سوالات رایج در مورد واکسن پاپیلوما ویروس انسانی(HPV)

پاپیلوما ویروس انسانی (HPV ، Human papilloma virus ) چیست؟

HPV ویروسی است که از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگرسرایت می کند. تا کنون بیش از 100 نوع از این ویروس شناخته شده که حدودا ً 30 نوع آن میتوانند در ناحیه تناسلی مردان و زنان عفونت ایجاد کنند.

HPV چگونه سرایت می کند؟

HPV ابتدا از طریق سکس واژنی ، مقعدی یا دهانی وارد بدن می شود. البته برای ایجاد عفونت نیازی نیست که حتما ً آمیزش جنسی صورت بگیرد، زیرا HPV از طریق تماس پوستی گسترش می یابد. با اینحال ،تماس جنسی با یک فرد آلوده ( صرف نظر از جنسیت او) شایعترین راه گسترش عفونت است.


HPV موجب ایجاد چه بیماریهایی می شود؟

تقریبا ً 12 نوع این ویروس که از نوع کم خطر هستند باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند. دو نوع آن (تیپ های 6 و 11 ) بیشترین موارد زگیل ها را بوجود می آورند. انواع دیگر ایجاد کننده آن 42، 43، 44 و 55 می باشد.

زگیل های تناسلی در داخل یا خارج واژن ، یا روی آلت تناسلی مردان (PENIS ) رشد کرده و می توانند به پوست نواحی اطراف خود نیز گسترش یابند. این ضایعات می توانند در اطراف مقعد، روی ناحیه تناسلی خارجی زنان (VULVA ) یا دهانه رحم (سرویکس) نیز رشد کنند. درمان آنها با کمک داروهای موضعی یا عمل جراحی امکان پذیر است. نوع درمان بستگی به محل زگیل دارد.

حدودا ً 14 نوع این ویروس موجب ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند که بعلاوه می توانند باعث ایجاد سرطان VULVA ، واژن ، مقعد و ناحیه اوروفارنکس (قاعده زبان،پشت حلق، لوزه ها) نیز گردند. شایعترین انواع آن عبارتند از 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45 ، 51، 53 ، 55 ، 58 ، 66 و 68.

زگیل های معمولی بیشتر عامل آن نوع 2 و 7 می باشد.

زگیل های کف پا (plantar warts) بیشتر عامل انواع 1، 2 و 4 می باشد.

زگیل های سطوح صاف بدن بیشتر عامل آن نوع 3 و 10 می باشد.

پاپیلومای دهانی بیشتر عامل آن انواع 6، 7، 11، 16 و 32 می باشد.


اکثر موارد سرطان دهانه رحم توسط انواع 16 و 18 این ویروس ایجاد می شوند.


HPV چگونه موجب سرطان دهانه رحم می شود؟

دهانه رحم از یک لایه نازک بافتی (متشکل از سلول) پوشیده شده است. اگر یکی از انواع سرطانزای HPV موجود باشد، میتواند وارد این سلول ها گردد. سلول های آلوده ممکن است غیر طبیعی شده یا آسیبی پیدا کنند و رشدشان نسبت به حالت طبیعی متفاوت گردد. معمولا ً چندین سال طول می کشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود.

تست غربالگری سرطان دهانه رحم ( پاپ اسمیر و بخصوص تین پرپ ) می تواند علائم ابتدایی تغییرات غیر طبیعی سرویکس را کشف کند که در این صورت درمان به موقع و جلوگیری از ایجاد سرطان امکان پذیر خواهد شد.


چه واکسن هایی بر ضد HPV وجود دارند؟

برای محافظت در برابر HPV دو نوع واکسن وجود دارد:


- نوع 4 ویروسی (Gardacil-4) : که در برابر انواع 6 و 11 (شایعترین عوامل ایجاد زگیل تناسلی ) و 16 و18 (شایعترین عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم ) مصونیت ایجاد می کنند.


- نوع 2 ویروسی(Cervarix): که در برابر انواع 16 و18 مصونیت بوجود می آورد.

- نوع 9 ویروسی (Gardacil-9) : که علاوه بر 4 ژنوتایپ موجود در گارداسیل چهار گانه 5 ژنوتایپ دیگر از گروه پر خطر را هم شامل می شود و باعث پیشگیری حداقل 90% موارد کانسر دهانه رحم و 90% موارد زگیل های تناسلی می شود.

 
واکسن تا چه میزان موثر است؟

تاثیر واکسن 4 ویروسی در پیش گیری از وضعیت پیش سرطانی سرویکس و ایجاد زگیل تناسلی ناشی از این 4 نوع ویروس تقریبا ً 100% است.

واکسن 2 ویروسی نیز در جلوگیری از وضعیت پیش سرطانی سرویکس (ناشی از این دو نوع HPV ) تقریبا ً 100 % موثر است.

چنانچه خانمی قبل از شروع فعالیت جنسی و یا مواجهه با HPV واکسن بزند، تاثیر واکسن بیشتر خواهد بود

.اما اگر از قبل به یکی از انواع HPV آلوده شده باشد ، زدن واکسن در برابر آن نوع مصونیتی ایجاد نخواهد نمود. (البته در برابر انواع دیگر HPV که در واکسن موجودند، مصونیت بوجود می آید.)


چه کسانی باید واکسن HPV بزنند؟

هر دو نوع واکسن برای دختران و زنان 9 تا 26 ساله تجویز می شود.

مرکز کنترل بیماریهای آمریکا استفاده از این واکسن را برای کلیه دختران و پسران از سن 9 تا 26 سال و در گروه های خاصی در سنین 27 تا 45 سال  توصیه کرده است.

زدن واکسن برای زنان باردار توصیه نمی شود ولی برای زنان شیرده مشکلی ایجاد نمی کند.

 

واکسن به چه صورت زده می شود؟

به صورت تزریق در بازو، سه بار در طی یک دوره ی 6 ماهه ( واکسن دوم به فاصله 2-1 ماه بعد از بار اول و واکسن سوم 6ماه بعد از باراول زده می شود.)


اگر زنی واکسن HPV زده باشد، آیا هنوز هم انجام تست غربالگری سرطان رحم برایش ضرورت دارد؟

بله - واکسن ها در برابر تمام انواع HPV مصونیت ایجاد نمی کنند. بعلاوه در برابر ایجاد سرطان سرویکس یا زگیلهای تناسلی نیز مصونیت صد در صدی بوجود نمی آورند. لذا زنانی که این واکسن را نیز دریافت کرده اند باید بصورت مرتب و طبق توصیه دکترشان تست غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهند.


آیا زدن واکسن به درمان عفونت HPV، زگیلها یا سرطان ناشی از HPVکمک می کند؟

خیر- در صورتیکه قبل از زدن واکسن به عفونت با این ویروس مبتلا شده باشید، زدن واکسن در درمان یا رفع این موارد کمکی نخواهد کرد.


عوارض جانبی واکسن HPV چیست؟

شایعترین اثرات جانبی واکسن HPV ایجاد زخم در بازو (محل تزریق) است . در موارد بسیار نادر فرد دچار سر درد ، بیحالی، تهوع ، غش و یا درد بازو می شود ولی این علائم خفیف بوده ،معمولا ً به سرعت از بین می روند (توصیه می شود بعد از زدن واکسن تا 15 دقیقه محل را ترک نکنید، در جایی بنشینید یا دراز بکشید ).

در کل این واکسن ها بسیاربی خطرند و چون صرفا حاوی مقدار کمی از پروتئین های پوشش خارجی ویروسها هستند، موجب ایجاد عفونت نخواهند شد.


منابع :

www.acog.org

www.cdc.gov

مقالات مرتبط با سوالات رایج در مورد واکسن پاپیلوما ویروس انسانی(HPV)

واکسیناسیون در بارداری
همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعض...
نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)
مهمترین روش پیشگیری از سرطان دهانه رحم تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد...
آپدیت سال 2020 انجمن سرطان آمریکا در مورد واکسن HPV
کمیته مشورتی انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society = ACS) یک سری توصیه های جدید در مورد واکسن HPV منتشر کرده است، که نکات مه...
آخرین نظریه کمیته ACOG در مورد واکسن HPV - آگوست 2020
- تایید نظریه ACIP جهت تجویز واکسن در زنان 27 الی 45 سال بر مبنای clinical decision making که متخصص زنان و زایمان و سایر health ca...

سوالات متداول سوالات رایج در مورد واکسن پاپیلوما ویروس انسانی(HPV)

  در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP (کمیته مشورتی تجویز واکسن در ایالات متحده):  سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است.

🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 

🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد.

و ثانیاً در ایران بدلیل آنکه ما واکسیناسیون ملی بر علیه HPV  نداریم ، بنابراین بهتر است از هر طریق ممکن پوشش واکسیناسیون را (در مردان که مخزن اصلی بیماری هستند و زنان که عمده اصلی مشکلات این ویروس در این افراد دیده می شود) افزایش دهیم و بطور کل می دانیم که هر 10% جامعه اگر بر علیه این ویروس واکسینه شوند، 5 درصد جامعه ای که با این افراد در تماس هستند نیز سود می برند.

و در مورد جواب سئوال دومتان:

تجویز واکسن سبب می شود که نسبت به سایر ژنوتایپ هایی که در واکسن وجود دارد و شما به آن مبتلا نشده اید (بطور مثال شما به نوع 18 مبتلا شده اید که این واکسن شما را برعلیه 16، 9 و 11 مقاوم می کند)، مقاوم شوید، مزیت اینکار چیست؟   سبب می شود که ورود انواع ویروس HPV  ، منجر به تحریک بیشتر سلولها نشده و در نتیجه احتمال شروع تغییرات پیش سرطانی را کاهش دهد.  

پرسش و پاسخ

سوال 1403/03/30

سلام ، دلیل زدن واکسن قبل از رابطه جنسی اینه که ممکن طرف با اولین رابطه جنسی بینار بشه یا نه بخاطر تاثیر پذیریه واکسنه؟یعنی اگر رابطه جنسی داشته باشی و‌مریض نباشی و بعد واکسن بزنی تاثیرش کمتره؟

پاسخ مدیر 1403/03/30

بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1403/02/24

سلام درصورتی که دودوز واکسن اچ پی وی نوع ۹ درخارج از کشور تزریق شده باشد اکان تزریق دوز سوم(آخر)درایران وجوددارد؟واکسن ۹درایران قابل دسترسیست؟واگر دردسترس نیست دوز سوم را میتوان از چهارظرفیتی یا نوع موجود درایران استفاده کرد؟

پاسخ مدیر 1403/02/24

اگر پیدا کردین نه ظرفیتی تزریق نید در غیر اینصورت نیاز به تزریق دوز سوم نیست . چون دوز های قبلی قوی تر بوده است

سوال 1402/08/18

سلام ، ببخشید من آقا هستم 35 سالمه ، با تحقیقاتی کا انجام دادم بلاخره متوجه نشدم توی این سن واکسن گارداسیل بزنم یا نزنم ؟ گیج شدم ، اگه بزنم چقدر مصونیت ایجاد میکنه ؟ خواهش میکنم واضح جواب بدید ، مرسی

پاسخ مدیر 1402/08/18

تزریق واکسن فرد را بالای 90 % از ابتلا بهHPV از انواع پر خطری که واکسن علیه آن ها عمل می کند مصون می نماید ولی صد در صد ایمنی نمی دهد و امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد لذا از جمله دلایلی که می گوییم تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، همین موارد مذکور می باشد بعلاوه توجه داشته باشید تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند

سوال 1402/06/30

سلام روزتون بخيرمن واكسن اچ پي وي خريداري كرده بودم و مدتي هستش كه توي يخچال نگه مي داشتم امروز كه اومدم ببرم براي تزريق ديدم كه ٢٠ روز پيش اكسپاير شده مي تونم واكسن رو استفاده كنم يا نه؟

پاسخ مدیر 1402/06/30

خیر . تاریخ آن منقضی شده است

سوال 1402/06/14

با سلام ، من در تاریخ ۲۰ اردیبهشت همین امسالدوز اول واکسن گارداسیل چهار رو دریافت کردم ولی متاسفاته الان که چهار ماه گذشته تونستم دوز بعدی رو خریداری کنم ، سن من ۳۵ سال هست ، با توجه به این اختلاف زمانی چه توصیه ایی برای من دارید ؟ دوباره واکسیناسیون رو باید از ابتدا انجام بدم یا تزریق دوز دوم رو انجام بدم و دو ماه بعد دوز سوم رو بزنم ؟ ممنون میشم اگر پاسخی دریافت کنم .

پاسخ مدیر 1402/06/14

تزریق دوم را انجام دهید

سوال 1401/04/04

سلام وقت بخیر من اطراف واژنم دوتا چیز کوچیک هست نمیدونم زگیل هست یا نه به نظرتون الان واکسن گارداسیل بزنم کاره درستیه یا نه ؟ازمایش تم دادم دکترم گفته توی خونت نرفته خوشبختانه

پاسخ مدیر 1401/04/04

به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1400/12/02

سوال: سلام وقت بخیر،شما گفتید که بعد گذشت چند ماه کم کم ویروس از بدن پاکسازی میشه اگه سیستم ایمنی بدن قوی باشه،مادر من ۸ ماه قبل متوجه شدن دچار hpv هستن،زگیل تناسلی ایجاد شده بعد ۲ ماه با درمان رفع شد با گذشت ۶ ماه باز دچار زگیل تناسلی شدن یعنی ویروس اوج گرفته باز و این مدتی که داشتن درمان میشدن فایده ای نداشته و حتی درصد کمی از ویروس از بدن پاکسازی نشده؟

پاسخ مدیر 1400/12/02

جواب: درمان زمان بر است و طول درمان در افراد مختلف متفاوت است . و توجه داشته باشید خیلی از درمان ها گاها عود مجدد دارند و حتی برداشتن زگیل به معنی پاکسازی بدن از ویروس نمی باشد .

سوال 1400/10/11

سوال: سلام خسته نباشین ،میخواستم ببینم واکسن ایرانی یا خارجی میتونه در برار زگیل معمولی بدن رو مقاوم بکنه؟چون سایت خارجی سرچ کردم گویا تاثیر داره ولی جواب دقیق و کلی نبود ،اگه پاسخ بدین ممنون میشم

پاسخ مدیر 1400/10/11

جواب: - تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1400/09/28

سوال: سلام آیا برای آقایان بالای 50 سال هم واکسن ضروری است؟

پاسخ مدیر 1400/09/28

جواب: . برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند.

سوال 1400/02/19

سوال: سلام ببخشید من پارتنرم اچ پی وی ۶-۱۱ داشته الان یک ساله هیچ چیزی نزده‌ اگه الان ازمایش بده منفی شه یعنی خیالم راحت باشه که خوب شدن؟ ومن نمی گیرم

پاسخ مدیر 1400/02/19

جواب: بله چنانچه جواب تست HPV PCR منفی شود جای نگرانی نیست.

سوال 1399/11/18

سوال: با سلام، آیا روشی برای تشخیص ابتلای آقایون به ویروس HPV وجود نداره. من به دو دکرت مراجعه کردم اولی گفت التهاب زیرپوستی هست و حساس شدی (البته فریز رو انجام داد). بعد حدود 2 ماه به دلیل برآمدگی کوچک در همان 3 نقطه پیش کتخصص دیگه ای رفتم و گفت زگیل هست و لیزر کرد. 3 نقطه ریز در نقطه اتصال آلت تناسلی به بدن بودن. شک دارم که اصلا ویروس هست یا نه. چطور میشه متوجه شد؟ آیا میشه آزمایش کرد؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/11/18

جواب: HPV PCR TEST بدهید که با روش FDA approved مساله HPV مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

سوال 1399/10/06

سلام و خسته نباشید. من ۳۶ سالمه و تست پاپ اسمیر دادم . هیچ نوع ویروس hpv نداشتم. میخواستم واکسن گارداسیل بزنم سوال اینکه ممکنه در اینده با توجه به این شرایط این واکسن با واکسن کرونا نداخل دارویی یا ایجاد حساسیت و ممانعتی داسته باشه؟ و ترزیق واکسن تو سن من چند درصد مصونیت ایجاد میکنه؟ خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1399/10/06

جواب: خیر ارتباطی ندارد . هنوز نتایج مطالعات در خصوص تاثیر واکسن در سنین 45-27 سال متناقض بوده و بررسی های بیشتری در این خصوص لازم است انجام گیرد. در این خصوص توجه به دیدگاه افراد، قیمت واکسن، اطلاعات و یافته های موجود بر روی تاثیر واکسن در این گروه سنی خاص و خطر تماس آینده با HPV، همگی باید در نظر گرفته شده و ارزیابی شوند که منوط به زمان و مطالعات بیشتر در این خصوص می باشد.

سوال 1399/07/11

سوال: سلام وقت بخیر جانب دکتر من بعد از دوماه بعد از اینکه متوجه شدم پارتنر جنسیم hpv پر خطر داره اومدم آزمایشگاه شما تست دادم که نتیجه منفی بود، به نظرتون میشه با اطمینان گفت که من از ایشون نگرفتم( با این که اکثر اوقات محافظت نشده رابطه داشتم و همه جا عنوان شده که تو هر بار احتمالش بیش از 60% هست)؟ یا دلیلش میتونه این باشه که باید زمان بگذره تا آزمایش من هم مثبت شه؟ واین که منابع خارجی گفتن هیج روش تایید شده ای برای آقایون وجود نداره چرا پس آزمایش تو ایران گرفته میشه؟ و این که می‎گید آزمایشی که FDA Approved نیست جوابش قابل اتکا نیست، میخواستم بدونم تو چند درصد مواقع اشتباه میشه؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1399/07/11

جواب: در ارتباط با انتقال hpv در روابط جنسی 100% می باشد ولی در یک فرد ممکن است که سیستم ایمنی قوی باشد و آن را پاک کند. در ارتباط با تست اورال hpv گفتیم صحت آزمایش 60-70% می باشد. اگر منفی بودید می توان گفت که به احتمال زیاد یستم ایمنی تان ویروس را پاک کرده است . . در صورت منفی شدن hpv تست مولکولی hpv دیگر جای نگرانی نیست. برای اطمینان خاطر تست HPV DNA TESTING را بدهید. در گزارش hpv های کم خطر احتمال خطا بیشتر است

سوال 1399/06/24

سوال: سلام خسته نباشید .. من میخواستم بدونم ویروس اچ پی وی تا چ مدت روی سطوح زنده میمونه جایی خودمم که نوشته بودید از طریق لباس هم منتقل میشه؟؟ منظور لباس زیر بوده یا حتی شلوار هم همینطور!! اصلا از کجا متوجه شیم به ویروس آلوده شده لباس؟؟؟ بخدا من دیگه شب و روز ندا م انقدر دارم همه جارو میشورم .. الآنم که اینو خودم بدتر شدم اینجوری باشه که اعضای خونواده آدم خیلی راحت میگیرن من بشینم جایی بلند شم باتوجه به این لباسم الودست کسی دست بزنه آلوده میشه؟!!!!

پاسخ مدیر 1399/06/24

جواب: شرط انتقال زگیل تناسلی این است که پوست به مخاط برخورد بکند که ممکن است در سکس دهانی، مقعدی و واژینال اتفاق بیوفتد؛ چون در همه ی این شرایط پوست در تماس با مخاط قرار میگیرد این بیماری از فرد آلوده به فرد سالم منتقل میشود.ویروس گاها تا 3 روز 50% عفونت زایی دارد ولی 99 % موارد ویروس از طریق تماس جنسی منتقل می شود و امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده بسیار بسیار کم است. اگر فردی از لباس زیر فردی دیگر استفاده کند ممکن است این مورد باعث انتقال ویروس غیر از زگیل تناسلی شود ولی زگیل تناسلی به این طریق خیلی خیلی نادر است و همانطور که عرض کردم باید پوست به مخاط برخورد کند تا زگیل تناسلی منتقل شود.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام خسته نباشید آیا آزمایش hpvgenotyping با برنامه who مورد تایید هست؟

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: منظور تان با گایدلاین WHO در این زمینه است؟ نه تفاوتهایی از نظر سن شروع غربالگری و فواصل غربالگری در گایدلاین های مختلف وجود دارد. معتبرترین گایدلاین در این زمینه ASCCP می باشد.

سوال 1399/02/06

سئوال: سلام خسته نباشید من نمیدونم برای دانستن نوع hpv از زگیل نمونه برداری کنند یا آزمایش hpv pcr همراه با پاپ اسمیر بدم؟ چند ماه پیش آزمایش کوتست دادم نوع ۵۱ نشون داد و پاپ اسمیرم خوب بود . الان در داخل واژن چیزهایی شبیه زگیل میبینم . مگه نوع ۵۱ زگیل میزنه؟ . من واکسن هم زده بودم . دارم میمیرم از استرس . یعنی من نوع های دیگه هم دارم؟

پاسخ مدیر 1399/02/06

جواب: اینقدر نگران نباشید . برای زگیل نیاز به دانستن نوع HPV نداریم بهتر است به توصیه های ذیل عمل کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: - به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/04

سئوال: با سلام ببخشید من در اطراف واژن چه چیزهایی مشاهده میکنم شبیه زگیل خیلی نگرانم به نظر شما چه نوعی هست؟ آیا آزمایش hpv pcrبدم یا از اونها نمونه گیری کنم بدم ازمایش؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/02/04

جواب: ابتدا یک ویزیت پزشک زنان بشوید که از روی ظاهر ببیند به زگیل می خورد و یا تب خال تناسلی و یا... و درصورت صلاحدید ایشان آزمایش درخواست شود.

سوال 1399/01/27

سئوال: سلام خسته نباشید جواب آزمایش hpvمن اومده های ریسک۵۱ و واکسن هم زده بودم یه چیزهایی در اطراف واژنم هست خیلی نگرانم از استرس زیاد آخه مگه واکسن از زگیل نوع ۶ و ۱۱ که عامل زگیل هستند ایمنی ایجاد نمیکنه؟ نوع ۵۱ باعث ایجاد زیگیل میشه ؟ یعنی نوع های دیگه هم گرفتم در آزمایش نشان داده نشده؟ آزمایشم هم مورد تایید fdaنیست. همسرم هم از زگیل نمونه گیری کردند نوع ۶ بوده . ۵۱ چه جوری منتقل شده آخه

پاسخ مدیر 1399/01/27

جواب: نگران نباشید روش های که تاییدیه FDA ندارند امکان مثبت کاذب را دارند. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/26

سئوال: با عرض سلام آیا آزمایش hpvpcrبرای خانم ها زگیل های کم ریسک رو نشون میدهد؟ یا فقط برای hpv های های ریسک هست ؟

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: روش های که FDA approved نیستند هر دو نوع را مشخص می کنند.

سوال 1399/01/26

سئوال: با عرض سلام من دو دوز واکسن گارداسیل رو زدم و همسر هم hpvداشت و قبل از زدن دوز سوم با هم رابطه داشتیم احتمال اینکه من گرفته باشم چه قدر هست؟

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: تا دوز دوم حدود 90 تا 95% مصونیت پیدا کرده اید.

سوال 1399/01/21

سئوال: با سلام جواب آزمایش hpv من اومده hpvhigh Risk مثبت و از نوع ۵۱ و بقیه ژنوتایپ ها منفی آیا جواب این آزمایش درست هست ؟ از کیتINNO-LIPAاستفاده شده. یعنی ممکن هست نوع های دیگه هم دارم ولی در ازمایش نشون داده نشده؟ پاپ اسمیر و کولکوسکوپی هم مشکلی نداشت

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: نگران نباشید وقتی نتیجه پاپ اسمیرتان نرمال می باشد ، یک سال بعد مجدد پاپ اسمیر و HPV را بطور همزمان (کو تست) انجام دهید فقط مطمئن شوید که روش انجام HPV یک روش FDA approved باشد.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام من ازمایشگاه خودتون تست hpv انجام دادم نوشته Method: reverse dot blot این مورد تایید fda هست؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: چه نوع درخواستی داشتید، از نوع کم خطر هم درخواست داشته اید که برایتان انجام شود.

سوال 1399/01/17

سئوال: با سلام میخواستم ببینم نتیجه آزمایش hpvمن مورد تایید fda هست؟

پاسخ مدیر 1399/01/17

جواب: توی روش ببینید نوشته شده با یک روش FDA approved یا خیر.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf