آخرین توصیه انجمن کولپوسکوپی و پاتولوژی دهانه رحم آمریکا جهت تست HPV (بروز شده)

بروز شده در تاریخ: 96/06/12

مقدمه

HPV یک ویروس از خانواده پاپیلوما ویروس هاست که مانند تمام اعضای این خانواده فقط می تواند سلولهای پوششی پوست و مخاط را درگیر کند. بیشتر عفونت های ناشی از این ویروس تحت بالینی بوده و بیمار هیچگونه علامتی ندارد، در حالیکه در بعضی از افراد ضایعاتی به صورت زگیل مشاهده می شود (در اثر عفونت با ژنوتیپ های کم خطر HPV و عمدتاً ژنوتیپ های 6 و 11). این ویروس عامل سرطان سرویکس (چهارمین کانسر شایع زنان در تمام سنین و دومین کانسر شایع زنان 44-15 ساله در دنیا) است.


روش انتقال

روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است (شایعترین آلودگی منتقله از طریق تماس جنسی در آمریکا). استفاده از کاندوم ریسک انتقال HPV را (تا 70%) کاهش می دهد ولی از آنجائیکه نمی تواند بطور کامل پوست یا مخاط منطقه آلوده را پوشش دهد امکان انتقال را به صفر نمی رساند. هرچه تعداد شرکا جنسی یک فرد بیشتر باشد، امکان آلوده شدن وی به HPV نیز بیشتر می شود. در موارد بسیار نادر امکان انتقال HPV از مادر به نوزاد (از طریق کانال زایمان) نیز وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه بر آنست که از روش سزارین استفاده شود.

 

سیر ایجاد سرطان سرویکس

سرویکس یا دهانه رحم عضو منحصر به فردی است که از زندگی جنینی دو نوع اپی تلیوم متفاوت که در آن بهم می رسند، تشکیل شده است. در محل تلاقی دو نوع اپی تلیوم اسکواموس و گلاندولار منطقه ای تشکیل می شود که به آن Squamo-Columnar Junction  و یا  S-C-J  می گویند. در هنگام بلوغ پوشش جدیدی از بافت متاپلازیک نابالغ بر روی مخاط استوانه ای ایجاد شده که به این ناحیه جدید ناحیه تغییر شکل و یا T Zone و یا همان Transformation Zone می گویند.

اغلب سرطانهای اسکواموس که جزو شایعترین های سرطان سرویکس می باشند از ناحیه T Zone منشاء می گیرند.

با ورود HPV به بافت نابالغ متاپلاستیک در ناحیه T Zone ، در این سلولها مستقر و شروع به تبدیل این بافت به بافت دیپلاستیک شده و بتدریج لایه های بیشتری از بازال ممبران درگیر توده نئوپلاستیک می شوند.

به نظر می رسد از زمان ورود عفونت HPV تا تغییرات مرحله سرطان درجا (Carcinoma in Situ = CIS) و سرطان مهاجم 15-10 سال طول خواهد کشید.

توجه شود که اکثریت قریب به اتفاق موارد CIN I و حدود دو سوم موارد CIN II و CIN III پسرفت کرده و بهبودی حاصل می شود. در حالیکه در CIS شانس بیشتری برای تبدیل به سرطان مهاجم (Invasive carcinoma) دارد.


از عوامل موثر در سیر ایجاد سرطان سرویکس عبارتند از:

- عفونت پایدار HPV به مدت بیش از دو سال 

- همراهی عفونت HPV با سایر عفونت ها که سبب پایداری عفونت HPV می شود

- بالا بودن تعداد شرکاء جنسی

- سیگار کشیدن

- ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن 

تشخیص

تست های سرولوژیک در تشخیص HPV ارزشی ندارند زیرا در عفونت ناشی از HPV فقط در 60-50% موارد آنتی بادی تولید می شود.

هیچ متد معمول و رایجی برای کشت HPV نیز وجود ندارد. روش های مولکولی زیادی برای تست HPV طراحی و ارائه شده است، ولی با توجه به آنکه تغییرات بین آزمایشگاهی این تست زیاد است و اکثر این روش ها مورد تائید FDA نیز نیستند، سبب سردرگمی پزشکان و بیماران می گردند.

به همین دلیل توصیه شده است کشورهایی که توانایی انجام یک تست HPV مورد تأئید FDA را ندارند، بهتر است پیگیری بیماران بر اساس همان نتیجه پاپ اسمیر انجام شود.

تست های دیگری که ژنوتیپ های کم خطر را تشخیص می دهند نیز تأئیدیه FDA را ندارند و اصولاً کاربرد بالینی هم ندارند (زیرا نحوه درمان زگیل ها هیچگونه ارتباطی با نوع ژنوتیپ HPV نداشته و این ژنوتایپینگ فقط در مطالعات اپیدمیولوژیک کاربرد دارد). بنابراین از سال 2014 سیستم های فول اتوماتیکی که دارای تأئیدیه FDA هستند به بازار معرفی گردید.

در بازه سنی 25 تا 35 سال تست پاپ اسمیر کمترین قدرت تشخیص را برای سرطان دهانه رحم و ضایعات پیش سرطانی دارد، که در این گروه از افراد تست HPV ارزش تشخیصی بیشتری دارد.

بطور کلی تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم، حساسیت (قدرت تشخیص بیماران) بین 30 تا 87% و اختصاصیت (قدرت تشخیص افراد سالم) بین 68 تا 100% می باشد.

علت متغیر بودن حساسیت و اختصاصیت روش سیتولوژی ، وجود ضایعات کوچک در سرویکس، نمونه نامناسب ، آلودگی نمونه به خون و ترشحات چرکی و در نتیجه پوشانده شدن سلولهای اپی تلیال توسط این مداخله کننده ها می باشد.

با ابداع روش های سیتولوژی غوطه ور در مایع (Liquid Base Cytology = LBC)، اثر مواد مداخله کننده (خون، سلولهای التهابی و ترشحات) حذف شده و میزان تشخیص ضایعات با درجه بالا افزایش می یابد ولی به صورت همزمان میزان اختصاصی بودن آن برای تشخیص این ضایعات کاهش می یابد، چرا که گزارشاتی از افزایش نمونه های ASC-US می شود.

 

واکسیناسیون

واکسن چهارگانهبا نام تجاری گارداسیل به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت تشخیص 90% برای زگیل تناسلی را دارد.

بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن 12-11 سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی باید واکسینه شوند.

در مورد پسران و یا مردان هم جنس باز واکسیناسیون باید تا 26 سالگی انجام گردد.

این واکسن به حجم 0.5 میلی لیتر و به روش داخل عضلانی تزریق می شود. فواصل تزریق ، صفر، دو و شش ماهگی می باشد.

این واکسن در دختران 26-9 ساله بخوبی تحمل شده ولی عوارض محل تزریق شامل درد، خونریزی محل تزریق و تب low grade مشاهده می شود. شایعترین عارضه سیستمیک آن ، سردرد می باشد.

 

درمان

اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلولهای نرمال سرویکس به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و کانسر سرویکس معمولاً در عفونت های پایدار HPV (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است:

- طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود.

- طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود.

- طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود.

طولانی ترین زمان پاکسازی مربوط به ویروس HPV 16 است.

البته این مدت زمان به قدرت سیستم ایمنی اشخاص بستگی دارد، به خصوص در بیماران مبتلا به HIV، زمان پاکسازی طولانی تر است که باعث پایداری بیشتر عفونت HPV شده و در نتیجه ریسک کانسر سرویکس مهاجم را افزایش می دهد. بین استعمال دخانیات و پایداری عفونت HPV نیز رابطه مستقیمی وجود دارد. سایر فاکتورهای اپیدمیولوژیک موثر در پایداری عفونت با HPV عبارتند از: استفاده طولانی مدت از OCPs، عفونت های همزمان با کلامیدیا، عفونت همزمان با HSV type II و یا HIV، فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و وجود عفونت در همسر.

 

این راهنما درپروتکل پیگیری بیمار انجام تست HPV با استفاده از یک روش معتبر نیز گنجانده شد. با این حال پیگیری مبتنی بر نتایج یک تست HPV نامعتبر، می تواند منجر به کسب نتیجه مورد نظر نشده و بیمار را با خطر مواجه سازد. این راهنما تاکید می کند که برای بدست آوردن نتیجه مناسب باید حتماً از روش هایی برای تست HPV استفاده شود که هم از لحاظ آنالیتیکال و هم از لحاظ کلینیکال معتبر بوده و تکرار پذیری، حساسیت کلینیکال، ویژگی و ارزش پیشگوئی کننده مثبت و منفی آنها برای اثبات وجود پره کانسر (CIN 2+)، توسط FDA اثبات و تأئید شده باشد.

همچنین آزمایش ها باید محدود به بررسی وجود انواع پرخطر HPV و یا همان تایپ های انکوژنیک باشد.

بنابراین منظور از تست HPV در این راهنما صرفأ بررسی وجود انواع پرخطر HPV است و گروههای کم خطر یا غیر سرطانزای ویروس HPV هیچگونه نقشی در ارزیابی نتایج غیرطبیعی سیتولوژیک سرویکس ندارند و گزارش آنها می تواند منجر به افزایش درمان بیش از حد نیاز یا Overtreatment بیماران شود.

برای پیگیری بعد از درمان، تست HPV در مقایسه با سیتولوژی از حساسیت بیشتر و ویژگی کمتری برخوردار است و می تواند عود مجدد بیماری را سریعتر تشخیص دهد.

 

American Society for Colposcopy and Cervical Pathology = ASCCP

Human Papilloma Virus = HPV

مقالات مرتبط با آخرین توصیه انجمن کولپوسکوپی و پاتولوژی دهانه رحم آمریکا جهت تست HPV (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1399/06/29

سوال: سلام من مبتلا به hpv 6 و 12 شدم و کولپوسکوپی هم کردم اما نمیدونم چرا داد اسمیر خیلی بد درآمد ولی کولپوسکوپی جوابش بهتر بود و درجه اش ضعیف بود بنظر شما کدام درست است ؟ ضمنا عمل لیپ کردم و قراره چند روز بعد جوابش بیاد اما خیلی نگرانم

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: HPV از نوع 6 و 12 کم خطر می باشند. جواب پاپ اسمیر و کولپوسکوپی را به دایرکت اینستاگرام بفرستید تا بهتر بتوان راهنماییتان کنم.

سوال 1399/06/21

سوال: دليل كولپوسكوپي براي ويروس كم خطر كه در كامنت ها توصيه شده چيست، مگه طبق گايدلاين به روز شده، كم خطرها ، غير سرطان زا نيستن؟

پاسخ مدیر 1399/06/21

جواب: بررسی شرایط نیاز یا عدم نیاز بیمار براساس استاندارد های ASCCP سال 2019 و طبق معاینات و صلاحدید پزشک برای انجام کولپوسکوپی صورت می گیرد.تغییرات سلولهای دهانه بررسی می شود، مهم نیست که چقدر کوچک ً گاهی اوقات حتی اگر اسميرهای شما طبیعی باشند، ممکن است به علت عالئمی مانند خونریزی پس از رابطه جنسی، شخص برای معاینه معرفی شده باشد و یا موارد دیگر.

سوال 1399/06/16

سوال: سلام خسته نباشید من دچار تغییر سلولی شدم قرار شد ازمایش اچ پی وی بدم ولی باردار شدم یک ماهمه. الان باید چکار کنم برا بچه ضرری نداره. برای خودم و سلامتیم چطور. امکانش هست که بچه را کورتاژ کنند؟

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: توصیه می شود که طبق صلاحدید پزشکتان یک ویزیت متخصص Gynaecology شوید

سوال 1399/06/10

سوال: سلام من خواستم اقدام به بارداری کنم تست پاپ اسمیر دادم گفتن مورد lsilهست بعد دوبار کوپوسکوپی انجام دادم که نتیجه شدهcini lowgrade with شده نمیدونم یعنی چی یعنی من الان سرطان دهانه رحم دارم باید رحمم دربیاد 33 سالمه هنوز یعنی دیگه نمیتونم باردار بشم بعدش درمان میشم یا نه ؟؟

پاسخ مدیر 1399/06/10

جواب: نگران نباشید . تا مرحله کانسر سرویکس خیلی راه مانده است و جای نگرانی وجود ندارد چون در این مراحل کاملاً قابل کنترل و درمان می باشد. باید cotest انجام دهید. فقط دقت کنید روشی که با آن HPV مورد سنجش قرار می گیرد FDA approved باشد. اگر HPV منفی شود و پاپ اسمیر ASC-US ویا LSILباشد، فالوآپ یک سال دیگه است. که بنابر صلاحدید پزشک می توانید باردار شوید ولی یک بار در دوران بارداری طبق صلاحدید پزشکتان نیاز است که کولپوسکوپی شوید. اگر HPV مثبت شود و پاپ اسمیر ASC-US ویا LSILباشد، در این شرایط هم فالوآپ یک سال دیگه می باشد. جهت نحوه ی فالوآپ بیماری جدول 4A را که در مقاله تحت عنوان " راقبت (surveillance) بیمار بعد از کولپوسکوپی (postcolposcopy) و بعد از درمان (posttreatment) در غربالگری کانسر سرویکس" در سایت نیلو بارگزاری شده است را با دقت مطالعه کنید.

سوال 1399/06/08

سوال: سلام من زخم دهانه رحم دارم یک بار بعد نزدیکی خون دیدم به دکتر مراجعه کردم کلپوسکوپی و نمونه برداشت منتظر جواش هستم الان میخام بدونم هرکی کلپو میشه امکان داره hpv داشته باشه آخه چطوری گرفتیم

پاسخ مدیر 1399/06/08

جواب: بله امکان دارد که مبتلا به HPV باشید در موارد زیر پزشک، از کولپوسکوپی استفاده می کند: - زمانی که نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی باشد و احتمال وجود سلولهای سرطانی برود. -افراد مبتلا به زخم یا ترشحات غیرعادی واژن. - افراد مبتلا به زخم مزمن دهانه رحم -افراد مبتلا به زگیل تناسلی (انواع زگیل تناسلی را بهتر بشناسیم) -افرادی که پس از روابط جنسی خود، لکه بینی دارند -افرادی که ظاهر سرویکس (دهانه رحم) آنها غیرعادی است. لذا جهت بررسی بیشتر و اطمینان خاطر است لذا نگران نباشید و تا امدن جواب منتظر باشید. روش انتقال HPV از پوست به پوست بوده و شایعترین راه انتقال آن، تماس جنسی است

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام خسته نباشید.من ۳۰سالمه ۲۰روز پیش به علت عفونت مداوم و‌خون ریزی حین رابطه رفتم دکتر.ازمایش دادم hpv53دارم و جواب پاپاسمیرم‌منفیخ.کلو‌ شدم دکتر گفت داخل واژنم خیلی زخمه نتیجه ازمایشcin1 هست. ۱-راه دمانش چیه؟ ۲-قطعی درمان میشه؟ ۳-من از کجا بفهمم که همسرم‌هم مبتلاست یا نه؟ ۴-من میتونم رابطه جنسی داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: ۱-راه دمانش چیه؟ برداشتن کامل زخم ها به روش های مختلف ۲-قطعی درمان میشه؟ بله ، ولی حداقل تا 2 سال هر 6 ماه یکبار و بعد از اون حداقل سالی یکبار باید تحت کنترل باشید. ۳-من از کجا بفهمم که همسرم‌هم مبتلاست یا نه؟ به احتمال زیاد شوهرتان هم مبتلا شده است. ۴-من میتونم رابطه جنسی داشته باشم؟ بهتر است ابتدا تحت درمان کامل قرار بگیرید و بعد از برداشتن زخم ها اجازه بدهید که کاملاً بهبود یابد و در معاینه با اسپیکولوم کاملاً از نظر ظاهر چک شود.

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام من ٣٠ سالمه و نتيجه پاپ اسمير منفي ولي hpv typing 11 ,16, 66 مثبت شد دو سال پيش هر دو منفي بود بايد كولپوسكوپي كنم راستش نگرانم يهو كنسر پيشرفته باشه و از CIN گذشته باشه، امكانش هست وقتي علامت خاصي ندارم اين اتفاق افتاده باشه ؟ يعني ميخوام بدونم ميشه قطعي گفت تو اين مرحله اگر تغييراتي باشه ايا قطعاً در مرحله پيش بدخيميه يا ممكنه كنسر مهاجم هم باشه؟

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: اول ببینید روش که انجام شده است آیا FDA approved بوده و یا خیر ، نگران نباشید جواب کولپویتان آمد برایم بنویسید. تازه اگر جواب CIN هم بدست آید تا مرحله کانسر سرویکس خیلی راه مانده است و جای نگرانی وجود ندارد چون در این مراحل کاملاً قابل کنترل و درمان می باشد.

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام من ٣٠ سالمه و نتيجه پاپ اسمير منفي ولي hpv typing 11 ,16, 66 مثبت شد دو سال پيش هر دو منفي بود بايد كولپوسكوپي كنم راستش نگرانم يهو كنسر پيشرفته باشه و از CIN گذشته باشه، امكانش هست وقتي علامت خاصي ندارم اين اتفاق افتاده باشه ؟ يعني ميخوام بدونم ميشه قطعي گفت تو اين مرحله اگر تغييراتي باشه ايا قطعاً در مرحله پيش بدخيميه يا ممكنه كنسر مهاجم هم باشه؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: نگران نباشید به هر حال باید کولپوسکوپی کنید و سریعتر بر مبنای آن درمان انجام شود.

سوال 1399/01/25

سئوال: سلام وقت بخیر . من اسفند 98 طی نمونه برداری و کلو مشخص شد cin1 هستم . الان یعنی فروردین 99 مجددا نمونه و کلو شدم جواب اومده acute on chronic cervicitis . میخوام بدونم یعنی cin1 بهتر شده ؟ من الان دیگه cin نیستم؟

پاسخ مدیر 1399/01/25

جواب: نمونه فروردین فاقد ارزش است. حداقل از نمونه گیری قبلی باید بین دو الی سه ماه بگذرد.

سوال 1399/01/23

سئوال: سلام وقت بخیر ببخشید در صورت درمان cin1 امکان برگشت دوباره هست؟اگر بله چه پیگیری داره ؟

پاسخ مدیر 1399/01/23

جواب: بله امکانش است ولی به راحتی قابل درمان و پیگیری می باشد.

سوال 1398/12/27

سئوال: سلام وقت بخیر . من آزمایش پاپ اسمیر و hpv دادم هردوش منفی بود اما به دلیل تغییر رنگ در دهانه رحم کلوپوسکپی و نمونه برداری انجام دادم . گفتن cin1 هستم . میخواستم ببینم هم اینکه چقدر خطرناکه؟ امکان درمان داره یا نه ؟ و اینکه اگر خوب بشه امکان داره مجدد برگرده؟

پاسخ مدیر 1398/12/27

جواب: بله کاملاً قابل درمان می باشد ولی حداقل تا دو سال باید تحت کنترل دقیق پزشک معالجتان باشید.

سوال 1398/12/26

سئوال: سلام من ازمایش دادم و مشخص شد که hpv 16و6دارم دکتر گفتن ک هیچ راه درمانی نداره نمیدونم چکار کنم 22سال بیشتر سن ندارم لطفا راهنمایی کنین

پاسخ مدیر 1398/12/26

جواب: حتماً واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در مورد نکات درمانی جدید در HPV بدقت عمل کنید و سیستم ایمنی تان را تقویت کنید.

سوال 1398/11/18

سئوال: سلام من ۳۴ سالمه واچ پی وی ۱۶ ۱۸ دارم،وجواب کلوسکوپی هم شده CiN2,یه دکتر قرص پاورفیت وزینک پلاس دادتا ۴ماه استفاده کنم بعد دوباره کلوسکوپی انجام بدم(بچه هم ندارم)ولی دکتردیگه گفته باید عمل لیپ انجام بدی وسه مرحله واکسن هم بزنی،نمیدونم چه کارکنم؟ایا هرچه دیرتر عمل لیپ کنم بدتر میشم؟بچه دارمیشم؟ممنون میشم ازراهنماییتون

پاسخ مدیر 1398/11/18

جواب: بهتر است با یک متخصص گاینکواونکولوژیست خوب مشورت کنید.

سوال 1398/11/16

سئوال: سلام من ازمایش اچ پی وی دادم و فهمیدم که نوع ۵۱ و ۶۸ رو دارم ولی جواب پاپ اسمیرم نرمال بود و دکتر به من گفت باید ازمایش کوپولوسکپی انجام بدی ایا واقعا نیازه که انجامش بدم؟ با این که جواب پاپ اسمیرم نرمال بود؟؟

پاسخ مدیر 1398/11/16

جواب: می توانید یکسال دیگر هم صبر کنید و توی این یکسال با تقویت سیستم ایمنی و رعایت نکاتی که در مقاله نکات درمانی HPV در همین وب سایت آمده است زودتر HPV را پاک کرده و در پایان یکسال تست کوتست مجدد انجام شود.

سوال 1398/09/13

سئوال: سلام وقت بخير من به تازگي متوجه شدم hpv33دارم دور دهانه رحمم زگيل زده الان نمونه برداري كردن بردم آزمايشگاه خيلي روحيم بهم ريخته دوره اول واكسن رو زدم آزمايش پاپ اسميرم نرمال بود همسرم اصلا علائمي نداره بايد چيكار كنم اين زگيل دهانه رحم درمان داره؟

پاسخ مدیر 1398/09/13

جواب: انقدر نگران نباشید، مقاله ای در ارتباط با نکات جدید درمان HPV در همین سایت است که آنرا مطالعه کنید و توصیه هایش را عمل کنید. مراحل بعدی واکسن هم بزنید، سیستم ایمنی تان را قوی کنید و سعی کنید استرس تان را کمتر کنید تا زودتر درمان شوید.

سوال 1398/09/10

سئوال: سلام من اول زگیل دراوردم ولی خود ب خود خودش خوب شد بعد یک سال فهمیدم اچ پی وی ۱۸دارم چجوری باید درمان‌کنم

پاسخ مدیر 1398/09/10

جواب: مقاله ای در زمینه نکات جدید درمانی در HPV در همین وب سایت وجود دارد که بهتر است بخوانید و سعی کنید سیستم ایمنی تان را تقویت کنید و واکسن بزنید.

سوال 1398/07/18

سئوال: سلام خسته نباشید حدود ۲سال هست که دچار hpv هستم ولی نوع پر خطر ۱۶ و۱۸ دیده نشده آزمایش کولپوسکی انجام دادم جوابش cin1 بوده چه کار درمانی باید انجام بدم؟ آیا همسرم هم مبتلا شده؟ میتونم رابطه جنسی داشته باشم ؟ممنون از راهنماییتون

پاسخ مدیر 1398/07/18

جواب: در صورتی که زخمی دارید برداشته شود، واکسن بزنید و به نکات ذکر شده در مقاله آخرین نکات درمانی در باره HPV در همین مقاله دقت کنید و تا زمانیکه منفی نشده اید سکس تان محافظت شده باشد.

سوال 1398/06/04

سئوال: سلام من hpv 16 و ۱۸ منفی شده برام ولی other high risk مثبت شده، تست پاپ اسمیرم ولی نرماله،ایا کولپوسکوپی لازمه؟ و ایا امکان داره حذف شه از بدنم این ویروس؟

پاسخ مدیر 1398/06/04

جواب: خیر ، فقط یک سال بعد مجدد Cotest باید انجام دهید. بله با تقویت سیستم ایمنی تان می توان ویروس را از بدن پاک نمود.

سوال 1398/05/29

سئوال: سلام وقت بخیر من یک ماهه متوجه شدم HPV 16 و 18 دارم کلوپوسکپی هم انجام دادم و نمونه برداری کردن و متوجه شدم ضایعه پیش سرطانی دارم دکترم گفتن باید عمل لیپ انجام بدم میخواستم ببینم با عمل لیپ کاملا ضایعه های پیش سرطانی برداشته میشه و اینکه ممکنه دوباره ایجاد بشه میخواستم بدونم با این تفاسیر مشخص میشه که من چه مدته به ویروس HPV مبتلا هستم؟

پاسخ مدیر 1398/05/29

جواب: نگران نباشید باید بعد از عمل Leep حداقل تا 2 الی 3 سال پیگیری بشوید. و اگر بعد از سه سال نتایج تست ها منفی بود به روتین غربالگری بر می گردید.

سوال 1398/02/17

سئوال: سلام من حدود ۴ سال پیش زگیل تناسلی زدم زگیل را با سوزاندن درمان کردم بعد از برنامه ماه عسل فهمیدم زگیل خطرناک است و باید واکسن بزنم در اردیبهشت ۹۸ متوجه شدم به ویروس hpv16 مبتلا هستم ایا من درمان میشم خیلی حالم بده و میترسم چون دیر فهمیدم ایا میتونم ازدواج کنم یا نه من ۴۱ ساله هستم ممنونم

پاسخ مدیر 1398/02/17

جواب: به مقاله ای در همین زمینه در ارتباط با درمان های HPV در همین سایت مراجعه کرده و سعی کنید با تقویت سیستم ایمنی تان این ویروس را سریعتر از بدنتان پاک کنید.

سوال 1397/11/26

سئوال: سلام یک سال میشه ب نوع 16و18مبتلا شدم بعدنمونه برداری عمل لیپ ک گفتن قسمتی کم ازرحمم رابرداشتن بعد از جواب پاتولوژی بهم گفتن ک جواب خوبه برو شش ماه دگه بیا درضمن واکسن گارداسیل رادردونوبت زدم هنوز نوبت سوم نشده ایا خوب میشم واگرشوهرم بایکی دگه رابطه داشته باشه ب اونم سرایت میکنه وبعدازواکسن هم واگیر داره ممنون میشم لطف کنین جوابم بدین

پاسخ مدیر 1397/11/26

جواب: حتماً خوب می شوید ولی تا 2 سال هر 6 ماه پیگیری نیاز دارید و بعد از آن در فواصل 3 الی 5 سال باید تحت کنترل باشید. بله امکان انتقال به دیگری هم وجود دارد.

سوال 1397/10/11

سئوال: سلام خسته نباشید من حدود 7 ماه پیش متوجه زگیل هایی شدم و ماه پیش بعد از تست hpv typing مشخص شد ک ب نوع 66 مبتلا هستم، 25 سال سن دارم و خیلی نگرانم آیا امکان داره منجر به بیماری های خطرناک بشه؟ درمانمو باید چجوری شروع کنم؟

پاسخ مدیر 1397/10/11

جواب: نگران نباشید با تجویز واکسن، تقویت سیستم ایمنی (طی مقاله ای که در همین سایت است) می توانید طی یکسال تا 90% ویروس را از بدنتان پاک کنید.

سوال 1397/04/12

من 1 ساله مبتلا به ویروس hpvتایپینگ 6 و 16 هستم و همزمان با hsv2 همزمانی این 2 تا ویروس به معنیه اینه که hpv از بدن من پاک نمیشه اما کلاhpv یک بار عود داشت که مقاوم به درمان نبودن و سریع از بین رفتن و سنم 26 سال هستش ممنون میشم جواب بدید

پاسخ مدیر 1397/04/12

باید بصورت موثر عفونت درمان شود و با رعایت نکات ذکر شده در مقاله فوق ویروس از بدنتان پاک شود. اگر پزشکتان صلاح بداند واکسن هم بزنید.

سوال 1397/03/16

ارتوش

جمعه 11 دی 1394 - 12:41

 

سوال:

سلام و عرض ادب

8ماه پیش مبتلا به ویروسhpv16و6شدم. درازمایش اخیر جواب منفی بود ایا به این معنی است که کلا ویروس از بدنم پاک شده؟ ایا جای نگرانی بابت رابطه اورال که در گذشته داشتم هنوز هست؟

ممنون از محبت و لطف شما

جواب:

بله ویروس پاک شده است ولی کاشکی نتیجه پاپ اسمیر و کولپوسکوپی تان را هم برایم می نوشتید.

 

سایه

پنجشنبه 4 آبان 1396 - 11:46

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

من به ویروس hpv16 مبتلا هستم .داخل مقاله هاتون نوشتید كه رژیم های كم پروتئین سیستم ایمنی رو ضعیف می كنند و از یك طرف خیلی توصیه شده كه گوشت قرمز از رژیم غذایی حذف بشه.سوال من این هست كه پروتئین گیاهی كافی هست برای رژیم ؟ممنونم

جواب:

پروتئین های گیاهی به میزان بیشتر و حیوانی کمتر استفاده کنید. به همراه چای سبز

 

شارونا

یکشنبه 14 آبان 1396 - 00:30

 

سوال:

من ۲۴ سالمه ازدواجم نکردم میخوام واکسینه شم راهنمایی میکنین هزینش و جایی که انجام میدن

جواب:

به یک متخصص زنان مراجعه کنید و پس از نوشتن نسخه بسیاری از داروخانه ها این واکسن را دارند و هزینه سه دوز آن هم حدود 860 هزار تومان می باشد.