید و بدقت ناحیه انتهای ساکروم و جداره شکمی جنین چک شود.

سوال 1401/05/06

سلام ازمایش غربالگری مرحله دوم من NTDs 1:83میباشد ولی تو نمودار ntds risksاز ۱۰۰یه مقدار بالاتر میباشد ایا جای نگرانی هست

پاسخ مدیر 1401/05/06

لطفاجواب ازمایش ها را کامل و با MOM یادداشت کنید تا دقیق تر راهنماییتان کنم .

سوال 1401/05/01

سلام عدد mom 4.03 ‌هست و عدد AFP 93.20 و NTD : screen positive هست ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ مدیر 1401/05/01

مقاله ای تحت عنوان " موارد افزایش AFP در بارداری (بروز شده)" در سایت نیلو بارگزاری شده است، توصیه می شود که حتما مطالعه شود . به طور کل روند پیگیری آن به ترتیب ذیل است: الف) انجام سونوگرافی دو و یا سه‌بٌعدی: برای تأیید سن جنین، تشخیص دوقلو بودن و یا آننسفالی انجام می شود. (1 درصد بارداریها به صورت حاملگی دوقلویی می باشد که 2/3 آن دی زیگوت بوده و و 1/3 آن منوزیگوت می باشد). تکرار اندازه‌گیری AFP: اندازه گیری AFP به فاصله 10- 7 روز بعد از اولین اندازه‌گیری در مواردی که AFP MoM بین 3.5-2.5 و سن جنین کمتر از 19 هفته است. تکرار این تست به منظور اثبات روند رو به افزایش سطح AFP بر اثر اختلالات طناب عصبی باز است. در 5/3٪ بارداری‌ها AFP MoM بیشتر از 2 است و در 50% موارد با تکرار این تست پس از یک هفته نتیجه طبیعی می‌شود و به بررسی بیشتر نیاز ندارد. ج) مشاوره ژنتیک: به دلیل آنکه بسیاری از اختلالات ژنتیکی منجر به اختلالات طناب عصبی باز می‌شود مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آمنیوسنتز برای بررسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و اندازه‌گیری AFP مایع آمنیون توصیه می شود. در صورت بالا بودن AFP در مایع آمنیون، اندازه‌گیری استیل کولین استراز (برای اثبات نشت AFP از طناب عصبی) توصیه می‌شود. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیون حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لوله عصبی مسجل می‌شود.

سوال 1401/04/27

سلام وقت بخیر من afp mom: 2.6 بود غربالگری اولم ریسک سندروم داوون ۱:۱۵۹ داشتم که در خفته ۱۳ cvs انجام دادم و‌نتیجه نهایی بچه مشکلی نداشت سونو انومالی هم ۱۷ هفته ۳ روز انجام دادم که دکتر گفت سالمه و نرمال بود اکو قلب هم انجام دادم نرمال بود اما باز هم نگرانم

پاسخ مدیر 1401/04/27

نگران نباشید تست CVS تست تشخیصی ب دقت بسیار بالا (بالاتر از 95%) دقت داردو باتوجه به نرمال بودن این تست و نرمال بودن نتیجه سونوگرافی آنومالی اسکن جای نگرانی نیست.

سوال 1400/12/12

سوال: سلام خسته نباشی خانمم29 سال سن داره که تو هفته هفدهم بارداری است سونو انجام داده که مشکلی ندارن و آزمایش خون AFP 28/80میباشد که با حرفHنشان شده اماMom 1/03و تو چهار تا تست زده اسکرین نگاتیو . من بابت اون حرفHیعنی بالا بودن استرس دارم ممنون میشم کمکم کنید. به واقعیت

پاسخ مدیر 1400/12/12

جواب: نگران نباشید مهم عدد mom است که در رنج نرمال می باشد و جای نگرانی نیست .

سوال 1400/12/04

سوال: سلام ازمایش امینو سنتز انجام دادم AFt رو نوشته ۲۴.۱۰ این یعنی چه در ضمن هفته ۱۶ و ۴روز باردارم

پاسخ مدیر 1400/12/04

جواب: تست بررسي سطح آلفا فيتو پروتئين است . لطفا عدد MOM را ياد داشت كنيد.

سوال 1400/09/08

سوال : سلام و عرض ادب ممنون میشم تفسیر این آزمایش را بفرمایید که هفته 15 بارداری انجام دادیم آمینوسنتز بود اما به همراه آن مقدار کم دیگری مایع را به آزمایشگاه معمولی دادیم و این جواب رو داده Alfa feto pro 16637

پاسخ مدیر 1400/09/08

جواب : لطفا عدد MOM را بنویسید

سوال 1400/04/05

سوال: سلام. ایا زمانی که غربالگری مرحله اول و دوم نرمال باشه و مغز سالم باشه آیا ممکنه که جنین عقب مانده ذهنی باشه؟

پاسخ مدیر 1400/04/05

جواب: می تواند به دلیل یک سری جهش های نادر ژنتیکی این اتفاق بیوفتد ولی موارد شایع عقب ماندگی در غربالگری و تستس های تشخیصی مورد بررسی قرار می گیرد و البته توجه داشته باشید غربالگری همانطور که از اسمش معلوم است تست تشخیصی نمی باشد و نمی توان با ان مظمئن به مشکل دار بودن جنین شد بلکه نشان دهنده این است که باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد تا اطمینان از سلامت جنین حاصل شود.

سوال 1400/03/15

سوال: سلام ببخشید momخانم من ۵.۷۸هست باید چیکار کنم ازمایش غربالگری اول ولی سونو گفت crl51و ان تی ۱.۱۰

پاسخ مدیر 1400/03/15

جواب: جواب آزمایش را به طور کامل بنویسید تا دقیق راهنماییان کنم

سوال 1400/01/29

سوال: سلام ازمایش الفا فیتو پروتیین من مثبت شده است جواب این ازمایش در ازمایش امنیو سنتز بدست امده که مقدار mom:3.15هسش و مقدار afp:32061 هست ایا امیدی هس میشه راهنمایی کنید ممنون

پاسخ مدیر 1400/01/29

جواب: روند پیگیری آن به ترتیب ذیل است: الف) انجام سونوگرافی دو و یا سه‌بٌعدی: برای تأیید سن جنین، تشخیص دوقلو بودن و یا آننسفالی انجام می شود. (1 درصد بارداریها به صورت حاملگی دوقلویی می باشد که 2/3 آن دی زیگوت بوده و و 1/3 آن منوزیگوت می باشد). تکرار اندازه‌گیری AFP: اندازه گیری AFP به فاصله 10- 7 روز بعد از اولین اندازه‌گیری در مواردی که AFP MoM بین 3.5-2.5 و سن جنین کمتر از 19 هفته است. تکرار این تست به منظور اثبات روند رو به افزایش سطح AFP بر اثر اختلالات طناب عصبی باز است. در 5/3٪ بارداری‌ها AFP MoM بیشتر از 2 است و در 50% موارد با تکرار این تست پس از یک هفته نتیجه طبیعی می‌شود و به بررسی بیشتر نیاز ندارد. ج) مشاوره ژنتیک: به دلیل آنکه بسیاری از اختلالات ژنتیکی منجر به اختلالات طناب عصبی باز می‌شود مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آمنیوسنتز برای بررسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و اندازه‌گیری AFP مایع آمنیون توصیه می شود. در صورت بالا بودن AFP در مایع آمنیون، اندازه‌گیری استیل کولین استراز (برای اثبات نشت AFP از طناب عصبی) توصیه می‌شود. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیون حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لوله عصبی مسجل می‌شود.

سوال 1399/11/21

جواب: سلام خسته نباشید عدد afp تو هفته 16 برای من 64 و mom 1/96 و نوشته اسکرین نگاتیو و ntdهم زده یک به پانصد و هشتاد خوبه؟ یکم عدد بالاش نگرانم کرد

پاسخ مدیر 1399/11/21

جواب: مشکلی ندارد و نرمال است

سوال 1399/10/16

سوال: سلام میشه راهنمایی کنید Risk۱ ۱۵۷۴۰۰ ۰/۷۷ Afp

پاسخ مدیر 1399/10/16

جواب: لطفا MOM را بنویسید .

سوال 1399/09/20

سوال: سلام من هفته هفدهم بارداری هستم و ازمایش غربالگری ۳ ماهه ی دوم‌ دادم و Alpha.feto.protein ۲۵۸ است و بارداری من بصورت ۳ قلو بود و دو تا از جنین ها ریداکشن کردم الان یه جنین وجود داره و ازمایش غربالگری nd به این صورت شده ایا ریسک خطر ابتلا به nd وجود داره؟ لطفا جواب دهید

پاسخ مدیر 1399/09/20

جواب: mom ها و نتایج غربالگری را برایم بنویسید.

سوال 1399/09/17

سوال: سلام نتیجه آزمایش آلفا پروتئین من ب این صورته هفته ۱۶ ام انجام دادم Afp;1.05 Down’s: 1 in 2200 T18: 1 in 16000 Ntd: 1 in 14000 Pre-ecampsia: 1 in 25 جای نگرانی هس؟

پاسخ مدیر 1399/09/17

جواب: نه نگران نباشید ولی MOM را برایم یاد داشت کنید تا دقیق تر راهنماییتان کنم.

سوال 1399/08/19

سوال: سلام خسته نباشید من آزمایش غربالگری نوبت دوم ۱۵ هفته و ۲روز انجام دادم Alfa Feto:25.0 Mom:0.77 NTDs:19200 آیا مشکلی هست؟

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: خیر این ریسک با قدرت تشخیص 85% در محدوده کم خطر می باشد و نرمال است.

سوال 1399/08/08

سوال: با سلام و خسته نباشید ۱۸ سال سن دارم و در هفته ۱۹ بارداری هستم . در ‌۱۶ هفته و ۵ روز آزمایش غربالگری نوبت دوم دادم. Afp 74 mom1.96 ریسک ntd 1:580 .سونو آنومالی هم انجام شد و هیچ مشکلی نبود. ریسک ntd چی میتونه باشه؟

پاسخ مدیر 1399/08/08

جواب: (NTDs ) (Neural Tube Defects) نوعی اختلال مادرزادی در مغز یا نخاع است لذا این تست به بررسی این اختلالات می پردازد. طی غربالگری سه ماهۀ دوم بارداری، ماده ای بنام «آلفا فیتو پروتئین» در خون مادر اندازه گیری می شود. چنانچه این ماده بالا باشد، احتمال ابتلا به NTDs مطرح می شود و باید آلفا فیتو پروتئین (FPα) مایع دور جنین اندازه گیری شود. در صورتی که AFP مایع آمنیوتیک نرمال باشد، وجود نقص لولۀ عصبی باز رد می شود؛ ولی در صورت بالا بودن AFP مایع آمنیوتیک، جهت تشخیص قطعی باید ماده ای بنام استیل کولین استراز در مایع آمنیوتیک اندازه گیری شود.

سوال 1399/07/22

سوال: باسلام بنده ۲۶سال سن دارم درهفته ۱۲سونوگرافی انجام دادم عدد ان تی ۲.۱۸بود crl:62 و آزمایش مربوطه fbhcg:22 mom:0.51 T21 prior risk:1 in 1240 T18 prior risk:1 in 12400 T13 prior risk:1 in 12400 Calculated risks: T21:1:17900 T18:<1:30000 T13:<1:30000 همچنین papp_a:3570.00 mom:1.38 درهفته ۱۵آزمایش afp با محاسبه momانجام دادم afp:32.0 و mom:1.04 Ntds prior risk:1 in 1000 Calculated risks:1:11500 آیا جواب آزمایشاتم نرمال است؟باتشکر

پاسخ مدیر 1399/07/22

جواب: بله این ریسک با قدرت تشخیص 85% در محدوده کم خطر می باشد و نرمال است.

