عفونت واژینال

واژینیت (التهاب واژن)
 
واژینیت یک التهاب واژن است که اغلب به علت عفونتها ، که بعضی از آنها در ارتباط با بیماریهای جدی هستن.
 
شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:
- واژینیت باکتریایی.
- تریکومونازیس.
- عفونت قارچی واژن.
بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.
 
واژینیت باکتریایی
واژینیت باکتریایی شایعترین علت علائم عائم واژنیت در زنانی است که در سن بچه زایی هستند.قبلأبه عنوان واژینیت نامشخص و یا واژینیت مرتبط با گاردنرلاGardnerella می نامیدند. خبرگان سلامت مطمئن نیستند که فعالیت جنسی نفشی در واژینیت باکتریایی بازی کند.
واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود. این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و بایند باشند شوند. به جای لاکتوباسیل( lactobacillus یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند)، که تعداد آن زیاد است ،تعداد باکتریهای دیگری مانند گاردنلا واژینالیسgardenerella vaginalis ، باکتروئیدهاbacteroides ،Mobiluncus و میکوپلاسما همونیسMycoplasma hominis در واژن زنان با واژینیت باکتریایی دیده می شود.
تحقیقاتی در زمینه نقش هر یک از این میکروب ها در علت یابی علل وازینیت باکتریایی در جریان است و کمک کننده است.، ولی هنوز نقش فعالیت جنسی در ایجاد و توسعه واژینیت باکتریایی را نفهمیده اند. تغییر در جفت جنسی، استفاده از آی یو دی(وسیله داخل رحمی پیشگیری از حاملگی)IUD ،دوش واژینال خطر گرفتن واژینیت باکتریایی را در زنان بیشتر می کند.
 
نشانه ها
شایعترین نشانه واژینیت باکتریایی غیر طبیعی است ، ترشحات بد بوی واژن. بعضی از زنان آن را به بوی شبیه ماهی تشبیه می کنند که بعد از تماس جنسی قابل توجه است.تقریبأ نیمی از زنان با علائم واژینیت باکتریایی ، هیچ نشانه ای ندارند. یک مراقب سلامتی بایستی این علائم را دیده و معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تشخیص را به وسیله آزمایش مایعات واژن ثابت کند.
 
دیگر نشانه ها شامل:
- ترشح رقیق واژن ، معمولأ سفید یا خاکستری رنگ.
- درد در هنگام ادرار کردن.
- خارش اطراف واژن.
 
تشخیص
یک پزشک می تواند یک نمونه از مایع واژن را در زیر میکروسکوپ دیده ، یا به صورت رنگ آمیزی و یا نور مخصوص ، برای دیدن باکتریهای در ارتباط با واژینیت. سپس میتواند تشخیص واژینیت باکتریایی بدهد بر پایه و اساس
- نبودن لاکتوباسیلا
- وجود تعداد زیادی سلولهای راهنما”Clue cell”(سلولهایی از بافت پوششی وازن که با میکروبهای واژینیت باکتریایی پوشیده شده است).
- بوی ماهی
- تغییرات ترشحات طبیعی واژن
 
درمان
پزشک از آنتی بیوتیکهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین برای درمان زنان با واژینیت باکتریایی استفاده می کند. کلأ همسران آنها درمان نمی شوند.
 
عوارض
در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن(PID) وجود دارد.PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.
واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند. بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند. زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد.
واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.
 
تریکوموناسیسTRICHOMONIASIS
یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) . بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکاCDC ، حدود ۷/۴ میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.
تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیسTrichomonas vaginalis ایجاد میشود.تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است. واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه(Urethra) شایعترین در مردان است.
 
نشانه ها
تریکوموناسیس ، مانند دیگر عفونتهای منتقل شونده از طریق جنسی(STIs)، اغلب بدون هیچ نشانه ای اتفاق می افتد.اغلب مردان عفونی هیچ نشانه ای ندارند.زنان زمانی نشانه دار می شوند که معمولأ ۵ تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن آنها گذشته باشد.
اگرچه بعضی از زنان عفونی نشانه های جزیی و یا بدون نشانه هستند، خیلی از آنها نشانه دارند. نشانه های زنان عبارتند از:
- ترشحات زیاد ، زرد متمایل به سبز یا خاکستری .
- ناراحتی در زمان تماس جنسی.
- بوی واژن.
- ادرار کردن دردناک.
آنها همچنین ممکن است تحریک و خارش ناحیه تناسلی و در موارد نادر،دردهای زیر شکمی داشته باشند.
در صورت وجود ،نشانه ها در مردان شامل،ترشح رقیق سفید رنگ از آلت تناسلی و دردناک بودن یا اشکال در ادرار کردن و خروج منی داشته باشند.
 
تشخیص
یک پزشک می تواند تریکوموناسیس را به وسیله انجام آزمایش بر مایع گرفته شده از واژن یا آلت تناسلی مردانه تشخیص دهد، معاینه بالینی نشان دهنده زخمهای قرمز بر گردن رحم و یا داخل واژن است.
 
درمان
چون مردان می توانند بیماری را به جفت خود منتقل کنند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند، پزشکان توصیه می کنند که هردو جفت برای خلاصی از پارازیت درمان شوند.پزشکان معمولا از مترونیدازول در یک دوز واحد برای درمان افراد عفونی استفاده می کنند.
 
پیشگیری
مطمئن ترین راه پیشگیری از گرفتن بیماریهای STIs پرهیز از تماس جنسی است، یا در ارتباط بودن طولانی مدت با یک همسر که آزمایش شده و معلوم است که عفونی نیست.استفاده از کاندوم در مردان به طرز صحیح در خلال تماس جنسی کمک به پیشگیری از گسترش تریکوموناسیس می شود.
 
عوارض
تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است. تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل ۳ تا ۵ برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشند . دانشمندان احتیاج به انجام تحقیقات بیشتری برای مشاهده این ارتباطات دارند.
 
عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس Vulvovaginal candidiasis یک علت شایع سوزش واژن است. این عفونت شایع قارچی زمانی اتفاق می افتد که یک عدم تعادل در قارچهای موسوم به کاندیدا البیکانسCandida albicans باشد.اگرچه این عفونت به عنوان یک STI در نظر گرفته نمی شود ، ۱۲ تا ۱۵ درصد مردان بعد از تماس جنسی با جفت عفونی خود درگیر شده اند.
 
چند عامل در ارتباط با افزایش عفونت در زنان است از جمله:
- حامله بودن
- داشتن بیماری قند که تحت کنترل نباشد
- استفاده از قرصهای ضد حاملگی خوراکی یا آنتی بیوتیکها
 
دیگر عواملی که میزان عفونت قارچی را با استفاده از آنها بالا می رود عبارتند از:
- دوشDouches
- اسپری های بهداشتی معطر زنانه
- آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای استروئی
پوشیدن لباسهای تنگ و لباسهایی که تهویه خوبی ندارند و زیر جامه ها همچنین می توانند ارتباط با واژینیت داشته باشند.زنان بایستی با مراقبان سلامتی خود برای یافتن علل احتمالی زیر بنایی عفونت مزمن قارچی خود کار کنند.
متخصصان زنان نمی دانند که آیا قارچ میتواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.چون اغلب تمامی زنان قارچ را در واژن خود دارند، این برای محققان مشکل است که این مقوله را مطالعه کنند.
 
نشانه ها
شایعترین نشانه عفونت قارچی در زنان خارش ،سوزش،و آزردگی واژن است. ادرار کردن دردناک و تماس جنسی دردناک همچنین شایع است.
ترشحات واژن معمولأ وجود ندارد و ممکن است به میزان کمی باشد.ترشح ضخیم سفید مایل به خاکستری به عنوان نمونه به پنیر عشایری(روستایی) تشبیه می شود، اگر چه میتواند از آبکی به غلیظ متغیر باشد.اغلب جفت های مرد زنان با عفونت قارچی هیچ نشانه ای از عفونت ندارند. بعضی مردان، هرچند که ، راش های موقت و سوزش آلت بعد از تماس جنسی داشته اند اگر از کاندوم استفاده نکرده باشند.
 
تشخیص
چون چند علامت و نشانه مشخصه معمولا وجود دارد، پزشکان نمی توانند تشخیص این وضعیت را با تاریخچه پزشکی و معاینه بالینی دهند. آنها معمولا تشخیص عفونت قارچی را با ازمایش ترشحات واژ« در زیر میکروسکوپ برای اثبات قارچ می دهند.
درمان
داروهای ضد قارچ مهبلی متنوعی برای درمان عفونت قارچی در دسترس است.زنان می توانند کرم های ضد قارچ را خریداری کرده و مستقیما در ناحیه درگیر استعمال کنند، قرصهای خوراکی ،یا شیاف های کلوتریمازولclotrimazole،میکونازولmiconazole،بوتکونازولbutoconazole،تیوکونازول tioconazoleبرای استفاده در واژن وجود دارند.
به علت اینکه عفونتهای باکتریایی واژن ، تریکوموناز ، و عفونت قارچی ،بر پایه نشانه ها به تنهایی مشکل بتوان آنها را از هم تشخیص داد ، یک زن با نشانه های واژنی باید پزشک خود را برای تشخیص دقیق قبل از استفاده از این محصولات ملاقات نماید.
دیگر محصولات بر پیشخوان شامل آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)و کرمهای بیحس کننده که فقط نشانه ها را می پوشانند و عفونت را درمان نمی کنند.
زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند.
زنان با عفونت HIV ممکن است عفونت قارچی شدید داشته باشندکه اغلب به درمان جواب نمی دهند.
 
دیگر علل التهاب واژن
اگرچه اغلب عفونت های واژن در زنان به علت باکتری ها،تریکومونا،یا قارچ استممکن است دیگر علل نیز باشند . این علل شامل واکنش های حساسیتی ،تحریک کننده ها و دیگر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی STIs هستند.
نشانه های حساسیت می تواند به علت استفاده از اسپرم کش ها ،محصولات بهداشتی واژن،پاک کننده ها،و نرم کننده های پارچه باشد.التهاب دهانه رحم از این محصولات اغلب همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن است، ولی پزشکان می توانند با آزمایش به آنها بگویند که عفونت باکتریایی وجود دارد یا نه.
 
تحقیقات
برای کنترل التهاب واژن ، تحقیق به سمت یافتن فاکتورهایی که باعث تشدید رشد و پتانسیل های بیماری زا ی میکروبهای واژن است. این اطلاعات کمک به بهبود بخشیدن تلاشهای درمانی و پیشگیری از واژینیت می کند.نمی توان به عنوان یک آزردگی بی خطر دانست ، واژینیت یک موضوع مطالعات جدی برای دانشمندان است که روشن کنند نقش آن را در ارتباط با وضعیت هایی مانند عفونتهای لگنیPID و عوارض در رابطه با حاملگی.
تحقیقاتNIAID یک ارتباط بین لاکتوباسیل و محافظت از واژینیت باکتریایی را دریافت.آنها سپس یک شیاف واژینال ازلاکتوباسیل را که کمک به رشد باکتری های خوب در واژن می کند ابداع کردند. تحقیقات اکنون در حال مطالعه استفاده از شیاف لاکتو باسیل واژینال همراه با مترونیدازول خوراکی برای درمان و پیشگیری از واژینیت باکتریایی است.
در اکتبر ۲۰۰۳ ،دیگر پروژه NIAD توالی کدهای ژنتیکی تریکوموناس واژینالیس را تکمیل کرد.تحقیقات در اغاز فهم بیولوژی و راه های نو بری جلوگیری از بیماری است.تریکوموناس واژینالیس همچنین مورد علاقه خاص به تحقیقات پزشکی زیستی است به علت نقش آن در انتقال HIV ،بیماری اطفال ،و مساعد بودن به گرفتن سرطان دهانه رحم.

پرسش و پاسخ

سوال 1398/07/02

سئوال: سلام. عفونت دارم چکار کنم

پاسخ مدیر 1398/07/02

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و بررسی دقیق آزمایشگاهی برای انواع مختلف عوامل ایجاد کننده عفونت را چک کرده و سپس درمان اختصاصی برعلیه آن انجام دهید.

سوال 1398/05/06

سئوال: ' سلام من 14 سالمه و عفونت قارچی دارم می خواستم ببینم واسم خطر داره

پاسخ مدیر 1398/05/06

جواب: به هر نیازمند ویزیت توسط یک پزشک زنان می باشید تا درمان مناسب برایتان انجام شود.

سوال 1398/04/28

سئوال: سلام. من همیشه ترشحات زیاد داشتم اما حدود شیش ماهه که ترشح زرد مایل به سبز دارم، دکتر مراجعه کردم و مترونیدازول ۵۰۰ و داکسی سایکلین برای ۱۴ روز مصرف کردم. دوباره ترشحات برگشتن. سوزش و خارش ندارم ولی گاهی اوقات زیر دلم درد میگیره که تو سونوگرافی مشخص شد کیست هموراژیک دارم و تنبلی تخمدان. ممنون میشم کمک کنید چه ازمایشی انجام بدم

پاسخ مدیر 1398/04/28

جواب: به یک پزشک زنان مراجعه کنید و توصیه می کنم یک آزمایش دید مستقیم و کشت ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر باکتریهای هوازی ، عفونت های قارچی ، اوره آپلاسما، مایکوپلاسما و کلامیدیا انجام شود.

سوال 1397/10/26

سئوال: پیام شما با سلام من بعد از ازدواجم مرتب عفونت میگیرم با احساس خارش سوزش ادرار و ترشحات به شدت بدبو هربار دکتر دارو مینویسه ولی خوب نمیشم پاپ اسمیر انجام دادم منفی بود الان قصد بارداری دارم من تنگی وازن دارم بنابراین هر بار معاینه برایم فاجعه است اگر امکانش هس داروی خانگی معرفی کنید

پاسخ مدیر 1397/10/26

جواب: باید یک کشت از ترشحات واژن و دهانه رحم از نظر عفونت های باکتریال هوازی، بی هوازی و تست PCR بطور همزمان از نظر 11 میکروارگانیسم ایجاد کننده عفونت های دستگاه ژنیتال زنان بدهید. و بر مبنای آن یک درمان اختصاصی انجام دهید.

سوال 1397/04/17

سلام من مدتی به دلیل استفاده از توالت عمومی به دلیل داشتن ترشحات زیاد به دکتر مراجعه کردم مترو نیدازول قرصش رو داد سه بسته هر 12 ساعت و یک پماد داخل واژنی. متاسفانه قرص ها رو هی یادم میرفت ولی سه بسته رو خوردم. بعد پروید شدم و به نظر اومد خوب شدم ولی چند روز بعد اتمام پروید دوباره تر شحاتم زیاد شد همراه با دل اشوبی. دوباره مترونیدازول مصرف کنم؟توصیه شما چیست؟

پاسخ مدیر 1397/04/17

بهتر است به پزشکتان مراجعه کنید و ابتدا با تشخیص دقیق عامل ایجاد کننده ترشحات ، درمان اختصاصی آنرا انجام دهید.

سوال 1397/04/03

باسلام،من بیش از 1سال هست که از عفونت قارچی رنج میبرم باوجود اینکه همیشه من و همسرم تمام نکات بهداشتی رو رعایت میکنیم ولی بهبودی من نسبی ودوره ای بوده درمانهای طولانی داشتم بعد از اتمام داروها دوباره علامتهاش رودیدم . هر بار هم که آزمایش پاپ اسمیر دادم پزشکم می گفتند پاپ اسمیرم مشکلی نداره چهار سال هست که ازدواج کرده ام باتوجه به اینکه تصمیم به بارداری دارم برای بهبودی کامل راهنماییم کنید.

پاسخ مدیر 1397/04/03

بهتر است یک آزمایش بررسی مولکولی از نظر باکتریها و میکروارگانیسم های پاتوژن در ترشحات واژن و دهانه رحم انجام شده و بر مبنای جواب آن درمان اختصاصی انجام شود و سپس بعد از قطع دارو یک داروی تامین کننده باکتریهای فلور نرمال واژن استفاده شود (در طب قدیم از ماست ترش هم استفاده می شد)

سوال 1397/03/16

نسیم

سه شنبه 9 اسفند 1390 - 10:06

 

سوال:

salam,matlabe jalebi bod man ofonat daram darde rahemam daram doktoram raftam bad az sonogerafi goft folikole riz dari k baese dard mishe,ghorse ld dad bm k nemisaze bm hamash bala miaram va fesharam miad paiin man hame inkararo kardam vali khob nashodam hanooz

جواب:

با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت لزوم دارویتان را عوض کنید.

 

مهلا

پنجشنبه 11 اسفند 1390 - 17:41

 

سوال:

سلام؛من 10ساله ازدواج کردم و همیشه جلوگیری طبیعی داشتیم؛همیشه مشکل عفونت زنانه دارم الان هم دکتر گفتن زخم شدید دارم باید باردار بشم تا خوب بشه؛چند ماه امتحان کردیم ولی اتفاقی نیوفتاد؛بنظرشما با باردارشدن خوب میشم و اینکه اصلا با این وضعیت امکان بارداری هست؛و اینکه چرا همیشه با اینکه مداوا میشم دوباره عفونتم بر میگرده؛با تشکر

جواب:

بهتر است که کشت واژینال از نظر مایکوپلاسما ، اوره آپلاسما، کلامیدیا و باکتریهای دیگر انجام دهید و بر اساس نوع کشت درمان دقیق انجام شود و سپس برای بارداری اقدام کنید.

 

نسیم

سه شنبه 16 اسفند 1390 - 17:26

 

سوال:

salam,man pishe 2khtoram raftam ghorsaro avaz kard bazam be in ghorsam hasasam,2bare avaz kard ama man khob nashodam alan 8bare k sonogerafi midam o az in azmayesha mikham bebinam k chekar bayad bokonam doktoramo avaz konam??chejori khob misham

 

جواب:

من اصلأ متوجه نشدم که بابت چی قرصهایتان را عوض کرده اید.

هر وقت کامنتی می گذارید از اول تمام مشکل را بنویسید ، چون امکان بررسی کامنت های قبلی به دلیل محدودیت وقت وجود ندارد.

 

نسیم

چهارشنبه 17 اسفند 1390 - 14:59

 

ghorse ldi k masraf mikardamo avaz kardam choon bm nemisakht halamo bad mikard ba inke avazesh kardam moshkelam hal nashod hanooz ofonat daram

 

سعیده

یکشنبه 27 فروردین 1391 - 20:48

 

سوال:

سلام من 6 ساله ازدواج کردم همیشه طبیعی جلوگیری کردم بیشتر وقتها التهاب کمی طبق نظر دکتر داشتم که گفته بدلیل نوع پیشگیری بوده الان هم التهاب کمی دارم دکتر گفته باید فریز کنم ولی هنوز بچه ندارم چکارکنم از کجا تشخیص بدم دکترمتوجه شده قارچ دارم یا واژینیت این اسمها رو هیچ متخصصی بهم نگفته بود دو دوره مترونیدازول خوردم پماد کلوتریمازول و پماد تریپل سولفااستفاده کردم قبل این داروها یه دوره ازدوش واژینال استفاده کردم که گفتیدخوب نیست الان میخوام بچه دارشم نمیدونم چکارکنم من که بااین همه داروخوب نشدم میخوام دیگه دارواستفاده نکنم میخوام فقط تواب ونمک واب...

جواب:

بهترین کار این است که تست زیر را انجام داده و طبق جواب آن درمان شوید:

Vaginal & Endocervical Direct Smear and Culture For Aerobic Bacteria, Mycoplasma, Ureaplasma, and Chlamidia انجام دهید. و طبق آن درمان شوید

 

سعیده

دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 - 20:25

 

سوال:

سلام اگرطبق نظرپزشک التهاب کوچکی دردهانه رحم داشته باشیم ایانشستن دراب ونمک میتواندتاثیری دربهبودی ان داشته باشد

جواب:

می تواند تاثیر کند.

 

سعیده

دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 - 20:28

 

سوال:

یک سوال دیگرایاوقتی دراب ونمک نیم ساعت نشستم بهدنزدیکی داشته باشم وهمان موقع تخمک ازادشودایادراب ونمک نشستن ممکن است مانع لقاح تخمک واسپرم شودیااینکه به خاطروجودنمک اسپرمهاازبین برود.

جواب:

خیر

 

سودا

شنبه 16 اردیبهشت 1391 - 08:22

 

سوال:

با عرض سلام و خسته نباشین من یکساله برای بارداری اقدام کردم هر دو ماه یکبار هم عفونت قارچی گرفتم بعد از سه ماه دکتر کلومیفن به ن دادند و بعدش هم آمپول hcg ولی نتیجه ای نداد و من روز بعد شدید خارش و عفونت گرفتم

فروردین عکس رنگی گرفتم که دو تا لوله ها کاملا بسته بودند ولی باز شدند

این ماه دومه اقدام کردم که روز 14 دو تا فولیکول 16 و 18 داشتم و دکتر جدیدم به من آمپول hcgدادن

البته مشکل من اینه که دکترم میگه شاید لایه بیرونی تخمک طوری ضخیم یاشه که نتونه آزاد بشه میخواستم ببینم چه راهی برای این مشکل اگه وجود داشته باشه هست؟

جواب:

هر آزمایشی که تاکنون انجام داده اید با رینج نرمالش برایم بنویسید.

 

ساناز

سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 - 16:34

 

سوال:

باسلام،من حدود 1سال هست که از عفونت قارچی رنج میبرم باوجود اینکه همیشه من و همسرم تمام نکات بهداشتی رو رعایت میکنیم ولی بهبودی من نسبی ودوره ای بوده میدونم که از استخر آلوده شدم درمانهای طولانی داشتم بعد از اتمام داروها دوباره علامتهاش رودیدم . سه سال هست که ازدواج کرده ام باتوجه به اینکه تصمیم به بارداری دارم برای بهبودی کامل راهنماییم کنید.

جواب:

ابتدا یک کشت واژن برای باکتریهای هوازی و قارچ، انگل ، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام دهید.

 

غزل

شنبه 20 خرداد 1391 - 04:59

 

مطالب خوبی بود لطفن راه درمان عفونت را با درمانهای خانگی بگویید

 

یکتا

چهارشنبه 24 خرداد 1391 - 05:21

 

سوال:

سلام-مدت 1هفته است که دچار خارش الت تناسلی شدم در ناحیه خارجی بیشتر قسمت کلیتوریس و سوزش در ناحیه واژینال.چون پریود شدم نتونستم دکتر برم .میخواستم بدونم آیا عفونته؟

جواب:

اگر همراه با قرمزی باشد می تواند عفونت یا التهاب باشد.

 

ساناز

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 08:07

 

سوال:

سلام خسته نباشید،برای درمان من کشت واژینال برای باکتریهای هوازی وقارچ ....توصیه کرده بودید بادکترم مشورت کردم .درشهرستان من آزمایشگاهها امکانات انجامش رو ندارند ازم تست پاپ اسمیرگرفت معتقد بودبااون هم امکان تشخیص هست.شما چه نظری دارید؟

جواب:

نتیجه تست پاپ اسمیرتان را برایم بنویسید.

 

ساناز

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 08:23

 

سوال:

سلام.

1)لطفا در مورد ترشحات دورههای مختلف سیکل هم مطالبی ارائه دهید. مواقعی که هورمونهای استروژن و پروژسترون بیشتر ترشح میشوند چه تغییراتی درترشحات رحمی ایجاد میشوند؟

بزودی مقاله ای در همین زمینه در سایت می گذاریم

2)درمورد پریودهای دردناک،آیا مصرف شیاف دیکلوفناک برای کاهش درد در 1-2روز اول مشکلات آتی ایجاد نمیکنه؟

خیر

من از زمانی که سیکل ماهانه ام شروع شده (13 سالگی-الان 29 سالمه)این مشکل رو داشتم به طوری که در روز اول فعالیتهای روزانه ام مختل میکنه بادکترهای زیادی مشورت کردم همشون گفتن بعد از ازدواج بهتر میشه ولی باوجود اینکه 3سال هست که ازدواج کردم هیچ کاهش دردی رو احساس نکردم ممنون میشم راهنمایی...

آیا زایمان کرده اید یا خیر

 

ساناز

دوشنبه 29 خرداد 1391 - 15:00

 

عصر بخیرجواب آزمایش پاپ اسمیرم هفته آینده ست،در مدت سه سالی که ازدواج کرده ام همواره جلوگیری داشتم وباردار نشدم ولی مراقبتهای قبل از بارداری انجام دادم وقصدبارداری دارم.

 

ساناز

سه شنبه 30 خرداد 1391 - 09:53

 

سوال:

ازاینکه دراسرع وقت به سوالها جواب میدهید ازشما ممنونم.درمورد روز شروع پریودها آیا باید روزی راکه لکه بینی شروع میشه ،روز شروع پریودحساب کردیاروزی که میزان آن به اندازه ای شد که باید ازپد استفاده نمود؟من همواره 2روز قبل از آغاز پریودم این وضعیت رودارم وبرای تعیین روز تخمکگذاری بامشکل مواجه میشم ودقیقا نمیدانم که دوره ام30روزه یا32روزه هست؟ممنون از پاسخگویی شما.

جواب:

لکه بینی به عنوان روز اول پریود استفاده می شود با این وجود بهتر است برای تعیین روز تخمک گذاری از کیت استفاده کنید.

 

ساناز

چهارشنبه 31 خرداد 1391 - 19:20

 

سوال:

سلام،درمورد قاعدگی های دردناک راهنمایی خواسته بودم اما مطلبی دریافت نکردم شرح حالم رادر پیامهام توضیح دادم.

جواب:

قاعدگی دردناک در بیشتر مواقع بدلیل ساختار آناتومیک رحم است که در بیشتر مواقع با یک بار زایمان و بزرگ شدن رحم و برگشت آن به حالت نرمال برطرف می شود.

 

یاسمین

شنبه 3 تیر 1391 - 08:47

 

سوال:

سلام ایا عفونت مداوم باعث بسته یاچسبندگی لوله های رحم میشود

جواب:

احتمالش را بالا می برد.

 

مامان کیاشا

سه شنبه 6 تیر 1391 - 07:36

 

سوال:

سلام من تازه با شما اشنا شدم وخوشحالم،میخواستم بدونم ایا الودگی هوا باعث بروز عفونت های قارچی میشود؟

جواب:

در پوست آسیب دیده و هوای آلوده به اسپور قارچ بله امکان آلودگی وجود دارد.

 

مهدیس

سه شنبه 6 تیر 1391 - 14:16

 

سوال:

١)سلام، دختری هستم ٢٦ ساله هر چند وقت یكبار به خارشی شدید در ناحیه خارجی آلت تنالسی و بیشتر كلیتوریس و سوزش در ناحیه واژن مبتلا میشوم، آیا به عفونت مبتلا شدم؟ من از رفتن به دكتر هم میترسم.

بله عفونت می تواند باشد و حتمأ باید به پزشک مراجعه کنید.

٢) آیا اپیلاسیون باعث بوجود آمدن عفونت میشود؟

بله ، اگر زمینه عفونت وجود داشته باشد.

 

یاسمین

چهارشنبه 7 تیر 1391 - 05:50

 

سوال:

سلام بزرگ بودن رحم چه خطری دارد درحالی که هیچ زایمانی نداشتم ونازایی دارم دکترم گفته مشکلی برای بارداری نیست در حالی که در هردوره قاعدگی خونریزی زیاد وطولانی دارم ازمایش پاپ اسمیر هم فقط مقداری عفونت نشان داده

جواب:

ناباروری ارتباطی با بزرگی رحم ندارد تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید برایم بنویسید.

 

ساناز

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 18:28

 

سوال:

سلام،پیشاپیش فرارسدن نیمه شعبان رابه تمامی دست اندرکاران سایت نیلو تبریک میگم.اگه خاطرتون باشه برای درمان عفونت قارچی که حدود1سال بود تحت درمانهای دوره ای مختلف بود ولی احساس میکردم مثل گذشته ترشحات نرمال نداشتم،کشت واژینال رو توصیه کرده بودید بدلیل عدم امکان انجامش درشهرستان دکترم پاپ اسمیر ازم گرفت امروز جوابش اومد:

Exudate(*)

Mild(*)

دربقیه فاکتورها چیزی علامت گذاری نشده بود،دکترم توضیحاتی دادن وپمادواژینال کلیندمایسین برام تجویز کردند:

1)تجویز شما چی هست؟

همان درمان دکتر را انجام دهید.

2)تصمیم به بارداری دارم آیا باید تا اتمام دارو صبر کنم؟

بله

3)باتوجه به فصل گرما برای پیشگیری...

استخر نروید و سعی کنید بهداشت را بیشتر رعایت کنید و تا حد امکان نزدیکی نداشته باشید.

 

گل

پنجشنبه 8 تیر 1391 - 19:04

 

سوال:

سلام من 2ماه پیش عفونت داشتم که درمان کردم و ماه قبل هم ترشحات سفید ابکی وبا بوی شبیه ترشی داشتم و وقتی که پریود شدم پریودم بوی تندی داشت ایا این میتواند نشانه عفونت باشد و اگر هست چه عفونتی است ومیتواند تاثیری در باردار شدن داشته باشد. ایا میتوانم از پماد کلوتریمازول در این باره استفاده کنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

در صورت امکان کشت واژن و سرویکس و پاپ اسمیر انجام داده و بر اساس آن درمان انجام داده اید.

 

گل

یکشنبه 11 تیر 1391 - 19:09

 

سوال:

با سلام من حدود 2ماه پیش تست پاپ اسمیر دادم جوابش هم منفی بود و یک سری ازمایشات قبل از بارداری که جواب همشون خوب بود ایا لازمه دوباره ازمایش بدم و در ضمن نگفتید که تاثیری در باردار شدن دارد یا نه؟

جواب:

در کامنت های جدید سوالهای قبلی تان را مجدد بنویسید.

 

گل

دوشنبه 12 تیر 1391 - 10:40

 

سوال:

سلام من 2ماه پیش عفونت داشتم که درمان کردم و ماه قبل هم ترشحات سفید ابکی وبا بوی شبیه ترشی داشتم و وقتی که پریود شدم پریودم بوی تندی داشت ایا این میتواند نشانه عفونت باشد و اگر هست چه عفونتی است ومیتواند تاثیری در باردار شدن داشته باشد. ایا میتوانم از پماد کلوتریمازول در این باره استفاده کنم. حدود 2ماه پیش تست پاپ اسمیر دادم جوابش هم منفی بود و یک سری ازمایشات قبل از بارداری که جواب همشون خوب بود ایا لازمه دوباره ازمایش بدم ممنون میشم راهنماییم کنید.

جواب:

بهتر است کشت واژن و سرویکس از نظر باکتریهای هوازی، قارچ ، تریکوموناس، کلامیدیا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما انجام دهید. و بر اساس جواب آن درمان اصلی را انجام دهید.

 

رها

یکشنبه 18 تیر 1391 - 15:25

 

سلام.ممنون از وب سایت عالیتون

من مجردهستم.21سالمه. من چندماه قبل احساس سوزش خیلی شدیدی در واژنم داشتم كه زیاد جدی نگرفتمش .بعد وقتی پریود شدم پریودم طولانی شد.بطوریكه خونریزی شدیدی داشتم و سوزشم داشتم.به دكتركه مراجعه كردم برام فلوكنازول وآنتی بیوتیك نوشتن وبعدازاون قرص ال دی 2ماه مصرف كردم.اما دوباره وقتی پریودشدم یه هفته بعد پریود دوباره خونریزی كردم كه تا 2ماه طول كشید.به متخصص كه مراجعه كردم برام تمام آزمایشات هورمونی رو نوشتن وگفتن سالمم.و برای 3ماه برام قرص ال دی تجویز كردن كه دارم مصرف میكنم ولی سوزش دارم. باتوجه به اینكه مجردم نمیتونم...

 

فریا

دوشنبه 19 تیر 1391 - 07:35

 

سلام

ممنون از اینکه اینقدر وقت می ذارید و با حوصله هستید

من هم این مشکل عفونت رو دارم 28 سالمه و 6 سال هست که ازدواج کردم و بچه ندارم

10 ماه پیش پاپ اسمیر انجام دادم و دکتر گفت کمی عفونت داری دارو داد و گفت نیاز نیست مجددا مراجعه کنی الان 3 ماه هست که باز درگیر هستم و دائم دارو می دن و کرم و در مراجعه بعدی می گن که هنوز برطرف نشده

این بار تینیدازول 500 دادن و داکسی سایکلین و تریپیل سولفا که از قبلم بود خیلی نگرانم احساس می کنم هرگز خوب نمی شم این همه دارو و کرم هیچ اثری نداشته تازه این بار دکتر گفت که زخم دهانه رحم هم دارم که خیلی مهم نیست ولی این عامل اینه...

 

مهتاب

سه شنبه 20 تیر 1391 - 20:30

 

سوال:

سلام و خسته نباشید

مدت 12 ساله که ازدواج کردم. 33 سال دارم. ودت زیادیه که با قارچ درگیرم. بعد از استفاده از دارو خوب میشم ولی دو سه ماه بعد دوباره برمیگرده. نکات بهداشتی رو کاملا رعایت میکنم و از مصرف مواد خوراکی محرک مثل کافئین و ... به توصیه پزشک خودداری کردم. دیگه خسته شدم گاهی حس میکنم این مشکل هیچ وقت از بدن من بیرون نمیره. به نظر شما باید چکار کنم تا ریشه کن بشه؟ :(

جواب:

یک کشت واژن از نظر باکتریهای هوازی، قارچ، تریکوموناس، لیستریا، مایکوپلاسما، اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام داده و تحت جواب آن درمان اختصاصی انجام دهید.

 

دنیا

یکشنبه 25 تیر 1391 - 20:44

سوال:

سلام و خسته نباشید

ازمایش پاپ اسمیر دادم جواب:

BENICELLULAR CHANGES

SATISFACTORY FOR EVALUATION

MODERATE

بوده و الان قصد بارداری دارم .ایا مشکل ایجاد نمی کنه برای بارداری ؟ پزشک پیشنهاد سوزاندن داده ولی من چون فرزند ندارم ریسک نکردم خواستم از شما مشورت بگیرم.

جواب:

تمام جوابتان را کاملتر برایم بنویسید.

 

نیلوفر

شنبه 31 تیر 1391 - 13:49

 

سوال:

با سلام...من 21 سالمه و زمانی که مجرد بودم پریود نامنظم داشتم ولی با وجود اینکه نزدیک به 2ساله ازدواج کردم پریودم منظم نشده..باید چیکار کنم؟ آیا برای درمان دیر شده و ممکنه در آینده واسه بچه دار شدن به مشکل برخورد کنم؟ باتشکر

جواب:

باید به یک متخصص زنان مراجعه کرده تا ابتدا آزمایشات و سونوهایی لازم برای شما انجام شود. سپس بر اساس نتیجه آن درمان شوید.

 

لیلی

جمعه 27 مرداد 1391 - 21:04

 

سوال:

سلام من ٢٥سال دارم و2ساله ازدواج كردم همیشه صبح كه بیدار میشم كف پام یه حس بدی داره به طوری كه گاهی اوقات نمیتوتن راه برم ودلم میخاد ماساژش بدم چند بار به دكتر مراجعه كردم ٢بار پماد و١بار قرص بیضی شكلی دادن به همراه مورونیدازول ;هم برای خودم و هم شو هرم كه با وجود پرده ارتجاعی استعمال داخلی برام سخت بود همزمان به پزشك طب سنتی رفتم و پودری به نام ابزن تجویز كردن كه حاوی تخم سماق وگل سرخ و...بود باید با ١لیوان سركه و٤لیتر اب میجوشوندم و ربع ساعت دران مینشستم خیلی عالی بود به طوری كه پزشك زنان متعجب شد ولی بعد از مدتی دوباره شروع شد و دكتر زنان برام فیریز...

جواب:

تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

نیروانا

دوشنبه 6 شهریور 1391 - 11:45

 

سوال:

سلام من 6 ساله ازدواج كردو فرزندی ندارم و فعلا هم نمیخوام دایم دچار عفونت میشم خیلی هم حساس هستم و رعایت میكنم ان دكتر بهم گفته عفونت نداری ولی قارچ و میكرب داری نمیفهمم تمام داروها هم دوره ای دوباره مبتلا میشم هر سال پاپ اسمیر میدم مشكلی ندارم سونوگرافی هم كردم مشكلی نیست 28 ساله ام و توی محیط مرطوب زندگی میكنم البته از وقتی ازدواج كردم محط مرطوب موثره؟ خواهش میكنم من و راهنمایی كنید

جواب:

ابتدا یک کشت واژن از نظر قارچ ، باکتریهای هوازی، تریکوموناس، کلامیدیا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما انجام داده و نتیجه اش را برایم بنویسید.

 

سار

پنجشنبه 16 شهریور 1391 - 08:17

 

سوال:

Salam,man 5sale ezdevaj kardam,va 28 salame,tazegiha tarshohate ziadi sefid rang gahi oghat ba boe bad makhsosan bad az dore ghaedegi bishtar ,ba in ke behdashto khaili reayat mikonam ,va bachei ham nadaram ,mikhastam mano rahnamaei konid ,a

جواب:

توصیه می کنم کشت واژن برای باکتریهای هوازی، قارچ، تریکوموناس، مایکوپلاسما، اوره آپلاسما و کلامیدیا انجام دهید و بر اساس جواب آن درمان اختصاصی انجام دهید.

 

جودی

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 07:32

 

سوال:

سلام. من 5 ساله كه ازدواج كردم و قصد بارداری دارم. با معاینه پزشك متوجه وجود زخم شدم و زخم اصلا اذیتم نمیكنه . نه سوزش دارم و نه درد و خونریزی.دو دوره هم داروهایی مثل مترونیدازول و كلوتریمازول و تریپل سولفا... مصرف كردم ولی هنوز زخم دارم. یك دكتر بهم گفته چون تا به حال زایمان نكردی الان فریز نكن و به رحمت دست نزن. دكتر دیگری گفت چون قصد بارداری داری بهتر است كه قبلش فریز كنی و بعد باردار شوی.لطفا راهنماییم كنید.

آیا قبل از بارداری فریز كنم یا بعد از زایمان؟

قبل از بارداری بهتر است درمان شوید

وجود زخم باعث نازایی یا سقط نمیشود؟ فریز كردن چطور؟ (متشكرم)

چرا منجر به ناباروری و سقط (بسته به نوع عامل آن) می شود.

خیر

 

جودی

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 15:39

 

سوال:

با تشكر از پاسخ شما. می‌خواستم بپرسم تا چند وقت بعد از فریز كردن میشه برای بارداری اقدام كرد؟

جواب:

زمان خاصی ذکر نشده است.

 

باران

چهارشنبه 29 شهریور 1391 - 07:36

 

سوال:

با سلام وتشكر من 27 سالمه 16 ماهه ازدواج کردم.بچه هم ندارم خیلی حساسم حتما روزی یکبار لباس زیرمو عوض میکنم.گاهی خارش آزاردهنده در ناحیه تناسلی دارم همیشه به محض خارش سریع قرص مترونیدازول بدون نسخه پزشک میخورم و خوب هم هست.می خوام مطمئن بشم که عفونت خطر ناک نداشته باشم و وقت آزمایش دادن ندارم و دوست ندارم دکتر و آزمایشگاه برم

جواب:

استفاده از دارو بدون دانستن علت بیماری سبب مقاومت دارویی و ایجاد مشکل می شود.

 

هستی

شنبه 1 مهر 1391 - 15:15

 

سوال:

سلام خسته نباشید 1 سوال داشتم من هفته ای 2 بار استخر میرم بعدش سریع دوش میگیرم و از محلول بهداشتی برای ناحیه تناسلی استفاده میکنم.مدتی قبل مطلبی درباره عفونت واژینال از استخر خوندم آیا امکانش هست؟چه کارهایی باید انجام بدم تا مبتلا نشم؟ با تشکر

جواب:

در صورت آلوده بودن آب استخر امکان انتقال اش زیاد بوده و قابل پیشگیری نیست.

 

هستی

دوشنبه 3 مهر 1391 - 05:46

 

سوال:

باتشکر از جواب شما 1 سوال دیگه یعنی استفاده از محلول های شستشو برای ناحیه تناسلی کارایی نداره؟

جواب:

برای بیماریهای ویروسی و باکتریهای داخل سلولی اصلأ و سایر میکروارگانیزم ها خیلی کم.

 

سمین

دوشنبه 3 مهر 1391 - 07:25

 

سوال:

سلام

من هفته 21بارداری هستم و سوزش و خارش در ناحیه واژن شدم ترشحاتم خیلی خیلی کم حالت پنیری پیدا کرده و در قسمت لبه های واژن درد دارم ولی هنوز تاول یا جوشی ندیدم چند سال پیش دچار هرپس هم شده ام (تقریبا3 سال پیش) به خاطر همین خیلی وحشت دارم پزشک ام مسافرت است و تا دوهفته دیگر نیست خواهش می کنم کمکم کنید. چه کار باید بکنم. ممنون

جواب:

با اتاق زایمان بیمارستانی که پزشکتان کار می کند مراجعه کنید و توسط ماماهای ایشان معاینه شوید.

 

ستایش

پنجشنبه 6 مهر 1391 - 13:13

 

سوال:

باسلام سونوگرافی داخلی واژینال چه اطلاعاتی به ما میده؟

باردار هستید یا خیر

آیا وجود عفونت را نشان میدهد؟

خیر

باتشکر

 

ساناز

پنجشنبه 20 مهر 1391 - 19:46

 

سوال:

باسلام وسپاس ازسایت محبوبتان

سوال :آیا استفاده ازکرم واژینال کلیندامایسین در ماه اول بارداری مشکلی برای جنین ایجادمیکنه؟ درمقاله های مرتبط موجوددرسایت نام این دارو راپیدانکردم.سیکلهایم 30روزه هست واین ماه برای بارداری اقدام کردم تاپریودبعدی 7روز مانده به همین دلیل نتوانستم تست بتا بدم وازطرفی احساس آزردگی در واژن وکمی خارش دارم چون قبلا سابقه عفونت قارچی داشتم علایمش رامیشناسم میخواستم تاشدیدترنشده ازاین کرم استفاده کنم لطفاراهنمایی کنید.

باسپاس*

جواب:

اولأ درمان عفونت قارچی کلیندا مایسین نیست و ثانیأ تا انجام تست بارداری صبر کنید.

 

ساناز

یکشنبه 23 مهر 1391 - 19:43

 

سوال:

باسلام،من نوع عفونت راسهوا اشتباه تایپ کردم عفونت ازنوعmild بودآخرین پریودم 26شهریور بوده 13مهرکیت مثبت شد و14همخوابی داشتم کی میتونم بی بی چک بذارم؟

جواب:

26-28 مهر

 

هستی

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 15:41

 

سوال:

با سلام بعد از نزدیکی استفاده از محلول های شستشو ناحیه تناسلی مفید هست؟تاثیری در باردار نشدن دارد؟؟؟ممنون

جواب:

خیر

 

مهلا

شنبه 6 آبان 1391 - 10:45

 

سوال:

سلام من ....

و الان قبل و بعد ادرار بوی بدی میگیره !

چند ساله اذیتم میکنه. چطور میتونم خوبش کنم؟

لطفا جامع کمکم کنید!

جواب:

یک آزمایش کشت از ادرار ، مدفوع و ترشحات واژن انجام داده و جوابش را برایم بنویسید.

 

شقایق

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 03:10

 

سوال:

سلام

26 سالمه و یك و نیم ساله ازدواج كردم

حدود6 ماهه بصورت دوره ای خارش واژن دارم كه با مصرف دارو (كرم و قرص واژینال) خوب میشه و بعد یه مدت دوباره عود میكنه. خیلی خیلی بهداشت رو رعایت میكنم. دكتر بعد از پاپ اسمیرگفت قارچه.ولی با دارویی كه داد كلا از بین نرفت

خارش من داخل واژن نیست و در ناحیه پوستی زیر واژن تا مقعد بیشتر است و خداروشكر سوزش و دردی ندارم و ترشحات خاصی هم ندارم.

آیا قارچی هست كه هیچ وقت خوب نشه و بصورت دوره ای عود كنه؟

از كجامیشه علت رو فهمید و از ریشه درمانش كرد؟

ممنونم

جواب:

مجدد با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت صلاحدید ایشان یک کشت میکروبی و قارچی از ناحیه واژن و پوست اطراف آن انجام شود.

 

Sara

جمعه 3 آذر 1391 - 17:50

 

سوال:

سلام. به علت عفونت و درد به متخصص مراجعه کردم که بار اول ژینوفیلوس تجویز کردند و پس از اتمام کپسولها برای بار دوم مراجعه کردم و برام مترونیدازول خوراکی و قرص واژینال تریپل سولفا تجویز کردند. در هر صورت خوب نشدم و هنوز هم ترشح و درد دارم. ممنون میشم راهنمایی م کنید. اگه ممکنه هزینه کشت ترشحات واژن رو هم بفرمایید. خیلی ممنونم

 

جواب:

بهتر است کشت واژن از نظر باکتری هوازی، قارچ، تریکوموناس، کلامیدیا، لیستریا، مایکوپلاسما و اوره آپلاسما به همراه یک تست پاپ اسمیر انجام داده و بر اساس نتیجه آن درمان شوید.

 

Sara

شنبه 11 آذر 1391 - 09:34

 

سوال:

سلام. من حدود پنج ماه پیش تست تین پرپ دادم که منفی بود. جواب کشت ترشحات واژن هم براتون می نویسم. ممنون میشم راهنماییم کنید

wbc: 18-20

RBC: 0-1

Epithelial cell:14-16

Bacteria: moderate

Trichomonas: Not seen

Others: Moderate pus cell and moderate gram pos bacteria and few gram pos cocci

culture results: few growth of coag neg staph

جواب:

بهتر بود با توجه به وجود سلولهای عفونی با همین تعداد کم باکتری ، آنتی بیوگرام انجام شده و آنتی بیوتیک بگیرید.

 

مهلا

یکشنبه 26 آذر 1391 - 10:31

 

سوال:

سلام

درمورد کشت ادرار نمیتونم انجام بدم خجالت میکشم!

سوال داشتم آیا باید عمل بشه؟

چطور خوب میشه قبل و پس از ادار بوی بدی میگیره!و اذیتم میکنه

باید چکار کنم ..دستگاه مخصوصی هستش که خوب کنه! خیلی ها بدون عمل خوب شدند

جواب:

کشت ادرار که خجالت ندارد. وقتی کشت مثبت باشد انتی بیوتیک هم مشخص می شود و به راحتی درمان می شود.