با یبوست دوران بارداری چه کنیم؟

یبوست دوران بارداری ممکن است در اثر تغییرات هورمونی که حرکت روده را کند میکند ایجاد شود. تأثیر هورمون پروژسترون بر ماهیچه های صاف روده در طول دوران باردری شایع است.

مهمترین موارد در این دوران داشتن تحرک و ورزش، نوشیدن مایعات به مقدار زیاد و تغذیه مناسب است.

آلو و زردآلو هردو در درمان یبوست بسیار مفید هستند (خشک شده پخته شده) این میوه ها همچنین غنی از کلسیم و آهن می باشند.
 
سعی کنید از خوردن غذاهای عمل آوری شده خصوصاً آنهایی که شکر فراوان دارند، بپرهیزید و مقدار زیادی نان سبوس دار، سیب زمینی، میوه های تازه و سبزیجات مصرف کنید.
 
احتمالاً شما تا پیش از این نیز به مقدار زیاد آب می نوشیدید اما ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که از نوشیدن چای و قهوه نیز خودداری کنید زیرا این نوشیدنی ها باعث کاهش آب بدن میشوند.
 
اگر شما بصورت منظم ورزش نمیکنید، پس فکر خوبی است تا شروع کنید! شنا کردن و پیاده روی تند و یوگا فوق العاده برای بارداری مناسب هستند و همچنین عملکرد روده ها را نیز بهبود می بخشند. از سوی دیگر تحرک و ورزش این اطمینان را به شما میدهد که وزنتان در طول دوران بارداری مناسب بافی می ماند.
 
اگر علی رغم این تدابیر، به کمک بیشتری برای رفع یبوست نیاز داشتید، شیاف های گلیسرین نیز در این دوران قابل استفاده هستند.

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/13

فریده

یکشنبه 6 فروردین 1391 - 07:57

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

5 ساله كه ازدواج كردم و از همان اوایل ازدواج پرولاكتین خونم بالا رفت بدلیل مصرف قرصهای زیاد و نوشیدن آب كم دچار یبوست شدم و اونو دست كم گرفتم حالا برام مشكل جدی شده مدتی است كه از ركتول استفاده میكنم خیلی خوبه ولی دو ماه یكبار اگه استفاده نكنم دوباره بر میگرده .

قصد بارداری دارم میخواستم بدونم می تونم در دروان بارداری از ركتول استفاده كنم چون مطمئنم در دوران بارداری مشكل جدی برای من هست .

از راهنمائیتون متشكرم

جواب:

افزایش پرولاکتین در دوران بارداری نیاز به مراقبت خاصی ندارد و فقط قبل از بارداری باید کنترل شود. تحت نظر یک متخصص زنان مشکلی نخواهید داشت.

 

آلما

شنبه 10 تیر 1391 - 12:52

 

سوال:

سلام و خسته نباشید من 9 هفته و 4 روز دارم و شکمم 2 روز یک بار کار میکند و عصر ها خیلی سنگینم چکار کنم و چی مصرف کنم ک بهتر شوم با تشکر؟

جواب:

مصرف سبزیجات و آب را زیاد کنید.

 

زدازدا

سه شنبه 25 مهر 1391 - 07:22

 

سوال:

ایا زور زدن برای دفع مدفوع در بارداری موجب سقط میشود

جواب:

خیر