راه اندازی اولین تکنولوژی دارای تائیدیه FDA در ایران، جهت تشخیص HPV (بروز شده)

بروز شده در تاریخ: 96/06/12

بدینوسیله آزمایشگاه نیلو راه اندازی تکنولوژی Cobas HPV DNA Testing را به عنوان اولین تکنولوژی دارای تائیدیه FDA (FDA approved) در ایران، جهت تشخیص HPV در ترشحات واژن و سرویکس اعلام می دارد.

نکات

- کانسر دهانه رحم دومین عامل مرگ ناشی از کانسر در زنان می باشد.

- در سال 2006 ، حدود 500 هزار مورد جدید سرطان دهانه رحم گزارش شده که از این میان حدود 280 هزار منجر به مرگ شده است.

- اکثر این بیماران در کشورهای در حال توسعه، مثل آفریقا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی زندگی می کنند.

- بر مبنای گزارش ثبت سرطان در انیستیتو کانسر، شیوع سرطان رحم و دهانه رحم حدود 7-6 درصد هزار می باشد.

- این سرطان عمومأ در سنین 30 تا 55 سالگی رخ می دهد ، اما اخیرأ در زنان جوان گزارشات متعددی دیده می شود.

- از سال 2000 ، ویروس HPV بعنوان عامل اتیولوژیک سرطان دهانه رحم معرفی شد و سرطان سرویکس به عنوان تنها سرطان جامد با علت مشخص ویرال در زنان می باشد.

- این ویروس در 30% سرطانهای اوروفارنکس، 45 تا 95% سرطانهای مقعد، 60 تا 65% سرطانهای واژن و 40 تا 60% سرطانهای ولوو نقش دارد.

- این تکنولوژی بر اساس آخرین گایدلاین ASCCP (American Society for Colposcopy and Cervical Pathology)، جهت کاربرد کلینیکی تست HPV به همراه پاپ اسمیر یا تست های دوگانه (Co-testing) برای پیگیری نتایج غیرطبیعی سیتولوژی طراحی شده است.

- بر اساس این گاید لاین پیگیری های مبتنی بر نتایج HPV زمانی منجر به کسب نتیجه صحیح مورد نظر خواهد شد که حتماً از روش هایی معتبری برای تست HPV استفاده شود. یعنی

- روش هایی که از لحاظ آنالیتیکی و هم از لحاظ کلینیکال معتبر بوده و تکرار پذیری (Reproducibility)، حساسیت کلینیکال، ویژگی و ارزش پیشگوئی کننده مثبت و منفی آنها برای اثبات وجود پره کانسر (CIN 2+) بر مبنای سند ارائه شده توسط FDA اثبات و تأئید شده باشد.

- بر مبنای این گایدلاین باید در مورد ترشحات واژن از گزارش ژنوتایپ های Low risk که عامل زگیل تناسلی بوده و تشخیص آن در استراتژی درمان زگیل هیچ گونه تغییری ایجاد نمی کند خودداری شود (بدلیل امکان افزایش درمان های بیش از اندازه یا Overtreatment)

- این تکنولوژی از مرحله استخراج DNA تا تفسیر و گزارش نهایی بصورت تمام اتوماتیک انجام می شود.

- با استفاده از این تکنولوژی از خطاهای زیاد بین آزمایشگاهی که در روش های بدون تأئیدیه FDA وجود دارد، جلوگیری می شود. این خطاها می توانند استراتژیهای پیگیری نتایج غیرطبیعی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و اقدامات گمراه کننده ای را در پی داشته باشند.

- ترکیب تست پاپ اسمیر به همراه یک تست HPV مورد تآئید FDA می تواند حساسیت تشخیص کانسر سرویکس را تا 87 الی 100% افزایش دهد.

- نتایج این تست چهار حالت گزارش می شود: Negative، Positive for HPV 16، Positive for HPV 18 و Positive for other hr HPV

- جوابدهی طی 4 روز کاری بعد از مراجعه بیماران به آزمایشگاه صورت می گیرد.

- در صورت ارسال نمونه از آزمایشگاه های همکار، جواب با سربرگ آزمایشگاه نیلو باید ضمیمه ریپورت آزمایشگاه شده و در غیر اینصورت آزمایشگاه نیلو هیچگونه تعهدی جهت صحت انجام تست به روش فوق را ندارد.

مقالات مرتبط با راه اندازی اولین تکنولوژی دارای تائیدیه FDA در ایران، جهت تشخیص HPV (بروز شده)

آخرین توصیه انجمن کولپوسکوپی و پاتولوژی دهانه رحم آمریکا جهت تست HPV (...
HPV یک ویروس از خانواده پاپیلوما ویروس هاست که مانند تمام اعضای این خانواده فقط می تواند سلولهای پوششی پوست و مخاط را درگیر کند. ب...
مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)
تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیت...
استفاده از partial HPV genotyping برای تعیین ریسک + CIN3 بر مبنای آخری...
همانطور که در ابتدای بحث گایدلاین های ASCCP بحث شد که این گایدلاین از مدیریت بر مبنای نتیجه بیمار به مدیریت بر مبنای ریسک تغییر کر...
مقایسه 5 روش FDA approved برای انجام HPV testing طبق گایدلاین ASCCP سا...
فقط تست Aptima (مربوط به کمپانی Gen Probe و یا Hologic آمریکا) بر مبنای mRNA می باشد و بقیه روش ها بر مبنای DNA می باشند. ...

سوالات متداول راه اندازی اولین تکنولوژی دارای تائیدیه FDA در ایران، جهت تشخیص HPV (بروز شده)

ه روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

از بین روش های FDA approved که در این مقاله به آن اشاره شده است فقط دو روش Cobas HPV  و روش  Aptima  در ایران وارد شده است و باید در برگه جواب به آن اشاره شود.

پرسش و پاسخ

سوال 1400/01/24

سوال: سلام شما بدون نسخه برای من و همسرم آزمایش hpv, رو انجام میدین؟ چون من تماس گرفتم گفتن که انگار باید برای آقایان متخصص اورولوژی و خانمها متخصص زنان بنویسه ولی توی سوالات فرمودین بدون نسخه انجام میشه. و اینکه بیمه تکمیلی ما طرف قرارداد شماست. بدون نسخه میتونیم از بیممون استفاده کنیم؟ممنون میشم جواب بدین

پاسخ مدیر 1400/01/24

جواب: با شماره آزمایشگاه نیلو تماس بگیرید و از خانم فلاح جویا شوید.

سوال 1399/11/22

سوال: با سلام، در صورت واکسیناسیون، آیا میشه آزمایش داد تا دید پیش از واکسیناسیون به انواع خطرناک مبتلا بودیم یا نه؟ در واقع آیا واکسیناسیون برای ما موثر بوده یا نه، یا اینکه آزمایش بعد از واکسیناسیون فاقد اعتبار است. چه مدت بعد تز واکسیناسیون میشه آزمایش داد؟

پاسخ مدیر 1399/11/22

جواب: واکسن به معنی پیشگری است نه درمان . به طور کل اگر تجویز واکسن را توصیه می کنم به دلیل این است که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا همانطور که گفته شد امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1399/09/09

سوال: سلام من یک سال پیش تایپینگ انجام دادم و ۵ تایپ (۲ تایپ low-risk و ۳ تایپ high-risk) رو مثبت شدم، توی فالوآپی که اردیبهشت انجام دادم ۲ تایپ high-risk باقی مونده بود. آبان ماه فالوآپ بعدی رو انجام دادم و در کمال تعجب ۳ تایپ high-risk رو که فقط یکیشون توی تست‌های قبلی تشخیص داده شده بود، مثبت شدم. این آزمایش اخر رو همون آزمایشگاهی انجام داده که تایپینگ قبل رو هم اونجا انجام دادم. روش آزمایش هم reverse line blot assay ذکر شده. دکترم هم از نتیجه متعجب شدن و گفتن احتمال داره نهفته باقی مونده باشه این دو تایپی که تازه تشخیص داده شده و درخواست کولپوسکوپی کردن. من و دکتر احتمال خطا در آزمایش رو دادیم اما آزمایشگاه امکان خطا رو رد کرد. به نظرتون تست رو تکرار کنم یا جواب رو بپذیرم و اقدام کنم برای کولپوسکوپی؟ چون حتی دکتر هم گفتن یک ساله که فالو میشی و امکان نهفتگی تا این مدت یه کم بعیده. نظر شما چیه؟

پاسخ مدیر 1399/09/09

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. در درصد خیلی کمی از افراد ممکن است ویروس وارد فاز Undetectable dormant state شوند که در آن مقدار HPV به حدی کاهش یابد که از قدرت تشخیص تست های آزمایشگاهی کمتر شده و منفی گزارش می کنند ولی در بدن فرد این ویروس باقی می ماند. ولی همانطور که گفتم این حالت در درصد خیلی کمی از موارد دیده می شود و درصد زیادی از افراد بعد از منفی شدن تست ، هیچوقت همان ژنوتایپ از آن ویروس در آنها تشخیص داده نمی شود.

سوال 1399/07/30

سوال: سلام من ۳۴ ساله هستم .مردادماه برای چکاپ تست پاپ اسمیر و اچ پی وی دادم تست پاپ اسمیر نرمال و تست اچ پی وی با روش hyitbr انجام شد که اچ پی وی 51.53.55 مثبت شدو کلپوسکوپی هم انجام دادم که نرمال بود و من ضایعه ایی هم در قسمت تناسلی نداشتم.درحال حاضر مرحله یک واکسن گارداسیل رو زدم و قرص پاور به همراه زینک میخورم سوالم این هست که ممکنه جواب تست مثبت کاذب بوده؟ یا اگر مثبت هست من هر لحظه باید منتظر زدن زگیل تناسلی باشم؟ درضمن من رابطه جنسی هم دیگه ندارم.لطفا جواب بدید ممنون

پاسخ مدیر 1399/07/30

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد.

سوال 1399/07/08

سوال: سلام خسته نباشید یسوال دارم از خدمتتون ،ایمنی که مصرف یک دز گارداسیل میده که شما فرمودید ۶۰درصد هستش آیا با تزریق نکردن بقیه دز ها این شصت در صد در بدن ماندگاره؟یا وقتی که دو دز دیگه واکسن مصرف نشه با گذشت زمان تاثیر اون یک دز هم ازبین خواهد رفت یا همچنان همون ایمنی ۶۰در صد در بدن برای چند سال خواهد موند؟

پاسخ مدیر 1399/07/08

جواب: خیر از بین نمی رود ولی به هرحال تزریق کامل واکسن موجب افزایش ایمنی و تکمیل روند ایمنی زایی می شود. و به طور کل . مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم .

سوال 1399/06/16

سوال: سلام ببخشيد ممكنه مبتلا به اچ پي وي از نوع ٧٣باشي و تحت درمان و تقويت سيستم ايمني باشي بعد آزمايش بدي به يك نوع ديگه پرخطر مبتلا شده باشي؟

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: باید بررسی کنید که ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. اگر FDA approved بود به جواب منفی ومثبت آن می توانید اطمینان کنید. بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) احتمال ابتلا به انواع ژنوتیپ های HPV وجود دارد. ولی نوع دیگر یعنی کدام نوع؟ به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1399/06/14

سوال: سلام ممنون ميشم به سوالم پاسخ بديد.در مقاله اي ازتون خوندم كه ويروس تا چند روز روي لباس هم زنده است،حالا سوالم اين هست كه .اگر ويروس اچ پي وي با لباس ما تماس نزديك داشته باشه و بعد از حدودا سه روز ما به اون لباس دست بزنيم و سپس واژن را بخارونيم و واژن كمي دچار خراش و سوزش بشه .آيا امكان داره ويروس از لباس به ناخن و دست ما منتقل شده باشه و با ناخن خودمون أونرو منتقل كنيم به بدن خودمون؟

پاسخ مدیر 1399/06/14

جواب: بله احتمال آن کم است ولی امکانش وجود دارد و لازم به ذکر است که ویروس گاها تا 3 روز 50% عفونت زایی دارد.

سوال 1399/06/03

سوال: سلام ....خسته نباشيد ....اگر اچ پي وي رو كرايو كرده باشيم و بعد از مدتي ديگه عود نكنه ميشه با آزمايش دادن فهميد كه ويروس از بدن خارج شده يا نه ؟ممنون

پاسخ مدیر 1399/06/03

جواب: بله مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص انجام HPV DNA testing می باشد. فقط دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد.

سوال 1399/05/25

سوال: سلام خسته نباشيد سؤالي داشتم ازتون اگر ي خانم فقط يك دز از گارداسيل رو تزريق كنه و بعد از چهار ماه رابطه جنسي بدون دخول با فرد اچ پي وي مثبت داشته باشه و دراين رابطه از كاندوم استفاده بشه و كاندوم پاره بشه و مدت چند ثانيه تماس پوستي بينسون برقرار بشه و دوباره از ي كاندوم جديد استفاده بشه چند درصد احتمال انتقال اچ پي وي وجود داره؟البته طرف مقابل سه دز گارداسيل رو زده اما مجدد عود داره و درمان هم ميشه ولي دوباره برميگرده .سوال بعديم اينكه اگر دست به زگيل بخوره و سپس آلت تناسلي لمس بشه آيا درين حالت احتمال انتقال اچ پي وي هستش؟

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب : بله احتمال انتقال HPV هست . به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد.

سوال 1399/05/25

سوال: سلام خسته نباشيد سؤالي داشتم ازتون اگر ي خانم فقط يك دز از گارداسيل رو تزريق كنه و بعد از چهار ماه رابطه جنسي بدون دخول با فرد اچ پي وي مثبت داشته باشه و دراين رابطه از كاندوم استفاده بشه و كاندوم پاره بشه و مدت چند ثانيه تماس پوستي بينسون برقرار بشه و دوباره از ي كاندوم جديد استفاده بشه چند درصد احتمال انتقال اچ پي وي وجود داره؟البته طرف مقابل سه دز گارداسيل رو زده اما مجدد عود داره و درمان هم ميشه ولي دوباره برميگرده .سوال بعديم اينكه اگر دست به زگيل بخوره و سپس آلت تناسلي لمس بشه آيا درين حالت احتمال انتقال اچ پي وي هستش؟

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: بله احتمال انتقال HPV هست . به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد.

سوال 1399/02/13

سئوال: سلام اگه history of hpv 18 مثبت باشه یعنی هنوز هم مبتلا هستیم؟

پاسخ مدیر 1399/02/13

جواب: خیر ، الان جلوی جواب HPV 16 چی نوشته شده است.

سوال 1399/02/09

سئوال: سلام ببخشيد آزمايش اچ پي وي از دخترهاي بأكره از داخل پرده بكارت هستش؟؟و آيا درد داره؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/09

جواب: خیر از ترشحات جلوی پرده و ناحیه ولو برداشته می شود و بدون درد است.

سوال 1399/01/15

سئوال: آزمایش اچ پی وی اورال در آزمایشگاه شما انجام میشه؟ و هزینه ش حدودا چقدره؟

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: بله انجام می شود. برای هزینه با خود آزمایشگاه تماس بگیرید..

سوال 1398/12/29

سئوال: سلام ببخشید برای دختران باکره این تست چه طور انجام میشه و هزینش چقدر هست

پاسخ مدیر 1398/12/29

جواب: از سطح خارجی اندام تناسلی نظیر ولوها و ناحیه واژن قبل از پرده بکارت نمونه گیری می شود.

سوال 1398/12/20

سئوال: سلام. من نه ماه پیش تست اچ پی وی دادم و مثبت بود. نوع ۴۵ کولپوسکوپی هم انجام دادم ولی نرمال بود. چندتا زگیل ریز داشتم که دوبار فریز کردم تا الان ولی رفع نشده. حس میکنم تمام ناحیه تناسلیم یه چیزای خیلی ریز دراومده که قبلا نبود. اما دکترم گفته که اینا چیزی نیست و نرماله و پوست همینجوریه. اما من مطمئنم قبلا اینجوری نبوده. آیا میشه با کرم یا پماد رفعش کرد؟ یا اگه خوب بشم کامل رفع میشه خودشون؟ الان نه ماه گذشته ولی هنوز زگیلیا رفع نشده و هیچ چیزی تغییر نکرده. احتمال اینکه سر یک سال کاملا این ویروس از بدنم خارج بشه هست؟ ممنون میشم جواب همه سوالامو بدین

پاسخ مدیر 1398/12/20

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1398/10/10

سئوال: سلام خسته نباشید من 21سالمه ومجردم اما دوسال اخیر رابطه داشتم و وقتی برای چک آپ تست پاپ اسمیر دادم جواب مثبت درنوع۱۶،۱۸،۳۱،۵۶ و۱۷بود و هیچ ضایعه بیرونی ای ندارم سوال من اینکه من میتونم الان شروع کنم به خوردن قرص پاورفیت و هشت ماه بعد دوباره پاپ اسمیر بدم یا حتما باید قبلش کولپوسکوپی انجام بشه؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/10

جواب: به جوابتان دقت کنید، اگر روش انجام آزمایش FDA approved نیست 6 ماه بعد مجد کوتست انجام شود و اگر FDA approved بود نیاز به کولپوسکوپی می باشد.

سوال 1398/09/22

سئوال: با سلام.در سایت آقای انتظاری دیدم که نوشته این ویروس می تواند سبب سرطان پستان در زنان و سرطان پروستات در مردان هم شود. آیا این موارد با منابع معتبر علمی انطباق دارند؟

پاسخ مدیر 1398/09/22

جواب: ارتباط اش با کانسر پستان در یکی ، دو تا مقاله بیشتر نیامده ولی در مورد ارتباط اش با کانسر پروستات مقالات متعددی وجود دارد که همگی ناشی از افزایش شیوع در گروه HPV مثبت می باشد.

سوال 1398/09/14

سئوال: با سلام..من دو سال پیش پاپ اسمیر دادم و هیچ مشکلی نداشتم..چند ماه پیش کوتست دادم اچ پی وی ۱۸ و ۴۵ مثبت به اضافه آسکوس...باورتون میشه جواب کولپوسکوپی scc شده و من کاندید هیسترکتومی شدم...مگه نمیگن که یه روند طولانی هست این بیماری..چرا تو پاپ اسمیر همون دوسال پیش هیچی نشون نداد؟

پاسخ مدیر 1398/09/14

جواب: به غیر از پاپ اسمیر دو سال پیش ، پاپ اسمیر دیگری انجام داده بودید (مثلاً 5 سال پیش) در ضمن مواردی از سرعت سریع تغییرات سلولی در جامعه ایرانی دیده شده است ولی چون از لحاظ آماری تعداد قابل توجهی نیست نمی توانیم با اطمینان بگیم که سوش های ایرانی ، وحشی تر بوده و سرعت تغییرات خیلی بیشتر از نرم جهانی است.

سوال 1398/09/12

سئوال: سلام دوباره. ببخشید خواستم بخش دیگری از گزترش تست hpv خودم رو خدمتتون ارسال کنم شاید کمک بیشتری کند: Methods: The APTIMA® HPV Assay uses Transcription-Mediated Amplification (TMA). This test detects E6/E7 viral messenger RNA of the high-risk HPV. Integrated HPV genotyping detection for integrating types was performed using In-house Real-time reverse transcription PCR method combined with INNO-LiPA HPV Genotyping Extra Kit-II. ممنون

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: نگران نباشید روش APTIMA جزو روش های FDA approved می باشد.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام وقت به خیر. ۲۵ ساله که ازدواج کردم و یک خانم ۴۵ ساله هستم من و همسرم به شدت مقید و اخلاق مدار هستیم و صد در صد مطمئن هستم که هیچگونه رابطه جنسی خارج از چارچوب نداشتیم در ده سال اخیر هم هیچونه عارضه ای نداشتم که به پزشک مراجعه کنم تا اینکه اول آبان برای چک آپ به پزشک مراجعه کردم و تست پاپ اسمیر و HPV دادم در آزمایشگاه آرمین،که اولی منفی و دومی مثبت و از نوع پرخطر آن یعنی ۱۶ بود. سئوال این است چطور به این ویروس مبتلا شده ام و دوم اینکه امکان خطای تست چقدر است و آیا نیازهست مجددا برای حصول اطمینان تست بدهم؟ شایان ذکر است که بعد از این مسأله کلوپوسکوپی شدم و خوشبختانه هیچ گونه ضایعاتی نداشتم.

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: به گزارش دقت کنید و ببینید که روش آزمایشی که استفاده کردند چی می باشد ، آیا FDA approved می باشد. یا خیر.

سوال 1398/09/02

سئوال: سلام.من اسفند ۹۷ تست اچ پی وی با روط reverse hybridization انجام دادم با جواب مثبت برای تایپ های 31-52-58-66 و البته پاپ و کولپو نرمال که فرمودین این روش در لیس روش هایمورد تأیید FDA نیست.امسال میخوام تستم رو تکرار کنم به من گفته شد تست رو در همون آزمایشگاه قبلی باید تکرار کنم چون کیت هر آزمایشگاه با دیگری متفاوته و امکان داره جواب متفاوت دریافت کنم.آیا صحت داره؟ یا میتونم نمونه رو بیارم آزمایشگاه نیلو؟

پاسخ مدیر 1398/09/02

جواب: خیر ارتباطی ندارد و بهتر است با یک روش FDA approved انجام شود.

سوال 1398/09/02

سئوال: سلام اگر در ازمایش پاتوبیولوژی نوشته باشه history of hpv 16 positive ایا این به معنی این است که همچنان ناقل ویروس هستم یا خیر دیگر ناقل ویروس نیستم؟

پاسخ مدیر 1398/09/02

جواب: این جمله فقط به این معنی است که سابقه قبلی یک تست مثبت با HPV 16 را داشته اید.

سوال 1398/08/24

سئوال: سلام. آزمایش اچ پی وی با متد reverse hybridization مورد تأیید FDA هست یا خیر؟ من تو آزمایشگاه کلینیک سعادت آباد تست دادم نوشته شده با این متد انجام شده

پاسخ مدیر 1398/08/24

جواب: من نتونستم در لیست FDA چنین روشی را پیدا کنم.

سوال 1398/07/28

سئوال: سلام وقت بخیر ممنون از اینکه وقت میگذارید اگر آزمایش hpv به صورت pcr و متد lipa تماما منفی باشه، قابل اعتماده؟ من شما رو نمیشناختم و تازگیا آزمایشگاه آرژانتین این آزمایش رو دادم. ممنون میشم جوابم رو بدین تا خیالم راحت شه.

پاسخ مدیر 1398/07/28

جواب: فکر می کنم تائیدیه FDA را ندارد. بنابراین ممکن است مواردی از مثبت و یا منفی کاذب مشاهده شود.

سوال 1398/07/16

سئوال: با سلام من عفونت داشتم و زخم دهانه رحم عفونتم رفع شده و در زمان عفونت تست پاپ اسمیر انجام دادم ascus بود و التهاب متوسط دکترم تست hpv گرفتن که جوابش تمام تایپا منفی بود. به خاطر زخم بهم گفتن یه لیزر خیلی سطحی باید انجام بدی که من انجام دادم و گفتن سا ماه دیگه برم‌مجدد پاپ و تکرار کنم میخواستم بپرسم لیزر کردن اشتباه بوده؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1398/07/16

جواب: خیر فقط توصیه می کنم حتماً واکسن هم بزنید.

سوال 1398/07/15

سئوال: سلام .من سه تا زیگیل اطراف مقعدم داشتم البته اولیش مال دو سال قبل بود که من نمیدونستم اصلا چیز مهمیه و پیگیری نکردم تا یک ماه قبل که دیدم بیشتر شدم دکتر رفتم و فقط بدون آزمایش لیزرشون کردن و گفتن اینا معمولا تیپ کم خطرن که بیرون میزنن بعد چون دخترم نتونستم پاپ بدم و اومدم آزمایشگاه شما که hpvرو ازمایششو بدم .اون روز یکی از پرسنل از من نکنه گرفتن که من نمیدونم ایشون واقعا نمونه رو خوب تونستن وردارن با این حال که باکره ام یا نه چون یکمم درد داشتم و همراهی نکردم خوب حالا جواب اومده و اون سه تا سطر ۱۶و۱۸وبقیه رو زده منفی .من نمیدونم این آزمایش که انجام دادم آیا صد در صد درسته؟و الان یعنی من تیپ کم خطر دارم ؟ترو خدا جواب سوال هامو بدین بخدا خیلی نگرانم روز و شب ندارم از نگرانی

پاسخ مدیر 1398/07/15

جواب: نگران نباشید در روش ما منفی کاذب بدلیل کاهش سلولاریتی وجود ندارد چرا که اگر تعداد سلولها از یک حدی پایین تر باشد جواب invalid می شود (نه منفی). پس اگر جوابتان منفی شده است یعنی تعداد سلولهای لازم وجود داشته و HPV از گروه پرخطر ندارید. گروه کم خطر هم که وارت و یا زگیل تناسلی ایجاد می کنند اهمیتی برای ما ندارد.

سوال 1398/07/13

سئوال: سلام .من چند وقت پیش حدودا سه سال و نیم پیش رابطه داشتم فقط در حد کانتکت و بعدش حدودا چند ماه دیدم یه زیگیل اطراف مقعدم زده که اصلا نمیدونستم این چیزا هست و توجه نکردم .الان دو ماه قبل متوجه دو تا زیگیل کوچیک دیگه رو بروش شدم رفتم دکتر چنتا گفتن تناسلیه و در نهایت پیش یه دکتر لیزر کردم ولی ایشون علی رغم اصرار من آزمایش نکردن و گفتن اینا معمولا تیپهای کم خطرن که بیرون میزنن و من باکره ام گفتن بعد از عروسی بیا معاینه کنم .ولی طاقت نیاوردم با کلی تحقیق به آزمایشگاه شما رسیدم .میخواستم بدونم واقعا این آزمایش که از های ریسکها گرفته میشه جوابش صد در صد بدون خطاست؟ بعد من کار درستی کردم اونارو آزمایش نکردم زیگیلارو؟و اینکه الان سه سال و نیمه این تو بدنمه احتمال داره کلا نابود بشه ؟و اینکه من که دخول نداشتم میدونمم منی به داخل رحمم نرفته یعنی اون تیپ خطرناک و احتمال داره بگیرم و اون تو باشه؟ممنون میشم جواب همه سوالامو بدین دکتر خیلی نگرانم دارم ازدواج میکنم ۲۹سالمه و شب و روز ندارم بخدا .مرسی

پاسخ مدیر 1398/07/13

جواب: اولاً اینقدر نگران نباشید بله درمان زگیل تناسلی و با توجه به شرح حال نیاز به بررسی بیشتر از نظر ویروس ندارد. میخواستم بدونم واقعا این آزمایش که از های ریسکها گرفته میشه جوابش صد در صد بدون خطاست؟ بله بعد من کار درستی کردم اونارو آزمایش نکردم زیگیلارو؟ بله نیازی به آزمایش نداشتید. و اینکه الان سه سال و نیمه این تو بدنمه احتمال داره کلا نابود بشه ؟ با افزایش قدرت ایمنی بدنتان و کاهش استرس امکان پاک شدن وجود دارد. توصیه می کنم حتماً واکسن تجویز کنید. و اینکه من که دخول نداشتم میدونمم منی به داخل رحمم نرفته یعنی اون تیپ خطرناک و احتمال داره بگیرم و اون تو باشه؟ خیر خیلی بعید است.

سوال 1398/07/10

سئوال: چندمدت بعد رابطه جنسی که مشکوک بشیم طرف مقابل به hpv یا زگیل الوده بوده میتونیم آزمایش بدیم چندروز یا چند هفته یا چندماه باید بگذره که آزمایش hpv pcr با سواپ اون رو نشون بده؟مثلا ابتلا به ویروس hiv بعد ۶ هفته معلوم میشه که مبتلا شدی یا نه حالا این آزمایش ویروس hpv چند روز یا چندهفته بعد تشون میده؟دقیق مثلا اگه ۸ هفته بعد رابطه مشکوک تست hpv pcr با سواپ آزمایش بدیم جوابش مطمئنه؟ممنون میشم به سوالم جواب بدین

پاسخ مدیر 1398/07/10

جواب: چون وابسته به وجود DNA ژنوم ویروس است بنابراین در بدو ورود اگر ویروس وارد بدن شود از همان لحظه به بعد تست مثبت خواهد شد.

سوال 1397/12/21

سئوال: خانم دكتر مامانم ٨سال پيش دهانه رحم رحم و تخمدان بدليل تغييرات سلولى برداشت هر ٦ماه پاپ ميدادتا الان خوب بود الان تغييرات سلولى نشون داد بعد از يك ماه تكرار كرد التهاب نسون داد تست hpv نوع ١٦ و چند تا پر خطر ديگه درومده ولى كولپو طبيعي بود اين hpv كه مزمن شده بازم قابل دفعه يا نه؟چي مصرف كنن اميدى خست اين نوع ويروس پر خطر كه موندگار شده هم دفع بشه با تقويت سيستم ايمنى؟

پاسخ مدیر 1397/12/21

جواب: احتمال دفع اش وجود دارد ولی مهمتر از آن این است که حداقل هر 6 ماه یکبار تا 2 سال تحت کنترل باشد.

سوال 1397/12/17

سئوال: با عرض سلام و خسته نباشید من با شریک جنسی آمیزش داشتم Hpv other مثبت بوده دکتر قرصی که داده برای تقویت سیستم ایمنی بدن هست سوالم اینه که چه مدت زمان میبره تا کاملا درمان بشم؟؟ دوم اینکه فقط اون قرص کافی هست یا خیر؟؟

پاسخ مدیر 1397/12/17

جواب: یک مقاله در مورد مروری بر نکات درمان HPV در همین سایت وجود دارد که بدقت آنرا بخوانید.

سوال 1397/11/18

سئوال: سلام ببخشید من همسرم روی ناحیه پنیس زائده داشتن ک نمونه برداری و pcr انجام شد مشخص گردید تیپ 16 هست درمانش چگونه است به چه تخصصی مراجع کنیم زدن واکس در درمان موثر است میتواند الان ک ویروس را دارد واکسن بزند و چه خطراطی دارد واسشون

پاسخ مدیر 1397/11/18

جواب: متخصص پوست بهتر است هر دویتان واکسن بزنید و سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید. به مقاله نکات درمانی در HPV در همین سایت هم مراجعه کنید.

سوال 1397/11/13

سئوال: سلام من توی صارم رفتم دکتر ولی دکتر گفت ارمایشگاه صارم‌فقط دوتا گونه اصلی رو تست میکنه. ازمایشگاه شما چی؟ دوتا گونه یا بیشتر؟

پاسخ مدیر 1397/11/13

جواب: طبق گایدلاین ASCCP فقط ژنوتایپ های 16، 18 و دوازده ژنوتایپ های پرخطر دیگر که بصورت گروهی گزارش می شود.

سوال 1397/11/03

سئوال: با سلام ميخواستم بدونم آزمايشگاه شما دقيقا چند نوع ژنوتيپ رو در اچ پي وي بررسي ميكنه؟

پاسخ مدیر 1397/11/03

جواب: بر مبنای گایدلاین ASCCP فقط ژنوتایپ های پرخطر

سوال 1397/11/02

سئوال: سلام یک ماه پیش جواب کونولوسکوپی cin1 نشان داد خطر سرطان دهانه رحم هست ممنون

پاسخ مدیر 1397/11/02

جواب: بعد از درمان تا دو سال باید تحت نظر باشد اگر برنگشت سالی یکبار پیگیری شود.

سوال 1397/10/12

سئوال: سلام ببخشید آزمایش اچ پی وی بدون نسخه پزشک انجام میدید؟

پاسخ مدیر 1397/10/12

جواب: بله

سوال 1397/10/09

سئوال: باسلام و احترام من خانمی 37 ساله و متاهل هستم. 4 ماه پیش در آزمایشگاه خوب و مجهز شما اچ پی وی 16 مثبت شد. خداروشکر جواب پاپ اسمیر و کولپوسکوپی نرمال و منفی بود فقط یک زخم روی دهانه رحم دارم که دکترم گفتند نیازی به فریز نیست و هر 3 ماه یکبار باید معاینه شوم. واکسن هم دو نوبت را زده ام. خیلی سعی به تقویت سیستم ایمنی بدنم دارم . ولی یک لحظه از فکر اچ پی وی 16 بیرون نمیام. لطفا بفرمائید چقدر احتمال داره جواب آزمایشم سال بعد منفی بشه؟ چون قصدبارداری دارم فعلا دست نگه داشتم خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1397/10/09

جواب: جواب کولپوسکوپی تان اگر خوب باشد، سیستم ایمنی تان را تقویت کنید، نکات درمانی را مدنظر قرار دهید، عفونتی در ناحیه دهانه رحم داشته باشید بطور موثر درمان کنید و شوهرتان هم واکسن زده باشد به احتمال 70% طی 8 ماه، 80% طی 12 ماه و 90% طی 18 ماه ویروس از بدنتان پاک می شود.

سوال 1397/03/16

کیمیا

شنبه 14 آذر 1394 - 10:15

 

سوال:

سلام روزتون بخیر.پزشک شهرستانم به منظور تشخیص نوع زگیلم درخواست پی سی ار دادن که هم ازمایش خون گرفتن و هم ترشحات واژن که نتیجه منفی بود.سریع به پزشکم در تهران مراجعه کردم و ایشون نمونه برداری کردن چون دقیق نمیدونستن زگیل هست یا نه.و نمونه به ازمایشگاه نیلو اومد.در برگه جواب همه انواع های ریسک منفی شده.میخواستم بپرسم حالا من مبتلا به ژنوتیپ های کم ریسک هستم؟

جواب:

نتیجه تست تان نشان دهنده آن است که از نظر ژنوتیپ های پرخطر که می تواند سرطان دهانه رحم ایجاد کند جای نگرانی وجود ندارد و فقط زگیل تان باید برداشته شود و اصلأ مهم نیست که چه ژنوتیپ کم خطری دارید یا خیر.

 

کیمیا

شنبه 14 آذر 1394 - 16:34

 

سوال:

شرمندم که باز هم مزاحمتون میشم.پزشک معالجم شک داشت که زگیل باشه و به منظور تشخیص دقیق نمونه برداری کردن.در سایت ازمایشگاه نیلو نوشته شده که جواب ۴حالت داره.اما در برگه من فقط های ریسک ها نوشته شدن و چیزی از اچ پی وی منفی یا مثبت نیومده

جواب:

جواب شما به صورت HPV 16 Negative ، HPV 18 Negative و HPV Other HR HPV Negative گزارش شده که نشان دهنده منفی بودن HPV برای تمام گروههای پرخطر می باشد.

 

Mahtab

یکشنبه 22 آذر 1394 - 19:32

 

سوال:

سلام و عرض ادب. بنده یک سال پیش hpv16 برایم گزارش شده بود .امسال در آزمایشگاه شما دوباره تست دادم و منفی بود. با توجه به این جواب آیا امکان وجود ویروس یا زگیل هنوز در نواحی مثل دهان با توجه به رابطه اورال وجود دارد؟متشکرم

جواب:

خیر

 

شمیم آ

یکشنبه 21 آذر 1395 - 12:29

 

سوال:

با سلام

من قبلا نوع 6 داشتم ولی میخوام دوباره از همین تیپ از مایشهای شما رو انجام بدم که بدونم داخل رحمم هست یا نه ولی نمیدونی دکتر دقیقا باید دستور پزشک چی بنویسه.لطفا راهنمایی کنید

با تشکر

جواب:

تست Co-testing و یا پاپ اسمیر به همراه HPV PCR

 

Fereshte

دوشنبه 27 دی 1395 - 07:18

 

سوال:

دکتر برای من بخاطر سوزش و دردی که داشتم و مداوا نمیشد نمونه hpv

گرفتن برای آزمایشگاه

و آزمایشگاه شما جواب نوع16 مثبت شد الان دکتر به من گفتن یه تست دیگه باید بدم

میشه راهنمایی کنید آیا ویروس به صور کامل از بین میره و چه مراحلی باید طی بشه

جواب:

ابتدا کولپوسکوپی را انجام داده و جوابش را برایم بنویسید و بدانید که HPV16 اگر همراه با تغییرات سلولی در کولپوسکوپی نباشد با افزایش قدرت ایمنی بدنتان حداکثر تا 18 ماه از بدنتان پاک می شود.

 

ف.ف

یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:53

 

سوال:

سلام.میخواستم بدونم آیا امکانش هست برای تست پاپ اسمیر فرد رو بیهوش کرد؟یا حداقل بیحسی موضعی کرد؟؟من حتما باید تست پاپ اسمیر رو برای بررسیhpvبدم ولی به دلیل مشکل واژینیسموس نمیتونم پاپ اسمیر بدم. تو رو خدا راهنمایی کنید من رو!!!نمیدونم باید چیکار کنم؟؟!

جواب:

ابتدا بهتر است به یک متخصص سکسولوژی مراجعه کنید تا مسئله واژینوسموس تان کامل درمان شود و آنوقت برای گرفتن پاپ اسمیر و HPV اقدام کنید.

 

سالومه

شنبه 1 مهر 1396 - 11:42

 

سوال:

سلام من سال 94ازدواج كردم 35 سالمه از سال ٩٤ تا امروز سه تا ازمایش پاپ اسمیر دادم كه همه نرمال بودن و در معاینات هم كاملا سالم و بدون ترشح و عفونت بودم با درخواست و اصرار خودم ازمایش pcr دادم كه امروز type52 مثبت شد اما پائ اسمیر نرمال شد. خیلی میترسم دكترم گفت شش ماه دیگه تكرار میكنیم هم پاپ و pcr را. ممكنه از بدنم پاك شه. دكتر گفت نیاز به هیچ كاری نیست و فقط سیستم ایمنی بدن را تقویت كن.من باید چكار كنم؟ترسیدم و استرس دارم. ممنون

جواب:

نگران نباشید، ابتدا در جواب دقت کنید که آیا تست HPV به روشی که مورد تائید FDA باشد انجام شده است یا خیر.

اگر خیر ، طبق آخرین شماره گایدلاین ASCCP فاقد ارزش بوده و جای نگرانی ندارد.

 

Mahzad

یکشنبه 7 آبان 1396 - 07:53

 

سوال:

با سلام

من 33 سالمه و حدود 2و نیم ساله که ازدواج کردم . 94تست پا اسمیر منفی داشتم. شهریور 96 پاپ اسمیر منفی و HPV 18 & 58 مثبت بود ، کاش ازمایشگاه شما رو میشناختم و اینجا آزمایش می دادم.

حدود یکماه هست که یک عدد زگیل متمایل به داخل مقعد دارم.

منتظر نوبت کولپوسکوپی هستم.

سوالم این است که اگر کولپوسکوپی خوب باشد و زگیل هم درمان شود. سیستم ایمنی را هم تقویت کنم امکان دارد که هر دو تیپ از بین برود ؟

بله

چند وقت دیگر دوباره پی سی ار بدم ؟

یک سال بعد

ایا واکسیناسیون در حال حاضر برای من یا همسرم مفید است؟

بله

استفاده از کاندوم مفید است؟بله

قطعا از 2 سال و نیم پیش نه من و نه همسرم شریک جنسی...

 

آرش

یکشنبه 14 آبان 1396 - 13:38

 

سوال:

سلام. من 3 بار ازمایش دادم در 3 آزمایشگاه مختلف . بار اول تایپ 6 و بار دوم 6و 11 و بار سوم منفی در اومد!!! چکار باید بکنم؟ آیا می تونم در آزمایشگاه شما تست بدم چون میگن معتبره.. ممنون

جواب:

چه علائم کلینیکی دارید؟

 

آرش

یکشنبه 28 آبان 1396 - 15:56

 

سوال:

ایا از اقایان تست اچ پی وی ادرار در از مایشگاه شما انجام می شود؟

جواب:

در ترشحات مجرا یا Urethral discharge انجام می شود.