مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)

بروز شده در تاریخ:98/06/08

تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیتال (ناحیه مقعد و آلت تناسلی) منتقل شوند. ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطر[1] معرفی می شوند.

عامل 70% کانسر سرویکس ژنوتایپ های 16 و 18 هستند. 5 الی 10% عفونت های ناشی از ژنوتیپ های پرخطر HPV می تواند به ضایعات پره کانسریک تبدیل شوند، با این حال پیشرفت یک ضایعه تحت بالینی به عفونت بالینی سالیان سال طول می کشد. شایان ذکر است فاکتور مهم در ارتباط با کانسر مهاجم سرویکس[2]، عدم انجام غربالگری در تمام مدت عمر (در 50% موارد) و عدم انجام غربالگری طی 5 سال گذشته (در 10% موارد) می باشد. حساسیت پاپ اسمیر سنتی[3] در تشخیص کانسر سرویکس بین 30 تا 87% و ویژگی آن بین 86 تا 100% است. حساسیت پاپ اسمیر برپایه مایع[4] در تشخیص کانسر سرویکس بین 61 تا 95% و ویژگی آن بین 78 تا 82% است. ترکیب تست پاپ اسمیر و تستHPV باعث افزایش حساسیت تا 87 الی 100% و کاهش ویژگی تا 69 الی 95% (نسبت به روش پاپ اسمیر سنتی) می شود.

HPV 16 شایعترین عامل (حدود 50%) کارسینوم سلولهای پوششی سرویکس[5] و HPV18 شایعترین عامل (حدود 55%) آدنوکارسینوم سرویکس[6] هستند. HPV 16 با شیوع 32% و HPV 45 با شیوع 10% در رتبه های بعدی عوامل ایجاد آدنوکارسینوم سرویکس هستند. در 30-5 % موارد عفونت با چندین ژنوتیپ HPV مشاهده می شود.


ریسک ابتلا به CIN3 طی سه سال در ژنوتیپ های مختلف HPV متغییر بوده و به شرح زیر است:

- HPV 16: امکان ابتلا 1 به 4

- HPV 18: امکان ابتلا 1 به 9

- Other HR (High Risk) HPV Genotypes: امکان ابتلا 1 به 19

اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

- طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

- طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

- طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:

- استعمال دخانیات،

- استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،

- عفونت های همزمان با کلامیدیا،

- عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،

تبصره: تشخیص و درمان موثر عفونت های واژینال و دهانه رحم رل مهمی در عدم ماندگاری عفونت HPV دارد ، چرا که این عفونت ها باعث ماندگاری بیشتر عفونت های ناشی از HPV شده، چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم.  بنابراین با تشخیص دقیق عفونت و با درمان موثر آنها از ایجاد بستر مناسب برای ماندگاری عفونت HPV جلوگیری می شود).

بدین منظور انجام تست دید مستقیم و کشت از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های هوازی و بی هوازی باکتریال، قارچی، تریکوموناس، عفونت های داخل سلوی نظیر: 

کلامیدیا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما

را انجام دهید.

البته امروزه یک پانل به روش مولکولی برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs)  طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم بطور اصولی درمان شود.

این میکروارگانیسم ها عبارتند از:

1- مایکوپلاسما ژنیتالیوم Mycoplasma genitalium

2- مایکوپلاسما هومینیس Mycoplasma hominis

3- تریکوموناس واژینالیس    Trichomonas vaginalis

4 و 5- اوره آپلاسما اوره آلیتیکوم / پارووم   Ureaplasma urealyticum/parvum

6- هموفیلوس دوکره ای Hemophilus ducreyi

7- ویروس تب خال تیپ 1    و یا (Herpes simplex virus 1 (HSV-1

8- ویروس تب خال تیپ 2    و یا (Herpes simplex virus 1 (HSV-2

9- ترپونما پالیدوم    Treponema pallidum

10- نایسریا گونوره آ  Neisseria gonorrhoeae

11- کلامیدیا تراکوماتیس   Chlamydia trachomatis 

- فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و

تبصره: امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین  B9 (که بهتر است با فرم سنتتیک آن یعنی اسید فولیک افتراق اش دهیم) رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسیدفولیک بصورت سنتتیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.

بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود.

- وجود عفونت در همسر.

بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با استفاده:

1- روش های دارویی:

درمانهای دارویی عبارتند از:


- Podofilox 0.5% Solution/gel

- Imiquimod 5% Cream

- Sinecatechins 15% Ointment

- کرایوتراپی (Liquid nitrogen/cryoprobe)، با تکرار هر 1-2 هفته

- رزین Podophyllin 10-25%

- تری کلرو استیک و یا بی کلرو استیک اسید 80-90%

مطالعات اخیر مشخص نموده که داروی ضد ویروسی Alferon N برای زگیل تناسلی و Lopinavir برای موارد LSIL و HSIL، که HPV مثبت اند نیز بطرز چشم گیری تاثیر گذارند.

2- استفاده از روش های Ablation (برداشتن محل ضایعه به روش تخریبی مثل لوپ سوزاننده[8] و یا فریزینگ[9])

3- و یا Excision (برداشت محل ضایعه بدون آسیب رساندن جدی به سلول ها مثل برداشت جراحی الکتریکی با استفاده از لوپ یا loop electrosurgical excision=LEE و یا Knife conization) سلولهای غیر طبیعی را برداشت و بدین ترتیب از تبدیل آنها به سلولهای سرطانی جلوگیری نمود.


excision و ablation به تنهایی ویا توأم، منجر به درمان موثر CIN خواهد شد. میزان کارآیی[10] این روش ها برای درمان CIN بین 90 تا 95% است و بیشتر شکست های درمانی ظرف 2 سال رخ می دهند (هر چند ممکن است سرطان تا 20 سال بعد از درمان بوجود آید).

روش های پیگیری زنانی که از نظر CIN درمان شده اند، طیف وسیعی را در بر می گیرد که می توان به سیتولوژی، تستHPV ، کولپوسکوپی به تنهایی و یا همراه با هم در فواصل 3 ماهه تا یک ساله اشاره کرد.

برای پیگیری بعد از درمان[11]، تست HPV در مقایسه با سیتولوژی از حساسیت بیشتر و ویژگی کمتری برخوردار است و می تواند در عود مجدد بیماری را سریعتر تشخیص دهد.

نتایج مطالعات مربوط به تاثیر درمان بر بارداری های آتی، متناقض اند، ولی اکثر آنها افزایش دو برابری ریسک زایمان زودرس[12] را نشان می دهند. با وجود اینکه این موضوع به اثبات نرسیده ولی ممکن است ناشی از نقص بافت بنیادی (استروما) سرویکس باشد و این ریسک با افزایش حجم و تعداد برش ها بیشتر می شود. با این حال مطالعات بسیاری نشان داده اند که این مسئله بیشتر در کشورهایی رخ می دهد که در مقایسه با آمریکا از لوپ های بزرگتر و برش های عمیق تری استفاده می کنند. در اینگونه مطالعات ارتباط محدود و متناقضی بین درمان های ablative با زایمان زودرس وجود دارد. البته زنان مبتلا به CIN در صورت عدم درمان، ممکن است با افزایش احتمال زایمان زودرس روبرو شوند. با این وجود از آنجائیکه عوارض بارداری ممکن است جبران ناپذیر باشند، باید فایده پنهان درمان و همچنین خطرات بارداری آتی با یکدیگر مقایسه گردند. در زنان جوان بین بیماری سرویکس و پایین بودن ریسک کانسر نرخ همبستگی بالایی گزارش شده است.

سئوال:

در چند روز اخیر چندین سئوال در مورد اثر بخشی قهوه گانودرما (Ganoderma coffee)  (که ترکیبی از قارچ گانودرما و یک پایه از ترکیبات قهوه می باشد) برای درمان عفونت های HPV از من شده است، می توانم نظر شما را در این زمینه بپرسم؟

جواب:

با سلام من در این زمینه دو مقاله بیشتر در pubmed پیدا نکردم که خلاصه این مقالات به این صورت است:

- یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهید که در گروهی از افراد که مبتلا به HPV 16 or 18 بوده اند، طی مدت دو ماه ، که این قهوه را مصرف می کردند میزان پاکسازی ویروس در آنها 88% و در گروه شاهد (بیماران با HPV 16 or 18 مثبت که درمان خاصی برایشان انجام نشده بود) 5% بوده است که البته خود مطالعه در انتها توصیه کرده است که هنوز به شواهد بیشتری برای اثربخشی این قارچ مورد نیاز است. 

- مطالعه دیگری هم از این قارچ گزارش شده است که اضافه کردن عصاره مایع این قارچ که از مناطق مختلف تهیه شده (دو منطقه در چین و یکی در مکزیک) به محیط های کشت سلولی حاوی ویروس HPV بطور معنی داری فرآیند آپوپتوزیز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) را افزایش و فرآیند چرخه تکثیر ژنوم ویروس در سلول میزبان را مهار کرده است ولی در انتها توصیه کرده است که جهت اثبات اثربخشی این قارچ نیازمند مطالعات بیبشتر روی نمونه های انسانی می باشیم.


high risk HPV :1

2: Invasive Cervical cancer

3: Conventional Pap Smear

4: Liquid-Based Pap Smear

Cervical Squamous Cell Carcinoma :5

Cervical Adenocarcinoma :6

7: Persistent infection or HPV persistence

8: Cautering

9: freezing or cryotherapy

10: efficacy

11: posttreatment follow-up

12: preterm delivery

   

مقالات مرتبط با مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1402/02/24

سلام،من hpv تیپ۳۹ مثبت شده،دکترم فقط واکسن گارداسیل بهم دادن و هیچ داروی دیگه ای برام تجویز نکردن،یعنی نیازی به هیچدارو یا درمان دیگه ای نداره؟باید منتظر بمونم ببینم کی تبدیل به سرطان میشه؟😔

پاسخ مدیر 1402/02/24

خیر. همه موارد HPV موجب سرطان نمی شوند.توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکس را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1402/02/23

سلام ببخشید نوع ۵۶و۵۹خطرناکن؟درمان دارن؟

پاسخ مدیر 1402/02/23

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1402/02/22

سلام وقتتون بخیر، توروخدا جواب منم بدین خیلی نگرانم وناامیدم، جواب ازمایش کولپوم ۵۱،۵۱،۶۶،۴۳بود، ازمایش نمونه هم دادم ک cin2هستش،دکتر ب من گفتش باید مخروط برداری کنم،واکسناهم دارم میزنم، فرصم فقط پاورفیت داده، گفته این عمل باید انجام بشه ممکنه خوب بشی با همین عمل ممکنه هم نه، من خودمو باختم، حس یه بازنده رو‌دارم، خیلی میترسم،توروخدا بگین خوب میشم یا نه، یکی ب من راستشو بگه

پاسخ مدیر 1402/02/22

انگران نباشید استرس به شدت سیستم ایمنی تان را ضعیف می کند .توجه داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق موارد CIN I و حدود دو سوم موارد CIN II و CIN III پسرفت کرده و بهبودی حاصل می شود.

سوال 1402/02/18

سلام وقتتون بخير،من يك سال پيش تست hpv دادم جواب مثبت بود نوع ١١،٣٥،٤٥ دوماه پيش مجدد آزمايش دادم فقط نوع ٤٥ مثبت بود.. ميخواستم بدونم نوع ٤٥ كلا پاك نميشه؟ و چقدر احتمال تبديل شدن به سرطان داره؟ ضمنا پاپ اسميرم طبيعى بود.. ممنون

پاسخ مدیر 1402/02/18

بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1402/02/17

سلام وقت بخیر یک سوال داشتم خدمتتون اگر فرد مبتلا به hpv , هیسترکتومی انجام داده باشه، آیا هنوز ناقل hpv هست؟

پاسخ مدیر 1402/02/17

بله می تواند ناقل باشد .

سوال 1402/02/17

سلام روز بخیر من خانم 32 ساله هستم تو جواب hpv high risk 35-45-58 با سمپل lbcنشون میده و در قسمت hpv low risk منفی آیا امکان داره به خاطر عفونت واژینال که رفته بودم دکتر و نمونه گرفتن اینو نشون داده باشه و از بین بره خود به خود و یا نه؟و این که ازمایش پاپ اسمیرم هم غیر تفسیر اعلام کردن میشه راهنمایی کنید چکار کنم؟

پاسخ مدیر 1402/02/17

بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. ولی به هر حال وقتی تست HPV تان مثبت شده است باید تست پاپ اسمیر را روی همان نمونه HPV انجام دهید و اگر تغییرات پاتولوژیک از آسکوس و یا بالاتر باشد، نیاز به درمان دارید. جواب آزمایشتان را برایمان بفرستید تا با دقت بیشتری اظهارنظر کنیم

سوال 1402/02/07

سلام..من اچ پی وی نوع ۱۶ بودم.سین۳..سال ۱۴۰۰ عمل کردن الان اان که دو باره آزمایش دادم همون نوع ۱۶دهستم..باید چی کار کنم

پاسخ مدیر 1402/02/07

نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد

سوال 1402/02/07

سلام..من اچ پی وی نوع ۱۶ بودم.سین۳..سال ۱۴۰۰ عمل کردن الان اان که دو باره آزمایش دادم همون نوع ۱۶دهستم..باید چی کار کنم

پاسخ مدیر 1402/02/07

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1402/01/16

مردانی که به نوع پر خطر ۱۶ یا ۱۸ هم مبتلا هستند به مرور زمان و با تقویت سیستم ایمنی و کرایو قابل درمان هست و اینکه بعد از مبتلا شدن آیا واکسن زدن تأثیری داره و واکسن ایرانی و خارجی رو میشه تاثیرشون رو یکی دونست

پاسخ مدیر 1402/01/16

بله توصیه میشود حتماً واکسن تزریق شود و هیچگونه عوارض خاصی تاکنون گزارش نشده. بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند

سوال 1402/01/16

سلام وقت بخیر. من سال ۹۶ ، ۳ دوز واکسن گارداسیل زدم. هر ۱۰ سال این واکسن باید تمدید بشه؟ امکانش هست برای تمدید گارداسیل ۹ تزریق بشه؟

پاسخ مدیر 1402/01/16

واکسن HPV دوز بوستر تا امروز برای آن تعیین نشده

سوال 1402/01/10

وقت بخیر. نتیجه نمونه برداری من p16 :positive و Ki-67 :high وhigh-grade dysplasia هست اما در ایام تعطیلات پزشک متخصص برای مراجعه نیست و من بشدت نگرانم که موضوع چیه و روش درمان به چه صورت هست...ممنون

پاسخ مدیر 1402/01/10

به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1401/11/27

با سلام من آزمایش hpv نوع ۴۵ مشخص کرده با توجه به اینکه من بیماری sle یا لوپوس دارم و داروهای سرکوب ایمنی استفاده میکنم فکرر میکنید چقدر طول میکشه از بدنم خارج بشه ویروس آیا راه حلی داره

پاسخ مدیر 1401/11/27

توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد و چون شما داروهای سرکوب سیستم ایمنی مصرف می کنید این زمان به هر حال طولانی تر می شود .به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است واکسن هم در مواردی توصیه می شود ولی توصیه من به شما این است که با پزشک متخصص تان در مورد هرگونه مصرف مواد غذایی و یا حتی تزریق واکسن راهنمایی بگیرید .

سوال 1401/11/23

وقت بخیر همسر من ازمایشگاه شما تست hpv دادن و جواب تست برای های ریسک ها کلا منفی بوده و توی آزمایش جواب کم خطر ها نیست میخواستم بدونم با توجه به اینکه ایشون ازمایش کامل دادن چرا نوع کم خطر ذکر نشده.

پاسخ مدیر 1401/11/23

به روش FDA approved انجام شده است ، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1401/11/16

سلام وقت بخير،من خانم ٢٨ ساله هستم چند ماه هست متوجه زگيل مقعدي شدم، تست دادم و نوع ١٦ و ٣٥ بوده،الان تحت درمان هستم،زگيلي در دهان ندارم ، ايا با رابطه دهاني ميتونم ويروس به شريك جنسي منتقل كنم ؟و ايا بعد از درمان و منفي شدن تست باز هم ناقل هستم ؟

پاسخ مدیر 1401/11/16

در صورتی که مبتلا به oral HPV باشید بله احتمال انتقال وجود دارد . بعد از منفی شدن تست ها قابلیت انتقال نیست و بدن از ویروس پاک شده است

سوال 1401/11/05

سلام من و همسرم به شدت نگرانی ، همسرم آزمایش hpv16و18 مثبت داره و هم زمان hsv و تب خال هم داره من هم همینطور چه راه حلی دارید ،واقعا نگرانه همسرم تب خال هر ماه عود می‌کنه خانمم زگیل نداره ولی من داشتم که با کرایو حل کردم

پاسخ مدیر 1401/11/05

در روابط جنسی احتمال انتقال صد در صد می باشد لذا هردو مبتلا می باشید فقط در صورتی که سیستم ایمنی فرد قوی باشد امکان پاک شدن آن وجود دارد . به طور کل توصیه می شود حتما خانم ویزیت متخصص گایناکولوژی و اقا ویزیت متخصص اورولوژی شوند . صیه می شودحتما همسرتان و خودتان واکسن HPV بزنید با پوشش رابطه داشته باشید . به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. گرچه علت ظهور تبخال ناشناخته است، اما ظهور آن اغلب با دوره های ضعف سیستم ایمنی بدن، زخم های پوستی، قاعدگی، تب، آسیب عصبی، آسیب بافتی ناشی از جراحی یا قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامساعد همراه است. ظهور یا عود تبخال تناسلی هنگامی رخ می دهد که ویروس HSV-1 یا HSV-2 از مرحله خفته خود دوباره فعال شود. تبخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1401/10/28

سلام وقتتون بخیر من چهار ماهه که متوجه شدم hpvدارم و تحت درمان با قهوه های گانودرما ام میخواستم بدونم که شما اطلاعی دارید که من با این قهوه ها حتما خوب میشم؟ گاهی از روزا فقط یه دونه مصرف میکنم درمانش قطعی هست؟

پاسخ مدیر 1401/10/28

مصرف قهوه گانودرما می تواند موثر باشد ولی هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1401/10/19

با سلام، من 34 سالمه و اخیرا تست پاپ اسمیر و hpv با هم دادم و در نتیجه hpv ( منفی در گروه پرخطر و مثبت در گروه کم خطر hpv)6( ) نوشتن. خیلی نگران این موضوعم. جایی از برگه آزمایش هم FDA approved ننوشتن. آیا امکان درمان وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1401/10/19

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد

سوال 1401/10/19

سلام وقت بخیر خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم ، من سه ماه پیش دو مرتبه رابطه ی سطحی و بدون کاندوم با نامزد سابقم داشتم که دفعه ی دوم من با لباس زیر بودم، ، و از گذشته ی جنسی ایشان خبر ندارم ،به گفته ی خودشان هیچ زائد ه ای درسطح آلت نداشتن ، اما من مطمئن نیستم و نگرانم ، برای اطمینان و چک آپ تست اچ پی وی که در مرکز شما انجام میشه ، کافی هست؟؟ یعنی برای شرایط من بهتر هست که با کوباس انجام بشه یا فول ژنوتایپینگ؟؟ و من بدلیل باکره بودن فقط میتونم از ترشحات نمونه بدم ، ایا دقت داره یا خیر؟؟

پاسخ مدیر 1401/10/19

کوباس تست FDA Approved و قابل اطمینانی هست . در دختران باکره در صورت نیاز از کاف واژن نمونه می گیرند .

سوال 1401/10/18

سلام به شما، ازتون خواهش میکنم جواب منو بدید، الان تو بدترین شرایط روحی هستم، من آقا هستم ۳۵ ساله،احتمال میدم بیش از ۶ سال به انواع پر خطر اچ پی وی دهانی شامل ژنوتایپ های ۱۶ و ۱۸ مبتلا شدم،زائده در دهان داشتم که با جراحی حذف کردم،چقدر با سرطان فاصله دارم؟چه کاری از دستم بر میاد واسه زندگی؟

پاسخ مدیر 1401/10/18

توصیه می شود تست ORAL HPV بدهید . توجه داشته باشید HPV های پرخطر هم همه سرطانی نمی شود و در اکثر موارد به دلیل سیستم ایمنی قوی بعد چند سل از بدن پاک هم می شوند .

سوال 1401/10/05

سلام، من آزمایش پاپ اسمیر دادم که Asqus بود و بعد از اون کولپوسکوپی شدم که جوابش CIN 1 بود و آزمایش HPV هم دادم جوابش HPV45 بود هیچ درمان خاصی به من نگفتند و فقط قرص پاورفیت و ایموننس رو گفتن بخورم و واکسن هم زدم البته، خیلی نگران هستم ممنون می شم راهنمایی کنید که چه درمانی باید انجام بدم ؟

پاسخ مدیر 1401/10/05

انقدر نگران نباشید ، CIN I مراحل خیلی ابتدایی پیش سرطان دهانه رحم است که به خوبی در این مرحله کنترل می شود. به نکات اشاره شده در این مقاله دقت کنید "مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)" که در سایت نیلو بارگزاری شده است و سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید. واکسن حتماً بزنید (تا اگر ژنوتایپ دیگری وارد شد جلویش گرفته شود و از عود مجدد بیماری جلوگیری کند) ، نبه هر حال بهتر است تا دو سال هر 6 ماه یکبار تحت کنترل (با انجام توام پاپ اسمیر و HPV) باشید و اگر تغییرات سلولی به سمت بالاتر پیش برود نیازمند انجام مجدد کولپوسکوپی هستید.

سوال 1401/08/29

سلام ، من ۳۲ سال دارم و اقا هستم لطفا به پیام بنده جواب دهید ، من ازمایش دادم و جواب ان مثبت پر خطر نوع ۱۸٫۳۹،۵۶،۴۵ بود یک بار هم سوزاندم که خیلی زود متوجه شده بودم به گفته‌ی دکتر ارولوژی ولی باز احساس میکنم که جوش هایی دارم شبیه زیگیل مدت زمان فهمیدن و درمانم ۲ ماه شده است. چه کار میتوانم بکنم یا باید صبر کنم !؟ واکسن زدن تاثیری دارد !؟

پاسخ مدیر 1401/08/29

حذف زگیل ها به روش های متعدد دلیلی بر پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد بلکه تنها ظاهر ان تصحیح می شود که در مواردی امکان عود مجدد زگیل ها می باشد و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده . مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1401/08/22

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من دچار زگیل تناسلی شدم و از نوع ۱۶و ۳۱ و کلروسکوپی انجام دادم دکتر گفت ۲ لایه دهانه رحمم هم درگیرشده واکنمو دوز اولشو زدم .داروهم دارم استفاده میکنم و من سیستم ایمنی بدنم ضعیف هست .امکان داره خوب بشم و ویروس از بدنم خارج بشه ؟یا حداقل بهتربشم امکان بارداری اینا داشته باشم.همسرم هم دچار شده و واکسن باید طزریق بشه برا اونا ؟

پاسخ مدیر 1401/08/22

تحت نظر متخصص کولپوسکوپی باشید و غربالگری های لازمه را انجام دهید . اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد.. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. برای همسرتان هم توصیه می شود واکسن تزریق شود در حال حاضر هیچ درمانی برای از بین بردن HPV یا حتی کاهش رشد زگیل های ناشی از آن وجود ندارد. دارو های موضعی متعددی بر روی زگیل های ناشی از HPV آزمایش شده اما تاثیر چندانی نداشته اند. افراد پس از تشخیص ابتلا باید هر 8 تا 12 ماه یکبار آزمایش دهند. انجام این آزمایش ها هنگامی متوقف می شود که عفونت در بدن وجود نداشته یا تشخیص آن در نمونه های DNA امکان پذیر نباشد. از روش های برداشتن این زگیل ها میتوان به جراحی، کرایوتراپی و لیزر اشاره کرد. زگیل ها در فرایند کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شوند. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است). بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. تجویز واکسن را توصیه می کنم

سوال 1401/08/19

سلام و وقت بخير. مى خواستم بدونم بدون دادن تست HPV مى تونيم واكسن بزنيم؟ چون خواهرم تست داده و تايپ ٧٣ رو داشته و دكتر گفته نبايد واكسن بزنه.

پاسخ مدیر 1401/08/19

جواب: تزریق واکسن ربطی به تست HPV ندارد و بهتر است خواهرتان هم واکسن بزند.

سوال 1401/08/11

سلام‌اقای دکتر،من زگیل نوع۵۶ و ۵۱ رو گرفتم و نزدیک رحممه،به ظاهر مشخص نیست برای از بین بردنش راهیی هستش که بعد دیواره رحممو داغون نکنه؟ واکسنم میگن بعد چندسال عوارض بدی داره و شیمیایی هستش،ایا زدنش توصیه میشه؟ برای سیستم‌بدنیم قرص پاور فیت میخورم

پاسخ مدیر 1401/08/11

جواب: نیاز به درمان خاصی ندارید ، زمانی درمان را شروع می کنیم که تغییرات سلولی در پاپ اسمیر و بیوپسی دیده شود. بله توصیه میشود حتماً واکسن تزریق شود و هیچگونه عوارض خاصی تاکنون گزارش نشده. بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند قرص پاور فیت هم طبق صلاحدید پزشک باید مصرف شود .

سوال 1401/07/19

سلام من دوماهه ازدواج کردم وبعداز چند مرتبه نزدیکی متوجه شدم همسرم زگیل دارد ازمایش داد و از نوع ۱۱ بود بنده هم بعد از ۳ ماه پاپسمیر دادم و ازنوع ۵۴ مبتلا شدم.سوالم اینه که چرا نوع هردو ما متفاوته ایا ممکنه که از ایشون مبتلا نشدم.و من مرتب قرص پاورفیت ونوا هیل مصرف میکنم بعداز چه مدتی باز ازمایش بدم که ببینم منفی شده.واکسن گارداسیل هم دو دوز اول رو زدم،ماهی یکی،و دوز سوم ایا باید بعد ۵ ماه بزنم ممنونم جواب بدین

پاسخ مدیر 1401/07/19

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد است لذا دلایل متعددی می توان گفت ولی ممکن است که به دلیل قوی بودن سیستم ایمنی تایپ ویروس مورد نظر از بدنتان پاک شده باشد . توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است). از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1401/06/22

سلام و عرض ادب.تزریق واکسن گارداسیل در مبتلایان؟ باعث بهبود ضایعات خواهد شد یا اینکه تاثیری ندارد

پاسخ مدیر 1401/06/22

برای زگیل و ضایعات باید درمان کرایو یا لیزر صورت بگیرد . تزریق واکسن فرد را بالای 90 % از ابتلا بهHPV از انواع پر خطری که واکسن علیه آن ها عمل می کند مصون می نماید ولی صد در صد ایمنی نمی دهد و امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد لذا از جمله دلایلی که می گوییم تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، همین موارد مذکور می باشد بعلاوه توجه داشته باشید تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.

سوال 1401/06/22

سلام ممنون میشم که من رو راهنمایی بفرمایین به شدت نگران هستم،با توجه به اینکه زگیل برروی بدن پارتنرم دیدم متوجه این موضوع سدم،ایشون های ریسک مبتلا هستند من هم پا‌ اسمیر دادم و جواب های ریسکم منفی بود اما روی ناحیه تناسلی لک برجسته ای داشتم که دکتر فرمودند نوع لو ریسک هست و برام لیزر کردن ۱ هفته پیش که الان کمی زخم و زبر هست،ایا من انتقال دهنده هستم در حال حاضر؟ ترک سیگار داشتم دارو پروفیت اگر اشتباه نکنم گرفتم به تجویز دکتر به نظر شما این ویروس از بدن من خارج خواهد شد؟ اولین ازمایشم برای بهمن پارسال هست نیاز هست مجدد ازمایش بدم؟ لازم به ذکر هست که من روابطم با پارتنرم اقطع نشده و ایشون میگن با فریزی که انجام دادن دیگه مناقل نمیکنن،ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ مدیر 1401/06/22

برداشن زگیل به معنی پاک شد بدن شما از ویروس نمی باشد فقط در واقع مشکل ظاهر آن برطرف شده و گرنه ژنوم ویروس در بدن شما وجود دارد مگر اینکه طی زما با تقویت سیستم ایمنی تان از بدن شما کم کم حذف شود. و افراد مبتلا به HPV در حین رابطه جنسی صد در صد انتقال دهنده می باشند. برای اطمینان از اینکه از بدن شما حذف شده یا نه می توانید مجددا تست بدهید .

سوال 1401/06/12

سلام من از جوشام نمونه برداری کردم اچ پی وی های ریسک ۳۳ بود بعدش پاپ اسمیر دادم جواب اچ پی وی های ریسک ۵۲ اومده مشکل من چیه و چطور میشع درمانش کرد

پاسخ مدیر 1401/06/12

ابتدا دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1401/06/07

سلام وقت شما بخیر، شما واکسن hpv میزنید؟

پاسخ مدیر 1401/06/07

با شماره آزمایشگاه نیلو تماس بگیرید راهنماییتان خواهند کرد . شماره آزمایشگاه نیلو: 88208442- 021

سوال 1401/04/26

سلام وقتتون بخیر ، ممنون میشم به سوال من جواب بدید من یک سال از زایمانم میگذره برای چکاپ به دکتر رعتم و دکتر گفتن تست پاپ اسمیر بده و اگه دوست داری hpv هم بده ولی مهم نیست گفتم ایرادی نداره و هر دو دادم! جواب پاپ اسمیر خوب بود ولی hpv دو نوع زنوتایپ مشخص کرد ۸۱ و ۸۲ که یکی کم خطر و ۸۲ زده (شاید پر خطر) میخواستم بدونم واقعا نوع ۸۲ خطرناکه یا نه؟ و واقعا ما زندگی سالم و خیلی خوبی داریم اصلا نمیدونم از کجا گرفتم

پاسخ مدیر 1401/04/26

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1401/04/04

به هر دو روش FDA و DOT BLOT ژنوتایپ کم خطر ۶۱ تشخیص داده شد. پاپ اسمیر با التهاب خفیف در سلولهای سنگفرشی تشخیص داده شد و البته بدون علائم زگیل. آیا بالا بردن سیستم ایمنی در سرعت بهبودی تاثیر دارد؟ چرا در خصوص ژنوتایپ ۶۱ مطالعات کمتری وجود دارد؟ مصرف بایوفم برای رفع مشکل کاندیدا، بدون سابقه قبلی با کاندیدا و بدون مصرف انتی بیوتیک. آیا میزان درگیری با ویروس با میزان التهاب ارتباط دارد؟

پاسخ مدیر 1401/04/04

ندشتن زگیل دلیلی بر نداشتن HPV نمی باشد . بله لود ویروسی که سلول ها را درگیر کردهاست حائز اهمیت است . و تقویت سیستم ایمنی به شدت بر روند درمان موثر است. نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1401/03/23

سلام وقت بخیر من ۳۹ سالمه بعد از تست پاپ اسمیر و اچ پی تیتر متوجه شدم که پنج نوع های ریسک رو دارم کولپوسکوپی و نمونه برداری انجام شده باتوجه به این که بایستی زود رس دارم دکترم گفت حتی اگر cln یک هم داشته باشم هیسترکتومی کنم هیچ درمان دارویی در ارتباط با با hpv ندادند با توجه به این که سیستم ایمنیم خیلی ضعیفه و حتی تیتر آنتی بادیم پایینه و درگیر نوع ۱۶ هم هستم به نظرتون برای درمان باید به کجا مراجعه کنم

پاسخ مدیر 1401/03/23

جواب آزمایشاتتان را کامل برایمان ارسال کنید تا با دقت بیشتری پاشخگو باشیم . توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1400/12/02

سوال: باسلام.پاک شدن ویروس از بدن یعنی دیگه امکان برگشت این تیپ ک پاک شده نداره؟میشه بعداز دفع واکسن زد؟ایا بعداز پاکشدن بدن از ویروس زدن واکسن تاثیر داره؟

پاسخ مدیر 1400/12/02

جواب: بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند.

سوال 1400/11/01

سوال: با سلام آخرین رابطه ام دو سال میگذره و بعد دو سال ازمایش اچ پی وی دادم و هیچ علائمی جز یکم خارش مقعد ندارم ازمایش hpv dna gen genotyping دادم به روش pcr نوع ۵۲ و ۶۶ مثبت اعلام شد چقدر میتونم به این جواب مثبت مطمئن باشم؟

پاسخ مدیر 1400/11/01

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1400/10/06

سوال: شما داخل مقاله ات اوردی ویروسه تو بدن ‌میمونه ماندگاره تا سر فرصت بزنه بیرون.....بعد جای دیگه گفتین در ۷۰ درصد پاک میشه ویروس و دیگه hpv در بدن باقی نمی مونه ........کار با نوعش نداریم بالاخره پاک میشه یا نه؟

پاسخ مدیر 1400/10/06

جواب: ویروس ه چرخه های لیزوژنی و لیتیک دارند . در بدن پنهان می مانند و تحت استرس یا شرایط خاصی آزاد می شوند. و این در ویروس هی مختلف متفاوت است . حال اگر کسی مبتلا به ویروس شد چنانچه سیستم ایمنی قوی داشته باشد آن را بسته به نوع ویروس از بدن پاک می کند در اکثر موارد !

سوال 1400/09/27

سوال: سلام،من ۳۲ساله هستم،نوع ۶ و ۱۱دارم،اصلا زگیل سطحی ندارم،در ۲۱سالگی زگیل داشتم اما خودش رفع شد،الان من میشه واکسن بزنم.؟۳سال پیش تست دادم ک متوجه نوع ویروس شدم،ممکن تاحالا پاک شده باشم.؟

پاسخ مدیر 1400/09/27

جواب: نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1400/09/15

سوال: پلاکت شوهرم ۹۰۰۰۰ گلبول سفیدش ۳۰۰۰ به نظرتون خطرناکه خوب میشه؟

پاسخ مدیر 1400/09/15

جواب: باید یک بررسی دقیق مغز استخوان توسط یک هماتولوژیست برایتان انجام شود.

سوال 1400/08/14

سوال : سلام وقت بخیر من ۲۱ سالمه و دچار اچ پی وی ۵۸ ۳۹ و۱۶ هستم ولی هیچگونه زایده بیرونی ندارم نع من نع همسرم کلپوسکوپی کردم خوب بود نع دیپلازی نع هیچی نبود دچار وسواس شدم میتونم رابطه جنسس داشته باشم میتونم دو سال دیع بچه بیارم دارو ی ایمیونس پاورفیت ویتامین سی قارچ شیتاکه میخورم تاثیر داره

پاسخ مدیر 1400/08/14

جواب : بله می توانید رابطه داشته باشید . چرا که در روابط جنسی احتمال انتقال صد در صد است و همسرتان نیز مبتلا هستند که بسته به سیستم ایمنی شخص زمان پاک شدن بدن از ویروس متفاوت می باشد . مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1400/07/20

سوال: سلام و خسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران و پرسنل زحمت کش آزمایشگاه خوب نیلو. من خانمی هستم که دوز اول واکسن اچ پی وی را 2 گانه زدم و دوز دوم را 4 گانه گارداسیل و متاسفانه بنا بر مشکلاتی دوز سوم را موفق به تزریق نشدم. حال سوال من اینه که چون دو واکسن متفاوت و از دو نوع مدل مختلف زدم امکان اینکه بدنم این ویروس را بگیره و زائده بزنم هست یا خیر ؟ با تشکر از پاسخ دهی شما.

پاسخ مدیر 1400/07/20

جواب: برای محافظت در برابر HPV سه نوع واکسن وجود دارد: - نوع 4 ویروسی (Gardacil-4) : که در برابر انواع 6 و 11 (شایعترین عوامل ایجاد زگیل تناسلی ) و 16 و18 (شایعترین عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم ) مصونیت ایجاد می کنند. - نوع 2 ویروسی(Cervarix): که در برابر انواع 16 و18 مصونیت بوجود می آورد. - نوع 9 ویروسی (Gardacil-9) : که علاوه بر 4 ژنوتایپ موجود در گارداسیل چهار گانه 5 ژنوتایپ دیگر از گروه پر خطر را هم شامل می شود و باعث پیشگیری حداقل 90% موارد کانسر دهانه رحم و 90% موارد زگیل های تناسلی می شود. به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید.ولی احتمال آلودگی در صورتی که ارتباط مشکوک داشتید صفر نیست.بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1400/06/20

سوال: سلام برای اینکه بفهمیم hpv داریم یا نه چه تستی باید انجام بدیم؟ حتما باید پاپ اسمیر باشه؟

پاسخ مدیر 1400/06/20

جواب: باید تست HPV PCR داده شود تا به وجود ویروس در بدن پی برده شود. خیر جتما نباید پاپ تسمیر باشد . بستگی به تشخیص و صلاحدید پزشک تان دارد

سوال 1400/03/31

سوال: سلام من یک ماه از آزمایشم میگذره نوع ۶ و۴۰ رودارم توی این مدت اگزمای شدید روی کشاله رون واندام تناسلی م گرفته ام که به قدری اذیتم میکنه که نمیتونم به راحتی راه برم لکه های گرد سیاه وقرمز اول دوتا زگیل داشتم ولی الان به سرعت داره زیاد میشه توروخدا کمکم کنید چی کار کنم؟

پاسخ مدیر 1400/03/31

جواب: باید نزد متخصص پوست بروید و در ارتباط با HPV . برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1400/03/08

سوال: سلام وقتتون بخیر من ازمایشگاه شما hpv , رو انجام دادم و سایر موارد های ریسکم مثبت شده جواب پاپ اسمیرم توی قسمت انتهایی یبار نوشته فورا بعد از التهاب پاپ تکرار شود یبار نوشته شش ماه بعد تکرار شود دوتا مورد دیگه هم نوشته خواستم ببینم کدومشه نتیجه بلاخره. خط اخرم که جدا نوشته کولوسکوپی توصیه میشود. و اینکه یجای آزمایش نوشته توده بدخیم مشاهده نشد ولی زیرش چهار مورد به این ترتیب نوشته اما تیک نخورده Negative for intraepithelial lesion or malignancy Organisms Trichomonas vaginalis Fungal organisms morphologically consistent with Candida spp. Shift in flora suggestive of bacterial vaginosis Bacteria morphologically consistent with Actinomyces spp. Cellular changes consistent with Herpes simplex virus خواستم ببینم یعنی من تبخال تناسلی هم دارم که خط آخر نوشته تورو جواب بدین من یه بچه کوچیک دارم که میترسم از طریق قاشقی چیزی بهش انتقال داده باشم خدای نکرده. چون تست دهانی و واژینالم جفتش مثبت بود

پاسخ مدیر 1400/03/08

جواب: شماره پذیرش تان را بفرستید.

سوال 1400/03/04

سوال: سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم در صورت باکره بودن و داشتن زگیل و کرایو کردن ،و ویروس اچ پی وی روی سطح پوست .. آزمایش اچ پی وی که میگیرن و نمونه رو از خب از همین قسمت جلو برمیدارند ب دلیل پرده بکارت .. میخواستم بدونم حساسیت داره؟ یعنی جوابش درسته؟ من یکسال پیش با نمونه برداری از زگیل متوجه شدم نوع شش و۶۲/۸۱ رو دارم .. الان بعد از یکسال آزمایش دادم و هم های ریسک هم لو ریسک منفی شده .. می‌خوام بدونم باتوجه به نوع نمونه برداری حساسیت کافی وجود داره و جواب درسته میتونم بهش اطمینان کنم؟؟( با فرض بر اینکه آزمایش تایید شده باشه)

پاسخ مدیر 1400/03/04

جواب: در دختران باکره از کاف واژن نمونه گرفته می شود.و به شرط اینکه پرده ی بکارت سالم باشد. بالای 90% می تواند حساسیت بدهد. و منفی کاذب می شود 10% خیلی ارتباطی به باکره بودن یا نبودن ندارد, تنها نوع انتقال ممکنه تفاوت داشته باشد . در ارتباط با جواب کاذب باید بررسی کنید که ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. اگر FDA approved بود به جواب منفی ومثبت آن می توانید اطمینان کنید. بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1399/12/05

سوال: سلام من دوسال پیش آزمایش دادم و به ژنوتایپ های 51,52,58,59 و 11 آلوده بودم امسال بعد از درمان، آزمایش رو تکرار کردم و جواب منفی بوده میخواستم بدونم چقدر میتونم به این حواب اطمینان داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1399/12/05

جواب: به روش آزمایش اول در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1399/11/30

سوال: سلام خسته نباشید من دوماه پیش تست اچ پی وی دادم و جوابش مثبت بود های ریسک ۶۶ اعلام کردن و لو ریسک ۵۴ و دوز اول واکسنو دریافت کردم سوال من این هست که آیا ۶۶ پرخطر؟ والان که من مبتلا هستم شوهرمم باید واکسن بزنه حتما؟

پاسخ مدیر 1399/11/30

جواب: بله 66 از انواع پر خطر است . مجددا جواب آزمایشتان را بررسی کنید چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد است و توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/11/10

سوال: سلام وقت بخیر من به تازگی آزمایش دادم و متوجه شدم تایپ۱۶ اچ پی وی رو دارم درضمن چون ام اس دارم و دارو مصرف میکنم سیستم ایمنی ضعیفی دارم با این که تست پاپ اسمیر مورد مشکوکی نداشته ولی پزشک زنان برام کلوپسکوپی تجویز کرده آیا باید حتما انجام بدم و این که بعد از تزریق واکسن این ویروس چقدر زمان میبره تا از بین بره و آیا از طریق سرویس بهداشتی قابل انتقال به خانواده هست یا نه

پاسخ مدیر 1399/11/10

جواب: انجام کولپوسکوپی باید طبق صلاحدید پزشکتان باشد. و جهت بررسی بیشتر و اطمینان خاطر می توانید انجام دهید.توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد. روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی و درواقع تماس مخاط می باشد.

