وجود خون در مدفوع نوزاد

وجود خون در مدفوع نوزاد


بدون شک، همه‌ی پدر و مادرانی که در مدفوع نوزاد خود خون مشاهده کرده‌اند در ابتدا وحشت‌زده شده‌اند. دلایل این مشکل از مسائل ساده تا حاد را در بر می‌گیرد؛ پاسخ آلرژیک و عفونت و گاهی حتی شیر مادر می‌توانند از دلایل ظهور خون در مدفوع باشند.


دلایل وجود خون در مدفوع

 

1. مصرف بیش از اندازه شیر مادر: شیر مادر بیش از حد می‌تواند دستگاه گوارش نوزاد را ملتهب کند و خون‌ریزی ایجاد کند. عدم تحمل لاکتوز عامل اصلی بروز این مشکل در نوزاد است.

 

2. عفونت: عفونت‌های مختلفی می‌توانند باعث بروز خون در مدفوع نوزاد شوند. بچه‌ها مستعد ابتلا به عفونت‌های مختلف هستند. برخی از باکتری‌ها خون در مدفوع ایجاد می‌کنند. اسهال خونی همیشه باعث نگرانی‌های زیادی می‌شود و نیاز است که پزشک، نوع عفونت را تشخیص دهد. در صورت وجود اسهال خونی یا احتمال وجود عفونت در بدن نوزاد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

3. پاسخ آلرژیک: شیر و شیر خشک، هر دو حاوی پروتئین‌های مختلف و موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در دستگاه گوارش نوزاد شود. التهاب ناشی از مصرف این مواد ممکن است باعث ظهور خون در مدفوع شود. ماده‌ی مخاطی نیز می‌تواند به‌همراه مدفوع از بدن دفع شود.

 

4. زخم در سینه‌ی مادر: تغذیه از شیر مادر معمولا باعث التهاب نوک سینه‌ی مادر می‌شود و خراش و خون‌ریزی ایجاد می‌کند. نوزاد در چنین شرایطی، ناخواسته این خون را می‌بلعد و در روند گوارشی، این خون به مدفوع می‌رسد. پزشک می‌تواند آزمایش ساده‌ای انجام دهد تا تعیین کند که خون دفع شده برای مادر است یا برای نوزاد!

 

5. یبوست: چند بار در روز اجابت مزاج داشته باشند یا چندین روز هیچ اجابت مزاجی نداشته باشند. یبوست باعث سفت شدن مدفوع می‌شود و عبور آن در روده را سخت می‌کند. سپس، مدفوع در انتهای روده‌ی بزرگ کشیده می‌شود و خراش یا پارگی در سطح روده ایجاد می‌کند و به‌همین سبب در مدفوع خون روشنی دیده می‌شود.

 

6. خراش مقعدی: مدفوع خشک یا قرار دادن نامناسب تب‌سنج رکتومی در مقعد می‌تواند باعث ایجاد خراش در مقعد شود. خون ناشی از این موضوع، کم و قرمز روشن است. این خون به‌همراه مدفوع دفع می‌شود یا به تنهایی در پوشک نوزاد دیده می‌شود. انقباض در باسن معمولا ممکن است خراش کوچکی در سطح پوستی مقعد ایجاد کند. اصطلاح پزشکی این مشکل، فیشر نام دارد که معمولا طی یک یا دو روز بهبود می‌یابد.

 

7. دلایل دیگر: بیماری کولیت، نام تخصصی التهاب روده‌ی بزرگ است. این مشکل می‌تواند به‌دلیل عفونت (ویروسی یا باکتریایی)، اختلالات مادرزادی متابولیسم و گوارش و کم‌آبی جدن بدن بروز کند و به ظهور خون در مدفوع منجر شود.

 

در هم رفتگی روده نیز یکی از دلایل جدی مشکل خون در مدفوع است که طی آن یک قسمت از روده در بخش دیگری از آن می‌پیچد. سپس، روده ملتهب می‌شود و خون از دست می‌دهد. این مسئله، یک مورد اورژانسی است. مدفوع تیره یا ژله‌ای به همراه گریه‌های شدید نوزاد معمولا در چنین شرایطی دیده می‌شود. گاهی، خون موجود در پوشک نوزاد از ادرار او است. یک آزمایش ساده‌ی پزشکی به‌راحتی می‌تواند منشأ این خون را مشخص کند.

 

تشخیص آزمایشگاهی

درخواست آزمون آلرژی کنید اگر مشکوک به آلرژی هستید، برای تعیین آنتی ژن اختصاصی IgE پروتئین شیرگاو، آزمایش درخواست کنید، اما به خاطر داشته باشید چون هیچ آزمون تشخیصی اختصاصی برای آلرژی غذایی غیروابسته به IgE وجود ندارد برای بررسی درستی این تشخیص باید به طور آزمایشی ۶ ۲ هفته از مصرف شیر گاو و محصولاتی که حاوی شیر است، خودداری شود.

 

 

درمان خون در مدفوع نوزاد

نوع درمان کاملا به‌علت ایجاد مشکل بستگی دارد.

یبوست را می‌توان با افزودن شربت کارو به شیشه‌ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد و یا داروهای نرم کننده مدفوع مثل لاکتولوز به‌ منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود. همینطور می توانید یک ژل بی حس کننده برای درمان یبوست یا شقاق استفاده کنید.

 

استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک‌های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله‌ای مانند به ارزیابی پزشک و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده را به‌حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ را به‌همراه خواهد داشت

 

 

هشدار

مدفوع روان ژله‌ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه‌ای از درهم رفتگی روده به شمار می‌رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان‌دهنده‌ی عفونت جدی است. اگر نوزاد بی‌توجه و بی‌حال شده است یا به‌نظر می‌آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه‌ی این نشانه‌ها می‌توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

 

اگر نوزاد خوشحال است، به‌خوبی غذا می‌خورد، تب ندارد و به‌نظر نمی‌آید که درد خاصی داشته باشد، مشکل او خوش‌خیم و محدود است. تب، درد شکمی، پریشانی و اسهال خونی نیازمند مراجعه به پزشک یا اورژانس است.

 

توجه

توجه شود که باید تشخیص دهید که آیا لکه واقعا خون هست یا خیر. وجود کریستال های اورات در مجاری ادراری می تواند سبب لکه های قرمز روی پوشک شود، اما از نظر بالینی مهم نیست. داروهایی نظیر ریفامپین که در ادرار ترشح می شود، می تواند سبب قرمز رنگ شدن ظاهر مدفوع شود.

 

وجود خون قرمز روشن، هنگام خشک کردن یا روی پوشک (بدون این که با مدفوع مخلوط شده باشد) بیانگر خونریزی از ناحیه مقعد است. اگرچه یبوست و شقاق مقعد معمولا همراه وجود خون در پوشک وجود دارد، یبوست شایع ترین دلیل خونریزی رکتال پس از دوران نوزادی است، صرف نظر از این که آیا شقاق مقعد قابل رویت است یا خیر. شقاق همراه با یبوست معمولا به دلیل زور زدن کودک یا گریه همراه با درد هنگام دفع مدفوع است؛ در مقابل، پولیپ های رکتال با خونریزی های مکرر بدون درد خواهد بود.

 

با وجود خون مخلوط شده به مدفوع باید به درهم فرورفتگی روده ها مظنون شد. موکوس های خونی رنگی که دفع می شوند اصطلاحا به نام ژله توت فرنگی توصیف می شوند؛ ممکن است سابقه کولیک شدید حمله ای و رنگ پریدگی دوره ای وجود داشته باشد. اگر مدفوع خونی تیره تر از طبیعی یا حتی سیاه رنگ (با فرض این که به کودک مکمل آهن داده نشده باشد) وجود داشته باشد، احتمال این که خون از قسمت های بالاتر دستگاه گوارش باشد، بیشتر است. مثلا این خونریزی ممکن است به دلیل ازوفاژیت ثانویه به ریفلاکس، گاستروانتریت شدید، دیورتیکولیت مکل یا یک کیست دوپلیکاسیون باشد. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، شقاق نوک سینه می تواند منجر به خون تیره در مدفوع نوزاد شود.

 

در مورد قوام، تکرر و رنگ مدفوع سوال کنید. اگر مدفوع زیاد و نرم تر از معمول بود، ممکن است به دلیل کامپیلوباکتر یا عفونت شیگلا یا سایر عفونت های باکتریایی مثل کلستریدیوم دیفیسیل باشد. آخرین موردی که باید به آن شک کرد استفاده از آنتی بیوتیک ها است. در مواجهه با گاستروانتریت ویروسی، خونریزی بسیار نادر است. همچنین باید در مورد این که آیا سایر اعضای خانواده با این مشکل درگیر شده اند و مسافرت های اخیر نیز سوال کنید.

 

معاینه عمومی انجام دهید به دنبال علایمی چون کبودی باشید. کبودی ممکن است نشان دهنده اختلال خونریزی دهنده عمومی باشد. همچنین کودک را از نظر کم خونی به دنبال از دست دادن طولانی مدت خون یا از نظر کم آبی به دلیل استفراغ و اسهال بررسی کنید.

 

شکم را معاینه کنید توجه کنید که آیا مدفوع قابل لمس یا نفخ وجود دارد یا خیر؛ و در آخر، بسته به وضعیت بالینی کودک و وجود استفراغ (اغلب آلوده به صفرا) این مشکل ممکن است به دنبال چرخش نابجا و پیچش روده باشد. در این صورت در لمس یک توده سوسیسی شکل در قسمت راست بالایی شکم لمس می کنید که نشان دهنده درهم رفتگی روده ها است.

 
سایر مقالات

مقالات مرتبط با وجود خون در مدفوع نوزاد

پرسش و پاسخ

سوال 1403/04/18

سلام پسر من خیلی گریه میکنه و به حالت غش میره احساسم بر اینه از دل درد هست تازه یکماهه شده از دیروز دل درد شدید شروع شده و کرید میکچر هم دکتر داده البته هم شیر مادر میخوره هم شیر خشک نان ۱ میخورد و بعد هر بار شیر خوردن موقع اروغ جیغ میزد و امروز دکتر گفت که شیر ش عوض بشه حساسیت به شیر گاوی داشته و سرش هم بشدت خشکی زده و پوست میده لطفا راهنمایی کنید تجربه شما چی هستش با سپاس فراوان

پاسخ مدیر 1403/04/18

تشخیص دکتر درست بوده احتملا شیر خشکش با بدنش سازگار نیست .

سوال 1402/10/17

سلام پسرم ۲ سالشه و دیگه هم شیر نمیخوره روز اول تب کرد بعد تهوع و استفراغ بعد حالت اسهال الان چند روزه تو مدفوعش خونه هربارم مدفوع میکنه این اتفاق براش میفته دکتر فوق تخصص گوارش رفتیم گفت آلرژی داره شایدم ممکنه برا عفونت باشه دارو داد و گفت چیز خاصی نیست حالا میخواستم ببینم چی کار کنم بعد از این همه رفتن دکتر و آزمایش

پاسخ مدیر 1402/10/17

اگر با دارو مشکل حل شد که هیچ ولی اگر این شرایط همچنان ادامه دار بو حتما مجددا ویزیت متخصص اطفال شوید

سوال 1402/10/12

سلام پسرم ۴ ماه و ۲ روزشه . امروز تو مدفوعش رگه های خون بوده خیلی نگرانم میشه لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1402/10/12

اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1402/10/04

سلام دختر بچه ام یازده ماهشه چند روز هست اسهال خونی شده حالش خوبه شیرخشک هم میخوره ولی بهانه میگیره گاه وقتی چه باید بکنیم

پاسخ مدیر 1402/10/04

اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1402/09/06

سلام پسرم ۶ماه و ۱۰ روز هست،یک هفته هست که سرما خورده ولی از دیروز حالش خیلی بهتر بود نه تب،نه استفراغ از دیروز نداشت اشتهاش هم خوب شده،شکمش هم روزی سه بار کار میکرد فقط کمی گرفتگی بینی و سرفه داشت اما امروز داخل مدفوعش رگهای خونی دیدم چیکار باید کنم؟دارو هم پلارژین،آزیترومایسین ۲۰۰ و ors مصرف کرده غذا هم از ۵ماهگی میخوره و مشکلی نداره ،شیرخشک ببلاک ۲ استفاده میکنه

پاسخ مدیر 1402/09/06

اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1402/04/03

پسرم ۲سال و ۴ماه سن داره چند روز پیش مقداری گیلاس رو با هسته خورد البته چند باری این کار تکرار شده مدتی هم هست که موقع دفع زور میزد ومدفوعش تیکه تیکه و مثل سنگ ریزه بود تا حالا ۲بار بعداز اینکه دفع انجام داده بعداز مدفوعش فقط قسمت مقعدش خون قرمز روشن دیدم آیا ممکنه به خاطر هسته گیلاس باشه یا به خاطر یبوست خوب غذا میخوره وبازی میکنه اصلا دل‌درد تب هم نداشته

پاسخ مدیر 1402/04/03

تمام مواردی که گفتید امکانش هست در صورت ادامه دار شدن این مورد خونریزی توصیه می شود ویزیت متخصص اطفال یا گوارش شوید

سوال 1402/01/06

سلام وقتتون بخیرپسر ۷ماهم سه روز تب ۳۷-۳۸درجه داشت که با قطره و شیاف کنترل کردم بعد از سه روز مدفوع با لکه های خون دارهمدفوعش روانتر از همیشه اس ،حال عمومیش خوبه تب نداره اما اشتها هم نداره علت چیه

پاسخ مدیر 1402/01/06

اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی فرزند شما اشتها مناسبی ندارد لذا بهتر است به پزشک اطفال ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1401/03/28

سلام پسر خواهرم در مدفوعش خون تیره مشاهده شد دکتر گفت آلرژی داره و شیر مخصوص میخوره اما هنوز بعد چند روز از مصرف خون های تیره کوچک دیده میشه

پاسخ مدیر 1401/03/28

اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفال مجدد ارجاع داده شود

سوال 1400/11/01

سوال: سلام نوزاد ما 2 ماهه هست و چند روزی هست خون روشن در مدفوع مشاهده شده و پزشک تشخیص آلرژی به پروتين گاوی داده و شیر خشک رو عوض کردیم و شیر خشک حاوی HA میدیم اما بعد از 6 روز همچنان خون مشاهده میشود نوزاد سرحال هست و تب ندارد و شیر خوب میخوره

پاسخ مدیر 1400/11/01

جواب: جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش مجددا ارجاع داده شود

سوال 1400/10/12

سوال: باسلام پسر من ۱سال و ۱۰ ماهشه ۳روزه اسهال لزج شده ودوروزه کمی خون داخل مدفوعش هست گاهی بهتر سفت میشه و دوباره همونجوریمیشه حالش خوبه ومشکلی نداره ولی هیچ وقت اسهال نبود اینجوری شده

پاسخ مدیر 1400/10/12

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1400/10/11

سوال: من دختر۱۲ ماهه دارم تب داره اسهال همراه با کمی رگه های خونی ودو بارهم استفراغ کرده

پاسخ مدیر 1400/10/11

جواب: جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی بهتر است به پزشک اطفال ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1400/09/13

سوال: مدفوع اندازه یه نقطه رنگ قرمزی اومد و هی گریه میکنه و اسهال هم داره زور میده چیکار باید کنیم

پاسخ مدیر 1400/09/13

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفال مجدد ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1400/03/15

سول: سلام نوزاد من ۱۸ روزه هست وقتی قطره آد بهش میدم مدفوعش خون هم میاد وقتی قطره نمیدم همه چیز نرماله

پاسخ مدیر 1400/03/15

جواب: حتماً با متخصص اطفالش چک کنید این مسئله

سوال 1399/11/29

سوال: سلام پسرم ۴ سالشه سه روزه ۲ درجه تب داشت روز ۴ رم تبشه خیلی پایین اومد ولی چون اسهال بود پودر او اس ار دادم الان دو سری داخل مدفع شل و ژله ای داره یک مقدار رگه های خونی خیلی کم داره به نظر خطر ناکه حال عمومیش هم خوبه

پاسخ مدیر 1399/11/29

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی بهتر است به پزشک اطفال ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/11/13

سوال: سلام دخترم ۴۸روز ای دارم که دهن اش آف زد به گفته پزشک من نیستات شروع کردم از وقتی شروع کردم درمدفوعش رگه های خون دیدم روزانه ۱بار الان سه روز میتونه از عوارض دارو باشه .یاباید بررسی شه

پاسخ مدیر 1399/11/13

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی بهتر است به پزشک اطفال ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/10/11

سوال: سلام وقت بخیر پسرم ۷ ماهشه،آلرژی داره ولی الان پوستش گل گل قرمز زده و شبها با گریه شدید از خواب میپره،تا صبح چندین بار این کاررو میکنه پیش همه دکترا بردمش ،به نظرتون چی میتونه باشه

پاسخ مدیر 1399/10/11

جواب: اگر تغییری در رژیم غذایی اش از ابتدای ماه ششم ایجاد شده ، دقت کنید که اخیراً چه ماده غذایی به رژیم غذایی اش اضافه شده ، سه روز همان را قطع کنید و اثرش را ببینید و اگر چندین ماده باشد ، باید یکی یکی قطع شده و امتحان کنید کدومش مشکل دارد.

سوال 1399/10/05

سوال: سلام دختر خواهر من یک سال و پنج ماهه است امروز صبح موقع عوض کردن پوشکش مادرش دیده 2 لکه آبکی خون هست. بامدفوع همراه نبوده. آیا مشکلی هست

پاسخ مدیر 1399/10/05

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفال مجدد ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/09/02

سوال: با سلام کودک ۵ماهه عمرا مدفوع ابکی و ژله ای همرا با رگه خونی بعد هفته ای یک بار میشه بعد بعد دوهفته تکرار میشع

پاسخ مدیر 1399/09/02

جواب: چون تکرار می شود توصیه می شود به پزشک اطفال حتما ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/09/02

سوال: سلام خسته نباشید پسر پنج ماهه امروز چند باری خون به صورت لزج و جدا از مدفوع داشت بدون هیچ علامتی. خوب شیر میخوره گاهی زیادم میخوره تب هم نداره ولی مدفوع شل سبز رنگ داره

پاسخ مدیر 1399/09/02

جوابک اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفال مجدد ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/08/19

سوال: با سلام پسری 7 ماهه دارم که الان دو روزه تب بالای 38 درجه داره که قطره استامینوفن بهش میدم و در دو روز گذشته بالغ بر 12 بار مدفوع داشته که زیاد شل و ابکی نیست، اما امشب توی پوشکش رگه خون خیلی کم دیدیم ،پیش متخصص هم بردیم گفت چیزی نیست ، پودر محلول داده اما از نظر شیر خوردن پسرم مشکلی نداره ولی یه مقدار بی حاله و مثل همیشه سرحال و شاداب نیست ، میشه راهنماییم کنید ، ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/08/19

جواب: دستورات پزشک را به طور کامل انجام دهید. اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفال مجدد ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود .

سوال 1399/08/13

سوال: با سلام. دخترم 80 روزشه و از 5 روز پیش دچار تب و اسهال شده و یک بار هم رگه های خون داخل مدفوعش بود بردیم پیش متخصص اطفال گفت که روده هاش عفونت کرده شربت کوتریموکسازول و هیدروکسیزین و دیسیکلومین داد دو روزه داریم بهش میدیم تبش بهتر شده شیر هم خوب میخوره ولی اسهالش هنوز شل و بریده بریده است و امروز برای بار دوم رگه های خون داخل مدفوعش بود. به نظرتون چیکار کنیم؟ فعلا داروهاشو ادامه بدیم؟

پاسخ مدیر 1399/08/13

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد به درمان ادامه دهید و ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا در جریان وضعیت نوزاد باشد .

سوال 1399/08/10

سوال: با سلام پسر من ۴ سالشه و دفع مدفوع با زور داشت و مدفوعش سفت بود و مدفوعش از و دو طرفش دو باریکه خون داشت دل درد نداره چکار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/08/10

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/07/24

سوال: با سلام نوزاد ۵۰ روزه دارم برای اولین بار در مدفوع او خون قرمز روشن دیده شد علت چیست؟ نوزاد از لحاظ تب و خوراک هیچ مشکلی ندارد حتی شیر خشک هم در کنار شیر مادرش میخورد... و سوال بعد اینکه درصد شیر خشک با آب چقدر باید باشه؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/07/24

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/07/07

سوال: سلام پسرم چهارماهشه داخل مدفوعش رگه های خونی رنگی دیدم و مدفوعشم سبزه و ژله ماننده تب داره و بیحاله و شیدگر هم نمیخوره مشکل چیست میتوانید راهنماییم کنید ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/07/07

جواب: به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/07/04

سوال: با عرض سلام و احترام دخترم ٦ ماهشه و ١٠ روزه روزانه ٥ يا ٦ بار دفع مدفوع داره اوايل آبكي و سبزرنگ بود ولي الان كمي سفت تر و قهوه اي شده، بعد از گذشت ٣ روز برديم پيش متخصص اطفال گفتن اشكال نداره ولي اگر تا ٤ روزه ديگه خوب نشد آزمايش مدفوع بديد كه من بعد از گذشت ٤ روز ديدم خوب نشد رفتيم و داديم و تو جواب آزمايش همگي نات سين هست ولي عدد wbc شده ٦-٨ و rbc هم شده ١-٢، به نظرتون نگران كننده است اين نتيجه؟ يك دنيا سپاس از زحمات شما

پاسخ مدیر 1399/07/04

جواب: وجود لکوسیت در مدفوع می تواند نشان از وجود یک عفونت و یا التهاب در دستگاه گوارش باشد، سریع جواب را به پزشکتان نشان دهید.

سوال 1399/06/21

سوال: سلام و وقت بخیر نوزاد۲۶روزه دارم ک دوروزه توی مدفوعش خون خیلی کمی میبینم رگه های خون درحدسرسوزن،اما ن تب داره و ن بیحاله،خوب هم شیرمیخوره،ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/06/21

جواب: . اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/06/11

سوال: سلام ، نوزاد ۴ ماهه ای دارم ، امشب رگه های خیلی کم خون در مدفوع اش دیدم، به علت تصادف و ضربه ای که مغزش خورده بود در ۴۵ روزگی، حدو یک ماه نیمه شربت پیراستام مصرف میکنه و پنج روز اخیر شربت نوتروپیل رو جایگزین اش کردیم. خون مدفوعش میتونه از دارو باشه یا خیر ؟ درمانش چیه؟

پاسخ مدیر 1399/06/11

جواب: بله می تواند از دارو هم باشد. اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/02/19

سئوال: سلام دختر ۳۵ روزه من در مدفوع مقدار کوچک خون دیده میشه آزمایش مدفوع انجام دادم خیلی کم عفونت داره حال عمومی او خوبه به نظر شما چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/02/19

جواب: اگر عفونت بطور کامل درمان شود (درمان آنتی بیوتیکی تحت نظر متخصص اطفالش) خونریزی هم برطرف میشود.

سوال 1399/02/18

سئوال: باسلام دختر11ماهه ام دوباردرمدفوعش خون خیلی ریزدیدم ودچاراسهال تب واسهالم شده ایرانیا به مراجعه ب پزشک دارد؟

پاسخ مدیر 1399/02/18

جواب: سریع با پزشک اطفالش تماس بگیرید و توی این مدت شیرش را تا حد ممکن بیشتر کنید.

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام من نوزاد 70روزه ام دچار اسهال خوني شد برديم متخصص كودكان و بستري كه با داروي مترونيدازول و مايعات(سرم تجويزي) خون برطرف شده اما همچنان تب ميكنه و بي حال است. همچنين پزشك متخصص اصرار دارد مترونيدازول تجويز كند اما پزشك اصليش كه فوق تخصص نوزادان هست ميگه سفيكسيم بدهيم.( فقط پزشك اصليش دور هست و الان امكان ترخيص از بيمارستان نيس تا پيش پزشك اصلي ببريم) به حرف كي گوش بديم؟ ممنونم راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: باید به یکی از پزشکان اعتماد کنید و درمان را بر مبنای توصیه همان پزشک ادامه دهید.

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام پسر من ٨ماهشه چند روزه اسهال شده و دو روزه اسهال با لكه هاي خون شده تب نداره و سرحال است فقط يكم اشتهاش كم شده دكتر بردمش و گفتند بايد بيمارستان بستري بشه لطفا راهنمايي كنيد چيكار بايد بكنم

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: یا یک متخصص اطفال دیگر هم خیلی سریع مشورت کنید.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام خسته نباشید پسرمن 12ماه شه دوبار درمدوفع اسهال با رگ خون دیده میشه علتش چیه ممنون از راهنمایتون

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام نوزاد سه ماهه دارم موقع دستشویی خیلی زور میزنه و تکون میخوره ولی دوبار تا الان به فاصله دو روز رگه های خیلی کم تو مدفوعش دیدم...بار اول که دیدم تمام پروتئین گاوی رو حذف کردم ولی باز دوباره امشب دیدم چیکار کنم؟؟حالش خوبه نه تب داره نه مشکلی...تا چند بار عادیه؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام پسر 12ماهم دیشب طالبی دادم بهش و امروز مدفوعش ژله ی سفید رنگ و رگ های خونی داره میتونه مشکل داشته باشه یا آلژی داره به طالبی؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: بله امکانش هست.

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام کودک ۷ماهونیم اشکال شده لکه خون دیده شده باید چکار کنیم

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: اگر اوضاع عمومی بچه خوب باشد و سرحال بوده و خوب هم شیر می خورد نگرانی ندارد ولی در صورت ادامه یافتن بهتر است به پزشک اطفالش ارجاع داده شود تا احتمال عفونت ، آلرژی و غیره بررسی شود.

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام پسر من 10 ماهش یه شب وروز تب داشت وبعد اسهال شد وبازور امروز اسهال خونی دارد علت چیست می‌توان بخاطر دندونش باشه

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: ربطی به دندانش ندارد سریع با متخصص اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/29

سئوال: سلام خسته نباشید پسر 11 ماهه دارم که گاهی در ابتدای مدفوع دفع ماده لزج سیاه دارد می خواستم علتش رو بدونم؟

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: اگر خوب شیر می خورد و مشکلی ندارد جای نگرانی نیست ولی اگر تکرار می شود و حال عمومی بچه خوب نیست باید پزشک اطفالش ببیندش.

سوال 1399/01/29

سئوال: سلام دخترم دوروزه اسهال داره میخواستم بدونم تا کی این اسهال ادامه داره

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: بستگی به عامل بیماری دارد. اگر بی حال شده و یا خوب شیر نمی خورد با پزشک اطفالش مشورت کنید.

سوال 1399/01/29

سئوال: دخترم 6ماه 25 روزه تب واسهال داره تو اسهالش خون دیدم دیروز صبح بردم دکتر ولی هنوزم خوب نشوده تورا خدا یه راه حل به من بگید که چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: نگران نباشید ، فقط مواظب مایعات و شیرش باشید تا به حد کافی به اش مایعات برسد. لطف کنید به اورژانس یک بیمارستانی که پزشک اطفال دارد ببرید.

سوال 1399/01/28

سئوال: سلام دخترم هشت ماونیمشه درمدفوعش مویرگ های کم رنگ خونی دیده میشه ومدفوعش ژله ای هستش ایانیازازش ازامایش مدفوع بگیرم

پاسخ مدیر 1399/01/28

جواب: اگر خوب شیر می خورد و حال عمومی اش هم خوب است جای نگرانی نیست ولی اگر ادامه یافت حتماً با پزشک اطفالش مشورت کنید.

سوال 1399/01/20

سئوال: سلام کودکومن شش ماه و دو هفتس دوروز پیش تب همراه اسهال داشت ولی امروز تبش قطع شده ولی مدفوعش خیلی اسهالی ویک بار هم همراه خون بوده

پاسخ مدیر 1399/01/20

جواب: سریعاً با متخصص اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/18

سئوال: باسلام نوزاددوماهه ونیم که اسهال آبکی وهمراه با رگه هایی ازخون مشاهده میشود خطردارد؟

پاسخ مدیر 1399/01/18

جواب: اگر بچه سرحال است و خوب شیر می خورد جای نگرانی نیست ولی اگر ادامه پیدا کرد و یا بی حال شد بهتر است که با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام نوزاد من سه ماهش درمدفوعش لکه های خونی و خلطی شکل هست میشود راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی ندارد ولی بهتر است با متخصص اطفالش صحبت کنید و در صورت لزوم از نظر آلرژی و یا آلودگی احتمالی بررسی اش کنید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام نوزاد ۲ ماهه و نیمه دارم که در مدفوعش کمی خون دیدم و مدفوعش غلیظ تر از همیشه هم بود ایا مشکلی داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی نیست ولی درصورت ادامه یافتن با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام سال نو مبارک من دخترم 4ماهشه الان 2بار داخل مدفوعش یه رگهای خونی دیدم ولی حالت ژله ای بوده مشکلی نداره؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی نیست ولی درصورت ادامه یافتن با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/14

سئوال: باسلام من بچه ام 6ماهش تموم شدلکه های خیلی کوچیک خون درمدفوعش ک ژله ای دیده شدآیاخطرناکه؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است جای نگرانی ندارد ولی در صورت تکرار بهتر است با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام خسته نباشید دخترم شش ماهشه تبش بالا میره مدام سرش حبسه که بیشتر بخاطر دندون درآوردنشه ولی چندشبه همش اسهال خونیه وابکی

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: اگر خوب شیر می خورد و بی قراری ندارد خیلی جای نگرانی ندارد در غیر اینصورت و مشاهده بی حالی سریع با پزشکش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/09

سئوال: با سلام و خسته نباشید،بچه من دو ماهشه از دیروز اسهال با لکه های خونی داشته،دو روز پیش یبوست داشته ک مادرم دمنوش گل محمدی بهش داد،و تبدیل ب اسهال شد،دیشبم بهش ی گیاه ب اسم گل برنجاس دادن که بعد اون خون توش دیدم،ممکنه آلرژی باشه؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: امکانش هست ولی سریع با متخصص اطفالش تماس بگیرید، تا زمانیکه بچه سرحال است و خوب شیر می خورد خون در مدفوع خیلی اهمیت ندارد ولی اگر بی حال باشد و یا همراه با تب باشد باید سریع یک متخصص اطفال ببیندش.

سوال 1399/01/09

سئوال: سلام نوزاد ۵۰روزه ام تیکه تیکه مدفوع میکنه و مدفوعش آبکی شده خیلی هم بالا میاره میتونه دلیلش انگل باشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: بعید است ولی اگر بی حال شده و یا همراه با تب است سریعتر با پزشک اطفالش صحبت کنید.

سوال 1399/01/08

سئوال: سلام نوزاد چهارماه دارم که قطره مولتی ویتامین خارجی بهش دادم قطره میم که داخل مدفوش رگهای خونی پیدا شده چه کار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/08

جواب: آیا علایم بالینی خاصی نظیر گریه زیاد، تب ، آبکی شدن مدفوع و غیره هم دارد یا خیر. من بندرت حالت آلرژی نسبت به مولتی ویتامین را شنیده ام ولی باز هم اگر علایم دیگری به غیر از لکه های خون در مدفوع می بینید با متخصص اطفالش مشاوره کنید.

سوال 1399/01/07

سئوال: سلام شیرخواره پنج ماهه دارم بعضی وقت ها در مدفوع لکه خیلی کوچیک خون دیده میشود دلیلش چیه؟

پاسخ مدیر 1399/01/07

جواب: اگر حال عممومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد خیلی جای نگرانی ندارد، ولی اگر علائمی دارد بهتر است با متخصص اطفالش صحبت کنید.

سوال 1399/01/06

سئوال: سلام نوزاد من یکماه است بعضی اوقات در مدفوع لکه خیلی کوچک خون است لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/06

جواب: بهتر است یک آزمایش مدفوع از نظر انگل و بررسی خون مخفی در مدفوع انجام دهید ، اگر مثبت بود باید با متخصص اطفالش مشورت کنید.

سوال 1399/01/06

سئوال: سلام پسر من ۹ماه شه اسهال شده اول تب داشت اما شدیدنبودفعلا تب نداره اما در ۲۴ ساعت بالا ۱۲ بار مدفون سبز رنگ کرده درمانگاه بوردم گفت قابل نگرانی نمی باشد دوتا پودر معلول خوراکی داد اما پسر نمیخوره آخرین بار مدفون کرد خونی بود باید چیکار کنم پسر خوب بشه لطفا کمکم بکو ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/06

جواب: باید حتماً داروی تجویز شده را دریافت کند و در صورت لزوم سریع یک تست مدفوع هم بدهید. اگر تا فردا بعد از دریافت دارویش بهتر نشد با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

سوال 1399/01/03

سئوال: با سلام و تبریک سال نو. پسری دارم 2 سال و نیمه مدفوعش همیشه سفته و چندین بار هم تو مدفوعش خون دیده شده علت چیست لطفا راهنمایی و مشاوره دهید چیکار باید بکنیم

پاسخ مدیر 1399/01/03

جواب: اول چیزی که به ذهن آدم می رسد این است که میزان مایعات دریافتی اش کم است. مدتی مایعات بیشتری بنوشد و اگر مشکل برطرف نشد با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

سوال 1398/12/16

سئوال: چرا کودک دو ماهه من در مدفوع لکه های خونی روشن دارد‌؟

پاسخ مدیر 1398/12/16

جواب: اگر خوب شیر می خورد و حال عمومی اش خوب است جای نگرانی ندارد ولی بهتر است با پزشک اطفالش مشورت کنید تا در صورت لزوم از نظر آلرژی مورد بررسی قرار گیرد.

سوال 1398/12/13

سئوال: چرادختر‌۸ماه‌من‌درمدفوع‌خون‌دارد‌ایابستگی‌به‌غذای‌که‌میخوریم‌به‌دهنش‌زدیم‌دارد‌؟

پاسخ مدیر 1398/12/13

جواب: علل مختلفی از عفونت گرفته تا حساسیت ، بنابراین توصیه می کنم حتماً با متخصص اطفالش مشورت کنید.

6LdfT2UfAAAAAAxZguzC6elM2sHztpu8uBz5oaJf