تشخیص آزمایشگاهی ناباروری در زنان

ناباروری یعنی اینکه یک زن زیر 35 سال پس از گذشت یکسال از زندگی زناشویی و بدون جلو گیری از حاملگی حامله نشده باشد. (برای بیماران بالای 35 سال این زمان به شش ماه تقلیل پیدا می کند.) 
این طبقه بندی ها اغلب به زیر مجموعه هائی مثل ناباروری اولیه (بیماران بدون سابقه حاملگی ) و ناباروری ثانویه (زوج هایی که ناباروری را پس از حاملگی های قبلی تجربه می نمایند)، تقسیم می شود. 
10 الی 14 % زوج های دچار ناباروری هستند.حدود 40% از مشکلات ناباروری مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. تقریبا نصف این بیماران به دنبال درمان می گردند و مهم تر اینکه 85% از آنها با استفاده از روشهای دارو درمانی آبستن می شوند. 

علت 
ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از بیماران, ناباروری ممکن است بیش از یک علت داشته باشد .لذا نیاز به ارزیابی کامل دارند. علل شایع ناباروری عبارتند از غیر طبیعی بودن اسپرم ، نارسایی تخمک وتخمک گذاری ، چسبندگی های لگن، آ ندومتریوز (آندومتریوز، حالتی است که در آن سلولهای پوشاننده رحم یا همان آندومتر بیش از حد رشد می کند و از رحم هم فراتر می رود و لوله های رحمی را نیز می پوشاند و حتی آنها را می بندد و در عمل تخمک گذاری اختلال به وجودمی آورد. آندومتریوز علت 13% موارد ناباروری است و حدود 70% زنان دارای آندومتریوز، نابارور هستند)، نارسایی لوله های فالوپ و مشکلات رحمی و در 5% تا 10% زوجین عامل بخصوصی را نمی توان بعنوان علت ناباروری تشخیص داد. 
اغلب آزمایشات مورد نیاز برای ارزیابی ناباروری را باید در زمان های معینی در طول سیکل قاعد گی انجام داد و تا آزمایشات مورد بررسی قرار نگیرند, درمان بندرت موثر واقع می گردد . نکته مهم تر اینکه لازمه موفقیت در انجام حاملگی همکاری نزدیک بین زوجین و تیم پزشکی است . 

شرایط لازم برای باروری طبیعی چیست ؟ 

1- مرد باید به اندازه کافی اسپرم های طبیعی و متحرک تولید نماید که بتوانند در مسیر های باز حرکت نموده و از آلت تناسلی فرد در زمان انزال خارج شوند . 
2- اسپرم باید در واژن زن ذخیره شود تا در زمان مناسب در طی سیکل قاعد گی یعنی وقتی که اسپرم ها قادر هستند در مخاط رحم نفوذ کرده ، به درون رحم ولوله های فالوپ صعود نموده و تخمک را بارور نمایند . 
3- زن باید تخمک سالم و رسیده را تولید نموده و از تخمدان ها آزاد نماید پس از رها سازی تخمک از تخمدان ، تخمک باید از لوله های فالوپ به سمت داخل رحم حرکت نماید ، بطوری که بتواند با اسپرم مواجه شده و بارور گردد . 
4- تخمک بارور شده باید به درون رحم حرکت نموده و در درون آندومتر آماده قرار گیرد ( در درون لایه های رحم ) تا اینکه بتواند برای رشد بیشتر ، تغذیه نماید .

ارزیابی تخمک ها و تخمک گذاری 
بعضی از زن ها ممکن است تخمک گذاری نکنند و یا به طور نامنظم و کم تخمک گذاری کنند و بنابراین ممکن است یا عادت ماهیانه نداشته باشند و یا عادت ماهیانه آنها کم و نامنظم باشد و حتی بعضی خانم ها با آنکه دارای عادت ماهیانه منظم هستند، دارای اختلال در تخمک گذاری هستند. 
برای ارزیابی تخمک گذاری و " کیفیت" تخمک ها ، روشهای مختلفی وجود دارند ، که اغلب به ((ذخیره سازی تخمک )) مربوط می شود . این موضوع ثابت شده است که با افزایش سن زنان ، هم تعداد و هم کیفیت تخمک آنها روند نزولی را آغاز می نماید . به این کاهش کیفیت (( کاهش ذخیره سازی تخمک )) می گویند. 

آزمایشات روز سوم سیکل : 
سنجش میزان هورمونهای LH ,FSH ، استرادیول ، (AMH (Anti Mullerian Hormone و Inhibin B (که دو تای آخر برای بررسی ذخیره تخمک مورد استفاده قرار می گیرد) خصوصا در روز سوم سیکل قاعدگی در پیش بینی شانس آبستنی و دوز مورد نیاز داروهای تحریک تخمک گذاری موثر می باشد و جزئیات دیگری را نیز ارائه نماید. 

نمودار دمای پایه بدن ( نمودار BBT) 
بعد از تولید هر تخمک, تخمدان پروژسترون تولید می کند . یعنی هورمونی طبیعی که در صورت حاملگی از آن محافظت می کند . پروژسترون میانگین دمای بدن را افزایش می دهد و اندازه گیری درجه حرارت بدن در صبح زود یکی از روشهایی است که بیماران برای کنترل تخمک گذاری می توانند مورد استفاده قرار دهند . 
دمای بدن بیماران با توجه به سیکل ماهانه هر روز صبح قبل از برخاستن از رختخواب اندازه گیری و ثبت می گردد. الگوی تخمک گذاری آن است که که دمای بدن قبل از تخمک گذاری ( عمو ما روزهای 14– 1 قاعدگی ) زیر 36 درجه سانتیگراد در نوسان بوده ، و پس از تخمک گذاری ( یعنی در روز 15 یا بعد از آن درجه حرارت بدن فرد به میزان 1 - 5 /0 درجه افزایش پیدا می کند ، این نوسان در بالاتر از 36 درجه سانتی گراد تا قاعدگی بعدی ادامه میابد که این افزایش دمای بدن حاکی از تخمک گذاری است. 
نمودار بالابودن درجه حرارت بدن در نیمه دوم سیکل قاعدگی ثابت می کند تخمک گذاری اتفاق افتاده است. سیکل بدون تخمک گذاری نمی تواند به صورت پیوسته دمای بدن را در نیمه دوم سیکل قاعدگی افزایش یافته نشان دهد . 

اندازه گیری" LH " ادرار 

روش دیگر کنترل تخمک گذاری روش استفاده از کیت پیش بینی کننده روز تخمک گذاری است، که مقدار هورمون تبدیل کننده فولیکول به جسم زرد ( LH)را قبل از تخمک گذاری در ادرار اندازه گیری می کند. این آزمایش به مدت 4 یا 5 روز در میان سیکل قاعدگی از حدود روز 11 سیکل انجام می شود و زمان افزایش" LH " قبل از تخمک گذاری محسوب می شود. زمانی که غلظت هورمون " LH " در ادرار افزایش پیدا می کند، تست مثبت می شود. 24-18 ساعت پس از مثبت شدن تست تخمک گذاری انجام شده و بهترین زمان برای مقاربت جنسی است. 

افزایش پرولاکتین 

افزایش غیر طبیعی میزان هورمون پرولاکتین می تواند موجب کاهش تخمک گذاری شود. این افزایش اغلب توسط تومور خوش خیم واقع در قاعده غده هیپوفیز انجام می گیرد . 
علایم هیپرپرو لاکتینمی از طریق افزایش تولید شیر پستان مادر در دوران شیر دهی و در زنانی که شیرده نیستند به صورت ترشح شیردهی نیز مشخص می شود . 
برای رفع این مشکل مصرف داروی بروموکریپتین موفقیت آمیز بوده و در بعضی موارد نادر غده باید برداشته شود. 

بررسی موکوس دهانه رحم : 

در حوالی تخمک گذاری موکوس از دهانه رحم ترشح می شود . این موکوس دهانه رحم به دلیل اینکه زمینه را برای انتقال اسپرم از واژن به درون رحم فراهم می نماید بسیار اهمیت دارد . 
بررسی ترشحات دهانه رحم غالبا با استفاده از یک اسپکولوم در حدود زمان تخمک گذاری انجام می گیرد و کمیت و کیفیت ترشحات دهانه رحم مورد ارزیابی قرار می گیرند . 


آزمایش پس از مقاربت یا PCT: 

آزمایش پس از مقاربت کاملا شبیه بررسی ترشحات دهانه رحم می باشد، به این ترتیب که این آزمایش 12-4 ساعت پس از انجام مقاربت در حدود زمان تخمک گذاری صورت می پذیرد. این بررسی نه تنها اطلاعاتی را در مورد کیفیت و کمیت مخاط موجود ارائه می نماید، بلکه ارزیابی کاملی از میزان غلظت اسپرم پس از ترکیب با مخاط دهانه رحم فراهم می آ ورد. 

هیستروسالپینگوگرام : 

در بعضی زنان، لوله های رحمی به طور کامل و یا ناقص بسته است. در نتیجه اسپرم به تخمک نمی رسد. بسته بودن لوله های رحمی می تواند به دلیل عفونت، آندومتریوز و یا چسبندگی هایی پس ازعمل جراحی باشد. همچنین ممکن است این لوله ها پس از یک حاملگی خارج رحمی بسته شوند. در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسه یافته به علت شیوع بیماری های عفونی دستگاه تولیدمثلی، میزان اختلال در لوله های رحمی بیشتر است. به طور کلی 30% علل ناباروری زن ها مربوط به اختلال در لوله های رحمی است . 
هیستروسالیپنگو گرام ( HSG ) روشی برای ارزیابی شکل داخلی دهانه رحم، حفره رحم و لوله های فالوپ محسوب می شود. این آزمایش یک آزمایش کاملا مهم است برای اینکه مشخص شود که آیا رحم شکل طبیعی دارد و آیا لوله های فالوپ باز و طبیعی هستند یا خیر .
این آزمایش با تزریق مقدار کمی مایع حاجب به داخل رحم انجام می شود که این مایع در رادیوگرافی نمایان می شود . زمانی که این مایع به داخل رحم تزریق گردید، رادیو گرافی ها انجام می گیرند تا جریان مایعی که نشان دهنده شکل رحم و لوله های فالوپ است، قابل مشاهده گردد. این آزمایش نیاز به 5-3 دقیقه زمان داشته و با انجام آن اطلاعات اولیه بدست می آیند. 
این بررسی غالبا در اوایل سیکل قاعدگی یعنی پس از پایان خونریزی و قبل از تخمک گذاری انجام می گیرد. بهترین زمان یک یا دو روز بعد از پاک شدن می باشد. 

اولترا سونوگرافی به روش ترانس واژینال : 

دستگاه اولتراسوند مانند دستگاه رادیوگرافی است بجز اینکه تصاویر بجای اشعه با جذب امواج صوتی تهیه می شوند. بیماران می توانند تعداد زیادی معاینات اولتراسوند را بدون هیچگونه عوارض بیماری زائی انجام بدهند. درکل، معاینه اولتراسوند بدون درد می باشد و نیازی نیست که برای انجام این معاینات مثانه پر باشد. 
اولتراسوند برای مشاهده و معاینه رحم، تخمدانها و فولیکول های رشد کرده در تخمدان ها، رشد جنین و سایر اندام های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. در پیگیری سیکلهایی که داروهای محرک تخمک گذاری تزریق شده باشند، کنترل و مشاهده رحم و تخمدان ها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. تعداد و میزان رشد فولیکولها برای کمک به تعیین دوز مناسب دارو باید مورد ارزیابی قرار گیرد به ویژه وقتی که تخمدانها وادار به تخمک گذاری شده یا برای اهداء تخمک برنامه ریزی شده است. 
روش هیدرو سونو گرافی ترکیبی است از سونوگرافی ترانس واژینال به همراه پر کردن حفره رحم با سرم استریل که برای بررسی حفره رحم و تشخیص پولیپ ها ، چسبندگی ها و یا فیبروم از استفاده می شود نتایج بدست آمده شبیه نتایجی است که از طریق هیستروسکوپی یا هیستروسالپنگو گرافی بدست آمده است . 

ارزیابی چسبندگی یا آندومتریوز لاپاراسکوپی: 

در ارزیابی علت ناباروری گاهی نیاز به مشاهده وضعیت بیرونی رحم، لوله های فالوپ و تخمدان از طریق لاپاراسکوپی می باشد. این ارزیابی شامل مشاهده چسبندگی یا عدم چسبندگی ، آندومتریوز و اختلالات دیگری می شود که می توانند موجب ناباروری گردند. این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود . یک وسیله تلسکوپی کوچک از طریق یک بریدگی کوچک در زیر ناف در درون حفره شکم قرار داده می شود. سپس پزشک می تواند اندامهای تولیدمثل را در طی این فرآیند مورد بررسی قرار دهد. چنانچه بیمار چسبندگی یا آندومتریوز داشته باشد ,در زمان انجام عمل قابل درمان هستند . کل عمل جراحی کمتر از یک ساعت وقت می گیرد و تعداد زیادی از بیماران در عرض 4-3 ساعت از بیمارستان مرخص می شوند . 

مشکلات دستگاه ایمنی بدن 
مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک نقش مهمی در ایجاد ناباروری دارند. تشخیص و درمان اینگونه بیماران مشکل است. در بعضی خانم ها،‌ علیه اسپرم مرد ماده ای بنام آنتی بادی ترشح می شود که اسپرم ها را از بین می برد و یا آنها را غیرفعال می کند و یا حتی سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی ها می شود. 

توجه مهم: زمان پاسخگویی بین ساعت 7-5 بعد از ظهر به وقت ایران و در روزهای کاری می باشد.

پرسش و پاسخ

سوال 1397/03/16

برزو

شنبه 28 آبان 1390 - 22:01

 

سوال:

واریکوسل دوطرف گرید2دارم ازعمل میترسم دارودارد؟

جواب:

بله با یک متخصص ارولوژی مشورت کنید.

 

ارتا

دوشنبه 10 بهمن 1390 - 11:08

 

سوال:

با سلام

خانم هستم ٢٧ساله مبتلا به تخمدان پلی كیستیك و كم كاری تیروئید سال گذشته یك ماه لتروزل و متوفورمین مصرف كردم و سریع بار دار شدم و در هفته ٦بعد از قطع متفورمین سقط شد البته متفورمین را با نظر پزشك بلفاصله بعد از اگاهی از بارداری قطع كردم بعد ٢ماه دوباره شروع به مصرف دارو برای بارداری كردم ولی تا كنون موفق نشدم عكس از رحم هم مشكلی نداشت و ازمایش شوهرم هم خوب بود در ٤ماه گذشته ٢دوره كلومیفن و متفورمین و ٢دوره كلومیفن متفورمین و امپول hcgمصرف كردم و تاثیری نداشته الان دكتر برام تست pctنوشته این تست برای چیست و ایا انجام ان دردناك است من برای عكس از...

جواب:

اگر وضعیت تیروئیتان نرمال (TSH < 4.0) شده است آنوقت می توانید تست PCT را انجام دهید. تست PCT واکنش محیط واژن را برای پذیرش اسپرم نشان می دهد و اصلأ دردی ندارد. فقط 3-2 روز قبل از انجام آزمایش نزدیکی نکنید. روز آزمایش پس از نزدیکی 2 ساعت به صورت طاق باز دراز بکشید و بدون اینکه دستشویی بروید به آزمایشگاه بیایید. سعی کنید خیلی هم تا رسیدن به آزمایشگاه جنب و جوش نداشته باشید.

 

ارتا

دوشنبه 10 بهمن 1390 - 15:44

 

سوال:

دكتر برام لتروزول و استروژن از روز سوم سیكل تجویز كرده به نظر شما این روش درمانی بهتر است یا استفاده از كلومیفن و امپول hcg این دو روش مربوط به دو پزشك است خیلی ناامید و گیج شدم نمیدونم به كدامیك از این پزشك ها اعتماد كنم دكتر ارندی و یا دكتر تیمورزاده (مشهد)با توجه به مشكلاتم ایا امكان بارداری با این داروها هست اخرین باری كه تست تیروئید دادم tsh6 بود

جواب:

مکانیسم هر دو پروتکل یکی است. و جای نگرانی ندارد. امکان بارداری طبیعی وجود دارد. فقط سعی کنید استرس نداشته باشید.

 

ارتا

شنبه 15 بهمن 1390 - 22:14

 

سوال:

سلام تست pct من اسپرم ها ١٠٠درصد بی حركت بودن ایا با دارو مسله حل میشه؟ من خیلی نگرانم

جواب:

جواب اسپرموگرام شوهرتان چطور می باشد. تمام پارامترهای گزارش شده در تست PCT هم گرید پارامترهای اندوسرویکس و هم پارامترهای اسپرم.

 

ارتا

سه شنبه 18 بهمن 1390 - 07:43

 

سوال:

تست پس از نزدیكی

Post coital test.

Non motile 100!

Ferntest

(++). Test fern

Sperm analysis

Semen analysis

4 Abstience.

Coll./test time 60min

Volume. 3.6 ml

Appearence Normal

Liquifaction time Normal

Viscosity. Normal

Ph 7.7

Wbc. Not seen

Total sperm count. 105 mil/ml

/

Alive sperm count. 86 mil

Progressive. 55%

Normal morphology. 38

47.3 ( Msc (motile sp .co

30.6 Func sp .co )Fsc

242 Total semen q.

جواب:

تست اسپرموگرام نرمال است ولی از آنجائیکه 100% اسپرم ها در محیط واژن کشته شده اند باید به دنبال وجود عفونت شدید در واژن یا دهانه رحم و یا وجود آنتی اسپرم آنتی بادی بگردیم.

 

ارتا

سه شنبه 18 بهمن 1390 - 07:51

 

سوال:

البته بعد از نزدیكی تا انجام ازمایش تقریبا ٣ساعت طول كشید دمتر ازمایشگاه گفتن بیشتر از ٢ساعت نباید طول بكشه من خیلی نگرانم الان دكترم یه ازمایش دیگه برام نوشته كه روز ١٤سیكل باید من وشوهرم بدیم و ترشحات واژن و اسپرم شوهرم رو با هم بررسی كنن ایا رژیم غذای تاثیری در ضد اسپرم شدن واژن دارد من تو این مدت به خاطر مصرف دارو و همچیننین چاق نشدنم تو رژیم روزانه ام از میوه های ترش (پرتقال -كیوی -...)خیلی استفاده كردم هر روز چند نوبت ایا ؟طریقه نزدیكی و یا به ارگاسم رسیدن زن قبل از ریختن مایع منی میتونه باعث بی حركتی اسپرم بشه ولی من سال گذشته با مصرف لتروزل...

جواب:

تست اسپرموگرام نرمال است ولی از آنجائیکه 100% اسپرم ها در محیط واژن کشته شده اند باید به دنبال وجود عفونت شدید در واژن یا دهانه رحم و یا وجود آنتی اسپرم آنتی بادی بگردیم. رژیم غذایی در آزمایش تاثیری ندارد.

 

ارتا

سه شنبه 18 بهمن 1390 - 13:28

 

سوال:

تست انتی بادی برام نوشتن باید روز ١٤سیكل برم در صورت بودن انتی بادی با iui درمان میشه؟

جواب:

نام کامل تست درخواستی را برایم به انگلیسی بنویسید.

 

ارتا

سه شنبه 18 بهمن 1390 - 13:33

 

سوال:

لباس زیر من خیلی زود بو میگیرد و احساس میكنم از ترشحات واژنم باشد ولی دكتر معانیه داخلی كردن مشكلی نبود ولی تا حالا تست پاپ اسمیر ندادم ؟ من سال گذشته باردار شدم ممكنه انتی بادی مثبت باشه واگر باشه راه درمان برای پایین اوردن سطح انتی بادی در بدن هست ؟

جواب:

آنتی بادی بر علیه چی؟؟؟؟؟؟

 

ارتا

چهارشنبه 19 بهمن 1390 - 08:24

 

سوال:

سلام من از نرمال بودن رنج تیروئید مطمئن نیستم ممكن دلیل بی حركتی اسپرم شده باشه در ضمن امروز ٢٠روز سیكل و سینه های من دردناك شده میتونه دلیل لقاح باشه ماه پیش هم همینطور شد ولی با قرص پریود شدم با توجه به همه مشكلات من امكان بارداری هست لطفا كمك م كنید خیلی داغون شدم از روزی كه جواب pct گرفتم؟

جواب:

بهتر است یک تست TSH انجام دهید تا خیالتان از تیروئید راحت شوید.

مهمترین نکته در زمینه درمان ناباروری حفظ خونسردی و کم کردن استرس می باشد وگرنه تخمک گذاری را مهار می کند.

 

ارتا

دوشنبه 24 بهمن 1390 - 09:48

 

سوال:

سلام ازمایش تیروئیدم ٥بود و پزشكم نصف قرص تجویز كردن الان ٢٥ سیكل هستم و از روز ٢٠سینه هایم به شدت متورم و درد ناك شده است با توجه به اینكه هر ماه با مصرف پرژسترون پریود میشدم ایا مصرف پرژسترون شروع كنم ؟یا منتظر عقب افتادن سیكل باشم ؟در ضمن ازمایشی كه برام نوشته بودن انتی بادی ضد اسپرم كه باید در ١٤سیكل بدم بابت پاسختون متشكرم

جواب:

کدام آزمایش تیروئیدتان 5 بوده (منظورتان TSH است یا T3 و T4)

بهتر است با پزشکتان در زمنیه مصرف پروژسترون مشورت کنید.

 

آرزو

چهارشنبه 24 اسفند 1390 - 12:36

 

سوال:

سلام 3ساله ازدواج کردم پریودهام نامنظمه ولی دکترهامیگن مشکلی ندارم چه علتی داره که پریودهام نامنظمه ؟خودم هم باردار نمیشم شوهرم از نظراندازه اسپرم خیلی خوبه ولی حرکت اسپرمها خیلی ضعیفه میخواستم ببینم براش چه دارو یاروشی خوبه که انجام بده؟

جواب:

بهتر است خودتان تستهای FSH, Inhibin B , AMH, و استرادیول در روز سوم سیکل بررسی شود.

 

آرزو

چهارشنبه 24 اسفند 1390 - 16:46

 

سوال:

سلام آخه نگفتین برای شوهرم جه دارویی خوبه؟درضمن این آزمایشهارو چطور خودم انجام بدم؟

جواب:

شوهرتان باید توسط یک متخصص اورولوژی ویزیت شوند تا ابتدا علت کاهش تحرک مشخص شود و سپس دارو بگیرد.

 

آرزو

جمعه 4 فروردین 1391 - 18:51

 

سوال:

سلام شوهرم دکتراورولوژی رفته اونا علتی براش پیدانکردن قرص کلومیفن وزینک تجویزکردن حالا چیکار کنیم.

جواب:

سه الی چهار ماه دیگر برای بررسی اثر داروهای فوق مجدد اسپرموگرام انجام دهید.

 

آرزو

سه شنبه 15 فروردین 1391 - 15:26

 

سوال:

سلام میخواستم بدونم اگه یکی بچه خوارگی داشته باشه از کجا معلوم میشه چه علایمی داره؟

جواب:

افزایش شدید هورمون بتا و بزرگی بیش از حد جفت در سونوگرافی

 

سعیده

جمعه 1 اردیبهشت 1391 - 18:24

 

سوال:

سلام من در روز17سیکل ماهانه خود هستم 6 سال جلوگیری کردم الان که قصدبارداری دارم خیلی استرس دارم سونو روز14 سیکل فولیکول غالب11.4رانشان دادامروزازکیت تخمک گذاری استفاده کردم کاملامنفی بودیعنی یک خط بالامن معمولاسیکل30تا32روزه دارم ولی وقتی قرص خاصی مصرف میکنم یاعصبی میشم 5 روز تا یک هفته پریودم عقب میفته ایابااین سونوهنوزاحتمال دارد تخمک ازاد شود تورو خدا خیالم را راحت کنیداگراحتمال تخمک گذاری دارم تقریبادرچه روزی ازسیکل من خواهدبودباتوجه به عقب افتادن احتمالی پریودم

جواب:

کیت تخمک گذاری را ادامه دهید تا روزیکه خط تست پررنگتر از خط کنترل شود.

 

ستاره

سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 - 19:30

 

سوال:

سلام . من 7 ساله که ازدواج کردم . همسرم واریکوس داشت عمل کرد ولی عملش خوب نبود و جواب نگرفته . برای باروری به پژوهشکده رویان رفتم تا قبل از رفتن به رویان همه دکتر ها می گفتند که من سالمم . در آزمایش های رویان تست سل پوستی تزریق کردند که مقدارش 16 بود عکس از قفسه سینه و سونوگرافی از رحم و کلیه و شکم انجام دادند همه خوب بود . هفته گذشته عکس رنگی از رحم انداختم که تشخیص پزشک رادیولوژی سالپنژیت بوده . اما به من گفتند احتمال سل هم می تونه باش . اما اصلا هیچ نشانه ای از سل نداشتم تا بحال . اما عفونت های قارچی زیاد داشتم که آخرین بارپزشکم گفت که بدنت قلیلایی و...

جواب:

بهتر است که یک تست TB PCR از ترشحات واژن و سرویکس انجام دهید.

 

زهره

دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 - 07:41

 

سوال:

سلام من 6 ماهه اقدام به بارداری داشتم ولی نتیجه نگرفتم پریودهای نامنظمی دارم 1 ماه کلومیفن مصرف کردم اما باعث ایجاد کیست شد در حال حاضر لتروفم رو مصرف می کنم ایا ممکنه با لتروفم هم کیست ایجاد بشه؟ من خیلی نگرانم ایا مشکلم خیلی حاده یا اینکه میتونم به صورت طبیعی باردار بشم

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

هلیا

پنجشنبه 11 خرداد 1391 - 10:00

 

سوال:

با سلام من در روز ١٢پریودی ضخامت آندومترم ١٦ میلی بود كه از روز سه تا ده پریودی آمپول گونال تزریق كردم و روز١٤ پریودی iui شدم و ١١ روز بعد از iui پریود شدم ضخامت آندومتر م برا روز ١٢ زیاد نیست آیا من آندومتریوز دارم آزمایشی لازم هست انجام بدهم

جواب:

چون در حال تزریق آمپول گونال بودید این ضخامت خیلی ارزش ندارد و باید در یک سیکل که هیچ دارویی مصرف نمی کنید ضخامت آندومتر اندازه گیری شود.

 

پینار

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 11:26

 

سوال:

با سلام

من 12 پریود سونوگرافی دادم كه به شرح ذیل مباشد:

ضخامت آندومتر:6mm

Endometrial line یكنواخت می باشد.

تخمدان راست : 26*11 mm ( نرمال ،حاوی فولیكولهای كوچك)

تخمدان چپ: 44*30 mm (نرمال ،حاوی فولیكول prominent با سایز 28mm )

مایع آزاد در لگن دیده نشد.

سوالم اینه كه این فولیكول با آمپول hcg آزاد میشه یا نه؟و یا تبدیل به كیست می شود؟

بله امکانش است.

 

احتمال بارداری با این فولیكول هست یا نه؟

بله

 

پینار

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 14:41

 

سوال:

سلام ممنون از پاسختون

دكتر این ماه همراه لتروزول بهم قرص مدروكسی پروژسترون 5 داده كه از 16 پریود مصرف كنم .سوالم اینه من كه 12 پریود آمپول hcg برای آزاد شدن فولیكول زدم و بعدش اقدام آیا قرص مدروكسی رو از 16 پری مصرف كنم یا نه؟

ضمنا قبلا كه آمپول hcg میزدم درست 28 پری قاعدگی بعدی شروع میشد.

جواب:

قرص فوق در صورت انجام لقاح باعث تثبیت جنین می شود بنابراین حتمأ به توصیه پزشکتان عمل کنید.

 

هلنا

دوشنبه 5 تیر 1391 - 14:27

 

سوال:

سلام خسته نباشید دکتر برای پریودی این ماهم از روز سوم روزی 2 عدد کلومفین تجویز کرده +اینکه در روز 13 پریودم امپولsolvent این امپول را بزنم .حال سوال اینجا است که 1-خوردن قرص و این امپول په کمکی میکند؟

بله به رشد فولیکولها و آزاد شدن تخمک کمک می کند.

2-دکتر گفت روز 12 و 13 نزدیکی نداشته باش بعد از ان یک شب در میان .یعنی من از روز 7 که پاک میشوم نباید تا13 نزدیکی داشته باشم؟

خیر

و آیا اینکه باز هم باید از کیت استفاده کنم؟

خیر

 

هلنا

دوشنبه 5 تیر 1391 - 16:33

 

سوال:

در مطالب درج شده در سایتتون این نکته را متوجه شدم که اسپرم بعد از 48 ساعت میمیردو تحرکی ندارد .حال اگر بین نزدیکیها فاصله افتاد مثل پریودی یا دستور پزشک که از 48 ساعت بیشتر است (مثل خودم که دکتر گفته ازپاک شدنت تا روز 13 نزدیکی نداشته باش در واقع بعد از زدن امپول) با این وجود اسپرمهای خوب و فعالی نخواهد بود.

جواب:

منظور طول عمر اسپرم در خارج از بدن بوده نه در داخل کیسه های بیضه

 

عزیز

جمعه 30 تیر 1391 - 15:55

 

سوال:

سلام علیکم می خواستم علت برگشت .. از واژن را حتی روز بعد از ... بدانم؟

جواب:

مایع منی به محض خروج از بدن لخته می شود و این لخته باعث باقی ماندن اسپرم ها در تنه رحم می شود که در بعضی از افراد ممکن است این قسمت مشکل داشته باشد.

 

تینا

سه شنبه 10 مرداد 1391 - 21:11

 

سوال:

سلام من روز دوم عادت آزمایشهای زیر رو دادم ومیخواستم نتیحه اش رو برام تفسیر کنین. آیا درمانی وجود داره؟

estradiol (eclia) 8 luteal phase 161-774

L.H 3.7 luteal phase 1.0-11.4

 

F.S.H 9.4 luteal phase 1.7-7.7

A.M.H

سن من 43 ساله که تو دفترچه ام زدا 42 سال ومطمئن نیستم که به آزمایشگاه این اشتباه رو گوشزد کرده باشم. به نظرتون درمانی وجود داره ؟

ممنون

جواب:

نتیجه شما باید با رنج محدوده فولیکولار مقایسه شود بنابراین با آن مقایسه کنید و هر کدام غیر طبیعی بود برایم بنویسید. ولی در مورد AMH نشانه آن است که ذخیره تخمک شما بسیار کم است. و به احتمال زیاد باید از روشهای بارداری مصنوعی استفاده کنید.

 

مهرو

یکشنبه 15 مرداد 1391 - 08:34

 

سوال:

سلام

من 24 ساله هستم حدود یك سال و نیمه كه ازدواج كردم در زمان تجرد پریودهای نامنظم داشتم به دكتر كه مراجعه كردم آمپول پروژسترون و مصرف قرص ال دی را سفارش كردن با مصرف قرص ال دی در زمان مجردی پریودهای منظم داشتم حدود 5ماه بعد از ازدواج هم از قرص ال دی استفاده كردم بعد قطع كردم تا تاثیر قرص بر بدن از بین بره در این فاصله آزمایش های قبل از بارداری را دادم كم خونی داشتم در مان كردم اما پریودهای بسیار نامنظم دارم سه ماه یكبار به دكتر مراجعه كردم باز آمپول پروژسترون دادن 5روز بعد از تزریق پریود شدم الان در روز 28ام سیكل خودم هستم بسیار اضطراب دارم نمیدانم...

جواب:

تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

آذین

یکشنبه 22 مرداد 1391 - 10:11

 

سوال:

با سلام و ممنون از سایت خوبتان

من متاسفانه در بارداری اول در ماه 5 بارداری مجبور به ختم بارداری شدم به علت اسپینابیفدا و هیدرو سفالی جنین .در بارداری قبلی ،قبل بارداری هیچگونه قرص اسید فولیکی مصرف نمیکردم اما بعد از دانستن اینکه باردارم اسید فولیک 400 میکرو گزم روزانه مصرف میکردم .

حال با گذشت 3 ماه از زمان سقط و مصرف روزانه 5 میلی گرم اسید فولیک باز هم نگران این هستم که این نقص دوباره در حاملگی بعدی اتفاق بیفتد ؟در صورت تکرار در حاملگی بعدی باید چکار کرد؟ایا این مسئله صحت دارد که بعضی زنان ژن جذب فولیک اسید ندارن و با خوردن اسید فولیک هم باز جنین...

جواب:

نگران نباشید موارد مشابه با شما زیاد است و در بارداری های بعدی مشکلی نداشته اند فقط خوردن اسید فولیک را فراموش نکنید.

 

شقایق

پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 13:37

 

سوال:

سلام. تو آزمایشم Rub.G 162 و CMV.lgG 9.2 شده میشه بگین یعنی چی ؟ خیلی ممنون میشم.

جواب:

با توجه به رنج نرمال همان آزمایشگاه تتس را مقایسه کنید و بگوئید کدامش مثبت است تا بهتر شما را راهنمایی کنم.

 

گل یخ

جمعه 3 شهریور 1391 - 11:49

 

سوال:

سلام

تاریخ سو نو روز 14 سیکل انجام دادم . این سونو امروز انجام دادم 8.4.1391

uterine size is 35*31*66 mm with normal echopattern.

endometrial thickness is 5 mm

right ovary size is 32*20 mm with follicles 5 mm 6 mm.

left overy size is 35*23 mm with folliclles 5 mm 6 mm.

one follicle 9*10 mm.

no cystic lesion in ovarise are seen.

no evidence of endometrial polyp or uterine myoma is identified .

posterior culdesac is free.

دکتر سونو گراف گفتند که دوباره سونو در تاریخ 15 یا 16 بدم که بازم بعید میدونستن تخمک گذاری

1-اگر بر حسب ابعاد است جطور میتونم به قطر تبدیل کنم اندازه فولیکول لطفا این مورد حتما بمن بگیدددددددد؟؟؟؟؟؟؟

عدد فوق همان قطر حساب می شود.

2-در حال حاضر فعلا قصد بارداری ندارم باید از دارو برای تخمک گذاری استفاده کنم و یا...

بله

 

گل یخ

دوشنبه 6 شهریور 1391 - 17:44

 

سوال:

ممنون از پاسخ شما

قبل از پیش امدن این مساله 1 سقط داشتم که طبق ازمایشات مربوط به واریکوسل بوده و مشکل فعلی بعد از سقط بوجود امده.

سوالی که برام پیش امده مراجعه که به دکتر داشتم به من گفتن چون قصد بارداری ندارم نیاز به خوردن دارو برای تخمک گذاری نیست!!!

1-ایاخوردن دارو برای من باعث کیست نمی شود چون قصد بارداری ندارم؟؟

2- برای من با شرایطی گفتم دارو نخورم ایا باعث میشود که پریود قطع شود و فولیکول نداشته باشم؟

جواب:

توصیه می کنم یک بررسی دقیق هورمونی در روز سوم سیکل به همراه سونو برای بررسی تعداد و سایز فولیکولها انجام دهید و سپس روز 14-13 هم یک سونوی دیگر برای بررسی تعداد و سایز فولیکولها انجام داده و اگر جوابش نرمال بود دیگر نیازی به انجام کار خاصی ندارید در غیر اینصورت باید بدقت پی گیری و درمان کنید.

 

ندا

چهارشنبه 15 شهریور 1391 - 09:42

سوال:

سلام من 27 سال دارم 5 سال ازدواج کردم 3 سال پیش حامله شدم بچه نمی خواستیم سقت کردم الان 3 ماه اقدام به بارداری کردم یک جراحی به دلیل داشتن یک پرده اضافه دکتر در مطب انجام داد 5 دقیقه و بدون خون ریزی.ازمایش تیرویید tsh دادم 0.4 بود دوباره دادم tsh 2.4 و t4 7.7 ,t3 149 ,t3 ru 28%, 2.2 fti

igg 2.1

igm 0.3

انتی بادیigg 2.4

تقریبا دکتر گفت مشکلی ندارم فقط گلبولهای سفید م کم هست

جواب:

توصیه پزشکتان صحیح است.

 

ندا

چهارشنبه 15 شهریور 1391 - 09:55

 

سوال:

تو تیر ماه باردار نشدم در مرداد از 5 -9 سیکل روزی یک قرص کلومیفن خوردم 12و14و16و18 سیکل دکتر گفت نزدیکی کنیم که 12 سیکل داشتیم کا 24 مرداد بود ولی 25و26و27 مرداد نداشتیم یعنی 14 سیکل نتونستیم 16و18 سیکل هم داشتیم از 18-28 سیکل هم روزی 2 عدد مدروکسی پروژسترون خوردم 12 شهریور پریود شدم روز 3 پریود سونو دادم

ابعاد رحم 69.23 و اندومتر 4 و تخمدان راست 22.17 و چپ 29.20 با فولیکول 8.8.

لطفا راهنمایی کنید علت ناباردار شدنم چی هست.خیلی نگرانیم.ممنون

جواب:

نگران نباشید، بهتر است حتمأ روز تخمک گذاری را پیدا کنید و اگر عفونت و یا مشکلی نداشته باشید بارداری صورت می گیرد.

 

گل یخ

دوشنبه 20 شهریور 1391 - 12:41

 

سوال:

سلام

با تشکر از راهنمایی شما

برای انجام سونو نمی توانم روز 3 و13 سیکل را پیدا کنم به راهنمایی شما نیاز دارم.

گاهی در حد 1 نقطه لک لباس و بعد از ان 2 روز قطع میشود .تا مجددا پریود شوم.

حال برای روز سونو من رو راهنمایی کنید با سپاس

جواب:

به یک متخصص زنان مراجعه کرده تا روز آزمایش را با توجه به سابقه تان برایتان تعیین کند.

 

ندا

شنبه 25 شهریور 1391 - 08:51

 

سوال:

سلام

من از روز 7 سیکل قرص لتروزول مصرف کردم امروز که روز 14 سیکلم بود سونو دادم:ابعاد رحم 65*25 و اکوی اندومتر 6mm و سایز تخمدان راست 24*13 و فولیکول نداشت و در تخمدان چپ دو فولیکول به ابعاد 13و12 mm دیده شد.

ایا با این سایز فولیکول احتمال بارداری هست؟چیکار کنم که باردار شم؟و روز 12 شهریور پریود شدم چه روزهایی نزدیکی کنیم؟

ممنون از پاسخ شما

جواب:

احتمال بارداری با این سایز فولیکولها ضعیف هست. تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

ندا

شنبه 25 شهریور 1391 - 19:01

 

سوال:

سلام

w.b.c 3.4 ,

r.b.c 4.26

hb 12.2

hct 37.2

m.c.v 87.3

m.c.h 28.6

m.c.h.c 32.8

platelets 189

hypochromia :positive

e.s.r 1st h 3

e.s.r 2 6

blood group +o

rh factor positive

fastin blood glucose 98

ferritin 130

tsh 0.4

hiv negative

hbs ag negative

hbs ab 123

hcv-ab negative

toxoplasma antibody(igg) 2.1

igm 0.3

rubella anti (igg)2.4

igm 0.3

cmv igg 0.2

cmv igm 0.6

urine analysis

wbc 3-4

rbc many

blood/hgb positive

ازمایش تیرویید دوباره دادم tsh 2.4 بود قبلا ازمایش مغز و استخون دادم تراکم پایین بود دکتر گفت با تغذیه درست می شودکمی ادرارم عفونت داشت که دارو مصرف کردم دوباره ازمایش دادم از بین رفته بود لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم لازم به انجام ازمایش دیگری هست؟

جواب:

لطفا در صورت تکرار سوال قسمت اول سوالتان را مجدد مطرح کنید.

 

ندا

یکشنبه 26 شهریور 1391 - 17:43

 

سوال:

سلام

علت رشد کم فولیکولهام چی هست؟با توجه به اینکه قرص لترزول مصرف کردم؟

اختلال هورمونهای هیپوفیزی و تخمدانی

ایا لازم به انجام ازمایش دیگری هست؟

بله در صورت صلاحدید پزشکتان باید تست های فوق را انجام دهید.

ممنون از پاسخ شما

 

ندا

سه شنبه 28 شهریور 1391 - 13:07

 

سوال:

سلام من قرص لترزول از روز 7 پریود خوردم روز 14 سونو دادم دو فولیکول 12و13 داشتم روز 14و15و16 استرادیول خوردم روز 17 سونو دادم یک فولیکول 16.16 داشتم ایا من که پریودهام نامنظم و الان 3 ماهه که 31 روزه هست ایا امکان بارداری هست؟

بله

و اینکه روز 14 سیکل اندازه نرمال فولیکول چقدر باید باشد؟

بین 18 تا 25

 

پگاه

پنجشنبه 6 مهر 1391 - 20:51

 

سوال:

چطور با سونو می توان روز تخمک گذاری و جنسیت جنین را تعیین کرد؟

جواب:

از روی ساز فولیکول غالب تا حدودی می توان روز تخمک گذاری را تعیین کرد. در مورد جنسیت خیر....

 

ذولی

دوشنبه 24 مهر 1391 - 17:47

 

سوال:

سلام من ماما هستم میخواستم بدونم اگه دارای ماهنامه یا مجله هستید من هم از اون استفاده کنم ممنون می شم اگه جوابمو بدید.

جواب:

لطفأ آدرس تان را برایمان بنویسید تا از این به بعد به طور روتین فصلنامه گامت برایتان ارسال شود.

 

گل یخ

سه شنبه 9 آبان 1391 - 05:54

 

سوال:

سلام

ضخامت اندومتر مناسب چه مقدار هست؟

سلام،

به جدول زیر توجه کنید :

اندازه ها بر حسب میلی متر و بر اساس اندازه گیری دو لایه آندومتر (Double Layer) می باشد.

روز 4-1 سیکل 4-2 میلی متر

روز 10-5 سیکل 8-4 میلی متر

روز 17-11 سیکل 10-6 میلی متر

روز 28-18 سیکل 14-7 میلی متر

بالا بودن ضخامت وکم بودنش از چه اندازه ای نامناسب وچه مشکلاتی بوجود میاورد؟

مشکل در لانه گزینی بوده

 

گل یخ

سه شنبه 9 آبان 1391 - 16:08

 

سوال:

سلام ممنونم از پاسخ دهی شما

1-منظور از پلی کیستیک چی هست همون تنبلی تخمدان!؟

2-خفیف یا شدید بودنش چه شرایطی داره؟

لطفا برای من توضیح ساده تری نسبت به مقاله های ارائه شده بدید

با سپاس فراوان از لطف بی پایان شما

جواب:

سَندرُم تُخمدان پُلی‌کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی[۱] (polcystic ovary syndrome PCOS) شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز (ﺁندوکرینوﭘﺎتی) در زنان و شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری می‌باشد.

نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

 

زنان مبتلا به این بیماری علایم شایعی مانند اختلالات قاعدﮔﻰ (به خصوص خون‌روش گاهگاهی (الیگومنوره))، علایم هیپرآندروژنیسم مانند پرمویی (هیرسوتیسم) و آکنه، ریزش مو و نازایی دارند.بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزایش خطر سرطان ﺁندومتر و ﭘﺴﺘﺎن، دیس‌لیپیدمی، ﻫﻴﭙﺮتانسیون، بیماری‌های قلبی وعروقی و دیابت می‌باشند. شیوع چاقی و دیس‌لیپیدمی در مبتلایان به PCOS بیشتر از زنان سالم می‌باشد. 40 درصد زنان مبتلا، دچار چاقی مفرط و 75 درصدشان نازا می باشند.

این بیماری تقریبا در ۶ تا 10 درصد همه زنانی که در سنین باروری می‌باشند دیده می‌شود. علت بیماری مزبور مشخص نیست اما محققان بر این باورند که عوامل ارثی و دیابت در ظهور آن نقش دارند.

قاعدگی های نا منظم، رشد موهای زاید، جوشهای پوستی (آکنه) و چاقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می شود. این عارضه می تواند در نوجوانی با دوره های قاعدگی نا منظم مشخص گردد یا اینکه بعد ها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده شود.

علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است. زنان مبتلا ممکن است به دلیل مشکلات بوجود آمده در تخمک گذاری، برای باردار شدن با مشکل مواجه شوند. تشخیص زودهنگام و شروع درمان می تواند به پیشگیری عوارض طولانی مدت آن مثل دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سکته کمک کند

 

مریم

یکشنبه 14 آبان 1391 - 08:11

 

سوال:

ba salam

man modaty hast ba sono motevaje shodam kist tokhmdan daram. pezeshkam goft moshkeli nist baraye bardary. vali alan 4 mahe eghdam kardam . motasefane hata periodam 1 roozam aghab nemiyofte.

aya alan lazem ast baraye tashkhise na barvary azmayesh bedam ya hanoz zood ast?

جواب:

هنوز زود است و نگران نباشید.