گزارش فراوانی انواع مختلف HPV در نمونه های های گرید دهانه سرویکس

 

چکیده

زمینه و هدف:
سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع  و چهارمین علت اصلی مرگ در زنان می باشد. در میان عوامل خطر سرطان دهانه رحم ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مهمترین عامل است.

مواد و روش ها:
طی یک مطالعه مقطعی و گذشته نگر که از سال 2016 تا سال 2020 انجام شده است، 261 زن مبتلا به نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) درجه دو و سه به یکی از کلینیک های انکولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کردند، توسط گروه تحقیق ارزیابی شده و آنهائیکه واجد شرایط ورود به مطالعه بودند وارد مطالعه شدند.
واحد دانشگاه مربوطه پس از دریافت کد اخلاقی، برای تمام بیمارانی که سرطان دهانه رحم آنها با روش تشخیصی کولپوسکوپی تأیید شد ، غربالگری HPV به روش COBAS انجام شد و برای تعیین نوع HPV از ضایعات نمونه برداری شد.

نتایج:
ارزیابی توزیع فراوانی نتایج کولپوسکوپی در مقایسه با HPV ، نشان داد که HPV-16 رایج ترین نوع HPV در ضایعات CIN درجه بالا است. بعد از HPV-16 ، انواع دیگر HPV از نظر فراوانی در درجه بعدی قرار دارند که نشان دهنده اهمیت انواع دیگر HPV است. HPV-18 همچنین در افراد مبتلا به CIN مشاهده شد.

نتیجه:
انجام یک مطالعه مشابه با تعداد بیشتری از نمونه ها در سطح ملی پیشنهاد می شود. اگر نتایج یک مطالعه بزرگتر با این مطالعه مطابقت داشته باشد ، بهتر است که نقش سایر انواع HPV در غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان برجسته شود.

.

بطور خلاصه:

بررسی فراوانی ژنوتایپهای پرخطر HPV در ضایعات high grade دهانه رحم در ایران


یک مطالعه 5 ساله گذشته نگر ، برروی 261 خانم که با ضایعات درجه بالای CIN 2 و CIN 3  مراجعه کننده به کلینیک سرطانهای زنان دانشگاه شهید بهشتی مراجعه کرده بودند، بعد از ورود به مطالعه برای آنها درخواست انجام تست  Cobas HPV (بعنوان تنها متد FDA approved جهت primary screening سرطان دهانه رحم) در آزمایشگاه نیلو بعنوان اولین مرکز ارائه دهنده تست فوق ، شد.

بالاترین شیوع به ترتیب:

1- ژنوتایپ 16 (HPV 16)

2- سایر گروههای پرخطر به غیر از 16 و 18 (Other HR HPV)

3- به مقدار خیلی کم هم HPV 18

که این مطالعه به همراه سایر مطالعات دیگر این آزمایشگاه نشان دهنده آن است که بیشترین مشکلات ناشی از HPV بعد از HPV 16 در ایران، سایر گروه های پرخطر بوده و در نتیجه توصیه به استفاده از گارداسیل 9 گانه به جای 4 گانه در ایران ضروری است.


.
از میان 261 بیمار با درجات بالای اختلالات نئوپلاستیک دهانه رحم فوق:

1- 12% سابقه کشیدن قلیان داشتند،

2- 12% سابقه کشیدن سیگار،

3- 43.3% بیماران بیشتر از یک شریک جنسی داشته اند،

4- 39.1% بیماران سابقه ای از بارداری نداشته اند، و بقیه بیماران سابقه ای از حداقل یک بارداری مشاهده شد.

5- 26% بیماران سابقه ای از یک عفونت از انواع مختلف  STDs  را گزارش کرده اند.

6- 14.2% از بیماران سابقه ای از یک عفونت STDs را در شریک جنسی شان گزارش کردند.

.- نتایج نشان می دهد که میزان شیوع HPV 16 در ضایعات پره کانسریک (CIN 2 , 3) حدود 55.9% است.

- بعبارتی HPV 16  شانس ابتلا به ضایعات پره کانسریک را 2.67 برابر به نسبت سایر ژنوتایپ ها افزایش می دهد.

- در حالیکه در HPV 18 با ارزیابی odds ratio مشخص شد که هیچگونه نقشی در افزایش ریسک ضایعات پره کانسریک ندارد.

- همینطور با ارزیابی odds ratio در other HR HPV مشخص شد که بعنوان یک ریسک فاکتور برای افزایش ریسک ضایعات پره کانسریک می باشد.

- 56.3% از بیمارانی که ضایعه های گرید دهانه سرویکس داشتند یک پاپ اسمیر غیر نرمال داشته اند که از این میان ASC-US  حدود 20.7% موارد و HSIL حدود 12.3% موارد را تشکیل می دهد.

- بعبارتی اکثر موارد ضایعات پره کانسریک ، یک ریپورت ASC-US داشتند که به احتمال زیاد با یک جواب مثبت HPV کاندید انجام کولپوسکوپی شده بودند.

-  در این مطالعه 33.3% کسانی که ضایعات پره کانسریک از نوع CIN2 داشتند، فقط یک سابقه ای از HPV 16 مثبت داشته اند. این میزان در CIN3 حدود 49.1% می باشد.

- بنابراین این ژنوتایپ پاتوژنیسیته بالایی برای بروز ضایعات پره کانسریک دارد و بعد از آن other HR HPV ها رل مهمی دارند.

.

دانلود متن کامل مقاله

مقالات مرتبط با گزارش فراوانی انواع مختلف HPV در نمونه های های گرید دهانه سرویکس

پرسش و پاسخ

سوال 1403/02/13

با سلام دو سال هست که ازدواج مجدد داشتم و اخیرا تست پاپ اسمیر و hpv دادم.میخواستم ببینم با توجه به اینکه علایمی ندارم و تست پاپ اسمیرم منفی و تست hpvپرخطر نوع۵۲ زده شده این ازمایش معتبر هست؟و اینکه ازمایشی هست برای اینکه متوجه بشم من ناقل بودم یا همسرم؟

پاسخ مدیر 1403/02/13

به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود . خیر منشا ابتدایی مشخص نمی شود

سوال 1401/08/17

سلام وقت بخیر اگه امکان داره درباره تیپ 59هم توضیح بدید

پاسخ مدیر 1401/08/17

تیپهای زگیل تناسلی پر خطر انواعی از ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شوند، ویروس زگیل تناسلی پر خطر نامیده می شوند. این نوع ویروس زگیل تناسلی می تواند موجب سرطان های مشخصی از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان شود و همچنین موجب سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد در هر دو جنس می شود. انواع پر خطر ویروس زگیل تناسلی شامل تیپ های 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 و 69 هستند. حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و همچنین تیپ 16 ویروس زگیل تناسلی مسئول 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن است. بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد.ولی به هر حال وقتی تست HPV تان مثلا 59 مثبت شده است باید تست پاپ اسمیر را روی همان نمونه HPV انجام دهید و اگر تغییرات پاتولوژیک از آسکوس و یا بالاتر باشد، نیاز به درمان دارید.

سوال 1400/11/03

سوال: سلام ، من برای پاپ اسمیر رفته بودم و خیلی اتفاقی درخواست ازمایش hpvهم دادم ،عارضه ای نداشتم ، جواب پاپ اسمیرم الان نرمال هست اما hpv رو زده تیپ ۵۹ , ایا لازم هست ازمایشو تکرار کنم؟ در ازمایشگاه mom هم انجام شده

پاسخ مدیر 1400/11/03

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد).

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf