نکاتی در ارتباط با توکسوپلاسموز

توکسوپلاسموز  (Toxoplasmosis) عبارت است از یک عفونت انگلی ناشی از انگل توکسوپلاسما گوندی که در انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های پستانداران و پرندگان ایجاد می‌شود. توکسوپلاسما گوندی یک انگل تک یاخته داخل سلولی اجباری می باشد که باعث عفونت های شدید در انسان و حیوانات اهلی می شود.

در طول چند هفته اول پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، عفونت به طور معمول باعث ایجاد یک بیماری خفیف مانند آنفلوآنزا می‌شود. انگل به ندرت باعث هر گونه نشانه در افراد بزرگسال و سالم می‌شود در افرادی که سیستم ایمنی آنها طبیعی است، عفونت حاد ممکن است بدون علامت بوده و یا باعث لنفادنوپاتی شده و در مواردی نیز ممکن است با آسیب قابل توجه به ارگا ن ها همر اه باشد.
با این حال افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، مانند بیماران مبتلا به ایدز و یا زنان باردار، ممکن است به طور جدی بیمار شوند و گاهی اوقات حتی می‌تواند کشنده باشد

این انگل می‌تواند باعث آنسفالیت (التهاب مغز) و بیماری‌های عصبی شود و می‌تواند قلب، کبد، گوش داخلی و چشم را تحت تأثیر قرار دهد.


تحقیقات اخیر توکسوپلاسموز را با خودکشی، اختلال نقص توجه بیش فعالی، اختلال وسواسی جبری، و اسکیزوفرنی مرتبط دانسته است.

بروز بیماری

بیماری به چند شکل در انسان بروز می‌کند: ۱. توکسوپلاسموز مادرزادی (از مادر دچار عفونت به جنین منتقل می‌گردد).

۲. توکسوپلاسموز چشمی (رتینوکوروئیدیت نیز خوانده می‌شود که معمولاً حاصل توکسوپلاسموز مادرزادی است ولی علایم ممکن است در جوانی ایجاد شوند).

۳. توکسوپلاسموز حاد در فرد سالم.

۴. توکسوپلاسموز حاد در فرد دچار نقص ایمنی (افراد مبتلا به ایدز یا سرطان یا افرادی که داروهای سرکوبگر ایمنی مصرف می‌کنند).

۵. توکسوپلاسموز نهفته (بخصوص در افراد دچار ضعف ایمنی) بیماری بدون اینکه علامت واضحی داشته باشد پیشرفت می‌کند. برادی زوئیتها وجود دارند. کیست در مغز یا عضلات تشکیل می‌شود.


انتقال بیماری

توکسوپلاسما گوندی معمولاً به یکی از روش‌های زیر منتقل می‌گردد:


۱. خوردن گوشت‌های خوب پخته نشده حیوانات بیمار

۲. گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.

۳. انتقال خون از بیمار به فرد سالم

۴. زن بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین منتقل کند (غالباً با گرفتاری شدید جنین). اگر مادری‌ در هنگام بارداری‌ برای ‌اولین‌ بار مبتلا به‌ توکسوپلاسموز شود احتمال‌ دارد‌ جنین‌ نیز مبتلا شود.


- اگر در سه‌ ماهه‌ اول‌ بارداری‌‌ مادر مبتلا شود با عبور انگل‌ ازجفت‌ و رسیدن‌ به‌ جنین‌ در اغلب ‌موارد عوارض‌ وخیم‌ یا سقط جنین‌ بروز خواهد کرد.

- در صورت انتقال انگل در سه ماهه دوم با علائم چشمی مثل جدا شدن پرده شبکیه (retinochoroiditis)، میکروسفالی و عقب‌ ماندگی‌ ذهنی‌ مشاهده می شود.

- انتقال آن در سه ماهه سوم سبب لنفادنوپاتی، هپاتواسپلنومگالی، هپاتومگالی، اختلالات چشمی (استرابیسم یا لوچی) و ضایعات کلیسیفیه در مغز از علایم‌ مهم‌ توکسوپلاسموز‌ مادرزادی در سه ماهه سوم محسوب‌ می‌شوند.


5. در افراد با ایمنی تضعیف شده بیماری خطرناکتر است.علایم شایع
معمولاً ۹۰٪-۸۰٪ افراد آلوده بدون علامت هستند، در افراد بیمار تب، تورم غدد لنفاوی، خستگی، درد عضلانی، گلودرد، رتینیت (التهاب شبکیه)، بثورات جلدی (گاهی) داریم.

تشخیص شامل شرح حال طبی، معاینه فیزیکی و بررسی‌های آزمایشگاهی خون برای تشخیص عفونت است.

در خون معمولاً سطح آنتی بادی علیه توکسوپلاسما  (آنتی بادی از کلاس IgM و IgG) اندازه‌گیری می‌شود.
تشخیص

آزمایش‌هاى سرولوژى در تشخیص توکسوپلاسموز عملى و متداول هستند، ولى این روش‌ها اطلاعات غیرمستقیم بدست مى‌دهند که باید به‌دقت تفسیر شوند. چون پادتن توکسوپلاسما در خون بسیارى از جمعیت‌هاى انسانى وجود دارد، یک آزمایش سرولوژى مثبت به‌ تنهائى نشان‌دهنده عفونت موجود نیست، بلکه آلودگى‌هاى مربوط به گذشته را نیز نشان مى‌دهد.
به این جهت وجود پادتن توکسوپلاسما در خون نمى‌تواند دلیل وجود بیمارى توکسوپلاسموز باشد. از طرف دیگر، بالابودن میزان عیار پادتن توکسوپلاسما در خون اگرچه راهنماى مناسبى براى ارزیابى‌هاى تشخیص است، ولى جهت اثبات بیمارى حاد توکسوپلاسموز کافى نیست. اگر یک آزمایش سرولوژى معتبر دوباره در فاصلهٔ چند روز روى نمونه‌هاى سرم خون یک بیمار بعمل آید و درنوبت دوم میزان عیار پادتن به‌مقدار قابل توجهى بالا رفته باشد، عفونت حاد توکسوپلاسموز را مشخص مى‌نماید، ولى عیارهاى ثابت و پائین‌رونده عفونت‌هاى گذشته را نشان مى‌دهند.


در نوزادان درصورت شك بالینی به توكسوپلاسموز، ابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد و سپس اقدامات درمانی را جهت وی آغاز نمود. تشخیص بیماری توكسپلاسموز در نوزاد با بررسی IgM اختصاصی توكسوپلاسموز می باشد. چرا كه IgG از جفت عبور می كند و درصورت ابتلا قبلی مادر، در نوزاد نیز مثبت می شود. حساسیت تستIgM، 80 % است ولی از لحاظ اختصاصی بودن مطمئن است.

در دوران جنینی زمان ابتلاء جنین به توکسوپلاسما اهمیت زیادی دارد چرا که ابتلاء جنین در سه ماهه اول ممكن است نوزاد را به علائم میكروسفالی یا هیدرو سفالی دچار كند اما ابتلاء جنین در سه ماهه سوم بارداری بیشتر با اختلالات چشمی و كوریورتینیت (Chorioretinitis) همراه است.
نکات:

 - تست Anti Toxoplasma Ab (IgM) یک هفته پس از ورود انگل افزایش می یابد و ظرف 3-2 ماه به حداکثر می رسد و سپس در مدت یک سال به سطحی غیر قابل سنجش (Undetectable) می رسد.

- تست Anti Toxoplasma Ab (IgG) دو هفته پس از تلقیح انگل شروع به افزایش نموده، در طی 3-2 ماه به اوج می رسد و سپس در طی 6 ماه تا سطح پایینی کاهش می یابد، اما ثابت باقی می ماند.

-  تیتر پایین IgG بطور ویژه نشانه عفونت گذشته و وجود ایمنی در برابر انتقال عفونت حاد به جنین است. تیتر بالا یا افزایش تیتر IgG یا IgM نشانه عفونت حاد در بزرگسالان یا نوزادان است.

- افزایش چهار برابری تیتر IgG توأم با افزایش فزاینده IgM نشاندهنده عفونت توکسوپلاسموز فعال یا حاد می باشد. اما تیتر پایین قابل ملاحظه IgG نشانه آلودگی به انگل در گذشته است.

 تیتر غیر فزاینده بالای  IgG احتمالاً  نشانه عفونت حاد در طی 12- 3 ماه قبل از آزمایش می باشد.
توضیحات:

در صورت منفی بودن تیتر آنتی بادی در طول 5 ماه اول بارداری می بایست آزمایش تکرار گردد.
آزمایش توکسوپلاسموز به روش IFA باعث افتراق توکسوپلاسموز از عفونتهای مونونوکلئوز عفونی می گردد. در حالیکه در سایر روش ها می تواند تداخل ایجاد کند.
در تفسیر نتایج آزمایشات ایمونولوژی تاریخچه عفونت قبلی می بایست مد نظر قرار گیرد.
اگر IgM منفی باشد ولی تیتر IgG بالا باشد فرد ایمن می باشد.
اگر IgM و IgG هر دو بالا باشد در ابتدا عفونت می باشد. در توکسوپلاسموز حاد تیتر IgM به طور فزاینده افزایش می یابد. تیتر IgM همچنین گاهی اوقات تا یکسال پس از عفونت ممکن است بالا بماند.
هر تیتری IgM که در روش IFA در نوزادان تازه متولد شده بدست می آید، با ارزش است. اندازه گیری آنتی بادی IgM اختصاصی برای تشخیص زودهنگام عفونت حاد ضروری می باشد.
تیتر آنتی بادی IgG مثبت ضعیف تا متوسط (1:16 - 1:256) احتمالاً دلالت بر عفونت فرد در گذشته به انگل می باشد و تیتر خیلی بالا (1:1024<) نشاندهنده عفونت فعال توکسوپلاسموز می باشد.
از تست های دیگر سرولوژیک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تست Toxo Avidity IgG: یكی از ابزارهای الایزای اویدیتی كشف مراحل حاد یا مزمن بیماری های عفونی مانند توكسوپلاسما گوندی است.

بعضی مواقع به دلایل مختلف ارزیابی صرفا IgM برای مراحل حاد توكسوپلاسما گوندی مفید نیست كه از آن جمله می توان به پاسخ های طولانی مدت IgM،  تاخیر در تولید این آنتی بادی و یا پاسخ های غیر اختصاصی پلی كلونال IgM (Polyclonal) بر علیه فاكتورهای گوناگون نام برد.

در سال های اخیر كشف روش الایزای اویدیتی در بررسی عفونت های اخیر با انگل توكسوپلاسما گوندی راهكاری مناسب برای این

موضوع است كه فقط به ارزیابی آنتی بادی از كلاس IgG می پردازد.

در اوایل عفونت مقدار میل ترکیبی آنتی بادی در اتصال به آنتی ژن در حالت کم (Low Avidity) قرار دارد و با ادامه عفونت تمایل آنتی بادی مذكور برای اتصال به آنتی ژن انگل توكسوپلاسما گوندی افزایش می یابد و در حالت ((High Avidity قرار می گیرد كه نشانه عفونت طولانی مدت می باشد.

بنابراین اگر میل ترکیبی آنتی بادی در منطقه Low Avidity قرار گیرد نشانه عفونت اخیر در فرد و انجام آمنیوسنتز و انجام Toxoplasmosis PCR در مایع آمنیون پیشنهاد می شود.

یافته های سونوگرافیک در توکسوپلاسموز مادرزادی

-  شایعترین یافته Cerebral ventricular dilation (hydrocephaly) می باشد، که دو طرفه و کاملاً متقارن (bilateral and symmetrical) می باشد. در واقع یک سری ضایعات نکروتیک در مجرای Sylvius دیده می شود.

-   ونتریکولومگالی همراه با چندین نودول هایپراکوژن (Ventriculomegaly associated with multiple echo-dense nodules)

-  افزایش دانسیته داخل مغز و کبد،

-  افزایش ضخامت و دانسیته جفت،

-  ندرتأ افزایش مایع پلور و پریکارد و آسیت.

درمان

معمولاً برای فرد سالم، غیرباردار و بدون علامت درمان لازم نیست. برای کودک زیر ۵ سال داروهایی تجویز می‌گردد تا از عوارض چشمی پیشگیری شود. در زنان باردار بیماری به جهت احتمال درگیری جنین بسیار حائز اهمیت است. در بیمار دچار نقص ایمنی، درمان با دارو صورت می‌گیرد.

 نوزادان دچار عفونت با دارو درمان می‌شوند (چه با علامت چه بدون علامت زیرا میکروب‌ها می‌توانند پس از تولد تکثیر یابند). در ضمن در بعضی موارد که این بیماری از خود عوارض چشمی نشان داده باشد اگر کامل درمان نشود ممکن است بعد از گذشت ۵ تا ۱۰ سال دوباره عود کند و نیاز به درمان مجدد داشته باشد.

پیریمتامین (داراپریم) و سولفادیازین هردو بر انگل موثرند لذا ترکیب این دو، درمان انتخابی است که به مدت ۴–۳ هفته و همراه  با اسید فولیک برای کاهش عوارض جانبی پیریمتامین (بعنوان آنتاگونیست اسید فولیک) غالباً تجویز می‌شوند.

گاه بجای این داروها کلیندامایسین یا مینوسیکلین مصرف می‌شود. کورتیکواستروئیدها، در صورت لزوم، برای کاهش التهاب می شود.

آلودگی جنین به توکسوپلاسموز در غیاب علائم مورفولوژیک، هم با درمان آنتی بیوتیکی درمان می شود و با استفاده از یافته های سونوگرافیک پیش آگهی بیمار چک می شود. هرچند بعضی از ضایعات مغزی ممکن است باقی بماند و بهتر است در صورت اثبات انتقال عفونت در سه ماهه اول، ختم حاملگی داده شود.
در اروپا داروی انتخابی Spiramycin می باشد هرچند هنوز به تائید FDA نرسیده است. هرچند از ترکیب پیریمتامین و سولفادیازین هم می توان در خانم بارداری که جنین مبتلا به توکسوپلاسموز استفاده نمود به شرط آنکه جنین بالای 16 هفته باشد، با در نظر گرفتن اثرات جانبی شدیدی که هم روی مادر و هم روی جنین می گذارد.

پیشگیری‌ و کنترل‌

1- حتی الامکان گوشت‌ کبابی‌ و نیم‌ پز احشایی‌ پرندگان‌ مصرف نشود و غذاها وگوشت‌ در درجه‌ حرارت‌ 60 درجه‌ به طورکامل پخته شود.

2-  گوشت‌ را باید در سرمای ‌18- درجه‌ سانتی‌ گراد به‌مدت‌ 10 روز فریز یا منجمد کرد.

3-  از بین بردن مدفوع‌ ‌گربه‌ها و بچه‌ گربه‌ها به طور روزانه قبل‌ از آنکه‌ اووسیست‌ها یا تخم های انگل موجود در آن‌ آلوده‌کننده‌ شوند. مدفوع‌ این‌ حیوانات‌ را با‌ هدایت‌کردن به‌ طرف‌ فاضلاب‌ ، سوزاند و یا دفن عمیق می توان از بین برد.

4-  زنان‌ باردار باید از تماس‌ با گربه‌هایی‌ که‌ ممکن است ناقل بیماری باشند اجتناب کنند; بهتر است این زنان‌ باردار ازکارهای‌ باغبانی‌ اجتناب کنند و یا هنگام کار دستکش بپوشند و بعد از انجام‌ کار به درستی دست های خود را شستشو دهند.

5-  پس‌ از تماس‌ دستها باگوشت‌ خام‌ و یا باغبانی‌ در محل‌ هایی‌که‌ ممکن است آب‌ آن‌ محل‌ آلوده‌ به‌ مدفوع‌ گربه‌ها باشد شستشوی‌ دستها الزامی می باشد.

6-  غذاها را باید از دسترس‌حیوانات‌ مخصوصا گربه دور نگهداشت‌.

7-  پس از کارکردن‌ در مزرعه‌ و باغ حتما باید دستها را با آب صابون به خوبی شست‌.

8-  سبزیها و میوه‌ها باید به طور کامل شستشو و ضد عفونی شوند.

9-  از تماس‌ با خون‌ و وسایل‌ پزشکی‌ آلوده‌ به‌ خون باید خودداری کرد‌.

10- خون‌های‌ اهدایی‌ را حتما باید از نظر آلودگی‌ به‌ توکسوپلاسموز آزمایش کرد.

عوارض احتمالی اختلالات روانی

مطالعات نشان می‌دهد انگل توکسوپلاسموز ممکن است بر رفتار تأثیر گذارد و ممکن است در حال حاضر به عنوان یک عامل مؤثر در اختلالات مختلف روانی مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی باشد. در مطالعات علمی، سطح پادتن تی-گوندی در افراد مبتلا به بروز-اول اسکیزوفرنی، به میزان قابل توجهی بالاتر از افراد سالم یافت شد.

بیشتر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، به گزارش سابقه بالینی توکسوپلاسموز در جمعیت عمومی این بیماری هستند.

تحقیق اخیر در دانشگاه لیدز نشان داده است که انگل آنزیمی با فعالیت هیدروکسیلاز تیروزین و فنیل آلانین هیدروکسیلاز تولید می‌کند. این آنزیم ممکن است منجر به تغییرات رفتاری در بیماران مبتلا به توکسوپلاسموز شود. این اتفاق با تغییر تولید دوپامین، انتقال دهنده عصبی درگیر در خلق و خوی، معاشرت، توجه، انگیزه و الگوهای خواب مشاهده می‌شود.

در مطالعه سرولوژیکی بزرگی در ایالات متحده شواهدی وجود دارد که آلودگی به توکسوپلاسما در زیر مجموعه‌ای از افراد جوان مبتلا به اختلال دو قطبی نوع اول رشد داشته که با علائم شیدایی و افسردگی بالا همراه بوده است.پرسش و پاسخ

سوال 1398/07/28

سئوال: سلام خوبید ؟ IgG=14.8 و IgM=0.16 و غده لنفاوی پشت گوشم متورم شده میشه راهنماییم کنید؟

پاسخ مدیر 1398/07/28

جواب: با این نتیجه این تورم ارتباطی با توکسوپلاسموز ندارد.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام چقدر زمان لازمه كه ورم غده لنفاوي زير گردن كه عامل توكسو هست از بين بره ؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: اگر منظورتان ورم غدد لنفاوی گردن ناشی از توکسوپلاسموز بین 6 تا 12 ماه.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام ببخشید نمیدونم این رو هم باید اینجا بنویسم یا ن ولی آزمایش rubella با متد الیزا، gشده 138.3 و m شده 0.3 . چون نمی دونستم مرتبط هستن یا ن نوشتم. بازم ممنون

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: بر علیه سرخجه مصونیت دارید.

سوال 1398/07/24

سئوال: سلام. من 36 سال سن دارم. یک گربه دارم تو خونه ک قبلن بیرون می رفت و الان 5 ماهه عقیم کردم. چچه در گذشته و چه حالا خیلی پیش میاد ک زخمی کنه من رو با چنگ هاش. ازمایش قبل از بارداری انجام دادم.igg و igm با متد ifa هر دو به ترتیب 0.00 و 0.07 شد. میشه لطفن راهنمایی م کنید. البته مسئولیت تعویض خاک گربه با من نیست. ممنون

پاسخ مدیر 1398/07/24

جواب: به هر حال آزمایش شما نشان می دهد که گربه شما آلوده به این انگل نیست.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام من در گذشته دچار بیماری توکسوپلاسموز شدم.۲-۳سال از بیماریم میگذره.نمیدونم هنوز تو بدنم هست یا نه.ولی علائمی نظیر.افسردگی.اضطراب.خواب آلودگی زیاد.و غدد لنفاویم هم از آن زمان تا حالا از بین نرفته و سایز غدد هم تعقییری نکرده.خواستم ببینم آیا ممکنه هنوز انگل رو داشته باشم؟و علائم ها واسه همین بیماریه؟و باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: این علایم خیلی ارتباطی با توکسوپلاسموز ندارد، یک تست Toxo IgG , IgM بدهید تا ببینید دیگر انگل فعال در بدن دارید یا خیر.

سوال 1398/07/12

سئوال: سلام خسته نباشید من در گذشته حدود ۶یا ۷سال پیشبه این ویروس مبتلا شدم الان در هفته ۱۶بارداری هستم یه مقدار یکی از غدد لنفاوی گردنم دردناک شده نگران جنینم که مشکلی براش پیش نیاد ایا ممکنه دوباره مبتلا شده باشم البته اون زمان هم بدون دارو درمان شدم

پاسخ مدیر 1398/07/12

جواب: بهتر است سریع تست Toxo IgG , IgM انجام شود.

سوال 1398/07/06

سئوال: سلام مرسی از پاسخگویی شما نتیجه آزمایش من برای CMV IgG زده 73 و POSITIVE رو زده بالای 0.6 آیا به معنای ابتلای من به این بیماریه ؟ عددش خیلی بالاست؟

پاسخ مدیر 1398/07/06

جواب: نگران نباشید 99% ایرانی ها طی عمر خودشان با این ویروس تماس داشته اند و در نتیجه IgG شان مثبت می شود ولی مهم این است که CMV IgM که نشانه عفونت اخیر است منفی باشد.

سوال 1398/07/05

سئوال: سلام من هفته 17 بارداری هستم آزمایش tokso igg=72.2رنج نرمال کمتر از 9 و مثبت بیشتر از 11 نوشته igm=10 رنج نرمال کمتر از 20 نوشته دکتر تکرار iggنوشته بود که 81.1 شده باتوجه به اینکه افزایش یافته احتمال انتقال به جنین رو داره و خطر داره؟لطفا جواب بدین خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: با توجه به منفی بودن Toxo IgM خیلی بعید است ولی توصیه می کنم یک Anti Toxo IgG Avidity test انجام دهید. اگر در محدوده High Avidity بود یعنی که آنتی بادی ماچور یا بالغ است و عفونت در یک زمان گذشته (قبل از بارداری) صورت گرفته است و جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/07/03

سئوال: سلام اگر igm و igg هر دو منفی باشد نشانه چیست ؟؟؟؟؟؟ آزمایش توکسو قبل از بارداریه

پاسخ مدیر 1398/07/03

جواب: یعنی سابقه تماس با انگل توکسوپلاسموز را ندارید.

سوال 1398/06/27

سئوال: سلام غدد لنفاوی راست گردن بزرگ شده و 2 سال است که اندازه آن تغییری نکرده است .سونوگرافی non reactive 'گزارش داده آزمایش خون بیماری سل منفی بوده .سایر آزمایشات خون در این 2 سال نرمال است.بنظر شما آزمایش وجود انگل توکسو پلاسما لازم است؟ و یا آزمایشات دیگری پیشنهاد میکنید.؟ ممنون از بذل توجه شما.

پاسخ مدیر 1398/06/27

جواب: معمولاً تورم غدد لنفاوی دور گردن در اثر توکسوپلاسما حداکثر 6 الی 12 ماه بعد از بین می رود. ولی برای اطمینان خاطری یک Toxo IgG , IgM انجام دهید.

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام و عرض ادب بنده در سن 8 سالگی به عفونت توکسوپلاسموز دچار شدم و بر روی چشمم تاثیر گذاشته است .سوالم از شما این است که آیا من میتوانم بارداری بدون خطر داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: اگر تیتر Anti Toxo IgG مثبت باشد و Anti Toxo IgM منفی باشد جای نگرانی ندارد.

سوال 1398/06/02

سئوال: آزمایشم toxo.igg=82.8 Igm=8.6 خیلی نگرانم و هفته های اول باداریم هستش میشه زودتر جواب بدین که برا جنین خطرناکه یاون

پاسخ مدیر 1398/06/02

جواب: اگر محدوده نرمال IgM زیر 9 است جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/06/02

سئوال: سلام وقت بخیر تست IgG تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هست یا خیر و اگر هست آیا تخصص خاصی برای تجویز این تست مورد نیاز هست ؟ با سپاس فراوان

پاسخ مدیر 1398/06/02

جواب: جواب سئوال اول بله و سئوال دوم خیر

سوال 1398/05/18

سئوال: سلام من آزمایشگاه شما آزمایش دادم روبروی توکسوپلاسما علاما اختصاری igg و ecl داره .. Ecl چیه؟ Igm ندارم .. یعنی دکتر ننوشته؟ Igg 68.4 هست تفسیرش چیه؟

پاسخ مدیر 1398/05/18

جواب: متد انجام آزمایش است. سابقه تماس با این انگل را در زمانی در گذشته دارید.

سوال 1398/05/16

سئوال: سلام تقریب دوماه پیش کشاله ران راستم به سمت داخل متورم ودرد شدید پیداکرد ام ارای لمف ند وفتخ فمورال نشان داده وازمایش با پرهیز گوشت میوه سبزی toxo lGg 32,,,,toxo lGm 6وووو,occult blood(x1) trace .....W.B.C/HPF 1-2.....R.B.C/HPF 2-3.......Yeast few شوهرم سینوس مویی شدید لای باسن داره ودرحیاط خانه گربه که تقریبا یکسال پیش کربه به پام ی خراش داد دکتر ذنان ی دوره پنی سیلین ویدوره سرم داد بهتر شده ازمایش بعد مصرف میباشد نگرانم 43سالم وبچه ندارم وتصمیم فریز کردن تخمکم را داشتم البته ناگفته نماد روی تارهای صوتی م توده پولیپی مانند هم زده البته هون شش ماه فهمیدم

پاسخ مدیر 1398/05/16

جواب: من چون رینج نرمال توکسو IgM آزمایشگاهی که تست انجام داده اید را نمی دانم اگر منفی بود و با توجه به مثبت بودن کلاس IgG بر علیه توکسو نشان دهنده تماس قدیمی با انگل فوق و مصونیت بر علیه آن می باشد. احتمال ابتلاء مجدد خیلی بعید است و بنابراین نگران نباشید.

سوال 1398/05/15

سئوال: سلام وقت بخیر. آزمایش toxo igm من 0.41 هست (زیر 0.8 زده منفی) و IgG من 17 هست (بالای 8 زده مثبت) من باردار هستم. این مشکلی به وجود میاره؟

پاسخ مدیر 1398/05/15

جواب: نسبت به این انگل مصونیت دارید و جای نگرانی نیست.

سوال 1398/05/14

سئوال: در ازمایش بارداری Rubella(IgG) 205باشد وIgM2.5 باشد خطر ناک است راهنمایم کنید لطفا

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: نرمال آزمایشگاه را برای رینج منفی و یا Negative برای کلاس IgM برایم بفرستید.

سوال 1398/05/14

سئوال: سلام من یک ماه باردارم ازمایش دادم وToxo(lgG)47.3وlgM4.7میشه راهنمایم کنید نگرانم

پاسخ مدیر 1398/05/14

جواب: نرمال آزمایشگاه را برای رینج منفی و یا Negative برای کلاس IgM برایم بفرستید.

سوال 1398/05/07

سئوال: برای بارداری رفتم پیش دکتر زنان ازمایش anti cmv ab(igg) H 16.37 و anti cmv ab(igm) 0.02 زده ازمایش ant toxoplasma ab(igG) 0.03 و anti toxoplasma ab (IgM) 0.01 زده بنظرتون برای باردار شدن مشکلی ندارم؟

پاسخ مدیر 1398/05/07

جواب: خیر فقط چون با انگل توکسوپلاسما تماسی نداشته اید سعی کنید در دوران بارداری مواظب بهداشت غذایتان باشید و از مصرف غذاهای غیرخانگی مشکوک خودداری کنید.

سوال 1398/05/03

سئوال: سلام . من تصمیم به بارداری دارم جواب آزمایشم برای anti toxoplasma ab img 0.1 و برای anti rubella igg44iu/mlو برای anti cmv igg 108 هستش می شه نتیجه شو بگین ؟؟

پاسخ مدیر 1398/05/03

جواب: سابقه تماس با انگل توکسوپلاسما و ویروس CMV را دارید و هم اکنون بر علیه این دو ایمنی دارید.

سوال 1398/04/27

سئوال: با سلام وشب به خیر من ازمایش دادم igG .18.o H هستش .ایا میتونم برای بارداری اقدام کنم.ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ مدیر 1398/04/27

جواب: بله

سوال 1398/03/03

سئوال: سلام من آزمایش دادم lgG52.50اومده وlgM20.10 اومده من باید چند ماه نباید اقدام به بارداری نکنم .بعد چند ماهه دیگه از لدن تمیز میشود .این مریضی کشنده نیست .میتونم باردار بشم یانه ممنون میشم زود جواب بدین خیلی نگرانم مرسی

پاسخ مدیر 1398/03/03

جواب: توصیه می کنم تا زمانیکه تست Anti toxoplasma IgM تان منفی نشده و تست Anti toxoplasma IgG Avidity تان در محدوده high avidity قرار نگرفته تصمیم به بارداری نگیرید.

سوال 1398/03/01

سئوال: سلام. من یک زایمان زودرس در 6 ماهگی داشتم و بعد دکتر برای من این آزمایش رو نوشت. igg=210 , igm=6.6 هست. مشکلی وجود دارد؟ برای igg علامت h زده شده.

پاسخ مدیر 1398/03/01

جواب: نشان دهنده تماس با این انگل در یک زمانی در گذشته است (حداقل بیش از 6 ماه).

سوال 1398/02/15

سئوال: سلام من قصد باردار شدن دارم و جواب ازمايشم anti toxoplasma igg: 4.9 Anti toxoplasma igm : 0.1 هست جاوي igg زده low معنيش چيه كه الوده هستم؟

پاسخ مدیر 1398/02/15

جواب: خیر یعنی تاکنون با این انگل تماس نداشته اید.

سوال 1397/12/14

سئوال: سلام آزمایش دادم antibody IgG=2.2 و antibody IgM=0.05 , CMV IgM=0.08 و CMV IgG=50 است، قصد بارداری دارم،ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ مدیر 1397/12/14

جواب: نرمال است.

سوال 1397/11/23

سئوال: سلام ازمایش دادم igg 92.7 است و igm 3.0 است و cmv antibody igm 84.1 است. و cmv antibody igm 0.05 لطفا راهنمایی کنید. جنین رو در بر میگیرد داروی اسپیرامایسین میخورم اول اسفند سه ماه باردارم.

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: از نظر CMV منفی است ولی نرمال آزمایشگاه برای Toxo IgM تا چند است. اگر تا 9 است از نظر توکسوپلاسما هم نرمال است.

سوال 1397/11/23

سئوال: برای بارداری آزمایش دادم cmv 80.19 بود و toxo 15.4 بود خیلی نگرانم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: اگر نوع آنتی بادی از نوع IgG باشد جای نگرانی نیست.

سوال 1397/11/18

سئوال: سلام toxoplasma Ab IgG8.1يعني چی مثبت یا منفی ایست و Anti CMV Ab IgG4.0معني چيه

پاسخ مدیر 1397/11/18

جواب: به نرمالهای آزمایشگاه در این دو تست دقت کنید و برایم بنویسید که نرمال تا چه عددی گزارش شده است.

سوال 1397/11/03

سئوال: باسلام.من امروز جواب آزماشم رو گرفتم .toxo igG=50.9 وigM=0.2می باشد لطفا راهنماییم کنید

پاسخ مدیر 1397/11/03

جواب: نرمال است.

سوال 1397/10/23

سئوال: سلام خسته نباشید آزمایش دادم IgG.0.1هستشوIgM.0.32هستش خوبه ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1397/10/23

جواب: نرمال است.

سوال 1397/10/04

سئوال: اگر در آزمایش توکسو igg=1.6 و igm =3.4 باشد و قصد بارداری دارم چه باید بکنم؟ خیلی نگران هستم

پاسخ مدیر 1397/10/04

جواب: اگر هر دو در منطقه مثبت هستند تا زمانیکه IgM منفی نشده است (ممکن است تا 2 ماه طول بکشد) بهتر است اقدام به بارداری نکنید.