سوال 1399/10/23

سوال: سلام من ۲۴سالمه هیچ ضایعه ای تو بدنم ندارم حتی دکتر معاینه کرد گف هیچ چیزی نداری ولی تست اچ پی وی مثبت شد از ۳۱تا ۵۶ رو دارم الان دنبال واکسنم ولی امکان هست ازین ب بعد زگیل در بیارم؟ من نوع پرخطرشو دارم و خ زیاده همش درمان میشه یا سرطان میگیرم من رابطه دهانی هم داشتم الان نمیدونم دهنمم داره یانه؟ امکان انتقالش ب اعضای خوانوادم هست یا خیر؟مادر و خواهر منظورمه بنظرتون خوب میشم؟

پاسخ مدیر 1399/10/23

جواب: نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. نوع 6 و 11 به حدود 90 درصد از زگیل های تناسلی مرتبط هستند لذا در معرض این نوع ویروس ها که ایجاد زگیل می کنند باشید امکان زدن زگیل هم وجود دارد. توج داشته باشید که در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد می باشد . و چنانچه باقی افراد با مخاط آلوده به ویروس در تماس باشند امکان انتقال برای آن ها نیز وجود دارد. , و همچنین توجه داشته باشید که ابتلا به ویروس HPV به معنی ابتلا صد در صد به سرطان نمی باشد بلکه احتمال ابتلا را بیشتر کرده و شما باید غربالگری ها را به صورت روتین انجام داده و بررسی های لازمه را به عمل بیاورید.

سوال 1399/10/23

سوال: سلام . ببخشید من خواهرم 34 سالشونه، الان 8 ماهه به HPV تایپ 39 مبتلا شدن. وقتی جواب تستشون اومد، سریع 3 تا واکسن را زدن.الان 4 ماهه شروع به درمان (برداشتن ضایعات و مصرف دارو) کردن. دو بار کرایو و 3 بار لیزر انجام دادن ولی نتیجه نگرفتن. الان روزانه قرص جنسینگ، گانادرما، اسیکلوویر،ماکاویت،ایمونس،هر کدام را نو نوبت میخورن، خیلی زیاد و سخته. تا کی باید این داروها را ادامه بدن؟ مزایای این داروها چیه؟ چرا بعد از این همه مدت از بدنشون ضایعات و ویروس خارج نمیشه؟ الان میخوان ازدواج کنن، میترسن به خواستگارشون بگن.لطفا راهنمایی بفرمایید. سوال دوم، عذر خواهی میکنم فردی که الان مبتلا به HPV هست، قطعا همسرش مبتلا میشه و اگر اورال سکس داشته باشن، امکان ایجادد ضایعه در دهان هست؟ ممنون از وقتی که میگذارید

پاسخ مدیر 1399/10/23

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود . توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد . داروها باید طبق صلاحدید پزشک باشد و میزان تاثیر آن بستگی به سیستم ایمنی افراد دارد. شاید تیتر ویروسی که وارد بدن شان شده خیلی زیاد بوده لذا زمان می برد تا از بدن پاک شود. در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد می باشد و در راتباط با ارالم چنانچه مخاط با ویروس در تماس باشد امکان انتقال وجود دارد و چنانچه ار نوع یروس هایی باشد که زگیل ایجاد می کنند بله امکان زگیل در دهان نیز وجود دارد

سوال 1399/10/14

جواب: با عرض سلام بنده بعد از مشاهده یه تغییر رنگ روی ک حالت دو تا نقطه قهوه‌ای خیلی ریز داشتن ازمایشhpvدادم ک متاسفانه مثبت بود و تایپ 84و۹۱ تو قسمت سوم پاسخ ک لو ریسک هست مثبت شده درمان و باید از کجا شروع کنم مردم سی و سه سالمه در آستانه ازدواج هستم ولی فعلا هیچ گونه رابطه ای نداشتیم آیا اصلا درمان پذیر هست و چکار کنم ک برای ایشون خطری ایجاد نشه؟ممنون

پاسخ مدیر 1399/10/14

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد , توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/10/06

سوال: سلام ببخشید میخواستم بدونم مدت زمان موندگاری اچ پی وی خارج از بدن چقدره؟ من اچ پی وی دارم. وسواس گرفتم ی لیوان به سطح زگیلم برخورد کرد با اینکه شستم ولی باز احساس میکنم ظروف همه اچ پی وی دارن و خانوادم در خطرن ممنون میشم پاسخ بدین

پاسخ مدیر 1399/10/06

جواب: توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1399/09/16

با سلام من دو ماهه متوجه شدم اچ پی وی نوع 6 دارم ( اگر آزمایشگاه درست جواب داده باشه) ولی نمیدونم کی این اچ پی وی رو گرفتم ممکنه دو سال ازش گذشته باشه، تو این دوماه که متوجه شدم پاورفیت و سبزیچات فراوان میخورم امکانن داره که بعد از دو سال این ویروس از بین بره یا دیگه تلاشی نکنم؟سرطان میگیرم؟ممکنه ازمایشگاه اشتباه تشخیثص داده باشه و پر خطر هم باشه

پاسخ مدیر 1399/09/16

جواب: زگیل های قابل رؤیت دستگاه تناسلی اکثرا توسط انواع 6 و 11 ویروس HPV ایجاد می شود. بیماران ممکن است با بیش از یک نوع ویروس HPV آلوده شوند. زگیل تناسلی ممکن است در هر جایی از دستگاه تناسلی ظاهر شوند. ویروس HPV را در گردن رحم، مهبل (واژن)، مجرای ادراری، مقعد، و بافت های مخاطی مثل ملتحمه چشم، دهان و بینی می توان یافت. خطر تبدیل زگیل های تناسلی به سرطان های مهاجم ناحیه تناسلی توسط ویروس HPV نوع 6 و 11 پائین است. امان داره ویروس از بدنتان پاک شود و این بستگی به سیستم ایمنی بدن تان دارد . به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/09/11

سوال: سلام دکتر وقتتون بخیر لطف میکنید ازاینکه جوابگو هستین ممنونم. من دوماه پیش تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم پاپ اسمیرم منفی شد بعد از یکماه آزمایشگاه گفتن ی پاپ اسمیر دیگه ببرم چون قبلیه لکه خون داشته گویا از نوع لیکویید بیس بود. الان جواب بعد از دوماه اومده همه نگتیو هست بجز لو ریسک پازیتیو جلوش نوشته اچ پی وی ۵۴. متاسفانه الان که نگاه کردم آزمایش اف دی ای روش ننوشته .الان یعنی من اچ پی وی دارم؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید.بخاطر شرایط کرونا نمیتونم برم مطب.ممنونم

پاسخ مدیر 1399/09/11

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد

سوال 1399/08/28

سوال: سلام اگه کسی هم اچ پی وی داشته باشه هم خرپس خیلی خطرناکه.و یعنی دیگه ویروس اچ پی وی از بدنش دفع نمیشه؟

پاسخ مدیر 1399/08/28

جواب: بستگی به سیستم ایمنی و تقویت ان و همچنین نوع HPV دارد.

سوال 1399/08/02

سلام خسته نباید من جواب تست hpvاز نوع ۵۳هست و از اونجایی که شما میگید باید fda باشه کجاش زده؟؟؟ من خیلی استرس دارم اگر fda نباشه ممکن اصلا جواب کاذب باشه چون پاپ اسمیر من نرمال بود من باید کولوپوسکوپی انجام بدم کمک کنید خواهش میکنم و دارم سیستم ایمنی قوی می کنم با تقویتی ها و رژیم غذایی آیا این کافی هست؟؟

پاسخ مدیر 1399/08/02

جواب: به نحوه جواب آزمایش دقت کنید .بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطر[1] معرفی می شوند. عامل 70% کانسر سرویکس ژنوتایپ های 16 و 18 هستند. 5 الی 10% عفونت های ناشی از ژنوتیپ های پرخطر HPV می تواند به ضایعات پره کانسریک تبدیل شوند، با این حال پیشرفت یک ضایعه تحت بالینی به عفونت بالینی سالیان سال طول می کشد. بنابرای 53 جزو پر خطر ها محسوب نمی شود و توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/07/24

سوال: سلام و سپاس از دلسوزی شما ببخشید یه جا گفتین از ورود hpv تا کانسر درجا حدود 10 تا 15 سال طول می‌کشه و یه جای دیگه خوندم گفتین 20 تا 30 سال. سوالم اینه دقیق کدومش درسته؟ سوال دیگه معمولا در کدوم مرحله علائم کانسر مثل خونریزی بین قاعدگی و بقیه علائمش مشاهده میشه مرحله cni1یا cni 2 یا cni3 یا کانسر درجا؟؟؟ با تشکر از پاسخگوی شما

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب: سرویکس یا دهانه رحم عضو منحصر به فردی است که از زندگی جنینی دو نوع اپی تلیوم متفاوت که در آن بهم می رسند، تشکیل شده است. در محل تلاقی دو نوع اپی تلیوم اسکواموس و گلاندولار منطقه ای تشکیل می شود که به آن Squamo-Columnar Junction و یا S-C-J می گویند. در هنگام بلوغ پوشش جدیدی از بافت متاپلازیک نابالغ بر روی مخاط استوانه ای ایجاد شده که به این ناحیه جدید ناحیه تغییر شکل و یا T Zone و یا همان Transformation Zone می گویند. اغلب سرطانهای اسکواموس که جزو شایعترین های سرطان سرویکس می باشند از ناحیه T Zone منشاء می گیرند. با ورود HPV به بافت نابالغ متاپلاستیک در ناحیه T Zone ، در این سلولها مستقر و شروع به تبدیل این بافت به بافت دیپلاستیک شده و بتدریج لایه های بیشتری از بازال ممبران درگیر توده نئوپلاستیک می شوند. به نظر می رسد از زمان ورود عفونت HPV تا تغییرات مرحله سرطان درجا (Carcinoma in Situ = CIS) و سرطان مهاجم 15-10 سال طول خواهد کشید. توجه شود که اکثریت قریب به اتفاق موارد CIN I و حدود دو سوم موارد CIN II و CIN III پسرفت کرده و بهبودی حاصل می شود. در حالیکه در CIS شانس بیشتری برای تبدیل به سرطان مهاجم (Invasive carcinoma) دارد.

سوال 1399/07/13

سوال: قیمت نمونه برداری از گیل چقدر است

پاسخ مدیر 1399/07/13

جواب: با شماره آزمایشگاه نیلو تماس بگیرید و سوال بفرمایید. 88208442

سوال 1399/07/09

سوال: سلام و خسته نباشید. از حدود ۸ماه قبل متوجه زگیل روی و اطراف آلت تناسلیم شدم که چندبار به پزشک مراجعه کردم که با روش کرایو زگیل رو از بین میبرد ولی بعد از مدتی باز عود میکرد ولی با تعداد کمتر. آزمایش دادم و جواب آزمایش هم نوشته Positive for the high risk type 39. میخواستم ببینم میزان خطرناکی و بدخیمی این ویروس تا چه اندازه‌ست و برای رفعش باید چه کاری انجام بدم. (تست رو از نمونه ادرار انجام دادن) ممنون میشم که جوابم رو بدین.

پاسخ مدیر 1399/07/09

جواب: جزو موارد پر خطر HPV مباشد . به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است). لازم به ذکر است بسته به سیستم ایمنی افراد شرایط زیر هم می تواند حاکم باشد. همچنین توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد،

سوال 1399/07/05

سوال: ۲۸ ساله هستم‌۳ سال پیش من روی دست و التم دچار ضایعات زگیل مانند شدم . بعد از مشقت فراوان که لیزر میکردم‌بعد از چند ماه. باز هم عود میکرد . به یکباره کل زگیل های دست و‌ اطراف الت تناسلیم از بین رفت . من فکر میکردم ویروس در بدن من از بین رفته . تا ماه پیش دوباره تعدادی زگیل که بعضیا به سختی با چشم دیده میشد‌اطراف التم دیدم‌. سریعا پزشک مراجعه کردم‌ و با فریز کردن از بین بردم‌. با مشورت پزشک موضوع با نامزدم که ۹ ماهه باهم در رابطه ایم در میون کذاشتم و ایشون که ۲۴ ساله هست و هیچ اطلاعاتی راجب این بیماری نداشت شوکه شد و گفت چند روز‌ه متوجه ضایعات اطراف ناحیه تناسلی شده که احتمال میداده جوش باشه . بعد مراجعه ایشون به پزشک و با انجام تست پاپ اسمیر و hpv متوجه شدیم ایشون به تیپ کم خطر ۶،۱۱ و پرخطر ۱۶ و نامعلوم ۵۳ مبتلا شده . جواب پاپ اسمیر نرمال بوده و دکتر کفته باید کولپوسکوپی‌‌‌بشه . ما خیلی نگرانیم و نامزدم دائما منو سرزنش میکنه در صورتی که من با اطلاعاتی که داشتم فکر‌ نمیکردم باعث انتقال این ویروس شم بعد بیشتر از ۳ سال‌ . ایشان قبل من با کسی رابطه نداشته لطفا کمک کنین چه راهی هست برای راحت شدن از شر این ویروس و اینکه خدای‌نکرد منجر به سرطان نشه ؟ ایشون میتونن در اینده باردار بشن ؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/07/05

جواب: در تمام روابط جنسی بین طرفین امکان انتقال صد در صد است با توجه به اینکه شما منفی بودید جای نگرانی نیست . مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد (. فقط دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) بله می توانند باردار شوند ولی توصیه بر این است که مشکل باید برطرف شود و بعد باردار شوید. باید جواب کولپوسکوپی را بفرستید تا شرایط و سپس بر مبنای جواب کولپوسکوپی باید بررسی کرد که نیاز به درمان دارد یا نه . به طور کل درمان برای ویروس های کم خطر همان برداشتن زگیل و غیره می باشد ولی درمان برای انواع پرخطر برداشتن منطقه ای که ضایعات میکروسکوپی دارد و بافت اطراف آن می باشد که بسته به توسعه سلول های غیر طبیعی در آن منطقه دارد که جراح بداند چه عمقی را باید بردارد. بنابراین انواع پرخطر نیز نوع و عمق برداشت از بافت منطقه فرق دارد که باید تشخیص برای ان صورت بگیرد. با توجه به جواب کولپو به نظر می رسد از زمان ورود عفونت HPV تا تغییرات مرحله سرطان درجا (Carcinoma in Situ = CIS) و سرطان مهاجم 15-10 سال طول خواهد کشید. توجه شود که اکثریت قریب به اتفاق موارد CIN I و حدود دو سوم موارد CIN II و CIN III پسرفت کرده و بهبودی حاصل می شود. همچنین لازم به ذکر است توجه داشته باشید که مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد.

سوال 1399/07/01

سوال: سلام من اچ پی وی تایپ 39 دارم و همسرم 16 و 6 و 11 و52 و66 میخوام بینم چطور امکانش هست که آزمایشمون باهم متفاوت باشه و آیا امکان داره من ازشون اون نوع ها رو بگیرم .؟ و سوال بعدی این که درصورت اچ پی پرخطر آیا امکان دفعش با تقویت سیستم ایمنی وجود داره چون دکتری به من گفت نه امکانش نیست که پاک بشه و تا آخر عمر تو بدن باقی میمونه .

پاسخ مدیر 1399/07/01

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد , در تمام روابط جنسی بین طرفین امکان انتقال صد در صد است و همان ویروس منتقل می شود . فقط توجه داشته باشید که روش FDA approved تست داده باشید .چرا که چنانچه روش FDA approved باشد ژنوتیپ ویروس شما و همسرتان یکی است ولی اگر روش غیر باشد امکان اینکه ژنوتیپ های دیگر نیز نشان دهد وجود دارد. والبته این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است به طور مثال سیستم ایمنی یکی از طرفین قوی تر باشد و نوعی از ویروس را پاک کند.مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد

سوال 1399/06/23

سوال: سلام عدر میخوام IDV فرق داره با FDA?

پاسخ مدیر 1399/06/23

جواب: هر مخففی باید در جایگاهی که به کار رفته است معنی شود. AVD کجا این اصطلاح به کار رفته است؟ ببینید اصطلاح کامل آن نوشته شده است یا خیر؟ و FDA عبارت است از سازمان غذا و دارویی آمریکا. U.S. Food and Drug Administration

سوال 1399/06/22

سوال: ممنون که پاسخ دادید،اما چرا اصلا توی اینترنت درباره نوع ۶۲/۸۱ هیچ مطلبی نیست ولی توی ازمایشم نوشته از نوع کم خطره

پاسخ مدیر 1399/06/22

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1399/06/19

سوال: سلام روزتون بخیر من خانومی ۲۸ ساله و متاهلم که سه سال پیش همسرم روی آلتش زائده ای دیده شد که به پزشک مراجعه کرد و گفتن واکسن بزنید و ما هم زدیم ولی یک الی دو هفته بعد از زدن واکسن من روی ناحیه تناسلیم زگیل زده شد و به پزشک مراجعه کردم که تستم نوع ۱۱ بود و پاپ اسمیرم نرمال و همه زائده ها رو لیزر کردم تا الان که سه سال گذشته هیچ علائمی نداشتم ولی میخوام اقدام به بارداری کنم برای همین دوباره آزمایش دادم این بار نوع ۶۲/۸۱ مثبت بود برام سواله من که واکسن زدم و فقط نوع ۱۱ رو داشتم که دفع شده پس این ۶۲/۸۱ از کجا اومده میتونم اقدام به بارداری کنم با این شرایط؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/06/19

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد. نحوه انتقال HPV از مادر حامله به ماحصل حاملگی در دوره بارداری (ترنس پلاسنتال، پری ناتال یا Post natal) مشخص نیست. خطر انتقال HPV از مادر به کودک در حین زایمان بسیار اندک است . به طور کل بهتر است که hpv برطرف شود و بعد بارداری صورت بگیرد. در صورت صلاحدید پزشک با منفی بودن پاپ اسمیر و همچنین منفی بودن HPV11 مساله ای برای بارداری نخواهد بود.

سوال 1399/06/17

سوال: ممنون از پاسختون اون ازمایشو انجام دادم با همون پاپ اسمیر و جوابش عفونت قارچی از سوال: نوع کاندیدا بود که پماد کلوتریمازول رو تزریق کردم و اینکه تو جواب ازمایش HPVانتهای برگه نوشته بود از 14نوع ازمایش شده که اون 14نوع پرخطر بود دلیل اینکه جواب منفی شده بود میتونه این باشه که اون 14نوع پرخطرنیست و از نوع های کم خطری که ازمایش نشده هست؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ مدیر 1399/06/17

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.. ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطرمعرفی می شوند. لذا 14 جزو این ها نمی باشد.

سوال 1399/06/16

سوال: سلام وقتتون بخیر من سه ماه پیش یه ضایعه هایی سمت وازنم دیدم که کوچیک بودن و رنگش.ن یه خورده تیره تر از پوست بود پیش دوتا دکتر رفتم هردو تشخیصشون زگیل تناسلی بود پاپ اسمیر و hPVانجام دادم که تست HPVمنفی شد.من همیشه مشکل ترشح داشتم و تو پاپ اسمیر هم التهاب تشخیص داد و دکتر فقط یه پماد تزریقی به من داد که استفاده کردم .لی تاثیری نداشت ینی ازبین نرفتن نه ترشحات نه ضایعه ها.قبل از پریودی این ماه سه شب عسل تزریق کردم ترشحات کم شد و بعد از پریودی لبه داخلی قرمز شده بود و خارش داشتم و دیدم که بزرگتر شدن .قبلا برجسته نبودن الان یه کم برجسته شدن و بزرگتر.میخواستم ببینم چرا ازمایشم منفی شدو ینی اینا واقعا زگیل نیست ؟پس چی هست. خیلی نگرانم دکتر لطف میکنین راهنمایی کنین

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: مشکوک به عفوت هستید .لذا آزمایش کشت ترشحات واژن و دهانه رحم برایتان توصیه می شود تا تشخیص براساس جواب آزمایشتان صورت بگیرد. این کشت به جهت بررسی علت عفونت از نظر وجود باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا برای فرد تجویز می شود و چنانچه نتیجه کشت در ارتباط با تکثیر ارگانیسمی مثبت باشد انتی بیوتیک یا به عبارتی روش درمان و داروی مورد نیاز آن هم مشخص می شود و به راحتی درمان می شود. ولی به طور کل به شما توصیه می شود که بهتراست یک ویزیت متخصص Gynaecology شوید.

سوال 1399/06/13

سوال: ممنون از پاسخگویی شما روش پاپ اسمیرمliquid base بوده. پس چرا پزشکم گفته ۳ ماهه دیگه مراجعه کنم برای تست؟

پاسخ مدیر 1399/06/13

جواب: آیا تست HPV روی همان نمونه انجام شده است یا نه؟ با پزشکتان مشورت کنید.

سوال 1399/06/11

سوال: سلام ببخشید سوالی خدمتتون داشتم و ممنون میشم جواب بدید من ۲۶ سالمه و کمترازدو سال ازدواج کردم به پزشک زنان مراجعه کردم و تست پاپ اسمیر دادم جواب تست من ascus بود و توصیه به hpv typing شده بود. دکترم گفت سه ماه دیگه مراجعه کنم برای انجام تستhpv میشه لطفا بگید که چقد احتمال داره که hpv داشته باشم ؟؟ و این تغییر شکل سلولی قطعا بدلیل وجود این ویروس؟ و اینکه نوع پرخطر ویروس هست که باعث تغییر شکل سلولی شده؟ من خیلی نگرانم چکار کنم؟؟اگه مبتلا به نوع پرخطر باشم امیدی هست؟

پاسخ مدیر 1399/06/11

جواب: نمونه پاپ اسمیرتان به چه روشی انجام شده است ؟ روش سنتی بوده که روی لام شیشه ای نمونه گرفته شده است ؟ و یا داخل محلول یعنی liquid based بوده است؟ اگر liquid based بوده است توصیه می شود طبق صلاحدید پزشکتان روی همان نمونه تست HPV انجام شود که REFLEX HPV می خواهیم ببینیم روی سلول اپتلیالی که ضایعه را نشان می دهد آیا HPV مثبت است یا نه ؟ اگر بر روی همان سلول هایی که HPV مثبت است طبق جداولASCCP ورژن 2019 کاندید کولپوسکوپی می باشد ولی اگر به روش سنتی روی لام شیشه ای انجام شد بعد سه ماه طبق صلاحدید پزشکتان تست HPV انجام شود و بر مبنای آن تصمیم گیری شود. لازم به ذکر است به طور کل بررسی به روش Liquid based بیشتر توصیه می شود چرا که بررسی همزمان HPV و پاپ اسمیر می باشد. تغیر شکل سلولی به دلیل ضایعات سلولی می باشد که می تواند به علت وجود ویروس باشد و توجه داشته باشید برای جلوگیرری از سرطانی شدن آن باید فالو آپ بیماری به طور دقیق انجام شود. ولی نگران نباشید . تا مرحله کانسر سرویکس خیلی راه مانده است و جای نگرانی وجود ندارد چون در این مراحل کاملاً قابل کنترل و درمان می باشد. ASC-US در 3/2 موارد علت آن HPV است و 3/1 دیگر سایر عفونت ها مثل مایکوپلاسما ، کلامیدیا، قارچ و .... می تواند باشد. جهت نحوه ی فالوآپ مقاله تحت عنوان " مراقبت (surveillance) بیمار بعد از کولپوسکوپی (postcolposcopy) و بعد از درمان (posttreatment) در غربالگری کانسر سرویکس" در سایت نیلو بارگزاری شده است را با دقت مطالعه کنید.

سوال 1399/06/04

سوال: سلام ببخشید آزمایش همسرم HPV PCR TYPING.............................HPV DNA Type 35 , 56 Positive البته پارسال آزمایش بیوپسی دادند نتیجش شد Clinical data: A Exocervix , biopsy Chronic cervicitis negative for dysplasia Endocervix Biopsy Chronic polypoid cervicitis Negative for dysplasia میشه لطفا راهنمایی کنید امسال باید چکار کنیم ممنون

پاسخ مدیر 1399/06/04

جواب: نتیجه بیوپسی که نشان دهنده نرمال بودن شرایط همسرتان استو جواب آزمایشتان را بررسی کنید که آیا روش مورد بررسی FDA approved است یا نه ؟؟چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. HPV حداقل در 72% مردانی که شریک جنسی شان HPV مثبت است، وجود دارد. اما فقط در 8.3% از این مردان زگیل تناسلی مشاهده می شود، به عبارتی اکثر آنها یک عفونت تحت بالینی (subclinical infection) دارند. مردان بعنوان مخزن (reservoirs) و یا حامل (vector) عفونت HPV نقش بازی می کنند، در صورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی ، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد. و اینکه احتمالش وجود دارد که به اورال HPV مبتلا شده باشد. برای اطمینان خاطر می توانید تست Oral HPV انجام دهید. ولی به طورکلبرای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/05/31

سوال: سلام چند سوال دارم تست hpvبرا دختر باکره چقد احتمال داره نتیجه منفی کاذب باشه؟؟ نتیجه منفی کاذب یه اطمینان کاذب به مراجعه میده و این خیلی نگران کننده ست!؟ برا رفع این مسئله باید چه کار کرد؟

پاسخ مدیر 1399/05/31

جواب: در دختران باکره از کاف واژن نمونه گرفته می شود.و به شرط اینکه پرده ی بکارت سالم باشد. بالای 90% می تواند حساسیت بدهد. و منفی کاذب می شود 10%

سوال 1399/05/31

سوال: سلام ببخشید چرا جواب سوالم نمیدین اینکه انجمن آمریکا تحویز واکسن hpvرو برا بالای 26 سال ناموثر میدونه شما فرمودین این برا کشورایی که واکسیناسیون ملی انجام میشه. ینی چی خب انسان انسانه دیگه هر جای دنیا هم باشه مگه میشه رو واکسن برا افراد بالای 26 سال آمریکایی تاثیر چندانی نداشته باشه ولی برا همین آدم اگه تو ایران باشه تاثیر بالای 99 درصد داشته باشه!! لطف کنید توضیح بدین چرا؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/05/31

جواب: در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP: سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است. 🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد. در مورد Catch up (یا آخرین سنی که توصیه رسمی برای تجویز یک واکسن می شود) ، معمولاً در کشورهایی بحث می شود که واکسیناسیون ملی دارند و دختران و پسران از سن 9-11 سالگی واکسن را تجویز می کنند و برای کسانی که از این پروسه عقب مانده اند و یا به تازگی شهروند آن کشور شده اند عدد 21 سال برای پسران و عدد 26 سال برای دختران و یا پسران همجنس باز توصیه می شود. یعنی در این کشورها در سنینی که شیوع بالای HPV مشاهده می شود با تجویز واکسن جلوی انتقال و ابتلا به این ویروس گرفته می شود و در نتیجه در سنین بالاتر نیاز به واکسن اندیکاسیون پیدا نمی کند. در حالیکه در کشورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم و میزان coverage واکسن زیر 10% می باشد و در تمام سنین امکان انتقال ویروس وجود دارد، بنابراین توصیه می شود حتماً واکسن صرف نظر از سن بیمار تجویز شود. در ایران دو پیک سنی شیوع ویروس مشاهده شده است (یکی سنین پایین تر از 25 سال و یکی هم سنین بین 40 تا 49 سال) در مورد واکسن بهتر است بدانیم که از هر 10% که میزان Coverage واکسن در جامعه افزایش یابد میزان سودمندی جامعه ای که واکسن نزده است هم 5% افزایش می یابد (جامعه ای که با افراد واکسینه شده ارتباط جنسی دارند و در نتیجه امکان انتقال HPV در آنها کاهش می یابد). در ضمن در هر دو مطالعه ای که در ایران به روش FDA approved انجام داده ایم و بطور رسمی گزارش نموده ایم بطور وضوح مشکل HPV در ایران مربوط به گروه Other High risk HPV می باشد (نه HPV 16 & 18) که بنابراین توصیه به تجویز واکسن گارداسیل نانووالان به جای واکسن کوادی والان است. ولی از آنجائیکه این واکسن در ایران نیامده است و از آنجائیکه بین HPV 16 و HPV تایپ های 31 , 33 ( که از لحاظ فیلوژنتیک - phylogenetically - به هم شبیه اند) و همینطور بین HPV 18 با HPV 45 یک Cross protection (یا محافظت متقاطع) وجود دارد توصیه می شود باز هم تجویز این واکسن باعث ایمنی بیشتری از فقط چهار ژنوتایپ می شود. بنابراین توصیه عمومی به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است تا آنجائیکه بتوانیم میزان coverage واکسن را در کل جامعه افزایش دهیم و در نتیجه افراد بیشتری از این واکسن سود ببرند. به طور کل گزارش ای مقاله به این منظور بود که در آمریکا با وجود اینکه FDA سن واکسن اینگونه گفته است ولی یک سری انجمن ها مخالفت می کنند و می گویند مدارک کافی ندارید در حالیکه توسط ACIP انجام می شود . در علم پزشکی در خیلی از مسائل تناقض وجود دارد و یک چیزی که مطرح می شود صد در صد ب این معنی نیست که حرفشان درست است.لذا نظریه ای بود که نتیجه ی مقاله گذاشته شد و تجویز آن در ایران توصیه می شود که باید انجام شود

سوال 1399/05/27

سوال: سلام احتمال پاکسازی hpv که با یه بار رابطه ایجاد شده (درصورت نداشتن عفونت، سن 22، نداشتن رابطه جنسی،عدم مصرف دخانیات، عدم مصرف قرص ضد بارداری) چقده؟ با سپاس

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود. همانطور که اشاره کردید یک سری فاکتور های اپیدمیولوژیک ممکنه مدت زمان پاکسازی HPV را کمتر یا بیشتر کنند ولی به طور کل مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

سوال 1399/05/27

سوال: سلام Hpv پرخطر دهانی هم بدون علامته؟ و اینکه فقط با یه بار رابطه (بدون داشتن سایر فاکتورهای ایجاد کننده) احتمال پاکسازی چقده؟ البته درصورتی که شک داشته باشیم طرف ناقل ويروس بوده یا نه ممنونم

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: بسیاری از عفونت های دهانی ناشی از HPV بدون علامت بوده (Asymptomatic oral HPV infection) و فقط امکان تشخیص آزمایشگاهی آن وجود دارد در حالیکه از نظر بالینی هیچ علامتی ندارد. در یک رابطه اگر یکی از طرفین ناقل باشد و ویروس را انتقال دهد، بدون در نطر گرفتن نقش یک سری فاکتور های اپیدمیولوژیک ممکنه مدت زمان پاکسازی HPV را کمتر یا بیشتر کنند ولی به طور کل مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

سوال 1399/05/27

سوال: سلام ببخشید در چه صورتی لازمه هم تست دهانی hpv و هم تست hpv از واژن گرفته بشه؟ و اینکه برا دختر باکره اگه هم تست دهانی و هم تست از ترشحات واژن گرفته بشه دقت تشخیصی بیشتری داره؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: بستگی به نحوه رابطه دارد چنانچه رابطه oral بوده نیاز به این تست نیز می باشد. مساله ای برای گرفتن تست برای دختر دوشیزه نمی باشد.

سوال 1399/05/26

سوال: سلام ببخشید اینکه میگین هیچ یک از تست ها نمیتونه به طور معنی دار hpv مثبت دهانی رو تشخیص بده یعنی چی؟ ینی ممکنه hpv دهانی مثبت باشه ولی تشخیص آزمایشگاهی منفی نشون داده بشه؟ باتشكر

پاسخ مدیر 1399/05/26

جواب: حدود 70 تا 80% قابل تشخیص است که تشخیص را معنا دار می کند. البته حدود 20 – 30% احتمال منفی کاذب وجود دارد.

سوال 1399/05/25

سوال: باسلام برای تشخیص اینکه روش آزمایش ما Fda هستش یا خیر را به چه صورت باید نوشته شده باشد؟؟ من خیلی نگرانم در آزمایشم اچ پی وی ۴۲ ۵۲ ۳۵ ذکر شده .براساس توضیحات شما شک دارم ‌ه آزمایش درست هستش یا خیر..

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها مثل این ژنوتیپ ها که شما گفتین را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/05/19

سوال: سلام وقت بخير ٣٣ ساله.براى چكاب عادى دمتر رفته بودم كه گفتن زخم دهانه رحم دارى و تست پاپ اسمير هم انجام دادن جوابش منفي بود و اساره به يك typical repair كرده بود.دكتر گفتن بايد كرايو بشى ولى من انجام ندادم فعلا. ميخواستم ببينم كرايو تراپي لازمه؟و اينكه ممكنه تست پاپ اسمير منفي كاذب باشه؟و اينكه اين زخم چقدر خطرناكه؟

پاسخ مدیر 1399/05/19

جواب: بله جواب منفی کاذب برای پاپ اسمیر وجود دارد. به طور کلی حساسیت پاپ اسمیر حدود 60% است. ولی اگر مثبت شود جواب آن خیلی با ارزش است.( این تست ویژگی بالا دارد و حساسیت پایین). در این مواقع طبق گایدلاین ASCCP 2019 باید تست HPV انجام شود که بر مبنای آن تصمیم بگیریم که نیاز هست براتون کار خاصی انجام دهیم یا نه ؟

سوال 1399/05/14

سوال: سلام من ازبهمن ٩٧تحت نظردكترم اول hpvتيپ٦،١١داشتم امسال تيپ١٦ دكتركلپوسكوپي وپاپ انجام دادن وگفتن بروعيد١٤٠٠بياروي بدنم ضايعه هم دارم ازالدرا هم استفاده كردم متن هايي كه راجب نوع١٦ ميخونم نگران كننده هستش ولي دكترم همش ميگن چيزي نيست اياواقعااحتمال ازبين رفتن وجودداره؟

پاسخ مدیر 1399/05/14

جواب: جواب: طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، توصیه می شود . برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/03/07

سئوال: سلام . وقت به خیر. خانمی 37 ساله هستم. حدود 9 ماه پیش ضایعات پرز مانندی قسمت درونی لب های واژنم دیدم که اصلا کر نمی کردم چیز مهمی باشن و اصلا فکر می کردم از اول بودن من الان متوجهشون شدم. حدود 4 ماه پیش با علائم خارش و سوزش شدید بعد از هر نزدیکی سئوال: تست پاپ اسمیر دادم که عفوت مایلد و قارچی رو تشخیص دادن...ولی متاسفانه پزشک شهرستان با اینکه معاینه و نمونه برداری کرد برای پاپ اسمیر اصلا متوجه ضایعات و حتی پیشنهاد تست اچ پی وی نشدن. آخر فروردین با زیاد شدن ضایعات به تهران مراجعه کردم و یه متخصص زنان با دیدن ضایعات تشخیص زگیل دادن... همون جلسه لیزرشون کردم که تاثیری هم تا حالا نداشته و هنوز وجود دارن... و تست hpv نوشتن ...منهای پاپ اسمیر... آزمایش در آزمایشگاه مندل انجام شده....DNA extraction, Multiplex PCR for 36 high risk/low risk HPV Genotypes based on CE/IVD and FDA approved method followed by reverse dot blot analysis. و نتیجه نوع کم خطر 43 و پر خطر 66 بود. سوال من اینه....حالا من باید چیکار بکنم؟ آیا زدن واکسن تاثیری در سن و شرایط من دارد؟ همسر من 35ساله هستن... آیا برای مردان آزمایشی هست؟ نیاز هست من دوباره پاپ اسمیر بدم؟ آخرین پاپ اسمیرم آخرای بهمن پارسال بوده... خواهش میکنم جواب بدین... خیلی در گیر و پر استرسم

پاسخ مدیر 1399/03/07

جواب: به توصیه ذیل دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/25

سئوال: سلام من خانم ۳۵ ساله هستم تست hpv 42 و ۵۱ مثبت بوده روش آزمایش pcr بوده و کولپوسکوپی هم انجام دادم ولی جواب نیامده در حال حاضر سه ماه است که نامزد کردم ولی بعلت اینکه ایشون ایران نیستن رابطه ندارم خیلی نگرانم و آیا امکان وجود اشتباه در آزمایش هست؟ آیا اگر جواب درست باشد امکان درمان هست؟ و چقدر میتونه خطرناک باشه با توجه به اینکه inflammation متوسط هست؟ قرص پاور فیت را هم شروع کردم آیا تاثیری دارد؟ من کلا به سلامتیم خیلی اهمیت میدم و ورزش میکنم آیا کار خاصی برای درمان باید انجام بدم؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1399/02/25

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. آیا اگر جواب درست باشد امکان درمان هست؟ بله و چقدر میتونه خطرناک باشه با توجه به اینکه inflammation متوسط هست؟ یک سری نکاتی که در این مقاله ذکر شده را بدقت رعایت کنید. قرص پاور فیت را هم شروع کردم آیا تاثیری دارد؟ بله من کلا به سلامتیم خیلی اهمیت میدم و ورزش میکنم آیا کار خاصی برای درمان باید انجام بدم؟ نکات ذکر شده در این مقاله را بدقت رعایت کنید.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام خسته نباشيد، من هفت ماه پيش ازمايش اچ پي وي دادم و الوده ب ويروس با ژنوتايپ ٩١،٥٩و٥٨ بودم ، با تلاش براي تقويت سيستم ايمني بدنم بعد از هفت ماه دوباره ازمايش دادم و ژنوتايب ٥٨ پاك شده بود و فقط ٥٩&٩١ مونده ، ايا اين نتيجه خوبيه ميشه اميد داشت ب زودي بقيش پاك شه يا ممكنه اشتباه ازمايشگاهي باشه ك ٥٨ ديگه نيست؟! ممنونم

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: احتمال پاک شدن اش زیاد است و برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام آقای دکتر.من یه خانم ۳۵ ساله هستم.تشخیص آزمایش نمونه از زیگیل همسرم hpv 16 و ۶۸ بوده.HR-16 & HR- 68 Hpv viral types have been detected چندتا سوال داشتم که اگه جواب بدین ممنون میشم.۱_میخواستم ببینم این آزمایش ممکنه کاذب باشه؟ ۲_ ما ۳ ساله ازدواج کردیم و تمام مدت از کاندوم استفاده شده زیگیل هم ابتدا فقط یه لکه قهوه ای کوچک در تنه آلت بود و با کاندوم پوشونده میشد. ۳ ماهی میشه اون لکه ها بیشتر شده به تازه گی لیزر کردن و این اواخر رابطه ما بدلیل کار همسرم خیلی محدود شده بود ممکنه من مبتلا نشده باشم؟ فک میکنم ۲ سال بود همسرم اون خال کوچک قهوه ای رنگ داشت در طی این دو سال من هیچ ضایعه ای نداشتم یک سال و نیم پیش تست پاپ اسمیر دادم و مشکلی نبود خدارو شکر.قصد بارداری دارم ولی بخاطر این مشکل دست نگه داشتیم.آیا اگه من تست بدم و منفی باشه راهی هست برای بارداری بدون ابتلا؟ خواهش میکنم جواب منو بدید به شدت نگرانم و رو خوابم تاثیر گذاشته.ممنونم

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: ۱_میخواستم ببینم این آزمایش ممکنه کاذب باشه؟ اگر به روش FDA approved نباشد احتمال مثبت کاذب وجود دارد. 2_ ما ۳ ساله ازدواج کردیم و تمام مدت از کاندوم استفاده شده زیگیل هم ابتدا فقط یه لکه قهوه ای کوچک در تنه آلت بود و با کاندوم پوشونده میشد. کاندوم در 70% موارد جلوی انتقال را می گیرد و 30% امکان انتقال وجود دارد. ۳ ماهی میشه اون لکه ها بیشتر شده به تازه گی لیزر کردن و این اواخر رابطه ما بدلیل کار همسرم خیلی محدود شده بود ممکنه من مبتلا نشده باشم؟ بله امکانش هست. فکر میکنم ۲ سال بود همسرم اون خال کوچک قهوه ای رنگ داشت در طی این دو سال من هیچ ضایعه ای نداشتم یک سال و نیم پیش تست پاپ اسمیر دادم و مشکلی نبود خدارو شکر.قصد بارداری دارم ولی بخاطر این مشکل دست نگه داشتیم.آیا اگه من تست بدم و منفی باشه راهی هست برای بارداری بدون ابتلا؟ اول شما تست بدهید و نتیجه تست تان را برایم بفرستید. فقط حتماً به روش FDA approved انجام می شود.