سوال 1399/07/22

سوال: باسلام بنده ۲۶سال سن دارم درهفته ۱۲سونوگرافی انجام دادم عدد ان تی ۲.۱۸بود crl:62 و آزمایش مربوطه fbhcg:22 و mom:0.51 همچنین papp_a:3570.00 و mom:1.38 درهفته ۱۵آزمایش afp با محاسبه momانجام دادم afp:32.0 و mom:1.04هست آیا جواب آزمایشاتم نرمال است؟باتشکر

پاسخ مدیر 1399/07/22

جواب: عدد NT در محدوده نرمال می باشد.. ریسک سندرروم ها را برایم بنویسید تا دقیق راهنماییتان کنم.

سوال 1399/07/03

سوال: سلام آزمایشم خوبه Afp32.73ng/ml Non presntabt woman:0.89_8.78 Ms_Afp level:32.73ng/ml 0.88mom Risk of ntd:1 in 5,400

پاسخ مدیر 1399/07/03

جواب: نرمال است . AFP MoMکمتر از 2.5 می باشد و لذا نرمال است.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام، من 35 سالمه و هفته 16بارداری هستم و آزمایش مربوط به این هفته رو انجام دادم، Alpha feto protein :34.43 MS-AFP LEVEL:34.43 ng/ml 1.08 mom RISK OF NTD : 1 in 500 نتیجه از نظر شما چطوره؟ تو قمست کامنت هم فقط نوشته : " The interpretation is for NTD only در ضمن دیابت بارداری دارم و انسولین و قرص آسپرین مصرف می کنم. سونو ان تی و آزمایش قبلیم ریسکشون خیلی کم بود. لطفا اگه امکان داره زودتر جوابمو بدید، نرماله؟ یا ریسکش بالاس، وزنم هم 78هست

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: جواب: نرمال است. AFP MoMکمتر از 2.5 می باشد و لذا نرمال است.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام خسته نباشید خواستم بدونم جواب آزمایش من چطور هست ms-afp level: 54.5 iu/ml 1.31mom ue3 level: 1.35ng/ml 1.17mom totle hcg(2t) level: 11641miu/ml 0.62mom 0.64 133.5 :inhibin _a level 133.5 pg/ml 0.64mom

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: ریسک تری زومی ها را برایم بنویسید تا دقیق تر راهنماییتان کنم.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام . لطف می کنید جواب آزمایش afpرو برام تحلیل کنید؟ ممنون میشم Age : 33.8 Ntds prior risk 1 in 1000 Weight 57.0 Gestational age 15w +6d Afp value 43.0 Corrected mom 1.19 mom

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: نرمال است.

سوال 1399/06/24

سوال: سلام ۱۵ هفته و ۶ روز غربالگری دوم انجام دادم جواب به این صورته Aft value :35 Aft mom:1.17 Ntds:1:7960 لطفا بهم بگین آیا مشکلی هست

پاسخ مدیر 1399/06/24

جواب: نرمال است.

سوال 1399/06/19

سوال: سلام من در ۱۶w+1d آزمایش نقص لوله عصبی جنین دادم afp 93005 Mom9.16 بود.۲۸ سالمه توروخدا جواب بدید

پاسخ مدیر 1399/06/19

جواب: در حالت نرمال میزان AFP MoM کمتر از 2.5 است و هرگاه مقدارAFP MoM از 2.5 بیشتر شود، روند پیگیری آن به ترتیب ذیل است: انجام سونوگرافی دو و یا سه‌بٌعدی: برای تأیید سن جنین، تشخیص دوقلو بودن و یا آننسفالی انجام می شود. توجه داشته باشید. قدرت تشخیص AFP برای آننسفالی 88% و برای اسپاینا بایفیدای باز 79% است. این اختلالات معمولاً در سونوگرافی با رزولوشن بالا از هفته 18 به بعد قابل تشخیص بوده، ولی فرم‌های شدید آننسفالی زودتر از 16 هفتگی نیز در سونوگرافی قابل تشخیص است. مشاوره ژنتیک: به دلیل آنکه بسیاری از اختلالات ژنتیکی منجر به اختلالات طناب عصبی باز می‌شود مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آمنیوسنتز برای بررسی اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و اندازه‌گیری AFP مایع آمنیون توصیه می شود. در صورت بالا بودن AFP در مایع آمنیون، اندازه‌گیری استیل کولین استراز (برای اثبات نشت AFP از طناب عصبی) توصیه می‌شود. در صورت مثبت شدن استیل کولین استراز مایع آمنیون حتی با وجود طبیعی بودن یافته‌های سونوگرافی، تشخیص اختلالات لوله عصبی مسجل می‌شود. د) به دنبال طبیعی بودن نتایج آمنیوسنتز و رد دیگر عوامل مربوط به مادر (مثل تومورهای تخمدان، نژاد، سیگاری بودن، نسبت خونی با شوهر، منطقه جغرافیایی، کم‌خونی، جنس جنین)، جفت یا جنین، بالا بودن غیر قابل توضیح AFP با افزایش ریسک پیامدهای نامطلوب بارداری و اختلالات جفتی همراه است. به طور کل توصیه می شود که طبق صلاحدید پزشکتان یک مشاوره ژنتیک و یا ویزیت متخصص پریناتولوژیست صورت بگیرد

سوال 1399/05/29

سوال: سلام وقتتون بخیر Alpa زده۳۱.۷۳ Risk of ntd...1 In 4200 میشه ببینید خوبه یا نه؟ممنون میشم ازتون

پاسخ مدیر 1399/05/29

جواب: نرمال است. AFP MoMرا برایم بنویسید. اگر کمتر از 2.5 باشد قطعا نرمال است.

سوال 1399/03/06

سئوال: سلام روز خوش ۱۵ هفته و ۶ روز آزمایش غربالگری با afp25 و mom0.93 و ریسک ntd 1 به ۱۳۰۰۰ خیلی نگرانم مشکلی وجود داره؟

پاسخ مدیر 1399/03/06

جواب: خیر نرمال است.

سوال 1399/03/06

سئوال: با سلام. فرمودید عدد AFP MoM را براتون بنویسم. از آنجا که من فقط تست AFP را انجام دادم و سایر تست های غربالگری دوم را انجام ندادم، عدد Mom و ntd را در اختیار ندارم. با این حساب و تنها با اکتفا به عدد AFP(26.77) آیا نمیشه هیچ ابراز عقیده ای نسبت به نرمال بودن یا نبودن تست AFP و سایر موارد داشت؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/03/06

جواب: این عدد به تنهایی هیچ ارزشی ندارد. با آزمایشگاه تماس بگیرید و بخواهید که AFP MoM را محاسبه کنند و برایتان گزارش کنند.

سوال 1399/03/03

سئوال: سلام. در غربالگری اول کم ریسک بودم. در 15w2d فقط آزمایش AFP را انجام دادم که نتیجه 26.77 هست. لطفا بفرمائید طبیعی هست؟ و اینکه آیا بعد از 16 هفتگی میشه اسکن آنومالی را انجام داد؟ یا باید تا هفته 18 صبر کنم؟ بدون درنظر گرفتن جنسیت آیا تفاوت دیگه ای برای انجام بین هفته 16 و 18 وجود داره؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: عدد AFP MoM را برایم بنویسید. اگر کمتر از 2.5 باشد نرمال است. زمانیکه این عدد بیشتر از 2.5 باشد بهتر است در دو مرحله آنومالی اسکن (هم هفته 16 و هم هفته 18 انجام شود). بسیاری از اعضای جنین مثل گوش و کره چشم در انتهای هفته 19 تا 20 تکمیل می شود که در هفته 16 قابل تشخیص نیست.

سوال 1399/02/28

سئوال: سلام. 16هفته و4روز بودم. غربالگری نوبت دوم انجام دادم. afp را گزارش کرده 40/1. Mom را گزارش کرده1/33. و ntdرا گزارش کردهlow risk. ولی در کنار afpگزارش شده Hیعنی مشکلی دارم؟ خیلی نگرانم!

پاسخ مدیر 1399/02/28

جواب: نگران نباشید، نرمال است.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام من انانسفالی بودم سقط کردم الان میخوام دوباره حامله شم چیکار کنم

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: حتماً سه ماه قبل از بارداری ویزیت متخصص زنان بشوید و یک سری تست های چک آپ برایتان انجام شود و اسیدفولیک هم با دوز 5 میلی گرمی شروع شود.

سوال 1399/02/17

سئوال: با سلام ۳۸ ساله هستم. در هفته ۱۸، تست کواد مارکر انجام دادم. مقدار AFP ۹۲ و Mom رو ۲.۰۸ نشون داده که ریسک NTDs در محدوده high risk گزارش شده. NTDs: 1:37 لطفا راهنمایی کنید نیاز به تکرار آزمایش خون هست؟ ضمنا آنومالی اسکن دقیقی در شروع هفته ۱۸ انجام دادم که لوله عصبی و مغز رو کاملا طبیعی نشون داده

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: پس جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام، وقتتون بخیر، من ۳۱سال سن و در ۱۵هفته طبق آزمایش عربالگری دوم، مقدار afp:36/7 و مقدار mom: 1/51 و ریسک ntd: 1 in 1900بوده، آیا این مقدار نرمال است؟ ممنون از شما

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک اش در محدوده کم خطر از نظر اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی می باشد. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام خاهش میکنم جواب سوال منو بدید من درشهر کوچکی هستم وآزمایش وسونو۱۷هفته دادم سونو گفتن مشکلی ندارد اما آزمایش باخط قرمز نوشته .Resultپایین زده 21.8وریسک Hآیا مشکل دارم تورو خدا راهنمایی کنید چون کم کاری تیروییدم دارم میترسم بخدا کمکم کنیدAlfafetoprotein

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: نگران نباشید، عدد ریسک و میزان AFP MoM را برایم بنویسید.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام لطفا نظرتون رو بگید در غربالگری دوم عدد 54.00 :afp 1.51 :Mom ۲۵۰۰به 1 :NTD خیلی نگرانم لطفا در اولین فرصت جواب بدید با تشکر

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: نگران نباشید با قدرت تشخیص 80% در محدوده کم خطر از نظر اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی می باشد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام وقت بخیر...دوقلو باردارم ۲۸ سالمه هفته نوزده مجدد آزمایش فتوپروتیین دادم به این صورت بوده...خیلی هم نگرانم... (serum afp 187) (Afp serum mom 2.41 ) (NTDs 1:110 ) (T21 prior risk 1:910) (T18 prior risk 1:6234)

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: توصیه می کنم طبق صلاحدید پزشکتان یک مشاوره پریناتولوژیست انجام دهید.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام توروخدازودجواب بدین نگرانم غربال دومم آلفافتوپروتیینم72ومام2.18هفته15ام ان تی دی ریسکش فینال1.226و18.13هم فینال ریسک1.340همه چی کات آف نوشته خطرداره

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: برای ریسک NTDs نگران نباشید یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 برای رد اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی انجام دهید و توصیه می کنم این جواب NTDs را به سونولوژیست نشان دهید که با دقت بیشتری انتهای ساکروم و جدار شکم را چک کند. در مورد ریسک تریزومی 18 و 13 هم: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام ...دوقلو باردارم 28 سالمه...هفته نوزده مجدد فتوپروتیین انجام دادم جواب اینطور بوده...نگرانم.....(serum Afp 187) (Afp serum mom 2.41) (Ntds 1: 110) (T21 prior risk: 1:910) (T18 prior risk: 1:6234)

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: نگران نباشید یک آنومالی اسکن دقیق انجام داده و جواب این تست را به سونولوژیست نشان دهید که با دقت بیشتری انتهای ساکروم و اختلالات دیواره گوارشی هر دو جنین چک شود.

سوال 1399/01/31

سئوال: سلام من ۱۶ هفته و ۶ روزم رفتم غربالگری نوبت دوم دادم میگن ریسک سندرم دان بالاست باید آزمایش ژنتیک بدم میشه راهنماییم کنید afp با mom 0/89 و ue3 باmom0 /43 و hcg با mom 2/08 و Lnhibin A با mom 1/15 و فینال ریسک قرمز کشیده زیرش نوشته ۱:۵۲ خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/31

جواب: با قدرت تشخيص 80% ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهید (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎ ‎——-

سوال 1399/01/24

سئوال: سلام در هفته ١٧ تست afp دادم mom شده 0.8 با ريسك ١:٥٠٠٠

پاسخ مدیر 1399/01/24

جواب: نرمال است.

سوال 1399/01/22

سئوال: Mom شده۱.۵۵

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: نرمال است ، نگران نباشید.

سوال 1399/01/22

سئوال: سلام خسته نباشید AFP من در هفته ۱۷ بارداری شده ۴۶ چیکار باید بکنم

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: عدد محاسبه شده برای MoM را برایم بنویسید. این عدد به تنهایی در بارداری ارزشی ندارد.

سوال 1399/01/21

سئوال: سلام خسته نباشی میخواستم بگم من در،هفته ۱۸‌بارداری،هستم ۸۶کیلو،هستم آزمایش آنومالی،انجام دادم alfa feto protein h4014اومده اونم با رنگ قرمز،میخوام بگم مشکلی ندارع خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدین🙏🙏

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: این عدد به تنهایی ارزشی ندارد ، ریسک NTDs تان اگر مثبت است حداقل دو بار آنومالی اسکن دقیق انجام دهید. به سونولوژیست هم بگویید که ریسکتان مثبت است.

سوال 1399/01/12

سئوال: سلام 27سالمه و 52کیلو وزنم هست،هفته 15بارداری هستم آزمایش غربالگری اول نرمال بود ازمایش غربالگری دوم به شرح زیر هست: Afp:36/3 Estroil: . /38 InhibianA. :335/9 ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی استرس دارم.

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/12/27

سئوال: سلام. من 16هفته و4 روز تست غربالگری 2رو انجام دادم. Afp:42.2وcmom:2.27وNTDs: 1:161لطفأزودتر جوابمو بدین خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/12/27

جواب: نگران نباشید جوابتان خوب است.

سوال 1398/11/17

سئوال: سلام خسته نباشین من وزنم در آزمایش AFPاشتباه زدم تاثیر داره درجواب

پاسخ مدیر 1398/11/17

جواب: بله ولی اگر جوابتون در محدوده کم خطر و خیلی خوب است تاثیرش خیلی کمتر از جوابهایی است که در محدوده پرخطر و یا خطر بینابین می باشد.

سوال 1398/11/10

سئوال: سلام من در هفته ١٥ بارداري ازمايش الفا فتو پروتين دادم كه عددش١١.٨٦ بود سلفري هم دادم كه ريسكش كم بوده.رنج نرمال رو براي الفا فتو رده ٨.٨٦،الان خطري جنينرو تحديد مي كنه؟

پاسخ مدیر 1398/11/10

جواب: این عدد به تنهایی ارزشی ندارد ، عدد AFP MoM را برایم بنویسید.

سوال 1398/11/04

سئوال: سلام.هفته18بارداری ازمایش غربالگری سه ماهه دوم انجام دادم ,نتیجه به شرح زیر است. درحال حاظر هفته۲۰هستم. AFP 148 IU/mL Mom 5 hcg 95.6 IU/L Mom 3.97 uE3 3.439 IU/L Mom 1.84 nhibin_A 313pg/ml mom 1.84 TRISOMY 21:<1:30000 TRISOMY 18:<1:30000 SLOS:<1:965000 NTDS: 1:6 (SCREEN POSITIVE) وزنم 77 کیلو و سنت 32سال. خواهش می کنم تفسیر کنین. با تشکر

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش در محدوده پر خطر از نظر اختلالات طناب عصبی است. يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. به سونولوژیست هم جواب آزمایش را نشان دهید که با دقت بیشتری همه چیز را چک کند. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF چك كنيد.

سوال 1398/10/05

سئوال: ببخشید میگم آزمایش نمونه برداری گرفتی Afp۱۲۰۰۰ هزاره به چه معناست

پاسخ مدیر 1398/10/05

جواب: توی خون و یا مایع آمنیون این عدد در مایع آمنیون نرمال است ولی در خون بعید است چنین عددی بدست آمده باشد.

سوال 1398/09/23

سئوال: سلام ۳۰ ساله AFP:98.7 lU/ml MoM 3.19 OSB Screen Positive نگرانم میشه نظر بدید

پاسخ مدیر 1398/09/23

جواب: نگران نباشید، یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید و اگر این آنومالی قبل از هفته 18 انجام داده اید و مشکلی نبود یکی دیگر در هفته 19 حتما پیش یک سونولوژیست متبحر دیگری انجام دهید.

سوال 1398/09/12

سئوال: سلام،خانم ۳۶ ساله هستم،در هفته ۱۶ آزمایش آلفا انجام دادم،ممنون میشم نتیجه آزمایش من را مورد ارزیابی قرار دهید. Alpha ntd=38.4 Mom=1.32 Previous NTD=none Previous down,s=none Previous t13=no Previous t18=no Prev. Pre-ecampsia=no Insulin dependent diabetes=none Smoker=no CRL=61.0 mm Risk of NTD=1in4 100

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: با قدرت تشخيص ٨٠٪‏ ريسك اش برای اختلالات طناب عصبی در محدوده كم خطر است. - فقط يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد. فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد.

سوال 1398/08/13

سئوال: سلام خسته نباشین میشه لطفابگین جواب آزمایش آلفا که دادم چطوره البته چندروزپیش آزمایش سل فری دادم که جوابش نرمال بودبچه سالم بودوجنسیتش هم پسر جواب آلفاAFP 25.6 ng/ml MoM 0.92 Age risk: at sampling date 1:105 Neural tube defects risk 1:6413

پاسخ مدیر 1398/08/13

جواب: با قدرت تشخیص 80% از نظر اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شکمی در محدوده کم خطر هستید.

سوال 1398/06/17

سئوال: سلام خسته نباشید ببحشید من تو هفته ۱۵ آزمایش کواد مارکر انجام دادم نتیجه آزمایشو زده غربالگری منفی احتمال مثبت بودن سندرم دوان. تریزومی۱۸و تریزومی ۱۳ را ازبین نمیبرد ب نطر شما مشکل داره؟؟؟ Ms-AFP level: 60ng/ml... mom2.81 uE3 level: 2.5ng/ml...mom0.78 Total hCG level: 22090miu/ml...mom 1.16 Inhibin-A level: 300pg/ml...mom 1.58 خواهشا زودتر جوابمو بدین الان تو ۱۸هفته‌م اگه مشکلی داره بهم بگین🙏🙏

پاسخ مدیر 1398/06/17

جواب: لطفاً ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/06/07

سئوال: سلام خسته نباشید. 28 سالمه و سابقه دو تا سقط دارم. من تو 12 هفته و 6 روز آزمایش و سونو انجام دادم و توی سونو ان تی و ان بی و رشدش نرمال بود که نتایج زیر بود: Nt 1.2 معادل 83درصد مام Papp a 2938.30 معادل 46 درصد مام Bhcg 24.64 معادل 58 درصد مام ریسکها همه کمتر از 1 در 20000 بود اما ریسک داون با توجه به سن زده 1 در 1100 برا غربال دوم دکتر فقط afp نوشت که عددش 16.90 بود و رنج آزمایشگاه برای هفته 16 عدد 30 بود. خیلی پایینه....چه کار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: در مورد جواب سه ماهه اول که ریسک نهایی مورد قضاوت قرار می گیرد و نه ریسک سن ، که در اینجا جواب شما نرمال است و با قدرت تشخیص 85% ریسک اش در محدوده کم خطر است. در مورد AFP هم از آزمایشگاه بخواهید که با توجه به سن جنین و وزنتان در هنگام نمونه گیری سطح AFP MoM را محاسبه کنند و اگر جواب در محدوده 0.5 تا 2 بود جای نگرانی وجود ندارد. عدد AFP به تنهایی در بارداری فاقد ارزش است.

سوال 1398/05/19

سئوال: سلام تورو خدا زود جوابمو بدین مردم از استرس جواب غربالگری دومم اینطوری بوده لطفا تفسیرش کنید..Afp123.00ng/mlو3.70momتوروخدازودجوابمو بدین

پاسخ مدیر 1398/05/19

جواب: نگارن نباشید تحت صلاحدید پزشکتان یک آنومالی اسکن دقیق پیش یک متخصص خوب انجام دهید تا سیستم عصبی و گوارش بدقت چک شود.

سوال 1398/05/05

سئوال: با سلام و خسته نباشید همسر بنده در هفته 15 و 3 روز جواب آزمایشش اینگونه است لطفا تفسیر فرمایید. MS-AFP level: 15.2 iu/ml 0.65 MOM

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: نرمال است.

سوال 1398/04/27

سئوال: Afp=65.0 Risk ntd 1 in 550 Mom 1.98 در ضمن ۳۷ سال سن دارم و در هفته ۱۶ بارداری هستم ممنون میشم که نتیجه ازمایش رو بهم بگید

پاسخ مدیر 1398/04/27

جواب: نرمال است.

سوال 1397/12/13

سئوال: سلام ،من هفته ١٦ باردارى آزمايش غربالگرى سه ماهه دوم انجام دادم .الان هفته ١٨ هستم .جواب آزمايش به شرح زير است: The corrected MoM AFP (0.79) is located in the low risk area for neural tube defects. خيلى مضطربم ميترسم خطرناك باشه Age risk: at sampling date 1:778 Neural tube defects risk <1:10000

پاسخ مدیر 1397/12/13

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محوده کم خطر است.

سوال 1397/10/23

سئوال: با عرض سلام و خسته نباشید اگه امکانش باشه جواب بندرو سریعتر بدین ممنون میشم من نتیجه ی غربالگری اولم خیلی خوب بود و همه ی فاکتورها ریسک پایین بود جهت غربال دوم فقط afp داده شد که جواب آن به این صورت است: AFP LEVEL :74.38 NG/ML , AFP MOM: 2.14 RISK OF NTD:1 IN 250 , SCREEN RESULTS: NEGATIVE یه دنیا سپاس

پاسخ مدیر 1397/10/23

جواب: با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر برای اختلالات طناب عصبی و جداره شکمی است.

سوال 1397/10/21

سئوال: من در هفته ۱۵ و ۴ روز طبق NT که طبق LMP ۱۴ و ۶ روز بود آزمایش آمنیوسنتز انجام دادم. جواب در محدوده نرمال بوده و آلفا فتو پروتئین در محدوده نرمال بوده است. با این اوصاف انجام تست AFP به صورت جداگانه ضرورت دارد انجام شود؟ با سپاس

پاسخ مدیر 1397/10/21

جواب: خیر

سوال 1397/06/17

سئوال: سلام.هفته18بارداری ازمایش غربالگری سه ماهه دوم انجام دادم ,تنیجه به شرح زیراست.درحال حاظر هفته۲۰هستم. Afp: 161, mom3.29 Ue3: 1.020, mom 0.90 Hcg 25.3 mom1.17 Inhbin.a 424,mom1,56 TRISOMY 21:<1:30000 TRISOMY 18:<1:30000 SLOS:<1:100 NTDS: 1:7 (SCREEN POSITIVE) گفتن حز حاملگی های hight risk است.و مقدار afp و ntdsبالاست.ایا سونو سه بعدی لازمه برای اطمینان انجام بدم.سنم۲۳و وزن۵۵.تشکر از شما

پاسخ مدیر 1397/06/17

جواب: نتیجه شما با قدرت تشخیص 80% در محدوده کم خطر از نظر اختلالات طناب عصبی و یا جداره شکم می باشد. پیگیری یا حداقل انجام دو سونوگرافی دقیق با بررسی جزئیات آناتومیک می باشد. اگر نرمال بود جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1397/05/10

سئوال: Trisomy21: 1:5 Trisomy18: 1:1299 Slos: 1:30000 NTDs: 1:264 ازمایشم اینه خطر داره یا نه

پاسخ مدیر 1397/05/10

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود: - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص 80% ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهید (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎ ‎

سوال 1397/04/27

سئوال: با سلام وخسته نباشید .بنده غربالگری دوم کوادمارکر را در ۲۱هفته و۵روز انجام دادم که نتایج به شرح ذیل می باشد ممنون میشم که تفسیر آزمایش را بفرمایید Inhibin-a 357 و mom0.88 Un conjucated esteriol 3.5 و mom0.49 Alfa feto protein 135.5 و mom1.37 Beta-hcg 39514 و mom2.25 Nuchal measurement 1.6 و mom0.94 Papp-a level 1881 و mom0.35 Free B-hcg level 33.01 و momo.98 Fetal nasal bone:not reported Maternal age at edd:35 Weight:53 Gestation at data of 1st sample:13weeks 2 days Gestation at data of 2st sample:21weeks 5 days Screening result:screen nagativer Rick of downs:1 in 170(at term Risk of ntd:1 in 2300

پاسخ مدیر 1397/04/27

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين مورد چک شود: - آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص 95٪‏ ريسك اش در محدوده خطر بينابين است و دو توصيه می توان برايتان انجام داد: ١- ترجيحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخيص ٩٩٪) ٢- قابل قبول: انجام آنومالي اسكن دقيق به همراه ژنتیک سونوگرام در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی و در صورت مثبت شدن هر يك از سافت ماركرها بيمار كانديد تست هاي تشخيصی شود (با قدرت تشخيص ٩٠٪). فقط دقت شود سونولوژیست بايد مدرك FMF برای انجام سونوي آنومالي اسكن را داشته باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

سوال 1397/03/08

نجمه

 

دوشنبه 29 تیر 1394 - 12:39

سئوال:

سلام ببخشید میخواستم بپرسم جواب تست من چطوره؟

afp:20.8iu/ml

uE3:2.8ng/ml

hcg:20228miu//ml

inhibinA:188pg/ml

risk of down: 1:18000

risk of ntd: 1:5400

down risk due to maternal age alone 1:1100

 

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر است.

 

نجمه

 

دوشنبه 29 تیر 1394 - 16:40

در ادامه پیام قبلی

not in the high risk category for trisomy 21

not in the high risk category for SLOS

 

سینایومحسن

 

دوشنبه 19 مرداد 1394 - 21:08

 

سئوال:

سلام باعرض سلام وخسته نباشید .من جواب آمینیوسنتز گرفتم بمن گفتن سالمه اما آخر متن جواب برام کامنت گذاشتن میشه راهنماییم کنید

 

جواب:

متن کامنت را برایم بنویسید.

 

حاتمی

 

پنجشنبه 22 مرداد 1394 - 20:12

سئوال:

سلام خسته نباشید

خانمم باردار (32 ساله) و 16 هفته و5 روز شون ، ما نسبت فامیلی با هم داریم .

ازمایش غربالگیری داده جوابش به این صورت ، خیلی نگرانیم :

AFP:23.7

FREE ESTRIOL: 2.4

CSREEN POSTIVE

down syndrome 1:209

age alone 1:667

Equivalent Age Risk 38.1

osb 1:40200

Trisomy 18 <1:87600

لطفا زودی جواب بدین

 

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده پرخطر است. باید یک تست تشخیصی انجام دهید.

 

لیلا

 

شنبه 14 شهریور 1394 - 10:49

 

سئوال:

سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر جواب ازمایش من را تفسیر کنید لازم به ذکر است که بنده دوقلو باردار بودم و متاسفانه یکی از جنین ها در هفته ده رشدش نتوقف شده و همان طور در دلم مانده و همچنین پروژسترون و انوکسان هپارین مصرف میکنم ایا جنین مرده بر afp و ntd تاثیر میگذارد

Ms.afp level : 81.8. 2.95

Ue3level : 9.33. 1.67

Totalhcg level : 16985. 0.50

Lnhibin.a level: 176.34. 0.88

rick of down. Less than 1in 20000

rick of ntd. : 1 in 35

rick of pre.eclampsia. : 1 in 250

comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone

comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 1,400

comment : not in the...

 

جواب:

مجددأ AFP را با محاسبه MoM با یک هفته اختلاف تکرار کن اگر جواب MoM آن 2.95 پایین تر شود نگران نباشید و فقط 2 بار در هفته 18 و 22 سونو کنید.

 

لیلا

 

شنبه 14 شهریور 1394 - 10:52

 

در ضمن ۲۵ ساله هستم و ۶۴ کیلو وزن دارم و ازمایش رو در ۱۵ هفته و ۶ روز انجام دادم و nt در دوازده هفته ۱/۳ بود تشکر

 

لیلا

 

یکشنبه 15 شهریور 1394 - 08:30

 

 

سلام طی سوال قبل اگر از ۲/۹۵ پایین تر نشود چکار کنم در ضمن جنین مرده تاثیر بر ntd ندارد؟

 

لیلا

 

یکشنبه 15 شهریور 1394 - 08:40

با عرض پوزش هجده روز از زمان انجام ازمایش گذشته بعد از هجده روز امکان تکرار ازمایش وجود دارد؟ تو رو خدا جواب بدین خیلی نگرانم

 

مریم

 

دوشنبه 16 شهریور 1394 - 06:14

 

سئوال:

سلام.هفته15بارداری ازمایش انجام دادم ,تنیجه به شرح زیر

Afp75.33 mom3.01

Ue3 2.8 mom1.27

Hcg 32554 mom1.24

Inhbin.a 156 mom0.75

Secreeng result.scereen pozetive

Risk of down1in20000

Risk of ntd.1in15

Comment.downs risk due to meternel

Age alone is 1in770

سونوی ntتوهفته11بارداری1.6بود که نرمال بود

توروخزازودتر جوابمو بدین دارم دق میکنم خواهش میکنم

 

جواب:

ریسک تان برای اختلال طناب عصبی کمی بالاست و بهتر است در هفته 18 و 24 سونوگرافی دقیق انجام دهید.

 

مریم

 

دوشنبه 16 شهریور 1394 - 06:19

سئوال:

یک هفته قبل از ازمایش هفته بدی داشتم پر از استرس و نگرانی و دعوا و گریه,استامینوفن معمولی هم تقریبا تاروز ازمایش7تا8تادونه خورم,روز ازمایش سردردشدیدبودم 2تااستامینوفن معمولی خورده بودم,تالاسمی مینور هم هستم,ازاول حاملگی لک بینی هم داشتم که شیاف پروژسترون400استفاده میکردم تا به الان,دکترمیگفت جفت پایینه استراحت مطلق داشتم اینا دلیل ntdبدم نمیشه؟؟؟توروخداجواب بدین دارم از نگرانی میمیرم

 

جواب:

اینقدر نگران نباشید. سعی کنید آرام باشید و در سونوگرافی با فوکوس بیشتر بر روی دیستال ساکروم ببینیم که آیا مشکلی در دیستال ساکروم و یا دیواره شکم وجود دارد یا خیر.

 

مریم

 

دوشنبه 16 شهریور 1394 - 06:22

 

ازاول بارداری اسیدفولیک5میل هم استفاده کردم بعلاوه اسپرین,چون بارداری دومم منجربه سقط شد,الان که بارداری سومم هست332سالمه وزنمم73کیلو,بچه اولم سالم سالمه خیلی هم باهوشه,خواهشا جواب بدین

 

مریم

 

دوشنبه 16 شهریور 1394 - 06:23

ببخشید32سالمه

 

مریم

 

شنبه 21 شهریور 1394 - 06:20

سلام,لیلاجان مرسی از دعاتون چون واقعامحتاجم بدعا,منم برای کوچولوی شماآرزوی سلامتی کامل دارم,اره عزیزم شوخی گفتم اصلاهیشکی جوابمونداد,بخدادیوونه شدم ازبس استرس دارم و گریه میکنم

موسوی

یکشنبه 22 شهریور 1394 - 18:19

با سلام جواب alpha pheto protein =47.3

و جواب alpha pheto protein(amniotic fluid=21800

 

در هفته هیجدهم به چه معنی است؟

 

شادی

 

جمعه 17 مهر 1394 - 12:50

 

سئوال:

سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر جواب ازمایش من را تفسیر کنید ل

Ms.afp level :100 IU/ML 3.23 MOM

Ue3level :24NMOL/L. 1.18

TOTAL HCG

rick of down. Less than 1in 20000

rick of ntd. : 1 in 35

rick of pre.eclampsia. : 1 in 250

comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone

comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 1,400

comment : not in the...

 

جواب:

مجددأ AFP را با محاسبه MoM با یک هفته اختلاف تکرار کن اگر جواب MoM آن 2.95 پایین تر شود نگران نباشید و فقط 2 بار در هفته 18 و 22 سونو کنید.

 

بهار

 

دوشنبه 20 مهر 1394 - 10:10

 

سئوال:

سلام خسته نباشید خواهش میکنم هر چه زودتر نتیجه جواب ازمایش من را بررسی کنید. من 30 سال دارم واین تست تریپل در هفته 16 انجام دادم باتشکر.

 

Ms.afp level : 100/iuml 3.23mom

Ue3level : 24 nmol/l 1.18 mom

Totalhcg level : 41764 miu/ml

rick of down. Less than 1in 20000

rick of ntd. : 1 in 35

rick of pre.eclampsia. : 1 in 35

comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone

comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 860

comment : not in the high risk category for trisomy 18 risk<1in100

Comment: not in the high risk category forslos risk <1in 100

 

جواب:

با قدرت اطمینان 67% ریسک تان در محدوده کم خطر هست و توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

اریا

 

سه شنبه 21 مهر 1394 - 06:31

 

سئوال:

سلام منم همین شرایطو دارم.قفط ریسک ntd 1 of 19 چقدر خطر داره؟ ممنون

 

Ms.afp level : 100/iuml 3.23mom

Ue3level : 24 nmol/l 1.18 mom

Totalhcg level : 41764 miu/ml

rick of down. Less than 1in 20000

rick of ntd. : 1 in 19

rick of pre.eclampsia. : 1 in 35

comment : since bpd was recorded ,anencephaly has been excluded and the rick of ntd given is for spina bifida alone

comment : down rick due to maternal age alone is 1 in 860

comment : not in the high risk category for trisomy 18 risk<1in100

Comment: not in the high risk category forslos risk <1in 100

 

جواب:

اگر سن بارداری تان زیر 19 هفته است مجدد تست AFP با محاسبه MoM را در همان آزمایشگاه انجام داده و اگر کمتر از 3.23 شد این افزایش مربوط به مادر بوده و نگران جنین نبوده و فقط در سونوگرافی جنین تاکید شود که انتهای دیستال ساکروم و دیواره گوارشی جنین بدقت چک شود.

 

ژیلا

 

سه شنبه 21 مهر 1394 - 14:11

 

سئوال:

سلام Miu آزمایش بارداری من 5/62است راهنماییم کنید

 

جواب:

اگر منظورتان 62.5 است مثبت بوده و باردار هستید

 

بهار

 

چهارشنبه 22 مهر 1394 - 08:36

سئوال:

بازم سلام. میخواستم بدونم سونو سه بعدی و آنومالی اسکن هم زمان در هفته 19 ایرادی نداره؟

 

جواب:

هر دو در یک مرحله انجام می شود.

 

نرگس

 

پنجشنبه 23 مهر 1394 - 08:02

سئوال:

سلام خسته نباشید

26 سالمه 20 هفته 4روزه باردارم سونوی.غربالگری وآزمایش مرحله اولم و سونوی سه بعدی 17هفتگی سالم بودن ولی در آزمایش مرحله دوم 17هفته و 6روز( ntd(Osb ریسکش 1به 20گزارش شده در20هفته و دوروز آمینیو سنتز شدم.هنوز جواب نیومده خیلی نگرانم.چند درصد احتمال داره بچم سالم باشه و دچار اسپینا بیفیدا نباشه؟؟؟؟تورو خدا زود جواب بدید

جواب:

نگران نباشید با احتمال 95% بچه مشکلی ندارد.

 

نرگس

 

پنجشنبه 23 مهر 1394 - 17:25

 

سئوال:

پس چرا دکترا میگن ریسکش بالاست؟؟ همه زندگیمو نذر کردم.اجرتون.با امام حسین.

جواب:

به هر حال ریسک باید کمتر از 1% باشد که بگوئیم نرمال است و بالاتر از آن نیاز به بررسی بیشتر دارد که فقط خیالمون جمع بشه.

 

نرگس

 

یکشنبه 26 مهر 1394 - 08:23

 

سئوال:

سلام مجدد

امروز از آزمایشگاه زنگ زدن گفتن تست 5تا فاکتور منفیه ازشون پرسیدم نقص لوله عصبی شاملش میشه گفتن نه میشه بفرمایین 5تا فاکتور کدوما هستن؟ آخه جواب غربالگری من فقط( ntd(osb

ریسکش بالا بود که اینم میگن شاملش نمیشه ؟؟؟

 

جواب:

کرموزوم های 21، 18، 13، X و Y.

از آزمایشگاه بخواهید که عدد AFP MoM را برایتان بنویسند و آن را به من اعلام کنید.

 

نرگس

 

یکشنبه 26 مهر 1394 - 19:24

 

سئوال:

Afp mom در غربالگری دوم در 18 هفتگی 2.95 گزارش شده بود

خیلی ممنون که به موقع جواب میدید آدمو از نگرانی درمیارید.

 

جواب:

Afp mom در مایع آمنیون را برایم بنویسید.

 

نرگس

 

دوشنبه 27 مهر 1394 - 17:19

 

سئوال:

امروز صبح زنک زدم.آزمایشگاه ولی کسی جواب سوالمو نداد فقط میگن خودمون زنگ.میزنیم پی گیری نکنید.afp mom چقد باید باشه؟؟

 

جواب:

اینقدر نگران نباشید باید زیر 2 باشد.

 

شادی

 

جمعه 8 آبان 1394 - 10:31

 

سئوال:

با سلام من هفته پیش با مجوز پزشکی قانونی جنین در هفته 18 بارداری دفع کردم.جنین مبتلا به اسپینا بیفیدا باز بود.برای بارداری مجدد حدودا شش ماه دیگه باید چکار کنم.شش ماه دیگه 31 ساله خواهم بود.چقدر احتمال داره بارداری بعدی جنین همین مشکل داشته باشه.ازدواج ما فامیلی نبوده و بین اقوام موردی با اختلالات زنتیکی نداشته ایم.ایا پاتولوژی جنین که دو هفته در فرمالین بوده اطلاعاتی برای بارداری بعدی میدهد.

 

جواب:

نگران نباشید و با صلاحدید پزشکتان دوز بالایی اسید فولیک مصرف کنید.

 

مهسا

 

دوشنبه 18 آبان 1394 - 17:34

 

سئوال:

با سلام و خسته نباشید

جواب سونو غربالگری در هفته 12 بصورت زیر است

NT: 1.4mm

NB: Normal

جواب آزمایش غربالگری هم به شرح زیر می باشد:

AFP:145.7 iu/ml 5.18MOM

UE3: 1.2ng/ml 0.51MOM

BETA HCG: 69200iu/l 1.61MOM

INHIBIN A : 344pg/ml 1.52MOM

سن مادر 35 سال وزن 56.5

Down Syndrom 1:834

Age alone 1:412

Equivalent Age Risk 31.2

OSB 1:5

Trisomy18 1:11000

OPEN SPINA BIFIDA Screen Positive

بعد از اینکه جواب آزمایش را به دکتر نشان دادیم گفتند هفته 19 سونوگرافی سه بعدی بدهند

اما دکتر دیگری گفتند ممکن است نیاز به سقط باشد و تا آن زمان دیر شود

خیلی نگران هستم

اگر سونوگرافی بگوید سالم است دیگر به آمینوسنتز نیازی نیست؟

ممنون از شما

 

جواب:

ریسک اختلالات طناب عصبی تان بالاست، بهتر است هم آنومالی اسکن شوید و هم آمنیوسنتز به منظور اندازه گیری AFP در مایع آمنیون...

 

مریم

 

دوشنبه 9 آذر 1394 - 06:21

 

سئوال:

سلام,خسته نباشید,من توهفته18و25سونوی سه بعدی انجام دادم سونوگراف گفت که هیچ مشکلی نداره و بچه سالمه اماهنوز نگرانم,پس چراntdمن اونقدبالابود,البته ایناپیرو سوالات قبلم که شماجواب دادین فقط سونو انجام بشه

 

جواب:

افزایش ریسک NTDs اگر ناشی از مشکلات عصبی و یا دیواره دستگاه گوارش جنین نباشد می تواند منشاء مادری داشته باشد و نیازمند پیگیری و مراقبت شدیدتر در دوران بارداری می باشد.

 

گل بهار

 

یکشنبه 15 آذر 1394 - 21:35

 

سئوال:

با سلام لطفا ازمایش من رو تفسیر كنید با تشكر

Ms-AFP:22.6iu/ml. 0.83mom

UE3:1.4 ng/ml 0.77mom

Total hCG:37.332 iu/ml. 1.00 mom

Inhibin-A:263 pg/ml. 1.17 mom

Risk of downs: 1 in 2,100(at term)

Risk of trisomy 18:less than 1in 20,000(at term)

Risk of NTD:1in 13,000

Comment:downs risk due to maternal age alone is 1in740

Comment:since a BPD was recorded anencephaly has been excluded and the risk of NTD given is for spina bifida alon

(Down syndrom(cutoff) is 1:270

 

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

زری

 

دوشنبه 30 آذر 1394 - 08:15

 

سئوال:

باسلام

لطفا نتیجه آزمایش رو برام بگید.ممنون

Afp 38.40 ng/ml 1.02

Ue3 0.78 ng/ml 1.04

Hcg 51904.0 iu/l 1.79

Inhibin 404.8 pg/ml 1.58

Risk assessment (at term) cut off

Down syndrome 1:5150 1:250

Age alone 1:1560

Equivalent age risk €15.0

Osb : 1:21600 1:104 (2.46 moms) s

Trisomy18 1:99000 1:100

 

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک تان در محدوده کم خطر هست و توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

سولماز

 

دوشنبه 30 آذر 1394 - 21:17

 

سئوال:

با سلام من تست کواد مارکر انجام دادم در سونو سن بارداری ۱۵- ۱۶ هفته است و میزان NF =1.9 است,و شرح ازمایش به این صورت است Mom=1.24. . Inhibin A= 258.1

Mom=2.30 Beta HCG=59503

Mom=0.80 UE3= 0.397

Mom=2.65 AFP= 59.40

Down syndrom= 1:8690

OSB=1:42

Trisomy 18= 1:99000

لطفا آزمایش من را تفسیر کنید ضمنا سن مادر ۳۴ سال و دومین بارداری است.

 

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک اش در منطقه کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام داده.

 

اروشا

 

شنبه 5 دی 1394 - 17:38

 

سئوال:

سلام میشه جواب آزمایش منو تفسیر کنین

Maternal AFp)Ecl) 46

Multiple of median 1.4

Ntds risk 1:1710

متشکرم

 

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک تان برای اختلالات طناب عصبی در محدوده کم خطر است.

 

Sepideh

 

دوشنبه 7 دی 1394 - 02:12

 

سئوال:

با سلام جواب ازمایش من در ١٥ هفته و ٥ روزگی به این مقدار بود لطفا بفرمایید نرمال هست یا خیر خیلی نگرانم متشكرم

AFP :44.02

B.hcg : 28190.28

Inh.a : 196.0

Eu3 : 3.6

 

جواب:

ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید. این اعداد به تنهایی ارزشی ندارند.

 

محبوبه

جمعه 11 دی 1394 - 18:17

 

سئوال:

با سلام، طبق فرمایش شما آزمایش afp را در 15 هفته و 5 روز انجام دادم، سن 31 سال و وزن تقریبی 70، در جواب آزمایش:

Afp 69.23

گزارش شده و در زیر آزمایش نوشته شده نرمال برای 13 تا 17 هفتگی....

در ضمن غربالگری سه ماهه اول خوب بود و ما نسبت فامیلی هم داریم، لطفا بفرمایید جواب که این آزمایشگاه به من داده کافی است،؟؟؟؟

 

جواب:

خیر از ازمایشگاه بخواهید که AFP MoM را برایتان گزارش کنند.

 

محبوبه

 

یکشنبه 13 دی 1394 - 07:01

 

سئوال:

در ادامه کامنت بالا واحد اعلام شده ng/ml می باشد، در ضمن اگر احتیاج به آزمایش مجدد باشد من به این آزمایشگاه دسترسی ندارم، آیا در آزمایشگاه دیگر می توانم تست مجدد afp انجام دهم؟؟؟؟ آیا آزمایشگاه دیگر می تواند با توجه به سن و وزن و نتیجه اعلام شده afp میزان Mom را تعیین کند؟؟؟؟

ممنون میشم اگه سریعتر پاسخ بدین....

 

جواب:

بله به آزمایشگاه دیگر مراجعه کنید.

 

زهرا

 

یکشنبه 13 دی 1394 - 14:38

 

سئوال:

سلام جواب ازمایش من رو میشه تفسیر کنید .

afp..30iu/ml 1.22mom

UE3...5.7nmol/l 1.32mom

hcg...128.2kiu/l 3.26mom

inhibin a...518pg/ml 2.96mom

risk of down 1 in 2900

risk of ntd 1 in 6700

risk of pre-eclampsia 1 in 18

 

جواب:

با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و فقط توصیه می کنم یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

Toosi

 

جمعه 16 بهمن 1394 - 19:14

 

سلام در سنوی انامالی هفته هیجده من یك كانون اكوژن ٢.٣ م م در بطن چپ قلب دیده شد ولی بقیه موارد نرمال بود آیا با توجه به اینكه نتایج غربالگری هفته سیزده من ds:1:12000

Trisomy18:1:20000

Trisomy 13:1:20000 بوده آیا به نظر شما این كانون اكوژن میتونه مشكل ساز باشه؟

 

مریم

 

یکشنبه 18 بهمن 1394 - 14:44

 

با سلام،

من در هفته 16 بارداری میباشم ونتایج ازمایشاتم به صورت زیر میباشد:

ntd risk: >1:50

serum afp: 78 iu/ml

aminotic fluid afp: 29/7

aminotic fluid afp mom: 2.21

corr.moms: 2.98 ( the mom have been corected acording to weight)

ایا برای نتایص لوله عصبی جنین من مشکل دارد؟ چیکار باید کنم؟

 

فاطمه

سه شنبه 4 اسفند 1394 - 20:06

 

سلام من در 17w 6 days آز afp رفتم که جوابش

Result:91.38 ng/ml

Mom;2.57

فرداش سونو رفتم و همه چیز طبیعی بود

3 روز بعدش یعنی 18w3days به صلاحدید پزشک دوباره سونو رفتم و سونوگراف ستون مهره هاشو کامل نشونم داد و گفتن مشکلی نداره و شواهدی از open ntd دیده نشد

دوباره در. تاریخ 2 اسفند در 21w3days آز afp رفتم و الان که جوابو گرفتم نتایج

Result;149.80ng/ml

Mom;2.40

بود میشه منو راهنمایی کنید از نگرانی نمیدونم چیکار کنم

تفسیر شما چیه و آیا احتیاج به آمینوسنتز دارم؟

 

فاطمه

سه شنبه 4 اسفند 1394 - 20:08

 

در ضمن جنین سینگل و دختره

 

مریم

چهارشنبه 5 اسفند 1394 - 05:06

 

سلام,فاطمه خانم منم زمانی که بارداربودم همین مشکل توازمایشم پیش اومد,دکترم فقط فرستادم براسونوسه بعدی,اونجاهم گفتن همه چی خوبه و مشکلی نداره بچه,واقعا هم شکرخدامشکل نداشت الان نی نیم 32روزه است و سالم سالمه,نگران نباش عزیزم,تازهmom من بالای 3بود

 

    فاطمه

    چهارشنبه 5 اسفند 1394 - 13:51

 

    ممنون مریم جان مبارک باشه عزیزم خدا رو صدهزار بار شکر که نی نی تون سالمه خدا با پدر و مادر در صحت و سلامتی حفظش کنه   امروز دوباره رفتم دکتر دکتر نتایجو دید اونم برام سونو آنومالی بررسی اسپینو بیفیدا و open ntd. نوشت رفتم و مث صحبت شما خداروشکر مشکلی نداشت امیدوارم این دوران بخوبی و سلامتی و بدون استرس طی بشه و دخمل منم با سلامتی بیاد تو بغلم

 

مهری

یکشنبه 9 اسفند 1394 - 11:43

 

با تشکر از شما اگه میشه درمورد ان تی بالا راهنمایی کنید

 

باران

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 15:53

 

Ds 1:250

سلام من در هفته, 16 و 3 روز بارداری هستم و نتیجه ازمایشات غربالگری من فاکتور ntd: screen positive

بوده شرح ازمایش ب صورت زیر هست

Papp_a mom 1.34

free-hcg mom 0.32

afp mom 0.8

ue3 mom 0.49

 

Ds 1:250

nts1:104

 

t18/13:1:101

slos:1:50

hcg mom 0.52

Inhibin a mom 0.75

 

down syndrom :screen negative

 

ntd:screen positive

Trisomy 18/13: screen negative

Slos:svreen negative

Ds

 

هاوین

جمعه 28 اسفند 1394 - 12:23

 

سلام: لطفا آزمایش زیر رو تفسیر فرمایید.

آزمایش غربالگری دوم

سن مادر : 31 سال

سن جنین : 18 هفته و 4 روز

نتیجه آزمایش:

AFP Median : 33.26 U/ml

AFP CMOM : 5.52

NTD risk 1:1 (Screen Positive)

 

زهراگلی

یکشنبه 29 فروردین 1395 - 11:18

 

سلام در هفته 15 آزمایش غربالگری ntdsمساوری 101بوده گفتن که باید مجدد تست بدم مشکلی هست یانه؟گفتن اگه زیر صدباشه خطرناکه چون لب مرزه باز باید آزمایش بدی

فخری

جمعه 3 اردیبهشت 1395 - 19:00

 

سلام. ۳۴سالمه و الان ۲۷هفته باردارم. ازمایش غربالگریم در هفته ۱۷ مثبت شده بود . با این مشخصات

Ms-afp 220iu/ml 6.82mon

Risk down. 1in 190

Risk of trisomy. 1 in 1100

Risk of ntd. Greater than 1 in 2

Risk of pre eclampsia. Greater than 1 in 5

زیرش کامنت گذاشته

Down\'s risk due to maternal age alone is 1 in 410

رفتم آزمایش cell free dna

گفتن بچه سالمه . منتها afp نگرانم کرده ودر سنوی هفته. ۲۰ اینارو دکتر واسم مشخص کرد

Gender. Vertex

 

ممنون میشم راهنمایی کنید. مشکل لوله عصبی چیه؟؟؟ البته دکتر گفتن یک ماه دیگر بروم سنوی رنگی...

 

فخری

جمعه 3 اردیبهشت 1395 - 19:01

 

البته سنو های من هم سنو ان تی و هم سنو غربالگریم مشکلی نداشتن.

 

ریحانه

شنبه 4 اردیبهشت 1395 - 16:19

 

سلام 25 ساله هستم نتیجه آزمایش غربالی هفته 12 به شرح زیر است می خواستم ریسک آن را بدانم

سونوگرافی: crl: 54mm و nt: 0.6 mm و nb:present

آزمایش خون:

Fbhcg:54 mom 1.16

Papp_a:60‪0 mom 0.22

Trisomy21: 1:892

Trisomy18: 1:16957

Trisomy13: <1:30000

 

مریم

شنبه 18 اردیبهشت 1395 - 19:16

 

سلام من سه قلو باردار بودم هفته 11 عمل ریداکشن انجام دادم و یکی رو از بین بردم الان دوقلو باردارم و هفته بیستم ازمایش غربالگری دومم

Afp 365.7 mom5.23

Hcg 32400 mom 0.77

Ue3 3.3 mom 1.09

Trisomy 21 is below-low risk

Trisomy 18 is 1:10000-low risk

Mom afp 5.23 high risk

در تکرار ازمایش در هفته 18

Afp 365.7 mom 3.75 -high risk

لطفا راهنماییم کنید

 

سارا

یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 - 09:13

 

باسلام

من درهفته پانزدهم بارداری آزمایش مرحله دوم سلامت جنین را انجام دادم و در جواب afp را دوباره باید تکرار کنم

جواب به شرح زیراست.خیلی نگرانم آیابرای جنینم مشکلی وجوددارد؟مقدارntds هم بالاست و دکتربه من گفته خطرسقط وجوددارد وبایدآمینیوسنتزانجام بدم.لطفاراهنماییم کنید.

 

Estriol: 2.7

Beta-HCG titraj: 55000(CLIA)

Alfa-feto protein: 48(CLIA)

 

T21 prior risk 1:899

T18 prior 1:10088

AFP: value 48, CMOM 2.18

HCG: value 55000, CMOM 1.53

UE3: value 2.7, CMOM 1.19

 

Trisomy21: 1:8602 screen negative

Trisomy18: <1:30000 screen negative

SLOS: <1:30000 screen negative

NTDs: 1:208 screen negative

comments: Repeated measurement of AFP after a week recommendet.

 

سارا

یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 - 10:07

 

باسلام

من درهفته پانزدهم بارداری آزمایش مرحله دوم سلامت جنین را انجام دادم و در جواب afp را دوباره باید تکرار کنم

جواب به شرح زیراست.خیلی نگرانم آیابرای جنینم مشکلی وجوددارد؟مقدارntds هم بالاست و دکتربه من گفته خطرسقط وجوددارد وبایدآمینیوسنتزانجام بدم.لطفاراهنماییم کنید.

 

درضمن 30 ساله هستم

Estriol: 2.7

Beta-HCG titraj: 55000(CLIA)

Alfa-feto protein: 48(CLIA)

 

T21 prior risk 1:899

T18 prior 1:10088

AFP: value 48, CMOM 2.18

HCG: value 55000, CMOM 1.53

UE3: value 2.7, CMOM 1.1ج9

 

Trisomy21: 1:8602 screen negative

Trisomy18: <1:30000 screen negative

SLOS: <1:30000 screen negative

NTDs: 1:208 screen negative

comments: Repeated measurement of AFP after a week recommendet.

 

آروشا

دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 - 09:56

 

سئوال:

سلام.من هفته هجدهم بارداری غربالگری دوم رو انجام دادم جوابشو یه هفته بعد تحویل گرفتم. فقط ریسک afp mom،3.02 و ریسک ntds 1:21 محاسبه شده امروز یعنی تو هفته 20 و 6روز رفتم و آزمایشو تکرار کردم. اگه بازم خطر ریسک بالا باشه باتوجه به اینکه سن بارداریم رفته بالا مجوز سقط میدن؟ و آمنیوسنتز انجام میدن؟

 

جواب:

نگران نباشید اگر جواب دومی از اولی بالاتر بود دو الی سه بار باید سونو شوید و ناحیه دیستال ساکروم به دقت بررسی شود. ولی اگر دومی از اولی پایین تر بود این افزایش منشاء مادری داشته و جای نگرانی ندارد.

 

آروشا

دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 - 16:40

 

سلام.در آزمایش دومم که بعد از یک هفته تکرار کردم میزان afp پنجاه تا کمتر شده از 159 به 105 رسیده میشه راهنماییم کنید.ممنون

 

بهاره

یکشنبه 2 خرداد 1395 - 14:01

 

سلام غربالگری سه ماه دوم همراه با سکوینشیال در 15هفته و 6 روزلطفابرایم تفسیر کنید.و راهنمای لازم را بفرمایید.سن34/8 بارداری اول nt1.7 nb ok

Prior risk

T21 1:446

T18 1:4984

Calculated risk

T21 1:26222

T18< 1:30000

Slos <1:30000

NTDs 1:436

Afp 48.4 u/ml 1.90

Hcg 8.2 u/ml 0.26

Ue3 3.8 ng/ml 1.44

Inhibin 255 pg/ml 1.37

Risk assessment

Down syndrome~1:30000

Age alone 1:456

Trisomy 18>1:30000

 

بهاره

یکشنبه 2 خرداد 1395 - 14:05

 

سلام غربالگری سه ماه دوم همراه با سکوینشیال در 15هفته و 6 روزلطفابرایم تفسیر کنید.و راهنمایی لازم را بفرمایید.سن34/8 بارداری اول nt1.7 nb ok

Prior risk

T21 1:446

T18 1:4984

Calculated risk

T21 1:26222

T18< 1:30000

Slos <1:30000

NTDs 1:436

Afp 48.4 u/ml 1.90

Hcg 8.2 u/ml 0.26

Ue3 3.8 ng/ml 1.44

Inhibin 255 pg/ml 1.37

Risk assessment

Down syndrome~1:30000

Age alone 1:456

Trisomy 18>1:30000 ‏

 

بهاره

دوشنبه 3 خرداد 1395 - 21:05

 

 

سلام میشه لطفا جواب منو زود بدید مردم از استرس برا شما فرستادم ک زود از نگرانی در بیام شمام ک اصلا انگار از شانس من این صفحه رو نگاه نمیکنید.

 

فاطمه افشاری

شنبه 8 خرداد 1395 - 14:57

 

سئوال:

سلام.من 40 هفته بارداریم رو کامل کردم وارد41هفته شدم ولی دردهای زایمانم شروع نشده با توجه به اینکه اولین سونوگرافیم تاریخ زایمانم رو 15/3/95 زده به نظرشما بمونم یا برم القای زایمان بگیرم؟تو چهل هفتگی سونوگرافی دادم سن بارداری رو زده 39هفته و یک روز وزن بچه 3680 گرم و AFL رو 73 mm زده..و بقیه موارد رو نرمال نوشته...یه سوال دیگه که داشتم حجم کیسه آبم مناسبه یا کم شده؟با تشکر

 

 

جواب:

جهت هر گونه سئوال و یا مشاوره با شماره تلفن 88661806 - 88202342 - 021 (مرکز مشاوره مامایی نیلو) تماس بگیرید.

 

وحیده

یکشنبه 9 خرداد 1395 - 07:01

 

سئوال:

درود

وقتتون بخیر

ابجیه من هفته 14 بارداری ازمایش داده الانم هفته 14 هس

AFP_ELC = 23.5

up to 10 = normal

جوابش شده 23.5

گفته حداکثرش 10

مشکلی داره؟

باید دوباره ازمایش بده؟

میشه راهنمایی کنین

 

جواب:

این عدد به تنهایی ارزشی ندارد و باید از آزمایشگاه بخواهید با توجه به سن جنین و وزن بیمار AFP MoM را محاسبه نماید.

 

بهاره

پنجشنبه 20 خرداد 1395 - 07:54

 

سلام چرا دل بخواهی جواب سوالات کاربرانتونه میدید ب یکی جواب میدید ب یکی نمیدید یا شماره تلفن میزارید.نمیخواهید جپاب بدید چرا سایت میزاریدواقعا که.

 

بهاره

پنجشنبه 20 خرداد 1395 - 07:58

 

هر کی نتیجه غربالگریشو گذاشته جوابشو دادید من که گذاشتم هیچ جوابی ندادید دیگم لازم نکرده جواب بدید بردم پیش دکترم جواب داد اینجا مردم میان ک زود جواب بگیرن از استرس در بیارن.

 

BAHARAK94

یکشنبه 23 خرداد 1395 - 14:25

 

سلام من در بارداری قبلی جنین مبتلا به سپینا بیفیدا باز بود که هفته ۱۸ با سقط درمانی دفع شد.الان هفته ۶ بارداری ام.غیر از ازمایشاتی که قبلا دادم TRIPLE/QUAD/DOUBLE TEST/SONO NT باید چکارکنم.باید زرس یا امنیوسنتز انجام بدم؟ ممنون

 

BAHARAK94

یکشنبه 23 خرداد 1395 - 14:27

 

سلام من در بارداری قبلی جنین مبتلا به سپینا بیفیدا باز بود که هفته ۱۸ با سقط درمانی دفع شد.الان هفته ۶ بارداری ام.غیر از ازمایشاتی که قبلا دادم TRIPLE/QUAD/DOUBLE TEST/SONO NT باید چکارکنم.باید CVS یا امنیوسنتز انجام بدم؟ ممنون

 

مونا

دوشنبه 31 خرداد 1395 - 09:47

 

سئوال:

سلام من در 17هفته و 3روزگی تست afpانجام دادم،قبل از آن تست آمینوسنتز را به دلیل اینکه ریسک غربالگری اولم زیاد بود را انجام دادم،جواب آنینوسنتز رو شفاهی بهم دادن که مشکلی وجود نداره و هنوز جواب کتبی رو نگرفتم،جواب تست afp=28 و momآن 0.68است،میشه برام بگین چرا afpاز حد مجاز پایینتره

جواب:

نگران نباشید جوابتان نرمال است.

 

وجیهه

یکشنبه 28 شهریور 1395 - 14:33

 

سئوال:

سلام و خسته نباشیدلطفا جواب از را مشاهده وبرایم تفسیرکنید

Alpha Fetoprotein 18.1 IU/ml MOM:0.85

NTDS 1:9741

 

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر برای اختلالات طناب عصبی هست. یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی بیشتر سافت مارکرهای اختلالات کروموزومی انجام دهید.

 

ایلیا

پنجشنبه 8 مهر 1395 - 18:24

 

سلام من در هفته ۱۸ بارداری هستم afp من ۶۷/۶۳ شده و mom 1.58 شده . میشه برام تفسیر کنید . من ازمایش کاربوتایپ و امینو سنتز هم دادم که بجز مینور بودن جنین هیچ گونه مشکل دیگه نداشتن.

 

شراره

چهارشنبه 19 آبان 1395 - 11:19

 

سئوال:

سلام.لطفا جواب آزمایش رو مشاهده و برایم تفسیر کنید.آزمایش در 17 هفته و 4روز انجام شده.

Nt:1.09mm 1.06 Mom 0.06

Papp_a 1.93 Mom 1.01

Free bhcg 56.00 Mom 1.77

Ms_afp 33.2 Mom 0.94

T_hcg 17.8Mom 0.95

Ue3 2.50 Mom 0.96

Inhibin_a 229.0 Mom 1.19

Down syndrome :the risk down syndrome is less than the screening cut off.no follow up is indicated regarding this result.

NTD:the maternal serum afp result is Not elevated for a pregnancy of this gestational age.the risk of an open neural tube defect is less than the screening cut off.

Trisomy 18/13:these serum marker levels are not consistent with the pattern seen in trisomy 18 pregnancies. Maternal serum screening will detect approximately 60% of trisomy 18 pregnancies.

Slos:screen negative for slos

جواب:

با قدرت تشخیص 95% در محدوده کم خطر باشد. یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.

 

مهسا

یکشنبه 23 آبان 1395 - 05:13

 

سئوال:

با سلام.دوستی دارم كه بارداری دومش رو طی میكنه و جواب غربالگری دومش به این صورته:

Age at Term:35.3 years

EDD:01/02/1396

Gestation: Singelton

IDDM: No

Smoker: No

Rh: No

IVF:No

Family History: Downs: N OSB: N

Gestational Age: 14 week 2 days

Weight 63.0 kg

Screening Status: Initial Sample

Para/ Gravida: 1 / 3

اینم توضیحات آزمایش ایشون:

AFP:23.90 IU/ml......MoM:0.98

uE3:2.70 ng/ml........MoM:1.48

BhCG:46783.0 IU/ml......MoM:1.00

Inhibin A: 282.0 pg/ml

و اینجور گفتن كه

Open Spina Bifida:Uninterpretable

دكترش دستور سونو تو هفته 18 بارداری رو دادن.

به نظر شما آزمایشش چطوره؟

ضمناً بچه اول ایشون سالمه و دختره و این بار هم بچه دختره.

سپاس از زحماتتون

جواب:

نگران نباشید با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر هست.یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.

 

سارا

یکشنبه 14 آذر 1395 - 23:33

 

سلام من این ازمایشو هفته پانزدهم دادم جوابشم اینه

Afp 93.50ng/ml mom:3.35

Ue3. 2.62ng/ml mom:1.16

Hcg 28800.0iu/l mom:1.54

Inhibin-A 422.0pg/ml mom:1.97

DS:1:50000

Ntd: 1:5

T18:1:99000

Slos:1:965000

میش بگید به ⁿمینو سنتز برای بالا بودن ntdنیاز دارم و اینکه گفتن در هفته های22به بالا باید سونو3بعدی بدم لطفا بگید به انومالی اسکن نیاز دارم من فیبروم. 15میلی هم دارم از قبل بارداری فولیک اسید هم مصرف کردم

 

سارا

دوشنبه 15 آذر 1395 - 11:22

 

لطف به سوالم جواب بدین من شهرستان هستم اینجا نه سونو ۳بعدی داره نه آمینو میخوام ببینم اگه احتیاج هست بیام تهران

 

مهگل

چهارشنبه 17 آذر 1395 - 19:01

 

سئوال:

سلام.لطفا جواب آزمایش رو مشاهده و برایم تفسیر کنید.آزمایش در 15هفته و 3روز انجام شده.

Nt:1.20mm 1.04 Mom 0.04

Papp_a 17.94 mlU/L Mom 0.01

Free bhcg 35.80IU/L Mom 1.15

AFP 59.85IU/mL Mom 2.40

hcg 65893.0IU/L Mom 1.63

uE3 2.50 IU/L Mom 0.96

Inhibin_A 209.2pg/ml Mom 0.92

 

DS: 1:50000

NTD: 1:100

T18/13: 1:2440

Slos: 1:616000

NTD: Screen Positive

 

مهگل

پنجشنبه 18 آذر 1395 - 06:41

سن 35 سال و 3 ماه

 

محد

دوشنبه 29 آذر 1395 - 23:42

 

سلام و خسته نباشین

24 ساله هستم

تو هفته 11 و 4 روز غربالگری اول رو دادم آزمایش و سونو عالی بودند

در هفته16 آزمایش غربالگری دوم دادم

و عدد ntd. بسیار بالا بود

بعد از سونو گفتند ک جنین مرده

بعد از سقط ، جنین رو برای اتوپسی دادم

ک نتایجش شد

گوشها پایین تر از حد معمول

چانه عقب تر

التهاب پشت گردن ک بابرش مایعی باقوام مغز دیده شد و به نظر پایه به ستون فقرات نخاع گردنی متصل بوده است ( میلوسل)

بند ناف تک شریان

فونتانل های قدامی و خلفی کوچکتر از حد طبیعی

با توجه ب دولیکوسفالی فضای مغز. کمتر از حد طبیعی بودند.

ریه ها در دوطرف کوچکتر از حد طبیعی ( ریه هیپو...

 

samaneh121

پنجشنبه 2 دی 1395 - 08:05

 

سلام خواهش میکنم پاسخ بدیدمن مدت فقظ یک هفته قرص دوفستون مصرف کردم هم زمان با آزمایش غربالگری دوم

نتیجه نگران کننده است پزشک گفته بعداز سونو آنومالی هفته 18نتیجه معلومه آزمایشم با این نتایج:

AFP 111.00ng/ml 3.38 mom

hcg 20.00 IU/ml 0.62

UE3 1.00 ng/ml 0.70

INA 223.00pg/ml 0.85

TRISOMY< 21:30000

TRISOMY <18:,1:30000

slos <1:30000

NTDS :1:8

SCREEN POSITIVE

 

samaneh121

پنجشنبه 2 دی 1395 - 08:28

 

ببخشید فراموش کردم GESTATIONAL AGE:16 W+2 D

AGE AT TERM 30.5

COMMENTS:If gestational age is confirmed,repeated measurement of afp(after 7 days).level II us for fetal anomaly,counseling and finally consideration for amniocentesis recommended!

 

    سمانه

    پنجشنبه 23 دی 1395 - 07:52

   

     سئوال:

    لطفا پاسخ بدید

    جواب:

    من سئوالی از شما پیدا نکردم. لطف کنید مجدد سئوالتان را تکرار کنید.

 

    سمانه

    پنجشنبه 23 دی 1395 - 13:37

   

    سئوال:

    لطفا پاسخ بدید البته من آزمایش رو تکرار کردم که نتیجه Maternal afp(ECl 93IU/mL

    18w+2D

    Weight 59

    Mom 2.13

    NTDS Risk1:236

    Final result low risk

    جواب:

    وقتی AFP MoM کاهش می یابد، نشان دهنده افزایش گذرا این پروتئین بوده و در نتیجه منشاء مادری داشته و فقط مراقب فشار خون و عفونت های ادراری می باشد.

 

پانته ا

چهارشنبه 15 دی 1395 - 08:10

 

سئوال:

باسلام بنده 5ماهه دوقلو باردارم و این ازمایش رو در هفته 16ام انجام دادم،لطفا ازمایش من رو تفسیر کنید ممنون میشم منو از نگرانی در بیارید

Maternal AFp)Ecl) 65

Multiple of median 1.13

Ntds risk 1:3549

جواب:

نگران نباشید ریسک تان با قدرت تشخیص 80% برای اختلالات طناب عصبی و جداره دیواره شکمی در محدوده کم خطر است.

 

hamed

شنبه 18 دی 1395 - 09:10

 

سئوال:

عرض سلام و خسته نباشید

خانم بنده در سن ۲۳ سالگی در هفته ۱۸ بارداری هستن و در غربالگری دوم AFP=64.8 و mom=2.50 بوده که دکتر گفته AFP بالا هستش البته در غربالگری اول و سونو هفته ۱۶ همه چی عادی و خوب بوده و مشکلی نداشته آیا با این شرایط جنین خدای نکرده دچار مشکل هست؟ و باید دوباره چه آزمایشی انجام بشه تا خیالمون از سلامت جنین راحت بشه؟ در ضمن ازدواج فامیلی هم نمیباشد.

با سپاس.

جواب:

یک سونوی دقیق دیگر هم در هفته 18 تا 20 انجام می دهید، اگر اون هم خوب باشد به احتمال 90% جنین تان مشکلی ندارد. برای اطمینان 100% باید آمنیوسنتز و سطح AFP مایع آمنیون اندازه گیری شود.

 

فاطی

سه شنبه 5 بهمن 1395 - 15:54

 

سئوال:

سلام

ازمایش ntدادم و مقدارش ٣/٨ بوده

Nipt جواب نرمال و ریسك پایین

AFPmom میزان 0.88

ایا نیاز به امنیوسنتز دارم

سن ٢١ ساله

متشكر میشوم پاسخ دهیدو

 

جواب:

طبق گایدلاین NT بالای 3 میلی متر کاندید آمنیوسنتز می باشند.

 

فرشته

پنجشنبه 14 بهمن 1395 - 20:13

 

سئوال:

سلام من در ۱۶ هفته ۴ روز غربالگری دوم رو انجام دادم میشه بگید چطوره؟

T21: 1/1287

T18: 1/14845

Age :26

Weight: 97

afp: 2.05

Hcg: 1.7

Ue3: 0.93

Ina: 1.90

ولی تو نموداری که مربوط ب مسمویت بارداری هست تو محدوده قرمزه میخوام ببینم خطرناکه در صورتی که من هیچ کدوم از علائم مسمویت مثل فشار بالا یا ورم اینهارو ندارم

خواهشا راهنمایی کنید؟؟

 

جواب:

با قدرت تشخیص 80% ریسک تان در محدوده کم خطر بوده و یک آنومالی اسکن در هفته 18 تا 20 برای رد اختلالات ساختاری جنین انجام دهید.

برای مسمومیت بارداری هم فقط مراقبت های دوران بارداری را افزایش دهید. مواظب فشار خونتان و عفونت ادراری باشید و سعی کنید رژیم کم نمک و اضافه وزن هم پیدا نکنید.

 

مهدیه سادات

دوشنبه 18 بهمن 1395 - 10:54

 

سئوال:

با سلام من غربالگری دومم رو در هفته 15 بارداری انجام دادم.تستafpدوبار تکرار کردن به فاصله 5 روز.خیلی زیاد نگران و ناراحتم.

Afp value 129.7 mom afp 5.89

Hcg 29.243 mom 0.85

UEC value 1.9 mom 0.82

TRISOMY 21:1:20768

TRISOMY 18:<1:30000

NTDs: 1:5

جواب:

دو بار آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 و 24 انجام دهید.

 

مهدیه سادات

سه شنبه 19 بهمن 1395 - 17:08

 

سئوال:

عذر خواهی میکنم که دوباره میپرسم.خانم دکتر عزیز، اگه من سونوی 24 هفته انجام بدم و نشخص بشه جنین مشکل داره اجازه سقط آیا دارم؟ شنیدم تا 20 هفته اجازه سقط میدن.و سوال دیگه که آمینوسنتز برای من نیاز هست؟ آمینو سنتز کم خطرتره یا سونوی 4 بعد؟

جواب:

خیر بالای 19 هفته اجازه سقط داده نمی شود مگر اینکه اختلالی باشد که با حیات نوزاد منافات داشته باشد.

آنومالی اسکن خطری ندارد.

 

پرمه

سه شنبه 19 بهمن 1395 - 17:14

 

سئوال:

سلام.تو 16w&5dکواد مارکرم afp mom:2.87 بود.این مارکر رو تکرار کردم و در 18w&3d این مقدار به2.57کاهش یافته.سونوی چهار بعدی هم انجام دادم که سونوژیست گفت همه چی نرماله.ایا دوباره باید آزمایش بدم ؟چه آزمایشی؟

 

جواب:

توصیه می کنم یک سونوی دقیق دیگر هم در هفته 24 انجام دهید. مصرف نمک را محدود کنید، مواظب فشار خون و افزایش وزنتان هم باشید.

 

النا

یکشنبه 1 اسفند 1395 - 11:36

 

سئوال:

با سلام

من تست غربالگری سه ماهه اول و دوم را در نیلو انجام داده ام همین طور سونو هم به معتمد نیلو مراجعه کرده ام لطفا تفسیر نمایید مخصوصا احتمال سندروم داون چون من 35 ساله هستم و بارداری اول!

سه ماهه اول در هفته 12W+1d:

T21 Prior Risk: 1/377

Calculated risk T21: 1/5700

سه ماهه سوم در 15W+5d:

T21 Prior Risk: 1/369

Calculated risk T21: 1/927

NTDS: 1/8134

ممنون

جواب:

نگران نباشید، با قدرت اطمینان 85% ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های بیشتر داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

النا

یکشنبه 1 اسفند 1395 - 13:44

 

سئوال:

با سلام مجدد

با توجه به اینکه من هفته 15w+5d تست دوم را انجام داده ام و نتیجه را بالا نوشته ام آیا ریسک همچنان بینابین میباشد ؟ چون تست Quadruple marker بوده مشکلی نسیت؟

جواب:

ببخشید ریسک بینابین در کواد مارکر بین 1:251 الی 1:800 می باشد.

 

نیلوفر

پنجشنبه 17 فروردین 1396 - 16:28

 

سئوال:

سلام و روز بخیر

میخواستم اگه امکانش باشه نتیجه آزمایشم رو بدونم؛

MS-AFP: 100 /3.43 MOM

uE3 LEVEL: 0.242 / 0.49 MOM

TOTAL hCG level : 66.669 / 1.98 MOM

inhibin-A level : 480 / 2.27 MOM

Nuchal measurement :1.1 mm/ 0.79 MOM

PAPP-A LEVEL : 1.63 /0.50 MOM

Free beta-hCG LEVEL: 130.2 /3.11 MOM

FETALNASAL BONE: PRESENT

Weight : 63 kg

 

جواب:

ریسك های محاسبه شده را برام بنویسید به ظاهر ریسك اختلالات طناب عصبی بالا در آمده

 

نیلوفر

شنبه 19 فروردین 1396 - 04:41

 

سئوال:

با سلام و ادب

Screening result: screen positive

Risk of Down\'s : 1 in 2400

Risk of trisomy 18: less than 1 in 100000

Risk of trisomy 13 :1 in 49000

Risk of NTD: 1 in 4

 

جواب:

با قدرت تشخیص ٨٠٪ ریسك تان برای اختلالات طناب عصبی مثبت است و نیازمند یك سری كارهای تشخیصی هستید. سریعتر جوابتان را به پزشک تان نشان دهید.

 

اسما

دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 - 06:55

 

سئوال:

با عرض سلام

نتیجه آزمایش در 15 هفته و 6 روز بارداری :

MS-AFP level: 44.98 iu/mL 1.62MoM

قبلا سابقه ntd بالا داشتم که مجبور شدم سقط کنم.

جواب:

با قدرت اطمینان 80% ریسک اختلالات طناب عصبی نرمال بوده و یک آنومالی اسکن دقیق در هفته 18 تا 20 انجام دهید.

 

melany

شنبه 6 خرداد 1396 - 11:41

 

سئوال:

با سلام و خسته نباشید

اگه ممکنه در مورد ازمایش من نظر بدید ممنون میشم

32 ساله

بارداری طبیعی تک قلو. با سابقه سقط خودبخودی سه ماه قبل از بارداری فعلی در هفته 9

غربالگری دوم زمان 15 هفته و 5 روز

AFP 27.3 ng/ml CMOM 0.89

NTDS risk 1:6776

T21 prior risk 1:673

T18 prior risk 1:7528

ازمایش سه ماهه اول 12 هفته و 1 روز

fBhcg 68.37 ng/ml CMOM 1.39

PAPP_A 10227 mU/l CMOM 2.73

T21 prior risk 1:684

T18 prior risk 1:7653

T13 prior risk 1:18880

NT=1.18mm

CRL= 55.7 mm

جواب:

ریسک تریزومی ها را برایم یادداشت کنید.

 

نسرین

یکشنبه 7 خرداد 1396 - 12:20

 

سئوال:

سلام..36 سالمه هفته 19

گفتن همه چی نرماله فقط

Afp:259 هست

خطرناکه؟

جواب:

میزان AFP MoM چقدر است؟

 

Mahtab

دوشنبه 8 خرداد 1396 - 12:25

 

سئوال:

باسلام من درهفته ۱۹ بارداری هستم و نتیجه ناسال بن(طول استخوان بینی) جنین میلی متر ۸ گزارش شده این یعنی چی؟

جواب:

نرمال است.

 

nazi

سه شنبه 9 خرداد 1396 - 05:10

 

سئوال:

باسلام

لظف میکنید آزمایش منو تفسیر کنید؟

سن:31

حاملگی باiui

بارداری دوقلو که در سونو ان تی توقف رشد یک قل گزارش شد

nt:1.5

غربالگری کواد هفته 16

inhibin a:mom3.50

afp:mom2.12

ue3:mom 0.82

hcg:mom8.02

down syndrome:screen negative

osb:screen negative

slos:screen negative

trisomy13/18:screen negative

only biochemistry risk for ds=1:104

 

جواب:

** قبل از پاسخ به این سئوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این مورد چک شود:

- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٠٪‏ ریسك اش در محدوده كم خطر است.

- فقط یك آنومالی اسكن دقیق در هفته ١٨ تا ٢٠ برای رد اختلالات ساختاری جنین و بررسی دقیق سافت مارکرهای سه ماهه دوم اختلالات آنوپلوئیدی انجام دهید.

فقط دقت شود سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی آنومالی اسكن را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/4

 

ساحل

جمعه 26 خرداد 1396 - 16:00

 

سئوال:

Afp:0.74

UE3:0.62

HcG:1.72

Inhibin_A1.03

کدمش نرمال نیس تفسیر لطفا

جواب:

ریسک نهایی تریزومی های محاسبه شده را برایم بنویسید.

 

معصوم

چهارشنبه 12 مهر 1396 - 00:49

 

سئوال:

سلام خسته نباشین محبت میكنین ازمایش منو تفسیر كنین papp_a 12.90mlU/L Mom 0.59

Free bhcg 13.30IU/L Mom 0.54

AFP 12.20 IU/mL Mom 0.46

hcg 3575200IU/L Mom 0.89

uE3 1.90 IU/L Mom 0.93

nhibin_A 355.0 pg/ml mom 1.55

تو رو خدا زود جواب بدین ٣٥سالمه بارداری اولم هست

جواب:

این اعداد به تنهایی فاقد ارزش بوده و باید ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.

 

مونیکا اشرفیان

جمعه 26 آبان 1396 - 11:53

 

سئوال:

تورو خدا آزمایشم وتفسیر کنید دارم دیونه میشم از استرس و نگرانی هفته 17بارداری هستم

Afp :31.10 moms 0.84

UE3: 0.84 moms 0.35

Hcg:39397.0 moms 1.63

Inhibin-A :172.0 moms 0.94

Down syndrome :1.148

Age alone :1.1020 Equivalent age risk :38.5

جواب:

** قبل از پاسخ به این سئوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

 

مهدیه

سه شنبه 30 آبان 1396 - 20:56

 

سئوال:

سلام خسته نباشید

خواستم بدونم جواب آزمایش من چطور هست که دکتر دوباره گفته تا تکرار کنیم

Free Beta HCG :19.4 Mom: 0.24

PAPP-A: 3.9 Mom: 0.81

CRL: 57.0 NB : Present

NT : 1.70 1.48 Mom 0.55

جواب:

ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.

 

امید

جمعه 17 آذر 1396 - 06:24

 

سئوال:

باسلام

غربالگری سه ماهه اول نتیجه خوبی نداشت كه بنا به دستور پزشك nipt انجام شد (نیلو) كه خدا رو شكر نتیجه خوب بود

الان برای سه ماهه دوم فقط afp انجام شده كه نتیجه ٥٣ شده و ریسك ١:٥٠ نوشته

سن همسرم ٣٤ آزمایش در هفته ١٦ ، دیابت نوع ٢

تا مدتی قبل متفورمین مصرف می كردند كه الان تبدیل به انسولین شده

فولیك اسید١ مصرف می كنند

غیر سیگاری

در هفته های اول شیاف سایكلوژست مصرف كردند به تعداد ٤٠ تا

ممكنه مقدار ریسك رو شما هم تحلیل كنید

و بفرمایید تكرار آزمایش صلاح هست یا خیر

جواب:

یک مقاله ای در همین سایت در مورد موارد افزایش AFP در بارداری هست که آنرا مطالعه کنید.

یک آنومالی اسکن دقیق انجام دهید و جوابش را برایم بفرستید.

 

کسری

دوشنبه 27 آذر 1396 - 12:58

 

سئوال:

سلام دکتر،ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

CRL=71mm

NT=2.30mmو MoM=1.69

GA:13week

PAPP_A=7.30 وMoM=2.04

Free_BHCG=93.80و MoM=3.83

Down syndrome=intermediate risk

T13/18=low risk

Age at term=28years

Para=0و Gravida=2

سال قبل یبار حاملگی خارج رحم داشت که خونریزی افتاد وسقط شد،خیلی ممنون

جواب:

** قبل از پاسخ به این سئوال باید طبق آخرین پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون این دو مورد چک شود:

١- سونولوژیست باید مدرك FMF برای انجام سونوی NT را داشته باشد.

برای اینكار اسم سونولوژیست را در سایت FMF كه در لینك ذیل است چك كنید.

 

بعد از ورود به این لینك یك نقشه كل جهان می آید، سپس بروید روى نقشه ایران و كلیك كنید تا اسامى پزشکان دارای این مجوز در ایران بیاید.

https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1

٢- آزمایشگاه هایی می توانند این تست را انجام دهند كه علاوه بر رعایت یك سری مسائل مهم كنترل كیفی و تضمین كیفیت، حداقل ماهانه ٥٠٠ بیمار در هر پروتکل (سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم) داشته باشند (برای كنترل دقیق Median MoM ماهانه).

پس از چک این دو آیتم جواب تست شما:

با قدرت تشخیص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود:

1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%)

2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخیصی بیشتر مثل آمنیوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf