وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)

وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)


وجود خون در مایع منی اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا مایع منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، و بصورت طولانی مثبت باقی می ماند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . 

این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.

شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. 

 سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عوامل وجود خون در مایع منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر وجود خون در مایع منی:

1- شایع‌ترین علت وجود خون در مایع منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

2- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) 

زیرا BPH باعث بزرگ شدن پروستات و وارد آمدن فشار به مجرای ادراری (و در نتیجه پارگی عروق خونی در این مجاری) می‌شود.


3- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

4- سرطان پروستات

5- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

حدود 3.5 درصد افرادی که در مایع منی خود خون مشاهده می‌کنند، در واقع تومور دارند. 

اکثر این تومورها معمولاً در پروستات وجود دارند. 

هرچند خون در منی می‌تواند به سرطان بیضه، سرطان مشکلات مثانه و سایر سرطان‌های ارگان‌های اندام تناسلی و مجرای ادراری ربط داشته باشد. 

مردان، به ویژه مردان مسن‌تری که خطر ابتلا به سرطان دارند؛ در صورت مشاهده خون در منی، باید تحت معاینه و بررسی قرار گیرند. 

سرطان در صورتی که درمان نشود یکی از بیماری‌های تهدیدکننده زندگی است.

پولیپ‌هایی خوش‌خیمی که در دستگاه تناسلی وجود دارند و معمولاً باعث بروز هیچ‌گونه مشکل پزشکی نمی‌شوند، می‌توانند باعث وجود خون در مایع منی شوند.6- انسداد مجاری 

هرکدام از لوله‌های کوچک و یا کانال‌های موجود در دستگاه تناسلی می‌توانند دچار انسداد شوند. انسداد می‌تواند باعث پاره شدن رگ‌های خونی و انتشار مقدار کمی خون شود. 


عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)

مجرا (لوله خروجی ادرار)

اپیدیدیم و دفران (ساختارهای کوچک شبیه لوله که اسپرم قبل از انزال در آن بالغ می‌شود)

کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر ۱۰ نفر مبتلا به وجود خون در مایع منی، علت ابتلا به این بیماری:

- در ۴ نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی عامل وجود خون می‌باشد. 

از هر ۵ نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، ۴ نفر دچار این بیماری هستند.

همچنین خون در منی می‌تواند ناشی از عفونت‌های منتقله جنسی یا STI مانند سوزاک و یا کلامیدیا و یا ناشی از سایر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی باشد. اهمیت وجود خون در مایع منی:

وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد.


هنگامی که خون در مایع منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.


 اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در مایع منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

به صورت مکرر در منی خود خون می‌بینند.

در هنگام ادرار و یا انزال علائم مرتبطی را مشاهده می‌کنند.

در خطر ابتلا به سرطان، اختلال خونریزی دهنده (انعقادی) و یا سایر بیماری‌ها هستند.

علل دیگر ایجاد کننده وجود خون در مایع منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. 

استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در مایع منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط ۵/۳ درصد از ۹۰۰ نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. 

فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. 

تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در مایع منی

۱۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره ۱ یا ۲ ماهه خوب می‌شوند. 

افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. 

بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، مایع منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.


آزمایش و ارزیابی

پزشک برای تشخیص خون در منی، تاریخچه پزشکی شما را به طور کامل می‌پرسد؛ ازجمله سابقه هرگونه فعالیت جنسی که اخیراً داشته‌اید. 

پزشک همچنین یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد که این معاینه شامل بررسی اندام تناسلی برای تشخیص توده‌ها و یا تورم است. 

پزشک یک معاینه دیجیتالی از مقعد نیز انجام می‌دهد تا تورم، حساسیت و سایر علائم مربوط به پروستات را بررسی کند. 

ممکن است پزشک از شما بخواهد تست‌های زیر را انجام دهید:

- آزمایش آنالیز و یا کشت ادرار برای تشخیص عفونت و سایر اختلالات

- تست STD (بیماری‌های مقاربتی)؛ اگر گمان شود که شما به یک بیماری مقاربتی مبتلا هستید.

توجه: اگر به وجود عفونت شک برده شود، بهتر است آزمایش آنالیز اسپرم به همراه کشت از مایع منی و ترشحات مجرا و بر مبنای نتیجه کشت و جواب آنتی بیوگرام درمان آنتی بیوتیکی اختصاصی آن انجام شود.

توجه: ابتدا کشت از ترشحات مجرا انجام شده (به همراه بررسی از نظر سوزاک) و سپس بیمار به روش استمناء نمونه مایع منی خود را در یک ظرف استریل گرفته و آزمایش اسپرموگرام به همراه کشت از مایع منی انجام داده و از نظر باکتریهای بی هوازی ، کلامیدیا، مایکوپلاسما (بطور کلی انجام پانل کامل STI توصیه می شود). 


- تست کاندوم؛ در صورتی که این احتمال وجود داشته باشد که خون موجود در منی، در واقع ناشی از خون سیکل قاعدگی همسر شما است؛ از مرد خواسته می‌شود از کاندوم استفاده کند و بعد از انزال ببیند که آیا در منی ریخته شده در کاندوم خون وجود دارد یا خیر.

- تست PSA؛ این تست برای بررسی سرطان پروستات به وسیله‌ی اندازه‌گیری ماده‌ای به نام آنتی‌ژن مخصوص پروستات در خون، انجام می‌شود.

- سایر تست‌های اورولوژی مانند سیستوسکوپی، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام آر آی نیز برای بررسی بیشتر توصیه می‌شوند.

روش درمان خون در مایع منی

روش‌های درمانی زیر برای درمان علل شناخته‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرند:

آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت استفاده می‌شوند.   اگرچه عفونت بیمار تایید هم نشود بهتر است یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نظیر گروه سفالوسپورین ها و یا پنی سیلین ها تجویز شود. 

داروهای ضدالتهابی ممکن است برای برخی انواع التهاب تجویز شوند.

اگر یک بیماری مقاربتی و یا سایر عارضه‌های پزشکی مانند فشار خون بالا یا بیماری‌های کبدی دلیل وجود خون در منی باشند، پزشک آن بیماری را درمان خواهد کرد.

هنگامی که وجود خون در منی ناشی از انجام یک عمل اورولوژی مانند نمونه‌برداری از پروستات باشد، معمولاً نیازی به درمان نیست و بیماری خود به خود در عرض چند هفته برطرف می‌شود.

اگر مردان جوان در منی خود خون ببینند و این اتفاق فقط یک بار یا دو بار رخ دهد و هیچ‌گونه علائم اضافی و یا سابقه یک بیماری خاص نداشته باشند، معمولاً بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابند.

اگر به صورت مکرر در منی خود خون مشاهده کردید و به علائمی مانند ادرار دردناک و یا انزال دردناک نیز دچار هستید، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص اورولوژی ارجاع دهد.

اگر پزشک به سرطان پروستات یا انواع سرطان‌های دیگر مشکوک باشد، ممکن است برای بررسی بافت سرطان، نمونه‌برداری از پروستات را تجویز کند. 

احتمال بروز سرطان پروستات در مردان جوان پایین است؛ تنها حدود 6 درصد از موارد سرطان پروستات برای مردان کمتر از 45 سال رخ می‌دهد. 

اما برای مردانی که در خطر عوامل سرطان‌زا هستند، در هر سنی که باشند؛ ممکن است انجام تست‌هایی که احتمال وجود سرطان پروستات را رد می‌کنند، اطمینان بخش‌ترین قسمت درمان برای عارضه‌ی وجود خون در منی باشد.

گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.


بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

مقالات مرتبط با وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)

آمادگی لازم قبل از آزمایش اسپرموگرام
آمادگی لازم قبل از انجام اسپرموگرام عبارتند از...
تفسير پارامترهاي آزمايش اسپرموگرام
جهت درک بهتر آزمایش فوق ابتدا بهتر است مرور خلاصه ای در مورد ساختمان بیضه و فرآیند اسپرماتوژنز داشته باشیم:
...
دستورالعمل انجام تست اسپرموگرام
هدف از تدوين اين دستورالعمل، تشريح انجام آزمایش اسپرموگرام می باشد.
...
نکاتی در مورد افزایش کیفیت اسپرم در اختلالات اسپرموگرام
در هنگام انجام آزمایش اسپرموگرام سه خصوصیت اصلی اسپرم ها یعنی تعداد ، حرکت و شکل ظاهری اسپرم ها مورد بررسی قرار می گیرد. ...

پرسش و پاسخ

سوال 1403/02/24

سلام من مجرد هستم و۳۶سالمه الان ۱هفته پیش مایع منی من خونی شده ۱هفته بعدشم هم دوباره خونی شد نه دردی ونه سوزشی هچی ندارم دلیلش رو میخواستم بدونم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1403/02/24

توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید.

سوال 1402/10/23

سلام خسته نباشی آقای دکتر...من ۲۲سالمه با رابط ارضایی کردیم خون اومده سه یا چهاروزه خون قطع شده. بایدالان چه کارکنیم خیلی ترسیم اعصاب شدم

پاسخ مدیر 1402/10/23

در صورت ادامه دار شدن روند خونریزی ویزیت متخصص اورولوژِی شوید تا احتمال عفونت بررسی شود

سوال 1402/09/15

سلام بنده 18 سالمه به مدت دو ماه هست که در مایع منی من خون هستش و به رنگ زرد هم هستش

پاسخ مدیر 1402/09/15

خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1402/05/30

سلام چند باری هست که بعد ارضا شدن منی من کلا رنگ خون گرفته وقرمز قرمزه،چند روزی درد بیضه سمت چپ داشتم و موقع ادرار سر مجاری ادرار سوزش دارم و ادرارم طول میکشه تا بیاد؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1402/05/30

ویزیت متخصص اورولوژی شوید

سوال 1402/05/21

سلام آقای دکتر من 28 سالمه بعد خودارضایی خون دیدم به مقدار کم و بعد چت روز از سر کنجکاوی انجام دادم خونی نیومد و بعد سوزش ادرار گرفتم رفتم دکتر برام ازمایش کشت نوشت تو ازمایش عفونت کلیه مجاری ادراری برام مشخص شد ولی وقتی ادرار میکنم ماهیچه آلتم ای منقبض میشه نمیذاره درست ادرارمو خالی کنم ای قطع و وصل میشه و تا خالا هیچگونه سکسی نداشتم و مجردم !!

پاسخ مدیر 1402/05/21

تحت نظر متخصص اورولوژِی باشید از عوارض عفونت است .

سوال 1402/02/30

سلام. ۵۲ ساله هستم حدودا ۵ تا ۶ سال هست که کم وبیش در مایع منی خون میبینم تا حالا درد نداشتم ولی الان دوماهی میشه که در ناحیه بیضه ها ومثانه احساس درد میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید و در این زمینه اگر دکتر با تجربه وبا دانشی می‌شناسید لطفا معرفی نماید. چندین بار به پزشک کلیه ومجاری ادار مراجعه وآزمایش کشت اسپرم هم چندین نوبت انجام دادم ونتیجه ای جهت درمان نگرفته ام .لطفا راهنمایی وکمک بفرمایید. سپاس از لطف شما

پاسخ مدیر 1402/02/30

هنگامی که خون در مایع منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است. اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است. چه زمانی دیدن خون در مایع منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟ به صورت مکرر در منی خود خون می‌بینند. در هنگام ادرار و یا انزال علائم مرتبطی را مشاهده می‌کنند. در خطر ابتلا به سرطان، اختلال خونریزی دهنده (انعقادی) و یا سایر بیماری‌ها هستند

سوال 1402/02/17

سلام .من ۳۴سالمه.مایع منی کل قرمز ه.علایم خاصی هم ندارم.فقط رگ سیاتیک ادیت میکنه

پاسخ مدیر 1402/02/17

حتما ویزیت متخصص ارولوژی شوید

سوال 1402/02/03

سلام دکتر من وقتی خود ارضایی میکنم خون میاد بیرون و هیچ یک از این نشانه هارو نداره میشه بگید دلیلش چیه هدود یکی دوبار اینجوری شدم

پاسخ مدیر 1402/02/03

ممکنه زخم ایجاد کرده باشید یا عفونت داشته باشید توصیه می شود ویزیت اورولوژی شوید .

سوال 1402/01/05

سلام دکتر من هنگام ارضا شدن برای اولینبار بسختی منی خارج شد البته بشدت تنگ بودنه کاندوم رو احساس کردم موقع ارضا شدن اذیت شدم واقعا دو قطره خون هم اومد نظرتون رو بگین ممنونم

پاسخ مدیر 1402/01/05

به دلیل فشار بوده ولی در صورت تکرارویزیت متخصص اورولوزی شوید تا احتمال عفونت و غیره مورد بررسی قرار بگیرد

سوال 1401/10/28

سلام شوهرم۴۱سالشه برای اولین بار درمنی خود خون ورگه های خونی دید ولی هیچ گونه دردیاورم؟ یا مشکل ادرای نداره البته قبل رابطه از کاندوم استفاده کرد به گفته خودش کاندوم خیلی تنگ بوده واذیت شده ، آیا امکانش هست که خونریزی به دلیل تنگی کاندوم باشه

پاسخ مدیر 1401/10/28

خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1401/10/20

سلام وقت بخیر. من یک هفته ای هست که در ادرار و هنگام دفع منی خون و لخته خونی میبینم.. سی تی اسکن. سونوگرافی، آزمایش، هیچ کدوم چیزی نشون ندادن و گفتن سالمه. بستری هم شدم چند روز و آندوسکوپی انجام دادن و باز میگن مشکلی نیست. ولی خون و لخته هنوز باقی. متخصص ارولوژی برام انتي بیوتیک نوشتن. لازمه به پزشک دیگه ای رجوع کنم؟

پاسخ مدیر 1401/10/20

تجویز متخصص اورولوژی ذرست می باشد . در صورتی که بعد از مصرف آنتی بیوتیک همچنان خونریزی ادامه داشت توصیه می شوود حتما پزشک تان را در جریان بگدارید.

سوال 1401/09/25

سلام 21 سالمه برای اولین بار خون در منی خود دیدم بعد خود ارضایی در ادرارم خون نیس ولی کمی احساس سوزش دارم یه ماه پیش هم ازمایش کل دادم مشکلی نبود لطفا راهننایی کنید

پاسخ مدیر 1401/09/25

جواب: استمناء (خود ارضائی) از جمله دلایل وجود خون در مایع منی می باشد. اگر ادامه دار بود توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژیست شوید و طبق صلاحدید ایشان آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت استفاده می‌شوند.خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1401/07/12

سلام من 24 سالمه آخرین بار ک دخول از پشت کردم با فشار بود وبعد از ارضا شدن اخرش چند قطره خون همرا با منی آمد بعدش بدنم دچار لرزه شد 20 ثانیه لرزه گرفتم آیا خطرناکه این وضیت

پاسخ مدیر 1401/07/12

چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1401/05/06

سلام من ۶۲ سالم است دو سال پیش پرستادم یک مقدار بزرک شده بود دارو جند ماه مصرف کردم مقدار منی را بسیار کم کرد دیگر لذت هم در رابطه نداشتم الان هم دارو مصرف نمی کنم در رابطه هم لذت جندانی ندارام در عرض یک هفته دو بار در منی خود خون مشاهده کردم هیج نمونه برداری هم نداشتم ودارو هم مصرف نمی کنم در شهرستان هستم زحمت کشیده راهنمایی کنید به چه دگتری با چه تخصص باید مراجعه کنم با تشکر

پاسخ مدیر 1401/05/06

باید ویزیت متخصص اورولوژی شوید . عوامل کم اهمیت و نادر وجود خون در مایع منی: 1- شایع‌ترین علت وجود خون در مایع منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. 2- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) زیرا BPH باعث بزرگ شدن پروستات و وارد آمدن فشار به مجرای ادراری (و در نتیجه پارگی عروق خونی در این مجاری) می‌شود. 3- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم 4- سرطان پروستات 5- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها حدود 3.5 درصد افرادی که در مایع منی خود خون مشاهده می‌کنند، در واقع تومور دارند. اکثر این تومورها معمولاً در پروستات وجود دارند. هرچند خون در منی می‌تواند به سرطان بیضه، سرطان مشکلات مثانه و سایر سرطان‌های ارگان‌های اندام تناسلی و مجرای ادراری ربط داشته باشد. مردان، به ویژه مردان مسن‌تری که خطر ابتلا به سرطان دارند؛ در صورت مشاهده خون در منی، باید تحت معاینه و بررسی قرار گیرند. سرطان در صورتی که درمان نشود یکی از بیماری‌های تهدیدکننده زندگی است. پولیپ‌هایی خوش‌خیمی که در دستگاه تناسلی وجود دارند و معمولاً باعث بروز هیچ‌گونه مشکل پزشکی نمی‌شوند، می‌توانند باعث وجود خون در مایع منی شوند. 6- انسداد مجاری هرکدام از لوله‌های کوچک و یا کانال‌های موجود در دستگاه تناسلی می‌توانند دچار انسداد شوند. انسداد می‌تواند باعث پاره شدن رگ‌های خونی و انتشار مقدار کمی خون شود. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند. التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شو

سوال 1401/04/03

داکتر صاحب دوبار می‌شود که من در منی خون را میبینم پیش از این هیچ وقت ندیده بودم سن من 25 سال اس

پاسخ مدیر 1401/04/03

جواب: خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1401/03/29

سلام دکتر جان ، به دلیل خود ارضایی ، یک باره منی همراه با خون زیاد میشه گفت دیده شد و دفعه بعدی که با اضطراب خودم همراه بود و از سر کنجکاوی که خوب شده یا نه بار دیگر خود ارضایی کردم و دیدم که از دفعه قبلی کمتر شده نسبت به دفعه قبلی ، ۳۳ سال دارم و روش های درمان خانگی و مصرف چه مواد غذایی برای بهبود زودتر استفاده بشه بغیر از آنتی بیوتیک ها و مراجعه به پزشک ؟؟ مممنون میشم اشاره و راهنمایی بکنید اگر روشی هست بجز آنتی بیوتیک و مراجعه به پزشک

پاسخ مدیر 1401/03/29

جواب: خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1401/03/07

سلام دکتر ببخشید الان تقریبا ی هفته ست اسپرم من خونی شده می خواستم ببینم تو این شرایط میشه بچه دار شد یا نه

پاسخ مدیر 1401/03/07

اغلب وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید. گاها باروری مردان تحت تاثیر عفونت قرار گرفته است. اگر عفونت فعال ادامه پیدا کند، باید با کمک یک پزشک تشخیص داده و درمان شود. پس از بهبودی عفونت فعال، اکثر مردان، باروری کامل را ظرف چند ماه به دست خواهند آورد. اگر زخم، در لوله هایی که اسپرم را حمل می کنند، توسط عفونت قدیمی ایجاد شده باشد، متخصص ارولوژیست اغلب اوقات می تواند با جراحی، انسداد را اصلاح کند. در موارد شدید، اسپرم می تواند توسط جراحی از بیضه ها استخراج شود و برای ICSI و IVF مورد استفاده قرار گیرد.

سوال 1400/12/20

سوال: سلام دکتر من هر وقت دیر به دیر خود ارضایی میکنم(مثلا یک ماه) آب منی من کمی زرد و غلیظ میشه انگاری آب نیست شکل عجیبی میگیرن روی دستمال باشه جذب دستمال هم نمیشه و شکل خودشو نگه‌میداره البته کمی هم جدب میشه و موقع خارج شدن آب ٫ آلت میسوزه ولی اگر زود به زود ارضا بشم مشکلی نیست

پاسخ مدیر 1400/12/20

جواب: چنانچه سوزش دارید توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژی شوید تا احتمال وجود عفونت برررسی شود .

سوال 1400/12/02

سوال: سلام من ۲۵ سالمه سکس زیاد داشتم چند وار سکس داشتم تو یه شب دفعه آخر وقتی ارضا میشدم حساس سوزش کردم و کاندومو نگاه کردم یکمی خون دیدم لطفا کمکم کنید بگید چیکار کنم

پاسخ مدیر 1400/12/02

جواب: خونریزی دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد . در سنین پایین خیلی نگران کننده نیست ولی چنانچه تکرار شد بهتر است توسط متخصص اورولوژی ویزیت شوید تا امکان عفونت و یا مسائل دیگر مورد بررسی قرار بگیرد .

سوال 1400/11/16

سوال: سلام تروخدا جواب بدید من نزدیک سه ماه هر دفعه که خودارضایی میکنم لخته های خونی یا منی خونی میبینم علتش چیه

پاسخ مدیر 1400/11/16

جود خون در مایع منی اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا مایع منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، و بصورت طولانی مثبت باقی می ماند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . وجود خون در مایع منی می تواند کم اهمیت باشد ولی در مواردی بسیار حائز اهمیت خطرناک است . و یکی از دلایل آن هم می تواند استمنا باشد ولی توجه داشته باشید که سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عوامل وجود خون در مایع منی می‌باشد. توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژی شوید .

سوال 1400/11/15

سوال: سلام دکتر من ۲۰ سالمه من به طور اتفاقییکبار در مایع منی خود خون مشاهده کردمیکی و دوبار انزال داشتم قبلش بعد دیکه خودبه خودمبتلا شدم و یک لخته خون کوچک در مایع خود مشاهده کردمالبته فقط یکباراونم به طور اتفاقی و ایا خوب شدنی هست و دلیلش چی بوده

پاسخ مدیر 1400/11/15

جواب: وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1400/10/11

سوال: سلام من متاهلم و عفونت ادرار دارم رابطه جنسی کردم منی رو ریختم بیرون ایا واسه خانوم ضرر داره

پاسخ مدیر 1400/10/11

جواب: به هر حال در حین رابطه جنسی انتقال عفونت صورت می گیرد، ولی باز هم بستگی به نوع عفونت دارد، مثلاً اگر HPV باشد بدون خروج منی هم انتقال صورت می گیرد.

سوال 1400/09/27

سوال: سلام خور ارضایی کردم و کمی خون دیدم خیلی کم اشکال دارد ؟

پاسخ مدیر 1400/09/27

جواب: وجود خون در مایع منی می تواند کم اهمیت باشد ولی در مواردی بسیار حائز اهمیت خطرناک است . و یکی از دلایل آن هم می تواند استمنا باشد ولی توجه داشته باشید که سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عوامل وجود خون در مایع منی می‌باشد.

سوال 1400/09/20

سوال: سلام آقا. دکتر من 34ساله. هستم ومتاهل الان. دوبار. هست ک. تو فاصله. دو روز. نزدیکی. داشتم و هر دوبار. اسپرم. من کاملا به رنگ قهوه ای. بوده تو ادرار. هیچ مشکلی ندارم نه تو دفع. و نه تو رنگ ميشه راهنمایی. کنید ممنون. میشم

پاسخ مدیر 1400/09/20

جواب: باید ویزیت متخصص اورولوژی شوید .

سوال 1400/09/19

با سلام چند روزی هست ک سر آلتم از داخل کمی سوزش داشت بیشتر در مواقعی بود ک چک میکردمو فشار میدادمش امروز توی مایع منی ی تیکه لخته شده از خود منی دیدم و رنگ منی گلبهی بود نا گفته نماند ک چند روزی هست بیضه ی چپم درد خفیفی داره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1400/09/19

جواب: دلایل زیادی برای سوزش آلت تناسلی پس از نزدیکی وجود دارد که شامل حرکات جنسی خاص، عفونت ها و مشکلات زمینه ای می باشد.سوزش آلت تناسلی پس از رابطه جنسی یا نزدیکی همیشه نگران کننده نیست، اما، اگر علائم غیر طبیعی دیگری را تجربه کردید، ممکن است نیاز به ملاقات با پزشک باشد. با وجودی که سوزش خفیف را می توان در خانه درمان کرد، عفونت ها و دیگر مشکلات زمینه ای نیاز به مراقبت پزشکی دارند.

سوال 1400/09/15

سوال: سلام هنگام سکس دهانی متوجه خون در حین انزال شدم ولی متاسفانه نیمی از مایع را خورده بودم..آیا برای من مشکلی پیش میاد؟

پاسخ مدیر 1400/09/15

جواب: باید بدانید که در صورت عدم استفاده از وسایل محافظتی برای رابطه‌ی جنسی دهانی، خطر انتقال اچ‌آی‌وی افزایش می‌یابد: در صورتی که شخص انجام دهنده‌ی این عمل دارای بریدگی یا زخم در دهان خود باشد. در صورتی که انزال در دهان انجام شود. در صورتی که فرد دریافت کننده‌ی رابطه‌ی جنسی دهانی به بیماری‌های مقاربتی (STD) دیگری مبتلا باشد. باید بررسی های دقیق تر صورت بگیرد .

سوال 1400/08/15

سوال: سلام اقای دکتر من ۱۷ سالمه و رابطه داشته ام و هنگامی که خواب بودم و صبح که بیدار شدم چند لکه انگاری عفونت دیدم روی شورتم و بعد از چند مدتت کم شدش و بد از یه رابطه که خون در منی خودم دیدم دلیل این چیست

پاسخ مدیر 1400/08/15

جواب: احتمال عفونت وجود دارد ولی به طور کل وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری گاهی خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1400/07/26

سوال: سلام،33 سالم هست، سنگ کلیه داشتم به علت درد رفتم دکتر سونو گرفتم گفتند کوچیکه نیاز به درمان خاصی نداره و با مایعات دفع میشود بعداز 6 ماه ابتدا در ادرار و بعد چند روز در انزال لخته های خون مشاهده کردم به طوری که چند دفعست تکرار میشه،سپاسگذارم علت را به من بگوئید.

پاسخ مدیر 1400/07/26

جواب: وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1400/06/26

سوال: سلام من جوانی ۲۳سال هستم خودتو ناحیه تناسلی نه در هنگام ادار خونی ندارم درد هم ندارم بیضه ها همه ورم ندارن دردهم ندارم نرمال نرمالم فقط سه هفته پیش تو مایع منی رگ هایی خونی دیدم این هفتم همین تور دردی هم نداشتم مشکل چی میتونه باشه ممنون میشم

پاسخ مدیر 1400/06/26

جواب: در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است.علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد: عفونت سیستم دستگاه ادراری سنگ های کلیه، مثانه، حالب بیماری ژنتیکی کیستیک کلیه سرطان کلیه، سرطان پروستات و مثانه بزرگی خوش خیم پروستات بخصوص در مردان بالای 50 سال وجود سوند در مجرا فعالیت های بسیار شدید مثل مسابقات دو میدانی 100 متر بدون علت

سوال 1400/01/27

سوال: سلام ....من ۱ماهی میشه که در مایع منی من خون وجود دارد.۳۵سال هم سن دارم.توروخدا بگین چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1400/01/27

جواب: وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید

سوال 1399/12/02

سوال: سلام به خاطر اینکه خود ارضای میکنم چند ماه پیش رد مایع منی به رنگ قهوه ای بود که بده از چند روز بهتر شد ولی الان دوبار خون در مایع منی دیدم ۳۹ سالم است لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/12/02

جواب: استمناء (خود ارضائی) از جمله دلایل وجود خون در مایع منی می باشد. اگر ادامه دار بود توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژیست شوید و طبق صلاحدید ایشان آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت استفاده می‌شوند. اگرچه عفونت بیمار تایید هم نشود بهتر است یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نظیر گروه سفالوسپورین ها و یا پنی سیلین ها در صورت صلاحدید پزشک تجویز شود.

سوال 1399/11/01

سوال: سلام من 13 سالمه یک بار خون در منی من بود حودود4 ماه آیا به پزشک مراجعه کنم یا نه. با تشکر؟

پاسخ مدیر 1399/11/01

جواب: چنانچه یک بار بوده است مشکلی ندارد ولی در صورت تکرار ویزیت متخصص اورولوژی شوید.

سوال 1399/10/30

سوال: سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه خودارضایی میکردم یک دفعه که این کارروکردم به اندازه یک نقطه خون درمنی من بود یعنی چه لطفا پاسخ دهید

پاسخ مدیر 1399/10/30

جواب: استمناء (خود ارضائی) از جمله دلایل وجود خون در مایع منی می باشد. اگر ادامه دار بود توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژیست شوید و طبق صلاحدید ایشان آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت استفاده می‌شوند. اگرچه عفونت بیمار تایید هم نشود بهتر است یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نظیر گروه سفالوسپورین ها و یا پنی سیلین ها تجویز شود.

سوال 1399/10/19

سوال: سلام 5ساله پیش در منی خون دیدم چند بار. یکبار هم در ادرار. دوباره الان خون دیدم ولی زیادتر ولخته راهنمايي بفرمایید 37 ساله و متأهل

پاسخ مدیر 1399/10/19

جواب: وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید.

سوال 1399/10/06

سوال: ترو خدا جواب بدین من 14 سالمه و خون در منی من هست اگه میشه راه های در مان رو بگید تورو خدا جواب این سوال من رو بدین

پاسخ مدیر 1399/10/06

جواب: وجود خون در مایع منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. توصیه می شود اگر ادامه دار شد ویزیت متخصص اورورلوژی شوید. و همچنین در سایت نیلو مقاله ای تحت عنوان"وجود خون در مایع منی (semen) و یا هماتواسپرمیا (همواسپرمیا)" بارگذاری شده که توصیه می شود مطالعه کنید.

سوال 1399/10/06

سوال: مرد۴۲ساله نزدیک به ۳ماه است نزدیکی با همسر نداشتم به علت سفر خودارضایی میکنم از ۱/۵پیش در منی خون دیدم که میزانش کم و زیاد میشود یعنی دو،سه بار اصلا خون نداره ولی یه دفه همراه با خونه چه اقدامی انجام بدم؟ نه درد نه سوزش و هیچ مشکل ظاهری هم ندارم چون خارج از کشور هستم خیلی خوب و راحت دسترسی به پزشک ندارم لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ مدیر 1399/10/06

جواب: از جمله عمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی و .... می باشد که باعث دیدن خون در مایع منی می‌شود. اگر ادامه درا بود توصیه می شود ویزیت متخصص اورولوژیست شوید و طبق صلاحدید ایشان آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت استفاده می‌شوند. اگرچه عفونت بیمار تایید هم نشود بهتر است یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک های وسیع الطیف نظیر گروه سفالوسپورین ها و یا پنی سیلین ها تجویز شود.

سوال 1399/10/06

سوال: سلام اول از منی همراه با خون شفاف بود بعد چند دوره کدر تر و همانند لخته شد از ادرارمم خون بصورت لخته دونه های قرمز اومد

پاسخ مدیر 1399/10/06

جواب: ویزیت متخصص اورولوژی شوید.

سوال 1399/09/25

سوال: من ۱۴سالمه و خون در منی من هست درمان داره؟

پاسخ مدیر 1399/09/25

جواب: بله درمان می شود. جواب: وجود خون در مایع منی اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا مایع منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، و بصورت طولانی مثبت باقی می ماند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت می تواند به دلایل مختلفی از جمله عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها ، سرطان و التهاب و.... باشد. همچنین خون در منی می‌تواند ناشی از عفونت‌های منتقله جنسی یا STI مانند سوزاک و یا کلامیدیا و یا ناشی از سایر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی باشد.ولی به طور کل توصیه می شود نزذ پزشک مورد بررسی قرار بگیرد علت خون مشخص شود و و اگر به وجود عفونت شک برده شود، بهتر است آزمایش آنالیز اسپرم به همراه کشت از مایع منی و ترشحات مجرا و بر مبنای نتیجه کشت و جواب آنتی بیوگرام درمان آنتی بیوتیکی اختصاصی آن انجام شود

سوال 1399/06/14

سوال : سلام . اگه منی خونی وارد بدن زن بشه مشکلی برای اون بوجود میاد یا نه ؟؟ ممنون میشم اگه پاسخ سوالمو بدین

پاسخ مدیر 1399/06/14

جواب: وجود خون در مایع منی اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا مایع منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، و بصورت طولانی مثبت باقی می ماند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت می تواند به دلایل مختلفی از جمله عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها ، سرطان و التهاب و.... باشد. همچنین خون در منی می‌تواند ناشی از عفونت‌های منتقله جنسی یا STI مانند سوزاک و یا کلامیدیا و یا ناشی از سایر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی باشد لذا از این بابت باید همسرتان مورد بررسی قرار بگیرد چرا که عفونت می تواند به همسرتان منتقل شود ولی به طور کل توصیه می شود اول خودتان مورد بررسی قرار بگیرد علت خون مشخص شود و و اگر به وجود عفونت شک برده شود، بهتر است آزمایش آنالیز اسپرم به همراه کشت از مایع منی و ترشحات مجرا و بر مبنای نتیجه کشت و جواب آنتی بیوگرام درمان آنتی بیوتیکی اختصاصی آن انجام شود بعد از آن راجب همسرتان تصمیم گیری شود.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf