زردی نوزادان

آیا باید از ابتلای نوزادم به زردی نگران باشم ؟

بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم در چند روز اول زندگی در پوست صورت خود ته رنگ زرد پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد باید آنرا به پزشک خود نشان دهید.

اگر کودک شما به وقت طبیعی متولد شده است در هفته اول احتمالاً نظیر یک فرشته لپ صورتی به نظر می آید. ولی اگر زودتر از موقع به دنیا آمده باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا پوستش صورتی رنگ بشود.

 
چه چیزی باعث آن می شود ؟

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود. نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از نرمال می رود، زردی از سر به پائین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمی شود. علت زردی در بسیاری از اوقات دقیقاً مشخص نیست و علل مشخص شده زردی، نیز بسیار متفاوت هستند که شامل ناسازگاری خون و Rh مادر با نوزاد، کم کاری تیروئید نوزاد، کمبودهای آنزیمی گلبول های قرمز مثل بیماری فاوویسم، زردی ناشی از کمبود دریافت شیر مادر، زردی ناشی از شیر مادر و علل بسیاری دیگر ...

 

شیوع زردی در نوزادان چقدر است ؟

60 درصد نوزادان رسیده، روز دوم یا روز سوم پس از تولد دچار زردی می شوند که پس از یک هفته زردی آنها ناپدید می شود. در 80 درصد نوزادان نارس نیز که دچار زردی شده اند پس از تولد علائم از بین می روند.

 

چگونه می توان زردی را درمان کرد؟

اگر کودک شما مبتلا به زردی به نظر می رسد ممکن است پزشک انجام آزمایشاتی را برای اندازه گیری سطح بیلی روبین در خون و تشخیص ضرورت درمان پیشنهاد نماید. اگر کودک، رسیده متولد شده و از سایر جهات سالم است، اکثر پزشکان درمان را شروع نمی کنند مگر اینکه سطح بیلی روبین بالاتر از 15 میلی گرم در دسی لیتر خون برسد، از اوایل دهه 1970 زردی بوسیله فتوتراپی درمان می شده است. میزان خطرناک زردی، به وزن نوزاد و سن نوزاد بستگی دارد مثلاً میزان بیلی روبین 13 میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد 2 کیلوگرمی و 2 روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد 3 کیلوگرمی، ده روزه، خطرناک نیست.

در نوزاد رسیده بالاتر از سه روز، میزان بیلی روبین بیشتر از 16 میلی گرم در دسی لیتر، نیاز به بستری در بیمارستان دارد. این نقطه خطر در روزهای دوم و سوم پایین تر است لذا تفسیر میزان زردی بعهده پزشک متخصص کودکان است.
اگر در نوزاد رسیده، میزان بیلی روبین به عدد 25 نزدیک شود و یا از آن بیشتر شود، بیمار اغلب در معرض تعویض خون قرار دارد. عدم بستری و درمان نوزاد در این موارد بسیار خطرناک است. اگر میزان بیلی روبین بالاتر از 25 میلی گرم در دسی لیتر باشد و درمان نشود، منجر به ایجاد بیماری مهلک و خطرناکی بنام ایکتروس (رسوب بیلی روبین در مغز) می شود. این بیماری با مرگ و میر بسیار بالایی همراه است و شیرخوارانی که جان سالم برد می برند دچار اختلالات شنوائی و بیماری حرکتی در اندام ها می شود که باعث ناتوانی جدی در زندگی آینده فرد می شود.

 

معمولاً کودک برای یک یا دو روز برهنه و در حالیکه چشمهایش با یک پوشش محافظ پوشانده شده است زیر نور فلورسنت قرار می گیرد. نور فلورسنت باعث تخریب بیلی روبین اضافی خون می شود. بیلی روبین های تخریب شده از طریق کبد دفع می شود.

اگر سطح بیلی روبین کودک شما آنقدر بالا نیست که نیازی به فتوتراپی داشته باشد می توانید با قرار دادن وی در معرض نور خورشید در صبح زود و یا عصر دیروقت به پائین آوردن آن کمک کنید. اگر کودک شما دچار نوع نادر زردی ناشی از ناسازگاری خونی باشد و بیلی روبین تا سطح خطرناک بالا رود ممکن است نیاز به تعویض خون داشته باشد. ولی خیالتان راحت باشد که آزمایش خونی RH که در زمان بارداری برای آزمایش ناسازگاری Rhesus انجام داده اید شما را از احتمال وقوع ناسازگاری با نوزادتان آگاه می سازد، آنگاه به منظور پیشگیری از این مشکل آمپول آنتی روگام دریافت خواهید نمود.

 

 

چگونه می توانم بفهمم که کودک من دچار زردی است؟

متخصصین انجام این آزمایش سریع را در منزل برای امتحان زردی توصیه می کنند:

در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی بماند با پزشک خود مشورت نمائید. (این روش برای بچه های با پوست روشن بهتر عمل می کند، برای بچه های دیگر، زردی سفیدی چشم یا لثه را چک کنید.)

بخاطر داشته باشید زردی وضعیتی موقتی است که معمولاً بدون هیچ مداخله ای به سرعت از بین رفته و اثرات دراز مدت ندارد. (مگر در موارد شدید)

اگر هر گونه تردیدی دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن باشید که برای برگرداندن رنگ صورتی کودکتان درست عمل می کنید.

 

آیا تغذیه مادر بر روی زردی موثر است؟

به نظر نمی رسد که نوع تغذیه مادر، بر میزان زردی نوزاد تاثیری چشمگیری داشته باشد. لذا توصیه به خوردن غذاهای گرمی یا سردی، اغلب بیفایده است. بهترین راه پیشگیری از زردی نوزادی، توصیه به شیردهی مکرر با شیر مادر است. شیردهی مداوم، سبب افزاش دفع مدفوع و نیز افزایش دفع زردی می شود. البته در مطالعه خانم دکتر فاطمه قطبی و همکاران در سال 1385 مشخص شد که مصرف 30 میلی لیتر از محلول حاوی 5 گرم شیر خشت (استخراج شده از گیاهان جنس cotoneaster) به صورت روزانه در سه نوبت می تواند به صورت قابل توجهی باعث کاهش زردی نوزاد و نیز کم شدن طول مدت بستری شدن نوزاد در بیمارستان می شود.

 

کدام نوزادان در معرض خطر بالاتری برای زردی قرار دارند؟
الف- اگر مادر گروه خون O داشته باشد ولی نوزاد گروه خون A یا B داشته باشد.
ب- اگر مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد. بخصوص اگر مادر آمپول درگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و به ویژه در زایمان های دوم به بعد.
ج- سابقه زردی در فرزندان قبلی
د- عدم دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی
ه- نوزادان نارس (سن حاملگی کمتر از 37 هفته)
و- نوزادان با وزن تولد کمتر از 2500 گرم
ز- نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت
ح- نوزاد مبتلا به فاوویسم
سایر مقالات

پرسش و پاسخ

سوال

مهنا

پنجشنبه 26 آبان 1390 - 22:41

 

سوال:

بچه 36 روزه ای که زردی به شماره 5 داره ره باید چه کار کرد

جواب:

اگر زردی در نوزادانی که رسیده هستند سیر طبیعی خود را طی کند در روز پنجم یا ششم ناراحتی برطرف می‌شود. منتها در نوزادانی که نارس هستند این زردی ممکن است دیرتر ظاهر شده و بهبود دیرتر حاصل شود. به عبارت دیگر زردی ممکن است در کودکان نارس به جای 5 روز از 10 روز تا 2 هفته طول بکشد تا برطرف شود. در نوزادان رسیده ممکن است عدد زردی به 12 برسد و باز هم موردی طبیعی باشد اما در کودکان نارس اگر این عدد به 14 برسد طبیعی خوانده می‌شود. چه در نوزادان نارس چه رسیده اگر زردی خیلی زود ظاهر شود یعنی به جای روز اول و دوم از همان ساعات نخستین بعد از تولد خود را نشان دهد یا دیر از بین برود یا اعداد بالا برود مدت آن طولانی شود، فیزیولوژیک یا طبیعی خوانده نمی‌شود. بنابراین چه در نوزاد نارس و چه در نوزاد رسیده حداکثر تا 2 هفته باید بیلی روبین نرمال شود و به کمتر از 1.2 میلی گرم /دسی لیتر برسد. بالا بودن بعد از دو هفتگی احتمال بررسی بیشتر برای اختلالات کبدی و خونی را مطرح می کند.

 

مهنا

دوشنبه 30 آبان 1390 - 23:04

 

سوال:

دادن شیر خشک برای کودک 40 روزه با زردی 5 برای از بین رفتن زردی تاثیری دارد یا خیر

کودک من در 36 هفته کامل به دنیا امد

3شب در بیمارستان بستری شد و با بیلی روبین 13 مرخص شد 10 روزه بود لطفا مرا راهنمایی و بهترین راه حل را بگویید ممنون

جواب:

با یک متخصص اطفال مشاوره کنید. باید اختلالات دیگری که باعث بالا ماندن بیلی روبین شده است چک شود

 

Javad

چهارشنبه 16 فروردین 1391 - 16:58

 

سوال:

با سلام و خسته نباشد بچه ی من سر وقت دنیا آمد بعد 2 روز زرد شد وقتی آزمایش ازش گرفتن بیلی روبین 14 داشت 3 روز در بیمارستان بستری شد و با بیلی روبین 10.3 مرخص شد اما متاسفانه بعد 2 روز دوباره زرد شد دکترش آزمایش نوشت که مشخص شد بیلی روبین توتال 16.3 و بیلی روبی دایرکتر 0.6 الان دوباره بستری شده تورو خدا بهم بگید چطور میشه منتظر جواب هستم . ممنون

جواب:

نگران نباشید چون بیلی روبین دایرکت افزایش نیافته است بنابراین مشکل کبدی که منجر به افزایش بیلی روبین نشده است و فقط یک ناسازگاری خونی است. از طرفی هم چون بیلی روبین بالای 20 نشده است جای نگرانی نیست.

 

Javad

پنجشنبه 17 فروردین 1391 - 16:19

 

سوال:

سلام خیلی ممنون از اینکه مارو از نگرانی در آوردین فقط میخواستم بدونم اینکه میگید ناسازگاری خونیه این مشکل چطور یا چه مدت طول میکشه تا به حالت عادی برگرده . خیلی ممنون میشم اگه بازم راهنمایی کنید .

جواب:

بستگی به میزان شیر خوردن و افزایش وزن بچه دارد ، هر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد.

 

فاطمه

پنجشنبه 11 خرداد 1391 - 08:47

 

سوال:

من بچه ام در 37 هفته کامل از طریق سزارین بدنیا اومد ولی بعد از چند روز زردی رو مشاهده کردیم یک هفته بعد بردیم دکتر وبیلی روبین خونش 20.3 بود که سه روز در بیمارستان بستری شد که به 8 رسید ولی بعد یه هفته بازم زردی اومد که اینبار 15.3 بود سه روز در بیمارستان بستری شد وبه 8 رسید که دکتر قطره شیر خشک بهش داد امابازم سه بعدعلائم زردی رو مشاهده کردیم وبردیم آزمایش که اینبار 12.8 بود ودکتر از خونش آزمایش تیروئید گرفت وهنوز نتیجه اش رو نگرفته ام خیلی دلم شور میزنه نمیدونم چیکار کنم به خدا دارم از شدت نگرانی منفجر میشم تو رو خدا کمکم کنید 18 روزه که دخترم به دنیا اومده...

جواب:

نگران نباشید اگر مشکل تیروئید نداشته باشد باید از نظر کبد هم چک شود.

 

hosein61t

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 13:27

 

سوال:

نوزاد ما روز 6 تولد آزمایش زردی گرفتیم ، که ظاهراً عدد 10.5 بود

نوزاد هفته 37 (کامل) و به روش سزارین متولد شده.

یمقدار زردی توی صورت و به خصوص چشماش دیده میشه!!!!!!!!

به همین خاطر توی 28 روزه ، آزمایش جدید گرفتیم که نتیجه اش ، این عدد هارو نشون میده

total bilirubin : 9.50 mg/dl

direct bilirubin : H 0.36 mg/dl

indirect bilirubin :H 9.14 mg//dl

یه مقداری نگران شدیم

راهنمایی کنید لطفاً

جواب:

سریعأ توسط یک متخصص اطفال باید نوزادتان از نظر اختلالات کبدی؛ تیروئید و ... مورد بررسی قرار گیرد.

 

امیرعلیسه

 شنبه 21 شهریور 1391 - 08:58

 

سوال:

نوزادپسر12روزه ای دارم که ازروز 3روزه دچارزردی شده است وزردی آن9درصدبوده والان زردی آن به حداقل رسیده ودور چشم هاوبینی اوزردی دارد در منزل چه کارهایی برای بهبودی اوکنم؟

جواب:

باید طوری شیر بخورد که بین 6-4 بار مدفوع کند.