بارداری هفته به هفته

بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود.

بارداری هفته به هفته 

بارداری معمولا 280 روز یا 40 هفته بطول می انجامد، که بطور قراردادی از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می شود. این دوران را می توان به سه "سه ماهه" بارداری تقسیم کرد که در هر یک وقایع خاصی اتفاق می افتد؛ سه ماهه اول از اولین هفته بارداری تا انتهای هفته 13، سه ماهه دوم از هفته 14 تا پایان هفته 27، و سه ماهه سوم از هفته 28 تا آخر هفته 40 است که عمدتا در این زمان ( کمی زودتر یا دیرتر) به زایمان و تولد نوزاد ختم می شود.

هر سه ماهه مشخصات مربوط به خود را دارد؛ در سه ماهه اول ضربان قلب جنین شنیده می شود، در سه ماهه دوم اولین حرکات جنین توسط مادر احساس می شود، و در سه ماهه آخر برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی موسوم به برکستون- هیکز را تجربه می کنند. بعضی از آزمایشات مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی در سه ماهه اول و آمنیوسنتز در سه ماهه دوم انجام می شوند. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر تظاهر می کنند. در این دوران عواطف و احساسات شما نیز مانند بدنتان دستخوش تغییراتی می شود و شرایط زندگی برای خانواده بتدریج آماده پذیریی از کودک آینده خواهد شد.

ممکن است بخواهید در هر یک از این مراحل اطلاعات بیشتری از وضعیت رشد و تکامل جنین خود داشته باشید، یا شاید دوست دارید بدانید که در هر هفته باید انتظار چه تغییراتی را داشته باشید و خود را برای آنها آماده کنید. شماره هفته ای را که در آن هستید انتخاب کنید .. 

هفته اول

این هفته ی اول بارداری است.جنین خود را به دیواره ی رحم می چسباند و بهترین مکان با لای رحم است. جفت و کیسه ی آب جنین شروع به رشد می کنند. کیسه ی آب جنین مثل یک پوفتونک است. جایی که به زودی اولین سلولهای جنین به وجود می آید. 

هفته سوم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در این هفته اتفاقات زیادی در رحم شما در حال رخ دادن است. كوچولوی شما فعلا فقط یك توده متشكل از صدها سلول است كه بطور دیوانه واری در حال تكثیر می باشند. این توده سلولی به اندازه 0.1 میلیمتر شبیه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، می شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید و اصلا به یك جنین یا كودك شباهت ندارد. توده سلولی شما در این زمان بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگزینی در دیواره رحم نیز هست، جایی كه بعدها جفت به آن می چسبد و محل اتصال جفت و رحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی بلاستوسیت هم تبدیل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می كند. ماده ای كه به تخمدانهای شما فرمان می دهد تا تخمك جدیدی آزاد نكنند و همچنین موجب تحریك افزایش ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون می شود تا از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری كند. این هورمون همان ماده ای است كه تست بارداری شما را نیز مثبت می كند. در پایان این هفته شما می توانید با استفاده از یكی از انواع تستهای حاملگی خانگی این موضوع را چك كنید. اگر جواب آزمایش شما منفی شد می توانید 2 تا 3 روز بعد یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. 
بعلاوه مایع آمنیوتیك نیز شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می كند و حفره پر از مایعی را بوجود می آورد كه بعدها كیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتكی در طول هفته ها و ماههای آینده در اطراف جنین قرار گرفته و از وی محافظت می كند. در این زمان بلاستوسیت شما اكسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خونی ابتدایی بدست می آورد كه بصورت تونلهای میكروسكوپی وی را به عروق خونی دیواره رحم شما مرتبط می كند و از همین راه نیز مواد زاید را دفع می كند، چرا كه ساختمان جفت هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نكرده و تكمیل ساختمان آن تا پایان هفته آینده طول می كشد. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

در یك لحظه، اتفاق خارق العاده ای درون شما رخ داده است. یك اسپرم دیواره خارجی تخمك را شكافته و به دورن آن راه یافته، آنرا بارور كرده است! چند روز بعد از لقاح، تخم بارور شده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم كرده و به رشد خود ادامه می دهد. یك انسان در حال پدید آمدن است. شما احتمالا هنوز نمی دانید یا اینكه مطمئن نیستید كه باردار شده اید. تعداد كمی از زنان از باردار شدن خود باخبرند. به یاد داشته باشید كه هنوز تاخیر در قاعدگی نداشته اید. ممكن است در انتهای این هفته لكه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانمها فكر می كنند كه شاید پریود شده اند، در بعضی هم خونریزی بسیار مختصر است كه شاید متوجه آن نشوند و در گروه اندكی نیز اصلا اتفاق نمی افتد. به هر حال این فقط چند لكه مختصر است كه "لكه بینی لانه گزینی" نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارور شده در دیواره پرخون داخل رحم است، جایی كه اگر لقاح اتفاق نمی افتاد فرو ریخته و خونریزی قاعدگی را در شما موجب می شد. این روند احتمالا از هفته پیش آغاز شده یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمك، اما واقعا نمی توان در مورد زمان دقیق آن خیلی هم مطمئن بود.

فعالیت های این هفته

یك تست حاملگی خانگی از داروخانه تهیه كنید. ممكن است بعضی از آنها چند عدد در یك جعبه داشته باشند و اگر بار اول مثبت نشد می توانید در نوبت بعد هم از آن استفاده كنید. بیشتر این تستها در هفته ای كه موعد قاعدگی است (یعنی دو هفته بعد از تخمك گذاری) بارداری را نشان می دهند. برای گرفتن جواب بهتر از ادرار صبحگاهی استفاده كنید. 

هفته چهارم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

این هفته آغاز دوره رویانی در جنین است. از حالا تا ده هفته دیگر تقریبا تمام دستگاههای بدن جنین شما تكامل یافته و شروع به فعالیت می كند. بنابراین در این مدت نسبت به عوامل زیان آور بسیار آسیب پذیر است. 
در حال حاضر جنین شما از دو لایه خارجی (اپی بلاست) و داخلی (هایپوبلاست) تشكیل شده كه بعدها اعضا و دستگاههای بدن جنین را می سازند. جفت ابتدایی نیز از دو لایه تشكیل شده كه در حال حفر كردن تونلهای بسیار ظریف و ایجاد فضاهایی در دیواره رحم شما هستند تا در آینده اكسیژن و كلیه مواد غذایی لازم را برای جنین تامین كرده و مواد زائد را دفع كنند، تقریبا در اواخر این هفته این سیستم شروع به كار خواهد كرد. همچنین گبولهای قرمز نیز در حال ساخته شدن هستند تا بتوانند اكسیژن را به تمام بدن كوچك جنین برسانند. در ضمن كیسه آب كه حاوی مایع آمنیوتیك است جنین را در بر گرفته و وی را از آسیبهای احتمالی در دوران بارداری محافظت خواهد كرد. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

در این هفته دیگر با استفاده از یك تست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید كه آیا باردار هستید یا خیر؟. 
اگر تست شما مثبت باشد خیلی خوب است كه با پزشك خود تماس بگیرید یا اگر تاكنون انتخابی نداشتید فردی را برگزینید و یك قرار ملاقات برای اولین جلسه مراقبتهای بارداری با وی بگذارید. ممكن است به دلایل مختلف یا طبق نظر پزشك اولین قرار شما تا چند هفته دیگر به تعویق بیافتد. نگران نشوید و در این مدت تا حد امكان دارویی مصرف نكنید. اگر تاكنون مصرف ویتامینهای مخصوص دوران بارداری را شروع نكرده اید حتما اسید فولیك را روزانه میل كنید چرا كه چند هفته آینده دوران بحرانی تكامل جنین شما خواهد بود. جفت ابتدایی اكنون می تواند آنچه را كه در خون شما وجود دارد به بدن جنین برساند و از این نظر داروها، خوراكیها و هر آنچه را كه با آن در تماس هستید، با اهمیت می سازد. 
اگر تست بارداری شما منفی شد، می توانید در چند روز آینده یك بار دیگر آزمایش را تكرار كنید. در بعضی از خانمهای باردار هنوز مقدار كافی هورمون بارداری ساخته نشده تا در آزمایش براحتی تشخیص داده شود. اگر هم در این چند روز قاعدگی در شما اتفاق افتاد می توانید در ماه آینده دوباره برای بارداری اقدام كنید. اما اگر تاكنون یك سال یا بیشتر (و اگر بالای 35 سال سن دارید، 6 ماه) است كه برای باردار شدن تلاش می كنید، بهتر است با پزشك خود مشورت كنید تا بررسی های لازم را جهت تشخیص احتمالی و علت ناباروری در شما و همسرتان انجام دهد. ممكن است نتایج این بررسی ها خوشایند نباشد ولی واقعیت این است كه اگر برای شما تشخیص ناباروری وجود داشته باشد آگاهی از آن و اقداماتی برای درمان سریعتر بهتر از تاخیر بیمورد خواهد بود. 

فعالیت های این هفته

تهوع حاملگی یا ویار ممكن است زودتر از آنچه كه انتظار دارید به سراغ شما بیاید. می توانید چند بیسكویت خشك یا كراكر به همراه داشته باشید، آب نباتهای لیمویی یا آنتی اسیدهای جویدنی بعد از هر حمله استفراغ كمك كننده است. آدامسهای طعم دار نعناع و زنجبیل خشك شده نیز به تغییر ذائقه شما كمك خواهد كرد. بهتر است تعدادی از مواد فوق را به همراه یك پاكت یا كیسه نایلون برای استفراغ و تعدادی دستمال خشك یا مرطوب برای پاك كردن دهان در كیف، ماشین، میز كار یا هر جای دیگر داشته باشید.

هفته پنجم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

در داخل رحم شما، جنین كوچكی به سرعت در حال رشد است. در این مرحله، او تنها به اندازه یك دانه كنجد می باشد، و بیشتر به یك بچه قورباغه شباهت دارد تا بچه یك انسان؛ این جنین از سه لایه تشكیل شده است (لایه های اكتودرم، مزودرم و اندودرم) كه بعدا اندامها و بافتهای بدن او را تشكیل می دهند. بخشی از سلولهای این جنین در حال ایجاد اندامهای بزرگ بدن مانند كلیه ها و كبد هستند و مجرای عصبی او نیز در ابتدای مسیر رشد قرار دارد. این لوله عصبی (كه بعدا مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات كودك شما را به وجود خواهد آورد)، در لایه بالایی كه اكتودرم نامیده می شود، رشد می كند. همچنین، این لایه، نهایتا پوست، مو، ناخنها، غده های سینه، غده های عرق و همچنین مینای دندان كودك را تشكیل خواهد داد. شكل گیری قلب و سیستم گردش خون او در لایه میانی یا مزودرم، آغاز می شود. در این هفته حفره های قلب كوچك او شكل می گیرند و قلب او شروع به تپش و پمپ كردن خون خواهد كرد. مزودرم ماهیچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهای زیرپوستی او را نیز شكل خواهد داد. لایه سوم یا اندودرم در تشكیل ریه ها، روده ها، سیستم اولیه ادراری، و همچنین تیروئید، كبد و لوزالمعده نقش خواهد داشت. در همین حال جفت اولیه و بند ناف، كه مواد غذایی و اكسیژن را به كودك شما می رسانند در حال فعالیت هستند. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

در صورتی كه نشانه ها و بیماریهای ناشی از حاملگی تا كنون بروز نكرده باشند، در این هفته بالاخره خود را نشان خواهند داد. شاید شما هم مانند بسیاری دیگر از زنان، دچار تهوع و استفراغ (كه ممكن است در زمانهایی غیر از صبح نیز رخ بدهد)، درد سینه، خستگی، و تكرر ادرار شوید. همه این موارد طبیعی هستند، همه آنها ممكن است شما را اذیت كرده و به ستوه آورند، اما از سوی دیگر این اتفاقات نیز بخشی از حاملگی هستند و هیچ كدام دائمی نبوده و برای همیشه باقی نخواهند ماند. افرادی كه اطراف شما هستند هیچ نشانه ای از رشد حیرت انگیزی كه درون بدن شما در حال رخ دادن است نمی بییند. 
بهتر است برنامه منظم ورزشی خود را ادامه دهید، یا در صورتی كه چنین برنامه ای نداشتید آن را آغاز كنید. ورزش به شما كمك می كند تا میزان كشیدگی طبیعی عضلات خود، قدرت آنها و میزان استقامت و تحمل آنها را به حد مناسبی برسانید. بعلاوه، ورزش به شما كمك خواهد كرد تا با اضافه وزنی كه تحمل می كنید، كنار بیایید و برای مواجهه با مراحل سختتر حاملگی آماده شوید. همچنین در صورتی كه یك برنامه منظم ورزشی برای خود تنظیم كنید، پس از زایمان درخواهید یافت كه بازگشت به حالت طبیعی برایتان راحت تر خواهد بود. یك فعالیت ورزشی متعادل و بی خطر را كه دوست دارید، انتخاب كنید پیاده روی و شنا، انتخابهای مناسبی برای خانمهای باردار هستند. 

فعالیت های این هفته

یك پزشك یا ماما انتخاب كنید و با او قرار ملاقات بگذارید. برای آماده شدن جهت معاینه، اولین روز از آخرین دوره پریود خود را یادداشت كنید (این كار برای تعیین زمان تقریبی تولد كودك لازم است)، و سپس یك لیست از سوالاتتان تهیه كنید. در مورد سابقه پزشكی، از اقوام خود و شوهرتان پرس و جو كنید. ممكن است پزشك از شما درباره بیماریهای مزمن یا ناهنجاریهای ژنتیكی در هر دو خانواده سوال كند.

هفته ششم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

بدن كودك شما در حال شكل گیری است، و سلولهایی كه بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشكیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اكنون، او به اندازه یك دانه كوچك عدس (با عرض تقریبی 4 تا 5 میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یك سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید كه محل تشكیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره كوچك در دو طرف سر ، محل شكل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شكل برآمدگیهای كوچكی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند كه پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یكدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی كه بعدا دهان او خواهد شد، چین های كوچكی قرار دارند كه نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شكل گیری می باشند.
قلب كودك شما كه مرحله تقسیم به حفره های چپ و راست را آغاز كرده است، حدود 100 تا 130 بار در دقیقه (تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می زند، و جریان خون در بدن او آغاز شده است. روده های او در حال رشد هستند و مجاری كوچك عبور هوا به تدریج در محلی كه بعدا به ریه او تبدیل خواهد شد، ظاهر می شوند. تولید سلولهای ماهیچه ای آغاز شده است و احتمالا از اواسط این هفته، كودك شما تكان دادن اعضای كوچك خود را آغاز خواهد كرد. متاسفانه باید تا چند هفته پس از پایان سه ماهه اول دوران حاملگی خود صبر كنید تا بتوانید از احساس كردن حركتهای آرام كودك خود، لذت ببرید! 

شما چگونه تغییر می کنید؟

اگر تا كنون هم این احساس را تجربه نكرده باشید، به زودی خود را در مسیر پرتلاطم احساسات دوران حاملگی خواهید یافت؛ ممكن است یك روز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممكن است این احساسات متضاد برای شما نگران كننده باشند (به خصوص اگر قبلا به اینكه كاملا بر احساسات خود تسلط دارید، افتخار می كرده اید)، اما كاملا طبیعی هستند و ممكن است در تمام مدت حاملگی شما ادامه پیدا كنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ می دهند. جدای از بحث هورمونها، كل زندگی شما نیز در حال تغییر است، و چه كسی در این حالت دچار هیجانات روحی نمی شود؟!
دیدن لكه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممكن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لكه یا خونریزی، به سرعت با پزشك یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص كند كه آیا این موارد بیانگر یك مشكل احتمالی می باشند یا خیر. 

فعالیت های این هفته

برای مصرف ویتامینهای روزانه برنامه منظمی طراحی كنید: ویتامینها را در یك جعبه دارو كه محفظه های جداگانه ای برای هر یك از روزهای هفته دارد، قرار دهید. هر روز شك كردید كه آیا ویتامینهای آن روز را مصرف كرده اید یا نه، محفظه مربوط به آن روز را چك كنید. جعبه دارو را در كنار مسواك خود قرار دهید تا هر شب در هنگام مسواك زدن، مصرف ویتامین را به یاد بیاورید. 

هفته هفتم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما هنوز یك دم كوچك دارد (كه در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است كه با رشد كودك شما، كوچكتر می شود. اكنون كودك شما تقریبا 1.2 سانتی متر (به اندازه یك تمشك) است، و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست و پا (كه اكنون دیگر قابل تشخیص هستند، هرچند هنوز هم پرده نازكی بین آنها وجود دارد) دارد. در سر او كه خیلی بزرگتر از بدن او است، هر دو نیمكره مغز در حال رشد هستند. دندانها و فضای داخلی دهان او در حال شكل گیری است و گوشهای او نیز به رشد خود ادامه می دهند. پلكهای كودك، چشمهایش را (كه اكنون كمی رنگی هستند) می پوشانند، و نوك بینی او (كه شما یك روز نیشگونش خواهید گرفت) آرام آرام خود را نشان می دهد! ضخامت پوست او به نازكی یك برگه كاغذ است و رگهای او را به وضوح می توان دید.
كودك كوچك شما، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد، كه نهایتا با تولید هورمون انسولین به هضم غذا كمك خواهد كرد. كبد كودك شما مشغول تولید گلبولهای قرمز خون است، و یك حلقه از روده های در حال رشد كودك شما در جهت بند ناف او شكل می گیرد؛ بند ناف او، اكنون رگهای خونی واضحی دارد كه عمل تبادل اكسیژن و مواد غذایی با بدن كودك را بر عهده دارد. شما هنوز هم نمی توانید حركت كردن كودك را حس كنید، اما او مثل یك لوبیای كوچك در حال جست و خیز است و در داخل خانه آبی خود، حركت می كند. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما در سه ماهه اول حاملگی قرار دارید كه بسیاری از زنان در این مرحله، مشكلات معمول حاملگی را تحمل می كنند. بواسطه حالت تهوع صبحگاهی (كه ممكن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممكن است نگه داشتن غذا در معده غیر ممكن باشد! این حالتهای تهوع تا حدودی به علت وجود هورمونهای دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می شوند. یك بسته بیسكویت را در كنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آنها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری كنید. البته همه خانمهای حامله دچار تهوع صبحگاهی نمی شوند؛ لذا در صورتی كه شما به این مشكل دچار نشده اید، نگران نباشید؛ شما از معدود خانمهای خوش شانس هستید! همچنین ممكن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به شدت افزایش می یابد، در نتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از كلیه ها عبور می كند كه نهایتا به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می شود. در ادامه دوران حاملگی، بایستی تهوعها كمتر شوند، هر چند ممكن است نیاز شما به توالت كم نشود. 

فعالیت های این هفته

یك عكس از شكم خود بگیرید! در این هفته، پیش از اینكه اثر حاملگی در شكم شما نمایان شود و شكمتان اصطلاحا جلو بیاید، از یك نفر بخواهید كه از شكم شما عكس بگیرد. سپس هر ماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یك عكس از شكم خود بگیرید. دنبال كردن مراحل حاملگی كار جالبی خواهد بود، و شما بعدا این یادگاریها را دوست خواهید داشت!
خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عكسها، لباس یكسان بپوشید، در محل یكسانی بایستید و فیگور یكسانی بگیرید! عكسهای نیمرخ برای این كار بهتر است؛ همچنین عكسهای سیاه و سفید نیز ممكن است زیبا باشند.  

هفته هشتم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون اندازه كودك شما حدود 1.6 سانتی متر (در حدود اندازه یك لوبیا قرمز) است. او مرتبا حركت می كند و تغییر مكان می دهد، هر چند شما تا چند هفته دیگر هم نمی توانید حركتهای او را در داخل رحم خود حس كنید. دنبالچه جنینی او در حال ناپدید شدن است و پلكهای او تقریبا به طور كامل چشمهایش را می پوشانند. هرچند هنوز هم پرده نازكی بین انگشتهای پا و دست او وجود دارد، اما این انگشتها در حال بزرگ شدن هستند. بازوهای او بزرگتر شده اند و دستهای او از مچ خم شده و به طرف قلبش قرار گرفته اند. مفصل زانوهای او شكل گرفته اند و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. با صاف شدن بدن، سر او صافتر و عمودی تر می ایستد. مجاری تنفسی از حلق تا بخشهای ریه در حال رشد او كشیده شده اند. هر كدام از سلولهای عصبی مغز او هم شاخه هایی ایجاد می كنند تا با یكدیگر ارتباط برقرار كرده و اعصاب ابتدایی را ایجاد كنند. هرچند ممكن است شما دائما درباره جنسیت كودك خود فكر كنید، اما اندامهای تناسلی او آنقدر رشد نكرده اند كه جنسیت او را نشان دهند. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

وزن شما چندان افزایش پیدا نكرده است، اما مسلما برخی اندامهای شما (مثل سینه ها) در حال رشد هستند. شما به زودی به سوتین های بزرگتری نیاز خواهید داشت. همچنین ممكن است اندازه دور كمر شما نیز افزایش یابد، كه در این صورت مجبور خواهید شد شلوار جین دوست داشتنی خود را كنار بگذارید. تغییر دیگری كه چندان واضح نیست، افزایش حجم خون شماست؛ در اواخر دوران حاملگی، حجم خون شما 40 تا 50 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود تا نیازهای كودكتان را برآورده كند. با افزایش حجم خون، نیاز بدن شما به آهن نیز افزایش پیدا می كند. ویتامینهای روزانه را به طور مرتب مصرف كنید تا مطمئن شوید كه آهن اضافی مورد نیاز را مصرف كرده و دچار كم خونی نخواهید شد.
تغییرات هورمونی ممكن است موجب شوند كه شما احساس خستگی یا تنبلی كنید. همچنین، نداشتن خواب خوب در شب هم یك مشكل معمول در این مرحله می باشد، مخصوصا اگر در شب احساس ناراحتی كنید یا مجبور باشید مرتبا به توالت بروید. تهوع و استفراغ متناوب نیز انرژی شما را كاهش می دهد. سعی كنید بین 9 تا 10 ساعت در شب بخوابید یا اینكه در طول روز كمی استراحت كنید.

فعالیت های این هفته

حاملگی موجب می شود اندام شما به سرعت تغییر كند، و در طی هفته های آتی، سینه و شكم شما بزرگتر خواهند شد. در گذشته، هنگام غذا خوردن، خرده های غذا روی دستمال غذا روی دامن شما می ریخت، اما از این به بعد، خرده های غذا از سینه شما پایین تر نخواهند رفت! همچنین با بزرگتر شدن كودك، خم شدن روی بشقاب برای شما سخت تر خواهد شد. پس مایع لكه بر بخرید تا برای اتفاقات آتی آماده باشید! 

هفته نهم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون اندازه كودك شما در حدود 2.5 سانتی متر (حدود اندازه یك دانه انگور) است و وزن او در حدود چند گرم است، اما از آنجا كه ساختار فیزیكی بدن او شكل گرفته است، آمادگی آن را دارد كه به سرعت وزن اضافه كند. او هر روز به یك انسان كامل شبیه تر می شود. دنبالچه جنینی او كاملا از بین رفته است و اجزاء بدن او (شامل اندامها، ماهیچه ها و اعصاب) آرام آرام شروع به كار خواهند كرد.
پلكهای او در حالت بسته قرار دارند و تا قبل از هفته بیست و هفتم باز نخواهند شد. او هم اكنون نرمه گوش دارد و در آخر این هفته، بخشهای داخلی گوش او كامل خواهند شد. لب بالایی او نیز كاملا شكل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. نوك انگشتان او كمی بزرگتر شده اند. تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزك پاها) در حال فعالیت می باشند، كه به كودك شما امكان می دهند تا اعضایش را حركت دهد. قلب او اكنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند. اندامهای تناسلی بیرونی او تشكیل شده اند، اما چند هفته دیگر می توان تشخیص داد كه كودك شما پسر است یا دختر. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

ممكن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید (البته اگر قبلا حامله شده باشید، شكم شما زودتر جلو خواهد آمد) اما ممكن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینكه به طور متناوب از احساس اینكه به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممكن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند. سعی كنید كمی بی خیال باشید. تقریبا همه زوجهایی كه در آستانه تولد كودك خود قرار دارند، نگران این مطلب هستند كه این كودك ممكن است چه تغییراتی در زندگی آنها به وجود آورد، اما اكثر آنها بعدا می گویند كه مادر و پدر شدن بهترین چیزی بوده است كه تا به حال تجربه كرده اند.
شما ممكن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده كنید. این امر بدان علت است كه مقادیر زیاد هورمون پروژسترون كه بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می كند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاری معده و روده) را شل می كند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را كند كرده و ممكن است موچب افزایش باد معده، تفخ، آروغ زدن، باد شكم و كلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شكم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراكی، بشود. 
اگر شما بیشتر از 35 سال سن دارید یا در خانواده شما سابقه بیماریهای ژنتیك مانند فیبروز كیستیك كه یك بیماری نادر مادرزادی است وجود دارد، ممكن است بخواهید از مشاوره ژنتیك و یا آزمایش موسوم به CVS یا نمونه برداری از پرزهای جفتی كه بین هفته دهم و دوازدهم انجام می شود و برخی عیوب و ناهنجاریها را مشخص می كند، استفاده كنید. 

فعالیت های این هفته

یك برنامه روزانه را برای ارتباط با كودك خود آغاز كنید. می توانید هر روز دوبار، و هر بار به مدت 5 تا 10 دقیقه، در یك گوشه بنشینید و به كودك خود فكر كنید. برای بسیاری از خانمهای باردار، قبل از خواب و بعد از بیدار شدن زمان مناسبی برای این كار است. در این اوقات آرام باشید و دستهای خود را بر روی شكم خود قرار دهید، بر تنفس خود تمركز كنید و سپس به كودك خود فكر كنید؛ به امیدها و رویاهایتان، به اهدافتان به عنوان یك مادر، و.... این كار می تواند یك راه بسیار عالی برای آغاز پیوند بین شما و كودكتان باشد و به شما در جهت تبدیل شدن به یك مادر در آینده كمك می كند، همچنین از نظر روانی بازگشت به زندگی طبیعی پس از وضع حمل را تسهیل خواهد كرد.

هفته دهم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما دیگر یك رویان كوچك نیست! هرچند او بزرگتر از یك خرما نیست، یعنی طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود 2.5 سانتی متر یا كمی بیشتر است و كمتر از 8 گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. اكنون مرحله موسوم به دوره جنینی آغاز شده است، كه در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد كرده و كامل می شوند. اكنون اندامهای حیاتی او شامل كبد، كلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز كردن فعالیت خود هستند؛ هر چند این اندامها در ادامه دوران حاملگی به رشد خود ادامه می دهند. كبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به كیسه زرده كه قبلا این سلولها را تامین می كرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.
در سه هفته آینده، بیشتر از دوبرابر خواهد شد و به حدود 7.5 سانتی متر خواهد رسید. سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا كوچكتر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشكیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقبتر خواهد رفت و ظاهر كودك شما به یك انسان كامل شبیه تر خواهد شد. هر روز جزئیات بیشتری بر روی بدن او ظاهر خواهند شد: ناخنهای انگشتان دست و پا، و موهایی شبیه به كرك هلو. انگشتان او اكنون كاملا از یكدیگر جدا شده اند؛ بازوها در محل آرنجها خمیده شده و انحنای كمی پیدا كرده اند؛ دستانش از مچ خم شده و روی قلبش قرار گرفته اند؛ پاهای او بزرگتر شده اند؛ و احتمالا پاهای او به اندازه ای بزرگ شده اند كه بتوانند در جلوی بدن او به یكدیگر برخورد كنند. او مشغول بلعیدن مایع آمنیوتیك بوده و با پاهایش لگد می زند!
اگر قادر بودید كودك خود را در این هفته نگاه كنید، می توانستید شكل كلی ستون فقرات او را از زیر پوستش كه به كلفتی یك كاغذ پوستی است ببینید. اعصاب او از طرف نخاع در حال شكل گیری می باشند. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

اكنون اندازه رحم شما دوبرابر شده است. قبل از حامله شدن، رحم شما به اندازه یك گلابی بود. در این هفته، اندازه آن در حدود یك گریپ فروت می شود. در معاینه بعدی توسط پزشك، ممكن است بتوانید به كمك گوشی طبی كه پزشك بر روی شكم شما حركت می دهد، صدای ضربان قلب تند كودك خود را بشنوید. برخی از خانمها می گویند كه صدای قلب كوچك كودكشان شبیه به صدای اسبهایی است كه چهار نعل می دوند و شنیدن این صدا برای اولین بار، یكی از بهترین لذتهای سه ماهه اول حاملگی است. 

فعالیت های این هفته

بستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیتهای متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخابها برای كل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان كشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی كمك كنند، شما را برای فشار فیزیكی زایمان آماده كرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسانتر كنند. متاسفانه، دلیلی در دست نیست كه نشان دهد تمرینات ورزشی منظم، طول زایمان را كاهش می دهند. 

هفته یازدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما اكنون به اندازه یك انجیر است و بدن او كاملا شكل گرفته است؛ حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. پوست او هنوز شفاف است و به همین خاطر می توان اكثر رگهای خونی او را به وضوح دید. بعضی از استخوانهای او در حال تشكیل شدن بوده و ریشه دندانهای كوچك او به تدریج در زیر لثه اش ظاهر می شوند. انگشتان دست و پای او كاملا از یكدیگر جدا شده اند و او به زودی قادر خواهد بود كه مشتش را باز و بسته كند. او لگدهای آرامی می زند و كش و قوس می آید؛ حركات ریز او به قدری نرم و روان است كه بیشتر شبیه به رقص در آب می ماند. با رشد بدن او، این حركتها نیز بیشتر شده و رشد یافته تر و كاربردی تر خواهند شد. با رشد پرده دیافراگم، كوچولوی شما ممكن است سكسكه هم بكند. از آنجا كه او هنوز خیلی كوچك است، تنها بین هفته های شانزدهم تا بیستم قادر خواهید بود برای اولین بار این حركات او را احساس كنید. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

شما ممكن است در این دوره عوارض عجیبی را مشاهده كنید، همانند افزایش بیش از حد بزاق دهان. سعی كنید یاد بگیرید كه كدام یك از این عوارض طبیعی هستند و كدام یك ممكن است نشانه یك مشكل احتمالی باشند. همچنین ممكن است سوالاتی در زمینه فعالیتها یا خوردن غذا ها و داروها داشته باشید. به دنبال پاسخ این سوالات بروید تا بدانید در دوران حاملگی چه كارهایی ایمن و بی خطر هستند و چه كارهایی ممكن است خطرناك باشند.
اگر تهوع به شما اجازه نمی دهد كه غذاهای متنوع بخورید، یا هنوز هم خیلی وزن اضافه نكرده اید (بسیاری از خانمهای حامله در سه ماهه اول بین 1 تا 2.5 كیلوگرم وزن اضافه می كنند) نگران نباشید. اشتهای شما به زودی باز می گردد و شما هر هفته حدود نیم كیلوگرم وزن اضافه خواهید كرد.

هفته دوازدهم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودك شما به حدود 5 سانتی متر یعنی تقریبا اندازه یك لیموترش رسیده است و حدود 15 گرم وزن دارد. صورت او به صورت یك انسان كامل شباهت بیشتری دارد. چشمهایش كه در ابتدا در دو طرف صورت او شكل گرفته بودند، به یكدیگر نزدیكتر شده اند و گوشهای او در نزدیكی مكان نهایی خود در دو طرف سر او قرار دارند. روده های كودك شما، كه آنقدر سریع رشد كرده اند كه تا حدی وارد بند ناف او هم شده بود، حركت بازگشتی خود را به سمت حفره شكمی آغاز می كند. كلیه های او، ادرار را در مثانه جمع آوری می كنند. سلولهای عصبی او به سرعت زیاد شده اند و ارتباطات عصبی مغز در حال شكل گیری هستند. اكنون ممكن است كودك شما واكنشهای بیشتری مثل مكیدن نشان بدهد؛ اگر شما به شكم خود فشار وارد كنید، او حتی ممكن است در داخل رحم شما پیچ و تاب هم بخورد؛ با این حال برای چند هفته دیگر هم شما قادر به احساس كردن حركات او نخواهید بود. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

رحم شما بر روی استخوانهای لگنی در حال بزرگ شدن است و پزشك شما می تواند بخش بالایی رحم را در قسمت پایین شكم شما احساس كند. هرچند تا چند هفته دیگر هم شما به لباس حاملگی احتیاج نخواهید داشت، اما مطمئنا احساس كرده اید كه اندازه دور كمر شما در حال بزرگ شدن است و در لباسهای گشادتر احساس راحتی بیشتری می كنید.
همچنین ممكن است شما سوزش معده را تجربه كرده باشید؛ در این حالت شما سوزشی را كه معمولا از پایین جناق سینه شروع شده و تا حلق ادامه پیدا می كند، احساس می كنید. این حالت به خاطر تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات اندام شما رخ می دهد و ممكن است موجب شود كه از غذا یا خواب خود لذت كافی نبرید. در این حالت، خوردن مقادیر كم غذا و پرهیز از مصرف غذاهای سرخ شده، چرب، تند و ادویه دار كه مشكل را شدیدتر می كنند، می تواند كمك كننده باشد.

هفته سیزدهم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

هر چند كودك شما هنوز خیلی كوچك است، اما احتمالا شكم شما به زودی به قدری بزرگ خواهد شد كه همه خواهند فهمید شما باردار هستید! در واقع اكنون كودك شما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.5 سانتی متر یعنی به اندازه یك میگوی بزرگ! طول دارد و حدود 30 گرم است. صرف نظر از اندازه اندامها نسبت به یكدیگر، بدن كودك شما در داخل رحم، كاملا شكل گرفته است. در مقایسه با چند هفته پبش، اندازه اندامهای كودك شما متناسب تر شده و اندازه سر او در حدود یك سوم كل بدن است. انگشتان كوچك او (كه هر كدام یك اثرانگشت منحصر به فرد دارند) در سر جای خودشان هستند. كلیه ها و مجاری ادراری او در حال فعالیت هستند و او ادرار خود را به داخل مایع آمنیوتیك (كه قبلا آن را می بلعید) می ریزد. با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، بخش حساس و بحرانی رشد كودك شما پایان یافته است و احتمال وقوع سقط جنین بسیار كاهش می یابد. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

اكنون باید جشن بگیرید؛ این هفته آخرین هفته از سه ماهه اول است! هفته آینده، شما در سه ماهه دوم حاملگی خود قرار دارید. این مسئله به دو دلیل خیلی مهم است: اول اینكه احتمال سقط جنین در شما بسیار كم شده است و دوم اینكه در اكثر خانمهای حامله عوارض اولیه حاملگی (مانند تهوع صبحگاهی) از بین می روند. با این حال در برخی موارد، سوزش معده جای تهوع را می گیرد. هرچند تا تولد نوزاد شما چندین ماه باقی مانده است، اما ممكن است سینه های شما در حال تولید كولوستروم یا آغوز باشند؛ یك ماده بسیار مغذی كه غذای كودك شما را در روزهای اول تولدش تامین می كند، در حالی كه تا جاری شدن شیر از سینه ها زمان زیادی باقی مانده است. همچنین بسیاری از زوجها در سه ماهه دوم شاهد افزایش میل جنسی می باشند، زیرا حالت تهوع كاهش یافته و انرژی بدن افزایش می یابد.

هفته چهاردهم 

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اندازه كودك شما از سر تا پا در حدود 8.9 سانتی متر و تقریبا به اندازه یك لیمو است و حدود 60 گرم وزن دارد. بدن او سریعتر از سر او رشد می كند و سر او اكنون بر روی یك گردن خوش تركیب تر قرار گرفته است! در آخر این هفته، دستهای او درازتر شده اند و اندازه آنها با كل بدن او متناسب است. با این حال پاهای او باید كمی بزرگتر شوند تا با بقیه اندامهای او متناسب شوند. همچنین به تدریج پوششی از موهای كرك مانند و بسیار نرم (كه لانوگو یا كرك جنینی نامیده شده و نازك، بی رنگ و فاقد مغز هستند) تمام بدن او را خواهد پوشاند. كبد او تولید صفرا را در این هفته آغاز می كند، كه این امر نشان می دهد كه كبد فعالیت مناسبی دارد؛ طحال نیز همكاری خود را در تولید گلبولهای قرمز خون آغاز می كند. او ادرار نیز تولید می كند و آن را به داخل مایع آمنیوتیك می ریزد؛ این كار، یك فرآیند طبیعی است كه تا زمان تولد او ادامه خواهد داشت. شما هنوز هم قادر نخواهید بود حركتهای كودك خود را احساس كنید، اما دستها و پاهای او كه اكنون حدود 1.25 سانتی متر طول دارند فعالتر و انعطاف پذیرتر شده اند. از آنجایی كه مغز او ارسال پالسهای عصبی را آغاز كرده است، گاهی اوقات ماهیچه های صورت او تغییراتی را نشان می دهند كه به صورت نگاه با چشمهای نیمه باز، اخم كردن و شكلك درآوردن دیده می شود. اكنون كودك شما می تواند چنگ بیندازد و همچنین می تواند انگشت شست خود را بمكد! 

شما چگونه تغییر می کنید؟

با كاهش و از بین رفتن تدریجی عوارض اولیه حاملگی مانند تهوع، خستگی و درد سینه، شما انرژی بیشتری به دست آورده و از تغییرات بدن خود احساس خوشایندتری خواهید داشت. هر چند ناحیه بالایی رحم تنها كمی بالاتر از استخوان لگنی قرار دارد، اما همین میزان رشد كودك نیز كافی است تا شكم شما را اندكی جلو بیاورد. جلو آمدن شكم یك مرحله مهیج در حاملگی است و می تواند برای شما و همسرتان، یك نشانه آشكار از وجود كودكی كه در انتظارش هستید، باشد. كمی از وقت خود را برای فكر كردن، خیالبافی و لذت بردن از این وضعیت اختصاص دهید. اندكی نگرانی در این زمان، طبیعی است؛ اما همچنین می توانید از خوشحالی فریاد بكشید، زیرا با شروع سه ماهه دوم، خطر سقط جنین به شدت كاهش یافته است. اكنون بر مراقبت از خود و كودكتان تمركز كنید و ایمان داشته باشید كه برای آنچه بعدا رخ خواهد داد، كاملا آماده اید.

فعالیت های این هفته

برای آخرین دیدارهای دوستانه با دوستان خوبتان، آماده شوید: مادر شدن ممكن است عمیقا روابط شما با دیگران را تغییر دهد؛ برای بسیاری از خانمهایی كه به تازگی بچه دار شده اند، رفت و آمد با دوستان در كمترین اولویت قرار دارد. هر كاری می توانید انجام دهید تا روابط شما مستحكم تر شود و از مصاحبت یكدیگر لذت ببرید. یك آخرهفته آرام و شاد با دوستتان می تواند یك گزینه ایده آل باشد؛ در صورتی كه این كار ممكن نیست، یك روز كامل را به خرید كردن، خوردن، حرف زدن و غیبت كردن، لوس بازی یا هر كار دیگری كه دوست دارید در جمع دوستان یا خانواده انجام دهید، اختصاص بدهید. 

هفته پانزدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

اكنون طول بدن كودك شما از فرق سر تا پا حدود 10 سانتی متر، و وزن او در حدود 80 گرم است. كودك شما اكنون عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیك (به جای هوا) انجام می دهد كه به رشد كیسه های هوا در ریه های او كمك می كند. اكنون اندازه پاهای او بزرگتر از دستهای او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حركت دهد. این بدان معنی است كه دستهای او بهتر كار می كنند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینكه پلك چشمهای او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس كنند. اگر شما یك نور شدید را به طرف شكم خود بتابانید، احتمالا كودك شما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف كودك شما چیز زیادی وجود ندارد كه او بتواند مزه آن را امتحان كند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممكن است از جنیست كودك خود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت كودك شما را تعیین كند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت كودك در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. كودك شما ممكن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر كار بگذارد! 

شما چگونه تغییر می کنید؟

احتمالا شما تا كنون حدود 2 كیلوگرم یا كمی بیشتر وزن اضافه كرده اید. اگر میزان اضافه وزن شما كمی كمتر یا بیشتر از این مقدار است خیلی نگران نشوید. میزان اضافه وزن در خانمهای حامله با یكدیگر متفاوت است. هرچند شما با نوسانات دوره حاملگی خو گرفته اید اما ممكن است هر از چند گاهی با بروز یك عارضه جدید غافلگیر شوید. اگر دچار گرفتگی بینی شدید می توانید آن را هم از جمله عوارض حاملگی فرض كنید؛ زیرا افزایش هورمون استروژن ممكن است به تورم غشاء مخاطی و در نتیجه تولید مخاط بیشتر منجر شود. حجم خون شما نیز در حال افزایش است كه در نتیجه موجب گشاد شدن رگهای شما (كه شامل رگهای بینی نیز می شوند) می گردد. در نتیجه ممكن است گاهی اوقات خون دماغ شوید. 

هفته شانزدهم

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

با طولی به اندازه 11 سانتی متر و وزنی حدود 110 گرم كودك شما به اندازه یك گلابی بزرگ شده است! با این حال در سه هفته آینده او به سرعت رشد خواهد كرد؛ وزن او دو برابر شده و چند سانتی متر به طول او اضافه خواهد شد. اكنون اعضای قسمت پایینی بدن او بیشتر رشد كرده اند. سر او صافتر قرار گرفته است و چشمهای او در جلوی صورتش جای دارند. گوشهای او هم در نزدیكی محل نهایی شان قرار دارند. برخی از اندامهای بدن او كه كامل تر هستند (از جمله سیستم گردش خون و مجاری ادراری) مشغول فعالیت می باشند. قلب او روزانه در حدود 25 لیتر خون را پمپ می كند و كل خون او چندین بار در تمام بدن او می چرخد و در اواخر دوران حاملگی این مقدار به حدود 190 لیتر افزایش می یابد. پوست سر او نیز در حال شكل گیری است، هر جند موهای او هنوز هم قابل تشخیص نیستند. چشمهای او با اینكه بسته هستند به آرامی حركت می كنند و حتی رشد ناخنهای انگشتان پای او آغاز شده است. 

شما چگونه تغییر می کنید؟

آیا اطرافیانتان به شما گفته اند كه چقدر جذاب به نظر می رسید؟ سرخی گونه ها (ناشی از حاملگی) یك واقعیت است كه عامل آن افزایش جریان خون در سطح پوست بدن می باشد. با تثبیت مقادیر هورمونها و كم شدن حالتهای تهوع خود شما نیز لذت بیشتری از این دوران می برید. همچنین به علت كاهش شدید احتمال سقط جنین پس از هفته چهاردهم شما دلواپسی چندانی نسبت به سلامت كودك خود نخواهید داشت و این هم عامل دیگری برای خوب بودن حال شما است!
به زودی شما یكی از بهترین لحظات حاملگی را تجربه خواهید كرد: احساس كردن حركت كودكی كه در شكم دارید. برخی از خانمهای حامله این لحظه مهیج را در هفته شانزدهم تجربه می كنند در حالی كه اكثر خانمها باید تا هفته هجدهم یا بیشتر منتظر بمانند. اگر این اولین حاملگی شماست چندان دلواپس نباشید. ممكن است این اتفاق تا هفته بیستم هم رخ ندهد. اولین حركتهای كودك ممكن است مثل لرزش حركت حبابهای هوا یا حتی شبیه به درست كردن ذرت بوداده به نظر بیایند. در هفته های بعد شما مطمئنا لگد زدن كودك را احساس خواهید كرد. 

فعالیت های این هفته

حتی اگر در خانه می مانید برای یك آخرهفته رمانتیك برنامه ریزی كنید؛ وقتی نوزاد شما به دنیا بیاید دیگر شما و همسرتان قادر نخواهید بود كه یك آخر هفته را به تنهایی با هم بگذرانید. این موقعیت را از دست ندهید. بیشتر از این هم صبر نكنید زیرا با آغاز سه ماه سوم ممكن است مسافرت برای شما بسیار خسته كننده و زجرآور شود. پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/12

سعیده

چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 - 03:11

 

سئوال:

باسلام من در16فروردین پریودشدم دراردیبهشت تصمیم به بارداری گرفتم ازکیت تخمک گذاری استفاده کردم درروز5اردیبهشت یک خط پررنگ ویک خط کمرنگ مشخص شددرروز6اردیبهشت دوخط تقریبا پررنگ بودمن دیگرازکیت استفاده نکردم برای اطمینان هم چهارشنبه شب(6اردیبهشت)وهم جمعه شب نزدیکی کردم دیروزتست خون بارداری دادم(26اردیبهشت)200به بالا رازده بودباردارهستیدوبین 6.5تا200رااحتمال بارداری من 140بودم میخواهم ببینم اگرباردارباشم طبق کیت تخمک گذاری فروردین تقریباسن حاملگی من چقدر است ؟ازروزلقاح حساب میشودیاازروزتشکیل جنین که یک هفته بعدازلقاح است؟واینکه باتوجه به اینکه سه...

جواب:

روز 16 فروردین روز اول بارداری تان محسوب می شود.

 

Rely

شنبه 27 خرداد 1391 - 11:31

 

سئوال:

با سلام چرا از هفته 16 به بعد فعال نیست؟ این بخش بسیار جالب است لطفا فعال شود .

جواب:

در مقاله جداگانه ای هفته 16 تا 30 و 31 تا 40 گذاشته شده است.

 

مریم

سه شنبه 17 مرداد 1391 - 13:10

 

سئوال:

با سلام، ما اقدام به بارداری کردیم، می خواستم بدونم که وقتی مایع منی به داخل رحم ریخته شد، چقدر بخوابم و به چه صورت بخوابم که سریعتر بگیرد، آخه خیلی دوست دارم زودتر مامان بشم.

بعدش می خواستم بدونم بعد از چند روز حامله می شم، و می تونم تست خونگی رو انجام بدم.

آخه پنج سال پیش یک بچه سقط کردم. و جلوگیری هم با کاندوم بوده.یک کم می ترسم.

اگه راهنماییم کنید که چگونه آمیزش داشته باشیم ممنون می شم.

با تشکر

جواب:

1- با استفاده از کیت تخمک گذاری ابتدا روز دقیق تخمک گذاری تان را بدست آورید.

2- بعد از نزدیکی به مدت 10 دقیقه پاهایتان را روی شکم تان جمع کنید

3-  2ساعت بعد از نزدیکی به صورت طاقباز بخوابید و دستشویی نروید.

 

مریم

سه شنبه 17 مرداد 1391 - 13:21

 

سئوال:

ببخشید باز هم مزاحم شدم ما پنج ساله ازدواج کردیم و جلوگیری داشتیم.

می خواستم بدونم در این پنج سال اتفاقی برای تخمک های من و تخمدان های شوهرم نیفتاده یعنی تنبل نشده است؟

جواب:

اگر تا یک سال که برای بارداری اقدام کردید باردار نشدید باید جهت بررسی وضعیت تخمدان و اسپرم شوهرتان چک شوید.