عفونت ادراری در بارداری

اکثر زنان در دوران بارداری با وجود مراقبتهای بهداشتی که انجام می‌دهند به عفونت ادراری مبتلا می‌گردند.

 

اغلب افراد لفظ عفونت ادراری را به جای لفظ عفونت مثانه كه نوعی عفونت باكتریائی است كه در مثانه ایجاد التهاب می‌كند و اغلب با علائمی‌نظیر احساس نیاز به دفع مكرر ادرار و سوزش ادراری همراه است، بكار می‌برند. این حالت كه سیستیت نیز نامیده می‌شود در بین خانم های 20 تا 50 ساله كه از نظر جنسی فعال هستند، نسبتاً شایع است.

البته باكتری می‌تواند هر بخشی از دستگاه ادراری را آلوده سازد. دستگاه ادراری از كلیه ها كه ادرار را ترشح می‌كنند شروع می‌شود و بصورت لوله هایی كه حالب خوانده می‌شوند تا مثانه كشیده می‌شود كه ادرار در آن جمع می‌شود. دستگاه ادراری به پیشابراه یا اورترا ختم می‌شود كه لوله كوتاهی است كه ادرار را به خارج از بدن می‌برد.

در تقسیم بندی دیگری عفونت هاي ادراري را به دو گروه عفونت هاي سطحي و عفونت هاي عمقي تقسيم مي كنند. عفونت هاي سطحي پوشش سطحي داخل سيستم ادراري يا مخاط را درگير مي كند و بيش از نود درصد عفونت هاي اين دستگاه را شامل مي شود. درحالي كه عفونت هاي عمقي درگيري بافت هاي عمقي مثل كليه ها، پروستات و بيضه را باعث مي شوند. در عفونت هاي عمقي، بيماران معمولاً تب شديد و حال عمومي بدي دارند.

اگر عفونت در ناحيه كليه باشد به آن (پيلونفريت) گفته مي شود كه از نوع حاد يا مزمن است. اگر عفونت فقط در مثانه باشد به آن (سيستيت) مي گويند كه آن هم از نوع حاد يا مزمن است. اگر عفونت در مجراي خروجي ادرار باشد به آن (اورتريت) مي گويند و معمولاً در مردان ديده مي شود.

وقتی باكتری های موجود در روده ها از راه ركتوم به پیشابراه برسد و از آنجا بالا رفته وارد مثانه شود، عفونت بوجود می‌آید. باكتریها می‌توانند مثانه را آلوده كرده سیستیت ایجاد كنند و یا بدون آنكه علامتی ایجاد كنند، در آنجا تكثیر یابند. در هر یك از این موارد، باكتریها ممكن است از راه حالب بالا رفته و كلیه ها را دچار عفونت سازند. عفونت كلیه خطرناك است و ممكن است به زایمان زودرس یا سایر عوارض بیانجامد.

آیا بارداری احتمال ابتلا به عفونت ادراری را بالا می‌برد؟ 
بارداری احتمال ابتلا به عفونت هر یك از بخش های دستگاه ادراری را بالا می‌برد. مقادیر زیاد هورمون پروژسترون موجب شل شدن عضلات حالب و در نتیجه گشادتر شدن حالب می‌شود. رحم در حال رشد می‌تواند به حالب ها فشار وارد آورد و جریان ادرار را در داخل آنها با اختلال مواجه كرده سرعت آنرا كُند سازد. رشد جنین موجب فشار بر روی مثانه می‌شود در نتیجه تخلیه آن هنگام دفع كامل نخواهد بود. نتیجه نهایی این اختلالات آن خواهد بود كه عبور ادرار در مسیر دستگاه ادراری بیشتر طول می‌كشد و باكتریها قبل از خروج از بدن زمان بیشتری برای تكثیر در اختیار خواهند داشت. به همین دلیل است كه پزشك در همان اولین نوبت معاینات دوران بارداری آزمایش ادرار درخواست می‌كند، خواه شما علائم عفونت ادراری داشته باشید یا خیر. اگر این تست اولیه منفی باشد احتمال بروز عفونت ادراری در طول دوران بارداری پائین خواهد بود. ولی اگر شما یكی از گروه 5 تا 7% خانم هایی باشید كه باكتری در ادرارشان یافت می‌شود، باید برای برطرف كردن آن از آنتی بیوتیك استفاده كنید. اگر این نوع عفونت باكتریائی درمان نشود احتمال بروز عفونت كلیه در دوران بارداری 30% است.

