غربالگری سه ماهه اول (بروز شده)

غربالگرى سه ماهه اول باردارى

در تست غربالگرى سه ماهه اول باردارى (First Trimester Screening = FTS) دو نوع اندازه‏گيرى به همراه سن مادر مورد استفاده قرار مى‏گيرد تا ريسك سندرم داون، تريزومى 18 و تريزومى 13 محاسبه شود.
در غربالگری سه‌ماهه اول خانم باردار از ابتدای هفته 11 (11W+0D) تا انتهای هفته 13 (13W+6D) برای انجام تست به آزمایشگاه ارجاع می‌شود (بهترین زمان انجام تست در فاصله 12W+0D تا 13W+3D است).
از آنجا که این تست در سه‌ماهه نخست بارداری انجام می‌شود و همزمان مارکرهای بیوشیمیایی و سونوگرافی را در نظر می‌گیرد، غربالگری توأم سه ماهه اول نامیده می‌شود.
این نوع غربالگری مشکلات غربالگری‌های جداگانه بر اساس مارکرهای بیوشیمیایی (PAPP-A و Free βhCG) و مارکر سونوگرافی (NT) را که در گذشته هر یک به تنهایی انجام می‌شدند، رفع می‌کند.
امروزه راهکار ارجح در غربالگری سه ماهه اول این است که با استفاده از روش‌هایی که در آنها حداکثر 2 ساعت پس از خونگیری جواب‌ آزمایش‌های بیوشیمیایی آماده می‌شود و تنها با یک‌بار حضور در کلینیک، ریسک مربوطه برای بیمار تعیین شود.
کلینیک‌های دارای شرایط انجام چنین تست‌هایی را OSCAR و یا ( One- Stop Clinic for Assessment of Risk ) نامیده می‌شوند.
چرا زمان آغاز غربالگری سه ماهه اول هفته یازدهم بارداری است؟
به سه دلیل:
1) آغاز تفاوت معنی دار مدین (= میانه)[3] جامعه جنین‌های نرمال و جنین‌های مبتلا به سندرم داون از هفته 11 بوده و پیش از آن همپوشانی مدین‌های این دو جامعه بالاست.
2) به طور کلی در تمام تست‌های غربالگری، زمانی انجام تست توجیح پذیر است که به دنبال آن یک تست تشخیصی نیز وجود داشته باشد تا بتوان با آن موارد مثبت غربالگری[4] را مورد تأیید قرار داد. تست تشخیصی موجود در این مرحله CVS[5] است، اما نمی‌توان زودتر از هفته 11 حاملگی آن را انجام داد زیرا اولاً احتمال سقط جنین بیشتر است و ثانیاً ارتباط معنی‌داری بین انجام این تست پیش از هفته 11 و افزایش بروز یکسری اختلالات جنینی، از جمله اختلالات عضوی عرضی[6]، میکروناتیا[7] (یا کوچک بودن فکین) و کوچک بودن زبان[8]مشاهده شده است.
3) در سونوگرافی NT، گذشته از اندازه‌گیری این مارکر یکسری بررسی‌های دیگر هم از ارگان‌های جنین انجام می‌شود که این بررسی‌ها پیش از 11 هفتگی جنین قابل اعتماد نیستند. از جمله این بررسی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- بررسی اگزومفالوس (فتق نافی):[9] تقریباً در تمامی جنین‌ها بین هفته‌های 8 تا 10 حاملگی فتقی در ناحیه روده مشاهده می‌شود که با ایجاد یک توده هایپراکوژنیک در قاعده ناف، تقریباً تشخیص فتق نافی را غیرممکن می‌سازد.
- بررسی آکرانیا (فقدان جزئی یا کامل جمجمه) و یا آننسفالی (فقدان مغز): برای بررسی این اختلالات باید فرآیند استخوانی‌ شدن[10] جمجمه کامل شده باشد. اما این فرآیند در هفته 11 صورت می‌گیرد و بررسی‌های پیش از هفته 11 در این مورد قابل اعتماد نیستند.
- بررسی قلب: بررسی چهار حفره قلب و شریان‌های بزرگ بعد از هفته 10 حاملگی امکان‌پذیر است.
- بررسی معده و مثانه: این اعضاء 50٪ موارد در هفته 10، 80٪ موارد در هفته 11 و 100٪ موارد در هفته 12 رویت می‌شوند.]4-1[
چرا پایان غربالگری سه ماهه اول در 13W+6D است؟
به سه دلیل:
1- در صورتی که جنین دچار اختلالی باشد بیمار فرصت انتخاب روش‌های ختم حاملگی در سه ماهه اول را خواهد داشت.
2- میزان بروز ادم پشت گردن[11] در جنین‌های دارای کروموزوم غیر طبیعی طی هفته‌های 18-14 حاملگی کمتر از میزان بروز آن در هفته های زیر 14 است.
3- میزان موفقیت در اندازه‌گیری NT در زیر 14 هفتگی حدود 100- 98٪ است، در حالی که از هفته 14 به بعد با قرار گرفتن جنین در وضعیت عمودی احتمال موفقیت در اندازه‌گیری NT و به دست آوردن تصویری مناسب به کمتر از 90٪ می‌رسد.]4و1[
نوکال ترانس‌لوسنسی:[12] NT، شاخصی از میزان مایع جمع شده در زیر پوست ناحیه گردن جنین است. به عبارت دیگر حداکثر ضخامت منطقه شفاف بین پوست و بافت نرم پوشاننده مهره‌های گردن را NT می گویند.
در 95٪ موارد برای اندازه‌گیری NT می‌توان از روش ترانس ابدومینال[13] استفاده کرد و فقط در مورد زنان چاق باید از روش ترانس واژینال[14]استفاده شود.
از آنجا که در غربالگری سه ماهه اول مارکر NT بیشترین تاثیر را در محاسبه ریسک دارد، از این رو بسیار مهم است که این اندازه‌گیری به همراه اندازه‌گیری CRL[15]توسط سونولوژیست مجرب و با پروتکل یکسان انجام شود تا ریسکی صحیح به دست آید.
برای اطمینان از صحت اندازه گیری NT، ضمیمه کردن عکس استاندارد NT به گزارش سونوگرافی ضروری است. عکس استاندارد NT باید شامل چهار ویژگی زیر باشد:
1- در محدوده CRL قابل قبول تهیه شده باشد. CRL قابل قبول برای اندازه‌گیری NT ، بین 45 الی 84 میلی‌متر است.
2- تصویری که برای اندازه‌گیری NT مورد استفاده قرار می‌گیرد باید شامل نمای نیمرخ[16] از جنین بوده، بطوریکه تیغه بینی و نوک آن دیده شود و بزرگ‌نمایی آن به حدی باشد که فقط قسمت بالای سینه و سر در تصویر دیده شود.
3- در هنگام تهیه عکس گردن جنین باید در حالت نوترال[17] قرار داشته باشد. اگر سر جنین بیش از حد رو به جلو خم شده باشد[18] می‌تواند تا 4/0 میلی‌متر کاهش کاذب، و اگر بیش از حد به سمت عقب خم شده باشد[19] تا 6/0 میلی‌متر افزایش کاذب در اندازه‌گیری NT ایجاد کند.
4- محل قرار گرفتن کالیپرها (نشانگر) برای مشخص کردن محدوده NT در عکس باید به صورت داخل به داخل[20] باشد.
توجه 1: در هنگام اندازه‌گیری NT باید دقت کرد تا پوست جنین با غشاء آمنیون اشتباه گرفته نشود، زیرا هر دو دارای ساختاری غشایی و نازک هستند. به این منظور باید در هنگام اندازه‌گیری NT منتظر حرکت خودبه‌خودی جنین بود تا پوست از غشاء آمنیون دور شود و یا به طور مصنوعی با درخواست از مادر برای سرفه کردن و یا زدن چند ضربه به شکم وی موجب حرکت جنین و دور شدن پوست از غشاء آمنیون شد.
توجه 2: در 10- 5٪ موارد بند ناف به دور گردن می‌پیچد که در این حالت بایدNT در قسمت بالا و پایین بند ناف اندازه‌گیری و میانگین این دو عدد گزارش شود.
توجه 3: طبق توصیه آخرین راهنمای BCPGSP[21] کانادا، مجوز انجام سونوی NT سونولوژیست‌ها باید هر سال تمدید شود و یکی از معیارهای تمدید این مجوز، انجام حداقل تعداد مشخصی سونوی NT در سال است.
NT در اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون و سندرم ترنر افزایش می یابد.
بیشترین افزایش NT در سندرم ترنر (45,XO که معمولاً کروموزوم Xپدری به جنین منتقل نشده و شیوع 1 به 4000 دارد) دیده می‌شود به طوری که مقدار NT تا 8 میلی‌متر بیشتر از مدین جنین‌های نرمال افزایش می‌یابد، حال آن‌که در تریزومی‌های 21، 18 و 13 حداکثر افزایش NT تا 5/2 میلی‌متر بیشتر از مدین جنین‌های نرمال است.
به طور طبیعی میزان NT با افزایش سن جنین افزایش می‌یابد. بر اساس گزارش مطالعات مختلف مدین NT با CRL حدود 45 میلی‌متر، 2/1 میلی‌متر و با CRL حدود 84 میلی‌متر، 1/2 میلی‌متر است.
در بیش از 70% موارد تریزومی 13، 18 و 21 و نزدیک به 85% موارد سندرم ترنر، NT بیشتر از 95 پرسنتایل را دارند.
افزایش NT در سایر اختلالات
1- اختلالات قلبی و اختلالات شریان‌های بزرگ (از هر 33 جنینی که NT آنها بین 2/2 تا 8/2 میلی‌متر است، یک جنین به اختلالات قلبی - عروقی مبتلا است. زمانی که NT بیشتر از 5/3 میلی‌متر باشد این احتمال تا 1 به 16 افزایش می‌یابد).
2- فتق دیافراگماتیک
3- نارسایی ریوی
4- دیسپلازی اسکلتی[22] : که باعث اختلال در سیستم درناژ (تخلیه) لنفاوی و در نتیجه تجمع مایع در بدن از جمله ناحیه پس گردن می شود.
5- عفونت‌های مادرزادی
6- طیف وسیعی از سندرم‌های ژنتیکی (به ویژه آنهایی که سبب کاهش تحرک جنین می‌شوند)
7- اختلالات متابولیکی و هماتولوژیک (مثل آنمی)
8- در IUGR
9- هایپوپروتئینمی یا کاهش سطح پروتئین خون نوزاد
10- بین 4.5 تا 5 درصد جنین‌های نرمال بدون داشتن هیچ‌گونه مشکل خاصی NT بالا دارند.
سونوگرافى NT همچنين در موارد زير كاربرد دارد:
1- زنده بودن جنين را تأييد می كند.
2- سن باردارى را تأييد مى‏ كند.
3- باردارى‏هاى دوقلو را تشخيص مى‏ دهد.
4- آن دسته از اختلالات هنگام تولد را كه در اين سن باردارى قابل تشخيص هستند، بررسى مى‏ كند.

توجه 1:
در خصوص گزارش تیغه بینی (Nasal Bone = NB) و وارد نمودن آن برای محاسبه خطر در تست های غربالگری سه ماهه اول، باید به این نکته اشاره کرد که در شیوه نامه کشوری غربالگری سندرم دوان و همینطور در سایر مراکز معتبر جهانی، این مارکر جزو مارکرهای غربالگری سه ماهه اول نبوده و با وجودیکه بسیاری از نرم افزارها و حتی نرم افزار مورد استفاده FMF یا Fetal Medicine Foundation برای این مارکر جایگاهی پیش بینی شده است منتها گزارش آن و تاثیر آن در محاسبه ریسک را منوط به داشتن مهارت کافی سونوگرافیست و مدرک مجزای گزارش NB برای سونولوژیست ها نموده است.

توجه 2:
در صورتی که NB در شرایط فوق و با دستگاه با تکنولوژی و وضوح بالا در سونوگرافی سه ماهه اول دیده نشد و سایر مارکرهای سونوگرافیک از جمله NT، خطر پایین داشتند، مجددأ در هفته 15 سونوگرافی بیمار تجدید و در صورت عدم تشکیل استخوان بینی بیمار کاندید انجام تست های تشخیصی مثل آمنیوسنتز می شود.

توجه 3:
طبق پروتکل کشوری دو عکس استاندارد NT و CRL باید ضمیمه ریپورت سونوگرافی NT باشد. در غیر اینصورت سونوی فوق فاقد ارزش است.

توجه 4:
نارسایی دریچه سه لتی (Tricuspid Reguregitation) و ناهنجاری جریان خون در سونوگرافی داپلر در مجرای داکتوس ونوسوس هم احتمال وجود تریزومی ها را افزایش می دهند.

آزمایش خون مادر:

در آزمايش خون مادر سطح دو ماده كه معمولاً در خون تمامى زنان باردار يافت مى‏شود مورد اندازه‏گيرى قرار مى‏گيرد: PAPP-A، و بتا HCGآزاد.
در باردارى‏هاى توأم با ابتلاء جنين به سندرم داون مقدار دو ماده مزبور تمايل به خروج از مقادير مورد انتظار را نشان مى‏ دهد.
مارکرهای بیوشیمیایی اندازه‌گیری شده در سه ماهه اول

PAPP-A:
یک گلیکوپروتئین با منشاء جفت می باشد که طی حاملگی افزایش می یابد.

در بعضی از اختلالات کروموزومی این ماده کاهش می یابد و این کاهش در هفته های 10 تا 14 بارداری بیشتر می باشد.
این مارکر یک آنزیم متالوپپتیدازی است که از سلول‌های تروفوبلاستیک جفت به ویژه تروفوبلاست‌های خارج پرزی ترشح می‌شود. سطح آن در هفته‌های 11 تا 13 با شیبی نسبتاً تند افزایش می‌یابد. زنان بارداری که سطح PAPP-A آنان در هفته‌های 11 تا 14 بارداری کمتر از میزان مورد انتظار باشد، احتمال ابتلاء جنین آنها به سندرم داون بالاتر است.
این آنزیم با شکستن پروتئین‌های باند شونده به IGF-BP[23] و آزادکردن آن سبب تحریک نقش تهاجمی تروفوبلاست‌ها شده و در نتیجه در لانه‌گزینی جنین نقش مهمی دارد. IGF در تنظیم انتقال گلوکز و اسیدهای آمینه از جفت نقش دارد. از دیگر نقش‌های بیولوژیک IGF آن است که کارکردی مشابه هورمون رشد داشته و در نتیجه در رشد و نمو جنین نیز نقش دارد.
کاهش این مارکر بدون حضور اختلالات کروموزومی در اختلالات ذیل دیده می شود:
- IntraUterine Fetal Death و یا IUFD
- Preterm Delivery
- Preeclampsia
Gestational Hypertension
- IntraUterine Growth Restriction و یا IUGR
- و سقط ناگهانی

هورمون Free βhCG:
زیر واحد بتای آزاد هورمون hCG است که از سلول‌های تروفوبلاست جفت ترشح می‌شود.
در هفته 9 تا 11 سطح آن به حداکثر خود می رسد و بعد از آن رو به کاهش گذاشته می شود.
سطح Free βhCG خون مادر نظیر سطح hCGدر بارداری‌های توأم با سندرم داون تمایل به افزایش نشان می‌دهد. تغییرات آن در خون مثل هورمون hCGاست یعنی با شیبی تند از هفته دهم رو به کاهش می‌گذارد.
در موارد کاهش بدون دلیل آن توام با نرمال بودن سطح سایر مارکرها، هرچند همراهی با عوارض بارداری کمتر از PAPP-A مطرح است.
لیکن در برخی از مطالعات کاهش آن به کمتر از MoM < 0.4 با افزایش خطر Low Birth Weight و سقط (Miscarriage) و در صورت کاهش آن به کمتر از MoM < 0.25 با افزایش خطر از دست دادن ناگهانی جنین قبل از هفته 24 همراه است.

توجه :
در صورت وجود یک Empty Sac در سونوگرافی ، امکان انجام غربالگری بیوشیمیایی خون وجود داشته و تغییری در نتایج آن بوجود نمی آید، ولی در صورتی که یک ساک دوم حاوی جنین مرده (Vanished twin) مشاهده شود ، بدلیل تاثیری که تا چندین هفته روی شاخص های بیوشیمیایی می گذارد، توصیه می شود که فقط بر اساس سن و شاخص سونوگرافیک قضاوت شده و تست های آزمایشگاهی انجام نگردد.

نتايج حاصل از غربالگرى سه ماهه اول
نتايج حاصل از غربالگرى سه ماهه اول به ما مى‏گويد كه به چه احتمالى باردارى توأم با سندرم داون، تريزومى 18 و يا تريزومى 13 خواهد بود كه در گزارش غربالگرى به آن ريسك ابتلاء گفته می‏شود.

پروتکل پیگیری مادران در غربالگری توأم سه ماهه اول
بر اساس نتیجه تست غربالگری سندرم داون در سه ماهه اول، بیماران در هفت گروه قرار می‌گیرند:
1- گروه اسکرین مثبت (high risk): در صورتی که ریسک زن باردار بیشتر از 1:50باشد (یعنی در ریسک اعلام شده مخرج کسر از 50 کوچک‌تر باشد)، باید مستقیماً برای انجام تست‌های تشخیصی ارجاع داده شود.
2- گروه با ریسک بینابینی (Borderline risk): در صورتی که ریسک زن باردار بین 1:51 تا 1:2500 باشد، توصیه می‌شود تا سه ماهه دوم منتظر بماند و تست ترکیبی یا سکوئنشیال را انجام دهد و يا يك تست غربالگری با قدرت تشخيص بالا يعني NIPT (Non Invasive Prenatal test) or cell free DNA انجام شود.
3- گروه اسکرین منفی (low risk): در صورتی که نتیجه غربالگری توأم سه ماهه اول کمتر از ریسک تفکیک کننده (1:2500) باشد غربالگری سندرم داون پایان می‌پذیرد و بیمار فقط برای بررسی اختلالات لوله عصبی یا NTDs به منظور اندازه‌گیری آلفا فتوپروتئین و محاسبه AFP MoM در هفته 15 الی 16 حاملگی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود.
4- در صورتی که تنها یافته غیر طبیعی در جنین، وجود NT بالای 3 میلی‌متر بوده و سن مادر بالای 35 سال باشد، باید برای انجام آمنیوسنتز ارجاع داده شود.
5- در صورتی که تنها یافته غیر طبیعی در جنین، NT بالای 4 میلی‌متر بوده و سن مادر کمتر از 35 سال باشد، باید برای انجام آمنیوسنتز ارجاع داده شود.

تبصره: در پروتکل كشوري فاكتور سن حذف شده است و توصيه شده اعداد بالاي ٣ ميلي متر، صرف نظر از سن شان كانديد انجام تست هاي تشخيصي شوند. در حالیکه این عدد طبق نظر موسسه FMF انگلیس 3.5 میلی متر می باشد).

6- زنان در هر سنی اگر جنین آنها NT بالای 3/5 میلی‌متر داشته باشد، باید در هفته 20-18 حاملگی برای اکوکاردیوگرافی جنین ارجاع داده شوند.

7- طبق توصیه آخرین راهنمای BCPGSP علاوه بر گروه دوم، گروه‌های زیر هم باید تست‌های کامل سکوئنشیال را انجام دهند:
- زنان بالای 35 سال در هنگام زایمان (در چاپ پیشین راهنمای مزبور، سن این گروه زنان بالای 36 سال ذکر شده بود.)
- زنان با بارداری دوقلویی
- زنانی که سابقه‌ای از بچه یا جنین مبتلا به سندرم داون، ادوارد و یا اختلالات لوله عصبی داشته‌اند (و یا والدینی که ناقل هر نوع ترانس‌لوکیشن، دیلیشن، اینزرشن و یا اینورشن باشند که سبب افزایش ریسک داشتن بچه مبتلا به تکامل کروموزمی نامتوازن می گردد).
- زنان بالای 35 سال که سابقه 3 بار یا بیشتر سقط دارند. (در چاپ جدید این راهنما، این گروه حذف شده و در همان گروه اول قرار می گیرند).
- زنانی که HIV مثبت هستند (از آنجائیکه انجام آمنیوسنتز در این گروه از زنان سبب افزایش بالقوه انتقال HIV از مادر به جنین می‌شود بنابراین بهتر است برای کاهش موارد مثبت کاذب تست‌های غربالگری در این گروه از زنان از تست سکوئنشیال استفاده شود).
- زنانی که IVF یا ICSI انجام داده‌‌اند.
پس از غربالگرى سه ماهه اول
نتايج غربالگرى سه ماهه اول به پزشك مى‏گويد كه آيا لازم است تسـت‏هاى تشخيصى نظير آمنيوسنتز براى خانم باردار انجام شود يا خير. اكثر زنان پس از انجام غربالگرى نتايجى دريـافـت مى‏كنند كه بر مبناى آنها نياز به انجام تست‏هاى تشخيصى منتفى است، اما به زنانى كه ريسك سندرم داون، تريزومى 18 و تريزومى 13 آنان بيش از ميزان نرمال باشد، انجام تست‏هاى تشخيصى نظير آمنيوسنتز پيشنهاد مى‏شود.
صرف‏نظر از سن مادر و يا نتايج غربالگرى سه ماهه اول، تصميم به انجام تست‏هاى تشخيصى، تصميمى كاملاً شخصى است.
تست‏هاى تشخيصى
تست‏هاى تشخيصى، نمونه‏ بردارى از پرزهاى جفتى و آمنيوسنتز را شامل مى ‏شود. نمونه‏هاى گرفته شده براى انجام اين تست حاوى سلول‏هاى جنين است. آزمايشگاه با انجام تست‏هايى به روى اين سلول‏ها درمى‏يابد كه آيا جنیـن بــه اختلالات كروموزومى مـبتلا است يا خير. انجام آزمايش‏هاى تشخيصى به طور معمول به تمام زنان باردار پـيشنهاد نمى‏ گردد زيرا احتمال سقط جنين را بالا مى‏برند، با وجود اين اكثر زنانى كه تست‏هاى تشخيصى را انجام مى ‏دهند دچار سقط يا ديگر عوارض ناشى از تست‏هاى مزبور نمى‏شوند و در عمل نتايج تست‏ها به زنان باردار آرامش و اطمينان خاطر زيادى مى‏بخشد.

مزاياى غربالگرى سه ماهه اول
1- انجام غربالگرى دقيق‏تر و زودتر، كه باعث ايجاد آرامش خاطر در بسيارى از زنان مى‏شود.
2- با انجام سونوگرافى NT امكان تشخيص بعضى از اختلالاتِ بارز هنگام تولد وجود دارد.

محدوديت‏هاى غربالگرى سه ماهه اول
1- حدود 5% (1 نفر در هر 20 نفر) از زنانى كه اين غربالگرى روى آنان انجام مى‏شود، به عنوان ريسك بالا مشخص مى‏شوند. اما در عين حال اكثر زنانى كه ريسك آنان بالا است بچه ‏هاى نــرمال بــه دنــيا مى ‏آورند.
2- براى انجام تست‏هاى تشخيصى رايج بايد تا سه ماهه دوم باردارى منتظر ماند.
3- غربالگرى اختلالات لوله عصبى جنين با اين تست قابل انجام نيست و بايد با تست كوآد ماركر در سه ماهه دوم باردارى انجام شود.

اختلالات كروموزومى
اختلالات كروموزومى عوارضى هستند كه در آنها تعدادی و يا قسمتى از كروموزوم‏ها افزايش و در مواردى كاهش مى‏يابد و يا در تعدادى از كروموزوم‏ها بازآرايى (چينشِ مجدد) قطعات مشاهده مى‏شود. این اختلالات مى‏توانند بر روند تكامل ذهنى يا فيزيكى جنين تأثير منفى بگذارند. سندرم داون كه تريزومى 21 نيز نامیده می‌شود شايع‏ترين اختلال كروموزومى است. افراد مبتلا به اين سندرم به جاى 46 كروموزوم، 47 كروموزوم دارند و دچار سطوح مختلفى از مشكلات فيزيكى و ذهنى هستند. احتمال بروز سندرم داون در باردارى زنان در هر سنى وجود دارد اما اين احتمال با افزايش سن مادر افزايش مى‏يابد.

توجه:
دو قلویی های مونوکوریون ، مونوزایگوت بوده ولی دی کوریون ها می توانند مونوزایگوت و یا دی زایگوت باشند. لذا در حالت مونوکوریونی قدرت تشخیص بالاتر است و نرم افزار غربالگری یک ریسک را برای هر دو جنین محاسبه می کند. در دی کوریون اگر یکی از جنین ها مبتلا باشد روی شاخص های بیوشیمیایی جنین دیگر هم تاثیر می گذارد و به همین دلیل فاکتورهای سونوگرافیک کمک بیشتری می نمایند.

اختلالات هنگام تولد

اختلالات هنگام تولد اختلالاتى هستند كه نوزاد با آنها متولد مى‏شود. مثال‏هايى از اختلالات هنگام تولد شامل باز بودن لوله عصبى، اختلالات قلبى و بيمارى لب‌شكرى است. تمامى زنان صرف‌نظر از سن آنان و سابقه فاميلى و باردارى‏هاى قبلى به احتمال 2% تا 3% صاحب فرزندى مبتلا به اختلالات هنگام تولد مى‏ شوند.
انجام سونوگرافى در فاصله هفته‏هاى 18 تا 20 باردارى كه به تمامى زنان باردار توصيه مى‏شود، براى بررسى دقيق‏تر اختلالات هنگام تولد و روند تكامل جنين صورت مى‏گيرد.
و همواره به خاطر داشته باشيد:
اكثر نوزادان سالم متولد می‏شوند!

پرسش و پاسخ

سوال 1398/06/30

سئوال: سلام . خسته نباشید . من ۲۹ سالمه .n t برابر ۱.۶۲ و طبق سونو توی ۱۳ هفته انجام شده . مقدار nuchal measuremet برابر ۱.۶۲ ۱.۰۱ mom و papp برابر ۱۳.۴ miu/ml ۳.۰۶ mom و مقدار free Bhcgبرابر ۲۷.۵ ng/ml و ۰.۷۱ mom ریسک داون کمتر ۱ به ۲۰۰۰۰ و ریسک تریزومی ۱۸ ۱ به ۲۰۰۰۰ و ریسک تریزومی ۱۳ هم ۱ به ۲۰۰۰۰ ممنون میشم تفسیر کنید

پاسخ مدیر 1398/06/30

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/27

سئوال: باسلام من۲۳سالمه و بارداری اولم و دوقلویی طبیعی است. در ۱۶شهریور حاملگی دوقلویی ۱۱هفته و ۶ روز داشتم باتوجه به ازمایش غربالگری سالم ولی سونوگرافی CRL قل راست که ۵۱ و NT ۲.۷۶ و قل چپ با CRL=52 و NT ۱.۹۷ و مشاهده NB درهر دو نظرتون رو بیان کنید. ایا ازمایش امینوسنتز لازمه؟اگر لازمه برای هردو یافقط برای قل راست که NT بالایی دارد؟

پاسخ مدیر 1398/06/27

جواب: نتیجه نهایی ریسک غربالگری تان اگر برای هر دو قل کمتر از 1:1100 می باشد نیاز به کاری خاصی ندارید ولی اگر بیشتر است طبق صلاحدید پزشکتان NIPT انجام دهید.

سوال 1398/06/25

سئوال: سلام هزینه غربالگری سه ماهه اول چقدر است

پاسخ مدیر 1398/06/25

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید.

سوال 1398/06/22

سئوال: سلام وقت بخیر.من سونو غربالگری ام همه چیز عالی بود ولی در ازمایش خون عددان تی ۱.۶۴ PaPpa.16.71 Bhcg.99.09 Nb:peresent Down syndrome:1.761 این یعنی خطرناکه؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/22

جواب: خیر نگران نباشید. با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/06/21

سئوال: سلام. من در ۱۲هفته و ۰ روز سونوگرافی و آز غربالگری دادم. که نتیجه سونوگرافی nt:2.49 و crl:54mm. فاینال ریسک T21=1:1290 و T13= 1:707 . میخواستم بپرسم آیا جنین من مبتلا به تریزومی هست یا امکان داره که سالم باشه؟

پاسخ مدیر 1398/06/21

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین برای تریزومی 13 بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/06/21

سئوال: سلام، در آزمایش هفته ۱۳ بارداری بنده عدد free beta hcg ۱۲.۱ می باشد و بقیه فاکتپرها نرمال هستند، آیا خطری برای جنسن وجود دارد؟

پاسخ مدیر 1398/06/21

جواب: نتیجه نهایی تریزومی ها و عدد MoM برای Free BhCG را برایم بفرستید.

سوال 1398/06/21

سئوال: سلام. وقتتون به خیر. ممنون می شم اگر رفرنس مطلب غربالگری سه ماهه اول رو بفرمایید . با سپاس فراوان

پاسخ مدیر 1398/06/21

جواب: توی خود مقاله می گذارم.

سوال 1398/06/17

سئوال: وقت بخیر چند درصد میتوان به NIPT اعتماد کرد؟ و چقدر طول میکشه تا جواب NIPT و آمینوسنتز در مرکز نیلو آماده بشه؟

پاسخ مدیر 1398/06/17

جواب: بالای 99 درصد، در چند هفته اخیر به دلیل افزایش مریض و کاهش ظرفیت روزانه سرعت جوابدهی به 2 هفته رسیده است.

سوال 1398/06/17

سئوال: با توجه به اینکه من سیزده هفته و 5روز هستم فرصت کافی برای انجام NIPT رو دارم؟ که اگه خدای نکرده های ریسک شدم بتونم آمینوسنتز انجام بدم و مهلت قانونی سقط رو از دست ندم؟ در آزمایشگاه نیلو چقدر طول میکشه تا جواب

پاسخ مدیر 1398/06/17

جواب: بله و نگران نباشید.

سوال 1398/06/16

سئوال: سلام وقت بخیر شما تو متن فرمودید که ریسک بیشتر از 1:50 های ریسک و از 1:50 تا1:2500 ریسک متوسط من 13هفته سونو و آزمایش دادم که 2=nt و 6.7=crl بوده و تریزومی 21 مساوی 1:70 ولی آزمایشگاه برام اسکرین مثبت و انجام آمنیوسنتز رو پیشنهاد دادند در صورتی که بر اساس متن فوق 1:70 ریسک متوسط میشه آیا امگان داره آزمایشگاه اشتباه زده باشه ؟ آیا لزومی به انجام آمنیو هست یا nipt کفایت میکنه؟ چون من HBV دارم میترسم با آمنیو ویروس به جنین انتقال پیدا کنه

پاسخ مدیر 1398/06/16

جواب: شما کاندید انجام تست NIPT هستید نه آمنیوسنتز

سوال 1398/06/14

سئوال: سلام آزمایش آمینیو سنتز چند درصد جوابش قطعیه

پاسخ مدیر 1398/06/14

جواب: بالای 99.5% برای تمام کروموزوم ها

سوال 1398/06/14

سئوال: سلام و عرض خدا قوت زمان امده شدن جواب تست غربالگری چقدر هست؟!

پاسخ مدیر 1398/06/14

جواب: قبل از 12 ظهر بعد از ظهر همانروز بعد از 12 ظهر ، 24 ساعت بعد

سوال 1398/06/13

سئوال: سلام خدا قوت خواستم بدونم جواب ازمایش غربالگریم اومده میشه راهنماییم کنید nt.1.0 و crl.49.6 و hcg.87.2 وpapp-a.3.850 بنظر شما خطر داره؟ ممنون میشم اگر جواب بدین

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: لطفاً ریسک نهایی محاسبه شده برای تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/06/13

سئوال: سلام وقت بخیر. آزمایش غربالگری سه ماهه اول دادم به این شکل بود : (21= 1:3540) (18=1:2150) (13=1:2150) آیا این درصد ریسک ها خطرناکه ؟ و اینکه NT : 2.7 بوده . دکترم NIPT تجویز کرده . آیا صد در صد باید انجام بدم ؟؟ ممنون از کمکتون

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: به احتمال زیاد سطح NT با توجه به CRL در محدوده 95 تا 99 پرسنتایل قرار گرفته است که درخواست NIPT شده است. به پزشکتان اعتماد کنید.

سوال 1398/06/13

سئوال: سلام خسته نباشید . من هفته 13 سونو و آزمایش nt دادم . CRL=68.5 و NT=2.7 بوده NB هم دیده شده . HCG=12 و PAPP-A =2790 به نظر شما جنین مشکلی داره ؟؟سن خودم 31 سال هستش.پرسنتایل 94 درصد. خیلی نگرانم ممنونم میشم راهنماییم کنید .سونو در آزمایشگاه رستاک بوده .آزمایش در آزمایشگاه نیلو. TRISOMY 21 =

پاسخ مدیر 1398/06/13

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/11

سئوال: سلام خسته نباشید . من هفته 13 سونو و آزمایش nt دادم . CRL=68.5 و NT=2.7 بوده NB هم دیده شده . HCG=12و PAPP-A =2790 به نظر شما جنین مشکلی داره ؟؟ خیلی نگرانم ممنونم میشم راهنماییم کنید .

پاسخ مدیر 1398/06/11

جواب: اولاً در ریپورت سونو دقت کنید که این عدد NT را با توجه به عدد CRL در چه پرسنتایلی قرار گرفته اگر بین 95 تا 99% بود آزمایش NIPT انجام شود. البته به شرط استاندارد بودن اندازه گیری NT.

سوال 1398/06/11

سئوال: سلام. در آزمایش غربالگری سه ماهه من میزان nt:1.6 می باشد و میزان adjusted risk for down syndrome (T21) در آزمایش 1:1948 می باشد. دلیلش چی هست و آیا خطرناک است؟

پاسخ مدیر 1398/06/11

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/10

سئوال: سلام سن بنده 35 سال هست و هفته 12 و پنج روز حاملگی و نتایج ازمایش و سنو : nt : 1.8 crl: 64.2 papp:25.40 freeb-hcg :35.39 age :1:454 final risk: 1:1660 prior : 1:3290 final risk :1:99000 mom: 1.20 mom:1.72 لطفا راهنماییی کنید .

پاسخ مدیر 1398/06/10

جواب: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/09

سئوال: سلام خسته نباشید من تو ۱۲هفته و ۶ روز nt1/۷۵ crl 64.5 nb present mom 0.50 عدد سندروم 1.465 و trisomy 18 is less than screeing cut خیلی استرس دارم یعنی مشکلی هست

پاسخ مدیر 1398/06/09

جواب: خیر نگران نباشید با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/06/07

سئوال: سلام من تو ۱۳ هفته و یک روز سونو دادمNT=2,5 بود و CRl=70 بود PAPpA=3890 و بتا =۷۷،۸بود ریسک سندروم دان رو یک به چهارصدو شانزده زده(اینتر مدیت) و تریزومی ۱۳و ۱۸ رو نگاتیو زده MOM هم0.8و۲.۶ هست سنمم ۲۵ ساله بچه اولمم هست خیلی نگرانم خیلی خطر ناکه؟

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: خیر نگران نباشید فقط برای اطمینان خاطر یکی از دو کار ذیل را انجام دهید. با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/06/07

سئوال: سلام من آزمایش غربالگری انجام دادم تو12هفته بعدجوابTrisomy21: 1292 دراومده یعنی الان بچم سندرم داون داره توروخداجواب بدین آزمایش مرحله دومم انجام دادم هنوزجوابش نیومده.یعنی احتمال داره سالم باش وآزمایشم اشتباه باشه

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: با قدرت تشخیص 85% ریسک تان در محدوده کم خطر است. دو کار ذیل را هم انجام دهید: - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/07

سئوال: سلام وقت بخیر.درغربالگری مرحله اول 12هفته و2روز . NT:2.2 و CRL:57 PAPP_A:4055.000MlU/L(mom:1.28 FreeB.HCG:31.00ng/ml(MOM:083(

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: ظاهراً این تست ها مشکل ندارد ولی چون سن شما را نمی دانم بهتر است ریسک نهایی تریزومی ها را برایم بفرستید.

سوال 1398/06/04

سئوال: باسلام من 35 سالمه.بارداری اولمه.تو آزمایش غربالگری اولم cRL :61 هستش NT: 1/60 شد .و نوشته شده Down Syndrom: Intermediate Risk ضمنا من تو 12 هفته و 4 روز آزمایش سلامتی جنین دادم. جواب سونوم خوب بود .میخام بدونم مشکلی هستش.باید چیکار کنم..ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ مدیر 1398/06/04

جواب: نگران نباشید. با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/06/04

سئوال: سلام خسته نباشيد من بارداري سوم هست بدون سقط 29 سال سن دارم در هفته 12 هفته وسه روز رفتم غربالگري اول رو انجام دادم جواب رو گرفتم خيلي نگرانم نمي دونم چي هست خواستم كمكم كنيد ممنون. Nt:1.77 CRL:57 MOM:1.34

پاسخ مدیر 1398/06/04

جواب: نگران نباشید این داده ها که خوب است ولی ریسک نهایی تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/06/02

سئوال: سلام . من ۱۸ هفته و چهار روز باردارم و غربالگری اول برای سندروم داون ریسک متوسط زده ۱:۱۵۰۰ و nt:۱/۷۰ و crl: 63 mm و موقعی ک رفتم ۱۲ هفته و ۴ روزه بودم سونوگرافی هم nt رو همین مقدار زده و هردو جای معتبری بودن .حالا از زمان ازمایش بعدی که دقیقتر انجام میدن گذشته و دکترم میگه چرا نرفتی .به نظرتون ممکنه بچم مشکل داشته باشه خیلی استرس گرفتم. راستی بچه اولم که دوسالشه اونم ntش یکم بالا بود ولی الان خداروشکر سالمه

پاسخ مدیر 1398/06/02

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/06/01

با تشکر فراوان از شما و سایت خیلی خوبتون

سوال 1398/05/31

سئوال: فرمودید ریسک نهایی غربالگری سه ماهه اول را براتون بفرستم: 1:1110 T18/13:1:6100 PAPP-A :2990 Free Beta HCG :24.5

پاسخ مدیر 1398/05/31

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/31

سئوال: سلام، جواب سونوى NT من در 13 هفته و 6روز به اينصورت بوده: CRL=74mm NT=2.6mm FHR=165pulse/min امكان داره بچم مشكلى داشته باشه؟ ممنون ميشم راهنمايي كنيد

پاسخ مدیر 1398/05/31

جواب: ریسک نهایی غربالگری سه ماهه اول را برایم بفرستید. جواب در این محدوده نیاز به بررسی همزمان با مارکرهای بیوشیمیایی دارد.

سوال 1398/05/29

سئوال: سلام nt نرمال باید بین چه عددی باشه؟

پاسخ مدیر 1398/05/29

جواب: وابسته به سن جنین ، قد نشسته جنین (CRL) و نژاد می باشد.

سوال 1398/05/29

سئوال: سلام میخواستم بدونم تروزیمی ۲۱ جوابش ۱۳۰۰ هستش و اون دوتا تروزیمی ۱۸ و ۱۳ ۳۰۰۰ هست اینی ۱۳۰۰ هست خوبه جوابش ممنون

پاسخ مدیر 1398/05/29

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/29

سئوال: سلام میخواستم بدونم تروزیمی ۲۱ جوابش ۱۳۰۰ هستش و اون دوتا تروزیمی ۱۸ و ۱۳ ۳۰۰۰ هست اینی ۱۳۰۰ هست خوبه جوابش ممنون

پاسخ مدیر 1398/05/29

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/28

سئوال: سلام من هفته 12 غربالگری اول رو اجام دادم nt:1.12- ولی trisomy21 , 18 , 13 همگی نوشته low risk معنی این چیه ایا باید دوباره ازمایش بدم لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم در ضمن من 40سالمه ولی تخمک اهدایی از یه خانم 23 ساله گرفتم .

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/27

سئوال: سلام خواهش مییییکنم جواب بدین خیلی خیلی نگرانم خیلی۱۲ فته دو روزمه امروز عصر رفتم جواب ازنایشمو نشون بدم که بهم گفتن نیاز ب غربالگری دوم دارم تروخدا راس بگید نظر شما چی هسش جواب ازمایشم ب این صورته_ crL:54mm Nt:2

پاسخ مدیر 1398/05/27

جواب: نگران نباشید ریسک نهایی تریزومی ها را برایم بنویسید.

سوال 1398/05/27

سئوال: با سلام من آمينوسنتز دادم از طريق آزمايشگاه شما نرمال بود اما نوشته ترزومي 21از حد معمول بزرگتره اين يعني چي

پاسخ مدیر 1398/05/27

جواب: شماره پذیرش تان را برایم بفرستید.

سوال 1398/05/26

سئوال: سلام جواب normal risk برای تریزومی ۲۱ به چه معناست؟ بقیه موارد low risk گزارش شده

پاسخ مدیر 1398/05/26

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1398/05/26

سئوال: سلام. من از یه خانم 31 ساله تخمک اهدایی گرفتم که جنین رو انتقال دادند در رحم یه خانم 26 ساله برام، در واقع رحم جایگزین گرفتم. هفته دوازدهم رحم جایگزین رفته غربالگری سه ماهه اول، که پزشکش گفته باید بره آزمایش سِل فری دی ان ای انجام بده که هزینه اش هم یه میلیون و نهصد شده. خیلی نگرانم لطفا من رو راهنمایی کنید. جزئیات سونو و آزمایش هم به شرح زیر هست NT=2/1 C.R.L=60 mm Free. B. HCG=72 PAPP_A=1/57 Down syndrome =Screen positive 1:123 از سه تا نمودار روی برگه فقط نمودار دوم از خط مرز مقداری گذشته و تو قسمت خطر هست 1 از 123 خیلی خیلی میترسم سوالم اینه ممکنه جنین مبتلا به سندروم داون باشه؟ ممکنه خانومی که کاندید شده برای رحم جایگزین خدایی نکرده در ماهای بعد دچار مسمومیت بارداری و یا زایمان زود رس یا مشکلاتی دیگر بشه و سلامتی و یا جانش به خطر بیفته؟ در ضمن فشار خون رحم جایگزین 9 روی 6 بوده.... ممنون از راهنمایی شما عزیز... من در شهرستان کوچیکی هستم که به دکتر زنان دسترسی ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ مدیر 1398/05/26

جواب: نگران نباشید این یک تست غربالگری است و فقط جوابتان در محدوده ای است که نیاز داریم بررسی بیشتری انجام شود تا خیالمان راحت شود. نگران موارد دیگر هم نباشید وقتی که بررسی های بیشتری انجام شد و مشکلی وجود نداشت آنوقت مراقبت های دوران بارداری برای کنترل موارد فوق بیشتر می شود.

سوال 1398/05/24

سئوال: سلام من قم زندگی میکنم 13 هفته رفتم غربالگری اول..nt رو برام زده 2/8 خیلی خطرناک؟؟خیلی ترسیدم ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1398/05/24

جواب: عدد CRL را چند گزارش کرده اند؟

سوال 1398/05/23

سئوال: چند درصد جنسيت بچه كه از روي آزمايش خون گفته مي شود درست است؟ در غربالگري اول

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: 60 الی 70 درصد

سوال 1398/05/22

سئوال: با سلام من تو هفته 12 بارداری رفتم غربالگری اول، با CRL=48 و NT=1.93 احتمال سندروم داون 1:749 هست. دوبار نمونه فرستادم برای Cell Free ولی گفتن DNA جنین قاطی خون من نشده و قابل تشخیص نیست. غربالگری دوم هم رفتم، تو سونو همه چی نرماله ولی هنوز نتیجه آزمایش خون نیومده. به نظر شما باید تست آمینوسنتز بدم یا نه؟ الان هفته 16 هستم. خیلی استرس دارم لطفاً راهنمایی کنید. خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1398/05/22

جواب: طبق گایدلاین 2017 انجمن متخصصین زنان و زایمان آمریکا (ACOG) اگر بدلیل کاهش سطح قطعات DNA جنین تست قابل گزارش نباشد و از آنجائیکه این اتقاق در جنین های دچار مشکل اختلالات آنوپلوئیدی 23 درصد بیشتر از جنین های نرمال است بهتر است بیمار آمنیوسنتز شود. بنابراین پیشنهاد من آمنیوسنتز است هر چند که باید به توصیه پزشک معالج خودت عمل کنید.

سوال 1398/05/21

سئوال: سلام من غربالگری سه ماهه اولم رو در کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی ساعی که کمی بالاتر از نیلو واقع شده ،انجام دادم،دکترم ازکیفیت سونوگرافی اونجا خیلی راضی هست و گفتن بچه ام سالم هست ،می خواستم بپرسم که برای کیفیت بهتر تشخیص در غربالگری سه ماهه اول و یا دوم آیا دستگاههای جدید تاثیر دارن در تشخیص عقب ماندگی ذهنی جنین یا که فرقی نمیکنه ؟

پاسخ مدیر 1398/05/21

جواب: خانم دکتر کشاورز انجام دادند؟ بله خیلی تاثیر گذار است ولی مهمتر از دستگاه فرد انجام دهنده سونو می باشد.

سوال 1398/05/17

سئوال: سلام من ٢٧ سالمه،فرزند اولمه،تو غربالگري اول تمام ريسكا پايين بود عدد nt هم خوب بود،اما free b hcg قسمت mom عددش ٤.٢٤ ايا خطرناكه بايد ازمايش سل فري بدم يا خير؟ممنون

پاسخ مدیر 1398/05/17

جواب: ریسک کامل تریزومی ها و عدد MoM تست PAPP-A را برایم بنویسید.

سوال 1398/05/13

سئوال: سلام من ۳۷سالمه غربالگری اول انجام دادم nt:1.61mmاحتمال خطرگفتن حالا چکارکنم

پاسخ مدیر 1398/05/13

جواب: مطمئنید این عدد که در ایران نرمال است.

سوال 1398/05/06

سئوال: با سلام و خسته نباشید طبق آخرین سونوگرافی در تاریخ 9 تیرماه بنده 6 هفته و 6 روز باردار بودم، متخصص زنان جهت غربالگری اول تاریخ 3 مرداد تا 10 مرداد را پیشنهاد داده اند که در این تاریخ انجام شود اما با آزمایشگاه که تماس گرفتم فرمودند در پایان هفته 12 که می‌شود 14 مرداد باید انجام شود به این دلیل که قبل از آن به خوبی مشخص نمی‌کند و امکان ارجاع برای آزمایش دوم می باشد و با مسئولیت خودم برای تاریخ 9 مرداد و با تاکید اینکه خوب مشخص نمی‌شود بمن وقت دادند در حالی که در این تاریخ بنده 11 هفته تمام کرده ام و 2 روز وارد هفته 12 شده ام. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید چه تاریخی مراجعه کنم بهتر میباشد و اگر نهم برم چقدر امکان دارد به آزمایش دوم ختم شود. سپاسگذارم

پاسخ مدیر 1398/05/06

جواب: همین زمان بهترین زمان ممکن است.

سوال 1398/05/01

سئوال: سلام من هفته سیزدهم بارداری ام . هفته گذشته غربالگری اول رو انجام دادم سونوگرافیم نرماله و NT 1/7 هست ولی آزمایش خونم با ریسک بینابین ۱ به ۴۰۰ هست ، احتمالش هست بچم مشکل داشته باشه . خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1398/05/01

جواب: نگران نباشید. ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1398/04/18

سئوال: سلام خواهش میکنم جواب منم بدید من امروز سونوی 12 هفتگیم رو دادم تو متن سونو همه چیو نرمال نوشته و سن حاملگی رو crl=56 12+1هفته و nt=3.04 (حداکثر اندازه نرمال) نوشته و آخرش ارزیابی تکمیلی رو با امنیوسنتز پیشنهاد داده دکترم هم برای سه هفته دیگه وقت آزمایش امنیوسنتز داده اما من تا اون موقع دل تو دلم نیست نمیتونم صبر کنم تازه جواب امنیوسنتز هم دوسه هفته طول میکشه بیاد لطفا شما به من بگید الان وضعیت بچه من چجوریه آیاnt واقعا خیلی بالاست تو سایتها که برای بالای 3.5 می نویسند احتمال مشکل هست لطفا بگید چقدر چند درصد میتونم امیدوار باشم بچم سالم هست اینم بگم من 26 سال و سالم و شوهرم 28 سال و 8 ساله دیابت داره و پسر عممه در ضمن بچه اولم هست و سابقه سقط ندارم ممنون

پاسخ مدیر 1398/04/18

جواب: نگران نباشید ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده پر خطر بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست آمنیوسنتز و یا CVS (با قدرت تشخیص بالای 99.5%) 2- قابل قبول: در صورت آنکه به دلایل موجه پزشکی انجام آمنیوسنتز پس از مشاوره توصیه نشود ‌‏(البته به شرطی که جواب پرخطر ناشی از ‏NT‏ بیش از 3 میلی متر نباشد)، مانند مسائل زیر می توان تست NIPT انجام دهد (با قدرت تشخیص بالای 99.0%) . این مسائل عبارتند از: ‎ ‎ ‏ - زنانی که وحشت زیادی از نمونه گیری تست های تشخیصی دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ - زنانی که زیر بار ریسک سقط تست های تشخیصی نمی روند، ‏ - زنانی که خونریزی واژینال دارند و یا تهدید به سقط هستند، ‏ - زنانی که‎ ‎گروه خونی ‏Rh‏ منفی دارند،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، به شرط آنکه کاریوتایپ پدر و مادر نرمال باشد، بشرط آنکه علت سقط مکرر ‏اختلالات کروموزومی نباشد، ‏ - زنانی که ‏HIV‏ و یا ‏HCV‏ مثبت هستند، ‏ - زنانی که ‏Hbe Ag‏ مثبت دارند و یا ‏HBV viral load > 1,000,000 copies/ml‏ ‏ ‏ - زنانی که جفت پایین دارند، ‏ - زنانی که مالتیپل فیبروما دارند، - زنانی که سابقه پارگی کیسه آب دارند، ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که کشت آمنیوسیتها موفقیت آمیز نمی باشد، ‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏ ‌‎ ‌‏- مواردی که با یک جنین طلایی مواجه شده ایم.‏ که عبارتند از: 1- جنینی که بعد از چندین سال ناباروری حاصل شده است،‏ ‏ ‌‎ ‌‏ 2- جنینی که از والدین با سن خیلی بالا حاصل شده است،‎ ‎ ‏ ‌‎ ‌‏ 3- جنینی که حاصل ‌‎ ART (Artificial Reproductive Technology)‌‏ مثل ‏IVF‏ و یا ‏ICSI ‌‏ می ‏باشد.‌‎ ‎

سوال 1398/02/31

سئوال: سلام من آزمایشگاه شما آزمایش دادم.برای t21 نوشتین normal risk و بقیه low هستن و جواب nt هم ۱.۳ بود الان دکترم میگه نیاز به آزمایش دوم نیست خیلی نگرانم بنظرتون چیکار کنم

پاسخ مدیر 1398/02/31

جواب: جواب تست های غربالگری یا بصورت Low Risk است و یا High risk و ریپورت normal risk اشتباه است که گاهی اوقات بصورت یک error در سافت ور مشاهده می شود.

سوال 1398/02/16

سئوال: با سلام و احترام من 34 سال دارم و بارداری اولم هست بارداری قبلی ام پوچ بود و سقط شد برای این بارداری بدون مشکل نازایی بخاطر کوچک بودن فولیکول ها کلومیفن مصرف کردم دوقلو باردار شدم سوال اولم این هست آزمایش خون غربالگری اول در بارداری دوقلویی چقدر صحت دارد؟ سوال دوم نتایج آزمایش به این صورت هست ممنون میشم راهنمایی ام کنید Nt قل اول 1.2 ( یک و دو دهم )با سن 11 هفته و 5 روز Nt قل دوم با سن 11 هفته و 2 روز (1.8) یک و 8 دهم درحالی که تو نتیجه ی آزمایشگاه سن هر دو قل رو روی نمودار 49 میلی متر که معادل 11 هفته و 5 روز هست نشون دادن مقادیر FBHCG : 68 با MOM 0.84 ( هشتاد چهار صدم ) و PAPP-A : 10500 با MOM 2.45 ( دو و چهل و پنج صدم ) ریسک های محاسبه شده برای قل اول تریزومی 21 1:4700 برای قل دوم 1:348 تریزومی 18 برای قل اول 1:9929 برای قل دوم 1:844 تریزومی 13 برای قل اول کمتر از 1:30000 برای قل دوم 1:2957 بعد اینکه من تو آزمایشگاه سن شناسنامه ایم رو گفتم درحالی که سن واقعیم 3 ماه کوچکتر هست یعنی هنگام زایمان سنم 35 نمیشه ولی تو نتیجه ی آزمایشگاه سن هنگام زایمانم رو 35 نوشته حالا با این تفاسیر من چکار کنم؟ دکترم میگن در بارداری دوقلویی این ریسک ها دقیق نیستن و واقعا معلوم نیست مشکلی وجود داره یا نه ببخشید پیامم طولانی شد این آزمایش رو از استان گیلان برای آزمایشگاه شما فرستادن و بالای نتیجه اسم آزمایشگاه شما هست.

پاسخ مدیر 1398/02/16

جواب: قدرت تشخیص تست های غربالگری در جنین های دوقلویی حدود 2-3 درصد کمتر و موارد مثبت کاذب آن هم کمی بیشتر از جنین های تک قلویی است. در هنگام وارد کردن سن جنین باید سن جنین بزرگتر وارد شود (بدلیل آنکه سافت ور قابلیت وارد کردن دو سن را ندارد). با قدرت تشخیص 85% ریسک تان برای سندرم داون در جنین دوم در محدوده خطر بینابین است و برای رفع نگرانی می توانید از تست NIPT استفاده کنید ، هرچند که الان هم بالای 99 درصد جنین دومتان مشکلی ندارد و فقط برای اطمنیان بیشتر نیاز به انجام کار اضافی هستیم.

سوال 1398/02/13

سئوال: باسلام. من جواب آزمایش غربالگری مرحله ی اولم به این صورته که برای تست سلامت جنین تشخیص سندرومهای تریزومی 13،18،21 دارای مواردمثبت و منفی کاذب هستند و باید توسط تیت تشخیصی دیگر ی تاییدگردد. میشه توضیح بدین من ازنگرانی دربیام ممنونم

پاسخ مدیر 1398/02/13

جواب: نتیجه نهایی محاسبه شده برای این اختلالات را برایم بنویسد.

سوال 1398/02/12

سئوال: سلام من ۳۷ سالمه اولین بارداری رو دارم میگذرونم ۳ا هفته و ۴ روز رفتم غربالگری در سونو حرکات جنین خیلی کند بود جواب ازمایش هم سندورم داون ۱.۲۸۸وpapp-a0.44هست خیلی نگرانم لطفا بگید مشکلی هست یا نه

پاسخ مدیر 1398/02/12

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1397/12/18

سئوال: سلام ، دکتری که برای سونوگرافی میخوامبرم توی لیست fmfنیست ولی روی کارت ویزیت نوشته که داره ، من الان چکار باید بکنم؟شک افتادم سونوگذافی دکتر شهین رحمانی میخوام برم توی بلوار اباذر

پاسخ مدیر 1397/12/18

جواب: ایشان اوکی هستند.

سوال 1397/11/26

سئوال: سلام،ببخشید جواب غربالگری من به اینصورت هست ممکنه تفسیرش کنید خیلی نگرانم،من ۳۶سالمه بارداری اولمه وقبلا یه سقط داشتم،باهمسرمم هم هیچ نسبت فامیلی ندارم،جواب غربالگریمو به ماما درمانگاه نشون دادم گفتن سندروم داون خطرش هست وخیلی نگرانم،خواهش میکنم جواب بدید. Nt1.73 1.47Mom. 0.55 , crl59mm, nb:present, 12weeks4days Papp_a25.73ug/ml. Mom 1.46 Free b_hcg8.26Iu/L mom0.36 Down syndrome:screen negative Trisomy 18/13:screen negative DS age1:250 final risk 1:30700 T18/13:prior 1:1930 final risk 1:53100 The risk of down sandrome is less that the screening cut_off The risk of trisomy 18 is less the screening cut_off

پاسخ مدیر 1397/11/26

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1397/11/25

سئوال: سلام تو غربالگری سه ماه اول سونو وقتی جنسیت رو میگن درسته؟ یانه؟

پاسخ مدیر 1397/11/25

جواب: خیر ، در صورت تعیین جنسیت خیلی دقیق نیست.

سوال 1397/11/24

سئوال: سلام.تو سونوگرافی غربالگری اول حنسیتی که دکتر میگه درسته؟

پاسخ مدیر 1397/11/24

جواب: بین 60 تا 70% درست است.

سوال 1397/11/24

سئوال: سلام، جواب سونوى NT من در 12 هفته و 1 روز به اينصورت بوده: CRL=55mm NT=2.3mm FHR=157pulse/min امكان داره بچم مشكلى داشته باشه؟ ممنون ميك راهنمايي كنيد

پاسخ مدیر 1397/11/24

جواب: این سونو نرمال است.

سوال 1397/11/23

سئوال: سلام خسته نباشید من ۲۸این ماه وارد ۴ماه میشم می خوام ببینم فرصت دارم برم غربالگری اولیه رو انجام بدم؟ و توی این سونو جنسیت هم معلوم میشه

پاسخ مدیر 1397/11/23

جواب: تا 13 هفته + 6 روز وقت برای انجام غربالگری مرحله اول را دارید.

سوال 1397/11/12

سئوال: سلام میخواستم بدونم هزینه غربالگری نوبت اول چقدر میشه و چندروز قبل باید وقت بگیریم ؟ وآیا شما هم سنو و هم آزمایش خون انجام میدین ؟

پاسخ مدیر 1397/11/12

جواب: با آزمایشگاه تماس بگیرید.

سوال 1397/10/25

سئوال: سلام. امروز رفتیم سلامت جنین. سیزده هفته . Nt نوشته ۲/۴ میلیمتر... ایا خطرناکه . تورو خدا جواب بدید, با تشکر

پاسخ مدیر 1397/10/25

جواب: خیر

سوال 1397/10/23

سئوال: سلام ببخشید این نتیجه غربالگری سه ماه اول هست: papp-a (result:7.73, mom:0.39) و freebhcg(result 9.04 , mom:0.42) و down syndrome(intermediate risk) هست. میشه تفسیرش رو بگید و اینکه چیکار باید کرد؟

پاسخ مدیر 1397/10/23

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1397/10/20

سئوال: سلام ، دکتر من آزمایش غربالگری و سونوی nt رو تو‌یه روز گفته انجام بدم امکانش هست همون روز آزمایش خون و سونو رو باهم انجام بدم؟؟؟

پاسخ مدیر 1397/10/20

جواب: بله

سوال 1397/10/19

سئوال: تعیین جنسیت تو آزمایش سل فری چند درصد درسته؟

پاسخ مدیر 1397/10/19

جواب: بین 97 تا 99 درصد

سوال 1397/10/09

سئوال: سلام لطفا غربالگری من رو تفسیر کنید.سپاس CRL66.4 NT 2.40 MOM 1.86 PAPP-A 8915.00 MoM2.17 free B-hCG 53.00 MoM1.76 Final Risk DS 1.253

پاسخ مدیر 1397/10/09

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1397/09/14

سئوال: سلام. من غربالگری اول را ازمایشگاه نیلو دادم. دو صفحه نتیحه بود. کدوم قسمت باید تفسیر بشه؟

پاسخ مدیر 1397/09/14

جواب: صفحه دوم ستونی که Calculated risk نوشته شده است.

سوال 1397/08/26

سئوال: با سلام تاریخ ۲۰ آبانماه سونوی ان.تی دادم که مقدارش ۵.۳ (پنج و سه دهم) بود و گزارش ادم زیر جلدی در ناحیه گردن و اسکال داده بودن همچنین مقدار ‏BRD= 20 mm ‏CRL=65 mm ‏FHR= 135 b/min جنین هم خلفی گرید ۱ هست همچنین nb هم تشکیل شده روز بعد به پزشک‌م مراجعه کردم که گفتن مقدارش افزایش پیدا کرده و از حالت ادم خارج شده و‌تبدیل به توده شده، برای سوم آذرماه وقت آمینوسنتز گذاشتن، آیا امیدی هست که سالم باشه فرزندم؟ خواهش میکنم پاسخ بدین

پاسخ مدیر 1397/08/26

جواب: اگر جنینی عدد ‏NT‏ اش بین 4.5 تا 5.4 میلی متر باشد احتمال اینکه یک بچه سالم بدنیا آورد ، 50% بوده و احتمال اینکه این بچه مشکلات کروموزومی داشته باشد 33% می باشد. اگر این جنین کاریوتایپ نرمال داشته باشد (یعنی از نظر کروموزومی نرمال باشد) احتمال مرگ 3.5% ، احتمال وجود مشکلات ساختاری عمده 20% و احتمال مشکلات قلبی و عروقی 6.5% می باشد. ‏

سوال 1397/08/22

سئوال: چندتا سوال هست که جوابشون شاید به درد بقیه هم بخوره 1- وجود کیست در سمت مقابل ساک حاملگی میتونه روی سطح بتا در غربالگری اول اثر بزاره؟ با سایز بالاتر از 250 میلی متر ممکنه ساکی باشه حاوی Vanished twin و همین باعث افزایش بتای ازاد بشه؟ سطح بتای 132 iu/l ایا بالاست؟ 2- منظور از تست های کامل سکوئنشیال که برای مادران بالای 35 سال توصیه شده همان NIPT (Non Invasive Prenatal test) or cell free DNA هست یا تستهای غربالگری دوم و جامع؟ با سپاس

پاسخ مدیر 1397/08/22

جواب: 1- وجود کیست در سمت مقابل ساک حاملگی میتونه روی سطح بتا در غربالگری اول اثر بزاره؟ بستگی به ساختار کیست دارد با سایز بالاتر از 250 میلی متر ممکنه ساکی باشه حاوی Vanished twin و همین باعث افزایش بتای ازاد بشه؟ بله سطح بتای 132 iu/l ایا بالاست؟ بستگی به هفته حاملگی دارد. در هفته های اول بارداری اوکی است ولی بالاتر خیر 2- منظور از تست های کامل سکوئنشیال که برای مادران بالای 35 سال توصیه شده همان NIPT (Non Invasive Prenatal test) or cell free DNA هست یا تستهای غربالگری دوم و جامع؟ انجام مرحله دوم تست های غربالگری در همان آزمایشگاه انجام دهنده آزمایش مرحله اول و گزارش یک ریسک واحد از دو مرحله را ریسک ترکیبی و یا سکوئنشیال می گویند.

سوال 1397/08/21

سئوال: سلام وقت بخیر جواب ازمایش غربالگری سه ماهه اول که در ۱۱هفته و ۵ روز انجام شده به شرح زیر است لطفا در خصوص درصد ریسک و احتمال وجود سندروم توضیح دهد تریزومی۲۱=۱/۹۸۰ تریزومی۱۸=۱/۳۰۰۰۰ تربزومی۱۳=۱/۳۰۰۰۰ سپاسگزارم

پاسخ مدیر 1397/08/21

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1397/08/20

سئوال: سلام من هفته ۱۲بارداری هستم,Nt2/86گزارش شده یعنی بچه مشکل داره

پاسخ مدیر 1397/08/20

جواب: با توجه به عدد CRL در محدوده بالای 99 پرسنتایل قرار می گیرد و با توجه به ریسک غربالگری مرحله اول می توان بیمار را کاندید تست NIPT و یا آمنیوسنتز قرار داد.

سوال 1397/08/14

سئوال: سلام خسته نباشید سونوی غربالگری هفته 12 انجام دادم طبق جدول نرماله ولی pAP A 2/54 وhcgfreeB 6/32 است خواهش میکنم ازتون مشکل خاصی هست

پاسخ مدیر 1397/08/14

جواب: عدد ریسک نهایی را برایم بنویسید. با این اعداد جواب ریسک نباید نرمال باشد.

سوال 1397/08/07

سئوال: سلام ۲۹ ساله هستم بارداری دوم بچه اولم کاملا سالم آزمایش غربالگری سه ماهه اول دادم high risk اومد ۱/۸۴ سونو nt1/9 اومد آزمایشگاه نیلو مشاوره گفت تست nipt انجام بدم انجام دادم همش low risk اومد و سونو انومالی هفته ۲۱ انجام دادم گفتن همه چیز اوکی هست با این حال من باز نگرانم چیکار میشه کرد میشه به این آزمایشا اکتفا کرد؟ و این که تست nipt در ایران انجام میشه؟ فرقش با nifty چیه؟

پاسخ مدیر 1397/08/07

جواب: با قدرت تشخیص بالای 99% ریسک تان برای اختلالات کروموزومی شایع در محدوده کم خطر بوده و جای نگرانی ندارد. NIPT که در ایران انجام می شود تحت لیسانس کمپانی Premaitha انگلیس بوده و جزو دو تا از کمپانی هایی هست که تائیدیه CE-IVD برای انجام این تست را در کشورهای ثالث دارند. که استاندارد بسیار بالایی می باشد. NIFTY نام یک برند چینی انجام دهنده تست NIPT است.

سوال 1397/08/03

مقاله خیلی جامع ومفید بود تشکرازشما

سوال 1397/07/22

سئوال: سلام، من خارج از کشور زندگی میکنم، هفته ی دوازده و یک روز سونو و ازمایش غربالگری انجام دادم، سونو گرافیم خوب بود، و آزمایشم بعد یک هفته جوابش اومد که با ریسک بینابینی ۱ به ۵۷۲ بود، ازمایش دوم رو دوباره تو هفته ی سیزده و یه روز انجام دادم، هنوز منتظر جوابش هستیم، لطفا میشه کمکم کنید، چند درصد احتمال منفی بودن ازمایش دوم هست؟ ریسکش بالاست که بچم مشکل داشته باشه؟ خیلی نگرانم.

پاسخ مدیر 1397/07/22

جواب: نگران نباشید احتمال مشکل دار بودن بچه تان 0.2% است و به احتمال بالای 99.8 % سالم می باشد.

سوال 1397/06/16

سئوال: سلام، وقت بخیر. برای انجام آزمایش غربالگری تو ازمایشگاه نیلو باید از قبل وقت گرفت؟ و اینکه میشه اول ازمایش داد و بعد سونو رو انجام داد؟

پاسخ مدیر 1397/06/16

جواب: برای هر دو سئوال جوابتان بله است.

سوال 1397/05/26

سئوال: با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت مقاله مفیدتان. می خواستم بپرسم حداکثر فاصله بین انجام سونگرافی و آزمایش غربالگری سه ماهه اول چقدر میتونه باشه؟!

پاسخ مدیر 1397/05/26

جواب: می تواند تا دو هفته هم اختلاف داشته باشد ولی در پروتکل های OSCAR که باید انجام آزمایش ، سونو و تعیین ریسک در یک روز انجام شود توصیه به همزمانی تست و سونوگرافی شده است.

سوال 1397/05/24

سئوال: سلام تست غربالگری 12 هفته ای رو دادم میخواستم راهنمایی ام کنید Nt. 1.5 T18/13. 1:99000 Ds. 1:1480

پاسخ مدیر 1397/05/24

جواب: ** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪‏ ريسك اش در محدوده كم خطر است. - يك AFP با محاسبه MoM در هفته ١٥ براي رد اختلالات طناب عصبي و جداره ديواره شكمي، - و يك آنومالي اسكن دقيق در هفته ١٨ تا ٢٠ براي رد اختلالات ساختاري جنین انجام دهيد.

سوال 1397/05/24

درود مقاله بسیار کاملی بود از غربالگری سه ماهه اول مخصوصا" برخی نکات ریز مانند چرایی زمان آغاز و اختلالات و تاثیر NT.

سوال 1397/04/17

سلام غربالگری اول انجام دادم 12هفته و2 روزnt 1.3و risk of downs 1 in 540و risk of trisomy 18 lesst then 1 in 20000و trisomy13 1 in 9.800. .این معنیش چیه توروخداجواب بدید.

پاسخ مدیر 1397/04/17

** قبل از پاسخ به اين سئوال بايد طبق آخرين پروتکل کشوری برای غربالگری سندرم داون اين دو مورد چک شود: ١- سونوگرافیست داوطلب همکاری با برنامه می بایست دارای گواهینامه انجمن رادیولوژی (برای رادیولوژیست ها) و گواهینامه بین المللی FMF (برای پره ناتالوژیست ها) باشد. براي اينكار اسم سونولوژيست را در سايت FMF كه در لينك ذيل است چك كنيد. بعد از ورود به اين لينك يك نقشه كل جهان می آيد، سپس برويد روى نقشه ايران و كليك كنيد تا اسامى پزشکان دارای اين مجوز در ايران بيايد. https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1 ٢- آزمايشگاه هایی می توانند اين تست را انجام دهند كه علاوه بر رعايت يك سری مسائل مهم كنترل كيفی و تضمين كيفيت، باید از تعداد نمونه کافی برای محاسبه مدیان در هر هفته بارداری، برخوردار باشد (حداقل 100 نمونه در هر هفته بارداری). به عبارت دیگر مدیان ها در هر آزمایشگاه و براساس جمعیت مراجعین آن آزمایشگاه باید تعیین و به روز گردد. در مراحل اولیه پذیرش نمونه ها، در صورتی که هنوز تعداد نمونه ها به حدنصاب لازم برای محاسبه مدیان نرسیده است، آزمایشگاه می تواند به مدت حداکثر سه ماه از مدیان هایی که شرکت پشتیبان نرم افزار در اختیار می گذارد استفاده نماید. چنانچه پس از گذشت این زمان نمونه های پذیرش شده به تعداد کافی نرسد، انجام این آزمایش ها باید متوقف گردد و برای تصمیم گیری درخصوص نحوه ادامه فعالیت مراتب به اداره امور آزمایشگاه ها اطلاع داده شده یا در سامانه اختصاصی جهت انجام هماهنگی های لازم با ازمایشگاه مرجع سلامت ثبت گردد. پس از چک اين دو آيتم جواب تست شما: با قدرت تشخيص ٨٥٪ ریسک تان در محدوده خطر بینابین بوده و با توجه به جوابتان می توان دو تا کار برایتان توصیه نمود: 1- ترجیحأ: انجام تست NIPT (با قدرت تشخیص 99%) 2- قابل قبول: انجام کواد مارکر در هفته 15 و گزارش پروتکل سکوئنشیال و در انجا تصمیم گیری شود که نیاز به انجام تست های تشخيصی بيشتر مثل آمنيوسنتز داریم یا خیر (با قدرت تشخیص 95%)

سوال 1397/04/09

سلام می‌خواستم بدونم تست سالیوان دقیقا چی هست و اینکه تو این ازمایشگاه انجام می‌شه؟ ممنونم

پاسخ مدیر 1397/04/09

یک تست غربالگری دیابت بارداری در هفته 24 الی 28 بارداری می باشد.