نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)


کلاً دو نوع روش پیشگیری برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم وجود دارد.


پیشگیری اولیه یا Primary Prevetion: که همان روش تزریق واکسن بر علیه ویروس HPV می باشد.

پیشگیری ثانویه یا Secondary Prevention: که همان غربالگری دهانه رحمی با استفاده از متدهای مختلف مثل: سیتولوژی دهانه رحم (پاپ اسمیر)، روش Co-testing و HPV alone.انواع:

- واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل یا Gardasil به بازار عرضه شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16 و 18 عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری 70% برای کانسر سرویکس در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین قدرت پیشگیری تا 90% برای زگیل تناسلی را دارد.

- واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل 9 هم با تأئیدیه FDA وارد بازار شده است که علیه ژنوتیپ های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 عمل می کند.

- یک واکسن دوگانه نیز علیه ژنوتیپ های 16 و 18 طراحی شده که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است.

همه این واکسنها به روش بازآرایی ژنتیکی تهیه شده و شامل پارتیکل های شبه ویروس فاقد DNA (در نتیجه غیرعفونی) هستند.

سه تزریق از این واکسن (در زمانهای صفر، 2 و 6 ماه)، تیتر بالایی از آنتی بادی در سرم بیش از 90% افراد دریافت کننده واکسن ایجاد می کند (به میزان 10 الی 104 برابر بیشتر از عفونت با HPV).

در دختران زیر 15 سال می توان از برنامه تزریق دو دوزی (6-0) هم می توان استفاده نمود و فاصله بین دوز اول و دوم می تواند حداقل 6 و حداکثر 12 ماه باشد.زمان تجویز:

- این واکسن به حجم 0.5 میلی لیتر و به روش داخل عضلانی تزریق می شود. فواصل تزریق ، صفر، دو و شش ماهگی می باشد.

- بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن 12-11 سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی باید واکسینه شوند.

- در مورد پسران و یا مردان هم جنس باز واکسیناسیون باید تا 26 سالگی انجام گردد (در انگلیس توصیه می شود از 9 سالگی تا 45 سالگی تجویز شود).

- بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود، با این وجود مشاهده شده که تزریق واکسن برای زنانی که قبلاً هم تماس جنسی داشته اند مفید خواهد بود.

- زنانی که قبلاً به ژنوتیپ های موجود در واکسن آلوده شده اند نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند.

- مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف 5 سال ذکر شده است.

تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد.عوارض:

این واکسن در دختران 26-9 ساله بخوبی تحمل شده ولی عوارض محل تزریق شامل درد، خونریزی محل تزریق و تب low grade مشاهده می شود. شایعترین عارضه سیستمیک آن ، سردرد می باشد.منع تجویز:

تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است. ولی بهتر است در موارد ذیل تجویز نشود:


- بارداری (اگر زن بارداری به طور اتفاقی واکسینه شود، نشان داده شده است که طی 30 روز از واکسیناسیون ممکن است تا حد ناچیزی آنومالی های مادرزادی در جنین وی افزایش یابد.
- افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن

- هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد)

- هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد)تاکنون هیچگونه افزایش ریسک ناشی از تزریق واکسن HPV در ایجاد سندرم Guillain-Barre در مقایسه با واکسن های دیگر و در گروهای سنی مشابه دیده نشده است.

همنیطور واکسیناسون در شیردهی منعی ندارد، اما مادران باید آگاهی داشته باشند که طی یک ماه پس از تزریق واکسن ممکن است احتمال وقوع اختلالات تنفسی در شیرخوار تغذیه کننده از شیر مادر افزایش یابد.مزایای واکسیناسیون

- احتمال عفونت با تایپ های ویروسی تعبیه شده در واکسن بسیار نادر است.

- احتمال عفونت مجدد (Reinfection) در عفونت های طبیعی با ویروس های با تایپ مشابه وجود دارد، که می توان با واکسیناسیون از آن پیشگیری نمود.

- واکسیناسیون در افراد + HPV ایمن است.

- واکسیناسیون در افراد با ضعف سیستم ایمنی (مثل افراد مبتلا به HIV) ایمن و موثر است.

- بیماران با هرگونه ضایعه قبلی HPV که در گروه پرخطر قرار می گیرند از تجویز واکسن سود می برند.

- بیماران با هرگونه ضایعه فعلی HPV که در گروه پرخطر بعنوان ناقل HPV قرار می گیرند، تجویز واکسن می تواند ریسک انتقال بیماری را کاهش دهد.توجه 1: واکسن هیچگونه خاصیت درمانی ندارد.

توجه 2: در استرالیا بعد از شروع برنامه ملی واکسیناسیون HPV در سال 2007، میزان بروز زگیل تناسلی (Genital warts) حدود 93% کاهش یافته است (در دختران زیر 21 سال از 18.6% به 1.9% و در مردان 22.9% به 2.9% رسیده است).

توجه 3: واکسن ریسک ضایعات داخل اپی تلیال ناحیه مقعد (Anal Intraepithelial Lesions) را در مردان تا 77.5% کاهش می دهد.

توجه 4: مطالعات فاز 2 و 3 واکسیناسیون سراسری در بعضی از کشورها نشان داده است که تیتر بالایی از آنتی بادی تا 12 سال مشاهده شده است، بنابراین تزریق دوز یادآور (Booster Dose) بعد از 10 سال پیشنهاد نمی شود.

توجه 5: اگر بین تجویز دوز دوم و سوم بارداری صورت گیرد، تزریق دوز سوم را می توان به بعد از بارداری موکول نمود.سایر راهکارهای پیشگیری از سرطان دهانه رحم:

استراتژی های دیگر جهت عدم ابتلاء به HPV عبارتند از:

- درمان سریع و موثر عفونت های واژینال و دهانه رحم (خیلی مهم)

- کاهش موثر انتقال ویروس (مثلاً استفاده از کاندوم که تا 70% ریسک انتقال را کاهش می دهد)

- کاهش تعداد شرکای جنسی

  در سپتامبر ۲۰۱۹ بر اساس توصیه اخیر ACIP:  سن دریافت واکسن گارداسیل (HPV) افزایش یافته است.

🔻براساس توصیه اخیر ACIP*، تجویز یا تکمیل دوره های #واکسن #گارداسیل در افرادی که بموقع آن را دریافت نکرده اند**، تا سن ۲۶ سال افزایش داده شده است. 

🔻قبلا سن توصیه شده بجز در موارد استثنا، حداکثر ۲۱ سال بود. با دستورالعمل جدید در موارد خاص واکسیناسیون در افراد ۴۵-۲۷ سال هم بنا به شرایطی مانند عدم تجربه سکس یا تعداد موارد محدود ممکن است اندیکاسیون یابد.  

*Advisory Committee on Immunization Practices

** catch-up vaccination

*** رفرنس:  MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2019;68(32):698 

توضیح نویسنده:

در مورد Catch up (یا آخرین سنی که توصیه رسمی برای تجویز یک واکسن می شود) ، معمولاً در کشورهایی بحث می شود که واکسیناسیون ملی دارند و دختران و پسران از سن 9-11 سالگی واکسن را تجویز می کنند و برای کسانی که از این پروسه عقب مانده اند و یا به تازگی شهروند آن کشور شده اند عدد 21 سال برای پسران و عدد 26 سال برای دختران و یا پسران همجنس باز توصیه می شود.

یعنی در این کشورها در سنینی که شیوع بالای HPV مشاهده می شود با تجویز واکسن جلوی انتقال و ابتلا به این ویروس گرفته می شود و در نتیجه در سنین بالاتر نیاز به واکسن اندیکاسیون پیدا نمی کند.

در حالیکه در کشورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم و میزان coverage واکسن زیر 10% می باشد و در تمام سنین امکان انتقال ویروس وجود دارد،  بنابراین توصیه می شود حتماً واکسن صرف نظر از سن بیمار تجویز شود.

در ایران دو پیک سنی شیوع ویروس مشاهده شده است (یکی سنین پایین تر از 25 سال و یکی هم سنین بین 40 تا 49 سال)

در مورد واکسن بهتر است بدانیم که از هر 10% که میزان Coverage واکسن در جامعه افزایش یابد میزان سودمندی جامعه ای که واکسن نزده است هم 5% افزایش می یابد (جامعه ای که با افراد واکسینه شده ارتباط جنسی دارند و در نتیجه امکان انتقال HPV در آنها کاهش می یابد).

در ضمن در هر دو مطالعه ای که در ایران به روش FDA approved  انجام داده ایم و بطور رسمی گزارش نموده ایم بطور وضوح مشکل HPV در ایران مربوط به گروه Other High risk HPV می باشد (نه HPV 16 & 18) که بنابراین توصیه به تجویز واکسن گارداسیل نانووالان به جای واکسن کوادی والان است.

ولی از آنجائیکه این واکسن در ایران نیامده است و از آنجائیکه بین HPV 16 و HPV تایپ های  31 , 33 ( که از لحاظ فیلوژنتیک - phylogenetically - به هم شبیه اند) و همینطور بین HPV 18  با HPV 45 یک Cross protection (یا محافظت متقاطع) وجود دارد توصیه می شود باز هم تجویز این واکسن باعث ایمنی بیشتری از فقط چهار ژنوتایپ می شود.

بنابراین توصیه عمومی به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است تا آنجائیکه بتوانیم میزان coverage واکسن را در کل جامعه افزایش دهیم و در نتیجه افراد بیشتری از این واکسن سود ببرند.

       

مقالات مرتبط با نکاتی در ارتباط با واکسن HPV (بروز شده)

پرسش و پاسخ

سوال 1399/06/29

سوال: سلام دوز اول و دوم این واکسن که نه ظرفیتی بود رو در امریکا به دخترم زدم و برای دوز سوم ایران هستیم واکسن رو خریداری کردم و در یخچال گذاشتم ..دوز سوم به فاصله ی چهار ماه از دوز دوم باید تزریق بشه؟

پاسخ مدیر 1399/06/29

جواب: به طور کل دوز سوم ماکزیمم تا یک سال بعد از تزریق دوز اول باید تزریق شود.

سوال 1399/06/28

سوال: سلام ، ببخشيد آيا واكسني كه تزريق زير جلدي هم داشته باشه هست؟؟ چون ميگن بعضياش نيدل تزريق زير جلدي دارن

پاسخ مدیر 1399/06/28

جواب: خیر داخل عضلانی است.

سوال 1399/06/22

سوال: با سلام و احترام من یک دوز واکسن گارداسیل رو زده ام و دو واکسن دیگر را در یخچال نگه داشتم و از داروخانه تهیه کرده ام /اما در قوطی یکی از واکسن ها را که باز کردم حدود دوسانت از پلاستیک روی جعبه پرس شده واکسن باز شده بود و من باید دو ماه نگه دارم /ایا کاور باز شده در کیفیت واکسن تاثیر دارد؟ متشکرم

پاسخ مدیر 1399/06/22

جواب: خیر تاثیر ندارد

سوال 1399/06/21

سوال: سلام یه سوال داشتم آزمایش پاپ اسمیر اچ پی وی رو هم مشخص میکنه چون آخر آزمایش که note نوشته که: هیچ شواهدی مبنی بر اینکه اچ وی پی مثبت هست وجود ندارد اما pcr بالینی توصیه میشود(یعنی چی؟؟؟؟)...ولی من دوز اول واکسن رو تزریق کردم چون یه ضایعه کوچیک داشتم و فریز کردم... خواهش میکنم راهنمایی کنید که چی میشه یعنی چیکار کنم دکترم زیاد راهنمایی نکرد گفت نگران نباش....

پاسخ مدیر 1399/06/21

جواب: تست پاپ اسمیر تست HPV نیست و مجزا می باشند و البته درصدی از افراد که HPV مثبت هستند درآن زمان که HPV مثبت می باشد یک سری ضایعات به صورت افزایش واکوئل در سیتوپلاسم سلول های آن می بینیم که تحت عنوان اثر HPV (HPV Effect)می باشد. احتمالا مشکوک به همچین موردی شده اند که توصیه به انجام تست مولکولی PCR کرده اند.

سوال 1399/06/19

سوال: سلام خسته نباشید. من یک نفر که اچ پی وی داشته رو بوسیدم، الان گویا خیلی زمان میبره تا مشخص شه ایا من اچ پی وی دهانی گرفتم یا خیر و شاید از طریق پاپ اسمیر هم مشخص نشه. اگه پاپ اسمیر دادم و منفی بود ولی همچنان ویروس در بدنم وجود داشت، میتونم واکسن بزنم؟ ینی ویروس هنوز تاثیر نزاشته باشه..

پاسخ مدیر 1399/06/19

جواب: توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/06/15

سوال: میشه شماره پیامکی برای ثبت نام سوزن گارداسیل رو بگین

پاسخ مدیر 1399/06/15

جواب: واکسن را باید از داروخانه تهییه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیری

سوال 1399/06/14

سوال: سلام .خوشبختانه من هیچ علائمی ندارم و مرحله اول سوزن رو تزریق کردم ولی خب رابطه جنسی زیاد داشتم و از طرفی هم سنم 36هست . نیازی هست مراحل بعدی رو تزریق کنم و اثری داره یا نه ؟؟

پاسخ مدیر 1399/06/14

جواب: بله برای ایمنی بخشی بالای 95 درصد نیاز است که هر سه دوز تزریق شود. بعد از تزریق اولین دوز واکسن بعد از 2 هفته فقط بین 60 تا 70% مصونیت پیدا می کنید.

سوال 1399/06/10

سوال: سلام، در یک بار سکس (با کاندوم) چقدر احتمال انتقال ویروس hpv از فرد ناقل به فرد سالم وجود داره؟

پاسخ مدیر 1399/06/10

جواب: 30% امکان انتقال وجود دارد.

سوال 1399/06/10

سوال:  سلام، من یک دختر ۲۶ ساله هستم که سال ۹۵ متوجه ضایعه های ریز در بیرون واژن خودم شدم، دوسال قبل از اون رابطه ی جنسی بدون دخول داشتم، به دو پزشک مراجعه کردم و هر دو گفتند که زگیل تناسلی هستن، پزشکم نمونه برداری کردن و دوبار به فاصله ی دوسال اومدم آزمایشگاه شما و تست اچ پی وی دادم و هر دو بار منفی بود. منتها نگرانی که همیشه دارم اینه که من چون بکارت داشتم نمونه رو از بیرون واژن و از خود ضایعات میگرفت، چقدر این جواب مطمئن هست؟ درحال حاضر در آستانه ی ازدواج هستم و نمیخوام خطری برای همسرم داشته باشه. از اون جایی که آخرین آزمایش دو سال پیش انجام شده نیازه باز هم برای تست مراجعه کنم ؟ تو این مدت هم رابطه ی جنسی نداشتم. یه نکته هم بگم که اولین بار که آزمایش دادم و جواب منفی بود واکسن رو گرفتم. اما بازهم نگرانم که بکارت باعث شده نتونن نمونه گیری صحیح انجام بدن. لطفا من رو راهنمایی کنین. اگر نیازه بازهم برای آزمایش مراجعه کنم. آیا میتونین نمونه ی دقیق بگیرین ؟ و اگر آزمایش رو موکول کنم به بعد از ازدواج در صورت وجود ویروس میتونه برای همسرم خطرناک باشه؟

پاسخ مدیر 1399/06/10

جواب: با توجه به اینکه روش صورت گرفته در آزمایشگاه نیلو FDA approved می باشد لذا قابل اطمینان است و توجه داشته باشید که اکثرعفونت های HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به کانسر سرویکس تبدیل نمی شوند. مدت زمان پاکسازی HPV های پرخطر از بدن، بدون انجام هرگونه درمان خاص بصورت زیر است: - طی 8 ماه در 70% موارد پاک می شود. - طی 12 ماه در 80% موارد پاک می شود. - طی 18 ماه در 90% موارد پاک می شود. لذا احتمالا در این زمان ویروس از بدنتان پاک شده. لازم به ذکر است در دخترانی که پرده ی بکارت مشکلی پیدا نکرده باشد نمونه از کاف واژن گرفته می شود و دیگر جای گرانی نیست و البته چنانچه هر 3 دوز واکسن را هم زده باشید بالای 90% مشکلی نیست و نگران نباشید .

سوال 1399/06/07

سوال: سلام خسته نباشید واکسن گارداسیل ۴ ساعت بیرون از یخچال در دما محیط خانه بوده ایا فاسد شده ؟!

پاسخ مدیر 1399/06/07

جواب: تا2-3 ساعت از زمانی که واکسن را تهیه می کنید تا تزرق آن هیچ مشکلی ندارد ولی بیشتتر از این زمان ممکن است اثر بخشی آن را کم کند.

سوال 1399/06/07

سوال: سلام واکسن گارداسیل اگر به مدت ۶ ساعت بیرون از یخچال باشه مشکلی پیش میاد ؟!

پاسخ مدیر 1399/06/07

جواب: تا2-3 ساعت از زمانی که واکسن را تهیه می کنید تا تزرق آن هیچ مشکلی ندارد ولی بیشتتر از این زمان ممکن است اثر بخشی آن را کم کند.

سوال 1399/06/06

سوال: سلام و وقت بخیر ایا تزریق واکسن برای اقایان در سن 35 سالگی اثری داره؟ و اینکه اگر مبتلا باشن دیگه تزریق اثر مثبتی نداره؟

پاسخ مدیر 1399/06/06

جواب: تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است مگر در مواردی مانند خانم باردار و یا سابقه حساسیت به مخمر نان و... که توصیه نمی شود. در کشورهای که شورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم تا رنج سنی خاصی توصیه یه زدن این واکسن می شود ولی توصیه عمومی ما به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است. توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/06/05

سوال: سلام و خسته نباشید میگم خدمت شما. بنده چند زیگیل داشتم که با دستگاه لیزر سوزوندم و خوب شدن تا اینکه فهمیدم یکیش جا مونده بخاطر همین که تعدادش یکی بود و اطلاعاتی نداشتم کلا بیخیالش شدم و پیگیری نکردم الان بعد دو سال به تعدادش اضافه شده و تعدادش شده ۶ عدد ولی خب رابطه جنسیم با یک نفر هستش نه بیشتر که به تازگی هم جدا شدم و رابطه ای ندارم،باید چیکار کنم که این زگیل ها از بین برن،ازمایش هم ندادم تا الان چون دوستم میگفت وقتی زگیل داری ینی hpv داری و ازمایش نمیخواد بدی

پاسخ مدیر 1399/06/05

جواب: بله HPV دارید ولی باید معلوم شود که کدام ژنوتیپ آن می باشد.مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد.ولی به طورکل برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است.

سوال 1399/05/29

سوال خانمی متاهل و 45 ساله هستم سال 97 بطور اتفاقی با آزمایشی که در ازمایشگاه کیوان دادم متوجه شدم که HPV نوع 73 دارم و چون به لیزر مو های زائد ربطش دادم این کار رو ادامه ندادم در این دو سال مرتبط اسمیر دادم و کولپوسکوپی شدم . و از کپسول پاور فیت هم استفاده کردم . اخیرا در ازمایشگاه پارسه تست اسمیر و HPV دادم که اسمیرم نرمال بود ولی این بار HPV نوع 58 و 82 را اعلام کرد .هیچ کدام از متد ها به روش FDA نبودند .الان میخوام بدونم که دلیل این تضاددر پاسخ چیه .آیا من دوباره آلوده شدم و یا یکی از جواب ها اشتباه بوده . ممنون

پاسخ مدیر 1399/05/29

[جواب: در روش هایی که FDA approved نباشند ، امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1399/05/29

سوال: سلام من دوز اول رو آبان سال گذشته زدم و به علت شیوع کرونا و نبود واکسن دوز دوم را نه ماه بعد دریافت کردم و دوز سوم را کی بزنم و آیا اثر بخشی واکسن از بین رفته لازمه مجدد دو دوره واکسن بزنم و سوال دیگه اینکه اولی آمریکایی بود و دومی فرانسوی هر دو رو هم انیسیتو پاستور زدم. و اینکه تا حالا رابطه جنسی نداشتم و هیچ عارضه در مورد hpv نداشتم. پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

پاسخ مدیر 1399/05/29

جواب: سعی کنید قبل از پایان یکسال بعد از تجویز دوز اول دوز سوم را بزنید. خیر نیاز نیست مجدد تزریق کنید.بهترین زمان تزریق واکسن، قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود

سوال 1399/05/27

سوال: سلام واکسنو از کجا باید تهیه کنیم

پاسخ مدیر 1399/05/27

جواب: واکسن را باید از داروخانه تهییه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیرید..

سوال 1399/05/25

سوال: با عرض سلام و خسته نباشيد بنده ٢٨ سال سن دارم ،حدودا يك سال پيش،بعد رابطه سكس با يه خانوم،همون موقع بلافاصله يه ضايعه اى اطراف آلت تناسلى بنده ظاهر شد،بعد از مراجعه به دكتر متخصص اورولوژى،دكتر گفت اين زگيل تناسلى نيست، حدودا ٤ماه پس از اين ماجرا بنده ازدواج كردم وهمسر بنده بعد از رابطه سكس،ظايعه اطراف واژن ظاهر شد،بعد از اينكه همسرم آزمايش داد،جواب آزمايش منفى بود،بنده ٢سوال داشتم. ١-آيا احتياج هست واكسن HPV را بزنيم؟ ٢-آيا تو اين شرايط كرونا با زدن واكسن ،بدن ضعيف نميشود؟ متشكرم

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: تجویز این واکسن در هر حالتی صرف نظر از سن، جنس و وضعیت کلینیکی توصیه شده است مگر در مواردی مانند خانم باردار و یا سابقه حساسیت به مخمر نان و... که توصیه نمی شود. در کشورهای که شورهایی که واکسیناسیون ملی نداریم تا رنج سنی خاصی توصیه یه زدن این واکسن می شود ولی توصیه عمومی ما به بیماران این است که در هر سنی تجویز آن از نزدن آن در ایران بهتر است. خیر ضعیف نمی شود و درواقع هدف از تزریق واکسن به گونه ای تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس وارد شده است لذا ممکن است در برابر ویروس خاصی تاثیر نداشته باشد ولی سیستم ایمنی را قطعا تضعیف نمی کند. به طور مثال نتایج نشان می دهد که واکسیناسیون HPV حتی در افراد با ضعف سیستم ایمنی (مثل افراد مبتلا به (HIV ایمن و موثر بوده است.

سوال 1399/05/25

سوال: سلام من ۶ماه قبل hpv نوع ۱۶و۵۸و۶ داشتم که عمل لیپ انجام دادم و ۲ماه قبل که آزمایش دادم آزمایشم منفی شد الان مجدد رابطه داشتم و استرس دارم مجدد مبتلا شده باشم چند وقت بعد از رابطه میتونم تست hpv بدم که مطمئن بشم.آیا حتما باید ۲ماه از رابطه بگذره؟ چون درمانم با عمل بود نه با سیستم ایمنی آیا احتمال ابتلای مجدد به همان تایپ ویروس قبلی هست؟ و اینکه چند درصد احتمال زگیل دهانی با اورال سکس وجود داره؟ با رابطه مقعدی چند درصد احتمال ابتلا به زگیل مقعدی وجود داره؟ متشکرم

پاسخ مدیر 1399/05/25

جواب: بلافاصله بعد از سکس مشکوک ( چنانچه منقل شده باشد )می توان HPV را بررسی کرد. به طور کلی وقتی واکسن زده می شود امکان ابتلا به همان ویروس بسیاربسیارکم است ولی احتمال عفونت مجدد با عفونت قبلی وجود دارد به هر حال در هر رابطه ای(اورال و مقعدی و..) چنانچه HPV در طرفین وجود داشته باشد ، امکان انتقال در طرفین تقریبا 100% است .

سوال 1399/05/21

سوال: سلام. آیا شما واکسن گارداسیل 9 رو دارید؟ اگر نه از کجا میتونم تهیه اش بکنم و اگر آره کی میتونم بیام اونجا؟

پاسخ مدیر 1399/05/21

جواب: خیر. بعید می دونم واکسن نه گانه را در ایران پیدا کنید لذا اگر نبود واکسن چهارگانه را بگیرید. واکسن را باید از داروخانه تهیه کنید و اگر داروخانه ها نداشتند با شرکت وارد کننده آن شرکت بهستان دارو تماس بگیرید..

سوال 1399/05/16

سوال: سلام خسته نباشید من ۶ سال پیش که ازدواج کردم‌سه ماه بعد : عروسی زگیل زدم و رفتم دکتر بجوابا یه نوع اسید موضعی زگیا هارو برطرف کردم‌و واکسن گارداسیل ۳ گانه رو زدم و الان بعد از ۶ سال زخم دهانه رحم گرفتم و تغییرات سلولی که بد نبودو زخم فریز شد و برای اولین بار تست pcr اچ‌پی وی دادم و مثبت بود و چندین تیپ دارم که ۳۱ و ۳۳ جزئش هست.در حال حاضر دارم ahccمیتورم تا یه سال و تکرار تست.میشه الان باز برم گارداسیل ۹ رو تزریق کنم‌تا آنتی بادی بر علیه ۳۳ و ۳۱ رو بگیرم تا ازبین برن؟

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: ابتدا دقت کنید ایا روش مورد استفاده FDA approved بوده یا خیر ، در غیر اینصورت امکان نتایج مثبت و منفی کاذب وجود دارد. چراکه بطور کلی روش های FDA approved بدین صورت است که: 4- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 5- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر (و امکان تفکیک ژنوتایپ ها وجود ندارد و هرگاه در برگه ای سایر ژنوتایپ های پرخطر مثل 31, 33, و غیره گزارش شود نشان دهنده آن است که روش فوق مورد تایید FDAنمی باشد) 6- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV همچنان وجود دارد و بعلاوه تاثیر واکسن در مواردیکه بصورت کامل تزریق نشده و یا بعد از آغاز تماس جنسی انجام شده است، کاهش می یابد .در ارتباط با واکسن ها بله درست است واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و توصیه می شود و در صورتیکه این واکسن پیدا نکردید واکسن چهارگانه توصیه می شود. ولی در گایدلاین توصیه می شود که چنانچه واکسن چهارگانه را زدید نیاز به تزریق مجدد واکسن نه گانه نیست. به طور کل توصیه می کنم به این نکات دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/05/16

سوال: با سلام و احترام من سال ۹۴ واکسن گارداسیل رو تزریق کردم الان ۳۵ سالمه و دو تا سوال از شما داشتم ۱. آیا با گذشت ۵ سال نیاز به تزریق واکسن دارم اگر دارم چند نوبت تزریق کنم ۲. با توجه به داشتن بیماری آرتریت پسوریاتیک که دارم برای من آمپول سینورا با نام تجاری آدالیمومب تجویز شده است ایا با مصرف دارو اثر بخشی واکسن کم می شود و نیاز به تزریق دوباره واکسن دارم لطف می کنید پاسخ گو باشید. با تشکر

پاسخ مدیر 1399/05/16

جواب: خیر نیاز به تزریق مجدد نیست. مطالعاتی که تاکنون انجام شده ، (براساس اولین واکسنی که 10 سال پیش تجویز شده) بیانگر آن است که در طی این 10 سال فرد ایمنی را نشان داده لذا تا 10 سال به ایمنی واکسن مطمئن هستیم و نیاز به تزریق مجدد بعد 5 سال نمی باشد.. در ارتباط با اثر بخشی، به طور کل در افرادی که سیستم ایمنی به دلیل بیماری هایی ضعیف شده، توصیه می شود 3 دوز واکسن تجویز و تزریق شود.

سوال 1399/05/15

سوال: سلام ؛ من رابطه ی بدون دخول با پارتنرم داشتم و بعد دوز اول واکسن رو تزریق کردم و منتظر رسیدن زمان دوزهای بعدی هستم؛ سوالم اینه که همچنان میتونم رابطه ی بدون دخول با پارتنرم داشته باشم یا واکسن رو بی اثر می‌کنه؟

پاسخ مدیر 1399/05/15

جواب: بطور کلی زمانی این واکسن اثر بخشی آن بالاست که قبل از هرگونه سکسی تجویز شده باشد، در هنگامیکه بعد از تماس جنسی واکسن تجویز می شود ، اثربخشی آن کمی کمتر می شود ولی باز هم در حدی است که یک ایمنی قابل قبولی بدهد.

سوال 1399/05/14

سوال: سلام ممنون از راهنمایی من ۲ سال پیش ازمایش دادم و فقط ۴۴ رو داشتم هفته پیش ازمایش مجدد دادم مبتلا به ۵۳و ۵۵ و ۷۳ ریسک بالا هم شده ام از ۲ سال پیش هم با نامزدم در ارتباط هستم که متاسفانه به دلیل کمبود اطلاعات واکسن تزریق نکردن ایشان هم با این که در ظاهر مشکلی نداشتند ازمایش دادن و مبتلا به نوع ۸۴ شدند وضعیت پیش امده نگران کننده هست برای نامزدم؟ و اینکه دنباله واکسن هستیم ۲ مدل امریکایی و فرانسوی هست کدوم رو صلاح میدونید؟

پاسخ مدیر 1399/05/14

جواب: به روش آزمایش در برگه دقت کنید که آیا به روش FDA approved انجام شده است یا خیر، بطور کلی روش های FDA approved بصورت: 1- مثبت از نظر دو ژنوتایپ 16 و یا 18 (و گاهی 45)، 2- مثبت از نظر سایر ژنوتایپ های پر خطر و 3- منفی از نظر همه موارد گزارش می شود و هیچ ژنوتایپ کم خطر گزارش نمی شود (چرا که هیچ ارزشی در پیگیری کانسرها ندارد). بنابراین روش هایی که سایر ژنوتایپ ها را گزارش می کند به احتمال زیاد تاییدیه FDA را نداشته و طبق گایدلاین ASCCP خیلی نباید به جوابش تکیه کرد و نگران اش شد. به توصیه ذیل نیز دقت کنید. برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است. در ارتباط با واکسن ها نیز واکسن 9-valent ( نه گانه )آمریکایی بهتر است و در صورتیکه پیدا نکردید واکسن چهارگانه را بزنید.

سوال 1399/03/06

سلام. ممنون از مقاله ی مفیدتون. و بسیار سپاسگزارم از پاسخگویی دقیق به سوالات که باعث شد بنده جواب خیلی از پرسش هام رو از همین قسمت دریافت کنم.

سوال 1399/03/04

سئوال: گفتید که طبق مطالعات مصونیت تا ۵سال هست یه توضیح میدی که چرا خاصیت از بین میره و اینکه فرقی بین ۴گانه و ۹گانه از نظر زمان مصونیت هست؟

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: تیتر آنتی بادی نوترال کننده ویروس به داخل سلولها طی بازه 5 ساله بتدریج کاهش می یابد ولی هنوز مانند بیماریهای ویروسی دیگر هنوز اثبات نشده که نیاز به واکسن یادآوری (Boster dose) داریم و یا خیر. خیر تفاوتی از این نظر بین این دو وجود ندارد.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام من دخترم ١٥ سالشه دكتر گفت بايد سه مرحله واكسن را بزنه مرحله اول صفر بعد دو ماه بعد و بار سوم شش ماه. بعد من دو مرحله اول انجام دادم ولي مرحله سوم را يادم رفت و الان جاي شش ماه هفت ماه و نيم گذشته بايد چيكار كنم ممنونم از راهنمايي

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: سعی کنید قبل از پایان یکسال بعد از تجویز دوز اول دوز سوم را بزنید.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام و وقت بخیر. میخواستم بدانم واکسن‌ گارداسیل نه گانه‌ را باید چطور تهیه کنم؟ آیا داروخانه و یا شرکت دارویی معتبری را می شناسید که من سفارش بدهم؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: لطف کنید یک سرچ کنید و از خود شرکت وارد کننده اش بپرسید.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام وقتتون بخیر.. من دوز اول واکسن رو صبح تهیه کردم و نیم ساعت طول کشید تا گذاشتمش تو درب یخچال و عصرش تزریق کردم. حالا با دماسنج دیجیتال دمای اون قسمت یخچال رو اندازه گرفتم و 9.5 درجه بود با اینکه تنظیمات یخچال رو 4 درجه بوده.. آیا واکسن خراب شده؟ و درصورت خرابی باید چیکار کنم؟ از اول تزریق کنم؟ ممنون

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: خیر ولی دو دوز دیگرش را دقت کنید که ماکزیمم به 6 درجه نرسد.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام. برای من واکسن گارداسیل ۴ گانه را در زمان های گفته شده طبق دستور، تزریق کردند. البته قبل از تزریق به تیپ ۶ مبتلا شدم، که پس از تزریق واکسن، این از بین رفت و به ۵۴ تبدیل شد. تقریبا ۲ ماه گذشته نیز مرحله اول گارداسیل ۹ گانه را پزشک به بنده تزریق کردند و ابتدا به من گفتند فقط یکبار تزریق کافی است. برای احتیاط میتوانی بار دوم نیز استفاده کنی. من پس از مطالعه چندین مقاله متوجه شدم باید گارداسیل ۹ گانه نیز در ۳ مرحله تزریق شود. و با توجه به هزینه بسیار بالایی که از بنده دریافت کردند بابت مرحله اول، بنده قادر به تهیه مرحله های بعدی با این قیمت نیستم. حال میخواستم بدانم که واکسن گارداسیل ۹ گانه لازم است؟ و اینکه مرحله ۱ به بنده تزریق شد، اگر مرحله های بعدی تزریق نشود چه اتفاقی پیش می آید؟ و با توجه به اینکه بنده به این ویروس مبتلا شده ام، آیا با تزریق واکسن امکان ایمنی چقدر خواهد بود؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: حال میخواستم بدانم که واکسن گارداسیل ۹ گانه لازم است؟ بله و هر سه مرحله اگر بالای 15 سال دارید. ۱ به بنده تزریق شد، اگر مرحله های بعدی تزریق نشود چه اتفاقی پیش می آید؟ فقط 60% ایمنی پیدا می کنید. و با توجه به اینکه بنده به این ویروس مبتلا شده ام، آیا با تزریق واکسن امکان ایمنی چقدر خواهد بود؟ بعد از تزریق هر سه دوز حدود 90%

سوال 1399/02/19

سئوال: سلام دما ٦ درجه يخچال براي واكسن مناسبه؟ در يخچال خانه باز و بست ميشه مشكلي نداره؟ دارو با با جعبه خودش داخل طبقه بخچال گزاشتم

پاسخ مدیر 1399/02/19

جواب: بله باید بین 2 تا 8 باشد.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام. ببخشید من دوز دوم رو با یک ماه تاخیر استفاده کردم و دوز سوم هم الان ۱۵ روزی دیر شده و وارد استان نشده اگر دوز سوم رو نزنم مشکلی داره؟ من همسرم مشکوک بوده

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: به هر حال قدرت اثرش کاهش می یابد توصیه می کنم حداکثر با فاصله یک سال از تزریق دوز اول دوز سوم را بزنید و هر چه زودتر اثربخشی بالاتری بدست می آورید.

سوال 1399/02/16

سئوال: سلام خسته نباشيد ببخشيد واكسن گارداسيل رو خريداري كردم ام و داخل كيسه فريز گذاشته و سپس داخل يخچال گذاشته ام آيا كيسه فريزر باعث خراب شدن واكسن ميشه؟ممنون ميشم جواب بديد

پاسخ مدیر 1399/02/16

جواب: خیر

سوال 1399/02/14

سئوال: سلام ببخشید من واکسن سری سوم گارداسیلم پرستار زیر جلدی تزریق کرده بنظرتون بی تاثیر ؟ و اینکه الان رگ های اون قسمت ک تزریق شده نمایان شده و میخاره میترسم خطرناک باشه چیکار کنم خوب بشه ؟

پاسخ مدیر 1399/02/14

جواب: نگران نباشید مشکلی نیست.

سوال 1399/02/12

سئوال: خسته نباشید من ۶ماه پیش مبتلا بهhpvشدم و با اولین علائم سریع به پزشک مراجعه کردم ۲تا از واکسن هارو زدم ولی سومی رو که قرار بود ۲۰اسفند بزنم رو نزدم الان به شدن مقعدم خارش داره لطفا راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/02/12

جواب: با زدن دو دوز واکسن هم تا حدود 90% واکسینه شده اید ولی بهتر است دوز سوم را سریعتر بزنید.

سوال 1399/02/11

سئوال: سلام ببخشید واکسن گارداسیل مرحله ۳ ام اگر اشتباها زیر جلد تزریق شود آیا خطرناک است و اینکه باید مجددا تکرار شود؟یعنی بی تاثیر هستش .؟

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: اگر مشکلی بخواهد ایجاد کند (که خیلی نادر است) در همان بدو تزریق است.

سوال 1399/02/11

سئوال: اگر واکسن گارداسیل زیر جلد تزریق شود خطرناک است؟ و اینکه آیا تاثیر آن از بین میره دوباره باید تکرار شود؟

پاسخ مدیر 1399/02/11

جواب: خیر باز هم تاثیر خودش را می گذارد.

سوال 1399/02/10

سلام من دوز دوم رو چهار ماه بعد دوز اول زدم و سومی رو ۶ ماه بعد اولی خواستم بپرسم ک چون دوز دوم رو دیر زدم ی دوز دیگه بزنم یعنی چهار دوز ، بخاطر اینکه جبران دوز دوم ک در زده بودمو جبران کنه اشکال نداره؟

پاسخ مدیر 1399/02/10

جواب: شما چندین بار این سئوال را گذاشته اید و من حداقل 2 بار به آن جواب داده ام. لطف کنید به دنبال جوابتان در همان تاریخی که سئوال کرده اید بگردید. خیر نیازی به تزریق دوز چهارم ندارید همان دوز سوم را 6 ماه بعد از دوز اول تزریق کنید.

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام من یک‌سال و‌نیم قبل مبتلا شدم تیپ ۷۳ رو‌دارم‌یه بار هم‌چنتا زیگیل زدم که برطرف شدن واکسن رو‌هم‌سه دورشو‌زدم‌ بعداز واکسن زیگیل داشتم الان چند ماهه که مداوم عفونت های کلامیدیایی پنیری بدون بو با خارش کم دارم دارو موقت خوب میشه دو ماه بعد شروع میشه الان این حالت گسی واژن و عفونت مکرر رو چه کنم زیر دلم همش درد میکنه معاینه هر ۶ ماه رفتم گفتن مشکلی نیست الان سر کرونا نمیشه بیرون رفت سیگاری هم هستم ۶ ماهه ایمنوئنس هم ۸۰٪ این زمانو‌مصرف کردم ایا احتمال دفع ویروس هستش من به شدت اسسترس دارم 😢😢

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/02/08

سئوال: سلام ببخشيد اگه واكسن گارداسيل چهل دقيقه بيرون از يخچال باشه خراب ميشه؟

پاسخ مدیر 1399/02/08

جواب: خیر

سوال 1399/02/07

سئوال: سلام من ٣٢ سالم هست و حدود ٤ سال پيش واكسن ٤ ساله زدم اما ترس از سرطان گلو و هنجره دارم ميتونم دوباره واكسن ٩ گانه رو تزريق كنم؟ يا با توجه به زدن ٣ دوره واكسن ٤ گانه ديگه نميتونم بزنم؟

پاسخ مدیر 1399/02/07

جواب: نگران نباشید نیازی به تجویز واکسن نه گانه ندارید.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام من و خانومم دروز دوم رو ۱۲۴ روز بعد یعنی ۴ ماهو ۴ روز بعد زدیم و سومی رو ۶ ماه بعد دوز اول بزنیم چقد اثرش کم شده بخاطر تاخیر دوماهه دوز دوم؟و سوال بعدی اینکه نیاز هست ی دوز دیگه یعنی ۴ دوز بزنیم ک جبران کم اثر شدن واکسن بخاطر تاخیر دوز دوم بوده رو جبران کنیم؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: نگران نباشید از کل ممکن است 2 الی 3% کاهش یابد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام ببخشيد مزاحم شدم اگر با آقايي كه مبتلا به زگيل تناسلي هستندتماس سطحي بدون دخول داشته باشم و فقط يك دز از واكسن رو زده باشم امكان انتقالش بمن چقدره؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: بصورت درصدی نمی توان گفت ولی امکان اش بستگی به ژوتایپ درگیر شده در اون آقا دارد.

سوال 1399/02/05

سئوال: سلام وقتتون بخير خواستم ازتون سوال كنم تزريق دو دز از گارداسيل چند درصد بدنمون رو ايمن ميكنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/05

جواب: حدود 90%

سوال 1399/02/03

سئوال: شما خودتو تخصص دارین یا اینکه با جستجو و مطالعه از منابع معتبر جواب سوالات رو میدین؟

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: بستگی به سئوال دارد.

سوال 1399/02/03

سئوال: سلام من دو سوال دارم اول اینکه این من وخانومم دوز اول رو زدیم و دوز دوم ب علت نبود واکسن چهار ماه و ۴ روز یعنی ۱۲۴ روز بتاخیر افتاد اشکال نداره ؟ سوال دوم اینکه سومی رو با این تاخیر ک در دومی پیش اومد باید بزنیم یا ن طبق همون روال معمول یعنی شش ماه پس از اولی ؟بین دوم و سومی باید چهار ماه فاصله باشه رول عادی ولی اگه ما با توجه ب تاخیر دومی ۱۲۴ روز اگه سومی رو شش ماه بعد اول یخوایم بزنیم میشه دوماه بعد دومی با شرایط وتاخیری ک گفتم ،اشکال نداره؟ و سوال آخر دوز دومی ک زدیم پاهامو استخوانش درد میکنه بعد دوروز از تزریق گذشته چرا ؟

پاسخ مدیر 1399/02/03

جواب: نه سومی را در همان بازه 6 ماهه بعد از اولی تزریق کنید و هر چند کمی از اثربخشی واکسن کم شده ولی باز هم جای نگرانی نیست. اون عارضه ربطی به واکسن ندارد ، از نظر آنفلوانزا با یک پزشک چک اش کنید.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام من و خانومم دوز اول رو زدیم دوز دوم گیرمون نیومد بعد از ۴ ماه و ۴ روز یعنی ۱۲۴ روز پیدا کردیم زدیم دوز دوم رو خواستم بپرسم اشکالی نداره در اثر بخشیش؟و سوال دوم اینکه با توجه به این تاخیر دوز سوم رو کی باید بزنیم اولی رو ۲۸ .۹. ۹۸ زدیم دومی ۱. ۲ . ۹۹ سومی رو کی بزنیم با توجه ب تاخیر سومی

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: یک کم کمتر می شه ولی سعی کنید دوز سوم را سر 6 ماه فاصله با دوز اول بزنید.

سوال 1399/02/02

سئوال: سلام.من دوز اول و دومو سر وقت خودش زدم ولی یک هفته زودتر از دوز سوم واکسن سومی رو زدم. مشکلی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: خیر

سوال 1399/02/02

سئوال: بعد از دوز دوم چند درصد مصونیت ایجاد می شود؟ درصد احتمال ابتلا در صورت سکس با فرد ناقل چقدر است

پاسخ مدیر 1399/02/02

جواب: حدود 90% ، حدود 10%

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام من دو نوبت واكسن گاردسيل رو زدم . اما امروز ٦ ماه از اولين نوبتم گذشته و بايد سومي رو ميزدم كه ميگن اصلا پيدا نميشه. چكار كنم؟ اگه پيدا كردم تا كي وقت دارم بزنم؟

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: سعی کنید تا 6 ماه دیگر حتماً بزنید.

سوال 1399/02/01

سئوال: سلام خسته نباشید من سری اول واکسن رو تزریق کردم برای سری دوم اگر ده روز زودتر از وقتش تزریق کنم مشکلی پیش میاد؟؟یعنی این ده روز رو بزارم بگذره؟؟یا فرقی نداره

پاسخ مدیر 1399/02/01

جواب: تا یک هفته اختلاف بررسی شده که مشکلی ایجاد نمی شود ولی بیشتر از آن مطالعه نشده است.