سوال 1399/02/15

سئوال: با سلام من هفته ی گذشته نمونه آوردم آزمایشگاه شما برای تست hpv سه روزه بهم جواب دادن و other high risk type مثبت بود Hpv 16 , hpv 18 منفی هیچ گونه علائمی از قبیل زگیل ٫ ... ندارم رفتم دکتر کولپسکوپی انجام دادم منتظر جوابم یک جوش روی زبونم دارم که از اون هم نمونه گرفتن منتظر جوابم با این اوصاف چه کارهایی باید انجام بدم و واقعا از بدنم پاک میشه ؟

پاسخ مدیر 1399/02/15

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام وقت بخیر .آیا برای دختران باکره ک امکان انجام تست پاپ اسمیر رو ندارن نتیجه تست اچ پی وی از دقت کافی برخوردار است ؟ و آیا در آزمایشگاه شما نمونه برداری برای انجام این تست انجام میشه ؟ یا حتما باید برای نمونه برداری به متخصص زنان مراجعه کرد و سپس نمونه رو جهت آزمایش به آزمایشگاه آورد ؟

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: در دختران بشرط اینکه پرده بکارت شان سالم باشند فقط از ترشحات واژن (حداکثر تا 5 سانت قبل از پرده بکارت) و پوست ناحیه ولو گرفته می شود. به هر حال دقت روش اندوسرویکس را ندارد ولی کمک کننده است. اگر نسخه داشته باشید خود آزمایشگاه نمونه می گیرد.

سوال 1399/02/13

سئوال: سلام و خسته نباشید من 36 سالمه و مرد و 6 ساله متاهل هستم، 9 ماه پیش تست اچ پی وی دادم تایپ 6 و 16 داشتم همسرم آزمایش داد کلا منفی بود رابطه جنسی رو قطع کردیم و هر دو واکسن زدیم ولی متاسفانه به دلیل نایاب شدن واکسن نوبت سوم واکسن رو که 3 ماه پیش بود نتونستیم بزنیم الان دوباره تست pcr دادم تایپ 16 دفع شده ولی تایپ 6 باقیمونده، با توجه به اینکه من هیچ زائده ای روی آلت تناسلیم ندارم و البته هیچ وقت نداشتم و اینکه تایپ6 خطر سرطان نداره و البته 2 دوره هم واکسن زدیم،میتونم رفتار جنسی نرمال داشته باشم؟ سوال بعدیم اینه که وقتی زگیل وجود نداشته باشه یا برداشته شده باشه کلا احتمال انتقال تایپ 6 چقدر هست

پاسخ مدیر 1399/02/13

جواب: بله می توانید ولی سعی کنید حداکثر تا یک سال بعد از تجویز دوز اول دوز آخر واکسن را بزنید. به کمتر از 10% امکان انتقال در هر تماس جنسی می رسد.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام من دو بار تستم مثبت شد بار دوم ۱۶ و ۱۸ بودم کولپوسکپی انجام دادم ضایعه ندارم فقط خونریزی هنگام نزدیکی داشتم که الان چند ماهه ندارم پاورفیتم مصرف کردم نوبت تست دارم یک بارداری ناموفق داشتم که هفته ۸ سقط شد قلب داشت ولی ایستاد . میخواستم بدونم ربطی به این موضوع داشت یا نه چون پزشکم گفتن میتونم باردار بشم

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: بهتر است اول تست تان را انجام دهید و بعد اقدام به بارداری کنید.

سوال 1399/02/09

سئوال: سلام خدمت شما . شما گانودرما رو برای از بین بردن ویروس hpvتایید میکنید؟ یا فایده ایی ندارد

پاسخ مدیر 1399/02/09

جواب: - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/08

سئوال: در ادامه پيام قبلي، اين سوال خيلي ذهنم رو مشغول كرده كه اگر فقط hpv low risk باعث ايجاد وارت ميشه و high risk باعث تغييرات سرطاني ميشه و زگيل ايجاد نميكنه پس چرا من با اينكه مبتلا به نوع پرخطر هستم زگيل ايجاد شد؟ ضمنا تست hpv به روش pcr بود و فقط نوع ٣١ مثبت بود.

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: روش های فوق بدلیل FDA approved نبودن ممکن است نتایج مختلفی ایجاد کند.

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام وقت بخير خانم ٣٠ ساله هستم، سه ماه پيش تست دادم hpv تايپ ٣١ مثبت شد. چند تا زگيل ريز خارج از واژن داشتم كه با كرايو برطرف شد، جواب كولپوسكوپي هم نرمال بود. الان متوجه شدم روي آلت تناسلي همسرم چند تا دونه ي سفيد مثل زگيل در آمده، نياز هست درمان خاصي انجام بدن؟ يا خود به خود بعد از چند ماه برطرف ميشه؟ و اينكه اگر براي درمان اقدام نكنه عفونت hpv در بدن من موندگار ميشه؟ ضمنا من قرص ايموبلند كه حاوي قارچ شيتاكه هست مصرف ميكنم، ميخواستم بدونم تاثيري داره يا گانودرما بهتر هست؟

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: هر دویتان به توصیه های ذیل عمل کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/07

سئوال: با سلام و عرض ادب دکتر عزیز من بعد از ۱/۷ ماه از رابطه ای داشتم متوجه زگیل شدم و درمان شروع کردم و الان دوسال مگذره و تعداد خیلی کمی زگیل دارم ایا بعد از گذشت دو سال هم ممکنه پاکسازی صورت بگیره و اینکه چرا بعد از ۱/۷ ماه من زگیل زدم چون من شنیدم که بعد از چند هفته یا چند ماه زگیل دیده میشه ؟

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: منظورتان 17 ماه است؟ که خیر ربطی به اون ندارد از مسیر دیگری مبتلا شده اید.

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام ببخشيد با يك مرحله از تزريق واكسن گارداسيل و اينكه رابطه داشته باشيم چند در صد مصون هستيم

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: حدود 60%

سوال 1399/02/06

سئوال: با سلام وقت بخیر خانم من با دیدن زگیل اطراف ناحیه تناسلی تست دادن گفتن مورد 16 و 59 هست .هنوز جواب کولونسکوپی نیامده و خیلی استرس دارن قبلش هم بابت کرونا استرس داشت و منو مقصر میدونن . در حالی که من تو ده سال ازدواجم هیچ رابطه با کسی نداشتم آیا امکان داره این ویروس 15 سال در بدن مرد مانده باشه ازتون راهنمایی میخوام هر کاری باید انجام بدم بفرمایید زندگیمون جهنم شده

پاسخ مدیر 1399/02/06

جواب: امکان انقال های غیر جنسی هم وجود دارد در یک مقاله ای در همین وب سایت که در مورد HPV است (نمی دونم کدامیک و بهتر است همه مقالات را هم خودتان و هم همسرتان بخوانید) در مورد راههای تماس غیر جنسی صحبت کرده ایم. سعی کنید استرس را دور کنید و به توصیه های این مقاله بدقت توجه کنید تا زودتر ویروس از بدنتان پاک شود.

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام خانم دکتر .من ۱۷سالمه مبیتلا به ویروس hpvهستم و باکره ام

پاسخ مدیر 1399/02/03

برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام وقت بخير من سال گذشته يه چيزايي شبيه زگيل دهانه رحم داشتم پزشكم گفتندزگيل و با كوتر برداشتند در صورتي كه ازمايشhpv negative بود در صورتي كه من سال گذشتش هر سه دوره گارداسيل رو تزريق كرده بودم حالا مجدد همون مواردو اما خيلي كمتر داخل واژنم ميبينم به نظرتون زگيله

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: به احتمال زیاد بله و ممکن است ناشی از ژنوتایپ های دیگر باشد. به این نکات دقت کنید.برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم (که شما اینکار را انجام داده اید)، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/01

سئوال: با سلام بنده 26 ساله هستم متاسفانه حدود 9 ماه پیش متوجه زگیل های تناسلی شدم که در ناحیه آلت و کشاله ران قابل مشاهده بود، بعد از مراجعه به دکتر این ضایعات از طریق کرایو درمان شدند، اما بعد از 2 ماه مجددا در ناحیه آلت مشاهده شدند، که این بار از این ضایعات نمونه برداری شد و نوع 6 (کم خطر) در جواب آزمایش ذکر شد. الان بنده در شرایط ازدواج هستم اما متاسفانه این را نمیتوانم عنوان کنم، ایا با این که بنده هیچ گونه علائمی ندارم و کاملا رعایت کردم از آن زمان، بازهم ناقل هستم ؟ هیچ گونه ضایعی وجود ندارد و مجددا نزد پزشک رفتم و کامل بررسی کردند، سوال بنده این است با توجه به اینکه نگران هستم شریک آینده من دچار این بیماری شود، از طرفی هم نمی توانم واکسن را عنوان کنم، و اینکه هیچ ضایعه ای وجود ندارد بازهم ایشان به این بیماری دچار می شوند ؟

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: ترجیحاً واکسن بزنید و البته امکان ناقل بودن تان هست ولی خیلی کم و سعی کنید حداقل تا یک سال اول بعد از ازدواج تان از کاندوم استفاده کنید تا شانس انتقال احتمالی کاهش یابد.

سوال 1399/01/26

سئوال: سلام دکتر وقتتون بخیر من باکره هستم و ۲۶ سالمه یکبار رابطه جنسی مقعدی و چندین بار رابطه جنسی دهانی داشتم.تا جایی ک من دیدم ایشون هیچ ضایعه ای نداشتن اما پیامی ناشناس برام اومد ک ایشون مبتلا ب hpv هستن اطراف واژن و مقعدم هیچ ضایعه ای نیست اما حس میکنم انتهای زبانم دونه های ورم کرده پیدا شده همراه با گلو درد و گوش درد.الان خیلی استرس دارم و ایشون با اینکه پزشکن ازمایشی برام نمینویسن!چه ازمایشاتی باید بدم ک مطمءن شم واژن مقعد و دهان ویروس hpv دارد یا خیر؟ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: برای اطمینان خاطرتان یک تست از ترشحات ولووا و یک تست دهانی هم انجام دهید.

سوال 1399/01/22

سئوال: با سلام شما گفته بودید نتیجه پاپ اسمیر و کلکوسکوپی و hpvرو براتون بنویسم . جواب کلکوسکوپی chronic cervicitis with reactive changes. جواب پاپ اسمیر نرمال فقط گزینه inflammation و trichomonas vaginalisتیک خورده و روش hpvمن نوشته method: hpv total:pcr hpvtyping:strip assay kit:inno-lipa genotyping extra kit ll آخه چه جوری میشه من hpvنوع ۵۱ بگیرم در صورتی که همسرم نوع ۶ داره و من واکسن هم زده بودم . آزمایش همسرم هم از زگیل نمونه گرفته بودن

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: نگران نباشید اصلاً به این جواب HPV فکر نکنید ، روش هایی که تائیدیه FDA ندارند معمولاً می توانند جواب مثبت کاذب داشته باشند. یک سال بعد مجدد یک کوتست انجام شود و فقط دقت کنید به روش FDA aprroved انجام شود.

سوال 1399/01/22

سئوال: واکسن برای کسیو که هنوز ویروس نگرفته و کسی که ویروس توی بدنشه واکسن کاریش نمیکنه لطفا مردمو گول نزن کارتون اصلا درست نیست

پاسخ مدیر 1399/01/22

جواب: موارد منع مصرف واکسن ارتباطی به وجود حتی عفونت فعال در یک فرد ندارد ، فقط اثر بخشی آن در فرد بدون سابقه سکس بیشتر از فردی است که سکس داشته است (بدون آنکه ویروس هم داشته باشد) ولی چرا رفرنس ها تاکید به تجویز واکسن می کند: - فرد ممکن است فقط به یک نوع ژنوتایپ مبتلا شده باشد در حالیکه این ژنوتایپ در واکسن وجود نداشته باشد ، بنابراین این فرد هنوز به این ژنوتایپ ها حساس بوده و امکان درگیری آینده با این ویروس ها وجود دارد. - از آنجائیکه بین HPV 16 و HPV تایپ های 31 , 33 ( که از لحاظ فیلوژنتیک - phylogenetically - به هم شبیه اند) و همینطور بین HPV 18 با HPV 45 یک Cross protection (یا محافظت متقاطع) وجود دارد توصیه می شود باز هم تجویز این واکسن باعث ایمنی بیشتری از فقط چهار ژنوتایپ می شود. - اگر واکسن نه گانه بزند که سودمندی خیلی بیشتری از این واکسن می برد. بنابراین تمام رفرنس ها توصیه می کنند که هیچ منع تجویزی برای زدن واکسن HPV وجود ندارد مگر موارد حساسیتی که در متن مقاله به آن اشاره شده است. البته دلایل زیاد دیگری هم دارد. متن این مقاله را دقیق بخوانید.

سوال 1399/01/21

سئوال: با عرض سلام من واکسن گارداسیل رو زده بودم بعد همسرم قبل از ازدواج گفت که زگیل دارند و از زگیل نمونه برداری کردند گفتند نوع ۶ هست الان بعد از ازدواج من آزمایش hpvدادم و پاپ اسمیر که جواب آن مثبت شد نوع های ریسک ۵۱ و پاپ و کولکوسکوپی مشکلی نداشت فقط عفونت نشون داد . آخه چه جوری ممکن هست؟

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: نتیجه پاپ اسمیرتان ، کولپوسکوپی و نوع روش انجام HPV را برایم بنویسید.

سوال 1399/01/21

سئوال: با سلام. من تست hpv رو دادم و مورد ۱۱ و ۶۶ مثبت بوده. الان نمیدونم چیکار کنم. خیلی استرس هم دارم. دور سر التم تعداد زیادی ریز در اومدن. بگید لطفاً که از کجا شروع کنم و چه واکسنی بزنم؟ بعد لطفاً در مورد این داروهای گیاهی که تضمین میدن ویروس رو از داخل خون پاک میکنن بگید. خیلی ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/01/21

برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/21

سئوال: با عرض سلام . در جواب آزمایش من نوشته شده method Hpv total:pcR Hpv typing: strip Assay Kit: inno-lipa آیا مورد تاییده fda هست این آزمایش؟

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: خیر

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام دختري ك باكره هست وتماس جنسي بدون دخول داشته وزگيل اطراف مقعدزده ايا امكان ابتلابه ويروس دهانه رحم وجود داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: بله احتمال زگیل تناسلی وجود دارد و توصیه می کنم که واکسن بزنید.

سوال 1399/01/17

سئوال: سلام برای تزریق واکسن باید حتما جواب تستمون منفی باشه؟ یا زمانی که مثبت هست هم میشه تزریق کرد؟

پاسخ مدیر 1399/01/17

جواب: هیچ منع تجویزی از این نظر وجود ندارد.

سوال 1399/01/15

سئوال: سلام من دوسال که hpv . دارم و دارم درمان میکنم و زگیل ها داخل واژن هست و جدیدا داخل دهنم و ته گلو زائده میبینم به صورت تاول آیا من زیگیل دهانیم ممکنه گرفته باشم چون واقعا حال روحیم بد شده و استرس زیاد سیستم بدنم کلا بهم ریخته

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: برای رفع نگرانی می توانید یک تست Oral HPV بدهید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام خسته نباشيد من اسفند ماه ٩٧پاپ اسميرم رشد سلولي نشون داد فروردين پاپ اسمير دادم مجددا و تست اچ پي وي،فاكتور ٣٣مثبت شد ك هاي ريسك هست كولپوسكولي شدم چيزي نشون نداد و دكترگفت برو،٤ماه ديگه پاپ اسمير بده،مرداد پاپ اسمير دادم ك خوب بود و مشكلي نداشت جز عفونت مايلد،الان بيبي چكم مثبت شده...هنوز مجدد ازمايش اچ پي وس ندادم ك ببينم از بدنم پاك شده بعد از يك سال يا نه،بايد چيكاركنم؟ سريعا پاپ اسمير بدم؟؟حاملگي خطرناكه؟؟؟ميشه كمك كنيد؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: اگر کولپوتان نرمال است خیلی جای نگرانی ندارد ولی ننوشته اید که واکسن زدید یا نه. در صورت لزوم با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام. من حدود 1 ماه پیش بعد از دیدن ترشحات پنیری و البته مصرف قرص کورتون بخاطر پوستم که دکتر پوستم بهم دادند، زگیل هایی رو ورودی واژنم بوجود اومد که بعد از تست پاپ و HPV، مثبت اعلام شد و مورد 16 و 6. که استرس زیادی گرفتم. دکتر زنانم گفت دوتا مورد 16 داخله که با درد زیاد یکیشو کلپوسکوپی لیزر و به ازمایشگاه داد. حالا با این وجود بازم اگه واکسن 3 مرحله ای رو بزنم دیگه این ویروس رو نمیگیرم و اینکه در اینده میتونم با نامزدم ارتباط بدون محافظ داشته باشم؟ البته همچنان استرس ادامه ی درمان رو دارم . نمیدونم برداشتن بقیه چقدر درد میتونه داشته باشه :(

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: توصیه می کنم نکات ذیل را رعایت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/11

سئوال: سلام... مردانی که hpv دارن چجور بچه دار باید بشن؟ چون خود اسپرم حاوی ویروس هست پس تکلیف ما چی میشه

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: اگر ژنوتایپی که مثبت هستید یکی از ژنوتایپ های 9، 11 ، 16 و 18 می باشد ، سریعاً خانم تان و خودتان واکسن بزنید و تا تزریق دوز سوم نزدیکی محافظت شده داشته باشید. اگر هم تا دانستن HPV تان با هم نزدیکی داشته اید ، به احتمال زیاد همسرتان هم این ویروس را گرفته است و دیگر جای مراقبت بیشتری نمی باشد فقط همسرتان یک Co-test انجام داده و نتیجه اش را برایم بنویسید.

سوال 1399/01/10

سئوال: سلام وقتتون بخیر دختر بیست ساله هستم. آزمایش hpv تو آزمایشگاه خودتون انجام دادم و hpv 16 و بقیه high risk ها مثبت بود. کولپوسکوپی هم انجام دادم و cin1 مشخص شد با التهاب زیاد که دکتر درمانی براش در نظر نگرفت. دوز سوم واکسن رو هم خرداد میزنم و روزانه قرص پاور فیت و مولتی ویتامین میخورم و سه ماه دیگه برای آزمایش میام خدمتتون بنظرتون تا اون زمان پاکسازی بدنم از ویروس صورت میگیره. رابطه هم ندارم. ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: معمولاً بین 8 ماه تا 2 سال زمان پاکسازی طول می کشد.

سوال 1399/01/10

سئوال: با سلام . بنده یک پسر سی و یک ساله هستم ۵ سال پیش یک زیگیل در بدنم پیدا شد که با دستکاری ان الان اطراف بیضه ام کاملا پر شده زیگیل های کوچک توسط دکتر برداشته شد قرص پلور فیت برای بنده تجویز کردند که مصرف میکنم . ولی همچنان بعد از پنج سال ویروس از بین نمیرود بلکه بزرگتر هم میشود . فرمودید واکسن بزنیم بعد از ابتلا ؟ کدو تایپ واکست رو توصیه میکنید . درضمن ویروس بنده تایپ شش بوده ریسک پایین .

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: اگر بتوانید در خارج از ایران واکسن نه گانه را بزنید که چه بهتر اگر نشد همان واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1399/01/09

سئوال: سلام خسته نباشید من ازمایش hpv دادم ۱۸،۴۳،۷۰ مثبت بوده جواب پاپ اسمیرم منفی بوده و پی۱ هست ، دارم قرص پاورفیت مصرف میکنم ، ممکنه بدونم چه کاری باید انجام بدم ؟

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: اولاً به احتمال زیاد روش انجام شده FDA approved نمی باشد. دوماً ، به هر حال کاندید انجام کولپوسکوپی هستید. سوماً واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله بدقت عمل کنید.

سوال 1399/01/01

سئوال: سلام تورا خدا جواب منو بدین من ازمایش اچ پی وی تایپینگ دادم و جواب تایپ ۶ low ریسک بود ایا ممکنه به مقعدم هم رسیده باشه من خارش دارم حتی کل بدنمم خارش داره ازمایش ایدز هم دادم منفی درومد

پاسخ مدیر 1399/01/01

جواب: این تایپ جزو تایپ های کم خطر می باشد و فقط عامل زگیل می باشد و جای نگرانی از نظر کانسرها ندارد. درمان اش هم افزایش قدرت سیستم ایمنی (به نکات ذکر شده در همین مقاله بدقت عمل کنید) ، تجویز واکسن می باشد.

سوال 1398/12/27

سئوال: سلام وقت بخير من تست hpv انجام دادم متاسفانه نوع ٦ و ٣١ رو دارم ميخواستم ببينم خيلى خطرناكه اين نوع ها؟ براي درمان چه كارى انجام بدم؟

پاسخ مدیر 1398/12/27

جواب: به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید و حتماً واکسن بزنید.

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام من ۳۴ سالمه پاپ و اچ پی وی همزمان دادم پاپ نرمال بود اما اچ پی وی ۳۱ و ۴۴.دکترم گفتن کولپو باید انجام بدم.ولی شما فرمودین انواع های ریسک اگه پاپ نرمال بود نیاز به کولپو نیست.در ضمن قسمت متد چیز واضحی ننوشته راجب متد و اینکه در ازمایشگاه پرتولب ازمایش دادم.میشه نظرتونو بفرمایید

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: نگران نباشید ولی به توصیه پزشکتان عمل کنید تا خیالتان جمع شود.

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام من مرد 37 ساله هستم بدون علایم hpv چون رابطه با کسی که اچ پی وی داشته داشته ، داشتم به تجویز پزشک تست دادم که گفتن با نمونه ادرار میشه و با روش line probe assay جواب تست من اچ پی وی 53 مثبت شد. خواستم بدونم جواب این مدل نمونه گیری و این روش چقدر موثق است و من برای اطمینان بیشتر چه باید کنم و آیا واکسن گارداسیل بزنم؟

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: نگران نباشید بهتر است واکسن بزنید و یک سال دیگر تست از ترشحات مجرا و پوست سه ناحیه گلنس ، شفت و بیضه گرفته شود.

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام دكتر عزيز وقت بخير من دختري هستم ٣٦ ساله دو سال پيش از دهانه واژن تست دادم ١٦/٥٤/٦٦ مثبت شد به تجويز ي دكتر ديگه پاپ اسمير دخترونه به همراه تست اچ پي وي از داخل (دهانه رحم) انجام شد و هردو منفي شد ،تست به روش fda approved انجام شده بود و دكتر به من گفت ديگه نيازي به فالو نيست تا سه سال اينده. اما من مجدد رفتم ي ازمايشگاه ديگه و دوباره از دهانه واژن تست دادم ١٦ و ٥٤ مثبت شد الان نميدونم بايد چيكار كنم يعني داخل منفي ولي بيرون مثبت؟! زگيلي هم وجود نداره لطفا راهنماييم كنيد اگر بخوام ازمايشگاه نيلو تست بدم، با وجود بكارت تست از دهانه واژن انجام ميديد؟

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: اگر به یک روش FDA approved تست انجام شده است جای نگرانی ندارید ولی اگر خیلی نگران هستید به شرط آنکه از آخرین تست تان حداقل 3 ماه گذشته باشد به آزمایشگاه بیایید و بخواهید تست از ابتدای دهانه واژن و ناحیه ولوو برایتان انجام شود.

سوال 1398/12/23

سئوال: سلام.من ۳۱سالمه.آزمایشhpv16مثبت شده.دوتا بچه دارم . نوبت نمونه برداری دادن ولی دوماه هنوز تماس نگرفتن.هیچ درمانی هم ندادن .گفتن تانمونه برداری بشه. امکان پیشرفت ویروس یاابتلا به نوع دیگه چقدره.توی کیلینیک نوبت گرفتم. اگر احتمال پیشرفتش خیلی برم مطب دکتر نمونه برداری رو انجام بدم؟یا صبر کنم تاتماس بگیرن؟واکسن رو بدون تجویز میتونم بزنم یاحتما دکترباید بنویسه؟

پاسخ مدیر 1398/12/23

جواب: سعی کنید سریعتر نمونه برداری انجام بشود ، چون در ایران در خیلی از مواقع داریم می بینیم که سرعت پیشرفت بیماری خیلی تندتر از سایر کشورها است. حتماً هم واکسن بزنید.

سوال 1398/12/21

سئوال: سلام آزمایش من HPV high risk تایپ 45و56و59 را نشان داده است خانم هستم و علائم ظاهری مثل زگیل و خارش ندارم. آیا به سرطان مبتلا میشم؟ واکسن به پاکسازی کمک می کند؟ بعد از شروع درمان احتمال پاکسازی وجود دارد؟ آیا قابل انتقال از راه تماس پوستی هست؟ چه راه حل هایی برای درمان هست ؟ خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/12/21

جواب: اولاً به ریپورت آزمایش دقت کنید اگر روش انجام آزمایش FDA approved نیست اینقدر نگران نباشید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/12/20

سئوال: سلام ببخشید من یکسال پیش اچ پی وی نوع ۶۶.۶۸.۳۹ ام مثبت شد . بعد از ۹ ماه که قرص خوردم و بدنم و قوی کردم و واکسنام و زدم بار دوم که آزمایش دادم منفی شد جوابش. الان ۶ ماهی میشه دیگه ضایعه نمیبینم‌ دختر هم هستم .۲۷ سالمه . حالا سوالم اینه که ممکنه با وجود اینکه جوابم منفی شده باز ویروس برگرده،؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/12/20

جواب: خیلی بعید است.

سوال 1398/12/20

سئوال: با سلام من ۴۱ سالمه و اچ پی وی نوع ۱۸ دارم و نوع ۴۵. از شانس بد یا خوب موقعیت ازدواج مجدد برای من پیش من آمده که ایشون ۴۴ ساله هستند..من اصلا نمیدونم که چه طور این مساله رو به ایشون بگم و میدونم که وظیفه اخلاقی من هست که بدونن.آیا اصلا امکان سکس برای من وجود داره؟ ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1398/12/20

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/12/20

سئوال: سلام خسنه نباشین.اقایی هستم که جواب ازمایشم تنها 62 اومده که پایین صفحه زده unknown.خانمم ازمایشش genotypes 70(phr) و 11(lr) هست.به خاطر این مریضی کرونا به جایی دسترسی نداریم.میخواستم توصیه شما رو بدونم.در مورد رابطمون و خودم که مشکلی داره نوع من یا نه.ممنون میشم

پاسخ مدیر 1398/12/20

جواب: توصیه می کنم هر دویتان به این توصیه ها عمل کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/12/18

سئوال: سلام.ازمایش پاپ اسمیر دادم .دکتر گفت آزمایش hpv بدم.چیزی تجویز نکرد یا از چیزی بپرهیزم نکرد.دو سه روزه شکم درد هم دارم

پاسخ مدیر 1398/12/18

جواب: تکرر ادرار نداریم. دل درد دقیقاً کدوم قسمت است.

سوال 1398/12/17

سئوال: با سلام آمایش Hpv من با روش PCR Report هست .یعنی بالای برگه آزمایش این و نوشته.می خواستم ببینم روش معتبری هست ؟ و سوال دوم اینکه اگر کسی به این ویروس مبتلا باشد و بچه کوچک داشته باشد چگونه ممکنه به اون سرایت کنه؟؟آیا سرایت می کنه ؟

پاسخ مدیر 1398/12/17

جواب: - تاییدیه FDA را ندارد. هنوز امکان انتقال اش از راههای غیر جنسی اثبات نشده ولی رعایت نکات بهداشت شخصی را انجام دهید.

سوال 1398/12/14

سئوال: با سلام خانمي هستم سال ٩٦ متوجه شدم زگيل تناسلي نوع ٥٣ و ٦ و ٥١ دارم كولپوسكوپي انجام دادم و مشكلي نبود سال ٩٧ آزمايش دادم نوع بالا پاك شده بود ولي نوع ١٦ و ٦٦ و ٦ و ١١ مثبت بود سال ٩٨ آزمايش دادم جز نوع ٦ و ١٦ بقيه پاك شده بودن سوال من اينه الان بايد بازم كولپوسكوپي انجام بدم دوباره؟ يا همينكه هرسال اچ پي وي تايپينگ انجام ميدم كافيه؟ البته جواب پاپ اسمير مشكلي نداشته

پاسخ مدیر 1398/12/14

جواب: از نوع ریپورت آزمایش تان مشخص است که روش FDA approved نبوده ، بنابراین توصیه من این است که از کولپوسکوپی استفاده کنید.

سوال 1398/12/13

سئوال: سلام دكتر وقت بخير من دوتا سوال دارم من ازدواج كردم و هنوز باكره هستم و متوجه ابتلا ب اچ پي وي شدم الان سوالم اينه اگه رابطه كامل داشته باشم ممكنه ب سرويكس هم اين الودگي كشيده بشه يا فرقي نداره و همين الانم سرويكس درگير هست؟ سوال دومم اينه مادراني ك بچه دارن ممكنه ب هرحال دستشون الوده ب ويروس باشه از چه ضدعفوني ميتونن استفاده كنن كه الودگي ب بچه منتقل نشه؟ چون خوندم ك ب الكل مقاومه ويروس

پاسخ مدیر 1398/12/13

جواب: احتمال اینکه سرویکس درگیر شده باشد خیلی ضعیف است ولی با انجام سکس در صورت مثبت بودن گروه های پرخطر HPV امکان درگیری سرویکس وجود دارد. باید از ضدعفونی کننده هایی که پایه گلوتارآلدئید دارند استفاده کنیم.

سوال 1398/12/06

سئوال: سه ماه قبل من و‌ همسرم تست اچ پی وی بعد از عفونت تناسلی ایشان دادیم البته قابل ذکر است که کلا بعد از حدود دو‌ماه ارتباط جنسی این اتفاق افتاد سپس جواب تست ایشان نوع ۳۱ را نشان داد و‌در همین حین هیچ کدام عارضه پوستی در نواحی تناسلی نداشتیم‌ بنده هم تست دادم هیچ گونه ویروسی نشان داده نشد بعد از سه ماه ایشان مجددا عفونت کردند و ضایعه پوستی به وجود امد بنده مجددا تست دادم و‌ نوع ۶ مثبت بود نتیجه اش مهمترین سوال بنده این است که این ویروس از زمانی که وارد بدن میشود چقدر طول میکشد که فعال شود و نتیجه ازمایش مثبت شود و با توجه به توضیحات فوق امکان این که بتوان فهمید از چه شخصی به چه شخصی منتقل شده هست ؟

پاسخ مدیر 1398/12/06

جواب: به محض اینکه ویروس وارد بدن می شود تست مثبت می شود. امکان اینکه بدانیم که ناقل بوده در یک ارتباط دو طرفه امکان پذیر نمی باشد. ولی ذهن خودتان را درگیر این مسایل نکنید ، حتماً واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله جهت افزایش سیستم ایمنی تان دقت کنید.

سوال 1398/11/30

سئوال: درود و عرض ادب واقعا از وبسایت خوبتون لذت بردم ، همچنین از امار های دقیق که ارایه کردین مثل امار در موارد رفع ویروس چند ماهی هست که روی این ویروس دارم مقالات و وبسایت هارو میخونم و واقعا وجود این منبع موثق و کامل که شما دارید افتخار امیز هست. 1-میخواستم بپرسم به طور معمول اشخاصی که برای ازمایش hpv مراجعه میکنند چند درصد مبتلا (جواب مثبت) وجود داره ؟ 2-آیا سیستم ایمنی قوی در برابر ابتلا اولیه به ویروس نقش بسزایی دارد و یا فقط برای از بین بردن ویروس موثر هست ؟ 3-این آمار که اکثرا درسایت پزشکان و مقاله ها نوشته میشود (از هر 10 زن در سن فعالیت جنسی 8 زن این ویروس را تجربه میکنند) آمار درستی هست ؟ 4-قرص های ایمیونس در تقویت سیستم ایمنی موثر هست ؟به چه صورت باید مصرف شود ؟ 5-امکان انتقال این نوع ویروس به واسطه دود ناشی از سوزاندن (کوتر) برای پرستاران و پزشکان در هر عمل چند درصد است ؟ سپاس گذارم

پاسخ مدیر 1398/11/30

جواب: 1-میخواستم بپرسم به طور معمول اشخاصی که برای ازمایش hpv مراجعه میکنند چند درصد مبتلا (جواب مثبت) وجود داره ؟ ج: حدود 23 الی 25 درصد مراجعین ما برای این تست مثبت می باشند که تقریباً می شود از هر 4 نفر یک نفر حاوی این ویروس می باشد. 2-آیا سیستم ایمنی قوی در برابر ابتلا اولیه به ویروس نقش بسزایی دارد و یا فقط برای از بین بردن ویروس موثر هست ؟ ج: فقط در دفع ویروس نقش دارد. نقش پیشگیری را وجود آنتی بادی بر علیه این ویروس (یا ناشی از تجویز واکسن HPV و یا ابتلا قبلی به همان ژنوتایپ HPV) بازی می کند. 3-این آمار که اکثرا درسایت پزشکان و مقاله ها نوشته میشود (از هر 10 زن در سن فعالیت جنسی 8 زن این ویروس را تجربه میکنند) آمار درستی هست ؟ ج: بین 70 تا 80% افراد طی دوران فعالیت جنسی شان، به این ویروس مبتلا می شوند. 4-قرص های ایمیونس در تقویت سیستم ایمنی موثر هست ؟به چه صورت باید مصرف شود ؟ ج: ایمیونس دارای فرمولی کامل از آنتی اکسیدان ها جهت بهبود و حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن است. که در بیماران قبل و بعد از جراحی ، در بیماری های مزمن مثل دیابت و بیماری های قلبی عروقی و .... و جهت جلوگیری از ابتلاء به عفونت ها و بهبود بینایی و بافت بینایی ، بهبود مشکلات پوستی به دلیل حمایت و حفاظت و تقویت سیستم ایمنی بسیار مفید و موثر بوده و تحقیقات بالینی که در این زمینه در مورد این محصول صورت گرفته این مطلب را ثابت می کند. مکانیسم اثر ایمیونس بیوفلاونوئیدها: انتی اکسیدانهای قوی هستند که همراه با ویتامین C از بدن در برابر رادیکالهای آزاد محافظت می کنند. کاروتنوئیدها: سبب افزایش سلولهای ایمنی بدن شده و یک آنتی اکسیدان قوی است. ال کارنتین: از تخریب سلولهای ایمنی بدن جلوگیری می کند. ویتامین C, ویتامین E, ویتامین A و سلنیوم و روی: سبب بهبود عملکرد سلول های ایمنی بدن شده و از عوارض استفاده از داروها بر بدن می کاهد. ویتامین B6 , ویتامین D3 , ویتامین B12 و فولیک اسید: سبب تقویت حداکثری عملکرد سیستم ایمنی شده و روند پیشرفت بیماری ها رابه شدت کاهش می دهد. مقدار مصرف ایمیونس روزی 1 عدد قرص ایمیونس به همراه وعده غذایی اصلی به مدت 30 روز مصرف شود. 5-امکان انتقال این نوع ویروس به واسطه دود ناشی از سوزاندن (کوتر) برای پرستاران و پزشکان در هر عمل چند درصد است ؟ ج: خیلی نادر است ولی در چند مقاله گزارش شده است

سوال 1398/11/27

سئوال: سلام، من ۶ ماه پیش متوجه شدم hpv16 و ۵۳ دارم پاپ اسمیرم نرمال نبود کولپوسکوپی دادم گفتن هنوز به CIN1 نرسیده اصلا و دکترم گفت برو یکسال دیگه تست بدی، خواستم بدونم میشه بعد ۶ ماه بازم تست بدم شاید پاک شده باشه؟ مطمئنم وقتی تست دادم ۱۰ ماه بود که ویروس وارد بدنم شده بود تو ۱۰ ماه انقدر پیشرفت میکنه؟ الان که تغییرات سلولی داشتم امکان خوب شدن هست آیا؟

پاسخ مدیر 1398/11/27

جواب: برای نیاز به اینکه دقیقاً آیا فالوآپ 6 ماهه و یا یکساله نیاز داریم باید دقیق ریپورت پاپ اسمیر و کولپویتان را بدانم. قسمت نهایی ریپورت را برایم بنویسید.

سوال 1398/11/27

سئوال: ببخشید یک سوال،من تست hpv,نوع ۶ و ۵۲ و نشون داده،و تحت درمانم،فقط میخواستم ۲ چیزو بدونم،پسرم فاویسم داره ۱۲ سالشه واس پسرم چیکار کنم ،واکسن ضرری نداره،و اینکه من سکس دارم واس خودم و طرف مقابل با استفاده از کاندوم مشکلی پیش میاد؟ من نمیدونم دقیق کجا و از کی گرفتم!!

پاسخ مدیر 1398/11/27

جواب: حتماً پسرتان هم تحت نظر یک متخصص زنان واکسن بزند. احتمال انتقال عفونت بین طرفین با استفاده از کاندوم به 70% کاهش می یابد ولی احتمال انتقال 30% وجود دارد.

سوال 1398/11/17

سئوال: با سلام ، آیا آنتی بیوتیک ، مخصوصا سیپروفکساسین رو از بین رفتن ضایعات خارجی hpv اثر داره?

پاسخ مدیر 1398/11/17

جواب: خیر آنتی بیوتیک ها بر علیه باکتریها عمل می کنند نه بر علیه ویروس ها

سوال 1398/11/16

سئوال: سلام من اچ پی وی 16 دارم امکان ازدواج وقتی ویروس دفع بشه وجود داره یا اینکه تا آخر عمر ناقل میمونم و نباید ازدواج کنم و در صورت منفی بودن آزمایش با ازدواج ممکنه این ویروس را به فرد مقابل منتقل کنم؟ و اینکه آیا این درسته که میگن اگر آزمایشت منفی هم بشه ممکنه این ویروس در حاملگی که بدن ضعیف میشه دوباره برگرده؟ و مورد داشتیم که فردی بعد از دفع ویروس دوباره در حاملگی ویروس برگشته؟ میشه جواب بدید؟

پاسخ مدیر 1398/11/16

جواب: نگران نباشید واکسن بزنید و با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله سیستم ایمنی تان را تقویت کنید تا در عرض یک الی دو سال سیستم ایمنی تان پاک اش کند. وقتی از نظر آزمایشگاه تست منفی شده دیگر اثرات پاتولوژیکی باقی نمی گذارد.

سوال 1398/11/15

سئوال: با سلام و تشکر از مطالبی که دلسوزانه در سایت درج میفرمایید. من ۲۹ سال دارم و حدود ۴ سال پیش از همسرم جدا شدم. و از آن به بعد در طول این ۴ سال هیچ نوع رابطه ای هم نداشتم. چه در دوران تاهل و چه بعد از آن همیشه از عفونتهای ادراری و ناحیه تناسلی رنج میبردم. و به شکل عادی اونا رو مداوا میکردم. تا این‌که یک سال پیش آزمایش پاپ اسمیر دادم که مشکلی در اون مشاهده نشد ولی با وجود مخالفت پزشک به اصرار خودم آزمایش hpvدادم که متاسفانه دو نوع ۱۶ و ۱۸ اون رو high riskاعلام کرد. واکسن رو هم تهیه کردم. ولی استفاده نکردم. چون گفتن اثر نداره. فقط برای سه ماه قرص پاورفیت بهم داد. و گفت مراقب اعصاب خودت باش. من تو این یک سال زندگی برام به پایان رسیده و اصلا انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارم. همش فکر میکنم که بزودی سرطان میگیرم. آخه با توجه به مطالب شما و سایتهای دیگه از اونجایی که من ۴ ساله طلاق گرفتم و رابطه ای ندارم این ویروس حداقل ۴ سال هست تو بدن من مونده و در بازه ۲ ساله که شما در مقاله ها نوشتین از بین نرفته. بنا براین احتمالا دیگه هم از بین نخواهد رفت. ضمنا دکتر من کرونوسکوپی برای من تجویز نکرد. فقط گفت ۶ ماه دیگه مجددا آزمایش بده که بخاطر ترس هنوز نرفتم. ضمنا دارای مشکلات عصبی خیلی شدیدی هم هستم. آقای دکتر آیا احتمال داره که آزمایش اشتباه بوده باشه؟ یا این احتمال هست که این ویروسا از بدن من درطول سالهای بعد با اصلاح رژیم غذایی و بهبود شرایط روحی پاک بشه. و سوال دیگه اینکه کسی که همزمان به هردونوع پرخطر ۱۶ و۱۸ مبتلاست حتما در سالهای بعد به سرطان مبتلا میشه یا فقط شانس ابتلاش بیشتره.؟ تو رو خدا بهم جواب بدین. از اینکه با بزرگواری به حرفای من توجه کردیم ازتون یک دنیا سپاسگذارم

پاسخ مدیر 1398/11/15

جواب: اینقدر نگران نباشید، به ریپورت آزمایش دقت کنید اگر روش FDA approved ذکر نشده و پاپ اسمیرتان هم نرمال است جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/11/13

سئوال: سلام چرا دیگه سوالات را جواب نمیدید

پاسخ مدیر 1398/11/13

جواب: متاسفم سئوالی از شما پیدا نکردم

سوال 1398/11/06

سئوال: سلام ازمایش hpv-dna genotyping رو انجام دادم و نتیجه برای hpv 18,42,51مثبت بود. تازه ازدواج کردم و اصلا همچین احتمالی نمی‌دادم. امکان داره نتیجه ازمایش اشتباه باشه ؟ ایا درمان داره ؟ بهتره جدا شم‌ تا خانومم این بیماری رو نگیره ؟

پاسخ مدیر 1398/11/06

جواب: به نتیجه آزمایش دقت کنید اگر روش FDA approved ذکر نکرده نگران نباشید روش های غیر FDA approved ممکن است چنین نتایج کاذبی ایجاد کند. حتماً خودتان و همسرتان واکسن بزنید.

سوال 1398/11/06

سئوال: سلام روزتون بخیر .من 31 ساله هستم وماه قبل ازمایش دادم و نتیجه این بود high risk :16,18,26,31,33,35,39,45,51,53,56,58,59,66,68,73,82 low risk:6,11,40,42,43,44,55,54,61,62,81,67,69,70,71,72,84,89(cp6108) من الان چه اقداماتی انجام بدم؟نیازه همسرم هم ازمایش بده؟ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1398/11/06

جواب: من نفهمیدم که نتیجه شما چیست؟ ولی به روش آزمایش دقت کنید ببینید که نوشته شده است که FDA approved است یا خیر؟

سوال 1398/11/04

سئوال: شما هم جواب ما رو نده اشکال نداره، من اگه شانس داشتم

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: واقعاً سئوال تان را پیدا نکردم ، مجدد سئوالتان را تکرار کنید.

سوال 1398/10/28

سئوال: سلام، من خانمی 28 ساله هستم. من و همسرم هر دو هم زمان با هم به زیگیل تناسلی نوع 16 مبتلا شدیم. سعی کردیم به صورت خانگی با سرکه سیب درمان کنیم که درمان به من سریع پاسخ داد و زیگیل ها با سرکه کامل از بین رفتن و سه ماهه که برنگشتن، اما همسرم با سرکه درمان نشد و برای ادامه ی درمانش تحت نظر پزشکه، سوال من اینه که با توجه به این که در حال حاضر هیچ زیگیل فعالی در من وجود نداره من می تونم با همسرم رابطه داشته باشم؟ یعنی من یک بار همین تیپ ویروسو گرفتم امکانش هست دوباره بگیرم یا خیر

پاسخ مدیر 1398/10/28

جواب: خیر ولی باز هم توصیه می کنم که هر دویتان واکسن بزنید.

سوال 1398/10/14

سئوال: سلام و سپاس 1. آیا منظور از پاکسازی در متن اصلی، صرفا غیرفعال شدن ویروس است یا حذف ویروس از بدن و منفی شدن جواب آزمایش؟ 2. در صورت پاکسازی، فرد دیگر ناقل ویروس نیست؟ 3. با توجه به اینکه درمان قطعی وجود ندارد و پزشکان نیز بر این امر اصرار دارند، اما ظاهرا افراد با تقویت سیستم ایمنی و گذر حداکثر دو سال زمان، ویروس را به عقیده شما پاکسازی می کنند! از اینرو در فرآیند افزایش سیستم ایمنی بکمک تغذیه، مکمل های دارویی، ورزش و دوری از استرس؛ نشانی از مصرف قارچ شیتاکه و یا قرص AHCC ندیدم. نظر شما چیست؟

پاسخ مدیر 1398/10/14

جواب: 1. آیا منظور از پاکسازی در متن اصلی، صرفا غیرفعال شدن ویروس است یا حذف ویروس از بدن و منفی شدن جواب آزمایش؟ جواب: هر دو 2. در صورت پاکسازی، فرد دیگر ناقل ویروس نیست؟ جواب: در درصد کمی از افراد که وارد فاز نهفته بشوند می توانند ناقل باشند. این احتمال مطرح است که HPV از یک دوره نهفته غیرقابل تشخیص (Non-detectable dormant state) برخوردار بوده که می تواند سالیان بعد مجدداً فعال شود. latent infection (as infection dormant in the basal cells not readily detectable by diagnostic assays, but reversible) این مسئله می تواند توضیحی برای وجود HPV در زنانی باشد که سالیان طولانی فقط یک شریک جنسی داشته اند. در این دوره امکان انتقال HPV هم وجود دارد. 3. با توجه به اینکه درمان قطعی وجود ندارد و پزشکان نیز بر این امر اصرار دارند، اما ظاهرا افراد با تقویت سیستم ایمنی و گذر حداکثر دو سال زمان، ویروس را به عقیده شما پاکسازی می کنند! از اینرو در فرآیند افزایش سیستم ایمنی بکمک تغذیه، مکمل های دارویی، ورزش و دوری از استرس؛ نشانی از مصرف قارچ شیتاکه و یا قرص AHCC ندیدم. نظر شما چیست؟ جواب: هنوز مطالعات مبتنی بر شواهد (evidence base) برای اثبات اثر بخشی قارچ و قرص مورد نظر نیامده است.

سوال 1398/10/09

سئوال: با سلام من جواب تستم مثبت شده 16.18.53 تو جواب نمونه برداری از سرویکس هم نوشته flat condyloma میخواستم ببینم واکسن جواب میده؟ و اینکه از قرص q10 و پاور فیت استفاده میکنم. چه درمان هایی پیشنهاد میکنین ؟ همسرم هم میتونه گارداسیل بزنه یعنی منعی برای آقایون نداره؟

پاسخ مدیر 1398/10/09

جواب: واکسن نقش درمانی ندارد ولی از آنجائیکه جلوی عفونت با سایر ژنوتایپ های دیگر را می گیرد (و در این بیماری هر چه تعداد HPV که به آن مبتلا می شویم بیشتر شود شانس پایدار شدن عفونت اولیه و شروع پروسه پیش سرطانی را زیادتر می کند) توصیه به تجویز واکسن می شود. حتماً شوهرتان هم بزند.

سوال 1398/10/08

سئوال: سلام میگن تو آزمایشگاه شما فقط ژنوتیپ های پر خطر 16 و 18 را نشان میدهید؟ بقیه را other های ریسک میزنند و نشون نمیدن؟ درسته ؟ other های ریسک ها را فقط تیک میزنید و نمیگید کدام ؟درسته ؟

پاسخ مدیر 1398/10/08

جواب: ریپورت ما منطبق با آخرین گایدلاین ASCCP طراحی شده است، طبق این گایدلاین نوع ریپورت بر مبنای فالوآپ درمان باید باشد ، بنابراین حواب مثبت برای تیپ 16 و 18 (بدون نیاز به پاپ اسمیر) بیمار را کاندید کولپوسکوپی می کند و سایر ژنوتایپ های پرخطر (که نوع اش دیگر برایمون فرقی نمی کند) در صورتی کاندید کولپوسکوپی می شوند که یک تست پاپ اسمیر ASCUS و یا بدتر داشته باشیم. بنابراین نوع ژنوتایپ در سایر ژنوتایپ های پر خطر در استراتژی پیگیری مان تغییری ایجاد نمی کند.

سوال 1398/10/07

سئوال: سلام ویروس اچ پی وی در دهان را چگونه پاک کنیم؟ آیا اون هم با تقویت سیستم ایمنی از بین میره؟ من بافردی رابطه داشتم که سالم بوده حدود 5 و شش بار اون موقع خودم نمیدونستم که اچ پی وی 16 دارم فکر میکردم سالمم بعد از تست پاپ اسمیر فهمیدم که مبتلا هستم آن زمان سکس محافظت نشده داشتیم چند درصد امکان داره در همین شش بار ویروس از خودم رو آلت آن فرد قرار گرفته باشه و با اورال سکس به دهان من منتقل شده باشه ؟ احتمالش زیاده ؟

پاسخ مدیر 1398/10/07

جواب: راه پاکسازی آن هم تقویت سیستم ایمنی است. امکان انتقال زیاد است.

سوال 1398/10/04

سئوال: با سلام جناب دکتر من حدود یک ماه و نیم ماه پیش متوجه یک زایده در محیط تناسلی شدم که به تشخیص دکتر زگیل تناسلی بود که همون موقع کرایو کردم . به فاصله کمتر از یک ماه متوجه زایده دیگه ای شدم که شکلش با قبلی فرق می کرد و شبیه گوشت اضافه بود. دکترم رو عوض کردم و ایشون از من ازمایش اچ پی وی سی پی آر گرفت که جوابش منفی بود. ولی گفتن که زخم دهانه رحم داری. الان من نمی دونم مبتلا هستم یا نه؟ پس از زایده ها چی بود؟ طبق مقالات سایت ها حس کردم که وستیبولار پاپیلوماتوز باشه چون اون روزی که این زایده رو داشتم نوار بهداشتیمو یک روز کامل عوض نکردم و حس می کنم شاید واکنشی به اون نوار بهداشتی بوده. بسیار ریز بود به اندازه یک میلی متر و بعد از کرایو ازش چرک میزد بیرون. من باکره هستم و دوبار رابطه سطحی داشتم. چقدر امکانش هست که مبتلا باشم؟

پاسخ مدیر 1398/10/04

جواب: امکان اش زیاد است که ضایعه ای به غیر از وارت باشد.

سوال 1398/10/03

سئوال: سلام مجردها زودتر ویروس را دفع میکنند یا متاهل ها یعنی سکس نداشتن بر دفع ویروس تاثیرگذار است؟ و اینکه آزمایش برای مردان درد داره؟ همه روزه انجام میدید حتی پنج شنبه ها؟

پاسخ مدیر 1398/10/03

جواب: بله هرچه تعداد سکس و تنوع پارتنرهای جنسی کمتر باشد امکان پاکسازی ویروس بیشتر می شود. خیر ، بله

سوال 1398/10/02

سئوال: سلام من با فردی رابطه داشتم که بعد فهمیدم اچ پی وی 16 داشته ، چند تا آزمایشگاه تو تهران مراجعه کردم گفتند هیچ آزمایش اصولی برای مردا نیست که مورد تایید باشه اگر زگیل نداشته باشید ولی اگر زگیل باشه میشه نمونه برداری کرد من زگیل ندارم نمیدونم باید چیکار کنم میخوام ازدواج کنم میترسم این تو بدنم باشه و ناقل باشم به همسرم بدم و کمکم کنید؟ در ضمن سنم هم بالای چهل است؟ نمیدونم آزمایشگاه شما چقدر این تست تون موردتاییده؟ کمکم کنید؟ یا اینکه اگه از بدنم پاک شده باشه دیگه قابل انتقال نیست؟

پاسخ مدیر 1398/10/02

جواب: نگران نباشید یک مقاله ای در همین وب سایت است به نام: نمونه گیری ‏HPV‏ در مردان اگر خواستید می توانید انجام دهید ، فقط باید بدانیم که در مردان حداقل باید از چهار منطقه به طور همزمان نمونه برداری بشود. ترشحات مجرا و پوست در سه ناحیه گلنس ، شفت و بیضه

سوال 1398/10/01

سئوال: سلام من 6ماه پیش ازمایش اچ پی وی دادم نوع 53و6 تو بدنم بود و زیگیلهای مقعدی هم با فیریز و داروی اسیدی بر طرف شد بعد از اون به تازگی نامزد کردم که از باکرگی درامدم ایا نیازه کاری بکنم میشه راهنمایی کنید ممنون

پاسخ مدیر 1398/10/01

جواب: ترجیحاً هر دویتان واکسن بزنید.

سوال 1398/09/29

سئوال: سلام خسته نباشید من با زنی که اچ پی وی ۱۶ داشت در حدود پنج و شش بار سکس محافظت نشده داشتم حتی خود اون زن هم نمیدونست مبتلاست بعد با پاپ اسمیر فهمید چند درصد ممکنه مبتلا شده باشم اخرین رابطه مردادماه بوده علایم ندارم ممکنه مبتلا نشده باشم یا اینکه اگه تا یک سال هیچ سکسی نداشته باشم زودتر خوب میشم ؟ راهنماییم میکنید میگن اگه سکس نکنید کمک میکنه به زودتر خوب شدنتون درسته؟ و اینکه مردا زودتر دفع میکنن یا زنا؟ یه جا خوندم نوشته بود ویروس ۱۶ تمایل داره بیشتر تو بدن مردا بمونه چقدر صحت داره؟ میشه راهنماییم کنید؟ ممنون میشم

پاسخ مدیر 1398/09/29

جواب: احتمال انتقال از زن به مرد زیادتر از احتمال انتقال از مرد به زن است ولی برای اطمینان خاطر می توانید یک تست HPV فقط با این شرط که نمونه از چهار نقطه مختلف برداشته شود انجام دهید. واکسن بزنید ، به هر حال هر چه سکس کمتر و با تعداد افراد مختلف کمتری داشته باشید شانس انتقال ژنوتایپ های دیگر کاهش می یابد. در بدن مردها زودتر ویروس پاک می شود.

سوال 1398/09/25

سئوال: سلام ادامه سوال قبلی ام ببخشید اینکه اگر واکسن به درمان کمکی نمیکنه طبق صحبت بعضی دکترها البته (در این مورد هم ضد و نقیض زیاده است) بعضی میگن کمک میکنه ایمنی را بالا میبره بعضی میگن خیر کمک نمیکنه؟ به طور مثال وقتی اچ پی وی 16 را داریم، پس چه نیازی به زدن آن هست وقتی ویروس را گرفتیم؟ چرا میگن بزنید بهتره؟

پاسخ مدیر 1398/09/25

جواب: یکی از نکات که به پاکسازی ویروس کمک می کند این است که محیط عفونی نباشد ، واکسن حداقل جلوی عفونت چند ژنوتایپ شایع دیگر را می گیرد.

سوال 1398/09/25

سئوال: سلام میخواستم بدونم واکسن چقدر لازم است زده شود؟ من اچ پی وی 16دارم و دکتر گفت بهتره واکسن را بزنی الان دو دوز را زدم ولی نمیدونم لازم بود یا نه؟ برخی می گویند واکسن زدن ایمنی را بالا میبره و به بهبود درمان کمک میکنه میخواستم بدونم درسته ؟؟ و اینکه دور اول واکسن را که زدم اصلا بازوم درد نگرفت هیچی، ولی دوز دوم را که دو روز پیش زدم دست چپم و بازوم درد گرفته این طبیعی است؟ و در آخر اینکه فردی که ویروس را پاک کنه و نگاتیو بشه اگه ازدواج کنه دیگه به همسرش انتقال داده نمیشه و ویروس پاک شده؟

پاسخ مدیر 1398/09/25

جواب: تجویز واکسن در هر شرایطی از عدم تجویز آن مفیدتر است.

سوال 1398/09/12

سئوال: سلام خسته نباشید چند درصد احتمال داره مردی سالم با زنی که اچ پی وی داره رابطه جنسی داشته باشه و مبتلا نشده باشه؟ کلا پنج بار رابطه جنسی داشته؟ آیا از زن به مرد زودتر انتقال میابد یا برعکس از مرد به زن؟

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: احتمال انتقال زیاد است و درصد انتقال از زن آلوده به مرد سالم بیشتر از مرد آلوده به زن سالم است.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام میخواستم بدونم آزمایشی که آزمایشگاه شما از مردان میگیره در مورد اچ پی وی چقدر قابل اطمینان و کامل است ؟ و دوم اینکه اگر مردی زگیل داشته و دو سال پیش فریز کرده و الان چیزی نداره در بدنش آیا میشه ازش آزمایش اچ پی وی گرفت که قابل اعتماد باشه ؟؟ چیکار باید کرد که متوجه بشیم این مرد ناقل است یا نه ؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: بطور کلی زگیل با HPV های کم خطر در ارتباط هست در حالیکه آزمایشی که برای مردان انجام می شود (بخصوص مردانی که زگیل دارند) برای تشخیص وضعیت مخزن و یا ناقل بودن برای HPV های پر خطر می باشد (چرا که کسی که زگیل دارد امکان داشتن HPV پر خطر ناشی از یک تماس جنسی پر خطر ، زیاد است). بله و تنها کار قابل تشخیص همان آزمایش و گرفتن نمونه از چهار قسمت شامل ترشحات مجرای آقایان و پوست سه منطقه شفت ، گلنس و بیضه می باشد.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام خسته نباشید اینکه بعضی از دکترها مثل مینو محرز میگن این ویروس هیچوقت پاک نمیشه واقیعت داره؟؟ ممنون میشم جوابم را بدهید ؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: من چندین بار به این سئوال جواب داده ام. لطف کنید در کامنت های پایین تر جوابتان را پیدا کنید.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام من 34 سالمه و اچ پی وی از نوع 61 دارم. واکسن تاثیر گذار هست؟

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: حتماً

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام خسته نباشید میخواستم بدونم کسی که hpv16 داره و در آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی مشخص شده است آیا این ویروس در دهان آن فرد هم هست یا چون زگیل در ناحیه کشاله ران و نزدیک دهانه واژن بوده است فقط در همان قسمت ها است یعنی آیا لازم است که آزمایش hpv دهانی را هم بدهد ؟؟؟؟ و اینکه آیا این فرد در دهانش هم ممکنه دارای ویروس hpv16 باشه؟؟ و سوال دیگر اینکه اگر این ویروس از بدن فرد کلا پاک بشه و آزمایشش منفی بشه یعنی دیگه نه در دهان وجود دارده نه در جای دیگه ناحیه تناسلی؟؟؟؟ و در آخر اینکه اگر زن و شوهری هر دو این ویروس را داشته باشند و زن پاک بشه و دوباه ممکنه از شوهرش بگیره؟؟؟؟ و اینکه اگر شوهر سن اش 48 و 49 ساله اش باشه ممکن ویروس سخت تر دفع بشه؟؟ میشه سوالات منو را جواب دهید ممنون میشم

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: یک مقاله ای در همین زمینه به نام Oral HPV و یا HPV دهانی است مراجعه کنید. اطلاعات خوبی در این مورد به شما می دهد. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم کسی که hpv16 داره و در آزمایش پاپ اسمیر و اچ پی وی مشخص شده است آیا این ویروس در دهان آن فرد هم هست یا چون زگیل در ناحیه کشاله ران و نزدیک دهانه واژن بوده است فقط در همان قسمت ها است یعنی آیا لازم است که آزمایش hpv دهانی را هم بدهد ؟؟؟؟ اگر سکس دهانی داشتید امکان وجود ویروس در این ناحیه هم وجود دارد. و اینکه آیا این فرد در دهانش هم ممکنه دارای ویروس hpv16 باشه؟؟ بله و سوال دیگر اینکه اگر این ویروس از بدن فرد کلا پاک بشه و آزمایشش منفی بشه یعنی دیگه نه در دهان وجود دارده نه در جای دیگه ناحیه تناسلی؟؟؟؟ بله و در آخر اینکه اگر زن و شوهری هر دو این ویروس را داشته باشند و زن پاک بشه و دوباه ممکنه از شوهرش بگیره؟؟؟؟ اگر ژنوتایپی که قبلاً خانم نداشته است را داشته باشد می تواند نوع جدید ژنوتایپ را منتقل کند. و اینکه اگر شوهر سن اش 48 و 49 ساله اش باشه ممکن ویروس سخت تر دفع بشه؟؟ بله

سوال 1398/09/08

سئوال: سلام آقای دکتر،وقتتون بخیر. من چند وقت پیش پاپ انجام دادم،جواب آسکوس شد به همراه عفونت.عفونت رو درمان کردم،پزشک کولپو به همراه کو تست رو تجویز کردن.جواب کولپو دیروز اومد،LSIL CIN1،اچ پی وی ۱۸ مثبت،پاپ آسکوس به همراه عفونت متوسط. آقای دکتر من همش ۲۴ سالمه،دنیا و آیندم برام سیاه شده،دارم از استرس و نگرانی نابود میشم،نمیتونم بخوابم،چرا انقدر سریع به cin1 رسیدم؟یعنی سالهاست اچ پی وی تو بدنمه از بین نرفته؟ توروخدا بگید من چیکار کنم الان؟ اینجا نوشتید داروی lopinavir برای افرادی مثل من موثره،ولی دکتر به من گفت ۶ ماه صبر میکنیم دوباره کولپو.برای عفونتم هم هیچی نداد،گفت این مقدار عفونت طبیعیه. اگه تو این ۶ ماه به cin2 برسم چی آقای دکتر؟ میشه یه دکتر که مورد اعتماد خودتونه به من معرفی کنید که با خیال راحت برم درمان موثرتری انجام بدن؟هرجای ایران باشه مهم نیست. من میتونم مستقیما به خودتون پیام بدم جواب آزمایشات رو بفرستم؟اگه میشه به چه طریقی؟ خیلی خیلی ممنون،من بی صبرانه منتظر جوابتون هستم

پاسخ مدیر 1398/09/08

جواب: انقدر نگران نباشید ، CIN I مراحل خیلی ابتدایی پیش سرطان دهانه رحم است که به خوبی در این مرحله کنترل می شود. به نکات اشاره شده در این مقاله دقت کنید و سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید. واکسن حتماً بزنید (تا اگر ژنوتایپ دیگری وارد شد جلویش گرفته شود و از عود مجدد بیماری جلوگیری کند) ، نیازی به پزشک دیگری ندارید چون پیشنهاد خانم دکتر طبق گایدلاین ASCCP بوده و مانیتورش صحیح می باشد.

سوال 1398/09/08

سئوال: سلام وقت بخیر من تازه جواب hpv رو گرفتم از نوع ۴۵و ۸۱دارم من از یک دکتر مشاوره گرفتم گفتند که امکان درمان و پاکسازی نیست به طور کامل و اینکه احتمال سرطان دهانه رحم است میشه راهنماییم کنید خیلی میترسم ۲۸سالمه

پاسخ مدیر 1398/09/08

جواب: به جواب آزمایش دقت کنید و روش آزمایش را برایم بنویسید. اگر به روش FDA approved انجام نشده نگران نباشید. حتماً واکسن بزنید.

سوال 1398/09/06

سئوال: سلام وقت بخير من امروز جواب hpv رو گرفتم كه نشون داد نوع ٦٧ هستش و كم ريسك اما من تا اينجا ك مقاله شما رو خوندم يا سايت هاي ديگه اين نوع و نشون نداد ميشه توضيح بديد در اينباره؟ و اينكه راه درمانش چيه؟ خيلي استرس دارم ممنون ميشم جواب كاملي بهم بديد

پاسخ مدیر 1398/09/06

جواب: جای نگرانی وجود ندارد ، درمان آن (در صورت داشتن زگیل تناسلی) فقط برداشتن است که روشهای مختلفی دارد که در مقاله آمده است. سیستم ایمنی تان را تقویت کنید و حتماً واکسن بزنید.

سوال 1398/09/06

سئوال: سلام ببخشید من اسفند ۹۶ جوابhpv م مثبت شده نوع ۱۶و ۳۵ امسال یعنی آذر ۹۸ بازم تست دادم دیگه ویروس نوع ۳۶ نداشتم ولی نوع۱۶ همچنان مثبت بود ولی هر دودفعه جواب کولپوسکی نرمال بوده ، میخواستم ببینم خطر وجود دارد ؟ واکسن بزنم با توجه به اینکه ۳۶ ساله هستم ؟ و آیا امیدی برای از بین بردن آن هست ؟

پاسخ مدیر 1398/09/06

جواب: بله ، حتماً واکسن بزنید و به نکات اشاره شده در این مقاله دقت کنید و سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید و امکان پاکسازی هم حدوده 90% طی 2 سال است.

سوال 1398/09/03

سئوال: سلام خسته نباشین من سال ۹۴ ازمایش hpv مثبت شد نوع ۱۶ یک سال و نیم بعدش ازمایشم منفی شد بعد اون دو بار کولپو کردم و تست پاپ اسمیر thin prep انجام دادن . دکتر گفتن احتمالا ویروس نهفته شده . خواستم ببینم ب یعنی میاز دوباره به ازمایش hpv نیست ؟ و این نهفته شدن یعنی چی ؟ امکان اینکه دوباره برگرده هست ؟

پاسخ مدیر 1398/09/03

جواب: البته به این موارد پاکسازی ویروس گفته می شود و در کمتر از 5 درصد موارد ممکن است وارد فاز نهفته شود. مهم این است که در فواصل کوتاهتری از افراد دیگر باید تحت کنترل با کوتست قرار بگیرید. (مثلاً هر سه سال یکبار و یا حتی کمتر)

سوال 1398/08/23

سئوال: سلام.من اسفند ۹۷ تست اچ پی وی دادم انواع 31-52-58-66 مثبت شد ولی پاپ اسمیرم نرمال بود.روی برگه آزمایشم نوشته شده متد reverse hybridization.آیا FDA approved هست؟

پاسخ مدیر 1398/08/23

جواب: در روش های مورد تایید FDA این روش را پیدا نکردم.

سوال 1398/08/22

سئوال: سلام من نوع ۱۶ و چند نوع کم خطر رو باهم دادم دکتر کلپوسکوپی دادن.سوالم اینکه برای تعیین نوع ژنوتیپ ازمایشگاه نور رفتم در تهران ازمایش hpv pcr انجام دادم ولی ازمایش خون نبود با سواپ از رحم نمونه گرفتن شببه پاپ اسمیر بود ولی وسایلش مثل پاپ اسمیر نبود میخوام بدونم این ازمایش نشون میده که من دهانه ی رحمم مبتلا شده؟یا فقط ژنوتیپ رو مشخص کرده؟

پاسخ مدیر 1398/08/22

جواب: نمونه مورد نظر فقط برای بررسی وجود ویروس HPV است و درگیری سلولها با تست کولپوسکوپی مشخص می شود.

سوال 1398/08/22

سئوال: سلام مجدد تشکر از پاسختون در مورد تهیه واکسن مورد اعتماد میشه راهنماییم کنین؟ و اینکه اگر مرکز خاصی هست بهم معرفی بفرمایید؟ ممنون میشم به همین ایمیل اگر براتون امکان داره پاسخ بدید. موفق باشید

پاسخ مدیر 1398/08/22

جواب: باید از داروخانه ها و در صورت پیدا نکردن از شرکت وارد کننده آن (مارستان) بپرسید.

سوال 1398/08/21

سئوال: سلام.ممنون از پاسخگوییتون من نوبت دوم واکسن گارداسیل رو یه هفته پیش تزریق کردم.طبق ازمایشم واکسن هپاتیت رو هم باید شروع کنم میخواستم ببینم تداخلی پیش نمیاد که دوره ی گارداسیل هنوز تموم نشده واکسن هپاتیت رو هم شروع کنم؟ایا میتونم تو این فاصله واکسن هپاتیت رو هم بزنم یا نه؟

پاسخ مدیر 1398/08/21

جواب: منعی برای تجویز همزمان این دو واکسن وجود ندارد.

سوال 1398/08/21

سئوال: آقای دکتر حتی اگر hpv۵۴ هم باشد ممکنه از بین بره ودیگه برنگرده چون رابطه ایی غیر از موازین خانواده هم ندارم

پاسخ مدیر 1398/08/21

جواب: بله

سوال 1398/08/21

سئوال: سلام وقت بخیر من در آزمایشگاه شما آزمایش hpv دادم که جوابش مثبت برای other highrisk بود. میخواستم ببینم غیر از تقویت سیستم ایمنی چه اقدامی باید انجام بدم و اینکه واکسن الان برای من کاربردی داره؟

پاسخ مدیر 1398/08/21

جواب: حتماً واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید.

سوال 1398/08/21

سئوال: یعنی دکتر خیالم راحت باشه پاپ اسمیرهام همیشه منفی بوده hpv چون با pdfنبوده خطا زده همون مریض هستم که گفتم پارسال منفی بوده امسال تایپ ۵۴ بوده

پاسخ مدیر 1398/08/21

جواب: نگران نباشید.

سوال 1398/08/20

سئوال: با سلام. آیا در آمارهای پزشکی در دنیا کسی بوده اچ پی وی مثبت بوده باشد و بعد از مدتی ازدواج کند و همسرش سال ها مبتلا نشود؟

پاسخ مدیر 1398/08/20

جواب: در صورتیکه واکسن زده باشد و یا قبلاً همان نوع ژنوتایپ را گرفته و اکنون پاک شده باشد.

سوال 1398/08/20

سئوال: سلام خسته نباشید آزمایش FDA Approved نوشته نشده. KIt: INNO-LIPa HPV Genotyping Extra Kit II نوشته شده؟ در جواب بیمار بعدی فرمودید که در صورتیکه از کیت FAD استفاده نشده باشه این مشکلات پیش میاد. در مورد من دقت آزمایش به چه صورت هست؟ آیا نگران کننده هست یا خیر؟

پاسخ مدیر 1398/08/20

جواب: نگران نباشید جزو خطاهای این کیت زیاد این موارد دیده می شود.

سوال 1398/08/19

سئوال: سلام بنده پارسال hpv دادم منفی بود وجواب پاپ اسمیرم هم منفی بود امسال دوباره hpv دادم زدهLOW RISK ۵۴وجواب پاپ اسمیرم هم منفی بوده میخوام بدونم به چه دلیل در طی یک سال HPVمیگیریم من ۱۳ ساله ازدواج کردم هم خودم وهم همسرم رابطه ای غیر از چارچوب خانواده نداریم دلیلش چیه خیلی نگرانم دکتر گفته جای نگرانی نیست فقط بهم قرص داده سیستم ایمنیم تقویت بشه دکتر بهم گفته از بین میره

پاسخ مدیر 1398/08/19

جواب: نگران نباشید در زمانی که از کیت های FDA approved استفاده نشود چنین مشکلاتی زیاد دیده می شود.

سوال 1398/08/18

سئوال: سلام خسته نباشید من تست پاپ اسمیرم منفی شده ولی آزمایش hpv39 مثبت نشون داده خیلی نگرانم. آیا خطرناکه؟ تا دو سه هفته دیگه که کولپوسکوپی باید انجام بدم و نتیجه اونرو هم بگیرم

پاسخ مدیر 1398/08/18

جواب: نگران نباشید به جواب ازمایش دقت کنید و ببینید آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر.

سوال 1398/08/16

سئوال: سلام خسته نباشید من هم hpvمثبت شد خیلی نگرانم ولی نمیدونم چطور عکس آزمایشامو واستون ارسال کنم

پاسخ مدیر 1398/08/16

جواب: فقط برایم بنویسید چه ژنوتایپی مثبت شده است و پاپ اسمیر هم انجام شده است یا خیر.

سوال 1398/08/14

سئوال: خانمی ۳۳ ساله ام.۵ ماه پیش رابطه مشکوک داشتم . تست اچ پی وی نوع ۳۱ نشون داده و پاپ هم آسکوس نشون داده دکترم گفت کولپوسکوپی لازمه. من ۴ سال پیش یه زگیل روی لابیام داشتم و اونموقع جدی نگرفتم. ممکنه با توجه به اینکه ایجاد آسکوس زمان بر هست، ابتلای من مربوط به چهارسال قبل باشه؟ دختر ۵ ساله ای دارم و نگرانم ازینکه اون هم بگیره. چیکار باید بکنم که دخترم ازم نگیره

پاسخ مدیر 1398/08/14

جواب: نگران نباشید درست است که راههای دیگری غیر از تماس جنسی می تواند باعث انتقال ویروس شود ولی باز هم مهمترین راه انتقال همان تماس جنسی است. وقتی 9 ساله شد حتماً واکسن به اش بزنید. احتمال آلودگی قدیمی بیشتر از جدید است مگر آنکه منشاء آسکوس سایر عفونت های دستگاه گوارش باشد که توسط کولپوسکوپی تا حدود زیادی می توان به نتیجه بهتری دست یافت.

سوال 1398/08/13

سئوال: خسته نباشین روی لابیای واژنم مانند پاپیلوماتوز شده نمیدونم اسمش درست میگم یا نه، رفتم دکتر ازمایش hpv داد منفیه و نوع ۳۸ ینی چی؟ چکار کنم؟ این برجستگی ها هست کرم داد دکتر الدرا ولی هیج جا ندارن ، امکانش هست بدتر بشه؟

پاسخ مدیر 1398/08/13

جواب: به نکات درمانی ذکر شده در این مقاله دقت کنید و با تقویت سیستم ایمنی و همچنین تجویز واکسن احتمال منفی شدن تست بعد از یک مدتی وجود دارد.

سوال 1398/08/12

سئوال: سلام آقای دکترطرفم زگیل داشته من هم دست زدم به ناحیه تناسلی امکان داره من هم بگیرم

پاسخ مدیر 1398/08/12

جواب: امکانش زیاد است.

سوال 1398/08/11

سئوال: سلام لطفا راهنمایی کنید آزمایش پاپ اسمیر نرمال ولی hpv های ریسک ۱۶ و ۵۱ و لو ریسک ۱۱. سوال ۱ اقدام بعدی چه چیزی باید باشد؟ آیا بعد از چند ماه از بین میرود؟

پاسخ مدیر 1398/08/11

جواب: بله لازم است انجام شود تا 18 ماه احتمال پاک شدن وجود دارد به شرط رعایت نکات ذکر شده در این مقاله و تقویت سیستم ایمنی تان

سوال 1398/08/11

سئوال: سلام میخواستم بپرسم اگر که ویروس اچ پی وی کامل از بدن پاک بشه باز هم امکان انتقالش هست؟ من چهار ماهه که نوع ۴۵ رو گرفتم و روی ناحیه تناسلیم زگیل های ریز زده. یه بار فریز کردم ولی رفع نشده هنوز. کولپوسکوپی هم انجام دادم و گفتن که مشکلی نیست. امکان اینکه تا چندین ماه دیگه از بدنم خارج بشه وجود داره؟ یا ممکنه که بدتر بشه؟ با توجه به اینکه هیچ رابطه جنسی ای هم ندارم. دو دوره از واکسن رو هم زدم و دوره سوم فقط مونده تنها نگرانیم اینه که این ویروس تو بدنم بمونه و به کس دیگه ای منتقل بشه. لطفا راهنماییم کنید کامل. ممنونم

پاسخ مدیر 1398/08/11

جواب: نگران نباشید به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید و عمل کنید به توصیه هاش با تقویت سیستم ایمنی در بیش از 90% افراد این ویروس پاک می شود.

سوال 1398/08/01

سئوال: سلام و درود من آزمایشگاه خودتون آزمایش دادم جواب آزمایشم hpv نوع ۶ بود زندگیم بهم ریخته آیا میتونم ازدواج کنم ؟ نوع ۶ قابل درمان هست؟ کمکم کنید لطفا

پاسخ مدیر 1398/08/01

جواب: نگران نباشید، واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله بدقت عمل کنید.

سوال 1398/07/30

سئوال: سلام میتونم ازمایش hpv خودمو بفرستم

پاسخ مدیر 1398/07/30

جواب: بله

سوال 1398/07/30

سئوال: سلام وخسته نباشید من همسرم زگیل تناسلی داشته ولی الان رفع شده من خودم ازمایش پاپ اسمیر و hpv دادم که hpv 66 پرخطر ولی آزمایش پاپ اسمیر منفی بوده و ب این صورت نوشتنreactive cellular changes associated with inflammation endocervical transformation zone component present negative for intraepithelial lesion or malignancy لطفا راهنمایی کنید مشکلم خیلی حاده؟

پاسخ مدیر 1398/07/30

جواب: نگران نباشید ، سال دیگر یک تست پاپ اسمیر و HPV انجام دهید.

سوال 1398/07/29

سئوال: با سلام و احترام جناب دکتر . ایا در این مقاله منظور از پاک شدن عفونت hpv , بعد از مدتی (٩ یا ١٢ یا .. ماه) به معنای پاک شدن ویروس به نحوی که قابل انتقال و تشخیص در تست نباشد، هستش؟ ایا اگر نوعی از hpv وجود داشته باشد با واکسن زدن , اون نوع هم غیر فعال یا غیر قابل انتقال تر میشود؟ در مورد اثر واکسن هم سوال داشتم که ایا بعد از ٣ نوبت کامل اثر میکند یا بعد از نوبت اول زدن هم واکسینه میشوند ؟ ممنون از پاسخگویی و لطف شما .

پاسخ مدیر 1398/07/29

جواب: پاسخ به این سئوال ممکن است طولانی باشد چرا که شواهد مبتنی بر بالین اطلاعات ضد و نقیضی در این رابطه وجود دارد. بطور مثال منظور ما از پاک شدن یعنی اینکه مقدار ویروس از نظر آزمایشگاهی منفی شود و این بدین معنی است که روند شروع پروسه پیش سرطانی شدن سلولها دیگر دیده نمی شود. ولی در بعضی از موارد دیده شده است که در همین حالت (که به آن Dormant state گفته می شود) امکان انتقال ویروس وجود دارد. واکسن فقط نقش پیشگیری کنندگی دارد و نقش درمانی ندارد. در حدود 60 الی 70% در همان نوبت اول آنتی بادی تشکیل می شود.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام وقت بخیر من تست hpv انجام دادم و متاسفانه تیپ ۶۲ و ۸۱ مثبت هست و من همسر دوم شوهرم هستم آیا باید از نزدیکی کردن با همسرم پرهیز کنم تا چه اندازه پر خطره ؟ ممنون خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: به نتیجه آزمایش دقت کنید احتمال اینکه به روش FDA approved انجام نشده باشد خیلی زیاد است. نگران نباشید اگر نتیجه پاپ اسمیرتان نرمال است حتماً واکسن بزنید.

سوال 1398/07/23

سئوال: ممنون از پاسخ گوييتون . منظورتون از ضايعه چيه ? چون من زگيل ندارم ولي بعد از كلپوسكوپي وقتي از دكتر پرسيدم ايا تغييري ديده گفت يه سري تغييرات خيلي كم در سرويكس ديده كه بعد از نمونه برداري گفتCIN1 .اينجا متاسفانه دكترها در حدي كه بيمه ات كاور مي كنه برات كاري انجام ميدن واسه همين مي ترسم نياز به فريز داشته باشم ولي دكترم بر اين باوره بايد صبر كنم مي گه ٣ سال طول مي كشه تا ويروس از بين بره واسه همين من خيلي گيج شده ام مي ترسم بد تر شم كه بهتر نشم ..

پاسخ مدیر 1398/07/23

جواب: به هر حال بهتر است تا دو سال هر 6 ماه یکبار تحت کنترل (با انجام توام پاپ اسمیر و HPV) باشید و اگر تغییرات سلولی به سمت بالاتر پیش برود نیازمند انجام مجدد کولپوسکوپی هستید. نکات ذکر شده در این مقاله را هم بدقت بخوانید.

سوال 1398/07/23

سئوال: سلام روز بخیر میخواستم بدونم نتیجه 51 در تست hpvبه چه معناست؟خطرناکه؟

پاسخ مدیر 1398/07/23

جواب: اگر نتیجه پاپ اسمیرتان نرمال است ، یکسال بعد مجدد کوتست انجام شود ولی اگر آسکوس و یا بدتر باشد باید کولپوسکوپی بشوید.

سوال 1398/07/22

سئوال: سلام . دکتر .. ضمن تشکر . من یک مرد ام که اخیرا یه ضایعه زگیل مانند روی التم داشتم که بعد ار فریز کردن سریعا تست hpv , دادم و نمونه از داخل مجرای ادرار گرفته شد و نتیجه نوع ١١ بود.. همسرم که تنها حدود ١/۵ ماه با هم ارتباط داشتیم ، در ازمایشگاه دیگری تست دادن و نوعش ١٨ تشخیص داده شد. ایا اگر. با هم ارتباط داشته باشیم این ویروس ها به طور طبیعی دفع میشود؟ ایا واکسن زدن در این مرحله ( مرد ۴۴ و زن ٢٨ ساله ) برای هر دو نفر فایده دارد؟ هر دو قرص پاورفیت را شروع کردیم و ازمایش پاپ اسمیر همسرم منفی هست ولی کلوپوسکوپی انجام نشده:امیدی هست این ویروس ها پاک شود؟ بعد از ازمایش ها رابطه جنسی را کلا قطع کردیم ... از ترس انتقال نوع ١٨ به من و پاک نشدن ویروس

پاسخ مدیر 1398/07/22

جواب: اول بهتر بود نمونه از نواحی پوست گلنس ، شفت و بیضه هم از شما گرفته می شد. نکات درمانی ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید و حتماً واکسن بزنید ، شما تا حالا هر چی بوده از هم گرفتید و می توانید سکس داشته باشید ولی هر چه کمتر احتمال بهبوداش در زنان بیشتر است.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام وقتون بخير خانومم ازمايش hpv داد جواب مثبت بود الان ازمايش رو براتون ميفرستم لطفا راهنماي كنيد

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: بفرستید.

سوال 1398/07/18

سئوال: سلام وقتتون بخير ، من امريكا هستم ٢٧ سالمه ، 2 بار به فاصله ي ٦ ما پپ تست دادم كه هر دفش LSIL بوده جواب و هر دفش رفتم كولپوسكوپي كه بهم گفتن CIN 1 هستش ،واكسن هم زدم . دكترا اينجا خيلي ريلكس با HPV برخورد ميكنن انگار سرما خوردي ! هر دفش بهم گفتن جاي نگراني نيست نمي خواد كاري كني ٦ ماه ديگه پپ تست بده ، سوال من اينه كه نياز نيست كه فريز كنم ؟ ايا CIN1 خطر ناكه ؟ ازشون پرسيدم نوعش چيه مي گن نميدونيم اين آزمايشي كه ما ميگيريم نشون نميده واقعا نمي دونم بايد چيكار كنم !

پاسخ مدیر 1398/07/18

جواب: اینقدر نگران نباشید ، اولاً بهترین کار لازم که همان واکسن بود را زده اید. به نکات ذکر شده در این مقاله بدقت عمل کنید تا سیستم ایمنی تان تقویت شده تا به بدنتان کمک کند تا پاک سازی ویروس زودتر صورت بگیرید. فعلاً هر 6 ماه یکبار هم باید تحت کنترل باشید. اگر ضایعه ای هم دارید بهتر است طبق صلاحدید پزشکتان فریز و یا LEEP کنید.

سوال 1398/07/17

سئوال: سلام تست پاپ نرمال و hpv مثبت شده با تيپ ٢٠،٣٩ گزارش شده و دكتر گفته دو هفته ديگر بايد كلوپوسكوپي انجام شود ،ميخوام بدونم كه اين چقدر خطرناك هست و بايد چيكار كنم ؟ آيا درمان ميشود يا هميشه همراه من ايت و يك ناقل هستم و آيا مي توان فهميد كه همسرم هم مبتلا هست يا خير . اگر راهنمايي كنيد ممنون ميشم .

پاسخ مدیر 1398/07/17

جواب: اینقدر نگران نباشید نتیجه کولپوسکوپی تان را برایم بنویسید.

سوال 1398/07/17

سئوال: ببخشید اگربرای سال دوم هم پاپ نرمال باشد وhpv other مثبت بایدچه کارکنیم؟خیلی خطرناکه؟

پاسخ مدیر 1398/07/17

جواب: کاندید کولپوسکوپی می شوید. خیر

سوال 1398/07/17

سئوال: سلام دکتر.خسته نباشین.من مبتلا به تایپ 83و35 هستم و ازمایش پاپ اسمیر و سونوگرافی دادم که خوشبختانه مشکلی نبود .الان با توجه به این نوع ویروس خیلی نگرانم.دکتر معلالج هم فقط قرصهای ویتامین داد و داروی دیگه ای تجویز نکردن.ایا زدن واکسن تواین شرایط ضروری هست و تاثیری داره؟؟؟؟؟؟ضمن اینکه خیلی نگرانم باید چیکار کنم که به زودی از بدنم پاک بشه؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/07/17

جواب: به نظرم واکسن بزنید بهتر است و به نکات ذکر شده در این مقاله هم بدقت توجه کنید و رعایت کنید. با تقویت سیستم ایمنی تان احتمال پاک شدن ویروس زیاد می شود.

سوال 1398/07/16

سئوال: جواب کولپو 1:uterus.endocervix.colposcopic biopsv: Scanty endocervical yissue show mild acute on chronic endoservicitis and squamous epithelium With reactive epithelial change. 2:uterus.exocervix.colposcopic biopsv: Fragments of exocervical tissue with atrophic type epithelium show mild a cute on chronic cervicitis with reactive epithelal changs. No eridence of definite dysplasia or mulignancy is identified in this totally submitted specimen. Note: follo up of the patient is advised. سلام و با تشکر جواب کولپو هست

پاسخ مدیر 1398/07/16

جواب: این کولپو نرمال است و جای نگرانی وجود ندارد ولی با توجه به سابقه بهتر است حداقل تا 2 سال هر 6 ماه یکبار تحت کنترل باشید.

سوال 1398/07/15

سئوال: با سلام دکتر جواب hpv من امروز اومد منفی بود با توجه به پاپ اسمیر ascus و التهاب mod چه اقدامی الان لازم هست؟ عفونت و قارچ از بین رفت و دکتر تو معاینه اولیه گفته بودن زخم هم دارم

پاسخ مدیر 1398/07/15

جواب: در ابتدا بدقت عفونت آن ناحیه باید درمان شود. زخم هم در صورت صلاحدید پزشکتان کرایو شود. واکسن هم بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله را هم بدقت بخوانید و رعایت کنید. یکسال بعد هم مجدد هر دو تست پاپ اسمیر و HPV تحت عنوان co-test انجام شود.

سوال 1398/07/13

سئوال: سلام من پارسال تست co-test دادم پاپ اسمیرم نرمال اماhpv otherهم مثبت شدوکلپوسکپی دادم دکترگف مشکلی نیست میخواستم بدونم امسال هم دوباره بایدتست بدم؟ باتشکر

پاسخ مدیر 1398/07/13

جواب: طبق پروتکل بله باید co-test هم انجام شود.

سوال 1398/07/13

سئوال: ببخشید یک سوال دیگه چون اطلاعات متناقض زیاد شنیدم. برای مردان هیچ روشی برای تشخیص وجود نداره؟ با توجه به اینکه ضایعات رو فقط من دارم و همسرم نداره ممکنه ایشون نداشته باشن و من تو ارتباط قبلی آلوده شده باشم؟

پاسخ مدیر 1398/07/13

جواب: چرا به مقاله ای در همین زمینه در همین وبسایت مراجعه کنید.

سوال 1398/07/13

سئوال: با سلام و تشکر آزمایش کولکوسکوپی رو نمیدنم چی هس ولی ی آزمایش تحت پاپ اسمیر (asc-us) Gross: Received specimen in formalin in two bottles as below: 1:consist of multiple fragments of creamy soft tissue totally measuring 0 .4*.3*.3cm Sos:m/1 E:totally 2:consists of fragments of creamy soft tissue totally measuring .6*.5*.3cm Sos:m/1 E:totally ایشون خیلی عرق میککن عرق گرم و سرفه هم دارن و شروع کردن ب تقویت سیستم ایمنیشون آب هویج ک میخورن بهترن آیا این جواب کولکوسکوپی هست؟ دکترشون قبل آزمایش با کلکوسکوپ ک دیدن گفتن چیزی نمیبینم ولی بعد جواب گفتن ک خیلی وقته دارید .رژیم غذایی چی توصیه میکنید و چ ورزش هایی چون مسن هستن بیماری فشارخون بالا هم دارن سرفشون برای چی هست بازم ممنون خدا خیرتون بده

پاسخ مدیر 1398/07/13

جواب: بله کولپوسکوپی بوده ولی نتیجه آنرا ننوشته اید. به نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید و سعی کنید استرس نداشته باشید.

سوال 1398/07/12

سئوال: با سلام و تشکر مادری دارم58 ساله بهار امسال بیماری زونا گرفتن و خوب شدن حدود دوماه پیش پاپ دادن گفتن باید برید متخصص رفتن و کلکوسکوپی شدن و جواب شد hpv (16.18.56.68.)ولوریسک 6 دکتر گفتن خیلی وقته ک دارن چجوری میشه فهمید منظور از خیلی وقت یعنی کی؟پارسال پاپ دادن و مشکلی نداشتن در حال حاضر ی کرم واژینال میکونازول هفته اول و قرص واژینال نیستات 100000هفته دوم و قرص فلوکونازول 4عدد هر 72ساعت یک عدد و شیاف فیتوواژکس هر سه شنبه بعد گفتن 6ماه بعد دوباره بیان الان در کنار این درمان مادرم بهتره چ چیزایی استفاده کنه از لحاظ غذایی؟وآیا مادرم مشکوک ب سرطان هستن ؟ In the case of not typeable or negativ the reason cloud be Either low viruse copy Number in the sample or genotype other than what montione In aerlir خواهش میکنم جوابو تو جی میل برام بفرستین خدا وند خیر این دنیا و اخرتتون بده باتشکر

پاسخ مدیر 1398/07/12

جواب: نگران نباشید ، اولاً تاریخ ابتلا را نمی توان تعیین کرد چرا که این تست را در زمانی در گذشته انجام نداده اید ، از طرفی این جواب به نظرم کمی مشکوک است چرا که روش های مورد تایید FDA نمی تواند تایپ های 56 ، 68 و 6 را از هم تفکیک کند و گزارش کند. به نظر من اگر جواب کولپوسکوپی نرمال است ، جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/07/11

سئوال: سلام خسته نباشید من نوع ۱۶ high risk و نوع ۶ و ۷۴ و ۹۱و ۶۶ low risk را دارم , آیا امکان پاکسازی با این شرایط وجود دارد

پاسخ مدیر 1398/07/11

جواب: نگران نباشید به روش FDA approved انجام نشده است چون در تست های FDA approved فقط امکان گزارش ژنوتایپ های 16 و 18 و بقیه بصورت Other high risk وجود دارد . روشی که بتواند بقیه تایپ ها و بخصوص تایپ های low risk را مشخص کند مورد تایید FDA نبوده و از آنجائیکه من خیلی چنین جوابهایی را دیده ام که بعد با روش FDA approved منفی شده است. بنابراین خیلی نگران نباشید.

سوال 1398/07/10

سئوال: سلام دکتر ممنونم از پاسخگویی شما بله نمونه لیکویید بیس بود پاپ اسمیرم و اینو هم فراموش کردم بگم التهاب mod هم تیک خورده بود .امکان داره از عفونت بوده باشه ؟ با سلام‌من‌۲ هفته پیش یه دوره آنتی بیوتیک تمام کردم و دچار خارش و سوزش ناحیه تناسلی و واژن شدم هفته پیش چهار روز قبل از عادت ماهیانه به پزشک زنان مراجعه کردم تشخیص عفونت دادن پاپ اسمیر انجام شد و نتیجه ascus بود دکتر تست hpv از من گرفتن که منتظر جواب هستم و گفتن زخم هم داری . با توجه به اینکه من هیچ گونه علامتی از hpv ندارم آیا ممکنه گرفته باشم؟ من فقط دو سال با قرص جلوگیری کردم و اولین بارم هست تست پاپ اسمیر و ازم گرفتن. خیلی نگرانم چون دکتر درست راهنمایی نمیکنه فقط میگه بیا تست بده. آیا با توجه به عفونت و قارچی که داشتم امکان داره نتیجه پاپ اسمیرم به خاطر اون بوده باشه ؟

پاسخ مدیر 1398/07/10

جواب: روی همون نمونه لیکوئید بیس تست HPV انجام دهید و اگر نتیجه مثبت شود کولپوسکوپی کنید.

سوال 1398/07/08

سئوال: با سلام‌من‌۲ هفته پیش یه دوره آنتی بیوتیک تمام کردم و دچار خارش و سوزش ناحیه تناسلی و واژن شدم هفته پیش چهار روز قبل از عادت ماهیانه به پزشک زنان مراجعه کردم تشخیص عفونت دادن پاپ اسمیر انجام شد و نتیجه ascus بود دکتر تست hpv از من گرفتن که منتظر جواب هستم و گفتن زخم هم داری . با توجه به اینکه من هیچ گونه علامتی از hpv ندارم آیا ممکنه گرفته باشم؟ من فقط دو سال با قرص جلوگیری کردم و اولین بارم هست تست پاپ اسمیر و ازم گرفتن. خیلی نگرانم چون دکتر درست راهنمایی نمیکنه فقط میگه بیا تست بده. آیا با توجه به عفونت و قارچی که داشتم امکان داره نتیجه پاپ اسمیرم به خاطر اون بوده باشه ؟

پاسخ مدیر 1398/07/08

جواب: احتمال اش است ولی بهتر بود که تست HPV روی همون نمونه پاپ اسمیر (بشرط آنکه به روش لیکوئید بیس گرفته شده بود) انجام می شد. اگر تست HPV منفی شد باید ببینید زمانی ارزش دارد که فاصله بین نمونه گیری اول تا دوم حداقل 8 هفته شده باشد وگرنه مجبوریم تست مجدد بعد از 8 هفته از نمونه برداری دوم بدهید. اگر مثبت شد نتیجه اش را برایم بنویسید. عامل دو سوم ASCUS ها ویروس HPV می باشد و یک سوم آن ناشی از سایر عفونت ها است.

سوال 1398/07/08

سئوال: با سلام من 32 سالمه و همسرم 41. یک ivf داشتم و جنینهام از بدنم دفع شد. دکترم برام یکسری ازمایش نوشت که توش باکتری کالامیدیا داشتم و عدد آن 30 و خرده ای بود. بعد برای من و شوهرم ازمایش hpv با pcr نوشتن. جواب ازمایش من منفی شد برای همسرم مثبت شد با تیپ 66. از وقتی جوابو دیدم خیلی نگران و استرس دارم. باید به چه متخصصی بریم و ایا میتونیم بچه دار بشیم؟ ایا تا پایان عمر ایم ویرورس باقی می مونه؟ درمانش چجوریه؟ ببخشید که سوالام زیاد شد.

پاسخ مدیر 1398/07/08

جواب: خیلی نگران نباشید ، هر دویتان واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در این مقاله بدقت توجه کنید.

سوال 1398/07/08

سئوال: سلام من ویروس اچی پی وی نوع 52 رو دارم و 81 کولوپوسکپی هم کردم 52 رو تایید کرد همراه با عفونت دهنه رحم همسرم هم تست داد در آزمایشگاه نیلو نوع هرودش low risk بوده میخواستم بدونم احتمال اینکه من از همسرم گرفته باشم بیشتره یا ایشون از من؟ و فقط دکتر شربت ایمونس تجویز کردن و ورزش ....کفایت میکنه؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/07/08

جواب: خیر مشخص نمی شود. به نکات ذکر شده در این مقاله بدقت توجه کنید.

سوال 1398/07/06

سئوال: با سلام من برای تشخیص hpv در همدان ازمایشگاه ازم خون گرفت و ۶ روز بعد مثبت گزارش شد و نوع ان 52 مشخص شده است.ایا hpv از طریق ازمایش خون مشخص میشه و میشه تایپ اون رو معلوم کرد ؟ ۷۰۰ تومن هم هزینه گرفتن

پاسخ مدیر 1398/07/06

جواب: بله ولی خیلی ارزش بالینی ندارد.

سوال 1398/07/06

سئوال: سلام در مورد نحوه تهیه و انجام واکسیناسیون hpv بیشتر توضیح میدید ؟

پاسخ مدیر 1398/07/06

جواب: براتون نام و شماره تماس شرکت وارد کننده گارداسیل را پیدا می کنم.

سوال 1398/07/05

سئوال: با سلام. خانمی ۳۳ ساله هستم.آ زمایش پاپ اسمیرم نرمال بوده. و آزمایش hpv نوع۵۶٬۵۹٬۶٬۱۱٬۴۲٬۶۲/۸۱ مثبت شد. بلافاصله واکسن گارداسیل زدم. الان که نوبت دوم واکسنمه متوجه شدم که انتهای زبونم پر از زگیل شده و درد در ناحیه گلو دارم. متاسفانه عین همین ضایعه ها رو هم رو زبون دخترم که هفت سالشه دیدم. آیا خطری دخترمو تهدید میکنه؟ باید چکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: بعید است بطور همزمان این همه ژنوتایپ مثبت داشته باشید به احتمال زیاد با کیتی که FDA approved نیست تست انجام شده است. نگران نباشید و با رعایت نکات این مقاله سعی کنید که سیستم ایمنی تان را قوی کنید و هر سه دوز واکسن را خودتان بزنید و 9 سالگی هم دختران این واکسن را بزند.

سوال 1398/07/03

سئوال: با سلام و تشکر از پاسخگویی شما . من چند روز پیش آزمایش پاپ اسمیر به همراه آزمایش hpv انجام دادم . در آزمایش hpv ژنوتیپ 16 و 53 مثبت گزارش شده . من خیلی نگران و مظطرب هستم . آیا درمانی برای این ویروس وجود دارد ؟ آیا باید کولپوسکوپی انجام دهم ؟ چقدر احتمال ابتلا به سرطان دهانه سرویکس وجود دارد ؟ ایا روشی هست که متوجه شویم چه زمانی ویروس وارد بدن شده است ؟

پاسخ مدیر 1398/07/03

جواب: نگران نباشید کولپوسکوپی کنید و اگر جوابش نرمال بود تا یک سال باید به روش های موجود در مقاله فوق دقت کنید و اگر هم عفونت ناحیه واژن و یا دهانه رحم دارید به خوبی درمان کنید و بعد از یکسال مجدد این دو آزمایش (پاپ اسمیر و HPV) انجام شود.

سوال 1398/07/01

سئوال: سلام. اچ پی وی نوع ۵۶، و پاپ اسمیر نرمال، نیاز به آزمایشهای بعدی داره؟ بیمار باید چی کار کنه؟

پاسخ مدیر 1398/07/01

جواب: به نکات ذکر شده در مقاله فوق دقت کنید و در صورت امکان واکسن هم بزنید و یک سال بعد مجدد این دو تست را انجام دهید.

سوال 1398/06/30

سئوال: نتیجه آزمایشم positive for high risk -risk HPV -35 genotype است و تست پاپ اسمیرم negative for koilocytosis شده. میشه راهنماییم کنید ؟

پاسخ مدیر 1398/06/30

جواب: یک سال بعد مجدد این دو تست را انجام می دهید اگر HPV منفی شد و پاپ اسمیر هم هنوز نرمال باشد ، آنوقت سه سال بعد مورد بررسی مجدد قرار می گیرید.

سوال 1398/06/29

سئوال: سلام. وقت بخیر. ممنون برای وقتی که میزارید. شوهر من مبتلا به hpv هست و دو بار هم لیزر کرده ولی باز زگیل ها برگشتن. من دکتر رفتم آزمایش hpv برام نوشت. تو برگه آزمایش نوع پذیرش به این صورت نوشته شده: DNA Extracti HPV Genotyp این آزمایش نوع ویروس رو مشخص می کنه؟یا اینکه فقط مشخص میکنه مبتلا هستم یا خیر؟ چقدر جواب تست دقیقه؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ مدیر 1398/06/29

جواب: بله نوع ویروس مشخص می شود ، اگر هم روش آزمایش شما FDA approved باشد می شود بالای 99% به نتایج اش اطمینان داشت.

سوال 1398/06/27

سئوال: سلام، من خانم ۳۱ ساله ای هستم‌ که ۵ ساله ازدواج کردم اولین رابطه ام با همسرم بوده و هیچ رابطه ی دیگه ای نداشتم و همسرم هم همین طور،۳ سال پیش متوجه وجود زگیل‌ در ناحیه تناسلیم‌ شدم به دکتر مراجعه کردم، تست پاپ و Hpv, انجام‌ شد هر دو نرمال و منفی بود، بعد از انجام کرایو و فریز زگیل ها از بین رفتند،و هر سال تست پاپ انجام دادم نرمال بوده، الان بعد از ۳ سال متوجه ضایعه های دیگری در داخل واژنم شدم، دوباره آزمایش Hpv و پاپ دادم در آزمایشگاه نیلو، خیلی نگرانم از جواب آزمایش، امکان مثبت شدن تست هست؟ در ضمن ما به صورت ارثی دچار زگیل در تمام نواحی بدن میشم، و طبق آزمایشات انجام شده سیستم ایمنی پایینی داریم، میشه لطفا راهنمایی کنید که آیا زدن واکسن در این سن می تونه موثر باشه؟ چون من شنیدم تا سن ۲۶ سالگی واکسن باید زده بشه و بعد واکسن احتمال‌‌ ابتلا‌ صفر میشه؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/27

جواب: نگران نباشید جوابتان آماده شد برایم بنویسید و ثانیاً حتماً هم واکسن بزنید. سن 26 سال برای کشورهایی گفته می شود که واکسیناسیون ملی دارند نه برای کشور ما که نداریم و زیر 10% جامعه زنانمان این واکسن را می زنند.

سوال 1398/06/26

سئوال: سلام اگر فردي ٧ نوع هاي ريسك اچ پي وي رو داشته باشه چي مي شه؟

پاسخ مدیر 1398/06/26

جواب: بعید است و به احتمال زیاد با یک روش Non FDA Approved بررسی شده است.

سوال 1398/06/25

سئوال: سلام اگر تو پاپ اسمیر آسکوس اعلام بشه و اچ پی وی هم مثبت باشه از نوع پر خطر این به این معنی هست که درگیری با ویروس حتما در گذشته دور بوده؟ چون من رابطه ای رو که بهش مشکوک هستم و به نوعی پر خطر محسوب میشه حدودا مربوط به ۹ ماهه پیش هست. آیا ممکنه در عرض همین مدت پاپ اسمیر آسکوس ناشی از اچ پی وی رو نشون بده؟

پاسخ مدیر 1398/06/25

جواب: خیلی بعید است چرا که در اثر HPV احتمال تغییرات سلولی به سالیان سال کشیده میشود. از طرفی فقط دو سوم موارد آسکوس ناشی از HPV می باشد و یک سوم موارد مربوط به سایر عفونت ها می باشد که بهتر است تحت آزمایشات دقیقتری قرار بگیرید.

سوال 1398/06/25

سئوال: سلام من ۲ هفته پیش ازمایشگاه نیلو ازمایش hpv دادم زده منفی و پاپ اسمیرمم منفی در صورتی که همسرمم تو ازمابشگاه نیلو ازمایش داد نوع ۶ ۳۱ داشته چطور برا منو زده منفی نیلو ازمایشش اشتباه میشه مثبت باشه اشتباه کرده باشن گفتن منفیه بعد همسر دوباره رفت یه ازمایشگاه دیگه که اونجام بهش ج دادن ۳ نوع دیگه که اصلا تو ازمایشگاه نیلو این نوع نزده بود براش برا همین میگم برا منو اشتباه کرده

پاسخ مدیر 1398/06/25

جواب: در یک رابطه جنسی معمولاً آقایان زودتر از خانمها درمان می شوند و تست شان منفی می شود ولی خانمها زمان بیشتری برای پاکسازی نیاز دارند. امکان اشتباه با توجه به FDA approved بودن متد آزمایش خیلی بعید است.

سوال 1398/06/23

سئوال: سلام من يك خانم ٢٩ ساله هستم من اچ پي وي دارم در جواب پاپسميرم در تاريخ ١١/٦/٩٧شما گفته بوديد كه كولوكسكوپي دادم سين ١بود . بعد من معاينه شدم پيش سه دكتر ديگه كه ميگفتن چيزي كه ما ميبينيم با جواب ازمايش يكي نمي باشد كه دوباره ازمايش باز خواني شد و cin1 تاييد شد دوباره و امروز بد از يك سال كولپو شدم براي ازمايش سيريكس دوباره و من خودم توي مانيتور ديدم كه خيلي پيش روي داشته است ساعت ١١و ساعت ١رو نمونه گرفتن .نگراني من براي اين است كه چرا هيچ درماني نيست براي اين موضوع بايد همين طور زائه بمونه تا پيشروي كنه؟و اين كه من زگيل در اوردم دوباره در داخل لوله رحم و دكتر گفت بالاتر هم هست از نظر دكترم هيچ دستي به زگيل ها نزنم چون دوباره در مياد من واقعا نمي دونم بايد چه كار كنم اگر اچ پي وي خوب بشه سين ها هم از بين ميرود ؟ شما نظرتون چيست ؟ دكتره خوبي ميشناسيد به من معرفي كنيد ؟

پاسخ مدیر 1398/06/23

جواب: جواب پاتولوژی چی را نشان داده است. آیا همان CIN I است و یا نه پیشرفت کرده ، این خیلی مهم است. واکسن زده اید یا خیر. بهتر است بزنید تا از بروز موارد دیگر ژنوتایپ های دیگر جلوگیری کند.

سوال 1398/06/23

سئوال: سلام من چند وقت پیش متوجه یه ضایعه شبیه به زگیل در ناحیه داخل ران شدم .ضایعه یک دانه است و در حد چن میلی متر. که می تونه شبیه به زگیل باشه. بعد از آن تستHPV و پاپ اسمیر دادم که منفی بود. می شود انسان زگیل داشته باشه و تست یرای نوع کم خطر و پر خطر منفی باشه؟

پاسخ مدیر 1398/06/23

جواب: نمونه گیری از خود ضایعه زگیل مانند گرفته شده است؟

سوال 1398/06/22

سئوال: سلام ببخشید جایی که قهوه گانودرما مورد تائید داشته باشن میشناسین؟

پاسخ مدیر 1398/06/22

جواب: متاسفانه خیر

سوال 1398/06/21

سئوال: با عرض سلام‌ ممنون بخاطر وقت گرانبهاتون‌که به ما تعلق میدهین اگر میشه راهنماییم کنید من خارج از ایران زندگی میکنم و خیلی استرس دارم نگرانم،من دوهفته پیش تست اچ‌پی وی دادم مثبت بود، مدل ۱۶ و ۱۸ منفی بود ولی نوشته شده تو آزمایشم اچ پی وی مثبت گروه ۱۲ منظور از گروه ۱۲،۳۱ تا ۶۸ هست نوشته شده فکر کنم،دکترم گفت اصلا چیزی نیست نگران‌نباش تو‌سالهاست هر ۶ ماه تست پاپسمیر انجام میدهی و خوب است،برای من سوال پیش اومده یعنی این۱۲ تیپ همه فعال است در بدن من ؟یا هنوز تیپش مشخص نشده؟من چون تصادف شدید کردم،الان شونه و زانوم رو عمل کردم دکتر گفت کمی بهتر شدی واکسن بزن،من خیلی نگران هستم اورال سکس هم داشته ام الان‌خیلی مدت نزدیک به یک‌ماه است سوزش خارش و خشک شدگی گلو‌دارم دکتر میروم میگویند چیزی نیشت باکترییای است خیلی نگران هستم من سی ساله هستم،لطفا راهنمایم کنید،ممنونم از لطفتون

پاسخ مدیر 1398/06/21

جواب: اینقدر نگران نباشید. اولاً نحوه پیگیری other high risk HPV ها دقیق مثل روندی است که برای شما در نظر گرفته شده است اگر پاپ اسمیر نرمال است 6 الی 12 ماه بعد مجدد co-test (انجام همزمان پاپ اسمیر و HPV) انجام می شود اگر منفی شد و پاپ اسمیرتان هم نرمال بود 2 سال بعد مجدد کنترل می شوید. اگر هنوز مثبت باقی بماند نیازمند کولپوسکوپی می باشید. تعداد HPV هم در این گروه مشخص نمی شود که آیا فقط یک تایپ مثبت شده و یا بیشتر از یک تایپ و اهمیتی هم ندارد. سعی کنید در اولین فرصت ممکن واکسن بزنید و اگر خارج از ایران هستید واکسن های نه گانه را به جای چهارگانه بزنید.

سوال 1398/06/21

سئوال: سلام خسته نباشید من سال گذشته تست اچ پی وی دادم تایپ ۱۸ و ۳۵ پازتیو بود و دکتر سریعا کولپوسکوپی کردن و گفتن همه چیز اوکی هست و برو سال دیگه بیا! امسال بعد از ۱۸ ماه رفتم چکاپ که تایپ ۱۸ و ۳۵ نگاتیو شده بودم و بجاش تایپ ۵۲ پازتیو بودم با پاپ نرمال ! حالا اقای دکتر من ۳۴ سالمه و متاهل و همسرم اهل رابطه خارج از کانون خانواده نیست پس این تایپ ۵۲ از کجا اومده دکتر ازمایشگاه گفت یا شما یا همسر رابطه ای داشتید که یک تایپ جدید گرفتید ! سوال بعد الان باید کولپوسکوپی کنم ؟؟؟؟ اچ پی وی ۵۲ با پاپ نرمال ؟؟؟؟؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/06/21

جواب: نگران نباشید روش های FDA approved قادر به تعیین ژنوتایپ نیست و بنابراین در روش هایی که این تاییدیه را ندارد امکان چنین جوابی وجود دارد. نیاز به کولپوسکوپی ندارید.

سوال 1398/06/18

سئوال: سلام ممنون از پاسخ های کامل تون و اینکه از نگرانی درمون میارید من سه چهار هفته پیش دچار. تبخال تناسلی شدید شدم دهنه رحمم چون ملتهب بود دکتر برام پاپ اسمیر و hpv هم نوشت پاپ اسمیر نرمال بود ولی hpv فقط تیپ ۵۷ کم خطر مثبت بود من تو اکثر آزمایشات دیذم اصلا این تیپ رو اندازه نمیگیرن من اصلا ضایعه ای هم ندارم دکتر منو خیلی ترسوند گفت این کم خطره ولی ممکنه نوع پرخطرشم بگیری من میخوام ازدواج کنم اما همسرم hpv نداره من از دیروز شزبیت ایمونس و قرص پاورفیت گرفتم اما خیلی استرس گرفتم ممکنه این ویروس بدون زدن زگیل دفع بشه؟ کی دوباره تست hpv بدم؟ مسیول آزمایشگاه بهم گفت تبخال شدید داشتی سیستم ایمنیت ضعیف شده نباید الان تست میدادی ایشالا چندماه بعد منفی میشه توروخدا بگید برای همسرم مشکلی ایجاد نمیکنه؟ سه ماه دیگه مراسم ازدواج مونه اون خیلس پسر پاکیه و. نگرانم از من ویروسو بگیره یاضایعه ای بزنه

پاسخ مدیر 1398/06/18

جواب: مهم این است که طی یک دوره هشت الی 24 ماه احتمال پاک شدن شما وجود دارد و در این مدت باید تلاش کنید با تقویت سیستم ایمنی و کمتر کردن سکس زودتر به بدن در پاکسازی آن کمک کنید.

سوال 1398/06/17

سئوال: باسلام لطفا، خواهشا منو از نگرانی در بیارید من و همسرم مبتلا به اچ پی وی مثبت هستیم روی آلت تناسلی همسرم زگیل در اومد اما برای من هیچ نشونه ای نداشت رفتم آزمایش دادم تیپ ۱۶ بود بعد از پاپ اسمیر من رو فرستادن کلپوسکوپی و دکتر اونجا بعد ازنمونه برداری گفت که هیچ چیز مشکوکی نیست اما با این حال من همیشه عفونت دارم و ترشحات بد بو ومداوم دارم خیلی میترسم از طرفی یک سالی هست که صدام فرق کرده وانگار گرفته رابطه دهانی هم داشتم میترسم که در گلوم زگیل در اومده باشه و سرطان گلو یا رحم بگیرم خیلی استرس دارم واکسن رو بعداز مبتلا شدن زدم اما انگار دیر زدم به نظرم وقتی ویروس تو بدنم باشه واکسن کاری نمیتونه کنه چون هی تو نت سرچ میکنم و میگن نوع۱۶نوع پرخطره زندگیم شده غصه خوردن دکترمم فقط قرصای ویتامین سی میده به نظرتون چه قرصی استفاده کنم تا از بین بره اصلا از بین میره؟ توروخدا جوابمو کامل بدین.ممنونم ازشما

پاسخ مدیر 1398/06/17

جواب: اینقدر نگران نباشید ، اولاً توصیه می کنم طبق صلاحدید پزشکتان یک دوره یک الی دو هفته ای هیچ آنتی بیوتیکی نخورید و سپس یک کشت و دید مستقیم از ترشحات مجرا برای باکتریهای هوازی، قارچ ها و غیره به همراه PCR برای پانل کامل STDs انجام دهید. بر مبنای جواب این ها درمان اختصاصی و موثر به همراه تامین فلور نرمال واژن (لاکتوباسیل ها) را انجام داده . در صورت درمان موثر عفونت های ناحیه سرویکس HPV هم محیط مناسبی برای رشد پیدا نمی کند و به همراه تقویت سیستم ایمنی (طبق نکات ذکر شده در مقاله فوق) به راحتی می توانید این ویروس را از بدنتان پاک کنید.

سوال 1398/06/16

سئوال: با سلام من نفر آخر هستم ک با وجود تزریق واکسن تایپ 16 رو گرفتم، فرمودین که تست هارو براتون بفرستم. امکانش هست ایمیلتون رو بدید که براتون ارسال کنم؟ با تشکر مهسا

پاسخ مدیر 1398/06/16

جواب: برایتان یک ایمیل فرستادم

سوال 1398/06/13

سئوال: سلام من 26 سالمه و 2 سال پیش زیگیل تناسلی زدم و تست دادم دیدم تایپ 6 و 44 رو دارم. دیکه تا یه مدت طولانی رابطه نداشتم و فورا واکسن گارداسیل رو تو سه نوبت زدم اون موقع 24 سالم بود بعد از اینکه سیستم دفاعیم قوی شد دیگه هیچ اثری ازشون ندیدم. حالا چند وقت پیش که رابطه داشتم دوباره واسه اطمینان تست دادم و متوجه شدم تایپ 16 رو گرفتم. سوالم اینه که مگه واکسن گارداسیل از 4 تا تایپ اصلی 6،12،16،و 18 محافظت نمی کنه؟ پس چه جوری من مبتلا شدم؟ تست پاپ اسمیرم Negative بود. لازمه کولپوسکوپی هم بدم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: روی برگه جواب ببینید که روش انجام تست FDA approved است یا خیر اگر روش انجام اش را برایم بفرستید بهتر می توانم کمکتان کنم.

سوال 1398/06/13

سئوال: با سلام و عرض احترام بنده پارسال دوتا ویروس 31& 56 ام فعال بود امسال که دوباره دادم . ویروس 45 فعاله ایا میشه ویروس تبدیل به نوع دیگه ای بشه ؟؟؟ و ایا این پرخطرتر از ویروس سال قبل می باشد ؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: دو فرضیه ممکن است یا نتیجه آزمایش مشکل دارد و یا اینکه بدنتان دو ویروس قبلی را پاکسازی کرده و در یک رابطه دیگر ویروس جدید وارد بدنتا شده است.

سوال 1398/06/13

سئوال: سلام وقتتون بخیر من۲۳سالمه و مرد هستم چند وقته حدود ۳ماه ۳عدد ضایعه خیلی خیلی ریز اطراف مقعدم مشاهده کردم و بعد از یکم تحقیق فهمیدم زیگیل میتونه باشه و با توجه به این که قبلا(۲سال پیش) زیگیل روی دستم دیده بودم این ها هم همون شکلی هستن و شبیه زیگیل چیکار باید انجام بدم تو‌این‌ مرحله واکسن مفید هست؟ واینکه چرا تو ناحیه تناسلیم ظاهر نشده لطفا راهنمایی کنید من ازدواجم رو به خاطر همین موضوع فعلا به تعوق انداختم چیکار باید بکنم

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: نگران نباشید ، درمان اش برداشتن آن است و سعی کنید حتماً واکسن بزنید (برای جلوگیری از بروز زگیل های بیشتر در آینده)

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام. من خانم 34 ساله هستم. نتیجه تست HPV ام به 4 تا Genptype 33(HR), 68(HR), 53 (pHR), 40 (LR) بوده. آزمایش در تاریخ 2 شهریور در آزمایشگاه آرژانتین گرفته شده. اولین رابطه ام مهر ماه سال گذشته بوده. مشکل زائده فیزیکی قابل مشاهده ندارم، دکتر متخصص ام هم در معایناتشون مشکل پاتوبیولوژیکی در داخل واژن و یا دهانه رحم مشاهده نکردن و آزمایش HPV رو به اصرار خودم جهت چک آپ برام نوشتن. ترشحاتم هم کاملاً نرمال هست. بهمن ماه سال گذشته تست پاپ اسمیر دادم و نتیجه نرمال بوده. واکسن گارداسیل هم زدم که نوبت سوم اش خرداد ماه امسال بود. آیا امکانش هست که این GenoType ها بدلیل واکسن مشاهده شده باشن؟ من چه اقدامی باید بکنم الان؟

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: نگران نباشید به احتمال زیاد مشکلی در فرآیند تست صورت گرفته است ، 3 ماه بعد مجدد تست تکرار شود و بخواهید به یک روش FDA approved انجام شود.

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام جناب دکتر همسر بنده ب بیماری hpv low دچار شده خواستم بدونم خطرناکه یا خیر واینکه روش درمان چگونه هست. خودش خیلی ترسیده خواهشا راهنمایی کنید🌷

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: هیچ جای نگرانی ندارد و فقط با برداشتن آن درمان اش کنید. و در صورت امکان هر دویتان هم واکسن بزنید.

سوال 1398/06/11

سئوال: سلام ممنون از زمانی که می گذارید من خانم ۳۵ ساله هستم من در حال درمان بارداری در صارم بودم ۲ سال بود اخرین مرحله عکس رنگی داخل رحم هم دادم تا اینکه یکی از دوستای نزدیکم که لباسهای من هم مصرف می کرد متوجه شدم مبتلا به این ویروس شده من هم سریع پا اسمیر دادم منفی بود ولی تاکید بر hpv دادم مثبت بود نوع ۳۹ کلو سکوپی هم کردم ولی از جوابش می ترسم نرفتم بگیرم توی این دو ماه هم سکس و قطع کردم و داروی ولوومن نوع ایمنی بدن مصرف کرم روزی یکی خوردم و یکی شیاف واژینال کردم ترشحاتم بطور کامل قطع شده و داخل واژینال صاف و نرم صیغلی شده و البته و inmusense و پاورقیت هم گرفتم مصرف می کنم و قرص از امازون سفارش دادم Healing Power Vanish HPV Immune Support Supplements 1450mg - Premium Shiitake Mushroom Capsules - Pure Shiitake Mushroom Extract & Red Marine Algae Supplements - Immune System Booster - 60 Capsules راستیش من دیگه خیلی می ترسم از جواب دکتر و با همسرم دچار مشکل شدیم اون به من و من به اون در ته قلبون شک پیدا کردیم دنیا جهنم شده برامون می خوام بدونم بارداری برام خطرناک هست ؟؟تا چه مدت؟؟فقط این ویروس از رابطه جنسی هست؟متاسفانه سیگاری هستم ،ولی تو این سن رسیدم حتی عفونت زنان هم نمیگرفتم ،اختلاف داریم سکس هم نداریم دیگه از ترسم دکتر جواب کولوسکوپی رو هم نمی تونم بگیرم امادگی ندارم زندگیمون هم خراب شده و هم من حالت روحی و روانی مناسب ندارم برای ادامه زنگی حتی از بارداری می ترسم که این پیشرفت کنه تمام سایتها رو می خونم فقط قرص و دارو می گیرم زندگی برام حس می کنم تموم شده حس می کنم ایدز گرفتم دانشگاهم رو هم ول کردم کمک کنید من و خواهش می کنم چطور گرفتم حالا چی میشه از جواب ازمایش می ترسم ولی هر روزم و فکر می کنم و شکمجه گاه شده التماس دارم کمک کنید شاید باید برم روانشناس نظرتون برام مهم هست

پاسخ مدیر 1398/06/11

جواب: تو رو خدا اینقدر نگران نباشید من یک مقاله جدید در باره این ویروس دیروز در سایت گذاشتم (به نام مروری بر آخرین دستورالعمل تشخیص ، پیشگیری و مدیریت HPV). آن را دقیق بخوانید ، این ویروس شیوع اش اینقدر زیاد است که تقریباً همه افراد در طول دوران فعالیت جنسی شان این ویروس را می گیرند. بدن هم به راحتی در بیش از 90% موارد آنرا پاک می کند. واکسن بزنید و یک سال بعد مجدد تست را انجام دهید. مطمئن باشید که پاک می شود.

سوال 1398/06/06

سئوال: با سلام خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون ...من یه ماه پیش ازمایش پاپ اسمیر دادم جواب نرمال بوداما بعداز اینکه متوجه زگیل شدم بعداز رفع ضایعات ازمایش hpv دادم که در ضمن شب قبل از ازمایش رابطه داشتم جواب ازمایش نوع ۶ و ۳۹ تشخیص داده شد پزشک پیشنهاد دادن کولپوسکوپی دادن ..تو کامنتهای قبلی فرموده بودید اگه پاپ اسمیر نرمال نباشه باید این ازمایش رو انجام داد خواستم بدونم الان من باید انجام دهم یا نه ...و اینکه از وقتی متوجه این مشکل شدم رابطه جنسی رو قطع کردم همسر من هیچ ضایعه ای ندارن و منم درمان کردم ایا من میتونم رابطه جنسی رو باهاشون ادامه بدم یا نه...

پاسخ مدیر 1398/06/06

جواب: طبق گایدلاین ASCCP زمانی ما در Other high risk HPV ها کولپوسکوپی انجام می دهیم که نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد ولی بهتر است با پزشکتان مشورت کنید شاید ضایعه ای در ناحیه دهانه رحم دیده اند که خواسته اند خاطرشان جمع شود.

سوال 1398/06/06

سئوال: سلام اول از همه میشه اسم نشون ندید. من دیشب جواب ازمایشم اومد دکتر گفت ریسک hpv66هست من نمیدونم خطر داره یا نه فقط گفت واکسن بزن خطری نداره کلا نگرانم باید چکارکنم

پاسخ مدیر 1398/06/06

جواب: اگر پاپ اسمیرتان نرمال است یک سال بعد مجدد باید cotest انجام دهید و اگر غیرطبیعی بود باید کولپوسکوپی شوید. واکسن هم حتماً بزنید.

سوال 1398/06/03

سئوال: سلام وقت بخیر . من در آزمایشگاه شما آزمایش hpv دادم و چون سه روز از عادت ماهنم میگذست نمونه خونی بود و از خانمی که آزمایش رو انجام میدادن پرسیدم گفت اشکالی ندارد . جداب پاپ اسمیرم نرما بودو جواب آزمایشم همه نوع های پر خطر منفی بود .ولی روی آلت تناسلی همسرم سه تا دونه زگیل خیلی ریز وجود داره . ما پنج ماه که ازدواج کردیم . دلیل چی میتونه باشه ... ممکن هست من مبتلا باشم و تست اشتباه باشه یا اینکه همسرم از نوع کم خطر رو داره و باتوجه به اینکه ازمایشگاه شما فقط نوع پر خطر رو نشون میده برای من رو نشون نداده ... خیلی نگرانم . ممنون از پاسخگوییتون .

پاسخ مدیر 1398/06/03

جواب: طبق گایدلاین ASCCP به منظور غربالگری کانسر دهانه رحم ما فقط نیاز به دانستن ابتلا فرد به انواع پرخطر HPV هستیم. انواع کم خطر هیچگونه ارزشی در این غربالگری نداشته چرا که فقط این انواع ایجاد زگیل و یا وارت می کنند که درمانش هم فقط برداشتن آنها به انواع مختلف است. ممکن است شما نوع کم خطر را داشته باشید که هیچ ارزشی برای ما جهت پیگیری کانسر دهانه رحم ندارد.

سوال 1398/06/03

سئوال: سلام خسته نباشید من یک انوم ۳۰ساله چند وقت پیش یدونه زیگیل داشتم ک دکتر پوستم دارو داد رفع شد و کلا دیگه ندیدم.سوالم اینه ک من حتما اچ پی وی دارم؟؟یا باچه آزمایشی میتونم چک کنم ودر ضمن من باکره هستم پاپ اسمیرو از افراد باکره میگیرن؟؟بعد چجوری کلا ریشه کنش کنم از بدنم ممنونم

پاسخ مدیر 1398/06/03

جواب: بعید است ولی اگر سابقه تماس جنسی دارید با سوآب از ترشحات واژن تا نزدیکی پرده بکارت می توان نمونه گرفت و چک نمود که بهتر است یک پزشک زنان نمونه را بگیرد.

سوال 1398/06/01

سئوال: سلام تفاوت نمونه گیری اچ پی وی طبقFDAبا سایر روش ها در چیست؟ چقدر احتمال مثبت بودن کاذب در روش غیر از اف دی ای هست؟ ۳-نتیجه آزمایش اچ پی وی توسط متخصص زیر دستگاه خونده میشه یا جواب را مستقیم دستگاه میگه؟ با تشکر

پاسخ مدیر 1398/06/01

جواب: نوع نمونه گیری فرقی نمی کند ولی باید روش اندازه گیری مورد تایید FDA باشد.

سوال 1398/05/31

سئوال: سلام تشکر از وقتی که میزارید من بندرعباسم هستم فروردین ۹۸تو بیمارستان صارم خانمم تست پاپ و اچ پی وی داد، آزمایش پاپ مشکلی نداشت و منفی بود اما آزمایش اچ پی وی تیپ ۱۸ بود ۱-هر چی تماس گرفتم صارم به من نگفتن آزمایش طبق FDAهست یا نه فقط گفتن دستگاه هامون جدیده. ۲-همسرم باید چیکار کنه ؟ترشح یا مورد خاصی در رحمش نیست آیا فعلا نیاز به کلپوسکپی دارد؟ ۳-آیا صارم طبق FDA هست?

پاسخ مدیر 1398/05/31

جواب: تا اونجا که اطلاع دارم دو تا سه مرکز بیشتر این تست را به روش FDA نمی گذارد ولی به هر حال باید طبق این جواب کولپوسکوپی انجام دهید.

سوال 1398/05/31

سئوال: با سلام خانمي ٣٠ ساله هستم چندوقت پيس تست پاپ اسمير و hpv انجام دادم نتيجه تست پاپ اسمير منفي بود ولي hpv مثبت بود واز نوع H_R 58 بوده به شدت نگران هستم و نميدون آيا همسرمم اي مشكلو داره يا نه

پاسخ مدیر 1398/05/31

جواب: به هر حال کاندید انجام کولپوسکوپی هستید.

سوال 1398/05/30

سئوال: باسلام وتشکر .من 28 سالمه ویک فرزند دارم جواب پاپ اسمیر اچ پی وی (cin1) علامت خورده بود که بعد از مراجعه به پزشک کولپوسکوپی انجام دادم نمونه 3,6,12که جواب 12این chronic cervicitis with focal low grade dysplasia(cin1بود ممنون میشم جواب رو بهم بدین تااز نگرانی دربیام .ی دکتر بهم دارو برا عفونت داد.ی دکتر گفت باید سریع رحم رو برداری.

پاسخ مدیر 1398/05/30

جواب: مقاله ای در مورد نحوه فالوآپ CIN I در همین سایت داریم بخوانید و نگران نباشید. یکسال بعد با Cotest پیگیری می شوید اگر HPV منفی و پاپ اسمیر نرمال بود سه سال بعد مجدد Cotest می شوید. اگر آن هم منفی بود روتین غربالگری هر سه سال یکبار برایتان انجام می شود.

سوال 1398/05/28

سئوال: سلام مجدد من 6 ماه هست كه hpv low grade type 16-18-45 دارم پپ اسمير دوباره همون جواب بوده شروع كردم به تقويت سيستم ايمني بدنم و قرص probiotic women's ميخورم ٢ تا سوال داشم ١.چند درصد امكانش هست ويروس از بين بره ? ٢.دكتر پوستم براي صورتم accutane تجويز كرده مي خواستم بدونم خوردن اين قرص اختلالي در روند بهبود اين ويروس ايجاد ميكنه يا نه م رسي

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: چون سه تا ویروس بطور همزمان دارید امکان حذف اش کمتر می شود ولی بعید نیست و تقویت سیستم ایمنی را ادامه دهید. 2- ترجیحاً با توجه به عوارض این دارو مصرف نشود.

سوال 1398/05/28

سئوال: سلام من 9 ماه پیش آزمایش پاپ اسمیر دادم و دکتر گفت بعضی سلولهای دهانه رحم غیرطبیعی هستن اما به مقدار کم. بعد کولپوسکوپی انجام شد و تست اچ پی وی که نمونه گرفتن. نتیجه نوع 16 رو نشون میداد. دکتر پیشنهاد داد واکسنهای سه گانه بزنم و همچنین ژل واژینالی رو توصیه کردن که باید به مدت 6 ماه استفاده میکردم بعلاوه یه نوشیدنی که به تقویت سیستم ایمنی کمک میکنه. ازم خواستن 6 ماه بعد دوباره تست رو تکرار کنیم. کردیم و نتیجه باز همون سلولها رو نشون داده و بدنم ویروسو پاک نکرده. البته سلولها پیشرفتی نداشتن اما کم هم نشدن. الان من چکار باید بکنم؟ بیشتر صبر کنم تا ویروس پاک بشه یا مجبورم اون سلولهای غیرطبیعی رو با جراحی بردارم؟ اگر جراحی کنم یعنی 100% رفع شده و دیگه خطری نیست؟ و برای زایمان و رابطه جنسی چه اثری داره؟ ممنونم پیشاپیش.

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: با صلاحدید پزشکتان یک دوره شش ماهه دیگر هم صبر کنید و مجدد cotest انجام دهید.

سوال 1398/05/25

سئوال: سلام. ببخشید برای تشخیص زگیل تناسلی دهانی در صورت نبود زگیل آزمایشی هست؟؟

پاسخ مدیر 1398/05/25

جواب: در بعضی از مقالات نمونه از بوکال (مالیدن سوآپ و یا گوش پاک کن به حفره داخلی دهان و همچنین ترشحات بزاق دهانی) و ارسال آن به آزمایشگاه و استفاده از کیت های دستی PCR این تست را ریپورت می کنند ولی فاقد هر گونه تاییدیه از مراکز علمی می باشد.

سوال 1398/05/25

سئوال: من مبتلا به hpv تایپ ۱۶ و ۶۶ هستم ،۲۶ سالمه مطمئنم که نزدیک ۱ سال هست که این ویروس رو گرفتم، موقع پاپ اسمیر قارچ داشتم تست پاپ اسمیرمم lsil رو تیک زده الآن مستقیم باید کولپوسکوپی بدم ؟

پاسخ مدیر 1398/05/25

جواب: حتماً

سوال 1398/05/20

سئوال: سلام وقت بخیر، من آزمایش اچ پی وی دادم و نتیجه میگه نوع های ریسک ۴۵ رو دارم... خیلی مطالعه کردم ولی نمیدونم چند درصد احتمال سرطان دهانه رحم هستش؟ آیا باید درمان خاصی داشته باشم یا فقط تقویت سیستم ایمنی؟

پاسخ مدیر 1398/05/20

جواب: اگر بطور همزمان تست پاپ اسمیر هم انجام داده اید و نتیجه آن نرمال است یک سال بعد مجدد باید این دو تست را انجام دهید و طی این یکسال تلاش کنید با تقویت سیستم ایمنی تان طبق این مقاله و با صلاحدید پزشکتان این ویروس را از بدنتان پاک کنید. ولی اگر پاپ اسمیرتان هم غیر طبیعی بود باید توسط پزشک زنانتان جهت انجام کولپوسکوپی ارجاع داده شوید.

سوال 1398/05/19

سئوال: سلام وقتتون بخیر من خانمم رفته آزمایش HPV انجام داده البته تازه عقد کردم این جواب آزمایشش بوده 68 (HR) & 53 (PHR) & 67 HR : 16-18-31-33-35-39-45-51-52-56-58-59-68-69 LR : 6-11-40-42-43-44-54-61-71-72-74-81-84-89-91 PHR : 26-53-66-70-73-82 Unknown : 62-67-83 If you have any further queries, please do not hesitate to contact us , on 09121969607 or kindly leave us a message and we will get back to you . LR : Low Risk HR: High Risk PHR: Probable High Risk میخواستم ببینم چقدر پرخطره اصلا جواب آزمایشش چیو نشون میده آیا خودمم باید برم برای آزمایش یا نیاز نیست ؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1398/05/19

جواب: به نتیجه سیتولوژی بیمار دقت کنید اگر سیتولوژی نرمال بود خیلی جای نگرانی ندارد و فقط یک سال باید مجدد این دو تست (HPV+Cytology) برای بیمار انجام شود. اگر سیتولوژی غیرطبیعی بود باید بیمار کولپوسکوپی شود.

سوال 1398/05/15

سئوال: سلام،من پسری 34 ساله،چند ماهی متوجه شدم روی آلتم زگیل دارم و شریک جنسی من هم مبتلا شد،بعد از تست پاپ اسمیر و تیپ ویروس مشخص شد 6 هستش و فریز کردن و کپسول پاورفیت هم هردو خوردیم،ولی متاسفانه کمتر از یک هفته دوباره در دهانه رحم ایشون مشاهده شد و فریز کردن آیا واکسن تاثیری داره تو این مورد؟ دکتر گفتن باید هیچ عارضه ای مشاهده نشه بعد واکسن بزنید هر دو،آیا درسته؟ و اینکه دکتر فرمودند که ممکن هست همیشه تو بدنتون بمونه و با کوچکترین استرسی بیرون ریخته بشه،درسته؟ قابل ذکر هستش روی آلت بنده هیچ پیشرفتی نداشته و الان چن ماهی هستش در حد 2تا بسیار کوچیک هستش و آیا برای آقایان لیزر بهتر هستش و من هم باید انجام بدم؟ با سپاس

پاسخ مدیر 1398/05/15

جواب: آیا واکسن تاثیری داره تو این مورد؟ بله حتماً در صورتی که سیستم ایمنی تان تقویت شود امکان حذف آن از بدن وجود دارد. به هر حال درمان آن برداشتن است (با هر روش ممکن)

سوال 1398/05/14

سئوال: سلام . ببخشید لطفا تفسیر میگین: Anti HBs Antibody (ECL) >>> 115 _ HPV PCR >>>Positive HR-73

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: بر علیه ویروس هپاتیت B مصونیت دارید و جواب HPV هم بدلیل آنکه ژنوتایپ 73 جزو گروه پر خطر مورد تایید FDA نمی باشد جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/05/12

سئوال: سلام. ممنون از شما بنده آقای ۲۶ ساله هستم که ۵۰ روز پیش یک سکس پرخطر داشتم ولی هنوز علائمی از ابتلا به اچ پی وی ندارم. میخواستم ببینم آزمایشی هست که نشون بده من مبتلا شدم یا خیر. ممنون میشم از راهنماییتون.

پاسخ مدیر 1398/05/12

جواب: به مقاله نمونه گیری HPV در مردان رجوع کنید. جای نگرانی ندارد ولی اگر می خواهید خیالتان راحت شود با صلاحدید پزشکتان این تست را انجام دهید.

سوال 1398/05/12

سئوال: سلام, قبل سوال بابت پاسخ های مفیدتون ازتون متشکرم, من اقای ۳۶ ساله هستم, ۲ سال پیش تعدادی زگیل اطراف دستگاه تناسلیم مشاهده کردم و پس از ۲ بار نمونه گیری و انجام ازمایش جواب hpvمنفی بود برای تمام نمونه ها و با کرایو از بین بردمشون, الان بعد از ۲ سال دوباره تعدادی زگیل دیدم و ازمایش دادم خدمتتون و نتیجه مثبت و از نوع 6, ۱۱, ۴۰ هست low risk. سوال اینکه چطور گرفتم بدون رابطه ی پر خطر و چگونه بعد ۲ سال چطور برگشته و ایا امکان تبدیل کم خطر به پر خطر هست در بدن من یا پس از انتقال در بدن همسرم هست? ایا من که نمونه ی کم خطر دارم ممکنه در بدن همسرم تبدیل به پر خطر بشه, چون جواب پاپ اسمیر ایشون منفی بوده همزمان. با توجه به کم خطر بودن میتونم رابطه داشته باشم با همسرم یا خیر? تو سن من با توجه به کم خطر بودن ویروس ایا واکسن کمک میکنه? و بعد از از بین رفتن ظاهری ویروس چند وقت بعدش باید ازمایش بدم تا اطمینان پیدا کنم از دفع شدنش و پاکسازی کامل. و ادرس و مشخصات یا راهنمایی در مورد پزشک متخصص مورد اطمینانتون و چطور میتونم داشته باشم.

پاسخ مدیر 1398/05/12

جواب: ببخشید اینقدر بخش های مختلف سئوالتان زیاد شد. سوال اینکه چطور گرفتم بدون رابطه ی پر خطر و چگونه بعد ۲ سال چطور برگشته؟ به احتمال زیاد بار اول هم مثبت بوده و اشتباهی شده است. و ایا امکان تبدیل کم خطر به پر خطر هست در بدن من یا پس از انتقال در بدن همسرم هست? خیر ایا من که نمونه ی کم خطر دارم ممکنه در بدن همسرم تبدیل به پر خطر بشه, چون جواب پاپ اسمیر ایشون منفی بوده همزمان. خیر با توجه به کم خطر بودن میتونم رابطه داشته باشم با همسرم یا خیر؟ مشکلی در ارتباط ندارید. تو سن من با توجه به کم خطر بودن ویروس ایا واکسن کمک میکنه؟ توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید.

سوال 1398/05/11

سئوال: سلام من ٢٦ سالمه و در امريكا زندگي ميكنم ، ٦ ماه پيش پپ اسمير دادم و جواب LSIL بود رفتم كولپوسكوپي گفتن جاي نگراني نيست بايد ٦ ماه ديگه پپ تست رو دوباره انجام بدم .الان بعد از ٦ ماه جواب پپ هيچ تغييري نكرده نه بهتر شدم نه بدتر ! اخرين سري واكسنم رو هم بايد ماه ديگه بزنم ، امكانش هست همسرم گرفته باشه ؟ و اينكه به علت استفاده نكردن از كاندوم اون باز ويروس رو به من انتقال ميده واسه همين خوب نشده ام ؟ بايد چيكار كنم ؟ همسرم بايد واكسن بزنه ؟

پاسخ مدیر 1398/05/11

جواب: در نمای ماکروسکوپی در حین کولپوسکوپی اگر ضایعه ای دیده می شود مجدد نمونه برداری شود. بهتر است شوهرتان هم چک شود و اگر مثبت بود سعی کنید طی یک الی دو سال سکس کمتر و محافظت شده داشته باشید و به نکات مهم در مقاله مرور بر روش های درمان HPV بدقت توجه و عمل کنید تا هر چه زودتر ویروس از بدنتان پاک شود.

سوال 1398/05/10

سئوال: سلام وقت بخیر . اگر خانمی ازمایش hpv بده و مثبت باشه ... نیازی هست که همسرش هم ازمایش بده ؟ قطعا اگر خانم مبتلا باشه همسرش هم مبتلا میباشد. به این شکل هست یا خیر ؟

پاسخ مدیر 1398/05/10

جواب: پاسخ به این سئوال طبق منابع مختلف بسیار ضد و نقیض است. فلسفه شما درست است. ولی از آنجائیکه یکی از علل پایداری HPV در زنان ورود مداوم ویروس می باشد ، بنابراین اگر HPV در مرد مثبت باشد احتمال ورود مداوم ویروس به بدن وجود دارد پس بهتر است میزان سکس و استفاده از کاندوم را توصیه کنیم. ولی از طرف دیگر سیستم ایمنی آقایان زودتر ویروس را پاک می کند و در نتیجه اگر شوهرتان منفی باشد محدودیت سکس برداشته می شود.

سوال 1398/05/09

سئوال: سلام من ۴۱ سالمه برای چکاپ پاپ اسمیر دادم و دکتر گفت تست اچ پی وی هم بده من هم موافقت کردم متاسفانه اچ پی وی ۱۸ و ۴۵ دارم و آسکوس بود پاپ اسمیرم کاندید کولپوسکوپی شدم که تونستم سه ماه دیگر وقت بگیرم خیلی خیلی نگرانم .ممکن هست با توجه به سنم خوب بشم؟ آلودگی فانگال هم داشتم ممکنه آسکوس به خاطر اون بوده باشه و دلیلش اچ پی وی نباشه؟

پاسخ مدیر 1398/05/09

جواب: علت دو سوم موارد آسکوس HPV می باشد که در مورد شما هم علت این تغییرات سلولی همین ویروس می باشد. ولی خدا رو شکر در مراحل بسیار ابتدایی ابتلا به این ویروس هستید سعی کنید به نکات متذکر شده توسط پزشکتتان و این مقاله بدقت عمل کنید تا زودتر ویروس از بدنتان پاک شود.

سوال 1398/05/08

سئوال: سلام وقت بخیر. من ۳۳ ساله هستم بامردی فقط برای یک بار رابطه اورال و تماس جنسی پوستی داشتم.دهانم هم موقع رابطه زخم بود و قبل از رابطه بخاطر مساله پلی کیستیک به مدت ۱۴ سالocp میخوردم و البته ویرجین هم هستم .اما حین رابطه متوجه ضایع پوستی که بسیار شبیه زگیل تناسلی بود به اندازه ۲ میل و فقط یکی شدم.فرد مقابل حاضر به ازمایش نیست و ارتباطمون قطع شده.در حال حاضر بسیار استرس دارم ولی تغدیه مو رو درست کردم قرصهای مقاومت ایمنی بدن و مینرال مصرف میکنم همچنین برای بیخوابی و استرس به صورت موقت کلردیازپوکساید و فلوکساتین و دیازپام مصرف میکنم.فعلا هیچ نشانه ای بروز نکرده برای من چون یک هفته گذشته.ایا راه تشخیص برای اینکه تشخیص بیماری داده بشه برای من هست؟واکسن رو دریافت کنم؟قهوه گانودرما ایا موثره؟

پاسخ مدیر 1398/05/08

جواب: برای اطمینان خاطر یک تست HPV در ترشحات دهانه رحم و واژن بدهید. حتماً واکسن بزنید. در مورد قهوه گانودرما (که ترکیبی از قارچ گانودرما و یک پایه از ترکیبات قهوه می باشد) در گروهی که این قهوه را مصرف می کردند میزان پاکسازی 88% و در گروه شاهد 5% بوده است که البته خود مطالعه توصیه کرده است که هنوز به شواهد بیشتری برای اثربخشی این قارچ مورد نیاز است.

سوال 1398/05/08

سئوال: باسلام وخسته نباشیدمن دوسال پیش به علت خونریزی شدیدبستری شدم وبعدازازمایشات بهم گفتن که بایدرحم رودربیاری ویااینکه 6ماه یکبارازمایش بدی من بعدازدوسال بدون اینکه ازمایش بدم به علت دل دردزیرشکم رحمم رودراوردم وبعدازازمایشی که ازم گرفتن ویکماه طول کشیدکه جوابش بیادبهم گفتن که 6ماه دیگه ازمایش بدم وبعدسالی یکباراگرمشکلی پیش اومدمیتراشیم توروخداجوابموبدین منظورش ازاین حرف چی بودایامن سرطان دارم؟

پاسخ مدیر 1398/05/08

جواب: ریپورت پاتولوژی رحم تان را برایم بفرستید.

سوال 1398/05/06

سئوال: سلام من ۴۰ سالمه و چند هفته پیش فقط برای چک آپ رفتم پیش متخصص زنان هم پاپ اسمیر دادم و هم دکتر گفت تست اچ پی وی بدم و متاسفانه پاپ اسمیرم آسکوس بود و تست اچ پی وی هم ۱۸ و ۴۵ مثبت بود و کاندید کولپوسکوپی شدم به شدت نگران هستم.من حدودا ۷ سال هست که جدا شدم و تو این مدت یکی دوبار رابطه پر خطر داشتم به نوعی ولی نمیدونم چرا بیشتر شک من به اپیلاسیون هست. میخواستم بپرسم با توجه به سنم ممکن هست این ویروس ها دفع بشن و یا مشکلی برام به وجود نیارن؟ با اینکه قسم خوردم که دیگه هیچ وقت رابطه جنسی نداشته باشم آیا الان که اچ پی وی مثبت هستم این به معنی پایان فعالیت جنسی من هست؟

پاسخ مدیر 1398/05/06

جواب: نگران نباشید ، یک مقاله جدید در مورد آخرین دستورالعمل در مورد ویروس HPV گذاشتم. اینقدر شیوع ویروس زیاد است که تقریباً همه افراد طی دوران فعالیت جنسی شان به این ویروس مبتلا می شوند فقط با تقویت سیستم ایمنی تان سعی کنید زودتر ویروس را پاک کنید.

سوال 1398/05/05

سئوال: با سلام.در پاسخ یکی از کاربران خانم برای اطمینان خاطر از ابتلا به اچ پی وی نوشتید اچ پی وی دی ان ای تستینگ انجام دهند.آیا روشی مشابه برای آقایان که مورد اعتماد باشد و وجود یا عدم وجود ویروس دربدن را ثابت کند نیز وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: از همان روش Cobas HPV و یا Aptima می توان استفاده نمود به شرط آنکه نمونه برداری از ترشحات مجرا و پوست در سه منطقه گلنس ، شفت و بیضه صورت گرفته باشد. به مقاله نمونه گیری HPV در مردان در همین سایت مراجعه کنید.

سوال 1398/05/04

سئوال: سلام وقتتون بخیر. دو هفته پیش یه رابطه داشتم که سکس کامل نبود ولی تماس داشت و رابطه دهانی هم داشتم. همون روز روی زبونم و حلقم دون دون های گوشتی بوجود اومد که بعد از اون هم روی واژنم دون دون های ریز بوجود اومد. دکتر رفتم تست پاپ اسمیرم عفونت نشون داده بود و تست اچ پی وی هم انجام دادم که مثبت های ریسک نوع ۴۵ رو زده. امکانش هست که این ویروس از بدنم خارج بشه بدون اینکه تا یک سال اینده هیچ رابطه ای داشته باشم؟ ممکنه که رابطه دهانی باعث بیشتر شدن ویروس رو قسمت تناسلی شده باشه؟

پاسخ مدیر 1398/05/04

جواب: نگران نباشید باید با تقویت سیستم ایمنی تان و سکس کمتر و رعایت نکات ذکر شده در مقاله فوق منجر به پاکسازی ویروس فوق از بدنتان بشوید.

سوال 1398/05/03

سئوال: درود و عرض ادب در ابتدا عرض کنم باکره ام و ۳۰ ساله و همزمان با اگاه شدن نسبت به بیماریم و مثبت بودن آزمایشم واکسن گارداسیل رو شروع کردم به زدن. بنده سال ۹۳ ازمایش hpv دادم و مثبت بود و زگیل های اطراف دهانه واژن رو لیزر کردم و از اون موقع عودی نداشتم ..ممکنه خود به خود خنثی شده باشن یا نه طبیعتشون اینجوریه ؟؟ چند ساله ترشحات رنگ دار و زیادی دارم ایا ممکنه خطرناک باشه ؟ با وجود مصرف دارو ولی همچنان ترشحات وجود دارن ...و اینکه آیا ممکنه در صورت ازدواج به همسرم انتقالش بدم ؟؟نگرانم برا همینم تن به ازدواج نمیدم 😔

پاسخ مدیر 1398/05/03

جواب: نگران نباشید با تقویت سیستم ایمنی تان نسبت به پاکسازی آن از بدنتان اعتماد داشته باشید.

سوال 1398/05/02

سئوال: سلام ممنونم از وقتی که میزارید برامون من ۳۷ ساله و مجرد و ویرجین هستم تقریبا ۵ ماه پیش ازمایشگاه خودتون ازمایش دادم و نوع ۶ hvp رو دارم رفتم پیش یک متخصص زنان دیگه که کرایو کنم به من گفتن چون نمونه از زگیل رو پزشک قبلی از روی واژن گرفته و من اطراف مقعدم هم زگیل هست دوباره باید نمونه بگیرن و شاید من مبتلا به انواع دیگه hpv هم باشم ایا این درسته یا پزشک قبلی درست میگن که نمونه ها فرقی ندارن

پاسخ مدیر 1398/05/02

جواب: برای درمان زگیل تناسلی نیازی به دانستن نوع ژنوتایپ نداریم.

سوال 1398/04/29

سئوال: سلام 21 سالمه مجردم ازمایش انجام دادم نوع 6 رو دارم و باکره میخواستم بدونم دوس پسرمم باید واکسن بزنه؟چند درصد ممکنه بگیرم

پاسخ مدیر 1398/04/29

جواب: توصیه می کنم که هم خودتان و هم دوست پسرتان واکسن بزنند.

سوال 1398/04/27

سئوال: سلام ایا سیستم ایمنی اقایون میتونه hpv 45 . 59 را ازبین ببرد؟ اگر نه مراحل درمان به چه صورته

پاسخ مدیر 1398/04/27

جواب: بله ، به نکات ذکر شده در مقاله فوق با دقت عمل نمایید.

سوال 1398/03/05

سئوال: سلام و وقت بخیر من آزمایش hpv دادم و در جواب نوع 6 مثبت بود با توجه به اینکه من و خانم ام رابطه پرخطر با کس دیگه ای نداشتیم، علت مثبت بودن آزمایش چی هست؟

پاسخ مدیر 1398/03/05

جواب: راههای دیگر انتقال به غیر از تماس جنسی هم وجود دارد هر چند که درصدی بخواهیم ببینیم خیلی کم است.

سوال 1398/03/04

سئوال: باسلام خسته نباشید من۲۹ ساله هستم ۲هفته پیش تست hpv دادم و متوجه شدم مبتلا به نوع ۶ هستم اما هیچ نوع ضایعه و زگیلی ندارم و شاید ندیدم الان که قصد بارداری دارم دکترم قبل از بارداری واکسن تجویز کرده سوال من اینه که حتما باید قبل از بارداری واکسن رو بزنم و این که این نوع ویروس با تقویت سیستم ایمنی از بین میره یا خیر تا بتونم بعد بارداری واکسن بزنم

پاسخ مدیر 1398/03/04

جواب: قبل از بارداری تجویز شود و نوبت های بعدی هم قبل از تجویز تست بارداری انجام شود و در صورت منفی بودن تجویز شود.

سوال 1398/03/04

سئوال: سلام و عرض ادب باتوجه به ابتلا به hpv11و hpv39 آیا تزریق واکسن تاثیری خواهد داشت یا خیر؟ مرد هم نیاز به انجام آزمایش و درمان و تزریق واکسن دارد یا خیر؟

پاسخ مدیر 1398/03/04

جواب: تجویز واکسن کمک می کند که نسبت به سایر ژنوتایپ های HPV مصونیت ایجاد کند.

سوال 1397/12/21

سئوال: سلام وقت بخیر من 35سال هستم وتست پاپسمیر دادم که نوع 36,68,66,58رو دارم. ولی دکتر هیچ دارویی نداده. لطف کنید این نوع ویروس خطرناک هستش. واسه درمان چکار کنم. هیچ علایمی هم ندارم . ممنونم

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: اگر جواب پاپ اسمیرتان نرمال است یک سال بعد مجدد تست باید بدهید و اگر غیرطبیعی است باید کولپوسکوپی بشوید.

سوال 1397/12/21

سئوال: سلام ممنونم از اینکه به سوالاتمون جواب میدید من نمونه برداری کردم برای hpvبه ازمایشگاه خودتون فرستادن هنوز جواب نیومده این چند وقت که سرچ کردم به من گفتند با نمونه گیری از خود زگیل مشخص نمیشه چه تایپهایی رو دارید و فقط خود ۶ و ۱۱ که صایعه ایجاد میکنه رو نشون میده ایا این صحت داره چون من ویرجین هستم برای اینکه بدونم نوع پر خطر رو دارم یا نه با این نمونه از زگیل ایا مشخص میشه و سوال دوم اینکه حتی اگر تایپ پر خطر رو داشته باشم اون هم ممکن هست ۸ ماهه از بدن دفع بشه من استعمال دخانیات ندارم و ورزش هم میکنم و چای سبز و رزیم رو هم رعایت میکنم

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: بهتر بود از ترشحات دهانه واژن هم نمونه گیری انجام می شد.

سوال 1397/12/20

سئوال: سلام من به HPV16 مبتلا هستم و تازه امروز متوجه شدم. دکتر گفتند که کاری لازم نیست بکنم و فقط سیستم ایمنی بدنم رو بالا ببرم و ۲ سال دیگه تست رو تکرار کنم. سوالات من اینها هستند: ۱_ در مدت دو سال نمیتونم رابطه داشته باشم؟ ۲_احتمال انتقال این نوع ویروس از خانم به آقا چقدر هست؟ ۳_ زدن واکسن گارداسیل چقدر ضروریه؟ ۴_ نامزد من هم باید واکسن بزنه؟

پاسخ مدیر 1397/12/20

جواب: اگر HPV 16 مثبت است نیازمند انجام کولپوسکوپی هستید. ۱_ در مدت دو سال نمیتونم رابطه داشته باشم؟ محافظت شده ۲_احتمال انتقال این نوع ویروس از خانم به آقا چقدر هست؟ خیلی زیاد ۳_ زدن واکسن گارداسیل چقدر ضروریه؟ بهتر است زده شود. ۴_ نامزد من هم باید واکسن بزنه؟ حتماً

سوال 1397/12/13

سئوال: سلام ممنون که راهنماییمون میکنید من دو ماه هست که روی واژن و مقعدم دونه hpv زده و چند روز قبل نمومه برداری کردم و پزشکم نمونه دو به آزمایشگاه شما فرستادن تا نوعش مشخص بشه از طرفی چون سکس دهانی داشتم میترسم به نوع دهانی خم مبتلا باشم ولی ضایعه ندارم چطور متوجه بشم نوع دهانی را دارم یا خیر همزمان الان میخوام جراحی لثه انجام بدم میترسم که hpvدهانی داشته باشم و پخش بشه توی دهانم و مشکل ایجاد بشه من میتونم به دندانپزشک برم یا تا ۱۸ ماه دیگه منتظر بمونم تا از بدنم پاک بشه و ممکنه نوعی رو داشته باشم که پاک نشه البته مصرف دخانیات ندارم و دارم خیلی جدی روی تغدیه و سیستم بدنی کار میکنم

پاسخ مدیر 1397/12/13

جواب: تا آماده شدن جوابتان صبر کنید.

سوال 1397/12/13

سئوال: سلام من اچ پی وی لو ریسک شماره ۴۰ رو در تست پاپ اسمیر برام مشخص کردن. میخواستم بدونم این اچ پی وی ممکنه برای نوع یک باشه. ؟؟ هیچ مرکزی نیست که این بیماری و درست بشناسه و راهنمایی کنه. لطفا اطلاعاتی دارید در اختیارمون بزارید . ممنون.

پاسخ مدیر 1397/12/13

جواب: اگر جواب پاپ اسمیرتان نرمال است نگران این HPV نباشید. فقط سعی کنید با نکات ذکر شده در این مقاله ویروس را از بدن پاک نمایید.

سوال 1397/11/25

سئوال: ممنونم از پاسختون، اخرین سوالم گفتید واکسن تیپ های دیگه ای رو تا حدودی پوشش میده اون تیپ رو میشه نام برد؟ و الان بعد از 32 ماه چقدر احتمال پاک شدن هست؟

پاسخ مدیر 1397/11/25

جواب: 31، 33 و 45 در صورت نرمال بودن سیستم ایمنی تان بالای 95%

سوال 1397/11/24

سئوال: برای ازمایش مجرا جهت تعیین تیپ در اهواز میشه ازمایشگاهی معرفی کنید یا حتما باید تهران مراجعه کنم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1397/11/24

جواب: فکر می کنم به روش های غیر FDA approved تمامی آزمایشگاههای اهواز این تست را انجام می دهند.

سوال 1397/11/24

سئوال: سلام من 32 ماه عود زگیل نداشتم، و نمیدونم چه تیپی داشتم اگر به نامزدم واکسنم بزنم ایمن میشه؟ میترسم غیر از اون 4تیپ واکسن رو داشته باشم، چیکار کنم ممنون

پاسخ مدیر 1397/11/24

جواب: نگران نباشید تجویز واکسن می تواند تا حدودی مصونیت به یک سری از ژنوتایپ های دیگر هم بدهد.

سوال 1397/11/22

سئوال: سلام من دو سال پیش واکسن گارداسیل سه مرحله را زدم آن زمان باکره بودم و امسال تست دادم و پازتیو بود و های ریسک ۵۲-۵۳-۶۸ نشان داده و لو ریسک۶۲/۸۱ می خوام بدونم چطوری ممکنه من های ریسک گرفته باشم با وجود واکسنی که زدم؟ آیا ممکنه بخاطر واکسن و ویروسی که واکسن تو بدن وارد میکنه این تو آزمایش اومده باشه و جدی نباشه؟ اگر نه و جدیه چیکار باید بکنم؟ درمانی داره؟ کشندس؟! من واقعا تذسیدم ممنون میشم جوابمو بدید

پاسخ مدیر 1397/11/22

جواب: اگر روش انجام HPV به روش FDA approved نباشد احتمال این اشتباهات وجود دارد. کجا آزمایش داده اید؟

سوال 1397/11/18

سئوال: سلام. همسر من یک هفته قبل به سفر رفته و از حوله مشترک با دوستش که روابط پرخطر داره استفاده کرده. آیا باید آزمایش hpv بده؟ چقدر بعد از این اتفاق، میشه گفت که در آزمایش خودشو نشون میده. من به همسرم گفتم تا خیالم راحت نشه سکس نداشته باشیم.

پاسخ مدیر 1397/11/18

جواب: نتایج در زمینه انتقال غیر جنسی ویروس HPV خیلی ضد و نقیض است ولی به هر حال امکانش صفر نیست و توصیه من این است که ابتدا تست HPV انجام دهد و همینطور هر دویتان واکسن بزنید.

سوال 1397/11/18

سئوال: با سللم و تشکر از وقتی که گذاشتید ، لطفا این پیام رو توی سایت نگذارید ، من رابطه ای خارج از ازدواج داشتم که این شخص به نوع ۱۸ و ۱۶ با تشخیص تست کوباس ازمایشگاه نیلو مبتلا شدن ، با همسرم درمیان گذاشتم و خواستم که تست بدن ، و نمیدونم خودم هم مبتلا هستم یا خیر اما تمام نگرانیم بچه های ۶ و ۹ ساله بنده هستن ، میتوانند توی این سن واکسن بزنن؟و چه نکاتی رو باید رعایت کنیم که سرایت نکند بوسیدن و بغل کردن و یه لیوان اب خوردن و یا از توالت فرنگی مشترک یا حمام استفاده کردن میتواند مشکلی ایجاد کند ؟ و ایا درمان این بیماری که دارو ندارد در بدن هست ؟ یعنی با تقویت سیستم ایمنی ؟

سوال 1397/11/06

سئوال: ممنونم،جسارتا جواب کلپوسکپی باید چی باشد که سرطان رد بشه؟؟همون لحظه میفهمن؟

پاسخ مدیر 1397/11/06

جواب: نگران نباشید هنوز خیلی به سرطان مانده

سوال 1397/11/06

سئوال: سلام و احترام.من کلیه سوالات و و جوابهای ایت قسمت رو خوندم.ممنونم از شما. سوال خودم من...خواهر من یکماهه پیش عمل فیبروم بسیار سختی داشتن که انجام شد.جواب پاتولوژی leiomyomas هستش. از طرفی HPV 16 هستن که آزمایش قبل عمل بالا انجام شده بود و الان بعد از گذشت یکماه دکتر تازه گفته چون HPV 16 هستی باید کولپوسکپی انجام بدی و بیوپسی بشه. *ایا جواب پاتولوژی فیبروم خوش خیم بوده یا بدخیم؟ *خواهش میکنم بفرمایید که آیا احتمال سرطان وجود داره با وجود HPV 16 ؟ *آیا بعد از کولپوسکپی مشخصه میشه که در چه وضعی هست یا بعد از نمونه برداری؟آیا واقعا به نمونه برداری هم خواهد رسید؟ با احترام فراوان برای همه شما دوستان و سپاس از اینکه به تمامی سوالاتم پاسخ میدید.

پاسخ مدیر 1397/11/06

جواب: *ایا جواب پاتولوژی فیبروم خوش خیم بوده یا بدخیم؟ خوش خیم *خواهش میکنم بفرمایید که آیا احتمال سرطان وجود داره با وجود HPV 16 ؟ بله ولی بستگی به جواب کولپوسکوپی دارد. *آیا بعد از کولپوسکپی مشخصه میشه که در چه وضعی هست یا بعد از نمونه برداری؟آیا واقعا به نمونه برداری هم خواهد رسید؟ همزمان در کولپوسکوپی نمونه برداری می شود.

سوال 1397/11/02

سئوال: سلام. من 29 سالمه که پارسال متوجه شدم به زگیل تناسلی مبتلا شدم که نوع آن 66،6، 53،54 بود کولپوسکوپی رو انجام دادم و مشکلی نبود فقط امسال که آزمایش دادم همه نوع ها بجز 6 پاک شده بود ولی نوع 16 و 11هم اضافه شده بود. امکان پاکسازی این نوع ها هم وجود داره؟

پاسخ مدیر 1397/11/02

جواب: به احتمال زیاد از یک روش FDA approved استفاده نشده است و احتمال یکی بودن تایپ ها زیاد است.

سوال 1397/11/02

سئوال: سلام. من ۶ماهه عقد کردم و همسرم ویروس اچ پی وی از نوع لو ریسک داره آزمایش دادن،من هم دو بار واکسن زدم تو این مدت هم هیچ ارتباطی نداشتیم آیا باید وایسم واکسن سوم رو هم بزنم یا میشه ارتباط داشت مشکل ایجاد شده تو زندگیمون سر این موضوع برای واکسن سوم چهار ماه دیگه باید صبر کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ مدیر 1397/11/02

جواب: بهتر است منتظر باشید و در غیر اینصورت سکستان محافظت شده باشد.

سوال 1397/10/29

سئوال: با سلام بنده و خانمم در آزمايشگاه شما با روشfda آزمايش داديم خانمم منفى و براى من نوع ١٦ مثبت گرديد يكبار ديگه هم پيام دادم ميخواستم بدونم براى باردارى خانمم مشكلى پيش نمياد و اينكه خانم من الان اين ويروس رو ندارن يعنى ١٠٠ درصد داشتن و از بدنشان پاك شده ولى براى من هنوز پايدار مونده ؟؟؟در رابطه ميتوانيم محدوديتى نداشته باشيم با توجه به اينكه واكسن زديم و دور سوم فقط مانده؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1397/10/29

جواب: سعی کنید با تقویت سیستم ایمنی تان و تجویز واکسن زودتر این ویروس را از بدنتان پاک کنید. تا زمان تجویز دوز آخر محدودیت سکس هنوز دارید.

سوال 1397/10/28

سئوال: سلام امکانش هست مردی کهhpv16داره خوب شه؟یا اگه پاک نشه از بدنش میشه سکس کنه با فردی و اونو الوده نکنه؟؟؟

پاسخ مدیر 1397/10/28

جواب: با تقویت سیستم ایمنی بله اگر فرد دیگر واکسینه شده باشد و یا قبلاً همین ویروس را گرفته و پاک شده بله ممکن است مجدد آلوده نشود.

سوال 1397/10/25

سئوال: سلام وقت بخير .هركس اين ويروس داشته باشه يعني سرطان ميگيره؟ اگه واكسن بزنيم بازم احتمال سرطان هست؟ميشه توضيح بديد لطفا؟

پاسخ مدیر 1397/10/25

جواب: خیر احتمالش خیلی کم می شود.

سوال 1397/10/24

سئوال: سلام و عرض ادب/وقت بخیر با تشکر از وقتی ک میگذارید بنده 2/دی آزمایشhpv دادم منفی بود) بعد از اون نامزد کردم و رابطه داشتیم... بعد از2هفته متوجه شدم ایشون متاهل بودن و حقیقت رو نگفتن... و در تاریخ17/دی مجدد ازمایش دادم(مثبت بود و3نوع40/61/81 در ان ثبت شده بود)سوالم از شما اینه آیا این جواب دوم قطعیه؟؟؟ چون شما در جواب یکی از دوستان فرموده بودین ک بین هر دو ازمایش باید8تا12هفته زمان باشه/و البته بار دوم پاپ اسمیر هم همزمان انجام شد و نرمال بود/توروخدا جوابم رو بدین/این چند روز زندگی بهم جهنم شده/چون نامزدیم رو باهاشون بهم زدم/حتی ب خودکشی هم فکرمیکنم/و اینکه چ زمانی باید مجددا ازمایش رو تکرار کنم ک متوجه درست یا غلط بودنش بشم/من خودم رو باختم😢ایا واقعا این ویروس از بین میره/ممنون میشم جواب سوالم رو بدین

پاسخ مدیر 1397/10/24

جواب: نگران نباشید احتمال جواب دوم درست باشد کمی بعید است. ولی برای رفع نگرانی واکسن بزنید.

سوال 1397/10/22

سئوال: با سلام،با توجه به اینکه من و همسرم هر دو مبتلا به این بیماری هستیم،بعد از درمان زگیل ها رابطه مون باید چجوری باشه تا احتمال عود دوباره از بین بره؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1397/10/22

جواب: ترجیحاً واکسن زده و بعد از آن در سکس محدودیت نخواهید داشت.

سوال 1397/10/20

سئوال: سلام خسته نباشید.من تقریبا ۵ ساله که به ویروس hpv های ریسک به جز ۱۶ و ۱۸ مبتلا هستم چون تو این ۵ سال از بدنم پاک نشده به این معنی هستش که ديگه از بدنم پاک نميشه و همیشه خطر برام وجود داره یا خیر. ممنون میشم جوابمو بدین خیلی نگرانم.

پاسخ مدیر 1397/10/20

جواب: احتمال پاک شدن ضعیف است و بهتر است حداقل سالیانه تحت کنترل متخصص زنان باشید.

سوال 1397/10/19

سئوال: سلام من مبتلا به hpv نوع ۶و ۱۱ هستم قرص پاورفیت میخورم و انواع مولتی ویتامین آیا امکان دفع این ویروس وجود دارد ؟

پاسخ مدیر 1397/10/19

جواب: بله

سوال 1397/10/18

سئوال: سلام وقتتون بخیر متاهل هستم ، برای چکاپ آزمایش پاپ اسمیر و HPV دادم پاپ اسمیر نرمال و جواب آزمایش Hpv نوشته 16 رو دارم ولی در آخر نوشته PHR: probable high risk ضمنا Method نوشته line probe assay از شدت ناراحتی خواب و خوراک ندارم. خواهش می کنم راهنمائیم کنید آیا نیاز به تکرار آزمایش هست یا خیر؟

پاسخ مدیر 1397/10/18

جواب: نگران نباشید. باید به یک متخصص گاینکوانکولوژی مراجعه کرده و کولپوسکوپی شوید و سلولهای بدست آمده زیر میکروسکوپ بدقت بررسی شوند که آیا تغییراتی پیدا کرده اند یا خیر..

سوال 1397/10/15

سئوال: سلام، می خواستم بدونم آیا راهی وجود داره که فرد متوجه بشه که چند وقته مبتلا به ویروسه؟ و اگر بعد از گذشت دو سال این ویروس از نوع های ریسکش (56) در بدن مرد وجود داشته باشه ولی هیچ گونه علائمی نداشته باشه، آیا خطری تهدیدش می کنه یا خیر؟

پاسخ مدیر 1397/10/15

جواب: خیر، اگر از بدن پاک نشود می تواند به مرور زمان یک سری تغییرات سلولی ایجاد کند.

سوال 1397/10/14

سئوال: سلام.وقت بخير.من دختره ٢٨ساله هستم كه ماه پيش متوجه چند خال خاكستري رنگ در ناحيه تناسلي شدم.رابطه ي جنسي هم نداشتم .بعد از اپيلاسيون متوجه اين خال ها شدم.پيش دكتر رفتم و چيزي به من نگفت فقط قرص تقويت سيستم ايمني بهم داد.ممكنه اينها زگيل تناسلي باشن؟ممنون ميشم راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1397/10/14

جواب: ضایعات اولیه وارت و یا زگیل تناسلی بصورت برجستگی‌های کوچک تا متوسط گوشتی، به رنگ پوست یا کم رنگ‌تر و یا پر رنگ‌تر روی سطح خارجی فرج (ولو) و یا دیواره‌های داخلی واژن و نیز در ناحیه بین مقعد و واژن (پرینه) و روی سطح دهانه رحم (سرویکس) مشاهده می‌شود. همچنین ممکن است زگیل در قسمت داخلی دستگاه تناسلی باشد و گاهی خود را با خونریزی نشان دهد.

سوال 1397/10/14

سئوال: با سلام اينكه من و همسرم هر دو باهم اقدام به اين آزمايش كرديم براى همسرم منفى و براى من نوع ١٦ مثبت شده اصلا متوجه اين موضوع نميشم چون در پايدارى به كانون خانواده هيچ خيانتى نكردم و پايبند به زندگى و كانون گرمش بوده ام و اين آزمايشم به خاطر غربالگرى پيش از باردارى همسرم انجام داديم لطفا راهنمايى بفرماييد

پاسخ مدیر 1397/10/14

جواب: اولاً متدهای که FDA approved نیستند کمی موارد مثبت کاذب تست ممکن است بالا باشد. دوماً بر مبنای قدرت سیستم ایمنی افراد می توانند بعضی از مردان و یا زنان سریعتر از همسرانشان این ویروس پاک شود. البته این مورد در مردان بیشتر از زنان دیده می شود (به خاطر قوی تر بودن سیستم ایمنی مردان از زنان).

سوال 1397/10/13

سئوال: سلام در تاریخ۲۴ابان ۹۷ تست پاپ اسمیر دادم برای تشخیص اچ پی وی جواب مثبت اومد از نوه ۱۶و۵۳ رفتم نمونه دادم کوپوسکوپی نمیدونم اسم دقیقشو که جوابش نرمال و عادی اومد دکتر گفت برو سال دیگه بیا از ابان دارم قرص پاورفیت در هفته سه بار مصرف میکنم شربت ایمونس هر روز دو قاشق ورزش همراه با رژیم غذایی چای سبز قرص مکمل غذایی سنتری تا به الان بدنم تا امروز هیچ علایمی از زیگیل یا تبخال نداشته اما الان دوروزه زبانم دونه زده و رنگ تغیر کرده حالت کبودی پیدا کرده خفیف دکتر رفتم گفت چیزی نیست دهان شویه داد ولی ب شدت‌نگرانم چیکار باید کرد

پاسخ مدیر 1397/10/13

جواب: به احتمال زیاد مشکلی نیست ولی پزشکتان توصیه به تجویز واکسن نکردند؟

سوال 1397/10/10

سئوال: سلام و خسته نباشید و خیلی ممنون از وقت و زحمتی که برای ما میکشید واقعا دلگرم کنندست وقتی متوجه شدم با تقویت سیستم ایمنی بدن این ویروس از بدن پاک میشه. میخواستم بدونم زگیل تناسلی من در اطراف مقعد و روی بیضه سمت راستم هست زگیلهای روی التم از بین رفت ولی اطراف مقعد و روی بیضه ام باقی مونده چطور میتونم از شر اینا راحت بشم ایا در هنگام تقویت سیستم ایمنی بدن امکان داره اینا از بین بره ؟؟ چون بعضی اوقات خارش داره و اذیت میکنه ممنون میشم جواب منو خیلی زود بدید واقعا دعا گوی شما هستم..

پاسخ مدیر 1397/10/10

جواب: بطور کلی درمان وارت و یا زگیل تناسلی برداشتن آن به انواع مختلف (لیزر، فریز، جراحی و ...) و یا استفاده از ترکیبات حاوی اسید استیک می باشد. فقط تقویت سیستم ایمنی کافی نیست.

سوال 1397/10/09

سئوال: با سلام و خسته نباشید دختر باکره ای که مبتلا به نوع ۵۶ hpv هست چطوری باید تحت درمان باشه؟ با توجه ب پرخطر بودن نوع ۵۶ امکان دفعش توسط سیستم ایمنی هست؟

پاسخ مدیر 1397/10/09

جواب: با تقویت سیستم ایمنی و به شرط همراه نبودن با وارت و یا عفون شدید در ناحیه واژن می تواند توسط سیستم ایمنی پاک شود.

سوال 1397/10/08

سئوال: درود وقت بخیر چقدر همه نگران :)) انقدر نگرانی داره واقعا؟؟ ممکنه یک راهنمایی کلی بکنید که چطوریه اول باید بریم ماما درخواست تست پاپ اسمیر کنیم؟ که نمونه خود ماما برمیداره یا باید بریم جای دیگه ازمایش بدیم؟ بعدش برای زدن واکسن باید پزشک بنویسه یا داروخونه بریم داره به صورت ازاد میده؟ و کجا میشه زد؟ ازمایشگاه باید بریم مرکز بهداشت باید بریم ؟ یک راهنمایی کلی اگه بکنید ممنون میشم هر چی سرچ میکنم ولی توضیحات نوشته.

پاسخ مدیر 1397/10/08

جواب: واقعاً اگر یک سری نکات رعایت شود اینقدر جای نگرانی وجود ندارد. بهتر است ابتدا به یک پزشک زنان و یا ماما مراجعه نموده و با توجه به سن تان بهترین روش غربالگری برایتان درخواست شده و بر مبنای جواب آن و سابقه رفتارهای جنسی تان تصمیم گرفته می شود که آیا نیازی به واکسن و مراقبت های بعدی دارید یا خیر.

سوال 1397/10/08

سئوال: با سلام و خسته نباشید با توجه به اینکه من و همسرم هر دو مبتلا به این ویروس هستیم ایا امکان بهبود ما به طور همزمان وجود داره چون احتمال اینکه من خوب شم و دوباره از ایشون بگیرم و برعکس وجود داره یعنی برا اینکه ویروس از بدن جفتمون بیرون بره فقط بهبود همزمان ما هستش و اینکه برا تهیه واکسن در ایران باید به کجا مراجعه کنیم؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1397/10/08

جواب: هر دوتان باید به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید و هر دو واکسن زده و تا زمان پاک شدن ویروس ، تماس جنسی تان محافظت شده باشد. بسیاری از داروخانه ها این واکسن را دارند و یک سرچ کنید می توانید از طریق شرکت وارد کننده اش هم لیست داروخانه ها را بگیرید.

سوال 1397/10/08

سئوال: با سلام و خسته نباشید من خودم مبتلا به ویروس نوع 11هستم و همسرم مبتلا به نوع های 11 32 و 52 هستش میخواستم بپرسم با توجه به اینکه ارتباط هر روزه باهم داریم امکان از بین رفتن این ویروس در بدنمون در یک زمان اصلا وجود داره چون ممکنه من خوب شم دوباره از ایشون به من سرایت کنه و یا برعکس و این احتمال وجود داره که این ویروس چون در هر دو ما هست و مدام به هم منتقلش میکنیم اصلا بهبود پیدا کنه؟ و سوال دومم هم اینکه در ایران از کجا میشه واکسن این بیماری رو پیدا کرد چون در جاهای عادی میگن اصلا وجود نداره

پاسخ مدیر 1397/10/08

جواب: هر دوتان باید به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید و هر دو واکسن زده و تا زمان پاک شدن ویروس ، تماس جنسی تان محافظت شده باشد. بسیاری از داروخانه ها این واکسن را دارند و یک سرچ کنید می توانید از طریق شرکت وارد کننده اش هم لیست داروخانه ها را بگیرید.

سوال 1397/10/06

سئوال: سلام متاسفانه سال پيش متوجه ويروس شدم همسرم نوع ٤٥-٥١ رو داره و ١ سالي هست رژيم غذايي رو رعايت ميكنيم البته تست پاپ اسميرش نرمال بوده و كولوپوسكوپي كردن نرمال بوده ، امكان دفع ويروس هست ! ممنون ميشم راهنمايي كنيد

پاسخ مدیر 1397/10/06

جواب: بهتر است هر دویتان واکسن بزنید و نکات این مقاله را دقیق رعایت کنید. اگر عفونتی هم خانمتان دارد بطور موثر درمان کنید.

سوال 1397/10/03

سئوال: سلام وقت بخیر من یک ساله مبتلا به تایپ ۵۸و۵۹hpvهستم طی این مدت سه بار پاپ اسمیر دادم که منفیه میخواستم بدونم صرفا با تقویت سیستم ایمنی این مشکل حل میشه؟ و اینکه این تایپها من رو مبتلا به زخم و زگیل تناسلی نمیکنه؟ همچنین انجام تست کولپوسکوپی لازمه؟

پاسخ مدیر 1397/10/03

جواب: نحوه پیگیری یک جواب مثبت Other high risk HPV و یک پاپ اسمیر نرمال ، انجام مجدد این دو تست یک سال بعد می باشد. سعی کنید در این مدت یک سال با تقویت سیستم ایمنی و رعایت نکات توضیح داده شده در این مقاله ویروس را پاک کنید و اینقدر هم نگران نباشید.

سوال 1397/10/02

سئوال: سلام میخواستم بپرسم امکانش هست که تایپ ویروس ها در بدن دو نفری که از هم گرفته باشن متفاوت باشه، تو یکی ویروس تایپ 16 و 18 ولی تو نفر دیگه 6 و 56؟

پاسخ مدیر 1397/10/02

جواب: اگر روش مورد استفاده FDA approved نباشد بدلیل آنکه خوانش باندها ژنوتایپ های مختلف به صورت چشمی صورت می گیرد احتمال خطا وجود دارد.

سوال 1397/04/21

سلام.ممنون از وقتی که می گذارید و پاسخ میدید.من براتون قبلا پیغام گذاشتم که نگران دخترم هستم که نگیره.جواب ها رو دریافت کردیم.برای من و همسرم هر دو منفی بود.البته آزمایش من فقط پر خطر ها رو داشت ولی برای همسرم کم خطر ها هم منفی گزارش شده بود.با این وجود ممکنه این ضایعات همون زگیل تناسلی باشه؟البته من هم هیچ ضایعه ای ظاهرا ندارم.و مطمینم که همسرم رابطه با کس دیگری نداشتن.پزشکشون گفته ممکنه آثار ختنه باشه و بره فریز کنه. من متاسفانه هنوز هم شدیدا نگران دخترم هستم و مرتب در حال ضدعفونی کردن سرویس ها طوری که زندگیم مختل شده. سوال دیگه ای که داشتم اینکه اگر مطمین باشم رابطه خارج از عرفی وجود نداره باز هم واکسن لازمه؟ممنونم

پاسخ مدیر 1397/04/21

اینقدر نگران نباشید طبق صلاحدید پزشکتان واکسن بزنید بهتر است.

سوال 1397/04/19

سلام دکتر من جواب ازمایشم چک کردم و اصلا از کلمه ی FDA approvedاستفاده نشده بنظر شما امکانش هست در نتیجه ازمایش من خطایی وجود داشته باشه نمونه گیری زیگیل تناسلی من بصورت نمونه برداری با چیزی شبیه کاردک مانند که روی زیگیلا میکشیدن

پاسخ مدیر 1397/04/19

طبق گایدلاین ASCCP ما مجاز به استفاده از روش های غیر FDA approved برای تست HPV نمی باشیم.

سوال 1397/04/18

دکتر تیپ های من 16,31،39،4259،66،68 ک منو معرفی کردن برای کولپو و تغییرات دهانه رحم مشاهده شد بیوپسی انجام دادن فعلا جوابش نیومده ولی دکتری ک کولپو انجام دادن بخاطر تیپ های پر خطر خیلی تعجب کردن و زیگیل منو با قیچی بریدن و فرستادن پاتولوژی .گفتن شاید اشتباه شده نظر شما چیه

پاسخ مدیر 1397/04/18

به ریپورت آزمایش تان دقت کنید و ببینید روش FDA approved است یا خیر.

سوال 1397/04/18

سلام براي مردان اگر هيچ ضايعه اي نباشه شما تستي داريد كه مشخص كنه اين ويروس دفع شده يا نه من ٦ ماه كه هيچ ضايعه اي نزدم ؟

پاسخ مدیر 1397/04/18

بررسی نمونه ترشحات اورترال یا مجرای خروجی ادرار

سوال 1397/04/18

سلام.ببخشید کسی که باکره هست و مبتلا به زگیل روی دهانه واژن چطور آزمایش نمونه گیری برایhpvانجام میشود؟آیاضایعه خراش باید داده شود؟طریقه نمونه گیری به چه صورت بایدانجام شود؟تورو خدا زودتر جواب بدید

پاسخ مدیر 1397/04/18

نمونه وارت برای درمان نیاز به نمونه گیری ندارد.

سوال 1397/04/17

با سلام من چند تا ضايع داشتم از چند سال پيش حالا تازه متوجه شدم كه زگيل تناسلي هستن ليزرشون كردم با توجه به اينكه چند ساله اينا همراهم بودن امكان اينكه ديگه دفع نشه هست ؟ يا نه ويروس دفع ميشه؟ واقعا نگرانم برام كابوس شده مرسي از اينكه جواب ميديد.....

پاسخ مدیر 1397/04/17

با تقویت سیستم ایمنی و در صورت صلاحدید پزشکتان تزریق واکسن می توانید از عود مجدد این ویروس جلوگیری کنید.

سوال 1397/04/17

با سلام خانم دکتر خسته نباشید من هشت تا تیپ پر خطر دارم بنظرتون منم میتونم این ویروسو دفع کنم با این همه ویروس

پاسخ مدیر 1397/04/17

امکانش خیلی بعید است لطف کنید در جواب آزمایش تان چک کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر.

سوال 1397/04/17

سلام وقت بخير مردي ٢٧ ساله هستم ٢ ماه پيش متوجه تعدادي زيگيل ريز شدم دكتر رفتم و ليزر كردم نوع ١٦ و ٦٨ بود يك ماهه دارم ahcc مصرف ميكنم من نميدونم كي مبتلا شدم با توجه به اينكه شما ميگين تو دو سال پاك ميشه از بدن ممكنه توي بدن من بمونه ؟ يك ماهه همه چيز رو رعايت ميكنم و به شدت دارم تقويت ميكنم با سير چاي سبز سبزيجات مكمل ahcc و.... احتمال پاك شدن هست با وجود اينكه دو نوع ١٦ و ٦٨ ؟

پاسخ مدیر 1397/04/17

بله ، طبق رفرنس ها در 90 الی 95 % موارد این ویروس از بدن پاک می شود.

سوال 1397/04/16

سلام مرسی که وقت میزارین و سوالات رو جواب میدین من تازه متوجه شده ام که ویروس اچ پی وی نوع 31 را دارم ولی هیچونه علامت یا زگیلی ندارم و تست پاپ اسمیرم هم نرماله و در حال حاضر دکتر تجویز کرده فقط سیستم ایمنیم رو تقویت کنم می خواستم بدونم آیا می تونم با همسرم رابطه داشته باشم تا دیروز که نمی دونستم با خیال راحت رابطه داشتم ولی خالا همش می ترسم میشه راهنماییم کنید ممنون؟

پاسخ مدیر 1397/04/16

یکی از راههای پاک کردن ویروس از بدن علاوه بر تقویت سیستم ایمنی کاهش سکس می باشد و یا استفاده از روشهای محافظت شده مثل کاندوم که ریسک انتقال ویروس را کاهش دهد.

سوال 1397/04/16

سلام من ۱۹سالمه و الان تقریبا ۹ماهه که نامزد هستم ولی۴ماهه که با نامزدم رابطه جنسی برقرار کردم ایشون از همون اول زیگیل تناسلی داشت و به من گفته بود بخاطر حساسیت به تیغ این زیگیل ها ایجاد شدن و من هیچ اطلاعی راجب این ویروس و این بیماری نداشتم! ما رابطه بدون جلوگیری داشتیم و رابطه دهانی هم داشتیم الان واسه من هیچ علائمی نداره ولی احساس میکنم شاید داخل رحمم زیگیل زده باشه و انتهای زبانم چندتا آفت زده که هیچ دردی هم نداره! خییییلی نگرانم نمیدونم واسه جسمم و از نظر خانوادگی الان من میتونم با ایشون ازدواج کنم وقتی آلودس و اقدامی واسه درمان نکرده؟ خودم باید چیکار کنم خیلی سردرگمم حتی فکر خودکشی به سرم زده!

پاسخ مدیر 1397/04/16

اینقدر نگران نباشید. ابتدا یک co-test (انجام همزمان پاپ اسمیر و HPV در یک منشائ سلول اپی تلیال) انجام داده و سپس بر مبنای جواب آن اقدامات لازم انجام شود. توصیه می کنم هر دویتان واکسن HPV را تزریق کنید.

سوال 1397/04/16

با سلام.جواب تست تایپ 43 و 44 مثبت شده است و تست پاپ اسمیر هم منفی هست.از واکسن های 3 گانه گارداسیل هم دور اول رو زدم.چقدر جای نگرانی وجود دارد و آیا قابل درمان هست یا نه؟پروسه درمان چقدر زمان میبرد؟ ایا باعث ایجاد ضایعه می شود؟

پاسخ مدیر 1397/04/16

نگران نباشید با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می توانید در 90 تا 95% موارد ویروس را از بدنتان پاک کنید.

سوال 1397/04/16

سلام جواب آزمایش پاپ اسمیر خانم من منفی بوده ولیhpv66پرخطر وhpv54کم خطر اعلام شده آیا باید کولپویکوپی انجام بدن؟آیا من هم باید آزمایش بدن؟آیا رابطه جنسی ما بایدتحت شرایط خاصی انجام بشه؟

پاسخ مدیر 1397/04/16

یک سال بعد تست co-test انجام شود. برای اطمینان از عدم ورود مجدد ویروس به بدن همسرتان هم بهتر است شما هم تست بدهید. ترجیحأ محافظت شده و کمتر

سوال 1397/04/16

سلام.29سالمه با خانومی شش ماه پیش در ارتباط بودم ..بعد متوجه شدم زگیلهایی در قسمت تناسلیشون پیدا شده به دکتر مراجعه کردن و درمان شدن ولی از نوع بیماری چیزی به من نگفتن تا بعد از دو هفته من هم این زگیلها رو زدم ...بعد به دکتر مراجعه کردم محلول پدیفلین رو تجویز کردن الان حدود6 بیماری رو دارم ولی هر بار به صورت دونه های ریز در حدچند دونه دوباره عود میکنه واقعا خستم کرده و نگران هستم و دوامه دیگه عقدم هستم ونگرانم که تا اون موقع درمان نشم و همسرم هم ازم بگیره ..خواهشا راهنمای کنید..

پاسخ مدیر 1397/04/16

ابتدا یک تست از ترشحات مجرا یا اورترا انجام دهید و ببینید آیا به ژنوتایپ های high risk مبتلا هستید یا خیر. سپس با تقویت سیستم ایمنی بدنتان و طبق صلاحدید پزشکتان واکسن تجویز کنید و همسرتان هم حتمأ واکسن بزنند.

سوال 1397/04/14

سلام من تست hpv دادم مثبت شد ارمايش hpv همسرم منفي امكانش هست كه ازمايش من اشتباه شده باشه ما ٧ سال ازدواج كرديم

پاسخ مدیر 1397/04/14

بله ، امکان زودتر پاک شدن مردان بدلیل قوی بودن سیستم ایمنی شان نسبت زنان وجود دارد.

سوال 1397/04/13

سلام.ببخشید کسی که باکره هست و زگیل داشته و اونارو با کرایو از بین برده باشه بعد از ی مدت چطور بفهمه که آیا باز این ویروسو داره یانه؟منظورم اینه وقتی ضایعه ای وجود نداره واز طرفی باکره هست و از دهانه رحم نمیتونه نمونه بگیره ،چطور مطمئن شه که این ویروسو داره داخل بدنش یانه؟یعنی اگه بخواد ازدواج کنه چطور مطمئن شه که به همسر آیندش منتقل نمیکنه؟

پاسخ مدیر 1397/04/13

در دختران تماس سوآپ با ترشحات سطحی واژن هم می تواند کمک کننده باشد.

سوال 1397/04/13

سلام روزتون خوش جواب تست HPV من تایپ 31 - 54 و 67 مثبت شده و من چند ماه قبل از این تست پاپ اسمیر انجام دادم که طبیعی بود به من دارو تقویت سیستم ایمنی دادن با چند تا داروی دیگه .در پارتنر من هیچ علامتی نبوده و رابطه دهانی هم داشتیم الان می خوام ازدواج کنم نمی دونم باید چیکار کنم . می تونیم رابطه داشته باشیم ؟ یا باید یکسال صبر کنم تا کامل خوب بشم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1397/04/13

به نکات اشاره شده در این مقاله دقت کنید و هرچه سکس کمتری داشته باشید روند پاک شدن ویروس از بدنتان سریعتر صورت می گیرد.

سوال 1397/04/13

سلام من حدود سه هفته پيش پيش شما آزمايش hpv دادم از دهان و جوابم منفى شد در صورتى كه پزشك بيش از حد مطمئن بود hpv امكانش هست جواب اشتباه باشه؟؟ ميخوام واكسن بزنم نگرانم تورو خدا جوابمو بديد

پاسخ مدیر 1397/04/13

تستی که برای شما انجام شد Cobas HPV می باشد که جزو برترین روش های FDA approved حتی در غربالگری HPV alone برای کانسر دهانه رحم می باشد. فقط دقت کنید این تست فقط high risk HPV ها رو نشان می دهد و به هیچ وجه در وارت یا زگیل تناسلی (که ناشی از low risk HPV می باشد) مثبت نمی شود. این نوع ویروس ها هم هیچ اهمیتی در کانسر دهانه رحم ندارند. بنابراین حتمأ واکسن بزنید.

سوال 1397/04/12

بله .در گزارش آزمایشم هم نوع کم خطر وهم پرخطر منفی شده.که همین مطمئنم کرده جوابم اشتباست.میگن چون مجردی و به صورت سطحی نمونه گرفتیم ممکنه جواب اشتباه شده باشه.واسه مجردا چطور پس باید نمونه بگیرن؟یعنی هرکی مجرده چون نمیتونن درست حسابی نمونه بگیرن نباید بدونیم کدوم نوع از ویروسو داریم؟؟تورو خدابگید واسه مجردا چطور باید نمونه گرفت؟بلکه بهشون بگم اونام یاد بگیرن

پاسخ مدیر 1397/04/12

اول فاصله بین هر نمونه برداری حداقل باید 8 الی 12 هفته باشد. نمونه برداری بهتر است با سوآب و همراه با کمی فشار از کل قسمت خارجی واژن و از روی وارت هم با نیدل هایی که کمی خون بیاید گرفته شود.

سوال 1397/04/12

با سلام شوهر من هفته پيش گفت كه زگيل تناسلي در آورده من رفتم آزمايش hpv دادم كه مثبت با نوع ١٦ و ٦٦و ٨٢ بوده آزمايش پاپ اسمير منفي است و كولپوسكپي هم دادم گفتند مشكلي نداره باز با خواهش خودم نمونه گرفتند براي تست hpv ١٦ كه به آزمايشگاه شما آوردم هنوز جوابش آماده نشده اغلب سايتها نوشته اند كه اين ويروس درمان نداره ضمنا هيچ عارضه و نشانه اي از زگيل ندارم آيا واكسن ويا دارو براي رفع اين ويروس با شرايط من وجود دارد؟ قبلا از بزرگواري شما سپاسگزاري مي كنم ( خواهش مي كنم پاسخ دهيد واقعا در حال سكته هستم ) سن هم ٤٦ سال هست هر سال هم تست پاپ اسمير دادم كه منفي بوده

پاسخ مدیر 1397/04/12

فاصله بین نمونه اول و دوم HPV باید بیشتر از 8 الی 12 هفته اختلاف داشته باشد وگرنه جواب دوم فاقد ارزش است.

سوال 1397/04/12

خواااهش میکنم راجع به اینکه نوک انگشتان افراد این ویروس دیده شده بیشتر توضیح دهید.من واقعا نگران سرایت بیماری به خانواده م هستم

پاسخ مدیر 1397/04/12

در کسانی که جدید آلوده شده و با انگشتانشان منطقه تناسلی را خارش می دهند می تواند ویروس را در نوک انگشتشان این فرد جدا کرد. با رعایت نکات بهداشتی و عدم خارش ناحیه تناسلی می توان جلوی اینکار گرفته شود.

سوال 1397/04/12

با سلام من هنوز جواب نمونه برداری رو نگرفتم که ببینم hpv دارم یا نه. یک مسئله ذهن من رو خیلی درگیر کرده و اون اینه که خیلی نگران دختر سه سالم هستم، اگر من و همسرم داشته باشیم ممکنه اونم از سرویس بهداشتی بگیره؟ جایی خوندم که نوشته بودید نوک انگشت بیماران هم این ویروس دیده شده و این خیلی منو ترسوند که ممکنه دخترمو بشورم و خدای ناکرده اون بگیره؟ ممنون

پاسخ مدیر 1397/04/12

نگران نباشید. جوابتان آماده شد برای من پیغام بگذارید.

سوال 1397/04/10

با سلام و تشکر از پاسخگویی شما.آیا کسانی بوده اند که مثلا اچ پی وی نوع ۱۶ داشته باشند و آن را طوری مهار کنند که به همسرشان منتقل نشود؟چون می گویند گاهی زگیل ها آن قدر ریزند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند ولی مسری هستند.حال اگر مردی زگیل هایی داشت و درمان کرد از کجا می تواند مطمئن شود که مثلا یک سال بعدش ازدواج کند ویروس به همسرش منتقل نخواهند شد.

پاسخ مدیر 1397/04/10

باید یک نمونه از ترشحات مجرا بدهید اگر منفی بود جای نگرانی ندارد. زگیل ها توسط low risk HPV ایجاد می شود که جای نگرانی ندارد.

سوال 1397/04/09

سلام.ببخشید.من حدود6سال پیش ضایعه روی فرج داشتم.پیش دوتا دکتر زنان رفتم و هردو گفتن چیزی نیس یاخال هس.ولی بعد چن ماه اون ازبین رفت و سمت دیگش پیداشد وفهمیدم که خال نیس و تشخیص اشتباه دادن.الان بعد6سال رفتم دکتر بعدی آزمایشhpvدادم منفی بود.درصورتیکه این دکتر جدیده گف زگیل هس.الان دارم دیوونه میشم.ازطرفی آزمایشم جوابش1هفته ای حاضرشد درصورتیکه قبلش گفته بودن3هفته طول میکشه.ازطرفی من مجردم وهیچچچ نوع رابطه ای نداشتم.اینکه ازکجا گرفتم از ی طرف داره دیوونم میکنه و اینکه جواب آزمایش میگه منفیه ولی دکترمیگه زگیله.میترسم نوع بد باشه .دکترمیگه چون مجردی به داخل راه پیدا نمیکنه.الان میگه باید کرایو کنی

پاسخ مدیر 1397/04/09

سلام در گزارش هم از نوع کم خطر آمده است و هم پر خطر؟؟؟

سوال 1397/04/08

ممنون.سوال دوم اينكه بعد از منفي شدن hpv مثبت ممكنه دوباره از شوهرم همان ويروس را بگيرم و مثبت بشه، قصد بچه دار شدن دارم و دكتر گفته فعلا ٢نوبت واكسن بزن و نوبت سوم را نزن، نظر شما چيست( hpv16+دارم)واكسن بزنم ضايعات پوستي بر نميگرده؟

پاسخ مدیر 1397/04/08

در 50 الی 60 درصد عفونت های ناشی از HPV با یک ژنوتایپ خاص ، امکان تولید آنتی بادی از نوع نوترالایزینگ (یا خنثی کننده) وجود داشته و مصونیت ایجاد می کند. بنابراین ورود مجدد آن به بدن جای نگرانی ندارد.

سوال 1397/04/07

سلام‌.در پاسخ به یکی از کاربران نوشتید این وروس ممکن است برای سالیان در بدن به صورت نهفته بماند و بعد فعال شود.این موضوع مرا به شدت نگران کرده چرا که دو سال قبل رابطه ی پرخطری داشتم.خواهشمند است بفرمایید این احتمال چقدر است و نهایتا تا چند سال بعد ممکن است انسان را درگیر کند؟

پاسخ مدیر 1397/04/07

هنوز این مسئله به اثبات نرسیده است که آیا ویروس به طور کامل از بدن پاک می شود و یا وارد یک فاز نهفته غیرقابل تشخیص می رسد. ولی آنچه مهم است که منفی شدن تست به معنی آن است که عاملی که باعث شروع ضایعات پیش سرطانی می شود وجود ندارد و این تغییرات در افراد HPV منفی مشاهده نمی شود.

سوال 1397/04/07

سلام من ابتدا يه جوش اطراف مقعد داشتم و بعد از يك ماه تعداد انها بيشتر شد. الان با انجام ازمايش hpv52 گزارش شده. ١ سال پيش پاپ اسمير انجام دادم و نرمال بوده. سيستم ايمني ضعيفي دارم و اينكه به دليل وجود سپتوم رحم ٢ بار هيسترسكوپي شدم در ٦ ماه قبل و به گفته ي دكتر يكبار ديگه براي چك بايد انجام بشه الان سوالم اينه ايا مانعي براي پيگيري هيسترسكوپيم هست و اينكه با hpv52 بايد چه اقداماتي انجام بدم مرسي

پاسخ مدیر 1397/04/07

اگر پاپ اسمیرتان هم نرمال باشد یک سال بعد نیاز به انجام co-test (انجام همزمان پاپ اسمیر و HPV DNA testing) دارید. در صورت صلاحدید پزشکتان واکسن HPV بزنید و اقدامات دیگر بلامانع است.

سوال 1397/04/06

با سلام، منفي شدن hpv مثبت به معني ريشه كن شدن ان ميباشد؟ بعد از ٧سال تازه فهميدم كه hpv 16 مثبت دارم، ولي كلپوسكپي نرمال، ايا ويروس از بدن من دفع ميشود؟ و اينكه براي دهان ازمايش جدا ميخاد؟

پاسخ مدیر 1397/04/06

بله با رعایت یک سری نکات ذکر شده در این مقاله و تقویت سیستم ایمنی این ویروس از بدنتان پاک می شود. نیازی به آزمایش برای دهان نیست.

سوال 1397/04/03

سلام ، من ۶ ماه پیش ۳ تا زگیل در ناحیه تناسلی داشتم که رفتم دکتر برام کرایو کردن و تا الان چیزی مشاهده نشده ، خواستم بدونم من پیش چه دکتری برم و برام چه آزمایشی بنویسه که مشخص بشه ویروس را دارم یا نه ؟ و اگر دارم نوعش مشخص بشه ، سوال بعدیم اینه که شما به من واکسن پیشنهاد میکنید ؟

پاسخ مدیر 1397/04/03

در ابتدا باید بین عامل ایجاد زگیل تناسلی (low risk HPV) با عامل ایجاد کانسر دهانه رحم (high risk HPV) افتراق قائل شویم. ولی از آنجائیکه همزمانی وجود این دو با هم زیاد است بنابراین در مواردیکه زگیل تناسلی داریم توصیه به انجام تست co-test (انجام پاپ اسمیر و HPV بطور همزمان) می نمائیم. حتمأ واکسن تزریق شود.

سوال 1397/04/02

سلام. وقت بخیر. سوش ۳۹ چقدر خطرناک هست ؟

پاسخ مدیر 1397/04/02

اگر همزمان جواب پاپ اسمیر تان هم ASC-US و یا بدتر بود نیاز به پیگیری بیشتر با کولپوسکوپی دارید. اگر جواب پاپ اسمیرتان نرمال است 1 سال بعد مجدد co-test (انجام همزمان پاپ اسمیر و HPV) انجام شود.

سوال 1397/04/02

سلام من حدودا ۷ ماه پیش تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم پاپ اسمیرم بدون مشکل بود ولی اچ پی وی ۶۱ داشتم high risk دکتر گفت اگر تحت نظر و درمان باشی نگرانی ندارد حتی احتمال از بین رفتن هم هست ولی من خیلی ترسیدممم امکان لینکه سرطان بگیرم زیاده؟؟ ۲۸ ساله هستم و متاهل ترو ۷دا چواب بدید

پاسخ مدیر 1397/04/02

خیر جای نگرانی نیست. یک سال بعد از آزمایش اول مجدد این دو تست را تکرار کنید. سیستم ایمنی تان را طبق گفته های این مقاله تقویت کنید.

سوال 1397/04/01

سلام من 32 سالمه و خارج از خونه با خانمی ارتباط داشتم بعد از چند ماه متوجه زگیل در ناحیه زیر ناف خودم و روی الت تناسلی خانمم شدیم با ازمایش نوع 18 و 52 تشخیص داده شد غیر از تقویت سیستم ایمنی بدن درمان دیگه ای هست واکسن هم تو برنامه داریم

پاسخ مدیر 1397/04/01

ابتدا خانمتان با توجه به مثبت شدن ژنوتیپ 18 باید کولپوسکوپی هم انجام دهد و تغییرات پاتولوژی دهانه رحم بررسی شود و بر مبنای جواب آن درمان مورد نظر صورت گیرد.

سوال 1397/04/01

سلام ببخشید میشه بهم کمک کنید من اطرافه مقعدم دونه هایی دیدم که با ازمایش مشخص شد اچ پی وی 6 است ایا واقعا از بدن دفع میشه ؟ دکتری بهم گفتن همیشه هست

پاسخ مدیر 1397/04/01

ابتدا با روش های لیزر و یا کوتر برداشته شود و سپس با تقویت سیستم ایمنی تان بطور کامل از بدن پاکش نمائید.

سوال 1397/03/30

باسلام و وقت بخیر من تست HPV و پاپ اسمیر دادم. پاپ اسمیرم نرمال بود ولی HPV تیپ 51 و 59 تشخیص داده شده . دکتر رفتم گفت 95% سیستم ایمنی جواب میده و دفع میکنه. میخوام بدونم امکان دفع ویروس 8-18 ماه پس از آخرین رابطه جنسی با فرد آلوده از بدن دفع میشود؟

پاسخ مدیر 1397/03/30

اگر سیستم ایمنی تان را تقویت کنید و همینطور از کشیدن سیگار خودداری کنید و همینطور اگر عفونتی در این ناحیه دارید بدقت و موثر درمان کنید.

سوال 1397/03/16

هدی

چهارشنبه 20 آبان 1394 - 10:31

 

سوال:

سلام. همسرم به HPV مبتلا شده خودمم هم رفتم برا معاینه دکتر گفته خوشبختانه نگرفتم. بنده 32 سالمه آیا میتونم با این شرایط سن و اینکه متاهل هم هستم واکسن HPV رو بزنم ؟ آیا تاثیر در پیشگیری داره؟

جواب:

تنها منع مصرف واکسن HPV در دوران بارداری می باشد وگرنه در تمام شرایط حتی با وجود سرطان دهانه رحم هم توصیه به تجویز واکسن می شود

 

Mahtab

شنبه 30 آبان 1394 - 20:08

 

سوال:

با سلام و عرض تشکر بابت مطالب سودمندتان.

