سؤالات رایج در مورد قرص‌های ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری چگونه کار می‌کنند؟

قرص‌های ضدبارداری حاوی هورمون‌هایی هستند که جلوی تخمک گذاری را گرفته و ازطریق ایجاد تغییرات دیگری در بدن نیز به پیشگیری از بارداری کمک می‌کنند. در اثر مصرف این قرص‌ها:

الف) موکوس (مخاط) دهانه رحم ضخیم و ورود اسپرم به داخل‌رحم مشکل می‌شود.

ب) آسترم رحم نازک و احتمال لانه‌گزینی تخم لقاح یافته کمتر می‌شود.

 

این قرص‌ها در جلوگیری از بارداری تاچه اندازه مؤثرند؟

با استفاده تیپیک و معمول این قرص‌ها، 8% و درصورت استفاده تمام و کمال آن‌ها، 1% زنان درسال اول باردار می‌شوند. برای مؤثربودن این قرص‌ها درجلوگیری از بارداری،  باید آن‌ها را هر روز سرساعت مشخصی مصرف نمود.

 

انواع مختلف قرص‌های ضدبارداری کدامند؟

قرص‌های ضدبارداری دو نوع اصلی دارند:

الف) قرص‌های ترکیبی : که دارای هورمون استروژن و پروژستین هستند.

ب) قرص‌های صرفاً دارای پروژستین.

 

قرص‌های با دوز مداوم (Continous dose) چه هستند؟

این قرص‌ها از نوع قرص‌های ترکیبی هستند که تعداد پریودها را کاهش داده  یا کلاً قطع می‌کنند.

 

مصرف قرص‌های ترکیبی چه زمانی باید شروع شود؟

گزینه‌های متفاوتی برای شروع قرص‌های ترکیبی وجود دارد. می‌توان مصرف قرص را از روز اول پریود شروع کرد. یک راه دیگر آن است که مصرف قرص را در اولین یکشنبه پس‌ازشروع پریود آغاز نمود. که دراین‌صورت باید در7روز اول پریود، از روش ضدبارداری دیگری به‌عنوان بک‌ آپ نیز استفاده کرد. (البته فرقی نمی‌کند که مصرف قرص را از کدام روزهفته شروع کنید، مهم آن است که شروع بسته قرص بعدی در همان روزهفته که بسته اول را شروع کرد ه بودید، خواهد بود)

 

قرص‌های ترکیبی 21روزه باید چگونه مصرف شوند؟

هرروز، سرساعت مشخصی تا 21روز یک عدد قرص میل کنید. بعد،  تا 7روز قرص مصرف نکنید.سپس دوباره مصرف بسته جدید قرص را آغاز نمایید. در هفته‌ای که قرص نمی‌خورید دچار خونر‌یزی خواهید شد.

 

قرص‌های ترکیبی 28روزه باید چگونه مصرف شوند؟

هرروز، سرساعت مشخصی تا 28 روز یک‌عدد قرص میل کنید. بسته به مارک‌ قرص، 21یا 24 قرص اول حاوی استروژن و پروژستین بوده ولی بقیه قرص‌ها فقط استروژن دارند و یا صرفاً نوعی مکمل‌غذایی بدون هورمون و یا نوعی قرص "غیرفعال" (بدون هورمون یا مکمل‌غذایی) می‌باشند. در روزهایی که این قرص‌های بدون هورمون را مصرف می‌کنید دچار خونریزی خواهید شد.

 

قرص‌های ترکیبی 3ماهه باید چگونه مصرف شوند؟

هر روز، سرساعت مشخصی تا 84روز، باید یک قرص میل شود. بسته به مارک قرص، 7قرص آخر بدون هورمون یا حاوی استروژن خواهند بود. که در هر صورت، در مدت مصرف این 8 قرص اخیر دچار خونریزی خواهید شد.

 

قرص‌های ترکیبی یکساله باید چگونه مصرف شوند؟

تا یک سال هرروز سر ساعت مشخصی یک قرص میل کنید. دراین‌ مدت خونریزی کمتر شده و حتی ممکن‌است متوقف گردد.

 

آیا ممکن‌است داروهای دیگر تأثیر قرص‌های ترکیبی را تغییر دهند؟

بله، داروهای خاصی در تأثیر قرص‌های ضدبارداری دخالت می‌کنند. این داروها عبارتنداز: آنتی‌بیوتیک‌ها، بعضی داروهای ضدصرع و داروهای ضدHIV

 

آیا مصرف قرص‌های ضدبارداری ترکیبی فواید دیگری هم دارد؟

بله - فایده بهداشتی این قرص‌ها در جلوگیری از بارداری است اما این قرص‌ها خونریزی ماهیانه را منظم و سبک‌تر کرده و کرامپ‌های قاعدگی را کوتاه‌تر و خفیف‌تر می‌نمایند.

این قرص‌ها برای درمان بعضی اختلالاتی که موجب خونریزی و درد شدید قاعدگی می‌شوند (مثل فیبرویید و آندومتریوز) و در مواردی که تعادل هورمون‌هابه‌هم خورده باشد ،نیز به‌کار می‌روند. قرص‌های ترکیبی ممکن‌است ریسک سرطان‌رحم و تخمدان را کم کرده، دانسیته استخوانی در دوران نزدیک به یائسگی را بهبود بخشند.

 

خطرات استفاده از این قرص‌های ترکیبی چیست؟

قرص‌های ضدبارداری برای اکثر زنان بی خطرند. اما ریسک ایجاد ترومبوز عمقی وریدی (DVT)، حملات و سکته‌های قلبی را مختصری افزایش می‌دهند. دربعضی زنان این ریسک بالاتر است ازجمله: زنان سیگاری بالای 35سال که روزانه بیش‌از 15نخ سیگار می‌کشند و یا زنانی که از ریسک فاکتورهای متعدد بیماری‌های قلبی-عروقی برخوردارند (مانند کلسترول بالا، فشارخون بالا و دیابت)

قبل از اتخاذ تصمیم در مورد استفاده از این قرص‌ها، درباره عوارض آن‌ها با توجه به وضعیت سلامتی خود و ریسک فاکتورهایی که دارید با دکتر مشورت کنید.

 

قرص‌های صرفاً دارای پروژستین چگونه مصرف می‌شوند؟

این قرص‌ها 28تایی و همگی دارای هورمون هستند. در هر روز یک قرص مصرف می‌شود. بسیارمهم است که قرص‌ها دقیقاً سر ساعت خاصی میل گردند. اگربیش‌از 3ساعت از زمان مصرف قرص گذشته و فراموش کرده اید آن را بخورید  ویا اینکه بعد ازمصرف قرص دچار استفراغ شده‌اید،  هرچه سریعتر یک قرص دیگر بخورید وتا48ساعت بعد، از روش جلوگیری دیگری به‌عنوان بک‌آپ نیز استفاده کنید.

 

فواید قرص‌های پروژستین چیست؟

ممکن‌است این قرص‌ها در مورد زنانی که مشکلات خاصی دارند انتخاب بهتری محسوب شوند. مثلا زنانی که مشکل لخته خون دارند و نمی‌توانند قرص استروژن مصرف کنند. این قرص‌ها بعد از وضع‌حمل در زنان شیرده نیز قابل استفاده می‌باشند.

 

چه کسانی نباید از قرص‍‌های پروژستین استفاده کنند؟

زنان مبتلا به تومورهای کبدی، لوپوس و سرطان‌پستان نباید از قرص‌های صرفاً دارای پروژستین استفاده کنند.

 

اگر مصرف قرص در یک یا چند وعده فراموش شد، چه باید کرد؟

باید حتماً پاسخ این سؤال را بدانید. البته برای هر نوع قرصی اقدامی که باید انجام شود فرق می‌کند. بدین‌منظور حتماً دستورالعمل استفاده از قرص را به‌دقت مطالعه و یا از دکرتان سؤال کنید. در مورد بعضی قرص‌ها ، بسته به تعداد قرصی که فراموش شده ، ممکن است استفاده از روش‌های جلوگیری بک‌آپ یا اورژانسی ضرورت یابد.

 

اثرات جانبی قرص‌های ضدبارداری کدامند؟

درهنگام شروع مصرف هرنوع قرص ضدبارداری، احتمال زیادی وجود دارد که در چندماه اول خونریزی‌تان شدید شود. این حالت ناشی از تأثیر نرمال قرص‌ها و معمولاً موقتی است ( تا وقتی‌که بدن خود را با تغییر هورمون‌ها وفق دهد) .

در مورد قرص‌های با دوز مداوم ممکن‌است این وضعیت بیش‌ازچندماه بطول انجلمد. اکثر اثرات جانبی خفیف بوده چندماه بعد از مصرف قرص ازبین می‌روند. درصورتی‌که قرص‌ها هر روز سرساعت خاصی مصرف شوند احتمال ایجاد اثرات جانبی کمتر خواهد بود.

 اثرات جانبی رایج قرص‌های جلوگیری عبارتنداز:

سردرد
حساسیت پستان
تهوع
خونریزی نامنظم
عقب افتادن پریود
افزایش وزن (قرص‌های صرفاً دارای پروژستین)
اضطراب یا افسردگی (قرص‌های صرفاً دارای پروژستین)
افزایش رشد موهای بدن (قرص‌های صرفاً دارای پروژستین)
آکنه (قرص‌های صرفاً دارای پروژستین)
 

 

منبع:

www. acog.org

پرسش و پاسخ

سوال 1399/03/04

سئوال: سلام من بخاطر استرس یک دوره برای منظم شدن قاعدگی قرص مارولین مصرف کردم الان دوباره بعد از دوره ماهیانه ام بعد از ۴ روز پاکی دوباره خونریزی دارم بنظرتون باید قرص مارولین و دوباره ادامه بدم و تا کی باید مصرف کنم تا دوره هام منظم باشه و نیازی به مصرف قرص مارولین نداشته باشم؟

پاسخ مدیر 1399/03/04

جواب: در خیلی از افراد با قطع دارو بی نظمی مجدد آغاز می شود ، توصیه می کنم علت دقیق اختلالات پریودی تان را چک کنید و سپس شروع به استفاده مجدد از داروی فوق را بکنید.

سوال 1399/02/27

سئوال: میخام بدونم بهترین زمان خوردن این قرص های ضد بارداری کی هستن اولین روز بعد پریودی یان فرق نداره

پاسخ مدیر 1399/02/27

جواب: برای هر دارویی دستورالعمل خاص همان دارو وجود دارد ولی در بیشتر مواقع از روز 5 ام شروع شده و در روز 26 تمام می شود.

سوال 1399/02/25

سئوال: سلام ببخشيد من يك هفته بعد از پريود نزديكى داشتم ٢ ساعت بعد هم قرص اورژانسى مصرف كردم الان ٦روز كه پريود نشدم ممكنه كه باردار باشم البته ماه قبل هم از قرص اورژانسى استفاده كرده بودم

پاسخ مدیر 1399/02/25

جواب: تا 3 روز دیگر صبر کنید اگر بازهم نشدید یک تست BhCG در خون انجام دهید.

سوال 1399/02/21

سئوال: سلام اگه یک روز مصرف قرص روفراموش کنیم ولی تواون روز نزدیکی نباشه وروز بعد قرص مصرف بشه ونزدیکی باشه امکان بارداری هست؟

پاسخ مدیر 1399/02/21

جواب: بله احتمالش هست ، چون بالانس هورمونی که در اثر مصرف مداوم قرص ایجاد می شود از بین می رود.

سوال 1399/02/20

سئوال: سلام من يك هفته اس قرص روكين ميخورم اما در حين نزديكي اسپرم ريخته شد به نظرتون حامله ميشم؟

پاسخ مدیر 1399/02/20

جواب: معمولاً توصیه می کنند دو الی سه ماه اول شروع قرص های ضد بارداری از یک روش دیگر محافظتی هم استفاده شود، چون امکان بارداری وجود دارد.

سوال 1399/02/19

سئوال: سلام من این پنج روزه که قرص جلوگیری خوردم که افطار نکنم بعد خونریزی دارم چکار کنم

پاسخ مدیر 1399/02/19

جواب: به یک پزشک زنان جهت بررسی های دقیق هورمونی ، سونوگرافیک، عفونت و ... مراجعه کنید.

سوال 1399/02/17

سئوال: سلام آیا خوردن قرص جلوگیری از بارداری روی جواب آزمایش Tsh,lh, Fsh اثر داره ؟؟

پاسخ مدیر 1399/02/17

جواب: بله

سوال 1399/01/29

سئوال: سلام من شش ماهه از قرص روکین برای جلوگیری استفاده میکنم.الان که به ماه رمضان نزدیک میشویم میتونم دو بسته قرص رو بدون فاصله و پشت هم استفاده کنم .تا بتونم تمامی روزه ها رو بگیرم؟

پاسخ مدیر 1399/01/29

جواب: اگر ریسک اختلالات پریودی اش را تا چند ماه می توانید تحمل کنید ، می توانید این کار را انجام دهید.

سوال 1398/11/11

سئوال: سلام وقتتون بخیر،سوالم اینه که؛من پنج روزقرص روخوردم،براثراینکه نفس تنگی داشتم مصرف روقطع کردم؛دیگه بعدازقطع کردن مصرف نزدیکی هم نداشتم،ایااحتمال بارداری هست؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ مدیر 1398/11/11

جواب: به هر حال دوره کامل این دارو اثرش را باقی می گذارد.

سوال 1398/10/30

سئوال: سلام اگه قرص صد بارداری رو روزی دو تا بخوری ضرر دارد

پاسخ مدیر 1398/10/30

جواب: منجر به اختلالات قاعدگی می شود.

سوال 1398/03/20

سئوال: تاچندروزبعدازتمام شدن قرص های ضدبارداری بایدپریدی شروع شود

پاسخ مدیر 1398/03/20

جواب: 3 الی 4 روز بعد

سوال 1397/12/22

سئوال: سلام اگه من از روز دوم بعد از اتمام دوره پریود شروع به مصرف قرص ضد بارداری منم و پس از ۱۴ روز مصرف دیگه استفاده نکنم ،پربود میشم ؟؟

پاسخ مدیر 1397/12/22

جواب: بله

سوال 1397/11/15

سئوال: سلام وقت بخیر،من تازه میخوام قرص های ضد بارداری رو شروع کنم سوالم اینه که تا چند وقت بعدش میتونم نزدیکی محافظت نشده داشته باشم؟

پاسخ مدیر 1397/11/15

جواب: بهتر است یک الی 2 سیکل با روش دیگری هم پیشگیری کنید.