سوال 1399/01/31

سئوال: سلام این واکسن برای من تجویز شده آیا ناباروری و مرگ از عوارض این واکسن هستن ؟ خیلی باعث تردیدم شده برای تزریق

پاسخ مدیر 1399/01/31

جواب: ربطی به ناباروری ندارد و در صورتی که موارد منع مصرف که در مقاله فوق اشاره شده است نداشته باشید جای نگرانی وجود ندارد.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام و عرض ادب دکتر من واکسن گارداسیل نوبت اول رو تزریق کردم نوبت دومش رو باید 4 اسفند تزریق میکردم که به خاطر مساله کرونا ترسیدم بیرون برم الان بعد یک ماه و نیم میتونم دوز دوم رو تزریق کنم؟ اگر لطف کنید و منو راهنمایی کنید ممنون میشم

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: بهتر است سریعتر دوز دوم را بزنید.

سوال 1399/01/19

سئوال: سلام خسته نباشید من دوز اول این واکسنو ابان ماه زدم ولی دیگه واکسنو پیدا نکردم اگه الان پیدا کنم باید از اول بزنم یا دوز دومشو بزنم؟! ممنونم

پاسخ مدیر 1399/01/19

جواب: دوز دوم اش را بزنید.

سوال 1399/01/17

سئوال: سلام وقتتون بخیر.من دوز اول واکسن مرداد زدم و دوز دوم به اشتباه شهریور زدم.از چندتا دکتر پرسیدم گفتن که موردی نداره.الان من باید دوز سوم بهمن میزدم ولی اصرا آمپول نیست و وارد نمیشه.الان هم که اردیبهشته.خیلی این مساله پیگیری کردم ۱خانم دکتری به‌من گفت شما برای زدن دوز سوم تا اون ماهی که دوز اول زدی فرصت داری.میخواستم ببینم درسته؟

پاسخ مدیر 1399/01/17

جواب: بله ماکزیمم تا یک سال بعد از تزریق دوز اول باید تزریق شود.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام خسته نباشید من ۴۴ سالمه یک ماه فهمیدم دچار زگیل معقدی شدم دکتر گفته واکسن گارداسیل بزنم ، میخوام بدونم تاثیری در درمان این ویروس داره یا نه؟ امکان داره توضیح کامل بدید تا من متوجه بشم در ضمن من مجردم و دخترم ، ازدواج نداشتم ،... حالا که درگیر شدم باید چکار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: برای پیشگیری و یا حتی مراحل درمان HPV توجه به نکات ذیل مهم است: 1- تجویز واکسن را توصیه می کنم ، چرا که واکسن حداقل جلوی آلوده شدن شما به چند ژنوتایپ شایع HPV را گرفته و در افراد HPV مثبت از آلودگی مجدد آنها به سایر ژنوتایپ های شایع HPV جلوگیری می کند. 2- به نکات ذکر شده در مقاله " مروری بر روش های درمانی عفونت با HPV " در همین وب سایت توجه کرده و تا حتی الامکان ایمنی تان را تقویت کنید. این نکات سبب می شود که عفونت HPV پایدار نشود و زودتر توسط بدن پاک شود (مهمترین علت ایجاد کانسر در HPV وجود عفونت پایدار توسط این ویروس می باشد). نظیر: - عدم استعمال دخانیات، - عدم استفاده طولانی مدت از OCPs (یا قرص های ضدبارداری خوراکی)، - انجام تست از ترشحات واژن و دهانه رحم برای تشخیص عفونت های کلامیدیا، HSV type II و یا HIV (امروزه یک پانل برای 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های منتقله از طریق تماس جنسی (STDs) طراحی شده است که بطور همزمان همه میکروارگانیسم های ایجاد کننده این عفونت ها را شناسایی کرده و با درمان اختصاصی آنها زمینه عفونت در محیط واژن و دهانه رحم را از بین برده و در نتیجه از پایدار شدن HPV جلوگیری می کند. چرا که دیده شده است HPV در محیطی که عفونی می باشد رشد و نمو بهتری پیدا می کند تا در یک محیط سالم در ناحیه واژن و دهانه رحم. - فاکتورهای تغذیه ای (رژیم های کم پروتئین) و غنی از فولات یا ویتامین B9 که رل مهمی در پیشگیری از ابتلاء به عفونت با HPV 16 و دیسپلازی دهانه رحم دارد (توجه شود که این نکته در مورد مصرف قرص های اسیدفولیک جهت پیشگیری از ابتلاء به HPV اثبات نشده است). بنابراین غذاهای غنی از فولات نظیر مارچوبه ( asparagus)، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس (lentils)، بامیه (okra)، کلم دکمه ای (brussels sprouts)، نخود فرنگی، نخود ایرانی (chickpeas)، آووکادو، اسفناج، پرتقال، گواوا (guava)، خربزه درختی (papaya)، مانگو، موز، انار (pomegranate)، کاهو، گل کلم، کلم و ماش (mung beans) در این بیماران توصیه می شود. - تشخیص و درمان همزمان عفونت در همسر. - مصرف قهوه گانودرما (هنوز نیازمند مطالعات مبتنی بر شواهد بیشتری برای اثربخشی آن است).

سوال 1399/01/15

سئوال: من هنوز پزشکی رو انتخاب نکردم در این زمینه و همون یک بار که تست رو برام نوشتند یک بیمارستان رفته بودم و پزشکش هم مشخص بود مسلط نیست چون حتی دقیق نمیدونست برای چک STD چه آزمایش هایی باید انجام بشه.امکانش هست یک پزشک وارد در این زمینه به من معرفی و ایمیل کنید؟

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: یک سرچی به نام فوق تخصص بیماریهای سرطان زنان (گاینکو انکولوژیست) توی گوگل انجام دهید. همشان در این زمینه وارد هستند.

سوال 1399/01/15

سئوال: سلام من اسیدسالسیلیک استفاده کردم و زگیل ها از بین رفتن غیر از یدونش انم سیاه شد میخوام بدون سکس بدون کاندوم طرف مقابل میگیره باید چیکار کرد سردرگمیم تو سکسمون

پاسخ مدیر 1399/01/15

جواب: بهتر است یک تست HPV در ترشحات واژن و سرویکس انجام دهید و بر مبنای جواب آن کمک دقیقتری به شما بکنم.

سوال 1399/01/14

سئوال: من پارسال تست hpv دادم و منفی بود ولی نتونستم واکسن اش رو بزنم.امسال دی ماه تست دادم،سه بار همون نمونه رو که مثل پاپ اسمیر گرفته بودن تست کردن و اون ازمایشگاه گفتند یکی از فاکتورهارو پیدا نمیکنند،و بار سوم جواب ابتلا به نوع 16 بود.امکان داره که اشتباه شده باشه؟ باتوجه به کرونا هم میترسم برم دکتر یا ازمایش مجدد بدم .ولی توی مقالات خوندم که زمان خیلی مهمه.به نظر شما الان تو همین وضعیت کرونا برم ازمایشگاه تست مجدد بدم یا دکتر زنان یا واکسن بزنم یا اینکه صبر کنم جریان قرنطینه تموم بشه؟و اینکه با چه ترتیبی این کارهارو انجام بدم؟ من و دوست پسرم بدون کاندم رابطه داشتیم وتستم رو تقریبا یک ماه(یاکمتر) بعد از اولین رابطه امون انجام دادم.البته اون هم تست از مجرای ادرار انجام داد(چند روز بعد اینکه من تست دادم) ولی برای اون منفی درومد.این منفی ممکنه کاذب بوده باشه؟ توی این شرایط ابهام درباره وضعیت اچ پی وی ،سکس رو چطور باید مدیریت کرد؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: باید پیگیری شود چون اگر 16 باشد باید کولپوسکوپی انجام دهید و تاخیر درش جایز نیست. یا با صلاحدید پزشکتان مجدد تست را در مرکزی که به روش FDA approved تست را انجام می دهد تکرار کنید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام ميشه لطفا پاسخ بديد من واكسن گارداسيل دز اولش رو تزريق كردم خونريزي پريودم خيلي شديد شده آيا از دو مرحله ديگه صرف نظر كنم؟آيا اين واكسن روي قاعدگي تاثير داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: هیچ ارتباطی ندارد. استرس شدید ندارید؟

سوال 1399/01/13

سئوال: باعرض سلام خدمت شما خاستم بدونم ٱیا راهی برای تشخیص فاسد یا سالم بود واکسن گارداسیل هست مثلا علامتی چیزی از کجا بدنیم که واکسن فاسد نشده چون واکسن اگه یمدت بیرون یخچال باشه فاسد میشه حتی اگه تاریخ مصرفشم نرفته باشه همونطور که خودتون میدانید؟

پاسخ مدیر 1399/01/13

جواب: متاسفانه من چیزی نتونستم در این مورد پیدا کنم.

سوال 1399/01/12

سئوال: سلام اگر یک دز از گارداسیل رو تزریق کنیم و دو مرحله بعدی رو نزنیم چه اتفاقی میفته ؟آیا بمرور زمان اون مرحله اولی که ترریق کردم خنثی میشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/12

جواب: اثر بخشی اش خیلی کمتر از تزریق سری کامل است.

سوال 1399/01/11

سئوال: یعنی منظورتون بین دوز اول و دوم فاصله ۲ هفته ۳هفته

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: خیر، فاصله بین زمان واقعی زدن دوز واکسن تان با زمانی که می خواهید بزنید، وگرنه فاصله بین دوز اول تا دوم 2 ماه است.

سوال 1399/01/11

سئوال: با وجود این کرونا من نمیتونم بر بیمارستان بزنم میگید چکار کنم منم آمپول آوردم

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: سعی کنید با یک پزشک زنان مشورت کنید و در صورت صلاحدید ایشان در مطب شان ، زمانیکه خیلی خلوت هست مراجعه کنید.

سوال 1399/01/11

سئوال: اگه واکسنو تو یخچال بذارم باید درجه سردی یخچال چقد باشه

پاسخ مدیر 1399/01/11

جواب: 2 تا 6 درجه

سوال 1399/01/10

سئوال: گارسیل تاریخ داره موردی نیست بعدا بزنم دوز دوم

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: ولی بیشتر از 2 الی 3 هفته تاخیر نیاندازید.

سوال 1399/01/10

سئوال: میگم این زگیل چجوری کلا از بین میره

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تجویز واکسن تقویت سیستم ایمنی (به نکات ذکر شده در درمان های جدید در HPV در همین وب سایت مراجعه کنید).

سوال 1399/01/10

سئوال: سلام منظورم‌واکسن گاردسیل اگه تو یخچال باشه خراب نمیشه

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تا زمان انقضاء اش خراب نمی شود.

سوال 1399/01/10

سئوال: میگم اگه واکسن تو یخچال باشه خراب نمیشه

پاسخ مدیر 1399/01/10

جواب: تا پایان مدت انقضاء اش خیر

سوال 1399/01/08

سئوال: با سلام میخاستم بدونم اگه بین دوز اول و دوم بجای دو ماه سه ماه فاصله بیفته مشکلی پیش میاد؟ باید دوز اول رو تکرار کنم؟

پاسخ مدیر 1399/01/08

جواب: خیر ولی سعی کنید سریعتر بزنید و دوز سوم را 4 ماه بعد حتماً سر موقع تزریق کنید.

سوال 1399/01/07

سئوال: باسلام خواستم بدونم واکسن گارداسیل ۴ تا چه مدت خارج از یخچال خراب نمیشه مثلا چند ساعت یا چند دقیقه خارج از یخچال بماند خراب میشود؟

پاسخ مدیر 1399/01/07

جواب: مطلب دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی فکر می کنم تا 0.5 ساعت مشکلی ندارد.

سوال 1398/12/25

سئوال: سلام من دچار زیگیل تناسلی شدم و تست hpv منفی بودوپر خطر نبود و با عمل ان ضایع ها انها برداشتم والان نوبت اول واکسن زدم بعد از زدن واکسن مبتلا شدنم به زگیل دوباره چقدر میتونه باشه یعنی ضایعی دوباره ببینم؟؟

پاسخ مدیر 1398/12/25

جواب: بعد از تزریق دوز سوم 90% امکان ابتلایتان کاهش می یابد.

سوال 1398/12/22

سئوال: سلام من واکسن نوبت دوممو‌۲۵ روز بعد از دوز اول زدم یهنی جند درصد اثر بخشیش کم شده یعنی چیکار کنم کم نشه خیلی نگران شدم ایا دوز سومو‌به روس دیگه بزنم ؟

پاسخ مدیر 1398/12/22

جواب: اثر بخشی کمی کمتر می شود ولی سومی را دقیق 6 ماه بعد از اولی بزنید.

سوال 1398/12/19

سئوال: سلام من امپورش رو میزنم شک دارم ۱۹ ماه زدم یا ۲۰ مشکلی ایجاد میکنه برام برای یک روز دیر یا زود بزنم

پاسخ مدیر 1398/12/19

جواب: خیر

سوال 1398/12/17

سئوال: سلام. من ۲ تا سوال متفاوت در مورد واکسن گارداسیل دارم. 1) بخاطر عادت غذاییم ماههاست که هر روز مقداری سیاه دانه مصرف میکنم، جدیدا جایی خوندم که این میتونه اثر واکسن گارداسیل رو در مبارزه با سلولهای سرطانی کم کنه یا از بین ببره. یعنی الان دو دوزی که زدم بلااستفاده شده؟ چیکار باید بکنم؟ 2) دو دوزشو زدم ولی سومی رو بخاطر ویروس کرونا و عدم دسترسی به دکترم معلوم نیس کی بتونم تزریق کنم. آیا بعدها دوباره از دوز اول باید شروع کنم؟ یا سومی رو چندماه دیگه بزنم دیر نیست؟ممنون

پاسخ مدیر 1398/12/17

جواب: 1- پایه علمی ندارد. 2- خیر همان دوز سوم را تزریق کنید ولی سعی کنید بین دوز اول و دوز سوم دیگر بیشتر از یک سال فاصله نیافتد.

سوال 1398/11/17

سئوال: سلام واکسن گارداسیل رو از کجا میتونم تهیه کنم هر چی گشتم نتونستم پیدا کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1398/11/17

جواب: با شرکت وارد کننده اش که فکر می کنم مارستان باشد تماس بگیرید.

سوال 1398/11/04

سئوال: سلام من دوز دوم واکسن گارداسیل تزریق کردم البته برای گیر اوردنش خیلی اذیت شدم یه داروخانه یه واکسن بدون جعبه به من داد... ولی از هفته پیش که تزریق کردم ابتدا دچار کمر درد شدید سدم تهوع سرگیجه ضعف عضلانی داشتم.. اینقدر درد داشتم دکتر برام ام ار ای کمر نوشت.. تو رو خدا بگین چم شده

پاسخ مدیر 1398/11/04

جواب: عوارض فوق ربطی به واکسن ندارد.

سوال 1398/10/28

سئوال: بعد از واکسن گارداسیل میشه حمام رفت؟ اگر نه چقدر باید صبر کرد؟

پاسخ مدیر 1398/10/28

جواب: مشکلی برای حمام کردن ندارید.

سوال 1398/10/14

سئوال: سلام.نکوبت اول و دوم واکسن گارداسل رو بموقع زدم ولی براینوبت سوم تا چند ماه تاخیر اشکال بوجود نمیاد.باتشکر

پاسخ مدیر 1398/10/14

جواب: به هر حال کمی از اثربخشی آن نسبت به تزریق منظم آن کسر می شود ولی نگران نباشید، بلافاصله به محض اینکه تونستید سومی را هم بزنید.

سوال 1398/10/13

سئوال: سلام واکسن نه گانه آیا ترکیه و دبی وجود داره یا خیر؟؟ان هم مثل واکسن نه گانه باید سه دوره زد؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/13

جواب: جواب هر دو سئوال بله است.

سوال 1398/10/12

سئوال: سلام واکسن گادداسیل هرچی میگردیم نیست میدونید کجا داره؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/10/12

جواب: داروخانه های تک نسخه ای هم ندارند. اسم شرکت وارد کننده اش را سرچ کنید و باهاشون تماس بگیرید که به کدوم داروخانه توزیع می کنند.

سوال 1398/10/11

سئوال: سلام بعد از تزریق واکسن گارداسیل میشه حموم رفت

پاسخ مدیر 1398/10/11

جواب: بله

سوال 1398/10/04

سئوال: سلام. دوز مصرفی برای واکسن گارداسیل رو پزشک برای من 0_1_6 تحویز کردن .ولی همه جا شنیدم ۰_۲_۶ هستش. این دوری که پزشک برای من تجویز کرده هم درست و منطقیه؟

پاسخ مدیر 1398/10/04

جواب: بهتر است همان 0-2-6 تزریق شود، این مدل تجویز بالاترین اثربخشی را دارد.

سوال 1398/09/28

سئوال: سلام من به hpv مبتلا نیستم و تا به حال رابطه نداشتم و واکسن را دوز اولش رو تزریق کردم اگر در این مدت رابطه فقط در حد تماس داشته باشم با نامزدم ممکنه برای اون مشکلی به وجود بیاره یا اگر داشته باشه برای من مشکلی پیش بیاد ؟

پاسخ مدیر 1398/09/28

جواب: خیر

سوال 1398/09/26

سئوال: با عرض سلام اقای دکتر اگر بعد از تزریق واکسن در دوره ی اول باردار شوم باید چه کنم؟

پاسخ مدیر 1398/09/26

جواب: نیاز به انجام کار خاصی نیست ولی نوبت دوم و سوم را به بعد از بارداری منتقل کنید.

سوال 1398/09/24

سئوال: سلام بنده دو دوز واكسن را ترريق كردم اما به دليل دردسترس نبودن واكسن و مشكلات مرتبط با آن، ٩ ماه در تزريق واكسن سوم وقفه افتاده. حال بايد چه كنم؟؟

پاسخ مدیر 1398/09/24

جواب: نگران نباشید هر وقت تونستید پیدا کنید دوز سوم را هم بزنید.

سوال 1398/09/13

سئوال: سلام. من با خانومی که مبتلا به HPV نوع 16 11 بود و در ناحیه مقعدش چندین زگیل مشاهده می شد، چندین بار رابطه دخول کامل بدون محافظت داشتم. الان میخام برم HPV تایپینگ رو انجام بدم. میخاستم ببینم با توجه به اینکه تو خیلی از سایتها نوشته که با ارتباط با فردی که زگیل داره، حتما شما هم مبتلا میشید، یعنی من الان قطعا مبتلا به hpv هستم؟ یعنی امکان نداره که شما با یه آدم مبتلا به این ویروس ارتباط داشته باشید، ولی مبتلا نشید؟ ضمنا من 35 ساله ام و واکسن گارداسیل هم نزدم.

پاسخ مدیر 1398/09/13

جواب: احتمال ابتلاء شما خیلی زیاد است ولی سعی کنید حتماً به روش FDA approved تست را انجام دهید و نمونه برداری از چهار محل : - ترشحات مجرا - پوست در سه ناحیه گلنس ، شفت و بیضه انجام شود.

سوال 1398/08/22

سئوال: سلام خسته نباشید من تازگیا هم تست پاپ اسمیر دادم و هم hpv وخداروشکر ندارم من ۲۷سالمه و متاهلم و دکترم برام واکسن نوشتن گفتن بزنی بهتره و برام نوشتن تو نسخم نوشته ۰ ۲ ۶ میخواستم بدونم ایا واکسنشو باید باهم بگیرم یا هر سری باید جدا بگیرم و اینکه چهارگانه و ۹گانه چیه که میگن دوستان.؟؟؟خیلی ممنون

پاسخ مدیر 1398/08/22

جواب: با توجه به شرایط کشور که به طور پریودیک واکسن وارد می شود اگر می توانید و تاریخ expire واکسن اجازه می دهد هر سه دوز را بگیرید.

سوال 1398/08/18

سئوال: آیا شما واکسن گارداسیل ۹ را دارید برای تزریق یا باید خودمان تهیه کنیم از جایی?

پاسخ مدیر 1398/08/18

جواب: باید از داروخانه ها تهیه نمایید. اگر نداشتند با شرکت وارد کننده اش (بهستان دارو) تماس بگیرید.

سوال 1398/08/12

سئوال: سلام.من مبتلا به ویروس hpvشدم هم خودم و هم همسرم غیرازدواجمون رابطه دیگه ای نداشتیم از کجا این ویروس منتقل شده. واینکه واکسن رو میشه درتزریقاتی معمولی انجام داد چون مراکز واکسیناسیون انجام نمیدن ممنون

پاسخ مدیر 1398/08/12

جواب: اول ببینید به روش FDA approved تست انجام شده است یا خیر.

سوال 1398/08/11

سئوال: با سلام. چرا هیچ نهاد خصوصی و دولتی به فکر واردات واکسن گارداسیل ۹ گانه نیست؟ فکر می کنم برای وارد کننده هم نفع خوبی داشته باشد. غیر از این است واقعا؟

پاسخ مدیر 1398/08/11

جواب: بدلیل مشکلات ارزی و گرونتر بودن واکسن نه گانه نسبت به چهار گانه متاسفانه جزو اولیت های سیاست های بهداشتی کشور نمی باشد.

سوال 1398/08/09

سئوال: سلام وقت بخیر من و همسرم ۲۶ سالمونه و متاسفانه به تایپ ۶ مبتلا شدیم و میخوایم واکسن تزریق کنیم سوالم اینه که آیا امکانش هست که ویروس دفع بشه؟

پاسخ مدیر 1398/08/09

جواب: بله و به مقاله ای در زمینه نکات درمانی جدید HPV در همین وبسایت مراجعه کنید و به نکات ذکر شده در آن عمل کنید.

سوال 1398/08/08

سئوال: من ازمایش دادم زیگیل دارم میتونم منم واکسن گارداسیل بزنم ؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/08/08

جواب: حتماً انجام دهید.

سوال 1398/07/27

سئوال: سلام وقت بخیر ‌ ، من ۳۲ سال سن دارم . آیا واکسن برای من که بیشتر از سن ذکر شده هستم خطرناک هست ؟

پاسخ مدیر 1398/07/27

جواب: خیر حتماً تجویز شود و به قسمت انتهایی مقاله که جدیداً گذاشتم دقت کنید.

سوال 1398/07/21

سئوال: سلام دوستی که گفته بودن چند سایت مشهور در مطالبی اعلام کردن که واکسن HPV میتونه کشنده باشه درست میگن..واقعا خیلی افرادی که نیاز به این واکسن دارن وقتی توی نتایج سرچ گوگل این دو سه سایت رو(سایت مشرق،باشگاه خبرنگاران جوان) ببینن ممکنه بترسن و واکسن رو نگیرند..واقعا جای تاسف داره... لینک سایت: https://www.yjc.ir/fa/news/6559139/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%81%D9%84%D8%AC-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%8F%D8%B4%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%88-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

پاسخ مدیر 1398/07/21

جواب: بهتر است همیشه به منابع معتبر و علمی تکیه کنید. در آخرین گزارش کمپانی مرک اعلام شده که بیش از 300 میلیون دوز این واکسن در دنیا تجویز شده است. به متن مقاله دقت کنید موارد محدودی از شوک آنافیلاکتیک گزارش شده است که آن هم هنوز اثبات نشده است که بدلیل واکنش آلرژی به محتوای واکسن بوده است و یا خیر. که این موارد هم اگر در هنگام گرفتن سابقه دقت می شد خیلی از این موارد محدود هم رخ نمی داد.

سوال 1398/07/05

سئوال: سلام من میخواستم واکسن گارداسیل رو بزنم ولی چندجا خوندم که این واکسن باعث مرگ و فلج شدن و مشکلات دیگه بشه، میشه یه توضیحی دراین باره بدین چون نمی‌دونم الان باید چکارکنم؟

پاسخ مدیر 1398/07/05

جواب: کجا چنین مطالبی خوانده اید؟؟؟

سوال 1398/06/08

سئوال: سلام پسرانم ۱۲ و۱۵ساله دونوبت بفاصله ۶ماه واکسن گارداسیل تزریق شد توسط پزکشان ایا دوزها و فواصل درسته؟

پاسخ مدیر 1398/06/08

جواب: بله تا 15 سالگی دو دوز با فاصله 6 الی 12 ماه توصیه می شود.

سوال 1398/06/07

سئوال: با سلام واکسیناسیون رو باید کجا انجام داد

پاسخ مدیر 1398/06/07

جواب: پزشک زنانتان باید نسخه کند و از داروخانه های خاصی بگیرید.

سوال 1398/05/28

سئوال: سلام.در صورتي كه واكسن حدود 4 ساعت بيرون از يخچال بمونه قابل استفاده است؟

پاسخ مدیر 1398/05/28

جواب: نتوانستم رفرنسی برایش پیدا کنم و منطقی آن است که مصرف نشود.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام يه سوال ديگه داشتم با اين كه زگيل روى كشاله ى ران شريك جنسيم بوده و من هم اولين مرحله از واكسن گارداسيلو زدم سكس با كاندوم باز هم امكان خطر براى من وجود داره ؟ نميشه با كاندوم بدون استرس سكس داشته باشيم ؟

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: کاندوم امکان انتقال ویروس را 70% کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند.

سوال 1398/05/23

سئوال: سلام من اولين مرحله از واكسن گارداسيلو تزريق كردم و شريك جنسيم مبتلا به hpv نوع 6 است و درمانشو انجام داده به اين صورت كه زگيل روى سطح پوستش از بين رفته ، ميخواستم بدونم بعد چه مدت از انجام اولين مرحله از واكسن گارداسيل ميتونم بدون استرس رابطه ى جنسى داشته باشم و مبتلا به ويروس نشم ؟

پاسخ مدیر 1398/05/23

جواب: بعد از تجویز هر سه دوز

سوال 1398/05/20

سئوال: باعرض سلام و خسته نباشید. من دوز اول گارداسیل و تزریق کردم و مبتلا بهhpvنیستم .ایا من ناقل ویروس هستم؟شریک جنسیم هم ویروس hpvندارند ولی واکسن تزریق نکردن.میخواستم بدونم خطری برای ایشون نداره اگر نزدیکی داشته باشیم؟

پاسخ مدیر 1398/05/20

جواب: واکسن شبه ویروس می باشد و شامل پارتیکل های زنده ویروس نیست و بنابراین جای نگرانی ندارد. ولی سعی کنید اگر بالای 15 سال دارید دو دوز دیگر را هم بزنید.

سوال 1398/05/13

سئوال: سلام من دچار بیماری لوپوس هستم ایا میتونم واکسن گارداسیل بزنم؟دکترم گفت واکسن زنده برای شما خطرناکه البته نمیدونم این واکسن جزو واکسنهای زنده هست یا نه ولی دکتر زنان میگه شما که ایمنی بدنت ضعیفه برات خیلی خوبه٫حالا باید چیکار کنم؟

پاسخ مدیر 1398/05/13

جواب: جزو واکسن های زنده نبوده و منع تجویز ندارید.

سوال 1398/05/05

سئوال: آیا واکسن گارداسیل9 در ایران به فروش می رسه؟اگر هست کجا میشه پیدا کرد؟اگر نیست شرکتی هست که وارد کننده باشد؟

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: به دلایل قیمتی مجوز واردات این نوع واکسن در ایران داده نشده است. فقط اگر می توانید در کشورهای همسایه پیدا کنید و با نسخه یک متخصص زنان

سوال 1398/05/05

سئوال: سلام من ۳۲سالم مبتلا به hpv 16هستم و با تاکید چندین فوق تخصص گارداسیل زدم نامزدمم زدن منتها تزریقات ما بعد از فهمیدن میتلا شدن من به این ‌ویروس بود من دو دوز زدم و ی ماه از تزریق میگذره و ایشون دز اول که ۲۲ روز میگذره ما کی میتونیم ارتباط جنسی برقرار کنیم چون ایشون به محظ ارتباط بامن حتی با پروتکشن بعد یکی دو ساعت تبخال میزنن و بارها تکرار شده

پاسخ مدیر 1398/05/05

جواب: برای اطمینان از 2 هفته بعد از آخرین دوز واکسن را که دریافت کرد.

سوال 1398/05/02

سئوال: سلام. من متاهل هستم. بهمن ماه تو آزمایشگاه نيلو تست اچ پی وی دادم و 16 و 18 مثبت بود. در حال حاضر به یک سری واکسن گارداسیل ٩ گانه که از کانادا رسیده بهم دسترسی دارم. میخواستم بدونم آیا پیشنهاد میکنیم واکسن رو بزنم یا نه.

پاسخ مدیر 1398/05/02

جواب: حتماً ، فقط دقت کنید واکسن های در شرایط یخچالی باید حمل شده باشد وگرنه خراب شده و هیچ اثری ندارد.

سوال 1398/04/16

سئوال: با سلام آیا تزریق واکسن گارداسیل در آزمایشگاه شما انجام می‌شود؟ آیا گارداسیل ۹ در ایران موجود شده است؟

پاسخ مدیر 1398/04/16

جواب: خیر ، باید از داروخانه تهیه کنید و در درمانگاههای زنان تزریق برایتون انجام شود.

سوال 1398/04/15

سئوال: سلام عرض ادب. دکتر هر کجا مراجع می‌کنم واکسن ۹ گانه ندارن ماندم چه کنم. ۴۸ سال دارم. و یک. دانه کوچک‌رو حالت زده که فریز کردم. ولی دوست دارم واکسن استفاده کنم ممنونم از راهنمای شما من مشهد هستم.

پاسخ مدیر 1398/04/15

جواب: واکسن نه گانه در ایران وارد نشده است از همان چهارگانه استفاده کنید.

سوال 1398/04/13

سئوال: دورود من 48 سال دارم و تست HPV دادم و Negative بوده. با توجه به مقالات و گزارش های موجود که حد اکثر سن استفاده از واکسن را 26 و در برخی موارد 45 سال عنوان نمود اند، آیا برای حصول اطمینان می توان در این سن نیز برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس از واکسن استفاده نمود. با سپاس فراوان.

پاسخ مدیر 1398/04/13

جواب: معمولاً این سن در کشورهایی ملاک قضاوت قرار می گیرد که واکسیناسیون ملی دارند نه مثل کشور ما . من توصیه می کنم که در هر سنی تجویز این واکسن از عدم تجویز آن بهتر است.

سوال 1398/04/06

سئوال: سلام.من دو هفته بعد تزریق اولین واکسن ازمایش مدفوع باکتری معده دادم و مثبت شد و دکتر بهم انتی بیوتیک داده.من یادم رفته بود بگم بهش که واکسن زدم میخواستم بدونم خوردن دوره ۱۵ روزه انتی ببوتیک تاثیر واکسنمو از بین نمیبره؟و اینکه جواب مثبت باکتری معده که ربطی به واکسن نداشت.درسته؟

پاسخ مدیر 1398/04/06

جواب: پروسه فعال شدن سیستم ایمنی تان بر علیه ویروس HPV ، ارتباط زیادی با مصرف آنتی بیوتیک ندارد.

سوال 1398/03/29

سئوال: با سلام دخترم ده ساله است کجا باید مراجعه کنم برای تزریق واکسن ؟

پاسخ مدیر 1398/03/29

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید تا بهتر شما را راهنمایی کند.

سوال 1398/03/29

سئوال: سلام.برای دختر۲۲ساله م دو نوبت گارداسیل۴ تزریق کردم که دومی رابا دوهفته تاخیرتونستم تهیه کنم.یعنی به فاصله ی۲ماه ونیم تزریق کردم بعداز آن واکسن۹ گانه تهیه کردم وسر۶ماه ازاولین تزریق زدیم.حالا تزریق این سه نوبت واکسن چهارویروس رو پوشش میده یانه ویروس وآیا لازمه واکسن نه گانه رو بازهم بزنه؟ممنونم.

پاسخ مدیر 1398/03/29

جواب: نیازی به تجویز مجدد واکسن نه گانه ندارید.

سوال 1398/03/21

سئوال: سلام،دو واکسن HPV تزریق کردم سومی را نزدم،بعد از ۴ماه تاثیر داره بزنم یا باید دوباره دوره شروع کنم و ۳تا بزنم؟

پاسخ مدیر 1398/03/21

جواب: بهتر است بلافاصله نوبت سوم را بزنید ، به هر حال بهتر است بین دو تجویزی بیشتر از 12 ماه فاصله نیافتد.

سوال 1398/03/19

سئوال: سلام. من چار سال قبل رابطه داشتم و الان تازه ازدواج کردم تو اون رابطم طرفم مورد مشکوک مثل زیگیل و ضایعه قابل مشاهده ای نداشت و تنها دو سه بار دخول بدون کاندوم انجام دادم .الان ک تازه ازدواج کردم روی التم ی لک هایی هست چطور میتونم مطمن شم یوقت HPV نباشه؟؟؟

پاسخ مدیر 1398/03/19

جواب: بهتر است به مقاله نمونه برداری HPV در مردان که در همین وب سایت هست مراجعه کنید و آنرا دقیق بخوانید.

سوال 1398/02/31

سئوال: سلام واکسن فقط زیر 27 سال تاثیر داره؟ دخترای 30 ساله چطور می تونن در امان این بیماری باشن؟

پاسخ مدیر 1398/02/31

جواب: اخیراً FDA تاثیر این واکسن را تا سن 45 سالگی تائید کرده است.

سوال 1398/02/28

سئوال: با سلام من مبتلا به hpv هستم اما بعد از ازدواج منو و همسمرم متوجه شدیم از همسم تست پاپ اسمیر گرفتن که جوابش منفی بود برا همین به توصییه دکتر واکسن گارداسیل رو استفاده کردیم که الان یک ماه مونده به وقت تزریق اخری سوالم این بود که میتونم یک ماه زودتر تزریق کنیم یانه ؟ واینکه بلافاصله همسرم میتونن باردار بشن ؟ و تست پاپ اسمیر بعدی رو کی بگیریم ؟ ممنون از لطف شما

پاسخ مدیر 1398/02/28

جواب: می توانید تزریق کنید ولی اثربخشی واکسن کاهش می یابد و بعد از تزریق نوبت سوم واکسن منعی برای بارداری ندارید.

سوال 1398/02/01

سئوال: سلام .اگر فاصله نوبت اول و دوم واکسن گارداسیل ۴ماه شود آیا مشکلی ندارد یا دوباره باید ۳مرحله رو انجام داد؟ ممنون

پاسخ مدیر 1398/02/01

جواب: مشکلی نیست ولی دوز سوم را به موقع تزریق کنید.

سوال 1398/01/24

سئوال: سلام آیا واکسن اگه بیرون از یخچال باشه خراب میشود؟

پاسخ مدیر 1398/01/24

جواب: بله

سوال 1398/01/08

سئوال: سلام و ممنون از راهنمائي هاتون. ميخواستم بدونم كه چه مدت بعد از تزريق واكسن بدن مصونيتش رو بدست مياره؟

پاسخ مدیر 1398/01/08

جواب: در 99% موارد بعد از دو هفته از تزریق واکسن سوم گذشت افراد مصونیت پیدا می کنند.

سوال 1397/12/27

سئوال: سلام وقت بخیر،من هر ۳واکسن را باهم خریدم،شرایط نگهداری از واکسن ها در منزل چطور میباشد؟

پاسخ مدیر 1397/12/27

جواب: تا زمان انقاضایشان در یخچال قابل نگهداری می باشد.

سوال 1397/12/22

سئوال: سلام من دخترم ۳۰ سالش هست حساسیت غذایی شدید دارد مخواهم واکسن Hpwرا بزند مشکلی پیش نمیاد آیا جایز هست که واکسن را بزند

پاسخ مدیر 1397/12/22

جواب: موارد منع مصرف واکسن عبارتند از: بارداری - افراد دارای سابقه Immediate hypersensitivity به هر گونه واکسن - هر گونه سابقه حساسیت به مخمر نان (تهیه واکسن در قارچ ساکارومایسس سرویسیه (مخمر نان) صورت می گیرد) - هرگونه واکنش آنافیلاکتیک به لاتکس (سر پوشش های سرنگ های HPV ممکن است شامل لاتکس باشد) تاکنون تجویز واکسن بر علیه HPV ، در مقایسه با واکسن های دیگر (منطبق با گروهای سنی مختلف)، هیچگونه افزایش ریسک ایجاد سندرم Guillain-Barre ایجاد نکرده است.

سوال 1397/12/18

سئوال: باسلام دوز دوم تزریق را فراموش کردم و الان با یک هفته تاخیر می خوام تزریق کنم، مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ مدیر 1397/12/18

جواب: خیر

سوال 1397/12/02

سئوال: سلام طبق آزمايش hpv به نوع ٣١ مبتلا شدم ميتونم واكسن ٩ گانه تزريق كنم يا بي فايدست؟

پاسخ مدیر 1397/12/02

جواب: در صورت دسترسی حتماً تزریق کنید.

سوال 1397/11/29

سئوال: سلام، من اقا 39ساله اگه ناقل باشم و واکسن بزنم انتقال رو کاهش میده؟ یکبار تزریق کافیه

پاسخ مدیر 1397/11/29

جواب: بله و سه تا دوز حتماً تزریق شود.

سوال 1397/11/26

سئوال: (بیماران با هرگونه ضایعه قبلی HPV که در گروه پرخطر قرار می گیرند از تجویز واکسن سود می برند.)میشه در این مورد توضیح بدین..؟

پاسخ مدیر 1397/11/26

جواب: یعنی تزریق آن در همه حال سودمند است و بهتر است واکسینه بشوید.

سوال 1397/11/19

سئوال: من دو نوبت واکسن صفر و ۲ رو برای پسرنوجوانم تزریق کردم و واکسن ۶ الان۳ماه و نیمه که فراموش کردم ایا الان میتونم تزریق کنم و ایمنی ایجاد میکنه یا باید مجددا دوره رو تکرار کنم؟

پاسخ مدیر 1397/11/19

جواب: اگر زیر 15 سال هستند تزریق سوم نیاز نیست.

سوال 1397/11/12

سئوال: سلام وقتتون بخیر‌ من دو ماه که متوجه شدم ۴ نوع پرخطر ۵۱.۵۲.۵۳و ۷۳ و دو نوع کم خطر ۶۱ و ۸۲ را دارم . میخواستم بدونم میتونم از واکسن استفاده کنم؟ ۴ گانه یا ۹ گانه ممنونم

پاسخ مدیر 1397/11/12

جواب: اولاً اصلاً نگران این جواب نباشید نوع گزارش نشان دهنده آن است که یک روش FDA approved نمی باشد. بنبابراین حتماً واکسن بزنید.

سوال 1397/09/06

سئوال: با سلام میخاستم بدونم چند وقت بعد از تزریق دوز اول گارداسیل بدن ایمن میشه نسبت بهش و میشه با کسی که مبتلا هست رابطه داشت؟دوز دوم اگر یک ماه بعد تزریق بشه اثرش سریع تره یا دو ماه بعد؟

پاسخ مدیر 1397/09/06

جواب: احتمال مثبت شدن آنتی بادیها بعد از واکسن اول حدوده 60 تا 70% است. سعی کنید حتماً در زمانهای خودش واکسن زده شود که بیشترین اثر بخشی را داشته باشد.

سوال 1397/04/18

سلام و احترام خدمت اساتيد چه مدت بعد از تزريق اولين نوبت واكسن گارداسيل،فرد از بتلا به ويروس هاي چهارگانه مذكور مصون ميشود؟و ميتواند بدون هيچ ترسي با فردي كه داراي يكي از ويروس هاي چهار گانه موجود در واكسن ارتباط جنسي داشته باشد؟

پاسخ مدیر 1397/04/18

بعد از تزریق اولین دوز واکسن بعد از 2 هفته بین 60 تا 70% مصونیت پیدا می کنید.

سوال 1397/04/16

با سلام من با انجام تست پاپ اسمیر متوجه وجود موارد مشکوک شدم و همسرم زگیل تناسلی دارد اگر واکسن تزریق کنم دیگه مشکلی پیش نمیاد میترسم از سرطان

پاسخ مدیر 1397/04/16

ترجیحأ هر دوتان واکسن بزنید.

سوال 1397/04/09

سلام من تازه عقد کردم و متوجه شدم همسرم زگیل تناسلی داره . کلا رو هم رفته شاید 4 بار اما بدون دخول کامل رابطه داشتیم . و بعد از متوجه شدن از اولین رابطه واکسن زدم. که الان 2 نوبت دیگه مونده . میخواستم بدونم چه اندازه ممکنه گرفته باشم. و واکسن هارو در صورت بیماری همچنان ادامه بدم یا نه ؟ ممنون

پاسخ مدیر 1397/04/09

حتماً تزریق دو دوز دیگر واکسن را ادامه دهید. برای اطمینان خاطر از ابتلا به ویروس HPV ، تست HPV DNA testing در ترشحات دهانه رحم انجام دهید.

سوال 1397/03/16

محمد

چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 18:37

 

سوال:

سلام

من ۶۵ سال سن دارم ودرقسمت بالای بیضه ها ۲عدد خال ایجاد گردیده ودربالای آلت تعداد زگیل مشاهده میشود خواهشمنداست راهنمایی بفرمآیید متشکرم

جواب:

به یک متخصص پوست نشان دهید تا در صورت لزوم و وجود ضایعات زگیل مانند کرایو شود و یا با روشهای دارویی مداوا شود.

 

تارا

شنبه 23 اردیبهشت 1396 - 11:19

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید .

می خواستم ببینم واکسن گارداسیل 9 ظرفیتی هنوز وارد ایران نشده؟

اگر وارد شده، از کجا قابل تهیه هست؟

با تشکر از شما بابت پاسخ گویی

جواب:

خیر، هنوز وارد ایران نشده است.

 

نیلا

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 12:49

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشید من چند روز پیش در یک ماهگی بچه اولم سقط شد ولی جفت خارج نشده هنوز آیا مشکلی پیش میاد برام یا نه خیلی میترسم نمیدونم چیکار کنم باید برم حتما دکتر یا صبر کنم خودش خارج بشه ؟ قصد بارداری مجدد هم دارم چه زمانی میتونم اقدام کنم ؟

جواب:

این وضعیت خیلی خطرناکه سریع به پزشکتان مراجعه کنید و سریع جفت باید خارج شود.

 

maryam5656

چهارشنبه 26 مهر 1396 - 08:03

 

سوال:

salam man 24 salame , man 2 sale ke ofoonat haye moghavem be darman dashtam va test hpv dadam va hpv 35 ro daram otopsy kardam , ama emkanesh hast ke bad az modati hpv az badanam kharej beshe che kari bayad anjam bedam

جواب:

بله با تقویت سیستم ایمنی تان ، کاهش انتقال ویروس، درمان عفونت های زمینه ای مثل عفونت کلامیدیا و غیره می توانید ماکزیمم طی 18 ماه این ویروس را پاک نمائید.

 

مجتبی

شنبه 13 آبان 1396 - 20:39

 

سوال:

سلام.آیا باید هر سه دوز واکسن انجام شود و بعد اولین رابطه جنسی را شروع کرد؟

جواب:

ترجیحاً ، اگر اولین تماس جنسی بعد از آخرین دوز واکسن انجام شود بهتر است.

 

قلی زاده

یکشنبه 28 آبان 1396 - 19:09

 

سوال:

با سلام

من در حال حاضر باید نوبت سوم واکسن رو تزریق کنم و برای سوالات زیر نیاز به راهنمایی داشتم:

1- در دو نوبت اول گارداسیل رو تزریق کردم. آیا این نوبت میتونم gardasil 9 رو تزریق کنم؟ یا میشه همان ورژن قبلی رو تزریق کنم؟

جواب: در صورت در دسترس بودن گارداسیل 9 گانه بهتر است از آن استفاده شود ، ولی اگر نبود از همان 4 گانه استفاده شود.

2- درصورتیکه فاصله زمانی نوبت سوم 21 روز با تاخیر انجام گیرد بلامانع است؟

مشکلی نیست.

3- فاصله زمانی نوبت سوم با تقزیبا 4.5 ماه تاخیر چطور؟

مشکلی نیست.

متشکرم