نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)

نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده) 


کلاً دو نوع روش پیشگیری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد.


پیشگیری اولیه یا Primary Prevetion: که همان روش تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد.

پیشگیری ثانویه یا Secondary Prevention: که همان غربالگری دهانه رحمی با استفاده از متدهای مختلف مثل: سیتولوژی دهانه رحم (پاپ اسمیر)، روش Co-testing و HPV alone.انواع:

- واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا 90% برای زگیل تناسلی را دارد.

- واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل 9 هم با تأئیدیه FDA وارد بازار شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 عمل می کند.

- یک واکسن دوگانه نیز علیه ژنوتیپ های 16 و 18 طراحی شده که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است.

همه این واکسنها به روش بازآرایی ژنتیکی تهیه شده و شامل پارتیکل های شبه ویروس فاقد DNA (در نتیجه غیرعفونی) هستند.

سه تزریق از این واکسن (در زمانهای صفر، 2 و 6 ماه)، تیتر بالایی از آنتی بادی در سرم بیش از 90% افراد دریافت کننده واکسن ایجاد می کند (به میزان 10 الی 104 برابر بیشتر از عفونت با HPV).

در دختران زیر 15 سال می توان از برنامه تزریق دو دوزی (6-0) هم می توان استفاده نمود و فاصله بین دوز اول و دوم می تواند حداقل 6 و حداکثر 12 ماه باشد.زمان تجویز:

- این واکسن به حجم 0.5 میلی لیتر و به روش داخل عضلانی تزریق می شود. فواصل تزریق ، صفر، دو و شش ماهگی می باشد.

- بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن 12-11 سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی باید واکسینه شوند.

- در مورد پسران و یا مردان هم جنس باز واکسیناسیون باید تا 26 سالگی انجام گردد (در انگلیس توصیه می شود از 9 سالگی تا 45 سالگی تجویز شود).

- بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته اند مفید خواهد بود.

- زنانی که قبلاً به ژنوتیپ های موجود در واکسن آلوده شده اند نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند.

- مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف 5 سال ذکر شده است.

تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.محل تزریق:

این واکسن باید بصورت داخل عضلانی (اینترا ماسکولار) به عضله دلتوئید (یا عضله سرشانه) در قسمت فوقانی بازو (ترجیحاً بازوی دست غیر غالب) و یا در قسمت بالای و خارجی ران ها (هرچند محل ترجیحی تزریق عضله دلتوئید می باشد) بصورت عمقی باید تزریق شود.

تزریق داخل وریدی ، داخل جلدی و زیر جلدی این واکسن به مراتب باعث کاهش اثربخشی آن می شود. عوارض:

این واکسن در دختران 26-9 ساله بخوبی تحمل شده ولی عوارض محل تزریق شامل درد، خونریزی محل تزریق و تب low grade مشاهده می شود. شایعترین عارضه سیستمیک آن ، سردرد می باشد.منع تجویز:

تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است. ولی بهتر است در موارد ذیل تجویز نشود:


- بارداری (اگر زن بارداری به طور اتفاقی واکسینه شود، نشان داده شده است که طی 30 روز از واکسیناسیون ممکن است تا حد ناچیزی آنومالی های مادرزادی در جنین وی افزایش یابد.

- افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن

- هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد)

- هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد)تاکنون هیچگونه افزایش ریسک ناشی از تزریق واکسن HPV در ایجاد سندرم Guillain-Barre در مقایسه با واکسن های دیگر و در گروهای سنی مشابه دیده نشده است.

همنیطور واکسیناسون در شیردهی منعی ندارد، اما مادران باید آگاهی داشته باشند که طی یک ماه پس از تزریق واکسن ممکن است احتمال وقوع اختلالات تنفسی در شیرخوار تغذیه کننده از شیر مادر افزایش یابد.مزایای واکسیناسیون

- احتمال عفونت با تایپ های ویروسی تعبیه شده در واکسن بسیار نادر است.

- احتمال عفونت مجدد (Reinfection) در عفونت های طبیعی با ویروس های با تایپ مشابه وجود دارد، که می توان با واکسیناسیون از آن پیشگیری نمود.

- واکسیناسیون در افراد + HPV ایمن است.

- واکسیناسیون در افراد با ضعف سیستم ایمنی (مثل افراد مبتلا به HIV) ایمن و موثر است.

- بیماران با هرگونه ضایعه قبلی HPV که در گروه پرخطر قرار می گیرند از تجویز واکسن سود می برند.

- بیماران با هرگونه ضایعه فعلی HPV که در گروه پرخطر بعنوان ناقل HPV قرار می گیرند، تجویز واکسن می تواند ریسک انتقال بیماری را کاهش دهد.توجه 1: واکسن هیچگونه خاصیت درمانی ندارد.

توجه 2: در استرالیا بعد از شروع برنامه ملی واکسیناسیون HPV در سال 2007، میزان بروز زگیل تناسلی (Genital warts) حدود 93% کاهش یافته است (در دختران زیر 21 سال از 18.6% به 1.9% و در مردان 22.9% به 2.9% رسیده است).

توجه 3: واکسن ریسک ضایعات داخل اپی تلیال ناحیه مقعد (Anal Intraepithelial Lesions) را در مردان تا 77.5% کاهش می دهد.

توجه 4: مطالعات فاز 2 و 3 واکسیناسیون سراسری در بعضی از کشورها نشان داده است که تیتر بالایی از آنتی بادی تا 12 سال مشاهده شده است، بنابراین تزریق دوز یادآور (Booster Dose) بعد از 10 سال پیشنهاد نمی شود.

توجه 5: اگر بین تجویز دوز دوم و سوم بارداری صورت گیرد، تزریق دوز سوم را می توان به بعد از بارداری موکول نمود.سایر راهکارهای پیشگیری از سرطان دهانه رحم:

استراتژی های دیگر جهت عدم ابتلاء به HPV عبارتند از:

- درمان سریع و موثر عفونت های واژینال و دهانه رحم (خیلی مهم)

- کاهش موثر انتقال ویروس (مثلاً استفاده از کاندوم که تا 70% ریسک انتقال را کاهش می دهد)

- کاهش تعداد شرکای جنسی

  در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP (کمیته مشورتی تجویز واکسن در ایالات متحده) :  سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است.

🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 

🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد.  

*Advisory Committee on Immunization Practices

** catch-up vaccination

*** رفرنس:  MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2019;68(32):698 

توضیح نویسنده:

در مورد Catch up (یا آخرین سنی که توصیه رسمی برای تجویز یک واکسن می شود) ، معمولاً در کشورهایی بحث می شود که واکسیناسیون ملی دارند و دختران و پسران از سن 9-11 سالگی واکسن را تجویز می کنند و برای کسانی که از این پروسه عقب مانده اند و یا به تازگی شهروند آن کشور شده اند عدد 21 سال برای پسران و عدد 26 سال برای دختران و یا پسران همجنس باز توصیه می شود.

یعنی در این کشورها در سنینی که شیوع بالای HPV مشاهده می شود با تجویز واکسن جلوی انتقال و ابتلا به این ویروس گرفته می شود و در نتیجه در سنین بالاتر نیاز به واکسن اندیکاسیون پیدا نمی کند.

در حالیکه در کشورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم و میزان coverage واکسن زیر 10% می باشد و در تمام سنین امکان انتقال ویروس وجود دارد،  بنابراین توصیه می شود حتماً واکسن صرف نظر از سن بیمار تجویز شود.

در ایران دو پیک سنی شیوع ویروس مشاهده شده است (یکی سنین پایین تر از 25 سال و یکی هم سنین بین 40 تا 49 سال)

در مورد واکسن بهتر است بدانیم که از هر 10% که میزان Coverage واکسن در جامعه افزایش یابد میزان سودمندی جامعه ای که واکسن نزده است هم 5% افزایش می یابد (جامعه ای که با افراد واکسینه شده ارتباط جنسی دارند و در نتیجه امکان انتقال HPV در آنها کاهش می یابد).

در ضمن در هر دو مطالعه ای که در ایران به روش FDA approved  انجام داده ایم و بطور رسمی گزارش نموده ایم بطور وضوح مشکل HPV در ایران مربوط به گروه Other High risk HPV می باشد (نه HPV 16 & 18) که بنابراین توصیه به تجویز واکسن گارداسیل نانووالان به جای واکسن کوادی والان است.

ولی از آنجائیکه این واکسن در ایران نیامده است و از آنجائیکه بین HPV 16 و HPV تایپ های  31 , 33 ( که از لحاظ فیلوژنتیک - phylogenetically - به هم شبیه اند) و همینطور بین HPV 18  با HPV 45 یک Cross protection (یا محافظت متقاطع) وجود دارد توصیه می شود باز هم تجویز این واکسن باعث ایمنی بیشتری از فقط چهار ژنوتایپ می شود.

بنابراین توصیه عمومی به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است تا آنجائیکه بتوانیم میزان coverage واکسن را در کل جامعه افزایش دهیم و در نتیجه افراد بیشتری از این واکسن سود ببرند.

       

مقالات مرتبط با نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)

سوالات رایج در مورد واکسن پاپیلوما ویروس انسانی(HPV)
HPV ویروسی است که از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگرسرایت می کند. تا کنون بیش از 100 نوع از این ویروس شناخته شده که حدودا ً 30...
آپدیت سال 2020 انجمن سرطان آمریکا در مورد واکسن HPV
کمیته مشورتی انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society = ACS) یک سری توصیه های جدید در مورد واکسن HPV منتشر کرده است، که نکات مه...
آخرین نظریه کمیته ACOG در مورد واکسن HPV - آگوست 2020
- تایید نظریه ACIP جهت تجویز واکسن در زنان 27 الی 45 سال بر مبنای clinical decision making که متخصص زنان و زایمان و سایر health ca...

سوالات متداول نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)

  در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP (کمیته مشورتی تجویز واکسن در ایالات متحده):  سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است.

🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 

🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد.

و ثانیاً در ایران بدلیل آنکه ما واکسیناسیون ملی بر علیه HPV  نداریم ، بنابراین بهتر است از هر طریق ممکن پوشش واکسیناسیون را (در مردان که مخزن اصلی بیماری هستند و زنان که عمده اصلی مشکلات این ویروس در این افراد دیده می شود) افزایش دهیم و بطور کل می دانیم که هر 10% جامعه اگر بر علیه این ویروس واکسینه شوند، 5 درصد جامعه ای که با این افراد در تماس هستند نیز سود می برند.

و در مورد جواب سئوال دومتان:

تجویز واکسن سبب می شود که نسبت به سایر ژنوتایپ هایی که در واکسن وجود دارد و شما به آن مبتلا نشده اید (بطور مثال شما به نوع 18 مبتلا شده اید که این واکسن شما را برعلیه 16، 9 و 11 مقاوم می کند)، مقاوم شوید، مزیت اینکار چیست؟   سبب می شود که ورود انواع ویروس HPV  ، منجر به تحریک بیشتر سلولها نشده و در نتیجه احتمال شروع تغییرات پیش سرطانی را کاهش دهد.  

پرسش و پاسخ

سوال 1403/04/24

سلام روزبخير ببخشيد كدوم نوع از واكسن رو بهتره تزريق كرد ؟ به انتخاب خودمون مربوطه يا نظر پزشك ؟ ايا مجموعه شما هم تجويز و تزريق ميشه ؟

پاسخ مدیر 1403/04/24

واکسن گارداسیل نه گانه ازهمه بهتر است و ژنوتایپ های بیشتری از ویروس را شامل می شود

سوال 1403/04/24

سلام وقت بخیر، از کجا میشه فهمید اصن این واکسنا که میزنیم ایمنی میده؟ تیتر آنتی بادی دارن؟ چجور باید بفهمیم؟ به آزمایشگاه بگیم میدونن؟

پاسخ مدیر 1403/04/24

براي HPV تيتر انتي بادي را نمي سنجند . و جايي انجام نمي شود . خود ایمنی زایی عوارضی دارد که فرد به فرد متفاوت است مانند تب ، قرمزی پوست و .... در فازهای بالینی این واکسن آزمایش شده و نتایج بعد از تزریق واکسن هم آنالیز قرار گرفته لذا شما به تزریق واکسن می توانید اعتماد کنید.

سوال 1403/04/12

سلام من موقع خرید گارداسیل 4 ظرفیتی 2 تا خریدم و یکی را در یخچال نگه داشتم میخواستم بدونم برای تزریق واکسن با توجه به نگهداشتن داخل درب یخچال و گاهی خاموش شدن یخچال برای مدت مثلا 1 ساعت مشکلی برای واکسن پیش نمیاد که بخوام تزریق کنم؟

پاسخ مدیر 1403/04/12

اگر محیط داخل یخچال سرد باشد مشکلی پیش نمی آید در غیر اینصورت بستگی دارد چه قدر در مدمای محیط مانده باشد

سوال 1403/03/30

سلام وقت بخیر من و دوستانم همگی واکسن گارداسیل رو تزریق کردیم دوستانم همگی بعد از تزریق یکی دو روز در محل تزریق درد داشتند و حتی کمی تب کردند اما من اصلا هیچ عوارضی نداشتم فقط موقع تزریق یه درد کوچولو حس کردم بعدش هیچی خوب و سرحالم تا الان دو دور زدیم آیا این واکسن به من اثر نکرده یا سیستم ایمنی منو تحت تاثیر قرار نداده که من هیچ نشانه ایی ندارم ؟ در ضمن من مجردم تا حالا رابطه ایی نداشتم ۳۸ سالمه دوستام کم سن تر هستند شاید بخاطر سنم هست نمیدونم

پاسخ مدیر 1403/03/30

عوارض ایمنی زایی در هر فرد متفاوت است و ویژگی های بدنی افراد با هم فرق دارد.موردی نیست

سوال 1403/03/12

سلام وقت به خیر بنده رابطه داشتم الانم ۳ ماهه که اصلا با طرفم رابطه ای نداشتم و فهمیدم که درگیر hpv هستن ایا احتمال داره منم گرفته باشم!؟واکسن تاثیری داره !?

پاسخ مدیر 1403/03/12

در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد است مگر اینکه سیستم ایمنی قوی باشد و سریعا ویروس از بدن پاک کند .

سوال 1403/02/29

سلام اگر حین رابطه لباس زیر و ساپورت پوشیده باشیم و آقا از کاندوم استفاده کنند،‌و تماس برقرار بشه باز هم ویروس hpv منتقل میشود؟؟

پاسخ مدیر 1403/02/29

استفاده از کاندوم می‌تواند شانس ابتلای شما به ویروس HPV را کاهش دهد اما مصونیت کامل ایجاد نمی‌کند زیرا HPV می‌تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشانده نشده است، آلوده کند

سوال 1403/02/23

با سلام من سه سال پیش یه زگیل دراوردم بعد مدتی زگیل رو یه جورایی از سطح پوستم برداشتم و الان سه سال از این قضیه میگذره و هیچ گونه زائده ای روی پوستم دیده نمیشه ایا واکسن رو برای من توصیه میکنید یا خیر ؟

پاسخ مدیر 1403/02/23

شما ظاهر امر را درست نموده اید و نداشتن زگیل به معنی عدم بتلا نمی باشد . ضمن اینکه به طور کل تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند.

سوال 1403/02/23

سلام چند روز بعد از تزریق دوز اول واکسن گارداسیل میشه ازمایش خون داد؟

پاسخ مدیر 1403/02/23

ارتباطی ندارد . شما آزمایش تان را انجام دهید

سوال 1403/02/13

سلام ارادت خسته نباشید دکتر..من 33سالمه نمیدونم آلوده هستم یا نه.. رابطه داشتم. چند بار..چطور باید متوجه شد؟ چه آزمایشی؟ و آیا زدن گارداسیل تاثیر داره واس آینده و نگرفتنhpv.. ممنون

پاسخ مدیر 1403/02/13

- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند.. برای بررسی اینکه مبتلا هستید یا خیر تست HPV PCR بدهید.

سوال 1403/02/13

سلام کسی که دوز اول پاپیلوگارد و زده .میتونه سه دوز گارداسیل بزنه؟ یا باید دودوز بعدی گارداسیل بزنه

پاسخ مدیر 1403/02/13

دو دوز بعدی را گارداسیل بزنید

سوال 1403/02/08

درود من دوز اول رو ۷ ماه پیش تزریق کردم و دور دوم دیگه گیرم نیومد ، الان میتونم دوز اول رو تزریق کنم یا دوباره باید دوز اول رو تزریق کنم ؟

پاسخ مدیر 1403/02/08

سریعا دوز دوم را تزریق کنید و چهارماه بعد از دوز دوم ، دوز سوم تزریق شود.

سوال 1403/01/21

سلام خسته نباشید ببخشید من زگیل تناسلی دارم آیا میتونم واکسن بزنم ؟

پاسخ مدیر 1403/01/21

بله می توانید . توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد ولی به هر حال توصیه میشود .

سوال 1403/01/20

سلام چند روز بعد از تزریق دوز اول واکسن گارداسیل ۴گانه امکان تزریق واکسن هپاتیت هست؟

پاسخ مدیر 1403/01/20

ارتباطی ندارد می توانید فردایش تزریق کنید . ترجیحا در بازوی دیگر

سوال 1403/01/19

سلام وقت بخیر متاسفانه من دچار تایپ 16 شدم، همسرم اصرار دارند که 3 سال پیش هر سه دوز گارداسیل 4 ظرفیتی رو تزریق کردند بنابراین مشکلی ندارند آیا امکان این هست با وجود دریافت سه دوز واکسن به این بیماری الوده شد؟

پاسخ مدیر 1403/01/19

توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1402/12/21

سلام من دختری مجرد هستم ۳۹ سالمه بعد از ۵ ماه رفتم دکتر دکتر گفتش یه دونه زگیل داری الان باید چکار کنم گفت بیا بشوزونمش میخوام بدونم الان میتونم آمپول گارداسیل بزنم میخوام نامزد کنم چکار کنم خیلی نگرانم یعنی دیگه نمیتونم ازدواج کنم یا رابطه داشته باشم تو رو خدا جوابمو بدید

پاسخ مدیر 1402/12/21

به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کل م و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه ) بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید. می توانید ازدواج کنید خیلی از موارد HPV بعد از مدتی بسته به سیستم ایمنی از بدن پاک می شود . برای رابطه بهتر است درمان شوید ولی این مساله از ازدواج ممانعت نمی کد . چون با تزریق واکسن و انجام غربالگری و چکاپ لازمه امکان درمانش هست

سوال 1402/12/13

با سلام برای آقایی که ۳۸ سال سن دارد و اچ پی وی دارد واکسن لازمه براش

پاسخ مدیر 1402/12/13

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1402/12/10

سلام و ارض ادب ببخشید من واکسن گارداسیل رو ۹دی ماه تزریق کردم دوز اول برای دوز دوم ۹ااسفند بود ولی چون دسترسی نداشتم امروز برم مشکلی نیست یکی دو روز تاخیر داشته باشه برای تزریق ؟جای نگرانی نیست؟اخه میگن باید دقیق باشه یکی دو روز دیر تر باشه مشکلی نیست؟ مچکرم ازتون ارادت

پاسخ مدیر 1402/12/10

خیر یکی دو روز تاخیر مشکلی ایجاد نمی کند

سوال 1402/12/09

سلام من بعد تزریق واکسن به شدت خونریزی پریودم زیاد شد وبا تزریق واکسن تب وبدن درد شدید داشتم ایا طبیعی هست

پاسخ مدیر 1402/12/09

ایمنی زایی با عوارضی همراه است که طبیعی می باشد ولی در صورت ادامه دار شدن توصیه می شود توسط پزشک تان ویزیت شوید

سوال 1402/12/06

سلام وقت بخیر،من ۶ دی یه دپر پاپیلوگارد زدم و ۵ اسفند دوز دوم، درست زدم دوزهارو؟ و اینکه شما گفتین گارداسیل ایمنی خیلی بالاتری ایجاد میکنه یعنی پاپیلوگارد برای نوع ۱۶ و ۱۸ قوی نیست؟ و اینکه دوز سوم رو میتونم تغییر بدم به گارداسیل و از کجا میشه تهیه کرد و چه ماهی میشه گارداسیل زد؟ و اگه گارداسیل پیدا کنم برا دوز سوم دیگه نیاز نیست همون گارداسیل و تا سه دوز ادامه بدم با اون ایرانیه سه دوزش کامل میشه؟

پاسخ مدیر 1402/12/06

از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود . بهتر است دوز سوم گارداسیل زده شود پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب برای ایجاد محافظت کامل در برابر سویه های 16 و 18 ویروس پاپیلومای انسانی است که عامل حدود 70 درصد سرطان‌های وابسته به HPV هستند می باشد.

سوال 1402/12/03

با سلام؛ من دیروز دور دوم واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی رو تزریق کردم وقتی از داروخانه تحویل گرفتم گفتند یک دکتر عمومی رو به روی داروخانه تزریق میکنن بنابراین من کیسه یخ تهیه نکردم اما چون پزشک حضور نداشتم مجبور شدم به یه تزریقات همون اطراف مراجعه کنم ایشون تجربه تزریق گارداسیل نداشتن واکسن رو دقیقا وسط بازوی من تزریق نکردند کمی متمایل به پشت بازوی من هست و اینکه مثل دوز اول دردی در ناحیه تزریق حس نمیکنم ،از دیروز ذهنم درگیر شده بنظر شما نحوه تزریق مشکلی داشته؟ نیاز هست افدام خاصی انجام بدم؟

پاسخ مدیر 1402/12/03

واکسن به صورت درون عضلانی به عضله دلتوئید بازوی دست تزریق می شود.

سوال 1402/12/03

با سلام؛ من دیروز دور دوم واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی رو تزریق کردم وقتی از داروخانه تحویل گرفتم گفتند یک دکتر عمومی رو به روی داروخانه تزریق میکنن بنابراین من کیسه یخ تهیه نکردم اما چون پزشک حضور نداشتم مجبور شدم به یه تزریقات همون اطراف مراجعه کنم ایشون تجربه تزریق گارداسیل نداشتن واکسن رو دقیقا وسط بازوی من تزریق نکردند کمی متمایل به پشت بازوی من هست و اینکه مثل دوز اول دردی در ناحیه تزریق حس نمیکنم ،از دیروز ذهنم درگیر شده بنظر شما نحوه تزریق مشکلی داشته؟ نیاز هست افدام خاصی انجام بدم؟

پاسخ مدیر 1402/12/03

نگران نباشید . احتمالا درست تزریق شده . واکسن به صورت درون عضلانی به عضله دلتوئید بازوی دست تزریق می شود.

سوال 1402/12/01

سلام من دو دوز واکسنمو زدم نیازه که دوز سوم هم بزنم یا ایمنی پیدا کردم با دو تا دوز. بعد من پارتنرم. HPV. گرفته زائدشو برداشته و من وقتی دو تا دوز واکسنمو زدم با هم سکس داشتیم.امکان انتقالش هست ؟

پاسخ مدیر 1402/12/01

به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد و دو دوز نیز همچنین ایمنی کامل حاصل نمی شود باید تزریق کامل شود . و توجه داشته باشید برداشتن زگیل دلیل بر رفع ویروس نمی باشد تنها ظاهر برطرف گشته. توصیه می شود که HPV درمان شود و بعد رابطه برقرار گردد یا حتما با پوشش باشد که ریسک ابتلا پایین بیاید.

سوال 1402/11/22

درود ، بنده پرستار هستم ، متاسفانه در حین کار با سرنگ الوده ، مبتلا شدم ، بعد ۶ ماه متوجه شدم ، و شریک جنسیم نمیدونم اون هم مبتلا شده یا نه ، چجوری میتونم متقاعدش کنم آزمایش بده ، منظم اهدای خون میکنه ، هر ۶ ماه ، اگر اهدای خون کنه ، و نتونند ایدز ایشونو تشخیص بدند ، چجوری میتونم به سازمان انتقال خون اطلاع بدم

پاسخ مدیر 1402/11/22

ز پزشکان و مشاوران درمانی کمک بگیرید و اینکه توجه داشته باشید امکان انتقال به شدت بالاست ر روابط زوجین و هر رد می تواند افراد دیگر را آلوده کند که بسیار خطرناک است.

سوال 1402/11/22

سلام وقت بخیر خواستم ببینم من یه دوز واکسن پاپیلوگارد 18همین ماه زدم و میخواستم گارداسیل بزنم آیا امکانش هست که بخوام گارداسیل توهمین ماه بزنم یه ماه بعد و مشکلی پیش نمیاد با تشکر

پاسخ مدیر 1402/11/22

گارداسیل بزنید مشکلی نیست . ولی از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود.

سوال 1402/11/22

سلام وقت بخیر ممنون از اینکه جواب سوالات سریع پاسخ میدین،خواستم ببینم من واکسن پاپیلوگارد زدم 18 همین ماه و اینکه واکسن گارداسیل شما دارین که از شما خریداری کرد و امکانش هست بخوام دوباره واکسن گارداسیل 9یا4ظرفیتی بزنم و مشکلی پیش نمیاره دوباره توی همین ماه بزنم ویا دوز دوم 18ماه بعد گارداسیل بزنم

پاسخ مدیر 1402/11/22

برای دوز های بعدی می توانید گارداسیل بزنید.از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود

سوال 1402/11/16

سلام وقت بخیر اگر دوز دوم گارداسیل ۴ظرفیتی ۶ هفته بعد از دوز اول تزریق بشه مشکلی پیش میاد؟ میزان ایمنی ایجاد شده بعد از دوز دوم چقدره و چند مدت بعد از تزریق دوز دوم ایجاد میشه؟ ۳۷ ساله هستم سپاس

پاسخ مدیر 1402/11/16

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد. از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود

سوال 1402/11/12

سلام وقتتون بخیر. تست Hpv من مقبت شه و نوع ۱۸ که نوع پرخطره رو دارم. باید واکسن ۴ گانه رو بزنم یا ۹ گانه ؟

پاسخ مدیر 1402/11/12

واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا 90% برای زگیل تناسلی را دارد. - واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل 9 هم با تأئیدیه FDA وارد بازار شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 عمل می کند. - یک واکسن دوگانه نیز علیه ژنوتیپ های 16 و 18 طراحی شده که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است. همه این واکسنها به روش بازآرایی ژنتیکی تهیه شده و شامل پارتیکل های شبه ویروس فاقد DNA (در نتیجه غیرعفونی) هستند. سه تزریق از این واکسن (در زمانهای صفر، 2 و 6 ماه)، تیتر بالایی از آنتی بادی در سرم بیش از 90% افراد دریافت کننده واکسن ایجاد می کند (به میزان 10 الی 104 برابر بیشتر از عفونت با HPV). واکسن نه گانه قطعا بهتر است

سوال 1402/11/11

با سلام ‌من ۷ اذر واکسن ۹ ظرفیتی زدم الان اما پیدا نمی کنم دوز دومم را بزنم. ایا می تونم دوز دومم را ۴ ظرفیتی بزنم؟اگه نمیشه ایا من یه ماه دیگه چون سفر میرم می تونم دوز سومم را بعداز سه ماه از دوز اول بزنم؟ ممنونم از راهنماییتون🙏

پاسخ مدیر 1402/11/11

واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود . بهتر است همان نه ظرفیتی تزریق شود .

سوال 1402/11/11

با سلام، آيا واكسن چهار ظرفيتي از وارتهاي آلت تناسلي در مردان ( غير از عفونتهايي كه وارت ايجاد نكنن) به انداز واكسن ٩ ظرفيتي موثر است، در جاي ديگري اين مطلب رو خوندم، آيا درسته؟

پاسخ مدیر 1402/11/11

واکسن چهارگانه یا واکسن گارداسیل 4 ظرفیتی با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا 90% برای زگیل تناسلی را دارد.

سوال 1402/11/11

سلام دخترمن۱۲ساله هست وامروز واکسن گارداسیل امریکایی۹ظرفیتی تزریق کرددکتر گفت ماه بعد دوز بعدی رو تزریق کنه!!من اینجا خوندم که نوشتین ۶ماه باید فاصله باشه برای دوز بعدی وهمین ۲دوز کافی هست دکتر ولی گفت ماه بعد بزنه دیگه نیاز نیست ایا یا فاصله زمانی که دکتر گفته استفاده بشه درست هست؟

پاسخ مدیر 1402/11/11

به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد.از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد. ولی توجه داشته باشید پزشک با توجه به شرایط سنی و سابقه فرد تصمیم گیری م یکند . لذا طبق صلاحدید پزشک می توانید عمل کنید .

سوال 1402/11/10

با سلام و وقت بخیر من دوز اولم را ۹ ظرفیتی زدم و دوز دومم ۹ ظرفیتی پیدا نمی کنم ایا می تونم الان دوز دومم را ۴ ظرفیتی بزنم ؟و حداکثر مدت زمانی که می تونم فاصله بندازم بین دوز اوا و دوم تا بتونم ۹ ظرفیتی را پیدا کنم چقدر می باشد؟

پاسخ مدیر 1402/11/10

توصیه نمی شود . بهتر است نه ظرفیتی تزریق شود .از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود.

سوال 1402/11/07

سلام وقت بخیر بنده دوز اول رو تابستون پاپیلوگارد زدم،آذر ماه گارداسیل ۴ ظرفیتی زدم دوماه بعد دوز دوم گارداسیل رو زدم یعنی بهمن ماه امسال …آیا نیازه ۶ ماه بعد دوز سوم رودگارداسیل تزریق کنم یا نه؟؟ممنوم میشم جواب بدیدتشکر

پاسخ مدیر 1402/11/07

بهتر است دوز واکسن ها تکمیل شود تا ایمنی لازمه حاصل شود

سوال 1402/11/04

سلام وقت بخیر،آیا زدن واکس گارداسیل عوارض داره و بعد چند سال باعث میشه آدم بمیره،آخه میگن اگر این واکسن رو بزنی بعد چندسال میمیری…؟عوارضش چی هستش لطفعا بگید!!؟؟متشکر

پاسخ مدیر 1402/11/04

اصلا اینگونه نیست و این مطالب صحت ندارد .

سوال 1402/11/04

سلام ، قبلا واكسن ايراني پاپيلوگارد رو زده بودم ، ولي با توجه به اينكه اين واكسن مقابل زگيل تناسلي ايمني نداره ، ميخواستم بدونم ميشه سه دوز واكسن ٤ گانه گارداسيل رو بزنم

پاسخ مدیر 1402/11/04

اینگونه نیست که ایمنی نداشته باشد ولی گارداسیل بهتر است . توصیه می شود دوزهای بعدی را کگارداسیل تزریق کنید

سوال 1402/11/02

سلام وقت بخیر من و نامزدم به hpv type6 مبتلا شدیم چند ماه قبل زائده دور مقعد من بوده ومن۲بار لیزر کردم ما رابطه کامل نداشتیم الان بعد چند ماه زائده روی آلت نامزدم درومده میخواستیم این ماه واکسن ۴ظرفیتی رو تزریق کنیم طی این مدت هم هیچ رابطه یا تماسی نداشتیم اول باید نامزدم زائده رو برداره بعد واکسن بزنیم یا قبل از برداشتنش هم میتونیم؟ و اینکه بعد از تزریق هر دومون ۳دوز واکسن ۴گانه میتونیم رابطه کامل داشته باشیم خطرناک نیست؟

پاسخ مدیر 1402/11/02

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در روابط جنسی امکان انتقال صد در صد است و توصیه می شود بعد از واکسن و درمان تا زمان بهبودی صبر کنید یا با پوشش رابطه داشته باشید

سوال 1402/11/02

سلام وقتتون بخیر من روی دست ها و پاهام زگیل معمولی دارم ، اما زگیل تناسلی ندارم ، مشکلی ندارد که واکسن بزنم ؟

پاسخ مدیر 1402/11/02

واکسن زدن را برای همه افراد توصیه می کنیم مگر پزشک به دلیلی مساله خاصی صلاح نداند

سوال 1402/10/22

واکسن گارداسیل خارجی کجا میتونیم پیدا کنیم؟ نتونیم پیدا کنیم ایرانی میتونیم تزریق کنیم؟

پاسخ مدیر 1402/10/22

در داروخانه ها و برخی مراکز و شرکت های دارویی موجود است ولی توجه شود که برای انتقال به ایران زنجیره انتقال سرد برای آن ها مراعات شده باشد. بله مب توانبد ایرانب دوگانه پاپیلوگارد تزریق کنید ولی گارداسیل بهتر است

سوال 1402/10/09

سلام و وقت بخیر من حدود یکسالی هست درگیر دوگونه پرخطر و‌کم خطر hpv هستم.به تازگی با کسی که گونهای پر خطر منو داره رابطه داشتم آیا ویروس دوباره به بدن من برمیگرده؟باید چه مدت دیگه برم آزمایش بدم؟

پاسخ مدیر 1402/10/09

بستگی به لود ویروس، سیستم ایمنی و ... دارد. اصولا به گونه قدیمی پس از درمان مبتلا نمی شوند

سوال 1402/10/03

سلام وقت بخیر . من دوز سوم واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی رو تزریق کردم و بعد از ۴ روز به خاطر بیماری ام اس آمپول وریدی متیل پردنیزولون ۵۰۰ روزی دو عدد تا سه روز توی بیمارستان به خاطر ام اس دریافت کردم ... میخواستم بپرسم ممکنه عوارضی داشته باشه ؟ یا حتی از تأثیر واکسن کم کنه ؟

پاسخ مدیر 1402/10/03

نگران نباشید واکسن تاثیر خودش را دارد و حتما دارو نیاز بوده است

سوال 1402/09/22

سلام وقت بخیر من سال پیش دو دوز واکسن رو زدم الان یک سال و نیم ازش میگذره میخواستم بدونم دوز سوم رو میشه الانم زد یا باید حتما سر ۶ ماه تزریق میشد

پاسخ مدیر 1402/09/22

به طور کل دوز سوم ماکزیمم تا یک سال بعد از تزریق دوز اول باید تزریق شود.

سوال 1402/09/19

سلام وقت بخیر،منو همسرم دو دوز واکسن گارداسیل ۴ظرفیتی رو سر موقع زدیم ولی الان که ۶ ماه از دوز اول میگذره و نوبت دوز سوم هستش همون واکس رو پیدا نمیکنیم امکانش هست که واکسن ایرانی پاپیلوگارد رو به جاش بزنیم؟آیا از‌تاثیرش کم میشه؟

پاسخ مدیر 1402/09/19

توصیه نمی شود .

سوال 1402/09/19

سلام دکتر من دو دوز واکسن گارداسیل زدم اما هنوز نوبت سومم نرسیده و با کسی که مشکوک به hpv بوده رابطه داشتم . مبتلا میشم؟

پاسخ مدیر 1402/09/19

به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد و بعد از دوز دوم ایمنی بیشتر از 60د درصد است و نسبتا ایمنی خوبی دارید

سوال 1402/09/16

سلام وقت بخیر اگرتست hpv مثبت بود باز هم تزریق واکسن فایده ای داره؟ و اینکه اصلا قبل تزریق نیاز هست ازمایش بدیم گه ببینیم مبتلا هستیم یا خیر بعد واکسن بزنیم؟برای دخترمجرد چه ازمایشی باید داد که متوجه hpv بشیم؟

پاسخ مدیر 1402/09/16

واکسن در هر حالتی توصیه می کنیم .بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد..تست HPV PCR بدهید

سوال 1402/09/16

سلام من دوز اول واکسن گارداسیل رو امروز زدم تا چه زمان نمیتونم رابطه داشته باشم؟پارتنرم واکسن نزده و hpv نداره

پاسخ مدیر 1402/09/16

واکسن به معنی پاک شدن بدن تان از ویروس نمی باشد و بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. توصیه می شود تا اطمینان از عدم ویروس با پوشش رابطه داشته باشید

سوال 1402/09/15

سلام من دو دوز واکسن چهارگانه گارداسیل زدم میتونم دوز سوم ۹گانه بزنم؟ ۹گانه رو باید ۶ ماه بعد تزریق اول بزنم؟و سوال کردم ۹گانه موجود در ایران رو شرکت های ترکیه و المان به سفارش از امریکا (msd) میزنه.خوب هست بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/09/15

بله موردی ندارد . بله از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود. 9 گانه گارداسیل هست .

سوال 1402/09/11

سلام من یک هفته پیش واکسن ایرانی پاپیلوگارد تزریق کردم و الان سرما خوردم و گلوم چرک کرده میخواستم ببینم اگه برم دکتر امپول انتی بیوتیک و بتامتازون بزنه بهم مشکلی پیش نمیاد؟ تاثیر واکسنم کم نمیشه؟

پاسخ مدیر 1402/09/11

ارتباطی ندارد

سوال 1402/09/11

سلام وقت بخيرمن واكسن گارداسيل ٩ رو ٦ تيرماه تزريق كردم بعد منتظر موندم كه باز همين ٩ گانه رو تهيه كنم كه متاسفانه گيرم نيومد الان بعد از ٥ ماه واكسن ٤ گانه رو زدم و الان ميخواستم بدونم مشكلي داره؟ دوز سوم رو كي بايد تزريق كنم؟

پاسخ مدیر 1402/09/11

از نظر زمانی واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1402/09/06

سلام من یه دوز ایرانی زدم الان میخام اون دوتارو گاردسل دوز ۴ بزنم مشکلی پبش نمیاد

پاسخ مدیر 1402/09/06

موردی ندرد

سوال 1402/09/05

سلام دکتر جان من دوستم نوع ۳۳ و۱۶داشت .۳دوز واکسن گارداسیل زده.منم واکسن نزدم فقط اورال بوده. میتونه منم بیمار کنه؟

پاسخ مدیر 1402/09/05

احتمال ابتلا صفر نیست و اینکه تایپ های دیگر محتمل است و شرایط دوستتان که واکسن را چه زمانی قبل یا بعد ابتلا تزریق کردن و موارد دیگری باید بررسی شود تا نظر دقیق داد

سوال 1402/08/30

سلام ببخشید اگر که قبلا واکسن ۴ ظرفیتی را زده باشید و بعدا واکسن ۹ ظرفیتی را بزنیم اشکالی دارد ؟ آیا تداخلی ایجاد میشود ؟

پاسخ مدیر 1402/08/30

خیر مشکلی ندارد

سوال 1402/08/29

سلام وقت بخیر آیا با کسی که واکسن گارداسیل زده باشه ارتباط جنسی داشته باشیم ولی خودمان ترزیقی نداشته باشیم احتمال مبتلاشدن داریم؟

پاسخ مدیر 1402/08/29

بله ممکن است تایپ ها دیگر در بدن ایشان باشد و یا واکسن بعد از ابتلا تزری شده باشد و موارد دیگر

سوال 1402/08/29

سلام وقت بخیر من مجردم و یک ماه دیگ ۲۶ سالم تموم میشه و الان تصمیم گرفتم ک واکسنو تزریق کنم خیلیا میگن دیگ به دردت نمیخوره چون سنت بالا رفته آیا دیگه اثرگذاری واکسن مثله زیر ۲۶ سال واسم اثر نمیکنه؟؟ خوبه تزریق کنم یا خیر؟؟

پاسخ مدیر 1402/08/29

بله توصیه میشود حتماً واکسن تزریق شود و هیچگونه عوارض خاصی تاکنون گزارش نشده. بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند

سوال 1402/08/29

سلام عذر میخوام تا چه مدت پس از تزریق واکسن نباید رابطه جنسی داشت؟

پاسخ مدیر 1402/08/29

توجه داشته باشید واکسن فرد را از تمام بیماری های مقاربتی یا تمام تایپ های HPV ایمن نمی کند ضمن اینکه ایمنی بنا بر سن طرف و تزریق قبل از شروع روابط جنسی و تزریق س دوز و نوع واکسن و.....متفاوت است

سوال 1402/08/28

سلام ممنون از اطلاعاتتون سوالم اینه منو پارتنرم تست دادیم و مبتلا نیستیم حالا اگر واکسن بزنیم چیدر بعد از دوز اول میتونیم رابطه داشته باشیم؟؟حتما باید سه دوز بگذره و هیچ رابطه نداشت؟!

پاسخ مدیر 1402/08/28

بعد از سه دوز ایمنی نسبی کامل می شود . توصیه می شود با پوشش رابطه داشته باشید

سوال 1402/08/23

سلام،من دوز دوم به فاصله یک ماه بعد از دوز اول تزریق کردم اما همه جا میگن دوماه بعد باید تزریق میشد آیا مشکلی داره ؟چیکار کنم؟واینکه دوز سوم هم ۶ماه بعد از دوز اول تزریق کنم؟ایا امکانش هست دوز سوم گارداسیل ۹ظرفیتی بزنم در صورتی که قبلیارو ۴ظرفیتی زدم؟

پاسخ مدیر 1402/08/23

موردی ندارد . از نظر زمانی واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود می توانید دوز سوم 9 ظرفیتی تزریق کنید

سوال 1402/08/21

سلام وقت بخیر من هم خونه ایم به نوع ۴۵-۵۱-۵۲ مبتلا شده و من سه دوز واکسن گارداسیل چهار ظرفیتی رو حدود دو سالی میشه که زدم. اما دائما استرس دارم چون ژنوتایپ های واکسنی که زدم با نوعی که هم خونه ای بهش مبتلاست متفاوته و نگرانم که بگیرم. میشه بهم بگید به جز سکس و ارتباطات جنسی چه مواردی باعث انتقال میشه؟ مثلا نشستن روی یک مبل ( همون جایی که فرد مبتلا نششسته بوده)، استفاده از توالت فرنگی مشترک، استفاده از حمام مشترک، استفاده از لیوان و قاشق چنگال و بلیز و شلوار هم دیگه چی ؟

پاسخ مدیر 1402/08/21

بالای 90 درصد از طریق روابط جنسی است و احتمال درگیری با آن از موارد دیگر بسیار کم است . به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کل م و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1402/08/20

سلام من زیگیل تناسلی داشتم یبار کرایو کردم و دوباره در آمد لیزر کردم ۲۶مهر هم گارداسیل برای همسرم دوز اول و زدم ولی رابطه دهان و در مالی داشتیم الان خارش داره ممنون میشم راهنمایی کنید آیا با زدن یه دوز امکان داره بگیره

پاسخ مدیر 1402/08/20

کرایو و لیزر که فقط ظاهر امر را برطرف می کنند . بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. بله امکان ابتلا هست مخصوصا تایپ های دیگر ویروس

سوال 1402/08/14

سلام ببخشید کسی‌که قبلا به ویروس اچ‌پی وی مبتلا شده و خوب شده امکان داره بعدا با رابطه جنسی دوباره مبتلا بشه؟

پاسخ مدیر 1402/08/14

بله ممکن است به تایپ های دیگر این ویروس مبتلا شود

سوال 1402/08/09

سلام من دوز دوم با تاخیر دارم میزنم یعنی ۳،۴ ماه داره میگذره ایا زدنش تاثیر میزاره

پاسخ مدیر 1402/08/09

بهتر است سروقت تزریق شود اثرگذاری آن بالاتر است .

سوال 1402/08/08

سلام وقت بخیر من دوز اول ۹ظرفیتی گارداسیلو چنما پیش زدم الان ماه اذر اخرش باید دوز دوم هم بزنم که تکمیل شه ولی اصلاااا گیر نمیاد موندم چیکار کنم؟میشه راهنمایی کنین میتونم جایگزین دوز چهار ظرفیتی بزنم ؟یا امکان نداره؟لطفا راهنماییم کنین 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

پاسخ مدیر 1402/08/08

دوز های بعد ی ترجیحا باید از همان مدل یا قوی تر باشد . در خیلی از موارد حتی یک دوز هم ایمنی لازمه را باعث شده لذا نیاز به تزریق نمی باشد

سوال 1402/08/05

سلام وقت بخیر من تست hpv مثبت بود دوز اول ودوم واکسن به ترتیب یک ماه فاصله انجام دادم دوز سومو با فاصله۶ ماه از واکسن اول یا دومم باید بزنم؟و اینکه چقدر تاخیر پیش بیاد اوکیه؟

پاسخ مدیر 1402/08/05

از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1402/08/05

سلام خانم دکتر عزیز ببخشید یه سوال داشتم من سه دوز واکسن گارداسیل رو زدم ولی دو دوز اول ایرانی و دو ظرفیتی و دوز سوم رو خارجی و ۴ ظرفیتی زدم میخواستم بدونم با توجه ب اینکه برای ایمنی نسبت ب سویه ۶و۱۱ ک باعث ضایعه میشن پیدا کنم میتونم یه دوز یادآور خارجی دیگه بعنوان دوز چهارم با فاصله بزنم و اگر جواب مثبته چقدر فاصله بدم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1402/08/05

خیر نیاز نیست ایمنی لازمه را دارید

سوال 1402/07/24

سلام وقت بخیر من خانم ۴۱سال سن دارم تازه متوجه شدم اچ پی وی من مثبت هست از نوع پر خطر ۳۱و۳۳ وقتی فهمیدم واکسن گاردسیل ۹را زدم آیا جواب میده یا دیر اقدام کردم؟

پاسخ مدیر 1402/07/24

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد .در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/07/22

با سلام و وقت بخیر من hpv16 دارم و دکتر برای من پاپیلومای دوظرفیتی تجویز کردن امروز دوز اول را زدم. ولی بر اساس توضیحات اینجا میبینم که انگار دوظرفیتی زیاد فایده چندانی نداره. نظر شما چیست؟ اثری داره دوظرفیتی؟

پاسخ مدیر 1402/07/22

واکسن خوبی هست ولی خوب گارداسیل نه گانه و چهرگانه تعداد ژنوتیپ های ویروسی بیشتری را پوشش می دهند و واکسن پاپیلوگارد یک واکسن نوترکیب حاوی ذرات شبه ویروسی است که در راستای پیشگیری از سرطان های ناشی از ابتلا به سویه های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کشف شده است

سوال 1402/07/19

من هفده روز دیگه مد زدن دز سومم هست و الان گیرم اومده ممکنه هجده روز دیگه گیر نیاد چون چندماه بود نبود. زودتر بزنم یا بخرم بذارم یخچال خونمون سر موعد بزنم؟ دو‌دز قبلی چهارظرفیتی زدم دز اخر رو توصیه میکنید همین چهارظرفیتی بزنم یا نه ظرفیتی بزنم؟؟

پاسخ مدیر 1402/07/19

بهتر است نه ظزفیتی بزنید در زمان خودش تزریق شود بهتر است ولی چند روز جلوتر هم مشکلی پیش نمیاید

سوال 1402/07/19

سلام وقتتون بخیر . من پاپسمیر دادم .و سرطان دهانه رحم و گزینه زگیل منفی بود و نداشتم . بازم لازمه برا hpv ازمایش بدم .فقط مشکل عفونت و زخم رحم داشتم

پاسخ مدیر 1402/07/19

پزشک تان باید براساس شرایط تان تجویز کنند .به طور کلی، دو آزمایش غربالگری می تواند به پیشگیری یا تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم کمک کند: آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV نداشتن زگیل مبتنی بر نداشتن ویروس HPV نمی باشد

سوال 1402/07/17

سلام بیمار با تست HPV مثبت ژنوتیپ 39 و 52 میباشند آیا میتوانند واکسن 9 ظرفیتی بزنند یا باید صبر کنند تا خوب شوند ممنونم

پاسخ مدیر 1402/07/17

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کل م و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/07/13

سلام وقتتون بخير. من تو ايران ٢نوبت واكسن گارداسيل رو زدم.نوبت سوم رو نزدم. حدود ٧ سال داره ميگذره. الان ميتونم گارداسيل ٩ گانه رو يكي بزنم فقط؟ يا بايد دوباره ٣نوبت بزنم؟ ممنون 🙏🏻

پاسخ مدیر 1402/07/13

نیاز به تزریق نیست در مقالات جدید تزریق یک دوز آن هم ایمنی مناسبی داشته

سوال 1402/07/01

سلام وقت بخیر در مورد واکسن گارداسیل ۹ آیا فرقی بین نمونه امریکایی و آلمانی هست ؟ کلا چه کشورهایی واکسن رو تولید میکنن و آیا فرقی با هم دارند یا خیر

پاسخ مدیر 1402/07/01

گارداسیل (به انگلیسی: Gardasil) واکسن ساخت شرکت داروسازی آمریکایی مرک اَند کو است که برای پیشگیری انواع مشخصی از ویروس پاپیلومای انسانی کاربرد دارد. گارداسیل در اشکال چهار ظرفیتی (علیه تیپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸) و نه ظرفیتی (علیه تیپ‌های ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸) به بازار دارویی جهانی عرضه می‌شود.

سوال 1402/06/31

وقت بخیر . من دو روز پیش دز دوم واکسن گارداسیل امریکایی زدم. میخاستم واکسن انفولانزا هم بزنم. مشکلی تداخلی ایجاد نمی کنند؟

پاسخ مدیر 1402/06/31

موردی ندارد ولی اگر بیماری خاصی یا مشکل سیستم ایمنی دارید حتما باید با پزشک تان مشورت کنید و طبق صلاحدید ایشان واکسیناسیون انجام شود

سوال 1402/06/20

سلام سلام من 54 سال سن دارم نزدیک به 4 سال هست hpv نوع 11 داشتم هیچ دارویی استفاده نکردم برای آخرین بار که آزمایش دادم گفتند هیچ مشکلی نداری آیا نیاز هست واکسن گارداسیل بزنم

پاسخ مدیر 1402/06/20

در سال‌های نه‌چندان دور، واکسن HPV تا سن ۲۶ سالگی تزریق می‌شد اما امروزه و از سال ۲۰۱۸ به بعد با بیانیه سازمان غذا و دارو (FDA)، این واکسن به افراد بین ۲۷ تا ۴۵ ساله نیز انجام می شود . در سنین بالاتر یا تزریق نمی شود یا اینکه حتما باید طبق صلاحدید پزشک باشد

سوال 1402/06/19

سلام. من سه سال پیش واکسن گارداسیل چهار گانه سه دوز زدم. الان دسترسی به گارداسیل ۹ دارم. آیا می تونم الان گارداسل ۹ بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/06/19

خیر نیاز نیست

سوال 1402/06/18

سلام اگه دوز اول واکسن پاپیلوگارد تزریق کنیم، امکانش هست دوز های دوم و سوم خارجی گارداسیل استفاده شه؟

پاسخ مدیر 1402/06/18

بله مساله ای نیست

سوال 1402/06/06

سلام وقت بخیر اگه دز اول واکسن گارداسیل را ۴ ظرفیتی زده باشیم میتونیم دز دوم و سوم را ۹ ظرفیتی بزنیم ؟؟

پاسخ مدیر 1402/06/06

بله دوز های بعدی قوی تر باشد بهتر است

سوال 1402/06/04

سلام وقت بخیر بعد از سه دوز واکسن گارداسیل آیا دوز بوستر نیاز هست؟

پاسخ مدیر 1402/06/04

خیر هنوز دوز بوستر برای این واکسن تایید نشده و نیازی دیده نشده است

سوال 1402/05/31

سلام وقت بخیر من دوز اول و دوم واکسن گارداسیل خارجی زدم واسه دوز سوم نمونه خارجی گیرم نیومده میشه واکسن ایرانی بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/05/31

مطالعات جدید نشان داده که حتی یک دوز واکسنHPV اثربخشی بالایی نشان می دهد نیاز نیست واکسن سوم را بزنید

سوال 1402/05/31

سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم اگر کسی بلافاصله بعد از گرفتن ویروس واکسن رو بزنه واکسن برعکس عمل نمیکنه که ویروس و قویتر کنه تو بدن ممنون میشم زود جواب بدید چون میخوام تزریق کنم

پاسخ مدیر 1402/05/31

خیر و توصیه می شود حتما انجام شود اگرچه اثربخشی واکسن بعد از ابتلا کمتر است ولی توصیه به تزریق واکسن می شود . بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1402/05/31

سللام. من گارداسیل 4 تهیه کردم و راس دو ماه برای دوز دوم اقدام کردم ولی متاسفانه پرستار به باسن تزریق کرد! 1- الان چیکار کنم؟ 2- در مورد دوز سوم چیکار کنم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1402/05/31

دوز سوم به بازو تزریق کنید .

سوال 1402/05/30

سلام منhpv56دارم باید چه واکسنی بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/05/30

سه دوز واکسن گارداسیل نه گانه یا چهارگانه

سوال 1402/05/30

سلام‌ من دوز اول رو امریکایی زدم امکانش هست دوز دم‌رو ایرانی بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/05/30

نه بهتر است که گارداسیل بزنید و در مطالعات جدید نشان داده اثر بخشی حتی یک دوز واکسن بالا است . لذا نیاز نیست واکسنی با اثربخشی پایین تر بزنید .

سوال 1402/05/22

سلام من 43 سالم هستش .نمیدونستم چنین واکسنی هست تازه متوجه شدم.می تونم این واکسن رو بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/05/22

بله به طور کل زدن این واکسن توصیه می شود البته ممکن است تاثیر کمتری داشته باشد

سوال 1402/05/16

سلام، من و همسرم 5 سال هست که ازدواج کردیم هیچ رابطه خارج از ازدواجی هم نداشتیم، زگیلی هم نداریم،داریم مهاجرت میکنیم به استرالیا، آیا واجبه که این واکسن رو بزنیم؟

پاسخ مدیر 1402/05/16

کلا موجب ایمنی می شود . و بسیاری ازمنابع خارجی معتقدند که تمامی افراد پس از شروع فعالیت جنسی باید واکسن را تزریق کنند

سوال 1402/05/11

سلام خسته نباشید. من دوز اول واکسن گارداسیل ۴ رو در تاریخ ۲۱ تیر ماه تزریق کردم. دوز دوم بعد از دوماه و در تاریخ ۲۱ شهریور باید تزریق شود،که به دلیل سفر کاری در تاریخ ۲۰ مرداد ماه عازم سفر هستم و ۳ ماه هم ایران نیستم. میتونیم دوز‌ دومو قبل از سفر تزریق کنم ؟

پاسخ مدیر 1402/05/11

از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1402/04/28

سلام من میخام امروز واکسن گاداسیل بزنم تست اچ پیوی منفی بوده اما الان یه تبخال کوچیک روی ناحیه تناسلیم زدم میتونم الان واکسنو بزنم یا بعد از خوب شدن تبخال بزنم؟

پاسخ مدیر 1402/04/28

در ارتباط با اینکه تبخال شما تبخال تناسلی است ، زگیل است یا نه باید متخصص پوست یا متخصص زنان و زایمان نظر دهند .خیر لزومی ندارد قبل از تزریق واکسن حتما زگیل برداشته شود و باید حتما توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1402/04/22

سلام وقت بخیر. من ۳ شنبه دوز دوم واکسن پاپیولگارد رو زدم ولی جاش قرمز شده و سفت شده. چیکار کنم ک خوب بشه؟ ایا اشکالی داره؟

پاسخ مدیر 1402/04/22

ایمنی زایی یه سری عوارض از جمله تب و قرمز شدن محل تزریق و موارد دیگر را به همراه دارد. در صوتی که ادامه دار شد این شرایط توصیه می شود به پزشک اطاع دهید

سوال 1402/04/22

سلام وقت بخیر. من ۳ شنبه دوز دوم واکسن پاپیولگارد رو زدم ولی جاش قرمز شده و سفت شده. چیکار کنم ک خوب بشه؟ ایا اشکالی داره؟

پاسخ مدیر 1402/04/22

اقدامات 42 ساعت اول : 1 -روی محل تزریق کمپرس سرد قرار دهید ، حوله را داخل یخچال بگذارید تا خنک شود یا از کیسه آب سرد استفاده کنید. همچنین می توانید کیسه حاوی قالب های کوچک یخ را در حوله یا پارچه ای پیچیده و آن را روی محل تزریق بگذارید )ازگذاشتن یخ به صورت مستقیم بر محل تزریق اجتناب نمایید(. اقدامات 42 ساعت دو : چنانچه درد و تور ادامه داشت، بوسیله کمپرس گر ؛ ) حوله گر و مرطوب ( به خون رسانی محول تزریق کمک کنید. قبل از انجا کمپرس، گرمای حوله را روی پوست خود امتحان کنید، سپس آن را در مقاطع زمانی کوتاه روی محل بگذارید

سوال 1402/04/14

سلام وقتتون بخیر من دو دوز ۴گانه سر تایمش تزریق کردم الان برای دوز سوم تقریبا ۱۰روز دیرتر زدم مشکلی پیش میاد؟

پاسخ مدیر 1402/04/14

مشکلی ندارد

سوال 1402/03/22

سلام من دوز اول واکسن گارداسیلم رو که برام تزریق کردن حدود دو قطره داخل سرنگ موند و تزریق نکردن.میخواستم بدون اون واکسن اثر بخشی داشته یا نه؟لازمه یک دوز اضافه تر تزریق کنم؟

پاسخ مدیر 1402/03/22

نگران نباشید نیاز نیست

سوال 1402/03/06

با سلام بنده مرد ۳۲ ساله هستم و قبل ارتباط با پارتنرم واکسن گارداسیل ۴ گانه دو دوز رو تزریق کردم و دو ماه هم از دوز دوم گذشت و بعد از اون با پارتنرم سکس داشتم متاسفانه پارتنر بنده تست دادند و مشخص شد که hpv 16 و hpv42 دارند ، و دوز سوم هم به تازگی تزریق کردم احتمال ابتلای من به hpv 16 چقدر هست با توجه به این که قبلا دو دوز کامل واکسن تزریق کردم و بعد از دو ماه از دوز دوم رابطه داشتم .ممنون

پاسخ مدیر 1402/03/06

تزریق واکسن فرد را بالای 90 % از ابتلا بهHPV از انواع پر خطری که واکسن علیه آن ها عمل می کند مصون می نماید ولی صد در صد ایمنی نمی دهد و امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد لذا از جمله دلایلی که می گوییم تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، همین موارد مذکور می باشد بعلاوه توجه داشته باشید تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.

سوال 1402/03/04

با سلام و وقت بخیر اگر بعد از واکسیناسیون کامل رابطه داشته باشیم با شخص‌بیمار ویروس اج پی وی رو ناقل میشیم یا کلا ایمن میمونیم؟

پاسخ مدیر 1402/03/04

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد .

سوال 1402/02/29

سلام من 38 سالم هست و رابطه جنسی نداشتم فقط استخر هفته ای چندبار میرم ایا نیاز هست واکسن بزنم امکان انتقال ویروس در استخر وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1402/02/29

بیش از 90 درصد موارد از طریق روابط جنسی متعدد بوده و گزارشاتی در ارتباط با انتقال از طریق استخر و غیره نمی باشد

سوال 1402/02/23

سلام من 17 سالم هست یکسالی هست در کشاله رانم ضایع ای هست پنج ماه هست که شروع کردم به کشیدم پاد و ویپ ایمنی بدنم کم شده جدیدا روی کمرم و زیر بغلم و روی گردنم گوشت های تیز دیدم میخواستم بدونم اگه زیگیل داشته باشم و واکسن گارداسیل بزنم احتمال داره درمان بشه؟

پاسخ مدیر 1402/02/23

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1402/02/23

سلام من 17 سالم هست یکسالی هست در کشاله رانم ضایع ای هست پنج ماه هست که شروع کردم به کشیدم پاد و ویپ ایمنی بدنم کم شده جدیدا روی کمرم و زیر بغلم و روی گردنم گوشت های تیز دیدم میخواستم بدونم اگه زیگیل داشته باشم و واکسن گارداسیل بزنم احتمال داره درمان بشه؟

پاسخ مدیر 1402/02/23

. بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند

سوال 1402/02/21

سلام؛ اینکه جدیدا تعداد دوز واکسن به یک دوز زیر۱۵سال و دودوزه بالای۱۵سال تغییر کرده، درسته؟

پاسخ مدیر 1402/02/21

بله جدیدا پروتکل ها به این سمت می رود.

سوال 1402/02/19

سلام بعد از تزریق واکسن حمام کردن مشکلی نداره؟

پاسخ مدیر 1402/02/19

خیر مشکلی ندارد

سوال 1402/02/18

با عرض سلام من اچ پی وی نوع ۶ دارم و سه دوز واکسن گارداسیل رو دریافت کردم و مشغول درمان هستم از طریق کرایو به تازگی عقد کردم همسرم هم امروز به تاریخ ۱۸/۰۶/۱۴۰۲ دوز اول واکسن گارداسیل رو تزریق کرده ولی من هنوز رابطه جنسی برقرار نکردم خواستم ببینم چند روز بعد تزریق دوز اول واکسن ایمنی حاصل میشه که بشه رابطه برقرار کرد ؟!

پاسخ مدیر 1402/02/18

به هرحال در رابطه جنسی امکان انتقال هست . مگر اینکه شما درمان شوید و سیستم ایمنی تان ویروس را از بدن پاک کند .این نوع واکسن گارداسیل چهارگانه زگیل تناسلی حاوی mg20 از HPV تایپ 16 و 18 و همچنین mg 40 از تایپ 11 و 16 می باشد. به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید ولی احتمال آلودگی در صورتی که ارتباط مشکوک داشتید صفر نیست.بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1402/02/18

سلام میخواستم بدونم که بعد از تزریق دوز اول تا چندروز نباید با همسرم رابطه جنسی داشته باشم ؟

پاسخ مدیر 1402/02/18

ایمنی بالای 90 درصد بعد از تزیق سه دوز کامل می باشد . توصیه می شود تا زمانی که مبتلا هستید با پوشش رابطه داشته باشید

سوال 1402/02/14

سلام من واکسن چهارگانه امریکایی رو برای دختر 12 سالم از داروخانه گرفتم، اولا می خوام ببینم واکسن خارجی که از داروخانه تهیه می شه خودش معتبر و طریقه حملش به ایران قابل اعتماد؟ دوما تا چند سال ایمنی ایجاد می کنه ؟ من فکر می کردم یک بار تزریق این واکسن کافیه الان می بینم بحث ده تا دوازده سال .می خوام بدونم چند سال بعد باید تکرار بشه؟

پاسخ مدیر 1402/02/14

ین واکسن در دختران 26-9 ساله بخوبی تحمل شده ولی عوارض محل تزریق شامل درد، خونریزی محل تزریق و تب low grade مشاهده می شود. شایعترین عارضه سیستمیک آن ، سردرد می باشد. به صورت تزریق در بازو باید باشد، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود. مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم ولی دوز بوستر فعلا برای آن تعیین نشده است

سوال 1402/02/14

سلام وقت بخیر من 3 دوز پاپیلوگارد زدم. میخواستم ببینم اگر گارداسیل 9 رو پیدا کردم بزنم مشکلی داره؟ یک دوز باید تزریق بشه یا هر 3 دوز رو؟

پاسخ مدیر 1402/02/14

نیاز نیست

سوال 1402/02/04

سلام من دوز اول گارادسیلو اول آذر ماه دوز دوم اوی دی ماه و دوز سومشو اول اردیبهشت ماه تزریق کردم دوز سوممو اشتباهی یک ماه زودتر زدم این در اثر بشیا

پاسخ مدیر 1402/02/04

موردی ندارد

سوال 1402/02/03

با سلام، من به تازگی ۳‌دوز واکسن گارداسیل‌۴ رو تزریق کردم و‌ تا یک سال دیگه مهاجرت میکنم استرالیا، اگه اونجا واکسن‌ گارداسیل ۹ پیدا کردم میتونم تزریق کنم‌ تا از ۵ تا تایپ‌ دیگه ایمن بشم؟

پاسخ مدیر 1402/02/03

. در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست

سوال 1402/01/23

سلام من ۲سال پیش بعد از متوجه شدن زائده روی همسر سابقم تست hovدادم و نوع ۱۶و۱۸مثبت شد نمونه برداری انجام دادم مشکل سرطان نداشتم .تو این ۲سال رابطه جنسی نداشتم.مجدد باید تست انحام بدم.ک برای رابطه و اگه فرد واکسن زده باشه احتمال انتقال داره؟کدوم واکسن برای خودم توصیه میشه؟

پاسخ مدیر 1402/01/23

توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. واکسن گارداسیل 9 گانه اگر بتوانید پیدا کنید در غیر اینصورت چهار گانه

سوال 1402/01/23

سلا م خسته نباشید.من مدتی قبل زائده داشتم که خود به خود خوب شد.آیا ویروس دیگه از بدنم خارج شده؟چجوری باید متوجه شم که ویروس هنوز هست یا نه؟ و اینکه واکسن باعث جلوگیری از بروز مجددش میشه؟

پاسخ مدیر 1402/01/23

نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود. توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکس را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/01/19

سلام ببخشيد واكسن گارداسيل ٩ چند دوز هست به من گفتن ١ دوز هست چون ٩ ظرفيتي هست و با گارداسيل ٤ ظرفيتي ٣ دوز هست درسته؟🙏🙏🙏

پاسخ مدیر 1402/01/19

خیر واکسن گارداسیل کلا سه دوز هست . نه گانه آن ژنوتیپ های بیشتری از ویروس ار پوشش و نسبت به آن ایمنی می دهد.

سوال 1402/01/15

سلام من ۲۶ سالمه و ۸ بار ارتباط داشتم با نامزدم و زگیل مقعد زدم که لیزر کردم سه ماه قبل همون موقع هم وامسن ۴ ظرفیتی زدم دوز دومم الان زدم قرص پاور فیت روزی ۲ تا و اکتیو و رووفولیک میخورم الان ماه ۴ زگیلی دیگه جایی مشاهده نکردم تست به علت باکره بودن نتونستم بدم نمیدونم کدوم نوع گرفتم ممکنه بعدا زگیل بزنم بعد دو سال ؟ و اینکه اصلا میگن hpv درمان میشه و تست شما منفی میشه درسته یا خیر دکترم این حرف به من زد ولی بیشتر دکترا میگن نه اشتباه گفتن و من تا چند ماه این قرصارو مصرف کنم

پاسخ مدیر 1402/01/15

نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن از ویروس نمی باشد و . و البته توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/01/06

سلام و ممنون از پاسخدهی عالیتان دختر من در 14.5 سالگی دوز اول و دوز دوم را با دو ماه فاصله زده و الان تقریبا شش ماه از دوز دوم گذشته و در 15 سالگی اش هست. نیازه دوز سوم را الان بزنه؟ خیلی ممنون از پاسخگوییتان.

پاسخ مدیر 1402/01/06

از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود

سوال 1401/10/19

سلام من حدودا بعد از اولین رابطه بعد ۸ماه ضایع روی اندام تناسلی پیدا شدوهیچ گونه درمانی جز فریز کردن و پماد موضعی چیزی استفاده نکردم تا ضایع از بین رفت و تا ۳ سال نه رابطه داشتم نه ضایع الان حدودالا رابطه فقط پوستی داشتم ولی متوجه شدم اون شخص ضایعه داشته و حدودا ۲ روز بعدش روی بدن منم ضایع به وجود اومده و اینکه من ۳ روز قبلش دوز اول واکسن زدم و مصرف قرص پاورفیت مصرف میکردم ولی الان ضایع در اوردم میخوام ببینم ممکنه بعد تماس جنسی ممکنه تو ۴ روز بعدش ضایع در بیاد و اینکه شاید دلیلش عوارض زدن واکسنه؟؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1401/10/19

واکسن چنین عوارضی ندارد . . در روابط جنسی احتمال انتقال صد در صد می باشد .

سوال 1401/10/12

با سلام. من حدود ۸ماه پیش یک مرتبه رابطه جنسی بدون دخول داشتم درحال حاضر ممکنه که hpv از نوع بدون علائم داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1401/10/12

بله انتقال از طریق تماس مخاط وجود دارد

سوال 1401/08/20

سلام میخواستم بدونم برای انجام ازمایش hpv در ازمایشگاه نیلو احتیاج به نسخه پزشک هستش یا بدون نسخه هم میشه ؟ من شنیدم hpv از طریق بوسیدن هم ممکنه منتقل بشه الان باید ازمایش اورال اچ پی وی بدم یا از طریق ازمایش خون معلوم میشه؟ در ضمن من 2 دوز واکسن گارداسیل 4 تزریق کردم

پاسخ مدیر 1401/08/20

با شماره آزمایشگاه نیلو تماس بگیرید . تلفن آزمایشگاه نیلو : 88208442 در صورت تماس مخاط امکان انتقال وجود دارد . لذا از راه دهانی هم امکان انتقال می باشد .باید آزمایش اورال HPV بدهید . به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید ولی احتمال آلودگی در صورتی که ارتباط مشکوک داشتید صفر نیست.بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.

سوال 1401/08/16

سلام همسر بنده مبتلا ب زگیل بودند و فریز کردند،من پاپ اسمیر و نمونه برداری انجام دادم و جوابشون منفی بود،حالا میخوایم برای بارداری اقدام کنیم زدن یک دوز کافیه؟متخصص زنان گفتن بهتره اول هر دوتون ی دوز رو بزنید و بعد از یکی دو ماه اقدام کنید؟حرفشون درسته یا باید سه دوز زده بشه بعد اقدام کنیم؟

پاسخ مدیر 1401/08/16

توصیه می شود ابتدا HPV را درمان کنید و سپس اقدام به بارداری کنید .بهتر است واکسن بزنید و بعد باردار شوید .... واکسن باید در ماه های صفر، دو و شش تزریق شود. می توانید اولین دوره را تزریق کنید و دوتای بعد را به پس از زایمان موکول کنید.

سوال 1401/08/11

سلام من ۳۳ سال دارم و تیرماه بدلیل زگیل مقعدی که داشتم تست اچ پی وی و پاپ اسمیر دادم و هردو منفی شد و دکتر بمن گفت این نشون میده ضایعه پوستیه.من درمان نکردم زگیلو چون خونده بودم باعث تحریکش میشه.بهرحال دوباره یکماه پیش آزمایش hpv دادم جای دیگه و متاسفانه hpv 31 مثبت شده در آزمایشم و دکتر گفته دوباره پاپ اسمیر بدم برای اطمینان.میخواستم بپرسم این که میگید تستهایی که نوع اچ پی وی (سایرگروه های پرخطر)را میزنند و شما میگید این روش ها استاندارد نیستن.مگه غیر از اینه که آزمایش میدیم تا نوع ویروس مشخص بشه بر فرض الان که نوع ویروس من ۳۱ شده من باید چیکار کنم.و اینکه من آزمایشمو تکرار کردم چون فهمیدم نمونه ی اولی فقط از رحمم گرفته شد و از محلی که زگیل داشتم نبود پس به جواب منفی شک کردم و دوباره تکرار کردم که جوابم hpv 31 شد.واکسن هم زدم یک دوز جدیدا

پاسخ مدیر 1401/08/11

بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. ولی به هر حال وقتی تست HPV تان مثبت شده است باید تست پاپ اسمیر را روی همان نمونه HPV انجام دهید و اگر تغییرات پاتولوژیک از آسکوس و یا بالاتر باشد، نیاز به درمان دارید.

سوال 1401/05/19

سلام علت وجود دو سر سوزن داخل واکسن چیست

پاسخ مدیر 1401/05/19

بعید می دانیم چون اصولا تک دوز می باشد

سوال 1401/05/12

سلام،من دوز اول ایرانی زدم دوز دوم و سوم خارجی زدم،خاستم ببینم مشکلی نداره؟؟یا باید دوباره ی دوز بزنم جایگزین دوز اول؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1401/05/12

خیر مشکلی ندارد

سوال 1401/05/08

سلام واکسن گارداسیل ایرانی اصلا فایده داره

پاسخ مدیر 1401/05/08

واکسن پاپیلوگارد، اولین واکسن پاپیلوگارد در ایران است در یک سرنگ از پیش پر شده به فروش می رسد. این واکسن در هر دوز شامل نیم میلی لیتر پروتئین ویروس تیپ ۱۶ و ۱۸ پاپیلوگاردی انسانی است که تیپهای خطرناک ویروس اچ پی وی هستند. این دو ویروس عامل بروز ۷۰% از بدخیمی های گردن رحم (سرویکس) هستند. از آنجایی که این واکسن ایرانی شامل ویروس کشته شده یا ضعیف شده نیست، کاملا بی خطر است. پاپیلوگارد باعث تولید آنتی بادی (مواد دفاعی) ضد HPV در بدن می شود. پس در صورتی که در آینده به این ویروس آلوده شوید، این آنتی بادی ها به ویروسها می چسبند و نمی گذارند سلولهای بدن را آلوده کنند. بله فایده دارد و در برابر دو ژنویپ مهم ویروسی ایمنی می دهد.

سوال 1401/05/03

سلام وقت بخیر من امروز دوز دوم واکسن گارداسیل رو تزریق کردم اما واکسن رو به پشت بازوم تزریق کردن و موقع تزریق پوست بازو رو کشیدن. این نوع تزریق زیر جلدی هست و اثر بخشی نداره؟ باید دوباره دوز دوم رو بزنم؟

پاسخ مدیر 1401/05/03

جواب: درست است و به صورت تزریق در بازو باید باشد، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.

سوال 1401/03/29

سلام وقتتون بخیر ببخشید من و همسرم باید 7تیر ماه دز دوم واکسن گارداسیل رو بزنیم آیا امکانش هست چند روز زودتر زده بشه یا باید حتما سر وقت بزنیم.ممنون از راهنماییتون

پاسخ مدیر 1401/03/29

جواب: مشکلی ندارد. ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.)

سوال 1401/03/13

سلام. بنده مبتلا به زگیل شدم یک سال پیش. خانم هم متاسفانه نوع ۱۶گرفتند. واکسن نزدیم. پلن بارداری هم داریم. ۳۵سالمونه. توصیه شما چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. ضمنا تست پاپ اسمیر هم مشکلی نداشت

پاسخ مدیر 1401/03/13

توصیه می شود ابتدا HPV را درمان کنید و سپس اقدام به بارداری کنید .

سوال 1401/03/02

سلام خسته نباشید،من چند سال پیش واکسن گارداسیل زدم ،همسرم به این بیماری مبتلا هست،آیا نیاز هست دوباره واکسن بزنم؟

پاسخ مدیر 1401/03/02

به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید ولی احتمال آلودگی در صورتی که ارتباط مشکوک داشتید صفر نیست.بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم

سوال 1400/12/12

سوال: خسته نباشید.شما در مرکزتون واکسن hpvموجود هست و تززیق میکنید؟بعد این واکسن ها علاوه بر سرطان رحم از سرطان حلق که به واسطه زیگیل به وجود اماده هم پیشگیری میکند؟بعد واکسن پاپیلوگار هم همینکار رو میکند؟لطفا پاسخ بدید نکران هستم

پاسخ مدیر 1400/12/12

جواب: واکسن را باید از داروخانه تهیه کرد. - بله از ایجاد هرگونه کانسری توسط ویروس HPV در هر نقطه بدن جلوگیری می کند. واکسن پاپیلوگارد تنها ایمنی نسبت به ویروس تیپ ۱۶ و ۱۸ را شامل می شود .

سوال 1400/12/04

سوال: سلام وقت بخیر من چندسال پیش واکسن گارداسیل زدم ولی اسپیره کردن و محلول تکون ندادن.میشه ازمایش تیتر انتی بادی داد ببنیم چقد در خون هست؟و اینکه اسم ازمایش لطفا بگید

پاسخ مدیر 1400/12/04

جواب: براي HPV تيتر انتي بادي را نمي سنجند . و جايي انجام نمي شود . نگران تزريق نباشيد مشكلي ندارد.

سوال 1400/11/16

سوال: سلام وقت بخیر من دختر ۲۰ سالم رابطه داشتم فقط یک نفر هیییچ علائمی ن من ن طرفم. نداریم ی ساله رابطه داریم معاینه با دوربین شدم هیچ اثری از اچ پی وی نبوده چجوری میتونم مطمن بشم ویروس در بدنم نیس و در مدت های دگ بروز نمیده لطفا کمکم کنید میترسم !

پاسخ مدیر 1400/11/16

جواب: در آزمایشگاه تست HPV با روش FDA approved بدهید .

سوال 1400/11/10

سوال: سلام من امروز چهارگانه گارداسیل تزریق کردم؛ فقط موقع تزریق اون فردی ک میخواست تزریق رو انجام بده برا هواگیری سرنگ یکی دو قطره از واکسن پیشش ریخت بیرون،میخواستم ببینم مشکلی نداره؟!

پاسخ مدیر 1400/11/10

جواب: خیر مشکلی ندارد.

سوال 1400/10/05

سوال: واکسن گارداسیل 9 همچنان موجود نیست؟

پاسخ مدیر 1400/10/05

جواب: بله و فکر می کنم حتی چهارگانه نیز کمیاب شده باشد.

سوال 1400/09/15

سوال: سلام وقت بخیر واکسن گارداسیل دوز اول و دوم بصورت زیر جلدی داخل چربی پشت بازو تزریق شده و دوز دوم هم محل تزریق تا مدتها سفت و زیر دست مثل یه گردی حس میشد و دوز سوم بصورت عصلانی داخل بازو تزریق شده .آیا نیاز هست مجدد تزریق انجام شود؟ از دوز سوم شش ماه می‌گذرد

پاسخ مدیر 1400/09/15

جواب: خیر نیاز نیست . به صورت تزریق در بازو، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.

سوال 1400/09/08

سوال : سلام من واکسن hpvرو دو دوز اولش رو از یه شرکت دیگه گرفتم ولی برای دوز سوم چون پیدا نکردم از یه شرکت دیگه گرفتم مشکلی ندارد ؟

پاسخ مدیر 1400/09/08

جواب : مشکلی ندارد به شرطی که دومی برای پاپیلوگارد ایران نباشد

سوال 1400/09/02

سوال: سلام.ببخشید چون واکسن گارداسیل یخچالی هست و امکان اینکه زنجیره سرما رعایت نشده باشه و واکسن اثر بخشی لازم رو نداشته باشه. بعد از تزریق سه دوز واکسن، آزمایشی برای مشخص کردن سطح آنتی بادی و فهمیدن اثربخشی واکسن هست؟

پاسخ مدیر 1400/09/02

جواب: تستی مبنی بر بررسی آنتی بادی hpv در ازمایشگاه انجام نمی شود و توصیه به انجام آن هم نمی شود .

سوال 1400/08/15

سوال: سلام وقت بخیر. من خانم 34 ساله هستم که هم زمان تست hpv و پاپسمیر دادم.جواب تست پاپسمیر مشکلی نداشت اما آزمایش HPV نمونه 66HR نشون داد. sample type :cytology هست.زائده بیرونی ندارم .اگر زائده درون واژن داشته باشم روش کرایو برای برداشتن مناسب هست؟ حتما برای زدن واکسن باید اقدام کنم ؟ زدن واکسن روی بارداری تاثیری نداره ؟ و اینکه تا زمان زدن دوز سوم نباید اقدام به باردار شدن بکنم؟کپسول پاور فیت تاثیری در بهبود داره؟ پیشاپیش از پاسخگویی شما ممنونم

پاسخ مدیر 1400/08/15

جواب: 1- لیزر بهتر جواب می دهد. 2- بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد. 3- تاثیری روی بارداری ندارد . 4- بهتر است واکسن بزنید و بعد باردار شوید .... واکسن باید در ماه های صفر، دو و شش تزریق شود. می توانید اولین دوره را تزریق کنید و دوتای بعد را به پس از زایمان موکول کنید. اقدام به بارداری هم مشکلی ندارد. 5- تجویز دارو باید طبق صلاحدید پزشک باشد، ولی در بیشتر مواقع پزشکان این دارو را استفاده می کنند..

سوال 1400/08/01

سوال: من دوز اول واکسن گارداسیل رو زدم دوز دومش گیرم نیومد ۱ماه و نیم بعد گیرم اومد باید دوباره از اول بزنم یا نه نو بتش رو بزنم چه زمان‌هایی بزنم؟!

پاسخ مدیر 1400/08/01

جواب: واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود. بنابراین 1 ماه و نیم بعد مشکلی ندارد.

سوال 1400/07/17

سوال: باسلام، من دو دوز واكسن پاپيلوگارد تزريق كردم اما تزريقاتي اونو در عضله باسن من تزريق كردن الان ميخوام بدونم بي اثر بوده ، بايد چكار كنم راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1400/07/17

جواب: تزریق این واکسن باید به عضله بازو باشد ولی مساله ای ندارد و نیاز به تزریق مجدد نیست .

سوال 1400/06/28

سلام خسته نباشید . سوالی که دارم اینه دوز اول واکسن پاپیلوگاردو خریدم و رفتم تزریقاتی زدم ولی بعد برگه داخل واکسنو خوندم نوشته بود باید واکسنو تکون داد که به رنگ شیری بشه ولی برای من این کارو نکردن و همینجوری زدن الان خیلی ناراحتم یعنی واکسن بی تاثیر هست اینجوری تزریق کردم ؟ مشکلی هست ؟ ممنون میشم جواب بدین 🙏

پاسخ مدیر 1400/06/28

جواب: خیر مشکلی پیش نمی اید .

سوال 1400/03/09

سوال: سلام وقت بخیر. ببخشید من دو دوز واکسن گارداسیل ساخت فراسنە زدم و الان کە نوبت دوز سوم هست واکسن موجود نیست و گفتند فقط واکسن گارداسیل ایرانی موجود دارند. ایا میتونم برای نوبت سوم گارداسیل ایرانی تزریق کنم

پاسخ مدیر 1400/03/09

جواب: تاکنون نتایجی از ترکیب واکسن از دو کمپانی مختلف نیامده است ولی برای اطمینان خاطر اینکار را انجام دهید.

سوال 1400/02/21

سوال: سلام ممنون ميشم جواب من رو بدهيد خيلي استرس دارم. من افت دهاني ميزدم و هنوزم ميزنم جواب بيوپسي پاپيلوما بود دو دوز واكسن زدم دوز سوم رو پيدانميكنم جواب انتي بادي هم منفي بود ايا من هنوز به اين ويروس با توجه به افت هاي دهاني مبتلا هستم؟ايا دو دوز واكسن هم مصونيت ايجاد ميكند يا بي اثر است؟

پاسخ مدیر 1400/02/21

جواب: . به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید ولی احتمال آلودگی در صورتی که ارتباط مشکوک داشتید صفر نیست.بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1400/02/15

با سلام من واکسن گارداسیل را دوز اول و دوم را سر تایم زدم و دوز سوم آن ۲۷ تیر ماه است ولی احتمال میدم که باردار هستم برای زدن دوز سوم چه کار باید انجام دهم بزنم واکسن را سر تایم یا نه؟

پاسخ مدیر 1400/02/15

جواب: ابتدا تست BHCG در خون بدهید تا نسبت به بارداری مطمئن شوید. با وجود اینکه دیده شده خانم هایی که در دوران بارداری واکسینه شده اند و مشکلی هم برای آنها پیش نیامده ولی چون نیاز به تحقیقات بیشتری در این خصوص وجود دارد بهتر است واکسیناسیون در دوران بارداری انجام نشود. اما اگر فردی پس از دریافت یک یا دو دوز واکسن متوجه بارداری خود شود باید دوره تکمیلی واکسن به بعد از زایمان موکول شود. ضمنا تزریق واکسن در دوران شیردهی بلامانع می باشد.

سوال 1400/02/15

سوال: با سلام واحترام دخترم 13 ساله است می خواستم بخاطر مزایای این واکسن براش تزریق کنم. واکسن 4گانه و 9 گانه چند دوز و به چه فاصله زمانی باید تزریق بشه ؟ تزریق به چه صورت باید انجام شود؟ وریدی ، زیرجلدی ؟ ممنون از پاسخگویی تون .

پاسخ مدیر 1400/02/15

جواب: به صورت تزریق در بازو، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.) در ایران بعید می دانم گارداسیل 9 پیدا کنید . در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست.

سوال 1400/02/15

سوال: سلام روز شما بخیر . اول ممنون بابت این منبع اطلاعاتی بسیار مفید و اینکه دوتا سوال دارم : 1- واکسن رو به باسن تزریق کردن و من خوندم نباید این طور باشه آیا مشکلی پیش میاد؟ برای دوز بعدی چطور همونجا تزریق بشه؟ 2- من واکسن رو یه هفته قبل زدم ولی الان بعد از یه هفته جای واکسن ورم کرده و درد میکنه شدید ... میخاستم ببینم این طبیعی هست ؟

پاسخ مدیر 1400/02/15

جواب: این واکسن به حجم 0.5 میلی لیتر و به روش داخل عضلانی به عضله دلتوئید در قسمت بالای بازو تزریق می شود . فواصل تزریق ، صفر، دو و شش ماهگی می باشد. به هر حال ایمنی همراه با عوارض خفیفی مثل درد یا کمی تورم در موضع تزریق می باشد ولی یک هفته بعد از تزریق اگر همچنان واکنشی داد عوارض زیاد است و باید با پزشکتان مشورت کنید.

سوال 1400/01/30

سوال: سلام. من ازمایش پاپ اسمیر دادم و منفی بودم و سه دوز واکسن گارداسیل رو زدم. شوهرم زیگیل داره و واکسن هم نزده و ۴۵ سالشه. من باید چیکار کنم که از اون به من انتقال پیدا نکنه اصلا؟ چون شنیدم واکسن فقط ۷۰ درصد تاثیر داره ، ایا اگه اون کرایو کنه دیگه به من انتقال پیدا نمیکنه؟؟؟؟؟ همیشه که نمیشه کاندوم بزاره

پاسخ مدیر 1400/01/30

جواب: در روابط جنسی اکان انتقال صد درصد است و زماانی که مخاط در تماس باشد فرد مبتلا می شود . و خیلی ارتباطی با وجود یا عدم زگیل ندارد. اصولا انواع کم خطر زگیل می زند ولی بازهم بتوصیه می شود موارد زی انجام شود. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1400/01/28

سوال: سلام. من تا الان دو دوز واکسن زدم.میخواستم بدونم توی رابطه ای که مثلا الت پارتنرم به رون های من بخوره،یا اینکه دستشون که آغشته به ترشحات خودشون بوده به آلت من بخوره،چقدر امکان انتقال وجود داره و اینکه خطرناک هست؟

پاسخ مدیر 1400/01/28

جواب: چنانچه مخاط در تماس باشد امکان آلودگی می باشد . به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. با تزریق دو دوز هم بالای60 درصد ایمنی دارید ولی احتمال آلودگی در صورتی که در ارتباط مشکوک باشید صفر نیست

سوال 1400/01/13

سوال: سلام، ایا دوز سوم واکسن گارداسیل را ده روز دیرتر بزنیم، مشکلی پیش میاید، دوز دوم به موقع زده شده؟ و اینکه حدود ۷ سال پیش نوع ۱۱ رو کرفتم، ایا بعد از ۷ سال این ویروس امکان پاک شدنش هست به شکلی که ناقل نباشم؟ ایا تستی هست که متوجه شیم؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1400/01/13

جواب: از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر یا دیرتر مشکلی ندارد ولی بهتر ست در زمان خودش تزریق شود/ بله چنانچه سیستم ایمنی تان قوی بوده باشد امکان پاک شدن هست تست HPV PCR وجود دارد دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 4- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 5- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 6- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.

سوال 1399/12/07

سوال: ایا زیگیل از راه بوسیدن انتقال میشود؟

پاسخ مدیر 1399/12/07

جواب: بله راه انتقال از طریق مخاط بدن می باشد.

سوال 1399/11/18

سوال: سلام. من ۲۶ ساله و مونث هستم . به من rape شد و بعد بلافاصله ازمایشات لازم رو دادم و منفی بودن . اما بعد از تقریبا ۹ ماه که تغییر رنگ در یه نقطه کوچک لبیام دیدم و همینطور یه زائده ای مثل تگ اسکین به دکتر مراجعه کردم که متوجه اون زائده نشدن ولی ازمایش اچ پی وی ام مثبت شد از نظر تیپ ۶۶ و ۸۱ . دوز دوم واکس گارداسیل رو هم زدم . به نظرتون با بالابردن ایمنی بدن و اصلاح تغذیه مییشه این تیپ های اچ پی وی از بین بروند کامل ؟ یا تا ابد در بدنم باقی می مانند ؟ و در مورد ایدز . دو مرحله جواب منفی بوده . نیاز به تکرار آزمایش هست ؟ و لطفا جوابتان را به بنده ایمیل هم کنید لطفا منتظر پاسختون هستم .سپاس

پاسخ مدیر 1399/11/18

جواب: دوز سوم واکسن تان را هم در زمانش بزنید . توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. در ارتباط با HIV :وقتی که HIV وارد بدن می شود، یک ماده شیمیایی خاصی از سوی سیستم دفاعی تولید می شود که پادتن ( آنتی بادی) نامیده می شود. پادتن ها واکنش بدن نسبت به عفونت می باشند. بنابراین اگر بدن شخصی پادتن علیه HIV تولید کرده باشد، به معنای آن است که شخص به HIV آلوده شده است. تولید پادتن در بدن به مدت زمان بین چند روز تا سه هفته نیاز دارد. آزمایشی را که بتوان به نتیجه آن اعتماد کرده و بر اساس آن شخص را نسبت به نوع سلامت خود با اطلاع کرد، دربعضی منابع بین ۶ هفته تا ۶ ماه و بعضی دیگر بین ۸ هفته تا ۶ ماه بعد از ارتباط خطرناک توصیه شده است. پس از ۲۲ روز از آلودگی با HIV تست الیزا، در ۵۰%موارد مثبت میشود، پس از ۶ هفته در ۹۵%موارد مثبت میشود و در 99% موارد بعد از 3 ماه مثبت می شود. حساسیت (Sensitivity) الیزا بیش از ۹۹٫۹%است

سوال 1399/11/15

سوال: سلام میخواستم بدونم منی که الان مبتلا به HPV هستم و تازه دوز اول واکسن رو زدم و هیچ زیگیلی ندارم (کرایو کردم) بخوام رابطه داشته باشم حتما باید طرف مقابلم سه دوز واکسن رو زده باشه بعد باهاش رابطه داشته باشم؟ بدون تزریق واکسن نمیتونم پارتنر جنسی داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1399/11/15

جواب: نداشتن زگیل به معنی پاک شدن بدن شما از ویروس نمی باشد. و واکسن هم برای یک سری ژنوتیپ ها ایمنی می دهد ولی تزریق آ را توصیه می کنیم و اینکه توجه داشته باشید توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از چک آپ نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1399/11/05

سوال: سلام ببخشید بعد از مبتلا شدن به hpv هم میشه از واکسن استفاده کرد؟ باعث میشه از بین بره از بدن با واکسن زدن؟

پاسخ مدیر 1399/11/05

جواب: اگر بیشتر از دو هفته محتویات سقط در بدن بماند یک سری اتفاقات انعقادی و مسائل دیگر رخ می دهد که می تواند خیلی خطرناک باشد.حتما بعد از هر سقط باید توسط پزشک زنان چکاپ کامل شوید و طبق صلاحدید پزشکتان سونو شوید.بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1399/11/02

سوال: سلام و درود. سوال من اینه که اقایی که مبتلا به این ویروس هستن اگر اورال انجام بدهند برای خانوم ایا انتقال پیدا میکنه این ویروس از براق دهانشون به خانوم؟ ممنون از پاسختون پیشاپیش

پاسخ مدیر 1399/11/02

جواب: بله در روابط جنسی امکان انتل وجود دارد . و چنانچه HPV دهانی آقا مثبت باشد امکان انتقال آن به خانوم وجود دارد . هرکجا مخاط درگیر شود امکان انتقال وجود دارد

سوال 1399/11/02

سوال: سلام وقتتون‌بخیر . من امروز ۱/۱۱/۹۹ دوز اول واکسنو تزریق کردم میخاستم‌ بدونم اگر جای ۲ ماه مثلا ۲۵ اسفند دوز دومو‌تزریق کنم بهتره یا ۱۴ فروردین ،

پاسخ مدیر 1399/11/02

جواب: از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1399/10/27

سوال: سلام خستە نباشید. ببخشید من بە دکتر زنان مراجعە کردم و هنگام معاینە گفتند کە زگیل دارم و نمونە برداری انجام دادند و جواب شد نوع ٣٢. و من دو هفتە بعدش بە یک پزشک دیگر مراجعە کردند و ایشون معاینە انجام دادند و گفتند کە هیچ زگیلی ندارم و برام پاپ اسمیر همراە با اچ پی وی تایپینگ نوشتند و جوابش نگاتیو بود. امکان دارە کە جواب ازمایش اولیم کە نوع ٣٢ بودە کاذب بودە باشە؟ چون من چند بار دیگر معاینە شدم و هیچ دکتر دیگری زگیلی مشاهدە نکردند

پاسخ مدیر 1399/10/27

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. ولی بطور کلی جواب دوم تان هم غلط است بدلیل آنکه بین نمونه اول تا دوم حداقل 8 الی 10 هفته باید فاصله باشد ، تا سلولها مجدد ترمیم یافته و در نمونه دوم به اندازه کافی سلول برای ارزیابی وجود داشته باشد.

سوال 1399/10/16

سوال: سلام میخواستم بدون اگه واکسن بزنیم و همزمان کرونا م بگیریم مشکای پیش میاد ؟

پاسخ مدیر 1399/10/16

جواب: خیر مشکلی ندارد.

سوال 1399/10/11

سوال: سلام.من دوز اول گارداسیل رو زدم.بهم گفتن بعدی رو دوماه دیگه بزن.میخواستم بدونم میشه به جای دوماه، یک ماه دیگه تزریق کنم که زودتر ایمنی پیدا کنم؟اگر دومی رو با فاصله ی یک ماه از اولی بزنم، سومی رو چ ماهی بزنم؟

پاسخ مدیر 1399/10/11

جواب: مشکلی ندارد. ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.)

سوال 1399/10/05

سوال: سلام ببخشید من مبتلا به تایپ ۳۹ هستم آیا بعد از واکسینه شدن رابطه داشته باشم ویروس را انتقال میدهم؟ اگر میدهم چند درصد احتمال انتقال وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1399/10/05

جواب: در روابط جنسی امکان انتقال100 درصد می باشد.تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد

سوال 1399/10/02

سوال: سلام وقتتون بخیر، ممنون بابت اطلاعات بسیار مفیدی ک در اختیار همگان قرار میدید، من پسری28ساله هستم که اچ پی وی نوع16، 18،40،73رو دارم که 20روز دیگه نوبت سوم واکسن گارداسیل رو میخام انجام بدم همچنین بشدت رو سیستم ایمنیم تمرکز کردم، حالا میخام با خانمی18ساله ازدواج کنم که32روز پیش برای ایشون هم دوز اول واکسن رو تزریق کردم و چند روز دیگه نوبت دوز دومشون هست، حالا میخاستم بدونم بعد تزریق واکسن دوم میتونیم رابطه برقرار کنیم؟ بخاطر اون شماره16و18میخام بدونم واکسن بدنشو ایمن کرده؟ یا حتما باید بمونیم دوز سوم رو هم انجام بده؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/10/02

جواب: به طورکلی بعد از 3 دوز تزریق واکسن گارداسیل 90% افراد ایمنی پیدا می کنند. بنابراین با یک دوز مصرف گارداسیل احتمال اینکه ایمنی پیدا کنند حدود 60% است و 40% امکان انتقال وجود دارد. توجه داشته باشید واکسن همه ژنوتیپ ی ویروس را پوشش نمی دهد در ارتباط با ژنوتیپ های کم خطر خیلی جای نگرانی نیست ولی توجه داشته باشید امکان انتقال در رابطه جنسی صد در صد بوده . حال برخی از آن به خاطر تزریق واکسن از بدن پاک می شود.

سوال 1399/10/02

سوال: سلام چه آزمایشی باید بدهیم که برای آقایان مشخص شود hpvدارند یا خیر ..چون مشهد هستم لطفا نام آزمایشی که معتبرهست رو بفرمایید

پاسخ مدیر 1399/10/02

جواب: باید تست HPV DNA testing انجام شود. فقط توجه داشته باشید که به روش FDA Approved انجام شود.

سوال 1399/09/30

سوال: سلام من تا الان که ۲۲ سالمه رابطه جنسی نداشتم به نظرتون همین گارداسیل 4 رو بزنم یا وایسم تا 9 بیاد ایران اصلا میاد ایران؟! ،میشه بعد از اتمام دوره 4 اگر 9 اومد اونم بخرم بزنم یا نه؟!

پاسخ مدیر 1399/09/30

جواب: در ایران بعید می دانم گارداسیل 9 پیدا کنید . در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست.

سوال 1399/09/29

سوال: سلام من بعداز ۹ ماه ارتباط جنسی ازمایش اچ پی وی دادم جواب شد hpv61 شد دکتر برام گارداسیل تجویز کرد امروز یکی رو زدم و مابقی رو باید به فواصل دو ماه بزنم سوال من اینه که بعد از تزریق این واکسن ها آیا من این ویروس رو به کسی منتقل خواهم کرد ؟

پاسخ مدیر 1399/09/29

جواب: توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. تا زمانی که تست PCR HPV شما منفی نشده باشد و ویروس در بدنتان وجود داشته باشد امکان اتقل در رابطه جننسی صد در صد می باشد.

سوال 1399/09/26

سوال: سلام نظرتون در مورد واکسن های در دست ساخت شرکت innovio چیست؟

پاسخ مدیر 1399/09/26

جواب: هنوز مجوزی برای استفاده نگرفته است. من فکر نمی کنم هنوز کلینیکال ترایال سوم اش تمام شده باشد.

سوال 1399/09/21

سوال: سلام.من ته زبونم چندتا دونه زگیل مانند دارم الان چندین ساله.دکتر گوارش هم که رفته بودم زبونمو دید گفت چیز خاصی نیس.منم بیخیالش شدم و دیگه چک نکردم ولی تازگیا دیدم انگار بیشتر شده.حالا چیکار کنم؟؟ 38سالمه الان واکسن فایده ای داره؟؟ خیلییی میترسم.عفونت رحمی ام داشتم قبلا که چندسال پیش فریز کردم ولی دکترای زنان اصلا نمیگفتن واکسن بزن.درمان این زگیلای روی زبون چجوریه ؟ واقعا وحشت دارم .نکنه دیگه دیر شده باشه .فک میکنم ۴سال پیش فهمیدم

پاسخ مدیر 1399/09/21

جواب: در حال حاضر هیچ درمانی برای از بین بردن HPV یا حتی کاهش رشد زگیل های ناشی از آن وجود ندارد. دارو های موضعی متعددی بر روی زگیل های ناشی از HPV آزمایش شده اما تاثیر چندانی نداشته اند. افراد پس از تشخیص ابتلا باید هر 8 تا 12 ماه یکبار آزمایش دهند. انجام این آزمایش ها هنگامی متوقف می شود که عفونت در بدن وجود نداشته یا تشخیص آن در نمونه های DNA امکان پذیر نباشد. از روش های برداشتن این زگیل ها میتوان به جراحی، کرایوتراپی و لیزر اشاره کرد. زگیل ها در فرایند کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می شوند. اکثر انواع HPV دهانی قبل از ایجاد مشکلات بهداشتی از بین می روند. اگر زگیل های دهان به علت HPV ایجاد شود، پزشک احتمالا زگیل ها را از بین خواهد برد. درمان موضعی زگیل ها ممکن است دشوار باشد زیرا دسترسی به زگیل دشوار است. پزشک از هر یک از روش های زیر برای درمان زگیل ها استفاده می کند: • جراحی • کرایوتراپی که در آن زگیل یخ زده می شود. • اینترفرون آلفا که تزریقی است. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/09/16

سوال: سلام نامزدم دچار زگیل تناسلی هستن با کاندوم رابطه ی جنسی داشتیم و اورال سکس قسمتی ک زگیل تناسلی داشت با کاندوم پوشیده شد بیضه ها هیچ زگیلی نداشتن ک مخاط دهانم با بیضه ها برخورد داشته ایا دچار زگیل تناسلی دهانی شدم؟زدن واکسن میتونه از ایجاد طرطان حنجره جلوگیری کنه ۲ماهه هیچ رابطه ای نداریم و هیچگونه عوارضی در هیچ جای بدنم دیده نشده توروقران بهم بگین ایا حنجره و دهنم درگیر شده سرطان حنجره بوجود اومده؟

پاسخ مدیر 1399/09/16

جواب: تست Oral HPV یا hpv دهانی بدهید تا نگرانی تان تا حد زیادی برطرف شود . نگران نباشید اگر تست اورال منفی شود مشکلی نیست و می توانید روبوسی کنید. این تست 70-80% صحت دارد لذا به آن اغتماد کنید. واکسن سیستم ایمنی تان را قوی می کند و تا حد زیادی به شما ایمنی می دهد. تزریق واکسن فرد را بالای 90 % از ابتلا بهHPV از انواع پر خطری که واکسن علیه آن ها عمل می کند مصون می نماید ولی صد در صد ایمنی نمی دهد و امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد . تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر نیست. بعلاوه توجه داشته باشید تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد ولی تزریق آن را حما توصیه می کنیم.

سوال 1399/09/04

سوال: سلام من27 ساله هستم پارسال دی ماه یه جراحی در ناحیه تناسلی داشتم ک متاسفانه از همان روز به من تبخال تناسلی زد و با مرجعه به دکتر زنان پماد و قرص اسیکلوویر تجویز شد ولی درمان کوتاه مدت بود و هر بار استرس دارم تبخال تناسلی میزنم الان دکتر واکسن گارداسیل تجویز کردن و دو نوبت از واکسن را انجام دادم امکان داد با اتمام سه دره ی واکسن ویروس تبخال تناسلی من هم از بین برود و اینکه ایا درمان قطعی برای بیماری من وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1399/09/04

جواب: هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/08/19

سوال: سلام ایا روش Method PCR & reverse dot blot hybridization در تشخیص hpv موثر است . ممنون میشم پاسخ بدین من با این روش تست دادم که برای ۴۰ نوع پرخطرش بود که negative شد .

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: جزو روش های مورد تایید FDA نمی باشد.

سوال 1399/08/19

سوال: چون خانم دکتر محرز در مصاحبه ای میگفتن که ویروس hpv تا اخر عمر در بدن باقی میمونه.

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: درصد خیلی کمی از افراد ممکن است وارد فاز Undetectable dormant state شوند که در آن مقدار HPV به حدی کاهش یابد که از قدرت تشخیص تست های آزمایشگاهی کمتر شده و منفی گزارش می کنند ولی در بدن فرد این ویروس باقی می ماند. ولی همانطور که گفتم این حالت در درصد خیلی کمی از موارد دیده می شود و درصد زیادی از افراد بعد از منفی شدن تست ، هیچوقت همان ژنوتایپ از آن ویروس در آنها تشخیص داده نمی شود لذا پاک می شود به طور کلی توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد.

سوال 1399/08/19

سوال: سلام منظور شما از پاک شدن hpv پاک شدن عفونته یا خود ویروسه میشه توضیح بدین ممنون .

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: وجود ویروس در بدن است که موجب بیماری زایی و علائم آن می شود . در صورت پاک شدن ویروس از بدن یا به عبارتی عامل بیماری ز از بدن دیگر فرد سالم است و عوارض بعدی به همراه ندارد.

سوال 1399/08/19

سوال: سلام، ميخواستم بدونم اگر نوبت دوم واكسن گارداسيل رو (اوليش رو دوماه پيش تزريق كردم) تقريباً ٤ روز ديرتر تزريق كنم مشكلي داره؟؟

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: فاصله بین دوز اول و دوم می تواند حداقل 6 و حداکثر 12 ماه باشد.

سوال 1399/08/12

سوال: سلام من نوبت اول واکسن رو دو ماه پیش زدم و الان به خاطر شرایط کرونایی میترسم به درمونگاه برم . تا کی فرصت برای نوبت دوم هست؟

پاسخ مدیر 1399/08/12

جواب: فاصله بین دوز اول و دوم می تواند حداقل 6 و حداکثر 12 ماه باشد.

سوال 1399/08/07

سوال: من جواب آزمایشم HPV 83 هست آیا نیازه همسرم هم آزمایش بدن؟

پاسخ مدیر 1399/08/07

جواب: مجددا جواب آزمایشتان را بررسی کنید چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. لازم به ذکر است که در بین زن وشوهر که روابط جنسی دارند امکان انتقال صد در صد است . به احتمال زیاد همسر شما هم این ژنوتیپ را دارند ولی از نوع کم خطر بوده و ممکن است در صورت قوی بودن سیستم ایمنی از بدنشان پاک شده باشد. . ولی به طورکلبرای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/08/02

سوال: سلام من واكسن hpvتزريق كردم و الان پريود نشم يك ماه درصورتيكه من سيكلم هميشه مرتب بود و ٢٨ روز بودم و من دختر ٢١ ساله هستم كه سكس هم نداشتم ايا واكسن رو عقب افتادن دوران قاعدگيم اثر داره؟

پاسخ مدیر 1399/08/02

جواب: خیر واکسن HPV به تاخیر در قاعدگی ربطی ندارد.

سوال 1399/07/29

سوال: من بعد از سه سال متوجه شدم تایپ ۶ و ۶۸ این ویروسو دارم. دوسال رو سیگار مصرف کردم و‌تو این ۳ سال اصلا به سیستم ایمنیم اهمیت ندادم. خواستم بدونم اکر از الان شروع به تقویت سیستم ایمنیم بکنم هنوزم احتمال دفع ویروس برام وجود داره؟

پاسخ مدیر 1399/07/29

جواب: بله. توجه داشته باشید که مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. نگران نباشید در صورت صلاحدید پزشکتان 6 ماه تا یک سال دیگر بعد از درمان تست دهید. توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/07/28

سوال: سلام وقت بخیر...ببخشید دوز سوم واکسن گارداسیل رو میشه چند روز مثلا ( 10 روز) زودتر از 6 ماه تزریق کرد یا حتما باید سر 6 ماه زده بشه؟ من هر سه دوز رو تهیه کردم ولی بنا به دلایلی به بهشون دسترسی ندارم و تاریخشون داره تموم میشه. میشه بگید حداقل زمان برای تزریق دوز سوم واکسن چه موقع است؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1399/07/28

جواب: از نظر زمانی اکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6 ماه بعد از باراول زده می شود و چند روز زودتر مشکلی ندارد.

سوال 1399/07/28

سوال: سلام و وقت بخیر یه سوال داشتم اگر فردی واکسینه بشه بعد از چند سال باید دوباره واکسن گارداسیل بزنه؟ و این که اگر دختری در ۲۶ سالگی واکسن گارداسیل بزنه و بعد در سن بالاتر بخواد تمدید کنه مثلا ۴۰ سالگی باز هم واکسن همون اثر رو داره که قبل از ۲۶ سالگی داشت؟

پاسخ مدیر 1399/07/28

جواب: مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم . در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP: سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است. 🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد. در مورد Catch up (یا آخرین سنی که توصیه رسمی برای تجویز یک واکسن می شود) ، معمولاً در کشورهایی بحث می شود که واکسیناسیون ملی دارند و دختران و پسران از سن 9-11 سالگی واکسن را تجویز می کنند و برای کسانی که از این پروسه عقب مانده اند و یا به تازگی شهروند آن کشور شده اند عدد 21 سال برای پسران و عدد 26 سال برای دختران و یا پسران همجنس باز توصیه می شود. یعنی در این کشورها در سنینی که شیوع بالای HPV مشاهده می شود با تجویز واکسن جلوی انتقال و ابتلا به این ویروس گرفته می شود و در نتیجه در سنین بالاتر نیاز به واکسن اندیکاسیون پیدا نمی کند. در حالیکه در کشورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم و میزان coverage واکسن زیر 10% می باشد و در تمام سنین امکان انتقال ویروس وجود دارد، بنابراین توصیه می شود حتماً واکسن صرف نظر از سن بیمار تجویز شود. در ایران دو پیک سنی شیوع ویروس مشاهده شده است (یکی سنین پایین تر از 25 سال و یکی هم سنین بین 40 تا 49 سال) در مورد واکسن بهتر است بدانیم که از هر 10% که میزان Coverage واکسن در جامعه افزایش یابد میزان سودمندی جامعه ای که واکسن نزده است هم 5% افزایش می یابد (جامعه ای که با افراد واکسینه شده ارتباط جنسی دارند و در نتیجه امکان انتقال HPV در آنها کاهش می یابد). در ضمن در هر دو مطالعه ای که در ایران به روش FDA approved انجام داده ایم و بطور رسمی گزارش نموده ایم بطور وضوح مشکل HPV در ایران مربوط به گروه Other High risk HPV می باشد (نه HPV 16 & 18) که بنابراین توصیه به تجویز واکسن گارداسیل نانووالان به جای واکسن کوادی والان است. ولی از آنجائیکه این واکسن در ایران نیامده است و از آنجائیکه بین HPV 16 و HPV تایپ های 31 , 33 ( که از لحاظ فیلوژنتیک - phylogenetically - به هم شبیه اند) و همینطور بین HPV 18 با HPV 45 یک Cross protection (یا محافظت متقاطع) وجود دارد توصیه می شود باز هم تجویز این واکسن باعث ایمنی بیشتری از فقط چهار ژنوتایپ می شود. بنابراین توصیه عمومی به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است تا آنجائیکه بتوانیم میزان coverage واکسن را در کل جامعه افزایش دهیم و در نتیجه افراد بیشتری از این واکسن سود ببرند. به طور کل گزارش ای مقاله به این منظور بود که در آمریکا با وجود اینکه FDA سن واکسن اینگونه گفته است ولی یک سری انجمن ها مخالفت می کنند و می گویند مدارک کافی ندارید در حالیکه توسط ACIP انجام می شود . در علم پزشکی در خیلی از مسائل تناقض وجود دارد و یک چیزی که مطرح می شود صد در صد ب این معنی نیست که حرفشان درست است.لذا نظریه ای بود که نتیجه ی مقاله گذاشته شد و تجویز آن در ایران توصیه می شود که باید انجام شود

سوال 1399/07/28

سوال: سلام.وقتتون بخیر.من ۲۹ سالمه پارسال مرداد آزمایش اچ پی وی دادم منفی بود و ۲دوز واکسن زدم.مرداد و شهریور.میدونم دوز دومو زود زدم ولی فکر کردم بدید ۱ماه بعد باشه.بهمن ماه ازدواج کردم و متوجه شدم همسرم زگیل داره.ولی نه روی آلت .روی قسمت مثانه..دوز سوم واکسنم هم اردیبهشت زدم.چون واکسن گیرم نیومد دیر شد..ممکنه چون واکسن زدن از همسرم نگیرم؟همسرم هم ۲سال پیشش زده واکسن ولی مثل اینکه باز آلوده شده..الان ۸ ماه از رابطمون میگذره و من خدترو شکر فعلا علایمی ندارم.ممکنه ازش نگیرم کلا چون واکسن زدم؟

پاسخ مدیر 1399/07/28

جواب: چنانچه همسرتان سویه یا ژنوتایپی را داشته باشند که در واکسن علیه آن تعبیه شده باشد خیر مبتلا نمی شوید چون ایمنی دارید . در روبط جنسی احتمال انتقال 100 درصد است .

سوال 1399/07/24

سوال: با سلام خانم 49 ساله ام. مجردم . دو سال پیش بعد در رابطه خیل کوتاه متوجه سوزش وحشتناک و بعد از آن بمرور عفونت داشتم .با آزمایش در آزمایشگاه کیوان نوع 52 مشخص شد. من بعد از آن در این 2 سال دیگه هیچ سکسی نداشتم. یکماه بعد از ازمایشم در بیمارستان بهمن کلپوسکوپی شدم و فقط چند ماهی استخر میرفتم . امسال برای اینکه متوجه بشم ویروس پاک شده یا نه در آزمایشگاه دنا آزمایشمو تکرار کردم که متاسفانه 52 و 45 مشخص شد. سوالم اینه که ویروس 45 چطوری وارد بدنم شده. من هیچ سکسی نداشتم آیا از شنا یا کلپوسکوپی منتقل میشه؟ دکترم گفتن شاید بوده اما آزمایش پارسال نشون نداده. درسته؟ یکماه پیش واکسن گارداسیل هم زدم البته به توصیه پزشکم که گفتن سیستم ایمنی رو بالا میبره.

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد , واکسن بزنید. و باید حتما توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد . همچنین توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/07/24

سوال: سوال من اینه آیا تایپ 56 کاملا حذف میشه از بدن بعذ مدتی با تقویت سیستم دفاعی یا خیر ممنون میشم واضح پاسخ بدین

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب: بستگی به سیستم ایمنی تان دارد. باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد.

سوال 1399/07/22

سوال: سلام وقت بخیر آیا تایپ 56 امکانش هست با تقویت سیستم دفاعی بدن کاملا خوب بشه و مثل یه فرد عادی بدون این ویروس باشیم یا تا آخر میمونه تو بدن؟ با تشکر

پاسخ مدیر 1399/07/22

جواب: ژنوتیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 66 و 68 کارسینوژنیک بوده و بعنوان ژنوتیپ های پرخطر معرفی می شوند. توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

سوال 1399/07/21

سوال: سلام آیا کسی که ۴۵ سال دارد و سرطان دهانه رحم داشته و رحم و تخمدان را با جراحی خارج کرده و تحت درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار گرفته است می تواند جهت پیشگیری از ابتلا مجدد واکسن گارداسیل را تزریق کند ؟

پاسخ مدیر 1399/07/21

جواب: خیر ، الان لزومی ندارد ولی غربالگری را به طور روتین تا 20 سال دیگر ادامه دهید.

سوال 1399/07/20

سوال: با سلام وخسته نباشید بنده با وجود یک زگیل تناسلی برروی بدنم هیچ اطلاع خاصی در مورد زگیل ها نداشتم و جدیدا اقدام به درمان از روش منجمد کردن نمودم و یه نوبت هم واکسن گارداسیل معمولی رو تزریق داشتم فقط می خوام بدونم با توجه به منفی بودن همسرم که جدیدا ازش تست گرفتیم تا چند مدت نباید رابطه داشته باشیم ولا اینکه همسرم هم بعد آزمایش واکسن تزریق کرده

پاسخ مدیر 1399/07/20

جواب: اگر قبل از تزریق واکسن نزدیکی داشته اید ، به احتمال زیاد اگر ویروس فعال در بدن شما وجود داشته باشد ، منتقل شده است و دیگر منعی برای نزدیکی ندارید

سوال 1399/07/20

سول: سلام من واکسن گارداسی ۴ ظرفیتیشو زدم تقریبا چند ماه ازش میگذره واکسن ۹ ظرفیتیشو هم میتونم دوباره بزنم مرد هستم ۳۵ سالمه .

پاسخ مدیر 1399/07/20

جواب: .در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست.

سوال 1399/07/16

سوال: سلام من 26سالمه ومتاهلم همسرم زگیل تناسلی داشتن ومن قبل دخول دوتادوزازواکسن روتزریق کردم امادوزسومم مونده که بایددوهفته دیگه تزریق کنم امامن دخول داشتم الان یه چیزخیلی کوچولووسیاه رنگ روی اندام تناسلیم دارم یعنی امکانش هست من باتزریق واکسن بازهم مبتلاشده باشم ؟واینم بگم شبیه هیچ کدوم ازعکسای مربوط به زگیل نیست میشه راهنماییم کنین خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1399/07/16

جواب: واکسن تمام ژنوتیپ های ویروس را پوشش نمی دهد به ویژه نوع کم خطر آن را که اکثرا موجب زگیل می شود . توصیه می شود دوز سوم را بزنید و در صورتی که نپران هستید به متخصص پوست مراجعه کنید.

سوال 1399/07/15

سئوال: سلام اخبار اعلام کرد که واکسن مشابه گارداسیل تولید شده واقعیت داره از کی در دسترس عموم قرار داده میشه

پاسخ مدیر 1399/07/15

جواب: هنوز چیزی بصورت مقاله علمی منتشر نشده تا ویژگی های این واکسن را بشناسیم و توصیه به تجویز آن کنیم.

سوال 1399/06/29

سوال: سلام دوز اول و دوم این واکسن که نه ظرفیتی بود رو در امریکا به دخترم زدم و برای دوز سوم ایران هستیم واکسن رو خریداری کردم و در یخچال گذاشتم ..دوز سوم به فاصله ی چهار ماه از دوز دوم باید تزریق بشه؟

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: به طور کل دوز سوم ماکزیمم تا یک سال بعد از تزریق دوز اول باید تزریق شود.

سوال 1399/06/28

سوال: سلام ، ببخشيد آيا واكسني كه تزريق زير جلدي هم داشته باشه هست؟؟ چون ميگن بعضياش نيدل تزريق زير جلدي دارن

پاسخ مدیر 1399/06/28

جواب: خیر داخل عضلانی است.

سوال 1399/06/22

سوال: با سلام و احترام من یک دوز واکسن گارداسیل رو زده ام و دو واکسن دیگر را در یخچال نگه داشتم و از داروخانه تهیه کرده ام /اما در قوطی یکی از واکسن ها را که باز کردم حدود دوسانت از پلاستیک روی جعبه پرس شده واکسن باز شده بود و من باید دو ماه نگه دارم /ایا کاور باز شده در کیفیت واکسن تاثیر دارد؟ متشکرم

پاسخ مدیر 1399/06/22

جواب: خیر تاثیر ندارد

سوال 1399/06/21

سوال: سلام یه سوال داشتم آزمایش پاپ اسمیر اچ پی وی رو هم مشخص میکنه چون آخر آزمایش که note نوشته که: هیچ شواهدی مبنی بر اینکه اچ وی پی مثبت هست وجود ندارد اما pcr بالینی توصیه میشود(یعنی چی؟؟؟؟)...ولی من دوز اول واکسن رو تزریق کردم چون یه ضایعه کوچیک داشتم و فریز کردم... خواهش میکنم راهنمایی کنید که چی میشه یعنی چیکار کنم دکترم زیاد راهنمایی نکرد گفت نگران نباش....

پاسخ مدیر 1399/06/21

جواب: تست پاپ اسمیر تست HPV نیست و مجزا می باشند و البته درصدی از افراد که HPV مثبت هستند درآن زمان که HPV مثبت می باشد یک سری ضایعات به صورت افزایش واکوئل در سیتوپلاسم سلول های آن می بینیم که تحت عنوان اثر HPV (HPV Effect)می باشد. احتمالا مشکوک به همچین موردی شده اند که توصیه به انجام تست مولکولی PCR کرده اند.

سوال 1399/06/19

سوال: سلام خسته نباشید. من یک نفر که اچ پی وی داشته رو بوسیدم، الان گویا خیلی زمان میبره تا مشخص شه ایا من اچ پی وی دهانی گرفتم یا خیر و شاید از طریق پاپ اسمیر هم مشخص نشه. اگه پاپ اسمیر دادم و منفی بود ولی همچنان ویروس در بدنم وجود داشت، میتونم واکسن بزنم؟ ینی ویروس هنوز تاثیر نزاشته باشه..

پاسخ مدیر 1399/06/19

جواب: توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/06/15

سوال: میشه شماره پیامکی برای ثبت نام سوزن گارداسیل رو بگین

پاسخ مدیر 1399/06/15

جواب: واکسن را باید از داروخانه تهییه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیری

سوال 1399/06/14

سوال: سلام .خوشبختانه من هیچ علائمی ندارم و مرحله اول سوزن رو تزریق کردم ولی خب رابطه جنسی زیاد داشتم و از طرفی هم سنم 36هست . نیازی هست مراحل بعدی رو تزریق کنم و اثری داره یا نه ؟؟

پاسخ مدیر 1399/06/14

جواب: بله برای ایمنی بخشی بالای 95 درصد نیاز است که هر سه دوز تزریق شود. بعد از تزریق اولین دوز واکسن بعد از 2 هفته فقط بین 60 تا 70% مصونیت پیدا می کنید.

سوال 1399/06/10

سوال: سلام، در یک بار سکس (با کاندوم) چقدر احتمال انتقال ویروس hpv از فرد ناقل به فرد سالم وجود داره؟

پاسخ مدیر 1399/06/10

جواب: 30% امکان انتقال وجود دارد.

سوال 1399/06/10

سوال:  سلام، من یک دختر ۲۶ ساله هستم که سال ۹۵ متوجه ضایعه های ریز در بیرون واژن خودم شدم، دوسال قبل از اون رابطه ی جنسی بدون دخول داشتم، به دو پزشک مراجعه کردم و هر دو گفتند که زگیل تناسلی هستن، پزشکم نمونه برداری کردن و دوبار به فاصله ی دوسال اومدم آزمایشگاه شما و تست اچ پی وی دادم و هر دو بار منفی بود. منتها نگرانی که همیشه دارم اینه که من چون بکارت داشتم نمونه رو از بیرون واژن و از خود ضایعات میگرفت، چقدر این جواب مطمئن هست؟ درحال حاضر در آستانه ی ازدواج هستم و نمیخوام خطری برای همسرم داشته باشه. از اون جایی که آخرین آزمایش دو سال پیش انجام شده نیازه باز هم برای تست مراجعه کنم ؟ تو این مدت هم رابطه ی جنسی نداشتم. یه نکته هم بگم که اولین بار که آزمایش دادم و جواب منفی بود واکسن رو گرفتم. اما بازهم نگرانم که بکارت باعث شده نتونن نمونه گیری صحیح انجام بدن. لطفا من رو راهنمایی کنین. اگر نیازه بازهم برای آزمایش مراجعه کنم. آیا میتونین نمونه ی دقیق بگیرین ؟ و اگر آزمایش رو موکول کنم به بعد از ازدواج در صورت وجود ویروس میتونه برای همسرم خطرناک باشه؟

پاسخ مدیر 1399/06/10

جواب: با توجه به اینکه روش صورت گرفته در آزمایشگاه نیلو FDA approved می باشد لذا قابل اطمینان است و توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. لذا احتمالا در این زمان ویروس از بدنتان پاک شده. لازم به ذکر است در دخترانی که پرده ی بکارت مشکلی پیدا نکرده باشد نمونه از کاف واژن گرفته می شود و دیگر جای گرانی نیست و البته چنانچه هر 3 دوز واکسن را هم زده باشید بالای 90% مشکلی نیست و نگران نباشید .

سوال 1399/06/07

سوال: سلام خسته نباشید واکسن گارداسیل ۴ ساعت بیرون از یخچال در دما محیط خانه بوده ایا فاسد شده ؟!

پاسخ مدیر 1399/06/07

جواب: تا2-3 ساعت از زمانی که واکسن را تهیه می کنید تا تزرق آن هیچ مشکلی ندارد ولی بیشتتر از این زمان ممکن است اثر بخشی آن را کم کند.

سوال 1399/06/07

سوال: سلام واکسن گارداسیل اگر به مدت ۶ ساعت بیرون از یخچال باشه مشکلی پیش میاد ؟!

پاسخ مدیر 1399/06/07

جواب: تا2-3 ساعت از زمانی که واکسن را تهیه می کنید تا تزرق آن هیچ مشکلی ندارد ولی بیشتتر از این زمان ممکن است اثر بخشی آن را کم کند.

سوال 1399/06/06

سوال: سلام و وقت بخیر ایا تزریق واکسن برای اقایان در سن 35 سالگی اثری داره؟ و اینکه اگر مبتلا باشن دیگه تزریق اثر مثبتی نداره؟

پاسخ مدیر 1399/06/06

جواب: تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است مگر در مواردی مانند خانم باردار و یا سابقه حساسیت به مخمر نان و... که توصیه نمی شود. در کشورهای که شورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم تا رنج سنی خاصی توصیه یه زدن این واکسن می شود ولی توصیه عمومی ما به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است. توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/06/05

سوال: سلام و خسته نباشید میگم خدمت شما. بنده چند زیگیل داشتم که با دستگاه لیزر سوزوندم و خوب شدن تا اینکه فهمیدم یکیش جا مونده بخاطر همین که تعدادش یکی بود و اطلاعاتی نداشتم کلا بیخیالش شدم و پیگیری نکردم الان بعد دو سال به تعدادش اضافه شده و تعدادش شده ۶ عدد ولی خب رابطه جنسیم با یک نفر هستش نه بیشتر که به تازگی هم جدا شدم و رابطه ای ندارم،باید چیکار کنم که این زگیل ها از بین برن،ازمایش هم ندادم تا الان چون دوستم میگفت وقتی زگیل داری ینی hpv داری و ازمایش نمیخواد بدی

پاسخ مدیر 1399/06/05

جواب: بله HPV دارید ولی باید معلوم شود که کدام ژنوتیپ آن می باشد.مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد.ولی به طورکل برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/05/29

سوال خانمی متاهل و 45 ساله هستم سال 97 بطور اتفاقی با آزمایشی که در ازمایشگاه کیوان دادم متوجه شدم که HPV نوع 73 دارم و چون به لیزر مو های زائد ربطش دادم این کار رو ادامه ندادم در این دو سال مرتبط اسمیر دادم و کولپوسکوپی شدم . و از کپسول پاور فیت هم استفاده کردم . اخیرا در ازمایشگاه پارسه تست اسمیر و HPV دادم که اسمیرم نرمال بود ولی این بار HPV نوع 58 و 82 را اعلام کرد .هیچ کدام از متد ها به روش FDA نبودند .الان میخوام بدونم که دلیل این تضاددر پاسخ چیه .آیا من دوباره آلوده شدم و یا یکی از جواب ها اشتباه بوده . ممنون

پاسخ مدیر 1399/05/29

[جواب: در روش هایی که FDA approved نباشند ، امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1399/05/29

سوال: سلام من دوز اول رو آبان سال گذشته زدم و به علت شیوع کرونا و نبود واکسن دوز دوم را نه ماه بعد دریافت کردم و دوز سوم را کی بزنم و آیا اثر بخشی واکسن از بین رفته لازمه مجدد دو دوره واکسن بزنم و سوال دیگه اینکه اولی آمریکایی بود و دومی فرانسوی هر دو رو هم انیسیتو پاستور زدم. و اینکه تا حالا رابطه جنسی نداشتم و هیچ عارضه در مورد hpv نداشتم. پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

پاسخ مدیر 1399/05/29

جواب: سعی کنید قبل از پایان یکسال بعد از تجویز دوز اول دوز سوم را بزنید. خیر نیاز نیست مجدد تزریق کنید.بهترین زمان تزریق واکسن، قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود

سوال 1399/05/27

سوال: سلام واکسنو از کجا باید تهیه کنیم

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: واکسن را باید از داروخانه تهییه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیرید..

سوال 1399/05/25

سوال: با عرض سلام و خسته نباشيد بنده ٢٨ سال سن دارم ،حدودا يك سال پيش،بعد رابطه سكس با يه خانوم،همون موقع بلافاصله يه ضايعه اى اطراف آلت تناسلى بنده ظاهر شد،بعد از مراجعه به دكتر متخصص اورولوژى،دكتر گفت اين زگيل تناسلى نيست، حدودا ٤ماه پس از اين ماجرا بنده ازدواج كردم وهمسر بنده بعد از رابطه سكس،ظايعه اطراف واژن ظاهر شد،بعد از اينكه همسرم آزمايش داد،جواب آزمايش منفى بود،بنده ٢سوال داشتم. ١-آيا احتياج هست واكسن HPV را بزنيم؟ ٢-آيا تو اين شرايط كرونا با زدن واكسن ،بدن ضعيف نميشود؟ متشكرم

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است مگر در مواردی مانند خانم باردار و یا سابقه حساسیت به مخمر نان و... که توصیه نمی شود. در کشورهای که شورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم تا رنج سنی خاصی توصیه یه زدن این واکسن می شود ولی توصیه عمومی ما به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است. خیر ضعیف نمی شود و درواقع هدف از تزریق واکسن به گونه ای تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس وارد شده است لذا ممکن است در برابر ویروس خاصی تاثیر نداشته باشد ولی سیستم ایمنی را قطعا تضعیف نمی کند. به طور مثال نتایج نشان می دهد که واکسیناسیون HPV حتی در افراد با ضعف سیستم ایمنی (مثل افراد مبتلا به (HIV ایمن و موثر بوده است.

سوال 1399/05/25

سوال: سلام من ۶ماه قبل hpv نوع ۱۶و۵۸و۶ داشتم که عمل لیپ انجام دادم و ۲ماه قبل که آزمایش دادم آزمایشم منفی شد الان مجدد رابطه داشتم و استرس دارم مجدد مبتلا شده باشم چند وقت بعد از رابطه میتونم تست hpv بدم که مطمئن بشم.آیا حتما باید ۲ماه از رابطه بگذره؟ چون درمانم با عمل بود نه با سیستم ایمنی آیا احتمال ابتلای مجدد به همان تایپ ویروس قبلی هست؟ و اینکه چند درصد احتمال زگیل دهانی با اورال سکس وجود داره؟ با رابطه مقعدی چند درصد احتمال ابتلا به زگیل مقعدی وجود داره؟ متشکرم

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: بلافاصله بعد از سکس مشکوک ( چنانچه منقل شده باشد )می توان HPV را بررسی کرد. به طور کلی وقتی واکسن زده می شود امکان ابتلا به همان ویروس بسیاربسیارکم است ولی احتمال عفونت مجدد با عفونت قبلی وجود دارد به هر حال در هر رابطه ای(اورال و مقعدی و..) چنانچه HPV در طرفین وجود داشته باشد ، امکان انتقال در طرفین تقریبا 100% است .

سوال 1399/05/21

سوال: سلام. آیا شما واکسن گارداسیل 9 رو دارید؟ اگر نه از کجا میتونم تهیه اش بکنم و اگر آره کی میتونم بیام اونجا؟

پاسخ مدیر 1399/05/21

جواب: خیر. بعید می دونم واکسن نه گانه را در ایران پیدا کنید لذا اگر نبود واکسن چهارگانه را بگیرید. واکسن را باید از داروخانه تهیه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیرید..

سوال 1399/05/16

سوال: سلام خسته نباشید من ۶ سال پیش که ازدواج کردم‌سه ماه بعد : عروسی زگیل زدم و رفتم دکتر بجوابا یه نوع اسید موضعی زگیا هارو برطرف کردم‌و واکسن گارداسیل ۳ گانه رو زدم و الان بعد از ۶ سال زخم دهانه رحم گرفتم و تغییرات سلولی که بد نبودو زخم فریز شد و برای اولین بار تست pcr اچ‌پی وی دادم و مثبت بود و چندین تیپ دارم که ۳۱ و ۳۳ جزئش هست.در حال حاضر دارم ahccمیتورم تا یه سال و تکرار تست.میشه الان باز برم گارداسیل ۹ رو تزریق کنم‌تا آنتی بادی بر علیه ۳۳ و ۳۱ رو بگیرم تا ازبین برن؟

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: ابتدا دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 4- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 5- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 6- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد .در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/05/16

سوال: با سلام و احترام من سال ۹۴ واکسن گارداسیل رو تزریق کردم الان ۳۵ سالمه و دو تا سوال از شما داشتم ۱. آیا با گذشت ۵ سال نیاز به تزریق واکسن دارم اگر دارم چند نوبت تزریق کنم ۲. با توجه به داشتن بیماری آرتریت پسوریاتیک که دارم برای من آمپول سینورا با نام تجاری آدالیمومب تجویز شده است ایا با مصرف دارو اثر بخشی واکسن کم می شود و نیاز به تزریق دوباره واکسن دارم لطف می کنید پاسخ گو باشید. با تشکر

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: خیر نیاز به تزریق مجدد نیست. مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم و نیاز به تزریق مجدد بعد 5 سال نمی باشد.. در ارتباط با اثر بخشی، به طور کل در افرادی که سیستم ایمنی به دلیل بیماری هایی ضعیف شده، توصیه می شود 3 دوز واکسن تجویز و تزریق شود.

سوال 1399/05/15

سوال: سلام ؛ من رابطه ی بدون دخول با پارتنرم داشتم و بعد دوز اول واکسن رو تزریق کردم و منتظر رسیدن زمان دوزهای بعدی هستم؛ سوالم اینه که همچنان میتونم رابطه ی بدون دخول با پارتنرم داشته باشم یا واکسن رو بی اثر می‌کنه؟

پاسخ مدیر 1399/05/15

جواب: بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1399/05/14

سوال: سلام ممنون از راهنمایی من ۲ سال پیش ازمایش دادم و فقط ۴۴ رو داشتم هفته پیش ازمایش مجدد دادم مبتلا به ۵۳و ۵۵ و ۷۳ ریسک بالا هم شده ام از ۲ سال پیش هم با نامزدم در ارتباط هستم که متاسفانه به دلیل کمبود اطلاعات واکسن تزریق نکردن ایشان هم با این که در ظاهر مشکلی نداشتند ازمایش دادن و مبتلا به نوع ۸۴ شدند وضعیت پیش امده نگران کننده هست برای نامزدم؟ و اینکه دنباله واکسن هستیم ۲ مدل امریکایی و فرانسوی هست کدوم رو صلاح میدونید؟

پاسخ مدیر 1399/05/14

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1399/03/06

سلام. ممنون از مقاله ی مفیدتون. و بسیار سپاسگزارم از پاسخگویی دقیق به سوالات که باعث شد بنده جواب خیلی از پرسش هام رو از همین قسمت دریافت کنم.

سوال 1399/03/04

سئوال: گفتید که طبق مطالعات مصونیت تا ۵سال هست یه توضیح میدی که چرا خاصیت از بین میره و اینکه فرقی بین ۴گانه و ۹گانه از نظر زمان مصونیت هست؟

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: تیتر آنتی بادی نوترال کننده ویروس به داخل سلولها طی بازه 5 ساله بتدریج کاهش می یابد ولی هنوز مانند بیماریهای ویروسی دیگر هنوز اثبات نشده که نیاز به واکسن یادآوری (Boster dose) داریم و یا خیر. خیر تفاوتی از این نظر بین این دو وجود ندارد.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام من دخترم ١٥ سالشه دكتر گفت بايد سه مرحله واكسن را بزنه مرحله اول صفر بعد دو ماه بعد و بار سوم شش ماه. بعد من دو مرحله اول انجام دادم ولي مرحله سوم را يادم رفت و الان جاي شش ماه هفت ماه و نيم گذشته بايد چيكار كنم ممنونم از راهنمايي

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: سعی کنید قبل از پایان یکسال بعد از تجویز دوز اول دوز سوم را بزنید.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام و وقت بخیر. میخواستم بدانم واکسن‌ گارداسیل نه گانه‌ را باید چطور تهیه کنم؟ آیا داروخانه و یا شرکت دارویی معتبری را می شناسید که من سفارش بدهم؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: لطف کنید یک سرچ کنید و از خود شرکت وارد کننده اش بپرسید.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام وقتتون بخیر.. من دوز اول واکسن رو صبح تهیه کردم و نیم ساعت طول کشید تا گذاشتمش تو درب یخچال و عصرش تزریق کردم. حالا با دماسنج دیجیتال دمای اون قسمت یخچال رو اندازه گرفتم و 9.5 درجه بود با اینکه تنظیمات یخچال رو 4 درجه بوده.. آیا واکسن خراب شده؟ و درصورت خرابی باید چیکار کنم؟ از اول تزریق کنم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: خیر ولی دو دوز دیگرش را دقت کنید که ماکزیمم به 6 درجه نرسد.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام. برای من واکسن گارداسیل ۴ گانه را در زمان های گفته شده طبق دستور، تزریق کردند. البته قبل از تزریق به تیپ ۶ مبتلا شدم، که پس از تزریق واکسن، این از بین رفت و به ۵۴ تبدیل شد. تقریبا ۲ ماه گذشته نیز مرحله اول گارداسیل ۹ گانه را پزشک به بنده تزریق کردند و ابتدا به من گفتند فقط یکبار تزریق کافی است. برای احتیاط میتوانی بار دوم نیز استفاده کنی. من پس از مطالعه چندین مقاله متوجه شدم باید گارداسیل ۹ گانه نیز در ۳ مرحله تزریق شود. و با توجه به هزینه بسیار بالایی که از بنده دریافت کردند بابت مرحله اول، بنده قادر به تهیه مرحله های بعدی با این قیمت نیستم. حال میخواستم بدانم که واکسن گارداسیل ۹ گانه لازم است؟ و اینکه مرحله ۱ به بنده تزریق شد، اگر مرحله های بعدی تزریق نشود چه اتفاقی پیش می آید؟ و با توجه به اینکه بنده به این ویروس مبتلا شده ام، آیا با تزریق واکسن امکان ایمنی چقدر خواهد بود؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: حال میخواستم بدانم که واکسن گارداسیل ۹ گانه لازم است؟ بله و هر سه مرحله اگر بالای 15 سال دارید. ۱ به بنده تزریق شد، اگر مرحله های بعدی تزریق نشود چه اتفاقی پیش می آید؟ فقط 60% ایمنی پیدا می کنید. و با توجه به اینکه بنده به این ویروس مبتلا شده ام، آیا با تزریق واکسن امکان ایمنی چقدر خواهد بود؟ بعد از تزریق هر سه دوز حدود 90%

سوال 1399/02/19

سئوال: سلام دما ٦ درجه يخچال براي واكسن مناسبه؟ در يخچال خانه باز و بست ميشه مشكلي نداره؟ دارو با با جعبه خودش داخل طبقه بخچال گزاشتم

پاسخ مدیر 1399/02/19

جواب: بله باید بین 2 تا 8 باشد.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام. ببخشید من دوز دوم رو با یک ماه تاخیر استفاده کردم و دوز سوم هم الان ۱۵ روزی دیر شده و وارد استان نشده اگر دوز سوم رو نزنم مشکلی داره؟ من همسرم مشکوک بوده

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: به هر حال قدرت اثرش کاهش می یابد توصیه می کنم حداکثر با فاصله یک سال از تزریق دوز اول دوز سوم را بزنید و هر چه زودتر اثربخشی بالاتری بدست می آورید.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام خسته نباشيد ببخشيد واكسن گارداسيل رو خريداري كردم ام و داخل كيسه فريز گذاشته و سپس داخل يخچال گذاشته ام آيا كيسه فريزر باعث خراب شدن واكسن ميشه؟ممنون ميشم جواب بديد

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: خیر

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام ببخشید من واکسن سری سوم گارداسیلم پرستار زیر جلدی تزریق کرده بنظرتون بی تاثیر ؟ و اینکه الان رگ های اون قسمت ک تزریق شده نمایان شده و میخاره میترسم خطرناک باشه چیکار کنم خوب بشه ؟

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: نگران نباشید مشکلی نیست.

سوال 1399/02/12

سئوال: خسته نباشید من ۶ماه پیش مبتلا بهhpvشدم و با اولین علائم سریع به پزشک مراجعه کردم ۲تا از واکسن هارو زدم ولی سومی رو که قرار بود ۲۰اسفند بزنم رو نزدم الان به شدن مقعدم خارش داره لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/02/12

جواب: با زدن دو دوز واکسن هم تا حدود 90% واکسینه شده اید ولی بهتر است دوز سوم را سریعتر بزنید.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام ببخشید واکسن گارداسیل مرحله ۳ ام اگر اشتباها زیر جلد تزریق شود آیا خطرناک است و اینکه باید مجددا تکرار شود؟یعنی بی تاثیر هستش .؟

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: اگر مشکلی بخواهد ایجاد کند (که خیلی نادر است) در همان بدو تزریق است.

سوال 1399/02/11

سئوال: اگر واکسن گارداسیل زیر جلد تزریق شود خطرناک است؟ و اینکه آیا تاثیر آن از بین میره دوباره باید تکرار شود؟

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: خیر باز هم تاثیر خودش را می گذارد.

سوال 1399/02/10

سلام من دوز دوم رو چهار ماه بعد دوز اول زدم و سومی رو ۶ ماه بعد اولی خواستم بپرسم ک چون دوز دوم رو دیر زدم ی دوز دیگه بزنم یعنی چهار دوز ، بخاطر اینکه جبران دوز دوم ک در زده بودمو جبران کنه اشکال نداره؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: شما چندین بار این سئوال را گذاشته اید و من حداقل 2 بار به آن جواب داده ام. لطف کنید به دنبال جوابتان در همان تاریخی که سئوال کرده اید بگردید. خیر نیازی به تزریق دوز چهارم ندارید همان دوز سوم را 6 ماه بعد از دوز اول تزریق کنید.

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام من یک‌سال و‌نیم قبل مبتلا شدم تیپ ۷۳ رو‌دارم‌یه بار هم‌چنتا زیگیل زدم که برطرف شدن واکسن رو‌هم‌سه دورشو‌زدم‌ بعداز واکسن زیگیل داشتم الان چند ماهه که مداوم عفونت های کلامیدیایی پنیری بدون بو با خارش کم دارم دارو موقت خوب میشه دو ماه بعد شروع میشه الان این حالت گسی واژن و عفونت مکرر رو چه کنم زیر دلم همش درد میکنه معاینه هر ۶ ماه رفتم گفتن مشکلی نیست الان سر کرونا نمیشه بیرون رفت سیگاری هم هستم ۶ ماهه ایمنوئنس هم ۸۰٪ این زمانو‌مصرف کردم ایا احتمال دفع ویروس هستش من به شدت اسسترس دارم 😢😢

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام ببخشيد اگه واكسن گارداسيل چهل دقيقه بيرون از يخچال باشه خراب ميشه؟

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: خیر

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام من ٣٢ سالم هست و حدود ٤ سال پيش واكسن ٤ ساله زدم اما ترس از سرطان گلو و هنجره دارم ميتونم دوباره واكسن ٩ گانه رو تزريق كنم؟ يا با توجه به زدن ٣ دوره واكسن ٤ گانه ديگه نميتونم بزنم؟

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: نگران نباشید نیازی به تجویز واکسن نه گانه ندارید.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام من و خانومم دروز دوم رو ۱۲۴ روز بعد یعنی ۴ ماهو ۴ روز بعد زدیم و سومی رو ۶ ماه بعد دوز اول بزنیم چقد اثرش کم شده بخاطر تاخیر دوماهه دوز دوم؟و سوال بعدی اینکه نیاز هست ی دوز دیگه یعنی ۴ دوز بزنیم ک جبران کم اثر شدن واکسن بخاطر تاخیر دوز دوم بوده رو جبران کنیم؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: نگران نباشید از کل ممکن است 2 الی 3% کاهش یابد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام ببخشيد مزاحم شدم اگر با آقايي كه مبتلا به زگيل تناسلي هستندتماس سطحي بدون دخول داشته باشم و فقط يك دز از واكسن رو زده باشم امكان انتقالش بمن چقدره؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: بصورت درصدی نمی توان گفت ولی امکان اش بستگی به ژوتایپ درگیر شده در اون آقا دارد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام وقتتون بخير خواستم ازتون سوال كنم تزريق دو دز از گارداسيل چند درصد بدنمون رو ايمن ميكنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: حدود 90%

سوال 1399/02/03

سئوال: شما خودتو تخصص دارین یا اینکه با جستجو و مطالعه از منابع معتبر جواب سوالات رو میدین؟

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: بستگی به سئوال دارد.

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام من دو سوال دارم اول اینکه این من وخانومم دوز اول رو زدیم و دوز دوم ب علت نبود واکسن چهار ماه و ۴ روز یعنی ۱۲۴ روز بتاخیر افتاد اشکال نداره ؟ سوال دوم اینکه سومی رو با این تاخیر ک در دومی پیش اومد باید بزنیم یا ن طبق همون روال معمول یعنی شش ماه پس از اولی ؟بین دوم و سومی باید چهار ماه فاصله باشه رول عادی ولی اگه ما با توجه ب تاخیر دومی ۱۲۴ روز اگه سومی رو شش ماه بعد اول یخوایم بزنیم میشه دوماه بعد دومی با شرایط وتاخیری ک گفتم ،اشکال نداره؟ و سوال آخر دوز دومی ک زدیم پاهامو استخوانش درد میکنه بعد دوروز از تزریق گذشته چرا ؟

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: نه سومی را در همان بازه 6 ماهه بعد از اولی تزریق کنید و هر چند کمی از اثربخشی واکسن کم شده ولی باز هم جای نگرانی نیست. اون عارضه ربطی به واکسن ندارد ، از نظر آنفلوانزا با یک پزشک چک اش کنید.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام من و خانومم دوز اول رو زدیم دوز دوم گیرمون نیومد بعد از ۴ ماه و ۴ روز یعنی ۱۲۴ روز پیدا کردیم زدیم دوز دوم رو خواستم بپرسم اشکالی نداره در اثر بخشیش؟و سوال دوم اینکه با توجه به این تاخیر دوز سوم رو کی باید بزنیم اولی رو ۲۸ .۹. ۹۸ زدیم دومی ۱. ۲ . ۹۹ سومی رو کی بزنیم با توجه ب تاخیر سومی

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: یک کم کمتر می شه ولی سعی کنید دوز سوم را سر 6 ماه فاصله با دوز اول بزنید.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام.من دوز اول و دومو سر وقت خودش زدم ولی یک هفته زودتر از دوز سوم واکسن سومی رو زدم. مشکلی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: خیر

سوال 1399/02/02

سئوال: بعد از دوز دوم چند درصد مصونیت ایجاد می شود؟ درصد احتمال ابتلا در صورت سکس با فرد ناقل چقدر است

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: حدود 90% ، حدود 10%

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام من دو نوبت واكسن گاردسيل رو زدم . اما امروز ٦ ماه از اولين نوبتم گذشته و بايد سومي رو ميزدم كه ميگن اصلا پيدا نميشه. چكار كنم؟ اگه پيدا كردم تا كي وقت دارم بزنم؟

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: سعی کنید تا 6 ماه دیگر حتماً بزنید.

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام خسته نباشید من سری اول واکسن رو تزریق کردم برای سری دوم اگر ده روز زودتر از وقتش تزریق کنم مشکلی پیش میاد؟؟یعنی این ده روز رو بزارم بگذره؟؟یا فرقی نداره

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: تا یک هفته اختلاف بررسی شده که مشکلی ایجاد نمی شود ولی بیشتر از آن مطالعه نشده است.

سوال 1399/01/31

سئوال: سلام این واکسن برای من تجویز شده آیا ناباروری و مرگ از عوارض این واکسن هستن ؟ خیلی باعث تردیدم شده برای تزریق

پاسخ مدیر 1399/01/31

جواب: ربطی به ناباروری ندارد و در صورتی که موارد منع مصرف که در مقاله فوق اشاره شده است نداشته باشید جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام و عرض ادب دکتر من واکسن گارداسیل نوبت اول رو تزریق کردم نوبت دومش رو باید 4 اسفند تزریق میکردم که به خاطر مساله کرونا ترسیدم بیرون برم الان بعد یک ماه و نیم میتونم دوز دوم رو تزریق کنم؟ اگر لطف کنید و منو راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: بهتر است سریعتر دوز دوم را بزنید.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام خسته نباشید من دوز اول این واکسنو ابان ماه زدم ولی دیگه واکسنو پیدا نکردم اگه الان پیدا کنم باید از اول بزنم یا دوز دومشو بزنم؟! ممنونم

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: دوز دوم اش را بزنید.

سوال 1399/01/17

سئوال: سلام وقتتون بخیر.من دوز اول واکسن مرداد زدم و دوز دوم به اشتباه شهریور زدم.از چندتا دکتر پرسیدم گفتن که موردی نداره.الان من باید دوز سوم بهمن میزدم ولی اصرا آمپول نیست و وارد نمیشه.الان هم که اردیبهشته.خیلی این مساله پیگیری کردم ۱خانم دکتری به‌من گفت شما برای زدن دوز سوم تا اون ماهی که دوز اول زدی فرصت داری.میخواستم ببینم درسته؟

پاسخ مدیر 1399/01/17

جواب: بله ماکزیمم تا یک سال بعد از تزریق دوز اول باید تزریق شود.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام خسته نباشید من ۴۴ سالمه یک ماه فهمیدم دچار زگیل معقدی شدم دکتر گفته واکسن گارداسیل بزنم ، میخوام بدونم تاثیری در درمان این ویروس داره یا نه؟ امکان داره توضیح کامل بدید تا من متوجه بشم در ضمن من مجردم و دخترم ، ازدواج نداشتم ،... حالا که درگیر شدم باید چکار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/15

سئوال: من هنوز پزشکی رو انتخاب نکردم در این زمینه و همون یک بار که تست رو برام نوشتند یک بیمارستان رفته بودم و پزشکش هم مشخص بود مسلط نیست چون حتی دقیق نمیدونست برای چک STD چه آزمایش هایی باید انجام بشه.امکانش هست یک پزشک وارد در این زمینه به من معرفی و ایمیل کنید؟

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: یک سرچی به نام فوق تخصص بیماریهای سرطان زنان (گاینکو انکولوژیست) توی گوگل انجام دهید. همشان در این زمینه وارد هستند.

سوال 1399/01/15

سئوال: سلام من اسیدسالسیلیک استفاده کردم و زگیل ها از بین رفتن غیر از یدونش انم سیاه شد میخوام بدون سکس بدون کاندوم طرف مقابل میگیره باید چیکار کرد سردرگمیم تو سکسمون

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: بهتر است یک تست HPV در ترشحات واژن و سرویکس انجام دهید و بر مبنای جواب آن کمک دقیقتری به شما بکنم.

سوال 1399/01/14

سئوال: من پارسال تست hpv دادم و منفی بود ولی نتونستم واکسن اش رو بزنم.امسال دی ماه تست دادم،سه بار همون نمونه رو که مثل پاپ اسمیر گرفته بودن تست کردن و اون ازمایشگاه گفتند یکی از فاکتورهارو پیدا نمیکنند،و بار سوم جواب ابتلا به نوع 16 بود.امکان داره که اشتباه شده باشه؟ باتوجه به کرونا هم میترسم برم دکتر یا ازمایش مجدد بدم .ولی توی مقالات خوندم که زمان خیلی مهمه.به نظر شما الان تو همین وضعیت کرونا برم ازمایشگاه تست مجدد بدم یا دکتر زنان یا واکسن بزنم یا اینکه صبر کنم جریان قرنطینه تموم بشه؟و اینکه با چه ترتیبی این کارهارو انجام بدم؟ من و دوست پسرم بدون کاندم رابطه داشتیم وتستم رو تقریبا یک ماه(یاکمتر) بعد از اولین رابطه امون انجام دادم.البته اون هم تست از مجرای ادرار انجام داد(چند روز بعد اینکه من تست دادم) ولی برای اون منفی درومد.این منفی ممکنه کاذب بوده باشه؟ توی این شرایط ابهام درباره وضعیت اچ پی وی ،سکس رو چطور باید مدیریت کرد؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: باید پیگیری شود چون اگر 16 باشد باید کولپوسکوپی انجام دهید و تاخیر درش جایز نیست. یا با صلاحدید پزشکتان مجدد تست را در مرکزی که به روش FDA approved تست را انجام می دهد تکرار کنید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام ميشه لطفا پاسخ بديد من واكسن گارداسيل دز اولش رو تزريق كردم خونريزي پريودم خيلي شديد شده آيا از دو مرحله ديگه صرف نظر كنم؟آيا اين واكسن روي قاعدگي تاثير داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: هیچ ارتباطی ندارد. استرس شدید ندارید؟

سوال 1399/01/13

سئوال: باعرض سلام خدمت شما خاستم بدونم ٱیا راهی برای تشخیص فاسد یا سالم بود واکسن گارداسیل هست مثلا علامتی چیزی از کجا بدنیم که واکسن فاسد نشده چون واکسن اگه یمدت بیرون یخچال باشه فاسد میشه حتی اگه تاریخ مصرفشم نرفته باشه همونطور که خودتون میدانید؟

پاسخ مدیر 1399/01/13

جواب: متاسفانه من چیزی نتونستم در این مورد پیدا کنم.

سوال 1399/01/12

سئوال: سلام اگر یک دز از گارداسیل رو تزریق کنیم و دو مرحله بعدی رو نزنیم چه اتفاقی میفته ؟آیا بمرور زمان اون مرحله اولی که ترریق کردم خنثی میشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: اثر بخشی اش خیلی کمتر از تزریق سری کامل است.

سوال 1399/01/11

سئوال: یعنی منظورتون بین دوز اول و دوم فاصله ۲ هفته ۳هفته

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: خیر، فاصله بین زمان واقعی زدن دوز واکسن تان با زمانی که می خواهید بزنید، وگرنه فاصله بین دوز اول تا دوم 2 ماه است.

سوال 1399/01/11

سئوال: با وجود این کرونا من نمیتونم بر بیمارستان بزنم میگید چکار کنم منم آمپول آوردم

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: سعی کنید با یک پزشک زنان مشورت کنید و در صورت صلاحدید ایشان در مطب شان ، زمانیکه خیلی خلوت هست مراجعه کنید.

سوال 1399/01/11

سئوال: اگه واکسنو تو یخچال بذارم باید درجه سردی یخچال چقد باشه

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: 2 تا 6 درجه

سوال 1399/01/10

سئوال: گارسیل تاریخ داره موردی نیست بعدا بزنم دوز دوم

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: ولی بیشتر از 2 الی 3 هفته تاخیر نیاندازید.

سوال 1399/01/10

سئوال: میگم این زگیل چجوری کلا از بین میره

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تجویز واکسن تقویت سیستم ایمنی (به نکات ذکر شده در درمان های جدید در HPV در همین وب سایت مراجعه کنید).

سوال 1399/01/10

سئوال: سلام منظورم‌واکسن گاردسیل اگه تو یخچال باشه خراب نمیشه

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تا زمان انقضاء اش خراب نمی شود.

سوال 1399/01/10

سئوال: میگم اگه واکسن تو یخچال باشه خراب نمیشه

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تا پایان مدت انقضاء اش خیر

سوال 1399/01/08

سئوال: با سلام میخاستم بدونم اگه بین دوز اول و دوم بجای دو ماه سه ماه فاصله بیفته مشکلی پیش میاد؟ باید دوز اول رو تکرار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/08

جواب: خیر ولی سعی کنید سریعتر بزنید و دوز سوم را 4 ماه بعد حتماً سر موقع تزریق کنید.

سوال 1399/01/07

سئوال: باسلام خواستم بدونم واکسن گارداسیل ۴ تا چه مدت خارج از یخچال خراب نمیشه مثلا چند ساعت یا چند دقیقه خارج از یخچال بماند خراب میشود؟

پاسخ مدیر 1399/01/07

جواب: مطلب دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی فکر می کنم تا 0.5 ساعت مشکلی ندارد.

سوال 1398/12/25

سئوال: سلام من دچار زیگیل تناسلی شدم و تست hpv منفی بودوپر خطر نبود و با عمل ان ضایع ها انها برداشتم والان نوبت اول واکسن زدم بعد از زدن واکسن مبتلا شدنم به زگیل دوباره چقدر میتونه باشه یعنی ضایعی دوباره ببینم؟؟

پاسخ مدیر 1398/12/25

جواب: بعد از تزریق دوز سوم 90% امکان ابتلایتان کاهش می یابد.

سوال 1398/12/22

سئوال: سلام من واکسن نوبت دوممو‌۲۵ روز بعد از دوز اول زدم یهنی جند درصد اثر بخشیش کم شده یعنی چیکار کنم کم نشه خیلی نگران شدم ایا دوز سومو‌به روس دیگه بزنم ؟

پاسخ مدیر 1398/12/22

جواب: اثر بخشی کمی کمتر می شود ولی سومی را دقیق 6 ماه بعد از اولی بزنید.

سوال 1398/12/19

سئوال: سلام من امپورش رو میزنم شک دارم ۱۹ ماه زدم یا ۲۰ مشکلی ایجاد میکنه برام برای یک روز دیر یا زود بزنم

پاسخ مدیر 1398/12/19

جواب: خیر

سوال 1398/12/17

سئوال: سلام. من ۲ تا سوال متفاوت در مورد واکسن گارداسیل دارم. 1) بخاطر عادت غذاییم ماههاست که هر روز مقداری سیاه دانه مصرف میکنم، جدیدا جایی خوندم که این میتونه اثر واکسن گارداسیل رو در مبارزه با سلولهای سرطانی کم کنه یا از بین ببره. یعنی الان دو دوزی که زدم بلااستفاده شده؟ چیکار باید بکنم؟ 2) دو دوزشو زدم ولی سومی رو بخاطر ویروس کرونا و عدم دسترسی به دکترم معلوم نیس کی بتونم تزریق کنم. آیا بعدها دوباره از دوز اول باید شروع کنم؟ یا سومی رو چندماه دیگه بزنم دیر نیست؟ممنون

پاسخ مدیر 1398/12/17

جواب: 1- پایه علمی ندارد. 2- خیر همان دوز سوم را تزریق کنید ولی سعی کنید بین دوز اول و دوز سوم دیگر بیشتر از یک سال فاصله نیافتد.

سوال 1398/11/17

سئوال: سلام واکسن گارداسیل رو از کجا میتونم تهیه کنم هر چی گشتم نتونستم پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1398/11/17

جواب: با شرکت وارد کننده اش که فکر می کنم مارستان باشد تماس بگیرید.

سوال 1398/11/04

سئوال: سلام من دوز دوم واکسن گارداسیل تزریق کردم البته برای گیر اوردنش خیلی اذیت شدم یه داروخانه یه واکسن بدون جعبه به من داد... ولی از هفته پیش که تزریق کردم ابتدا دچار کمر درد شدید سدم تهوع سرگیجه ضعف عضلانی داشتم.. اینقدر درد داشتم دکتر برام ام ار ای کمر نوشت.. تو رو خدا بگین چم شده

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: عوارض فوق ربطی به واکسن ندارد.

سوال 1398/10/28

سئوال: بعد از واکسن گارداسیل میشه حمام رفت؟ اگر نه چقدر باید صبر کرد؟

پاسخ مدیر 1398/10/28

جواب: مشکلی برای حمام کردن ندارید.

سوال 1398/10/14

سئوال: سلام.نکوبت اول و دوم واکسن گارداسل رو بموقع زدم ولی براینوبت سوم تا چند ماه تاخیر اشکال بوجود نمیاد.باتشکر

پاسخ مدیر 1398/10/14

جواب: به هر حال کمی از اثربخشی آن نسبت به تزریق منظم آن کسر می شود ولی نگران نباشید، بلافاصله به محض اینکه تونستید سومی را هم بزنید.

سوال 1398/10/13

سئوال: سلام واکسن نه گانه آیا ترکیه و دبی وجود داره یا خیر؟؟ان هم مثل واکسن نه گانه باید سه دوره زد؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/13

جواب: جواب هر دو سئوال بله است.

سوال 1398/10/12

سئوال: سلام واکسن گادداسیل هرچی میگردیم نیست میدونید کجا داره؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/12

جواب: داروخانه های تک نسخه ای هم ندارند. اسم شرکت وارد کننده اش را سرچ کنید و باهاشون تماس بگیرید که به کدوم داروخانه توزیع می کنند.

سوال 1398/10/11

سئوال: سلام بعد از تزریق واکسن گارداسیل میشه حموم رفت

پاسخ مدیر 1398/10/11

جواب: بله

سوال 1398/10/04

سئوال: سلام. دوز مصرفی برای واکسن گارداسیل رو پزشک برای من 0_1_6 تحویز کردن .ولی همه جا شنیدم ۰_۲_۶ هستش. این دوری که پزشک برای من تجویز کرده هم درست و منطقیه؟

پاسخ مدیر 1398/10/04

جواب: بهتر است همان 0-2-6 تزریق شود، این مدل تجویز بالاترین اثربخشی را دارد.

سوال 1398/09/28

سئوال: سلام من به hpv مبتلا نیستم و تا به حال رابطه نداشتم و واکسن را دوز اولش رو تزریق کردم اگر در این مدت رابطه فقط در حد تماس داشته باشم با نامزدم ممکنه برای اون مشکلی به وجود بیاره یا اگر داشته باشه برای من مشکلی پیش بیاد ؟

پاسخ مدیر 1398/09/28

جواب: خیر

سوال 1398/09/26

سئوال: با عرض سلام اقای دکتر اگر بعد از تزریق واکسن در دوره ی اول باردار شوم باید چه کنم؟

پاسخ مدیر 1398/09/26

جواب: نیاز به انجام کار خاصی نیست ولی نوبت دوم و سوم را به بعد از بارداری منتقل کنید.

سوال 1398/09/24

سئوال: سلام بنده دو دوز واكسن را ترريق كردم اما به دليل دردسترس نبودن واكسن و مشكلات مرتبط با آن، ٩ ماه در تزريق واكسن سوم وقفه افتاده. حال بايد چه كنم؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/24

جواب: نگران نباشید هر وقت تونستید پیدا کنید دوز سوم را هم بزنید.

سوال 1398/09/13

سئوال: سلام. من با خانومی که مبتلا به HPV نوع 16 11 بود و در ناحیه مقعدش چندین زگیل مشاهده می شد، چندین بار رابطه دخول کامل بدون محافظت داشتم. الان میخام برم HPV تایپینگ رو انجام بدم. میخاستم ببینم با توجه به اینکه تو خیلی از سایتها نوشته که با ارتباط با فردی که زگیل داره، حتما شما هم مبتلا میشید، یعنی من الان قطعا مبتلا به hpv هستم؟ یعنی امکان نداره که شما با یه آدم مبتلا به این ویروس ارتباط داشته باشید، ولی مبتلا نشید؟ ضمنا من 35 ساله ام و واکسن گارداسیل هم نزدم.

پاسخ مدیر 1398/09/13

جواب: احتمال ابتلاء شما خیلی زیاد است ولی سعی کنید حتماً به روش FDA approved تست را انجام دهید و نمونه برداری از چهار محل : - ترشحات مجرا - پوست در سه ناحیه گلنس ، شفت و بیضه انجام شود.

سوال 1398/08/22

سئوال: سلام خسته نباشید من تازگیا هم تست پاپ اسمیر دادم و هم hpv وخداروشکر ندارم من ۲۷سالمه و متاهلم و دکترم برام واکسن نوشتن گفتن بزنی بهتره و برام نوشتن تو نسخم نوشته ۰ ۲ ۶ میخواستم بدونم ایا واکسنشو باید باهم بگیرم یا هر سری باید جدا بگیرم و اینکه چهارگانه و ۹گانه چیه که میگن دوستان.؟؟؟خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1398/08/22

جواب: با توجه به شرایط کشور که به طور پریودیک واکسن وارد می شود اگر می توانید و تاریخ expire واکسن اجازه می دهد هر سه دوز را بگیرید.

سوال 1398/08/18

سئوال: آیا شما واکسن گارداسیل ۹ را دارید برای تزریق یا باید خودمان تهیه کنیم از جایی?

پاسخ مدیر 1398/08/18

جواب: باید از داروخانه ها تهیه نمایید. اگر نداشتند با شرکت وارد کننده اش (بهستان دارو) تماس بگیرید.

سوال 1398/08/12

سئوال: سلام.من مبتلا به ویروس hpvشدم هم خودم و هم همسرم غیرازدواجمون رابطه دیگه ای نداشتیم از کجا این ویروس منتقل شده. واینکه واکسن رو میشه درتزریقاتی معمولی انجام داد چون مراکز واکسیناسیون انجام نمیدن ممنون

پاسخ مدیر 1398/08/12

جواب: اول ببینید به روش FDA approved تست انجام شده است یا خیر.

سوال 1398/08/11

سئوال: با سلام. چرا هیچ نهاد خصوصی و دولتی به فکر واردات واکسن گارداسیل ۹ گانه نیست؟ فکر می کنم برای وارد کننده هم نفع خوبی داشته باشد. غیر از این است واقعا؟

پاسخ مدیر 1398/08/11

جواب: بدلیل مشکلات ارزی و گرونتر بودن واکسن نه گانه نسبت به چهار گانه متاسفانه جزو اولیت های سیاست های بهداشتی کشور نمی باشد.

سوال 1398/08/09

سئوال: سلام وقت بخیر من و همسرم ۲۶ سالمونه و متاسفانه به تایپ ۶ مبتلا شدیم و میخوایم واکسن تزریق کنیم سوالم اینه که آیا امکانش هست که ویروس دفع بشه؟

پاسخ مدیر 1398/08/09

جواب: بله و به مقاله ای در زمینه نکات درمانی جدید HPV در همین وبسایت مراجعه کنید و به نکات ذکر شده در آن عمل کنید.

سوال 1398/08/08

سئوال: من ازمایش دادم زیگیل دارم میتونم منم واکسن گارداسیل بزنم ؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/08/08

جواب: حتماً انجام دهید.

سوال 1398/07/27

سئوال: سلام وقت بخیر ‌ ، من ۳۲ سال سن دارم . آیا واکسن برای من که بیشتر از سن ذکر شده هستم خطرناک هست ؟

پاسخ مدیر 1398/07/27

جواب: خیر حتماً تجویز شود و به قسمت انتهایی مقاله که جدیداً گذاشتم دقت کنید.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام دوستی که گفته بودن چند سایت مشهور در مطالبی اعلام کردن که واکسن HPV میتونه کشنده باشه درست میگن..واقعا خیلی افرادی که نیاز به این واکسن دارن وقتی توی نتایج سرچ گوگل این دو سه سایت رو(سایت مشرق،باشگاه خبرنگاران جوان) ببینن ممکنه بترسن و واکسن رو نگیرند..واقعا جای تاسف داره... لینک سایت: https://www.yjc.ir/fa/news/6559139/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D9%84%D8%AC-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%8F%D8%B4%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%88-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: بهتر است همیشه به منابع معتبر و علمی تکیه کنید. در آخرین گزارش کمپانی مرک اعلام شده که بیش از 300 میلیون دوز این واکسن در دنیا تجویز شده است. به متن مقاله دقت کنید موارد محدودی از شوک آنافیلاکتیک گزارش شده است که آن هم هنوز اثبات نشده است که بدلیل واکنش آلرژی به محتوای واکسن بوده است و یا خیر. که این موارد هم اگر در هنگام گرفتن سابقه دقت می شد خیلی از این موارد محدود هم رخ نمی داد.

سوال 1398/07/05

سئوال: سلام من میخواستم واکسن گارداسیل رو بزنم ولی چندجا خوندم که این واکسن باعث مرگ و فلج شدن و مشکلات دیگه بشه، میشه یه توضیحی دراین باره بدین چون نمی‌دونم الان باید چکارکنم؟

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: کجا چنین مطالبی خوانده اید؟؟؟

سوال 1398/06/08

سئوال: سلام پسرانم ۱۲ و۱۵ساله دونوبت بفاصله ۶ماه واکسن گارداسیل تزریق شد توسط پزکشان ایا دوزها و فواصل درسته؟

پاسخ مدیر 1398/06/08

جواب: بله تا 15 سالگی دو دوز با فاصله 6 الی 12 ماه توصیه می شود.

سوال 1398/06/07

سئوال: با سلام واکسیناسیون رو باید کجا انجام داد

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: پزشک زنانتان باید نسخه کند و از داروخانه های خاصی بگیرید.

سوال 1398/05/28

سئوال: سلام.در صورتي كه واكسن حدود 4 ساعت بيرون از يخچال بمونه قابل استفاده است؟

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: نتوانستم رفرنسی برایش پیدا کنم و منطقی آن است که مصرف نشود.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام يه سوال ديگه داشتم با اين كه زگيل روى كشاله ى ران شريك جنسيم بوده و من هم اولين مرحله از واكسن گارداسيلو زدم سكس با كاندوم باز هم امكان خطر براى من وجود داره ؟ نميشه با كاندوم بدون استرس سكس داشته باشيم ؟

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: کاندوم امکان انتقال ویروس را 70% کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام من اولين مرحله از واكسن گارداسيلو تزريق كردم و شريك جنسيم مبتلا به hpv نوع 6 است و درمانشو انجام داده به اين صورت كه زگيل روى سطح پوستش از بين رفته ، ميخواستم بدونم بعد چه مدت از انجام اولين مرحله از واكسن گارداسيل ميتونم بدون استرس رابطه ى جنسى داشته باشم و مبتلا به ويروس نشم ؟

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: بعد از تجویز هر سه دوز

سوال 1398/05/20

سئوال: باعرض سلام و خسته نباشید. من دوز اول گارداسیل و تزریق کردم و مبتلا بهhpvنیستم .ایا من ناقل ویروس هستم؟شریک جنسیم هم ویروس hpvندارند ولی واکسن تزریق نکردن.میخواستم بدونم خطری برای ایشون نداره اگر نزدیکی داشته باشیم؟

پاسخ مدیر 1398/05/20

جواب: واکسن شبه ویروس می باشد و شامل پارتیکل های زنده ویروس نیست و بنابراین جای نگرانی ندارد. ولی سعی کنید اگر بالای 15 سال دارید دو دوز دیگر را هم بزنید.

سوال 1398/05/13

سئوال: سلام من دچار بیماری لوپوس هستم ایا میتونم واکسن گارداسیل بزنم؟دکترم گفت واکسن زنده برای شما خطرناکه البته نمیدونم این واکسن جزو واکسنهای زنده هست یا نه ولی دکتر زنان میگه شما که ایمنی بدنت ضعیفه برات خیلی خوبه٫حالا باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/05/13

جواب: جزو واکسن های زنده نبوده و منع تجویز ندارید.

سوال 1398/05/05

سئوال: آیا واکسن گارداسیل9 در ایران به فروش می رسه؟اگر هست کجا میشه پیدا کرد؟اگر نیست شرکتی هست که وارد کننده باشد؟

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: به دلایل قیمتی مجوز واردات این نوع واکسن در ایران داده نشده است. فقط اگر می توانید در کشورهای همسایه پیدا کنید و با نسخه یک متخصص زنان

سوال 1398/05/05

سئوال: سلام من ۳۲سالم مبتلا به hpv 16هستم و با تاکید چندین فوق تخصص گارداسیل زدم نامزدمم زدن منتها تزریقات ما بعد از فهمیدن میتلا شدن من به این ‌ویروس بود من دو دوز زدم و ی ماه از تزریق میگذره و ایشون دز اول که ۲۲ روز میگذره ما کی میتونیم ارتباط جنسی برقرار کنیم چون ایشون به محظ ارتباط بامن حتی با پروتکشن بعد یکی دو ساعت تبخال میزنن و بارها تکرار شده

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: برای اطمینان از 2 هفته بعد از آخرین دوز واکسن را که دریافت کرد.

سوال 1398/05/02

سئوال: سلام. من متاهل هستم. بهمن ماه تو آزمایشگاه نيلو تست اچ پی وی دادم و 16 و 18 مثبت بود. در حال حاضر به یک سری واکسن گارداسیل ٩ گانه که از کانادا رسیده بهم دسترسی دارم. میخواستم بدونم آیا پیشنهاد میکنیم واکسن رو بزنم یا نه.

پاسخ مدیر 1398/05/02

جواب: حتماً ، فقط دقت کنید واکسن های در شرایط یخچالی باید حمل شده باشد وگرنه خراب شده و هیچ اثری ندارد.

سوال 1398/04/16

سئوال: با سلام آیا تزریق واکسن گارداسیل در آزمایشگاه شما انجام می‌شود؟ آیا گارداسیل ۹ در ایران موجود شده است؟

پاسخ مدیر 1398/04/16

جواب: خیر ، باید از داروخانه تهیه کنید و در درمانگاههای زنان تزریق برایتون انجام شود.

سوال 1398/04/15

سئوال: سلام عرض ادب. دکتر هر کجا مراجع می‌کنم واکسن ۹ گانه ندارن ماندم چه کنم. ۴۸ سال دارم. و یک. دانه کوچک‌رو حالت زده که فریز کردم. ولی دوست دارم واکسن استفاده کنم ممنونم از راهنمای شما من مشهد هستم.

پاسخ مدیر 1398/04/15

جواب: واکسن نه گانه در ایران وارد نشده است از همان چهارگانه استفاده کنید.

سوال 1398/04/13

سئوال: دورود من 48 سال دارم و تست HPV دادم و Negative بوده. با توجه به مقالات و گزارش های موجود که حد اکثر سن استفاده از واکسن را 26 و در برخی موارد 45 سال عنوان نمود اند، آیا برای حصول اطمینان می توان در این سن نیز برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس از واکسن استفاده نمود. با سپاس فراوان.

پاسخ مدیر 1398/04/13

جواب: معمولاً این سن در کشورهایی ملاک قضاوت قرار می گیرد که واکسیناسیون ملی دارند نه مثل کشور ما . من توصیه می کنم که در هر سنی تجویز این واکسن از عدم تجویز آن بهتر است.

سوال 1398/04/06

سئوال: سلام.من دو هفته بعد تزریق اولین واکسن ازمایش مدفوع باکتری معده دادم و مثبت شد و دکتر بهم انتی بیوتیک داده.من یادم رفته بود بگم بهش که واکسن زدم میخواستم بدونم خوردن دوره ۱۵ روزه انتی ببوتیک تاثیر واکسنمو از بین نمیبره؟و اینکه جواب مثبت باکتری معده که ربطی به واکسن نداشت.درسته؟

پاسخ مدیر 1398/04/06

جواب: پروسه فعال شدن سیستم ایمنی تان بر علیه ویروس HPV ، ارتباط زیادی با مصرف آنتی بیوتیک ندارد.

سوال 1398/03/29

سئوال: با سلام دخترم ده ساله است کجا باید مراجعه کنم برای تزریق واکسن ؟

پاسخ مدیر 1398/03/29

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کند.

سوال 1398/03/29

سئوال: سلام.برای دختر۲۲ساله م دو نوبت گارداسیل۴ تزریق کردم که دومی رابا دوهفته تاخیرتونستم تهیه کنم.یعنی به فاصله ی۲ماه ونیم تزریق کردم بعداز آن واکسن۹ گانه تهیه کردم وسر۶ماه ازاولین تزریق زدیم.حالا تزریق این سه نوبت واکسن چهارویروس رو پوشش میده یانه ویروس وآیا لازمه واکسن نه گانه رو بازهم بزنه؟ممنونم.

پاسخ مدیر 1398/03/29

جواب: نیازی به تجویز مجدد واکسن نه گانه ندارید.

سوال 1398/03/21

سئوال: سلام،دو واکسن HPV تزریق کردم سومی را نزدم،بعد از ۴ماه تاثیر داره بزنم یا باید دوباره دوره شروع کنم و ۳تا بزنم؟

پاسخ مدیر 1398/03/21

جواب: بهتر است بلافاصله نوبت سوم را بزنید ، به هر حال بهتر است بین دو تجویزی بیشتر از 12 ماه فاصله نیافتد.

سوال 1398/03/19

سئوال: سلام. من چار سال قبل رابطه داشتم و الان تازه ازدواج کردم تو اون رابطم طرفم مورد مشکوک مثل زیگیل و ضایعه قابل مشاهده ای نداشت و تنها دو سه بار دخول بدون کاندوم انجام دادم .الان ک تازه ازدواج کردم روی التم ی لک هایی هست چطور میتونم مطمن شم یوقت HPV نباشه؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/03/19

جواب: بهتر است به مقاله نمونه برداری HPV در مردان که در همین وب سایت هست مراجعه کنید و آنرا دقیق بخوانید.

سوال 1398/02/31

سئوال: سلام واکسن فقط زیر 27 سال تاثیر داره؟ دخترای 30 ساله چطور می تونن در امان این بیماری باشن؟

پاسخ مدیر 1398/02/31

جواب: اخیراً FDA تاثیر این واکسن را تا سن 45 سالگی تائید کرده است.

سوال 1398/02/28

سئوال: با سلام من مبتلا به hpv هستم اما بعد از ازدواج منو و همسمرم متوجه شدیم از همسم تست پاپ اسمیر گرفتن که جوابش منفی بود برا همین به توصییه دکتر واکسن گارداسیل رو استفاده کردیم که الان یک ماه مونده به وقت تزریق اخری سوالم این بود که میتونم یک ماه زودتر تزریق کنیم یانه ؟ واینکه بلافاصله همسرم میتونن باردار بشن ؟ و تست پاپ اسمیر بعدی رو کی بگیریم ؟ ممنون از لطف شما

پاسخ مدیر 1398/02/28

جواب: می توانید تزریق کنید ولی اثربخشی واکسن کاهش می یابد و بعد از تزریق نوبت سوم واکسن منعی برای بارداری ندارید.

سوال 1398/02/01

سئوال: سلام .اگر فاصله نوبت اول و دوم واکسن گارداسیل ۴ماه شود آیا مشکلی ندارد یا دوباره باید ۳مرحله رو انجام داد؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/02/01

جواب: مشکلی نیست ولی دوز سوم را به موقع تزریق کنید.

سوال 1398/01/24

سئوال: سلام آیا واکسن اگه بیرون از یخچال باشه خراب میشود؟

پاسخ مدیر 1398/01/24

جواب: بله

سوال 1398/01/08

سئوال: سلام و ممنون از راهنمائي هاتون. ميخواستم بدونم كه چه مدت بعد از تزريق واكسن بدن مصونيتش رو بدست مياره؟

پاسخ مدیر 1398/01/08

جواب: در 99% موارد بعد از دو هفته از تزریق واکسن سوم گذشت افراد مصونیت پیدا می کنند.

سوال 1397/12/27

سئوال: سلام وقت بخیر،من هر ۳واکسن را باهم خریدم،شرایط نگهداری از واکسن ها در منزل چطور میباشد؟

پاسخ مدیر 1397/12/27

جواب: تا زمان انقاضایشان در یخچال قابل نگهداری می باشد.

سوال 1397/12/22

سئوال: سلام من دخترم ۳۰ سالش هست حساسیت غذایی شدید دارد مخواهم واکسن Hpwرا بزند مشکلی پیش نمیاد آیا جایز هست که واکسن را بزند

پاسخ مدیر 1397/12/22

جواب: موارد منع مصرف واکسن عبارتند از: بارداری - افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن - هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد) - هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد) تاکنون تجویز واکسن بر علیه HPV ، در مقایسه با واکسن های دیگر (منطبق با گروهای سنی مختلف)، هیچگونه افزایش ریسک ایجاد سندرم Guillain-Barre ایجاد نکرده است.

سوال 1397/12/18

سئوال: باسلام دوز دوم تزریق را فراموش کردم و الان با یک هفته تاخیر می خوام تزریق کنم، مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ مدیر 1397/12/18

جواب: خیر

سوال 1397/12/02

سئوال: سلام طبق آزمايش hpv به نوع ٣١ مبتلا شدم ميتونم واكسن ٩ گانه تزريق كنم يا بي فايدست؟

پاسخ مدیر 1397/12/02

جواب: در صورت دسترسی حتماً تزریق کنید.

سوال 1397/11/29

سئوال: سلام، من اقا 39ساله اگه ناقل باشم و واکسن بزنم انتقال رو کاهش میده؟ یکبار تزریق کافیه

پاسخ مدیر 1397/11/29

جواب: بله و سه تا دوز حتماً تزریق شود.

سوال 1397/11/26

سئوال: (بیماران با هرگونه ضایعه قبلی HPV که در گروه پرخطر قرار می گیرند از تجویز واکسن سود می برند.)میشه در این مورد توضیح بدین..؟

پاسخ مدیر 1397/11/26

جواب: یعنی تزریق آن در همه حال سودمند است و بهتر است واکسینه بشوید.

سوال 1397/11/19

سئوال: من دو نوبت واکسن صفر و ۲ رو برای پسرنوجوانم تزریق کردم و واکسن ۶ الان۳ماه و نیمه که فراموش کردم ایا الان میتونم تزریق کنم و ایمنی ایجاد میکنه یا باید مجددا دوره رو تکرار کنم؟

پاسخ مدیر 1397/11/19

جواب: اگر زیر 15 سال هستند تزریق سوم نیاز نیست.

سوال 1397/11/12

سئوال: سلام وقتتون بخیر‌ من دو ماه که متوجه شدم ۴ نوع پرخطر ۵۱.۵۲.۵۳و ۷۳ و دو نوع کم خطر ۶۱ و ۸۲ را دارم . میخواستم بدونم میتونم از واکسن استفاده کنم؟ ۴ گانه یا ۹ گانه ممنونم

پاسخ مدیر 1397/11/12

جواب: اولاً اصلاً نگران این جواب نباشید نوع گزارش نشان دهنده آن است که یک روش FDA approved نمی باشد. بنبابراین حتماً واکسن بزنید.

سوال 1397/09/06

سئوال: با سلام میخاستم بدونم چند وقت بعد از تزریق دوز اول گارداسیل بدن ایمن میشه نسبت بهش و میشه با کسی که مبتلا هست رابطه داشت؟دوز دوم اگر یک ماه بعد تزریق بشه اثرش سریع تره یا دو ماه بعد؟

پاسخ مدیر 1397/09/06

جواب: احتمال مثبت شدن آنتی بادیها بعد از واکسن اول حدوده 60 تا 70% است. سعی کنید حتماً در زمانهای خودش واکسن زده شود که بیشترین اثر بخشی را داشته باشد.

سوال 1397/04/18

سلام و احترام خدمت اساتيد چه مدت بعد از تزريق اولين نوبت واكسن گارداسيل،فرد از بتلا به ويروس هاي چهارگانه مذكور مصون ميشود؟و ميتواند بدون هيچ ترسي با فردي كه داراي يكي از ويروس هاي چهار گانه موجود در واكسن ارتباط جنسي داشته باشد؟

پاسخ مدیر 1397/04/18

بعد از تزریق اولین دوز واکسن بعد از 2 هفته بین 60 تا 70% مصونیت پیدا می کنید.

سوال 1397/04/16

با سلام من با انجام تست پاپ اسمیر متوجه وجود موارد مشکوک شدم و همسرم زگیل تناسلی دارد اگر واکسن تزریق کنم دیگه مشکلی پیش نمیاد میترسم از سرطان

پاسخ مدیر 1397/04/16

ترجیحأ هر دوتان واکسن بزنید.

سوال 1397/04/09

سلام من تازه عقد کردم و متوجه شدم همسرم زگیل تناسلی داره . کلا رو هم رفته شاید 4 بار اما بدون دخول کامل رابطه داشتیم . و بعد از متوجه شدن از اولین رابطه واکسن زدم. که الان 2 نوبت دیگه مونده . میخواستم بدونم چه اندازه ممکنه گرفته باشم. و واکسن هارو در صورت بیماری همچنان ادامه بدم یا نه ؟ ممنون

پاسخ مدیر 1397/04/09

حتماً تزریق دو دوز دیگر واکسن را ادامه دهید. برای اطمینان خاطر از ابتلا به ویروس HPV ، تست HPV DNA testing در ترشحات دهانه رحم انجام دهید.

سوال 1397/03/16

محمد

چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 18:37

 

سوال:

سلام

من ۶۵ سال سن دارم ودرقسمت بالای بیضه ها ۲عدد خال ایجاد گردیده ودربالای آلت تعداد زگیل مشاهده میشود خواهشمنداست راهنمایی بفرمآیید متشکرم

جواب:

به یک متخصص پوست نشان دهید تا در صورت لزوم و وجود ضایعات زگیل مانند کرایو شود و یا با روشهای دارویی مداوا شود.

 

تارا

شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 11:19

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید .

می خواستم ببینم واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی هنوز وارد ایران نشده؟

اگر وارد شده، از کجا قابل تهیه هست؟

با تشکر از شما بابت پاسخ گویی

جواب:

خیر، هنوز وارد ایران نشده است.

 

نیلا

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 12:49

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید من چند روز پیش در یک ماهگی بچه اولم سقط شد ولی جفت خارج نشده هنوز آیا مشکلی پیش میاد برام یا نه خیلی میترسم نمیدونم چیکار کنم باید برم حتما دکتر یا صبر کنم خودش خارج بشه ؟ قصد بارداری مجدد هم دارم چه زمانی میتونم اقدام کنم ؟

جواب:

این وضعیت خیلی خطرناکه سریع به پزشکتان مراجعه کنید و سریع جفت باید خارج شود.

 

maryam5656

چهارشنبه 26 مهر 1396 - 08:03

 

سوال:

salam man 24 salame , man 2 sale ke ofoonat haye moghavem be darman dashtam va test hpv dadam va hpv 35 ro daram otopsy kardam , ama emkanesh hast ke bad az modati hpv az badanam kharej beshe che kari bayad anjam bedam

جواب:

بله با تقویت سیستم ایمنی تان ، کاهش انتقال ویروس، درمان عفونت های زمینه ای مثل عفونت کلامیدیا و غیره می توانید ماکزیمم طی 18 ماه این ویروس را پاک نمائید.

 

مجتبی

شنبه 13 آبان 1396 - 20:39

 

سوال:

سلام.آیا باید هر سه دوز واکسن انجام شود و بعد اولین رابطه جنسی را شروع کرد؟

جواب:

ترجیحاً ، اگر اولین تماس جنسی بعد از آخرین دوز واکسن انجام شود بهتر است.

 

قلی زاده

یکشنبه 28 آبان 1396 - 19:09

 

سوال:

با سلام

من در حال حاضر باید نوبت سوم واکسن رو تزریق کنم و برای سوالات زیر نیاز به راهنمایی داشتم:

1- در دو نوبت اول گارداسیل رو تزریق کردم. آیا این نوبت میتونم gardasil 9 رو تزریق کنم؟ یا میشه همان ورژن قبلی رو تزریق کنم؟

جواب: در صورت در دسترس بودن گارداسیل 9 گانه بهتر است از آن استفاده شود ، ولی اگر نبود از همان 4 گانه استفاده شود.

2- درصورتیکه فاصله زمانی نوبت سوم 21 روز با تاخیر انجام گیرد بلامانع است؟

مشکلی نیست.

3- فاصله زمانی نوبت سوم با تقزیبا 4.5 ماه تاخیر چطور؟

مشکلی نیست.

متشکرم

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf