بیماری های زنان ( آندومتریوز)

آندومتریوز( Endometriosis) حالتی است که در آن بافتی شبیه به آستر رحم در "جای دیگری" از بدن رشد می کند. این "جای دیگر "معمولا شکم است و بافت نابجا درست همانند آستر رحم در چرخه های قاعدگی دستخوش تغییرات مربوطه میشود ( یعنی ساخته می شود ، تجزیه می گردد و ریزش پیدا میکند!)، با این تفاوت که خون قاعدگی از طریق واژن می تواند از بدن خارج شود اما، خون ناشی از آندومتریوز راهی برای خروج از بدن ندارد. لذا باعث ایجاد التهاب و گاهی جوش خوردگی (چسبندگی) میشود (هر دوی این حالات میتوانند باعث ایجاد درد و احتمالا مشکلاتی در باروری گردند).علائم:

عموما علائم آندومتریوز به محل و میزان رشد آن بستگی دارد. اما همیشه ارتباط مستقیمی بین وسعت بیماری و علائم آن وجود ندارد. بعضی زنان آندومتریوز بسیار کوچکی دارند ولی دردشان بسیارشدید است و بر عکس کسانی مبتلا به آندومتریوز وسیع بوده و اصلا درد ندارند. در واقع علائم در هر زنی متفاوت است . بعضی زنان ممکن است اصلا علائمی نداشته باشند ولی در بعضی دیگر، درد ناشی از آندومتریوز میتواند منجر به خستگی ، احساس افسردگی و انزوا ، مشکلات جنسی - آمیزشی و دشواری در انجام کارهای روزمره و اجتماعی گردد.

 

علائم شایع:

شایعترین علامت آندومتریوز درد لگن می باشد. این درد غالبا قبل از قاعدگی یا در حین آن به وجود می آید ولی ممکن است در هر زمان احساس شود .

- کرامپ های شدید در زمان قاعدگی: کرامپ های مربوط به آندومتریوز با کرامپ های ناشی از قاعدگی طبیعی فرق می کنند: شدت آنها بیشتر بوده، زودتر شروع شده و بیشتر طول می کشند .

- آمیزش دردناک: آندومتریوز میتواند موجب دردی شود که در حین آمیزش یا بعد از آن در عمق شکم و یا لگن احساس می شود .

- درد در موقع ادرار یا اجابت مزاج : در مورد آندومتریوز، این نوع دردها ممکن است در حین قاعدگی احساس می شوند. در مواردی که آندومتریوز مثانه و روده را به شدت گرفتار کرده باشد، ممکن است این دردها حتی در فواصل قاعدگی ها نیز احساس شوند.

- کمر درد یا دل درد

- درد مزمن لگن : بعضی زنان دچار دردی در شکم یا لگن می شوند که با چرخه قاعدگی شان ارتباطی ندارد، اما هر روز و حد اقل برای 6 ماه آن را احساس کرده اند .

- بعضی مشکلات گوارشی دیگر : مانند اسهال، یبوست و تهوع، در زنان مبتلا به آندومتریوز ممکن است این علائم در حین قاعدگی پدیدار شوند.

علائم نادر :

در موارد بسیار نادر، رشد آندومتریوز بسیار گسترده است و منجر به بروز علائم زیر (معمولا در زمان قاعدگی) می شود:

- درد ساق پا یا سیاتیک :که این نوع درد مبین آن است که آندومتریوز اعصاب را گرفتار کرده است .

-خونریزی از مقعد یا خون در ادرار: این علامت مبین آن است که آندومتریوز روده یا مثانه را گرفتار کرده است.

- تنگی نفس:این علامت مبین آن است که شاید آندومتریوز ریه ها یا دیافراگم را گرفتار کرده باشد .

 

تشخیص و درمان :

تشخیص آندومتریوز و انتخاب گزینه های درمانی مناسب آن ، بستگی به چند عامل دارد: سن بیمار، علائم موجود، تاثیر علائم بر زندگی فرد، تمایل فرد برای بچه دار شدن، محل آندومتریوز و وسعت آن

هر چند آندومتریوز علاج قطعی ندارد، ولی گزینه های متعددی برای بهبود کیفیت زندگی فرد مبتلا وجود دارند. درمانهای موجود عمدتا بر کاهش علائم دردناک بیمار و افزایش شانس باروری تمرکز می کنند (این درمانها می توانند آندومتریوز را کوچک کنند و یا رشد آن را آهسته نمایند).

درمان مناسب ممکن است تلفیقی ازاین موارد باشد: ایجاد تغییر در سبک زندگی، دارودرمانی ، جراحی و استفاده از طب مکمل

 

آندومتریوز و ناباروری :

ابتلا به آندومتریوز می تواند باردار شدن را با مشکل مواجه سازد. خوشبختانه اکثر زنان مبتلا به این حالت قادر به باردار شدن هستند ولی باردار شدن آنها قدری بیشتر زمان می برد.

آندومتریوز تنها در 5% زنان بارور یافت می شود اما شیوع آن در زنان مبتلا به ناباروری 25-20 درصد می باشد . درمان ناباروری ناشی از آندومتریوز از طریق جراحی (حذف بافت آندومتریوتیک ، مثلا به کمک لاپاروسکوپی ) یا استفاده از تکنیک های کمک به تولید مثل ( مثل IVF ) می باشد.

 

 

منبع : WWW. ENDOMETRIOSIS INFO.CA

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/16

با سلام و خسته نباشید.بنده چند ماهی بود که پریود نامنظم داشتم و شهریور ماه با تزریق آمپول پروزسترون بعد از گذشت 1 ماه پریود شدم و از روز 5 پریودی کلومفین خوردم و 13 سیکلم یه سونو دادم که بزرگترین فولیکول در تخمدان راستم 19 و 20 و 17 بود که دکترم رضایت کامل داشت و برام آمپول هاش سی جی تزریق کرد و تا 5 روز پشت سر هم نزدیکی داشتیم اما سر وقت پریود شدم روز اول سیکلم لکه های صورتی دیدم و خونریزیم فقط 2 روز بود در صورتی مه دوره های خونریزی من 5 روزه است.و حاملگی صورت نگرفت.ولی فکر کنم پریودم منظم شده.این ماه از قرص و آمپول خاصی استفاده نکردم یعنی ممکنه حامله بشم؟

پاسخ مدیر 1397/03/16

امکانش هست