علائم سیستیت چیست؟ 
علائم عفونت مثانه (سیستیت) در خانم ها متفاوت است و میتواند به شكل های زیر بروز كند:

* درد، ناراحتی و سوزش هنگام دفع ادرار (و احتمالاً هنگام مقاربت جنسی) 
* ناراحتی لگن یا درد قسمت تحتانی شكم (اغلب در قسمت فوقانی استخوان لگن) 
*افزایش دفعات دفع ادرار و احساس فشار و نیاز به ادرار كردن به طور مكرر حتی زمانی كه میزان ادرار در مثانه بسیار كم است 
* ادرار بدبو 
*ادرار كدر 
* وجود خون در ادرار (اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود) 
از آنجائیكه میل زیاد به دفع ادرار در دوران بارداری امری شایع محسوب می‌شود ممكن است تشخیص قطعی سیستیت مشكل باشد بخصوص در مواردی كه علائم خفیف است. اگر شـما فكر می‌كنید كه ممكن است مبتلا به عفونت شده باشید از پزشك خود بخواهید تا درخواست آزمایش ادرار كند تا بتوان تشخیص قطعی داد. عفونت درمان نشده شما را در معرض خطر شدید عفونت كلیه در دوران بارداری قرار میدهد؛ بنابراین بسیار مهم است كه درمان به تأخیر نیفتد.

علائم عفونت كلیه چیست؟ 
علائـم انتـشـار عفونـت به كلیه ها و اینكه شما نیازمند مراقبت های فوری پزشكی هستید عبارتند از:

* تب شدید، اغلب همراه لرز و تعریق 
*درد در قسمت تحتانی پشت یا پهلو درست زیر دنده ها كه ممكن است یكطرفه یا دوطرفه باشد و *احتمالاً درد شكم 
*تهوع و استفراغ 
*وجود چرك و خون در ادرار (ممكن است با چشم غیرمسلح دیده نشود) 
علائم سیستیت نیز ممكن است در عفونت كلیه دیده شود. عفونت كلیه یكی از خطرناك ترین عوارض دوران بارداری است و ممكن است به زایمان زودرس یا سایر اختلالات بیانجامد؛ بنابراین شما باید فوراً توسط پزشك ویزیت شده و تحت درمان قرار بگیرید.

ابتلا به عفونت ادراری در دوران بارداری چه درمانی نیاز دارد؟ 
اگر شما هنگام بارداری دچار سیستیت شوید و یا در اولین معاینه دوران بارداری باكتری در ادرار شما دیده شود باید به مدت 7 تا 10 روز آنتی بیوتیك خوراكی دریافت كنید. (بسیاری از آنتی بیوتیك ها را میتوان با اطمینان در دوران بارداری مصرف كرد). اگر علائم سیستیت دارید، احتمالاً با مصرف آنتی بیوتیك در عرض چند روز این علائم برطرف خواهند شد ولی به هر حال ادامه یك دوره درمان بطور كامل بسیار ضروری است تا دستگاه ادراری از وجود باكتری پاك شود.

بعد از درمان باید آزمایش ادرار را تكرار كنید تا مشخص شود كه عفونت برطرف شده است. انجام كشت های مكرر ادرار با فواصل معین در تمام دوره بارداری امری الزامی‌است تا از عدم بازگشت عفونت اطمیـنان حاصل شود. در 40% خانم های بـاردار كه دچـار عفونت ادراری می‌شوند عفونت تكرار می‌شود. به منظور پیشگیری از عود عفونت، در صورت تكرار عفونت مثانه، ممكن است آنتی بیوتیك بطور دائم و با یك دوز پائین تا زمان زایمان تجویز شود.

در صورت بروز عفونت كلیه در دوران بارداری شما باید بستری شوید و آنتی بیوتیك وریدی دریافت كنید و از نظر علائم زایمان زودرس تحت نظر باشید. پس از درمان باید مرتباً آزمایش ادرار را تكرار كنید و برای باقی مانده دوران بارداری تحت درمان با آنتی بیوتیك قرار گیرید زیرا شما همواره در معرض خطر عود عفونت كلیه خواهید بود.

چگونه میتوان از عفونت ادراری پیشگیری كرد؟ 
برای پیشگیری از عفونت ادراری میتوانید اقدامات زیر را بكار بندید:

* مقدار زیادی آب بنوشید. روزانه حداقل 8 لیوان با گنجایش 240 سی سی آب بنوشید. 
* هیچگاه احساس دفع ادرار را نادیده نگیرید و سعی كنید هر بار مثانه را كاملاً خالی كنید. 
* بعد از اجابت مزاج موضع را از جلو به عقب تمیز كنید تا از ورود باكتری های مدفوع به پیشابراه پیشگیری شود. 
* پیش از مقاربت جنسی و بعد از آن ادرار كنید و دستگاه تناسلی را با آب و صابون ملایم بشوئید. 
* عصاره شاتوت بنوشید. مطالعات نشان داده اند كه آب عصاره شاتوت میزان باكتریها را كاهش داده و از جایگزینی باكتری های جدید در دستگاه ادراری پیشگیری می‌كند. (هرچند نوشیدن عصاره شاتوت عفونت ادراری را درمان نخواهد كرد و دقت كنید كه اگر دارای علائم عفونت ادراری هستید باید به پزشك مراجعه كنید و آنتی بیوتیك دریافت كنید). 
* از فرآورده های بهداشتی مخصوص دستگاه تناسلی (اسپری یا پودر) و صابون های قوی خودداری كنید زیرا پیشابراه و دستگاه تناسلی را تحریك می‌كند و محیط كشت مناسبی برای رشد باكتریها خواهد بود. در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نكنید. 
* لباس های زیر خود را از نوع نخی انتخاب كنید و از جوراب شلواری هایی كه قسمت بالای آن نخی است استفاده كنید.

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/13

سمیرا

چهارشنبه 31 خرداد 1391 - 15:45

 

سوال:

هفته 8 بارداری که بودم بعد از آزمایش ادرار متوجه شدم که عفونت ادراری دارم و متخصص زنان برام دارو تجویز کرد به مدت ی هفته قرص خوردم میخواستم بدونم اولا ممکنه برای جنینم مشکلی ایجاد کند؟ الان هفته 10 هستم و منتظر یک هفته بگذرد که آزمایش ادرار رو دوباره تکرار کنم.

قبل از بارداری هم عفونت داشتم و با خوردن دارو خوب شده بودم...

دوما دلیل پیدایش دوباره عفونت ادراری چیست؟ من از نظر بهداشتی خیلی مراقب هستم و رعایت میکنم

جواب:

چه آنتی بیوتیکی مصرف کرده اید.

با بزرگ شدن رحم و وارد آمدن فشار به مثانه ها احتمال عفونت ادراری افزایش می یابد.

 

سمیرا

شنبه 3 تیر 1391 - 05:35

 

سوال:

در ابتدا برایم نیتروفرانتوئین تجویز کردند که به شدن بعد از خودردن قرص استفراغ می کردم دوباره مراجعه کردم و فکر کنم قرص سفالسیک اسید برام نوشتند(اگر درست گفته باشم)

فردا هم باید برم آزمایش ادرارم رو انجام بدم

قبل از بارداری با کاندوم جلوگیری میکردیم و هیچ وقت همچین مشکلی نداشتم اگر در طول بارداری همسرم از کاندوم استفاده کند ممکن است از بروز این بیماری جلوگیری کند؟

راهی برای پیشگیری از ایجاد این بیماری وجود دارد؟

جواب:

خیر احتمال عفونت در بارداری افزایش می یابد و با کاندوم نمی توان جلوی آنرا گرفت. فقط باید دائم طی بارداری تست کشت ادرار دهید.

 

رها

پنجشنبه 12 مرداد 1391 - 06:58

 

سوال:

salam

man azmaieshate ghabl az bardari ro anjam dadam. prolaktinam 39 bood. ke ba nazare pezeshk ta 40 rooz baiad bromokriptin masraf konam

moshkele badi man ine ke ofoonate shadide edrari dashtam, siprofloksasin masraf mikonam va gharare 1hafte bad az etmame ghorsa dobare az bedam

man az avaiele ezdevajam taghriban har mah ya ofooonate rahem dashtam va ya ofoonate edrari

ba masrafe daroo khoob misham ama mahe bad dobare shoro mishe!!!

teste pap esmir ham moshkeli nadashte

جواب:

لطفأ سوالاتتان را به فارسی بنویسید.

1) elate in takaroore oofoonat ham chie?

بهتر است یک کشت واژن از نظر باکتریهای هوازی، قارچ، تریکوموناس، کلامیدیا ، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما انجام داده و بر اساس نتیجه آن درمان شوید..

2)age dar dore bardari mobtala besham mishe daro masraf konam?

بله

3)age hamzaman ba masrafe daroo eghdam be bardari konam, vase janine ehtemalim zarar dare??

البته تا زمانی که عفونت داشته باشید امکان بارداریتان خیلی ضعیف است.

pishapish mamnoon az rahnamayiitoon

 

ارام

شنبه 21 مرداد 1391 - 19:04

 

سوال:

با سلام

هفته 5 بارداری هستم و یک ماه هست که ترشحات زاد و زرد رنگی رو دارم که البته هیچ بویی نداره وکاملا زرد رنگ می باشد . دلم هم درد می کنه و گاهی هم زیر دلم سمت راست و گاهی سمت چپ زیر دلم تیر می کشه . نمی دونم اینها نشانه چیست . به دکتر زنان هم مراجعه کردم و فقط شیاف داده و پماد کلوتریمازول که می ترسم روی جنین اثر بدی داشته باشه هنوز استفاده نکردم .

جواب:

در صورت داشتن عفونت حتمأ باید درمان شوید وگرنه ممکن است پارگی کیسه آب و زایمان زودرس ایجاد کند.

 

Janin

یکشنبه 22 مرداد 1391 - 23:33

 

سوال:

سلام من باردارم شوهرم هنگام نزدیکی با من منی خودشو داخل رحمم می ریزه می خواستم بدونم اشکالی داره؟

جواب:

با متخصص زنانتان مشورت کنید آیا مجوز نزدیکی را با توجه به موقعیت جفت و طول سرویکس به شما داده است.

 

رها

دوشنبه 6 شهریور 1391 - 10:53

 

سوال:

سلام

من بخاطر التهاب مثانه 100 تا قرص نالیدیکسیک اسید (روزی 4تا) برام تجویز شده و قراره که بعد از اتمامشون آز کشت ادرار بدم.

میخواستم بدونم قبل از اتمامشون میتونم واسه بارداری اقدام کنم یا اینکه روی جنین اثر میذاره؟؟

بهتر است که بعد از اتمام داروها برای بارداری اقدام کنید.

سوال دومم اینه که اگه کیت در هیچ روزی 2خطه نشه چه معنی میتونه داشته باشه؟ یعنی میشه که اصلا تخمک گذاری نداشته باشم؟؟؟

بهتر است که تست های هورمونی تحت صلاحدید پزشکتان در روز سوم سیکل انجام دهید.

 

یلدا

چهارشنبه 22 شهریور 1391 - 07:36

سوال:

باعرض سلام وخسته نباشید جانانه خدمت شما من دختری 18ساله هستم که مدت 1سالی میشه که ظاهرا به بیماری عفونت های قارچی مبتلا شده ام و دکترم هر بار پس از معاینه به من کپسول فلوکونازول-قرص هیدروکسی زین 25 -پمادکلوتریمازول می دهد ولی چندان اثری تا الان نداشته به نظر شخص شما چیکار کنم/ایا در اینده برای باردار شدنم به مشکل بر می خورم یا نه با کمال تشکر

جواب:

توصیه می کنم یک تست کشت واژن از نظر باکتری، قارچ، تریکوموناس، کلامیدیا، مایکوپلاسما، و اوره آپلاسما انجام داده و جوابش را برایم بنویسید

 

نرگس

شنبه 25 شهریور 1391 - 16:48

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید .

من در هفته 4 بارداری به علت عفونت ادراری با تجویز دكتر مجاری ادرار 20 قرص نالیدیکسیک اسید روزی 4 تا مصرف كردم . حالا نگرانم این آنتی بیوتیك مضر بوده باشه ... می شه لطفا راهنماییم كنید

جواب:

جزو داروهای رده C می باشد.

مطالعه در حیوانات یا انجام نشده یا اگر هم شده دلالت بر ایجاد عوارض جانبی روی جنین داره ولی مطالعه کافی در انسان ها انجام نشده و خطر احتمالی هم قابل رد کردن نیست ، داروهای این رده فقط زمانی باید تجویز بشن که منافع استفاده از عوارض جانبی احتمالی بیشتر باشند .

تمام تست های سلامت جنین را در هفته 12، 15 و آنومالی اسکن در هفته 20-18 را انجام دهید.

 

مررریم

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 18:47

 

سوال:

سلام من یه بارداری داشتم که در ان هماتوم و خونریزی داشتم و در ماه 4 به علت کاهش مایع امونیوتیک منجر به ختم حاملگی شد (دوقلو ) برای بارداری دوم 6 ماه کافیه صبر کنم ؟

با پزشکتان مشورت کنید.

احتمال اینکه اتفاقات گذشته بیافته هست ؟ یا اینکه یه اتفاق بوده و دیگه تکرار نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟؟

امکان اتفاق مجدد برای شما حدود یک درصد بیشتر از سایر زنان است.

 

نادیا

چهارشنبه 12 مهر 1391 - 02:18

 

سوال:

سلام من در6ماهگی حاماگی دچار عفونت شدید درکلیه شدم و5روز در بیمارستان بستری شدم ایا به جنینین اسیبی میرسه ویا باعث حاملگی زود رس میشه وحالا احساس میکنم بچه به پایین اوده ویر میکشه خطری وجود داره

 

جواب:

اگر در سونو طول سرویکس خوب باشد و موقعیت جفت هم پایین نباشد مشکلی ندارد.

 

رها

یکشنبه 30 مهر 1391 - 20:31

 

سوال:

سلام

من هفته 5 بارداری هستم و مبتلا به عفونت ادراری هستم. البته قبلا هم بارها مبتلا شده بودم که با مصرف دارو خوب میشدم اما دوباره تکرار میشد.

علت این تکرر عفونتم چیه؟؟

در بسیاری از خانمها این حالت وجود دارد که بهتر است یک کشت واژن از نظر باکتری ، قارچی ، کلامیدیا، مایکوپلاسما و اروه پلاسما چک شده و درمان اصلی را انجام دهید.

داروهای بیخطر برای این دوران کدام ها هستن؟؟

با پزشکتان مشورت کنید.

 

باران

یکشنبه 21 آبان 1391 - 18:26

 

سوال:

با سلام وادب .ممنون از سایت عالیتون.با خوندن مطالب خیلی آرامش میگیرم.

هفته 14 بارداری هستم ترشحات زرد رنگ تیره بدون بو دارم + خارش از نواحی تناسلی تا مقعد که از کلوتریمازول استفاده کردم ولی نتیجه نداده .. آز ادرار هم دادم.در ضمن دلم اکثر مواقع سرده و گاهی هم درد میگیره.

علت چیست وچه باید بکنم؟ باتشکر

جواب:

در صورت صلاحدید پزشکتان یک کشت واژن انجام دهید.

 

مادر

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 09:25

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

من هفته 14 هستم و در ازمایش ادرار باکتری

a few نشان داده شده . آیا نیاز به انتی بیوتیک دارم ؟

با تشکر

جواب:

اگر میزان WBC کمتر از 5 باشد خیر.