خونریزی در دوران بارداری

لکه بینی یاخونریزی در زمان بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد.

خونریزی در دوران بارداری

لکه بینی یاخونریزی در زمان بارداری به خصوص در سه ماهه اول امری عادی است و معمولا هم دلیل خاصی ندارد.اما به دلیل اینكه در بعضی مواقع این خونریزیها شدید ویا با دلایلی همراه است بنابراین شناخت این دلایل و مراجعه به پزشك در حفظ سلامت مادر و جنین ضروری به نظر می رسد.

خونریزی در سه ماهه اول
حدود 20% از بانوان در طول سه ماهه اول بارداری و در طول 12 هفته اول نشانه هایی از لکه بینی مشاهده می كنند كه دلایل مختلف دارد:

خونریزی به دلیل وجود جنین: 
در طول 12 روز بعد از آبستنی ممكن است كه شخص لكه هایی را مشاهده كند و فكر كند كه همانند لكه های دوران پریود است در واقع آنها هنوز متوجه بارداری نشده است.این خونریزی به دلیل جایگزینی جنین اولیه در رحم است که به صورت لكه بینی بوده و بیشتر از چند روز یا چند ساعت دوام نخواهد داشت.

 

سقط جنین:
بیشترین دلیل نگرانی مادران باردار از خونریزی در طول 12 هفته اول دوران بارداری برمی گردد به سقط جنین مكرر در این دوره زمانی.حدود نیمی از بانوان كه در این زمان خونریزی داشته اند نهایتا جنینشان را سقط می كنند اما دلیل نمی شود كه در هر لكه بینی ناچیزی شخص دچار نگرانی شود.مخصوصا اگر علائم دیگری نداشته باشد.

بارداری خارج رحمی: 
در بارداری خارج رحمی جنین در خارج از رحم یا زهدان كه در اكثر مواقع در لوله رحمی است رشد می كند.اگر جنین در همین وضعیت به رشد خود ادامه دهد در نهایت منجر به تركیدن لوله رحمی می شود كه برای مادر بسیار خطرناك می باشد.اگر چه این نوع بارداری خیلی خطرناك است اما تنها در 2% از بانوان اتفاق می افتد.یكی دیگر از علائم بارداری خارج رحمی درد شدید زیر شكم همراه با گیجی شدید است.

بارداری توده ای(مول): 
در شرایط بسیار نادر توده ای در درون رحم به جای جنین شروع به رشد می كند.و در شرایط بسیار نادر نیز این توده می تواند سرطانی شده و به قسمتهای دیگر بدن گسترش یابد. یكی دیگر از علائم بارداری توده ای حالت تهوع و استفراغ شدید و بزرگ شدن سریع اندازه رحم می باشد. 

دلایل دیگر خونریزی در دوران اولیه بارداری شامل:

 

تغییرات در گردن رحم: 
در طول زمان بارداری جریان خون زیادی به سمت گردن رحم وجود دارد در نتیجه داشتن رابطه جنسی در این دوران و یا تستهای رحمی باعث ایجاد لکه بینی می شود.این لکه بینی نگرانی در پی نخواهد داشت.

عفونت: 
هر گونه عفونت در فضای درونی رحم یا دستگاه تناسلی و یا عفونت ناشی از روابط جنسی (كلامدیا، سوزاك،تبخال) می تواند باعث بروز لکه بینی یا خونریزی،در سه ماهه اول بارداری شود.

خونریزی در سه ماهه دوم و پایانی بارداری:
خونریزیهای غیر عادی در اواخر بارداری را باید جدی گرفت،زیرا احتمال وجود ناراحتی در مادر یا جنین باشد. اگر در طول این دوران خونریزی مشاهده كردید،به پزشك خود حتماً مراجعه نمایید.

دلایل احتمالی خونریزی در اواخر دوران بارداری:

جفت سر راهی:
این شرایط زمانی پیش می آید كه جفت به سمت پایین متمایل شده و یا جلوی كانال زایمان را می گیرد.البته این اتفاق بسیار نادر است و در حدود 1 در 200 نفر این اتفاق می افتد اما اگر هم این اتفاق بیافتد،باید سریعاً اقدامات مراقبتی انجام گیرد.این نوع خونریزی بدون درد و علامت اتفاق می افتد.

 

جدا شدگی جفت: 
در حدود 1% از بارداریها ، در زمان قبل یا طول زایمان جفت از دیواره رحم جدا می شود كه برای مادر و جنین خطرناك می باشد. از دیگر علائم جدا شدن جفت،وجود درد در ناحیه زیر شكم و وجود لخته خون در مجرای تناسلی و درد كمر می باشد.

پارگی رحم:
ممكن است به دلیل پاره شدن زخمهای دوخته شده در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد كه بسیار خطرناك است و نیاز به عمل سزارین فوری می باشد.از دیگر علائم احساس درد و فشار در ناحیه زیر شكم می باشد.

رگهای سر راهی: 
در مواقع بسیار نادر در اثر افزایش رگهای خونی در بند ناف و جفت در طول مسیر كانال زایمان،این مسیر را مسدود می كند كه برای جنین خطرناك است زیرا در اثر خونریزی زیاد از جفت و بند ناف ممكن است جنین دچار كمبود اكسیژن شده و خفه شود.از دیگر علائم،ضربان غیر طبیعی قلب جنین و خونریزی شدید است.

 

زایمان زود هنگام:
خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد كه جنین شما آماده به دنیا آمدن است.چند روز یا چند هفته قبل از زایمان توده مخاطی كه همراه با لكه می باشد از رحم خارج می شود.اگر این علائم قبل از هفته 37 اتفاق بیافتد،فوراً به پزشك مراجعه كنید زیرا در حال زایمان زود رس هستید.از دیگر علائم می توان به تغییرات مجاری تناسلی، فشارهای زیر شكمی و درد در ناحیه زیر كمر می باشد.

از دیگر دلایل خونریزی در اواخر بارداری:
آسیب در ناحیه گردنی رحم و مجرای تناسلی.پولیپ خونی.سرطان.
اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی غیر عادی شدید،چه باید بكنید؟
به دلیل اینكه هر گونه خونریزی در درون رحم علامتی از وجود یك مشكل میباشد،بنابراین سریعاً به پزشك مراجعه نمایید.از یك دستمال برای اینكه میزان خونریزی را مشخص كنید،استفاده نمایید.نوع خونریزی( رنگ صورتی،قهوه ای،قرمز و یا اینكه خونتان دارای لخته بوده و یا روان بوده ) را مشخص نمایید.هر گونه بافتی كه از بدن خارج شده را به پزشك نشان داده و در طول دوران خونریزی از نزدیكی و استفاده از پارچه یا پوشك خودداری كنید.

در صورت مشاهده هر یك از علائم زیر به اورژانس مراجعه كنید:

* هر نوع درد یا پیچش در ناحیه زیر شكم .

* خونریزی چه با درد و چه بی درد.

* خارج شدن بافت از درون رحم.

* سرگیجه یا ضعف و غش.

* تب بالای 38درجه

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ

پرسش و پاسخ

سوال 1398/07/17

سئوال: سلام هفته ۱۷بارداری هستم ۳روز آبریزش داشتم والان خونریزی شروع شده دکتر میگه مال استرسه ونگران نباش ..میخواستم نظرشما رو بدونم?

پاسخ مدیر 1398/07/17

جواب: اگر نتیجه سونو هم خوب است جای نگرانی ندارد ولی کمی استراحت تان را بیشتر کنید.

سوال 1398/05/27

سئوال: سلام من دوماهه باردارم قلب جنین خوبه امایکم خون نشون داده قبلا هم دوبارسقط کردم نگرانم لطفا راهنمایی کنیدممنون

پاسخ مدیر 1398/05/27

جواب: حتماً به پزشک زنانتان مراجعه کنید.

سوال 1398/05/09

سئوال: سلام من درپایان هفته ۱۶بارداری هستم.هفته ششم یک لک کوچک دیدم.به دکترمراجعه کردم وپس ازسونوکه قلب جنین تشکیل شده بودشیاف استفاده کردم ودرمان شدم.امادرهفته ۱۲بارداری پس ازسونوی ان تی دچارلکه بینی شدم که تااین لحظه هنوزقطع نشده.اوایل دکترشیاف وقرص دوفاستون تجویزکردکه پس ازدوهفته بهترشدم ولی بعدازدوروزدوباره شروع شد.رفتم امپول پرولوتون دادن ولی هنوزقطع نشده.درضمن عفونت داشتم رفتم دکترقرص کلوتریمازول وسفالکسین۵۰۰دادن که بعداستفاده ازقرص لکه هایی زردرنگ بارگه هایی ازخون تازه میبینم.من چکارکنم علت لکه بینی هم باوجوداستراحت چیست.ممنون اگر جواب بدین

پاسخ مدیر 1398/05/09

جواب: مقاله فوق را بدقت بخوانید اگر هیچ یک از علت های ذکر شده در مقاله را ندارید بهتر است سریعتر با پزشکتان تماس بگیرید.

سوال 1398/05/01

سئوال: سلام من در هفته ۱۱بارداری هستم سال گذشته در ۶ هفته سقط به دلیل نامشخصی داشتم دو هفته پیش خونریزی شدید و کوتاه مدتی داشتم که با سونوگرافی متوجه سلامت جنین شدیم دیروز خبر ناخوشایندی شنیدم که هم باعث ترس و هم استرسم شد از آخر شب لکه بینی دارم به صورت خون آبه ای که فقط زمان خشک کردن با دستمال دیده میشه درد خفیفی هم ناحیه زیر شکمم دارم آیا خطرناکه? بااحتمال سقط جنین همراهه?

پاسخ مدیر 1398/05/01

جواب: بهتر است سریعتر با پزشک تماس بگیرید.

سوال 1397/10/19

سئوال: سلام من ۱۷پریود شده بودم تاریخ پریودیم همش چند روز زودتر بود این ماه خواستم پریود بشم نشدم دردهایی مثل پهلودرد سوزش معده درد روی شکم وحالت تهوع وکم اشتها شدم تا ۱۸رفتم تست زدم منفی بود وازمایش بتادادم شماره بتا ۲۰بود بعد پریود باخونریزی کم ولخته خون میاد بنظرتون چیکارکنم

پاسخ مدیر 1397/10/19

جواب: عدد 20 یک کم مشکوک است و به نظرم داره سقط صورت می گیرد. لطف کنید حتماً با یک متخصص زنان مشورت کنید.

سوال 1397/03/12

مریم

شنبه 16 اردیبهشت 1391 - 10:48

 

سئوال:

سلام خسته نباشید من 11 هفته حامله بودم ولی 3 روز پیش رفتم سونوگرافی گفتند بچه از 6هفته رشد نکرده ومرده ولی من خونوریزی ندام چیکار کنم راهنمایی کنین تا خونوریزی کنم

جواب:

سریعأ با یک متخصص زنان مشورت کنید.

 

لیلا

جمعه 29 اردیبهشت 1391 - 18:47

 

سئوال:

سلام . با عرض سلام و خسته نباشید

در خلال هفته سیزدهم دچار لكه بینی گردیده ام نگرانی شدیدی مرا فرا گرفته خواهشمندم راهنمایی فرمایید كه علت این لكه بینی چیست و آیا خطرناك میباشد ؟ دستوراتی كه باید انجام دهم چه میباشد

جواب:

بهتر است با متخصص زنانتان تماس بگیرید که در صورت صلاحدید ایشان سونو داده و داروی سیکلوژست بگیرید.

 

لیل

اجمعه 12 خرداد 1391 - 18:51

 

سئوال:

با سلام

در هفته 15 هستم و درد معده مرا آزار میدهد . خواب آرامی ندارم . دچار گرسنگی زود هنگام میشوم . برای بهبود عمومی وضعیت موجود راهنمایی فرمایید . با تشكر

جواب:

با متخصص زنانتان مشورت کنید و سعی کنید تعداد وعده های غذاهایتان را زیادتر و حجم هر وعده را کمتر کنید.

 

لیلا

دوشنبه 5 تیر 1391 - 09:37

 

سئوال:

با عرض سلام و خسته نباشید

در هفته 18 و 4 روز بارداری میباشم دیروز سونو داشتم که ضمن تعیین جنسیت و وزن 1807 گرم جنین با مشکلی مبنی بر وجود دو کیست به قطرهای 5 و 7 م.م در شبکه کوروئید جنین مواجه شده ام استرس و نگرانی و غم و غصه زندگیم را فراگرفته . پزشک متخصصم آزمایش آمینو سنتز نوشته . خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید .

جواب:

ریسک تریزومی 18 در تست های غربالگری را برایم بنویسید.

 

درسا

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 11:13

 

سئوال:

سلام ، ١٨ هفته از بارداریم گذشته و لكه بینی دارم. در سونوی سه ماهه اول جفت كمی پایین بود كه دكتر بهم كلی دارو و امپول دادن. چند روز پیش سونو كردم ، جفت كمی بالاتر رفته بود و وضعیت فعلی اش anterior- low- lying گزارش شد. اما یك توده خونی دیده شد كه گفتن خونریزی پشت پرده است. می خواستم بدونم دلیل این خونریزی چیه و اصلا پشت پرده یعنی چی؟ ضمننا دكتر بهم داروی ایزوكسوپرین و نیفدیپین دادن، این قرص ها چه عملكردی در بارداری دارن؟

جواب:

در سونوهای قبلی هم این توده خونی دیده شده است یا خیر؟؟؟

ایزوكسوپرین : شل کننده عضله صاف مثل عضله رحمی است. و عنوان پیشگیری زایمان زود رس استفاده می شود.

نیفدیپین به عنوان پیشگیری زایمان زود رس استفاده می شود.

 

درسا

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 15:59

 

سئوال:

چرا سؤا من رو بدون پاسخ در سایت گذاشتین؟

جواب:

من سئوالی از کاربری شما پیدا نکردم مجدد سئوالتان را مطرح کنید.

 

مینا

یکشنبه 11 تیر 1391 - 13:07

 

سئوال:

سلام آیا دو بار لکه بینی خفیف قهوه ای کمرنگ در هفته سوم بارداری همراه با درد زیر دل و کمر درد اشکال دارد؟

جواب:

می تواند ناشی از لانه گزینی باشد ولی به هر حال با متخصص زنانتان سریعتر مشورت کنید.

 

درسا

سه شنبه 13 تیر 1391 - 18:37

 

سلام، مرسی از پاسختون.

نه در سونو های قبل چنین چیزی قید نشده بود. فقط گفتن جفت كمی پایین است.

 

مریم

سه شنبه 27 تیر 1391 - 05:34

 

خسته نباشید

 

نرگس

چهارشنبه 15 شهریور 1391 - 18:11

 

سئوال:

نیمه شب بیدارمیشم زیر دلم کمی در میگیره بعد از یک ساعت آروم میشه

آیا طبیعی هست؟

جواب:

اگر لکه بینی نداشته باشید جای نگرانی ندارد. ولی باز هم با متخصص زنان مشورت کنید.

 

سوگند

سه شنبه 21 شهریور 1391 - 15:05

 

سئوال:

سلام من در هفته نهم بارداری هستم به مدت یک هفته است که به لکه بینی دارم البته کمردرد و دل درد ندارم لکه بینی های من به صورت لخته هستند ایا ممکن است که من به دلیل عفونتی که دارم همراه با خون خارج میشود و من فکر میکنم لخته است گاهی اوقات هم به صورت تکه های زرد رنگ بیرون می اید من بعد از 5سال انتظار باردار شدم و اکنون میترسم کمکم کنید.

جواب:

سریعأ با متخصص زنان تان تماس بگیرید تا در صورت لزوم یک سونوگرافی برایتان انجام شود.

 

هستی

شنبه 15 مهر 1391 - 17:24

 

سئوال:

سلام من قاعدكیم 18روزعقب افتادبعدمریزشدم دردهم داشتم دومین باربودكه عقب افتادم ازشما راهنمایی میخواهم ممنون

جواب:

به یک متخصص زنان برای بررسی اختلالات هورمونی مراجعه کنید.

 

هستی

پنجشنبه 27 مهر 1391 - 16:49

 

سئوال:

سلام بیش دكتررفتم برای مرتب كردن قاعدكیم برام این قورسارونوشتهprimolut 5mg norethisteroneوclomid50mgنوشته وكفت كولومید دوم روزمریزیت بخوربعدروز12قاعدكی برام سنوكرافی بكیربیارواسه اینكه حامله بشی نظرتون جیه لطفا راهنماییم كنید

جواب:

دقیقأ طبق توصیه پزشکتان عمل کنید.

 

هستی

دوشنبه 1 آبان 1391 - 19:24

 

ممنون خیلی ممنون ازجواب سریعتون

 

ممو

دوشنبه 8 آبان 1391 - 11:11

 

سئوال:

سلام

ممنون از اینکه وقت می زارید و با حوصله جواب می دید.

من الان نمی دونم باردار هستم یا نه! اما حدود 5 روز از دوره پریود 25 روزه م می گذره و هنوز پریود نشدم!حدود 19 روز هم از تخمک گذاریم و هم نزدیکی می گذره اما امروز صبح ناشتا بیبی چک گذاشتم و جوابش منفی بود.دیروز بعدازظهر هم لک بینی خیلی خفیفی داشتم...اوایل هفته پیش هم علایم قائدگی رو داشتم اما خونریزی نداشتم! الان هم علایم قائدگی رو ندارم...نمی دونم باردارم یا خیر! اگه باردارم،پس چرا بیبی چک منفی بود؟

جواب:

سریعآ یک تست بتا در خون انجام دهید.

 

ممو

یکشنبه 14 آبان 1391 - 12:55

 

سئوال:

با سلام و عرض خسته نباشید...

به توصیه تون عمل کردم و تست (خون)بارداری دادم.اما عدد نتیجه 1/5 بود(یعنی منفی!!!).من الان از اولین روز آخرین قاعدگیم 34 روز می گذره.یعنی از روز تخمکگذاری و نزدیکیم 22 روز می گذره اما هنوز پریود نشدم!سابقه اینقدر عقب انداختن هم اصلا ندارم.اما طی روزهای اخیر 3 بار لک بینی خفیف(در حد 3 لکه) داشتم.در روزهای 14 روز بعد از تخمکگذاری،17 روز بعد از تخمکگذاری و 19 روز بعد از تخمکگذاری من لکه بینی داشتم.

به نظر شما به این نتیجه اطمینان کنم یا دوباره تست رو انجام بدم؟

جواب:

مجدد تست را تکرار کنید اگر باز هم منفی بود برای بررسی اختلال هورمونی به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

 

ممو

یکشنبه 14 آبان 1391 - 15:42

 

سئوال:

شبتون بخیر...

می خواستم به مورد بالا که در مورد تست بتا گفتم چیزی رو اضافه کنم.امروز صبح که آزمایش تست بارداری دادم ناشتا نبودو چای و شیر مصرف کرده بودم...آیا تاثیری داشته؟

جواب:

خیر

 

مهسا

دوشنبه 15 آبان 1391 - 06:51

 

سئوال:

سلام

من وفتی برای اول سونو کردم در هفته 5 دکتر ابتدا گفتن 2 قلو هست و بعد تشخیص دادن که لخته خون هست و بعد از 3 هفته در هفته 8 گفتن احتمال سقط شدیده ولی من هیچگونه لکه بینی و خونریزی ندارم ئو فقط درد زیر شکمی .

با استراحت مطلق امکان جذب وجود داره ؟ من از سایکلوزست و ایزوپرین استفاده میکنم .

لطفا کمکم کنید

جواب:

گزارش سونوگرافی را کامل بنویسید.

 

مهسا

جمعه 19 آبان 1391 - 07:30

 

سئوال:

من در مطب پزشکم سونو میشم و فقط در جواب نوشته شده یک هماتوم در پشت جفت مشاهده شد و وضعیت جنین وضربان قلب نرمال

جواب:

اگر لکه بینی ندارید و هماتوم در حال حل شدن است جای نگرانی ندارد.

 

گل

جمعه 19 آبان 1391 - 08:25

سئوال:

سلام من 2ماهه که در تمام طول دوره از روزی که پریود میشوم تا روزی که دوباره پریود شوم درد ی را در قسمت تخمدان ها احساس میکنم که گاهی شدید و گاهی خفیف است اول تخمدان راستم درد میگیرد بعد از چند ساعت تخمدان چپم پیش دکتر رفتم تا برام سونو بنویسه اما گفت لزومی ندارد این دوره هم 6روز زودتر از موعد پریود شدم عفونت داشتم دکتر پماد کلوتریمازول وقرص استرومارین 25/1 داده نمیدانم بخاطر داروها زودتر پرید شدم یا دلیل دیگری دارد دکتر گفت اگر لکه بینی داشتی تست بتا بده لطفا کمکم کنید نگرانم .

جواب:

به احتمال زیاد دچار اختلال هورمونی شده اید و باید پیگیری بیشتری انجام دهید.

 

گل

یکشنبه 21 آبان 1391 - 15:13

 

سئوال:

چه ازمایشهایی را انجام دهم ایا ازمایش هورمونها کافیست؟

جواب:

با تاسف سئوال قبلی تان را پیدا نکردم؟؟؟؟؟

 

گل

جمعه 26 آبان 1391 - 16:00

 

سئوال:

سلام من 2ماهه که در تمام طول دوره از روزی که پریود میشوم تا روزی که دوباره پریود شوم درد ی را در قسمت تخمدان ها احساس میکنم که گاهی شدید و گاهی خفیف است اول تخمدان راستم درد میگیرد بعد از چند ساعت تخمدان چپم پیش دکتر رفتم تا برام سونو بنویسه اما گفت لزومی ندارد این دوره هم 6روز زودتر از موعد پریود شدم عفونت داشتم دکتر پماد کلوتریمازول وقرص استرومارین 25/1 داده نمیدانم بخاطر داروها زودتر پرید شدم یا دلیل دیگری دارد دکتر گفت اگر لکه بینی داشتی تست بتا بده تست بتا منفی بود ازمایش هورمونی دادم پرولاکتینم 82.6 بود که رنج نرمالش 2-29 بود دکتر اول ام ار ای از سرم...

جواب:

علت افزایش پرولاکتین را بررسی کنید و با کاهش آن دردتان هم بهبود می یابد.

 

adeleh

دوشنبه 29 آبان 1391 - 10:48

 

سئوال:

سلام.از طریق جنین فریز شده باردار شدم و در هفته 5 روز سوم هستم نیمه شب درد خیلی شدیدی زیر دلم داشتم و 2 ساعت بعد لکه بینی خفیف.دکتر ازمایش بتا نوشت 1380 بود که گفت خوبه و استراحت کنم و 2 تا امپول پروژسترون داد بعلاوه اینکه خودمم روزی 2 تا شیاف استفاده میکنم.ایا بازهم باید نگران باشم خطر سقط وجود داره؟علت این لکه بینی چی میتونه باشه؟

جواب:

48 ساعت بعد از تست اولی هم یک تست بتاتیتر دیگر بدهید اگر عددش از 2760 بیشتر بود در هفته 6 یک سونوی واژینال انجام داده و وضعیت جنین و قلب اش را چک کنید.

 

Adeleh

دوشنبه 29 آبان 1391 - 11:42

 

سئوال:

سلام بهترین زمان برای اولین سونوگرافی هفته چندم بارداریست

جواب:

هفته 6 واژینال و هفته 8 شکمی

 

Adeleh

پنجشنبه 9 آذر 1391 - 11:01

 

سئوال:

سلام میشه در مورد این سونو گرافی منو راهنمایی کنید.(هفته 6)

رحم حاوی ساک حاملگی با جدار اکوژن و منظم است و جنین در قسمت سگمان میانی خود میباشد.رشد جنین 5mm و علایمی از هماتوم دیده نشد.

ایا قرار گرفتن در قسمت میانی مشکلی ایجاد میکند؟

جواب:

خیر