عفونت واژینال (بروز شده)

واژینیت (التهاب واژن)


فلور طبیعی واژن

لاکتوباسیل‌ها، هم باکتری غالب در مجرای واژن به شمار می‌روند و هم فلور طبیعی واژن را تنظیم می‌کنند.

لاکتوباسیل‌ها اسید لاکتیک تولید می‌کنند که pH طبیعی واژن را بین 3.8 تا 4.5 نگه می‌دارد و جلوی اتصال باکتری‌ها به سلول‌های اپی‌تلیوم واژن را می‌گیرد.

تقریباً 60 درصد از سوش‌های لاکتوباسیلی واژن پراکسید هیدورژن تولید می‌کنند که رشد باکتری‌ها را مهار می‌کند و در شرایط آزمایشگاه HIV را نیز تخریب می‌نماید.

استروژن از طریق افزایش تولید گلیکوژن در سلول‌های اپی‌تلیوم واژن، کلونیزه شدن لاکتوباسیل‌ها را بهبود می‌بخشد، چون گلیکوژن به گلوکز می‌شکند و به عنوان سوبسترا برای باکتری‌ها عمل می‌کند.

اگرچه لاکتوباسیل‌ها باکتری‌های غالب در فلور واژن هستند، باکتری‌های دیگری نیز از جمله گونه‌های استرپتوکوک، باکتری‌های گرم منفی، گاردنرلا واژینالیس و بی‌هوازی‌ها در واژن وجود دارند.

کاندیدا آلبیکانس نیز می‌تواند در 10 تا 25 درصد از زنان بدون علامت به عنوان یک عامل کامنسال جزء فلور طبیعی واژن یافت شود.


واژینیت حاد
واژینیت یک التهاب واژن است که اغلب به علت عفونتها ، که بعضی از آنها در ارتباط با بیماریهای جدی هستن.

شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:

- واژینیت باکتریایی.

- تریکومونازیس.

- عفونت قارچی واژن.

بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.

اختلاف این انواع در جدول ذیل بطور خلاصه آمده است. 

واژینیت چیست؟

واژینیت(vaginitis) عبارت‌است‌ از التهاب واژن (مهبل) که حدوداً یک سوم زنان در طول زندگی خود گهگاه به علائم آن دچار می‌شوند. زنان در هر سنی ممکن‌است به واژینیت مبتلا شوند ولی بیشتر از همه در سن باروری شایع می‌باشد.

 

چه چیز باعث واژینیت می‌شود؟

تغییر در تعادل باکتری‌ها و مخمرهایی که به‌طورطبیعی در محیط واژن زندگی می‌کنند، می‌تواند باعث ایجاد واژینیت گردد. عواملی که موجب برهم‌ زدن این تعادل می‌شوند عبارتنداز:

استفاده از آنتی‌بیوتیک

تغییرات هورمونی (بارداری، شیردهی، یائسگی)، کاهش استروژن در محیط واژن در زمان یائسگی می توانند تعادل بین لاکتوباسیل ها و سایر میکروارگانیسم ها را به هم زده و زمینه ایجاد واژینیت شود.

استفاده از قرص های ضدبارداری (احتمالأ)

استفاده از دوش واژینال

استفاده از مواد اسپرم‌کش

آمیزش جنسی

عفونت


واژینیت باکتریایی

واژینیت باکتریایی شایعترین علت علائم عائم واژنیت در زنانی است که در سنین باروری هستند.

قبلأ آنرا واژینیت نامشخص و یا واژینیت مرتبط با گاردنرلاGardnerella می نامیدند.

خبرگان سلامت مطمئن نیستند که فعالیت جنسی نفشی در واژینیت باکتریایی بازی کند، چرا که در زنانی که هیچگونه فعالیت جنسی ندارند هم این بیماری دیده شده است.

واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود.

این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و باید باشند (لاکتوباسیل) شوند.

به جای لاکتوباسیل (lactobacillus یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند و با تولید اسیدلاکتیک یک محیط نامناسب برای رشد باکتریها و سایر میکروارگانیسم ها ایجاد می کند)، که تعداد آن بطور نرمال در واژن زیاد است ، یک تعداد باکتریهای دیگری شروع به افزایش می کنند که این باکتریها عبارتند از:

- گاردنلا واژینالیس gardenerella vaginalis ،

- باکتروئیدها bacteroides  

- ،Mobiluncus

- مایکوپلاسما همونیس Mycoplasma hominis   (از 8 گونه مايكوپلاسماى جدا شده در دستگاه تناسلى، سه گونه مايكوپلاسماى هومينيس ، اوره ‏آپلاسما اوره ‏آليتيكوم (بيشترين موارد) و سپس مايكوپلاسماى جنيتاليوم  با ايجاد بيمارى در دستگاه تناسلى مرتبط بوده ‏اند.)

- پپتواسترپتوکوک ها

در واژن زنان با واژینیت باکتریایی دیده می شود.

تحقیقاتی در زمینه نقش هر یک از این میکروب ها در علت یابی علل وازینیت باکتریایی در جریان است و کمک کننده است، ولی هنوز نقش فعالیت جنسی در ایجاد و توسعه واژینیت باکتریایی را به روشنی مشخص نشده اند.

تغییر در جفت جنسی، استفاده از آی یو دی(وسیله داخل رحمی پیشگیری از حاملگی)IUD ،دوش واژینال خطر گرفتن واژینیت باکتریایی را در زنان بیشتر می کند.


عوامل خطرزای واژینوز باکتریال چیست؟

عبارتند از:

- داشتن بیش از یک شریک جنسی،

- تغییر شریک جنسی در 30 روز گذشته،

- داشتن یک شریک جنسی مؤنث

- و داشتن دوش واژینال حداقل به صورت ماهانه یا در عرض 7 روز گذشته.

- کمبود لاکتوباسیل‌های تولیدکننده پراکسید هیدروژن نیز یک عامل خطرزای شناخته‌شده برای واژینوز باکتریال است و ممکن است بتواند تا حدی خطر بیشتر این عفونت در میان زنان سیاه‌پوست را (مستقل از سایر عوامل خطرزا) توجیه کند.

- عوامل استرس‌زای اجتماعی (از قبیل بی‌خانمانی، تهدید امنیت شخصی و نداشتن منابع کافی درآمد) نیز به عنوان عوامل افزایش‌دهنده خطر بیماری گزارش شده‌اند. 


نشانه ها

شایعترین نشانه واژینیت باکتریایی غیر طبیعی است ، ترشحات بد بوی واژن. بعضی از زنان آن را به بوی شبیه ماهی گندیده (foul fishy)  تشبیه می کنند که بعد از تماس جنسی قابل توجه است.

تقریبأ نیمی از زنان با علائم واژینیت باکتریایی ، هیچ نشانه ای ندارند.

یک مراقب سلامتی بایستی این علائم را دیده و معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تشخیص را به وسیله آزمایش مایعات واژن ثابت کند.

دیگر نشانه ها شامل:

افزایش ترشحاتی رقیق ، ولی چسبنده ، شیری رنگ با بوی تند ماهی و یا بوی ماهی گندیده (foul fishy) است.

ترشح معمولاً آبکی، تیره یا خاکستری مات است امّا ممکن‌است ته رنگ‌سبز نیز داشته باشد.

خارش شایع نیست (برخلاف واژینیت قارچی) ولی درصورت زیادبودن ترشحات، ممکن است بیمارخارش نیز داشته باشد.

علاوه بر ایجاد علایم آزاردهنده، واژینوز باکتریال با افزایش خطر بسیاری از عفونت‌های مجاری تناسلی فوقانی همراه است؛ از جمله آندومتریت پس از عمل سزارین، زایمان واژینال یا سقط؛ عفونت رحمی ؛ افزایش خطر عفونت پس از هیسترکتومی ‌واژینال و شکمی؛ بیماری التهابی لگن؛ زایمان زودرس؛ و کوریوآمنیونیت.

زنان مبتلا به واژینوز باکتریال همچنین در معرض خطر بالای سقط و کاهش احتمال بارورسازی آزمایشگاهی (IVF) موفق هستند.

میزان pH واژن مثل واژینیت تریکوموناسی معمولأ بیشتر از 4.5 است (برخلاف واژینیت قارچی که معمولأ زیر 4.5 است).

تست Whiff مثبت است (یک قطره پتاس 10% به یک قطره از ترشحات واژن اضافه می کنیم و سریع بویی شبیه به ماهی استشمام می شود) که به آن تست Whiff می گویند. 

در لام تهیه شده از ترشحات مستقیم واژن و رنگ آمیزی گرم و یا پتاس 10%، تعداد زیادی سلولهای Clue دیده می شود. 

در واقع این سلولها سلولهای اپی تلیالی هستند که توسط تعداد زیادی باکتری گاردنرلا واژینالیس پوشانده شده اند و در واقع تست تشخیصی ما هم مشاهده این سلولها در اسمیر تهیه شده از ترشحات واژن است (هرچند که در 20% موارد ممکن است این سلولها هم دیده نشود).

تعداد لوکوسیت های (WBC) در اسمیر تهیه شده از ترشحات واژن مثل واژینیت قارچی پایین است (بر خلاف واژینیت تریکوموناسی که زیاد است). 

تشخیص

یک پزشک می تواند یک نمونه از مایع واژن را در زیر میکروسکوپ دیده ، یا به صورت رنگ آمیزی و یا نور مخصوص ، برای دیدن باکتریهای در ارتباط با واژینیت.

سپس میتواند تشخیص واژینیت باکتریایی بدهد بر پایه و اساس

- نبودن لاکتوباسیلا

- وجود تعداد زیادی سلولهای راهنما”Clue cell”(سلولهایی از بافت پوششی وازن که با میکروبهای واژینیت باکتریایی پوشیده شده است).

- بوی ماهی

- تغییرات ترشحات طبیعی واژن


واژینوز باکتریایی چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان این حالت می‌توان از چند آنتی‌بیوتیک مختلف استفاده کرد.

درمان واژینوز باکتریال شامل درمان عفونت‌های بی‌هوازی است.

7 روز درمان با مترونیدازول خوراکی به اندازه استفاده از نوع واژینال آن به مدت 5 روز کارآمدی دارد و در کارآزمایی‌های تصادفی‌شده با شاهد دارونما پس از یک ماه، میزان علاج علامتی آن در حدود 80 درصد و میزان علاج میکروبیولوژیک در حدود 70 درصد است.

کارآزمایی‌های تصادفی‌شده همچنین نشان داده‌اند که دوره 7 روزه درمان با کرم واژینال کلیندامایسین 2 درصد به اندازه مترونیدازول خوراکی مؤثر است و نیز یک دوز منفرد کرم کلیندامایسین وسیع الطیف می‌تواند نتایج مشابهی ایجاد کند.

مترونیدازول خوراکی تک‌دوز دیگر به عنوان یک رژیم درمانی جایگزین برای واژینوز باکتریال مورد تأیید نیست، زیرا میزان شکست 50 درصد دارد.

برای موارد واژینوز باکتریال راجعه (3 یا بیشتر از 3 حمله در سال گذشته)، یک کارآزمایی تصادفی‌شده دوسوکور نشان داد که پس از 10 روز درمان القایی روزانه با مترونیدازول واژینال، مصرف 2 بار در هفته ژل مترونیدازول 0.75 درصد برای مدت 16 هفته، علاج بالینی را در 75 درصد بیماران پس از 16 هفته و در 50 درصد بیماران پس از 28 هفته حاصل کرد.

دوتا از آن‌ها بیشتراز همه تجویز می‌شوند: مترونیدازول و کلیندامایسین که به شکل قرص، کرم یا ژل واژینال در دسترس می باشند.


عوارض

در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.

خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن (PID) وجود دارد.

بیماری PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.

واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند.

بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند.

زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد.

واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.  تریکوموناسیسTRICHOMONIASIS

یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) .

بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکاCDC ، حدود ۷/۴ میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.

تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیسTrichomonas vaginalis ایجاد میشود.

تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است.

واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه (Urethra) شایعترین محل استقرار در مردان است.

این انگل از طریق مقاربت سرایت می‌کند.

زنان مبتلا به تریکومونیازیس شانس زیادی برای ابتلا به دیگر بیماری‌های مقاربتی نیز دارند. نشانه ها
اغلب مردان عفونی هیچ نشانه ای ندارند.

زنان زمانی نشانه دار می شوند که معمولأ ۵ تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن آنها گذشته باشد.

اگرچه بعضی از زنان عفونی نشانه های جزیی و یا بدون نشانه هستند، خیلی از آنها نشانه دارند. 

ناراحتی در زمان تماس جنسی. 

علامت این بیماری وجود ترشحات زیاد سبز و یا خاکستری- زرد است که ممکن است بوی ماهی داشته باشد.

سوزش، تحریک، قرمزی و ورم اطراف واژن (Vulva) ممکن‌است موجود باشد.

گاهی در موقع ادرارکردن درد وجود دارد.

تعداد لوکوسیت های (WBC) در اسمیر تهیه شده از ترشحات واژن خیلی زیاد است (بر خلاف واژینیت قارچی و باکتریال که خیلی کم است). 

میزان pH واژن مثل واژینیت باکتریال معمولأ بیشتر از 4.5 است (برخلاف واژینیت قارچی که معمولأ زیر 4.5 است). 

تست Whiff در بیشتر اوقات مثبت است (یک قطره پتاس 10% به یک قطره از ترشحات واژن اضافه می کنیم و سریع بویی شبیه به ماهی استشمام می شود) که به آن تست Whiff می گویند.   

تشخیص

یک پزشک می تواند تریکوموناسیس را به وسیله انجام آزمایش بر مایع گرفته شده از واژن یا آلت تناسلی مردانه تشخیص دهد، معاینه بالینی نشان دهنده زخمهای قرمز بر گردن رحم و یا داخل واژن است.


درمان

چون مردان می توانند بیماری را به جفت خود منتقل کنند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند، پزشکان توصیه می کنند که هردو جفت برای خلاصی از پارازیت درمان شوند.

تریکومونیازیس معمولاً با مصرف یک عدد قرص مترونیدازول درمان می‌شود.

تا 24ساعت پس‌ازمصرف قرص نباید الکل مصرف شود زیرا باعث تهوع و استفراغ خواهد شد.

به‌علاوه باید حتماً همسر بیمار نیز درمان شود تا عفونت عود نکند.

درمان خوراکی با نیتروایمیدازول‌ها برای عفونت با تریکومونا واژینالیس توصیه می‌شود.

یک کارآزمایی تصادفی‌شده که به مقایسه دوز منفرد خوراکی مترونیدازول (2 گرم) و تینیدازول (2 گرم) می‌پرداخت، نشان داد که تینیدازول ارجح یا حداقل معادل مترونیدازول است و باعث میزان علاج 90 تا 95 درصد می‌شود.

شیوع مقاومت سطح پایین به مترونیدازول در بیماران مبتلا به عفونت تریکومونا واژینالیس 2 تا 5 درصد است و در مطالعات مجموعه موارد (case series) درمان طول‌کشیده با دوزهای بالاتر مترونیدازول و تینیدازول موفقیت‌آمیز بوده است.

تریکومونا واژینالیس یک عفونت آمیزشی به شمار می‌آید؛ لذا درمان شریک جنسی بیمار بسیار اهمیت دارد و میزان علاج را افزایش می‌دهد. 


پیشگیری

مطمئن ترین راه پیشگیری از گرفتن بیماریهای STIs پرهیز از تماس جنسی است، یا در ارتباط بودن طولانی مدت با یک همسر که آزمایش شده و معلوم است که عفونی نیست.

استفاده از کاندوم در مردان به طرز صحیح در خلال تماس جنسی کمک به پیشگیری از گسترش تریکوموناسیس می شود.


عوارض

تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است.

تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل ۳ تا ۵ برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشند .

دانشمندان احتیاج به انجام تحقیقات بیشتری برای مشاهده این ارتباطات دارند.


عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس Vulvovaginal candidiasis یک علت شایع سوزش واژن است.

این عفونت شایع قارچی زمانی اتفاق می افتد که یک عدم تعادل در قارچهای موسوم به کاندیدا البیکانس Candida albicans باشد.

اگرچه این عفونت به عنوان یک STI در نظر گرفته نمی شود ، ۱۲ تا ۱۵ درصد مردان بعد از تماس جنسی با جفت عفونی خود درگیر شده اند.

چند عامل در ارتباط با افزایش عفونت در زنان است از جمله:

استفاده از برخی آنتی‌بیوتیک‌ها شانس ابتلا به این عفونت را زیاد می‌کنند.

آنتی‌بیوتیک‌ها بعضی‌از باکتری‌های واژن را که در مهار رشد مخمرها نقش دارند از بین می‌برند.

لذا زمینه‌ برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌شود.

اگر خانمی باردار و یا مبتلا به دیابت باشد، احتمال ابتلا وی به عفونت قارچی بیشتر است.


رشد بیش‌ازحد قارچ می‌تواند مربوط به ضعیف‌بودن سیستم ایمنی بدن نیز باشد.

مصرف‌ كربوهیدرات‌ فراوان‌ به‌ ویژه‌ شكر و الكل‌ ،

آب‌ و هوای‌ داغ‌ و

یا لباس‌های‌ بدون‌ تهویه‌ و یا 
پوشیدن لباسهای تنگ (چرا كه‌ رطوبت‌، گرمی‌، تاریكی‌ سبب افزایش رشد قارچ‌ می شوند)

و سركوب‌ ایمنی‌ ناشی‌ از داروها یا بیماری‌ ها نیز شانس ابتلا به عفونت قارچی را زیاد می کند.

بارداری هم جزو عواملی است که سبب افزایش حساسیت فرد به واژینیت قارچی می شود.

استفاده از قرصهای ضد حاملگی خوراکی 

دیگر عواملی که میزان عفونت قارچی را با استفاده از آنها بالا می رود عبارتند از:

- دوش واژینال Douches

- اسپری های بهداشتی معطر زنانه

- آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای استروئی

زنان بایستی با مراقبان سلامتی خود برای یافتن علل احتمالی زیر بنایی عفونت مزمن قارچی خود کار کنند.

متخصصان زنان نمی دانند که آیا قارچ میتواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.

چون اغلب تمامی زنان قارچ را در واژن خود دارند، این برای محققان مشکل است که این مقوله را مطالعه کنند.نشانه ها

شایع‌ترین علامت عفونت قارچی، خارش و سوزش ناحیه‌ی اطراف واژن (Vulva) است. ممکن‌است این ناحیه قرمز و متورم گردد. 

احساس ناراحتی و سوزش در هنگام دفع ادرار (دیزوری) هم از جمله شکایت هایی است که در واژینیت قارچی دیده می شود.

ترشح واژن معمولاً سفید، شیری رنگ و شبیه تکه های پنیر، بی‌بو و گاهی نامطبوع است. بعضی زنان مبتلا به عفونت قارچی متوجه افزایش یا تغییر ترشحات خود می‌شوند.

سوزش‌ در هنگام‌ ادرار كردن‌ ، تغییر رنگ‌ واژن از صورتی‌ كم‌رنگ‌ به‌ قرمز و درد در حین‌ مقاربت‌ جنسی‌ (دیس‌پارونی‌) نیز مشاهده می شود.

واژینیت‌ تمایل‌ دارد كه‌ قبل‌ از دوره‌های‌ قاعدگی‌ ظاهر شود و با شروع‌ دوره‌ها فروكش‌ می‌كند.

معمولاً pH واژن کمتر از و یا مساوی 4.5 است (در حالت نرمال بین 3.8 تا 4.2 می باشد). 

تست Whiff منفی است (یک قطره پتاس 10% به یک قطره از ترشحات واژن اضافه می کنیم و سریع بویی شبیه به ماهی استشمام می شود) که به آن تست Whiff می گویند.

تعداد لوکوسیت های (WBC) در اسمیر تهیه شده از ترشحات واژن مثل واژینیت باکتریال پایین است (بر خلاف واژینیت تریکوموناسی که زیاد است).

در اسمیر تهیه شده با پتاس به میزان فراوان سودو هایف (Pseudohyphae) و اسپور دیده می شود.

تشخیص

چون چند علامت و نشانه مشخصه معمولا وجود دارد، پزشکان نمی توانند تشخیص این وضعیت را با تاریخچه پزشکی و معاینه بالینی دهند.

آنها معمولا تشخیص عفونت قارچی را با ازمایش ترشحات واژن در زیر میکروسکوپ برای اثبات قارچ می دهند.


درمان

عفونت‌های قارچی واژن را می‌توان با مصرف قرص و یا کرم‌های واژینال درمان کرد. این درمان ها عبارتند از:


Vaginal cream Clotimazole 

یک اپلیکاتور پر هنگام خواب به مدت 1- 2 هفته و در صورت عدم بهبودی تا دو هفته در درمان تجدید نظر شود.


Vaginal cream Triple Sulfa

یک اپلیکاتور پر دو بار در روز (قبل از خواب و بعد از بیداری) به مدت 4-6 روز ،سپس شبی یک بار


Vaginal cream Miconazole 2 

یک اپلیکاتور پر به مدت یک هفته


Vaginal Tab nystatin 100000iu

یک قرص به صورت داخل واژن به مدت دو هفته


Cap Boric Acid

از راه واژن


Tab Fluconazole 150mg

تک دوز

 

آیا می‌توان از داروهای بدون نیاز به نسخه برای درمان عفونت قارچی استفاده نمود؟

بله، امّا بسیاری از زنانی که تصور می‌کنند دچار عفونت قارچی شده‌اند در واقع مشکل دیگری دارند.

دراین موارد، استفاده از داروهای ضدقارچی تأثیری در بهبودی نداشته و ممکن‌است باعث تأخیر در تشخیص بیماری و درمان مشکل واقعی نیز گردد.

لذا، حتی اگر قبلاً هم عفونت قارچی گرفته‌اید، قبل‌از استفاده سرخود از داروها به دکتر مراجعه کنید.

چنانچه اولین‌بار است که دچار علائم واژینال گشته‌اید، بازهم باید به دکتر مراجعه کنید.

درصورتی‌که با مصرف این داروها خوب نشدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید. 
 قرصهای خوراکی ،یا شیاف های بوتکونازول butoconazole، تیوکونازول tioconazole برای استفاده در واژن وجود دارند.

به علت اینکه عفونتهای باکتریایی واژن ، تریکوموناز ، و عفونت قارچی ،بر پایه نشانه ها به تنهایی مشکل است که بتوان آنها را از هم تشخیص داد ، یک زن با نشانه های از عفونت واژنی باید پزشک خود را برای تشخیص دقیق قبل از استفاده از این محصولات مراجعه نماید.

دیگر محصولات بر پیشخوان شامل آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)و کرمهای بیحس کننده که فقط نشانه ها را می پوشانند و عفونت را درمان نمی کنند.

زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند.

زنان با عفونت HIV ممکن است عفونت قارچی شدید داشته باشندکه اغلب به درمان جواب نمی دهند.


دیگر علل التهاب واژن و یا واژینیت غیرعفونی

اگرچه اغلب عفونت های واژن در زنان به علت باکتری ها، تریکومونا، یا قارچ است ممکن است دیگر علل نیز باشند .

این علل شامل واکنش های حساسیتی ، تحریک کننده ها و دیگر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی STIs هستند.

یعنی در واقع التهاب یک واکنش آلرژیک نسبت به یک سری مواد می باشد.

نشانه های حساسیت می تواند به علت استفاده از اسپرم کش ها ، محصولات بهداشتی واژن، پاک کننده ها، و نرم کننده های پارچه باشد.

التهاب دهانه رحم از این محصولات اغلب همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن است، ولی پزشکان می توانند با آزمایش به آنها بگویند که عفونت باکتریایی وجود دارد یا نه.


واژینیت آتروفیک چیست؟

واژینیت آتروفیک عفونت نیست ولی می‌تواند باعث ایجاد ترشح و تحریک واژن بشود (مثلا ایجاد خشکی، خارش و سوزش).

این حالت در هر زمانی که هورمون‌های زنانه کاهش می‌یابند مثلاً در دوران شیردهی یا یائسگی میتواند رخ دهد.

واژینیت آتروفیک با مصرف استروژن درمان می‌شود (به شکل کرم، حلقه، یا قرص واژینال). استفاده از مواد نرم‌کننده محلول در آب در موقع آمیزش ممکن است مفید باشد.


وا


تحقیقات جدید

برای کنترل التهاب واژن ، تحقیق به سمت یافتن فاکتورهایی که باعث تشدید رشد و پتانسیل های بیماری زا ی میکروبهای واژن است.

این اطلاعات کمک به بهبود بخشیدن تلاشهای درمانی و پیشگیری از واژینیت می کند.

نمی توان به عنوان یک آزردگی بی خطر دانست ، واژینیت یک موضوع مطالعات جدی برای دانشمندان است که روشن کنند نقش آن را در ارتباط با وضعیت هایی مانند عفونتهای لگنیPID و عوارض مربوط به حاملگی چطور است.

تحقیقاتNIAID یک ارتباط بین لاکتوباسیل و محافظت از واژینیت باکتریایی را دریافت.

آنها سپس یک شیاف واژینال ازلاکتوباسیل را که کمک به رشد باکتری های خوب در واژن می کند ابداع کردند.

تحقیقات اکنون در حال مطالعه استفاده از شیاف لاکتو باسیل واژینال همراه با مترونیدازول خوراکی برای درمان و پیشگیری از واژینیت باکتریایی است.

در اکتبر ۲۰۰۳ ،دیگر پروژه NIAD توالی کدهای ژنتیکی تریکوموناس واژینالیس را تکمیل کرد.

تحقیقات در اغاز فهم بیولوژی و راه های نو بری جلوگیری از بیماری است.

تریکوموناس واژینالیس همچنین مورد علاقه خاص به تحقیقات پزشکی زیستی است به علت نقش آن در انتقال HIV ،بیماری اطفال ،و مساعد بودن به گرفتن سرطان دهانه رحم.پانل STDs

امروزه یک پانل از یازده میکروارگانیسم به روش مولکولی طراحی شده است که در واقع در یک تست واحد بطور همزمان میکروارگانیسم های ذیل چک می شود:

1- مایکوپلاسما ژنیتالیوم Mycoplasma genitalium

2- مایکوپلاسما هومینیس Mycoplasma hominis

3- تریکوموناس واژینالیس    Trichomonas vaginalis

4- اوره آپلاسما اوره آلیتیکوم / پارووم   Ureaplasma urealyticum/parvum

5- هموفیلوس دوکره ای Hemophilus ducreyi

6- ویروس تب خال تیپ 1    و یا (Herpes simplex virus 1 (HSV-1

7- ویروس تب خال تیپ 2    و یا (Herpes simplex virus 1 (HSV-2

 8- ترپونما پالیدوم    Treponema pallidum

9- نایسریا گونوره آ  Neisseria gonorrhoeae

10- کلامیدیا تراکوماتیس   Chlamydia trachomatis              

مقالات مرتبط با عفونت واژینال (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1402/11/20

سلام..من به گربه حساسیت دارم ..حساسیتم تا زمانی که از کاندوم استفاده نکرده بودم به صورت عطسه و خارش گلو،چشم و گوش بوده از زمانی که رابطه داشتم و از کاندوم استفاده کردم این حساسیت خودشو در اطراف واژنم به صورت دون دون های قرمز رنگی که بعد از چند روز میترکه و سوراخ میشه نشون میده ...زمانی که همسرم از کاندوم استفاده نکنه اثری از این دون ها نیست اما زمانی که گربه ببینم این دون ها پیداشون میشه و با قرص های حساسیت رفع میشه ..۱ماه پیش من استخر رفتم و دو روز بعد از استخر پریود شدم دقیقا ۱روز قبل از پریودی که میشه فردای روزی که اسختر رفته بودم حضور یکی از این دون هارو حس کردم هرچی قرص مصرف کردم برطرف نشد بلکه شدید ترهم شد الان ۱ماه میگذره اون شدت اولیه خوب شده ولی دو سه روزه حضور چنتا دون جدیدو حس میکنم و اینکه همسرک تو این ۱ماه نبوده یعنی رابطه ایی هم نبوده به چه علته

پاسخ مدیر 1402/11/20

باید توسط متخصص پوست بررسی شود

سوال 1402/11/12

سلام ۳۷ سالمه دو تا بچه دارم قبلاً عفونت زیاد داشتم با استفاده دارو هم دیر به دیر خوب میشدم تا اینکه بعد از مدتی منو کیست گرفت با تجویز دارو و گفته پزشک کیستم رفع شد و بعد از مدتی تو سن ۳۰ سالگی یایسگی زود رس منو گرفت وبا هیچ دارویی خوب نشدم الآنم دلم بچه میخواد و برای عفونت هم فقط قسمت زیر شکمم درد می‌کنه وپهلوهام وقت نزدیکی هم احساس ادرار منو میگیره به نظرتون عفونت دارم و آیا یایسگی من ممکنه از عفونت بوده باشه درمانی هم داره یا نه

پاسخ مدیر 1402/11/12

در دوره یائسگی احتمال عفونت ادراری بیشتر می شود. ولی بعید است فرد به خاطر عفونت تنها یائسه شود . مسائل زمینه ای دیگری دخیل می باشد که برای اظهار نظر دقیق تر باید برری کامل و چکاپ انجام شود

سوال 1402/10/10

سلام. من نزدیک سه سال هست عفونت واژن دچار شدم و دوره‌های درمان یک هفته‌ای زیادی هم گرفتم اما خوب نشد. علائم زیادی دارم، خارش و ترشح سبز و زرد و بوی بد، گاهی که شدیدتر میشه تحریک و سوزش و درد هم هست. درمان با آزیترومایسین، تینیدازول و مترونیدازو به همراه فلوکونازول تا حدودی تاثیرگذار بود اما بعد از تموم شدن دارو عفونت خیلی شدید شد، یک مرتبه هم دو هفته پشت هم درمان مترونیدازول گرفتم که هفته دوم بهتر شده بود اما درمان ادامه پیدا نکرد و بدتر شد. پلاسما هم انجام دادم و اثری نداشت.سوالم اینه که چه مدت و با چه دوزی احتمالا میتونه موثر باشه که از پزشک درخواست کنم. بعد از حدود سه سال هنوز پزشک قانع نشده که درمان طولانی مدت تجویز کنه.

پاسخ مدیر 1402/10/10

باید طبق صلاحدید پزشک کشت میکروبی یا پنل بیماری های عفونی مقاربتی برایتان گذاشته شود تا علت یابی شود و براساس بیماری دقیقا دارو مصرف شود . داروهای متعدد می تواند موبه مرور موجب مقاومت نسبت به انتی بیوتیک شود

سوال 1402/08/28

سلام من ۳۵ سالمه چندین ماهه که ترشحات زیاد از واژن به شکل پنیری و زرد رنگ دارم که بعد از ترشح خارش شدیدی پیدا میکنم و این اواخر بوی بسیار بدی هم میده مخصوصا در حین رابطه جنسی من دو ۶ ماه گذشته ۴ شریک جنسی داشتم هم متدونیدازول مصرف کردم هم کلوتریمازول اما تاثیری نداشت ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ مدیر 1402/08/28

ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید و از مصرف خودسرانه دارو بپرهیزید

سوال 1402/07/20

سلام ۲۰ ساله هستم و نزدیکی نداشتم دو روزه احساس تورم در دهانه ورودی واژن میکنم خارش و سوزش هست٫، و نزدیک مجرای ادراریم تورم سفید رنگه نسبتا بزرگه ، این چه بیماریه خیلی میترسم

پاسخ مدیر 1402/07/20

ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید تا ظاهری بررسی انجام شود و تست های لازمه تجویز گزدد

سوال 1402/07/19

سلام وقتتون بخیر من ۱۵سالمه و سه روزی میشه ناحیه واژنم درد و خارش دارم به طوری که نمیتونم حرکت بکنم یا موقع راه رفتن میلنگم و ترشحات زیاد سبز رنگ دارم شرایط دکتر رفتن هم در حال حاضر ندارم چه دارویی میتونم مصرف بکنم ؟

پاسخ مدیر 1402/07/19

تجویز دارو با پزشک هست . احتمال عفونت هست که باید بررسی بشه

سوال 1402/06/04

سلام ۱۵ سالمه و ۲ روزه که تب شدید دارم تو این دو روز از واژنم مایع سفید خود به خود میاد بیرون بو نداره و چون تب دارم واژنم خیلی داغه نمیتونم به مادر و پدرم بگم خیلی میترسم مریض شده باشم این نشونه برای تبه یا اینکه بیماری هست؟

پاسخ مدیر 1402/06/04

عهمانطور که اشاره شد، ترشحات واژن بخش سالمی از فرایند سلامت واژن است. نوع ترشحات واژن ممکن است در طول چرخه قاعدگی تغییر کند، اما تقریباً در همه موارد، نشانه این است که همه چیز به خوبی کار می‌کند. نکته مهمتر اینکه، این ترشحات می‌تواند به معنای سالم بودن واژن شما باشد. با این حال، گاهی اوقات، ترشحات سفید ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل اساسی باشد. برای اطلاع از اینکه چه زمانی مایعات به این معنی است که باید به دنبال راهنمایی پزشک باشید، لازم است از انواع ترشحات سفید واژن آگاهی داشته باشید و علت بروز آنها را نیز بدانید که در ادامه به آن پرداخته‌ایم. انواع رایج ترشحات سفید واژن عبارتند از: ترشحات سفید غلیظ در طول چرخه قاعدگی، ترشحات واژن ممکن است از نظر قوام و رنگ تغییر کند. هنگامی که به صورت یک ترشح سفید غلیظ ظاهر می‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای باشد که بدن شما در حال آزاد کردن تخمک از تخمدان‌ها است که به آن تخمک گذاری می‌گویند. چه چیزی باعث ترشحات سفید غلیظ می‌شود؟ ترشحات غلیظ و سفید رنگ می‌تواند در طول چرخه قاعدگی شما ایجاد شود. این ترشح به عنوان لکوره شناخته می‌شود و کاملا طبیعی است. ترشحات ممکن است در روزهای منتهی به تخمک گذاری، یا زمانی که تخمک آزاد می‌شود، رقیق تر شود. در طی تخمک گذاری، ترشحات یا مخاط ممکن است بسیار غلیظ و موکوس مانند شوند.این نشانه این است که شما در حال تخمک گذاری هستید و برخی از زنان از آن به عنوان نشانه طبیعی باروری استفاده می‌کنند. اگر قصد بارداری داشتید، دیدن این ترشحات سفید غلیظ ممکن است به شما نشان دهد که زمان برقراری رابطه جنسی فرا رسیده است.به همین ترتیب، ترشحات واژن نیز راه حل بدن شما برای حفظ تعادل pH واژن است. مایعات به عنوان یک روان کننده طبیعی عمل می‌کنند تا باکتری‌ها، کثیفی‌ها و میکروب‌ها را از حفره واژن خارج کنند. تا زمانی که ترشحات بوی بدی نداشته باشد و علائم دیگری را تجربه نکنید، این نوع ترشحات طبیعی و سالم است. در واقع، بیشتر زنان روزانه حدود یک قاشق چای خوری ترشح را تجربه می‌کنند. پس از تخمک گذاری، این مقدار امکان دارد تا 30 برابر افزایش یابد. این مایع اضافی ممکن است نیاز به لباس زیرهای نسبتا ضخیم یا آستر دار داشته باشد، اما جای نگرانی نیست و لازم نیست به پزشک مراجعه کنید.اگر ترشحات سفید واژن به صورت توده‌ای هستند، ممکن است نشانه عفونت قارچی باشد که باید توسط پزشک ویزیت شوید

سوال 1402/05/07

سلام من عفونت واژن داشتم بعد از قرص مترونیدازول خوردم ک عوارضشو نشون داد ک دیگ نخوردم بعدش قرص کوتریموکسازول خوردم ک بازم همون جور شد ب خاطر همین قرصا اشتهامو کاملا از دست دادم و ی جورایی بدنمم بهم ریخته..چیکار کنم ک خوب درست بشه دوباره اشتهام برگرده ب حالت قبل؟

پاسخ مدیر 1402/05/07

به هیچ خودسرانه دارو مصرف نکنید . باید ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید

سوال 1402/03/11

باسلام من 5ماه پیش سزارین شدم و بعلت جفت اکرتا هیسترکتومی شدم. الان چهار ماه هست که عفونت زرد زیاد دارم از واژنم چندبار دکتر بهم دارو داده از مترو وآزیترو وکلیندا (هر دو مورد واژینال و خوراکی) وسیپرو ولی تا مدت دارو تموم میشه دوباره عفونت ها میان حتی وقتی یک هفته داروهام تموم میشن تکه های خیلی سفت از عفونت میاد چاره چیه خیلی عذاب میکشم. راه حل شما چیه؟ اگر کشت ترشحات هست کجاها تو شیراز انجام میدن

پاسخ مدیر 1402/03/11

حتما باید ویزیت متخصص زنان شوید و نمونه در صورت صلاحدید توسط متخصص زنان گرفته شود خود پزشک متخصص آزمایشگاه مورد نظر را به شما پیشنهاد می دهند

سوال 1401/06/27

سلام وقت بخیر برای عفونت و قارچ دو پماد کلیندامایسین و کلوتیمازول فارمارما دکتر تجویز کردن شب ها استفاده بشهلطفا بفرمایید تداخل ندارد و اینکه چند ساعت بینشون فاصله باشه برای استفاده ممنون

پاسخ مدیر 1401/06/27

نحوه مصرف دارو و تجویز و یا قطع مصرف آن صرفا باید طبق صلاحدید پزشکتان باشد

سوال 1401/04/16

سلام من تست پاپ اسمیر و hpv دادم همین ازمایشگاه نیلو جواب ازمایشم خوب بوده اما الان دوماه درگیر عفونت شدم که خارج و درد و رنگ ترشحاتمم به رنگ زرد مایل به سبز که واقعا عصبیم کرده یه دوره پماد مترودینازول مصرف کردم قرص قارچ و همه استفاده کردم اما هیچ اثری نداشت میخوام اقدام به بچه داری هم کنم نمیدونم دیگه چیکار کنم چرا خوب نمیشه ??!

پاسخ مدیر 1401/04/16

حتما توسط مخصص زنان و زایمان ویزیت شوید تا بررسی و چک آپ های لازمه انجام شود . بدون نتیجه ازمایشنمی توان با دقت اظهار نظر کرد .

سوال 1401/02/16

با سلام و خسته نباشید. من ماه آینده انتقال جنین فریز دارم، عفونت واژینال دارم، آیا اگر الان از کرم واژینال تریپل سولفا استفاده کنم برای انتقال جنین مشکلی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ مدیر 1401/02/16

 

جواب:

تجویز دارو با پزشک تان می باشد . با پزشک تان مشورت کنید 

سوال 1400/12/22

سوال:سلام وقت بخیر من ۳۵ سالمه ۱سال عفونت واژن دارم تحت درمان بودم ۵ماه پیش بطور اتفاقی و ناخواسته حامله شدم بدلیل اینکه میخواستم عفونتم رفع بشه بعد حامله بشم اما یهو اتفاقی حامله شدم الان ۱ماه بعد از ازمایش امینو سنتز و مشکل جنین کورتاژ کردم ولی همچنان عفونت شدید دارم درد واژن دارم تو زمان حاملگی تحت درمان بودم و مدام میترونیدازول مصرف میکردم دکترم فقط منو بسته ب چرک خشککن سیستم بدنم خیلی ضعیف شده اصلا مگه میشه یه عفونت ۱سال طول بکشه مگه شما میفرماید من چیکار کننم ؟ چرا عفونتم رفع نمیشه

پاسخ مدیر 1400/12/22

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و توصیه می کنم یک آزمایش دید مستقیم و کشت ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا انجام شود. و بر مبنای آن یک درمان اختصاصی انجام دهید.چنانچه نتیجه کشت در ازتباط با تکثیر ارگانیسمی مثبت باشد انتی بیوتیک یا به عبارتی روش درمان و داروی مورد نیاز آن هم مشخص می شود و درمان می شود .

سوال 1400/12/04

سوال: سلام نزدیک ۱ماه هست که عفونت دارم خارج در بیرون رحم قبلا باقرص میترونیدازول خوب میشدم یا پماد ان ان رفتم داروخانه گفتن فقط کلوتریمازول بزنم چون عفونتم قارچیه با قرص فلوکونازول یه ورق خوردم خیلی بهتر شدم اما فک میکنم تموم نشده هنوزم شبا خارش دارم وادرارم زرد پررنگ شده ایا این دو بهم ربط داره؟؟

پاسخ مدیر 1400/12/04

جواب: توجه داشته باشید که صرف رنگ ترشح، دلیل کافی برای نگران شدن نیست. اگر این ترشح، زرد ملایم بدون بو و بدون هرگونه نشانه شایع دیگری باشد نباید نگران باشید. البته در مواردی، ترشحات زرد رنگ نشانه عفونت های مقاربتی STI یا عفونت باکتریایی واژن است.

سوال 1400/10/19

سوال: سلام ‌‌وقتی واژن بزرگ میشه باید ازچی پماد استفاده کنم

پاسخ مدیر 1400/10/19

جواب: تجویز دارو باید توسط پزشکتان صورت بگیرد

سوال 1400/09/21

سوال: سلام من ماهی دو بار نزدیکی مقعدی دارم با شوهرم هم سر این موضوع درگیرم.. عفونت هم دارم من چطور از این کار منصرفش کنم

پاسخ مدیر 1400/09/21

جواب: از مشاور و یا پزشک راهنمایی بگیرید و عوارض ان را بهشون اطلاع بدهید

سوال 1400/08/17

سوال: سلام مدت زیادی هست که از درد واژن رنج می برم فقط درد واژن دارم و خارش یا تغییر در ترشحات و یا بوی بد واژن اصلا ندارم چندین بار دکتر رفتم ولی خوب نشدم دکترم تشخیص عفونت قارچی داده آزمایش ادرار هم دادم و عفونت ادراری هم نبود حتی داروهای عفونت باکتریایی هم مصرف کردم و الان سوالم اینه من باکره هستم آیا راهی برای آزمایش و نمونه برداری از ترشحاتم هست؟ از هست آیا نمونه برداری در مطب انجام میشه ؟ چون مشکل من عدم تشخیص درست نوع عفونت هست و ظاهراً نمونه برداری از ترشحات می‌تونه کمک کنه

پاسخ مدیر 1400/08/17

جواب : باید ویزیت متخصص زنان شوید . بله در دختران باکره از کاف واژن نمونه گرفته می شود.

سوال 1400/07/20

سوال: سلام من عفونت دارم گاهی قارچی میشم با معاینه دکتر گفتن زخم دارم پاپسمیرم منفی بود اما التهاب زده بود ایا ممکنه بخاطر قرص ضد بارداری باشه زخم رحمم؟چون قبلا فقط ی عفونت ساده بود ک با قرص مترونیدازول خوب میشدم

پاسخ مدیر 1400/07/20

جواب: باید برسسی بیشتر توسط متخصص صورت بگیرد ولی ین گروه دارویی ممکن است تعادل طبیعی استروژن و پروژسترون بدن را به هم بزند که منجر به افزایش رشد قارچ می شود. افزایش رشد کاندیدا که یک فرم شایع قارچ است با افزایش استروژن بیشتر می شود. موارد دیگر هم می‌توانند باعث افزایش احتمال بروز عفونت قارچ شوند کمبود خواب، استفاده زیاد از مواد حاوی شکر، دیر به دیر عوض کردن تامپون و پد ها، پوشیدن لباس های تنگ یا مرطوب ،استفاده از مواد شوینده و بهداشتی که حساسیت زا هستند. داشتن استرس، مصرف آنتی بیوتیک ها، افزایش قند خون بارداری و سیستم ایمنی ضعیف.

سوال 1400/06/15

سوال: سلام ببخشید من در لب بزرگ و پشت لب بزرگ توده های سفید رنگ خیلی نزدیک به هم دارم میشه لطف کنین بگین که من چه مشکلی دارم

پاسخ مدیر 1400/06/15

جواب: باید حتما ویزیت متخصص شوید . بدون بررسی بالینی نمی توان پاسخ دقیقی داد.

سوال 1400/05/31

سوال: سلام خسته نباشید عفونت واژن قارچی طولانی مدت در دختر نوجوان باکره ممکنه چه مشکلی در بدن پیش بیاید؟!

پاسخ مدیر 1400/05/31

جواب: شایع‌ترین علامت عفونت قارچی، خارش و سوزش ناحیه‌ی اطراف واژن (Vulva) است. ممکن‌است این ناحیه قرمز و متورم گردد. احساس ناراحتی و سوزش در هنگام دفع ادرار (دیزوری) هم از جمله شکایت هایی است که در واژینیت قارچی دیده می شود. ترشح واژن معمولاً سفید، شیری رنگ و شبیه تکه های پنیر، بی‌بو و گاهی نامطبوع است. بعضی زنان مبتلا به عفونت قارچی متوجه افزایش یا تغییر ترشحات خود می‌شوند.تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است. تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل ۳ تا ۵ برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشن که باید البته بررسی های بیشتر صورت بگیرد و مشکل برطرف گردد. زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند. ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید .

سوال 1400/05/15

سوال: باسلام دهانه ی بیرونی واژن حساس شده ومقداری سوزش داره همراه با نقطه های قرمز ترشح غیر طبیعی و بودار ندارم برعکس حس میکنم ترشح کمتر از همیشه شده.یک ماه پیش قرص اورژانسی ۱.۵ خوردم( باکره هستم و رابطه کاملا سطحی بوده )و چند باری هم طی این‌ماه با شامپو دهانه واژن رو شستم آیا این دو عامل باعث این حالت شده ؟اگر این دو عامل بوده خودش برطرف میشه؟چه درمان یا پمادی میتونم استفاده کنم؟

پاسخ مدیر 1400/05/15

جواب: تجویز دارو با پزشک تان می باشد . ویزیت متخصص زنان و زایمان شوید .

سوال 1400/04/09

سوال: سلام من مجردم و اینکه قبلا عفونت قارچی داشتم و خوب شدم نزدیک پریودیم که میشه تقریبا از یه هفته قبل صورتم جوش میزنه و پهلو درد و زیر دلم درد میگیره و لگن درد دارم علائم عفونت رو ندارم ممکنه کامل درمان نشده باشم از نظر عفونت؟

پاسخ مدیر 1400/04/09

جواب: بله امکان دارد و باید دوباره ویزیت متخصص عفونی شوید.

سوال 1400/04/06

سوال: سلام من دختری ۱۵ ساله ام که به طور ناگهانی از دوسال پیش درد شدیدی را در واژنم احساس میکنم دکتر زنان رفتم ولی گفتن عفونت نداری من باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید ؟

پاسخ مدیر 1400/04/06

جواب: باید توسط متخصص زنان به طور کامل بررسی شود و طبق صلاحدید ایشان عمل نمود . بدون اطلاعات بیشتر نمی توان از طریق مجاز اظهار نظر کرد.

سوال 1400/02/29

سوال: با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما بنده خانمی ۳۸ ساله هستم و حدود ۱۲ ساله که ازدواج کرده ام، متاسفانه از ابتدا رابطه دردناک همراه با سوزش و خارش پس از آن داشتم، که اوایل کمتر بود و سپس بیشتر شد. بارها و بارها به متخصصین محترم مراجعه کردم ولی بعد مصرف داروها دوباره بیماری برمیگشت، یکبار هم فریز انجام دادم، هنوز مشکل بنده حل نشده ضمن اینکه جدیدا همسر بنده هم چند روز پس از رابطه دچار سوزش و خارش میشه، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ مدیر 1400/02/29

جواب: باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشید و توجه داشته باشید که در صورت صلاحدید ایشان باید تست های لازمه از جمله HPV یا همچنین پنل تست های مربوط به بیماری های مقاربتی ، پوستی و غیره انجام شود و لذا براساس نتایج آنها می توانیم اظهار نظر کنیم.

سوال 1400/01/30

سوال: سلام بنده سه ماه پیش دچار خارش و سوزش شدید شدم و طبق دستور پزشک زنان پماد میکونازول و تریامسینولون رو یک هفته استفاده کردم اما هیچ تاثیری نداشت و با مشورت یک ماما مترونیدازول رو شروع کردم و بعد از استفاده از دومین قرص خوب شدم و تا 10 روز ادامه دادم، ودکتر زنان هم تایید کردن... ماه پیش دچار عفونت معده شدم و دوباره مترونیدازول استفاده کردم بعد از تموم شدن دوره درمانم دوباره سوزش و خارش شدید پیدا کردم و دکتر کلوتریمازول و فلوکنازول و لاکتوفم دادن که بعد 5 وز هیچ تاثیری نداشت،,وهرروز خارشم شدیدتر میشه. من دوباره باید مترونیدازول بخورم؟با چه دوزی؟

پاسخ مدیر 1400/01/30

جواب: تجویز دارو و تعیین دوز مورد نیاز باید طبق صلاحدید و نظر پزشک تان صورت بگیرد.

سوال 1400/01/28

سوال: سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه متاهل در حال اقدام برای بارداریم من ناحیه تناسبیم حتی وقت طهارت هم دست بزنم درد میکنه و قبلا هم عفونت قارچی داشتم که دارو مصرف کردم بهبود یافت ولی هنگام رابطه درد شدید دارم و اینکه چند ماه پریودیم ۵ تا ۱۰ روز عقب میفته الانم باید ۲۰ پریود میشودم که نشدم و زیر دلم ناحیه تناسبیم بشدت درد میکنه و شکمم بادد کرده تشخیصتون چیه باید چکار کنم

پاسخ مدیر 1400/01/28

جواب: حتما ویزیت متخصص زنان شوید.

سوال 1399/12/11

سوال: سلام من۲۸سالمه دوتا بچه دارم این۱۰روز پیش رفتم پیش متخصص زنان زایمان آیودی مو چک کنم قبل ازاین که برم دکتر رفتم اصلاح کردم که باژیلت مقعدم زخم شدوسوزش داشتم رفتم پیش دکتر وقتی معاینه ام کرد گفت تبخال تناسلی داری و تا آخر عمرت باهاته یه سری دارو بهم دادوخبری از این ویروس نداشتم وقتی توی اینترنت سرج کردم شوکه شدم چون من فقط شریک جنسی ام همسرم وهیچ وقت هم رابطه ناسالم هیچ کدوم مون نداشتیم والان خیلی ناراحتم الان ۱۰روزه شب روز برام جهنم شده دارو مصرف میکنم و گفتم برای این که حتمابدونم واقعا تبخال تناسلی دارم یا نه میتونم الان بعد از مصرف داروآزمایش بدم برای این که خیالم راحت بشه که واقعاتبخال گرفتم یا نه

پاسخ مدیر 1399/12/11

جواب: بله می توانید طبق صلاحدید پزشک تان از لحاظ هرپس ویروس مورد بررسی قرار بگیرید.

سوال 1399/11/23

سوال: سلام وقتتون بخیر ببخشید ایا خوردن برای عفونت واژن که به صورت دوز 500 میلی دو با در روز تجویز شده باعث تغییر رنگ ادرار وترشحات. به رنگ نارنجی تیره میشه. ممنون از پاسخ گویی شما

پاسخ مدیر 1399/11/23

جواب: مصرف برخی داروها می‌تواند به تغییر رنگ ادرار منجر شود. آنتی‌بیوتیک‌های نیتروفورانتوئین و مترونیدازول می‌توانند به قهوه‌ای رنگ شدن ادرار منجر شوند

سوال 1399/11/22

سوال: سلام، من ۲۸ سالمه مجردم برای اولین بار دچار خارش و سوزش ناحیه تناسلی شدم گاهی هم سوزش ادرار دارم دکتر زنان مراجعه کردم مترونیزدازول و دوتا دونه کپسول ضد قارچ تجویز کردن اما اصلا خوب نشدم حتی یه ذره‌.

پاسخ مدیر 1399/11/22

جواب: توصیه می شود نزد متخصص زنان و زایمان بروید و در صورت صلاحدید ایشان از لحاظ تب خال تناسلی و یا HPV مورد بررسی قرار بگیرید .

سوال 1399/11/19

سوال: سلام وقت بخیر مدتی هست که بعد از رابطه با کمی لکه بینی مواجه میشم (گاهی اوقات)، عفونت ندارم و کاملا نورمال هست و موارد بهداشتی رعایت میشه، به پزشک مراجعه کردم و پاپ اسمیر هم دادم. ایا میشه این مشکل از خشکی واژن باشه؟ غیر از این مورد چه علتی میشه داشته باشه؟ سپاس

پاسخ مدیر 1399/11/19

جواب: عوامل خونریزی بعد از رابطه جنسی عبارتند از : عفونت گردن رحم اکتروپیون گردن رحم(یک نوع بیماری که لایه داخلی رحم از طریق گشاد شدن رحم خارج می شود ) پولیپ های گردن رحم:تومورهای سرطانی خوش خیم که در گردن رحم رشد می کنند. التهاب گردن رحم مالش بیش از حد دیواره واژن در حین رابطه جنسی زخم تناسلی که ناشی از انتقال عفونت در حین رابطه جنسی می باشد. زخمی شدن دهانه رحم در حین رابطه جنسی زخم در اثر ارتباط جنسی مکرر آتروفی واژن خشکی واژینال واژینیت (التهاب مهبل) و ..... توجه داشته باشید اگر پیش یائسه هستید و برای اولین بار است که بعد از نزدیکی دچار خونریزی شده اید، لازم نیست نگران باشید. درست است که خونریزی واژینال می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد، اما اگر تست پاپ اسمیر داده باشید و مشکلی نداشته باشید، خونریزی شما به دلایلی غیر از سرطان می باشد. اما اگر یائسه هستید و بعد از نزدیکی دچار خونریزی می شوید ، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا هر چه زودتر علت مشخص شود. بعد از یائسگی ، آتروفی واژینال یا دیگر بیماری های خشکی واژینال نیز می توانند باعث خونریزی بعد از نزدیکی شوند. اما نباید برای این موضوع غفلت کرد و باید آن را جدی گرفت.

سوال 1399/11/17

سوال: سلام خسته نباشیدمیخواستم ببینم میتونم کرم دالاواگ سی و شیاف فتوواژکس رو باهم استفاده کنم؟؟

پاسخ مدیر 1399/11/17

جواب: تجویز دارو باید طبق صلاحدید پزشک باشد.

سوال 1399/10/27

سوال: منطورتون از تست pcr جهت بررسی ۱۱ میکروارگانیسم چی بود؟؟ مگر pcr واژن و رحم فقط برای تشخیص hpv انجام نمیشه؟؟ من فکر میکردم فقط کشت واژن بیماری هارو نشون میده و سایر رو هم پاپ اسمیر از پزشکمم پرسیدم گف دقیق تر از کشت وجود نداره برای بیماری و سوال اخر اینکه من کشت واژن انجام دادم ولی اصلا کلامیدیا و مایکوپلاسما و اوره آ پلاسما توش مشخص نشد برای تشخیص چه کنم گفتن تو کشت مشخص نمیشه اینا پس چطور بفهمم دارم؟؟

پاسخ مدیر 1399/10/27

جواب: خیر تست PCR تنها برای بررسی HPV نمی باشد . PCR یک روش مولکولی بوده است که دارای صحت تشخیصی بسیار بالایی است و در اینمورد هم به بررسی دقیق میکرو ارگانیسم ها در نمونه مورد نظر می پردازد. ابتدا کشت از ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر عفونت های باکتریال هوازی، بی هوازی و.... صورت می گیرد و می توان روی همین ترشحات تست PCR بطور همزمان از نظر 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های دستگاه ژنیتال زنان انجام داد . . و بر مبنای آن یک درمان اختصاصی انجام دهید. چنانچه نتیجه کشت در ازتباط با میکروارگانیسمی مثبت باشد انتی بیوتیک یا به عبارتی روش درمان و داروی مورد نیاز آن هم مشخص می شود و درمان می شود . برای تشخیص گنوره یا کلامیدیا ممکن است آزمایشگاه از گلو، دهانه رحم ،مجرای ادرار، یا راست روده نمونه گیری کند.. برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود مقاله ای تحت عنوان " پرسش های رایج در مورد سوزاک،کلامیدیا و سیفلیس" را در وب سایت نیلو مطالعه کنید. لازم بذکر است که برای این تست ها باید درخواست اختصاصی صورت بگیرد زیرا به صورت روتین انجام نمی شود. به طور مثال کلامیدیا یک عفونت داخل سلولی است که به طور روتین در نمونه کشت ادرار بررسی نمی شود و باید به طور مجزا در خواست شود.

سوال 1399/09/25

سوال: سلام من۳۴سالمه ویک پسرویک دخترحاصل ازدواج مونه وحالا میخواهم دوقلوداشته باشم میشه راهنمایی کنیدممنون میشم.

پاسخ مدیر 1399/09/25

جواب: باید ویزیت متخصص زنان و زایمان شود .

سوال 1399/09/17

سوال: سلام ، از نظر بهداشتی کاملا رعایت میکنم و هیچ مشکلی نداشتم ، برای بهداشت بیشتر ژل شستشو گرفتم (مجردم) بعد از اولین استفاده کمی احساس خارش داشتم ، بعد از دومین استفاده ناحیه تناسلیم به شدت ملتهب شد و سوزش و خارش شدید گرفتم . باید چیکار کنم ؟

پاسخ مدیر 1399/09/17

جواب: احتمالا به ژل شستشو حساسیت دارید مصرف ژل را قطع کنید چنانچه بهتر نشدید به پزشک مراحعه کند.

سوال 1399/07/04

سوال: سلام من نزدیک ۲ سال درگیر بیماری hpv هستم نوع ۵۱ و ۸۷... که تحت درمان هستم هر از گاهی عفونت قارچی یا باکتری میگیرم که با مصرف پماد و قرص بهتر میشم... ۹ ماه پیش هم پاپ اسمیر دادم که ASCUS بود، هم کلوپو دادم و cin1 بود... ۳ ماه پیش دوباره پاپ اسمیر تکرار کردم درگیر تریکوموناس واژینالیس شدم اینبار... و یک دوره از قرص مترونیدازول استفاده کردم و تو معاینه ماه بعدی خوب شدم... ولی این ماه بعد ۳ ماه دوباره تو معاینه این عفونت دیده شد... سوالی که واسم پیش اومده این هست که شریک جنسی من تازه درگیر انگل تریکوموناس شده و به من انتقال داده تو این چند ماه اخیر؟ چون پاپ اسمیرهای قبلیم قبل این چند ماه این عفونت نبود نبود و ذکر نمیشد و تو معاینه این عفونت نبود... این عفونت میتونسته از قدیم تو بدن شریک جنسیم باشه؟ و اگه از قدیم میتونسته باشه چرا تو پاپ اسمیرهای قبلیم این عفونت ذکر نمیشد نبود یا تو معاینه کردن این عفونت دیده نمیشده؟؟ ممنون میشم راهنمایی کامل کنید

پاسخ مدیر 1399/07/04

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. ولی در مورد عفونت تریکوموناس ، امکان انتقال از طریق غیر جنسی هم دیده می شود و فقط باید دقت شود که باید زوجین بطور همزمان درمان را انجام دهند. گاهی اوقات درمان موثر نبوده و فقط باعث بهبود علایم بالینی می شود و فقط تعداد میکروارگانیسم کاهش می یابد (ولی به صفر نمی رسد) و بعد از مدتی شروع به تکثیر و بروز علایم بالینی می کند ، بنابراین نیاز داریم که مجدد درمان را بطور همزمان در زوج انجام دهیم.

سوال 1399/06/15

سوال: سلام،من چهار سال پیش رابطه مقعدی داشتم،میخواستم بدونم برای تشخیص کلامیدیا و سوزاک آزمایش کشت ادرار کافیه؟

پاسخ مدیر 1399/06/15

جواب: برای تشخیص گنوره یا کلامیدیا ممکن است آزمایشگاه از گلو، دهانه رحم ،مجرای ادرار، یا راست روده نمونه گیری کند. بله گنوره (سوزاک) و کلامیدیا را میتوان با آزمایش ادرار نیز کشف کرد. برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود مقاله ای تحت عنوان " پرسش های رایج در مورد سوزاک،کلامیدیا و سیفلیس" را در وب سایت نیلو مطالعه کنید. لازم بذکر است که برای این تست ها باید درخواست اختصاصی صورت بگیرد زیرا به صورت روتین انجام نمی شود. به طور مثال کلامیدیا یک عفونت داخل سلولی است که به طور روتین در نمونه کشت ادرار بررسی نمی شود و باید به طور مجزا در خواست شود.

سوال 1399/05/25

سوال: من ۲هفته پیش التهاب رحم وعفونت ادراری گرفتم وبامصرف داروبهترشدم و۳روز پیش اقدام به حاملگی کردم ودوباره سوزش وخارش دارم اگه حامله شدم چه دارویی مصرف کنم که ضرر نداشته باشد برای حاملگی بااین وضعیت ادامه برای حاملگی بدم

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: باید یک کشت از ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر عفونت های باکتریال هوازی، بی هوازی و تست PCR بطور همزمان از نظر 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های دستگاه ژنیتال زنان بدهید. و بر مبنای آن یک درمان اختصاصی انجام دهید.چنانچه نتیجه کشت در ازتباط با تکثیر ارگانیسمی مثبت باشد انتی بیوتیک یا به عبارتی روش درمان و داروی مورد نیاز آن هم مشخص می شود و درمان می شود .

سوال 1399/05/23

سوال: سلام خانم 35 ساله ومتاهل هستم 2ماهه درگیر ترشحات سفیدوغلیظ هستم کمردردودرددرقسمت تخمدانها دارم

پاسخ مدیر 1399/05/23

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و توصیه می کنم یک آزمایش دید مستقیم و کشت ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا انجام شود.

سوال 1399/05/22

سوال: سلام آزمایش کشت رحم چیه؟آیا ممکنه نتیجه اش نشون دهنده یه بیماری بد باشه؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/05/22

جواب: احتمالا پزشکتان مشکوک به عفوت شده اند. لذا آزمایش کشت ترشحات واژن و دهانه رحم برایتان در نظر گرفته اند . این کشت به جهت بررسی علت عفونت از نظر وجود باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا برای فرد تجویز می شود و چنانچه نتیجه کشت در ازتباط با تکثیر ارگانیسمی مثبت باشد انتی بیوتیک یا به عبارتی روش درمان و داروی مورد نیاز آن هم مشخص می شود و به راحتی درمان می شود.

سوال 1398/09/30

سئوال: سلام،هفته ۱۶ بارداری هستم و ترشحات سبزرنگ دارم و واژنم هم گاهی اوقات تیر میکشه،تو آزمایش ادرار هیچ عفونتی نشون داده نشد، من چه آزمایشی باید انجام بدم؟؟؟ و به چه صورت هست؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/30

جواب: سریع با پزشکتان تماس بگیرید، در صورت صلاحدید ایشان آزمایش مستقیم و کشت از ترشحات واژن انجام شود.

سوال 1398/07/02

سئوال: سلام. عفونت دارم چکار کنم

پاسخ مدیر 1398/07/02

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و بررسی دقیق آزمایشگاهی برای انواع مختلف عوامل ایجاد کننده عفونت را چک کرده و سپس درمان اختصاصی برعلیه آن انجام دهید.

سوال 1398/05/06

سئوال: ' سلام من 14 سالمه و عفونت قارچی دارم می خواستم ببینم واسم خطر داره

پاسخ مدیر 1398/05/06

جواب: به هر نیازمند ویزیت توسط یک پزشک زنان می باشید تا درمان مناسب برایتان انجام شود.

سوال 1398/04/28

سئوال: سلام. من همیشه ترشحات زیاد داشتم اما حدود شیش ماهه که ترشح زرد مایل به سبز دارم، دکتر مراجعه کردم و مترونیدازول ۵۰۰ و داکسی سایکلین برای ۱۴ روز مصرف کردم. دوباره ترشحات برگشتن. سوزش و خارش ندارم ولی گاهی اوقات زیر دلم درد میگیره که تو سونوگرافی مشخص شد کیست هموراژیک دارم و تنبلی تخمدان. ممنون میشم کمک کنید چه ازمایشی انجام بدم

پاسخ مدیر 1398/04/28

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و توصیه می کنم یک آزمایش دید مستقیم و کشت ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا انجام شود.

سوال 1397/10/26

سئوال: پیام شما با سلام من بعد از ازدواجم مرتب عفونت میگیرم با احساس خارش سوزش ادرار و ترشحات به شدت بدبو هربار دکتر دارو مینویسه ولی خوب نمیشم پاپ اسمیر انجام دادم منفی بود الان قصد بارداری دارم من تنگی وازن دارم بنابراین هر بار معاینه برایم فاجعه است اگر امکانش هس داروی خانگی معرفی کنید

پاسخ مدیر 1397/10/26

جواب: باید یک کشت از ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر عفونت های باکتریال هوازی، بی هوازی و تست PCR بطور همزمان از نظر 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های دستگاه ژنیتال زنان بدهید. و بر مبنای آن یک درمان اختصاصی انجام دهید.

سوال 1397/04/17

سلام من مدتی به دلیل استفاده از توالت عمومی به دلیل داشتن ترشحات زیاد به دکتر مراجعه کردم مترو نیدازول قرصش رو داد سه بسته هر 12 ساعت و یک پماد داخل واژنی. متاسفانه قرص ها رو هی یادم میرفت ولی سه بسته رو خوردم. بعد پروید شدم و به نظر اومد خوب شدم ولی چند روز بعد اتمام پروید دوباره تر شحاتم زیاد شد همراه با دل اشوبی. دوباره مترونیدازول مصرف کنم؟توصیه شما چیست؟

پاسخ مدیر 1397/04/17

بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید و ابتدا با تشخیص دقیق عامل ایجاد کننده ترشحات ، درمان اختصاصی آنرا انجام دهید.

سوال 1397/04/03

باسلام،من بیش از 1سال هست که از عفونت قارچی رنج میبرم باوجود اینکه همیشه من و همسرم تمام نکات بهداشتی رو رعایت میکنیم ولی بهبودی من نسبی ودوره ای بوده درمانهای طولانی داشتم بعد از اتمام داروها دوباره علامتهاش رودیدم . هر بار هم که آزمایش پاپ اسمیر دادم پزشکم می گفتند پاپ اسمیرم مشکلی نداره چهار سال هست که ازدواج کرده ام باتوجه به اینکه تصمیم به بارداری دارم برای بهبودی کامل راهنماییم کنید.

پاسخ مدیر 1397/04/03

بهتر است یک آزمایش بررسی مولکولی از نظر باکتریها و میکروارگانیسم های پاتوژن در ترشحات واژن و دهانه رحم انجام شده و بر مبنای جواب آن درمان اختصاصی انجام شود و سپس بعد از قطع دارو یک داروی تامین کننده باکتریهای فلور نرمال واژن استفاده شود (در طب قدیم از ماست ترش هم استفاده می شد)

سوال 1397/03/16

نسیم

سه شنبه 9 اسفند 1390 - 10:06

 

سوال:

salam,matlabe jalebi bod man ofonat daram darde rahemam daram doktoram raftam bad az sonogerafi goft folikole riz dari k baese dard mishe,ghorse ld dad bm k nemisaze bm hamash bala miaram va fesharam miad paiin man hame inkararo kardam vali khob nashodam hanooz

جواب:

با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت لزوم دارویتان را عوض کنید.

 

مهلا

پنجشنبه 11 اسفند 1390 - 17:41

 

سوال:

سلام؛من 10ساله ازدواج کردم و همیشه جلوگیری طبیعی داشتیم؛همیشه مشکل عفونت زنانه دارم الان هم دکتر گفتن زخم شدید دارم باید باردار بشم تا خوب بشه؛چند ماه امتحان کردیم ولی اتفاقی نیوفتاد؛بنظرشما با باردارشدن خوب میشم و اینکه اصلا با این وضعیت امکان بارداری هست؛و اینکه چرا همیشه با اینکه مداوا میشم دوباره عفونتم بر میگرده؛با تشکر

جواب:

بهتر است که کشت واژینال از نظر مایکوپلاسما ، اوره آپلاسما، کلامیدیا و باکتریهای دیگر انجام دهید و بر اساس نوع کشت درمان دقیق انجام شود و سپس برای بارداری اقدام کنید.

 

نسیم

سه شنبه 16 اسفند 1390 - 17:26

 

سوال:

salam,man pishe 2khtoram raftam ghorsaro avaz kard bazam be in ghorsam hasasam,2bare avaz kard ama man khob nashodam alan 8bare k sonogerafi midam o az in azmayesha mikham bebinam k chekar bayad bokonam doktoramo avaz konam??chejori khob misham

 

جواب:

من اصلأ متوجه نشدم که بابت چی قرصهایتان را عوض کرده اید.

هر وقت کامنتی می گذارید از اول تمام مشکل را بنویسید ، چون امکان بررسی کامنت های قبلی به دلیل محدودیت وقت وجود ندارد.

 

نسیم

چهارشنبه 17 اسفند 1390 - 14:59

 

ghorse ldi k masraf mikardamo avaz kardam choon bm nemisakht halamo bad mikard ba inke avazesh kardam moshkelam hal nashod hanooz ofonat daram

 

سعیده

یکشنبه 27 فروردین 1391 - 20:48

 

سوال:

سلام من 6 ساله ازدواج کردم همیشه طبیعی جلوگیری کردم بیشتر وقتها التهاب کمی طبق نظر دکتر داشتم که گفته بدلیل نوع پیشگیری بوده الان هم التهاب کمی دارم دکتر گفته باید فریز کنم ولی هنوز بچه ندارم چکارکنم از کجا تشخیص بدم دکترمتوجه شده قارچ دارم یا واژینیت این اسمها رو هیچ متخصصی بهم نگفته بود دو دوره مترونیدازول خوردم پماد کلوتریمازول و پماد تریپل سولفااستفاده کردم قبل این داروها یه دوره ازدوش واژینال استفاده کردم که گفتیدخوب نیست الان میخوام بچه دارشم نمیدونم چکارکنم من که بااین همه داروخوب نشدم میخوام دیگه دارواستفاده نکنم میخوام فقط تواب ونمک واب...

جواب:

بهترین کار این است که تست زیر را انجام داده و طبق جواب آن درمان شوید:

Vaginal & Endocervical Direct Smear and Culture For Aerobic Bacteria, Mycoplasma, Ureaplasma, and Chlamidia انجام دهید. و طبق آن درمان شوید

 

سعیده

دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 - 20:25

 

سوال:

سلام اگرطبق نظرپزشک التهاب کوچکی دردهانه رحم داشته باشیم ایانشستن دراب ونمک میتواندتاثیری دربهبودی ان داشته باشد

جواب:

می تواند تاثیر کند.

 

سعیده

دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 - 20:28

 

سوال:

یک سوال دیگرایاوقتی دراب ونمک نیم ساعت نشستم بهدنزدیکی داشته باشم وهمان موقع تخمک ازادشودایادراب ونمک نشستن ممکن است مانع لقاح تخمک واسپرم شودیااینکه به خاطروجودنمک اسپرمهاازبین برود.

جواب:

خیر

 

سودا

شنبه 16 اردیبهشت 1391 - 08:22

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشین من یکساله برای بارداری اقدام کردم هر دو ماه یکبار هم عفونت قارچی گرفتم بعد از سه ماه دکتر کلومیفن به ن دادند و بعدش هم آمپول hcg ولی نتیجه ای نداد و من روز بعد شدید خارش و عفونت گرفتم

فروردین عکس رنگی گرفتم که دو تا لوله ها کاملا بسته بودند ولی باز شدند

این ماه دومه اقدام کردم که روز 14 دو تا فولیکول 16 و 18 داشتم و دکتر جدیدم به من آمپول hcgدادن

البته مشکل من اینه که دکترم میگه شاید لایه بیرونی تخمک طوری ضخیم یاشه که نتونه آزاد بشه میخواستم ببینم چه راهی برای این مشکل اگه وجود داشته باشه هست؟

جواب:

هر آزمایشی که تاکنون انجام داده اید با رینج نرمالش برایم بنویسید.

 

ساناز

سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 - 16:34

 

سوال:

باسلام،من حدود 1سال هست که از عفونت قارچی رنج میبرم باوجود اینکه همیشه من و همسرم تمام نکات بهداشتی رو رعایت میکنیم ولی بهبودی من نسبی ودوره ای بوده میدونم که از استخر آلوده شدم درمانهای طولانی داشتم بعد از اتمام داروها دوباره علامتهاش رودیدم . سه سال هست که ازدواج کرده ام باتوجه به اینکه تصمیم به بارداری دارم برای بهبودی کامل راهنماییم کنید.

جواب:

ابتدا یک کشت واژن برای باکتریهای هوازی و قارچ، انگل ، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام دهید.

 

غزل

شنبه 20 خرداد 1391 - 04:59

 

مطالب خوبی بود لطفن راه درمان عفونت را با درمانهای خانگی بگویید

 

یکتا

چهارشنبه 24 خرداد 1391 - 05:21

 

سوال:

سلام-مدت 1هفته است که دچار خارش الت تناسلی شدم در ناحیه خارجی بیشتر قسمت کلیتوریس و سوزش در ناحیه واژینال.چون پریود شدم نتونستم دکتر برم .میخواستم بدونم آیا عفونته؟

جواب:

اگر همراه با قرمزی باشد می تواند عفونت یا التهاب باشد.

 

ساناز

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 08:07

 

سوال:

سلام خسته نباشید،برای درمان من کشت واژینال برای باکتریهای هوازی وقارچ ....توصیه کرده بودید بادکترم مشورت کردم .درشهرستان من آزمایشگاهها امکانات انجامش رو ندارند ازم تست پاپ اسمیرگرفت معتقد بودبااون هم امکان تشخیص هست.شما چه نظری دارید؟

جواب:

نتیجه تست پاپ اسمیرتان را برایم بنویسید.

 

ساناز

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 08:23

 

سوال:

سلام.

1)لطفا در مورد ترشحات دورههای مختلف سیکل هم مطالبی ارائه دهید. مواقعی که هورمونهای استروژن و پروژسترون بیشتر ترشح میشوند چه تغییراتی درترشحات رحمی ایجاد میشوند؟

بزودی مقاله ای در همین زمینه در سایت می گذاریم

2)درمورد پریودهای دردناک،آیا مصرف شیاف دیکلوفناک برای کاهش درد در 1-2روز اول مشکلات آتی ایجاد نمیکنه؟

خیر

من از زمانی که سیکل ماهانه ام شروع شده (13 سالگی-الان 29 سالمه)این مشکل رو داشتم به طوری که در روز اول فعالیتهای روزانه ام مختل میکنه بادکترهای زیادی مشورت کردم همشون گفتن بعد از ازدواج بهتر میشه ولی باوجود اینکه 3سال هست که ازدواج کردم هیچ کاهش دردی رو احساس نکردم ممنون میشم راهنمایی...

آیا زایمان کرده اید یا خیر

 

ساناز

دوشنبه 29 خرداد 1391 - 15:00

 

عصر بخیرجواب آزمایش پاپ اسمیرم هفته آینده ست،در مدت سه سالی که ازدواج کرده ام همواره جلوگیری داشتم وباردار نشدم ولی مراقبتهای قبل از بارداری انجام دادم وقصدبارداری دارم.

 

ساناز

سه شنبه 30 خرداد 1391 - 09:53

 

سوال:

ازاینکه دراسرع وقت به سوالها جواب میدهید ازشما ممنونم.درمورد روز شروع پریودها آیا باید روزی راکه لکه بینی شروع میشه ،روز شروع پریودحساب کردیاروزی که میزان آن به اندازه ای شد که باید ازپد استفاده نمود؟من همواره 2روز قبل از آغاز پریودم این وضعیت رودارم وبرای تعیین روز تخمکگذاری بامشکل مواجه میشم ودقیقا نمیدانم که دوره ام30روزه یا32روزه هست؟ممنون از پاسخگویی شما.

جواب:

لکه بینی به عنوان روز اول پریود استفاده می شود با این وجود بهتر است برای تعیین روز تخمک گذاری از کیت استفاده کنید.

 

ساناز

چهارشنبه 31 خرداد 1391 - 19:20

 

سوال:

سلام،درمورد قاعدگی های دردناک راهنمایی خواسته بودم اما مطلبی دریافت نکردم شرح حالم رادر پیامهام توضیح دادم.

جواب:

قاعدگی دردناک در بیشتر مواقع بدلیل ساختار آناتومیک رحم است که در بیشتر مواقع با یک بار زایمان و بزرگ شدن رحم و برگشت آن به حالت نرمال برطرف می شود.

 

یاسمین

شنبه 3 تیر 1391 - 08:47

 

سوال:

سلام ایا عفونت مداوم باعث بسته یاچسبندگی لوله های رحم میشود

جواب:

احتمالش را بالا می برد.

 

مامان کیاشا

سه شنبه 6 تیر 1391 - 07:36

 

سوال:

سلام من تازه با شما اشنا شدم وخوشحالم،میخواستم بدونم ایا الودگی هوا باعث بروز عفونت های قارچی میشود؟

جواب:

در پوست آسیب دیده و هوای آلوده به اسپور قارچ بله امکان آلودگی وجود دارد.

 

مهدیس

سه شنبه 6 تیر 1391 - 14:16

 

سوال:

١)سلام، دختری هستم ٢٦ ساله هر چند وقت یكبار به خارشی شدید در ناحیه خارجی آلت تنالسی و بیشتر كلیتوریس و سوزش در ناحیه واژن مبتلا میشوم، آیا به عفونت مبتلا شدم؟ من از رفتن به دكتر هم میترسم.

بله عفونت می تواند باشد و حتمأ باید به پزشک مراجعه کنید.

٢) آیا اپیلاسیون باعث بوجود آمدن عفونت میشود؟

بله ، اگر زمینه عفونت وجود داشته باشد.

 

یاسمین

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 05:50

 

سوال:

سلام بزرگ بودن رحم چه خطری دارد درحالی که هیچ زایمانی نداشتم ونازایی دارم دکترم گفته مشکلی برای بارداری نیست در حالی که در هردوره قاعدگی خونریزی زیاد وطولانی دارم ازمایش پاپ اسمیر هم فقط مقداری عفونت نشان داده

جواب:

ناباروری ارتباطی با بزرگی رحم ندارد تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید برایم بنویسید.

 

ساناز

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 18:28

 

سوال:

سلام،پیشاپیش فرارسدن نیمه شعبان رابه تمامی دست اندرکاران سایت نیلو تبریک میگم.اگه خاطرتون باشه برای درمان عفونت قارچی که حدود1سال بود تحت درمانهای دوره ای مختلف بود ولی احساس میکردم مثل گذشته ترشحات نرمال نداشتم،کشت واژینال رو توصیه کرده بودید بدلیل عدم امکان انجامش درشهرستان دکترم پاپ اسمیر ازم گرفت امروز جوابش اومد:

Exudate(*)

Mild(*)

دربقیه فاکتورها چیزی علامت گذاری نشده بود،دکترم توضیحاتی دادن وپمادواژینال کلیندمایسین برام تجویز کردند:

1)تجویز شما چی هست؟

همان درمان دکتر را انجام دهید.

2)تصمیم به بارداری دارم آیا باید تا اتمام دارو صبر کنم؟

بله

3)باتوجه به فصل گرما برای پیشگیری...

استخر نروید و سعی کنید بهداشت را بیشتر رعایت کنید و تا حد امکان نزدیکی نداشته باشید.

 

گل

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 19:04

 

سوال:

سلام من 2ماه پیش عفونت داشتم که درمان کردم و ماه قبل هم ترشحات سفید ابکی وبا بوی شبیه ترشی داشتم و وقتی که پریود شدم پریودم بوی تندی داشت ایا این میتواند نشانه عفونت باشد و اگر هست چه عفونتی است ومیتواند تاثیری در باردار شدن داشته باشد. ایا میتوانم از پماد کلوتریمازول در این باره استفاده کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

در صورت امکان کشت واژن و سرویکس و پاپ اسمیر انجام داده و بر اساس آن درمان انجام داده اید.

 

گل

یکشنبه 11 تیر 1391 - 19:09

 

سوال:

با سلام من حدود 2ماه پیش تست پاپ اسمیر دادم جوابش هم منفی بود و یک سری ازمایشات قبل از بارداری که جواب همشون خوب بود ایا لازمه دوباره ازمایش بدم و در ضمن نگفتید که تاثیری در باردار شدن دارد یا نه؟

جواب:

در کامنت های جدید سوالهای قبلی تان را مجدد بنویسید.

 

گل

دوشنبه 12 تیر 1391 - 10:40

 

سوال:

سلام من 2ماه پیش عفونت داشتم که درمان کردم و ماه قبل هم ترشحات سفید ابکی وبا بوی شبیه ترشی داشتم و وقتی که پریود شدم پریودم بوی تندی داشت ایا این میتواند نشانه عفونت باشد و اگر هست چه عفونتی است ومیتواند تاثیری در باردار شدن داشته باشد. ایا میتوانم از پماد کلوتریمازول در این باره استفاده کنم. حدود 2ماه پیش تست پاپ اسمیر دادم جوابش هم منفی بود و یک سری ازمایشات قبل از بارداری که جواب همشون خوب بود ایا لازمه دوباره ازمایش بدم ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

بهتر است کشت واژن و سرویکس از نظر باکتریهای هوازی، قارچ ، تریکوموناس، کلامیدیا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما انجام دهید. و بر اساس جواب آن درمان اصلی را انجام دهید.

 

رها

یکشنبه 18 تیر 1391 - 15:25

 

سلام.ممنون از وب سایت عالیتون

من مجردهستم.21سالمه. من چندماه قبل احساس سوزش خیلی شدیدی در واژنم داشتم كه زیاد جدی نگرفتمش .بعد وقتی پریود شدم پریودم طولانی شد.بطوریكه خونریزی شدیدی داشتم و سوزشم داشتم.به دكتركه مراجعه كردم برام فلوكنازول وآنتی بیوتیك نوشتن وبعدازاون قرص ال دی 2ماه مصرف كردم.اما دوباره وقتی پریودشدم یه هفته بعد پریود دوباره خونریزی كردم كه تا 2ماه طول كشید.به متخصص كه مراجعه كردم برام تمام آزمایشات هورمونی رو نوشتن وگفتن سالمم.و برای 3ماه برام قرص ال دی تجویز كردن كه دارم مصرف میكنم ولی سوزش دارم. باتوجه به اینكه مجردم نمیتونم...

 

فریا

دوشنبه 19 تیر 1391 - 07:35

 

سلام

ممنون از اینکه اینقدر وقت می ذارید و با حوصله هستید

من هم این مشکل عفونت رو دارم 28 سالمه و 6 سال هست که ازدواج کردم و بچه ندارم

10 ماه پیش پاپ اسمیر انجام دادم و دکتر گفت کمی عفونت داری دارو داد و گفت نیاز نیست مجددا مراجعه کنی الان 3 ماه هست که باز درگیر هستم و دائم دارو می دن و کرم و در مراجعه بعدی می گن که هنوز برطرف نشده

این بار تینیدازول 500 دادن و داکسی سایکلین و تریپیل سولفا که از قبلم بود خیلی نگرانم احساس می کنم هرگز خوب نمی شم این همه دارو و کرم هیچ اثری نداشته تازه این بار دکتر گفت که زخم دهانه رحم هم دارم که خیلی مهم نیست ولی این عامل اینه...

 

مهتاب

سه شنبه 20 تیر 1391 - 20:30

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

مدت 12 ساله که ازدواج کردم. 33 سال دارم. ودت زیادیه که با قارچ درگیرم. بعد از استفاده از دارو خوب میشم ولی دو سه ماه بعد دوباره برمیگرده. نکات بهداشتی رو کاملا رعایت میکنم و از مصرف مواد خوراکی محرک مثل کافئین و ... به توصیه پزشک خودداری کردم. دیگه خسته شدم گاهی حس میکنم این مشکل هیچ وقت از بدن من بیرون نمیره. به نظر شما باید چکار کنم تا ریشه کن بشه؟ :(

جواب:

یک کشت واژن از نظر باکتریهای هوازی، قارچ، تریکوموناس، لیستریا، مایکوپلاسما، اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام داده و تحت جواب آن درمان اختصاصی انجام دهید.

 

دنیا

یکشنبه 25 تیر 1391 - 20:44

سوال:

سلام و خسته نباشید

ازمایش پاپ اسمیر دادم جواب:

BENICELLULAR CHANGES

SATISFACTORY FOR EVALUATION

MODERATE

بوده و الان قصد بارداری دارم .ایا مشکل ایجاد نمی کنه برای بارداری ؟ پزشک پیشنهاد سوزاندن داده ولی من چون فرزند ندارم ریسک نکردم خواستم از شما مشورت بگیرم.

جواب:

تمام جوابتان را کاملتر برایم بنویسید.

 

نیلوفر

شنبه 31 تیر 1391 - 13:49

 

سوال:

با سلام...من 21 سالمه و زمانی که مجرد بودم پریود نامنظم داشتم ولی با وجود اینکه نزدیک به 2ساله ازدواج کردم پریودم منظم نشده..باید چیکار کنم؟ آیا برای درمان دیر شده و ممکنه در آینده واسه بچه دار شدن به مشکل برخورد کنم؟ باتشکر

جواب:

باید به یک متخصص زنان مراجعه کرده تا ابتدا آزمایشات و سونوهایی لازم برای شما انجام شود. سپس بر اساس نتیجه آن درمان شوید.

 

لیلی

جمعه 27 مرداد 1391 - 21:04

 

سوال:

سلام من ٢٥سال دارم و2ساله ازدواج كردم همیشه صبح كه بیدار میشم كف پام یه حس بدی داره به طوری كه گاهی اوقات نمیتوتن راه برم ودلم میخاد ماساژش بدم چند بار به دكتر مراجعه كردم ٢بار پماد و١بار قرص بیضی شكلی دادن به همراه مورونیدازول ;هم برای خودم و هم شو هرم كه با وجود پرده ارتجاعی استعمال داخلی برام سخت بود همزمان به پزشك طب سنتی رفتم و پودری به نام ابزن تجویز كردن كه حاوی تخم سماق وگل سرخ و...بود باید با ١لیوان سركه و٤لیتر اب میجوشوندم و ربع ساعت دران مینشستم خیلی عالی بود به طوری كه پزشك زنان متعجب شد ولی بعد از مدتی دوباره شروع شد و دكتر زنان برام فیریز...

جواب:

تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

نیروانا

دوشنبه 6 شهریور 1391 - 11:45

 

سوال:

سلام من 6 ساله ازدواج كردو فرزندی ندارم و فعلا هم نمیخوام دایم دچار عفونت میشم خیلی هم حساس هستم و رعایت میكنم ان دكتر بهم گفته عفونت نداری ولی قارچ و میكرب داری نمیفهمم تمام داروها هم دوره ای دوباره مبتلا میشم هر سال پاپ اسمیر میدم مشكلی ندارم سونوگرافی هم كردم مشكلی نیست 28 ساله ام و توی محیط مرطوب زندگی میكنم البته از وقتی ازدواج كردم محط مرطوب موثره؟ خواهش میكنم من و راهنمایی كنید

جواب:

ابتدا یک کشت واژن از نظر قارچ ، باکتریهای هوازی، تریکوموناس، کلامیدیا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما انجام داده و نتیجه اش را برایم بنویسید.

 

سار

پنجشنبه 16 شهریور 1391 - 08:17

 

سوال:

Salam,man 5sale ezdevaj kardam,va 28 salame,tazegiha tarshohate ziadi sefid rang gahi oghat ba boe bad makhsosan bad az dore ghaedegi bishtar ,ba in ke behdashto khaili reayat mikonam ,va bachei ham nadaram ,mikhastam mano rahnamaei konid ,a

جواب:

توصیه می کنم کشت واژن برای باکتریهای هوازی، قارچ، تریکوموناس، مایکوپلاسما، اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام دهید و بر اساس جواب آن درمان اختصاصی انجام دهید.

 

جودی

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 07:32

 

سوال:

سلام. من 5 ساله كه ازدواج كردم و قصد بارداری دارم. با معاینه پزشك متوجه وجود زخم شدم و زخم اصلا اذیتم نمیكنه . نه سوزش دارم و نه درد و خونریزی.دو دوره هم داروهایی مثل مترونیدازول و كلوتریمازول و تریپل سولفا... مصرف كردم ولی هنوز زخم دارم. یك دكتر بهم گفته چون تا به حال زایمان نكردی الان فریز نكن و به رحمت دست نزن. دكتر دیگری گفت چون قصد بارداری داری بهتر است كه قبلش فریز كنی و بعد باردار شوی.لطفا راهنماییم كنید.

آیا قبل از بارداری فریز كنم یا بعد از زایمان؟

قبل از بارداری بهتر است درمان شوید

وجود زخم باعث نازایی یا سقط نمیشود؟ فریز كردن چطور؟ (متشكرم)

چرا منجر به ناباروری و سقط (بسته به نوع عامل آن) می شود.

خیر

 

جودی

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 15:39

 

سوال:

با تشكر از پاسخ شما. می‌خواستم بپرسم تا چند وقت بعد از فریز كردن میشه برای بارداری اقدام كرد؟

جواب:

زمان خاصی ذکر نشده است.

 

باران

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 07:36

 

سوال:

با سلام وتشكر من 27 سالمه 16 ماهه ازدواج کردم.بچه هم ندارم خیلی حساسم حتما روزی یکبار لباس زیرمو عوض میکنم.گاهی خارش آزاردهنده در ناحیه تناسلی دارم همیشه به محض خارش سریع قرص مترونیدازول بدون نسخه پزشک میخورم و خوب هم هست.می خوام مطمئن بشم که عفونت خطر ناک نداشته باشم و وقت آزمایش دادن ندارم و دوست ندارم دکتر و آزمایشگاه برم

جواب:

استفاده از دارو بدون دانستن علت بیماری سبب مقاومت دارویی و ایجاد مشکل می شود.

 

هستی

شنبه 1 مهر 1391 - 15:15

 

سوال:

سلام خسته نباشید 1 سوال داشتم من هفته ای 2 بار استخر میرم بعدش سریع دوش میگیرم و از محلول بهداشتی برای ناحیه تناسلی استفاده میکنم.مدتی قبل مطلبی درباره عفونت واژینال از استخر خوندم آیا امکانش هست؟چه کارهایی باید انجام بدم تا مبتلا نشم؟ با تشکر

جواب:

در صورت آلوده بودن آب استخر امکان انتقال اش زیاد بوده و قابل پیشگیری نیست.

 

هستی

دوشنبه 3 مهر 1391 - 05:46

 

سوال:

باتشکر از جواب شما 1 سوال دیگه یعنی استفاده از محلول های شستشو برای ناحیه تناسلی کارایی نداره؟

جواب:

برای بیماریهای ویروسی و باکتریهای داخل سلولی اصلأ و سایر میکروارگانیزم ها خیلی کم.

 

سمین

دوشنبه 3 مهر 1391 - 07:25

 

سوال:

سلام

من هفته 21بارداری هستم و سوزش و خارش در ناحیه واژن شدم ترشحاتم خیلی خیلی کم حالت پنیری پیدا کرده و در قسمت لبه های واژن درد دارم ولی هنوز تاول یا جوشی ندیدم چند سال پیش دچار هرپس هم شده ام (تقریبا3 سال پیش) به خاطر همین خیلی وحشت دارم پزشک ام مسافرت است و تا دوهفته دیگر نیست خواهش می کنم کمکم کنید. چه کار باید بکنم. ممنون

جواب:

با اتاق زایمان بیمارستانی که پزشکتان کار می کند مراجعه کنید و توسط ماماهای ایشان معاینه شوید.

 

ستایش

پنجشنبه 6 مهر 1391 - 13:13

 

سوال:

باسلام سونوگرافی داخلی واژینال چه اطلاعاتی به ما میده؟

باردار هستید یا خیر

آیا وجود عفونت را نشان میدهد؟

خیر

باتشکر

 

ساناز

پنجشنبه 20 مهر 1391 - 19:46

 

سوال:

باسلام وسپاس ازسایت محبوبتان

سوال :آیا استفاده ازکرم واژینال کلیندامایسین در ماه اول بارداری مشکلی برای جنین ایجادمیکنه؟ درمقاله های مرتبط موجوددرسایت نام این دارو راپیدانکردم.سیکلهایم 30روزه هست واین ماه برای بارداری اقدام کردم تاپریودبعدی 7روز مانده به همین دلیل نتوانستم تست بتا بدم وازطرفی احساس آزردگی در واژن وکمی خارش دارم چون قبلا سابقه عفونت قارچی داشتم علایمش رامیشناسم میخواستم تاشدیدترنشده ازاین کرم استفاده کنم لطفاراهنمایی کنید.

باسپاس*

جواب:

اولأ درمان عفونت قارچی کلیندا مایسین نیست و ثانیأ تا انجام تست بارداری صبر کنید.

 

ساناز

یکشنبه 23 مهر 1391 - 19:43

 

سوال:

باسلام،من نوع عفونت راسهوا اشتباه تایپ کردم عفونت ازنوعmild بودآخرین پریودم 26شهریور بوده 13مهرکیت مثبت شد و14همخوابی داشتم کی میتونم بی بی چک بذارم؟

جواب:

26-28 مهر

 

هستی

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 15:41

 

سوال:

با سلام بعد از نزدیکی استفاده از محلول های شستشو ناحیه تناسلی مفید هست؟تاثیری در باردار نشدن دارد؟؟؟ممنون

جواب:

خیر

 

مهلا

شنبه 6 آبان 1391 - 10:45

 

سوال:

سلام من ....

و الان قبل و بعد ادرار بوی بدی میگیره !

چند ساله اذیتم میکنه. چطور میتونم خوبش کنم؟

لطفا جامع کمکم کنید!

جواب:

یک آزمایش کشت از ادرار ، مدفوع و ترشحات واژن انجام داده و جوابش را برایم بنویسید.

 

شقایق

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 03:10

 

سوال:

سلام

26 سالمه و یك و نیم ساله ازدواج كردم

حدود6 ماهه بصورت دوره ای خارش واژن دارم كه با مصرف دارو (كرم و قرص واژینال) خوب میشه و بعد یه مدت دوباره عود میكنه. خیلی خیلی بهداشت رو رعایت میكنم. دكتر بعد از پاپ اسمیرگفت قارچه.ولی با دارویی كه داد كلا از بین نرفت

خارش من داخل واژن نیست و در ناحیه پوستی زیر واژن تا مقعد بیشتر است و خداروشكر سوزش و دردی ندارم و ترشحات خاصی هم ندارم.

آیا قارچی هست كه هیچ وقت خوب نشه و بصورت دوره ای عود كنه؟

از كجامیشه علت رو فهمید و از ریشه درمانش كرد؟

ممنونم

جواب:

مجدد با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان یک کشت میکروبی و قارچی از ناحیه واژن و پوست اطراف آن انجام شود.

 

Sara

جمعه 3 آذر 1391 - 17:50

 

سوال:

سلام. به علت عفونت و درد به متخصص مراجعه کردم که بار اول ژینوفیلوس تجویز کردند و پس از اتمام کپسولها برای بار دوم مراجعه کردم و برام مترونیدازول خوراکی و قرص واژینال تریپل سولفا تجویز کردند. در هر صورت خوب نشدم و هنوز هم ترشح و درد دارم. ممنون میشم راهنمایی م کنید. اگه ممکنه هزینه کشت ترشحات واژن رو هم بفرمایید. خیلی ممنونم

 

جواب:

بهتر است کشت واژن از نظر باکتری هوازی، قارچ، تریکوموناس، کلامیدیا، لیستریا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما به همراه یک تست پاپ اسمیر انجام داده و بر اساس نتیجه آن درمان شوید.

 

Sara

شنبه 11 آذر 1391 - 09:34

 

سوال:

سلام. من حدود پنج ماه پیش تست تین پرپ دادم که منفی بود. جواب کشت ترشحات واژن هم براتون می نویسم. ممنون میشم راهنماییم کنید

wbc: 18-20

RBC: 0-1

Epithelial cell:14-16

Bacteria: moderate

Trichomonas: Not seen

Others: Moderate pus cell and moderate gram pos bacteria and few gram pos cocci

culture results: few growth of coag neg staph

جواب:

بهتر بود با توجه به وجود سلولهای عفونی با همین تعداد کم باکتری ، آنتی بیوگرام انجام شده و آنتی بیوتیک بگیرید.

 

مهلا

یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:31

 

سوال:

سلام

درمورد کشت ادرار نمیتونم انجام بدم خجالت میکشم!

سوال داشتم آیا باید عمل بشه؟

چطور خوب میشه قبل و پس از ادار بوی بدی میگیره!و اذیتم میکنه

باید چکار کنم ..دستگاه مخصوصی هستش که خوب کنه! خیلی ها بدون عمل خوب شدند

جواب:

کشت ادرار که خجالت ندارد. وقتی کشت مثبت باشد انتی بیوتیک هم مشخص می شود و به راحتی درمان می شود.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf