14- چالش های آزمایشگاهی تشخیصی ناباروری زنان - قسمت چهاردهم (مکانیسم عمل اختلالات تیروئید در ناباروری‏)

14- چالش های آزمایشگاهی تشخیصی ناباروری زنان - قسمت چهاردهم (مکانیسم عمل اختلالات تیروئید در ناباروری‏)

غده تیروئید با وزن تقریبى ۱۵ گرم به عنوان یکى از مهم ترین غدد درون ریز بدن است که جلو گردن قرار دارد. این غده اگر چه اندازه ای کوچک دارد، اما نقشی کلیدی در تنظیم هورمون هایی مهم که بر سطوح انرژی و سوخت و ساز بدن انسان تاثیرگذار هستند، ایفا می کند.

میلیون‌ها نفر دچار مشکلات تیروئیدی هستند اما اکثریت آن‌ها از آن بی‌خبرند. 

وقتی غده تیروئیدتان خوب عمل نکند، می‌تواند بر هر جنبه از سلامتی شما، به ویژه وزن، افسردگی و سطح انرژی اثر بگذارد. 

مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده‌اند می‌توانند به شدت موجب چاقی، بیماری‌های قلبی، افسردگی، اضطراب، ریزش مو، ناکارایی جنسی، ناباروری و علائم و مشکلات دیگر شوند.

برخی عوامل می توانند عملکرد طبیعی تیروئید را مختل کنند که عبارتند از قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند: 

- اشعه الکترومغناطیس، 

- مواد شیمیایی، 

- آفت کش ها، 

- فلزات سنگین مثل فلوراید و جیوه ، 

- استعداد ژنتیکی،

- سطح بالای استرس ، 

- کمبود موادمغذی ،

- اختلالات خود ایمنی ، 

- عفونت ها،

-  عدم تعادل سایر هورمون ها مانند استروژن و پرولاکتین بالا.

کم‌کاری و پرکاری تیروئید با وجود اینکه ضد هم هستند اما در عمل هر دو می‌توانند موجب ناتوانی زنان در تخمک‌گذاری و نازایی آنان شوند.

 هورمون‌های تیروئیدی از طریق مکانیسم‌های زیر می‌توانند روی تخمدان‌ها تأثیر بگذارند:

1-  هیپوتیروئیدیسم با کاهش SHBG سبب کاهش تستوسترون توتال و افزایش تستوسترون آزاد می‌شود.

2-  هیپوتیروئیدیسم اولیه  افزایش (TSH) و کاهش (Free T4) مشاهده می‌شود و نیز هیپوتیروئیدیسم ثانویه کاهش (TSH) و (Free T4) که با افزایش ترشح TRH  از هیپوتالاموس باعث افزایش رهایی پرولاکتین از آدنوهیپوفیز و در نتیجه کاهش تخمک‌گذاری می‌شود.

3-  هورمون‌های تیروئید همچنین اثر سینرژیسم با FSH  برای تحریک سلول‌های گرانولوزا در تولید استروژن دارند.

4-  هورمون تیروئید در لقاح یافتن تخمک هم نقش دارد.

5-  دو فاکتور خودایمنی در تیروئید (که عبارتند از آنتی‌تیروگلوبولین آنتی‌بادی وAnti TPO  یا آنتی ‌میکروزومال آنتی‌بادی)، می‌توانند مانع لقاح تخمک شوند.


     ●  با توجه به اینکه قسمت اصلی و فانکشنال هورمون تیروئید قسمت آزاد آن است و میزان توتال می‌تواند بسته به حالات فیزیولوژیک مثل حاملگی و بیماری‌هایی مثل بیماری‌های کبد و کلیه تغییر کند (با تغییراتی که بر روی TBG ایجاد می‌شود)، بهتر است بخش آزاد هورمون تیروئید اندازه‌گیری شود. 

     ●  کم کاری تیروئید از طریق افزایش پرولاکتین می‌توانند منجر به ایجاد کیست در تخمدان شوند. 

     ● شایان ذکر است درمان کم‌کاری تیروئید در اکثر موارد به نرمال شدن سطح پرولاکتین منجر می‌شود.

مقالات مرتبط با 14- چالش های آزمایشگاهی تشخیصی ناباروری زنان - قسمت چهاردهم (مکانیسم عمل اختلالات تیروئید در ناباروری‏)

پرسش و پاسخ

سوال 1399/07/02

سوال: سلام 5ماه پیش چکاپ قبل بارداری انجام دادم تیروئیدم نرمال بود 4 دکترم گفتن برای بارداری بهتره پایین بیاد یک روزدمیان ناشتا لووکسین میخورم البته قرص فولیک اسید و آهن روزی یک دونه. باردارنشدم ممکنه لووکسین مشکل ایجاد کرده باشه؟

پاسخ مدیر 1399/07/02

جواب: مشکل تیروئید می تواند مشکلات ناباروری به همرا داشته باشید ولی برای عدم بارداری باید از لحاظ مختلفی شما و همسرتان مورد بررسی قرار بگیرید. در مورد مشکلات تیروئید علاوه بر مسائل باروری مشکلات زیادی هم در صورت عدم درمان برای جنین دارد ولی در صورتیکه درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی صورت بگیرد، از بروز كلیه عوارض برای جنین در دوران بارداری پیشگیری می نماید لذا ابتدا مشکل تیروئید را برطرف کنید صد و به شرایط پایدار برسید سپس اقدام به بارداری کنید و چنانچه زمانی در صورت صلاحدید پزشکتان باردار شدید، مشاوره با پزشك مربوطه در طول دوران بارداری و فالوآپ شرایط بیماری سابق بسیار ضروری است.

سوال 1399/06/16

سوال: من 29 هفته مرده زایی داشتم علتش نشستی کیسه آب بود الان یه ماه میشه آیا لازمه واسه چکاپ برم وآیا تیروئید درکدوم سمت گردن درد می‌کند وچه علامی دارد

پاسخ مدیر 1399/06/16

جواب: حتما باید بعد از هر سقط یک چکاپ کامل توسط پزشک زنان بشوید.

سوال 1399/06/12

سوال: سلام من 6سالهتیرویید دارمازمایش دادم هرمونهام هم بهم ریخته.تیرییدم کم کار بوده ازمایش دادم الان داره پر کار میشه روزی یه دونه ناشتا قرص میخورم.دو ساله اقدام به بارداری کردم نمیشم خواهش میکنم کمکم کنید

پاسخ مدیر 1399/06/12

جواب: مشکلات تیروئیدی موجب اختلالات در سیکل هورمونی می شود. اولا مطمئن باشید مشکل تیروئیدتان برطرف شده و بعد اقدام به بارداری کنید. مقاله ای در همین وب سایت است به نام "مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان" آنرا دقیق بخوانید و سعی کنید نظم زیادی در خوردن دارو داشته باشید. در ارتباط با جواب تستتان به نرمال آزمایشگاه دقت کنید چنانچه پایین تر از حد نرمال است دچار پرکاری تیروئید شدید که نشان دهنده زیاد بودن دوز مصرفی دارو برای شما می باشد لذا طبق نظر پزشکتان دوز مصرفی را کم کنید تا به دوز مناسب دست یابید. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود. زمانی که به دوز مناسب رسید طبق صلاحدید پزشک در صورتیکه جواب آزمایش TSH تان به زیر 2.5 برسد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید جای نگرانی جهت بارداری وجود ندارد. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد. کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. به طورکل عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری شامل : زایمان زودرس، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد

سوال 1399/06/03

سوال: سلام من ٢٨ سالمه كه قبل از دوسال غده تيرويئد داشتم و عمل جراحي انجام دادم یک سمتشو برداشتم بعد قطره ید خوردم بعد دارم ازمایش هر ۴ ماه و۶ ماه انجام میدم والان قرص اووتيركسين ميخورم و میخوام بالدار شم آیا برام مشکلی مش میاد یا نه چون دوسال بالدار نشدم با تشکر منتظر جواب خاهشن

پاسخ مدیر 1399/06/03

جواب: جواب: در صورتیکه درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی صورت بگیرد، از بروز كلیه عوارض برای جنین در دوران بارداری پیشگیری می نماید لذا ابتدا مشکل تیروئید را برطرف کنید و به شرایط پایدار و محدوده نرمال برسید سپس اقدام به بارداری کنید و چنانچه زمانی در صورت صلاحدید پزشکتان باردار شدید، مشاوره با پزشك مربوطه در طول دوران بارداری و فالوآپ شرایط بیماری سابق بسیار ضروری است.

سوال 1399/06/01

سوال: سلام وقت بخیر من۳۱ سالمه از بهمن ماه متوجه شدم وزنم کم می شه و بعد ازعید رفتم دکتر، تروئید پرکار داشتم درصورتی که تابستان آزمایش داده بودم و اصلا تروئید نداشتم ،tsh ۰/۰۵ به مدت یک ماه و نیم میتی مازول ۵ میل دوز ۱۰۰ روزی ۴ عدد مصرف کردم و دوباره آزمایش دادم هنوز ۰/۰۵ دکتر گفتن ۲/۵ماه دیگه روزی ۳ عدد مصرف کن ممکن دارو اثر نداشته یا طول می کشه و اینکه قصد بارداری دارم باید چقدر صبر کنم

پاسخ مدیر 1399/06/01

جواب: طبق توصیه پزشکتان عمل کنید چراکه زمان می برد تا تنظیم شود و با توجه به اینکه TSH تان در این مدت تغییری نکرده شاید نیاز باشد روش های دیگری برای درمان صورت بگیرد. پركاری تیروئید در دوران بارداری می تواند سبب كاهش وزن هنگام تولد جنین، اختلالات رشدی داخل رحمی (IUGR) ، افزایش ضربان قلب جنین و ...باشد که در صورتیکه درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی صورت بگیرد، از بروز كلیه عوارض برای جنین در دوران بارداری پیشگیری می نماید لذا ابتدا مشکل تیروئید را برطرف کنید و به شرایط پایدار برسید سپس اقدام به بارداری کنید و چنانچه زمانی در صورت صلاحدید پزشکتان باردار شدید، مشاوره با پزشك مربوطه در طول دوران بارداری و فالوآپ شرایط بیماری سابق بسیار ضروری است.

سوال 1399/05/31

سوال: سلام وقت بخیر من برا چکاپ قبل از بارداری رفتم که متوجه شدم کم کاری تیروئید دارم، tsh=5.5 بود دو ماه لووتیروکسین مصرف کردم و مجدد آزمایش دادم اینبار tsh=/15 بودش و پرولاکتین هم ۳۲ که در رنج نرمال بود اما Anti tp=48 که بالاتر از رنج نرمال بودش، با توجه به اینکه مشکل پلی کیستیک ندارم و ذخیره تخمدان هم خوب بود و اسپرموگرام همسرم هم خوب بود آیا بخاطر کم کاری تیروئید و بالا بودن Anti tpo هستش که الان در ماه ششم اقدام هنوز باردار نشدم؟ تا اونجایی که خوندم بالا بودن Anti tpo درمان نداره، آیا ممکن هست که اصلا باردار نشم؟ خیلی نگرانم، در ضمن من پریودی های خیلی منظمی دارم و هر ماه هم تخمک گذاری دارم. چون این مدت هر ماه سونو انجام دادم، ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

پاسخ مدیر 1399/05/31

جواب: به طور کل اگر با لووتیروکسین TSH تحت کنترل باشد TPO خیلی تاثیری در ناباروری ندارد

سوال 1399/05/29

سوال: سلام وقتتون بخیر اگه کم کاری تیرویید کنترل شده باشه بازم مشکلی ایجاد می‌کنه و ناباروری بروز میده ؟

پاسخ مدیر 1399/05/29

جواب: اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/05/26

سوال: سلام من ازمايش تيرييد دادم اول كم كار بود قرص روزي يدونه خوردم الان پركار شده و روزي نصف دارم مصرف ميكنم ميخواستم بدونم ميتونم الان اقدام به بارداري كنم؟

پاسخ مدیر 1399/05/26

جواب: جواب آزمایش تیروئیدتان را بررسی کنید. اگر TSH تان به زیر 2.5 برسد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید جای نگرانی جهت بارداری وجود ندارد. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد. کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. به طورکل عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری شامل : زایمان زودرس، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید

سوال 1399/05/26

سوال: سلام خسته نباشيد من دو ماهه پيش ازمايش دادم و تي اس اچم عدد ٧ بود و روزي يدونه قرص لووكسين خوردم الان ازمايشم عدد سه صدمه ميخواستم بدونم الان قرصمو چجوري بايد مصرف كنم توروخدا راهنماييم كنيد

پاسخ مدیر 1399/05/26

جواب: مقاله ای در همین وب سایت است به نام "مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان" آنرا دقیق بخوانید و سعی کنید نظم زیادی در خوردن دارو داشته باشید. به نرمال آزمایشپاگاه دقت کنید چنانچه جواب آزمایشتان 0.03 است و پایین تر از حد نرمال است دچار پرکاری تیروئید شدید که نشان دهنده زیاد بودن دوز مصرفی برای شما می باشد لذا طبق نظر پزشکتان دوز مصرفی را کم کنید تا به دوز مناسب دست یابید. لازم به ذکر است تنظیم دوز لووتیروکسین گاهی ماهها طول می کشد تا بتوانیم دوز مصرفی تان پیدا کنیم و گاهی باید مادام العمر مصرف شود.

سوال 1399/05/20

سوال: سلام من ۲۵ سالمه ازمایش دادم tsh ۴۸ بود و سونو هم دادم که دوتا ندول داخلش هست . الان ۳ هفتس دارم قرص میخورم روزی یدونه و ۵شنبه و جمعه یکیونصف میخورم میخواستم بدونم وجود ندول خطرناکه باید عمل بشه؟

پاسخ مدیر 1399/05/20

جواب: ندول یا گره تیروئید به خوشه‌های غیر طبیعی سلول‌های تیروئید گفته می‌شود که درون غده‌ی تیروئید ایجاد می‌شوند. این توده‌ها ممکن است به صورت جامد، کیست حاوی مایع، یا ترکیبی از هر دو حالت باشند. اکثر گره‌های تیروئید خوش‌خیم هستند؛ به این معنی که بی‌خطرند و تاثیر منفی روی بدن ندارند. البته در موارد نادر ممکن است ندول تیروئید سرطانی باشد. براساس اطلاعات بدست آمده در سونوگرافي و نمونه گيري اگر ندول تيروئيد خوش خيم باشد معمولاً نياز به جراحي نيست و بايد از طريق سونوگرافي پيگيري شود. معمولاً بين ۶-۱۲ ماه بعد سونوگرافي انجام مي شود. در صورتي كه ندول ها بزرگ شده باشند يا تظاهرات سونوگرافيك آنها تغيير كرده باشد لازم است كه مجدداً نمونه گيري انجام شود. گاهي اوقات تيروئيد و ندول هاي آن در حدي بزرگ مي شوند كه ايجاد علايم انسدادي در فرد مي كنند مثلا ممکن است باعث تنگي نفس شوند. در اين شرايط با وجود خوش خيم بودن گاهي لازم است تيروئيد جراحي شود.

سوال 1399/05/19

سوال: سلام خسته نباشین من ۲۰سالم قصد بارداری دارم آزمایش قبل از بارداری دادم تیرویدم کم کاره سطح Tsh 31.42 بود و که دکتر بهم گفت روزی یک عدد قرص لووتیروکسن مصرف کن ولی پنج شنبه جمعه ها روزی دوتا مصرف کن و کمبود ویتامین دی هم داشتم که سطح اونم ۴/۷۶بود که بهم آمپول ویتامین D3 تجویز کرد گفت ۱۵ روزی یکبار آمپولشو بزنم و بعد یک ماه آزمایش بده فعلا یک ماه نشد که برم آزمایش بدم لطفا راهنمایی کنید ببینم میتونم باردار بشم

پاسخ مدیر 1399/05/19

جواب: صبرکنید جواب آزمایشتان بیاید اگر TSH تان به زیر 2.5 برسد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید جای نگرانی جهت بارداری وجود ندارد. در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید داردد كه باید از طریق مادر به او برسد.کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.. به طورکل عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری شامل : زایمان زودرس، سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)، جدا شدن زودرس جفت، زجر جنین، مرگ داخل رحمی جنین، تولد نوزاد نارس، تولد نوزاد با وزن کم، پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)، بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد، افزایش میزان سزارین، بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین، خونریزی پس از زایمان لازم به دکر است که درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید

سوال 1399/05/19

سوال: سلام من 21سالمه ودوساله ک متوجه شدم تیروئید کم کار دارم .پریودیم از اول نامنظم بود 13خرداد پریود بودم وماه بعددخول داشتم والان ک 19مرداد هست من پریود نشدم ،حالا تهوع هم دارم ویه ترسحات بی رنگی هم دارم

پاسخ مدیر 1399/05/19

جواب: ابتدا سریعا یک تست BhCG در خون جهت تایید ویا رد بارداری انجام دهید

سوال 1399/05/18

سوال: سلام من میخوام با دختری ازدواج کنم که تیروئید پرکار داره آیا مشکل ازدواج و بچه دار شدن داریم؟

پاسخ مدیر 1399/05/18

جواب: اگر بیمار قبل و حین بارداری کاملا تحت کنترل باشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/05/16

سوال: سلام من ناخاسته باردار شدم تو در حالي كه تي اس اچ ٨/٦٥بود و هنوز تحت درمان قرار نگرفته بودم،تازه از هفته ي هفتم مصرف قرص رو شروع كردم اما خيلي نگرانم جنين با كند ذهني متولد بشه چون فقط تا٨هفتگي هورمون ها از مادر ب جنين ميرسه ميخاستم بدونم آيا مشكل جديه؟

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: در اینطور مواقع توصیه می شود که حتما یک مشاوره پریناتولوژی انجام دهید.. (در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دراد كه باید از طریق مادر به او برسد. در خانم‌های بارداری كه دچار بیماری كم كاری تیروئید بوده و یا مقادیر كافی ید دریافت نمی‌كنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری كم كاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند. نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود 200 میكرو گرم در روز است. توصیه می شود همراه با مصرف دارو تغذیه مناسبی با میزان كافی ید، داشته باشید.. كه ید می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمك یددار تامین شودو ضامن سلامت جنین و مادر باردار باشد.)

سوال 1399/05/12

سئوال: سلام خسته نباشیداگرتیروئیدکم کارداشته باشیم بعدازحداومده باشه پایین چی میشه؟چ عوارضی داره؟

پاسخ مدیر 1399/05/12

جواب: اگر منظورتان این است که با مصرف قرص لووتیروکسین سطح هورمون TSH از حد نرمال هم کمتر شده است ، به این معنی است که در واقع دوز دارو زیاد بوده و باید دوزتان کاهش یابد.

سوال 1399/02/11

سئوال: با سلام و احترام مهر ۹۸ چکاپ کلیه دادم که تیرویید هم مورد بررسی قرار گرفت بدون هیچ سابقه خانوادگی و برحسب تصادف و بدون هیچ علامتی tsh=18 بعد از مصرف قرص لووتیروکسین روزی یک عدد به مدت دو ماه tsh= 0.0۱ سپس قرص را به صورت هر روز یک عدد به جز پنج شنبه نصف و جمعه صفر مصرف کردم بعد از یک ماه tsh=۰.۲۸ دستور پزشک یک روز در میان یک قرص ۱۰۰ میلی گرم الان بعد از سه ماه tsh =24.۹۷ در رنج آزمایشگاهی ۰.۴_۶.۲۱ ؛ با t4 نرمال که ۵.۷ در رنج آزمایشگاهی ۵-۱۲ می باشد. البته شایان ذکر است قبلا بنده ایندقرص را بدون ناشتا و ۱ ساعت قبل از صبحانه میل می کردم و الان به طور نامنظم و ساعت ۱۰ صبح و ورزش هم کنار گذاشتم.البته روزهای قبل از آزمایش هم روزه بودم جناب دکتر لطف بفرمایید و وضعیت اینجانب را بررسی بفرمایید با تشکر.

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: مقاله ای در همین وب سایت است به نام " مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان " خوردن صحیح قرص خیلی اهمیت دارد و فکر می کنم همان دوز یک روز در میان 100 میکرو گرمی و یک روز هم نصفه و سه روز هم در بین شان نخورید بهتون جواب می دهد.

سوال 1399/02/10

سئوال: سلام خسته نباشید من بیست سالمه متاهل هستم قبلا ازمایش تیروئید انجام داده بودم مشکلی نداشت ولی دوسال قبل هورمون هام به شدت بهم ریخته بود رفتم دکتر گفتن هورمون مردانه دارم ی چن ماه قبل هم ازمایش چکاب انجام دادم دکترم گفت باید ازمایش تیروئید انجام بدی ب احتمال زیاد پر کار هس منم همه چیو در مورد پرکاری تیرویید خوندم همه علائم هارو دارم قاعدگی نامنظم ک از وقتی ازدواج کردم و کاهش وزن بیشتر شده الانم که اصلا باردار نمیشم .بخاطر این مریضی هم نمیتونم برم دکتر شما راهنماییم کنین ممنون ازتون

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: نتیجه تست تیروئیدتان را بفرستید برام.

سوال 1399/01/29

سئوال: سلام من تیروئید کم کار دارم اولش 7 بود قرص خوردم زیر نظر دکتر بعد از سه ماه شد 12 باز قرص را دکتر عوض کرد بعد از یک ماه شد 1 الان دوباره بعد از 4 ماه شده 11. چرا تنظیم نمیشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: مقاله ای در همین وب سایت است به نام "مروی بر نکات درمانی کم کاری تیروئید و نحوه پیگیری درمان" آنرا دقیق بخوانید و سعی کنید نظم زیادی در خوردن دارو داشته باشید.

سوال 1399/01/28

سئوال: سلام، پرکاری تیروئید هم میتونه باعث نازایی بشه؟از چه طریقی؟ من ۳۲ سالمه، کم کاری تیروئید داشتم و یه سقط توی ۱۲ هفتگی (قلب جنین نمیرد). ۴ ماه لووتیروکسین مصرف کردم (هرروز) و الان تیروئیدم پرکار شده، میخوام بدونم آیا پرکاری تیروئید برای بارداری خطرناکه؟ ممنون ازشما

پاسخ مدیر 1399/01/28

جواب: هر دو نوع اختلال تیروئید (پرکاری و کم کاری) می تواند منجر به نازایی شود.

سوال 1398/11/29

سئوال: سلام من یک ماه پیش عمل تیروییدکتومی انجام دادم ندول داستم نوع هرنل سل الان دکتریک جلسه یددرمانی برام نوشتن بادز۱۰۰ میخوام بدونم ایا این یددرمانی نازایی میاره یعنی من نمیتونم بچه داربشم چون بیست سالم متاهل هستم وتاالان بچه نیاوردم خیلی میترسم خواهش میکنم برام توصیح بدید

پاسخ مدیر 1398/11/29

جواب: خیر ، تاکنون گزارشی ناشی از نازایی در این مورد نشده است هرچند که از لحاظ تئوریک می تواند از توان باروری بکاهد.

سوال 1398/11/14

سئوال: سلام بخاطر دارو و امپول ivf دچار کم کاری تیروئید شدمtsh12/18است و دو روز دیگه عمل انتقال جنین دارمچکارکنم؟

پاسخ مدیر 1398/11/14

جواب: سریع با یک متخصص غدد تماس بگیرید. و داروی لووتیروکسین را شروع کنید.

سوال 1398/10/06

سئوال: سلام من عادت ماهیانه نامنظم دارم و تپش قلب دکتر مشکوک به تیروئید پرکار شده.من شنیدم اگر تیروئید داشته باشی هیچ راهی دیگه برای بارداری نیست میخاستم بدونم درسته ؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/06

جواب: خیر با درمان کم کاری و یا پرکاری تیروئید مشکل ناباروری ناشی از آن هم برطرف می شود.

سوال 1398/07/23

سئوال: سلام خسته نباشيد من براي آزمليشات قبل بارداري دادم ومتوجه شدم كم كاري تيروييد دارم والان شش ماه كه قرص تيروييد مصرف مي كنم ولي باردار نشدم چه مدت طول مي كشه تا بارداربشم

پاسخ مدیر 1398/07/23

جواب: وقتی نتیجه TSH تان به کمتر از 2.5 برسد.

سوال 1398/06/12

سئوال: سلام من پارسال جراحی تیرویید انجام دادم و کل غده رو برداشتن الان اسکن بعدید روتجویز کردن گفتن بعد یکسال بعدیددرمانی میتوتم باردارشم الان که برای اسکن ید خوردم میتونم چند وقت بعد باردارشم مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ مدیر 1398/06/12

جواب: با توجه به مصرف ید رادیواکتیو های مختلف در اسکن تیروئید بهتر است حداقل 2 ماه فاصله بیاندازید هر چند که طبق منابع مختلف زمانهای مختلفی ذکر می شود.

سوال 1398/06/03

سئوال: با سلام دختر 31 ساله هستم بخاطر پریود نامرتب ازمایش دادم پرولاکتینم خیلی بالاست و کم کاری تیروئید نشون داد قرص مصرف میکنم یک هفته است ایا مانعی برای ازدواج است؟ نیاز است قبل ازدواج گفته بشه یانه؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/06/03

جواب: در خیلی از مواقع با درمان کم کاری تیروئید مشکل افزایش پرولاکتین هم حل شده و مشکلی بابت ناباروری ایجاد نمی کند.

سوال 1398/05/18

سئوال: با سلام من این ماه شروع به خوردن قرص لوتیروکسین کردم به جز پنج شنبه و جمعه ها العان یک ماهه پریود نشدم آیا عوارض این قرصه؟؟چون تاحالا پریودم منظم و سر وقت بوده

پاسخ مدیر 1398/05/18

جواب: نباید ارتباطی داشته باشد ولی از آنجائیکه تیروئید نقش مهمی در سیستم قاعدگی دارد بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

سوال 1398/05/12

سئوال: سلام من دختر ۲۲ ساله هستم و گواتر دارم تیروییدم کم کاره ایا این موجب نازایی میشه در اینده؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/05/12

جواب: اگر دوز دریافتی لووتیروکسین منجر به نرمال شدن TSH می شود جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1398/02/03

سئوال: سلام 33 سالمه تیروئید کم کار دارم قصد بارداری.اندازه تیروئید 4.95 .یه دختر6ساله هم دارم.نمیدونم چقدر قرص باید بخورم.آیا باردارمیشم

پاسخ مدیر 1398/02/03

جواب: حتماً با پزشکتان مشورت کنید معمولاً بهتر است در ابتدای بارداری این میزان به کمتر از 3.9 برسد.

سوال 1397/10/15

سئوال: سلام من برای بارداری تیر ماه آزمایش دادم متوجه شدم تیرویید کم کار دارمtsh8,6 و به مدت ۲ ماه لووتیروکسین استفاده کردم دوباره آزمایش دادم که به نرمال رسیده tsh1,1بود دکتر گفت به قرص خوردن ادامه بدم فقط پنجشنبه و جمعه نصفه بخورم و برای بارداری مهر ماه اقدام کردم.آذر ماه دوباره آزمایش تیرویید دادم اما تبدیل به پرکاری شده tsh0,01 بعد یک هفته با آزمایش مجدد0,05 شد دکترم رو عوض کردم.گفتن که لووتیروکسین رو بخورم فقط روز های ۴و۵وجمعه رو کامل بخورم بعد یکماه با آزمایش و سونوگرافی برم دکتر.میترسم بدتر بشم.آخه من شنیدم این قرص برای کم کاریه نه پرکاری چیکار کنم لطفا کمکم کنید.خیلی نگرانم.

پاسخ مدیر 1397/10/15

جواب: گاهی اوقات در بعضی از افراد تعیین دوز مکفی زمانی طول می کشد و باید طی زمان با افزایش و یا کاهش این قرص سطح TSH را در محدوده 0.5 تا 2.5 نگه دارید. این قرص عارضه ای ندارد.

سوال 1397/04/03

با سلام من 36 سالم و حدود 1 سال پیش عمل تیرویید انجام دادم و کل غده تیروییدم برداشته شدوروزی 1 عدد قرص لوتیروکسین مصرف میکنم در حال حاضر قصد بارداری دارم خواستم بدونم که عمل تیروییدم خطری برای بارداری داره یا نه؟

پاسخ مدیر 1397/04/03

خیر فقط در هنگام بارداری میزان نیازتان به لووتیروکسین زیادتر شده و باید طوری دارو مصرف نمائید که سطح آن زیر 2.5 قرار گیرد.

سوال 1397/03/16

 

نفس

چهارشنبه 10 اسفند 1390 - 07:41

 

سوال:

آیا گره های تیروئید هم در ناباروری نقش دارند؟

جواب:

بله

 

عبیر

یکشنبه 28 اسفند 1390 - 22:18

 

سوال:

نقش کم کاری تیروید بر روی جنین چیست؟

جواب:

در طی سه ماه اول بارداری، جنین كاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است كه از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌كند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دراد كه باید از طریق مادر به او برسد.

در خانم‌های بارداری كه دچار بیماری كم كاری تیروئید بوده و یا مقادیر كافی ید دریافت نمی‌كنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری كم كاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند.

نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود 200 میكرو گرم در روز است

تغذیه مناسب با میزان كافی ید كه می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمك یددار تامین شود، ضامن سلامت جنین و مادر باردار است.

عوارض كم کاری تیرویید در دوران بارداری

- زایمان زودرس

- سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)

- جدا شدن زودرس جفت

-زجر جنین

- مرگ داخل رحمی جنین

- تولد نوزاد نارس

- تولد نوزاد با وزن کم

- پره اکلامپسی (افزایش فشارخون طی بارداری و دفع کلیوی پروتئین که به مسمومیت بارداری هم معروف است)

- بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

- افزایش میزان سزارین

- بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین

- خونریزی پس از زایمان

درمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز كلیه عوارض پیشگیری می نماید

 

آرزو

شنبه 5 فروردین 1391 - 12:57

 

سوال:

سلام من کم کاری تیروییددارم ولی خیلی خفیفه دکترگفت نیازی به دارو ندارم میخواستم ببینم برای باردار شدن مشکلی داره چون 3ساله ازدواج کردم ولی تاحالا باردار نشدم مشکل دیگه ای هم ندارم همه آزمایشات وسونوگرافی مشکلی ندارن.

جواب:

تمام تست های تیروئیدی را با رینج نرمالشان برایم بنویسید

 

هانیه

سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 - 07:02

 

سوال:

سلام من كم كاری تیروئید دارم و لووتیروكسین روزی نصف قرص میخورم به غیر از روزهای جمعه كه دكتر غدد برام تجویز كردند كه بعد از یك ماه و نیم مجددا آزمایش دادم كه دكت گفتند همین دوز را ادامه بده و مشكلی برای بارداری پیش نمیاد.همچنان دارو میخورم و رحمم طبیعی است و كیست ندارن دكتر متفورمین تجویز كرده سه ماه كه میخورم ولی باردار نشدم؟ مشكل چیه؟ مرسی

جواب:

تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

رها

یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 - 06:22

 

سوال:

سلام خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم و یک دختر 5 ساله دارم قبل از دخترم 3 بارسقط داشتم که که بر اثر تشکیل نشدن قلب جنین ها بودم بعد از دخترم نیز یکبار باردار شدم که این یکی را خودم کورتاژ کردم تقریبا یکماهه قلبش نیز تشکیل شده بود اما بعد از آن نیز به مدت 4 سال بعد باردار شدم که دوباره قلب جنین تشکیل نشد و مجبور به کورتاژشدم حال قصد باردار شدن دارم اما میترسم دوباره سقط شوند لطفا راهنمایی کنید ضمنا غده تیروئیدم را جراحی کردم وکامل بیرون آوردم ولی غده پاراتیرویدم را دست نزدن

جواب:

باید تحت نظر یک متخصص غدد و زنان ابتدا TSH تان نرمال شود و سپس تست های سقط های ترومبوفیلیک برایتان و آزمایش اسپرموگرام شوهرتان چک شود اگر مشکلی نداشتید باردار شوید.

 

یاسمین

یکشنبه 21 خرداد 1391 - 12:32

 

سوال:

باعرض سلام و خسته نباشین

باتوجه به ازمایش تیروییدی که دادم tsh=12 وتیرویید بزرگ دکترداروی تیروکسین رابرای همیشه برایم تجویزکردند مقدار تی 3وتی 4هنوزنرمال بودندالبته بعدازسه ماه مصرف tsh=6شدسوالی که دارم اینه که اگرتابه دنیاامدن فرزنداول10سال دارومصرف کرده باشم این داروعواقبی هم دارد ایا در ناباروری اثرداردخیلی نگران مصرف طولانی این داروواثرش روی بارداری هستم .ممنون اگرراهنمایییم کنین

جواب:

تاکنون عارضه ای برای داروی فوق ذکر نشده است و در ضمن کم کاری تیروئید اگر قبل از بارداری درمان نشود می تواند کاهش رشد جسمی و ذهنی نوزاد را ایجاد کند و به همین علت باید TSH در دوران بارداری به کمتر از 2.5 برسد.

 

یاسمین

سه شنبه 6 تیر 1391 - 20:15

 

سوال:

ضمن عرض سلام وخسته نباشین

سوالی که دارم اینست من 3ماهه لوتیروکسین مصرف میکنم وصورتم پرازجوشهای ریز شده درصورتی که قبلا هیچگونه جوشی نداشتم وهمینطورریزش ابرو پیدا کردم علتش چیست ممنون میشم راهنمایی کنین

جواب:

لووتیروکسین ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. در صورت ازمان یا شدت گرفتن علایم زیر، با پزشک خود مشورت نمایید: سردرد، لرزش، عصبی شدن، تحریک پذیری، کم خوابی و مشکلات خواب، ضعف عضلانی، تعریق و عدم تحمل گرما، گرگرفتگی، تب، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال، کاهش وزن، افزایش اشتها، اختلال قاعدگی زنان و ریزش مو. اما اگر دچار هر یک از علایم یا نشانه های زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: درد سینه، طپش قلب و ضربان قلب تند یا غیر طبیعی.

بنابراین توصیه می کنم که با پزشکتان تماس بگیرید.

 

مامان کورش

سه شنبه 13 تیر 1391 - 09:05

 

سوال:

باسلام

من در هفته 34 بارداری هستم چون قلب جنین ضربان تندی داشت دکترم برام ازمایش تیروئید داد میخاستم برام تفسیر کنین

t4.................22/8............................4/5-12/5

t3....................416............................80-200

tsh.......................0/1.......................0/3-4/5

من نمیدونم پرکاری دارم یا کم کاری فقط میخام بدونم من که تا حالا از بیماریم خبر نداشتم این امرچه اثری روی جنینم میتونه گذاشته باشه لطفا جواب وبرام ایمیل کنین ممنون

جواب:

مشکوک به پرکاری تیروئید است. مقاله ای در همین زمینه در سایت ما است به آن مراجعه کنید.

 

گل یاس

جمعه 30 تیر 1391 - 06:53

 

سوال:

من 30سالمه وبهد از زایمان مبتلا به کم کاری تیروئید شدم و دارو مصرف کردم . الان چند ساله که خوب هستم و دارو مصرف نمیکنم .برای اقدام به بارداری دوم چکاب کردم t4من 9.2وt3 من 25 و tsh 1.4 و elisa 75و fti 2.3 هست.میخواستم ببینم برای بارداری مشکلی ندارم.ممنون

جواب:

خیر ولی سعی کنید طی دوره بارداری هم مرتب TSH تان چک شود.

 

هلن

یکشنبه 1 مرداد 1391 - 06:04

 

سوال:

سلام

من یک روز بعدازپریودی ام سونوگرافی رفتم ونتایجش اینه

ابعادرحم 31*78

و اکوی درحد طبیعی رویت شدضخامت آندومتر با نمای فازفولیکولار3.4mm

ابعادتخمدان راست :37*20

ابعادتخمدان چپر: 41*15

مایع ازاددرکلدوساک خلفی رویت نشد

تصویرفولیکول های متعدد محیطی تاحداکثرقطر 9.9mm درتخمدان ها میتوانددلالت برpcodو یا هیپوتیرویئدی باشد؟

میشه لطفا توضیح بیشتری بدهید. درضمن یکسری ازمایش برام نوشته که انجام بدهم؟

آیا من کیست رحمی یا تخمدان دارم؟

6 ساله که ازدواج کردم ولی نمیخواهم فعلا بچه داربشم آیا ریسک بالایی دارم میکنم؟

ممکنه تستی برای نازایی پیشنهاد بدهید؟

جواب:

توصیه می شود که ابتدا تمام آزمایشاتتان را هم انجام داده و سپس با سونو مجدد برایم جوابش را بنویسید که بهتر بتوانم تفسیر کنم.

 

قاصدک

پنجشنبه 19 مرداد 1391 - 05:03

 

سوال:

باسلام

من دختری11ساله دارم وپرکاری تیروئیدداشتم حدود5سال پیش عمل کردم طی5ماه گذشته روزی نصف لووتیروکسین مصرف میکردم3 هفته پیش که آزمایش دادم متوجه شدم بسمت پرکاری تیروئید میرم الان1 هفته ست که دوزقرصمو1چهارم کردم که برم دوباره آزمایش بدم بااین اوضاع اگرقصدحاملگی مجددداشته باشم چه خطراتی دارد؟

جواب:

اگر TSH تان به زیر 2.5 برسد و در طی دوران بارداری هم تحت کنترل باشید جای نگرانی وجود ندارد.

 

هلما

جمعه 24 شهریور 1391 - 03:41

 

سوال:

سلام من درآزمایش اولی كه در تاریخ (24/3/90)دادم متوجه شدم كه كم كاری تیروئید دارم و بعد از اون با خوردن روزانه یك قرص لووتیروكسین در تاریخ(15/12/90)دوباره آزمایش دادم كه به شرح زیر است میخواستم بدونم با خوردن روزانه یك قرص كم كاری تیروئیدم جبران میشه؟

T4 : 12.1

T3 RIA : 172

TSH : 2.3

جواب:

فعلأ دوز داروی فوق مناسب است.

 

لیلا

دوشنبه 27 شهریور 1391 - 06:13

 

سوال:

باسلام و عرض ادب

اینجانب 32 ساله در سال 87 و بعد از دوران شیر دهی در طی یک ماه 12 کیلو اضافه نمودم و موقعی که به دکتر مراجعه نمودم مشخص شد که تیروئید کم کار دارم و از آن زمان روزی یک عدد قرص مصرف می کنم(در این 4 سال فوق العاده عصبی هستم و اشتهای کاذب بسیاری دارم گویا اصلا سیر نمیشوم و ریزش موی شدید و سفیدی مو که تغریبا نیمی از موها سفید شده ) بر طبق گفته دکترم بنده باید تا آخر عمر دارو مصرف کنم و این بیماری قابل درمان نیست اما جایی شنیدم که با سلولهای بنیادی می توان این بیماری را درمان کرد می خواستم اگر می شود در این زمینه مرا راهنمایی فرمائید با تشکر

جواب:

بزودی مطلبی در همین زمینه در سایت می گذاریم.

 

شهین3

سه شنبه 11 مهر 1391 - 12:45

 

سوال:

سلام من24سالمه ازسال91متوجه شدم که کمی جلوی گردنم بزرگ شده است وآزمایش دادم با tsh 11.1وt4 5.8بعد مشکوک شدم دربیمارستان دیگه دوباره آزمایش دادمtsh 6.2 وt4 11 وبرای بار سوم درجای دیگر آزمایش دادمtsh 2.6و t4 9.1بعد به دکتر رفتم و گفت اسکن و سونو تیرویید بده واسکنم خوب بود سونو کمی بزرگ نشان دادوگفت گواتر است برای مدتی باید تیروکسین نصفه بخوری بعد ازحدود یک ماه که خوردم آزمایش دادم وtsh 1.5 شدخرداد قصد بارداری داشتم ودکتر زنان رفتم check upوسونو خوب بود وگفت اسید فولیک وzink plus بخور بعد دکترغددم راعوض کردم رفتم فوق تخصص وچون قصد بارداری داشتم وآزمایش 3و4تیروییدم خوب بود به...

جواب:

سوالتان؟؟؟؟

 

مریم

یکشنبه 23 مهر 1391 - 12:19

 

سوال:

ba salam va khaste nabashid

azmayeshe pish az bardari thyroid dadam be sharhe zir:

T3(ECL): 1.3

T4: 9.1

TSH: 5.69

doktor goft TSH kami balast, tekrar shavad. in bar TSH: payin tar bood dar mahdoode reference bud.

ba tavajo be inke 3 mah e baraye bardari talash mikonam , lotfan begin aya in javab ha ok hast?

darzemn, Listeria IgG (IF)1/1000 bood, moshkeli nadaram?

جواب:

بهتر است TSH تان را به روش ECL تکرار کنید و جوابش را برایم بنویسید.

 

سانی

دوشنبه 24 مهر 1391 - 07:01

 

سوال:

سلام من در هفیه 10 حاملگی هستم جواب ازمایش TSH Elisaمن اینگونه است ایا مشگلی وجود دارد Result:0.3

Reference Value

Berth-4 days:1-39

2-20 Weeks:1.7-9.1

Adults:0.39-5.95

جواب:

جواب شما با هیچکدام از این محدوده ها قابل بررسی نیست ولی نگران نباشید در رنج نرمال زنان باردار قرار دارد.

 

شهین3

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 11:09

 

سوال:

به دکترگفتم اگه ندارم چرا بخورم گفت 1ماه نخوراگه خوب بود دیگه نخور بعد1ماه که آزمایش دادم شدantipo250,tsh40بوددیگه یه قرص کامل بهم دادبعد 1ماه tsh1.5شد ویکماه بعدش0.2دکترم گفت جمعه هارو نخوروحالا4بارازشهریورتا الان اقدام بارداری داشتم ولی باردار نشدم چرا!چیکار باید بکنم .نحوه اقدام بارداری رو هم بفرمایید

جواب:

نتیجه تمام تست ها هورمونی و سونوگرافیک تان را برایم بنویسید.

 

فرزانه

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 16:13

 

سوال:

سلام

من در هفته 10 بارداری هستم در هفته 6 بارداری آزمایش دادم .tsh=05 می باشد و قندم=102 آیا مشکلی دارم؟اگر آره چه پیشنهادی دارید؟

جواب:

عدد TSH تان را غلط نوشته اید.

قند خونتان هم نیاز به رعایت بیشتر رژیم غذایی دارد.

 

Soooli

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 12:18

 

سوال:

با عرض سلام

من در هفته هشتم بارداری آزمایش tsh دادم نتیجه هشت ونیم شده است(8.5). آیا خطری جنین را تهدید میكند. چه اقدامی بایستی انجام دهم؟ با تشكر

جواب:

هر چه سریعتر درمان را شروع کنید.

 

دریا

سه شنبه 16 آبان 1391 - 04:55

 

سوال:

با سلام من چهل سالمه یک دختر نوزده ساله دارم به تازه گی با اقایی سی و چهار ساله ازدواج کردم از همه نظر سالمم میخواستم بچه دار شوم اما با چیزهایی که در سایتها خواندم پشیمان شدم ایا واقعا خطر سرطان سینه هست اگر خطری هست راهنمایی کنید چون ان اقا بچه ندارد باید جدا شوم

جواب:

این خطر برای همه وجود دارد. و مانعی برای بارداری شما نیست.

 

نگار

یکشنبه 21 آبان 1391 - 08:17

 

سوال:

سلام .ضمن تشکر از اینکه چنین فرصت خوبی در این سایت برای ما مهیا گردیده است . بخشی از جواب آزمایش من به قرار زیر است لطفا من را راهنمایی فرمائید ..

w.b.c 3.9

r.b.c 3.79

m.c.v 100

thyroglobulin antibody 2052

tsh 1.6

ft3 2.7

ft4 1.4

لازم به ذکر است که من ده سال قبل سابقه پر کاری تیروئید داشتم ولی برای درمان ید رادیو اکتیو خوردم و الان مدت زیادی است لووتیروکسین روزییکعدد می خورم ..می خواستم سوال کنم این نتایج آزمایش مانعی در بارداری من بوجود می آورد یا خیر

جواب:

خیر

 

آموت

دوشنبه 13 آذر 1391 - 08:33

 

سوال:

سلام

من بعد دو سقطی که داشتم این آزمایشو انجام دادم . میشه لطف کنید بگید .آیا من به بیماری کم کری یا پرکاری تیروید دچا هستم یانه ؟

anti thyroglobuline ab 236.5

anti tpo (ecl ) 214

t3( ecl) 118

t4 (ecl ) 8.22

tsh ( ecl) 1.90

آیا سقطهای که داشتم مربوط به بالا بودن tpo است . برای این مشکل درمانی وجود دارد .

اصلا چطور میشه که این بیماری در بعضی از افراد ایجاد میشه ؟ ممنون

جواب:

می تواند عامل آن باشد ولی معمولأ به تنهایی نمی تواند سقط ایجاد کند. و باید یک عامل کمکی دیگری هم باشد.

بهتر است کلیه آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

وانیل

دوشنبه 13 آذر 1391 - 14:27

 

سوال:

با سلام / من 39 سالمه و یک دختر دوازده ساله دارم / قبل از به دنیا آمدن دخترم یه سقط 35 روزه داشتم / با دارو و امپول که خودم و شوهرم استفاده کردیم بچه دار شدیم/ سال 86 با باردار شدم و حدود 38 روزگی با لکه بینی سقط شد/ سال 90 باردار شدم و 40 روزه گفتند فقط ساک تشکیل شه و مجبور به سقط شدم/ می دونم فرصت زیادی برای بارداری دوم ندارم / کمی کبدم چرب بوده/ گروه خونم A+/لطفا" راهنمایی کنید

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.