دغدغه لکه های پوستی (ملاسما) در بارداری

لکهای پوستی یکی از شایعترین علل مراجعه به پزشکان است. اگرچه این مسآله تنها از نظر زیبایی اهمیت دارد، ولی باتوجه به تاثیرات روانی اجتماعی و اقتصادی به راحتی نمیتوان از آن گذشت.

یکی از شایعترین لک های پوستی ملاسما است، هرچند گاهی لک های حاملگی هم نامیده میشود اما الزاماً در بارداری ایجاد نمیشود .

شایعترین سن بروز این لک ها بین 20-30 سالگی است.

این لک ها بصورت لک های قهوه ای مسطح ،بدون خارش و بدون علامت ظاهر میشوند، رنگ آنها از کک و مک تیره تر، اندازه بزرگتر و یکدست تری دارند.

این لک ها بیشتر بصورت قرینه پل بینی، گونه ها، پیشانی و با شیوع کمتر چانه را درگیر میکنند.

علل ایجاد ملاسما :

اگرچه علت اصلی بروز این لک ها شناخته شده نیست، ولی در افراد با سابقه خانوادگی بیشتر دیده میشود و آنچه مسلم است، این است که این لک ها در اثر افزایش رنگدانه های پوست در نواحی مبتلا ایجاد میشوند.

1. این حالت معمولا در طی سه ماهه دوم و سوم بارداری و بعلت عوامل هورمونی دیده میشود و "کلواسما" یا ماسک بارداری نامیده میشود.

2. قرص های جلوگیری از بارداری هم بعلت تغییرات هورمونی میتوانند باعث ملاسما شوند. اگرچه هورمونی درمانی بعد از یائسگی به ندرت باعث ایجاد این لک ها میشود.

3. اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما میکند، اشعه ماورابنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ میتواند سلولهای رنگدانه را در پوست تحریک کند.

4. افراد با پوست تیره تر ملانوسیت های فعال تری نسبت به افراد با پوست روشن دارند. بنابراین در این افراد تغییرات هورمونی یا نور آفتاب اثرات بیشتری در ایجاد این لک ها برجای میگذارد.

5. هرگونه تحریک پوست ممکن است باعث افزایش رنگدانه در افراد با پوست تیره شود که باعث بدتر شدن ملاسما میشود

راه های پیشگیری و جلوگیری از عود :


1. در مورد مسائل ژنتیکی کار خاصی نمیتوان انجام داد.

2. کاهش استفاده از عوامل هورمونی، مثلا بجای استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری در صورت امکان از سایر روش ها استفاده کرد.

3. پرهیز از تماس با نور آفتاب و استفاده از ضد آفتابهای فیزیکی تنها روش پیشگیری از بروز این نوع لک ها است، در سایر ضد آفتاب ها بهتر است از SPF 30 استفاده شود.

4.استفاده از پوشش های فیزیکی مانند کلاه، عینک آفتابی و ماسک در افراد مستعد.
 
انواع لک ها :

این لک ها به سه دسته تقسیم میشوند، گروه اول به رنگ قهوه ای کمرنگ هستند، این لک ها لایه های سطحی پوست را درگیر کرده اند و به خوبی به درمان پاسخ میدهند.

گروه دوم به رنگ قهوه ای سوخته هستند و به سختی به درمان پاسخ میدهند و گروه آخر گروهی هستند که ترکیب از گروه اول و دوم میباشند و بطور نسبی به درمان پاسخ میدهند.

هرچه فرد برای درمان زودتر به پزشک مراجعه کند، نتیجه درمان موثرتر خواهد بود.


راهکارهایی جهت درمان :

 
در مسآله درمان، پیش بینی پاسخ به درمان اهمیت زیادی دارد. در مواردی که احتمال پاسخ به درمان کم است، میتوان ملاسما را درمان نکرد و تنها از کرمهای آرایشی و پوشش دهنده رنگی استفاده کرد.
 

1. مهمترین و موثر ترین روش برای جلوگیری از ایجاد، تشدید و عود این لک ها، استفاده از ضد آفتاب است. ضد آفتاب باید روزانه استفاده شود، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و درون یا بیرون از منزل باشید چون اشعه ماوراء بنفش قدرت عبور از شیشه و ابر را دارد.

2. هرگونه مواد آرایشی و پاک کننده صورت که باعث تحریک پوست میشود، باید قطع شود، چراکه باعث بدتر شدن ملاسما میشود.

3. در صورتی که ملاسما براثر استفاده از قرص های هورمونی یا پیشگیری از بارداری ایجاد شود، ممکن است پس از قطع مصرف آنها (البته با نظر پزشک معالج) بهبود پیدا کند. درصورت عدم امکان قطع مصرف داروها، ممکن است این لک ها با کرمهای بی رنگ کننده درمان شود. این کرمها باعث کاهش فعالیت رنگ دانه سازی میشوند.

4. استفاده از کرم های ترکیبی.

5. پیلینگ شیمیایی.

6. میکرودرم ابریژن (عملی است که در آن پزشک توسط دستگاهی به همین عنوان برای جوان کردن پوست لایه برداری سطحی از پوست انجام می دهد).

7. استفاده از انواع لیزر ها مانند لیزر فراکشنال و کیوسوئیچ بهترین نتیجه را دارند و احتمال عوارض ناچیز است، ولی احتیاج به جلسات متعدد درمان دارد.

بطور کلی بهترین روش درمان، استفاده همزمان از چند روش درمان میباشد. فراموش نکنیم استفاده از ضد آفتاب اساسی ترین روش درمان را تشکیل میدهد

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/14

مطلب جالبی بود . من در مورد این موضوع قبلا یک مطلب از دکتر شیرزاد متخصص پوست خوانده بودم گفتم شاید بد نباشه که از نظر یک متخصص پوست هم در این مورد مطلع شوید http://www.tebbook.com/shahzadshirzad/