پرسش های رایج در مورد تبخال تناسلی

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است.

این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است.

تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد.

 

عفونت تبخال تناسلی چگونه بوجود می آید؟

ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد.

بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد.

علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند.

 

علائم هرپس ژنیتال کدامند؟

بسیاری ار افراد آلوده به هرپس علامتی ندارند.علائم در صورت بروز ممکن است خفیف (تنها تعدادی زخم) تا شدید (زخم های متعدد) باشند، و معمولا 10-2 روز بعد از ورود ویروس به بدن ایجاد می شوند.

ممکن است فرد احساس کند که به آنفلوآنزا مبتلا شده؛ شاید غدد لنفاوی اش ورم کند، لرز، درد عضلانی ، خستگی و تهوع نیز داشته باشد. ممکن است زخمها پدیدار شوند. زخم ها به صورت تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی ، باسن یا دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند و غالبا به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. احساس سوزش در هنگام ادرار نیز شایع است.

اولین جدال فرد با هرپس ژنیتال ممکن است 4 – 2 هفته طول بکشد .در این مدت ضایعات سر باز کرده و مایعی از انها خارج می شود. ظرف چند روز زخم ها خشک و بدون آنکه اثری بجا بگذراند خوب می شوند.

 

هرپس ژنیتال چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص این بیماری می توان آزمایشاتی را انجام داد. صحیح ترین راه، نمونه گیری از زخم و رشد ویروس در یک مایع مخصوص است. این روش ممکن است یک هفته زمان ببرد .نتیجه مثبت تشخیص را تایید میکند اما منفی شدن آن وجود عفونت را منتفی نمی سازد.

هم چنین میتوان خون فرد را آزمایش کرد. در آزمایش خون میزان آنتی بادی ضد HSV (HSV IgM و HSV IgG ) اندازه گیری می شود. با این تست می توان دریافت آیا عفونت بتازگی کسب شده و یا مربوط به عود بیماری است.

 

هرپس ژنیتال چگونه درمان می شود؟

برای کنترل بیماری می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. این داروها دوره ی بیماری را کوتاهتر کرده و از ناراحتی فرد می کاهند.

چگونه می توان از شر هرپس خلاص شد؟

هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.

 

در هنگام عود هرپس چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عود تبخال، ممکن است فرد در نزدیکی همانجایی که ویروس ابتدا وارد بدنش شده احساس سوزش، خارش، یا مورمور داشته باشد و دچار کمر درد ،درد باسن، ران یا زانو نیز بشود (به اینها علائم "پیش در آمد" گفته می شود). چند ساعت بعد تاولها ظاهر خواهند شد. معمولا از تب و ورم در ناحیه تناسلی خبری نیست. در اکثر موارد تاولها ظرف 3 تا 7 روز خوب می شوند. شدت درد در هنگام عود تبخال کمتر است.

 

آیا درمانی برای جلوگیری از عود تبخال وجود دارد؟

در صورتی که فردی مرتبا دچار تبخال می شود، می تواند روزانه دارو مصرف کند تا علائم او کاهش یابند. در بسیاری موارد این داروها تا مدت طولانی مانع از عود بیماری می شوند و در عین حال شانس انتقال تبخال به افراد دیگر را نیز کم میکنند.

چگونه میتوان از انتقال هرپس به دیگران جلوگیری کرد؟

در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید.

استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. با این وجود کاندوم در محافظت علیه سایر بیماریهای مقاربتی کمک خواهد کرد.

 

تاثیر هرپس ژنیتال بر بارداری چیست؟

در صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است.

در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی).

در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد.

اگر در موقع وضع حمل زنی دچار هرپس ژنیتال باشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر در زمان وضع حمل مادری دچار این ضایعات باشد، زایمان از طریق سزارین انجام خواهد شد. سزارین احتمال آلوده شدن نوزاد را کم خواهد کرد.

ندرتا، نوزاد بدون عبور از واژن نیز آلوده میشود. این حالت در صورتی رخ می دهد که کیسه آب چند ساعت قبل از تولد بترکد. اگر خانم باردار در موقع وضع حمل دچار زخم یا علائم " پیش در آمد " نباشد، تولد نوزاد وی از طریق واژن امکان پذیر است.

آیا زن مبتلا به هرپس ژنیتال می تواند بچه اش را شیر دهد؟

مادر مبتلا به هرپس ژنیتال معمولا می تواند بدون آلوده کردن نوزاد، به وی شیر دهد. ویروس از راه شیر به نوزاد منتقل نمی شود. اما نوزاد در صورت تماس با تاول یا زخمهای موجود در سینه مادر می تواند آلوده شود.

درصورتی که مادر در روی نوک سینه خود دچار زخمهای تبخالی است، نباید از آن سینه به بچه شیر دهد، در این صورت تا وقتی که زخم ها خوب نشده ،می تواند شیر خود را بدون تماس با زخم ها دوشیده و به نوزاد بدهد.

 

 

منبع : www.acog.org

مقالات مرتبط با پرسش های رایج در مورد تبخال تناسلی

پرسش و پاسخ

سوال 1400/02/24

سوال: دخترها هم ممکنه تب خال تناسلی بگیرن؟

پاسخ مدیر 1400/02/24

جواب: بله امکانش هست.

سوال 1400/02/07

سوال: سلام.برای تهیه ی قرص و پماد باید به دکتر مراجعه کرد یا آزاد هم میتونم خریداری کنم؟

پاسخ مدیر 1400/02/07

جواب: بستگی به نوع قرص یا پماد دارد.

سوال 1400/01/15

سوال: آیا تبخال دهانی میتواند باعث ایجاد تبخال تناسلی شود؟

پاسخ مدیر 1400/01/15

جواب: بله چنانچه مخاط آلوده در تماس با ناحیه تناسلی باشد.

سوال 1400/01/04

سوال: گیرم با ازمایشات فهمیدیم داریم وقتی درمانی نداره کاری نمیشه کرد دونستنشم دردی دوا نمیکنه

پاسخ مدیر 1400/01/04

جواب: می توان با تقویت سیست ایمنی تظاهرات بالینی را کاهش داد و یاحداقل داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/12/12

سوال: سلام من ۲۳سالمه و بچه ۱ساله دارم و یک هفته هست ک مبتلا به تبخال تناسلی شده ام اما همسرم مشکلی نداره...سوال من اینه ک چطوری گرفتم و مشکلی برای بچه ام پیش نمیاد؟؟بچم نمیگیره از من؟؟

پاسخ مدیر 1399/12/12

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/12/05

سوال: سلام خدمت دکتر میخاستم بدونم تازگیا زواعدی در زیر آلت تناسلی ام زده من تاکنون رابطه ای نداشتم ... آیا زگیله یا تبخال؟ ... خطرناکه.؟ب دکتر مراجعه کنم ... ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1399/12/05

جواب: برای بررسی و اطمینان خاطر نیاز است ویزیت متخصص زنان شوید

سوال 1399/11/16

سوال: سلام من حدود یک روز سوزش داشتم بعد دیدم ک در ناحیه بیرونی واژنم یک دونه شبیه جوش زده و کمی میسوزه میشه راهنمایم کنین

پاسخ مدیر 1399/11/16

جواب: باید ویزیت متخصص زنان شوید و در صورت صلاحدید ایشان از لحاظ HPV یا تب خال تناسلی مورد بررسی قرار بگیرید.

سوال 1399/11/14

سوال: سلام من روی یکی از لابیه های واژنم هر چندماه یک بار زخم میشه و خیلی درد میگیره مخصوصاً وقتی ادرار میکنم ک سوزش وحشتناک .دکتر قرص والاکسویر ۱۰۰۰ داد خوب شدم ولی بعد از چندماه باز شروع شد چرا بعضی وقتا اینطوری میشه دلیلش چیه چه قرصی پیشنهاد میدید ک واسه همیشه خوبم کنه ؟

پاسخ مدیر 1399/11/14

جواب: تجویز قرص بایذ طبق صلاحدید پزشک تان باشد . ولی توصیه می شود ویزیت متخصص پوست یا متخصص زنان شوید و از لحاظ تبخال تناسلی مورد بررسی و چک آپ قرار بگیرید.

سوال 1399/09/30

سوال: سلام من چند هفته پیش متوجه شدم دچار تبخال تناسلی شدم و الان برطرف شده سوالی که دارم با وجود اینکه این ویروس به بدن من منتقل شده لازمه برای رابطه های بعدی از کاندوم استفاده بشه؟ یا دیگه تاثیری نداره؟ واینکه امکان داره درصورت اورال تبخال در دهانم ایجاد بشه؟

پاسخ مدیر 1399/09/30

جواب: تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند. بله اگر پارتنرتون تبخال داشته باشند امکان ابتلا و انتقال در رابطه اورال جود دارد.

سوال 1399/09/17

سوال: سلام آیا تبخال تناسلی از طریق لیزر کردن منتقل میشه؟و اینکه اگر شخصی مبتلا شود تا چند روز بعد تبخال خودش را نشان میدهد؟

پاسخ مدیر 1399/09/17

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. دیر1399/09/10 جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد. . تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/09/10

سوال: سلام مرسی از پاسخدهی خوبتون دو تا سوال داشتم ا. راه های آلوده شدن به ویروس غیر از رابطه جنسی وجود داره ۲. اگر به ویروس آلوده بشیم تا آخر عمر داریم با خودمون فرض کنید علائم خوب شده باز هم به فرد مقابل انتقال داده میشه ؟ یعنی در مایعات جنسی وجود داره

پاسخ مدیر 1399/09/10

جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد. . تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/09/08

سوال: سلام من در هفته ۲۲ بارداری هستم و الان ۱ ماه هست که ۶ دفعه تبخال تناسلی زدم البته بار اولم نیست که تبخال زدم ولی خیلی نگران سرایت عفونت به جنین هستم میخواستم بدونم چقدر امکان سرایت وجود داره ؟ و تبخال باعث عفونت در رحم میشود ؟ جون من سوزش هم دارم

پاسخ مدیر 1399/09/08

جواب: تاثیر هرپس ژنیتال بر بارداری : در صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است. در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی). در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد.

سوال 1399/09/01

سوال: سلام من یک سال تبخال دارم هر بار که تبخالها طاهر میشن قرص می خورم خوب میشه و بعد یک هفته دباره ظاهر میشه دلیلش چی می تونه باشه ؟و چیکار باید کنم مشکل افت دهانی هم دارم کلا هر ماه میزنم از کودکی

پاسخ مدیر 1399/09/01

جواب: تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است. این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است. تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/08/27

سوال: سلام من باکره ام اما با همسرم رابطه داشتم ولی دخول نداشتم یک هفته بعد جوش های ریز در ناحیه ی کلیتوریسم ظاهرشدنو بعد یروز تبدیل به زخم چرکی شدن الان بعد پنج روز جاهای دیکه ام تاول زده زخم ها خیلی روشون چرک داره بعد از ظاهر شدنه زخم ها لگنم و پاهام هم درد داره انگار که پوستش میسوزه مثل بدن درده سرماخوردگی در کل با چیزایی که تو سایت ها خوندمو عکس هایی که دیدم فکر کنم تبخال تناسلیه فقط نمیدونم چیکار کنم که زود خوب شن بدونه اینکه دکتر برم لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/08/27

جواب: لازم است که نزد متخصص زنان بروید تا تشخیص صحیح صورت بگیر و درمان لازم توصیه شود.

سوال 1399/08/26

سوال: سلام من تبخال تناسلی گرفتم و الان تقریبا 19 روز گذشته، و خوب شدم ولی هزبار بعد مدفوع کزدن یک تبخال در مقعدم میزنه باید چکارکنم؟ علتش چیه؟

پاسخ مدیر 1399/08/26

جواب: تبخال تناسلی (genital herpes ) نوعی بیماری مقاربتی است که بخاطر زخم ها و تاول هایش از دیگر بیماریهای مقاربتی بیشتر شناخته شده است. این زخم ها در اطراف لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد ظاهر می شوند. محل ظهور زخم همان جایی است که ویروس ابتدا ار آنجا وارد بدن شده است. تبخال تناسلی می تواند از طریق تماس مستقیم با زخم(غالبا در هنگام فعالیت جنسی) به دیگران سرایت کند. البته حتی اگر زخمی نیز مشاهده نشود، امکان انتقال آن وجود دارد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/08/04

سوال: سلام من دو هفته پیش در حین رابطه دچار سوزش شدیدی در الت تنسلیم شد: م به طوری که از سوزش شدید روی به رابطه دهانی اوردیم بعد سه روز طرف مقابل روی لبش تبخال زد و بعد یک هفته از همونجا که دچار سوزش بودم دچار تبخال بسیاری روی الت تناسلیم شد فقط میخاستم بدونم انتقال دهنده من بودم یا طرف مقابل ممنون میشم اگه بگید خیلی برام مهمه

پاسخ مدیر 1399/08/04

جواب : در انتقال HPV، در هنگام سکس معلوم نمی شود که انتقال دهنده چه فردی بوده است، ولی چون سوزش در ناحیه تناسلی شما شروع شده به احتمال زیاد یک زخمی در ابتدای شروع خودش داشتید که با سکس تحریک شده است.

سوال 1399/07/29

سوال: سلام دختری 30 ساله و مجرد هستم . چندروز خارش داشتم وقتی رفتم حموم دیدم رو لبه واژنم یه چیز ریز مثل تاول یا خال ایجاد شده تا به حال رابطه جنسی نداشتم نمیدونم علتش چیه .

پاسخ مدیر 1399/07/29

جواب: باید بررسی بیشتر توسط متخصص زنان صورت بگیرد تا تشخیص داده شود تبخال تناسلی هست یا نه

سوال 1399/07/28

سوال: سلام وقت بخیر تورخدا اگ میتونید منو راهتمایی کنید من تازکیا تبخال تناسلی زدم ک الان کم کم داره رفع میشه دو روزه هم تمام کف و انگاشتام تاول مانند زده ینی اینم تبخاله برای این درد چ کنم بجه کوچیکم دارم نگرانم ب اونم بیفته

پاسخ مدیر 1399/07/28

جواب: خیر امکان اش کم است، ولی بهتر است به یک متخصص پوست هم نشان دهید.

سوال 1399/07/27

سوال: سلام وقت بخیر ممنون از زحماتتون و پاسخهای مفیدتون . من تازگیا تبخال ت زدم چن وقت پیش همسرم لبش باد کرده بود تبخال نبود ولی بادکرده بود خانواده گی لبهاشون تبخال میزنن همسرمم سرماخوردنی اینطورمیشه خانوادهد پاکی هستن صددرصدمطمنم ما س ک س دهانی داشتیم ممکنه از اون باشع تبخال تناسلی من؟؟؟؟ و علت این تبخالا در افراد پاک و حای مجرد چیه؟ تا کی قرص بخورم و به محض پاک شدن از تبخال میشه رابطه بدون پیشگیری داشت باز ممنون از سایت خوبتون

پاسخ مدیر 1399/07/27

جواب: بله .یروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. هرپس ژنیتال علاج قطعی ندارد. هرچند زخم های هرپس ظرف چند روز یا چند هفته خوب می شوند، اما ویروس از بدن فرد محو نمی شود، بلکه به سلول های عصبی نزدیک نخاع مهاجرت کرده و تا وقتی تحریک نشود همانجا می ماند. اما در صورت تحریک (مثلا بدنبال استرس، تب ) در مسیر اعصاب حرکت کرده و به همان نقطه ای که در ابتدا از آنجا وارد بدن شده می رود و عفونت جدیدی را بوجود می آورد (عود). گاهی ویروس در بدن فرد موجود است اما زخمی مشاهده نمی شود.برای کنترل بیماری می توان از داروهای خوراکی استفاده کرد. این داروها دوره ی بیماری را کوتاهتر کرده و از ناراحتی فرد می کاهند. در صورتی که فرد یا شریک جنسی او، به تبخال تناسلی مبتلاست باید در زمان بروز علائم " پیش در آمد " و تا چند روز بعد از محو زخم ها، از تماس جنسی خودداری شود. این افراد باید مطمئن شوند که زخم و ترشحات آن با پوست افراد دیگر تماس پیدا نمیکند.از این رو پس از هر بار دست زدن به زخمها باید دستهایشان را با آب و صابون بشویند. این کار مانع از آلوده کردن خود فرد و دیگران می شود.البته این امکان نیز وجود دارد که فرد زخمی نداشته باشد ولی ویروس را به دیگران منتقل نماید. استفاده از کاندوم خطر انتقال یا ابتلا به هرپس ژنیتال را کم میکند ولی بطور حتم مانع از آلودگی افراد دیگر نخواهد شد. هرجند ویروس از کاندوم نمی گذرد ولی ضایعاتی که با کاندوم پوشیده نشده اند ، می توانند باعث آلودگی گردند. و توجه داشته باشید که این ویروس وارد بدن شده مخفی می ماند و در شرایط حاد یا استرس زا دوباره پدیدار می شود.

سوال 1399/07/23

سوال: سلام من تبخال تناسلی زدم یک هفته میشع روز ب روز درد و تعدادش زیاد میشه قرص اسکلوویرم از دیشب مصرف میکنم‌‌ علتش چی ک زیادتر شدن و پخش شدن

پاسخ مدیر 1399/07/23

جواب: زخم‌ها در محل ورود عفونت به بدن ظاهر می‌شوند و فرد می‌تواند عفونت را با تماس دست به زخم‌های ایجاد شده و سپس مالش یا خراش دادن قسمت دیگری از بدن با همان دست آلوده، از جمله چشم، پخش کند.تبخال دستگاه تناسلی در هر فرد متفاوت است. علائم و نشانه‌ها ممکن است سالها به مدت طولانی عود کرده، خاموش و روشن شوند. بنابراین برخی از افراد هر سال دوره‌های زیادی از تظاهرات تبخال را تجربه می‌کنند. با این حال، برای بسیاری از افراد، با گذشت زمان بروز بیماری کاهش می‌یابد.هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما داروها می‌توانند علائم و خطر ابتلای آن به دیگران را کاهش دهند.

سوال 1399/07/19

سوال: سلام ببخشید اگر دهانه رحم درگیر تبخال تناسلی شده باشه در تست پاپ اسمیر مشخص میشه؟ اگرکسی تبخال در دهانه رحمش باشه موقع سکس درد یا علایمی خاصی داره؟

پاسخ مدیر 1399/07/19

جواب: برای تشخیص این بیماری می توان آزمایشاتی را انجام داد. صحیح ترین راه، نمونه گیری از زخم و رشد ویروس در یک مایع مخصوص است. این روش ممکن است یک هفته زمان ببرد .نتیجه مثبت تشخیص را تایید میکند اما منفی شدن آن وجود عفونت را منتفی نمی سازد. هم چنین میتوان خون فرد را آزمایش کرد. در آزمایش خون میزان آنتی بادی ضد HSV (HSV IgM و HSV IgG ) اندازه گیری می شود. با این تست می توان دریافت آیا عفونت بتازگی کسب شده و یا مربوط به عود بیماری است. ویروس تبخال (HSV ) هرپس ویروس می بشد.بسیاری ار افراد آلوده به هرپس علامتی ندارند.علائم در صورت بروز ممکن است خفیف (تنها تعدادی زخم) تا شدید (زخم های متعدد) باشند، و معمولا 10-2 روز بعد از ورود ویروس به بدن ایجاد می شوند. ممکن است فرد احساس کند که به آنفلوآنزا مبتلا شده؛ شاید غدد لنفاوی اش ورم کند، لرز، درد عضلانی ، خستگی و تهوع نیز داشته باشد. ممکن است زخمها پدیدار شوند. زخم ها به صورت تاولهای کوچک آبدار در ناحیه تناسلی ، باسن یا دیگر نقاط بدن ظاهر می شوند و غالبا به صورت گروهی در کنار یکدیگر قرار دارند. احساس سوزش در هنگام ادرار نیز شایع است. اولین جدال فرد با هرپس ژنیتال ممکن است 4 – 2 هفته طول بکشد .در این مدت ضایعات سر باز کرده و مایعی از انها خارج می شود. ظرف چند روز زخم ها خشک و بدون آنکه اثری بجا بگذراند خوب می شوند.

سوال 1399/07/12

سوال: سلام یکی از دوستانم دیروز به منزل من اومد و گفت ک تبخال تناسلی داره و از توالت فرنگی استفاده کرد و دو ساعت بعدش من توالت فرنگی رو با اب و مایع شستم و با دستمال کاغذی کاملا خشکش کردم ولی احساس میکنم ک من هم‌ ممکنه این بیماری رو گرفته باشم . چند‌در صد ممکنه گرفته باشم و چه آزمایشی ‌نیازه؟

پاسخ مدیر 1399/07/12

جواب: احتمالش خیلی کم است.

سوال 1399/07/06

سوال: سلام وقت بخير ، من ٢٦ سالمه با همسرم موقع رابطه يكم پوست واژنم رفته بود ٢ روز بعد رابطه پريود شدم ،فرداش ديدم زخم هايي مثل جوش هست ولي سرش بازه و خيلي اذيت ميكنه ايا تبخال هست يا چيز ديگه، و اينكه همسرم سالمه چيزي نداره كه از اون منتقل بشه خيلي ميسوزه و ميخاره لطفا راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1399/07/06

جواب: عدم داشتن زگیل نشان دهنده عدم ویروس نیست . باید ویزیت متخصص زنان شوید تا بررسی شود و سپس براساس تشخیص برایتان تست گذاشته شود.

سوال 1399/06/30

سوال: من تبخال تناسلی گرفتم وبچه ندارم این بیماری ازچه راهی به من میتواندانتقال یابد و درمان دارد درآینده موقع زایمان آسیبی به بچه ام دارد یانه

پاسخ مدیر 1399/06/30

جواب: ویروس تبخال (HSV ) میتواند از طریق شکاف پوست در هنگام سکس واژنی، دهانی یا مقعدی وارد بدن شود. این ویروس قادر است تا به غشاهای مرطوب آلت (penis)، واژن، مجرای ادراری، دهانه رحم (سرویکس) و یا مقعد داخل گردد. بعد از ورود ویروس به بدن، سلولهای سالم به آن آلوده شده و سیستم دفاعی نرمال بدن به جدال با ویروس می پردازد. این جدال موجب ظهور زخم، تاول و ورم می گردد. علاوه بر اعضای جنسی، هرپس ژنیتال می تواند زبان، دهان، چشم، لثه، لب ها، انگشتان و دیگر قسمتهای بدن را نیز گرفتار کند . در هنگام سکس دهانی ویروس هرپس می تواند از تبخال اطراف لب به ناحیه تناسلی شریک جنسی منتقل شود ( ویا برعکس). حتی ممکن است خود فرد دستش را به زخم مالیده و سپس به قسمت های دیگر بدن خود بویژه چشم بمالد و آنجا را نیز آلوده کند. توصیه می شود موارد زیر را به دقت مطالعه کنید: ر صورت ابتلا یک زن باردار به تبخال تناسلی باید موضوع به پزشک اطلاع داده شود. ابتلا به هرپس در دوران بارداری بویژه اگر برای اولین بار باشد، جنین را با خطر بیشتری مواجه می سازد.احتمال آلوده شدن جنین در این قبیل مادران زیاد است (30 تا 60%)، زیرا علیه ویروس آنتی بادی ساخته نشده است. در موارد نادر، نوزاد موقع تولد و عبور از کانال زایمان عفونت را از مادر خود کسب میکند (عفونت با هرپس در نوزاد میتواند مشکلات جدی در پی داشته باشد مانند آسیب به مغز و مشکلات چشمی). در صورتی که خانم بارداری برای اولین بار دچار هرپس شود، داروهایی برای کاهش علائم و مدت بیماری وجود دارند. اما اگر برای اولین بار نباشد، پزشک داروهایی به وی خواهد داد که احتمال عود بیماری در زمان نزدیک به زایمان یا آن زمان را کم خواهند کرد. اگر در موقع وضع حمل زنی دچار هرپس ژنیتال باشد چه اتفاقی می افتد؟ اگر در زمان وضع حمل مادری دچار این ضایعات باشد، زایمان از طریق سزارین انجام خواهد شد. سزارین احتمال آلوده شدن نوزاد را کم خواهد کرد. ندرتا، نوزاد بدون عبور از واژن نیز آلوده میشود. این حالت در صورتی رخ می دهد که کیسه آب چند ساعت قبل از تولد بترکد. اگر خانم باردار در موقع وضع حمل دچار زخم یا علائم " پیش در آمد " نباشد، تولد نوزاد وی از طریق واژن امکان پذیر است. آیا زن مبتلا به هرپس ژنیتال می تواند بچه اش را شیر دهد؟ مادر مبتلا به هرپس ژنیتال معمولا می تواند بدون آلوده کردن نوزاد، به وی شیر دهد. ویروس از راه شیر به نوزاد منتقل نمی شود. اما نوزاد در صورت تماس با تاول یا زخمهای موجود در سینه مادر می تواند آلوده شود. درصورتی که مادر در روی نوک سینه خود دچار زخمهای تبخالی است، نباید از آن سینه به بچه شیر دهد، در این صورت تا وقتی که زخم ها خوب نشده ،می تواند شیر خود را بدون تماس با زخم ها دوشیده و به نوزاد بدهد.

سوال 1399/06/27

سوال: سلام تبخال تناسلی فقط از طریق رابطه جنسی بوجود میاد یعنی هیچ راه دیگه ای نداره چون من ندارم اما همسرم گرفته دارم دیوونه میشم لطفا جواب بدین

پاسخ مدیر 1399/06/27

جواب: 99% از طریق رابطه جنسی است ولی 1% امکان اینکه از طریق تماس غیر جنسی مثل پروب های واژینال سونوگرافی و یا معاینات آن و یا موارد دیگر مانند امکان انتقال از طریق لباس و یا سطوح آلوده هم گاها با احتمال بسیار بسیار کم جود دارد.

سوال 1399/06/18

سوال: از كجا بفهميمم كه تبخال ها رو به خوب شدن هستن؟؟ و استفاده از قرص و كرمها موثر واقع شدن

پاسخ مدیر 1399/06/18

جواب: زمانی که به طور کامل از بین برود و چیزی از زخم نماند.

سوال 1399/06/18

سوال: سلام من هفته قبل به فاصله سه روز دو بار ب حمام رفتم و شيو كردم خودمو و بعدش ناحيه تناسليمو با ژل شستشوي بانوان شستم، بعد از دو روز متوجه شدم يه چيزايي مثل افت دهان ظاهرن شدن و بعد ك دكتر رفتم گفتن تبخال تناسليه! ايا ميشه اين تبخالها بخاطر شيو و استفاده از ژل باشن؟يا مثلا حساسيت ب ژل! يا بخاطر گرمي!دكتر بهم گفتن چون شيو كردم و منافذ باز بوده و از ژل همون موقع استفاده كردم اينو زده. در ضمن من دهنمم وقتي گرمي ميخورم افت ميزنه زود ..اين ميتونه بخاطر گرمي باشه؟ لطفا زود جوابمو بديد

پاسخ مدیر 1399/06/18

جواب: بررسی کنید که قبلا شما یا همسرتان تبخال دهانی یا تناسلی نداشت اید؟ آفت هم یک بیماری یروسی است و مانند تب خال تناسلی تا مدت ها در بدن محفی می ماند و هرگونه تغییر یا استرس در وضعیت بدن می تواند موجب بروزش شود.

سوال 1399/06/11

سوال: سلام من چند سال هست که تبخال تناسلی دارم و سوالم اینه که بعد از بهبودی و خشک شدن تبخال ها جاشون میمونه؟

پاسخ مدیر 1399/06/11

جواب: خیر . جای تب خال در صورت مراقبت مناسب بعد بهبودی و خشک شدن نمی ماند.

سوال 1399/05/16

سوال: بعد از درمان 10 روزه ی تبخال تناسلی علایم اون برگشته همون سر جای قبلی بعد از 1ماه برگشته باید چکار کرد!؟ بازم دارو مصرف کنم؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: در صورتی که فردی مرتبا دچار تبخال می شود، می تواند روزانه دارو مصرف کند تا علائم او کاهش یابند. در بسیاری موارد این داروها تا مدت طولانی مانع از عود بیماری می شوند و در عین حال شانس انتقال تبخال به افراد دیگر را نیز کم میکنند.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام وقت بخیر ۳روز پیش همسرم تبخال دهانی زده بود دیروز تبخالش ترکید امروز حین رابطه جنسی متوجه شدیم تبخالش ترشح کرده آیا من از همسرم تبخال تناسلی میگیرم؟ اگر میگیرم درمانش چیه؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: امکانش وجود دارد، هم اکنون برای پیشگیری کاری نمی شود انجام داد.

سوال 1397/03/16

Sara

شنبه 4 آذر 1391 - 05:51

 

سوال:

سلام. تزریق واکسن 4 ویروسی برای خانم بالای 30 سال که تا به حال تماس جنسی نداشته اثر بخش خواهد بود ؟

جواب:

خیر در صورتی که احتمال تماس جنسی در آینده وجود دارد واکسن زده شود.

 

Soroush

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 22:29

 

سوال:

salam.man 2 sale pish be beimarie tabkhale tanasoli dochar shodam,va alan khodaro shokr az tarighe shiveye darmanie homiopati betore kalem darmans hodam,khastam etela bedam ke in bimari az in ravesh darman shodanie,ba tashakor az shoma

جواب:

بهتر است برای اطمینان از درمان تست HSV PCR انجام داده و اگرمنفی بود احتمال درمان کامل وجود دارد.