اکوکاردیوگرافی

از آنجایی که قلب ارگان کاملا پیچیده‌ای است، در هفته‌های اولیه بارداری امکان بروز اشکالات زیادی در شکل‌گیری آن وجود دارد.

با استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب جنین امکان تشخیص نارسایی های قلب در مراحل اولیه رشد جنین فراهم می شود و به دنبال آن می توان اقدامات درمانی را سریعتر آغاز کرد.


از آنجایی که قلب ارگان کاملا پیچیده‌ای است، در هفته‌های اولیه بارداری امکان بروز اشکالات زیادی در شکل‌گیری آن وجود دارد. این‌گونه مشکلات مادرزادی شامل ایجاد خطراتی در قلب و نیز ایجاد ارتباط غیرعادی بین قسمت‌های راست و چپ قلب و بالاخره تغییر شکل دریچه‌های قلب می‌شود. این در حالی است که در صورت تشخیص بموقع این بیماری‌ها در دوران جنینی علاوه بر درمان سریع، در صورت پیچیده بودن عارضه با هماهنگی پزشکی قانونی و نظر خانواده اجازه ختم بارداری صادر می‌شود.

استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب جنین که نیاز به دانش و مهارت خاصی دارد منجر به پیشگیری از تولد نوزادان معلول و بیمار می شود.
استفاده از اکوی جنینی یک روش پیشگیرانه موثر به منظور تشخیص نارسایی های قلب جنین است که در ۱۸ هفتگی حاملگی قابل انجام است با استفاده از این روش می توان مانع از تولد نوزادانی با نارسایی های پیچیده قلبی شد.
برخی از مشکلات و نارسایی های قلبی جنین را می توان با استفاده از روشهای موجود درمان کرد، اما در صورت تشخیص یک نارسایی پیچیده قلبی که غیر قابل درمان باشد از همان مراحل اولیه تشخیص داده می شود و با اجازه پزشک قانونی حاملگی ختم می یابد.
میزان شیوع نارسایی های قلبی بصورت هشت مورد در هر هزار تولد زنده است.
هم اکنون بسیاری از بیماری های مادرزادی قلب قابل درمان هستند، اما در عین حال بیماری های پیچیده قلبی نیز وجود دارند که غیر قابل درمان و مرگ و میر در آنها بالا است. از جمله این بیماری ها تکامل نیافتن سمت چپ قلب است و نوزادانی که با این مشکل متولد می شوند در همان ۲۴ ساعت اول احتمال مرگ آنها وجود دارد.
هر چند استفاده از این دستگاه هیچ گونه عارضه احتمالی برای مادر و جنین ندارد، اما استفاده عادی از آن برای همه مادران توصیه نمی شود.

 

گروه های پر خطر (که کاندید انجام اکوی جنین می باشند):

استفاده از این دستگاه برای گروه هایی

1- سابقه فامیلی ابتلا به نارسایی های مادرزادی قلبی دارند توصیه می شود.

2- در خانواده هایی که مادر یا پدر و یا فرزندان سابقه ابتلا به نارسایی های مادرزادی غیر قلبی را داشته اند استفاده از اکوی جنینی توصیه می شود.

3- همچنین مادرانی که مبتلا به یک سری بیماری های متابولیکی از جمله دیابت، فنیل کتونوری و یا لوپوس هستند احتمال ابتلای جنین آنها به نارسایی های قلبی در مقایسه با سایرین بیشتر است.

4- علاوه بر این مادرانی که سقط های مکرر داشته اند

5- سابقه نازایی و استفاده از روشهای کمک باروری داشته اند.

6- مادرانی که سابقه مصرف دارو بخصوص سابقه مصرف داروهای اعصاب را دارند احتمال حاملگی های همراه با نارسایی های قلبی در آنها بیشتر است.

7- وجود سابقه بیماری های عفونی دوران حاملگی مثل سرخجه، سیتومگالوویروس، آنتروویروس ها و پاروویروس ها.

8- مصرف داروهای تراتوژن در زمان حاملگی مثل الکل، آمفتامین، ضد تشنج ها، لیتیوم ویتامین A (رتینوئیک اسید)، وارفارین.

9- وجود یک یافته غیر طبیعی در سونوگرافی معمولی مثل شک به بیماری های قلبی یا خارج قلبی، اختلالات ریتم قلب جنین، هیدروپس فتالیس، ادم پشت گردن جنین، اختلالات مایع آمنیوتیک، کاهش رشد جنین.

10- تشخیص بیماری های کروموزومی در دوران جنینی.

11- دوقلویی.

12- وجود سطح غیر طبیعی از مارکرهای بیوشیمیایی در خون مادر مثل AFP و HCG


کاربرد اکوکاردیوگرافی در جنین:

با تشخیص اختلال در ضربان قلب جنین، می‌توان با تجویز دارو ضربان را به حالت طبیعی یا نزدیک به طبیعی رساند. همچنین با تشخیص بیماری‌های قلبی قبل از تولد زمینه برای درمان بیماران بعد از تولد فراهم می‌شود.
بیماری‌های قلبی مادرزادی تحت عوامل مولتی فاکتوریال از جمله ارث و عوامل محیطی بروز می‌کند و نمی‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد. با اکوکاردیوگرافی قلب جنین می‌توان این بیماریها را تشخیص داد و نسبت به درمان به موقع اقدام کرد.

پرسش و پاسخ

سوال

حدیث

جمعه 16 تیر 1391 - 17:08

 

باسلام من قبل از بارداری ازفولیک اسیداستفاده نکردم والان در هفته 8 بارداری هستم ودکترم به من فولیک اسید نداد به جاش کپسول فیفول داد آیاجایگزین فولیک اسید میشود ومشکلی برایم ایجاد نمیشود و درمحل کارم دستگاه ایکس ری وجود دارد میخواستم بدانم اشعه اش برایم مضر نیست