تغذیه دوران بارداری

سوالی كه برای بسیاری از خانم ها مطرح می باشد این است كه افزایش وزن دوران بارداری به چه صورت كاهش می یابد؟
تغذیه دوران بارداری
بدون شك یكی از بزرگ ترین آرزوهای تمامی زنان، داشتن نوزادی سالم و تندرست است به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل موثر بر بهبود روند بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا حد ممكن از عوامل زیان آور دوری جویند. تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری ونتیجه بارداری موثر هستند. از جمله تغییراتی كه دربدن مادر حاصل می شود، تغییر درهضم و جذب غذا ( جذب غذا از روده ها بهتر و بیشتر می شود )، افزایش حجم خون مادر و افزایش چربی های ذخیره ای بدن مادر است . برای اندازه گیری رشد مناسب جنین و سلامت مادر، بهترین و آسان ترین راه، كنترل افزایش وزن مادر است.

یكی از مهمترین واصلی ترین نكات، تغذیه ی مادر باردار می باشد، زیرا رشد و نمو كامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادرعجین شده است و تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری جنین به واسطه جفت است.

بنابراین توجه به این تغییرات و تنظیم یك برنامه غذایی متناسب با آن، در این دوران ضروری به نظر می رسد. هرچه رژیم غذایی مادر كامل ترو متناسب تر باشد، كودك بهتر رشد خواهد كرد، البته كمبود غذایی مادر درحد خفیف اثر چندانی بر رشد كودك ندارد زیرا كودك نیازش را از ذخائر بدن مادر تامین می كند، پس این مادر است كه دردرجه اول لطمه می بیند . از این رو، مادران باردار باید هم برای حفظ سلامت كودكشان و هم خودشان، توجه زیادی به امر تغذیه داشته باشند.

هیچ تغییر وزنی در طول بارداری را نمی توان به عنوان الگوی طبیعی تعیین كرد و دیگران را نسبت به آن سنجید، زیرا الگوهای تغییر وزن بسیار متنوع هستند.

به طور معمول زنان باردار در طول حاملگی حدود 12-10 كیلوگرم اضافه وزن دارند، البته برای خانم های لاغر تا 18 كیلوگرم و برای خانم های چاق تا 11 كیلوگرم در نظر گرفته شده است.

این تقسیم بندی ها بر اساس شاخص توده بدن(BMI) به دست می آید كه از تقسیم كردن وزن پیش از حاملگی بر مجذور قد مادر حاصل می شود. 
افزایش وزن بدن در طول حاملگی به صورت یكنواخت نیست. در 3 ماهه ی اول افزایش وزن آهسته و حدود 2-1 كیلوگرم است. در طول 6 ماهه ی آخر، افزایش وزن حدود 5/0 كیلوگرم در هفته می باشد. البته هر گونه تغییر وزن ناگهانی باید گزارش داده شود.

قسمت اعظم كاهش وزن مادر در زمان زایمان( حدود 5/5 كیلوگرم) و در دو هفته اول بعد از زایمان ( حدود 4 كیلوگرم) است. 5/2 كیلوگرم باقی مانده از هفته دوم تا ماه 6 بعد از زایمان كاهش می یابد، البته زنانی كه قبلاً زایمان داشته اند، میزان بیشتری از افزایش وزن زمان حاملگی خود را حفظ خواهند كرد. نیاز مادر در دوران بارداری به پروتئین ، ویتامین ها، املاح و انرژی افزایش می یابد.

انرژی
نیاز مادر به انرژی درسه ماهه ی اول مثل دوران پیش از بارداری است، ولی درسه ماهه ی دوم و سوم باید روزانه 300 كالری بیشتر مصرف كند . مصرف زیاد كالری موجب چاقی مادر و بازگشت مشكل تر به مقدار وزن پیش از بارداری خواهد شد.مصرف كم انرژی نیز موجب تحلیل بدن مادر خواهد شد.
ورزش سنگین دربارداری توصیه نمی شود زیرا این گونه ورزش ذخائر چربی بدن مادر را مصرف كرده و موجب كاهش ذخایر برای دوران شیردهی می شود.

پروتئین
به طورمتوسط مادر باردار، باید 10 تا 16 گرم پروتئین علاوه بر نیاز پیش از بارداری مصرف كند كه بطور معمول 60 گرم كافی است .

ویتامین ها
دربین ویتامین ها، افزایش نیاز به اسید فولیك از همه بیشتر است كه موجب رشد مغزی مناسب كودك شده و مادر باید از زمانی كه تصمیم به بارداری می گیرد قرص اسید فولیك مصرف كند و مصرف آ ن را تا پایان ماه دوم بارداری ادامه دهد. نیاز به ویتامینهای گروهB خصوصاًB6 هم زیاد می شود كه با افزایش مصرف منابع غنی از آنها تامین خواهد شد.
ویتامین هایE , D , A هم برای رشد كودك مهم هستند، وی به دلیل ایجاد مسمومیت باید از مصرف بیش از حد آنها اكیدا پرهیز كند. پس اگر مكمل ویتامینی مصرف می كنید، حتما به دستورآن یا به میزان این ویتامین ها توجه كنید.

مواد معدنی
مهمترین آنها كلسیم است. اگر مادر از منابع كلسیم به مقدار كافی و مناسب مصرف نكند، به زودی دچارپوكی استخوان و خرابی دندان خواهد شد و رشد قدی كودك كمتراز حد معمول می شود. عنصر مهم دیگر آهن است كه اكثر پزشكان ازماه چهارم بارداری مكمل آهن را توصیه می كنند.

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/12

 

فاطمه

سه شنبه 1 آذر 1390 - 16:05

 

سئوال:

سلام من ماه چهارم بارداری هستم و نی نی های من 2 تا هستن قبل بارداری 63 کیلو بودم اما الان 60 کیلو شدم میخواستم راهنماییم کنید یعنی امکان داره توی ادن 5 ماه اخر وزنم زیاد شه

جواب:

علت کاهش وزن تان چیست؟ البته شما وزن قبل از بارداریتان کمی بالاست و جای نگرانی ندارد. ولی علت اصلی کاهش وزنتان را ننوشته اید.

 

زهره

یکشنبه 27 فروردین 1391 - 12:52

 

سئوال:

سلام آيا مصرف غذاو يا ويتامين خاصي در دوران بارداري مي تواند از تنبلي و ضعيفي چشم فرزند و از وجود آلرژي در بدن كودك جلوگيري كند؟ چون فرزند اولم هم دچار تنبلي چشم و هم آلرژي است.

جواب:

خیر

 

سعیده

پنجشنبه 31 فروردین 1391 - 05:23

 

سئوال:

باسلام و تشکر من هنوزباردارنیستم ولی این ماه تصمیم به بارداری دارم دکترزنان ازالان کپسولهای مولتی ویتامین واسیدفولیک والبته ویتامینDبدنم درازمایش کم بودان راهم به صورت کپسول تجویزکرده ویتامین Eهمازخیلی وقت پیش یک شب درمیان میخوردم میشه تمام این قرصهارابهترین زمان مصرفشان درشبانه روزکه هم باهم تداخل نداشته باشندهم بهترین جذب انجام بگیردرابه من بگویید:

شیر/کپسول مولتی ویتامین/کپسول ویتامینE/کپسول امگا3/قرص اسیدفولیک/کپسول ویتامینD

وهمین طورقرصهای مثل سردردرامیتوان بااینهاخوردیانه؟

ممنونم.

جواب:

بهترین زمان برای مصرف ویتامین و مکمل های معدنی در هنگام صرف غذا است. قرص آهن هم بهتر است با معده خالی مصرف شود ولی اگر تحمل نشود بهتر است با یک وعده غذای سبک مثل عصرانه خورده شود.

 

سعیده

پنجشنبه 31 فروردین 1391 - 06:43

 

سئوال:

تداخل انهاباهم رانگفتیدمشکلی نداردهمه باهم خورده شود؟ممنون

جواب:

خیر

 

somi

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 17:56

 

سئوال:

مندر هفته 23 هستم واطلاعاتی در مورد زایمان در اب می خواستم همچنین در مورد ورزش هایی برای زایمان طبیعی مرا راهنمایی کنید

جواب:

بهتر است با بیمارستانهایی که این روش را انجام می دهند مثل بیمارستان لاله و صارم و ... تماس بگیرید و از کلاس های آنها استفاده کنید.