تست پس از مقاربت (PCT)

 تست پس از مقاربت (PCT) 

این تست یکی از اولین تست ها برای ارزیابی ناباروری است و در حدود بیش از 100 سال است که انجام می شود.

زمان انجام PCT مهم بوده و باید در مرحله قبل از تخمک گذاری، در زمان بیشترین سیالیت و حجم موکوس انجام شود، بنابراین فرد و پزشک باید زمان تخمک گذاری را تخمین بزنند، تعیین دقیق این روز، کار مشکلی است، به خصوص اگر سیکل های قاعدگی نامرتب باشد.

زمان تخمک گذاری با استفاده از روش های مختلف مثل کیت تشخیص تخمک گذاری و یا نمودار درجه حرارت پایه ای بدن (Body Base Temperature- BBT) محاسبه و برآورد میشود.

معمولاً زمان تخمک گذاری در سیکلهای قاعدگی منظم و 28 روزه، روز 14 سیکل می باشد.

 در حوالی تخمك‌گذاری، موكوسی که از دهانه رحم ترشح می‌گردد بیشتر و آبکی‌تر می‌شود.

این موكوس زمینه را برای انتقال اسپرم از واژن به درون رحم تسهیل می‌کند.

بررسی ترشحات دهانه رحم غالباً با استفاده از یك اسپكولوم در حدود زمان تخمك‌گذاری انجام می‌گیرد و كمیت و كیفیت ترشحات دهانه رحم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بهترین روش برای بررسی موکوس دهانه رحم تست پس از مقاربت یا PCT[1] است.

آزمایش پس از مقاربت یا PCT كاملاً شبیه بررسی ترشحات دهانه رحم در تست پاپ اسمیر است، به این ترتیب كه این آزمایش 12-4 ساعت پس از انجام مقاربت در حدود زمان تخمك‌گذاری صورت می‌پذیرد (3-2 روز قبل از آزمایش باید از نزدیکی خودداری شود).

این بررسی نه تنها اطلاعاتی را در مورد كیفیت و كمیت مخاط موجود ارائه می‌دهد، بلكه ارزیابی كاملی از میزان تعداد و تحرک اسپرم پس از تركیب با مخاط دهانه رحم فراهم می‌آورد.

این آزمایش بر اساس اندازه‌گیری پارامترهایی در موکوس مثل حجم، خاصیت سرخسی شدن[2]، قابلیت کش‌آمدن[3]، ویسکوزیته و سلول‌های عفونی درجه‌بندی می‌شود و زنانی که در این درجه‌بندی، نمره بالای 10 به دست می‌آورند از لحاظ کیفیت و کمیت موکوس سرویکس در گروه نرمال قرار می‌گیرند.

سپس تعداد و تحرک اسپرم و همینطور میزان اسیدیته (pH) در هر دو منبع واژینال و سرویکس (دهانه رحم) در زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.

در حالت نرمال pH واژن اسیدی و دهانه رحم خنثی یا قلیایی باشد و حداقل 10 اسپرم متحرک با درجه تحرک پیشرونده سریع و کند در میدان میکروسکوپی (با بزرگنمایی 400) باید مشاهده شود.

نتیجه نرمال PCT نقش تعیین کننده در انتخاب روش درمانی دارد و نشان دهنده آن است که:

1- شوهر به اندازه کافی اسپرم طبیعی تولید می کند.

2- به دنبال نزدیکی، اسپرم به طور صحیح در داخل واژن قرار گرفته است.

3- غدد دهانه رحم طبیعی هستند.

4- استروژن به میزان کافی قبل از تخمک گذاری تولید شده و در نتیجه تخمک گذاری طبیعی است.

5- آنتی بادی ضد اسپرم در موکوس وجود ندارد. منفی شدن PCT یعنی عدم وجود اسپرم یا بی حرکت بودن تمام اسپرمها درموکوس می باشد.

مواردی که سبب غیر طبیعی شدن تست می شوند عبارتند از:

PCT -1 در زمان مناسب انجام نشده است. برای مثال PCT خیلی زود یا خیلی دیر در سیکل انجام شده است. زمان اشتباه از شایعترین علل نتیجه غیر طبیعی بوده و لازم است که دوباره تکرار شود.

2- تخم ک گذاری در طی آن سیکل قاعدگی رخ نداده است. شاید دلیل آن فشار و استرس و تعیین غلط زمان انجام نزدیکی باشد.

3- تعداد اسپرم خیلی کم بوده یا حرکت آن کم است.

4- دهانه رحم غیرطبیعی می تواند سبب منفی شدن تست گردد. برای مثال عفونت مزمن در دهانه رحم مانع تولید موکوس کافی می شود و در بعضی از زنان که دارای زخم در دهانه رحم می باشند، موکوس به اندازه کافی تولید نمیشود. همچنین بیمارانی که سابقه جراحی دهانه رحم داشته اند، برای مثال مخروط برداری دهانه رحم (Conization) که طی این عمل جراحی، بافت دهانه رحم بصورت مخروط (Cone) برای تشخیص و درمان ضایعات دهانه رحم برداشته می شود، اغلب سبب این مشکل می شوند.

5- وجود آنتی بادی علیه اسپرم در ترشحات دهانه رحم

6- درمان با داروهایی همچون کلومیفن، ،Tamoxifen، پروژسترون، دانازول که همگی برای درمان ناباروری استفاده می شوند می توانند مانع تولید موکوس خوب شوند.

7- کاهش قابلیت کش آمدن موکوس می تواند ناشی از كاهش سطح استروژن سرم (نامناسب بودن وضعیت تخمك) می باشد.

به خاطر بسپارید که تست غیر طبیعی زمانی دارای ارزش است که تست های غیرطبیعی تکراری در شرایط کاملاً مناسب حاصل شود. 


.

.

نمونه ریپورت یک تست PCT شامل موارد ذیل است:

.


.

[1] . Post Coital Test(=PCT)


[2] . Ferning Test

[3] . Spin Barkeit

 

مقالات مرتبط با تست پس از مقاربت (PCT)

پرسش و پاسخ

سوال 1399/07/06

سوال: سلام، ۳۸ سال دارم برای بارداری دوم نزدیک به ۱ سال و نیم اقدام کردم باردار نشدم یه فرزند ۱۲ ساله دارم از نظر آزمایشات و سونو و عکس رنگی رحم بررسی شدم نرمال بوده وهمسرم سونوگرافی بیضه ها انجام دادند تشخیص واریکوسل گرید ۲ بوده، و آزمایش اسپرم چند مرتبه انجام دادند تعداد اسپرم هاخوبه اما شکل طبیعی ندارند و تحرکشون کمه دلیل ناباروری میتونه به واریکوسل ربط داشته باشه؟ آیا نیاز به آزمایش pct هست که انجام بشه؟

پاسخ مدیر 1399/07/06

جواب : بله ناباروری می تواند به دلیل واریکوسل باشد و ناباروری از نوع آزواسگرمی انسدادی می دهد و در صورتیکه مشکل برطرف شود احتمال زیاد مشکل اسپرم ها برطرف می شود. تست PCT نیز یکی از اولین تست ها برای ارزیابی ناباروری است و در صورت صلاحدید پزشک به شما در روند درمان توصیه می شود.

سوال 1399/06/16

سوال: باسلام چند روز پیش سنوی تخمدان و رحم انجام دادم که نوشته بود تخمدانها بیش از حد طبیعی بزرگترند و داری کیستهای ریز متعدد پریفرال pcodایا این نگران کننده است یساله در حال اقدامم نتیجه ای نگرفتم.ایا باعث ناباروری میشه؟دکتر برام قرص گلای وانس۵۰۰و دوفاستون،وپرگناکرکانسپیشن نوشته

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: نیاز به بررسی بیشتر از لحاظ تست های هورمونی دیگر در روز سوم قاعدگی تان از جمله FSH ، LH و....همچنین اطلاعات بالینی بیمار، تست استرادیول، سابقه ی پریودی تان و یا اینکه در یک سال گذشته چند بار پریود شدید و اینکه آیا سیکل تان منظم است یا نامنظم و یا ..... بنابراین نیاز به بررسی دقیق سوابق و شرایطتون و همچنین تست های دیگر برای اظهار نظر می باشد. یک سونوی روز سوم سیکل برای بررسی تعداد فولیکولهای آنترال و ضخامت آندومتر نیز انجام شود.

سوال 1399/05/14

سئوال: با سلام و خسته نباشید نتایج آزمایش pct زیر را برام مشخص کنید Appearance: semiclear Volume: normal PH: 5.0 wbc: 3_4 Rbc: 0_1 Ep. Cell: many Total sperm: 45_50 Total progresive: 0 Total Msc: 0 Trichomonas: not seen Spinnbarkeit: 0

پاسخ مدیر 1399/05/14

جواب: به متن مقاله فوق رجوع کنید و فکر می کنم گزارش PCT شما کمی ناقص است و با توجه به همین اطلاعات جزو گروه مشکل دار قرار می گیرد.

سوال 1399/03/26

سئوال: سلام وقت بخیر من میخوام عکس آزمایش خواهرمو نشون بدم چطور بفرستم براتون

پاسخ مدیر 1399/03/26

جواب: به این آدرس ایمیل کنید: sayounesi@yahoo.com

سوال 1398/12/08

سئوال: سلام خسته نباشید ph واژینالم در تست پی سی تی 6 هستش این خوبه یا نه اگه نه چکار باید انجام بدم

پاسخ مدیر 1398/12/08

جواب: نرمال است.

سوال 1398/12/03

سئوال: سلام خسته نباشید من ازمایش دادم میخواستم ببینم pct 0/31 h هست میخواستم بدونم نرماله؟

پاسخ مدیر 1398/12/03

جواب: ریپورت کامل را برایم بفرستید.

سوال 1398/09/06

سئوال: با سلام ازمایش pctانجام دادم روز ۱۴قائدگیجوابش این بود میخواستم قبل مراجعه به پزشک از جوابش مطلع بشمvolume1/ 4 _ ph8_ color turbid_ viscosity moderate_ ferning test good_ spin barking good_spermcoun3_4 motili nomolti- wbc8-10 BBC moderate -epithelial cell 20-25

پاسخ مدیر 1398/09/06

جواب: من دقیق متوجه تعداد اسپرم ها و نوع تحرکشان نشدم. دقت کنید در جواب آزمایش اگر بیش از 10 اسپرم با حرکت گرید a و b مشاهده شود نرمال است. پارامترهای مربوط به موکوس سرویکال هم بد نیست.

سوال 1398/04/16

سئوال: با عرض سلام و خسته نباشید 7 سال ازدواج کردم و تا 1 سال و نیم پپیش قصد بارداری نداشتم الن تقریبا 2 سال اقدام می کنیم اما نه به صورت مرتب . ازمایش های من و همسرم نیز سالم می باشد و من تا مرحله تست پی سی تی را نیز انجام دادم و نرمال بود اما باز هم با گذ گذشت 5 ماه باردار نشدم .(امپول اچ سی جی و قرص و سونوگرافی وازینال و تست پی سی تی نیز انجام دادم و نرمال و طبیعی می باشد و همسرم نیز ازمایش اسپرم داده و طبیعی می باشد) از شما درخواست راهنمایی دارم با تشکر

پاسخ مدیر 1398/04/16

جواب: نتیجه تمام آزمایشات و سونوهایتان را برایم بفرستید.

سوال 1397/11/11

سئوال: سلام من 3 ماه اقدام به باداری کردم ولی بادارنشدم ازمایش دادم خوب بوده میخواستم روش برای نزدیکی برای باردار شدن بدونم وچه زمان صبح یا شب

پاسخ مدیر 1397/11/11

جواب: تمام آزمایشات و سونوهای خودتان و شوهرتان را برایم بفرستید.

سوال 1397/09/21

سئوال: سلام میشه آزمایش پی سی تی رو یه روز بعد از اون روزی که گفتن انجام بدم

پاسخ مدیر 1397/09/21

جواب: روز انجام آزمایش خیلی مهم است که دقیقاً در روز تخمک گذاری انجام شود.

سوال 1397/03/16

مینو

پنجشنبه 25 اسفند 1390 - 09:37

 

سوال:

ببخشین اگه كسی این مشكل رو داشته باشه با ای یو ای مشكلش حل میشه؟؟؟؟

من شوهرم ازو اسپرمه و تا حالا دوازده بار ای یو ای انجام دادم با اسپرم ااهدایی

با اینكه خودم هیچ مشكلی ندارم و تخمك گذاریم خوبه لاپراسكوپی هیسترو و عكس رنگی هم انجام دادم و همگی خوب بودن ولی بازم نمیشه كه نمیشه میخواسم بدونم میشه منم این مشكل رو داشته باشم یا اینكه این مشكل با ای یو ای كاری نداره؟

جواب:

تمام تست هایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

مینو

شنبه 27 اسفند 1390 - 04:28

 

سوال:

سلام دست گلتون درد نكنه كه جوابم رو دادین

كارهایی كه انجام دادم

عكس رنگی - لاپراسكوپی - هیستروسكوپی

آزمایشاتی هست كه روز سوم پریود میدن

یه نوع هم ازمایش قند بودش كه تو چند مرحله ازم گرفتن

نتایج همه اینا خوب بودش

فقط یه سری پرولاكتینم بالا رفته بود كه ام ‌آر ای هم رفتم و دكتر گفتش مشكلی نیست و هر شب نصفی بروموكریپتون میخورم

ولی خیلی پر مویی دارم

با اینكه پرولاكتینم الان نرمال هسش ولی پرمویی دارم

جواب:

اگر تست تستوسترون، DHEA-SO4، DHT، Free Testostrone نرمال است یک سونوی در روز سوم سیکل انجام دهید که در صورت وجود کیست مشخص شود. چون به هر حال تا علت پرمویی مشخص نشود احتمال عدم تخمک گذاری بالاست.

 

مینو

شنبه 27 اسفند 1390 - 04:29

 

سوال:

یه پیغام خصوصی دارم

بعضی وقتا میگم این كه منفی میشه شاید اسپرمهای خوب نباشه

جواب:

به مراکز ناباروری مثل رویان، ابن سینا ، نوید و ... تماس بگیرید.

 

مادر پپل

شنبه 27 اسفند 1390 - 18:38

 

سوال:

سلام من در هفته 26 بارداری هستم

مدت 10 روز است وقتی بلند میشم حرکت می کنم بعد چند دقیقه متوجه میشم که شلوار زیر خیس میشن

البته نه زیاد مثلا به اندازه یک ته استکان.

ده روز پیش که به دکتر مراجعه کردم دکتر گفت که اب دور بچه کم شده و باید استراحت کنم توی این ده روز هر روز یکی دوبار بدلیل تحرکات نشتی داشتم

ولی امروز وقتی دکتر رفتم دیدم اب دور بچه همانقدر است و دکتر گفت نباید از این کمتر شود این ده روز اخیر مقدار اب مصرفی را دوبرابر کردم

ولی وقتی از دکتر پرسیدم این روزا زیاد اب می خورم تا اب بچه جبران بشه دکتر گفتند این اصلا تاثیری برا آب بچه ندارد و حالا دودل...

جواب:

توصیه می شود استراحت مطلق کنید و مصرف مایعات را زیاد کنید.

 

سارا

شنبه 5 فروردین 1391 - 06:32

 

سوال:

سلام. ممنون از راهنماییاتون.

من ازمایش pct دادم و زیر میکروسکوپ دیدم که اسپرم شوهرم در واژن من 100 در 100 بی تحرکه. به نظرتون این مشکل با قرص ویتامین قابل حله یا آی یو آی تضمینش بیشتره؟

منتظر جوابتون هستم

جواب:

باید علت بی تحرک شدن مشخص شود اگر ناشی از عفونت باشد درمان آنتی بیوتیکی، اگر ناشی از وجود آنتی اسپرم آنتی بادی باشد درمان کورتونی انجام شود و در غیر اینصورت باید IUI انجام شود.

 

یاس

یکشنبه 6 فروردین 1391 - 16:52

 

سوال:

من بدلیل بالابودن تستوسترونم دوسالی هست که از قرص سیپروترون کامپاند استفاده میکردم الان قصدباردارشدن دارم ولی ازطرفی هروقت این قرصارو قطع کردم پریودم نامنظم شده.لطفابه من بگید چکارکنم؟میترسم این قرصاتواین مدت به باروریم ضرر رسونده باشن

جواب:

تا زمانی که تستوسترون بالا باشد احتمال بارداری خیلی کم می شود بعد از بارداری تحت نظر پزشکتان می توانید مصرف آن را قطع کنید.

 

آزی

پنجشنبه 24 فروردین 1391 - 05:19

 

سوال:

سلام و خسته نباشید من روز دقیق تخمک گذاریمو نمیدونم کی هستش اولین روز لک بینیم 14 هر ماهه لطفا راهنماییم کنید و متشکرم

جواب:

باید بین 30 تا 31 هر ماه باشد ولی با این وجود از کیت های تخمک گذاری از روز 25 استفاده کنید.

 

زهرا

سه شنبه 29 فروردین 1391 - 09:56

 

سوال:

من همشه سیکل پریودم منظم بود.1 اسفند تا 7 اسفند پریود شدم.و11اسفند از 5 عدد قرص ال دی استفاده کردم و 18 اسفند دوباره پریود شدم تا 6 فروردین-سونوگرافی انجام دادم و گفتند تخمدان چپم کوچیک شده-آزمایشم نشون داد که پرولاکتینم 1239 هست .الان برام رادیولوژی نوشتن.و قرص هفته ای 1عددdastinexوخیلی نگرانم.آیا من در آینده مشکلی برای بارداری دارم؟؟؟تا کی باید قرص بخورم(من مجردم)

جواب:

رادیولوژی از کف جمجمه برایتان نوشته شده است؟؟

تا زمانیکه پرولاکتین تان نرمال شود باید دارو را مصرف کنید.

 

هستی

یکشنبه 3 اردیبهشت 1391 - 08:30

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید خدمت شما

بهترین حالت نزدیکی برای باردار شدن چه حالتیه ؟

1-2 روز قبل و بعد از تخمک گذاری هر 48 ساعت یکبار

 

سعیده

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 - 19:19

 

سوال:

سلام این سوال خانم هستی من فکرکنم بابت مدلهای نزدیکی سوال کردن چون میگوینددربعضی حالتهای نزدیکی اسپرمها دقیقادردهانه رحم خالی میشوند؟اگردرست است کدام وضعیت بهتراست؟

جواب:

ارتباطی ندارد.

 

سعیده

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 - 19:21

 

سوال:

ببخشیدسوال دیگری داشتم چراگفتیدهر48ساعت یکبارنزدیکی چون من قصدبارداری دارم میخواستم برای اطمینان شبی یکبارانجان دهم ایامشکلی پیش نمیاید؟

جواب:

با هر بار نزدیکی از تعداد و کارآیی اسپرم ها کم شده و در نتیجه باید 48 ساعت برای تولید اسپرم ها فرصت ایجاد کنیم.

 

سعیده

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1391 - 19:26

 

سوال:

یک سوال دیگردربالاگفتیدبه دنبال نزدیکی اسپرم به طورصحیح داخل واژن قرارگرفته باشد؟چطوراینرابفهمیم؟

اخرمن بعدنزدیکی تایک ساعت تکان نمیخورم ولی همانطوردرازکشیده احساس میکنم مایع منی ازواژن من خارج میشودوبعدبلندشدن ورفتن به دستشویی وحمام هرچی داخل مانده انهاهم درمیایدایااین درنزدیکی طبیعی است؟ممکن است باردارنشوم؟درصورتی که تمام شرایط دیگرمثل تخمک گذاری وفعال بودن اسپرمهاو...همه فراهم بوده باشد.

جواب:

تا دو ساعت به صورت طاقباز دراز کشیده و پاهایتان را به سمت شکم خم کنید.

 

محبوبه

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 12:22

سوال:

ببخشید درجواب سعیده گفته بودید به صورت طاقباز من نمیدونم یعنی چه جوری؟

جواب:

یعنی پشت رو به تشک و صورت رو به بالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

سعیده

جمعه 8 اردیبهشت 1391 - 14:42

 

سوال:

یک سوال هم داشتممیخواستم ببینم اگرطبق کیت تخمک گذاری روزتخمک گذاری خودراحدس زده باشم ایاازمایش خون بارداری که گفتیدبعد9تا10روزبعدتخمک گذاری بارداری رانشان میدهدایاممکن است دریک ازمایشگاه نشان ندهدیعنی خوب ازمایش راانجام ندهند؟یانه ازمایشی است که همه ازمایشگاههامیتوانندبه درستی انجام دهند؟

جواب:

بهتر است با روش ECL انجام شود.

 

نرگس

پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 - 13:54

 

سوال:

چه زمانی می توانیم آزمایش ادرار را در منزل برای تشخیص بارداری انجام دهیم؟قبل از عقب انداختن قاعدگی یا بعد از آن؟

جواب:

سه روز قبل از قاعدگی می تواند این تست ها مثبت شوند

 

صبا

سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 - 18:56

 

سوال:

باسلام. من سیکل 30 روزه دارم. روز 9 شروع خونریزی بوده. درتاریخ 23 پارگی کاندوم داشتم 6ساعت بعد از ان اولین قرص لونژیل مصرف کردم و12 ساعت بعدقرص دوم.48 ساعت بعداز نزدیکی اول مجدد نزدیکی داشتم و سهوا کنترل نشده. بعداز ان از دستشویی استفاده کردم. احتمال بارداری چقدر است. با تشکر

جواب:

اگر منظورتان روز 23 سیکل می باشد احتمالش خیلی کم است.

 

زهرا موسوی

شنبه 20 خرداد 1391 - 11:40

 

سوال:

با سلام من یک پسر 5 ساله دارم ودرحال حاضر مایل به داشتن فرزند دوم هستم ولی بنظر خودم دچار مشکل ناباروری شده ام چون بدون پیشگیری نزدیکی میکنیم و در این 5 سال باردار نشده ام.البته پارسال مشکل کم کاری تیرویید داشتم البته فقط تی اس اچ بنده طبق استانداردآزمایشگاه که بین 0.9تا 4.2 نرمال محسوب میشد برای من 5.8 بود وبا2 ماه مصرف نصف لووتیروکسین روزانه نرمال شد و تا 4ماه مصرف دارو را قطع کردم باز در حد نرمال بود ولی 2 ماه بعد آزمایش مجدد دادم تی اس اچ ام کمی بالاتر از نرمال بود حالا نمیدونم باید دارو رو شروع کنم یا این نوسان جزئی نرماله شایدم مشکل ناباروری ایجاد...

جواب:

به هر حال کم کاری تیروئید باعث عدم تخمک گذاری می شود و بهتر است تحت نظر پزشک متخصص غدد TSH تان نرمال کند.

 

راحیل

دوشنبه 22 خرداد 1391 - 10:09

 

سوال:

باسلام و خسته نباشید

من مدت 7 ماهه که اقدا کردم ولی باردار نشدم

آزمایش پاپ اسمیر و پی سی تی انجام دادم

P_C_T after 2 hr

PH 8

Color&Appearance Semi clear

R.B.C 0-1/hpf

W.B.C Plenty/hpf

Epithelial Cells 0-1/hpf

Count Of Sperm 40-45/hpf

Motility 2-3/hpf

PAP Smear

(Specimen type: Conventional Smer(pap smear

Specimen adequacy: Satisfactory for evaluation

Interpretation/Result: Negative for intraepithelial Lesion or malignancy

Papanicolaou classification:P1

Inflammation:Mild

نظدتون راجع به کل آزمایش چیه؟

تحرک مشکل دارد ولی نوع تحرک را ننوشته اید.

mtility کم نیست؟

بله کم است.

چرا wbcگفته زیاد آیا به خاطر Inflammation:Mild...

کمی این دو با هم متناقض هستند تست را تکرار کنید.

 

راحیل

دوشنبه 22 خرداد 1391 - 19:59

 

سوال:

ممنون از پاسختون

ببخشید که اینو میپرسم

این آمایش رو به پزشکم نشون دادم

میگه موتیلیتی خوبه و حتی اگه 1 هم بود اشکال نداشت.میشه بگید رنج نرمال موتیلیتی توی pctباید چندتاhpfباشه؟

حداقل باید 10 اسپرم با گرید سرعت Rapid Progressive و Slow Progressive وجود داشته باشد.

میگمwbcچرا نوشته زیاد میگه wbc واژن باید زیاد باشه.میشه رنج نرمال wbc رو هم بنویسید؟

کمتر از یک WBC به ازای هر سلول اپی تلیال

میگم التهاب ملایم یعنی عفونت میگه نه التهاب ملایم رو همه دارند.آره؟

بله در حد Mild مشکلی ندارد.

به خدا موندم دیگه

توی قسمت موتیلیتی نوع نوشته نبود

فقط همون 2-3 / hpf

ممنونم به خاطر لطفی که دارید

 

مریم

شنبه 21 مرداد 1391 - 06:21

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید

من 8 ماهه که روزی نصف قرص لووتیروکسین می خورم چون خیلی کم TSH ام بالا بود حتی دکتر گفت این مقدار بالا بودن ممکنه طبیعی هم باشه. بهرحال8 ماهه قرص رو میخورم و تحت نظر پزشک هستم تا کاملاً نرمال بشه .دکتر هم بهم اجازه بارداری داده ولی 4 ماهه واسه بارداری اقدام کردم هنوز خبری نشده خیلی نگرانم خواهش می کنم راهنماییم کنید؟

جواب:

نگران نباشید و تمام تست های که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

پینار

دوشنبه 30 مرداد 1391 - 10:38

 

سوال:

سلام آزمایشگاه نیلو

میخواستم جواب این ٱزمایش اسپرم همسرم رو برام آنالیز کنین.

valume=3.5

liquifaction time=34

viscosity=normal

ph= 7.5

Sperm count=72

Grada (fast progressive motile)=5

Grad b (poor progressive motile)=30

Grad c (non progressive motile )=25

Grad d (non motile )= 40

Normalmorfphology=23

Abnormal morphology= 77

Head pathology =96

Midpiece pathology=2

Tail pathology=2

w.b.c=3-4

r.b.c=0-1

Ep cell= 0-1

Round cell = 3-4

Agglutination = negative

ضمنا این ازمایش در شرایط خوب نبود همرا با استرس و در هوای گرم بود

باتشکرازشما

جواب:

با توجه به استانداردهای جدید سازمان بهداشت جهانی تمام پارامترهای تست فوق در محدوده نرمال می باشد.

 

مریم

شنبه 4 شهریور 1391 - 09:13

سوال:

سلام، ممنون از اینکه جواب دادید. من قبل از اقدام به بارداری دکتر زنان رفتم یه آزمایش خون دادم دکتر گفت یه مقدار tsh ام بالاست و باید برم پیش متخصص غدد به خواست دکتر غدد آزمایش t3, t4, tsh رو دادم که t3 و t4نرمال بود و فقط tsh ام خیلی کم بالا بود نرمالش 4.5 بود واسه من 5 بود. بعد از دو ماه مصرف نصف قرص لووتیروکسین tsh پایین اومد و دکتربهم اجازه بارداری داد با این حال هر دو ماه یکبار همین آزمایشها رو تکرار می کنم و همچنان 6 روز تو هفته نصف قرص مصرف میکنم. البته یه تست anti tpo هم به درخواست فوق تخصص غدد دادم که مثبت بود (555). که دکتر گفت با مصرف همین قرص اونم حل میشه. ولی تست...

جواب:

ولی تست... ؟؟؟؟

 

مریم

سه شنبه 7 شهریور 1391 - 06:47

 

سوال:

سلام ، خسته نباشید. نمی دونم چرا پیغامم نصفه رسیده. پرسیده بودم تست خاصی باید بدم یا همین آزمایشهایی که دادم کافیه؟

جواب:

کامنتتان را کامل بار دیگر بگذارید.

 

ممو

دوشنبه 20 شهریور 1391 - 10:19

 

سوال:

باز هم سلام...

الان تو سایتتون گشتم و دیدم اون تست خاص که چند دقیقه پیش پرسیدم اسمش پی.سی.تی هست.

برای یکی از دوستانم می خوام سوال کنم:

ایشون آزمایش عکس رنگی رحم(چکآپ دهانه رحم و لوله های فالوپ) رو انجام دادن،آزمایش هیتروسکوپی و آی.یو.آی رو هم انجام دادن.که جوابش طبیعی بوده.

آزمایش اسپرموگرام رو انجام دادن که اون هم طبیعی بوده.

از داروهای خوراکی و تزریقی به نام منوگون،HCG (هورمونی) هم استفاده کردن.

تمام آزمایشاتشون هم طبیعی بوده!

اما الان بعد 1 سال هنوز حامله نشدن!

این آزمایش PCT باید به تشخیص دکتر انجام بشه؟اگر بله آمادگی برای این آزمایش چطوریه؟

در...

جواب:

2-3 روز قبل از آزمایش نباید نزدیکی شود و درست روز تخمک گذاری باید ساعت 6 صبح نزدیکی کرده و تا 4 ساعت بعد بدون حرکت اضافه خودتان را به آزمایشگاه برسانید.

 

ممو

سه شنبه 21 شهریور 1391 - 10:20

 

سوال:

ممنون از جوابتون...لطف کردید...

یه سوال دیگه: آین آزمایش تزریقیه؟درد داره؟

جواب:

خیر، نمونه برداری از ترشحات واژن است.

 

محبوبه

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 03:56

 

سوال:

باعرض سلام وتشکر ازاین سایت بسیار مفیدشما

من از 1/91شروع به خوردن قرص جلوگیری کردم ولی متاسفانه دردر10/3/91قاعدگی من 10روزبه صورت لکه بینی بود رفتم دکتر سونوگرافی انجام دادم گفت تخمدانت ورم داره ،کیست های ریز هم داره،تنبلی تخمدان هم داری برای لکه بینیم مدروکسی پرژسترون وetisterone نوشت وگفت هروقت خواستی جلوگیری نکنی ابتدا 10روز ازروز5 قاعدگی پرژسترون بخور بعد شروع کن کلومفین بخور چون تخمدانها تنبل هستند نیاز به کمکی داری ولی همان اول که داروهارا خوردم لکه بینیم تمام شدولی ماه بعد عادت نشدم ودرماه بعد (1/5/ 91 شروع شد ولی به صورت لکه بینی و8روزطول کشید بعداز...

جواب:

تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

محبوبه

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 12:15

 

سوال:

Urinary bladder is normal with no stone or wall thickening. این جواب سونوگرافی اول

Uterus is normal in size and echo pattern with no sign of mass lesion or endometrial thickening(8mm).

Both ovaries are enlarged measuring 13 and 14cc respectively associated with increase storma and multiple small peripheral cysts indicative of PCO.

The CUL-DE-SAC is free of fluid ,collection or mass lesion.

: urinary bladder is normal with no stone or wall thickening .Uterus is normal in size جواب سونو دوم

(80*30*50mm)and echopattern with no sign of mass lesion or endometrial thickening (4mm).

Both ovaries have normal sizes and echo pattern with few peripheral small cysts.nodominant follicle is seen in both ovaries . The CUL-DE-SAC is free of fluid ,collection or mass lesion.

Test. Beta HCG level…….2mlu/ml in pregnancy>50

TSH…….0.8 mlu/ml 0.4-6.3

جواب:

در سونوی اول تشخیص تخمدان پلی کیسیتک داده شده است ولی در سونوی دوم نه ولی فولیکول فعالی داده نشده است.

جواب تست های هورومونی تان را در روز سوم پریود برایم بنویسید با شرح دقیق وضعیت کلینیکی تان

 

محبوبه

جمعه 31 شهریور 1391 - 17:32

 

سوال:

سلام خیلی ناراحتم به نظر شما باردار می شوم .امیدی هست ؟فلیکول فعال ندارم بدیا خوب ؟من کلومفین را ادامه بدم یا قطع کنم؟

جواب:

در هنگام گذاشتن کامنت هر گونه اطلاعاتی که از قبل هم رد و بدل شده است را بنویسید؟؟؟

 

محبوبه

یکشنبه 2 مهر 1391 - 11:19

 

سوال:

در سونوی اول تشخیص تخمدان پلی کیسیتک داده شده است ولی در سونوی دوم نه ولی فولیکول فعالی داده نشده است.

جواب تست های هورومونی تان را در روز سوم پریود برایم بنویسید با شرح دقیق وضعیت کلینیکی تان

سوال:

سلام خیلی ناراحتم به نظر شما باردار می شوم .امیدی هست ؟فلیکول فعال ندارم بدیا خوب ؟من کلومفین را ادامه بدم یا قطع کنم؟

جواب:

به سوال من جواب ندادید هر تست و سونویی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید. هر مشکلی هم باشد به هر حال راه درمان وجود دارد.

 

محبوبه

دوشنبه 3 مهر 1391 - 06:16

 

سوال:

Urinary bladder is normal with no stone or wall thickening. سونوگرافی اول

Uterus is normal in size and echo pattern with no sign of mass lesion or endometrial thickening(8mm).

Both ovaries are enlarged measuring 13 and 14cc respectively associated with increase storma and multiple small peripheral cysts indicative of PCO.

The CUL-DE-SAC is free of fluid ,collection or mass lesion.

: urinary bladder is normal with no stone or wall thickening .Uterus is normal in size سونو دوم

(80*30*50mm)and echopattern with no sign of mass lesion or endometrial thickening (4mm).

Both ovaries have normal sizes and echo pattern with few peripheral small cysts.nodominant follicle is seen in both ovaries . The CUL-DE-SAC is free of fluid ,collection or mass lesion.

Test. Beta HCG level…….2mlu/ml in pregnancy>50

TSH…….0.8 mlu/ml 0.4-6.3

اینها را قبلا فرستادم وشما جوابدادیددر سونوی اول تشخیص تخمدان پلی...

جواب:

بدلیل تناقض جواب در دو سونو با پزشکتان مشورت کنید.

 

محبوبه

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 12:27

 

سوال:

باعرض سلام وتشکر ازاین سایت بسیار مفیدشما

من از 1/91شروع به خوردن قرص جلوگیری کردم ولی متاسفانه دردر10/3/91قاعدگی من 10روزبه صورت لکه بینی بود رفتم دکتر سونوگرافی انجام دادم گفت تخمدانت ورم داره ،کیست های ریز هم داره،تنبلی تخمدان هم داری برای لکه بینیم مدروکسی پرژسترون وetisterone نوشت وگفت هروقت خواستی جلوگیری نکنی ابتدا 10روز ازروز5 قاعدگی پرژسترون بخور بعد شروع کن کلومفین بخور چون تخمدانها تنبل هستند نیاز به کمکی داری ولی همان اول که داروهارا خوردم لکه بینیم تمام شدولی ماه بعد عادت نشدم ودرماه بعد (1/5/ 91 شروع شد ولی به صورت لکه بینی و8روزطول کشید بعداز...

جواب:

به یک متخصص زنان مراجعه کن و آزمایشات هورمونی تان را دقیق اندازه گیری کنید.

 

محبوبه

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 12:44

 

سوال:

:SPECIMEN ADEQUACY: satisfactory for evalution , Endocervical/ transformation zone جواب پاپ سمیر component . GENERAL CATEGORIZATION : negative for intraepithelial lesion or malignancy.

INTERPRETATION /RESULT, OTHER NON NEOPLASTICFINDINGS : Associated with inflammation.

جواب:

یک مقدار التهاب دارید و از نظر سلولهای بدخیم هیچ چیز خاصی دیده نشده است.

 

مانیتا

چهارشنبه 5 مهر 1391 - 22:53

 

سوال:

سلام خسته نباشید

میشه راجب تخمک گذاری توضیح بدهید تا بدونم چه روزی هست؟ یا چطوری باید حساب کنم؟

ممنون از این که به سوالات با حوصله جواب میدین.

جواب:

در سیکل های منظم روزی که باید در سیکل بعدی پریود شوید 14 روز کم کنید.

 

مریم

دوشنبه 24 مهر 1391 - 12:07

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید الان 4 روز از زمان پریدم گذشته اگر از بیبی چک استفاده کنم نشون میده که باردار هستم یا نه؟

با توجه به اینکه علائم دارم ولی تا 4 ماه پیش پلی کیستیک داشتم و پرید های نامنظم ولی طی این 4 ماه پرید تقریباً منظم با فاصله 3-4 روز داشتم ولی در مطالبتون خوندم که کسانیکه پلی کیستیک دارن احتمال سقط جنین در آنها زیاده و این باعث ترس در من شده و از اینکه حتی آزمایش بدم که حامله هستم یا نه میترسم( این بارداری دوم منه)

جواب:

به هر حال باید هر چه سریعتر آزمایش بدهید.

 

ا.پ

سه شنبه 25 مهر 1391 - 15:47

سوال:

سلام می خواستم بدون جواب ازمایشم چطوری هستش؟

PH6

Color&Appearance watery & cherr

R.B.C 0-1/hpf

W.B.C 10-12/hpf

EP 16-18

Count Of Sperm 50/hpf

Motility 0

Spinbarket 3 cm

+fern 3

جواب:

کمی عفونت دارید و اسپرم ها در محیط واژن فاقد حرکت می باشند که احتمالأ با درمان عفونت در صورتیکه آزمایش اسپرموگرام مشکلی نداشته باشد قابل درمان می باشد.