تعیین هویت (تعیین ابوّت و یا تست ‏Paternity‏)‏

تعیین هویت (تعیین ابوّت و یا تست ‏Paternity‏)‏

بيش از دو دهه قبل دانشمندان توانستند با استفاده از روشهاي نوين ژنتيکي به الگو هاي خاص ژنتيکي جهت ‏تعيين هويت دست يابند. 

خيلي زود اين روش فراگير شد و کاربرد وسيعي در پزشکي قانوني، پليس جنايي، ‏مهاجرت، تعيين هويت، تعيين رابطه خويشاوندي و ... پيدا کرد. 

امروزه استفاده از اين روش ها در دادگاه هاي ‏کشورهاي مختلف از جمله کشورمان کاربرد روزانه اي پيدا کرده است و کمتر قاضي را مي توان يافت که به ‏نتايج اين روش اعتقاد نداشته باشد و از آن استفاده نکند‎.

تعیین هویت آزمایشی است که غالبا به منظور تأیید رابطه والد- فرزندی انجام می گیرد. ‏

همینطور این آزمایش برای تأیید رابطه پدر بیولوژیک و فرزند نیز انجام می گیرد که به آن آزمایش‎ Paternity ‎نیز ‏می گویند و به عنوان دقیق ترین روش تشخیصی رابطه پدر و فرزندی مورد استفاده قرار می گیرد ودارای دقت ‌‏%99.9 است‎.

آزمایش تعیین هویت با توجه به درخواست متقاضیان در مواردی که به هر دلیل نیاز به اثبات این رابطه وجود ‏داشته باشد انجام می‌شود‎.

در این آزمایش نمونه ‏DNA‏ پدر یا مادر فرضی با نمونه فرزند مقایسه میشود. 

در صورتی که فرزند هنوز به ‏دنیا نیامده باشد، لازم است از جنین نمونه‌گیری شود و مقایسه نمونه والد با نمونه جنینی انجام گیرد. ‏

منشاء تهیه نمونه از جنین می تواند یکی از روش های ذیل باشد:‏

‏1-‏  قطعات آزاد ‏DNA‏ جنینی در خون مادر که به آن ‏cell free DNA‏ هم می گویند.‏

‏2-‏  نمونه حاصل از ‏CVS‏ و یا آمنیوسنتز.‏

این مقایسه توسط چندین مارکر ژنتیکی انجام می‌گیرد. 

این مارکرها توالی های تکرار شده از ‏DNA‏ هستند که به ‏آن ‏STR) Short tandem Repeat‏)‌‎ ‎می گویند.

 تعداد این تکرارها که در نواحی اینترون (غیر کد شونده) ‏ژن واقع شده اند در افراد مختلف متفاوت است و این تفاوت می تواند به عنوان مبنای تمیز و تشخیص ‏DNA‏ ‏افراد مختلف به کار گرفته شود. ‏

از آنجاکه هر فرد نیمی از ژن های خود را از پدر و نیم دیگر را از مادر دریافت می کند بنابراین تکرار این توالی ها ‏در فرزند مشابه والدین است. 

از این رو این تفاوت در افراد مختلف می تواند مبنای دقیقی جهت یافتن رابطه والد ‏و فرزندی باشد‎.‌‏ ‏

برای این منظور حداقل 15 تا 16 مارکر مورد مقایسه قرار می‌گیرند.‌‎ ‎

هنگام مقایسه بین مارکر‌ها اگر فرزند حتی ‏در یک ناحیه با پدر یا مادر فرضی تفاوت داشته باشد، رابطه خویشاوندی تأیید نمی شود. ‏

درصد خطای این آزمایش بسیار بسیار کم (19- 10 ×2/7) است.‏

این آزمایش کاربردهای دیگری هم دارد، نظیر:‏

‏-‏  ‏ بررسی نمونه های جمع آوری شده از صحنه های جرم،  ‏

‏-‏  جستجوی اعضاء گمشده خانواده ‏

‏-‏  تشخیص دوقلوهای همسان

‏-‏  اثبات جابجایی نوزاد پس از تولد

‏-‏  و یا تشخیص هویت از روی آثار باقیمانده از بدن اجساد در سوانحی نظیر سیل و زلزله، آتش سوزیها، ‏سوانح هوایی و زمینی، جنگ ها و ...‏

روش های دیگری هم برای تعیین هویت مورد استفاده قرار می گیرد که قدرت تشخیص کمتری که عبارتند ‏از:‏

‏-‏  روش ديگر استفاده از ميتوکندري مي باشد. 

در اين روش ميتوان قرابت از طرف مادر يا زنان فاميل را ‏مشخص کرد. 

ميتوکندري ديگر اندامک داخل سلولي است که داراي ماده ژنتيکي ميباشد ولي ماده ‏ژنتيکي آن توارث مادري دارد و از مادر به فرزندان (چه دختر و چه پسر) به ارث ميرسد. 

پس اگر ‏افراد داراي مادر مشترک يا جد مادري مشترک باشند داراي علايم يکساني بر روي ميتوکندري خود ‏خواهند بود. ‏

‏-‏  روش ديگر استفاده از ‏STR‏ هاي کروموزوم ‏Y‏ مي باشد. 

کروموزوم ‏Y‏ در مردان وجود دارد و فقط از ‏پدر به پسران منتقل مي شود.

 لذا از اين روش مي توان قرابت افراد ذکور يا مردان خانواده را مشخص ‏کرد. 

مثلا رابطه عموزادگي و امثالهم. ‏

در هنگام مراجعه جهت نمونه گیری، ارائه ی مدارک شناسایی معتبر الزامی است. 

همچنین می بایست سند ‏ازدواج، صیغه نامه و یا طلاق نامه ارائه شود. 

 در مواردی که نمونه در آزمایشگاه گرفته نشود و یا در مورد ‏نمونه های ارسالی، علی رغم رعایت موارد فوق، مسئولیت احراز هویت فرد نمونه دهنده با آزمایشگاه نمی باشد. ‌‏  ‏

پرسش و پاسخ

سوال 1399/03/05

سئوال: سلام.به دلیله مشکلی باهمسرم مجبور به آزمایش DNAشدم ازمن ودوفرزند پسرم نمونه برادری شد ودرجواب شفایی مشخص کردن فرزند کوچیکتر به من تعلق ندارد بااعتراض همسرم به آزمایشگاه دیگری مراجعه کردیم واین دفه نمونه از من وفرزندکوچک گرفته شدحالا بعداز۴۰دکتر میگوید من به نتیجه دلخواه نرسیدم ونمیتوانم بگویم فرزندشماهست یا نیست.میخواستم بدونم چطور امکان دارد در آزمایش مشخص نشود که فرزند من هست یا نیست وآیا چنین چیزی امکان دارد.واگر دارد باید چیکارکنم برای اطمینان از جواب آزمایش.باتشکر

پاسخ مدیر 1399/03/05

جواب: به احتمال زیاد سلول کافی برای رشد کروموزومی بدست نیامده است. چاره ای ندارید که در یک آزمایشگاه سومی تست تان را تکرار کنید.

سوال 1399/03/04

سئوال: من به خانمم شک دارم فرزندی دارم چطور میتونم بفهمم فرزند از من است لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: حضور پدر و فرزند بطور همزمان برای انجام آزمایش الزامی است.

سوال 1399/03/03

سئوال: با خانمی ارتباط داشتم. نمیدونستم شوهر داره، در مورد فرزند دخترش شک دارم و خیلی فکرم را مشغول کرده، برای آزمایش پدر فرزندی نیاز به خون این بچه هستش یا با مو میتونید آزمایش بگیرید؟ اگه نمونه خونه این بچه را بگیرم تا چند وقت قابل استفاده برای این آزمایش هست؟ میتونید در این مورد کمکم کنید؟ چون نمیخوام کسی متوجه بشه. اگه میتونید لطفا یه شماره همراه برای من ایمیل کنید. ممنونم

پاسخ مدیر 1399/03/03

جواب: بله نیاز به وجود همزمان طرفین است و هر دو باید در آزمایشگاه حضور داشته باشید. با آزمایشگاه تماس بگیرید و یک وقت مشاوره با مشاورین ژنتیک مان بگیرید.

سوال 1399/02/28

سئوال: سلام من متولد سال 1361 هستم گروه خوني پدرم o و گره خوني مادرم B است اما گروه خوني خودم A چطور بدون اينکه پدر و مادرم متوجه بشن ميتونم اثبات کنم فرزند اونها هستم ؟يعني نياز نباشه حضورا بيان آزمايشگاه

پاسخ مدیر 1399/02/28

جواب: در مورد گروه خونی A باید یک نکته ذکر شود که در بعضی از افراد گروه فرعی از A را دارند که اگر در تست از آنتی بادی با قدرت affinity بالا استفاده نشود ممکن است باعث منفی کاذب شدن تست می شود. بنابراین توصیه می کنم ابتدا خودتان به سازمان انتقال خون رفته و از نظر گروه های فرعی A مورد بررسی قرار گیرید. اگر گروه خونی A شما از نوع فرعی باشد (A2, Ax و ...) آنموقع به احتمال زیاد یکی از والدین هم این گروه را دارند و در آنها تشخیص داده نشده است.

سوال 1399/02/27

سئوال: سلام مدتی با زنی در ارتباط بودم و حالا خیلی وقته از هم جدا شدیم ک البته ایشون شوهر داشت و حالا همسرم متوجه رابطه من با او شده و فرزندی که در ارون زمان به دنیا اومده رو فکر میکنه مال من چجوری باید ثابت کنم که فرزند من نیست

پاسخ مدیر 1399/02/27

جواب: می توان برای خودتان و اون بچه تست paternity انجام داد.

سوال 1399/02/27

سئوال: سلام یشمار تلفن ازمایشگاه در شیراز به من بدهید لطفا

پاسخ مدیر 1399/02/27

جواب: جهت چه کاری؟

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام براي تعين هويت پدر فرزندي حضور پدر و فرزند كافيه يا نه. و اينكه نياز به دستور قضايي داره يا نه. غير از تهران در شهرستان ها هم اين ازمايش انجام ميشه؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: بله حضور این دو نفر ضروری است. خیر نیازی به دستور قضایی ندارید. اگر آزمایشگاه ژنتیک دارند ازشان سئوال کنید.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام.من تو فامیل شنیدم که من با خواهرم که میگن تنی هستیم تنی نیستیم. مادر پدرم زیر بار نمیرن و نمیان برای آزمایش برای اثبات خواهر برادر بودن ما فقط خودمون 2تا کافی هستیم؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: تا حدود زیادی می توان برایتان تشخیص گذاشت.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام، ی خانومی ک چن ساله بچه دار نمیشده و س سالی میشه با شوهرش رابطه نداشته چون مشکل از شوهر بوده این خانوم بعد عید بعد از توصیه فامیلا رابطه برقرار میکنه و بعد اون با کس دیگه ای هم رابطه داشته الان علائم بارداری رو داره چ جوری بفهمه اگ بارداره از کی هست برای آزمایش ابوت بدون اطلاع شوهر میتونه آزمایش بده !! راهنمایید میکنید ؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و یک وقت مشاوره از متخصص ژنتیک مان بگیرید. نیاز به مرور یک سری اطلاعات توسط مشاور ژنتیک می باشد.

سوال 1399/02/26

سئوال: سلام.پدرa منفی با مادرoمثبت است فرزندان چه میشوند؟

پاسخ مدیر 1399/02/26

جواب: در مورد سیستم ABO فرزندان می توانند یا گروه A باشند و یا O. در مورد سیستم Rh هم فرزندان می توانند یا مثبت باشند و یا منفی بنابراین A+, A-, O+, O و Oمنفی می توانند باشند.

سوال 1399/02/25

سئوال: سلام عرض شد ... من دانشجوی رشته مهندسی پزشکی هستم ... چنتا سوال تخصصی درباره ژنتیک خانواده دارم ... میشه یه شماره بدین تا واسه تکمیل کردن تحقیقاتم باهاتون تماس بگیرم؟

پاسخ مدیر 1399/02/25

جواب: به این آدرس یک ایمیل بزنید. sayounesi@yahoo.com

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام من آزمایش دادم گروه خونیم B-هست و پدرم AB+و مادرمO-وبرادرم AB+هست حالا من فرزند این خانواده هستم یا نه ؟

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: از نظر گروه AB: پدر شما گروه A و یا B به فرزندانش منتقل می کند. مادر O هم هیچگونه گروه خونی را به فرزندانش منتقل نمی کند. بنابراین محصول ژنوتیپی این دو فرد فرزندانی با گروه AO که در اصطلاح به آن A گفته می شود. گروه BO که در اصطلاح به آن B گفته می شود. بوجود می آید. در مورد سیستم Rh به احتمال زیاد پدر دارای ژنوتیپ Dd می باشد و مادر دارای ژنوتیپ dd در نتیجه 50% بچه ها ژنوتیپ Dd دارند(یعنی +) و 50% ژنوتیپ dd (یعنی -) دارند. بنابراین ترکیب پدر AB+ و مادر O- فرزندان : A مثبت ، A منفی ، B مثبت و B منفی می باشد. حالا چرا برادرتان AB+ شده است باید هم برادرتان و هم مادرتان با هم به سازمان انتقال خون رفته و از نظر گروه های فرعی A نظیر A2, A3, Ax و غیره مورد بررسی قرار گیرند. به احتمال زیاد مادر تان یک گروه فرعی از A را دارد که در آزمایش به اشتباه نشان داده نشده است ولی در برادرتان مشخص شده است. و همینطور از آزمایشگاه بخواهید که هم بروش Cell type و هم به روش back type گروه خونی مشخص شود و تناقض بین این دو در مادرتان کمک کننده فرضیه گروههای فرعی A می باشد.

سوال 1399/02/21

سئوال: با درود و احترام.سالهاست شک دارم که من فرزند پدرم نیستم.و عموم پدر واقعیمه.ارتباطی با عموم نداریم.دوتا برادر دارم.البته اگه با توجه به حدس من پسرعموم از آب در میان.چطور میتونم به یقین برسم که پدرم واقعا پدرمه یا عموم.اینکه اونها برادر هستند آیا توی تست مشکلی ایجاد نمیکنه؟ یعنی مثلا ژنم شبیه بیشتر عموم باشه ولی خب نتونم اثباتش کنم و بگن خب وراثتت به اون برده و نمیشه مطمن بود.خواهشا راهنماییم کنید.ممنون میشم بهم ایمیل بزنید یا اینجا پاسخ بدید.طوری که متوجه شم و ببینم پاسختون رو

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: برای اثبات ابوت باید خود شما به همراه پدرتان و یا عموتان جهت آزمایش خون حضور داشته باشید. تست با قدرت بالا تعیین می کند که بطور مثال عموی شما پدرتان هست و یا خیر.

سوال 1399/02/19

سئوال: سلام ، دو برادر ناتنی از مادر یکی هستند ولی میخوان بدونن ایا با ازمایش میشه متوجه شد پدرشون یکی بوده یا نه ، پدرشون در غید حیات نیست متاسفنه

پاسخ مدیر 1399/02/19

جواب: حضور خود شما دو به همراه مادرتان ضروری است.

سوال 1399/02/17

سئوال: آیا برای ازمایش رابطه خونی پدر و فرزندی حتما باید نامه از دادگاه داشته باشیم.

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: خیر

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام جواب آزمایش ژنتیک نوشته شده ازمایش پدرو فرزند رد داده شده یعنی چه؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: اگر درست جمله اش را برایم می نوشتید بهتر بود. مفهومی که نوشته اید این است که رابطه پدر و فرزندی وجود ندارد.

سوال 1399/02/09

سئوال: سلام وقت بخیر ی سوال داشتم میخواستم ببنم ازامیش dna چ قیمه؟وچجوری میتونن ازامیشdnaبگیرم بدون این ک طرفم نفهمه

پاسخ مدیر 1399/02/09

جواب: تست DNA به چه منظوری می خواهید؟؟

سوال 1399/02/09

سئوال: سلام. یک خانم جوان مجرد بر اثر اتفاقی فوت کرده. به وسیله کالبد شکافی مشخص شده که او باردار بوده. از چه طریقی می توان فهمید این خانم به وسیله چه کسی باردار شده؟؟ و چه مدت زمانی طول می کشه؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/09

جواب: حتماً نیاز داریم که نمونه خون افرادی که مشکوک هستید وجود داشته باشد تا تست پاترنیتی برایشان انجام شود و ببینیم که تشابه ژنتیکی با چه کسی دارد. حدود یک هفته

سوال 1399/01/29

سئوال: نخیر.والدینم حاظر به دادن چنین آزمایشی نیستن آیا راهی هست که بشه مجبورشون کرد که این کارو انجام بدن؟

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: خیلی منطقی باهاشون صحبت کنید و در صورت لزوم از یک مشاور هم کمک بگیرید. به رفتار خودتون هم دقیق فکر کنید شاید رفتار اونها واکنشی به رفتارهای شما باشد. ولی اگر منطقی دغدغه تون را با اونها مطرح کنید امکان حل شدن مشکل تان وجود دارد.

سوال 1399/01/28

سئوال: سلام. من سال هاست ک بخاطر بی تفاوتی های مادرم و رفتارهای زشت و زننده ی والدینم با من شک بر این بردم ک شاید پدر و مادر من نباشند.چون دو فرزند کوچکتر از من هم دارند ک با هیچ یک رفتارهای مرا ندارند. علاوه بر این ها رخدادهایی ک در گذشته رخ داده و من ذره ذره آنها را متوجه شدم بر شک من افزود. من برای اثبات حرفم یا رد آن چگونه اقدام کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/28

جواب: برای تایید رابطه پدر و فرزندی نیاز به نمونه خون هر دو داریم. امکان آمدن به آزمایشگاه و دادن نمونه خون وجود دارد یا خیر؟

سوال 1399/01/27

سئوال: سلام.به تازگی متوجه ارتباط همسرم باکسی شدم بعد از انجام آزمایش DNAازدوفرزندم دکترگفته فرزند دوم فرزند من نیست سوال آیا میشوددرآزمایشDNAخطای رخ داده باشد.

پاسخ مدیر 1399/01/27

جواب: در هر آزمايشي ممكن است خطا اتفاق بيافتد، اين خطا ميتواند از نمونه گيري تا ريپورت اتفاق بيافتد، البته روش انجام آزمايش و تكنيك مورد استفاده بسيار مهم است، ولي در مورد جواب آزمايش پدر بودگي، حساسيت بسيار بالاست توصيه ميشود با يك مشاور ژنتيك با همراه داشتن جواب آزمايش مشورت كنيد

سوال 1399/01/26

سئوال: گروه خونی من ab+وگروه خونی همسرم b+ ولی گروه خونی پسرم o_هستش چرا پسرم گروه خونیش با ما

پاسخ مدیر 1399/01/26

جواب: از شما گروه خونی A و یا B به فرزندنتان می رسد و از طرف شوهرتان گروه خونی B و یا O بنابراین امکان دارد که گروه خونی A که از طرف شما به ایشان رسیده است جزو گروه ههای A فرعی مثل (A2, A3 و ...) باشد و یا ممکن است هنوز زود باشد و این آنتی ژن هنوز بالغ نشده است و جواب نمی دهد. توصیه می کنم از آزمایشگاه بخواهید برای تعیین گروه خون به غیر از Anti-A و Anti-B از آنتی سرم Anti-A'B هم استفاده کنند. اگر ندارند به یکی از آزمایشگاه های سازمان انتقال خون ایران مراجعه کنید.

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام ایا دی ان ای خواهر برادری را از مادر یکی پدر دوتا چی جواب میده

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: در صورت در دسترس بودن همه شون بله می شود ، ولی قبل اش باید یک مشاوره ژنتیک انجام دهید.

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام ، آزمایش سل فری رابطه ی پدر با جنین را بررسی میکند؟

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: خیر ، فقط می توانید از روش CVS و یا آمنیوسنتز استفاده کنید.

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام خسته نباشید.ببخشید پدرو مادر فوت کردن میخواستم بدونم میشه میشه با ازمایش بین دو برادر با قطعیت برادریشان مشخص شود

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: تقریباً با 50% اطمینان می توان پی به قطعیت برادری برد ولی باید یک مشاوره ژنتیک انجام دهید.

سوال 1399/01/24

سئوال: من می خوام بدونم با حمید رضا پگا نسبتی دارم یانه شما می تونبد کمکم کنید

پاسخ مدیر 1399/01/24

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و با دکتر سواد یک وقت مشاوره ژنتیک بگیرید.

سوال 1399/01/24

سئوال: خیلی وقته شک کردم که پدرمادرواقعیم اینایی نیستن ک باهاشون زندگی کردم..پدرم مرده ومادرم هست چجوری وباچه ازمایشی متوجه بشم وچقدرهزینه داره

پاسخ مدیر 1399/01/24

جواب: توصیه می کنم که یک مشاوره ژنتیک انجام دهید.

سوال 1399/01/23

سئوال: سلام. آیا برای مشخص شدن نسبت پدر و فرزند از طریق تست DNA تحویل نمونه کافیست یا نیاز به مدارک یا مراحل قانونی دیگری دارد?

پاسخ مدیر 1399/01/23

جواب: نیاز به مدارک تایید هویت دارد.

سوال 1399/01/21

سئوال: سلام اگر مو بچه را داشته باشیم پودر هم باشد ازمایش دی ان ای میگیرید

پاسخ مدیر 1399/01/21

جواب: ممکن است توی مراکز پزشکی قانونی اینکار را انجام دهند.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام ببخشید اثبات خواهر و برادر ناتنی که از پدر یکسان و از مادران متفاوت باشند و درحال حاضر هم پدر و مادران فوت شده اند امکان پذیر است؟ از برادر خواهر و برادر تنی هست اما از دختر مورد نظر هیچ خواهر برادر تنی وجود ندارد

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: نیاز به مشاوره ژنتیک دارید تا دقیقتر کیس تان بررسی شود.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام در ماه دوم بارداري از جنين ميشه تست گرفت كه اثبات شه پدرش كيه

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اولین کار ممکن یک مشاوره ژنتیک است. چون اگر ازدواج کرده باشید ، حضور شوهر قانونی تان در مراحل انجام تست ضروری است. پس ابتدا یک مشاوره ژنتیک براتون انجام بشود و بعد بر مبنای آن بهتون خواهند گفت که چکار باید بکنید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام پدربچه ای که کلافرارکرده رفته چجوری میشه اثبات کردبچه ی اونه

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: باید به نمونه خون پدر و فرزند بطور همزمان دسترسی داشته باشیم.

سوال 1399/01/12

سئوال: با سلام. با نمونه nipt که در آزمایشگاه انجام شده تست paternity قابل انجام هست؟

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: خیر

سوال 1399/01/12

سئوال: سلام با توجه به شیوع بیماری کرونا امکان انجام غیر حضوری آزمایش تعیین هویت یا ابوت هست ؟

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: نگران نباشید تمام نکات ایمنی در این زمینه در آزمایشگاه طبق پروتکل های استاندارد در حال اجرا است.

سوال 1398/12/28

سئوال: سلام ببخشید امکان تشخیص خواهر و برادر ناتنی در ازمایش ژنتیک وجود دارد؟ یعنی از مادر متفاوت باشند

پاسخ مدیر 1398/12/28

جواب: بله ولی حضور پدر مشترک و یکی از مادران اجباری است (همراه با شناسنامه).

سوال 1398/12/22

سئوال: با سلام لطفا بفرمایید با نمونه های در دسترس مانند مو می توانید پدر فرزندی را اثبات کنید؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/12/22

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و یک وقت تماس تلفنی با دکتر شهرام سواد متخصص ژنتیک مان بگیرید.

سوال 1398/12/13

سئوال: سلام وقت بخیر برای رابطه پدری چه میزان تشابه ژنتیکی نیاز هست اگه ۱۰مورد مث پدر باشه بقیه موارد چجوریه؟

پاسخ مدیر 1398/12/13

جواب: حداقل 50% اشتراک ژنتیکی باید وجود داشته باشد.

سوال 1398/12/03

سئوال: ببخشید شماره ازمایشگاه چنده

پاسخ مدیر 1398/12/03

جواب: 021-8942

سوال 1398/12/02

سئوال: سلام با این آزمایش میشه مشخص کرد که دوخواهر از یک پدر هستند؟ اگر فقط دو خواهر بتوانند آزمایش بدن

پاسخ مدیر 1398/12/02

جواب: بله ، ولی باید هر سه برای نمونه گیری حضور داشته باشند.

سوال 1398/11/30

سئوال: سلام . من شوهرم نمی خواست مسلمان شه به همین دلیل من سند رسمی ازدواج ندارم . تست DNA ام باید برای دادگاه ببرم به خاطر تابعیت . مشکلی هست ؟ انجام میشه

پاسخ مدیر 1398/11/30

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و با آقای دکتر سواد شهرام متخصص ژنتیک مان مشاوره نمایید. فکر می کنم باید به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کنید، ولی بازهم ایشان بهتر می تواند به شما کمک کند.

سوال 1398/11/30

سئوال: سلام . ببخشید اگر ازمایش دی ان ای از فرزند و پدر ومادر بگیریم مشخص میشود که پدر ومادر با هم نسبت فامیلی دارند ؟؟

پاسخ مدیر 1398/11/30

جواب: هیچ ارتباطی ندارد.

سوال 1398/11/28

سئوال: سلام مادرم فوت کرده.و کسی هم جاش نمونده چطوری میتونم برای اثبات نسب دی ان ای بدهم.ایا توسط خاله اش یا دایی اش یا برادر امی اش میشود اثبات نسب به مادرم داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1398/11/28

جواب: با 100 درصد نمی شود ولی امكان دارد، در شرايط خاص، يعني در بعضي مواقع ممكن است جوابی بدست آوریم ولی همیشه این را بخاطر داشته باشید که ممکن است جوابتان ١٠٠ درصد نباشد.

سوال 1398/11/19

سئوال: با سلام و تشکر از سایت خوبتون.من از همسرم جدا شدم و یه پسر دارم که مشکوکم به اینکه پدرش باشم.الانم دسترسی به مادر ندارم پسرم هم 17 سالشه چجوری میتونم بدون حضور مادر و فرزند تست ابوت بدم.بیشتر به این خاطر میخوام پسرم نباشه چون ضربه روحی بدی میخوره.امیدوارم حرفمو متوجه شده باشید.لطفا جوابمو بدین خیلی حیاتیه.سپاس

پاسخ مدیر 1398/11/19

جواب: حضور هر دویتان برای آزمایش خون کافی است. لطفاً با آزمایشگاه تماس بگیرید و یک وقت مشاوره با متخصص های ژنتیک مان بگیرید.

سوال 1398/11/16

سئوال: سلام من باید چه آزمایشی بدم که بدونم پدر فرزندم هستم؟ واسه این کار چه مدارکی لازم هست؟ ممنون میشم بهم جواب بدین

پاسخ مدیر 1398/11/16

جواب: همین تست پاترنیتی و باید شناسنامه شما و فرزندتان و همسرتان و به اضافه خود این افراد حضوری برای گرفتن نمونه و احراز هویت حضور داشته باشند.

سوال 1398/11/12

سئوال: سلام ، ممنون از وقتی که اختصاص میدهید ، در خصوص تست ابوت ، حتما باید خون گیری با سرنگ از بچه انجام بشود ؟ یا با روش هایی دیگری مثال بزاق دهان و یا گرفتن یک قطره خون هم مثل دستگاه های تشخیص قند کفایت میکند؟

پاسخ مدیر 1398/11/12

جواب: بله امكان دارد و قابل انجام است ولی این را بدانید که دقت آزمایش خون خیلی بیشتر است.

سوال 1398/11/04

سئوال: خانمی ازطریق ای.یو.ای باردار شده بعلت ضعیف بودن اسپرم شوهرش.مجددا بعد از ۵ماه طبیعی بار دار شد .تولد اول فرزند پسر ودوم دختر میباشد .ایا امکان اینکه اسپرم شوهر بدون استفاده از دارو هست یا نه .

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: چنین مواردی زیاد دیده می شود. معمولاً در پروسه بارداری هم تعداد اسپرم از طرف مرد و هم محیط واژن (که بشدت تحت تاثیر استرس است) دخیل می باشد. بعد از اوردن یک بچه به مقدار زیاد اثر استرس کاهش یافته و کیفیت موکوس واژن بهبود می یابد.

سوال 1398/10/26

سئوال: براي اين آزمايش اگر ي ديگه نمونه هارو ببره انجام ميدن؟پدر مادر وفرزند خودشون بي اطلاع باشن

پاسخ مدیر 1398/10/26

جواب: می شود انجام داد ولی نتیجه کتبی داده نمی شود. شرايط انجام آزمايش كاملا متفاوته، بايد حضوري براي اطلاع از مدارك لازم براي انجام اين آزمايش مراجعه كنيد

سوال 1398/10/21

سئوال: سلام وقت بخیر یه خانمی متاهل در مراکز ازدواج موقت با ترفندی به عقد موقت یه اقایی در اومده و بعد از یک ماه باردار شده و بعداز گذشت یکسال بچه به دنیا اومده، الان برای تعیین پدر این بچه بدون شکایت و تشریفات قانونی میشه خانم به همراه فردی که عقد موقت ش بوده بره آزمایش جعت تعیین پدر؟

پاسخ مدیر 1398/10/21

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید و با یکی از متخصص های ژنتیک مان مشورت کنید.

سوال 1398/10/05

سئوال: سلام آیا از طریق DNA میشه رابطه خویشاوندی پسر دایی و پسر عمه رو فهمید . لطف کنید جواب بدید برام خیلی مهمه بدونم

پاسخ مدیر 1398/10/05

جواب: در صورت عدم وجود دايي و عمه، كار سخت و به صورت تعيين احتمال خواهد بود ولی اگر این دو هم موقع آزمایش باشند قطعیت تشخیص افزایش می یابد.

سوال 1398/10/03

سئوال: تعیین ابوت ؟؟؟ خاک بر سرتون با این ترجمه و فارسی نوشتن تان! کدوم گوساله ایی اینرا نوشته ؟

پاسخ مدیر 1398/10/03

جواب: هميشه كلمات يا جملات را نبايد به فارسي ترجمه كرد، مثلا معادل پيتزا ميشود، كش لقمه يا معادل كراوات ميشود، دراز آويز زينتي، يا معادل پاپيون ميشود دو ور پف زينتي دوست عزيز، متاسفانه يا خوشبختانه اين آزمايش در محاكم قضايي ما دقيقا به عنوان، تاييد ابوت يا رد ابوت استفاده مي شود و نام اين آزمايش نيز از آنجا آمده است. ولی واقعاً متاسفم از لحن انتقاد شما...

سوال 1398/09/26

سئوال: سلام ی سوال خانمی باردار شده از همسر خودشون وبعد از بارداری اطلاع نداشتن اوایل بارداری با دوست پسرشون هم رابطه داشته در آزمایش ابوت تکلیف چی میشه ممنونم

پاسخ مدیر 1398/09/26

جواب: فقط می توانیم بگیم که پدر بچه، کی هست.

سوال 1398/08/18

سئوال: لطفا حدود قیمت رو اعلام کنید

پاسخ مدیر 1398/08/18

جواب: با شماره 8942 ازمایشگاه تماس بگیرید.

سوال 1398/07/02

سئوال: با سلام ، امکان داره هزینه ی این آزمایش را بدونیم؟

پاسخ مدیر 1398/07/02

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید.

سوال 1398/05/20

سئوال: با سلام این ازمایش برای احراز رابطه ی عموزادگی و پیداکردن افراد گمشده ی عموزاده در ازمایشگاه شما انجام میشود؟

پاسخ مدیر 1398/05/20

جواب: به آزمایشگاه زنگ بزنید و بگویید به بخش ژنتیک وصل کنند و با آقای دکتر شهرام سواد صحبت کنید.