آمادگی لازم قبل از آزمایش اسپرموگرام

آمادگی لازم قبل از انجام تست اسپرموگرام:

1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند)

توجه: معمولاً زمانی که تست اسپرموگرام در بار اول مشکلی دارد، توصیه می شود که یک نمونه دیگر هم بلافاصله انجام شود و میانگین دو نتیجه مورد تفسیر قرار گیرد، ولی ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که باید این نمونه هم فاصله زمانی از آخرین نزدیکی و یا انزال عین نمونه اول باشد (یعنی اگر نمونه اول 4 روز بوده باشد دومی هم حتماً باید بعد از 4 روز امساک جنسی گرفته شود).

2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود

3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود

4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد)

5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید.

6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند،  بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد.

مقالات مرتبط با آمادگی لازم قبل از آزمایش اسپرموگرام

اسپرماتوژنزیز یا روند تولید اسپرم در بیضه ها
روند اسپرماتوژنزیز به صورت ذیل می باشد:1-ابتدا سلولهای اولیه در این مسیر که به آن اسپرماتوگونیا می گوئیم طی یک سری تقسیمات میتوزی ...
تفسير پارامترهاي آزمايش اسپرموگرام
جهت درک بهتر آزمایش فوق ابتدا بهتر است مرور خلاصه ای در مورد ساختمان بیضه و فرآیند اسپرماتوژنز داشته باشیم:
...
دستورالعمل انجام تست اسپرموگرام
هدف از تدوين اين دستورالعمل، تشريح انجام آزمایش اسپرموگرام می باشد.
...

پرسش و پاسخ

سوال 1401/01/27

سوال: سلام دکتر دکتر معالج من گفت شب قبل آزمایش نزدیکی کنم آزمایش گرفتم تعداد اسپرم کم نظرتون چیه

پاسخ مدیر 1401/01/27

جواب: فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد .

سوال 1400/10/05

سوال: سلام دوکتور آیا کم خوابی تاثیر منفی روی اسپرم قرار میدهد و یا خیر ؟

پاسخ مدیر 1400/10/05

جواب: سیستمی تحت عنوان سیستم سیرکادین یا ساعت بدن وجود دارد که تنظیم ساعات بدن را برعهده دارد . مقالاتی وجود دارد که برهم زدن نظم آن می تواند بررروی باروری فرد و همچنین کیفیت اسپرم تاثیر گذار باشدو

سوال 1400/10/04

سوال: سلام آقای دکتر من سیوپنچ سال دارم دارای سه بچه الان آزمایش دادم میگن اسپرم صفردرصدمیگن روشی هست اسپرم بالاببرم

پاسخ مدیر 1400/10/04

جواب: باید نوع آزواسپرمی شما برسی شود اگر از نوع انسدادی باشد قابل درمان می باشد. به طور کل باید ابتدا با یک ارولوژیست مشورت کرده و مقاله : " نکاتی در مورد افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام " در وب سایت آزمایشگاه نیلو مراجعه کرده و نکات ذکر شده در آنرا برای تقویت پارامترهای اسپرموگرام بدقت بخوانید.

سوال 1400/09/28

سوال: با سلام و عرض ارادت. سوال من این هست که آیا داروهایی همچون آلپرازولام ، متورال یا پرانول روی کیفیت اسپرم تاثیر دارند؟ و اینکه چه مدت قبل از انجام آزمایش اسپرم باید از مصرف این داروها اجتناب کرد؟ و درکل ممکن است این داروها اثر برگشت ناپذیری روی قدرت باروری فرد بگذارند یا با قطع مصرف آن ها اثرشان از بین می رود؟ با تشکر

پاسخ مدیر 1400/09/28

جواب: بصورت کوتاه مدت ممکن است تاثیری داشته باشد ولی با قطع دارو به حالت نرمال بر می گردد.

سوال 1400/09/19

سوال: سلام اقای دکتر قبل ازمایش اسپرم میشه ماری جوانا مصرف کرد یا نه و اینکه ایا تاثیری روی ازمایش داره؟

پاسخ مدیر 1400/09/19

جواب: توصیه نمی شود . دیده شد مردی در ابتدا دارای قدرت باروری خوب بوده و توانسته بچه دار شود ولی ادامه مصرف ماری جوانا قدرت باروری وی را آسیب زده است. مواردی نیز وجود دارند که قدرت باروری مرد متوسط است و مصرف ماری جوانا سبب می شود که قدرت باروی آسیب دیده و اصلاً صاحب فرزند نشود. من بیماران زیادی دارم که هنگام ازدواج آزمایش اسپرم طبیعی دارد و چون نمی خواستند بچه دارشوند اکنون مثلاً بعد از ۵ سال می خواهد بچه دار شوند، آزمایش مجدد اسپرم نشان می دهد که قدرت باروری مرد بعلت مصرف ماری جوانا در ۵ سال گذشته آسیب دیده است. مصرف ماری جوانا سبب کاهش تعداد اسپرم و مهمتر از آن سبب کاهش حرکت اسپرم می شود. از خصوصیات ماری جوانا این است که در باقت چربی ذخیره می شود و مدتها حتی پس از قطع مصرف، ماری جوانا از بافت چربی آزاد و میزان آن در خون قابل تشخیص است. مصرف ماری جوانا سبب می شود که اسپرم در ابتدا حرکت سریع رو به جلو شدید داشته باشد و بعداً این حرکت سریع بشدت کاهش پیدا کرده و اسپرم نمی تواند خود را به تخمک برساند. ماده تتراهیدروکانابینول دارای گیرنده بر روی اسپرم می باشد. وقتی فردی ماری جوانا مصرف می کند، تتراهیدروکانابینول به اسپرم چسبیده و از اتصال اسپرم به تخمک جلوگیری می کند و در نتیجه لقاح انجام نمی شود. این همان دلیلی است که مردانی که ماری جوانا مصرف می کنند و آزمایش اسپرم آنها طبیعی گزارش می شود هنوز نمی توانند بچه دار شوند، چون این مردان در قدرت اتصال اسپرم به تخمک مشکل دارند که در آزمایشگاه قابل اندازه گیری نیست. مصرف ماری جوانا سیستمهای مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و زوجهائیکه می خواهند صاحب فرزند شوند هیچکدام نباید ماری جوانا مصرف کنند. ما اصطلاحی بنام ناباروری غیر قابل توجیه داریم. زوجهای بسیاری پیش بنده مراجعه می کنند که علی رغم طبیعی بودن آزمایشات مرد و زن، در بچه دارشدن مشکل دارند که به این ناباروری غیرقابل توجیه می گوئیم. وقتی از اینها سئوال می شود می بینیم که یک یا هر دو آنها سالها است که ماری جوانا مصرف می کنند. مصرف ماری جوانا (Marijuana) تعداد اسپرمهای با شکل طبیعی را نیز کاهش می دهد. مصرف سیگار نیز بر روی کمیت و کیفیت اسپرم اثر سوء دارد. در افرادیکه هم سیگار می کشند و هم ماری جوانا مصرف می کنند، اثرات مضر با هم جمع شده و قدرت باروری بشدت کم می شود.

سوال 1400/09/08

سوال: سلام، آزمایش اسپرم با کدوم روش بهتره؟ استمنا یا کامپیوتری؟

پاسخ مدیر 1400/09/08

جواب: بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد)

سوال 1400/08/14

سوال: سلام من واریکوسل گرید ۳ دارم در سمت چپ بیضه دو سال پیش آزمایش اسپرم دادم خوب بود فقط دکتر گفت باید واسه بچه دار شدن جراحی کنی.خواستم بدونم احتمال داره بعد دو سال واریکوسلم رو کیفیت اسپرمام تاثیر بزاره.ممنون

پاسخ مدیر 1400/08/14

جواب: اگرچه واریکوسل تولید و کیفیت اسپرم را آسیب می زند ولی آن دلیل بر این نیست که تمامی مردان مبتلا به واریکوسل دارای مشکل در باروری هستند. درنتیجه تمامی افراد مبتلا به واریکوسل، نیازمند درمان نمی باشند. از مواردی که توصیه به درمان واریکوسل می شود میتوان به زوج های ناباروری اشاره کرد که مرد در معاینه توسط متخصص ارولوژی واریکوسل داشته، زن از نظر باروری طبیعی بوده و یا اگر مشکلی هم دارد با درمان قابل رفع باشد، و در آزمایش منی، اسپرم ها از نظر تعداد، حرکت، شکل و تست های عملکردی غیرطبیعی باشد. در مردان دچار واریکوسل که در آزمایش منی تعداد اسپرم آن ها صفر می باشد درمان می تواند منجر به پیدایش اسپرم در منی شود. میزان بهبودی در کیفیت اسپرم بعد از درمان واریکوسل ۵۱ تا ۷۸ درصد می باشد. میزان وقوع حاملگی خودبخودی بعد از درمان واریکوسل ۳۰ تا ۵۰ درصد می باشد. اکثر دانشمندان معتقد هستند که عمل جراحی واریکوسل سبب بهبود کیفیت اسپرم و قدرت باروری مرد می شود،

سوال 1400/08/03

سوال: ببخشید من یه بار خود ارضایی کردم ، اگه آزمایش بدم مشخص میشه ؟ که تاحالا ارضا شدم یا نه ؟

پاسخ مدیر 1400/08/03

جواب: خیر

سوال 1400/08/02

سوال: سلام وقت بخیر دکتر برای اینکه ای وی اف انجام بدهیم تست اسپرم نوشته و دارم داروی well man و ویگورمن استفاده میکنم ایا در جواب تست تاثیری دار؟

پاسخ مدیر 1400/08/02

جواب: چنانچه پزشک تان تجویز کرده حتما مصرف نمایید به هر حال نیاز به شرایط مساعد و کیفیت خوب اسپرم برای IVF می باشد . قرص ویگورمن موجب افزایش تعداد اسپرم، افزایش تولید طبیعی تستوسترون ( هورمون جنسی مردانه) و ... می شود.

سوال 1400/04/17

سوال: سلام من ساعت ۷ صبح رفتم آزمایش اسپرام دادم و از مایع دست و آب دهان استفاده کردم آیا مشکل داره

پاسخ مدیر 1400/04/17

جواب: موردی ندارد.

سوال 1400/03/29

سوال: ,سلام دکتر آزمایش اسپرم من تعداد هفتاد هشتاد میلیونه ولی چرا بچه دار نمیشم خانومم مشگلی نداره ولی دکتر ازمایشگاه گفت یک چیزی تو مایه منی هست که اسپرم هاتو از بین میبره ایا درسته چکار کنم

پاسخ مدیر 1400/03/29

جواب: نتیجه اسپرموگرام فوق را به ایمیل زیر بفرستید: sayounesi@yahoo.com

سوال 1400/03/24

سوال: سلام موقع آزمایش از روش دخول در واژن استفاده کردم از آب دهانم استفاده شد آزمایشم ضعیف بوده آیا ممکنه اینا تاثیر بذارن

پاسخ مدیر 1400/03/24

جواب: استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد.

سوال 1400/03/23

سوال: سلام .دکتر برای شوهرم آزمایش اسپرم نوشته ولیبدون دخول نمیتواند انجام بدهد .لطفا بگید چگونه آزمایش را انجام بدهیم ؟خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1400/03/23

جواب: استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد.

سوال 1400/03/08

سوال: سلام ببخشید همسرم روز ششم بعد از اخرین انزالش رفته ازمایش اسپرم داده اسپرم گرید آ فقط ۲.۵٪بوده خیلی پایینه و گرید بی ۱۴٪ بی نهایت نگرانم بقیه چیزاش نرمال بوده احتمال داره بخاطر اینکه شش روز شده اینجوری شده؟

پاسخ مدیر 1400/03/08

جواب: بله تا حدی می تواند تاثیر داشته باشد . فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند)

سوال 1400/03/04

سوال: سلام، آيا مصرف سيگار در آزمايش اسپرم تاثيرگذار است؟ اگر جواب مثبت هستش، چند روز قبل از آزمايش بايد از كشيدن سيگار پرهيز كرد؟

پاسخ مدیر 1400/03/04

جواب: خیر. آمادگی لازم قبل از انجام تست اسپرموگرام: 1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند) توجه: معمولاً زمانی که تست اسپرموگرام در بار اول مشکلی دارد، توصیه می شود که یک نمونه دیگر هم بلافاصله انجام شود و میانگین دو نتیجه مورد تفسیر قرار گیرد، ولی ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که باید این نمونه هم فاصله زمانی از آخرین نزدیکی و یا انزال عین نمونه اول باشد (یعنی اگر نمونه اول 4 روز بوده باشد دومی هم حتماً باید بعد از 4 روز امساک جنسی گرفته شود). 2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود 3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود 4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) 5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. 6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد.

سوال 1399/12/12

سوال: سلام بندا آزواسپرمی دارم باید چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/12/12

جواب: نوع آزواسپرمی چی می باشد اگر از نوع انسدادی باشد با برطزف کردن انسداد می تواند مشکل ناباروری برطزف گردد.

سوال 1399/12/05

سوال: سلام درزمان مجردی باتوجه به اینکه فعالیت جنسی نداریم آیابه نتیجه آزمایش اسپرموگرام میشود اعتماد کرد؟

پاسخ مدیر 1399/12/05

جواب: بله فرقی نمی کند.

سوال 1399/11/18

سوال: سلام دکتربه من گفته واریکوسل دارم وشدیدهم هست بایدسونو وآزمایش اسپرم بدم چن وقت هم هست برای باروری اقدام میکنم ولی نشده.. تاازمایش هاروانجام میدم وجوابش میاد میشه بگید امکان ناباروریم هست یانه؟؟

پاسخ مدیر 1399/11/18

جواب: یکی از سدهای مهم ناباروری واریکوسل در مردان است . که درجات مختلف دارد. در برخی موارد به این دلیل که واریکوسل از نظر سلامت یا طول عمر مشکلی ایجاد نمی‌کند، درمان آن ضروری نیست. اگر پزشک تشخیص دهد که نیاز به درمان است، معمولاً با انجام یک عمل جراحی و بستن جریان خون رگ واریسی، جریان خون به رگ‌های سالم هدایت می‌شود. پس از درمان واریکوسل توسط پزشک، معمولاً قدرت باروری مرد به حالت طبیعی بازمی‌گردد. در برخی موارد، اسپرم‌ها هرگز به حالت طبیعی برنمی‌گردند، اما در این موارد نیز استفاده از راه‌هایی مانند لقاح خارج از رحم یا ivf و میکرواینجکشن برای افزایش باروری در عین کم بودن تعداد و کیفیت اسپرم‌ها وجود دارد.

سوال 1399/11/17

سوال: سلام خسته نباشید باید در ازمایش اسپرموگرام باید ناشتا باشیم یان لطفا جواب بدین

پاسخ مدیر 1399/11/17

جواب: خیر

سوال 1399/10/12

سوال: سلام من تو جواب ازمایش اسپرم roun cellام ۲.۶۸ و غیر نرمال بود من نابارورم درمانش چیه بقیه جواب هام سبز بود نرمال

پاسخ مدیر 1399/10/12

جواب: خیر افزایش راند سل ها ربطی به ناباروری ندارد.

سوال 1399/09/15

سوال: سلام ببخشید من و همسرم با تجویز پزشک شبی یک عدد قرص جین سین و یک عدد قرص ویتامین ای مصرف میکنیم. برای آزمایش اسپرم بایستی همسرم خوردن قرص ها رو قطع کنه؟؟؟ چند روز قبل لازم هست که اینکار انجام بده؟؟؟ لطفا جواب بدین ممنون از لطف شما

پاسخ مدیر 1399/09/15

جواب: فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد .بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود.

سوال 1399/09/01

سوال: سلام همسرم جمعه رابطه داشتن دوشنبه تست اسپرم رو میتونن بدن؟

پاسخ مدیر 1399/09/01

جواب: فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد

سوال 1399/08/30

سوال: با سلام. برای کسی که دارای یک بیضه می‌باشد چقدر احتمال باروری وجود دارد؟ حتما باید آزمایش اسپرم بدهد؟ و ایا این شخص برای آزمایش همان مقدار ۲ تا ۵ روز را باید رعایت کند و یا به دلیل اینکه (احتمالا) مقدار اسپرم کمتری تولید می‌شود، نیاز است مدت زمان بیشتری صبر کرده و بعد آزمایش دهد؟ (ممنون از راهنماییتون)

پاسخ مدیر 1399/08/30

جواب: با یک بیضه هم احتمال بارداری وجود ارد. بله همان تعداد روز رعایت شود

سوال 1399/08/28

سوال: سلام ببخشید اگه در خواب ارضا بشیم و حدود ۳۰ ساعت بعد برای اسپرموگرام بریم جواب تست اشتباه میشه؟

پاسخ مدیر 1399/08/28

جواب: فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند)

سوال 1399/08/19

سوال: سلام میشه ازمایش اسپرم رو در منزل انحام داد با نزدیکی حالا یا باکاندوم یا با بیرون کشیدن آلت قبل از ارضا ،و نمونع رو قبل از یکساعت آورد ازمایشگاه؟؟چون در خیلی از سایتهای مغتبر گفتن کع ایرادی نداره!؟و اینکع هزینه اش بصورت آزاد چقدر میشه و جواب چند روزه حاظز میشه‌؟؟و اینکه حتمن باید قبلش بیایم ظرف از ازمایشگاه بگیریم؟؟

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد. در ارتباط با زمان جوابدهی با شماره آزمایشگاه نیلو: 88208442- 021 تماس بگیرید راهنماییتان خواهند کرد.

سوال 1399/08/17

سوال: سلام جواب ازمایش اسپرم بداز وازکتومی این است ایا امکان بارداری وجوددارد.sperm count 47 m/m

پاسخ مدیر 1399/08/17

جواب: نتیجه اسپرموگرام فوق بر مبنای آخرین ورژن گایدلاین سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از نظر توتال کانت اسپرم نرمال است. تعدا اسپرم در حجم کل مایع منی باید بالای 30 ملیون در هر انزال باشد.

سوال 1399/08/01

سوال: سلام خوردن قرص های رونالایف که گیاهی هست.و دی ویت قبل از ازمایش اسپرم اشکال داره؟سیلدنافیل چطور قبل ازمایش میتونم بخورم؟تشکر

پاسخ مدیر 1399/08/01

جواب: تجویز دارو باید طبق صلاحدید پزشک تان باشه ولی چناچه بدون قرص به طور مثال سیلدنافیل انجام آزمایش برایتان ممکن نیست مساله ای ندارد.

سوال 1399/07/24

سوال: سلام وقتتون بخیر ببخشید اگر در آزمایش اسپرم مقدار کمی منی بیرون بیاید آزمایش درست است؟ یا باید بعدا دوباره آزمایش بدهم؟

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب : بستگی باشد که کافی باشد یا نه و به میزانی که برای آزمایش مورد نیاز باشد برداشته می شود.

سوال 1399/07/21

سوال: سلام وقتتون بخیر ببخشید آیا میشود یکساعت قبل از آزمایش اسپرم قرص سیلدنافیل ۵۰ مصرف کرد ؟؟بخاطر اینکه بدون قرص نعوظ ندارم و نمیتونم آزمایش بدم

پاسخ مدیر 1399/07/21

جواب: مشکلی ندارد.

سوال 1399/07/17

سوال: سلام میشه ازمایش رو تفسیر کنید؟حجم تعداد و تحرک اسپرم نرماله فقط دی اف ای بالای ۵۸ درصد

پاسخ مدیر 1399/07/17

جواب: آزمایش SDFA به جهت بررسی سلامت DNA کروماتین اسپرم صورت می گیرد . سلامت ماده ژنتیکی اسپرم و پیوستگی آن برای موفقیت لقاح و تکوین رویان ضروری است. 58% از نظر شرایط کروماتینی مساعد نیست و توصیه می شود تحت نظر پزشک متخصص باشید .

سوال 1399/07/17

سوال: با سلام لطف میکنید نتیجه آزمایش ما راهم تفسیر کنید Abnormal 97 A-head 96 A-neck 16 A-tail 12 Immature 15 Motility 50 Progressive 30 Non progressive 20 Immotile 50 Wbc/hpf 1 Concentration milion 65 Total count milion 195.000 تشکر میخواستم بدونم آیا اسپرم های سالم و دارای شکل کم هستن یا نه خوبن؟

پاسخ مدیر 1399/07/17

جواب: قبل از آنکه نتیجه فوق را تفسیر کنم ، نیاز است که بدانیم شرایط گرفتن نمونه درست در این تست، در تفسیر تست بسیار تاثیر گذار است ، بنابراین یک سری آمادگی هایی لازم است که داشته باشیم از جمله: 1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند) توجه: معمولاً زمانی که تست اسپرموگرام در بار اول مشکلی دارد، توصیه می شود که یک نمونه دیگر هم بلافاصله انجام شود و میانگین دو نتیجه مورد تفسیر قرار گیرد، ولی ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که باید این نمونه هم فاصله زمانی از آخرین نزدیکی و یا انزال عین نمونه اول باشد (یعنی اگر نمونه اول 4 روز بوده باشد دومی هم حتماً باید بعد از 4 روز امساک جنسی گرفته شود). 2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود 3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود 4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) 5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. 6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد. بنابراین: در صورتی که بیمار فوق این شرایط را بدقت رعایت کرده باشد: نتیجه اسپرموگرام فوق بر مبنای آخرین ورژن گایدلاین سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از نظر مورفولوژی دچار مشکل است. توصیه می کنم به مقاله " نکاتی در مورد افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام " در وب سایت آزمایشگاه نیلو مراجعه کرده و نکات ذکر شده در آنرا برای تقویت پارامترهای اسپرموگرام بدقت بخوانید.

سوال 1399/07/15

سوال: سلام وقت بخیر من شب قبل از آزمایش جنب شدم آیا باید صبر کنم دو روز بگذره یا تاثیری نداره؟

پاسخ مدیر 1399/07/15

جواب: بله صبر کنید. فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند

سوال 1399/07/15

سوال: سلام و عرض خسته نباشید دکتر من یک ماه پیش ازمایش اسپرم دادم وبه گفته دکتر همسرم همه چی نرمال بود ولی الان که به تازه گی ازمایش دادم دکتر میگه اسپرم خیلی خیلی کمه من باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/07/15

جواب: نیاز است که بدانیم شرایط گرفتن نمونه درست در این تست، در تفسیر تست بسیار تاثیر گذار است ، بنابراین یک سری آمادگی هایی لازم است که داشته باشیم از جمله: 1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال (که به آن مدت زمان خودداری و یا امساک جنسی و یا Duration of Abstinence می گویند) باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند) توجه: معمولاً زمانی که تست اسپرموگرام در بار اول مشکلی دارد، توصیه می شود که یک نمونه دیگر هم بلافاصله انجام شود و میانگین دو نتیجه مورد تفسیر قرار گیرد، ولی ذکر این نکته خیلی اهمیت دارد که باید این نمونه هم فاصله زمانی از آخرین نزدیکی و یا انزال عین نمونه اول باشد (یعنی اگر نمونه اول 4 روز بوده باشد دومی هم حتماً باید بعد از 4 روز امساک جنسی گرفته شود). 2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود 3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود 4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) 5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. 6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند، بنابراین روش ارجح برای گرفتن نمونه، روش استمناء می باشد. ببینید این موارد رعایت شده یا نه؟ اگر رعایت نشده دوباره تست دهید.

سوال 1399/07/12

سوال: سلام وقتتون بخیر آیا رانندگی طولانی مثلا 7 الی8 ساعته و خستگی زیاد و بعد از آن بلافاصله آزمایش اسپرم دادن روی نتیجه ی آزمایش تاثیر می گذارد

پاسخ مدیر 1399/07/12

جواب: می تواند تا حد خیلی کمی موثر باشد .

سوال 1399/07/09

سوال: سلام وقتتون بخیر باشه من و همسرم دوساله برای بارداری تلاش کردیم من رفتم عکس رنگی و سونو دادم مشکلی نداشتم حتی امپولم برای تخمکگذاری زیاد استفاده کردم همسرم ازمایش داده پیش ارولوژیستم رفت گفت انید داشته باشید خواستم شماهم ی نظری بدید ک ایا میشه طبیعی باردار شد با این نتیجه؟volume3.0 viscosity normal 20 liquifaction ph 8 sperm count 35 non motility 42% non progressive 2% motility grading 11&111 abnormal spermatozoa 7% epithlial 1_2

پاسخ مدیر 1399/07/09

جواب: قبل از پاسخ به سئوالتان نیاز دارم درصد حرکت پیشرونده سریع و آهسته اش را به تفکیک برایم بنویسید.

سوال 1399/06/24

سوال: آزمایش اسپرم شوهرم round cellمنفی بود این یعنی چی

پاسخ مدیر 1399/06/24

جواب: مايع انزالي به طور ثابت حاوي سلولهاي غير از اسپرماتوزوآ نيز مي باشد که مجموعأ به آن سلولهاي گرد (Round Cells) مي گويند. سلولهای گرد شامل سلولهاي اپي تليال که از مجاري تناسلي ـ ادراري کنده شده اند، سلولهاي پروستات، سلولهاي اسپرماتوژنيك (اسپرماتيدهاي گرد، اسپرماتوسيت ها، اسپرماتوگونيا که مجموعأ سلولهاي نابالغ ژرمينال Immature Germinal Cells ناميده مي شوند) و لوکوسيت ها مي باشند. تعداد کل سلولهاي گرد نبايد بيشتر از 5 عدد در هر ميدان hpf و تعداد لوکوسيت ها نيز نبايد بيشتر از يك عدد در هر ميدان باشد. وجود لوکوسيت ها در مايع مني ((Leukocytospermia نشان دهنده وجود التهاب و يا عفونت مي باشد و منجر به تغييراتي در تحرك و مورفولوژي اسپرم ها مي شود. وجود تعداد زياد سلولهاي ژرمينال نابالغ، نشان دهنده اختلال در اسپرماتوژنز است و معمولأ در نارسايي توبولهاي مني ساز (Semeniferous Tubules)، که ممكن است ناشي از واريكوسل و يا اختلال عملكرد سلولهاي سرتولي باشد، ديده مي شود. که برای تست همسر شما منفی در نتیجه نرمال است .

سوال 1399/06/21

سوال: اینو تفسیر کنید 0.00(A(Rapid progressive 2.44(B(slow progressive 0.00(C(non progressive 97.56(D(lmmotile

پاسخ مدیر 1399/06/21

جواب: نتیجه اسپرموگرام فوق بر مبنای آخرین ورژن گایدلاین سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از نظر حرکت دچار مشکل است. توصیه می کنم به مقاله " نکاتی در مورد افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام " در وب سایت آزمایشگاه نیلو مراجعه کرده و نکات ذکر شده در آنرا برای تقویت پارامترهای اسپرموگرام بدقت بخوانید.

سوال 1399/06/17

سوال: سلام اقای دکتر من ۱۵ سالمه من ۱۰ سال خود ارضایی داشتم و میترسم نابارور شده باشم به نظر شما لازمه آزمایش اسپرم بدم ؟؟ و سن من باید بالای هجده سال باشه یا در 15 سالگی هم میتونم ازمایش بدم ؟؟ ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ مدیر 1399/06/17

جواب: خود ارضایی معمولا ناباروری ایجاد نمی کند ولی ممکن است اثرات روحی و روانی داشته باشد همچنین توصیه می شود یک مشاوره انجام دهید و یک مشاوره اورولوژی نیز داشه باشید.

سوال 1399/06/09

سوال: سلام من ازمایش دادم اسپرمم یک در صدبود .جلو باد کولر ماشین گذاشتم تا ازمایشگاه بردن .ایا تاثیر داد

پاسخ مدیر 1399/06/09

جواب: لطفا اطلاعات کامل از اسپرموگرام را بنویسید تا بشود دقیق تر راهنمایی تان کنیم . باد کولر نمی تواند خیلی تاثیری داشته باشد.

سوال 1399/06/09

سوال: سلام من ازمایش دادم اسپرمم یک در صدبود .جلو باد کولر ماشین گذاشتم تا ازمایشگاه بردن .ایا تاثیر داد

پاسخ مدیر 1399/06/09

جواب: برای راهنمایی دقیق تر نیاز است جواب اسپرموگرامتون را کامل و دقیق بنویسید . کولر ماشین نمی تواند خیلی در جواب تاثیر گذار باشد ولی همانطور که ذکر شد نتایج تست را کامل ندانیم نمی شود اظهار نظر دقیقی کرد.

سوال 1399/06/08

سوال: سلام ببخشیدمن دکترواسم واسم دارو نوشته کمبوداسپرم دارم گفت بعدتموم کردن دارو ازمایش بده چن روز بعدداروها برم ازمایش خوبه؟

پاسخ مدیر 1399/06/08

جواب: آمادگی لازم قبل از انجام تست اسپرموگرام رو مطالعه کنید. 1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند) 2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود 3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود 4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) 5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. 6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند.

سوال 1399/06/02

سوال: سلام میشه جواب ازمایش من روهم بگید دکترم مرخصیه ممنون میشم VCL 21.58 VSL 12.51 VAP 15.76 MAD 21.94 ALH 0.99 BCF 3.45 LIN 33.13 MOB 42.05 STR 42.05 2.54 Non- progressive 54.35 progressive

پاسخ مدیر 1399/06/02

جواب: داده های صلی را وارد نکرده اید. مانند total count و یا rapid progressive و motility , morphology و........ یا اینها را کاملا وارد کنید و یا اصل ریپورت تان را به این ادرس ایمیل کنید: sayounesi@yahoo.com

سوال 1399/05/29

سوال: سلام برای من دکتر سونوگرافی بیضی نوشته چند وقته استمنا یا احتلام نداشتم بیضه ها بزرگ شدن قبل از سونوگرافی به نظرتون خالی کردن یا نکردن بیضه ها مشکلی در نتیجه نشون میدن؟

پاسخ مدیر 1399/05/29

جواب: بهتر است که سه روز از استمنا گذشته باشد.

سوال 1399/05/26

سوال: سلام وقت بخیر درصد abnormal morphology چند باید باشه

پاسخ مدیر 1399/05/26

جواب: طبق آخرین گایدلاین های سازمان بهداشت جهانی مورفولوژی حداقل باید4% نرمال باشند لذا abnormal morphology باید زیر 96% باشد.

سوال 1399/05/26

سوال: سلام آقای دکتر بنده آزمایش اسپرموگرام دادم همه چی نرمال بود الا اصل کاری یعنی اسپرم دیده نشد،،آزمایش مثانه نیز دادم اونم همش نرمال بود فقط پروستات یکم بیشتر از نرمال بود یعنی حجمش ۳۱ccبود-آیا امیدی هست؟؟ از زندگی ناامید شدم الان مثل مرده متحرکم

پاسخ مدیر 1399/05/26

جواب: زمانی می توان گفت که فرد آزواسپرم یا فاقد اسپرم است که فرد دو بار آزمایش با فاصله 3 روز انجام داده باشد و در هر دوبار مایع منی تحت آزمایش دید مستقیم مورد بررسی قرار بپیرد و اسپرمی دیده نشود و همچنین در هر دوبار هم رسوب مایع منی که طی 15 دقیقه سانتریفوژ ببا دور rpm 1000 تهیه شده هیچ اسپرمی نداشته باشد. در افراد آزواسپرم مرحله بعد درمان بیوپسی از بافت بیضه است تا مشخص شود نوع آزواسپرم از نوع انسدادی است یا غیر انسدادی.. در نوع آزواسپرمی انسدادی احتباس اسپرم اتفاق افتاده و خود عملکرد بافت بیضه سالم است لذا با اسپرم های به دست امده از بیضه و روش ICSI (تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم) باروری صورت می گیرد ولی اگر در بیوپسی هم اسپرمی مشاهده نشد و حتی اسپرماتید یا اسپرم های رده ی اولیه هم وجود نداشت آن موقع بافت بیضه کاملا آتروفی شده و شما باید از اسپرم اهدایی برای باروری استفاده کنید. بنابرای با حفظ آرامش به دنبال رش های درمانی و انجام تست ها و روند درمان به روش اصولی باشید. توجه داشته باشید شرایط آمادگی لازم قبل از انجام تست اسپرموگرام را داشته اید یا نه چرا که عدم رعایت موارد زیر در نتیجه آزمایش تداخل ایجاد می کند و توصیه می شود بعد از رعایت مسائل زیر مجددا آزمایش را تکرار کنید و نتیجه ازامایش را پزشکتان درمیان بکذارید تا طبق پروتکل درمانی راهنماییتان کنند. 1- فاصله بین انجام تست تا آخرین انزال باید بین 5- 2 روز باشد (اگر این مقدارکمتراز 2 روزبود رنگ متمایل به زرد بوده ولی درتحرک تاثیری ندارد اما اگر از 5 روزبیشتر باشد تعداد اسپرمها زیاد می شود ولی بیشتر انها مرده اند و فاقد تحرک می باشند) 2- بهتر است در این فاصله از خوردن هر دارویی خودداری شود 3- شب قبل از آزمایش از گرفتن دوش آب گرم و یا رفتن به سونای گرم و یا جکوزی گرم خودداری شود 4- بهتر است نمونه در آزمایشگاه و به روش استمناء گرفته شود (مخلوط شدن ترشحات منی با ترشحات واژن می تواند روی کیفیت مایع منی به شدت تأثیر بگذارد) 5- اگر بیمار ترجیح میدهد در خانه نمونه گیری کند ، اهمیت رساندن سریع (تا 20 دقیقه) و در دمای 37 نمونه (نگه داری نمونه در زیر بغل) را باید به وی گوشزد کنید. 6- استفاده از کاندوم یا مواد لزج کننده و... و نزدیکی ممکن است در نتایج تداخل کند.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام اگه میشه جواب آزمایش شوهرم رو تفسیر کنید..میخواستم بدون مشکلی داره یا نه..اگه هست از چه دارویی استفاده کنه...ممنونم مرسی wolume 3.50 Color Gray White Milky viscosity normal Dilution 25 20_40 min PH 7.0 7.2_8 Mucus not seen WBC 0_1 0_1 RBC 0_1 Occasional Epithelial 0_1 Agglutination not seen Concentration 13.48 >15 10*6/mL A+B(PR) 60 C(NP) 27 D(IM) 13 A+B+C 86 Norm 45 Pathology 55 Head 42 Neck 17 ERC defects 0 Tail 42

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: نتیجه اسپرموگرام فوق بر مبنای آخرین ورژن گایدلاین سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، فقط از نظر تعداد دچار مشکل است. توصیه می کنم به مقاله " نکاتی در مورد افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام " در همین وب سایت مراجعه کرده و نکات ذکر شده در آنرا بدقت رعایت کنید.

سوال 1399/01/11

سئوال: سلام خانمم از دادگاه خواستن که ازمایش نعوظ و عقیم بودن بگیرن با اینکه تمام حالات نعوظ و خارج شدن منی در یک رابطه را دارم ولی استرس دارم که نکنه اسپرم ها نطفه ندارند تا زمان انجام ازمایش هم یک ماه دیگر است از نظر شما درخانه راهی هست که متوجه بشم اسپرمم حاوی نطفه هست یا خیر

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: خیر، سریع به یک آزمایشگاه بروید و درخواست انجام تست بدون نسخه را بکنید.

سوال 1399/01/04

سئوال: میخوام ازمایش اسپرم رابرام بخونید ایا خوبه یا نه چطور این کارا انجام بدم

پاسخ مدیر 1399/01/04

جواب: عدد مربوط به پارامترهای concentration, motility . and morphology را برایم بنویسید.

سوال 1398/11/04

سئوال: سلام.اسپرم من ۵ ملیون است الان سه ماه از ازمایش گذشته و شیشه بامتادن مصرف میکردم.ولی تواین سه ماه فقط شیشه و کمتر مصرف میکند.میخواستم بدونم الان ازمایش بدم اسپرمم روچنده

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: باید کامل طی یک دوره 76 روزه قطع شوند تا اثر بخشی آن در سیستم تولید اسپرم مشخص شود.

سوال 1398/10/07

سئوال: سلام ایا جنب شدن در خواب حکم ارضا شدن دارد.مثلا من هفت روز قبل از ازمایش در خواب جنب شدم.

پاسخ مدیر 1398/10/07

جواب: بله

سوال 1398/09/12

سئوال: با سلام بنده در 21 سالگی به دکتر ارولوژی مراجعه نمودم و ایشون با معاینه گفتن ناباروری و دو ازمایش دادم یکی ازمایش خون برای سالم بودن غده هیپوفیز که خداروشکر سالم بود و دیگری ازمایش اسپرم که بایستی اول تخلیه شم و پس از گذشت 72 ساعت برای ازمایش مراجعه کنم بنده روز قبل تخلیه شدم و رفتم ازمایش و منفی بود که نشون داد اسپرم ندارم بعد از گذشت پنج سال به دکتری دیگر مراجعه کردم و با معاینه بیضه هایم دو آزمایش برام نوشت یکی سونوگرافی بیضه و دیگری ازمایش اسپرم که تو سونوگرافی بیضه هام کوچک بوده و در جواب آزمایش نوشته شده هر دو بیضه آتروفی بوده و بیضه راست بیشتر می باشد و ازمایش اسپرم تخلیه شدم و یک روز قبل از انجام ازمایش در خواب ارضا یا همون تخلیه شدم و ازمایش دادم و بهم دوباره گفتن اسپرم ندارید همچنین بنده در دفعه متفوع به علت یبوست تخلیه میشم خود به خود پس از دفع متفوع به میزان سه الی چهار بار مایع منی از بنده خارج می شود و این کار هر دفعه رخ میده و بازه زمانی ازمایش رو مختل میکنه سوال اینجاست ایا بنده نابارورم یا ازمایش بر اثر تخلیه شدن زود هنگامم قبل ازمایش جواب منفی می دهد خواهشمنداست در این خصوص راهنمایی بفرمایید با تشکر 98/09/12

پاسخ مدیر 1398/09/12

جواب: احتمال ناباروری زیاد است چرا که در مواری که ما زودتر از موعد مقرر تست انجام می دهیم تعداد اسپرم شدید کاهش می یابد ولی هیچوقت در ناحیه آزوسپرمی و یا فقدان اسپرم قرار نمی گیرد. مشاوره ژنتیک برای بررسی علل ناباروری و بیوپسی بیضه برای بررسی وجود Immature spermatid را انجام دهید.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام لطفا آزمایش من را هم تفسیر کنید Viscosity:normal Agglutination:normal Volum:3.2 Wbc:1 Abstinence time_day:3 Motility:42 Progressive:15 Non progressive:30 Immotile:55 Concentration ml: 42 Total count ml: 134.400 Abnormal:99 99:A-head A-neck:18 A-tile:26 Immature:12 تشکر

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: اول شمارش اسپرم را متوجه نشدم منظورتان 134 هزار بود و یا 13 میلیون و چهارصد. در هر صورت جواب شما در منطقه اولیگوزواسپرمیا قرار می گیرد که نشان دهنده کیفیت تقریباً پایین هم از نظر تعداد ، هم حرکت پیشرونده (چه سریع و چه کند) و هم مورفولوژی می باشد.

سوال 1398/08/28

سئوال: سلام این آزمایش نرماله؟ ۲۷ ساله و ۷ روز بعد از انزال داده شده. دکتر آزمایشگاه شما گفت خوبه ولی ارولوژی گفت معمولیه. حالا می‌خوام بدونم کدوم موردش ایراد داره یا می‌تونه بهتر باشه؟ ممنون Semen volume 7 Ph7.2 Concentration 72.12 Motile sperms 66 Progressive sperms 52 Non progressive 14 Immotile 34 Vcl 33 Vsl 11.41 Vap 18 Normal sperm 71.43 Terato sperm 28.57 Density 72.12

پاسخ مدیر 1398/08/28

جواب: مطابق با آخرین نرمالهای سازمان بهداشت جهانی نرمال است.

سوال 1398/07/25

سئوال: سلام چگونه سوال بپرسم

پاسخ مدیر 1398/07/25

جواب: به همان صورتی که این سئوال را گذاشتید.

سوال 1398/07/02

سئوال: سلام میخواستم بدونم اگر شب قبل از ازمایش مشروب خورده باشم تو ازمایش تاثیری میزاره؟

پاسخ مدیر 1398/07/02

جواب: بله

سوال 1397/11/25

سئوال: سلام وقتتون بخیر میخواستم لطف کنید جواب آزمایش رو واسم تفسیر کنید. -All sperm in sample 122million Sperm concentration 61 million/ ml Progressive motile 46% Normal morphology 31% MSC 28million/ml FSC 13.9 million / ml SMI 166 index Motile sperm 56million Functional sperm 27.8 million Volume 2 ml Appearance normal Liquefaction normal Viscosity normal Abstinence 3days Coll/ test time 30min PH 8

پاسخ مدیر 1397/11/25

جواب: نرمال

سوال 1397/11/03

سئوال: سلام میشه آزمایش اسپرم منو تفسیر کنید semen volme:2 semen ph:7:8 sperm count density:114 progressive a+b :29 motile a+b+c :39 germ cell:0.2 wbc:0.1 rbc:0.7 normal sperm:1 head pathology:97 neck pathology:1 tail pathology:1 liquefacion:35 color:straw yellow odor:milet viscosity:normal

پاسخ مدیر 1397/11/03

جواب: نرمال است.

سوال 1397/04/15

باسلام.چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک باید آزمایش اسپرم انجام شود

پاسخ مدیر 1397/04/15

منعی وجود ندارد ولی باز هم بهتر است سه روز بگذرد.

سوال 1397/03/30

Volume3.6 Color Turbid grayish White Ph Alkaline7.8 Liquifaction normal Viscosity2 Sperm count25 Totalsperm count90.0 Motility L30 ClassA15 ClassB5 ClassC10 Totalmotile sperm18.00 Normalshape L40 R.B.C 0.1 W.B.C 4.6 Epitelial 1.2 Others Laboratory ha S no responsibility for the patient identity immature sperm hpf few

پاسخ مدیر 1397/03/30

تحرک مشکل دارد با یک متخصص ارولوژی جهت رد واریکوسل مشورت کنید.

سوال 1397/03/16

تبسم

سه شنبه 16 اسفند 1390 - 19:38

 

سوال:

با سلام لطفا جواب این آزمایش را به من بدین ..

sperm concentation : 13000000 sperm/ml

total sperm count: 39000000 sperm/ejaeculation

morphology:

nl : 5%s

abnormal : 95%

tail defect :

short : 0%

bent : 4%

coiled : 2%

neak or midpices defect :

bent: 8%

others : 0%

head defects :

pin : 8%

pgri form : 41%

round: 0%

taperd : 25%

cytoplasmic droplets: 7%

motility:

rapid progression {A : 15%

slow progression (b : 20%

non - progression (c : 10%

immotile (d : 55%

vitqlity : 78% live

round cell :

wbc: 1800000

immature germ cell : 0

جواب:

با توجه به نتایج فوق کمی مروفولوژی و عفونت دارد که بهتراست توسط یک ارولوژیست بررسی شود.

 

تبسم

چهارشنبه 17 اسفند 1390 - 08:49

 

سوال:

با سلام

من پیش متخصص زنان و نازایی میرم ایشون فقط داروهای اسید فولیک 1 زینگ و ویتامین ای دادند .

و چیزی در باره اینکه پیش متخصص ارولوژیست برم نداده ممکن هست منو در این باره راهنمایی کنید چون من برای بار 7 ام می خوام میکرو کنم

جواب:

اگر WBC را درست نوشته اید بهتر است که یک متخصص ارولوژی ایشان را ویزیت کند.

 

دكتر زهرا فرجادنیا

سه شنبه 23 اسفند 1390 - 19:51

 

سوال:

ارسال نمونه از دزفول قبل ازعید تاكی مجاز است وچگونگی تسهیلات ارسال باتشكر

 

جواب:

معمولأ توصیه میشود قبل از ساعت 9 صبح روز پنج شنبه ، 90/12/25 ، نمونه سرم در کنار Ice Pack همراه با شماره تلفن تحویل پست پیشتاز شود.

 

تبسم

دوشنبه 21 فروردین 1391 - 20:13

 

سوال:

با سلام

آزمایشگاه محترم با توجه به اینکه شما این جواب آزمایش اسپرم را به من دادین که عفونت داره

اگه به پزشک مراجعه نشه چه مشکلی پیش میاره؟

چون من برای خرداد می خوام عمل میکرو اینجکشن کنم ممنون میشم کمکم کنید چون دکترخودم زنان هیچ چیزی در این مورد به من نگفت

واقعا از اینکه با جوصله پاسخگو ما هستید ممنونم

جواب:

چون عفونت در کیفیت اسپرم ها تاثیر می گذارد بنابراین بهتر است که توسط یک ارولوژیست درمان شود وگرنه ممکن است میکرو ناموفق شود.

 

دانشجو

چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 - 13:32

 

سوال:

با سلام

خواهسمند است بفرمایید در آزمایش اسپرموگرام عامل MOTILITY RAPID PROGRESSION مهمتر است یا mOTILITY FORWARD ؟زیرانتیجه آزمایش به ترتیب 40درصد و 45درصد می باشد همچنین مقدار wbc بین 2-4 می باشد.آیا مشکلی برای ناباروری وجود دارد؟مقدار غلظت آن 150MIL است.باتشکر فراوان

جواب:

هر دو با اهمیت اند و جوابش خوب است ولی کمی عفونت دارید که بهتر است با یک متخصص ارولوژی مشورت کنید تا در صورت لزوم تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار بگیرید.

 

سلوا

چهارشنبه 10 خرداد 1391 - 09:22

 

سوال:

با سلام

شوهر من در رویان آزمایش داده و مورفولوژی غیر طبیعیش 88 درصد بوده ولی بقیه چیزها خوب بودند به نظر شما امکان بارداری به روش طبیعی هست؟

جواب:

بالای 4 درصد مورفولوژی مشکلی ندارد.

 

مهسا

شنبه 13 خرداد 1391 - 14:24

 

سوال:

سلام

میشه لطفا نتیجه آزمایش شوهرم رو تفسیر کنید بعد از چندماه اقدام به بارداری و عدم موفقیت شوهرم آز داد و دکتر گفت نتیجه بد نیست اما خوب هم نیست... چجور تقویتش کنم که بتونیم بچه دار شیم

با تشکر

volume 3

color yellow

viscosity normal

liquefaction 15

ph 8

count per ml 40

abnormal 21

motility 1hr 40

motility 2hr 36

normal morphology 79

giant head 16

pin head 4

double head 1

pathalagy motile 5

class a 13

class b 20

class c 2

class d 60

ممنون از جوابتون....

جواب:

با توجه به نرمالهای جدید سازمان بهداشت جهانی نتیجه اسپرموگرام فوق نرمال بوده و فقط برای تقویت بیشتر از ویتامین E، سلنیم و دوش آب سرد بیشتر استفاده کنید.

 

محمدحسین

پنجشنبه 25 خرداد 1391 - 04:29

 

سوال:

با سلام

ضمن تشکر از زحمات شما لطفاً درباره نتیجه آزمایش من اظهارنظر بفرمائید:

Volume 4

PH 8

Total Count 29.3

Motility-1hr 55.1%

Fast-Motile 29.5%

Slow-Motile 25.6%

Normal Morph 60%

Abnormal Morphology 40%(Giant head(10%,Constricted=10%,Long tail=10%,Broken Tail=10%)

WBS 2-3

RBC Neg

Appearance Oyster White

Viscosity Normal

Liqufiction 30min

Class A 14.91%

Class B 14.57%

Class C 25.63%

Class D 44.89%

A+B 29.48%

جواب:

نوع استاندارد گزارش تحرک یا Motility به صورت :

Class A = Rapid Progressive

Class B = Slow Progressive

Class C = Non Progressive

Class D = Non Motile

A+B > 32%

می باشد که در نتیجه طبق جواب قسمت اول تحرکتان مشکلی ندارد و طبق قسمت دوم کمی تحرک مشکل دارد.

در بقیه موارد نرمال است.

 

مهسا

چهارشنبه 18 مرداد 1391 - 22:16

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

شوهر من به علت واریکوسل مجبور شد عمل کنه....در تاریخ 23.3

میخواستم بدونم چقدر بعد از عملش میتونیم برای بچه دار شدن اقدام کنیم؟؟؟

معمولأ دو الی سه ماه بعد از عمل

آیا تغذیه خوب در طول مدت دوماه باعث روند بهبود اسپرم میشه یا فرقی نداره؟؟

ترکیبات حاوی سلنیوم، منیزیم و ویتامین D بیشتر مصرف کند.

و اینکه ما رژیمی برای پسر دارشدن رعایت کردیم...ممکنه که به خاطر عمل همه رژیم ما برعکس بشه و تاثیر منفی داشته باشه؟؟

خیر

اگه دوماه بعد عمل انشااله بتونیم بچه دارشیم...ممکنه که خدایی نکرده دچار نقصی باشه...به خاطر همون عمل؟؟؟

خیر

 

مهسا

شنبه 21 مرداد 1391 - 17:45

 

سوال:

سلام

نزدیک به دوماه میشه که شوهرم عمل واریکوسل انجام داده...اگه خدا بخواد میخوایم این ماه اقدام کنیم برای بارداری....برای اطمینان یه آزمایش دادیم ...میشه لطفا آزمایش رو تفسیر کنید..

volume 2

color yellow

viscosity normal

liquefaction 15

ph 8

count per ml 10

abnormal 21

motility 1hr50

motility 2hr 44

normal morphology 79

giant head 17

pin head 3

double head 1

pathalagy motile 5

class a 14

class b 30

class c 1

class d 50

با تشکر

جواب:

تمام پارامترها به غیر از تعداد طبیعی است. البته مشکل خاصی در بارداری ایجاد نمی شود.

 

فرامرز

یکشنبه 22 مرداد 1391 - 06:48

 

سوال:

باسلام

ممنون می شوم اگر کمکم کنید من در رویان آز اسپرم دادم تعداد مورفولوژی نرمال 4%بود بقیه موارد مشکلی نداشت. دکترم گفت در پاتوبیولوژی دانش آزمایش مجدد بده . آزمایش دادم و دکترم گفت که نتایج خوب است.به مدت 6 ماه است که اقدام به بارداری کردیم تا حالا خبری نشده است . من و همسرم 32 ساله هستیم وهمسرم مشکلی نداره و تحت نظر پزشک است . آیا مشکل از من است باید چه کار کنم . و همش نگرانم که شاید آزمایشم در رویان درست بوده باشد ومن مشکل داشته باشم . ممنون میشوم کمکم کنید. با تشکر

جواب:

نتیجه آزمایش هر دو را برایم بنویسید.

 

آوا

پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 16:39

 

سوال:

سلام

من 4 ساله ازدواج کردم. الان قصد بارداری دارم. اما در این 4سال کاملا از روش جلوگیری طبیعی استفاده کردم. آیا ممکن است ب=مشکلی در باردار شدنم به وجود بیاید؟

خیر

و اینکه تالاسمی مینور هستم. اینترمدیا. وبیلیروبین یا همون زردی هم دارم اما مقدارش بالا نیست. و طحالم از حالت طبیعی بزرگتر هستش.

اگر شوهرتان از نظر تالاسمی مشکلی ندارد خیر نگران نباشید ولی علت بزرگی طحال بدقت بررسی شود.

تشکر

 

Fozi

دوشنبه 20 شهریور 1391 - 15:30

 

سوال:

motility:

A Class: 0%

B class : 34%

C class : 16%

D class : 50%

round cells: 1

WBC : 0-2

RBC:0

NUMBER :78

Fields :3

germinal cell : 0-2

trichomonas vag : none

count MIL/ml : 73

morrphology:

NORM% :10-15

head pathology : 47%

midpiece pathology : 18%

tail patthology : 20%

Q test : +2

سلام ممنون می شم تحلیل کنید

جواب:

قبل از شستشو سرعت حرکت اسپرم ها خیلی کند است ولی بعد از شستشو نرمال شده است و در مورد بقیه موارد مشکلی ندارید

 

Fozi

پنجشنبه 23 شهریور 1391 - 07:01

 

سوال:

قبل از شستشو سرعت حرکت اسپرم ها خیلی کند است ولی بعد از شستشو نرمال شده است و در مورد بقیه موارد مشکلی ندارید

ممنون از جوابتون

این برای باروری خیلی مشکل ایجاد می کنه؟

جواب:

اگر بقیه موارد طبیعی باشد خیر

 

سارا

پنجشنبه 23 شهریور 1391 - 07:07

 

سوال:

در ضمن خودم هم قرص سلنیوم وویتامین eبه همسرم میدم همسرم میترسه اس اس ارو استفده کنه ایا استفاده از ا اس ا ضرورتی دارد

جواب:

بله

 

سارا

شنبه 25 شهریور 1391 - 08:09

 

سوال:

semenPH 7/55

Progressive(a+b) 37 جلوی این خط قرمز زده abnormalاین یعنی چه ؟؟؟

molti (a+B+C) 70/5

Roundcel l 0/107

color milky

odor millet

viscosity normal

Agglutination ++++

A rapid progressive 6

B Slow progressive 31

c non progessive 335

d immtile 29/5

sperm count(denstiy) 135/546ml

wbc 0/655

normal mor

phology 45 نتیجه بوده ممون میشم راهنمایی کنید

در ضمن خودم هم قرص سلنیوم وویتامین eبه همسرم میدم همسرم میترسه اس اس ارو استفده کنه ایا استفاده از ا اس ا ضرورتی دارد

جواب:

به سوالتان قبلأ پاسخ داده ام به آن مراجعه کنید. همانطور که گفتم با درمان آگلوتیناسیون به احتمال زیاد تحرک اسپرم هم بهتر می شود.

 

مهدی٥٥٥٥٥

یکشنبه 26 شهریور 1391 - 04:53

 

سوال:

اگر ممكنه این ازمایش را تفسیر كنید ممنون

semenPH 7/55

Progressive(a+b) 37 abnormal

molti (a+B+C) 70/5

Roundcel l 0/107

color milky

odor millet

viscosity normal

Agglutination ++++

A rapid progressive 6

B Slow progressive 31

c non progessive 335

d immtile 29/5

sperm count(denstiy) 135/546ml

wbc 0/655

normal mor

phology 45

جواب:

به غیر از تحرک بقیه موارد مشکل ندارد. که آن هم با درمان آگلوتیناسیون بهبود می یابد.

 

هلما

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 08:40

 

سوال:

سلام اگر ممكنه این آزمابش رو تفسیر كنید و لطفا بگید مشكل از چیه؟با تشكر

Volume: 4.0 ml

Color: Milky

Liquefaction: 30 min

Viscosity: Normal

PH: 7

Count: 73 Million

Progressive: 54%

Motile Sperm Concentration: 57 Million

Normal Morphology:45%

Total sperm in sample: 292 Million

Total MSC in sample: 228 Million

جواب:

جوابشان خوب است و مشکلی ندارد.

 

نسرین

چهارشنبه 12 مهر 1391 - 20:36

 

سوال:

سلام ازمایش همسرم این جواب رو داره میخواستم بدونم مشکل خاصی هست ایا با دارو حل میشه

246 index که باید نرمالش بیشتر از >160 باشه

(index total semen Q(S.M.I

جواب:

نه مشکلی ندارد.

 

امیر

یکشنبه 16 مهر 1391 - 08:40

 

سوال:

viscosity = normal

agglutination = normal

volume = 3

density = 10

web/hpf endtz staining = <1

total count = 30

IgA positive = 8

abnormal = 88

motility = 25

SAPLE

type = LgA

head = 0

neck = 4

tail = 6

Morphology

head = 88

neak = 42

tail = 12

Immature = 0

PROGRESSION

Rapid (4 = 0

Medium ( 3 = 15

Slow (2 = 10

Static (1 = 75

با عرض سلام و خسته نباشید. در بالا جواب تست خودم را ارسال کردم. 14 ساله ناباروری داریم. 8 بار آ ی یو آی و 2 بار آی وی آف

ممنون میشم جواب تست را برام توضیح بدید.

جواب:

مشکل تحرک و آنتی بادی ضد اسپرم دارید که به احتمال زیاد به روش ICSI جواب می گیرید.

 

مونیا

جمعه 21 مهر 1391 - 13:55

 

با سلام ازمایش شوهرمو میشه تفسیر کنید

cncentration (count ) 25 good: >60

med :20 _ 60

poor :0 _20

----

MOTILITY ( GRAD A & B) 29 % GOOD : >50

MED :30 _50

POOR : 0 _ 30

--

NORMAL MORPHOLOGU 19 % GOOD : >30

MED :20 _ 30

POOR : 0 - 20

--

MOTIL SPERM CONCENT (MSC) 7.2 GOOD :>26

MED :10 _26

POOR : 0_10

----

FUNCTIONAL SPERM CONC ( FSC) 2.5 GOOD : >13...

 

مونیا

جمعه 21 مهر 1391 - 14:03

 

SPERM MOYILIY INDEX (SMI) 72 GOOD : >160

MED :80_160

POOR : <80

---

TOTAL SPERM CONCENTRATIN 105.0

TOTAL MOTILE SPERM 30.24

TOTAL FUNCTIONAL SPERM 10.50

WBC 2 _ 3

RBC 0 _ 2

EPITH.CELLS 1 _ 2

MANUAL SPERM COUNT 75000000

MOTILITY ( MANUA METHOD ) 40 _ 45 %

 

مونیا

جمعه 21 مهر 1391 - 14:05

 

سوال:

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید اگه مشکل داره راه حل چیه

جواب:

طبق معیارهای جدید سازمان بهداشت جهانی مشکل چندانی ندارد ولی باز هم توصیه می کنم به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

 

مونیا

دوشنبه 24 مهر 1391 - 23:21

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

دکتر ارولوژیست گفت کم تحرکی داره و تعدادش کمه

میشه لطف کنید بگید کم تحرکی و تعداد کدوم هستند اگه زحمت بکشید معنی فارسی تک تکشون رو بگید ممنون میشم

با تشکر

جواب:

تحرک با Motility مشخص می شود که چهار نوع است.

غلظت با Count و یا Concentration مشخص می شود.

 

سها

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 15:07

 

سوال:

با سلام

لطفا" آز همسرمو تفسیر کنید.و اینکه دوباره دکتر براش آز نوشته در مرکز عرفان گفته انجام بدم و همسرم ویتامین ای جویدنی میخوره.شب آزمایش بخوره یا نه؟از کی قطع کنه؟

volume= 2.50 normal= more than 2

semen ph= 7.70 7.2-8.0

sperm count= 144.49

motile sperm= 59.96 abnormal more than 60

progresive sperm(%)= 55.14

round cell=0.25

wbc dnsity=0-1

normal morphology= 70.00

ama chizi ke mano negaran karde vali dr ha chizi nagoftan inast ke balaye ye nemodare dayere shekl neveshte shodeh.

  1. A) Rapid progressive= 18.82
  2. B) slow progressive= 36.32
  3. C) non progresive= 4.81
  4. D) Immotile= 40.04

inaham nemidonam aslan chiyeh be sharhe zir:

VCL curvilinear velocity value=21.28

VSL 9.91

VAP 14.17

MAD 20.91

ALH 1.14

BCF 3.08

LIN 28.85

WOB 40.94

STR 41.38

Zemne...

جواب:

نتیجه اش نرمال است و جای نگرانی ندارد.

 

ماهان

دوشنبه 1 آبان 1391 - 20:02

 

سوال:

با سلام ما حدود 2 ساله که ازدواج کردیم و از اول جلوگیری نداشتیم خانمم الان کیست داره و این ماه بسته آخر داروهاشه و آمپولای تحریک تخمک رو استفاده کردیم دکتر با توجه به همه اینا و آزمایش بنده گفته آی یو آی به نظرتون نیاز به دارو واسه بنده نیست ؟ عکس رنگی و آزمایشای هورمونی خانمم هم کاملا خوب بوده

اینم نتیجه آزمایش اسپرم

volume 3.5

ph 7.5

sperm conc 50.6

motilitty 44.5

rapide prog motility 24.7

slow prog motility 11.5

non prog 8.3

immotility 55.5

morph normal 27.7

msc 22.5

pmsc 12.5

fsc 9

smi 126

all sperm 177.1

motile sperm 78.8

prog motile sperm 64

function sperm 31.5

ممنون میشیم اگه راهنمایی کنین که باید چکار کنیم تا زودتر...

جواب:

نتیجه اسپرموگرام شما که مشکلی ندارد و شما نیاز به درمان خاصی ندارید.

 

سها

سه شنبه 2 آبان 1391 - 12:41

 

سوال:

voloume= 1.5 cc

ph=?

count= 60*100 ظاهرا"

total=?

sperm motility:

rapid progresive= class A= 4 %

progresive= class B= 20 %

non.prog =class C= 10 %

non motile = class D= 66 %

round cell= M/ml =?

sperm morphology:

normal morphology = 4 %

Abnormal morphology= 96 %

Amorph = 56 %

double head= -

giant head= -

pin head = 6 %

round head= 5 %

double tail = 1 %

coiled tail= 8 %

short tail = 6 %

without tail = -

cytoplasmic droplet = 14 %

other test:

germicall cell /hpf= ?

aggulutinatin= many

wbc=?

rbc=?

frouctos=?

viability =?

inaro bi pasokh gozashtan ,renje normal ham hich ja zekr nashodeh.

dar kol aslan sharayete azmayesh va nemooneh khob va kafi nabod vali be man gosh nakardan,lotfan tafsir va inkeh tekrare azmayesh baraye 5 sh khobe ya na?in azmayesh emroz 3 sh anjam shodeh.khahesh mikonam saritar javabamo bedid.kheili beham rikhtam

 

جواب:

اینقدر نگران نباشید. باز هم با این وجود جوابتان بد نیست ولی توصیه می کنم روز سوم پس از آخرین انزال مجدد تست را تکرار کرده و اینقدر هم استرس نداشته باشید.

 

سها

سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:33

 

سوال:

خیلی ممنون.ولی یعنی بطور طبیعی باردار می شویم؟به نظرتون برای ما یه شب در میون بهتر است یا 2 روز در هفته؟

نگرانم که نکنه مجبور به لقاح مصنوعی شویم چون اصلا" دوست نداشتم،امروز وقتی اونجا بودم احساس کردم خیلی ها میتونستند جور دیگه ای هنوز تلاش کنند.

جواب این سوالم که سه روز چطور حساب میشه؟ یعنی با خود روز آزمایش بشه 3 روز یا نه؟مثلا" ما امروز 3 شنبه انزال داشته پنجشنبه مجدد انجام بدیم یا بالفرض جمعه؟ یعنی 3 روز از امروز را 5 شنبه حساب کنیم یا جمعه؟

ببخشید خیلی گیج شدم.با سپاس

جواب:

جمعه روز سوم می شود که بهتر است همان روز شنبه تست را انجام دهید.

 

سها

سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:39

 

سوال:

سوال دیگه اینکه چرا میگن ازمایشگاه های بیرون با کلینیک ناباروزری فرق میکنند؟

جایی خواندم که ازمایشگاه ها با کامپیوتر میشمارند ولی ناباروری ها با دست؟ نمیفهمم دستی که احتمال اشتباه بیشتره.

تازه شاید درست نباشه ولی من احساس میکنم تمایل زیادی برای سوق دادن همه به عمل دارند .آیا سیستم آزمایشگاه شما دقیق و حالا دستی میباشد؟من میخوام مجدد انجام بدیم.در ازمایشگاه محلی وجود دارد یا خیر؟

جواب:

اصولأ روش های کامپیوتری در صورت کالیبر بوده دقت بیشتری دارند.

بله

 

سها

سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:43

 

سوال:

با احتسساب این آزمایش و احتمال بارداری دیگر امیدی به فرزند پسر نمی باشد ؟درست است؟ آیا راهی برای تحرک اسپرم وجود دارد ؟مواد غذایی - دارو-..؟ متاسفانه من دکتر خوب مردان نمیشناسم و آخرین باری که همسرم دکتر رفته بود قرص سیلدنافیل که نباید میداده داد و خورد و همسر من دو بار و دفعه دوم به طرز وحشتناکی حالش بد شده بو و مرتب غش میکرد و تا شب بیمارستان بودیم.

جواب:

بهتر است با یک متخصص ارولوژی مشورت کنید.

 

ماهان

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 08:34

 

سوال:

با سلام مجدد منون از اینکه وقت گذاشتید و جوابمو دادید پس اگه مشکلی نداره

  1. چرا بعد از 2 سال حاملگی صورت نگرفته؟

به این ناباروری ایدیوپاتیک (نامشخص) می گویند.

2.به نظر شما با چه داروهایی می تونیم به صورت طبیعی صاحب بچه بشیم؟

این سوال در صلاحیت پزشک معالج شما می باشد.

در ضمن تحت نظر بهترین دکتر شیراز هستیم.

3.شما مرکز خاصی رو معرفی نمی کنید؟

خیر

 

سها

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 16:51

 

سوال:

آیا با توجه به همین آزمایش اسپرم همسرم بطور طبیعی باردار می شویم؟

احتمالش وجود دارد.

به نظرتون برای ما یه شب در میون بهتر است یا 2 روز در هفته؟با توجه به کمی تحرک اسپرم

یک شب در میون

 

-mahnaz

شنبه 6 آبان 1391 - 10:39

 

سوال:

سلام خواهش میکنم دررابطه باروش ICSIتوضیح فرمایید . متشکرم

جواب:

بزودی

 

مونیا

دوشنبه 22 آبان 1391 - 21:00

 

سوال:

سلام خسته نباشید

شوهرم بعد از استفاده یه ماه پنتوکسی فیلین و کلومیفن و ویتامین ایی ازمایش رو تکرار کرد هیچ تغیری نکرد فقط تعداد ۸۵۰۰۰۰۰۰ شد بنظر شما چکار کنیم به یک دکتر دیگه مراجعه کنیم ؟ واسه این ماه امپول hcg داد که هفته ایی دوبار و زینک و پنتوکسی فیلین

شما چی پیشنهاد میکنید

جواب:

عددش که خیلی خوب است تحرک اش هم خوب باشد مشکلی ندارد.

Anianiani

سه شنبه 23 آبان 1391 - 08:33

 

سوال:

با سلام من یک دختر دارم و برای دومین بار میخوام باردار بشم نتیجه ازمایش اسپرم شوهرم از این قرار است؟

volume 5.1

ph 8

total sperm count 102 miloon

liquefaction time >120

viscosity high

abnormal morphology 20

non- motile 15

non progressive 20 progresiv 65

grad III& iV

ROUND CELL 3-5

W.B.C 2-3

R.B.C 0-1

NOTE: grade 111 : slow straight .......40%

grade Iv : rapid straight..........25%

لطفا بهم بگید نتیجه خوب است یا نه

و اینکه من میخواهم برای پسر دار شدن اقدام کنم اینکه غلظت بالا هست و زمان مایع شدن طولانی بوده اشکال دارد

ممنون

جواب:

نه مشکلی ندارد و فقط حتمأ در روز تخمک گذاری نزدیکی انجام شود.

 

مری

چهارشنبه 24 آبان 1391 - 18:06

 

سوال:

با سلام

قبلا در مورد اینکه شوهرم بیماری خفیف واریکوسل دارد برایتان نوشته بودم و شما فرمودید که آزمایش اسپرم بدهد و جوابش را برایتان ارسال کنیم

شوهرم 35 ساله و خودم 31 ساله هستیم

appearance Milky

liquefaction: Ab Normal (Non mucous streaks)

viscosity Normal (small Discrete Drops)

PH 7.0 ( 7.2-8.0)

WBC Normal

who parameters

alive sperm concentration count 37 ( good: >60 M/ml

averag: 20-60 M/ml

poor 0-20 M/ml)

Motility(A+B) 36% (good:>50%

averag: 30-50%

poor: 0-30%)

Motility (c+D) 64

MOrphology 23% (good:>30%

average :20-30%

poor 0-20%)

motile sperm concentration MSC: 13.3

good> 26 M/ml

average: 10-26 M/ml

poor :0-10 M.ml)

functional sperm concentration FSC: 4.7 (good>13...

جواب:

نرمالهای آزمایشگاه فوق کمی قدیمی می باشد و طبق جدیدترین نرمالهای گزارش شده توسط سازمان بهداشت جهانی جواب شوهر شما کاملأ طبیعی است ولی توصیه می کنم با یک ارولوژیست مشورت کرده و در صورت لزوم تحت درمان دارویی برای واریکوسل قرار بگیرد.

 

مری

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 14:03

 

سوال:

با سلام مجدد

در انتهای نامه قبلی ام از شما پرسیده بودم با توجه به جواب ازمایش همسرم ایا احتمال پسر دار شدنمان بدون مراجعه به پزشک وجود دارد؟؟؟

با سپاس فراوان از اینکه وقت می گذارید و به سوالات ما پاسخ می دهید.

جواب:

بهتر است با یک متخصص زنان مشورت کنید.

 

Anianiani

شنبه 27 آبان 1391 - 09:09

 

سوال:

باسلام

من برای اقدام به بارداری پسر فرموده بودید روز تخمکگذاری اقدام کنم به نظر شما کیت بهتر است یا سونو و یا هر دو؟

هر دو

وقتی کیت مثبت شد چند ساعت بعد اقدام کنم

18-36 ساعت بعد

 

در ضمن من به خاطر یک کیست مجبورم یک ماه قرص ضد بارداری استفاده کنم بعد از پریود و بعد از گذشت 13 روز اقدام کنم ایا این قرص میتونه در تعیین جنسیت اثر منفی داشته باشه؟

خیر

 

مری

چهارشنبه 1 آذر 1391 - 14:48

 

سوال:

با عرض سلام و وقت بخیر

من قبلا جواب ازمایش همسرم را برای شما فرستاده بودم و شما فرمودید مشکلی ندارد و در مورد اینکه احتمال پسر دار شدنمان (با توجه به ازمایش ) هست با نه ؟ فرمودید که با متخصص زنان مشورت کنم در شهرما چند متخصص زنان بیشتر نیست و به سه تای انها زنگ زدم گفتن برای یکی دو ماه دیگر وقت دادند منم زمان تخمک گذاریم نزدیک هست و می خواهم برای بارداری اقدام کنم .حالا امکان دارد که شما نظرتان را بفرمایید که تعداد و تحرک اسپرم همسرم برای پسر دار شدنمان کافی هست یا نه ؟ یا باید چقدر باشد

liquefaction: Ab Normal (Non mucous streaks)

viscosity Normal (small Discrete Drops)

PH 7.0 ( 7.2-8.0)

WBC...

جواب:

تحرک بالای 50% و تعداد بالای 60 میلیون می تواند امکان پسر دار شدن را زیاد کند.

 

پگاه

پنجشنبه 2 آذر 1391 - 19:41

 

سوال:

با سلام

آیا مصرف قرص های ضد افسردگی مثل فلوکسامین ،الانزاپین و سدیم والپروات بر کیفیت و سرعت حرکت اسپرمها تاثیر گذار است؟

جواب:

چیز اثبات شده ای در این زمینه وجود ندارد.

 

تینا

دوشنبه 6 آذر 1391 - 13:29

 

سوال:

سلام میشه لطف کنید وجواب آزمایش شوهر منو برام تفسیر کنید.می خوام بدونم مشکل خاصی نداره؟ آیا من بدون درمان خاصی میتونیم به طور طبیعی باردار بشم؟speecimen characteristics

Abstinence Duration 3 day

Volume 4

color white-Grey

PH 7.9

Liquifaction Time 25

Viscosity some what Thick

sperm Concentration

sperm Count /ml 59

sperm Count :Total 235

sperm Motility

sperm Motility ;Total 93.3

Rapid Progressive ;Class A L 16

Progressive ; Cliss B 38.1

Total Progressive;Class A+B 54.1

Non- progressive; Class C 39.2

Non-motile ; Class D 6.7

co

Live Ratio; A + B + C 93.3

sperm Morphology

Normal Morphology 17

Abnormal Morphology 83

Amorph 72

Giant Head 1

Pin Head 1

Round Head 2

Coiled Tail 3

Short Tail 2

Cytoplasmic Droplets 2

Other Tests

Germinal Cell 1-2

WBC 0.8

جواب:

مشکلی برای بارداری طبیعی وجود ندارد.

 

آرش

دوشنبه 6 آذر 1391 - 23:37

 

سوال:

سلام...بنده دوسال ازدواج کردم و همسرم بعد از 6 ماه مصرف قرص رو ترک کرد و از کاندوم و پیشگیری طبیعی استفاه کردیم....اما حدود یکسال پیشگیری نمیکنیم اما بچه دار نمیشیم....در ضمن پریودی همسرم خیلی نامنظمه.....به دکتر زنان زایمان مراجعه کرد بعد از دادن قرص و اینا حالا واسه من آزمایش اسپروگرام و یکسری آزمایش دیگه نوشته خون و ادرار....

سوال من اینه....فک نکنم این آزمایش رو بتونم در آزمایشگاه انجام بدم ....در منزل راحتترم...و منزلمون حدود 20 دقیقه با آزمایشگاه فاصله داره.

به نظر شما چاره چیه....

بنده واریکوسل درجه 2 هم دارم

جواب:

با هماهنگی با مدیر داخلی آزمایشگاه می توانید نمونه را در منزل بگیرید.

به هر حال واریکوسل در نتیجه آزمایش شما خیلی تاثیر می گذارد. که در صورت غیر طبیعی شدن اسپروگرام باید بطور اساسی درمان شوید.

 

مریم

یکشنبه 12 آذر 1391 - 14:50

 

سوال:

سلام میشه لطفا جواب ازمایش همسرمو تفسیر کنین؟ میشه با این روش بطور طبیعی باردار بشم ؟ لازمه بریم پیش ارولوژیست؟

voloume= 2.8 cc

count= 68 MIL/ML total

sperm motility:

class A= 8 %

class B= 38 %

class C= 11 %

class D= 43 %

Field: 3

NUMBER: 73

round cell= 0/

sperm morphology:

normal morphology = 5-7 %

Abnormal morphology= 93 %

+3_+Q test:2

aggulutinatin= NONE

wbc=1-2

جواب:

مشکلی برای بارداری ندارد ولی توصیه می شود که یک ارولوژیست ایشان را معاینه کنند.

 

مزدک

یکشنبه 26 آذر 1391 - 15:32

 

سوال:

باسلام

بیماری واریکوسل گرید3 دارم و این آزمایش با نمونه 6روزه بوده. ممنون میشم تحلیل خودتون بگید

voloume= 6

color= milky

Liquifaction =20

ph=7.5

viscosity= normal

A class=11.4%

B class=27.

C class=38.6

D class=22.9

count, M/ml=88

morphology norm=71

round cell=0

fields=2

number=7

جواب:

فعلأ فقط کمی روز تحرک اثر گذاشته و بقیه پارامترها مشکلی ندارد ولی پیگیر درمان واریکوسل تان باشید.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf