درمانهای خانگی (home remedies) زگیل تناسلی که مورد تایید مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) می باشد.

                                   درمانهای خانگی (home remedies) زگیل تناسلی که مورد تایید مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) می باشد.

این توصیه توسط مطالعات مورد اعتماد مرکز پیشگیری و کنترل بیماریها در آمریکا انجام شده است.

درمانهای خانگی به تنهایی قابلیت درمان نداشته بلکه توصیه می شود بعنوان یک مکمل به همراه درمانهای پزشکی استاندارد، نظیر استفاده از داروهای موضعی، فریز (یا کرایوتراپی با استفاده از ازت مایع)، کوتر (یا الکتروکوتر  با استفاده از جریان الکتریسیته)، لیزر و برداشتن با روش جراحی (کونیزاسیون با تیغ جراحی و یا LEEP) همراه شود.


چهار درمان خانگی 


1- عصاره درخت چای سبز (Green tea extract)

این عصاره شامل ترکیباتی نظیر سینه کاته چین (sinecatechins) و پلی فنون ای (polyphenon E)  که می تواند در درمان وارت تناسلی موثر باشد.

مطالعه ای در سال 2015 در دو گروه انجام شد، در یک گروه این عصاره را استفاده کردند و گروه دیگر بعنوان گروه شاهد فقط پلاسبو (شبه دارو) استفاده کردند. 

مشخص شد که این عصاره اثربخشی معادل درمانهای موضعی استاندارد، دارد.

در مطالعه ای در سال 2018 انجام شد، اثربخشی این عصاره بر روی وارت های پوستی مشاهده گردید.

این عصاره می تواند بصورت خارج از نسخه رسمی هم توسط داروخانه ها عرضه شود.
2- روغن درخت چای (Tea tree oil)

برای مدت طولانی در طب سنتی از این روغن برای درمان بیماریهای مختلف پوستی استفاده می شده است.

این روغن خاصیت ضد میکروبی دارد که می تواند از شدت بعضی از عفونت های ویروسی از جمله وارت کم کند.

مطالعات دقیقی از اثربخشی این روغن در وارت تناسلی گزارش نشده است ولی همان منابع محدود نشان دهنده اثربخشی آن در ناحیه تناسلی ، نظیر سایر نقاط بدن می باشد.

بطور مثال یک مطالعه از اثر بخشی این روغن بر روی زگیل دست بچه ها گزارش شده است که موثر بوده است. نویسندگان این مقاله پیشنهاد دادند که این اثربخشی را می توان به درمان وارت های تناسلی هم گسترش داد.

یک مطالعه در سال 2012 هم از اثربخشی این روغن برای درمان بیماری مولوسکوم کونتاژیوسوم (molluscum contagiosum) که یک بیماری پوستی ویرال هست، مشخص شده است.

فقط باید دقت شود این روغن بشدت می تواند پوست سالم را بسوزاند و برای مصرف باید قبل اش با یک پزشک مشورت شود.3- عصاره شیره انجیر (Witch hazel)

درست مانند روغن درخت چای این عصاره هم در درمان انواع مختلف بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

این عصاره بدلیل ماهیت ملایمی که دارد شدت سوزانندگی پوست اش کمتر از روغن درخت چای است.

ولی با این وجود نباید در مخاطها نظیر داخل واژن و یا داخل مقعد استفاده شود.

یک مطالعه در سال 2014 ، گزارش نموده که این عصاره شیره انجیر بر علیه ژنوتایپ 16 ویروس HPV اثربخش بوده و این ویروس مهمترین علت ایجاد وارت تناسلی می باشد.

هرچند بدلیل آنکه این مطالعه روی نمونه های انسانی انجام نشده، خیلی قابلیت استناد ندارد.

هرچند در استان یزد در سالهای گذشته ، مطالعه ای از اثربخش بودن این شیره گزارش شده است که CDC به آن اشاره نکرده است.4- عصاره سیر (garlic)

همانطور که می دانیم ، سیر تاریخچه بلندی در فرهنگ های مختلف برای آشپزی و مصارف درمانی دارد.

در سال 2018 ، یک مطالعه ای نشان داد که عصاره 10% سیر به مدت دو ماه می تواند اثربخشی مشابه با کرایوتراپی در درمان وارت تناسلی داشته باشد.

شرکت کنندگان بصورت درمان خانگی این عصاره را بر روی یک تکه پارچه گذاشته و روی محل مورد نظر به مدت 8 هفته قرار دادند.

البته از ضعف های این مطالعه آن بوده است که تعداد افراد شرکت کننده کم و همگی مرد بوده اند.

مقالات مرتبط با درمانهای خانگی (home remedies) زگیل تناسلی که مورد تایید مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) می باشد.

پرسش و پاسخ

سوال 1403/04/18

من 3 تا زگیل دور آلتم زده به دکتر مراجعه کردم و ایشان فقط برام نوشتند که فریز کنم و من میخواستم بدونم که نوع اچ پی ویه من چیه ولی ایشان گفتند که لازم نیست بدونی های ریسکه یا نه باید چکار کنم و در ضمن اگر فریز نکنم مشکلی پیش میاد یا خیر

پاسخ مدیر 1403/04/18

برای برطرف کرن ظاهر لیزر یا کرایو توصیه می شود . انجام تست می تواند مفید باشد .دقت کنید روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد).

