زایمان زود هنگام


زایمان زود هنگام ( زودرس ) به زایمانی گفته می شود كه قبل از هفته 37 حاملگی انجام شده و منجر به تولد نوزادی نارس با وزن كمتر از 2500 گرم می شود.
عوامل و علت های خطرزایمان زودرس:
سن مادر كمتر از 18 سال و بالاتر از 40 سال.
وزن مادر كمتر از 48 كیلوگرم در ابتدای حاملگی و قد مادر كمتر از 150 سانتی متر.
سوء تغذیه (مادر حامله باید از غذاهایی كه پروتئین داردمانند گوشت ماهی، تخم مرغ و شیر استفاده كند. در صورتیكه از این مواد استفاده نكند دچار سوء تغذیه می شود.)
مصرف دخانیات، سیگار و قلیان
افزایش فشار خون در حاملگی
دیابت( بالا بودن قند خون در حاملگی)
خونریزی و لكه بینی
بلند كردن اشیاء سنگین
عدم استفاده از مراقبت های بهداشتی دوران حاملگی
سابقه بیش از دو سقط در سه ماهه اول و سابقه سقط در سه ماهه دوم و سابقه زایمان زودرس
ترسیدن ناگهانی
پاره شدن زودرس كیسه آب
فاصله یكسال یا كمتر از حاملگی قبلی
بالا و پایین رفتن از پله
عفونت ادراری
پیشگیری از زایمان های زودرس:
مادر گرامی به دنیا آمدن یك طفل نارس می تواند شادی والدین را به اندوه تبدیل كند. این نوزادان كم وزن توان ادامه حیات در دنیایی كه به آن وارد شده اندرا ندارند. مرگ و میر در بین آنان بسیار است. بنابراین مادران بارداری كه در معرض خطر زایمان زودرس هستند، باید به رعایت موارد زیر تشویق گردند و در صورت لزوم خانواده و بخصوص همسر، آموزش های لازم را برای همكاری هرچه بیشتر به مادر دریافت دارند.
استراحت: مادر باردار در خطر زایمان زودرس، نباید بیشتر از یك ساعت به حالت ایستاده و بیشتر از 2 ساعت به حالت نشسته به سر برد و بیشتر روی پهلوی چپ استراحت كند.
مادر باردار در معرض خطر، باید از فعالیت روزانه كم كند و از انجام كارهای سنگین خودداری نماید.
بهداشت سیستم ادراری: باید هر دو ساعت یكبار مثانه را تخلیه نموده و در صورت مشاهده علائم عفونت ادراری مانند پهلودرد و زیر شكم درد،سوزش ادرار، قطره قطره خارج شدن ادرار، وجود خون و چرك در ادرار و تب هر چه زودتربه پزشك متخصص ارجاع نماید. بهتر است آزمایش ادرار هر سه ماه یكبار در طول بارداری تكرار شود. نوشیدن آب مركبات مثل آب پرتقال یا شربت آبلیموی رقیق باعث اسیدی شدن ادرار شده، می تواند به كنترل عفونت كمك كند. باید مادران باردار روزانه 10-8 لیوان مایعات در شبانه روز مصرف نمایند. نوشیدن 4 لیوان شیر یا به همین تعداد ماست شیرین توصیه می شود.
خودداری از فعالیت شدید بدنی ( مادران در معرض خطر بایستی از انجام فعالیت های زیر خودداری نمایند: دویدن، پریدن، جابجاكردن و حمل وسایل سنگین، بالا و پایین رفتن از پله.)
خودداری از دلشوره و عصبانیت
آموزش مادران در معرض خطر برای كنترل دردهای زودرس زایمانی و سایر علائم زایمان زودرس: اكثر مادران به طور طبیعی دردهایی را در طول بارداری بخصوص در سه ماهه سوم تجربه می نمایند ولی این دردها ثابت نیست و معمولاً از پنج بار در روز بیشتر تكرار نمی شوند. در دردهای رحمی در زنانی كه به دردهای زودرس زایمانی دچار می شوند از دو هفته قبل افزایش یافته (بیشتر از 5 بار) و بالاخره زایمان زودرس ایجاد می نمایند. چنانچه این علائم تشدید شود حتماً باید به پزشك مراجعه شود: كمردردی كه با خوابیدن برطرف نشود، دردهایی مانند دردهای قاعدگی، دل پیچه همراه با اسهال، زیاد شدن ترشحات واژن، پاره شدن ناگهانی كیسه آب در مورد دردهای رحمی.
Bottom of Form

پرسش و پاسخ