کانسرهای وابسته به HPV

کانسرهای وابسته به HPV

منبع: انیستیتوی ملی کانسر آمریکا، 25 اکتبر 2021


مقدمه 

عفونت های طولانی مدت ناشی از high-risk HPVs می تواند سبب ایجاد کانسر در هر قسمتی از بدن که توسط HPV آلوده شده بشود.

چنین مسئله ای در دهانه رحم (سرویکس)، اوروفارنکس (قسمتی از گلو که در ناحیه پشت دهان قرار گرفته، یعنی همان ناحیه پشت حفره دهانی که شامل یک سوم انتهایی زبان، کام نرم، دیواره های کناری و پشتی گلو و لوزه ها می باشد)، مقعد، آلت تناسلی مرد، واژن و ولوو دیده می شود.

ویروس HPV سلولهای اسکواموس (سلولهای پوششی که لایه داخلی این ارگانها را می پوشاند) را درگیر می کند و به همین دلیل نوع کانسری که ایجاد می کند به آن اسکوآموس سل کارسینوما و یا  squamous cell carcinoma می گویند.

در دهانه رحم گاهی اوقات سلولهای غددی سرویکس  (gland cells in the cervix) را درگیر می کند و بنابراین نوع سرطانی که ایجاد می کند آدنوکارسینوما گفته می شود.

- کانسر سرویکس و یا کانسر دهانه رحم: 

در واقع تمام کانسرهای سرویکس توسط HPV ایجاد می شود. در غربالگری روتین دهانه رحم، قسمت اعظم این کانسرها قابل پیشگیری بوده و متخصصین با برداشتن سلولهای پیش ساز سرطانی (سلولهای پره کانسریک) از پیشرفت آن به سمت کانسر جلوگیری می کنند.

در نتیجه میزان بروز کانسر سرویکس در ایالات متحده آمریکا در حال کاهش است.- کانسر اوروفارنکس:

بیشتر این کانسرها به سمت گلو (بخصوص لوزه ها و قسمت پشتی زبان) پیشرفت می کند و عامل 70% این کانسرها ویروس HPV می باشد.

 برخلاف نوع سرویکس این کانسر در حال افزایش است بطوریکه در حال حاضر شایعترین کانسر وابسته به HPV در ایالات متحده است.- کانسر آنال و یا مقعد:

بیش از 90% کانسرهای ناحیه مقعد، عامل اش ویروس HPV می باشد. میزان موارد جدید ابتلا و مرگ ناشی از این کانسر در ایالات متحده رو به افزایش است. 

شیوع کانسر آنال تقریباً در زنان دو برابر مردان است.- کانسر پنیس و یا آلت تناسلی مردان:

علت بیشتر موارد این کانسر (بیش از 60%) ویروس HPV می باشد. هرچند که جزو کانسرهای نادر می باشد.- کانسر واژن: 

علت بیشتر موارد این کانسر (75%) ویروس HPV می باشد. هرچند که جزو کانسرهای نادر می باشد.- کانسر ولوو:

علت بیشتر موارد این کانسر (70%) ویروس HPV می باشد. هرچند که جزو کانسرهای نادر می باشد.

.
بطور کلی:

در ایالات متحده عامل ایجاد 3% کل کانسرها در زنان high-risk HPVs ها می باشد و در مردان 2% کل کانسرها وابسته به این ویروس ها می باشد.

طبق آخرین آمار مرکز کنترل بیماریها (CDC) ، در هر سال 45 هزار کیس جدید کانسر وابسته به HPV در آمریکا دیده می شود و 36 هزار نفر هم در اثر وجود این کانسرها فوت می کنند.

در دنیا این آمارها کمی بیشتر از آمریکا است (بدلیل پوشش کمتر واکسن HPV در جهان) و 5% کانسرها در دنیا وابسته به HPV می باشد. 

سالانه 570 هزار کیس جدید کانسر وابسته به HPV و 60 هزار مرگ و میر ناشی از این کانسرها در دنیا دیده می شود که آمار واقعی بدلیل ضعف تشخیص در بسیاری از کشورهای دنیا بالاتر از این مقادیر می باشد.

در این میان در دنیا کانسر سرویکس شایعترین کانسر بوده و منجر به مرگ و میر بیشتر در کشورهای با درآمد کم و یا متوسط می باشد (جائیکه غربالگری و درمان اولیه تغییرات سلولی سرویکس به آسانی در دسترس نیست).

مقالات مرتبط با کانسرهای وابسته به HPV

نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)
مهمترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد...
آخرین توصیه انجمن کولپوسکوپی و پاتولوژی دهانه رحم آمریکا جهت تست HPV (...
HPV یک ویروس از خانواده پاپیلوما ویروس هاست که مانند تمام اعضای این خانواده فقط می تواند سلولهای پوششی پوست و مخاط را درگیر کند. ب...
مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV (بروز شده)
تاکنون بیش از 170 نوع از این ویروس گزارش شده و بیش از 40 ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی و یا تماس با عفونت در ناحیه آنوژنیت...
نکاتی در زمینه غربالگری HPV دهانی و یا Oral HPV
قدمت ویروس HPV به 330 میلیون سال پیش یعنی اواخر سومین دوره زمین شناسی (Paleozoic Era) می رسد. بنابراین جزو قدیمی ترین ویروس هایی ا...

پرسش و پاسخ

سوال 1402/05/24

من تست دادم و انواع اقسام تایپ ها نوشته شده مثلا های ریسک ۱۶،۳۱،۷۳ و لو ریسک ۱۱و ۸۴ من شریک جنسی همسرم بوده و واقعا تو شوک هستم پاپ اسمیر دادم اون مشکلی نداشته و اینکه از مایش hpvچطوریه با این ها فرق داره

پاسخ مدیر 1402/05/24

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد ,

سوال 1402/04/13

سلام شما با بیمه ایران آزمایش pap smear و HPV انجام میدهید

پاسخ مدیر 1402/04/13

با شماره آزمایشگاه نیلو تماس بگیرید و از پذیرش آزمایشگاه جویا شوید. 88208442

سوال 1402/03/23

سلام در برگه ی ازمایش من همه انواع hpv نوشته شده هم پر خطر و هم کم خطر این روش ازمایش fda نیست؟

پاسخ مدیر 1402/03/23

بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1402/03/13

سلام زن داداش من ۲۳ سالشه مدتی بود احساس سوزش و خارش در واژن شده بود بعد تست که گرفتن گفتن ویروس hpv تایپ ۳۹ داری داخل آزمایشش نوشته Hr39و Hl6 میخواستم ببینم این آزمایش درست تشخیص داده چون ریسک پایین رو هم گفته

پاسخ مدیر 1402/03/13

بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. 39 تایپ پر خطر می باشد

سوال 1402/01/19

سلام اگه پارتنرمون‌ دچار سرطان رحم شد آیا احتمالش هست به ما هم منتقل بشه سکس اورال داشتیم

پاسخ مدیر 1402/01/19

سرطان مسری نمی باشد.تکثیر نابه جای سلول است.

سوال 1401/11/27

ویروس hpv پرخطر همزمان از همه جایی که مبتلا کرده پاکسازی میشه؟ یا ممکنه بعضی قسمتها همون نوع باقی بمونه؟

پاسخ مدیر 1401/11/27

در صورتی که جواب تست HPV منفی شود پاک شدن ویروس از بدن مورد تایید است .

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf