پرسش های رایج در مورد تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است.

این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است.

تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد.

 

عفونت تبخال تناسلی چگونه بوجود می آید؟

ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد.

بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد.

علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند.

 

علائم هرپس ژنیتال کدامند؟

بسیاری ار افراد آلوده به هرپس علامتی ندارند.علائم در صورت بروز ممکن است خفیف (تنها تعدادی زخم) تا شدید (زخم های متعدد) باشند، و معمولا 10-2 روز بعد از ورود ویروس به بدن ایجاد می شوند.

ممکن است فرد احساس کند که به آنفلوآنزا مبتلا شده؛ شاید غدد لنفاوی اش ورم کند، لرز، درد عضلانی ، خستگی و تهوع نیز داشته باشد. ممکن است زخمها پدیدار شوند. زخم ها به صورت تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی ، باسن یا دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند و غالبا به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. احساس سوزش در هنگام ادرار نیز شایع است.

اولین جدال فرد با هرپس ژنیتال ممکن است 4 – 2 هفته طول بکشد .در این مدت ضایعات سر باز کرده و مایعی از انها خارج می شود. ظرف چند روز زخم ها خشک و بدون آنکه اثری بجا بگذراند خوب می شوند.

 

هرپس ژنیتال چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص این بیماری می توان آزمایشاتی را انجام داد. صحیح ترین راه، نمونه گیری از زخم و رشد ویروس در یک مایع مخصوص است. این روش ممکن است یک هفته زمان ببرد .نتیجه مثبت تشخیص را تایید میکند اما منفی شدن آن وجود عفونت را منتفی نمی سازد.

هم چنین میتوان خون فرد را آزمایش کرد. در آزمایش خون میزان آنتی بادی ضد HSV (HSV IgM و HSV IgG ) اندازه گیری می شود. با این تست می توان دریافت آیا عفونت بتازگی کسب شده و یا مربوط به عود بیماری است.

 

هرپس ژنیتال چگونه درمان می شود؟

برای کنترل بیماری می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. این داروها دوره ی بیماری را کوتاهتر کرده و از ناراحتی فرد می کاهند.

چگونه می توان از شر هرپس خلاص شد؟

هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.

 

در هنگام عود هرپس چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عود تبخال، ممکن است فرد در نزدیکی همانجایی که ویروس ابتدا وارد بدنش شده احساس سوزش، خارش، یا مورمور داشته باشد و دچار کمر درد ،درد باسن، ران یا زانو نیز بشود (به اینها علائم "پیش در آمد" گفته می شود). چند ساعت بعد تاولها ظاهر خواهند شد. معمولا از تب و ورم در ناحیه تناسلی خبری نیست. در اکثر موارد تاولها ظرف 3 تا 7 روز خوب می شوند. شدت درد در هنگام عود تبخال کمتر است.

 

آیا درمانی برای جلوگیری از عود تبخال وجود دارد؟

در صورتی که فردی مرتبا دچار تبخال می شود، می تواند روزانه دارو مصرف کند تا علائم او کاهش یابند. در بسیاری موارد این داروها تا مدت طولانی مانع از عود بیماری می شوند و در عین حال شانس انتقال تبخال به افراد دیگر را نیز کم میکنند.

چگونه میتوان از انتقال هرپس به دیگران جلوگیری کرد؟

در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید.

استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. با این وجود کاندوم در محافظت علیه سایر بیماریهای مقاربتی کمک خواهد کرد.

 

تاثیر هرپس ژنیتال بر بارداری چیست؟

در صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است.

در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی).

در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد.

اگر در موقع وضع حمل زنی دچار هرپس ژنیتال باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر در زمان وضع حمل مادری دچار این ضایعات باشد، زایمان از طریق سزارین انجام خواهد شد. سزارین احتمال آلوده شدن نوزاد را کم خواهد کرد.

ندرتا، نوزاد بدون عبور از واژن نیز آلوده میشود. این حالت در صورتی رخ می دهد که کیسه آب چند ساعت قبل از تولد بترکد. اگر خانم باردار در موقع وضع حمل دچار زخم یا علائم " پیش در آمد " نباشد، تولد نوزاد وی از طریق واژن امکان پذیر است.

آیا زن مبتلا به هرپس ژنیتال می تواند بچه اش را شیر دهد؟

مادر مبتلا به هرپس ژنیتال معمولا می تواند بدون آلوده کردن نوزاد، به وی شیر دهد. ویروس از راه شیر به نوزاد منتقل نمی شود. اما نوزاد در صورت تماس با تاول یا زخمهای موجود در سینه مادر می تواند آلوده شود.

درصورتی که مادر در روی نوک سینه خود دچار زخمهای تبخالی است، نباید از آن سینه به بچه شیر دهد، در این صورت تا وقتی که زخم ها خوب نشده ،می تواند شیر خود را بدون تماس با زخم ها دوشیده و به نوزاد بدهد.

 

 

منبع : www.acog.org

مقالات مرتبط با پرسش های رایج در مورد تبخال تناسلی

پرسش و پاسخ

سوال 1403/01/21

سلام من یک چیزی مثل جوش رو واژنم هست فقط یدونست کمی درد داره ولی نمیسوزه ایا تبهال هستش؟

پاسخ مدیر 1403/01/21

باید ویزیت متخصص پوست یا متخصص زنان و زایمان شوید تا از لحاظ ظاهری بررسی شود و در صورت نیاز تست های لازمه تجویز گردد

سوال 1403/01/19

سلام خسته نباشید تبخال تناسلی ممکنه از رابطه اورال من برای همسرم انتقال داده بشه یعنی هیچ ارتباطی به دستگاه تناسلی من نداشته باشه

پاسخ مدیر 1403/01/19

بله تماس مخاط باغث انتقال می شود

سوال 1403/01/18

سلام وقت بخیر،پارتنر من که پسر هستش ،حدود ۱۰ روز پیش ضایعاتی روی آلتش رویت کرد که فقط علاعم خارش داشتند هشت روز پیش با مصرف دارو بهبود پیدا کرد و خوب شد ،جواب آزمایش پی سی آر ایشون هم‌منفی بود سوال من اینه که من خودم هنوز شک دارم که هرپس بوده باشه چطور میتونم مطمعن بشم که چه ویروسی بوده؟آیا آزمایشات خونی مربوط به هرپس رو اگر در زمانی که هیج علاعم دال بر ضایعات پوستی ندارند،بدهند بازهم نتایج آزمایشات مطمئن هسن؟یعنی اگر هیچ‌نشانه ضایعات رویت نشود اما آزمایشات خونی هرپس داده شود ممکن هست که آزمایشات درصورت ابتلا به هرپس مثبت شوند

پاسخ مدیر 1403/01/18

این آزمایش به دو صورت تست PCR و آزمایش خون انجام می‌شود. در تست PCR مایعاتی از سطح تبخال یا زخم‌های شما برداشته می‌شود و برای کشت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در آزمایش خون نیز تکنسین آزمایشگاه مقداری از خون شما را از طریق ورید دست شما دریافت می‌کند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در موارد نادری که این احتمال وجود داشته باشد که دچار عفونت مغز یا نخاع شده باشید ممکن است آزمایش نمونه‌برداری از مایع نخاعی نیز تجویز شود.

سوال 1403/01/18

سلام وقت بخیر،پارتنر من که پسر هستش ،حدود ۱۰ روز پیش ضایعاتی روی آلتش رویت کرد که فقط علاعم خارش داشتند هشت روز پیش با مصرف دارو بهبود پیدا کرد و خوب شد ،جواب آزمایش پی سی آر ایشون هم‌منفی بود سوال من اینه که من خودم هنوز شک دارم که هرپس بوده باشه چطور میتونم مطمعن بشم که چه ویروسی بوده؟آیا آزمایشات خونی مربوط به هرپس رو اگر در زمانی که هیج علاعم دال بر ضایعات پوستی ندارند،بدهند بازهم نتایج آزمایشات مطمئن هسن؟یعنی اگر هیچ‌نشانه ضایعات رویت نشود اما آزمایشات خونی هرپس داده شود ممکن هست که آزمایشات درصورت ابتلا به هرپس مثبت شوند؟

پاسخ مدیر 1403/01/18

آزمایش PCR – این آزمایش با تکثیر دی ان ای از نمونه خون، مایع نخاعی و یا بافت زخم می تواند وجود HSV را تشخیص داده و نوع آن را مشخص نماید. – آزمایش خون –در این آزمایش به منظور تشخیص عفونت هرپس؛ نمونه خون فرد برای بررسی وجود آنتی بادی HSV مورد آزمایش قرار می گیرد.

سوال 1402/12/12

سلام تبخال تناسلی ایدز میاره؟!!!!

پاسخ مدیر 1402/12/12

خیر .ولی سیستم ایمنی که تضعیف شود امکان ابتلا به ویروس و بیماری ها بیشتر است.

سوال 1402/12/09

سلام ببخشید من آزمایش دادم هم hivایدز هم hbs هم hcv جواب همشون منفی بوده یا امکان داره hsv داشته باشم بدا تبخال چون ویروسی در بدنم نیست ایا ازمایش hsvلازمه

پاسخ مدیر 1402/12/09

هر ویروس بررسی خودش را نیاز دارد. لذا در صورتی که می خواهی چک شوید می توانید تست بدهید

سوال 1402/12/06

سلام آیا با داشتن رابطه اورال ویروس ها میتونه باعث التهاب لوزه ها بشه من ع ماه پیش رابطه داشتم و الان لوزه هام متورم شدند و هر کاری میکنم خوب نمیشه حتی اسیکلویر هم خوردم و سه بار هم به متخصص مراجعه کردم ولی نتیجه نگرفتم البته اونها تشخیص تبخال ندادن ولی من خودم شک دارم

پاسخ مدیر 1402/12/06

علاائم بیماری‌های مقاربتی دهان می‌تواند شامل بروز زخم در دهان (که ممکن است بدون درد باشد)، ایجاد ضایعاتی شبیه تبخال و تاول در اطراف دهان، گلو درد و مشکل در بلع یا تورم لوزه‌ها و غدد لنفاوی باشد

سوال 1402/12/01

سلام تبخال تناسلی داشتم اسکولوویر میخورم چیزی نزده دیگه اما خیلی وقته یه برجستگی بسیار ریز مثه تبخال رو پوست التم هست انگار چسبیده به پوستم و هیجوره از بین نمیره

پاسخ مدیر 1402/12/01

تبخال تناسلی (Herpes jenital) یک بیماری عفونی و آمیزشی است که در اثر تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تبخال تناسلی مردان با زخم روی آلت تناسلی شروع می‌شود. این زخم‌ها کوچک ولی دردناک هستند. تقریباً دو سوم کسانی که مبتلا به تبخال می‌شوند علائم بالینی ندارند و این موضوع باعث می‌شود بیماری آن‌ها قابل تشخیص نباشد، درحالی‌که قابل انتقال است. با بروز نشانه‌های زخم روی آلت تناسلی مردانه، ران‌ها، دهان یا قسمت‌های دیگر از بدن باید به تبخال تناسلی مشکوک شوید، همچنین علائم شبه آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، کوفتگی اگر به موازات زخم بروز کند، حتماٌ باید برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.در هر فرد شرایط بسته به سسیستم ایمنی و شدت بیماری متفاوت است . داشتن رابطه‌ی جنسی محافظت نشده نیز یکی از عوامل خطر برای تبخال تناسلی است که حتی بدون بروز علائم و نشانه‌ها هم فرد باید مراجعه به پزشک را در اولویت قرار بدهد.

سوال 1402/11/21

مراحل بهبود تبخال تناسلی حتما تشکیل زخم و پوسته ریزی هست؟یا ممکنه بیماری این علائم رو نداشته باشه

پاسخ مدیر 1402/11/21

اصولا تبخال تناسلی درمان دائمی ندارد

سوال 1402/11/21

سلام خسته نباشید من قسمت مقعد رو شیو کردم و دوباربعدش با پارتنرم رابطه ی مقعدی داشتم بعد چند روز یه زائده هایی شبیه تبخال تناسلی داشتم دکتر رفتم گفت ممکنه فولیکولیت باشه یا تبخال الان سوالم اینه ایا ممکنه تبخال به طور کلی با سیستم ایمنی قوی از بدن پاک بشه؟یعنی امکان داره اگ سیستم ایمنی بدنم خوب باشه و بالا باشه این بیماری از بدنم دفع بشه؟

پاسخ مدیر 1402/11/21

ابتدا باید توسط متخصص پوست یا زنان بررسی شود در صورت لزوم آزمایش داده شود تا متوجه شویم زگیل تناسلی است یا تب خال تناسلی که هرکدام درمان خاص خود را دارد . زگیل تناسلی با تقویت سیستم ایمین امکان پاک شدن دارد ولی تب خال تناسلی بهتر می شود و دوره های عود بیماری طولانی تر می شود ولی درمان قطعی آن احتمال پایینی دارد

سوال 1402/11/18

سلام خسته نباشيد،آيا سطح روي زيگيل سياه و دورش سفيد ميشه؟

پاسخ مدیر 1402/11/18

باید بررسی ظاهری توسط متخصص پوست صورت بگیرد تا نظر داد

سوال 1402/11/14

سلام اگر فقط ازراه تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند پس شریک جنسی اگر تبخال نداشته باشد مفهوم آن خیانت است‌؟

پاسخ مدیر 1402/11/14

سوالتان را دقیق متوجه نشدم ولی با احتمال بسیار زیادی از طریق روابط جنسی منتقل می شود ولی از طرق دیگر نیز امکان انتقال صفر نیست و محتمل است. توجه داشته باشید که نداشتن زگیل هم دلیل بر عدم ابتلا به وبروس نیست باید تست HPV PCR داده شود تا بررسی دقیق تری صورت بگیرد .

سوال 1402/11/11

سلام وقت بخیر اگر مردی مبتلا به تبخال تناسلی باشد امکان دارد اسپرم هم آلوده باشدو جنین تشکیل شده دارای ویروس باشد؟ در زمانهای رابطه هیچ زخمی نداشتن

پاسخ مدیر 1402/11/11

تبخال تناسلی (Herpes jenital) یک بیماری عفونی و آمیزشی است که در اثر تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تبخال تناسلی مردان با زخم روی آلت تناسلی شروع می‌شود. این زخم‌ها کوچک ولی دردناک هستند. تقریباً دو سوم کسانی که مبتلا به تبخال می‌شوند علائم بالینی ندارند و این موضوع باعث می‌شود بیماری آن‌ها قابل تشخیص نباشد، درحالی‌که قابل انتقال است. با بروز نشانه‌های زخم روی آلت تناسلی مردانه، ران‌ها، دهان یا قسمت‌های دیگر از بدن باید به تبخال تناسلی مشکوک شوید، همچنین علائم شبه آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، کوفتگی اگر به موازات زخم بروز کند، حتماٌ باید برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.در هر فرد شرایط بسته به سسیستم ایمنی و شدت بیماری متفاوت است . داشتن رابطه‌ی جنسی محافظت نشده نیز یکی از عوامل خطر برای تبخال تناسلی است که حتی بدون بروز علائم و نشانه‌ها هم فرد باید مراجعه به پزشک را در اولویت قرار بدهد. ر اساس مطالعه انجام شده توسط دانشمندان مرکز عفونت و ایمنی در دانشکده بهداشت عمومی میلان، زنانی که در ابتدای بارداری به طور فعال به تبخال تناسلی آلوده می شوند دو برابر احتمال اینکه کودکانی با اختلال طیف اتیسم به دنیا آورند دارند.ولی آقایون مطالعات زیادی روی ان انجام نشده

سوال 1402/11/03

سلام وقت بخیر من پارسال به تبخال تناسلی مبتلا شدم و بعد اون یک بار عود کرد چند روز پیش رفتم استخر آبی مشهد با اینکه رابطه جنسی نداشتم ولی باز زائده هایی شبیه به تبخال تناسلی دارم آیا علتش میتونه رفتن به اون مکان باشه!؟

پاسخ مدیر 1402/11/03

باید توسط متخصص زنان یا پوست از لحاظ ظاهری مورد بررسی قرار گیرد و تست های تشخیصی لازم تجویز گززد تا تشخیص قطعی شود و درمان لازمه آغاز شود .تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد امکان عود مجدد هست. تبخال اغلب از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود بر این اساس، احتمال ابتلا به تبخال در جکوزی یا استخر – بدون تماس فیزیکی با فرد مبتلا – کم است.به این دلیل که ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی مانند کلر معمولاً تبخال را از بین می‌برندبا این حال، این امکان وجود دارد که در صورت تماس فیزیکی با فرد مبتلا به تبخال، بتوانید ویروس را در استخر بگیرید

سوال 1402/10/19

سلام من افت دهان داشتم با شوهرم رابطه داشتم و در رابطه حواسم نبود و از بزاق دهانم استفاده کردم. فرداش رفتم حمام شیو کردم و اشتباها از ژیلتی استفاده کردم ک جدید نبود و چنبار استفاده شده بود. فرداش سوزش و کمی درد داشتم وقتی داخل اینه دیدم دقیقا یچیزی‌مثل افت دهانم داخل واژنم زده بود و چنتا برامدگی ک مثل جوش بود و قرمز بود من یکم دستکاریشون کردم یکیش زخم شده و میسوزه و همون روزم پریود شدم تا الان سوزش ادرار شدید داشتم رفتم دکتر سیپروفلوکساسین دادن یکم بهتر شده ولی اون برامدگی ها خیلییی ذهنمو درگیر کردن در حالت عادی درد ندارن ولی وقتی اب بهشون بخوره خیلیی مسوزن . دکتر زنان هم میرم چند روز دیگ لطفا راهنمایی کنید اگر چیزی‌میدونید واقعا دارم اذیت میشم از لحاظ روانی. سابقه تبخال نه من داشتم‌نه همسرم.

پاسخ مدیر 1402/10/19

باید آزمایش پنل بیماری های مقاربتی بدهید تا بتوان اظهار نظر دقیقی داشت

سوال 1402/10/17

سلام من دوهفته پیش تبخال روی قسمت ران پاام زده بود دارو استفاده کردم و خوب شدم الان از همون جای قبلی خون اومد و پوستم انکار نازک شده و میسوزه من نزدیک ٢ ساله تبخال تناسلی دارم ولی تا حالا اینجوری نشده بودم باید چیکار کنم الان؟

پاسخ مدیر 1402/10/17

تبخال تناسلی (Herpes jenital) یک بیماری عفونی و آمیزشی است که در اثر تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تبخال تناسلی مردان با زخم روی آلت تناسلی شروع می‌شود. این زخم‌ها کوچک ولی دردناک هستند. تقریباً دو سوم کسانی که مبتلا به تبخال می‌شوند علائم بالینی ندارند و این موضوع باعث می‌شود بیماری آن‌ها قابل تشخیص نباشد، درحالی‌که قابل انتقال است. با بروز نشانه‌های زخم روی آلت تناسلی مردانه، ران‌ها، دهان یا قسمت‌های دیگر از بدن باید به تبخال تناسلی مشکوک شوید، همچنین علائم شبه آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، کوفتگی اگر به موازات زخم بروز کند، حتماٌ باید برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.در هر فرد شرایط بسته به سسیستم ایمنی و شدت بیماری متفاوت است . داشتن رابطه‌ی جنسی محافظت نشده نیز یکی از عوامل خطر برای تبخال تناسلی است که حتی بدون بروز علائم و نشانه‌ها هم فرد باید مراجعه به پزشک را در اولویت قرار بدهد.

سوال 1402/10/09

سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه آقا هستم تبخال تناسلی دارم. لباس زیر و تیشرت یا لباسم اگه آلوده بشه امکان داره ک پخش بشه بیماریم؟این ک آیا باعث مرگ هم میشه؟

پاسخ مدیر 1402/10/09

تبخال تناسلی از طریق مایعات جنسی و تماس پوست منتقل می‌شود، به عبارتی هنگام تماس با پوست شریک جنسی ویروس فعال به بدن منتقل می‌شود و بیماری را ایجاد می‌کند. در رابطه‌ی جنسی دهانی نیز پوست مرطوب داخل دهان مکان مناسبی برای رشد و تکثیر ویروس است. اما انتقال بیماری تبخال تناسلی ربطی به فعال بودن ویروس در بدن ندارد و حتی هنگامی که ویروس در بدن غیر فعال است می‌تواند از طریق تماس با غشا مخاطی انتقال یابد. همچنین تا زمانی‌که زخم‌ها به طور کامل بهبود نیافته‌اند، در صورت تماس با پوست می‌توانیم انتظار انتقال بیماری را داشته باشیم.با توجه به انتقال ویروس هرپس از طریق مایعات جنسی و سطح مخاط و پوست، از طریق تماس با سطوح، دست دادن، استخر رفتن یا استفاده از رختخواب مشترک، هیچ فردی به تبخال تناسلی مبتلا نمی‌‌شود. پس لازم نیست نگران این موارد باشید. با توجه به انتقال ویروس هرپس از طریق مایعات جنسی و سطح مخاط و پوست، از طریق تماس با وسایل فرد آلوده، یا تماس با سطوح، دست دادن، بوسیدن، استخر رفتن یا استفاده از رختخواب مشترک، هیچ فردی به تبخال تناسلی مبتلا نمی‌‌شود. پس لازم نیست نگران این موارد باشید.بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی استفاده از وسایل محافظت کننده مانند کاندوم لاتکس است. همچنین استفاده از محافظ دندان در روابط جنسی دهانی نیز ضروری است. در کنار آن لازم است هر زمان به بروز بیماری مقاربتی در خود مشکوک شدید بلافاصله به متخصص بیماری های مقاربتی مراجعه کنید. البته یکی دیگر از مسائلی که برای پیشگیری از تبخال تناسلی حتماً باید به آن توجه داشت، پرهیز از برقراری رابطه‌ی جنسی با افراد متعدد است. قطعاٌ با داشتن شرکای جنسی متعدد بهداشت جنسی به خطر می‌افتد و افراد در معرض بیماری‌ها و مشکلات بیشتری قرار می‌گیرند

سوال 1402/10/04

سلام من تازه این ویروس گرفتم بعد چند ماه رابطه با پارتنرم تازه این ویروس اومده تو بدنم پارتنرم الآن درگیرشه... احتمال داره سیستم ایمنی بدنم قوی کنم کامل خوب بشم؟یه سوال دیگه اینکه برای همیشه رابطه تمام کنم بهتره برای درمان؟

پاسخ مدیر 1402/10/04

توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است. البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد. بنابراین ممکن است سیستم ایمنی تان خوب بوده و ویروس را دفع کرده باشد. توصیه می کنم حتماً واکسن بزنید که جلوی زگیل های پوستی هم تا حدود زیادی گرفته می شود.

سوال 1402/10/03

سلام ، اولین تجربه تبخال تناسلی رو دارم همراه با سوزش زیاد خانم هستم و نزدیک دوران قاعدگیم هست چجوری باید از تبخال مراقبت کنم تو این دوران؟

پاسخ مدیر 1402/10/03

تبخال تناسلی و پریودی گاه با علائم خفیف همراه است و گاهی هم فرد علائم شدیدی را تجربه می‌کند که نیاز به رسیدگی و درمان فوری دارد. تبخال تناسلی می‌تواند علاوه بر اختلالات هورمونی، به دلیل التهابات ناحیه تناسلی، کیست‌های تخمدان، فشارهای عصبی، ترشحات غیر طبیعی واژن و مشکلات عصبی یا استرس به وجود آمده باشد که اغلب با نشانه‌هایی همچون درد، خارش، تورم، قرمزی و تغییراتی در پریود همراه است که برای درمان آن اولین گام کاهش تنش و ایجاد آرامش است. در چنین شرایطی باید استراحت کافی داشته باشید و تمرینات تنفسی، یوگا و مواردی از این قبیل را برای کاهش تنش عضلانی انجام دهید. اگر پزشک تشخیص دهد که تبخال تناسلی به دلیل مشکلات هورمونی به وجود آمده است. داروهای مخصوصی همچون کنتراسپتیوها را تجویر می‌کند. چنانچه تبخال با درد همراه باشد، متخصص مورد نظر داروهایی همچون ایبوپروفن را برای تسکین درد پیشنهاد می‌کند و اگر به همراه تبخال، علائمی از عفونت را شاهد باشیم، داروهای ضد باکتریایی می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد. در شرایط حادتر ممکن است پزشک از روش تزریقات یا جراحی برای از بین بردن تبخال‌های تناسلی استفاده کند و معمولاً این گزینه آخرین راه است.ولی اکثرا درمان کلی صد در صد ندارد.

سوال 1402/09/30

سلام ویروس تبخال تناسلی روی عقب افتادن پریودی تاثیری داره؟

پاسخ مدیر 1402/09/30

خیر تاثیری ندارد

سوال 1402/09/30

ببخشید من هر بار ک رابطه جنسی دارم پارتنرم تبخال روی پوست اطراف آلتش ظاهر میشه ولی من هیچ علایمی ندارم چه راه حلی پیشنهاد میدید

پاسخ مدیر 1402/09/30

شما هم صد در صد مبتلا شده اید در روابط جنسی امکان انتقال ویروس HPV صد در صد است . توصیه می شود واکسن بزنیدبطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد

سوال 1402/09/21

باسلام آیا نوشیدن قهوه یا مصرف دخانیات مثل قلیان باعث عود تبخال تناسلی میشه؟

پاسخ مدیر 1402/09/21

به دلیل اینکه می توانند سیستم ایمنی را تضعیف کنند لذا می توانند بر عود تبخال تناسلی هم موثر باشند

سوال 1402/09/20

سلام ، من و همسرم هر دو تبخال تناسلی داریم ، نه ماهه باردار بودم که همسرم تبخال فعال داشت، روش و با دستمال و چسب پوشوندم و اورال سکس داشتیم، چند روز بعد جنین من ایست قلبی کرد و بدون هیچ دلیلی فوت کرد ، آیا امکان داره دچار تبخال شده باشه و ایست قلبی کرده باشه ؟

پاسخ مدیر 1402/09/20

گزارش اینچنینی نبوده و یعید است و باید بررسی شود. تبخال نوزادی معمولاً حین زایمان طبیعی و عبور جنین از کانال زایمان و قرار گرفتن جنین در معرض ویروس در دستگاه تناسلی مادر ایجاد می شود. احتمال آلودگی جنین در رحم و عفونت نوزاد بعد از زایمان طبیعی نادر است، اما ممکن است رخ دهد. میزان ابتلای واقعی تبخال نوزادی هنوز ناشناخته است، زیرا عفونت تبخال نوزادی بیماری قابل گزارشی نیست، اما تخمین ها حاکی از آن است که سالانه تقریباً 1200 تا 1500 مورد در ایالات متحده اتفاق می افتد. تقریباً یک سوم تا نیمی از موارد تبخال نوزادی توسط ویروس HSV-1 ایجاد می شود. عفونت HSV نوزادی می تواند در 25٪ موارد، منجر به ایجاد بیماری منتشر، در 30% موارد، منجر به بیماری سیستم عصبی مرکزی و در 45% موارد، باعث ایجاد بیماری های محدود به پوست، چشم یا دهان در نوزاد گردد. تقریباً 20% از بازماندگان تبخال نوزادی، عوارض عصبی طولانی مدت دارند.

سوال 1402/08/11

سلام و وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم بعد از ابتلا به تبخال تناسلی بهترین زمان تزریق واکسن چه زمانیه؟

پاسخ مدیر 1402/08/11

واکسن ندارد. در صورتی که فردی مرتبا دچار تبخال می شود، می تواند روزانه دارو مصرف کند تا علائم او کاهش یابند. در بسیاری موارد این داروها تا مدت طولانی مانع از عود بیماری می شوند و در عین حال شانس انتقال تبخال به افراد دیگر را نیز کم میکنند.

سوال 1402/08/04

سلام من ۲/۳ ماهی هست تبخال تناسلی زدم مثل هیچ درمانی نداره چقدر برای سلامتی میتونه خطرناک باشه؟و اینکه میشه ویروسو در بدن غیر فعال کرد که دیگه هیچ علائمی نیاد ازش

پاسخ مدیر 1402/08/04

پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1402/07/30

سلام وقت بخیر من هرپس تناسلی دارم ازمایشی وجود داره که بفهمم ویروسو از همسرم گرفتم ؟

پاسخ مدیر 1402/07/30

نمی توان صد در صد تعیین کرد که از همسرتون گرفتین ولی این ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد.

سوال 1402/07/15

سلام، ایا در تبخال تناسلی واژن ورم می کند؟!!

پاسخ مدیر 1402/07/15

عفونت می تواند تورم را موجب شود ولی خانم‌ها در طول زندگی خود ممکن است گاهی تورم واژن را تجربه کنند. این مسئله خیلی مواقع موضوع نگران‌کننده‌ای نیست و به دلیل دوران قاعدگی، بارداری و یا آمیزش جنسی اتفاق می‌افتد.اما برخی اوقات نیز تورم واژن نتیجه‌ی یک بیماری یا اختلال در بدن است. به همین دلیل مهم است که بفهمیم چه چیزی باعث تورم شده است و برای درمان آن چه کاری می توان انجام داد.گر به همراه تورم واژن، تب ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر داشتید یا شروع به تجربه دردهای شدید یا خونریزی شدید کردید، به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

سوال 1402/07/04

ایا تبخال مقعدی باعث میشه الت دختران تبخال لگیره یعنی به اون جاهم سرایت کنه

پاسخ مدیر 1402/07/04

هرجا مخاط آلوده شود و یا ترشحات منتقل شود امکان ابتلا می باشد

سوال 1402/06/24

سلام، تست hsvpcr از خون گرفته بشه معتبره؟چه آزمایشی برای تشخصی نوع hsv وجود داره؟

پاسخ مدیر 1402/06/24

برای تشخیص این بیماری می توان آزمایشاتی را انجام داد. صحیح ترین راه، نمونه گیری از زخم و رشد ویروس در یک مایع مخصوص است. این روش ممکن است یک هفته زمان ببرد .نتیجه مثبت تشخیص را تایید میکند اما منفی شدن آن وجود عفونت را منتفی نمی سازد. هم چنین میتوان خون فرد را آزمایش کرد. در آزمایش خون میزان آنتی بادی ضد HSV (HSV IgM و HSV IgG ) اندازه گیری می شود. با این تست می توان دریافت آیا عفونت بتازگی کسب شده و یا مربوط به عود بیماری است.

سوال 1402/06/22

سلام دکتر من رابطه جنسی داشتم و با ژیلت و لیفت شخص دیگه استفاده هم کردم قبلش منتهی الان زخم هایی که داخلش مایع سفید داره دهنه واژنم هست و خارش سوزش دارم آیا تبخال تناسلیه؟؟؟÷زوز هست مبتلا شدم برا تسکینش چکنم

پاسخ مدیر 1402/06/22

باید توسط متخصص زنان یا پوست از لحاظ ظاهری مورد بررسی قرار گیرد و تست های تشخیصی لازم تجویز گززد تا تشخیص قطعی شود و درمان لازمه آغاز شود .

سوال 1402/06/21

سلام وقت بخیر من همسرم مبتلا به تبخال لب هست مواقعی که هیچ علائمی از تبخال ندارن و اون زائده برطرف شده امکانش هست که با رابطه ی دهانی من مبتلا به تبخال تناسلی بشم؟

پاسخ مدیر 1402/06/21

یکی از بیماری‌های ویروسی رایج دنیا که افراد زیادی را درگیر می‌کند، تبخال است. این بیماری به‌ صورت التهاب و مجموعه‌ای از تاول‌های ریز و جوش مانند نمایان می‌شود. در واقع ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تبخال است. تبخال‌ها تاول‌های کوچک و تا حدودی دردناکی هستند که معمولاً در دهان یا اطراف لب مشاهده می‌شوند و توسط ویروس هرپس سیمپلکس-1 (HSV-1) ایجاد می‌شوند؛ اما تبخال‌ها فقط روی لب‌ها ظاهر نمی‌شوند. گاهی ممکن است در داخل دهان، روی صورت و یا حتی داخل یا روی بینی بروز پیدا کنند. این نواحی شایع‌ ترین نقاط هستند؛ اما تبخال‌ ها می‌توانند در هر جای دیگری از بدن ایجاد شوند از جمله در ناحیه‌ی تناسلی. تبخال تناسلی معمولاً در اثر ویروس هرپس سیمپلکس- 1 به وجود نمی‌آید، بلکه به وسیله نوع دیگری از ویروس هرپس سیمپلکس به نام هرپس سیمپلکس-2 (HSV-2) ایجاد می‌شود و با برقراری رابطه‌ی جنسی گسترس پیدا می‌کند؛ اما حتی با اینکه ویروس هرپس سیمپلکس- 1 معمولاً باعث ایجاد تبخال‌ها در دهان شده و ویروس هرپس سیمپلکس-2 موجب بروز تبخال‌های ناحیه تناسلی می‌شود، این ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد تبخال در هر دو ناحیه شوند. لذا امکان ایجاد تبخال در رابطه دهانی در ناحیه تناسلی می باشد

سوال 1402/06/05

سلام. می خواستم بدونم آیا فیشر در مقعد می تونه باعث فعال شدن ویروس نهفته هرپس بشه و یا برعکس، هرپس مقعدی می تونه باعث ایجاد فیشر بشه؟ چون هم زمان اتفاق افتادن.

پاسخ مدیر 1402/06/05

یماری شقاق مقعدی یک شکاف یا ترک باریک در پوست دیواره ی مقعد و مخاط اطراف آن است که در نیمه ی تحتانی مقعد رخ می دهد. از آنجایی که در این قسمت تمرکز گیرنده های عصبی بسیار بالاست در صورت بروز هر نوع از هم گسیختگی بافتی و آسیب می تواند درد بسیار زیادی به وجود بیاید که گاهی خارج از تحمل فرد است. این عارضه در بیشتر مواقع با درد و خونریزی همراه است و به همین علت بیماران آن را با بیماری بواسیر اشتباه می گیرند در حالی که علائم و علت ایجاد این بیماری با بیماری بواسیر کاملا متفاوت است. از آنجا که بیماری شقاق مقعدی بسیار رایج است، بعضی از افراد هر چند وقت یک بار به آن دچار می شوند. این زخم گاهی به خودی از بین می رود ولی اگر فردی دچار یبوست مزمن باشد شکاف شقاق در داخل کانال رکتوم ایجاد می شود و بسیار دردناک است.ویروس تبخال تناسلی یک ویروس قابل‌انتقال از نوع مقاربتی (STI) است که افراد مبتلا به آن تاول‌های دردناکی روی اندام تناسلی خود دارند. گاهی اوقات تاول روی مقعد یا داخل آن نیز ایجاد می‌شود. این عفونت‌ها ممکن است سریع از بین بروند و طی ماه‌ها و سال‌ها بعد مجدداً بازگردند. ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث تبخال تناسلی می‌شود بنابراین هرکدام به دلیل جداگانه اتفاق می افتد ولی می تواند تشدید کننده درد یا عوارض تا حدی باشند

سوال 1402/05/16

تبخال تناسلی با زگیل تناسلی فرق داره عزیزان

پاسخ مدیر 1402/05/16

توجه داشتخ باشی خال توسط ویروس متفاوت ایجاد می شود که ویروس هرپس سیمپلکس می باشد و عوارض و ماندگاری ویروس و حتی ظاهر ان با ویروس HPV که پاپیلوما ویروس است فرق دارد

سوال 1402/04/26

سلام وقت بخیر من چندساله پیش به ویروس تبخال تناسلی مبتلا شدم از ناحیه واژن ک تا به الان هنوز تکرار نشده ولی نوع دیگش که مربوط به دهان هست رو سه ماه پیش گرفتم ، با مصرف دارو علائم رفت ولی دیواره های داخلی دهانم و لثه هام ملتهب شده و روی گلوم و قسمت لوزه هام تاول های سفید زد که با مصرف دارو تاول ها خشک شد ولی رد تاول ها مونده و ورمش هنوز مونده انگار، من چیکار باید بکنم ؟

پاسخ مدیر 1402/04/26

باید حتما توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوید و سیستم ایمنی تان را تقویت کنید توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکس را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1402/04/22

من حدود ۸ سال میشه تبخال دارم خیلی کم در لبم روخ میده ولی اکثرا در آلت مشاهده میشه بنظرتون خطرناک که نیست

پاسخ مدیر 1402/04/22

تبخال تناسلی (Herpes jenital) یک بیماری عفونی و آمیزشی است که در اثر تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تبخال تناسلی مردان با زخم روی آلت تناسلی شروع می‌شود. این زخم‌ها کوچک ولی دردناک هستند. تقریباً دو سوم کسانی که مبتلا به تبخال می‌شوند علائم بالینی ندارند و این موضوع باعث می‌شود بیماری آن‌ها قابل تشخیص نباشد، درحالی‌که قابل انتقال است. با بروز نشانه‌های زخم روی آلت تناسلی مردانه، ران‌ها، دهان یا قسمت‌های دیگر از بدن باید به تبخال تناسلی مشکوک شوید، همچنین علائم شبه آنفولانزا مانند سردرد، خستگی، کوفتگی اگر به موازات زخم بروز کند، حتماٌ باید برای بررسی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کنید.در هر فرد شرایط بسته به سسیستم ایمنی و شدت بیماری متفاوت است . داشتن رابطه‌ی جنسی محافظت نشده نیز یکی از عوامل خطر برای تبخال تناسلی است که حتی بدون بروز علائم و نشانه‌ها هم فرد باید مراجعه به پزشک را در اولویت قرار بدهد.

سوال 1402/04/14

سلام من سه روزی هست تبخال تناسلی واژن زدم از پماد استفاده میکنم .رحمم بدجور درد میکنه ممکنه از تبخال باشه و اینکه اگه از اون باشه چرا درد میکنه ممکنه به داخل رحمم سرایت کرده باشه ؟

پاسخ مدیر 1402/04/14

بله دردناک است . پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1402/03/09

سلام من چند روز پیش تبخال زدم قبل رفتن پیش دکتر شیو کردم زخم ها خیلی زیاد شدن ایا دلیلش شیو کردنه؟؟؟ بهم قرص و پماد داد دردم خیلی زیاده ایا از روش های خانگی استفاده کنم تاثیر داره؟ ضرر نداره؟؟

پاسخ مدیر 1402/03/09

در صورت عود تبخال، ممکن است فرد در نزدیکی همانجایی که ویروس ابتدا وارد بدنش شده احساس سوزش، خارش، یا مورمور داشته باشد و دچار کمر درد ،درد باسن، ران یا زانو نیز بشود (به اینها علائم "پیش در آمد" گفته می شود). چند ساعت بعد تاولها ظاهر خواهند شد. معمولا از تب و ورم در ناحیه تناسلی خبری نیست. در اکثر موارد تاولها ظرف 3 تا 7 روز خوب می شوند. شدت درد در هنگام عود تبخال کمتر است.

سوال 1402/02/05

سلام من ۱۵ روز پیش به تبخال مبتلا شدم الان کاملا رفع شده اما سوزش میگیرم یکباره ، باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1402/02/05

تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد امکان عود مجدد هست

سوال 1402/02/05

سلام من ۱۵ روز پیش به تبخال مبتلا شدم الان کاملا رفع شده اما سوزش میگیرم یکباره ، باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1402/02/05

تبخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1402/01/30

ایا تبخال نوع ۱ که دهانی است وقتی به قسمتهای تناسلی سرایت میکنه تبدیل به نوع ۲ میشه و اینکه همونجا دوباره تکسیر میشه یا اینکه اکر دهانی باشه در دستکاه تناسلی تکرار ظهور داره ؟و اینکه اگر لبم تبخال داشته باشه از اب دهان برای روان کردن سکس استفاده بشه باعث انتقال به دستگاه تناسلی و شریک جنسیت میشه ؟

پاسخ مدیر 1402/01/30

بله امکانش هست . مخاط که تماس داشته باشد منقل می شود .

سوال 1402/01/25

سلام وقت به خیر ،من و همسرم مبتلا هستیم الان نزدیک ۴ سال میگذره تستم مثبت شده و هنوز یک ماه دو ماه درمیون عود میکنه و تبخال تناسای میزنم،دکترمم هم اعتقادی به دارو ندارن، تا کی اینجوری هر ماه عود دارم؟ ممکنه خطر ناک باشه، قرص پیش فرضی شما نمیتونین معرفی کنید ممنون

پاسخ مدیر 1402/01/25

له بخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد. تجویز دارو با پزشک است .

سوال 1402/01/14

سلام ببخشيد من به تبخال تناسلي مبتلاشدم ميگنانتقالش از راه جنسي هست يعني همسرم رابطه داشته كه به منم منتقل شده؟؟ از فكر دارم داغون ميشم

پاسخ مدیر 1402/01/14

راه اصلی انتقل روابط جنسی است ولی از راه های دیگه هم احتمال دارد منتقل شود

سوال 1402/01/08

سلام خسته نباشید برای تشخیص تبخال تناسلی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پاسخ مدیر 1402/01/08

متخصص پوست یا زنان و زایمان

سوال 1401/12/21

تب خال زگیل تناسلی باز شده وه یک چیز سفید بیرون می آید

پاسخ مدیر 1401/12/21

به متخصص پوست نشان دهید

سوال 1401/12/16

من پنج ماه پیش ویروس تبخال تناسلی گرفتم الان بعد پنج ماه دو هفتس عود کرده و خارش و سوزش شدید دارم هفته پیش دکتر رفتم و چک شدم و بهم گفتن تبخالی هنوز شکل نگرفته و احتمالا علائم اولیشه بهم قرص اسیکلوویر با یه پماد دادن اما هیچکدوم از علائمم کم نشده و بدتر شده مجددا دکتر رفتم و گفت طبیعیه و فقط یک قرص فلوکونازول ۱۵۰ بهم دادن که هر سه روز یک عدد باید بخورم و مترونیدازول۵۰۰ بهم دادن که هر۱۲ ساعت باید استفاده کنم اما الان دو روز گذشته و هنوز احساس خارش و سوزش دارم طبیعیه که انقدر طول کشیده؟

پاسخ مدیر 1401/12/16

بله بخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1401/12/01

سلام میخواستم بپرسم اگه من که تبخال تناسلی دارم و یه فرد سالم از یک توالت استفاده کنیم اون فرد سالم هم مبتلا میشه؟

پاسخ مدیر 1401/12/01

احتمالش بسیااار کم است .تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد.

سوال 1401/10/10

سلام میخواستم بدونم اگر کسی داخل لبش یه آفت کوچیک زده باشه برای رابطه اورال خطرناک هستش؟

پاسخ مدیر 1401/10/10

سابقا علت آفت دهانی را نوعی ویروس می دانستند. اما با نمونه برداری از این زخم ها و دیدن نوع ال فرم استرپتوکوک، احتمال میکروبی بودن، آن بالا گرفت ولی مشاهده گردید که این میکروب ها در مخاط سالم و دیگر زخم های دهان نیز دیده می شوند.بهتر است رابطه نباشد .

سوال 1401/08/19

من خیلی جوش ب بدنم‌میزنه رفتم دکتر گفتن از تخمدانام هست ک جوش میزنم جوشهای عفونتی بزرگ زیر پوستی ولی یک جوش رو واژنم زده خیلی ریز جاشو کندم سفته و دست میزنم درد میاد وقتی کندم اینجوری شد میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانممم

پاسخ مدیر 1401/08/19

توصیه می شود ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید و تست های هورمونی روز سوم قاعدگی را انجام دهید .

سوال 1401/08/19

با سلام. من به هرپس تناسلی مبتلا شده بودم که با مصرف قرص و کرم اسیکلوییر تحت نظر پزشک کاملاً بهبود پیدا کردم و جای زخم‌ها و تاول‌ها کاملاً از بین رفت. با توجه به اینکه این ویروس همچنان در بدن وجود دارد و در نزدیکی سلول‌های عصبی نخاع قرار دارد، یعنی زمانی که من زخم نداشته باشم هم در صورت سکس بدون کاندوم می‌توان ناقل باشم؟

پاسخ مدیر 1401/08/19

اولین و آخرین راه انتقال ویروس هرپس برقراری ارتباط جنسی است. چگونه میتوان از انتقال هرپس به دیگران جلوگیری کرد؟ در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید. استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. با این وجود کاندوم در محافظت علیه سایر بیماریهای مقاربتی کمک خواهد کرد.

سوال 1401/07/12

سلام وقتتون بخیر،من ۲سال پیش به این ویروس مبتلا شدم ،الان در حالت عود نیست ایا میتونم خون اهدا کنم؟

پاسخ مدیر 1401/07/12

بله می توانید اهدای خون داشته باشید و مشکلی برای اهدای خون ندارید.

سوال 1401/04/12

سلام وقتتون بخیر .من ۲ هفته به ویروز اچ پی وی مبتلا شدم و تبخال های بسیار زیاد و عفونت شدید گرفتم .تا اینکه بعد از دو هفته الان ۳ روز هست ک تبخالا کامل رفته و عفونتی ندارم فقط یکم خارش داشتم ک اون هم برطرف شد ولی هنوز در حال نصرف داروهایم هستم. خواستم بپرسم اگر رابطه جنسی داشته باشم مشکلی برای همسرم بوجود نمیاد ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

پاسخ مدیر 1401/04/12

در ارتباط جنسی امکان انتقال صد در صد است و توصیه می شودحتما همسرتان و خودتان واکسن بزنید با پوشش رابطه داشته باشید . به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است

سوال 1401/04/04

سلام من ۲۰ سال سن دارم و ارتباط جنسی داشتم و به مدت دو هفته روی لب پایینم دونه ای مثل جوش خیلی کوچک اما برجسته و قرمز میومد و میرفت و اخر سر بزرگتر و سفید پدیدار شد همونجا و برجسته نیست نه خارش دارم ن درد ن سوزش و انگار یدونه دیگه بسیار ریزتر با فاصله از همون داره در میاد ولی باز هی میاد و میره و نوک زبونم ی حسی دارم و حس میکنم چند تا دونه سفید روی زبونم هم هست میخواستم بدونم مربوط به بیماری های مقاربتی هست یا نه؟دکتر برم یا نه اگر بله چه دکتری؟

پاسخ مدیر 1401/04/04

نیاز هست متخصص زنان و زایمان یا به متخصص پوست مراجعه کنید تا براساس ظاهر و آزمایشات لازمه تشخیص دقیقی صورت بگیرد .

سوال 1401/03/25

سلام من بددن اینکه هیچ رابطه جنسی برقرار کنم مبتلا به تبخال تناسلی شدم.میخواستم بپرسم این هم تا آخر عمر میمونه ویروسش تو بدنم؟

پاسخ مدیر 1401/03/25

یشترین راه انتقال از طریق تماس جنسی می باشد .لذا اول از همه توصیه می شود ویزیت متخصص پوست شده تا تشخیص تبخال قطعیت پیدا کد یا رد شود . ویزیت علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان شامل وزیکول، زخم، ضایعات، تاول، زخم دردناک، خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی، مقعد یا قسمت فوقانی ران است. تقریباً دو سوم افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی یا علائمی ندارند یا آنقدر خفیف است که با سایر بیماری های پوستی اشتباه گرفته می شود. در مواردی که علائم وجود ندارد،گرچه علت ظهور تبخال ناشناخته است، اما ظهور آن اغلب با دوره های ضعف سیستم ایمنی بدن، زخم های پوستی، قاعدگی، تب، آسیب عصبی، آسیب بافتی ناشی از جراحی یا قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامساعد همراه است. ظهور یا عود تبخال تناسلی هنگامی رخ می دهد که ویروس HSV-1 یا HSV-2 از مرحله خفته خود دوباره فعال شود. تبخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1401/03/22

سلام من ۱۵ سالمه پسر هستم و تاحالا هیچ رابطه ای نداشتم من هروقت با ژیلت موهای التم رو میزنم قرمز میشه و بعد ی مدت میره ولی این دفعه زدم و بعد چند روز یک تبخال بزرگ و دوتا کوچیک دیدم این دوتا کوجیک رفتن بزرگه هم خشک شد و داره میره من هیچ علائمی نداشتم امکان داره تبخال تناسلی داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1401/03/22

بیشترین راه انتقال از طریق تماس جنسی می باشد .لذا اول از همه توصیه می شود ویزیت متخصص پوست شده تا تشخیص تبخال قطعیت پیدا کد یا رد شود . ویزیت علائم تبخال تناسلی در مردان و زنان شامل وزیکول، زخم، ضایعات، تاول، زخم دردناک، خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی، مقعد یا قسمت فوقانی ران است. تقریباً دو سوم افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی یا علائمی ندارند یا آنقدر خفیف است که با سایر بیماری های پوستی اشتباه گرفته می شود. در مواردی که علائم وجود ندارد،گرچه علت ظهور تبخال ناشناخته است، اما ظهور آن اغلب با دوره های ضعف سیستم ایمنی بدن، زخم های پوستی، قاعدگی، تب، آسیب عصبی، آسیب بافتی ناشی از جراحی یا قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامساعد همراه است. ظهور یا عود تبخال تناسلی هنگامی رخ می دهد که ویروس HSV-1 یا HSV-2 از مرحله خفته خود دوباره فعال شود. تبخال تناسلی یک بیماری لاعلاج است و به محض ابتلا به آن، ممکن است در طول زندگی چندین بار ظاهر شود. پس از اولین تجربه تبخال تناسلی، معمولا انتظار می رود در طی یک سال چندین حمله اتفاق بیفتد. با گذشت زمان، معمولاً از تعداد و شدت این عودها کاسته می شوند. اولین ظهور تبخال اغلب طولانی ترین تجربه است. پس از آن، می توان دوره های کوتاه و ناسازگار را با داروهای ضد ویروس کنترل و درمان کرد.

سوال 1401/03/20

سلام میشه بپرسم که وقتی تبخال تناسلی داریم و در دوره درمان باشیم و دیگه رابطه ی جنسی نداشته باشیم دوباره باعث تبخال میشه ؟

پاسخ مدیر 1401/03/20

باعث نمی شود بلکه ممکن است همان قبلی تحت شرایط خاصیمجدد عود کند . علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1401/02/25

سلام،چند سالی می شه تبخال تناسلی دارم از دیروز روی لثه ام احساس سوزش و درد داشتم و دیدم یه جوش زده همراه با اون جوش اون قسمت از فکم هم درد می کنهسوالم اینه آیا تبخال تناسلیم وارد دهنم شده؟آیا تو دهنم پخش می شه یا فقط همون قسمت درگیر می مونه؟درسته درمان قطعی نداره اما چیکار کنم عودش عقب بیفته واقعا سالی چند بار ابتلا خستم کرده

پاسخ مدیر 1401/02/25

تبخال توسط دو ویروس متفاوت اما مشابه ایجاد می شود: ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2). هر دو نوع این ویروسها می توانند در لبه های مهبل، مهبل (واژن)، دهانه رحم، مقعد، آلت مردانه، کیسه بیضه، باسن، قسمت داخلی ران، لب، دهان، گلو و به ندرت در چشم، باعث ایجاد جای زخم تبخال شوند. تبخال از تماس پوست به پوست آلوده منتقل می شود و این اتفاق غالباً در هنگام سکس واژنی، رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی مقعدی و بوسیدن صورت می گیرد. تبخال ممکن است باعث بروز جای جای زخم تبخال های خارش دار و دردناک شود یا ممکن است به صورت متناوب باعث بروز جای زخم تبخال هایی شود که بعد از ناپدید شدن، مدتی بعد مجددا بروز پیدا می کنند. بسیاری از مبتلایان به تبخال متوجه جای زخم تبخال ناشی از ویروس تبخال نمی شوند یا این جای زخم تبخال را با علت دیگری اشتباه می گیرند، لذا ممکن است ندانند که به این ویروس آلوده شده اند. فرد آلوده می تواند حتی بدون داشتن جای زخم تبخال یا علائم تبخال، آنرا به دیگران منتقل نماید. هیچ علاجی برای تبخال وجود ندارد، با این حال داروها می توانند علائم تبخال را کاهش داده و احتمال مبتلا نمودن دیگر افراد به ویروس را کاهش دهند. خبر خوب این است که با مصرف دارو، نرخ بروزهای تبخال در فرد آلوده به ویروس تبخال به مرور زمان کمتر و کمتر می شود و اگرچه علیرغم مصرف دارو تبخال کماکان گاها ناراحت کننده و دردناک می شود، با این حال خطرناک نخواهد بود. دو نوع ویروس تبخال (HSV-1) و HSV-2) ) وجود دارد که می توانند در بسیاری از قسمت های بدن انسان زندگی کنند، به همین سبب بسیاری از مردم درست نمی دانند که هر یک از این عفونت ها را چه بنامند. با این حال این نامگذاری بسیار ساده است: هنگامی که HSV-1 یا HSV-2 روی دستگاه تناسلی (شامل لبه های واژن، واژن، دهانه رحم، مقعد، آلت مردانه، کیسه بیضه، باسن،قسمت داخلی ران) یا اطراف این نواحی باعث عفونت شود، به آن تبخال دستگاه تناسلی گفته می شود. هنگامی که HSV-1 یا HSV-2 در اطراف لب، دهان و گلو باعث عفونت شود، به آن تبخال دهانی گفته می شود. جای زخم تبخالهای تبخال دهان گاهی با عنوان جای جای زخم تبخال های سرماخوردگی یا جای جای زخم تبخال تب نامیده می شوند. HSV-1 معمولاً باعث ایجاد تبخال دهانی می شود و HSV-2 معمولاً باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود – هر کدام از این دو سویه ترجیح می دهد در ناحیه مورد علاقه خود رشد کند. با این حال این نواحی منحصر به نوع خاصی از این دو سویه تبخال نیست و کاملاً ممکن است که هر یک از این دو هر ناحیه ای را آلوده نماید. به عنوان مثال اگر کسی که دچار جای جای زخم تبخال های سرماخوردگی روی لبهایش شده با فردی رابطه جنسی دهانی برقرار کند، HSV-1 می تواند از دهان اولی به دستگاه تناسلی دومی انتقال یابد. در حالت دیگر اگر فرد دارای HSV-2 بر روی دستگاه تناسلی اش با فرد دیگری رابطه جنسی دهانی برقرار کند، HSV-2 می تواند از دستگاه تناسلی اولی به دهان دومی منتقل شود. فرد می تواند در صورت تماس بخش مبتلا به تبخال بدنش با دهان، دستگاه تناسلی یا چشم های خود، تبخال را به دیگر قسمت های بدن خود منتقل کند. همچنین فرد می تواند از این طریق تبخال را به شخص دیگری منتقل کنید.

سوال 1401/02/25

سلام. ممکنه حین معاینه ناحیه تناسلی توسط متخصص زنان الودگی(زگیل یا تبخال) منتقل بشه؟؟ ممکنه پزشک کوتاهی کنه دستکش دست نکنه؟؟ یا....چون من دقت نکردم دکتر دستکش دست کرد یا نه

پاسخ مدیر 1401/02/25

در بالای 90 درصد موارد از طریق رابطه جنسی می باشد .و امکان انتقال از این طریق بسیار بعید می باشد.

سوال 1401/02/23

با سلام،من یک هفته پیش با شریک جنسیم رابطه داشتم لب ایشون تبخال داشت و ازین طریق من مبتلا شدم.الان پنج روزه که علائم در من ایجاد شده و درد غیر قابل تحملی دارم و واژنم ورم خیلی زیادی کرده احساس میکنم داره میترکه و دردام حتی با شیاف دیکلوفناک هم قابل کنترل نیست.از درد زیاد حتی سرکار هم نمیتونم برم تروخدا یک راه حلی به من بدید دیگه نمیتونم تحمل کنم😭

پاسخ مدیر 1401/02/23

هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهندویزیت متخصص زنان یا متخصص پوست شوید تا دارو برایتان تجویز کنند.

سوال 1400/12/23

سوال: سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم من موقع رابطه باهمسرم اگه بدون کاندوم باشه من تبخال تناسلی میزنم ولی با کاندوم هیچوقت واسم اتفاق نیافتاده در صورتی که همسرم هیچ علائمی ندارن ممنون میشم راهنمایی کنید دلیلش چیه و اگه مشکلی هست باید چیکار کنم

پاسخ مدیر 1400/12/23

جواب: در روابط جنسی بدون پوشش امکان انتقال صد در صد است . و زگیل نداشتن دلیل بر مبتلا نبودن نمی باشد . و تظاهرات بالینی بستگی به سیستم ایمنی افراد دارد .

سوال 1400/11/30

سوال: سلام من چند روزه که تب خال تناسلی دارم و چند دفعه قبلاً هم مبتلا شدم و بعد از حدود دو هفته خوب شدم ولی در زمان این دو هفته خیلی اذیت شدم ولی این دفعه خیلی درد ناک تره موقع ادرار خیلی سوزش دارم از چه دارویی باید استفاده کنم تا زود خوب بشم

پاسخ مدیر 1400/11/30

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1400/11/19

سوال: سلام .دوست من تبخال تناسلی داره و خونه ما رفت و آمد داره خواستم بدونم این ویروس رو لوازمی ک استفاده می‌کنه یا دست زده از طریق اونا منتقل میشه یا وقتی بهم دیگه دست میدیم منتقل میشه ؟,بعد از دست دادن اگه ضدعفونی کنیم تاثیری داره؟

پاسخ مدیر 1400/11/19

جواب: تماس با زخم و ترشحات می تواند منتقل کننده ویروس باشد .

سوال 1400/11/08

آیا کسی که چند نوع high risk از این ویروس را داشته باشد در صورتی که طرف مقابل او هر سه نوبت واکسن گارداسیل را در سن مناسب و قبل از ارتباط جنسی زده باشد می تواند بدون کاندوم با او ارتباط برقرار کند؟

پاسخ مدیر 1400/11/08

جواب: مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف 5 سال ذکر شده است. تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد

سوال 1400/10/11

سوال: سلام من زیر آلتم ی چیزی مثل جوش خیلی خیلی ریز داشتم منم ای بهش دست میزدم فکر میکردم زگیل تناسلی باشه ای چک میکردم که بزرگ نشه اما بدش بزرگ شد مثل ی تبخال قرمز آیا درمانی دارد این زگیل هست یا تبخال

پاسخ مدیر 1400/10/11

جواب: باید توسط متخصص پوست بررسی شود .

سوال 1400/09/08

سوال : سلام من سه روزه دچار تبخال تناسلی شدم خیلی درد و سوزش دارم روزی یه دفعه از پماد الوویر استفاده میکنم ولی هر ۶ ساعت قرص اسیکلوویر میخورم میخام بدونم درمانش چقدر طول میکشه واقعا تحملش سخته

پاسخ مدیر 1400/09/08

جواب: بله .یروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.برای کنترل بیماری می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. این داروها دوره ی بیماری را کوتاهتر کرده و از ناراحتی فرد می کاهند. در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید. استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. و توجه داشته باشید که این ویروس وارد بدن شده مخفی می ماند و در شرایط حاد یا استرس زا دوباره پدیدار می شود.

سوال 1400/08/03

سلام من ۶ ساله تبخال تناسلی دارم و هرماه عود دارم و هر وقت ازمایش تبخال دادمigmمثبته وiggمنفی.علت اینکه بدنم انتی بادی نمیسازه چیه.خیلی دردناکه تبخالم قسنت مخاط و دهانه رحم .از طریق رابطه اورال مبتلا شدم

پاسخ مدیر 1400/08/03

جواب: ابتدا یک تست HSV IgG Avidity را انجام دهید و نتیجه اش را برایم بفرستید

سوال 1400/07/19

سوال: سلام ببخشیدکسی که تبخال تناسلی داره مشکلی نداره واکسن کرونا تزریق کنه؟

پاسخ مدیر 1400/07/19

جواب: ارتباطی ندارد

سوال 1400/07/17

سوال: سلام من تا به حال سکس نداشتم با کسی میشه که مبتلا شم چون فک کنم تبخال تناسلی دارم میشه که بدون سکس گرفته باشم چون من تا به حال رابطه نداشتم

پاسخ مدیر 1400/07/17

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. توصیه می شود توسط متخصص پوست ویزیت شوید شاید تب خال تناسلی نباشد .

سوال 1400/07/17

سوال: سلام تبخالی که فردای رابطه ی جنسی در صورت و پاین تر از لب دربیاد همون تب خال تناسلی میشه.همسرم تا حالا تب خال نزده ولی من دچار تب خال میشم از هر چند سال و یکبارم درهمین قسمت تبخال زدم که مدت دوسال تقریبا موند درحد خیلی کم رنگ و ریز ممنون میشم راهنمای کنید

پاسخ مدیر 1400/07/17

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند.

سوال 1400/03/24

سوال: سلام وقتتون بخیر. آیا زوجی که هردو ویروس تبخال تناسلی دارند، امکان داره زمانی که روی پوست زخمی وجود نداره از طریق رابطه دهانی hsv1 (تبخال دهانی) را به یکدیگر انتقال بدهند؟ یا نه چون هردو ویروس hsv2 دارند دیگه در صورت نبودن زخم بعد از رابطه دهانی زخمی روی لب انتقال نمی دهند. ممنون میشم توضیح واضحی بهم بدید🙏

پاسخ مدیر 1400/03/24

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1400/03/03

سوال: سلام من دچار تبخال تناسلى شدم چند يال پيش هم زدم به قوص آسيكلوور حساسيت دارم دكتر بهم فقط قرص power fit براى سيستم ايمنى داده و قطره باريج ميرتكس داره بدتر ميشه انگار و بهتر نشده ميش بگين چيكار كنم هيچ قرص ديگه ايي نداره ايا؟

پاسخ مدیر 1400/03/03

جواب: تجویز قرص باید طبق صلاحدید پزشک باشه.

سوال 1400/02/28

سوال: سلام من پنج سال پیش به تبخال تناسلی مبتلا شدم دوباره الان عود کرده ولی الان با گذشت یک ماه که بیمار شدم ولی خوب نشدم دارو هم مصرف کردم علایم شدید نیست ولی اذیتم میکنه. خوب میشه ولی دوباره ظاهر میشه چکار کنم لطفا راهنمای کنید

پاسخ مدیر 1400/02/28

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1400/02/24

سوال: دخترها هم ممکنه تب خال تناسلی بگیرن؟

پاسخ مدیر 1400/02/24

جواب: بله امکانش هست.

سوال 1400/02/07

سوال: سلام.برای تهیه ی قرص و پماد باید به دکتر مراجعه کرد یا آزاد هم میتونم خریداری کنم؟

پاسخ مدیر 1400/02/07

جواب: بستگی به نوع قرص یا پماد دارد.

سوال 1400/01/15

سوال: آیا تبخال دهانی میتواند باعث ایجاد تبخال تناسلی شود؟

پاسخ مدیر 1400/01/15

جواب: بله چنانچه مخاط آلوده در تماس با ناحیه تناسلی باشد.

سوال 1400/01/04

سوال: گیرم با ازمایشات فهمیدیم داریم وقتی درمانی نداره کاری نمیشه کرد دونستنشم دردی دوا نمیکنه

پاسخ مدیر 1400/01/04

جواب: می توان با تقویت سیست ایمنی تظاهرات بالینی را کاهش داد و یاحداقل داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/12/12

سوال: سلام من ۲۳سالمه و بچه ۱ساله دارم و یک هفته هست ک مبتلا به تبخال تناسلی شده ام اما همسرم مشکلی نداره...سوال من اینه ک چطوری گرفتم و مشکلی برای بچه ام پیش نمیاد؟؟بچم نمیگیره از من؟؟

پاسخ مدیر 1399/12/12

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/12/05

سوال: سلام خدمت دکتر میخاستم بدونم تازگیا زواعدی در زیر آلت تناسلی ام زده من تاکنون رابطه ای نداشتم ... آیا زگیله یا تبخال؟ ... خطرناکه.؟ب دکتر مراجعه کنم ... ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1399/12/05

جواب: برای بررسی و اطمینان خاطر نیاز است ویزیت متخصص زنان شوید

سوال 1399/11/16

سوال: سلام من حدود یک روز سوزش داشتم بعد دیدم ک در ناحیه بیرونی واژنم یک دونه شبیه جوش زده و کمی میسوزه میشه راهنمایم کنین

پاسخ مدیر 1399/11/16

جواب: باید ویزیت متخصص زنان شوید و در صورت صلاحدید ایشان از لحاظ HPV یا تب خال تناسلی مورد بررسی قرار بگیرید.

سوال 1399/11/14

سوال: سلام من روی یکی از لابیه های واژنم هر چندماه یک بار زخم میشه و خیلی درد میگیره مخصوصاً وقتی ادرار میکنم ک سوزش وحشتناک .دکتر قرص والاکسویر ۱۰۰۰ داد خوب شدم ولی بعد از چندماه باز شروع شد چرا بعضی وقتا اینطوری میشه دلیلش چیه چه قرصی پیشنهاد میدید ک واسه همیشه خوبم کنه ؟

پاسخ مدیر 1399/11/14

جواب: تجویز قرص بایذ طبق صلاحدید پزشک تان باشد . ولی توصیه می شود ویزیت متخصص پوست یا متخصص زنان شوید و از لحاظ تبخال تناسلی مورد بررسی و چک آپ قرار بگیرید.

سوال 1399/09/30

سوال: سلام من چند هفته پیش متوجه شدم دچار تبخال تناسلی شدم و الان برطرف شده سوالی که دارم با وجود اینکه این ویروس به بدن من منتقل شده لازمه برای رابطه های بعدی از کاندوم استفاده بشه؟ یا دیگه تاثیری نداره؟ واینکه امکان داره درصورت اورال تبخال در دهانم ایجاد بشه؟

پاسخ مدیر 1399/09/30

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند. بله اگر پارتنرتون تبخال داشته باشند امکان ابتلا و انتقال در رابطه اورال جود دارد.

سوال 1399/09/17

سوال: سلام آیا تبخال تناسلی از طریق لیزر کردن منتقل میشه؟و اینکه اگر شخصی مبتلا شود تا چند روز بعد تبخال خودش را نشان میدهد؟

پاسخ مدیر 1399/09/17

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. دیر1399/09/10 جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد. . تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/09/10

سوال: سلام مرسی از پاسخدهی خوبتون دو تا سوال داشتم ا. راه های آلوده شدن به ویروس غیر از رابطه جنسی وجود داره ۲. اگر به ویروس آلوده بشیم تا آخر عمر داریم با خودمون فرض کنید علائم خوب شده باز هم به فرد مقابل انتقال داده میشه ؟ یعنی در مایعات جنسی وجود داره

پاسخ مدیر 1399/09/10

جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد. . تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/09/08

سوال: سلام من در هفته ۲۲ بارداری هستم و الان ۱ ماه هست که ۶ دفعه تبخال تناسلی زدم البته بار اولم نیست که تبخال زدم ولی خیلی نگران سرایت عفونت به جنین هستم میخواستم بدونم چقدر امکان سرایت وجود داره ؟ و تبخال باعث عفونت در رحم میشود ؟ جون من سوزش هم دارم

پاسخ مدیر 1399/09/08

جواب: تاثیر هرپس ژنیتال بر بارداری : در صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است. در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی). در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد.

سوال 1399/09/01

سوال: سلام من یک سال تبخال دارم هر بار که تبخالها طاهر میشن قرص می خورم خوب میشه و بعد یک هفته دباره ظاهر میشه دلیلش چی می تونه باشه ؟و چیکار باید کنم مشکل افت دهانی هم دارم کلا هر ماه میزنم از کودکی

پاسخ مدیر 1399/09/01

جواب: تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است. این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است. تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/08/27

سوال: سلام من باکره ام اما با همسرم رابطه داشتم ولی دخول نداشتم یک هفته بعد جوش های ریز در ناحیه ی کلیتوریسم ظاهرشدنو بعد یروز تبدیل به زخم چرکی شدن الان بعد پنج روز جاهای دیکه ام تاول زده زخم ها خیلی روشون چرک داره بعد از ظاهر شدنه زخم ها لگنم و پاهام هم درد داره انگار که پوستش میسوزه مثل بدن درده سرماخوردگی در کل با چیزایی که تو سایت ها خوندمو عکس هایی که دیدم فکر کنم تبخال تناسلیه فقط نمیدونم چیکار کنم که زود خوب شن بدونه اینکه دکتر برم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/08/27

جواب: لازم است که نزد متخصص زنان بروید تا تشخیص صحیح صورت بگیر و درمان لازم توصیه شود.

سوال 1399/08/26

سوال: سلام من تبخال تناسلی گرفتم و الان تقریبا 19 روز گذشته، و خوب شدم ولی هزبار بعد مدفوع کزدن یک تبخال در مقعدم میزنه باید چکارکنم؟ علتش چیه؟

پاسخ مدیر 1399/08/26

جواب: تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است. این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است. تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/08/04

سوال: سلام من دو هفته پیش در حین رابطه دچار سوزش شدیدی در الت تنسلیم شد: م به طوری که از سوزش شدید روی به رابطه دهانی اوردیم بعد سه روز طرف مقابل روی لبش تبخال زد و بعد یک هفته از همونجا که دچار سوزش بودم دچار تبخال بسیاری روی الت تناسلیم شد فقط میخاستم بدونم انتقال دهنده من بودم یا طرف مقابل ممنون میشم اگه بگید خیلی برام مهمه

پاسخ مدیر 1399/08/04

جواب : در انتقال HPV، در هنگام سکس معلوم نمی شود که انتقال دهنده چه فردی بوده است، ولی چون سوزش در ناحیه تناسلی شما شروع شده به احتمال زیاد یک زخمی در ابتدای شروع خودش داشتید که با سکس تحریک شده است.

سوال 1399/07/29

سوال: سلام دختری 30 ساله و مجرد هستم . چندروز خارش داشتم وقتی رفتم حموم دیدم رو لبه واژنم یه چیز ریز مثل تاول یا خال ایجاد شده تا به حال رابطه جنسی نداشتم نمیدونم علتش چیه .

پاسخ مدیر 1399/07/29

جواب: باید بررسی بیشتر توسط متخصص زنان صورت بگیرد تا تشخیص داده شود تبخال تناسلی هست یا نه

سوال 1399/07/28

سوال: سلام وقت بخیر تورخدا اگ میتونید منو راهتمایی کنید من تازکیا تبخال تناسلی زدم ک الان کم کم داره رفع میشه دو روزه هم تمام کف و انگاشتام تاول مانند زده ینی اینم تبخاله برای این درد چ کنم بجه کوچیکم دارم نگرانم ب اونم بیفته

پاسخ مدیر 1399/07/28

جواب: خیر امکان اش کم است، ولی بهتر است به یک متخصص پوست هم نشان دهید.

سوال 1399/07/27

سوال: سلام وقت بخیر ممنون از زحماتتون و پاسخهای مفیدتون . من تازگیا تبخال ت زدم چن وقت پیش همسرم لبش باد کرده بود تبخال نبود ولی بادکرده بود خانواده گی لبهاشون تبخال میزنن همسرمم سرماخوردنی اینطورمیشه خانوادهد پاکی هستن صددرصدمطمنم ما س ک س دهانی داشتیم ممکنه از اون باشع تبخال تناسلی من؟؟؟؟ و علت این تبخالا در افراد پاک و حای مجرد چیه؟ تا کی قرص بخورم و به محض پاک شدن از تبخال میشه رابطه بدون پیشگیری داشت باز ممنون از سایت خوبتون

پاسخ مدیر 1399/07/27

جواب: بله .یروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.برای کنترل بیماری می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. این داروها دوره ی بیماری را کوتاهتر کرده و از ناراحتی فرد می کاهند. در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید. استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. و توجه داشته باشید که این ویروس وارد بدن شده مخفی می ماند و در شرایط حاد یا استرس زا دوباره پدیدار می شود.

سوال 1399/07/23

سوال: سلام من تبخال تناسلی زدم یک هفته میشع روز ب روز درد و تعدادش زیاد میشه قرص اسکلوویرم از دیشب مصرف میکنم‌‌ علتش چی ک زیادتر شدن و پخش شدن

پاسخ مدیر 1399/07/23

جواب: زخم‌ها در محل ورود عفونت به بدن ظاهر می‌شوند و فرد می‌تواند عفونت را با تماس دست به زخم‌های ایجاد شده و سپس مالش یا خراش دادن قسمت دیگری از بدن با همان دست آلوده، از جمله چشم، پخش کند.تبخال دستگاه تناسلی در هر فرد متفاوت است. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/07/19

سوال: سلام ببخشید اگر دهانه رحم درگیر تبخال تناسلی شده باشه در تست پاپ اسمیر مشخص میشه؟ اگرکسی تبخال در دهانه رحمش باشه موقع سکس درد یا علایمی خاصی داره؟

پاسخ مدیر 1399/07/19

جواب: برای تشخیص این بیماری می توان آزمایشاتی را انجام داد. صحیح ترین راه، نمونه گیری از زخم و رشد ویروس در یک مایع مخصوص است. این روش ممکن است یک هفته زمان ببرد .نتیجه مثبت تشخیص را تایید میکند اما منفی شدن آن وجود عفونت را منتفی نمی سازد. هم چنین میتوان خون فرد را آزمایش کرد. در آزمایش خون میزان آنتی بادی ضد HSV (HSV IgM و HSV IgG ) اندازه گیری می شود. با این تست می توان دریافت آیا عفونت بتازگی کسب شده و یا مربوط به عود بیماری است. ویروس تبخال (HSV ) هرپس ویروس می بشد.بسیاری ار افراد آلوده به هرپس علامتی ندارند.علائم در صورت بروز ممکن است خفیف (تنها تعدادی زخم) تا شدید (زخم های متعدد) باشند، و معمولا 10-2 روز بعد از ورود ویروس به بدن ایجاد می شوند. ممکن است فرد احساس کند که به آنفلوآنزا مبتلا شده؛ شاید غدد لنفاوی اش ورم کند، لرز، درد عضلانی ، خستگی و تهوع نیز داشته باشد. ممکن است زخمها پدیدار شوند. زخم ها به صورت تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی ، باسن یا دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند و غالبا به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. احساس سوزش در هنگام ادرار نیز شایع است. اولین جدال فرد با هرپس ژنیتال ممکن است 4 – 2 هفته طول بکشد .در این مدت ضایعات سر باز کرده و مایعی از انها خارج می شود. ظرف چند روز زخم ها خشک و بدون آنکه اثری بجا بگذراند خوب می شوند.

سوال 1399/07/12

سوال: سلام یکی از دوستانم دیروز به منزل من اومد و گفت ک تبخال تناسلی داره و از توالت فرنگی استفاده کرد و دو ساعت بعدش من توالت فرنگی رو با اب و مایع شستم و با دستمال کاغذی کاملا خشکش کردم ولی احساس میکنم ک من هم‌ ممکنه این بیماری رو گرفته باشم . چند‌در صد ممکنه گرفته باشم و چه آزمایشی ‌نیازه؟

پاسخ مدیر 1399/07/12

جواب: احتمالش خیلی کم است.

سوال 1399/07/06

سوال: سلام وقت بخير ، من ٢٦ سالمه با همسرم موقع رابطه يكم پوست واژنم رفته بود ٢ روز بعد رابطه پريود شدم ،فرداش ديدم زخم هايي مثل جوش هست ولي سرش بازه و خيلي اذيت ميكنه ايا تبخال هست يا چيز ديگه، و اينكه همسرم سالمه چيزي نداره كه از اون منتقل بشه خيلي ميسوزه و ميخاره لطفا راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1399/07/06

جواب: عدم داشتن زگیل نشان دهنده عدم ویروس نیست . باید ویزیت متخصص زنان شوید تا بررسی شود و سپس براساس تشخیص برایتان تست گذاشته شود.

سوال 1399/06/30

سوال: من تبخال تناسلی گرفتم وبچه ندارم این بیماری ازچه راهی به من میتواندانتقال یابد و درمان دارد درآینده موقع زایمان آسیبی به بچه ام دارد یانه

پاسخ مدیر 1399/06/30

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. توصیه می شود موارد زیر را به دقت مطالعه کنید: ر صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است. در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی). در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد. اگر در موقع وضع حمل زنی دچار هرپس ژنیتال باشد چه اتفاقی می افتد؟ اگر در زمان وضع حمل مادری دچار این ضایعات باشد، زایمان از طریق سزارین انجام خواهد شد. سزارین احتمال آلوده شدن نوزاد را کم خواهد کرد. ندرتا، نوزاد بدون عبور از واژن نیز آلوده میشود. این حالت در صورتی رخ می دهد که کیسه آب چند ساعت قبل از تولد بترکد. اگر خانم باردار در موقع وضع حمل دچار زخم یا علائم " پیش در آمد " نباشد، تولد نوزاد وی از طریق واژن امکان پذیر است. آیا زن مبتلا به هرپس ژنیتال می تواند بچه اش را شیر دهد؟ مادر مبتلا به هرپس ژنیتال معمولا می تواند بدون آلوده کردن نوزاد، به وی شیر دهد. ویروس از راه شیر به نوزاد منتقل نمی شود. اما نوزاد در صورت تماس با تاول یا زخمهای موجود در سینه مادر می تواند آلوده شود. درصورتی که مادر در روی نوک سینه خود دچار زخمهای تبخالی است، نباید از آن سینه به بچه شیر دهد، در این صورت تا وقتی که زخم ها خوب نشده ،می تواند شیر خود را بدون تماس با زخم ها دوشیده و به نوزاد بدهد.

سوال 1399/06/27

سوال: سلام تبخال تناسلی فقط از طریق رابطه جنسی بوجود میاد یعنی هیچ راه دیگه ای نداره چون من ندارم اما همسرم گرفته دارم دیوونه میشم لطفا جواب بدین

پاسخ مدیر 1399/06/27

جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد.

سوال 1399/06/18

سوال: از كجا بفهميمم كه تبخال ها رو به خوب شدن هستن؟؟ و استفاده از قرص و كرمها موثر واقع شدن

پاسخ مدیر 1399/06/18

جواب: زمانی که به طور کامل از بین برود و چیزی از زخم نماند.

سوال 1399/06/18

سوال: سلام من هفته قبل به فاصله سه روز دو بار ب حمام رفتم و شيو كردم خودمو و بعدش ناحيه تناسليمو با ژل شستشوي بانوان شستم، بعد از دو روز متوجه شدم يه چيزايي مثل افت دهان ظاهرن شدن و بعد ك دكتر رفتم گفتن تبخال تناسليه! ايا ميشه اين تبخالها بخاطر شيو و استفاده از ژل باشن؟يا مثلا حساسيت ب ژل! يا بخاطر گرمي!دكتر بهم گفتن چون شيو كردم و منافذ باز بوده و از ژل همون موقع استفاده كردم اينو زده. در ضمن من دهنمم وقتي گرمي ميخورم افت ميزنه زود ..اين ميتونه بخاطر گرمي باشه؟ لطفا زود جوابمو بديد

پاسخ مدیر 1399/06/18

جواب: بررسی کنید که قبلا شما یا همسرتان تبخال دهانی یا تناسلی نداشت اید؟ آفت هم یک بیماری یروسی است و مانند تب خال تناسلی تا مدت ها در بدن محفی می ماند و هرگونه تغییر یا استرس در وضعیت بدن می تواند موجب بروزش شود.

سوال 1399/06/11

سوال: سلام من چند سال هست که تبخال تناسلی دارم و سوالم اینه که بعد از بهبودی و خشک شدن تبخال ها جاشون میمونه؟

پاسخ مدیر 1399/06/11

جواب: خیر . جای تب خال در صورت مراقبت مناسب بعد بهبودی و خشک شدن نمی ماند.

سوال 1399/05/16

سوال: بعد از درمان 10 روزه ی تبخال تناسلی علایم اون برگشته همون سر جای قبلی بعد از 1ماه برگشته باید چکار کرد!؟ بازم دارو مصرف کنم؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: در صورتی که فردی مرتبا دچار تبخال می شود، می تواند روزانه دارو مصرف کند تا علائم او کاهش یابند. در بسیاری موارد این داروها تا مدت طولانی مانع از عود بیماری می شوند و در عین حال شانس انتقال تبخال به افراد دیگر را نیز کم میکنند.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام وقت بخیر ۳روز پیش همسرم تبخال دهانی زده بود دیروز تبخالش ترکید امروز حین رابطه جنسی متوجه شدیم تبخالش ترشح کرده آیا من از همسرم تبخال تناسلی میگیرم؟ اگر میگیرم درمانش چیه؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: امکانش وجود دارد، هم اکنون برای پیشگیری کاری نمی شود انجام داد.

سوال 1397/03/16

Sara

شنبه 4 آذر 1391 - 05:51

 

سوال:

سلام. تزریق واکسن 4 ویروسی برای خانم بالای 30 سال که تا به حال تماس جنسی نداشته اثر بخش خواهد بود ؟

جواب:

خیر در صورتی که احتمال تماس جنسی در آینده وجود دارد واکسن زده شود.

 

Soroush

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 22:29

 

سوال:

salam.man 2 sale pish be beimarie tabkhale tanasoli dochar shodam,va alan khodaro shokr az tarighe shiveye darmanie homiopati betore kalem darmans hodam,khastam etela bedam ke in bimari az in ravesh darman shodanie,ba tashakor az shoma

جواب:

بهتر است برای اطمینان از درمان تست HSV PCR انجام داده و اگرمنفی بود احتمال درمان کامل وجود دارد.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf