نکات مهم در پیشگیری و پیگیری درمان در HPV

برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است:

1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند.

2- به نکات ذکر شده در مقاله  " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV "  در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر:

- عدم استعمال دخانیات،

- عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)،

- انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا،   HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs)  طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند.

چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم.

- فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین  B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است).

بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود.

- تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر.

- مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

پرسش و پاسخ

سوال 1399/03/03

سئوال: با عرض سلام من به hpvنوع ۵۱ مبتلا شدم الان احساس میکنم چند تا زگیل در ناحیه تناسلی در آوردم. مگه hpvهای ریسک ها زگیل ایجاد میکنند؟ و رابطه ای غیر از همسرم ندارم و همسرم قبل از ازدواج از زگیل نمونه گرفتن که نوع ۶ بود و بعدش من واکسن زدم . نمیدونم چی کار کنم؟ دارم از استرس میمیرم. آزمایش پاپ اسمیرم هم فقط عفونت و التهاب نشون داد

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: امکان همزمانی بین یک ویروس پرخطر و کم خطر (عامل زگیل) زیاد است. سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید تا به مرور اون زگیل ها هم از بین بروند.

سوال 1399/02/28

سئوال: سلام من دیشب رفتم دکتر از وقتی اومدم دارم گریه میکنم حالم خیلی بده من اچ پی وی 16 دارم دکتر بهم گفت احتمال دفع 16 خیلی کمه و گفت شاید نتونی دیگه ازدواج کنی یه جوری با من برخورد کرد گفت هر که خربزه میخوره پایه لرزش هم میشینه انگار من با هزار نفر بودم که این ویروس را گرفتم من تو زندگیم کلا با یه نفر بودم با همونم میخواستم ازدواج کنم که این اتفاق افتاد و همه چی بهم ریخت دکتر گفت با ازدواج و سکس این ویروس ماندگار میشه ایا درسته؟؟ و دوباره بهم گفت اگه با کسی که ویروس داره ازدواج کنی دوباره میگیری ایا درسته؟؟ و بهرحال آب پاکی را ریخت رو دستم و این حرفها تور ور خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم شما که دکتر آزمایشگاه هستید و هر روزه حداقل چند نفر این آزمایش را میدن میشه برام توضیح بدهید؟ این حرفها درسته؟؟ تو رو خدا یه چیزی بگید که واقعیت باشه اگرم حرفهاش درسته بگید؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/28

جواب: نگران نباشید به توصیه های ذیل عمل کنید تا زودتر ویروس از بدنتان پاک شود. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/08

سلام از وظیفه شناسی، پیگیری و جوابگویی تون بسیار سپاسگزارم خدا خیرتون بده ممنون

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام من دیروز پیام دادم ولی جواب سوالهام را نگرفتم آخرین پست که منتشر شده است ؟؟؟؟ ممنون از زحمات شما دوست داشتم جواب سوالهام را میدادید این توصیه ها را که هرروز دارم تو سایت ها میخونم ممنونم

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: دقت کنید در همان توصیه ها به سئوالاتتان جواب داده ام ولی با این وجود: سلام من شش ماهه متاسفانه متوجه شدم اچ پی وی 16 دارم اول اینکه شما در مورد قهوه گانودرما و قرص پاورفیت چه توصیه ای می کنید؟ (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است). دوما ایا سکس نداشتن به بهبود زودتر بیماری و پاک شدن کمک می کنه؟ بله سوما اینکه شما به عنوان دکتر ازمایشگاه که ممکنه هر روزه با بیماران زیادی در ارتباط باشید این ویروس در خانم ها زودتر پاک میشه یا در آقایان؟ آقایان و سوال آخر اینکه من این ویروس را از پارتنرم گرفتم و اون هیچ علائمی نداشت و بعد از اینکه متوجه شد من این ویروس را گرفتم عذاب وجدان گرفته و درخواست ازدواج داده و میگه با هم ازدواج کنیم حالا من نمیدونم چیکار کنم میترسم ازدواج کنیم اولا این ویروس همین جوری تو بدنم بمونه و با سکس بدتر و گسترده تر بشه و دیگه خوب نشه اگرم یه روزی دفع بکنم دوباره از اون بگیرم یا دوباره از هم بگیریم؟ با توصیه های که دیروز کردم سعی کنید سیستم ایمنی تان را قویتر کنید و زودتر ویروس از بدنتان پاک شود و اینقدر نگران نباشید ، 80% افراد توی طول عمرشون این ویروس را می گیرند و بعد از یک الی دو سال پاک می شوند. و اینکه متاسفانه میگن ازمایش اچ پی وی برای اقایان اصلا درست نیست و نشون نمیده درست و حسابی ؟؟؟؟ به مقاله نمونه گیری HPV در مردان در همین وب سایت مراجعه کنید.

سوال 1399/02/06

سئوال: سلام من شش ماهه متاسفانه متوجه شدم اچ پی وی 16 دارم اول اینکه شما در مورد قهوه گانودرما و قرص پاورفیت چه توصیه ای می کنید؟ دوما ایا سکس نداشتن به بهبود زودتر بیماری و پاک شدن کمک می کنه؟ سوما اینکه شما به عنوان دکتر ازمایشگاه که ممکنه هر روزه با بیماران زیادی در ارتباط باشید این ویروس در خانم ها زودتر پاک میشه یا در آقایان؟ و سوال آخر اینکه من این ویروس را از پارتنرم گرفتم و اون هیچ علائمی نداشت و بعد از اینکه متوجه شد من این ویروس را گرفتم عذاب وجدان گرفته و درخواست ازدواج داده و میگه با هم ازدواج کنیم حالا من نمیدونم چیکار کنم میترسم ازدواج کنیم اولا این ویروس همین جوری تو بدنم بمونه و با سکس بدتر و گسترده تر بشه و دیگه خوب نشه اگرم یه روزی دفع بکنم دوباره از اون بگیرم یا دوباره از هم بگیریم و اینکه متاسفانه میگن ازمایش اچ پی وی برای اقایان اصلا درست نیست و نشون نمیده درست و حسابی ؟؟؟؟ میشه کمکم کنید اگه خواندید میشه لطفا راهنمایی ام کنید خواهش میکنم سپاس

پاسخ مدیر 1399/02/06

جواب: اینقدر نگران نباشید یک سری توصیه های عمومی هستش که توصیه می کنم به آن عمل کنید تا زودتر ویروس از بدنتان پاک شود: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/31

من از شما و سایت خوبتون تشکر میکنم .همیشه پاسخ سوالات رو می دین. ازتون ممنونم❤

سوال 1399/01/30

سئوال: سلام خسته نباشید.من یه بار یه ضایعاتی دیدم چن روز پیشم ازتون درموردش سوال کردم،ضایعاتی شبیه وارت و همچنین وستیبولار پاپیلوماتوز بودن که چند روز بعد از لیزر متوجه وجودشون شدم،ضایعات دو هفته بعد خود ب خود محو شدن،و الان هفت ماهه برنگشتن.من hpv typingدادم منفی بود.هیچ ضایعه ای هم ندارم. ممکنه من اچ پی وی گرفته باشم ؟

پاسخ مدیر 1399/01/30

جواب: خیلی بعید است.

سوال 1399/01/30

سئوال: سلام در ازمایشگاه شما میزان تشخیص قطعی اچ پی وی مثبت در دهان در ازمایش اورال اچ پی وی چند درصد است؟

پاسخ مدیر 1399/01/30

جواب: بین 70 تا 80%

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام.من حدود ۶ماه پیش دچار ضایعات خیلی کم و خیلی ریز که بسیار شبیه به وستیبولارپاپیلوما و همچنین شبیه به وارت بودن شدم،که بعداز دوهفته ناپدید شدن و تا الان هیچ ضایعه ای بروز نکرده. آیا اونها وارت بودن؟ ممکنه سیستم ایمنی بدنم انقد زود ویروس رو دفع کرده باشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: بعید می دوم وارت باشد که به این سرعت رفع شده باشد. احتمالاً عفونت های دیگری مطرح است.

سوال 1399/01/23

سئوال: سلام و عرض خسته نباشید از مطالب بسیار مفید تون ،من چند سوال داشتم ازتون ،ممنون از پاسخگویی من ۳۳ ساله هستم و متاهل خرداد ۹۸ بدون هیچ علائمی برای انجام تست hpv به ازمایشگاهی مراجعه کردم که جواب اومد hpv 16 59 و ۶ مثبت هست اما پاپ اسمیر نرمال بود من بلافاصله برای کولپوکسی مراجعه کردم که باز همه چی نرمال بود همسرم در آزمایشگاه شما مراجعه کرد برای تست که منفی شد سوال من اینه که ۱) در برگه آزمایش من که برای یه ازمایشگاه دیگه هست نوشته روش revers dot blot .ایا این روش FDA approved هست؟۲) پزشک متخصص زنان به من توصیه کرد که بین ۶ ماه تا ۱۲ ماه بعد از کولپوکسی اول دوباره پاپ اسمیر بدم یا کولپوکسی به نظر شما با توجه به شرایط الان کرونا که مطب ها هم هنوز کامل باز نشده من چکار کنم؟ایا اگر یک ماه دیگه صبر کنم (تا اوضاع ببینم چی میشه) برای انجام چکای بعدی دیر هست و خطرناکه؟

پاسخ مدیر 1399/01/23

جواب: ۱) در برگه آزمایش من که برای یه ازمایشگاه دیگه هست نوشته روش revers dot blot .ایا این روش FDA approved هست؟ خیر ۲) پزشک متخصص زنان به من توصیه کرد که بین ۶ ماه تا ۱۲ ماه بعد از کولپوکسی اول دوباره پاپ اسمیر بدم یا کولپوکسی به نظر شما با توجه به شرایط الان کرونا که مطب ها هم هنوز کامل باز نشده من چکار کنم؟ ایا اگر یک ماه دیگه صبر کنم (تا اوضاع ببینم چی میشه) برای انجام چکای بعدی دیر هست و خطرناکه؟ سعی کنید در اولین فرصت به پزشکتان مراجعه کنید و خیلی به تاخیر نیندازید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام خیلی جاها میگن قهوه گانودرما تبلیغات است؟ من قرصش را گرفتم 90 تایی یه دوره استفاده کردم من الان پنج ماهه از قرص پاورفیت استفاده کردم میگن جواب میده درسته؟؟ اچ پی وی 16 دارم ؟ شش ماه پیش آزمایش دادم چقدر باید طول بکشه دوباره آزمایش بدم ببینم پاک شه یا نه؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: 2 سال بعد از آزمایش اول