سوال 1403/04/04

سلام من قبلاً HPV داشتم .الان چند تا آثارش زیر پوست مونده ...۱ آیا هنوز کامل درمان نشده یا نه ؟. ۲ آیا الان می تونم واکسن بزنم ؟۳ آیا با آزمایش خون مشخص میشه که کامل درمان شدم یا نه ؟ برای از بین بردن همون آثار و باقی مانده اش زیر پوست چه کنم ؟

پاسخ مدیر 1403/04/04

یر آزمایش خون نیاز نیست و مشخص نمی شود . باید نمونه برداری انجام شود و تست گذاشته شود .توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1403/03/16

سلام درصورت اچ پی وی مثبت شدن واکسن گارداسیل توصیه می‌شود یانه

پاسخ مدیر 1403/03/16

تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کندتزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1403/02/10

سلام خوب هستین من دور گردنم زگیل دارم و تعدادش داره زیاد میشه حالا یک سایتی رو توی گوگل پیدا کردم به نام خال درمانی و اینکه میگن تضمینی این عارضه رو از بین میره من آدرس سایت رو براتون میفرستم میشه شما چک کنید و ببینید چجوریه ؟؟ https://khaldarmani.ir/ خیلی ممنونم اگر بتونین راهنمایی ایم کنین تا از شر این عارضه خلاص شم

پاسخ مدیر 1403/02/10

توسط متخصص پوست ویزیت شوید در صوت صلاحدید ایشان راه برای درمان و اصلاح ظاهر زگیل هست .

سوال 1402/11/10

سلام خسته نباشید چندتا سوال داشتم اول اینکه تست hpv در اقایان چگونه انجام می شود منظورم اینه که اگر زگیل داشته باشند از زگیل نمونه برداری میشه و یا اگر نداشته باشن نمونه منی میگیرین؟ و دوم اینکه از دختر باکره ایا می توان تست hpv گرفت یا خیر؟ و سوم اینکه ایا کسی که hpv پرخطر داره بهش زدن گارداسیل رو توصیه می کنین؟

پاسخ مدیر 1402/11/10

مناطق نمونه برداری HPV در مردان 1- سطح آلت تناسلی (penile surface) 2- حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity) 3- ختنه گاه (Glans) و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce) 4- کیسه بیضه (Scrotum) 5- ترشحات مجرا (Urethra) 6- مایع منی 7- ادرار 8- پوست دور مقعد 9- کانال مقعد (1و7)

سوال 1402/09/29

آیا مردی که مبتلا هستش با کاندوم رابطه برقرار کند احتمال ابتلا به شریک جنسی خیلی بالا میرود نکاتی هستش که رعایت کرد؟

پاسخ مدیر 1402/09/29

منظورتان HPV است . در روابط جنسی اکان انتقال صد در صد است . با پوشش این احتمال کم می شود ولی صفر نمی شود

سوال 1402/07/07

سلام وقت بخیر. آیا درمان های گیاهی مانند قارچ های گانودرما کهشدیدا تبلیغ می‌شود که درمان قطعی میدهد موثر می‌باشد یا خیر؟ واینکه درصد احتمال ابتلای دهان از طریق رابطه دهانی چقدر هست؟

پاسخ مدیر 1402/07/07

درمانهای خانگی به تنهایی قابلیت درمان نداشته بلکه توصیه می شود بعنوان یک مکمل به همراه درمانهای پزشکی استاندارد، نظیر استفاده از داروهای موضعی، فریز (یا کرایوتراپی با استفاده از ازت مایع)، کوتر (یا الکتروکوتر با استفاده از جریان الکتریسیته)، لیزر و برداشتن با روش جراحی (کونیزاسیون با تیغ جراحی و یا LEEP) همراه شود..در روابط جنسی و درگیری مخاط آلوده امکان انتقال صد در صد است

سوال 1402/05/25

آیا عملکرد واکسن گارداسیل در نوع خارجی و ایرانی متفاوت هست یا تبلیغ تجاری هست که خارجی ها بهتر هستند؟

پاسخ مدیر 1402/05/25

۱- پوشش ویروسها واکسن گارداسیل خارجی علاوه بر نوع ۱۶ و ۱۸ اچ پی وی، در برابر تیپ ۱۱ و ۶ هم مصونیت ایجاد می کند. ولی واکسن ایرانی فقط تیپهای ۱۶ و ۱۸ این ویروس را پوشش می دهد. ۲- مقدار مقاومت در مورد واکسن پاپیلوگارد مطالعات کافی وجود ندارد و نمی توانیم در مورد مقدار مدت مصونیت آن نظری دهیم. با این حال می دانیم این واکسن می تواند در برابر تیپهای ۱۶ و ۱۸ ایجاد مصونیت کند، اما چقدر پایداری دارد مشخص نیست. در سمت دیگر واکسن گارداسیل-۴ در صورتیکه سه دوز آن تزریق شود، ایمنی مادام العمر ایجاد می کند و نیازی به تکرار دوز در آینده نیست. ۳- دسترسی دسترسی به واکسن ایرانی زگیل تناسلی (پاپیلوگارد) چون تولید داخلی است، راحت است. اما واکسن گارداسیل خارجی چهارگانه یک واکسن وارداتی است و ممکن است برای هر سه دوز تزریق تان نتوانید آن را پیدا کنید. گارداسیل ۹ نیز کلاً وارد ایران نمی شود و پیدا کردن سه دوز آن بسیار سخت و هزینه آن به طور قابل توجهی بالاست. ۴- قیمت بارزترین تفاوت واکسن ایرانی و خارجی در قیمت آنها نیز هست. قیمت واکسن گارداسیل خارجی به دلیل نوسانات قیمت ارز در ایران و تفاوت ارز ایران و دلار خیلی بیشتر از واکسن زگیل تناسلی پاپیلوگارد است. شما به سه دوز از این واکسن ها برای تزریق نیاز دارید و برای بیشتر ایرانی ها واکسن پاپیلوگارد به لحاظ قیمت خیلی مقرون به صرفه تر از انواع خارجی است.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf