بارداری هفته به هفته (تا هفته 15)

بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه "سه ماهه" بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته 13، سه ماهه دوم از هفته 14 تا پایان هفته 27، و سه ماهه سوم از هفته 28 تا آخر هفته 40 است که عمدتا در این زمان ( کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می شود.
هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود را دارد؛ در سه ماهه اول ضربان قلب جنین شنیده می شود، در سه ماهه دوم اولین حرکات جنین توسط مادر احساس می شود، و در سه ماهه آخر برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون- هیکز را تجربه می کنند. بعضی از آزمایشات مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می شوند. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر تظاهر می کنند. در این دوران عواطف و احساسات شما نیز مانند بدنتان دستخوش تغییراتی می شود و شرایط زندگی برای خانواده بتدریج آماده پذیریی از کودک آینده خواهد شد.
ممکن است بخواهید در هر یک از این مراحل اطلاعات بیشتری از وضعیت رشد و تکامل جنین خود داشته باشید، یا شاید دوست دارید بدانید که در هر هفته باید انتظار چه تغییراتی را داشته باشید و خود را برای آنها آماده کنید. شماره هفته ای را که در آن هستید انتخاب کنید ..

 

هفته اول

این هفته ی اول بارداری است.جنین خود را به دیواره ی رحم می چسباند و بهترین مکان با لای رحم است. جفت و کیسه ی آب جنین شروع به رشد می کنند. کیسه ی آب جنین مثل یک پوفتونک است. جایی که به زودی اولین سلولهای جنین به وجود می آید.

هفته سوم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در این هفته اتفاقات زیادی در رحم شما در حال رخ دادن است. كوچولوی شما فعلا فقط یکتوده متشكل از صدها سلول است كه بطور دیوانه واری در حال تكثیر می باشند. این توده سلولی به اندازه 0.1 میلیمتر شبیه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، می شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید و اصلا به یکجنین یا كودکشباهت ندارد. توده سلولی شما در این زمان بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگزینی در دیواره رحم نیز هست، جایی كه بعدها جفت به آن می چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی بلاستوسیت هم تبدیل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می كند. ماده ای كه به تخمدانهای شما فرمان می دهد تا تخمکجدیدی آزاد نكنند و همچنین موجب تحریکافزایش ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون می شود تا از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری كند. این هورمون همان ماده ای است كه تست بارداری شما را نیز مثبت می كند. در پایان این هفته شما می توانید با استفاده از یكی از انواع تستهای حاملگی خانگی این موضوع را چکكنید. اگر جواب آزمایش شما منفی شد می توانید 2 تا 3 روز بعد یکبار دیگر آزمایش را تكرار كنید. 
بعلاوه مایع آمنیوتیکنیز شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می كند و حفره پر از مایعی را بوجود می آورد كه بعدها كیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتكی در طول هفته ها و ماههای آینده در اطراف جنین قرار گرفته و از وی محافظت می كند. در این زمان بلاستوسیت شما اكسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خونی ابتدایی بدست می آورد كه بصورت تونلهای میكروسكوپی وی را به عروق خونی دیواره رحم شما مرتبط می كند و از همین راه نیز مواد زاید را دفع می كند، چرا كه ساختمان جفت هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نكرده و تكمیل ساختمان آن تا پایان هفته آینده طول می كشد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

در یک لحظه، اتفاق خارق العاده ای درون شما رخ داده است. یکاسپرم دیواره خارجی تخمکرا شكافته و به دورن آن راه یافته، آنرا بارور كرده است! چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم كرده و به رشد خود ادامه می دهد. یکانسان در حال پدید آمدن است. شما احتمالا هنوز نمی دانید یا اینكه مطمئن نیستید كه باردار شده اید. تعداد كمی از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به یاد داشته باشید كه هنوز تاخیر در قاعدگی نداشته اید. ممكن است در انتهای این هفته لكه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانمها فكر می كنند كه شاید پریود شده اند، در بعضی هم خونریزی بسیار مختصر است كه شاید متوجه آن نشوند و در گروه اندكی نیز اصلا اتفاق نمی افتد. به هر حال این فقط چند لكه مختصر است كه "لكه بینی لانه گزینی" نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارور شده در دیواره پرخون داخل رحم است، جایی كه اگر لقاح اتفاق نمی افتاد فرو ریخته و خونریزی قاعدگی را در شما موجب می شد. این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمك، اما واقعا نمی توان در مورد زمان دقیق آن خیلی هم مطمئن بود.

فعالیت های این هفته

یکتست حاملگی خانگی از داروخانه تهیه كنید. ممكن است بعضی از آنها چند عدد در یکجعبه داشته باشند و اگر بار اول مثبت نشد می توانید در نوبت بعد هم از آن استفاده كنید. بیشتر این تستها در هفته ای كه موعد قاعدگی است (یعنی دو هفته بعد از تخمکگذاری) بارداری را نشان می دهند. برای گرفتن جواب بهتر از ادرار صبحگاهی استفاده كنید.

هفته چهارم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههای بدن جنین شما تكامل یافته و شروع به فعالیت می كند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است. 
در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجی (اپی بلاست) و داخلی (هایپوبلاست) تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاههای بدن جنین را می سازند. جفت ابتدایی نیز از دو لایه تشكیل شده كه در حال حفر كردن تونلهای بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اكسیژن و كلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به كار خواهد كرد. همچنین گبولهای قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسیژن را به تمام بدن كوچکجنین برسانند. در ضمن كیسه آب كه حاوی مایع آمنیوتیکاست جنین را در بر گرفته و وی را از آسیبهای احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد كرد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

در این هفته دیگر با استفاده از یکتست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید كه آیا باردار هستید یا خیر؟. 
اگر تست شما مثبت باشد خیلی خوب است كه با پزشکخود تماس بگیرید یا اگر تاكنون انتخابی نداشتید فردی را برگزینید و یکقرار ملاقات برای اولین جلسه مراقبتهای بارداری با وی بگذارید. ممكن است به دلایل مختلف یا طبق نظر پزشکاولین قرار شما تا چند هفته دیگر به تعویق بیافتد. نگران نشوید و در این مدت تا حد امكان دارویی مصرف نكنید. اگر تاكنون مصرف ویتامینهای مخصوص دوران بارداری را شروع نكرده اید حتما اسید فولیکرا روزانه میل كنید چرا كه چند هفته آینده دوران بحرانی تكامل جنین شما خواهد بود. جفت ابتدایی اكنون می تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراكیها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستید، با اهمیت می سازد. 
اگر تست بارداری شما منفی شد، می توانید در چند روز آینده یکبار دیگر آزمایش را تكرار كنید. در بعضی از خانمهای باردار هنوز مقدار كافی هورمون بارداری ساخته نشده تا در آزمایش براحتی تشخیص داده شود. اگر هم در این چند روز قاعدگی در شما اتفاق افتاد می توانید در ماه آینده دوباره برای بارداری اقدام كنید. اما اگر تاكنون یکسال یا بیشتر (و اگر بالای 35 سال سن دارید، 6 ماه) است كه برای باردار شدن تلاش می كنید، بهتر است با پزشکخود مشورت كنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص احتمالی و علت ناباروری در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتایج این بررسی ها خوشایند نباشد ولی واقعیت این است كه اگر برای شما تشخیص ناباروری وجود داشته باشد آگاهی از آن و اقداماتی برای درمان سریعتر بهتر از تاخیر بیمورد خواهد بود.

فعالیت های این هفته

تهوع حاملگی یا ویار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می توانید چند بیسكویت خشکیا كراكر به همراه داشته باشید، آب نباتهای لیمویی یا آنتی اسیدهای جویدنی بعد از هر حمله استفراغ كمکكننده است. آدامسهای طعم دار نعناع و زنجبیل خشکشده نیز به تغییر ذائقه شما كمکخواهد كرد. بهتر است تعدادی از مواد فوق را به همراه یکپاكت یا كیسه نایلون برای استفراغ و تعدادی دستمال خشکیا مرطوب برای پاکكردن دهان در كیف، ماشین، میز كار یا هر جای دیگر داشته باشید.

هفته پنجم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در داخل رحم شما، جنین كوچكی به سرعت در حال رشد است. در این مرحله، او تنها به اندازه یکدانه كنجد می باشد، و بیشتر به یکبچه قورباغه شباهت دارد تا بچه یکانسان؛ این جنین از سه لایه تشكیل شده است (لایه های اكتودرم، مزودرم و اندودرم) كه بعدا اندامها و بافتهای بدن او را تشكیل می دهند. بخشی از سلولهای این جنین در حال ایجاد اندامهای بزرگ بدن مانند كلیه ها و كبد هستند و مجرای عصبی او نیز در ابتدای مسیر رشد قرار دارد. این لوله عصبی (كه بعدا مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات كودکشما را به وجود خواهد آورد)، در لایه بالایی كه اكتودرم نامیده می شود، رشد می كند. همچنین، این لایه، نهایتا پوست، مو، ناخنها، غده های سینه، غده های عرق و همچنین مینای دندان كودکرا تشكیل خواهد داد. شكل گیری قلب و سیستم گردش خون او در لایه میانی یا مزودرم، آغاز می شود. در این هفته حفره های قلب كوچکاو شكل می گیرند و قلب او شروع به تپش و پمپ كردن خون خواهد كرد. مزودرم ماهیچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهای زیرپوستی او را نیز شكل خواهد داد. لایه سوم یا اندودرم در تشكیل ریه ها، روده ها، سیستم اولیه ادراری، و همچنین تیروئید، كبد و لوزالمعده نقش خواهد داشت. در همین حال جفت اولیه و بند ناف، كه مواد غذایی و اكسیژن را به كودکشما می رسانند در حال فعالیت هستند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

در صورتی كه نشانه ها و بیماریهای ناشی از حاملگی تا كنون بروز نكرده باشند، در این هفته بالاخره خود را نشان خواهند داد. شاید شما هم مانند بسیاری دیگر از زنان، دچار تهوع و استفراغ (كه ممكن است در زمانهایی غیر از صبح نیز رخ بدهد)، درد سینه، خستگی، و تكرر ادرار شوید. همه این موارد طبیعی هستند، همه آنها ممكن است شما را اذیت كرده و به ستوه آورند، اما از سوی دیگر این اتفاقات نیز بخشی از حاملگی هستند و هیچ كدام دائمی نبوده و برای همیشه باقی نخواهند ماند. افرادی كه اطراف شما هستند هیچ نشانه ای از رشد حیرت انگیزی كه درون بدن شما در حال رخ دادن است نمی بییند. 

بهتر است برنامه منظم ورزشی خود را ادامه دهید، یا در صورتی كه چنین برنامه ای نداشتید آن را آغاز كنید. ورزش به شما كمکمی كند تا میزان كشیدگی طبیعی عضلات خود، قدرت آنها و میزان استقامت و تحمل آنها را به حد مناسبی برسانید. بعلاوه، ورزش به شما كمکخواهد كرد تا با اضافه وزنی كه تحمل می كنید، كنار بیایید و برای مواجهه با مراحل سختتر حاملگی آماده شوید. همچنین در صورتی كه یکبرنامه منظم ورزشی برای خود تنظیم كنید، پس از زایمان درخواهید یافت كه بازگشت به حالت طبیعی برایتان راحت تر خواهد بود. یکفعالیت ورزشی متعادل و بی خطر را كه دوست دارید، انتخاب كنید پیاده روی و شنا، انتخابهای مناسبی برای خانمهای باردار هستند.

فعالیت های این هفته

یکپزشکیا ماما انتخاب كنید و با او قرار ملاقات بگذارید. برای آماده شدن جهت معاینه، اولین روز از آخرین دوره پریود خود را یادداشت كنید (این كار برای تعیین زمان تقریبی تولد كودکلازم است)، و سپس یکلیست از سوالاتتان تهیه كنید. در مورد سابقه پزشكی، از اقوام خود و شوهرتان پرس و جو كنید. ممكن است پزشکاز شما درباره بیماریهای مزمن یا ناهنجاریهای ژنتیكی در هر دو خانواده سوال كند.

هفته ششم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

بدن كودکشما در حال شكل گیری است، و سلولهایی كه بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشكیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اكنون، او به اندازه یکدانه كوچکعدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یکسر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید كه محل تشكیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره كوچکدر دو طرف سر ، محل شكل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شكل برآمدگیهای كوچكی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند كه پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یكدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی كه بعدا دهان او خواهد شد، چین های كوچكی قرار دارند كه نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شكل گیری می باشند.
قلب كودکشما كه مرحله تقسیم به حفره های چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده های او در حال رشد هستند و مجاری كوچکعبور هوا به تدریج در محلی كه بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می شوند. تولید سلولهای ماهیچه ای آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، كودکشما تكان دادن اعضای كوچکخود را آغاز خواهد كرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر كنید تا بتوانید از احساس كردن حركتهای آرام كودکخود، لذت ببرید! 

شما چگونه تغییر می کنید؟

اگر تا كنون هم این احساس را تجربه نكرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت؛ ممكن است یکروز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممكن است این احساسات متضاد برای شما نگران كننده باشند (به خصوص اگر قبلا به اینكه كاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می كرده اید)، اما كاملا طبیعی هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا كنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ می دهند. جدای از بحث هورمونها، كل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه كسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی شود؟!دیدن لكه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممكن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لكه یا خونریزی، به سرعت با پزشکیا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص كند كه آیا این موارد بیانگر یکمشكل احتمالی می باشند یا خیر.

فعالیت های این هفته

برای مصرف ویتامینهای روزانه برنامه منظمی طراحی كنید: ویتامینها را در یکجعبه دارو كه محفظه های جداگانه ای برای هر یکاز روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روز شکكردید كه آیا ویتامینهای آن روز را مصرف كرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چکكنید. جعبه دارو را در كنار مسواکخود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواکزدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

هفته هفتم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودکشما هنوز یکدم كوچکدارد (كه در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است كه با رشد كودکشما، كوچكتر می شود. اكنون كودکشما تقریبا 1.2 سانتی متر (به اندازه یکتمشك) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست و پا (كه اكنون دیگر قابل تشخیص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازكی بین آنها وجود دارد) دارد. در سر او كه خیلی بزرگتر از بدن او است، هر دو نیمكره مغز در حال رشد هستند. دندانها و فضای داخلی دهان او در حال شكل گیری است و گوشهای او نیز به رشد خود ادامه می دهند. پلكهای كودك، چشمهایش را (كه اكنون كمی رنگی هستند) می پوشانند، و نوکبینی او (كه شما یکروز نیشگونش خواهید گرفت) آرام آرام خود را نشان می دهد! ضخامت پوست او به نازكی یکبرگه كاغذ است و رگهای او را به وضوح می توان دید.
كودک كوچک شما، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد، كه نهایتا با تولید هورمون انسولین به هضم غذا كمکخواهد كرد. كبد كودکشما مشغول تولید گلبولهای قرمز خون است، و یکحلقه از روده های در حال رشد كودکشما در جهت بند ناف او شكل می گیرد؛ بند ناف او، اكنون رگهای خونی واضحی دارد كه عمل تبادل اكسیژن و مواد غذایی با بدن كودکرا بر عهده دارد. شما هنوز هم نمی توانید حركت كردن كودکرا حس كنید، اما او مثل یکلوبیای كوچکدر حال جست و خیز است و در داخل خانه آبی خود، حركت می كند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما در سه ماهه اول حاملگی قرار دارید كه بسیاری از زنان در این مرحله، مشكلات معمول حاملگی را تحمل می كنند. بواسطه حالت تهوع صبحگاهی (كه ممكن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممكن است نگه داشتن غذا در معده غیر ممكن باشد! این حالتهای تهوع تا حدودی به علت وجود هورمونهای دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می شوند. یکبسته بیسكویت را در كنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آنها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری كنید. البته همه خانمهای حامله دچار تهوع صبحگاهی نمی شوند؛ لذا در صورتی كه شما به این مشكل دچار نشده اید، نگران نباشید؛ شما از معدود خانمهای خوش شانس هستید! همچنین ممكن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به شدت افزایش می یابد، در نتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از كلیه ها عبور می كند كه نهایتا به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می شود. در ادامه دوران حاملگی، بایستی تهوعها كمتر شوند، هر چند ممكن است نیاز شما به توالت كم نشود.

فعالیت های این هفته

یکعكس از شكم خود بگیرید! در این هفته، پیش از اینكه اثر حاملگی در شكم شما نمایان شود و شكمتان اصطلاحا جلو بیاید، از یکنفر بخواهید كه از شكم شما عكس بگیرد. سپس هر ماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یکعكس از شكم خود بگیرید. دنبال كردن مراحل حاملگی كار جالبی خواهد بود، و شما بعدا این یادگاریها را دوست خواهید داشت!
خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عكسها، لباس یكسان بپوشید، در محل یكسانی بایستید و فیگور یكسانی بگیرید! عكسهای نیمرخ برای این كار بهتر است؛ همچنین عكسهای سیاه و سفید نیز ممكن است زیبا باشند. 

هفته هشتم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون اندازه كودکشما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یکلوبیا قرمز) است. او مرتبا حركت می كند و تغییر مكان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حركتهای او را در داخل رحم خود حس كنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلكهای او تقریبا به طور كامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازكی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شكل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او كشیده شده اند. هر كدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می كنند تا با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد كنند. هرچند ممكن است شما دائما درباره جنسیت كودکخود فكر كنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نكرده اند كه جنسیت او را نشان دهند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

وزن شما چندان افزایش پیدا نكرده است، اما مسلما برخی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودی به سوتین های بزرگتری نیاز خواهید داشت. همچنین ممكن است اندازه دور كمر شما نیز افزایش یابد، كه در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتنی خود را كنار بگذارید. تغییر دیگری كه چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگی، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای كودكتان را برآورده كند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا می كند. ویتامینهای روزانه را به طور مرتب مصرف كنید تا مطمئن شوید كه آهن اضافی مورد نیاز را مصرف كرده و دچار كم خونی نخواهید شد.
تغییرات هورمونی ممكن است موجب شوند كه شما احساس خستگی یا تنبلی كنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یکمشكل معمول در این مرحله می باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتی كنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژی شما را كاهش می دهد. سعی كنید بین 9 تا 10 ساعت در شب بخوابید یا اینكه در طول روز كمی استراحت كنید.

فعالیت های این هفته

حاملگی موجب می شود اندام شما به سرعت تغییر كند، و در طی هفته های آتی، سینه و شكم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده های غذا روی دستمال غذا روی دامن شما می ریخت، اما از این به بعد، خرده های غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن كودك، خم شدن روی بشقاب برای شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لكه بر بخرید تا برای اتفاقات آتی آماده باشید!

هفته نهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون اندازه كودکشما در حدود 2.5 سانتی متر (حدود اندازه یکدانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا كه ساختار فیزیكی بدن او شكل گرفته است، آمادگی آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به یکانسان كامل شبیه تر می شود. دنبالچه جنینی او كاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهیچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.
پلكهای او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او كامل خواهند شد. لب بالایی او نیز كاملا شكل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوکانگشتان او كمی بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزکپاها) در حال فعالیت می باشند، كه به كودکشما امكان می دهند تا اعضایش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندامهای تناسلی بیرونی او تشكیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد كه كودکشما پسر است یا دختر. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید (البته اگر قبلا حامله شده باشید، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینكه به طور متناوب از احساس اینكه به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممكن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعی كنید كمی بی خیال باشید. تقریبا همه زوجهایی كه در آستانه تولد كودکخود قرار دارند، نگران این مطلب هستند كه این كودکممكن است چه تغییراتی در زندگی آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا می گویند كه مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.
شما ممكن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده كنید. این امر بدان علت است كه مقادیر زیاد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می كند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاری معده و روده) را شل می كند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزایش باد معده، تفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراكی، بشود. 
اگر شما بیشتر از 35 سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماریهای ژنتیکمانند فیبروز كیستیکكه یکبیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، ممكن است بخواهید از مشاوره ژنتیکو یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداری از پرزهای جفتی كه بین هفته دهم و دوازدهم انجام می شود و برخی عیوب و ناهنجاریها را مشخص می كند، استفاده كنید. 

فعالیت های این هفته

یکبرنامه روزانه را برای ارتباط با كودکخود آغاز كنید. می توانید هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه، در یکگوشه بنشینید و به كودکخود فكر كنید. برای بسیاری از خانمهای باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این كار است. در این اوقات آرام باشید و دستهای خود را بر روی شكم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمركز كنید و سپس به كودکخود فكر كنید؛ به امیدها و رویاهایتان، به اهدافتان به عنوان یکمادر، و.... این كار می تواند یکراه بسیار عالی برای آغاز پیوند بین شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبدیل شدن به یکمادر در آینده كمکمی كند، همچنین از نظر روانی بازگشت به زندگی طبیعی پس از وضع حمل را تسهیل خواهد كرد. 

هفته دهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودکشما دیگر یکرویان كوچکنیست! هرچند او بزرگتر از یکخرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا كمی بیشتر است و كمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اكنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، كه در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد كرده و كامل می شوند. اكنون اندامهای حیاتی او شامل كبد، كلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز كردن فعالیت خود هستند؛ هر چند این اندامها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. كبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به كیسه زرده كه قبلا این سلولها را تامین می كرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.
در سه هفته آینده، بیشتر از دوبرابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا كوچكتر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشكیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقبتر خواهد رفت و ظاهر كودکشما به یکانسان كامل شبیه تر خواهد شد. هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد: ناخنهای انگشتان دست و پا، و موهایی شبیه به كرکهلو. انگشتان او اكنون كاملا از یكدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنجها خمیده شده و انحنای كمی پیدا كرده اند؛ دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرار گرفته اند؛ پاهای او بزرگتر شده اند؛ و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیکبوده و با پاهایش لگد می زند!
اگر قادر بودید كودکخود را در این هفته نگاه كنید، می توانستید شكل كلی ستون فقرات او را از زیر پوستش كه به كلفتی یکكاغذ پوستی است ببینید. اعصاب او از طرف نخاع در حال شكل گیری می باشند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

اكنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یکگلابی بود. در این هفته، اندازه آن در حدود یکگریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشك، ممكن است بتوانید به كمکگوشی طبی كه پزشکبر روی شكم شما حركت می دهد، صدای ضربان قلب تند كودکخود را بشنوید. برخی از خانمها می گویند كه صدای قلب كوچکكودكشان شبیه به صدای اسبهایی است كه چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یكی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است. 

فعالیت های این هفته

بستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیتهای متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخابها برای كل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان كشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی كمکكنند، شما را برای فشار فیزیكی زایمان آماده كرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسانتر كنند. متاسفانه، دلیلی در دست نیست كه نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را كاهش می دهند.

هفته یازدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودکشما اكنون به اندازه یکانجیر است و بدن او كاملا شكل گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اكثر رگهای خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوانهای او در حال تشكیل شدن بوده و ریشه دندانهای كوچکاو به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او كاملا از یكدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود كه مشتش را باز و بسته كند. او لگدهای آرامی می زند و كش و قوس می آید؛ حركات ریز او به قدری نرم و روان است كه بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حركتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و كاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، كوچولوی شما ممكن است سكسكه هم بكند. از آنجا كه او هنوز خیلی كوچکاست، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حركات او را احساس كنید.

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده كنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی كنید یاد بگیرید كه كدام یکاز این عوارض طبیعی هستند و كدام یکممكن است نشانه یکمشكل احتمالی باشند. همچنین ممكن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه كارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه كارهایی ممكن است خطرناکباشند.
اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد كه غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نكرده اید (بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 كیلوگرم وزن اضافه می كنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم كیلوگرم وزن اضافه خواهید كرد.

هفته دوازدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودکشما به حدود 5 سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یکلیموترش رسیده است و حدود 15 گرم وزن دارد. صورت او به صورت یکانسان كامل شباهت بیشتری دارد. چشمهایش كه در ابتدا در دو طرف صورت او شكل گرفته بودند، به یكدیگر نزدیكتر شده اند و گوشهای او در نزدیكی مكان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند. روده های كودکشما، كه آنقدر سریع رشد كرده اند كه تا حدی وارد بند ناف او هم شده بود، حركت بازگشتی خود را به سمت حفره شكمی آغاز می كند. كلیه های او، ادرار را در مثانه جمع آوری می كنند. سلولهای عصبی او به سرعت زیاد شده اند و ارتباطات عصبی مغز در حال شكل گیری هستند. اكنون ممكن است كودکشما واكنشهای بیشتری مثل مكیدن نشان بدهد؛ اگر شما به شكم خود فشار وارد كنید، او حتی ممكن است در داخل رحم شما پیچ و تاب هم بخورد؛ با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس كردن حركات او نخواهید بود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

رحم شما بر روی استخوانهای لگنی در حال بزرگ شدن است و پزشکشما می تواند بخش بالایی رحم را در قسمت پایین شكم شما احساس كند. هرچند تا چند هفته دیگر هم شما به لباس حاملگی احتیاج نخواهید داشت، اما مطمئنا احساس كرده اید كه اندازه دور كمر شما در حال بزرگ شدن است و در لباسهای گشادتر احساس راحتی بیشتری می كنید.
همچنین ممكن است شما سوزش معده را تجربه كرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را كه معمولا از پایین جناق سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می كند، احساس می كنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممكن است موجب شود كه از غذا یا خواب خود لذت كافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر كم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار كه مشكل را شدیدتر می كنند، می تواند كمک كننده باشد 

هفته سیزدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

هر چند كودکشما هنوز خیلی كوچکاست، اما احتمالا شكم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد كه همه خواهند فهمید شما باردار هستید! در واقع اكنون كودکشما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.5 سانتی متر یعنی به اندازه یکمیگوی بزرگ! طول دارد و حدود 30 گرم است. صرف نظر از اندازه اندامها نسبت به یكدیگر، بدن كودکشما در داخل رحم، كاملا شكل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پبش، اندازه اندامهای كودکشما متناسب تر شده و اندازه سر او در حدود یکسوم كل بدن است. انگشتان كوچکاو (كه هر كدام یکاثرانگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. كلیه ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت هستند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیک(كه قبلا آن را می بلعید) می ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد كودکشما پایان یافته است و احتمال وقوع سقط جنین بسیار كاهش می یابد.

شما چگونه تغییر می کنید؟

اكنون باید جشن بگیرید؛ این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول است! هفته آینده، شما در سه ماهه دوم حاملگی خود قرار دارید. این مسئله به دو دلیل خیلی مهم است: اول اینكه احتمال سقط جنین در شما بسیار كم شده است و دوم اینكه در اكثر خانمهای حامله عوارض اولیه حاملگی (مانند تهوع صبحگاهی) از بین می روند. با این حال در برخی موارد، سوزش معده جای تهوع را می گیرد. هرچند تا تولد نوزاد شما چندین ماه باقی مانده است، اما ممكن است سینه های شما در حال تولید كولوستروم یا آغوز باشند؛ یکماده بسیار مغذی كه غذای كودکشما را در روزهای اول تولدش تامین می كند، در حالی كه تا جاری شدن شیر از سینه ها زمان زیادی باقی مانده است. همچنین بسیاری از زوجها در سه ماهه دوم شاهد افزایش میل جنسی می باشند، زیرا حالت تهوع كاهش یافته و انرژی بدن افزایش می یابد.

هفته چهاردهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودکشما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یکلیمو است و حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریعتر از سر او رشد می كند و سر او اكنون بر روی یکگردن خوش تركیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با كل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید كمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای كرکمانند و بسیار نرم (كه لانوگو یا كرکجنینی نامیده شده و نازك، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. كبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می كند، كه این امر نشان می دهد كه كبد فعالیت مناسبی دارد؛ طحال نیز همكاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می كند. او ادرار نیز تولید می كند و آن را به داخل مایع آمنیوتیکمی ریزد؛ این كار، یکفرآیند طبیعی است كه تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حركتهای كودکخود را احساس كنید، اما دستها و پاهای او كه اكنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی كه مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز كرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند كه به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم كردن و شكلکدرآوردن دیده می شود. اكنون كودکشما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شست خود را بمكد!

شما چگونه تغییر می کنید؟

با كاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. هر چند ناحیه بالایی رحم تنها كمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد، اما همین میزان رشد كودکنیز كافی است تا شكم شما را اندكی جلو بیاورد. جلو آمدن شكم یکمرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان، یکنشانه آشكار از وجود كودكی كه در انتظارش هستید، باشد. كمی از وقت خود را برای فكر كردن، خیالبافی و لذت بردن از این وضعیت اختصاص دهید. اندكی نگرانی در این زمان، طبیعی است؛ اما همچنین می توانید از خوشحالی فریاد بكشید، زیرا با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت كاهش یافته است. اكنون بر مراقبت از خود و كودكتان تمركز كنید و ایمان داشته باشید كه برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، كاملا آماده اید.

فعالیت های این هفته

برای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممكن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانمهایی كه به تازگی بچه دار شده اند، رفت و آمد با دوستان در كمترین اولویت قرار دارد. هر كاری می توانید انجام دهید تا روابط شما مستحكم تر شود و از مصاحبت یكدیگر لذت ببرید. یکآخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یکگزینه ایده آل باشد؛ در صورتی كه این كار ممكن نیست، یکروز كامل را به خرید كردن، خوردن، حرف زدن و غیبت كردن، لوس بازی یا هر كار دیگری كه دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید.

هفته پانزدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون طول بدن كودکشما از فرق سر تا پا حدود 10 سانتی متر، و وزن او در حدود 80 گرم است. كودکشما اكنون عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک(به جای هوا) انجام می دهد كه به رشد كیسه های هوا در ریه های او كمکمی كند. اكنون اندازه پاهای او بزرگتر از دستهای او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حركت دهد. این بدان معنی است كه دستهای او بهتر كار می كنند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینكه پلکچشمهای او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس كنند. اگر شما یکنور شدید را به طرف شكم خود بتابانید، احتمالا كودکشما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف كودکشما چیز زیادی وجود ندارد كه او بتواند مزه آن را امتحان كند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممكن است از جنیست كودکخود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت كودکشما را تعیین كند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت كودکدر زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. كودکشما ممكن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر كار بگذارد!

شما چگونه تغییر می کنید؟

احتمالا شما تا كنون حدود 2 كیلوگرم یا كمی بیشتر وزن اضافه كرده اید. اگر میزان اضافه وزن شما كمی كمتر یا بیشتر از این مقدار است خیلی نگران نشوید. میزان اضافه وزن در خانمهای حامله با یكدیگر متفاوت است. هرچند شما با نوسانات دوره حاملگی خو گرفته اید اما ممكن است هر از چند گاهی با بروز یکعارضه جدید غافلگیر شوید. اگر دچار گرفتگی بینی شدید می توانید آن را هم از جمله عوارض حاملگی فرض كنید؛ زیرا افزایش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطی و در نتیجه تولید مخاط بیشتر منجر شود. حجم خون شما نیز در حال افزایش است كه در نتیجه موجب گشاد شدن رگهای شما (كه شامل رگهای بینی نیز می شوند) می گردد. در نتیجه ممكن است گاهی اوقات خون دماغ شوید. از آنجا كه حاملگی موجب ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما می شود و احتمال ابتلای شما به برخی عفونتهای خاص افزایش می یابد ممكن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید. در هر حال از مواد محرکمانند دود سیگار، گرد و غبار و الكل دوری كنید. برای بهبود وضعیت منافذ بینی شبها از بخارساز یا مرطوب كننده های هوا استفاده كنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید. همچنین می توانید از قطره نمكی بینی یا كلرور سدیم استفاده كنید. در صورتی كه وضعیتتان خیلی بد است از پزشکیا مامای خود در مورد استفاده از داروی ضد احتقان یا دكونژستانت سوال كنید.
اگر خود و همسرتان این روزها كمی استرس دارید نگران نباشید، شما تنها نیستید؛ بسیاری از زوجها نگران سلامتی كودکو خیلی چیزهای دیگر هستند، مثلا اینكه آیا از عهده مسوولیت خود به عنوان والدین بر می آیند یا خیر؟ با این حال اگر مشكلات فیزیكی و بدنی شما كم باشد و كمی هم انرژی به دست آورید این دوره سه ماه می تواند بسیار جالب باشد. پس سعی كنید از آن لذت ببرید. 

فعالیت های این هفته

با كودکخود حرف بزنید. این كار برای ایجاد پیوند بین شما و كودكتان بسیار خوب است. اگر حرف زدن با كودك، به نظر شما كار عجیب و غریبی است می توانید برایش داستان بگویید؛ یکكتاب، مجله یا روزنامه بخوانید؛ یا رازهای خود را به او بگویید! انجام این تمرین پس از تولد كودكتان در برقراری ارتباط بین شما خیلی كمکمی كند بعلاوه حرف زدن با كودكان یكی از بهترین راههایی است كه در یادیگری زبان به آنها كمکمی كند.

مقالات مرتبط با بارداری هفته به هفته (تا هفته 15)

پرسش و پاسخ

سوال 1399/06/31

سوال: کمرم خیلی درد داره چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/06/31

جواب: باید توسط پزشک تان معاینه شوید.

سوال 1399/05/15

سوال: سلام من امروز رفتم سونو گرافی غربالگری سه ماه اول ولی گفتن که جنین در ۱۴ هفتگی است و NT مشخص نیست ولی سونو معمولی گرفت و گفت وضعیت نرماله ضربان قلب و .. نرماله نگرانم وقتش گذشتع حالا چیکار کنم ؟؟ ش

پاسخ مدیر 1399/05/15

جواب: زمان طلایی بررسی NT در هفته 11W+0D الی 13W+6D و یا قد نشسته جنین (CRL) بین 45 تا 84 میلی متر باشد ولی نگران نباشد توصیه می کنم غربالگری سه ماهه دوم را در هفته های 15W+2D تا 17W+0D انجام داده و اگر نرمال بود یک آنومالی اسکن دقیق هم در هفته 18W+1D تا 20W+6D انجام دهید و نتایج آنهارا بفرستید، تا نتیجه اش را چک کنم.

سوال 1398/06/24

سئوال: سلام من سه هفته پیش اقدام ب بارداری کردم حالاچطوری مطمعن شم باردارم؟

پاسخ مدیر 1398/06/24

جواب: آزمایش BhCG در خون را انجام دهید.

سوال 1398/04/27

سئوال: با سلام من در هفته 15 بازداری هستم چند مدتی است وقتی بیرون از منزل میرم و با لباس های بیرون هستم و مدتی مینشینم احساس سوزش و خارش میکنم ،خارش خفیف ولی سوزاک زیاد ،هنگام ادرار ،ادراری زرد رنگ دارم و سوزش ،باید مقدار زیای اب بخورم و چندبار به دستشویی. برم تا سوزشم خوب شه،ازمایش دادم عفونت ادرار نداشتم ولی گفتن کمی پروتئین درادرار هست ،میخاستم بپرسم ایا خطرناکه؟؟مخصوصا برای جنین؟درضمن وزن بالا و فشار خون بالایی ندارم

پاسخ مدیر 1398/04/27

جواب: در صورت لزوم و طبق صلاحدید پزشکتان یک کشت از ترشحات واژن بگیرید.

سوال 1397/04/04

سلام من هفته پانزده هم بارداری هستم رفتم سونوگرافی گفتند جفت پایین است چه کار کنم مشکلم رفع بشه

پاسخ مدیر 1397/04/04

طبق رفرانس های جدید تا هفته 18 جایگاه پایین جفت زیاد جای نگرانی ندارد و بتدریج در هفته بالا جفت به سمت بالا کشیده می شود. ولی بهتر است باز هم با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان استراحت بیشتر کنید، وزن سنگین بلند نکنید و رانندگی طولانی مدت نداشته باشد.

سوال 1397/04/03

سلام هفته ۱۶بارداری رفتن سونوگرافی تو جوابش نوشته جفت قرار قدامی وتامجاورتint.osکشیده شده است این یعنی چی خطری داره؟

پاسخ مدیر 1397/04/03

زیر هفته 18 جفت پایین خیلی جای نگرانی ندارد ولی بهتر است با پزشکتان هم مشورت کنید.

سوال 1397/03/13

سانی

یکشنبه 7 آبان 1391 - 01:08

 

سوال:

سلام، من در کانادا هستم و اینجا به دکتر متخصص نمیشه مراجعه کرد،،من چهار بار سقط داشتم آخرین بار بارداری پوچ بود الان دقیقا هفتهٔ پنجم هستم و بتا ۱۲۸۰ بود ، ۴۸ سات پیش ۹۷۵ و ۴۸ قبلش ۴۵۰ بود،،یعنی‌ این دفعه هم بارداری پوچ دارم،،چقدر امید داشته باشم لکه بینی‌ ندارم و درد هم گهی گهی خیلی‌ خیلی‌ خفیف دارم،،جوابم رو بدین جز شما کسی‌ ندارم،،خواهش می‌کنم حقیقت رو بگین،،با تشکر...این بتا که دو برابر نشده چه معنی‌ داره؟ امیدی هست بالا بره؟

جواب:

بهتر است 48 ساعت دیگر هم تیتر بتا را چک کنید. اگر دو برابر شده باشد که هیچی، در غیر اینصورت تا هفته 6 صبر کرده و یک سونوی واژینال انجام دهید.

 

بنفشه

یکشنبه 7 آبان 1391 - 07:42

 

سوال:

سلام من اخرین باری که پریود شدم 2 مهر بود 1 ابان baby check گرفتم مثبت بود 2 ابان ازمایش خون انجام دادم up to 200 بود 3 ابان سونوگرافی واژینال انجام دادم ساک حاملگی 2 میلی متری تشکیل شده بود با توجه به اینکه تا حالا پریود نشدم می خواستم بدونم احتمال بارداری من چقدره؟ با توجه به حاملگی پوچ و این حرفها

جواب:

زیاد ، دو هفته بعد یک سونو انجام دهید.

 

بنفشه

یکشنبه 7 آبان 1391 - 12:41

 

سوال:

سلام من امروز تیتر بتا انجام دادم که 5684 بود می خواستم احتمال پوچ بودن بدونم جواب سوال قبلیم رو هم ندادید

جواب:

سوالتان را کامل بنویسید. اولین روز از آخرین پریودتان، سیکل تان منظم است یا خیر، سیکل تان چند روزه است.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 

شیرین

یکشنبه 7 آبان 1391 - 14:25

 

سوال:

با سلام

پیرو سوال قبلی یلادم رفت بگم ساعت 11: 30 شب تکه ای شیرینی خوردم .صبح ساعت 8 آزمایش دادم آزمایشات بارداری

جواب:

اگر باردار هستید افزایش گلبولهای سفید طبیعی است.

 

ساناز

یکشنبه 7 آبان 1391 - 18:08

 

سوال:

باسلام، پیشایش عیدغدیر رو به دست اندرکاران نیلوتبریک میگم.آخرین پریود من 26شهریور بوده وبااستفاده ازکیت روز 14مهرتخمکگذاری داشتم،30مهرتست بتا درخون دادم که>300 بود بدلیل کمردرد ودرد زیر شکم دکترم سونوی زود هنگام تجویز کردند(بخاطراطمینان ازبارداری داخل رحمی)که جواب بدین صورت ارائه شد:

داخل کاویته اندومترساک حاملگی بدون یولک وبدون قلب رویانی مشهود است وسن حاملگی براساس gs=7حدود5w+2dمیباشد

یک میوم اینتراموال به قطر9م م دردیواره خلفی رحم مشهود است وتوصیه برای سونوگرافی 2هفته بعد.

لطفادرمورد میوم کمی توضیح بدهید.

همان فیبروم رحم است. قبل از بارداری هم اگر فیبروم داشتید باید فقط در دوران بارداری بزرگ شدن آنرا پیگیری کنید.

اینکه قلب جنین تشکیل نشده آن هم درهفته...

هنوز زود است برای شنیدن صدای قلب جنین.

 

بنفشه

یکشنبه 7 آبان 1391 - 20:33

 

سوال:

2 مهر اولین روز اخرین پریود من بود بله کاملا منظم بود سیکل من 29_30 روزه بود

جواب:

در پاسخ به سوالات من سوالات قبلی تان را هم برایم بنویسید.

 

صبا2525

دوشنبه 8 آبان 1391 - 08:10

 

سوال:

سلام من ماه پیش یه سقط داشتم که زیر یک ماه بود بعد از اون سقط ،دکترم قرص فولیک اسید 5 و قرصGLUCOPHAGE500 بهم داد که تا سه ماه بخورم و دوباره برای حاملگی اقدام کنم سوالم اینه این قرصها باعث چند قلو زایی میشه ؟

جواب:

خیر

 

نیایش

دوشنبه 8 آبان 1391 - 14:46

 

سوال:

سلام میخواستم بدونم ماه هفتم توی چند هفتگی به پایان میرسه ؟

ممنون

جواب:

سی و یک

 

نیایش

دوشنبه 8 آبان 1391 - 14:47

 

سوال:

سلام میخواستم بدونم من توی خونه گاهی از ماکرو فر استفاده میکنم ایا واسه جنینم خطرناکه ؟ من 31 هفته هستم . سپاسگذارم

جواب:

توصیه می شود که استفاده نشود.

 

نیایش

دوشنبه 8 آبان 1391 - 14:52

 

سوال:

سلام من در هفته31 بارداری هستم . صبح که از خواب بلند شدم خوب بودم یکدفعه در د شدیدی در ناحیه لگنم ایجاد شد طوری که یک قدم نمی تونستم حرکت کنم و پامو رو زمین بزارم پای راستمه . دردش کمی به بالای کمرم هم رسیده بود . الان بعد از چند روز استراحت بهترم .این درد چیه ؟

جواب:

با پزشکتان مشورت کنید.

 

نیایش

دوشنبه 8 آبان 1391 - 14:56

 

سوال:

سلام خسته نباشید من سرما خوردگی پیدا کردم و دکتر رفتم دکتر واسم 5 روز سفالکسین تجویز کرد حالم بهتره اما هنوز خلطی چرکی در گلوم حس میکنم دکتر گفت اگه خوب نشدی بیا پنی سیلین بزن

2 تا سوال دارم می خواستم بدونم سفالکسین در دوران بارداری خطرناک نیست

خیر

؟ دوم اینکه به نظر شما به خاطر خلط گلوم بازم دکتر برم و تجویز پنی سیلین رو انجام بدم؟ ممنون

بله

 

بنفشه

دوشنبه 8 آبان 1391 - 18:49

 

سوال:

سلام من اخرین باری که پریود شدم 2 مهر بود 1 ابان baby check گرفتم مثبت بود 2 ابان ازمایش خون انجام دادم more than 200 بود 3 ابان سونوگرافی واژینال انجام دادم ساک حاملگی 2 میلی متری تشکیل شده بود با توجه به اینکه تا حالا پریود نشدم می خواستم بدونم احتمال بارداری من چقدره؟ با توجه به حاملگی پوچ و این حرفها

در ضمن دیروز تیتر بتا انجام دادم که 5684 بود

سیکل من 29_30 روزه بود منظم هم بود.

جواب:

48 ساعت بعد از تست تیتر بتایتان یک تیتر بتای دیگر انجام داده اگر بیشتر از 11400 بود احتمال حاملگی پوچ خیلی کم می شود. هفته 6 هم یک سونوی واژینال برای شنیدن صدای قلب انجام بده.

 

باران

سه شنبه 9 آبان 1391 - 06:42

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید .من در هفته 15 بارداری هستم .سوال داشتم که ایا میتوانم ابروهام رو تاتو کنم ؟

خیر

سوال دیگر دقیقا چند روز بعد از زایمان میتوانم موهایم را رنگ کنم؟

یک هفته

وسوال آخر اینکه چند وقت بعد از زایمان میتوانم به ورزش کردن مداوم بپردازم؟ ممنون از حسن توجه شما

بستگی به نوع زایمان دارد. معمولأ یک الی دو ماه بعد

 

افسانه

سه شنبه 9 آبان 1391 - 09:26

 

سوال:

با سلام و ممنون از سایت خیلی خوبتون. من در هفته چهاردهم بارداری هستم که سونو انجام دادم و گفته شد جفت پایینه (marginal p.p ( و طول سرویکال هم 45 بوده است. آیا خطری جنین را تهدید میکند؟ درضمن کارمندم و یه سقط هم داشتم.

جواب:

بهتر است استراحتتان را بیشتر کنید. و در صورت صلاحدید پزشکتان پروژسترون استفاده کنید.

 

نكار

سه شنبه 9 آبان 1391 - 12:47

 

سوال:

سلام من جند روزه وارد هفته 18 شدم دیر از بارداریم مطلع شدم و حدود سه هفته ست از یه كرم لایه بردار باكستانی به اسم فایزه استفاده می كنم الان خیلی دجار استرس شدم. میخواستم بدونم بجه م دجار مشكلی میشه دیگر استفاده نکنید.

2-دجار عفونت قارجی كم هم هستم ولی متاسفانه تا كنون واسه درمان اقدام نكردم 

سریعأ اقدام کنید وگرنه ممکن است دچار زایمان زودرس شوید.

3_ من تو دوران بریودی باردار شدم روز دوم الی سوم. میخواستم بدونم جنینم دجار مشكل نمیشه

خیر

و احتمال بسر شدن جقدره?کم

تو رو خدا جواب بدین روم نمیشه از متخصص برسم

 

نكار

سه شنبه 9 آبان 1391 - 14:44

 

سوال:

خیلی ممنون از باسختون. ببخشید من یه سوال دیكه داشتم از هفته 14یا15 ترشحاتم خیلی بیشتر شده و. كاملا مایع شده سفیدو ابكی كاملا به غلظت شیر یذره جسبناك دكتر كفت مساله ای نیست ولی باز نكرانم.

بهتر است در صورت زیاد شدن با پزشکتان مجدد مشورت کنید.

2- فقط با سونو كرافی عادی. میشه از سلامت كامل بجه مطمعن بود. بازم مرسی از شما

خیر

 

ساناز

سه شنبه 9 آبان 1391 - 17:29

 

سلام،پیرو سوالی که درمورد میوم پرسیده بودم دربهمن ماه 90 که سونوی کامل ازشکم ورحم انجام داده بودم میومی در کار نبود در6آبان سال جاری درسونو حاملگی متوجه شدم 1)درصورت بزرگ شدن آن باید دارو مصرف شود؟

بله

میوم همان تخمک مرده هست

خیر همان فیبروم رحم است

؟آیا میتونه باعث دردزیرشکم بشه؟

بله

خانمهایی که درمراکز عکاسی وفیلمبرداری کار میکنند خطری جنین و مادر رو تهدید میکنه یا نه؟

خیر

3)مصرف کرم واژینال کلیندمایسین درسه ماهه اول مشکلی ایجادمیکنه یا نه؟

ازحسن توجه شما ممنونم.

در سه ماهه اول با احتیاط باید مصرف شود.

 

زینب

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 07:32

سوال:

با سلام.

من کاربر جدیدم. حدود 5 روز بعد از نزدیکی قرص ضدبارداری اورژانسی لوجسترول استفاده کردم ولی الان 9 روز گذشته و من پریود نشدم. آیا امکان بارداری هست و سوال مهمتر اینکه آیا در آزمایش مشخص میشه که من از قرص مصرف کردم؟ لطفا زودتر پاسخ بدین که بدجوری استرس دارم. با سپاس

جواب:

سریعأ یک تست بتا در خون انجام دهید.

 

نیایش

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 07:51

 

سوال:

سلام میخواستم بپرسم که من دچار عفونتهای سبز رنگ همراه با خارش شدم دکتر رفتم بهم مترونیدازوا هم قرص 250 هم مترانیدازوا تزریقی 5 درصد داده با ژل متروواژ این داروها به جنینم صدمه نمیزنه من توی هفته 31 هستم ؟ با سپاس

جواب:

منفعت استفاده از این دارو بیشتر از ضررش می باشد.

 

نسیم

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 10:25

 

سوال:

سلام.

خسته نباشد میخواستم بدونم قرص کلومیپرامین وپوسپراکس که برای کاهش استرس در دوران بارداری برای جنین خطر دارد؟؟؟ خواهشا کمکم کنید من برای کاهش استرس مجبورم هر شب بخورم . خواهشندم راهنماییم کنید من باردار نیستم فقط خواستم بدونم ایا خطر داره یا نه؟؟؟

جواب:

مصرف در دوران بارداری: کلومیپرامین و پوسپراکس جزء گروه C است.

 

716

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 12:38

 

سوال:

با سلام من در هفته 18 هستم میخواستم برای سونوی آنومالی اسکن برم آیا این سونو سه بعدی هست یا دو بعدی؟

سه بعدی

دکترم میگه سه بعدی انجام بدم آیا با انجام این سونو خطری جنین من را تهدید نمیکنه چون میگن سونوی سه بعدی خوب نیست و آیا سونوی دکتر فرزانه را برای سه بعدی تایید میکنید؟

اگر توسط یک سونولوژیست متبحر انجام شود جای نگرانی ندارد.

بله

ممنون میشم

جواب:

 

شیرین

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 15:09

 

سوال:

سلام و خسته نباشید و تشکر بخاطر پاسخگوییتون

من سرما خوردگی شدید دارم و 2 ماه باردارم ....

رفتم دکتر بهم آمپول پنی سیلین 3-3-6 داده و قرص آنتی هیستامین و آموکسی سیلین ... خواستم از شما هم مشورت بخوام ...آیا استفاده اشون مضرر نیست ...

با تشکر

جواب:

خیر

 

زهرا

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 19:08

 

سوال:

با سلام

من در هفته ی 15 بارداری هستم یکی دو روزی است در زیر شکمم دردی کم و ملایم دارم که به دو طرف شکمم کشیده می شود می خواستم بدانم آیا جای نگرانی هست؟

 

جواب:

با پزشکتان مشورت کنید.

کوین

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 05:30

 

سوال:

با سلام این چندمین بار سوالمو می پرسم ولی جوابم را ندادید با کلی اشتیاق ثبت نام کردم که از نگرانی دربیام ولی هیچ جا جواب سوالمو ندیدم.

جواب:

با پوزش،اگر تاکنون جواب نگرفته اید، مجدد سوالتون را مطرح کنید.

 

آویسا

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 07:29

 

سوال:

با سلام وخسته نباشید من در هفته هشتم جنینم سقط شد هنوزم صدای قلبش شنیده نشده بود از سه روز قبل سقط از امپول پولوتون و شیاف پروژسترون استفاده کردم ولی هر روز خونریزیم بیشتر میشد چرا این دارو ها تاثیر نداشت؟

بدلیل آنکه از ابتدا لانه گزینی درستی صورت نگرفته بود و یا تقسیمات اولیه کروموزومی اشتباه بوده است.

سوال بعدیم اینکه من بدون کورتاژ سقط کامل انجام دادم چه مدت بعد می تونم باردار بشم زمان زیادی باید صبر کنم؟

بهتر است 3 ماه صبر کنید.

 

معصومه

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 12:43

 

سوال:

با سلام.

من در هفته 21 بارداری هستم،جنسیت جنین در سونوگرافی پسر تشخیص داده شده است آیا امکان اشتباه در تشخیص جنسیت وجود دارد؟

جواب:

اگر در مرکز معتبری انجام شده باشد امکان خطا کم است.

ثریا

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 15:26

 

سوال:

با سلام.

من در هفته ء هفتم بارداری هستم.بعداز سفری که از تهران به همدان به همراه همسرم و با ماشین شخصی داشتم،صبح زود فردای همان روز دچار خونریبزی شدم.که در ابتدای خونریزی مایعی شفاف و روان مانند ادرار بی رنگ از من خارج شد سپس این مایع تیره تر شد و خونی شد.سپس بعداز دیدن این مساله به سونوگرافی مراجعه نمودم.نتیجه سونو جنین کاملا طبیعی و نرمال بوده اما هماتومی 35در25 زیر ساک مشاهده شد.الان بسیار نگرانم.لطفا هرچه سریعتر جواب من را بدهید.بینهایت ممنون...

جواب:

نگران نباشید چون جنین سالم است و توصیه می شود که استراحت بیشتری کنید و در صورت صلاحدید پزشکتان از ترکیبات پروژسترون استفاده کنید

.

فریده

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 16:32

 

سوال:

سلام. چرا سوال دیروز من مطرح نشده. امروز رفتم آزمایش بتا در 5 هفته و 5 روز 13500 بود با توجه به سونو 5 هفته و 2 روزم که فقط ساک تشکیل شده و جنین دیده نشده آیا طبیعیه. لطفا جواب بدید.

جواب:

یک کمی بالاست که بهتر است در هفته 8-7 سونو جهت بررسی تکمیلی انجام دهید.

 

بستام

جمعه 12 آبان 1391 - 08:55

 

سوال:

باسلام

من26ساله هستم وهمسرم32ساله.من در هفته12بارداری هستم.برادر همسرم و دختر عمویشان مشکل ذهنی دارند.من و همسرم فامیل هم نیستیم.بااینکه ازپزشک متخصصم که ازبستگان بودندخواستم آزمایش ژنتیک بنویسندایشان گفتندنیازی نیست.حال به نظرشمامن به پزشک دیگری مراجعه کرده واین مسئله راعنوان کنم.باتشکر...

جواب:

بهتر است حداقل یک مشاوره ژنتیک انجام دهید.

زهرا

جمعه 12 آبان 1391 - 16:05

 

سوال:

باسلام

دلیل درد زیرشکم در ماه چهارم چیست؟

جواب:

دلایل متعددی داشته ولی توصیه می کنم با پزشکتان مشورت کنید.

 

فریبا

یکشنبه 14 آبان 1391 - 10:20

 

سوال:

سلام, من از تیرماه اقدام کردم برای بارداری ولی هنوز باردار نشدم. سری قبل اینکه پیام دادم که دکتر گفت سایز فولیکولم 11 هستش, این سری 27 مهر پریود شدم روز اول پریودم دکتر رفتم. و گفتم که این مدت باردار نشدم, یه قرص اوومید کلومیفن داد و گفت روز سوم پریودم هرشب 2 تا تا 5 روز بخورم و روز 12 پریودم برم واسه سونو. روز 12 چون نظر تعطیل بود روز 11 پریودم رفتم بعد از سونو دکتر گفت که سه تخمک سالم یکی تو یه تخمدان و 2 تا توی تخمدان دیگه دارم, امپول ای وی اف_سی (کوریونیک گونادوترپین) داد که فردا شبش بزنم, و گفتن که یه شب درمیون یا دوشب درمیونن نزدیکی داشته باشم, میخواستم...

جواب:

سوالتون؟؟؟؟؟؟؟

 

ملینا

یکشنبه 14 آبان 1391 - 23:56

 

سوال:

با سلام من در تاریخ 5/26 پریود شدم و 6/3 پاک شدم و6/22 یه لک دیدم یک قطره وتمام بعد از دو هفته تست دادم باردار بودم 8/7 برای سونو رفتم دکتر گفت جنین 6 هفته 5 روز هستش و با تاریخ پریود من جور در نمی یاد و دو هفته صبر کنم و دوباره سونو بدم که جنین پوچ نباشه در ضمن من هماتوم داشتم ولی هیچ خونریزی و علامت نداشتم و دکتر گفت دو صبر کن دو روز بعد سونو لک خون آبکی دیدم گفتند از سونو واژناله که انجام دادم روز سوم چند لک خون رقیق بعد کم می شد و قهوه ایی .

شنبه که تعطیل بود خونریزی شدید که در 1 ساعت 5 نوار عوض کردم بیمارستان رفتم ماینعه کردن رحم بسته بود و دلیل خونریزی هماتوم...

جواب:

دو تا تست بتا به فاصله 48 ساعت انجام داده و اگر تیتر دومی بیشتر از دو برابر اولی شد دو هفته صبر کنید و مجدد سونو انجام دهید. سعی کنید با استفاده از ترکیبات پروژسترون و استراحت بیشتر خونریزی را کم کنید.

 

فریده

سه شنبه 16 آبان 1391 - 05:56

 

سوال:

ببخشید دوباره مزاحم میشم. فرمودین که بتام یه کمی بالاست. بالابودن به چه علت میتونه باشه؟ ممنون از پاسختون

جواب:

علت های مختلفی دارد که باید بررسی بیشتری شود.

 

ملیحه

سه شنبه 16 آبان 1391 - 06:55

 

سوال:

سلام

من در هفته 13 بارداری هستم آزمایش ادرار دادم عفونت داشتم

bacrtia few پزشک قرص نیتروفورانتوئین داده 30 دانه هر 6ساعت ودوهفته دیگه دوباره ازمایش رو باید تکرار کنم.ولی وقتی قرص رو میخورم حالت تهوع شدید تا دوساعت بهم دست میده.

با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان دارویتان عوض شود.

در ضمن آیا جوشهای عفونی و چرکی با خارش شدید در ناحیه چانه بخاطر عفونته؟

می تواند عفونت باشد با یک متخصص پوست مشورت کنید.

لطفا راهنمایی کنید؟

 

فافا

سه شنبه 16 آبان 1391 - 15:44

 

سوال:

با سلام.من در هفته28 بارداریام.در 3ماهه اول بارداریم لکه بینی داشتم.الان 1هفته است که دوباره دچار لکه بینی شده ام.در سونوگرافی جفت پایین تشخیص داده شد.یک دکتر به من 4 آمپول داد که هفته ای 1 عدد بزنم.اما دکتر دیگر فقط استراحت برایم تجویز کرد.آیا حتما باید آمپول ها را بزنم؟

جواب:

بله

 

هدی

سه شنبه 16 آبان 1391 - 20:50

 

سوال:

سلام.به خاطر تاخیر پریود 2بار از بی بی چک استفاده کردم هر دو بار یه خط صورتی خیلی کم رنگ ظاهر شد البته نه بلافاصله بلکه بعد از یک ساعت این خط صورتی دیده شد.2هفته هست که سینه هام درد غیر معمولی زیادی داره مخصوصا نوک سینه هام.

یکشنبه آزمایش خون دادم بتا 11 بود. با پزشک مشورت کردم گفت اگه تا 4شنبه نشدم دوباره آزمایش بدم که همین امروز بعد از 42 روز خونریزیم شروع شد.به نظر شما بارداریم منتفیه؟ آیا لازمه بازهم آزمایش بدم؟

بهتر است بدهید.

دلیل درد سینه ام که هنوزهم اذیتم میکنه چیه؟

اختلالات هورمونی

من که پریود نامنظمی دارم چی جوری زمان تخمک گذاری ام رو پیش بینی کنم تا باردار بشم؟

با استفاده از کیت های تخمک گذاری

 

فریبا

سه شنبه 16 آبان 1391 - 22:08

 

سوال:

سلام ,من دو روز پیش پیامی که فرستادم ولی پیام نصفش مثل اینه فرستاده نشده که شما گفتید سوالم چی بود, بانوج به متن قبلیم که الان دادم رو می نویسم, طبق امپولی که زدم روز چهارشنبه صبح 10 آبان لح زمان تخمک گذاری بود و من از روز 7 پریودم تا سه شنبه 13 پریودم یکشب در میون نزدیکی داشتم وچهارشنبه هم که روز تخمک گذاریم طبق گفته پزشکم بود نزدیکی نداشتم بعدش سه روز نداشتم و روز یکشنبه 14 ابان هم نزدیکی داشتم .

سوال ایا با این اوصاف که سه روز نزدیکی نداشتم امکان بارداری هست؟ لطفا زود جواب بدید استرس دارم. مم

جواب:

امکانش هست.

 

رویا

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 09:01

سوال:

با سلام

27 ساله هستم.2سال و نیم است که ازدواج کردم و به صورت طبیعی جلوگیری کردم.ماه پیش که قصد بارداری داشتم بعد از انجام آزمایش و سونو که هیچ مشکل خاصی نداشتم اقدام کردم.سیکل ماهیانه من 35 تا 40 روز است و روز 13 بعد از پریودی سایز فولیکول 12 بود که باردار نشدم.دکتر گفت چند ماه دیگه بدون مصرف دارو اقدام کنم اگه باردار نشدم دوباره مراجعه کنم اما من برای تولد فرزندم در نیمه اول سال همین 1 ماه فرصت دارم به همین دلیل برام لتروزول شبی 2 تا به مدت 5 شب تجویز کرد.به نظر شما اولا این دارو برای جنین مشکلی ایجاد نمی کنه؟

دوما من برای تعیین جنسیت پسر 3 ماه رژیم گرفتم...

جواب:

خیر

 

شب بو

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 21:37

 

سوال:

سلام

من در هفته 9 بارداری هستم

آزمایش تیروئید انجام دادم

باید 5.95-0.4 باشه ولی واسه من 0.24 هست

الان کم کاری تیروئید دارم یا پرکاری؟

این محدوده نرمال زنان غیر باردار است و این عدد برای سه ماهه اول خوب است

وضعیتم خیلی خطرناکه؟

خیر

چه اثر منفی روی بچم میذاره؟

با این مقدار هیچی

 

عسل

پنجشنبه 18 آبان 1391 - 19:50

 

سوال:

تا چند ماهگی میتونم با هواپیما مسافرت کنم؟؟ مسافرتی که 18 یا 19 ساعت باشه.

جواب:

با توجه به موقعیت جفت و طول سرویکس پزشکتان نظر می دهد.

 

زینب

جمعه 19 آبان 1391 - 07:13

 

سوال:

سلام وقت به خیر

من دو روز دیگه وارد هفته 18 بارداری میشم میخواستم بدونم سونوی سه بعدی تو کدوم هفته انجام بشه بهتره؟

18-20

واینکه در این سونو چه چیزایی تشخیص داده میشه؟

10 مارکر مربوط به اختلالات کروموزومی

و یه سوال دیگه اینکه برای اطلاع از سلامت خون کودک آیا آزمایشی هست که باید انجام بدم یا نه؟(با توجه به اینکه همسرم تالاسمی مینور داره و خودم هم دارای هموگلوبین خون پایینم)

بهتر است یک مشاوره ژنتیک انجام دهید.

 

Romin

شنبه 20 آبان 1391 - 12:19

 

سوال:

سلام.هفته 14 بارداریم تا چند روز پیش سینه هام متورم بود و درد میکرد ولی حالا احساس درد ندارم . میخواستم بدونم این موضوع طبیعیه یا نه؟

جواب:

بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

 

زینب

شنبه 20 آبان 1391 - 13:11

 

سوال:

سلام خسته نباشید میخواستم بدونم در دوران بارداری چه کار کنیم که بعد از زایمان کودک بتونه از شیر مادر تغذیه کنه؟ آیا رژیم غذایی خاصی در دوران بارداری لازمه؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

جواب:

معمولآ آموزش تغذیه با شیر مادر توسط بیمارستانی که در آن زایمان می کنید داده می شود.

 

فریده

شنبه 20 آبان 1391 - 20:56

 

سوال:

سلام. خسته نباشید. من یک خانم 26 ساله هستم. 1.5 است که قصد بارداری دارم. چکاب کامل هم خودم وهم همسرم داشته ایم و مشکلی نداشتیم. الان دکترم دستور لاپراسکوپی داده . به نظرتون اینکار در این مقطع لازم است و باتوجه به اینکه این ماه پروژسترون خوردم اما بطور غیرعادی از روز 21 سیکل دچار لکه بینی قهوهای شدم. والان بعد از یک هفته دچار خونریزی شدم. خواهش میکنم جواب بدید ممکن است باردار باشم . چون دکتر تست بارداری نوشته.

جواب:

امکان بارداری ضعیف است. بهتر است تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برای بنویسید.

 

کوین

یکشنبه 21 آبان 1391 - 05:16

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید خواهشا دوباره سوالمو پرسیدم جوابم را بدهید من 29 سال سن دارم و 8 ماه هست که ازدواج کرده ام سه ماه از رص تری فازیک استفاده کردم و سه ماه طبیعی جلوگیری داشتم دو ماه هست که اقدام به بارداری کردم آژمایش و سونوی قبل از بارداری دادم یک مقدار خفیف در حد دهم کم کاری تیرویید و در همان حد افزایش پرولاکتین داشتم که دارم دارو مصرف می کنم و اسید فولیک هم استفاده می کنم ولی این دو ماه باردار نشدم خیلی نگرانم نمیدونم طبیعیه یا مشکلی هست حتی ماه پیش از تست تخمک گذاری هم استفاده کردم و بعد اقدام کردیم نگرانم نتوننم بچه دار شم خواهشا راهنماییم...

جواب:

نگران نباشید اگر تا یک سال بعد از خودداری از جلوگیری باردار نشدید باید پیگیری کنید. الان خیلی زوده بخواهیم در مورد ناباروری در مورد شما صحبت کنیم.

 

نسرین

یکشنبه 21 آبان 1391 - 07:18

 

سوال:

با سلام

ببخشید می خواستم بپرسم آیا در هفته شانزدهم جنسیت جنین با سونو گرافی مشخص میشه؟؟؟

بله

بعضی ها میگند جنسیت پسر زودتر از دختر معلوم میشه .حتی در سیزده یا چهارده هفتگی درسته؟؟؟؟؟

در صورت باز کردن پاهای جنین در هنگام سونوگرافی بله

با تشكر

 

مطی

یکشنبه 21 آبان 1391 - 15:28

سوال:

سلام من 10هفته هست که باردارم قند ناشتام 88تا90بوده میخواستم بدونم این وضعیت برای بچه ام ضرر داره

جواب:

خیر

 

عسل

یکشنبه 21 آبان 1391 - 16:30

 

سوال:

با سلام

من در چند هفتگی و با چه نوع سونویی می توانم از سلامتی کامل فرزندم(چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ اورگانیک مانند کلیه کبد و...) مطلع شوم؟؟

با تشکر

جواب:

آنومالی اسکن هفته 20-18

 

بهبد

دوشنبه 22 آبان 1391 - 15:51

 

سوال:

سلام اگر عمر بارداری کمتر از 10 روز باشد و قبلاپیش از بارداری عکس دندان (opg)گرفته شده و قابل استفاده برای دندان پزشک باشد ایا کشیدن و پر کردن دندان الان خطرناک و مضر نیست ؟خواهش می کنم مثل همیشه سریع و صریح راهنمایی کنید ممنون

جواب:

خیر

 

نیایش

دوشنبه 22 آبان 1391 - 16:19

 

سوال:

سلام خسته نباشید

می خواستم بپرسم زایمان طبیعی بدون درد چه نوع زایمانی هست ؟

متدهای مختلفی دارد که درد زایمان به شدت کاهش می یابد.

من خیلی از زایمان طبیعی میترسم به نظر شما زایمان طبیعی خوبه یا سزارین ؟

طبیعی

 

ویونا

دوشنبه 22 آبان 1391 - 21:44

 

سوال:

سلام.. ممنون از اینکه همیشه جواب سوالهامو میدین...من دیروز سونوی سه بعدی انجام دادم که خداروشکر همه چی نرمال وخوب بود فقط اینکه در برگه جواب نوشته شده : در لگنچه هر دو کلیه جنین fullness خفیف با قطر قدامی-خلفی 2.8م م دیده شد.شما رو به خدا واسم توضیح بدین این دیگه چیه از دیروز تا حالا کارم شده گریه..دکتر سونو گراف گفتند چیز خواصی نیست ولی من خیلی ناراحتم اصلا این fullness چی هست...قابل درمانه؟ بچم که مشکلی پیدا نمیکنه؟ طبق سونویی که انجام دادم سن حاملگی من را 20 هفته و پنج روز ثبت کردن ..ولی مطابق با سونوی اولم که در هفته های اول انجام دادم الان 19 هفته و 5 روز هستم...

جواب:

3 میلی متر به بالا واجد ارزش می باشد و تا 3 میلی متر طبیعی است. ولی با این وجود جواب را به پزشکتان سریعتر نشان دهید.

ممکن است جنین کمی درشت باشد.

 

مریم

سه شنبه 23 آبان 1391 - 08:19

سوال:

با سلام-من آخرین باری که پریود شدم 21 مهر بود این ماه پریود نشدم تست HCG beta titer دادم مقدارش 1125 بود . می خوام بدونم که باردار هستم یا خیر و در هفته چندم؟ در ضمن کی باید برای سونوگرافی مراجعه کنم؟

جواب:

48 ساعت بعد از آزمایش اول تست فوق را تکرار کنید اگر بالای 2250 بود بارداری با رشد خوب داخل رحمی در جریان است.

5 اذر برای سونوگرافی واژینال جهت شنیدن صدای قلب اقدام کنید.

 

کوین

چهارشنبه 24 آبان 1391 - 07:07

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید از اینکه جواب سوالم را دادید بسیار سپاسگذارم خوشحالم با این سایت آشنا شده ام یک سوال دیگه داشتم من امروز روز 8 پریودم می باشد و پاک شده ام اگر بخوام از تست تخمک گذاری استفده کنم بهترین روش کدام است که بفهمم تخمک آزادشده یا نه روش کیت تخمک گذاری یا سونو و از چه روزی اقدام کنم با توجه به اینکه دوره های من 28 روزه است پیشاپیش از پاسخگویی شما ممنونم

جواب:

در اولین مراحل فقط کیت تخمک گذاری ولی اگر جواب نداد در ترکیب با سونو باید برای تعیین روز تخمک گذاری استفاده شود.

 

افسانه

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 06:34

 

سوال:

با سلام. من در هفته شانزدهم بارداری جهت انجام آزمایش غربالگری (چهارگانه) سه ماهه دوم سونوی NT انجام دادم که نتیجه اینگونه بود: یک عدد جنین زنده و فعال با پرزنتاسیون BREECH دیده شد. FHR و حرکات جنین نرمال است. سن حاملگی: 16هفته و 2روز +_1هفته ،CRL=92mm .آنومالی خاصی در ارگانها و اندام جنین و ستون فقرات دیده نشد. NASAL BONE دیده شد. NT=1.9 mm. آیا جواب سونو خوب است؟

جواب:

سونویتان خوب است ولی عدد NT درست نیست بدلیل آنکه بعد از 14 هفتگی NT قابل اندازه گیری نیست.

 

مهپر

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 08:51

 

سوال:

سلام

من 6 روز بعد از پریدم رفتم از دادم بتام 1100 بود

این میتونه بودن بچه رو تضمین کنه؟

جواب:

48 ساعت بعد مجدد تکرار کنید اگر جوابتان بالای 2200 بود نشانه رشد خوب داخل رحمی جنین است.

 

فرزانه

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 11:28

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

من 29 ساله در 13 هفتگی آزمایش غربالگری دادم. که tricuspid doppler را abnormal ثبت کردند .

2.5=nt

1:1225 t21

1:7525 t18

1:20000 t13

منظورشان از اون نرمال نبودن چیه؟

اینکه نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

و آیا نگران کننده است؟

به هر حال نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

وعلت بوجود امدنش چیست؟

می تواند ناشی از اختلالات کروموزومی و یا طبیعی باشد.

 

آویسا

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 14:01

 

سوال:

سلام من در هفته هشتم سقط کردم بعد از ان ده روز خونریزی داشتم الان بعد از یک هفته پاک بودن دوباره لک میبینم هنوز خونریزی نشده خواهشا علتش چیه نیاز به مراجعه به پزشک دارم یا نه؟

جواب:

هر چند جای نگرانی ندارد ولی بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید.

 

سوال

پنجشنبه 25 آبان 1391 - 19:23

سوال:

سلام درباره ازمایش بتا میشه صحبت کنید

ممنون

جواب:

( هر دو بخش آلفا و بتا ) توسط سلولهای تروفوبلاستیک جفت سنتز می شود و نیمه عمر آن 36 - 12 ساعت است . مهمترین وظیفه این هورمون نگه داری از جسم زرد است که تولید استرادیول و پروژسترون می کند .

مقدار این هورمون در حاملگی طبیعی از روز ششم تا دهم بعد از لقاح در سرم مادر بالا میرود ( حتی گاه از روز سوم لقاح هم قابل شناسایی است. )

معمولا25 -20 روز پس از آخرین قاعدگی ( و نه زودتر از آن ) مقدار این هورمون در ادرار مادر به اندازه ای میرسد که قابل اندازه گیری باشد .

معمولاچه زمانی این تست انجام میشود؟

این هورمون در حاملگی طبیعی 4 - 6 هفته بعد از شروع بارداری افزایش چشم گیر پیدا کرده وسپس کم کم افت پیدا می کند . اما در موارد حاملگی خارج رحمی - حاملگی مولار- برداشت کل رحم - کورتاژ پس از حاملگی سیر نزولی سریعتر آن را شاهد هستیم .

سایر کاربردهای تست حاملگی یا هورمون بتا اچ سی جی(Beta H.C.G)

در مردان در موارد تشخیص تومورهای بیضه و نئوپلاسم آن کاربرد دارد که همراه با آلفا فیتو پروتئین تست می شو د . در بعضی بدخیمی ها از قبیل کوریوکارسینوما - امبریونال سل کارسینوما و نیز حاملگی خارج رحمی میزان BeteHCG به شدت بالا می رود و اندازه گیری های مرتب آن برای سنجش پاسخ بیمار به شیمی درمانی ضروری است

این آزمایش چه زمانی وبه درخواست چه کسی قابل انجام است؟

این آزمایش را هرزمان که مشکوک به حاملگی طبیعی ویا حتی موارد خارج رحمی باشیم انجام دهیم و درخواست آن بوسیله خود بیمار هم قابل قبول است.

بعلاوه در موارد بدخیمی هائی که نامبرده شد ویا حین درمان آنها نیز کاربرد دارد.(برای ارزیابی چگونگی پاسخ بیمار به درمان)

چه موقع فرد میتواند مراجعه کند؟آیا ناشتائی ویا سایر شرایط دیگری باید رعایت شود؟

ناشتا بودن لازم نیست. مصرف آب مانعی ندارد و حتی قطع داروهای دیگر فرد ضروری نیست.

این آزمایش باچه نمونه ای انجام میشود وچقدر طول میکشد؟

چون هورمون ابتدا در خون ظاهر میشود سپس بعد از شروع متابولیزه شدن در ادرار آمده ودفع میشود پس آزمایش خون حساستر است وزودتر مثبت میشود.درموارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود.

 

ویونا

شنبه 27 آبان 1391 - 01:46

 

سوال:

سلام

در 14هته و 6 روز بارداری این آزمایش را داده ام وجواب این گونه بوده است

afd 13.0 ng/ml

uE3 1.70 ng/ml

hCG 25665.0 iu/l

inhibin A 71.0 pg/ml

DOWN Syndrome 1:31700

age alone 1:1170

Trisomy 18 1:41200

میشه لطف کنید بهم بگید همه چیز ok هست یا نه؟ با تشکر

جواب:

با قدرت اطمینان 80% جوابتان در محدوده کم خطر است.

 

افسانه

شنبه 27 آبان 1391 - 03:56

 

سوال:

NFT=1.9 mm در سونوی هفته شانزدهم یعنی چه؟ به دکتر گفتم هفته شانزدهم هستم ولی سونوی NT نوشت. درضمن بنده در هفته چهاردهم سونو انجام دادم ولی عدد NT را مشخص نکردند(دکتر در این هفته برایم سونوی NT ننوشته بود) آیا ندانستن عدد NT عیبی دارد؟

جواب:

NT به اضافه ضحامت پوست است که عددش نرمال است.

 

کیمیا

شنبه 27 آبان 1391 - 07:27

سوال:

سلام خسته نباشید من 28سالمه هفته سیزدهم بارداری هستم پزشکم گفت آزمایش سلامت جنین انجام میدی؟؟من با توجه به اینکه هزینه ش بالا میشد نرفتم باهمسرم فامیل نزدیک نیستیم اما همش نگرانم و استرس دارم نکنه میخواستم بپرسم این آزمایش تا چه حد ضروریه؟ممنون از زحماتتون

جواب:

مقالات مربوط به تست های غربالگری سه ماهه اول و دوم و ترکیبی را بدقت بخوانید.

 

زینب

شنبه 27 آبان 1391 - 08:42

 

سوال:

من فردا وارد هفته 19 بارداری میشم اما تاکنون حرکت جنین را حس نکرده ام با توجه به اینکه بارداری اولم هست آیا لازمه که به پزشک مراجعه کنم ؟

خیر

تا هفته چندم امکان داره که من این حرکاتو حس نکنم؟

20-22

در ضمن من 15 آبان نوبت دکتر داشتم که به من گفت حرکت بچه داخل رحم خوبه

 

آویسا

شنبه 27 آبان 1391 - 19:12

 

سوال:

1- سلام و خسته نباشید لکه بینی بعد از سقط تا چند روز و چند مرتبه ادامه دارد

فرق می کند با توجه به سن جنین

2- ایا در دوران لکه بینی بعد از سقط استفاده از داروی اسید فولیک مورد نیاز می باشد یا نه

بله

 

افسانه

یکشنبه 28 آبان 1391 - 05:39

 

سوال:

با سلام. میخواستم بدونم هفته 17 یعنی ماه چندم حاملگی؟

جواب:

پایان ماه چهارم

 

بهناز

یکشنبه 28 آبان 1391 - 14:17

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

من امروز بی بی چک زدم و مثبت شده ولی شکمم بعضی وقتها مثل درد پریودی درد میکنه و زود تموم میشه الان حدود 10 روزه این درد رو دارم آیا چون اول بارداریمه این دردها طبیعیه یا نه؟

سوال دوم اینکه از کی باید به پزشک مراجعه کنم و تحت نظر باشم؟

جواب:

دردها طبیعی نیست و باید به یک پزشک زنان سریعتر مراجعه کنید.

 

مینا

یکشنبه 28 آبان 1391 - 17:28

 

سوال:

سلام.من هفته 5بارداری هستم واز هفته اول دردهای زیر شکمی دارم که حدود 1دقیقه هم طول نمیکشه دکترم جواب مشخصی نداد ایا این دردها طبیعیه؟

دیشب خونریزی مختصر داشتم که امروز به متخصص رفتم و مشکل خاصی نبود اما هنوز ضربان قلب جنین شنیده نشد.نظر شما در این مورد ؟

با تشکر

جواب:

بهتر است که در هفته 6 یک سونو واژینال از رحم و ضمائم آن انجام دهید.

 

شب بو

دوشنبه 29 آبان 1391 - 08:12

 

سوال:

سلام

من در هفته 11 بارداری هستم

امروز واکسن کزاز زدم-میخواستم بدونم واسه بچم ضرر نداره؟

جواب:

خیر

 

کوین

دوشنبه 29 آبان 1391 - 10:18

 

سوال:

با سلام و تشکر فراوان از پاسخوگویی بسیار عالیتان به سوالات ببخشید من قبلا هم سوال فرستادم راجع به بارداری سوال دیگه ای که برایم پیش آمده اینه که با توجه به سن من 29 سال و اینکه برام مهمه زمان از دست ندم و زودتر بچه دار شم من که سه ماه هس بار دار نمیشم چه زمانی به پزشک مراجعه کنم و چه آزمایشاتی بدم نمی خوام بعد از یک سال تازه بفهمم مشکل دارم شما چه توصیه ای می کنید ممنون میشم جوابم را بدهید

جواب:

بهتر است زودتر به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

 

فریبا

دوشنبه 29 آبان 1391 - 10:21

 

سوال:

سلام, من این ماه یک روز زودتر از تاریخ که ماه قبل پریود شدم , چون هر دفعه 3_5 روز دیرتر از تاریخ ماه قبل میشدم, روزشم کم بود, 1 روز لکه بینی داشتم و. 2 روز هم خونریزی. که روز. دوم خونریزی کمتر بود و یه لخته خون هم که قهوهای و بود داشتم فرداش هم کی لکه قهوه ای و تخمدانام هم گهگاهی درد می کنه میخواستم بدونم با این وجود احتمال بارداری. هستش, با بی بی چک مشخص میشه؟ در ضمن روز سوم پریود قبلی قرص برای تخمک گذاری و یه امپول که قبلا واستون اسمشو فرستاده بودم ممکنه به خاطر اینا باشه؟ ممنون

جواب:

برای راحتی خیال یک تست بتا در خون انجام دهید.

 

نازنین

دوشنبه 29 آبان 1391 - 16:37

 

سوال:

سلام .پایان هفته 12 هستم و دیروز سونو انجام دادم دکترم داسه فردا nt واسم نوشته .آیا ضرری واسه جنین نداره با این فاصله کم سونو انجام بدم .ممنون میشم جوابمو زودتر بدید

جواب:

خیر

 

كاربرجدید

سه شنبه 30 آبان 1391 - 08:12

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من این ماه اقدام داشتم درروزهای طلایی چون هم سونو كزدم و هم از كیت استفاده كرده حدود 2 فولیكول داشتم كه بزرگترین 23 م م بودالان 3 روزه كه موعد من عقب افتاده روز 30 پری بتا دادم ولی 5 بود ...امكان بارداری هست؟

جواب:

بهتر است در فواصل 48 ساعت تست را تکرار کنید

 

افسانه

سه شنبه 30 آبان 1391 - 08:22

 

سوال:

با سلام. من در هفته 17 بارداری هستم و جدیداً دچار سرگیجه می شوم. در ضمن تازه از امروز قرص آهن و مولتی ویتامین را شروع کردم. آیا مشکلی هست؟ با تشکر

جواب:

بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

 

ماجده

سه شنبه 30 آبان 1391 - 15:33

 

سوال:

سلام.من اخر هفته ی یازدهم هستم.قرار بود هفته 12 دکترم طول سرویکسم رو چک کنه. حالا دکترم رفته سفر و تا هفته ی دیگه احتمال اومدنش کمه.منم خیلی استرس دارم میتونم سونوی واژینال انجام بدم ؟برای جنین خطر نداره؟چون تو تعطیلات کاری نمیتونم کنم.خواهش میکنم مثل همیشه زود جوابمو بدین و منو از نگرانی درارین.

جواب:

خیر تا پزشکتان اجازه نداده سونوی واژینال انجام ندهید.

 

کیمیا

چهارشنبه 1 آذر 1391 - 06:31

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت مفیدتون هفته چهاردهم بارداریم هست الان حدود یک هفته ست که زیر شکمم و بالای سینه سمت راست و دست راستم گزگزمیکنه میخواستم لطف کنید بگید برا چیه؟ در ضمن جواب همه آزمایشاتمم خوب بود-ممنون

جواب:

سریعتر با پزشکتان مشورت کنید

.

ثریا مبارکی نوین

چهارشنبه 1 آذر 1391 - 20:31

 

سوال:

سلام.من چندی پیش برای شما پیغامی فرستادمو شما پاسخ آن را دادید

من الان در هفتهء نهم قرار دارم.پس از گرفتن نتیجه سونو متوجه شدیم که یک توده در زیر ساک وجود دارد.در سونوی دو هفته پیش هم همین توده وجود داشت.من میخوام بدونم عاقبت این توده چه می شود در حالی که در هر دو سونو وضعیت جنین سالم بوده.بینهایت سپاسگذارم

جواب:

به تدریج تحلیل می رود و چون خارج از ساک هست جای نگرانی ندارد.

 

آهو

پنجشنبه 2 آذر 1391 - 08:47

 

سوال:

سلام 5 روز از موعد پریودم میگذره؛من هنوز پریود نشدم؛ با این وجود که همیشه سر وقت و منظم بوده سیکل قاعدگی من؛ بی بی چک منفی بوده؛ ب نظرتون صبر کنم یا ازمایش خون بدم؟ ممنون میشم جوابمو بدید

جواب:

آزمایش خون بدهید اگر منفی بود برای پیگیری اختلال هورمونی به پزشکتان مراجعه کنید

 

مینا

جمعه 3 آذر 1391 - 00:27

 

سوال:

سلام من یه سوال در مورد سونوگرافیم دارم.دکتر خودم جوابی نداد وگفت که فعلا سونو تکرار نشه برای جنین خوب نیست.جواب هر دو سونوگرافی رو میذارم نظر شما چیه؟

there is a gestational sac with a single fetal

pole and peroper position in endomateri cavity

the age of pregnancy whit measuring of CRL=8.8 mm is aboute 6w and 4d

there is a 7*6 mm hematoma adjacent toGS

the yolk sac is seen

decidual reaction is normal

the pelacenta is developing

the FHR is regular

جواب سونو گرافی دوم:

there is a gestational sac with a single fetal pole and proper position in endomaterial cavity

the age of pregnancy with measuring of CRL=11mm is about 7w1d

the yolk sac is seen.decidual reaction is normal

the placenta is developing.the FHR is regular

there is a hypoechoic area about 9*5mm around GS suggestive for hematoma

also there is a GS about 11*8*9mm...

جواب:

مشکلی ندارد.

 

هدی

جمعه 3 آذر 1391 - 19:59

 

سوال:

سلام

چند روز قبل از آغاز پریود تخمک گذاری انجام می شود؟ من شنیدم 14 روز آیا درست است؟

جواب:

در سیکل 28 روزه روز 14

در سیکل 29روزه روز 15

در سیکل 30 روزه روز 16

و ....

گل رزسه شنبه 7 آذر 1391 - 08:56

5

5

سوال:

باعرض سلام وتشکرفراوان از سایت بسیار خوبتون،روز10ابان نزدیکی داشتیم وحالا باردار هستم ،در این مدت تا حالاهفته ای یکبار به استخر-سونا بخار وجکوزی رفتم جمعاً 4بار-حالا خیلی می ترسم که نکنه سونا بخار وجکوزی به جنین اسیب برسونه ،لطفا راهنمایی کنین .

جواب:

تست های سلامت جنین در هفته 12 و 15 و یک آنومالی اسکن در هفته 20-18 انجام داده اگر نرمال بودند جای نگرانی نیست.

 

باران

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 08:30

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید.من چند سوال داشتم ابتدا اینکه من در هفته 20 بارداری هستم یعنی چندمین ماه حاملگی؟

4/5 ماه

دوم اینکه حدودا" 2 هفته پیش در آزمایشگاه خودتان غربالگری را انجام دادم که خدا رو شکر همه چیز خوب بود. از متخصصم در خواست آنومالی اسکن کردم ولی گفت نیازی نیست. حالا چکار کنم ؟با تشکر

جواب ریسک تریزومی ها را برایم بنویسید.

 

mozhgan1987

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 11:29

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من در هفته 15 بارداری هستم.سو نوگرافی انجام شده بدین صورت بود:

جفت در موقعیت قدامی گرید صفر تا لبه ln.os کشیده شده است.طول سرویسک 39 میلی متر و کانال سرویکال بسته است.

ایا خطرناک هست؟نیاز به انجام کار خاصی هست یا خیر؟

با تشکر

جواب:

سکس نداشته باشید استراحتتان را بیشتر کنید. ار بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 

نیایش

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 16:39

 

سوال:

سلام خسته نباشید

من 34 هفته هستم . تمام بدنم جوشهای قرمز رنگ زده زیر شکمم و کپل هام تا روی ران ها و دست و پام . جی کارکنم خیلی میخاره  علتش چیه ؟ چیکارکنم ؟

جواب:

سریعأ با پزشکتان تماس بگیرید.

 

مامان مریم

پنجشنبه 9 آذر 1391 - 07:55

 

سوال:

با سلام (هفته دهم بارداری، اولین روز آخرین پریود 2 مهر.)

نتیجه آزمایش تیروئید

30مهر: t3,t4 نرمال، tsh=4.8 max=4.3

24 آبان: t3,t4 نرمال، tsh=5.1 max=4.3

سوال:

آزمایش اولم رو دکتر زنانم دید ( دوم رو هنوز ندیده)و قرص لووتیروکسین نداد، اما هر دو آزمایش رو دکتر غدد دید و با دیدن همون اولی گفت چرا زودتر نیومدی و ... تا آخر بارداری لووتیروکسین داد.

  1. آیا جنین من در خطر کم هوشی است؟
  2. به حرف کدام پزشک در زمینه گوش کنم؟

با تشکر از دقت نظر و راهنمایی شما

جواب:

نگران نباشید و هر چه سریعتر لوتیروکسین را شروع کرده و TSH تان را به کمتر از 2.5 برسانید.

 

شیرین

پنجشنبه 9 آذر 1391 - 18:17

 

سوال:

سلام

من هفته 12 آزمایش ان تی انجام دادم

نتیجه 2MM بود میخواستم بدونم نرماله ؟ و چه معنی میده ؟

جواب:

خود این عدد نرمال است ولی ریسک تست های غربالگری را برایم بنویسید

 

پینارجمعه 10 آذر 1391 - 07:08

 

سوال:

با سلام سونوگرافی حاملگی

من در پایان سه ماهه اول حاملگی سونو رفتم

حاملگی با یك جنین زنده و متحرك و با ضربات قلبی منظم نمایان است.

FHR= 157BMP قرار فعلا عرضی و سر در سمت چپ است.رشد سونوگرافیك با معیارهای FL=9 , BPD= 20 در حدود 5/12 – 13W میباشد.جفت خلفی بوده حاشیه تحتانی آن تا مجاورت INT.OS كشیده شده است. ( مارژینال ) و میزان مایع آمنیوتیك نرمال است.

در آندكسها توده كیستیك دیده نشد.

نظریه : حاملگی 5/12 – 13w

سونوگرافی كنترل در سه ماهه سوم از نظر بررسی محل جفت توصیه می شود.

آیا مشكلی هست؟؟

ضمنا برای سونوی ان تی ننوشت گفت لازم نیست.

جواب:

فعلأ خیر ولی سعی کنید استراحتتان را تا انجام سونوی بعدی بیشتر کنید.

 

ریحانه جون

جمعه 10 آذر 1391 - 14:03

 

سوال:

سلام من هفته13بارداری هستم دراین مدت وزنم از 58كیلو به 64 كیلو رسیده است و همچنین ورم قسمت صورت هم دارم ودر جای زندگی میكنم كه امكان پیاده روی وجود ندارد به دلیل الودگی بالا البته قد من158میباشد لطف كنید و من رو راهنمای كنید

جواب:

مواظب رژیم غذایی تان باشید. مصرف نمک را محدود کنید. مصرف میوه جات تازه را زیاد کنید.

 

آویسا

جمعه 10 آذر 1391 - 20:11

 

سوال:

سلام من یک ماه سقط کردم الان دکتر برام ازمایش هایی نوشته که تعدادی از اونهارو نمی دونم چیه میشه اصطلاحات را توضیح مختصر بدید ممنون

ANA/IFA CARDIO/G PRL CMV/M

جواب:

ANA/IFA CARDIO/G مربوط به سقط های ترومبوفیلیک و اتوایمیون می باشد.

PRL پرولاکتین

CMV/M ویروس ایجاد کننده سقط

 

گلی نار

شنبه 11 آذر 1391 - 07:52

 

سوال:

با سلام، دو پرسش دارم 1- اولین روز آخرین قاعدگی من 27 مهرماه بود و من اول اذرماه تست بتا دادم و میزان آن 6014 بود، این میزان نشان‌دهندۀ چیست؟

نرمال است ولی بهتر است سونوی رحم انجام داده و صدای قلب جنین چک شود.

2- به دلیل عدم مصرف رژلب در دورۀ بارداری (به خاطر وجود سرب در آن) لبهای من به شدت خشک می‌شود چه باید کرد و تا چه زمان نباید از لوازم آرایش استفاده کرد؟

با سپاس فراوان از شما و همچنین از تمام همکاران خوب شما در آزمایشگاه

از مواد چرب کننده طبیعی برای لب هایتان استفاده کنید.

 

زینب

شنبه 11 آذر 1391 - 08:38

سوال:

سلام

من جواب سونوی سه بعدیم را براتون میفرستم میخواستم نظرتونو در باره وضعیتم بدونم

4d fetal sono reveals no structural abnormality.

skull and brain: normal,

spine: normal,

fetal stomach showing fluid

fetal bladder full, kidneys: normal

heart : grossly normal

extremities : normal

face and neack : normal

the cord showing normal configuration

single alive active fetus in transverse presentation

gestational age by bpd measuring 47 mm compatible with 20 weeks and 2 days

by fl measuring 31 mm , 19 weeks 3days

ac measuring 19 weeks and 1 day

placenta anterior

amniotic fluid adequate

fetal heart beat and quickening normal

edc 2.2.92+-10 days

esfw grams

اگه لطف کنید خط به خط برام توضیح بدهید ممنون میشم چون سه هفته بعد وقت دکتر دارم و تا اون موقع خیلی دیره و من خیلی استرس دارم

جواب:

مشکلی ندارد.

 

مینا

شنبه 11 آذر 1391 - 09:11

 

سوال:

سلام

من هفته پیش در مورد سونوگرافی هایی که انجام داده بودم سوال پرسیدم و شما فرمودین که مشکلی نداره.اما من الان که جواب شمارو میخوندم متوجه شدم جواب سونو گرافی که برای شما فرستادم ناقص پست شده.

و اینکه فراموش کردم که بپرسم احتمال بارداری دوقلو هست یا خیر؟ اگه باشه احتمالش چقدره؟بیشتر احتمال به کیسه آب دوم میباشد یا لخته خون ؟

با تشکر فراوان

جواب سونو گرافی:

there is a gestational sac with a single fetal pole and proper position in endomaterial cavity

the age of pregnancy with measuring of CRL=11mm is about 7w1d

the yolk sac is seen.decidual reaction is normal

the placenta is developing.the FHR is regular

there is a hypoechoic area about 9*5mm around GS suggestive for hematom

also there is a...

جواب:

دو هفته بعد سونوی بررسی مجدد را انجام دهید.

 

شیرین

شنبه 11 آذر 1391 - 15:29

 

سوال:

سلام ... من الان 12 هفته و 5 روزه هستم

اگر موهامو رنگنم مشکلی پیش میاد واسه جنین؟

مرسی

جواب:

بله

 

میربد

شنبه 11 آذر 1391 - 16:47

 

سوال:

با عرض سلام من 28 سالمه و در هفته 13 بارداریم هستم.قبل از بارداری ورزش منظم داشتم.در هفته 7 لکه بینی پیدا کردم و مجبور به استراحت شدم.بناچار وزنم خیلی بالا رفت.الان قدو169 و وزنم 67 کیلو شده که حدود 3.5 کیلو اضافه شدم. طول سرویکس من چقدر باید باشد تا بتوام کمی ورزش کنم.الان حدود 1 ماه است که لکه بینی ندارم. بخاطر اضافه وزنم خیلی نگرانم. لطفا راهنماییم کنید

جواب:

با پزشک زنانتتان مشورت کنید.

 

هدی

یکشنبه 12 آذر 1391 - 13:16

 

سوال:

سلام

منظور از عفونت واژن چیه؟ آیا قارچ یه نوع عفونت هستش؟

جواب:

عفونت واژن انواع مختلفی دارند که عبارتند از : قارچی، باکتریهای هوازی، تریکوموناس، کلامیدیایی، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و ....

 

النا

یکشنبه 12 آذر 1391 - 13:50

 

سوال:

با عرض سلام

من در هفته 29 بارداری میباشم روز جمعه هفته پیش پیاده روی طولانی داشتم و در شنبه و یکشنبه هفته پیش لکه بینی پیدا کردم و دوشنبه خود به خود کله بینی قطع شد. سه شنبه نوبت دکتر داشتم که سونو کرد و گفت علت لکه بینی پیاده روی است واستراحتت را بیشتر کن 5شنبه دوباره لکه شدم فرداش خوب شدم امروز که یک شنبه است دوباره لکه بینی پیدا کردم من نزدیکی 4 ماه است نداشته ام چیز سنگین هم بلند نکرده ام و پیاده روی هم نداشتم بعضی مواقع کل شکمم خیلی سفت میشود ولی اصلا درد پریودی احساس نمی کنم

خواهش میکنم من را راهنمایی کنید

جواب:

بهتر است با پزشک ات مجدد تماس بگیرید.

 

فریبا

یکشنبه 12 آذر 1391 - 15:59

 

سوال:

سلام

شما بهم گفته بودید که یه ازمایش خون برای اطمینان بدم, من از بی بی چک استفاده کردم, ولی منفی بود, الان چند روزه زیر شکمم و تخمدانام به نوبت درد و تیر میکشن, ماه های قبل هم یکم درد داشتم که چند روز بعد از پریودم شروع میشه, ماه پیش سونو دادم ولی چیزی نبود, میخواستم بدونم علت دردم چی میتونه باشه؟

جواب:

اگر هنوز پریود نشدید و بی بی چک تان هنوز منفی بود ، تست بتا در خون انجام داده و در صورت منفی بودن آن به یک پزشک زنان مراجعه کرده تا از نظر اختلال هورمونی بررسی شوید.

 

الهه

یکشنبه 12 آذر 1391 - 18:54

 

سوال:

سلام خسته نباشید

من از حاملگی اولم 10 سال می گذره و الان از 15 ابان دیگه جلو گیری نکردم. و8 اذر ماه نوبت عادت ماهیانه ام بوده که هنوز عادت نشده ام.می خواستم بدانم احتمال حاملی در من هست یا نه.

باید تست بتا در خون را انجام دهید.

 

من در حاملگی اولم حالت تهوع خیلی داشتم احتمال دارد در حاملگی دوم هم این حالت رو داشته باشم؟

احتمالش زیاد است.

 

ثریا

یکشنبه 12 آذر 1391 - 19:32

 

سوال:

سلام.امیدوارم خداوند اجر شمارو بدهد.

من هفته 12 بارداری هستم.من واقعا نمیدونم باید چیکار کنم.هرچی که میل میکنم بعداز چند دقیقه استفراغ میکنم.و به شدت ضعیف شده ام.بارها به دکتر مراجعه کردم و چندین قرص مختلف مصرف میکنم اما باز تاثیری نمیکند.واقعا ازتون میخوام من رو کمک کنید.بازم ممنون

جواب:

تهوع و استفراغ بارداری از هفته 6 آغاز می شود و معمولا تا هفته 16 بارداری ادامه دارد. این اختلال معمولا آزار دهنده بوده و در برخی خانمها می تواند موجب از دست دادن وزن، کاهش مایعات بدن و گاهی اختلالات الکترولیت شود. در صورت بروز سرگیجه، کاهش وزن شدید و نیز وجود خون در استفراغ باید به یک مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید. داروهای مفیدی برای کاهش این عارضه وجود دارند که می توانند بارداری را برای شما قابل تحملتر کنند.

داروهایی مانند ویتامین B6 خوراکی- کپسول زینتوما که از عضاره زنجبیل تهیه شده- و در مراحل بعدی درمان داروهایی مانند ویتامین B6 تزریقی- پرومتازین و اندانسترون و نیز قطره خوراکی متوکلوپرامید موثرند.

به خاطر داشته باشید طب مکمل در درمان این عارضه بسیار مفید است. در طب فشاری که شاخه ای از طب سوزنی است.فشردن نقطه نیگان یا پریکاردیوم 6 – دو انگشت بالای مچ دست توسط سی باند sea bandکه یک باند الاستیکی است که دکمه ای در سطح داخلی دارد و بر روی این نقطه قرار می گیرد، می تواند موجب کاهش تهوع بارداری شود.

هومیوپاتی نیز می تواند درمانهای موثری برای تهوع و استفراغ شدید بارداری ارائه دهد.برای دریافت این درمانها به پزشکان هومیوپات مراجعه کنید.

آروماتراپی نیز می تواند درمان مناسبی برای تهوع بارداری باشد، برای این کار 2 قطره ازمحلول اسانس نعنای فلفلی را در یک کاسه آب داغ ریخته و در کنار تختتان قرار دهید. انتشار بوی نعنا فلفلی تا حد زیادی از حالت تهوعتان خواهد کاست.

برای کاهش تهوع استفراغ صبحگاهی می توانید موارد زیر را رعایت کنید:

- وعده های غذای کوچک و متعدد بخورید. نگذارید زیاد گرسنه بمانید و معده تان را نیز با غذا پر نکنید به خاطر داشته باشید شما دو نفر نیستید. تا سه ماهه اول بارداری جنین به خوبی مواد غذایی خود را با رژیم معمول شما نیز تامین می کند.

- از غذاهای چرب و سرخ کردنی و پر ادویه پرهیز کنید.

- مدتی پس از بیدار شدن در رختخواب بنشینید و غذای جامد و خشکی مانند یک تکه بیسکویت، ترد و یا برشتوک بخورید. مصرف این مواد به خالی نماندن معده شما پیش از صرف صبحانه کمک خواهد کرد.

- از تغییر وضعیت ناگهانی مثلا سریع برخواستن از رختخواب پرهیز کنید.

- پیش از ناهار یک میان وعده خنک و شیرین و غلیط داشته باشید مثلا یک استکان آب میوه خانگی شیرین، شربت آبلیمو، شیر موز ، بستنی ساده و یا فالوده شیرازی.

- زیاد برای خودتان غذا نکشید و بشقاب غذا را پیش از خوردن غذا، مدتی داخل یخچال بگذارید . با سرد شدن غذا بوی آن کاهش خواهد یافت و شما راحتتر غذا را میل خواهید کرد.

- بعد از ظهر نیز یک میان وعده شیرین و خنک داشته باشید. می توانید از ژله ها نیز استفاده کنید.

- یک شام سبک و کم حجم انتخاب کنید.

- مایعات زیاد بخورید، بویژه وقتی زیاد استفراغ می کنید . سعی کنید حتی با وجود استفراغ، اب بخورید. دندانهایتان را پس از هر استفراغ بشویید. نیازی به استفاده از خمیر دندان نیست. چون بعضی خانمها نسبت به بوی خمیر دندان نیز حساسند. تنها شستشو با اب ساده نیز کافیست.

- از دیگران کمک بگیرید.اوایل بارداری، تغییرات هورمونی شدید می تواند موجب حساسیت واحساس تنهایی بیشتر در خانمها شود. بنابراین باید از اطرافیان کمک بگیرید.پخت عذا توسط سایر افراد و آوردن ویارانه برای خانمهای باردار از رسوم خوب ما ایرانیهاست که به کاهش عارضه تهوع در خانمهای باردار به دلیل قرار گرفتن در معرض بوها ، کمک می کند.

- زیاد خودتان را ملامت نکنید،بارداری با افزایش حساسیت خانمها به بو همراه است و بعضی از خانمها به دلیل افزایش حساسیت ممکن است حتی به بوی همسرشان نیز حساس شده و از او دوری بجویند. به خاطر داشته باشید،این احساس شما گذراست. از روشهای دیگر برای ابراز محبت به همسرتان استفاده کنید برای او اس ام.اس بزنید و یا ای میل بفرستید. به زودی روابطتان به حالت عادی باز خواهد گشت.

-صبور باشید، تجربه یک بارداری چیزهای زیادی را به شما خواهد آموخت. همین حساسیت به بوها، هوش شما را برای مادر شدن افزایش خواهد داد

 

آویسا

دوشنبه 13 آذر 1391 - 13:16

 

سوال:

سلام خسته نباشید من یک ماهه پیش در هفته هفتم بارداری سقط کردم که هر دومون رفتیم آزمایش دادیم که جواب آزمایش شوهرم به شرح ذیل خدمتتون میفرستم لطفا نظرتون رو بگین ممنون

viscosity=slight

agglutination=slight

volume=4.3

density/hpf=90

wbc/hpf endtz staining=1

total count(million)=387

Iga positive=52

abnormal=85

Motility=60

SAMPLE:(type=iga)(head-0)(neck=30)(tail=45

morphology:(head=85)(neck=12)(tail=10)(Immature19)

Progression:(Rapid4=0)(medium3=50)(slow2=10)(static1=40)

با تشکر

جواب:

آنتی اسپرم آنتی بادی دارد و تحرک اش هم کم است که باید به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

 

بهناز

دوشنبه 13 آذر 1391 - 14:02

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من قبلا در قسمت بیماران مزاحمتون می شدم الان به لطف خدا در هفته 7بارداریم هستم و می خواستم بدونم که کدوم هفته با سونوگرافی جنسیت جنین مشخص میشه؟

هفته 16 به بالا در سونوگرافی

سوال دوم اینکه من شنیدم کندر برای جنین خوبه آیا باید آنرا مثل آدامس جوید یا باید بخوریم تا تاثیر داشته باشه؟

کندر یک سمغ با طبع گرم و خشک است و مصرف جویدنی یا خوراکی آن موجب تقویت حافظه و کاهش رطوبت و بلغم بدن میشود، در دوران بارداری هم هفته ای یکی دو مرتبه خوب است در سه ماهه آخر بارداری توصیه نمی شود.

 

منچ

هارشنبه 22 آذر 1391 - 16:56

 

سوال:

سلام

من در هفته ی سیزده هستم رفتم سونوگرافی دکتر گفت بچه برعکس یعنی پشتش به ما است ولی گفت جنسیتش دختره میخواستم بپرسم احتمال داره اشتباه گفته باشه . میخوام ماه دیگه بازم برم سونوگرافی ایا ضرری بر نوزاد داره؟ ممنون میشم جواب بدین ؟

جواب:

بهترین زمان برای تعیین جنس جنین هفته 16 به بالاست.

خیر ضرری ندارد.