اهمیت FSH در سیکل قاعدگی و اختلالات آن در ناباروری

تغییرات FSH در سیکل قاعدگی و اختلالات آن در ناباروری
در ابتدای سیکل قاعدگی (که با خونریزی همراه است) غده آدنوهیپوفیز، هورمون‌هایLH [1]و FSH[2] را ترشح می‌کند. FSH با تأثیر بر سلول‌های گرانولوزای فولیکول‌ها، گامتوژنزیس را برای تکامل فولیکول‌ها و تولید اووسیت تحریک می‌کند. ترشح FSH تحت کنترل دو کمپلکس پروتئینی به نام اکتیوین[3] وInhibin است. اکتیوین باعث تحریک و Inhibin سبب مهار ترشح FSH می‌شود. در زنان این دو ترکیب از تخمدان، غده هیپوفیز و جفت ترشح می‌شوند. در ابتدای فاز فولیکولار با تأثیر FSH روی سلول‌های گرانولوزای فولیکول‌ها، تولید Inhibin B افزایش می‌یابد. همزمان با افزایش Inhibin B، FSH در انتهای فاز فولیکولار کاهش می‌یابد و زمانى که تخمک آزاد مى‌شود میزان هورمون FSH کاهش بیشتری پیدا می‌کند (در این مرحله به احتمال زیاد Inhibin A مترشحه از جسم زرد نیز نقش دارد)، اما اگر تخمکى آزاد نشود، میزان این هورمون همچنان بالا ‌مانده، احتمالاً هیپوفیز تلاش مى‌کند تا تخمدان را به این آزادسازى تخمک تحریک کند. در انتهای فاز لوتئال، جسم زرد تحلیل رفته، تولید استروژن و پروژسترون کاهش و در نتیجه FSH افزایش مختصری می‌یابد (که به نظر می‌رسد نقش مهمی در آغاز سیکل بعدی داشته باشد). کاهش استروژن و پروژسترون (به ویژه استرادیول) در ابتدای سیکل قاعدگی سبب می‌شود اثر مهارکننده ترشح FSH حذف و یک پیک افزایش FSH در روز سوم قاعدگی ایجاد شود.

وقتی قطر فولیکول‌ها به حدود 10-8 میلی‌متر می‌رسد (روز 7- 5 سیکل) تولید استروژن‌ها به ویژه استرادیول به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد که به نوبه خود باعث رشد بیشتر فولیکول شده و از طرف دیگر موجب رشد و نمو لایه اندومتر رحم نیز می‌گردد. در ابتدا افزایش اندک در مقدار استروژن، مانع از ترشح بیشتر LH و FSH می‌شود، اما هرچه فولیکول به بلوغ نزدیک‌تر می‌شود، مقدار ترشح استروژن نیز بیشتر می‌شود. پاسخ آدنوهیپوفیز به میزان بالای استروژن (در فاصله روزهای 12 تا 13 سیکل قاعدگی) افزایش ترشح LH است که این کار را از طریق فیدبک مثبت بر هیپوتالاموس و افزایش ترشح GnRH[4] انجام می‌دهد. مکانیسم این تغییر فیدبک از منفی به مثبت تحت تأثیر استرادیول ناشناخته است.
همزمان با نزدیک شدن به حوالی دوره یائسگی،‌ تخمدان‌ها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH کرده و در نتیجه غده هیپوفیز، FSH بیشتری تولید می‌کند تا سطح استروژن را بالا نگه دارد؛ این حالت سبب بی‌نظمی سیکل قاعدگی شده و خونریزی‌های شدید و غیر قابل پیش‌بینی در طول پریودها رخ خواهد داد. عدم وجود پریود در یک سال و سطح FSH بالای ۳۰ تا ۴۰ mIU/mL نمایانگر آغاز دوران یائسگی است. با توجه به اینکه میزان FSH در حوالی دوره یائسگی پر افت و خیز است، تنها یک نتیجه آزمایش FSHبرای تشخیص یائسگی کافی نیست. هورمون FSH در زنانى که ذخیره تخمک در تخمدان آنها کم است نیز افزایش می یابد.
افزایش پایدار FSH نشانه آن است که فیدبک منفی نرمالی که از تخمدان صادر می‌شود وجود ندارد و در نتیجه LH و FSH افزایش می‌یابند. این یافته در یائسگی طبیعی است اما در سنین باروری غیر طبیعی بوده و نشانه موارد زیر است:
1- یائسگی زودرس[1] که به آن نارسایی زودهنگام تخمدان[2] نیز گفته می‌شود
2- اختلال مادرزادی در تشکیل گونادها[3] مثل سندرم ترنر[4]
3- برداشت تخمدان‌ها[5] به روش جراحی یا اشعه
4- سندرم سویر[6]: زنانی با کاریوتایپ مردانه (XY) که مبتلا به نارسایی تخمدان هستند.
5- سندرم شیهان[7] (که نام دیگر آن سندرم سیموندز[8] است) و در آن به دلیل تشکیل لخته خون در عروق خونرسان به هیپوفیز، غده مذکور نکروزه شده و از بین می‌رود و در نتیجه فرد به کم‌کاری ثانویه گونادی[9] مبتلا می‌شود. این اختلال یکی از عوارض بارداری است که در اثر خونریزی زیاد در هنگام زایمان و یا DIC[10] ایجاد می‌شود.
6- بعضی از انواع هایپرپلازی مادرزادی غده آدرنال[12].

کاهش FSH نشانه‌ای از نقص در عملکرد تخمدان‌ها است که به آن هیپوگونادیسم می‌گویند. علامت اصلی کاهش FSH توقف خونریزی قاعدگی یا آمنوره است. وضعیت‌هایی که سبب کاهش ترشح LH می‌شوند عبارتند از:
1- سندرم کالمن[13]: یک اختلال ژنتیکی که با اختلال بویایی و هیپوگونادیسم همراه است
2- مهار هیپوتالاموس[14]
3- کم‌کاری هیپوفیز[15]
4- اختلالات غذا خوردن[16]: این اختلالات با عادات غیرطبیعی در غذا خوردن مشخص و در بزرگسالان به دو صورت مشاهده می‌شود: اختلال بی‌اشتهایی عصبی[17] و اختلال پرخوری عصبی[18]
5- Female athlete triad: این اختلال ترکیبی از سه وضعیت اختلال در غذا خوردن، آمنوره و پوکی استخوان است که در بعضی زنان ورزشکار دیده می‌شود
6- افزایش پرولاکتین خون[19]
7- فقدان ترشح گونادوتروپین‌ها[20]
8- سندرم تخمدان پلی‌کیستیک[21
9- مصرف ماری جوآنا که باعث مهار ترشح GnRH می‌شود.
10- Gonadal suppression therapy: شامل دو دسته ترکیبات دارویی است که عبارتند از:
الف) GnRH antagonist: ترکیبات مشابه GnRH هستند که در اتصال به گیرنده‌های GnRH با هورمون فوق رقابت کرده و در نتیجه جلو فعالیت آن را می‌گیرند، مثل: ترکیبات تزریقی داخل عضلانی (Abarelix) و یا ترکیبات تزریقی داخل جلدی (Cetrorelix and Ganirelix)

ب) GnRH agonist (downregulation): این ترکیبات مشابه GnRH هستند و در ابتدا باعث افزایش گونادوتروپین‌ها می‌شوند ولی از آنجا که اتصال آنها به گیرنده‌های GnRH به سرعت از بین نمی‌رود تقریباً بعد از 10روز سبب کاهش گونادوتروپین‌ها می‌شوند (مثل: لوپرولید[21]، بوزرلین[22]، نفارلین[23]، هیسترلین[24]، وانتاس[25]، گوزرلین[26] و دزولورلین[27]).


________________________________________
[1] . Premature menopause
[2] . Premature ovarian failure
[3] . Gonadal dysgenesis
[4] . Turner syndrome
[5] . Castration
[6] . Swyer syndrome
[7] . Sheehan’s syndrome
[8] . Simmond’s syndrome
[9] . Secondary hypogonadism
[10] . Disseminated Intravascular Coagulation (=DIC)
[11] . Polycystic Ovary Syndrome
[12] . Certain forms of Congenital adrenal hyperplasia
[13] . Kallmann syndrome
[14] . Hypothalamic suppression
[15] . Hypopituitarism
[16] . Eating disorder
[17] . Anorexia nervosa
[18] . Bulimia nervosa
[19] . Hyperprolactinemia
[20] . Gonadotropin deficiency
[21] . Leuprolide
[22] . Buserelin
[23] . Nafarelin
[24] . Histrelin
[25] . Vantas
[26] . Goserelin
[27] . Deslorelin

[1] . Luteinizing Hormone(=LH)
[2] . Follicle Stimulating Hormone(=FSH)
[3] . Activin
    

پرسش و پاسخ

سوال 1399/03/05

سئوال: سلام یه سوال داشتم سیکل پریودی من۳۰روزه اس دکتر من ازروز ۳تا۷پریودی ۱ورقه قرص لتروزول برام نوشته و گفته ۱۲و۱۳آمپولhmgبزن و روز۱۵سیکل هم آمپولhcg حالا سوال من اینه که آمپولhmg مگه نباید ازروز۸زده بشه آیا روز۱۲و۱۳برای این آمپول دیر نیست باتوجه ب طول دوره قائدگی من؟

پاسخ مدیر 1399/03/05

جواب: خیر نقش اصلی hmg در پروتکل درمانی شما بر عهده لتروزول گذاشته شده است.

سوال 1399/02/27

سئوال: سلام ببخشید میخاسم بپرسم اگه قرص لتروزول باعث کیست نشه تاچنددوره میشه استفاده کرد؟و اینکه متفورمین جلوگیری میکنه ازکیست؟ممنون میشم جواب بدین

پاسخ مدیر 1399/02/27

جواب: معمولاً بیشتر از 6 دوره را توصیه نمی کنند. متفورمین جزو موارد درمان پلی کیستیک می باشد.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام خانم دکتر, در ازمایش هورمونی میزان اف اس اچ ۱۱.۵ و میزان ال اچ ۱۰.۳ می باشد و پرولاکتین نرماله. ایا با این اعداد سخت باردار میشوم? ۲۸ سال و قصد بارداری دارم. ممنون از راهنماییتون

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: برای جواب دادن به این سئوال نیاز به اطلاعات بیشتری نظیر وضعیت تیروئیدتان ، تعداد فولیکولهای آنترال در سونوی روز سوم سیکل و سایز فولیکول غالب در سونوی روز سیزدهم سیکل ، ضخامت آندومتر در سونوی روز سوم سیکل ، نتایج سایر تست های هورمونی در روز سوم سیکل را دارید. نتیجه آنها را برایم بفرستید تا بهتر به شما کمک کنم. در ضمن توصیه می کنم برای فهم بهتر ارزیابی میزان ذخیره تخمک ، مقاله "" 7- چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - قسمت هفتم (بررسی آزمایشگاهی ذخیره تخمدان) "" در همین وب سایت را مطالعه کنید.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام خسته نباشید من ۷ .۸ ماه اقدام به بارداریم ازمایش من جوابش 2.8Fsh Lh 2.4 Tsh 4.88 Prolactin 7.0

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: این آزمایشات نرمال است ولی نیاز به اطلاعات بیشتری از جمله: تعداد فولیکولهای آنترال در سونوی روز سوم سیکل و سایز فولیکول غالب در سونوی روز سیزدهم سیکل ، ضخامت آندومتر در سونوی روز سوم سیکل ، نتایج سایر تست های هورمونی در روز سوم سیکل را دارید. نتیجه آنها را برایم بفرستید تا بهتر به شما کمک کنم. در ضمن توصیه می کنم برای فهم بهتر ارزیابی میزان ذخیره تخمک ، مقاله "" 7- چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - قسمت هفتم (بررسی آزمایشگاهی ذخیره تخمدان) "" در همین وب سایت را مطالعه کنید.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام من ۳۳سالمه مردهستم وFshمن بالاست یعنی ۳۹.۵بایدچیکارکنم وپایین می آید؟

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: ابتدا یک آزمایش اسپرموگرام انجام داده و وضعیت آنرا کنترل کنید میزان تستوسترون و استرادیول خون هم باید اندازه گیری شود.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام. من 39 سال دارم و اقدام کردم برای بارداری. ازمایش هورمونی دادم و fsh من در روز پنجم پریود 19/9 بود. نگرانم میشه راهنمایی کنید چه دلیلی داره؟

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: توصیه می کنم برای فهم بهتر ارزیابی میزان ذخیره تخمک ، مقاله "" 7- چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - قسمت هفتم (بررسی آزمایشگاهی ذخیره تخمدان) "" در همین وب سایت را مطالعه کنید. اگر باز هم جای ابهامی بود سئوال کنید.

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام میخاسم بپرسم قرص لتروزول باعث کیست میشه؟تا چند دوره میشه ازش استفاده کرد؟و اینکه میگن اگه نسبت lh/fshبالاتر از ۲باشه فرد دچار تنبلی تخمدانه این درسته؟ممنون میشم جواب بدین.

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: برای جواب دادن به این سئوال نیاز به اطلاعات بیشتری نظیر وضعیت تیروئیدتان ، تعداد فولیکولهای آنترال در سونوی روز سوم سیکل و سایز فولیکول غالب در سونوی روز سیزدهم سیکل ، ضخامت آندومتر در سونوی روز سوم سیکل ، نتایج سایر تست های هورمونی در روز سوم سیکل را دارید. نتیجه آنها را برایم بفرستید تا بهتر به شما کمک کنم. در ضمن توصیه می کنم برای فهم بهتر ارزیابی میزان ذخیره تخمک ، مقاله "" 7- چالش های آزمایشگاهی تشخیص ناباروری زنان - قسمت هفتم (بررسی آزمایشگاهی ذخیره تخمدان) "" در همین وب سایت را مطالعه کنید.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام خانمی هستم ۲۶ساله که میخام برای بارداری اقدام کنم قبلا تنبلی تخمدان داشتم الان از متفورمین ولتروزول استفاده میکنم برای چند ماه.آزمایش هورمونی دادم در روز ۱۲سیکل که همه چیز نرمال بود فقط fsh2.7 mlu/ml بوده رنج نرمالش رو نوشته3.5-9.2 وlhهم 6.5که رنج نرمالش1.2-12.5 میخاستم بدونم میزان fsh خیلی پایینه ومشکل داره برای بارداری؟ممنون میشم جوابمو بدین

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: همزان سطح استرادیول خونتان چطور است. البته این را بدانید که در ناباروری و کاهش ذخیره تخمک FSH افزایش می یابد و نه کاهش

سوال 1398/08/16

سئوال: سلام من خانمی ۲۰ساله هستم ک با 7 الی۱۰روز تاخیر پریود میشم پیش دکتر رفتم گفتن تنبلی تخمدان دارم و تا سه سال قصد بارداری ندارم میخاستم ببینم اگه سه سال بد بخام باردار بشم مشکلی پیش نمیاد خاهش میکنم جواب بدید اینم نتیجه آزمایشم: LH5.6 FSH10.00

پاسخ مدیر 1398/08/16

جواب: نتیجه کامل آزمایشاتتان و همینطور سونوگرافی را برایم بفرستید.

سوال 1398/07/22

سئوال: سلام ميشه لطف كنيد بگيد امكان بارداري طبيعي دارم يا نه fsh _11 رنج طبيعي تا ٩،٩ lh - 2.2 رنج طبيعي تا ٥ ahm -0/23

پاسخ مدیر 1398/07/22

جواب: سن ، سابقه نظم پریودی و هر اطلاعات دیگر در این زمینه را برایم بنویسید.

سوال 1398/06/07

سئوال: باسلام مجرد هستم 36ساله fsh22 استردیول 124 Amh هم 2دهم هست سونو هم نرمال بود ولی دکتر بهم گفته ک یایسه شدی لطف کنی راهنمایی کنید درمانی داره ؟؟

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: بهتر بود علائم کلینیکی از جمله ترتیب سیکل های قاعدگی ، میزان و حجم خونریزی قاعدگی و یافته های سونوگرافیک را هم ذکر می کردید که بهتر می توانستم کمک کنم. این آزمایشات که نشان دهنده یائسگی زودرس است ولی باید با علایم کلینیکی تفسیر شوند.

سوال 1398/05/23

سئوال: با سلام من 37 سال دارم و مجرد هستم .13 سال پیش برای اولین بار سیمپل کیست داشتم و از آن به بعد پریودم همیشه مشکل داشته و از یک تا پنج روز لک بینی دارم. که با معاینات پزشکی و آزمایشهای متعدد هر بار فرمودند مشکل خاصی ندارم . در طی دو سال اخیر کاهش کلسیم، 2 سانت کوتاهی قد، گاهی اختلال خواب، نیاز سریع به تخلیه ادرار و به مدت یکسال است که گاهی دچار افسردگی و اضطراب می شوم . یک پزشک طب سنتی فرمودند تنبلی تخمدان اما اگر من مستعد یائسگی زودرس باشم ممکن است برای تشخیص دقیق و جلوگیری از این مسئله جهت آزمایشهای مورد نیاز مرا راهنمایی فرمایید. پزشک مجرب که تشخیص درستی بدهند در دسترس ندارم . با تشکر بیکران

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: آخرین نتایج آزمایش و سونوگرافی تان را برایم بفرستید.

سوال 1398/04/26

سئوال: سلام ببخشید یه سوال داشتم من روز سوم قاعدگی به خاطر درد در ناحیه زیر شکم آزمایش خون دادم و اینم جوابشه که نمیدونم خوبه یا نه Fsh...10.2 Prolactin..24.1 Tsh...5.22miu/l

پاسخ مدیر 1398/04/26

جواب: نرمال آزمایشات فوق را در برگه جواب برایم بنویسید و یا هرکدام که غیر طبیعی بود برایم بنویسید.

سوال 1397/03/16

بهار

شنبه 29 بهمن 1390 - 22:00

 

سوال:

با سلام، ایا دیدن لخته های بسیار کوچک و کم رنگ(گاهی پررنگ) به ندرت ،گاهی با درد خفیف زیر شکم بین فواصل زمانی پریود ها نگران کنندست؟ واحتیاج به پزشک و معالجه دارد؟ با تشکر

جواب:

به طور طبیعی نباید دیده شود و توصیه می شود بررسی های هورمونی تخمدان انجام شود.

 

شیوا

یکشنبه 30 بهمن 1390 - 18:36

 

سوال:

سلام . در روز 15 دوره ماهیانه ام دکتر سونوگراف به من گفت که تخمک من 11 میلیمتر است و برای بارداری مناسب نیست . الان ماه هاست اقدام به بارداری کردم . درمان مناسب برای من چیست ؟ در ضمن گفت که کیست ندارم و رحمم طبیعی وسالم است . ممنونم

جواب:

هر تستی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

شیوا

پنجشنبه 4 اسفند 1390 - 20:47

 

سوال:

سلام ممنونم از وقتی که می گذارید . فقط سونوگرافی رحم و تخمدان انجام دادم : در سونوگرافی انجام شده شکل و اندازه و اکوژنیسیته رحم در حد طبیعی است . ضخامت اندومتر 7 میلیمتر میباشد . در تخمدانها عارضه مرضی دیده نشد. تصویر فولیکول به قطر 11 میلیمتر در تخمدان راست مشاهده می شود .

من در یکی از شهرستانهای مرزی (بانه) زندگی میکنم از شما خواهش میکنم اگر نیازی به ازمایش دیگر هست به من بگویید چون به پزشک مجرب دسترسی ندارم

جواب:

اگر سونوی فوق در روز 13 یا 14 سیکل تان انجام شده است قطر فولیکول مناسب نبوده و بهتر است روز سوم سیکل آزمایشات FSH, Estradiol, AMH, Inhibin B را انجام داده و نتیجه را برایم بنویسید.

 

كامی

چهارشنبه 17 اسفند 1390 - 09:46

 

سوال:

سلام من دو بار سقط داشتم بعد از آن یك سری آزمایش انجام دادم ژنتیك و عكس رنگی رحم و سونوگرافی رحم كه نشان می دهدفیبروم دارم دكتر می گه جای بدی قرار نداره و كوچكه مشكلی برای بارداری ایجاد نمی كنه. یك سری دیگه كه نمی دونم چیه. الان نمی دونم آزمایش دیگه ای هست كه انجام بدهم یانه؟لطف كنید هر آزمایشی كه لازم است ذكر كنید تا من به دكترم بگم برام بنویسه ممنون.ضمنا اگه ممكنه در مورد تخمك ناقص یا صدمه دیده هم مطلب بنویسید و اینكه آیا آزمایشی برای تشخیص آن هست نوع آزمایش رالطف كنید بگید خیلی ممنون از راهنمایی قبلیتون.

جواب:

بزودی مطلبی در این زمینه خواهم نوشت.

 

Zahra

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 - 14:48

 

سوال:

سلام. من تنبلی تخمدان دارم از روز 5 قاعدگی شبی 2عدد کلومیفن خوردم امروز که روز 12 قاعدگیم بود سونوی واژینال دادم که دوتا فولیکول 14 میلیمتری داشتم. تورو خدا بهم بگید چه دارویی استفاده کنم که به رشد فولیکول ها کمک کنه.خواهش میکنم سریع جواب بدین. راستش اینجایی که من هستم دسترسی به پزشک متخصص ندارم

جواب:

به درمانتان ادامه دهید احتمال اینکه به 18 میلی متر در روز چهاردهم برسد و آماده تخمک گذاری شود زیاد است.

 

فهیم

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 - 17:50

 

سوال:

با سلام

بعد از سقط خودبخودی در هفته ۶ و اقدام برای بارداری مدت ۶ ماه هست که باردار نشدم روز سوم پریود تست دادم که به صورت زیر است

FSH: 5.34

Lh: 6.69

Prol:418

Estradiol:17.2

Testosterone:0.29

Dhea:34.9

و تست های تیروید نرمال

ایا مشکلی در هورمون دارم و ایا می توانم قرص کلومیفن استفاده کنم من بندر عباس هستم و دکتر حاذق در دسترس ندارم ممنون می شم راهنمایی کنید.

جواب:

بله

 

فهیم

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 - 19:39

 

سوال:

ایا پایین بودن استرادیول در عدم تخمک گذاری نقش دارد؟

جواب:

همراه با آفزایش FSH ، بله

 

گلبهار

سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 - 18:09

 

سوال:

سلام.جواب آزمایشات من به شرح زیر است:FSH:5.9-LH:4.9-MIF:0.98میباشد .آیا من برای بارداری مشکلی دارم؟

جواب:

از لحاظ این هورمونها ظاهرأ خیر

 

ونوس

شنبه 30 اردیبهشت 1391 - 14:17

 

سوال:

با سلام

جسارتا زحمتی براتون داشتم : میخواستم با توجه به سونوگرافی كه انجام دادم آیا من با این وضعیت ذكر شده امكان بارداری دارم یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در بررسی اولتراسونوگرافیك رحم دارای اكوی طبیعی به ابعاد 42*51*94 میلیمتر می باشد .

میومهای متعددی اینترامورال-ساب سروزال دیده شدند كه بزرگترین آنها 25*30 میلیمتر

است.

تخمدان چپ دارای اكو طبیعی می باشد . یك كیست با اكوهای fine داخلی با ابعاد 31*70

میلیمتر در تخمدان راست دیده شد.

ضخامت اندومتر 15 میلیمتر است ...

با سپاس فراوان

جواب:

ظاهرأ سونوی فقط مشکلی ندارد.

 

ترانه

پنجشنبه 1 تیر 1391 - 15:07

 

سوال:

سلام خسته نباشید من دختری 23 هستم که مبتلا به بیماری سندرم ترنر هستم میخواستم با شرایطی که من دارم میتونم ازدواج کنم و گقتن این موضوع قبل از ازدواج ضروری است یا نه

جواب:

از انجائیکه زنان ترنر بدلیل فقدان تخمدان نابارور هستند و فقط به روش های ذیل درمان می شوند

تزریق هورمون رشد اگر به موقع انجام شود، می‌تواند با افزایش رشد، حداکثر قد در دوران بلوغ را افزایش دهد. درمان با استروژن معمولاً در سنین ۱۲ یا ۱۳ سال آغاز می‌شود و می‌تواند در بروز خصوصیات ثانویه جنسی موثر باشد اما نمی‌تواند موجب درمان نازایی شود. امروزه به زنان مبتلا به سندرم ترنر کمک می‌کنند که باردار شوند. به این ترتیب که یک تخمک اهدایی بارور شده را پرورش داده و رویان را در رحم بیمار ترنری جاسازی می‌کنند. به کمک هورمون درمانی، این زن می‌تواند جنین آزمایشگاهی را حفظ نموده و زایمان کند.

از آنجائیکه موضوع مهمی است و لازمه یک ازدواج موفق صداقت می باشد توصیه می کنم حتمأ گفته شود.

 

ندا

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 05:25

 

سوال:

سلام

اگر کسی باردار باشد و اطلاع نداشته باشد و قرص جلو گیری بارداری مصرف کند ایا مشکلی برای جنین ایجاد می کند؟

با تشکر از سایت و حوصله ای که برای مردم صرف می کنید.

جواب:

خیر

 

گل

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 19:52

 

سوال:

با سلام من 6ماه پیش کورتاز داشتم ماه پیش سونوی رحم دادم که جوابش به شرح زیر است رحم ابعاد نرمال46*37*55واکوی میومتریال طبیعی وضخامت واکوی اندومتر نرمال(5mm) تخمدانها ابعاد و اکوی نرمال دارند.ضایعه فضاگیرcysticو یا solid در ادنکس ها دیده نشد.مایع ازاد در cul-de-sacخلفی دیده نمی شود .ممنون میشم نظرتون را بدونم.

 

جواب:

طبیعی است.

 

گل

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 19:11

 

سوال:

سلام من 5سال پیش یک زخم بزرگتر از یک سکه داشتم که به تجویز پزشکم فریز کردم و پزشکم به من اطمینان داد که مشکلی برای باردار شدنم ایجاد نمی کند ایا شما هم تایید میکنید؟

جواب:

در صورت درمان بله مشکلی ایجاد نمی کند.

 

ماری

یکشنبه 25 تیر 1391 - 08:35

 

سوال:

سلام

من 26 سالمه و متاهلم. در روز سوم سیکل آزمایش دادم و نتایجش به این صورت بود:

estradiol: 24

vitamin d3: 45

lh: 9

fsh: 8.7

testosterone: 7

tsh: 6.3

alkaline phosphatase: 76

hdl_c: 35

سایر آزمایشات نرمال بودن

من خیلی ضعیف و کم انرژی و دارای علائم افسردگی هستم.

مشکل جدی تو آزمایشاتم وجود داره؟ ممکنه نتونم باردار بشم؟

خیلی نگرانم، ممنون از لطفتون

جواب:

جواب آزمایشاتتان که ظاهرأ مشکلی ندارد اگر سیکل تان هم منظم است مشکل ناباروری ندارید..

 

سمیه

شنبه 31 تیر 1391 - 09:59

 

سوال:

من خانم 30 ساله هستم که قصد بارداری دارم یک بار ivf کردم برای تعیین جنسیت که موفق نبودم الان دیدم پریود نا مرتب شده یعنی حدود 20 روز عقب انداختم به پزشک مراجعه کردم گفت کیست های ریز در قسمت چپ رحم دارم که دو تا امپر داد برای باز شدن که همچنان پریود نشده و علاوه بر این که در قسمت چانه موهای زائد دارم و خیلی نگرانم در حالی که ئبرای بچه اولم کیست ریز داشتم که پزشکم میگه ان خیلی مهم نیست طبیعی حال ماندم که چکار کنم

جواب:

تمام تست هایی که تاکنون انجام داده اید برایم بنویسید.

 

نیلوووو

چهارشنبه 11 مرداد 1391 - 09:48

 

سوال:

سلام فولیکولار من بالاست روی 18 خیلی میترسسسسم برای بارداریم مشکل ایجاد کنه تورو خدا جوابمو بدید ممنون میشم در ضمن 22 ساله هستم.

جواب:

در روز 13 سیکل بین 25-18 نرمال است.

 

نیگی

دوشنبه 13 شهریور 1391 - 16:31

 

سوال:

fsh من پایین است ایا من باردار خواهم شد 21 ساله

جواب:

بطور کامل تمام تست هایی که در روز سوم سیکل ات انجام داده اید را برایم بنویس

 

مریم

چهارشنبه 15 شهریور 1391 - 03:36

 

سوال:

باسلام:خانم 42ساله هستم. حدود یک سال استرس شدید داشتم.دچارقطع پریودشدم آزمایش هورمون روزسوم دادم فقطfsh=84بودآیا یائسگی زودرس هست یاباکنترل استرس نرمال میشود؟خواهشمندم راهنمایی فرمایید.باتشکرازسایت پربارتان

جواب:

نتیجه AMH تان چند است؟

 

هستی

جمعه 17 شهریور 1391 - 07:31

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید. نتایج آزمایش من به صورت زیر است:

Fasting Blood sugar: 86

Blood Sugar 2HPP: 91

Bun: 10

Creatinine: 0.7

S.G.O.T (AST): 17

S.G.P.T (ALT): 13

T4: 10.8

T3: 1.2

T.S.H: 3.1

L.H: 2.3

F.S.H: 2.8

Estradiol: 90

Prolaktin: 17

Testosterone: 0.75

Ferritin: 28.1

CA 125: 21

Insulin-Serum: 7.6

Insulin 2hpp: 13.4

من 6 ماه است که اقدام به بارداری کرده ام اما تاکنون نتیجه نگرفته ام. از همان ماه دوم که برای تشخیص زمان تخمک گذاری به پزشک مراجعه کردم، با انجام سونو تشخیص تنبلی تخمدان دادند و آز هورمون نوشتند، پر مویی هم دارم اما پریودهایم تا سه ماه قبل از اقدام منظم بود ولی بعد از آن به حدود 40 روز افزایش پیدا کرد. بعد از دادن آزمایش جواب آن را به دکتر...

جواب:

هر کدام از جواب آزمایش تان که خارج از رنج نرمال است را برایم بنویسید.

 

هستی

جمعه 17 شهریور 1391 - 07:34

 

سوال:

پیرو سوال قبلی، با توجه به اینکه دکتر من این ماه نیستند و من نمیخواهم یک ماه را از دست بدهم، خواهش میکنم بفرمایید باید این ماه چه کنم؟ الان یک روز است که خوردن قرص های ال دی به پایان رسیده و قاعدتاً باید فردا پریود شوم. لطفاً مرا راهنمایی بفرمایید.

آیا خوردن عرق رازیانه یا قرص پنج انگشت برای من مفید خواهد بود؟

خیر

با توجه به آزمایش تنها FSH من پایین است! برای درمان آن چه کنم و احتمال بارداری من چقدر است؟

اگر تست AMH تان بالای 0.7 می باشد و فولیکول غالب بین 25-18 میلی متر در روز 13 سیکل داشته باشید احتمال بارداری تان زیاد است.

با تشکر فراوان از شما

 

هستی

سه شنبه 21 شهریور 1391 - 06:09

 

سوال:

با سلام و ممنون از پاسختون

در آزمایش روز سوم پریود، تنها FSH من پایین است. رنج نرمال بین 3 تا 12 بود که مال من 2.8 بود.

روز 15 پریود سونو رفتم، یک فولی 24 داشتم که در روز 18 سایزش 30 شده بود و تا زمان پریود همچنان باقی بود و سایزش 50 بود!

AMH در آزمایش هایم نبود! نام دیگری ندارد!

جواب:

Anti Mullerian Hormone

بهتر است روز بیست و یکم سیکل تست LH و پروژسترون را انجام دهید چون به احتمال زیاد تخمک گذاری ندارید.

 

هستی

سه شنبه 21 شهریور 1391 - 13:07

 

سوال:

سلام مجدد

ببخشید که اینقدر سوال می پرسم.

تخمک گذاری که نداشتم، درست است، چون دو ماه متوالی روز 18 رفتم سونو و گفتند تخمک گذاری نداری.

اما می خواستم بدونم با توجه به اینکه تنها FSH من پایین است، راه درمانم چیست؟

با تشکر از پاسخگویی شما

جواب:

استفاده از داروهای تحریک کننده تخمک گذاری

 

هستی

دوشنبه 3 مهر 1391 - 12:47

 

سوال:

سلام

در ادامه دو سوال قبل، دکترم گفتند چون فولیکولت رشد میکنه قرص نمی دهم چون بدتر تبدیل به کیست میشه. گفتند روز 12 برم سونو تا در صورت داشتن فولی مناسب آمپول بزنند. اما این ماه بر خلاف ماه قبل اصلاً فولیکول نداشتم!

فکر میکنید دلیلش چیست؟ با این حساب که من نمی دانم در هر ماه فولیکول دارم یا ندارم چگونه باید درمان شوم؟ چون اگر داشته باشم با دارو بدتر کیست خواهد شد و قرص را هم باید از روز 3 پریود خورد که هنوز معلوم نمی کند آن ماه چگونه است!

جواب:

تمام آزمایشاتی هورمونی تان را برایم بنویسید.

 

هستی

سه شنبه 4 مهر 1391 - 18:32

 

سوال:

سلام، فرمودید جواب آزمایشات هورمونی ام را بنویسم، نتایج به صورت زیر است:

با عرض سلام و خسته نباشید. نتایج آزمایش من به صورت زیر است:

Fasting Blood sugar: 86

Blood Sugar 2HPP: 91

Bun: 10

Creatinine: 0.7

S.G.O.T (AST): 17

S.G.P.T (ALT): 13

T4: 10.8

T3: 1.2

T.S.H: 3.1

L.H: 2.3

F.S.H: 2.8

Estradiol: 90

Prolaktin: 17

Testosterone: 0.75

Ferritin: 28.1

CA 125: 21

Insulin-Serum: 7.6

Insulin 2hpp: 13.4

جواب:

به ظاهر که تست های شما مشکلی ندارد.

 

مریم

دوشنبه 17 مهر 1391 - 07:42

 

سوال:

ba salam man yek seri azmayesh e pish az bardary dadam.

Listeria IgG: 1/1000

reference range: titer up to 1/100

aya natije man khoob ast?

dar zemn Glucose (fasting): 101

 

ba tashakor

جواب:

اگر سابقه سقط دارید توصیه می کنم تا زمانیکه تیتر تان منفی نشده باردار نشوید. قند خونتان هم بالاست و بهتر است قبل از بارداری تست GTT انجام داده و در صورت مثبت شدن آن قند خونتان تحت کنترل قرار گیرد.

 

سمیه

چهارشنبه 19 مهر 1391 - 20:02

 

سوال:

باسلام و خسته نباشید

آزمایشات هورمونی من بصورت زیر است:

20/8:T4

161:T3

4:TSH

90/0:LH

50/5:FSH

30/0:TESTOSTRONE

9:ESTRADIOL

می خواستم ببینم برای بارداری مشکلی دارم ؟

جواب:

فکر می کنم تست های FSH, LH, T4 و تستوسترون خارج از رنج نرمال است اگر درست است برایم بنویسید.

 

هلیا

یکشنبه 23 مهر 1391 - 12:51

 

سوال:

با سلام

ممنون از اینکه به سوالات با صبر وحوصله جواب میدهید

من وهمسرم 10 ماهی است که اقدام به بارداری نمودیم ولی هنوز خبری نیست ،پزشک برایمان آزمایش آنالیز اسپرم و FSHنوشته است لطفا در ایت زمینه مرا راهنمایی نمایید

semen analysis

============================

liquefaction: 30 min at 37.0c

color&smell: gray;opaque fishy smell

viscidity:Normal

agglutination: None

Aggregation: Between active sperm &mucus thread

===========================

Sperm volum 3.60

sperm ph 8.0

Sperm dencity 25.18

motile sperms% 47.22

progressive sperms% 47.22

آزمایش خودم

Prolaction 44.99

FSH 5.08

fulicular ph:D -15to -9:3.9 -12

fulicular ph:D -8 to -2:2.9 -9.0

luteal Ph :D+3 to +15:1.5 to -7.0

Menopausal :17 --95.0

TSH 1.6

با تشکر فراوان ممنون...

جواب:

جواب هر دو تایتان طبیعی است و مشکلی ندارد.

 

مریم

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 18:03

 

سوال:

ba salame mojadad

manzoretan az titer , Listeria IgG: 1/1000

hast?

yani javabesh bade?

chon monshy e doktor azmayesh ha ra sar sari did va goft ok e :((

man ta be hal bardar nashodam

ke sabeghe seght dashte basham

mishe bishtar tozih dahid?

جواب:

جواب را به پزشک ات نشان بده و در صورت لزوم تست را مجدد تکرار کنید.

 

سورن

شنبه 6 آبان 1391 - 22:39

 

سوال:

با سلام . میخواستم در مورد iui بیشتر بدونم اگه امکان داره در بارش توضیح بدید و اینکه بالا بودن هورمون (15)fsh در باروری تاثیر داره (در روز 3 قاعدگی 15 بوده ) در ضمن من 25 سال سن دارم:خیلی ممنون

 

جواب:

در كجا و چه مدت قبل از IUI نمونه اسپرم گرفته می شود؟

معمولا نمونه اسپرم داخل ظرف نمونه گیری استریل ریخته می شود. در اغلب موارد لازم است كه حداكثر نیم ساعت بعد اسپرم به آزمایشگاه منتقل شود.(این زمانی است كه لخته اسپرم به حالت مایع درآمده است). بنابر این اگر زوجی به فاصله حداكثر نیم ساعت از كلینیك زندگی می كنند و( یا هتل اقامت آنان نیم ساعت با كلینیك فاصله دارد) می توانند نمونه را در منزل و یا هتل بگیرند و آنرا به كلینیك تحویل دهند. حمل نمونه به كلینیك باید طوری باشد كه نمونه در دمای نزدیك به 37 درجه باشد. ( بیمار می تواند ظرف نمونه را در زیر لباس و نزدیك بدنش نگهداری نماید). از زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه حدود یك ساعت زمان لازم است تا نمونه آماده شود.

بهترین زمان انجام IUI چه وقت است؟

بطور ایده آلIUI می بایست حوالی 6 ساعت به زمان تخمك گذاری انجام شود. در موارد ناباروری بعلت مشكل مردانه برخی پزشكان عقیده دارند كه بهترین زمان بعد از تخمك گذاری است. در سایر موارد بهتر است تزریق قبل از تخمك گذاری انجام شود و اسپرمها انتظار رسیدن تخمك را داشته باشند. IUI بین 36 تا 48 ساعت بعد از تزریق hCG صورت می گیرد. بطور معمول IUI بصورت یك بار در 36 ساعت بعد از تزریق hCG انجام می شود. در برخی مراكز كه IUI را 24 و 48 ساعت بعد از تزریق hCG انجام داده اند نتائجی 6 درصد بیشتر گرفته اند. تخمك فقط تا 24 ساعت بعد از آزاد شدن در بدن می تواند زنده بماند.

درصد موفقیت IUI چقدر است؟

برسی منابع مختلف پزشكی نشان می دهد كه IUI دامنه موفقیت متفاوتی دارد در برخی از منابع موفقیت آنرا 6% و در برخی منابع حتی تا 26% نیز گزارش كرده اند. مسلما میزان موفقیت آن بستگی به تعداد تخمك و كیفیت نمونه اسپرم خواهد داشت. بطور متوسط میزان موفقیت IUI بین 15% تا 20% می باشد. همچنین میزان حاملگی چند قلوئی در این روش بین 20% تا 30% می باشد.

انجام IUI چه حسی دارد؟

اغلب زنان IUI را بدون درد تجربه و چیزی در حد انجام آزمایش سرطان ( پاپ اسمیر) دیده اند. در برخی موارد نیز گرفتگیهای شكمی متعاقب آن دیده شده است اما این موضوع احتمالا بیشتر بدلیل آزاد شدن تخمك در بدن باشد تا انجام خود IUI .وارد شدن كاتتر به دهانه رحم نیز معمولا دردی ایجاد نمی كند چون در این زمان بدلیل تغیرات هورمونی خود دهانه رحم مختصری باز می شود.

چه مدت اسپرم آماده شده (شسته شده) می تواند زنده بماند؟

مطالعات اخیر نشان می دهد كه اسپرم آماده شده می تواند 24 تا 72 ساعت نیز زنده بماند. هر چند توانائی آن بعد از 24 ساعت كاهش می یاید. موضوع دیگر شنا كردن اسپرم و گذشتن از لوله های رحمی است. بنابر این زمان ایده آل 6-12 ساعت حوالی آزاد سازی تخمك است.

آیا مجبور خواهم بود بعد از انجام IUI دراز بكشم؟

شما مجبور نیستید بعد از IUI درازبكشید چون دهانه رحم باز نمی ماند اما اغلب پزشكان اجازه می دهند بیماران 15 دقیقه تا 30 دقیقه بعد از عمل روی تخت دراز بكشند.

آیا نیازی به استراحت بعد از انجام IUI وجود دارد؟

اغلب بیماران نیاز ندارند. اما اگر شما احساس درد و گرفتگی شكم دارید می توانید مدتی استراحت كنید. اغلب بیماران فعالیتهای سنگین خود را كاهش می دهند به امید اینكه احتمال حاملگی آنان زیاد شود.

چه مدت لازم است قبل از IUI مقاربت نداشته باشیم؟

این بستگی دارد به وضعیت خود شما اما نباید بیش از 3 روز باشد . اگر تعداد كم اسپرم علت انجام IUI است بهتر است از حداقل 24 ساعت قبل مقاربت نداشته باشید. عقیده عمومی بر این است كه آخرین بار در هنگام تزریق hCG مقاربت داشته باشید و بعد از آن تا هنگام IUI از مقاربت پرهیز كنید.

از چه زمانی بعد از IUI می توانیم مقاربت داشته باشیم؟

معمولا از هر زمانی بعد از IUI می توانید مقاربت را شروع كنید در حقیقت اغلب پزشكان مقاربت بعد از IUI را به بیماران خودپیشنهاد می كنند.

آیا امكان خارج شدن اسپرم از رحم بعد از IUI وجود دارد؟

چون اسپرم مستقیم به داخل رحم تزریق می شود امكان خروج آن وجود ندارد. اماد ممكن است كه بعد از IUI مختصری احساس ترشح كنید كه آن هم بدلیل ورود كاتتر و شل شدن مایع اطراف دهانه رحم است. مخصوصا اینكه IUI در هنگام تخمك گذاری رخ می دهد و در این هنگام مایع اطراف دهانه رحم شل تر از مواقع عادی می باشد.

بهترین تعداد فولیكول (تخمك) برای انجامIUI چقدر است؟

3 تا 4 فولیكول ( تخمك) بهترین شانس موفقیت را ایجاد خواهند كرد. بدیهی است كه تعداد بیشتر فولیكول(تخمك) شانس حاملگی چند قلوئی را نیز زیاد خواهند كرد.

در مواقعی كه مشكل تعداد كم اسپرم وجود ندارد، آیا IUI همچنان موثر است؟

IUI در مواقعی كه در دهانه رحمم اشكال در موكوس وجود دارد بهمراه درمان با كلومیفن روش موثری است. و همچنین IUI در صورتیكه با داروهای تزریقی بكار رود بدون در نظر گرفتن مشكل تعداد كم اسپرم نیز روش موثری است. می بایست به این موضوع توجه كرد كه در حالت مقاربت و بطور طبیعی صرفا بهترین اسپرمها می توانند از موكوس دهانه رحم رد شده و خود را به محل لقاح با تخمك برسانند اما در IUI تعداد خیلی بیشتری اسپرم را می توان در محل لقاح قرار داد.

حداقل چه تعدادی اسپرم برای IUI مورد نیاز است؟

هر چند حداقل حدود یك میلیون اسپرم (بعد از مرحله آماده سازی) برای IUI ضروری است اما اگر تعداد اسپرم از 8 تا 10 میلیون كمتر باشد كاهش قابل ملاحظه ای در میزان موفقیت IUI رخ خواهد داد. بهر حال بنظر می رسد حداقل تعداد اسپرم برای موثر بودن روش IUI بایستی حدود 5 میلیون باشد. موفقیتهای خوبی با تعداد بین 20 تا 30 میلیون رخ میدهد و تعداد اسپرم بالای 50 میلیون مزیت بیشتری برای میزان موفقیت بیشتر نخواهد بود.

در صورت عدم نتیجه ، تا چند بار لازم است IUI را تكرار كنم؟

این به خود شما و به نوع داروهایی كه استفاده می كنید بستگی دارد. كسی ممكن است 3-4 IUI را با كلومیفن انجام دهد و سپس IUI را با داروهای تزریقی نیز 3-4 بار انجام دهد. به هر حال اگر فردی بعد از 3-4 بار IUI به همراه داروهای تزریقی و علی رغم اینكه تخمكهای او رشد خوبی داشتند از IUI نتیجه نگرفت باید برای او روشهای پیچیده تری مانند IVF را انجام داد.

آیا می توان IUI را در منزل نیز انجام داد؟

IUI را در منزل نمی توان بدون تجهیزات كافی انجام داد. در IUI لازم است اسپرم با استفاده از تجهیزات خاصی آماده ( شسته) شود. اگرچه می توان اسپرم را بدون آماده سازی در داخل واژن و اطراف دهانه رحم قرار داد از نظر میزان موفقیت با مقاربت طبیعی

هیچ تفاوتی ندارد و اگر اسپرم آماده نشده ( شسته نشده) را مستقیم به رحم تزریق نمود بسیار خطرناك بوده و حتی ممكن است موجب مرگ شود.

آیا بعد از IUI خونریزی طبیعی است؟

هر چند معمولا رخ نمی دهد اما امكان پذیر است مخصوصا در مواقعی كه پزشك مجبور است دهانه رحم را با تناكولوم ( نوعی پنس) نگه دارد. البته برخی زنان در هنگام آزاد سازی تخمك دچار مختصری خونریزی می شوند كه ربطی به خود IUI ندارد.

بله

 

مریم

دوشنبه 8 آبان 1391 - 12:26

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

بعد از گذشت 8 سال از بارداری اولم تصمیم به بارداری دوم دارم ولی به دلیل اینکه بعد از بارداری اول پرید های منظمی نداشتم و هر بار با قرص مرتب وبا قطع آن دوباره به حالت قبل بازگشته است ولی از خرداد ماه امسال مرتب و هر 38 روز پرید میشوم واز اول مهر ماه هم اقدام به بارداری کرده ام و جلوگیری نداشتم ولی در ماه اول باردار نشدم و با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی نتایج ذیل بدست آمد

رحم به ابعاد 50*35*99 mm دارای اکوی پارانشیمال نرمال است ضخامت لایه اندومتریال 6 mm می باشد

ضایعه فضاگیر در رحم ندارد

ادنکسها رویت شد در جایگاه ادنکسها کیست رویت...

جواب:

احتمالأ در پیدا کردن روز تخمک گذاری مشکل دارید، از کیت تخمک گذاری استفاده کنید. و از روز 18 سیکل شروع کنید.

 

هستی

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 04:55

 

سوال:

باسلام وخسته نباشید

من 28سالمه به مدت سه ماه اقذام به بارداری کردم در سومین سال از ازدواجم.در سه سال روش پیشگیری استفاده از کاندوم وبیشتر طبیعی بوده کلیه ازمایشات وسونو قبل ازاقدام سالم بوده همیشه پریدم به وقت بوده ولی حاملگی رخ نداده خواهشا راهنماییم کنید همین موضوع باعث استرس شدید شده

جواب:

نگران نباشید. تا یک سال ممکن است حاملگی صورت نگیرد و تا زمانیکه نتوانید بر استرس خود غلبه کنید در تخمک گذاری و سیکل تان اختلال ایجاد می شود.

 

مریم

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 06:48

 

سوال:

با سلام

از اینکه جواب سوالم را دادید ازتون تشکر میکنم

اگر امکان دارد باز هم راهنمائیم کنید

با مراجعه به پزشک برای اطمینان از اینکه تخمک گذاری دارم یا نه برای روز های 19 و 26 از اولین روز پریدم دوباره سونوگرافی نوشته و در عین حال چون قصد بارداری دارم روزی یک عدد قرص اسید فولیک و روزی 2 عدد قرص ویتامین E تجویز کرده است

آیا انجام سونوگرافی و استفاده از قرص ها درست است؟

بله

نیازی به آزمایش خون و انجام چکاب کامل دارم؟

در صورت صلاحدید پزشکتان فعلأ خیر

از کیت های تخمک گذار هر روز باید استفاده شود یا اینکه یک روز در میان؟!

هر روز یک ساعت مشخص

 

مریم

پنجشنبه 11 آبان 1391 - 06:57

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید مجدد

میشه بگید چطور میتوان در دوقلو شدن جنین دخیل بود و احتمال آن را زیاد کرد؟

وراثت و یا مصرف دارو تأثیری دارد؟

هر دو نقش دارند.

دوقلو بودن ارتباطی با چندمین بارداری ، سیستم بدن ، سن دارد؟

خیر

می توانید با مراکز ناباروری تماس بگیرید تا در صورت صلاحدید خودتان از روش های مصنوعی بارداری استفاده کنید.

 

مریم

دوشنبه 15 آبان 1391 - 10:17

سوال:

سلام خسته نباشید من 20 سالمه 1 ساله که ازدواج کردم از اول پیشگیری نداشتم دکتر گفت تخمدانهات تنبل هستند ولی چون پری من همیشه منظم فقط فولیک اسید1 تجویز کرد الان من بعد از 3 ماه باردار شدم ایا امکان دارد که جنین سقط شود.

جواب:

به چه دلیل سقط شود؟؟؟؟

 

مریم

دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:45

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

هفته گذشته 2 پیام برایتان ارسال کردم ولی نه چاپ و نه اینکه جوابی برایم ارسال گردید.

دلیل این همه تأخیر را نمیدانم!!!!!!!

پیشنهاد میکنم اگر سوالی قابل چاپ نیست جواب آن به ایمیل سوال کننده ارسال گردد

هر سوالی که میشود بدون شک مهم بوده و فرد منتظر پاسخ به آن است تا آگاهی پیدا کند ولی با این همه تأخیر و بی جوابی هم سردرگمی ایجاد میشود و هم اینکه فرد درد خود را فراموش میکند.

با تشکر از سایت مفیدتان

جواب:

مدت زمان پاسخ به سوالات بین 2 تا 7 روز است.

 

مریم

پنجشنبه 18 آبان 1391 - 05:08

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید

پیرو نوشته های قبلی ام برای دومین بار و تشخیص پزشک برای سونوگرافی در 19 روز پریدم رفتم و همه چیز نرمال بود و در تخمدان راستم فولیکول به اندازه 15/15 mm وجود داشت که در تخمدان چپم اندازه آن کوچکتر و حدود 8-7 mm بوده

سوالم از شما این است که تا چه اندازه میتوانم به حاملگی در این ماه امیدوار باشم؟

50%

اندازه فولیکول ها مناسب با تعداد روزهای گذشته از اولین روز پریدم است (منظورم نرمال بودنشان است)؟!!

کمی هنوز کوچک است

لازم به ذکر است که پزشک برای روز 23 پریدم هم سونوگرافی برایم نوشته شده است.

 

روها

یکشنبه 5 آذر 1391 - 19:10

 

سوال:

سلام

من 42 سالم است 2 سال ازدواج کردم. ازمایشم>

fsh 27

1>amh

71 estra

lh 8

من یک دوره افسردگی شدید داشتم.و پریود نامنظم با دوره طولانی و زیاد داشتم تا 1.5 سال پیش.با رازیانه و تخم کتان درست شد.چون داروهای دیگر به من نمیساخت و حالت تهوع شدید پیدا میکردم و هیچ تاثیری نداشت تا اینکه به سنتی رو اوردم.ایا شانسی برای بارداری هست با نتایج بالا.

جواب:

عدد دقیق AMH و روزی از سیکل که تست انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

روها

یکشنبه 12 آذر 1391 - 17:39

 

سوال:

من روز سوم پریودی رفتم.ازمایش نشان میدهدAMH کمتر از یک است ولی مقدارش را ننوشته.چون ایران انجام ندادم.اینجا دکترها زیاد ماهر نیستند.و میترسند دارو بدهند.دکترم جوابها را برایم پست کرد.و نوشت احتمال بارداری بسیار پایین تقریبن هیچ.و دلیل هم پروسه تولید تخمک متوقف شده.چون زخیره تمام شده.و وقتی تلفنی پرسیدم با هورمون و دارو چی.گفت نه.هورمون با این تست جواب نمیدهد.و لی هنگام تست با دوربین گفت 3-4 روز میشه که یک تخمک ازاد شده.و گفت یکی از تخمدانها کوچک شده از سن بالاست. و من بهش گفتم من چند سالی هست که تمایل جنسی ام را ازدست دادم پس از افسردگی ممکنه برای اون هم...

جواب:

احتمالش زیاد است کاشکی سن تان را هم می نوشتید.

 

مهتاب

یکشنبه 12 آذر 1391 - 16:03

 

سوال:

با سلام

حدود 8ماه که برای بارداری اقدام کردیم ولی بی نتیجه بود سونوی رحمم در روز26دوره ام به شرح زیر بود

سایز رحم طبیعی(85*38میلی متر)

اکوی میومتریال طبیعی ویکنواخت است

اندومتر ضخامت نرمال دارد(8میلی متر)

تخمدان ها سایز حداقل نرمال را داشته و هیچ فولیکول فعالی درتخمدان ها دیده نشد

مایع ازاددر کلدوساک خلفی مشاهده نشد

ایا مشکلی دارم با توجه به اینکه سونو یک روز قبل از شرو پریودم بوده است؟

جواب:

بهتر است تمام آزمایشات و سونوی روز دوم و سیزدهم سیکل تان را برایم بنویسید.

 

باران367

نجشنبه 25 آبان 1396 - 09:12

 

سوال:

سلام

من ۲۹ سالمه ۶ماهه ازدواج کردم از همون اول اقدام کردم.آمنوره اولیه هستم با قرص استروژن و دوفاستون پری میشم.

آزمایشاتی که انجام دادم.fsh0.487/lh:0.876

پرولاکتین:نرمال بوده

استرادیول:۹۱

Amh:1.2

سنوگرافی انجام دادم.رحم سایز طبیعی

تخمدان در سایز حداقل طبیعی.

ولی من تو هیچکدوم از سیکلام فولیکول ندارم.

خواهشا راهنمایی کنید؟؟بیماری من هایپوتالانیک هستش یا نارسایی تخمدان؟؟

باید چیکار کنم؟؟

جواب:

آزمایشات فوق در چه روزی از سیکل تان انجام شده است.

طول دوره سیکل تان؟

ضخامت آندومتر تان چقدر است؟

 

حلما

یکشنبه 3 دی 1396 - 14:42

 

سوال:

با سلام من مبتلا ب تنبلی هستم و ی ساله ک برا بارداری اقدام کردم پیش دکتر رفتم و بهم لترزول داده و دوتا امپول فوستیمون ک روز ۷ و ۹ باید برم بزنم ولی متاسفانه این ماه پریودم ۵ روز اول لکه بینی بعدش یکم بیشتر شد و الان سه روزه ب خونریزی افتادم میشه بهم بگین من کی برم امپولا رو بزنم ممنون

جواب:

روز اول خونریزی را روز اول حساب کنید.