نکاتی در مورد تست N Terminal pro-BNP

تست N Terminal pro-BNP 

نارسایی قلبی در آمریکا سالانه حدود 3 میلیون ویزیت سرپایی اورژانس را شامل می‌شود. در نارسایی قلبی NT-pro BNP  در پاسخ به افزایش کشش میوکارد، از بافت میوکارد بطنی ترشح می‌شود. بدین ترتیب هر چه میزان این پپتید بالاتر باشد خطر بروز سکته قلبی بیشتر است.

بیوسنتز:
 پروتئینBNP  یك پلی پپتید با 32 اسید آمینه است و از عضلات بطن های قلب و رگ های خونی ترشح می شود.
مقدار کمی از یک پروتئین پیش ساز به نام pro-BNP، به طور مداوم توسط قلب تولید می شود. pro-BNP سپس توسط آنزیمی به نام corin شکسته شده و به یک قسمت پروتئینی فعال به نام BNP و یک قطعه غیر فعال، NT-pro BNP تبدیل شده و در خون آزاد می گردد. 
آزمون پپتید ناتریورتیک مغزی ( BNP ) یک آزمایش خون است که سطح پروتئینی به نام (BNP (Brain Natriuretic Peptide را اندازه گیری می کند. زمانی که شخصی دچار نارسایی قلبی می گردد، سطح BNP در خون او بالاتر از حد طبیعی است. علت افزایش سطح BNP شامل اختلال عملکرد دیاستولیک، سندرم های حاد کرونری (بسیار حساس اما غیر اختصاصی)، فشار خون بالا با LVH، بیماری قلبی، فیبریلاسیون دهلیزی و آمبولی ریه، فشار خون ریوی، سپسیس، COPD یا هیپرتیروئیدی است.
BNP در ابتدا پپتید ناتریورتیک مغزی نامیده شد، زیرا در ابتدا در بافت مغزی دیده شد، ولی بعدا مشخص گردید که BNP عمدتا توسط بطن چپ قلب (قسمت اصلی قلب که در پمپاژ قلبی اهمیت دارد) تولید می شود و میزان آن به فشار، حجم خون و میزان کارکرد قلب برای پمپ کردن خون به سرتاسر بدن بستگی دارد. 
پروتئین NT-pro BNP نشانگر هورمون BNP در خون بوده كه در زمانهای كشیدگی و تنش قلبی افزایش می یابد. زمانی که دیواره قلب بر اثر حجم بسیار زیاد خون بیش از حد منبسط می شود و یا بدلیل فقدان جریان خون، قلب آسیب ببیند میزان هورمون BNP  افزایش می یابد و به همراه آن NT-pro BNP  بالا می رود.

کاربرد تست N Terminal pro-BNP

این آزمایش در بخش های مراقبت های وی‍‍ژه (ICU و CCU) برای بررسی نارسایی قلبی ، تعیین قطعیت در بیمار با نشانه های نارسایی قلبی و نیز درمان و پیگیری تاثیر درمان مورد استفاده قرار می گیرد. Pro BNP نارسایی قلبی و مرگ ناشی از سكته قلبی را پیش بینی می كند. بدنبال بیماریهای نارسایی قلب، نارسایی بطن، نارسایی قلبی مخفی، تنگی نفس، بیماریهای ریوی، آمفیزما، پركلامپسی خانم باردار وبیماریهای كلیوی افزایش می یابد.این آزمایش را به عنوان فاكتور شناسایی نارسایی احتقانی قلب ( CHF ) می شناسند.

BNP (B-type natriuretic peptide) و NT-pro BNP (b-type natriuretic peptide) زمانی که عضله قلب به سختی خون را پمپ می کند آزاد می شوند. اندازه گیری این دو پپتید در خون برای تشخیص و ارزیابی نارسایی قلبی کاربرد دارد.
وقتی بطن چپ قلب کشیده می شود، BNP و NT-pro BNP تولید می شود و می تواند بطور قابل توجهی در خون افزایش یابند. این وضعیت نشان می دهد که قلب نسبت به قبل سخت تر کار می کند و مشکلات بیشتری در پمپاژ خون دارد. 
این افزایش ممکن است با نارسایی قلب و همچنین سایر بیماری هایی که بر سیستم قلبی و گردش خون تاثیر می گذارند در ارتباط باشد. نارسایی قلبی شاید یک واژه گمراه کننده باشد چرا که، در این وضعیت قلب کار خود را متوقف نکرده است بلکه نمی تواند به طور موثر خون را پمپاژ نماید افزایش BNP یا NT-pro BNP در خون این ظرفیت کاهش یافته را منعکس می کند.  تست های اندازه گیری BNP و NT-pro BNP در درجه اول برای کمک به تشخیص و ارزیابی شدت ناکارآمدی قلب استفاده می شود. این آزمایش ها می توانند به همراه سایر آزمایش های بیومارکر قلبی، برای تشخیص استرس قلب و آسیب و / یا همراه با آزمایش های عملکرد ریه برای تشخیص بین علل تنگی نفس استفاده شود. همچنین اشعه ایکس قفسه سینه و اکوکاردیوگرافی ممکن است انجام شود.
سطوح BNP و NT-pro BNP می تواند به پزشکان کمک کند که اختلالات قلب و دیگر مشکلات، مانند بیماری ریه را از یکدیگر افتراق دهند. تشخیص دقیق حائز اهمیت بالایی است چرا که درمان اغلب متفاوت بوده و باید در اسرع وقت آغاز شود.
اگر چه BNP و NT-pro BNP معمولا برای تشخیص نارسایی قلبی استفاده می شوند، اما افزایش سطح آن ها در افراد مبتلا به سندرم حاد کرونر (ACS) نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به عود مجدد است. بنابراین، پزشک ممکن است از BNP یا NT-pro BNP برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد مبتلا به ACS استفاده کند.

در چه زمانی تست N Terminal pro-BNP درخواست می گردند؟

آزمایش BNP یا NT-pro BNP ممکن است زمانی که یک فرد علائم و نشانه های ناشی از نارسایی قلبی داشته باشد درخواست گردند، این علائم ممکن است شامل تنفس دشوار، تنگی نفس، خستگی، تورم در پا، مچ پا، پاها و شکم باشند.
تست N Terminal pro-BNP ممکن است به صورت اورژانسی و زمانی که فرد در معرض بحران قرار داشته و یا علائم ناشی از نارسایی قلبی نشان می دهد درخواست گردد. چندین آزمایش BNP یا NT-pro BNP ممکن است در طی یک دوره زمانی برای کنترل درمان انجام شود.

نتیجه تست N Terminal pro-BNP چه چیزی را نشان می دهد؟

نتایج بیش از مقدار طبیعی نشان می دهد که یک فرد نارسایی قلبی داشته و سطوح BNP یا NT-pro BNP در خون با شدت نارسایی قلبی در ارتباط است. سطوح بالاتری از BNP یا NT-pro BNP اغلب با پیش آگهی بدتر همراه است. نتایج نرمال نشان می دهد که علائم فرد به علتی غیر از نارسایی قلبی است.

  

پرسش و پاسخ