سال گذشته مبتلا بهhpv16شدم. امسال در شهرستان دوباره آزمایش دادم که گویا برای آزمایشگاه شما ارسال شد و خوشبختانه جواب منفی شد. نگرانی بنده این هست که آیا ممکن است به درستی نمونه گیری انجام نشده باشد با توجه به اینکه بنده درخواست پاپ به جهت ایتکه ماه گذشته داده بودم ندادم. 2آیا برای شوهرم هم آزمایش انجام می شود؟

جواب:

خیر اگر منفی شده است جای نگرانی ندارد. این روش به میزان سلولهای موجود در نمونه حساس بوده و اگر سلول به اندازه کافی در نمونه وجود نداشته باشد (در اثر گرفتن نمونه اشتباه) اصلاً جواب نداده و تکرار نمونه گیری را درخواست می کند. بهتر است ترشحات مجرای تناسلی شوهرتان نیز از نظر این ویروس چک شود.

 

ارتوش

جمعه 4 دی 1394 - 11:49

 

سوال:

س: با عرض سلام. ایا تعیین ویروسhpvاز طریق ازمایش خون در ازمایشگاه نیلو انجام میشود؟

ج: در صورت درخواست پزشک انجام می شود ولی فاقد ارزش است.

س: 2برای تعیین ویروس در اقایان برای بنده که در اصفهان هستم کدام ازمایشگاه مراجعه کنم؟

ج: فعلأ برای این تست در اصفهان نماینده ای نداریم.

 

ارتوش

دوشنبه 14 دی 1394 - 20:17

 

سوال:

سلام و عرض تشکر.

س: میخواستم بدانم برای اینکه تست hpvبدهم ایا باید مستقیما به ازمایشگاه نیلو بدون نوبت مراجعه کنم؟

ج: بهتر است نسخه داشته باشید

2،همسرم سال گذشته مبتلا به نوع 16و6بودند که امسال hpvتستشان منفی شد. با توجه به اینکه سال گذشته رابطه دهانی نیز داشتمد نگران هستند؟ایا نیاز به آزمایش دیگری هست. اگر امکان دارد متن سوالم را نگذارید. دعای خیر بنده و همسرم همیشه برای شما خواهد بود

ج: نگران نباشید اگر تست تان منفی شده است نشانه پاک شدن ویروس بوده ولی بهتر است نتیجه پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تان خبری نیست.

 

آذین

جمعه 9 بهمن 1394 - 20:35

 

سوال:

با عرض سلام. تشکر فراوان بابت پاسخ های دقیقتان

بنده دو سال پیش به زگیل تناسلی 16و11مبتلا شدم. آن زمان رابطه اورال نیز داشتم. پس از دوسال تست اچ پی وی پی سی آر از واژن دادم و منفی بود. آیا این جواب نشاندهنده این است که ویروس در بدن نیست؟یا اینکه برای دهان باید آزمایش جداگانه ای بدهم؟این آزمایش چگونه و با چه هزینه ای هست؟ خواهشمندم سریعا پاسخ دهید. لطف میفرمائید.

جواب:

خیر همان کافی است، فقط برای اینکه اطمینان یابیم که به یک روش FDA approved این تست برایتان انجام شده است. روش انجام تست را برایم بنویسید.

 

افشین

جمعه 7 آبان 1395 - 17:53

 

سوال:

من از انگلیس منچستر هستم از شما یک خواهش دارم ، من چند روزه پیش بیوپسی داشتم از زبانه لوزه و جواب التهاب با ریکتیو هاپرپلازی بود بدون هیچ شواهدی از بدخیمی ، سوال من این است ایا احتمال تغیر هاپرپلازی به سرطان هست یا خیر ، خیلی نگران هستم حتی از زندگی خسته شدم لطفا جوابم را بدی

جواب:

نگران نباشید احتمالش خیلی ضعیف هست.

 

مری

چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 13:37

 

سوال:

سلام خسته نباشید

حدود یك ماه پیش اطراف بیضه ی همسرم زگیل هایی ظاهر شد با مراجعه به دكتر پوست فریز شدن و با دادن آزمایش hpv متوجه شدیم كه این ویروس در خون همسرم وجود نداره و منفیه. بعد من رفتم دكتر زنان و با آزمایش پاپ اسمیر، متوجه شدیم كه ژنوتیپ ٣٩ و ٧٣ در من وجود داره. میخواستم ببینم داروی خاصی باید بخورم؟ یا وامسن تاثیری تو از بین رفتنش خواهد داشت؟ و اینكه چند وقت دیگه باید دوباره آزمایش بدم؟ برای بارداری میتونم اقدام كنم یا نه؟ و اینكه احتمال نازایی در صورت ابتلا به این دو ژنوتیپ چقدر هست. خواهش میكنم جواب بدید. ممنون

جواب:

اگر جواب تست پاپ اسمیر تان خوب هست، یک سال بعد برای انجام مجدد تست Co-testing صبر کنید ولی اگر جواب پاپ اسمیرتان هم غیر طبیعی بود باید کولپوسکوپی انجام دهید.

توجه به این نکته مهم است که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV[7] (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

- طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

- طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

- طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از:

- استعمال دخانیات،

- استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،

- عفونت های همزمان با کلامیدیا،

- عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV،

- فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و

- وجود عفونت در همسر.

بعد از تشخیص عفونت و مشخص کردن منطقه آلوده با روش کولپوسکوپی، می توان با

 

پرستو فرنود

یکشنبه 8 اسفند 1395 - 17:11

 

سوال:

با سلام

میخواستم بدونم که وقتی از یک نفر ویروس hpv میگیریم به این معنیه که اون فرد هم از کس دیگری گرفته؟

یا به خودی خود در بدنش ب وجود آمده؟

جواب:

راههای انتقال در HPV:

روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

 

استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد، ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند.

هرچه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود.

در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود (باعث ایجاد مشکلات تنفسی و یا ژنیتال شود)

امروزه ثابت شده است که دخترانی که هیچگونه تماس جنسی نداشته اند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند.

در دسامبر 2015 اولین گزارش از جداسازی ویروس HPV از آب استخر در رم ایتالیا گزارش شد.

دوز بالایی از DNA ویروس روی نوک انگشت بیمارانی که جدیدأ مبتلا به عفونت ژنیتال HPV شده اند، تشخیص داده شده است.

امروزه مشخص شده است که این ویروس، بسیار پایدار بوده و می تواند روی البسه و سطوح آلوده تا چند روز زنده بماند (افزایش آمار مبتلایان شاغل در آزمایشگاه و کلینیک های زنان و مامایی)

HPV-DNA positivity has been reported in transvaginal ultrasound probes and colposcopes after routine disinfection.

امکان انتقال ویروس از طریق تجهیزات پزشکی وجود دارد. بنابراین امروزه این ویروس جزو Nosocomial infection قرار گرفته است.

بسیاری از مواد ضدعفونی کننده روتین قادر به خنثی سازی ویروس HPV نمی باشند.

بطور کلی تمام ضدعفونی کننده ها با پایه الکل و گلوتارآلدئید روی این ویروس بی تاثیر بوده و باید از ترکیبات هایپوکلریت و یا پر استیک اسید استفاده نمود.

 

عسل

چهارشنبه 23 فروردین 1396 - 05:55

 

سوال:

سلام من به ویروس اچ پی وی 6 و 18 مبتلا هستم، اینجا مواردی رو خوندم که خداروشکر ویروس پرخطر هم رفع شده بوده،میخواستم بدونم واقعا امکانش هست که نوع پرخطر هم برطرف بشه؟چون به من جوری گفتن که این ویروس تا آخر عمرم باهام هست

جواب:

فعلآ شما كاندید كولپوسكوپی هستید و اگر جوابتون خوب بود یك سال بعد مجدد پیگیری می شوید تا ببینیم كه HPV تان منفی می شود یا خیر.

 

سعی كنید سیستم ایمنی تان را تقویت كنید.

 

عسل

چهارشنبه 23 فروردین 1396 - 06:13

 

سوال:

برای کولپوسکوپی باید دستور پزشک داشته باشم؟ یا مراجعه کنم برام انجام میشه؟

جواب:

دستور پزشک لازم است.

 

عسل

چهارشنبه 23 فروردین 1396 - 06:16

 

سوال:

میشه بگین کولپوسکوپی چی هست؟

جواب:

كولپوسكوپی یك معاینه اختصاصی از سرویكس، واژن و وولو با استفاده از دستگاهی به نام کولپوسکوپ می‌باشد. در این روش، به دلیل اینکه سلول‌های دهانه رحم چندین برابر بزرگتر نشان داده می‌شوند، میزان تغییرات سلولی قابل مشاهده است. این معاینه ساده و بدون درد بوده و زمانی انجام می‌شود كه پاپ اسمیر تغییرات سلولی غیر طبیعی را نشان دهد.

colposcopy-1

معاینه کولپوسکوپی به چه منظور انجام می‌گیرد؟

کولپوسکوپی در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

برای زنانی كه یك پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته‌اند. پاپ اسمیر، آزمایشی ساده جهت غربالگری سرطان گردن رحم در مراحل اولیه، ردیابی انواع عفونت‌های ناشی از باکتری، قارچ و ویروس در نواحی گردن رحم و مهبل است که از طریق برداشتن نمونه از سلول‌های دهانه رحم و بررسی آن زیر میکروسکوپ، انجام می‌گیرد.

زمانی که تعداد تست‌های غربالگری سرویکس کافی نباشد. این شرایط ممکن است به دلایلی همچون وجود مقدار زیادی خون و یا موکوس در اطراف سرویکس حین انجام تست‌های غربالگری و یا از بین رفتن سلول‌ها حین انجام تست رخ دهد.

بررسی ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی

تعیین دیسپلازی

بررسی دردها و مشكلات واژن یا سرویكس مانند زگیل‌های تناسلی

قبل از كولپوسكوپی

به همراه داشتن نتیجه تست پاپ اسمیر

به تعویق انداختن زمان كولپوسكوپی تا بعد از عادت ماهیانه

اجتناب از فعالیت جنسی و یا وارد كردن داروهای اینتراواژینال و تامپون به داخل واژن از 24 ساعت قبل از معاینه

مصرف ایبوبروفن یا استامینوفن یك ساعت قبل از كولپوسكوپی به منظور كاهش كرامپ

داشتن پوشش آزاد و راحت در روز انجام معاینه

حین كولپوسكوپی

بعد از كولپوسكوپی

درمان

بعد از انجام بیوپسی، نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا متخصص پاتولوژی آن را بررسی کند. سلول‌های غیر طبیعی كه می‌تواند توسط متخصص مشاهده شود، Cervical Intra-epithelial Neoplasia (CIN) نامیده می‌شود. اغلب CINهای نوع 1 بدون درمان به شرایط طبیعی خود باز می‌گردند در حالی كه نوع 2 و 3 نیاز به درمان دارند. بر اساس شدت عارضه، درمان به دنبال انجام كولپوسكوپی صورت می‌گیرد که روش‌های درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

Loop Diathermy: از بین بردن سلول‌های غیر طبیعی با استفاده از حلقه حرارتی

Cryotherapy: از بین بردن سلول‌های غیر طبیعی با منجمد كردن ناحیه سرویكس

Laser Treatment: از بین بردن سلول‌های غیر طبیعی با استفاده از لیزر

 

سارا

دوشنبه 1 خرداد 1396 - 17:14

 

سوال:

سلام در ازامایشگاه شما ازمایش دادم نوشته positive for type 31 میخواستم بدونم تا چه اندازه خطر ناك است و ایا درمان قطعی می شود

جواب:

اگر سیتولوژی (پاپ اسمیر) تان نرمال باشد یک سال بعد co-testing انجام شود. ولی اگر جواب سیتولوژی تان ASC-US و یا بدتر بود به یک متخصص گاینوانکولوژی مراجعه و کولپوسکوپی شوید.

 

آریس

دوشنبه 29 خرداد 1396 - 20:13

 

سوال:

سلام.من اچ پی وی مثبت و نوع 16 داشتم و شبه قبل از انجام کولپوسکوپی،شیاف واژینال کلوژین استفاده کردم.الان توو سایتتون خوندم که 24 ساعت قبلش نباید چیزی استفاده میکردم.ایا باید الان دوباره کولپوسکوپی انجام بدم؟یا اشکالی نداره.جواب کولپوسکوپیم دچار ابهام نمیشه؟ممنونم ازتون

جواب:

نگران نباشید جوابتون که آماده شد برایم بنویسید.

 

آریس

دوشنبه 29 خرداد 1396 - 20:20

 

سوال:

من و همسرم 34 سالمونه،دو ساله که جدا شدیم و الان دوباره به تفاهم رسیدیم و به خاطر بچمون تصمیم به شروع دوباره ی زندگی داریم.اما من به تازگی فهمیدم ویروس شماره 16 دارم.و نمیتونم بهش بگم .اصلا نمیدونم از،ایشون گرفتم یا از اون شخصی که باهاشون در ارتباط بودم توو مدت جداییمون.اصلا هم.نمیتونم الان به همسرم اعلام کنم.چون مسلما باعث مشکلات خونوادگی و از هم پاشیدگی مجدد زندگیمون میشه.راه حلی داره تا بدون در جریان گذاشتنش زندگیمونو شروع کنیم و ایشون مبتلا نشه یا اینکه حتما باید بگم؟که کلا منصرف شم از ازدواج مجدمون باهم.لطفا راهنماییم کنید.ممنوون

جواب:

ابتدا باید کولپوسکوپی شده و دقیق مشخص شود که آیا ضایعه قابل پیگیری دارید یا خیر

اگر تغذیه خوبی داشته باشید و سیگار و قرص ضد بارداری مصرف نکنید و اگر عفونت در ناحیه دهانه رحم دارید بدقت درمان کنید می توانید حداکثر تا 18 ماه این ویروس را از بدنتان پاک کنید.

 

رضا

چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 04:42

 

سوال:

با سلام، جواب آزمایش HPV همسرم مثبت و High Risk اون از نوع 66 و Intermediate Risk اون از نوع 53 خواستم ببینم مشكل شون تا چه اندازه حاد است؟ آیا با واكسن و دارو بطور كامل مشكل شون برطرف میشه و اینكه آیا مدت مشخصی برای درمان آن وجود داره؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

جواب:

طبق آخرین ورژن گایدلاین ASCCP ، بیمار فوق بهتر است یک تست پاپ اسمیر بلافاصله انجام دهد. اگر پاپ اسمیر نرمال بود یک سال بعد co-testing انجام شود و بر مبنای جواب آن تصمیمات بعدی گرفته می شود.

به مقاله نحوه پیگیری سیتولوژی منفی توأم با HPV مثبت بر مبنای آخرین دستورالعمل ASCCP

که در همین سایت آمده است برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید.

 

مها

سه شنبه 18 مهر 1396 - 11:03

 

سوال:

سلام عرض ادب

من حدودا دو ماه پیش به صورت اتفاقی متوجه پرزهایی قرینه شکل تو ناحیه دهانه واژن شدم

به دکتر جباری مراجعه کردم و تشخیصشون وستیبولار پاپیلوماتوز بود

بعد از اون جهت اطمینان به دکتر کیوان مراجعه کردم و بازهم تشخیص وستیبولار پاپیلوماتوز به من دادن

با سماجت خودم دکتر نجم ابادی منو ارجاع دادن ازمایشگاه ارمین برای تست پی سی ار

با توجه به اینکه دختر بودم ی تیکه نمونه از همون پرز ها با تیغ برداشتن

جواب ازمایش های ریسک ١٦ و ٥٣،٥٤شد

جواب رو بردم دکتر جباری و گفتن احتمال خطای ازمایش هست و نظرشون همچنان به این بود که زگیل نیست

بعد از اون من پیش...

جواب:

یعنی تست HPV بر روی خود نمونه انجام شده است؟ و سه نوع ژنوتیپ مثبت شده است؟؟؟

 

نگرانم

یکشنبه 23 مهر 1396 - 12:31

 

سوال:

ضمنا آزمایش اج پی وی به روش مالتی پلکس پی سی آر اند ریورس لاین بلات هیبریدیزایشن اسی نوشته شده، خانمم دو ماه از بارداریشون گذشته و من از نگرانی در آستانه خودکشی هستم

تاکید میکنم نمیدونم این عفونت از کجا اومده، التماس میکنم کمکم کنید

محل انجام آزمایش شیراز آزمایشگاه دانشبد بوده

البته ابتدا با من تماس گرفتند گفتند ما تو نمونه جیزی پیدا نکردیم بهمین خاطر مجدد با نمونه بیشتر آزمایش را انجام میدیم

جواب:

اینقدر نگران نباشید. من دقیق نفهمیدم که جواب شما برای HPV آخرش به کجا رسید.

بر فرض هم که مثبت باشد به راحتی با تقویت سیستم ایمنی و خوردن پروتئین و چای سبز می توانند سریعتر از بدن پاکش نمائید.

 

نگرانم

دوشنبه 24 مهر 1396 - 16:00

 

سوال:

مدیون شما هستم که جواب دادین.

جواب آزمایش را hpvمثبت با تایپ16 پرخطراعلام کردن، نمونه را به اصرار خودم برداشتن، تکه ای از پوست را که برجستگی ریزی روش بود جدا کرده و به آزمایشگاه فرستادن،، ولی من درکل مورد ارتباط جنسی یا بهداشتی برای گرفتن این عفونت نداشتم و همیشه وسواس داشتم،تنهاموردمشکوک تماس دست با آلت بطورمتقابل با پسر ،اون هم باپوشیدن کاندم فقط یک دفعه 13سال پیش بوده، ضمنا اصل اون برجستگی های شبیه اسکین تگ که توسط پزشک لیزر شد حتی قبل از این تماس و بدون هیچ دلیلی بوجود اومده بودن حدود 16سال پیش،،، الان نمیدونم چرا عفونتی اگه بوده چرارفع نشده؟ از...

جواب:

اولأ امروزه بحث های زیادی در مورد انتقال این ویروس از طریق تماس غیرجنسی هم مطرح است که البته با توجه به اینکه درصد کمی را تشکیل می دهد ولی به هر حال وجود دارد، نظیر:

این احتمال مطرح است که HPV از یک  دوره نهفته غیرقابل تشخیص (Non-detectable dormant state) برخوردار بوده که می تواند سالیان بعد مجدداً فعال شود.

latent infection (as infection dormant in the basal cells not readily detectable by diagnostic assays, but reversible)

این مسئله می تواند توضیحی برای وجود HPV در زنانی باشد که سالیان طولانی فقط یک شریک جنسی داشته اند.

در این دوره امکان انتقال HPV هم وجود دارد.

روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا).

استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد، ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند.

هرچه تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود.

در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود.

امروزه ثابت شده است که دخترانی که هیچگونه تماس جنسی نداشته اند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند.

در دسامبر 2015 اولین گزارش از جداسازی ویروس HPV از آب استخر در رم ایتالیا گزارش شد.

دوز بالایی از DNA ویروس روی نوک انگشت بیمارانی که جدیدأ مبتلا به عفونت ژنیتال HPV شده اند، تشخیص داده شده است.

امروزه مشخص شده است که این ویروس، بسیار پایدار بوده و می تواند روی البسه و سطوح آلوده تا چند روز زنده بماند (افزایش آمار مبتلایان شاغل در آزمایشگاه و کلینیک های زنان و مامایی)

امکان انتقال ویروس از طریق تجهیزات پزشکی وجود دارد. بنابراین امروزه این ویروس جزو Nosocomial infection قرار گرفته است.

بسیاری از مواد ضدعفونی کننده روتین قادر به خنثی سازی ویروس HPV نمی باشند.

بطور کلی تمام ضدعفونی کننده ها با پایه الکل و گلوتارآلدئید روی این ویروس بی تاثیر بوده و باید از ترکیبات هایپوکلریت و یا پر استیک اسید استفاده نمود.

بنابراین ممکن است راههای دیگری هم باشد که ما هنوز نمی دانیم.

بنابراین درگیری ذهنی که چطور مبتلا شده اید هیچ کمکی به درمان شما نمی کند.

الان باید سعی کنید در فاصله یک سال از زمان انجام آزمایش اول این تست را منفی کنید، از جمله :

تقویت سیستم ایمنی با مصرف ترکیبات پروتئینی و چای سبز

عدم استعمال دخانیات (بخصوص قلیان)

کاهش تماس جنسی و استفاده از کاندوم در هنگام سکس

انجام تمرینات ورزشی منظم برای تقویت سیستم ایمنی و کاهش استرس

 

نگرانم

سه شنبه 25 مهر 1396 - 07:52

 

سوال:

ضمن آرزوی تندرستی برای شما و تشکر از اینکه وقت ارزشمندتان را برای آگاهی بخشی به جامعه میگزارین، اگه در مورد نگرانی من از بابت همسرم هم بگید چکار کنم یک دنیا ممنون میشم، دو بار پاپ اسمیر دادن که آخریش 2سال پیش بوده و هر دو نرمال، از اون به بعد گرفتاری های آی وی اف و... اجازه نداد کاری انجام بدن، الان هم دو ماهه باردار هستن، آیا ممکنه ایشون ویروس رو نگرفته باشن یا پاک شده باشه؟ میشه پاپ اسمیر و تست تا بعد از زایمان 8،،9ماه دیگه انجام بشه ؟ البته خدا رو شکر ایشون هیچوقت ضایعه مشکوک به زگیل پیدا نکردن، و اینکه تستی که برای خودم انجام شده و در سوال اولم روش...

جواب:

بله بعد از زایمان بدنبال پیگیری تست پاپ اسمیر و HPV باشید.

 

سایه

پنجشنبه 4 آبان 1396 - 14:18

 

سوال:

سلام مجدد

من مبتلا به ویروس hpv16 هستم و Cin11 داشتم كه عمل leepانجام دادم آیا امیدی هست كه این ویروس از بین بره؟ممنون

جواب:

بله ، ولی باید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید.

 

ایرانا

پنجشنبه 4 آبان 1396 - 21:41

 

سوال:

سلام و عرض ادب

واقعا از زحمات مسئولین نیلو تشکر میکنم چون هرزمان مشگلی داشتم صبورانه و صمیمانه یاریم کردند.

بنده سه سال پیش ازمایش اچ پی وی دادم که متاسفانه سوش 16 بود. یکسال بعد آزمایش من از شهرستان به آزمایشگاه شما فرستاده شد و منفی بود. سال اول که آزمایشم مثبت شد کولپوسکوپی شدم که تغئیرات کوئلوستیک خفیف گزارش شد و دکتر گفت فقط 6ماه یکبار پاپ بده..من همچنان پس از منفی شدن آزمایش باز هم پاپ لیکوئید را انجام دادهام. حال سوال من این هست...

الان 38سال دارم و قصد بارداری دارم آیا امکان برقراری رابطه بدون کاندوم دارم؟؟ترسم از این هست که نکنه دوباره مبتلا...

جواب:

بهتر است برای رفع نگرانی واکسن بزنید. و بهترین واکسن گارداسیل نه گانه است.

 

Dena

جمعه 5 آبان 1396 - 15:07

 

سوال:

سلام خدمت پزشگان محترم نیلو

در اصفهان هیچ آزمایشگاهی برای انجام pcr برای ویروس اچ.پی .وی برای آقایان وجودندارد اما گفته اند برای آقایان از ادرار هم میشود نمونه برای این ویروس گرفت .آیا درست است ؟

جواب:

به آزمایشگاه سینا اصفهان مراجعه نموده و از ترشحات مجرا (Urethra) نمونه برداری انجام شود.

 

بابك

شنبه 13 آبان 1396 - 16:19

 

سوال:

سلام با عرض خسته نباشید

به تازگی همسرم تست hpv داده و جواب مشخص كرده كه دارای ژنوتیپ های ١٦ و ١٨ می باشد،قبلاً فریز انجام داده،الان ولی زیگیل ندارند در ناحیه تناسلی،با وجود اینكه ما با هم ارتباط داشتیم ایا من هم دارم؟

بله، امکانش هست که شما هم داشته باشید.

و این كه خانمم چه مدت طول میكشه كه كاملاً خوب بشن و علایم دیگه ظاهر نشوند?

در 95% موارد طی 12 الی 18 ماه پس از ورود ویروس به بدن از بدن پاک می شود.

وهمچنین ما ارتباط دهانی و مقعدی داشتیم یه توضیح كامل بدین،تشكر منتظر جواب هستم

توصیه می کنم هر دویتان واکسن بزنید.

 

 

مجتبی

شنبه 13 آبان 1396 - 19:47

 

سوال:

سلام و عرض ادب

من آزمایش hpv انجام دادم و نتیجش مثبت شده و نوع های 31 و 6 و70 را تشخیص دادند.جوابش را پیش یک متخصص بیماری های عفونی بردم و ایشون گفتند اصلا نگران نباشم و قابل انتقال به همسرت نیست اما اطمینان نکردم و چند روز بعد پیش یک متخصص دیگه رفتم اما ایشوم کاملا متغیر نظر دادن و گفتند قابل انتقال هست و احتمال اینکه همسرتون به سرطان دهانه رحم مبتلا بشه هست.لطفا منو راهنمایی کنید که جواب آزمایشم چطور هست و چه باید بکنم.مشکلم خودم نیست بلکه تمام نگرانیم اینه که همسرم را آلوده کنم و ضمنا یک ماه دیگه عقدم هست.و حسابی بهم ریختم

جواب:

فقط نوع 31 کمی جای نگرانی دارد و تا زمانیکه منفی نشده است (با تقویت سیستم ایمنی زودتر پاک می شود)، امکان انتقال وجود دارد.

 

مجتبی

چهارشنبه 17 آبان 1396 - 06:42

 

سوال:

سلام.

آیا به غیر از نمونه برداری از خود زگیل راه دیگری هم هست برای تشخیص این ویروس در بدن؟؟؟

جواب:

اگر منظور درمان زگیل است ما نیازی به دانستن ژنوتیپ این ویروس نداریم. ولی اگر ریسک کانسر ناشی از high risk HPV مدنظر است ، تست ترشحات دهانه رحم و واژن از زنان و تست ترشحات مجرا در آقایان.

 

محمد

چهارشنبه 1 آذر 1396 - 15:38

 

سوال:

سلام وقت بخیر.بنده با مشاهده ضاعده هایی در نواحی تناسلی به پزشک پوست مراجعه کردم ایشون زگیل تشخیص دادن و فریز کردن و گاهی بصورت ضاعده های ریز عود میکنن و با اسید خودم میسوزنم ولی این روند رشد ادامه داره.تنها پزشک برای من تست hpv نوشتن و نوع اون مشخص نشده.جواب تست مثبت بوده.لطفا راهنمایی بفرمایید به چه متخصصی مراجعه کنم‌و چه آزمایشی برای من بنویسن ک بتونم نوع این ویروس رو تشخیص و درمانو شروع کنم.بیشتر نگران خانمم هستم ایشونم نتیجه آزمایششون مثبت بوده.سپاس از محبت شما

جواب:

جواب دقیق آزمایش و ژنوتیپ مثبت گزارش شده و همینطور نوع نمونه گیری را برایم بنویسید.

 

سارا

شنبه 11 آذر 1396 - 09:23

 

سوال:

سلام وقت بخیر من خرداد ماه تست پاپ ادم و متوجه ویروس 16-39-45 شدم و تغییرات سلولی ب دجه پایین داشتم و کولپوسکوپی انجام شد و cin1 گزارش شد . الان 2 ماه هست که قارچ شیتاکه میخورم و مجدد بعد از 6 ماه پاپ دادم میخواتم ببینم واقعاالان چه اقدامی برای بهبودی میتونم انجام بدم دکتر میگه فعلا باد صبر کنی شاید تغییرات به حالت عادی برگرده اما من نگران هستم بد تر بشه لطفا کمکم کنید

جواب:

یک سال بعد از انجام کولپوسکوپی تان یک تست co-test انجام دهید. سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید (با مصرف چای سبز و ترکیبات غنی از فولات.

امروزه مشخص شده است که غذاهای غنی از فولات یا ویتامین B9 (که بهتر است با فرم سنتتیک آن یعنی اسید فولیک افتراق اش دهیم) رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد. این نکته در مورد مصرف اسیدفولیک بصورت سنتتیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است.

بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود.

 

هلیكس

شنبه 11 آذر 1396 - 22:36

 

سوال:

سلام من تست hpv دادم و توی جوابش برام نوشته result : positive for one or more hpv probably high risk genotype ( s (

و یه سری توضیحات دیگه پایین داده انواع شماره های اچ پی وی رو نوشته high risk و low risk

و اخرین جمله بعد از شماره ها نوشته in the case of not typeable or negative . The reason could be either low virus copy number in the sample or genotype other

than what mentioned in earlier

لطفا كمكم كنید و بگید جواب ازمایشم چیه

جواب:

نحوه گزارش نشان دهنده آن است که روش فوق FDA approved نیست. نگران نباشید.

 

هلیكس

یکشنبه 12 آذر 1396 - 08:32

 

سوال:

ولی اچ پی وی دارم درسته ؟ ننوشته كدوم نوعش رو

جواب:

بله

 

محمد

پنجشنبه 16 آذر 1396 - 14:31

 

سوال:

سلام

میخواستم بدونم این دوره هایی که واسه پاکسازی ویروس مشخص کردین شامل مردها هم میشه؟

جواب:

در مردان سریعتر رخ می دهد.

 

سارا

جمعه 17 آذر 1396 - 14:42

 

سوال:

سلام. من حدود 6 7 سال پیش متوجه یک زایده زگیل مانند درست در دهانه واژنم شدم. متخصص زنان رفتم برام فریز کرد. کمی بعدش متوجه دوتا زایده زگیل مانند انتهای زبانم(سمت راست) شدم متخصص پوست رفتم و فریز کردم بعدش تا الان متوجه زایده دیگه ای نشدم ولی بعد از اون مرتب تست پاپ اسمیر انجام میدم و همیشه هم منفی بوده.

آیا تست پاپ اسمیر از تست HPV جدا هست؟

بله

توی آزمایش پاپ اسمیر من هیچ وقت HPV یا نوعش رو نزده. سوال دیگه ام اینه به جز تغذیه درست آیا ورزش هم به تقویت سیستم ایمنی کمک میکنه؟

بله

خیلی ممنونم که جواب میدین و ما رو از نگرانی درمیارین.

 

سارا

شنبه 18 آذر 1396 - 10:34

 

سوال:

سلام. روی همون نمونه ای که برای آزمایش پاپ اسمیر گرفته میشه نمیشه تست hpv رو انجام داد؟ یعنی خودم باید درخواست بدم؟

اگر نمونه بصورت Liquid Base باشد بله می توان انجام داد.

یک مقاله ای توی سایتتون هست که زگیل با پاپیلوما فرق داره. آیا اصلا ممکنه مورد من زگیل نبوده و پاپیلوما بوده؟

پاپیلوما با معاینه کلینیکی تشخیص داده می شود.

من روی زبانم هم داشتم دوتا. پاپیلوما روی زبان هم ایجاد میشه؟

خیلی بندرت

ممنون میشم همه سوالاتم رو جواب بدین

 

Sepehr

دوشنبه 20 آذر 1396 - 16:20

 

سوال:

با سلام.

و خسته نباشید.من مرد هستم ۲۵ ساله حودا چهار ماه پیش متوجه سه عدد زیگیل روی آلت خودم شدم که با مراجعه به دکتر بهم محلول پدوفیلین ۲۵ درصد دادند.وقتی زدم بعد از چند بار رفتند اما بعدش ماهی یک دوتا میزنه.پزشکم میگه این ویروس کلا از بین هیچ وقت نمیره.ولی الان توی سایت شما خوندم که تا هشت ماه و یا دوسال از بین میره.واقعا نمیدونم چیکار کنم.میخوام ازدواج کنم موندم چیکار کنم .ممنون از پاسخ دهی شما

جواب:

بستگی به قدرت سیستم ایمنی تان دارد. در مردان سریعتر از زنان این ویروس ها پاک می شوند.

توصیه به زدن واکسن می کنم.

 

سایه

سه شنبه 21 آذر 1396 - 05:05

 

سوال:

سلام ممنون كه جواب سوال هامون میدید

واقعا این ویروس ممكنه یك روز از بدن خارج بشه؟

بله

بعضی از دكتر ها میگن هیچوقت این ویروس دفع نمیشه؟

بستگی به سیستم ایمنی تان دارد و فقط در 5 الی 10% افراد این ویروس بیشتر از 18 ماه در بدن باقی می ماند.

ممنون

 

منصوره

سه شنبه 21 آذر 1396 - 14:21

 

سوال:

سلام.. مممنونم از محببتون که سوالات را جواب میدین ؟

من به اعتقاد پزشکم مبتلا به زگیل تناسلی هستم. پاپ اسمیر و hpv دادم. به نظر شما در چه صورتی نیاز به کلپوسکوپی هست؟ من خیلی نگرانم.

یک سوال دیگه هم داشتم برای اینکه متوجه بشن داخل واژن هم زده چه اقداماتی باید انجام گیرد؟ سپاسگزارم

جواب:

جوابتان که آماده شد برایم بنویسید.

بطور کلی در موارد ذیل طبق گایدلاین ASCCP بیمار کاندید کولپوسکوپی می شود:

- جواب سیتولوژی آنها LSIL و یا وضعیتی شدیدتر گزارش شده باشد (صرف نظر از جواب HPV)،

- اینکه تست HPV شان (HPV 16 و HPV 18) مثبت شده بود (صرف نظر از جواب سیتولوژی)،

- سیتولوژی ASC-US و با هر ژنوتیپ مثبت HPV

 

سارا

چهارشنبه 22 آذر 1396 - 15:48

 

سوال:

سلام و عرض ادب ، ممنون‌از پاسخگوییتون

عذر میخوام میخواستم‌ بدونم‌ واکسن گارداسیل ۹گانه را از کجا میتوان تهییه کرد ؟ خواهشمند پاسخ هستم

جواب:

از کشورهای اروپایی و امارات

 

...

دوشنبه 27 آذر 1396 - 12:32

 

سوال:

سلام

روز بخیر

من پارسال اسفند ماه آزمایش پاپسمیر انجام دادم

ویروس اچ پی وی مثبت بودتایپ ۱۶ بعد از اون کلپوسکوپی رو انجام دادم

وقتی پزشک جواب رو دید یه نفس عمیق کشید گفت خدار و شکر گفتم یعنی چی خانم دکتر گفتند خیالم و راحت کردی

خیالت راحت باشه

اصلا به من توضیح ندادن که چی به چیه ؟

پرسیدم میتونم رابطه داشته باشم گفتن آره موردی نیست

واکسن هم به موقع در ۳ نوبت زدم

همسرم ولی واکسن نزده

آنقدر گنگ که حد نداره

۱ ماه پیش پاپسمیر دادم گفتند همه چی آکیه مشکلی نیست فقط یه اوفونت جزئی داری

من نمیدونم الان خوب شدم ؟ نشدم ؟

بعضی وقتا انقدر هیچی نمیدونم...

جواب:

قسمت Diagnosis در نتیجه کولپوسکوپی و نتیجه پاپ اسمیر جدیدتان را برایم بنویسید.

 

بهزادنیا

پنجشنبه 30 آذر 1396 - 11:31

 

سوال:

سلام ...مرسی بابت جواب دادنتون ...من ٢٩ سالمه دوماهه پیش بالای فرجم چند دونه زگیل زد ک رفتم متخصص زنان گفتن ک زگیله بیا واست فریز کنم حالا خودم شروع کردم ب درمان با سرکه ک داره جواب میده ...حالا چنتا سوال داشتم اول اینکه میگن زیر ٣٠ سال لازم نیس تایپشو مشخص کنم این درسته؟؟

بله

دوم این ویروس تا کی میتونه در بدن من بمونه؟؟؟

بین 8 تا 18 ماه در 95% افراد پاک می شود.

سوم از چ فرص ویتامینی استفاده کنم؟؟

بیشتر سعی کنید تغذیه خوب داشته باشید و چای سبز هم موثر است.

 

Negaran

جمعه 1 دی 1396 - 08:00

 

سوال:

سلام روز بخیر و ارزوی سلامتی برأی همه دوستان من حدودا چهار ماه پیش با یه خانومی رابطه داشتم و الان متوجه شدم ك اون خانم زگیل تناسلی داشته اون زمان والانم بعد أر چهار ماه هیچ نشونه ای تو من نیست میخواستم ببینم امكانش هست ك منتقل نشده باشه و اینكه مبتونم رابطه داشته باشم

جواب:

از آنجائیکه وجود high risk HPV در آقایان معمولأ بدون علامت بوده و از آنجائیکه همزمانی وجود low risk HPV (بصورت زگیل تناسلی) و high risk HHPV در یک خانم زیاد است بهتر است برای اطمینان خاطر ابتدا یک Urethral Discharge for HPV انجام داده و در صورت منفی شدن نگرانی تان برطرف شود.

 

Negaran

یکشنبه 3 دی 1396 - 21:06

 

سوال:

این ازمایشUrethral Discharge for HPV رو كجا میتونم انجام بدم ساكن كرج هستم؟

به روش Cobas HPV فکر نمی کنم در کرج قابل انجام باشد.

و میخواستم بگم ك حدودا سه ماه ك فهمیدم تمام چیزایی ك باعث تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف كردم منتظر شدم علائمی نشون بده اما تا الان علائمی ندیدم امكانش هست اصلا نگرفته باشم؟

احتمال نگرفتن شما خیلی زیاد است.

 

مهسا

جمعه 1 دی 1396 - 16:32

 

سوال:

سلام.وقت بخیر.من کمتر از یک ماهه عقد کردم و الان متوجه شدم که همسرم ۱۰ سال پیش زگیل تناسلی داشتن. و بعد از درمان عود دوباره نداشتن.میخواستم بپرسم ایا ایشون هنوز ناقل hpvهستن و ایا لازمه من آزمایش بدم ؟رابطه ما در حد سکس دهانی بوده تا حالا

جواب:

احتمال ناقل بودن بیماری ضعیف است.

 

حسن

دوشنبه 4 دی 1396 - 14:51

 

سوال:

با سلام. ممنون واسه وقت گذاشتنتون.

خانم من رفته آزمایش زاده و جواب آزمایش نشون داده ایشون hpv 16 دارن. این بیمارى چه قدر خطرناك هست. با توجه به این كه سن ایشان ٢٤ سال هست خیلى خیلى نگران است. درمان این بیمارى چه جورى؟ آیا من هم باید برم آزمایش بدم؟ آیا من هم مبتلا به hpv 16 هستم؟ سیستم ایمنى ایشان ضعیف هست. چه جورى باید سیستم ایمنى رو قوى كنیم. همه جا میگن هیچ درمانى وجود نداره و تا آخر عمر تو بدن مى مونه. ممنون میشم اگه راهنماییم كنیم

جواب:

اینقدر نگران نباشید، یک مقاله در زمینه درمان HPV در بخش برای بیماران است ، آنرا بخوانید.

با تقویت سیستم ایمنی تان (مثل استفاده از سبزیجات غنی از فولات و چای سبز و ...) این ویروس از بدنتان پاک می شود.

واکسن را هم تجویز می کنم.

 

کیانا

-دوشنبه 4 دی 1396 - 16:56

 

سوال:

سلام دکتر

وقت به خیر

من مبتلا به تایپ 16/53/66 هستم

نتیجه تست از ترشحات واژن بوده

با توجه به اینکه ویرجینم و 34 سال سن دارم

امکان الوده بودن دهانه رحم در من هست؟

ابتدا باید کولپوسکوپی شوید ،

از متخصصین نظرات متفاوتی شنیدم و برام جای سواله که با توجه به های ریسک بودن پاپ برای من نیاز هست یا خیر؟

خیر ، مستقیم کاندید کولپوسکوپی هستید.

اقای دکتر تشخیص در این بیماری افتراقیه برای کسی که ضایعه نداره و دختر هست؟

کولپوسکوپی حداقل از چهار ناحیه در دهانه رحم

ایا من با شریک خودم میتونم ازدواج کنم . یا به صلاح هست دخول انجام نگیره تا زمان برطرف شدن؟

هر چی تماس جنسی کمتر باشد سریعتر بهبود می یابید.

های ریسک در اقایون چقدر خطرناکه . امکان سرطان الت چقدر هست؟

50-60% در صورت باقی ماندن ویروس بیش از 2 سال

داروی Lopinavir که برای درمان ایدز هست . چقدر تو اچ پی وی تاثیر...

بعضی از مقالات به موثر بودن ان اظهار می کنند ولی هنور مراحل کارآیی بالینی خودش را پاس نکرده..

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf