تغییرات هورمونی در سیکل قاعدگی طبیعی

سیکل قاعدگی چیست ؟

خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد. یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود. متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال 28 روز است. اما یک سیکل نرمال ممکن است از 23 تا 35 روز متفاوت باشد.

ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز، غده هیپوفیز، رحم و گردن رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن. تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود. دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمونهای FSH و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.


در یک سیکل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

در نیمه اول سیکل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود. در پاسخ به هورمون FSH یک تخمک در داخل یکی از تخمدانها شروع به رشد می کند. در حوالی روز 14 از یک سیکل 28 روزه در پاسخ به هورمون LH تخمک از تخمدان آزاد می شود. این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.

در نیمه دوم سیکل تخمک وارد لوله فالوپ که بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می شود در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می کند. اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد. در غیر اینصورت تخمک بعد از مدتی از بین می رود. اگر بارداری رخ ندهد استروژن وپروژسترون کاهش می یابند و لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می کند.

فولیکول همچنین تولید هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون را افزایش داده که این هورمونها سبب ضخیم تر شدن پوشش داخلی رحم می شود، این پوشش داخلی خود را آماده کرده تا تخمک بارور شده را بپذیرد و آن را تغذیه نماید، در صورت عدم لقاح، مقدار استروژن و پروژسترون کاهش یافته و پوشش داخلی رحم، کنده و ریزش می کند و خونریزی قاعدگی شروع می شود . 
همزمان با رسیدن به حوالی یائسگی،‌ تخمدانها شروع به مقاومت در برابر هورمون FSH کرده و غده هیپوفیز بیشتر FSH تولید کرده تا سطح استروژن را بالا نگه دارد، این حالت سبب سیکل قاعدگی نامرتب شده و خونریزیهای سنگین و غیرقابل پیش بینی در طول پریودها رخ می دهد. 
عدم وجود پریود در یک سال و سطح FSH بالای ۳۰ تا ۴۰ واحد نمایانگر یائسگی می باشد، با توجه به اینکه میزان FSH در حوالی یائسگی در حال بالا و پایین رفتن می باشد لذا تنها یک نتیجه آزمایش FSH برای تشخیص یائسگی کافی نمی باشد

زمانى که تخمک آزاد مى شود میزان هورمون FSH کاهش مى یابد اما اگر تخمکى آزاد نشود میزان این هورمون همچنان بالا باقى مى ماند، احتمالا تلاش مى کند تا تخمدان را به این آزاد سازى تخمک تحریک کند. 
هورمون FSH در زنانى که دچار کاهش توانایى تخمدان مى شوند زیاد مى شود، این امر در زنان چهل ساله و همچنین زنان جوانى که ذخیره تخمدانشان کاهش یافته است نیز مشاهده مى شود. .

 

یک سیکل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

سیکل قاعدگی یک خانم ممکن است در ماههای مختلف کاملاً شبیه هم نباشد . از طرف دیگر سیکل های هر نفر با دیگری متفاوت است. خونریزیها ممکن است کم، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد. اگرچه اکثر پریودها 3 تا 5 روز طول می کشد اما بین 2 تا 7 روز نرمال است. در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیک به یائسگی سیکلها ممکن است کاملاً نامنظم باشند.

 

سیکل های قاعدگی از چه سنی شروع می شوند؟

سن متوسط شروع قاعدگی حدود 12 سالگی است. اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن 12 سالگی قاعده می شوند. یک دختر در فاصله سنی 8 تا 16 سالگی ممکن است قاعده شود.

 

یک خانم تا چه زمانی پریود می شود ؟

زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند. سن متوسط یائسگی حدود 51 سالگی است. یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمک نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود.مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می تواند متفاوت باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

عدم شروع قاعدگی تا سن 16 سالگی
متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
خونریزی بیش از 7 روز
حجم زیادی از حد خونریزی
در صورتی که در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
درد شدید هنگام قاعدگی
 

چه مشکلاتی ممکن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

زنان ممکن است مشکلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :

آمنوره یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به کار می رود که یک دختر خانم تا 16 سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینکه عادات ماهیانه در خانمی که قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ).علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری ، شیردهی ، کاهش وزن شدید دراثر یک بیماری وخیم ، ورزش سنگین ، استرس و رژیم های غذایی سخت . اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممکن است عامل بیماری باشند.
 

دیسمنوره یا قاعدگی دردناک : عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه . معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد. هورمونی به نام پروستاگلاندین عامل این مشکل است. بعضی از انواع مسکنها مانند ایبو پروفن و مفنامیک اسید می توانند درد را کاهش دهند. گاهی اوقات این مشکل در اثر یک بیماری به نام آندومتریوز می باشد .
 

خونریزی غیر طبیعی از رحم : خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است.این مشکل ممکن است بصورت خونریزی بسیار حجیم ، خونریزی طولانی مدت ، پریودهای بسیار نزدیک به هم و یا خونریزی بین پریودها خود را نشان دهد. در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند. دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها ، فیبروم ها ، عفونتها و علل هورمونی هستند.
الگوهای خونریزی غیر طبیعی رحمیAbnormal uterine bleeding (AUB)
1- هیپر منوره: تداوم خونریزی بیش از 7 روز به دلیل مسائلی مانند فیبروم یا میوم زیر مخاطی، آدنو میوز، عوارض حاملگی، تومورها و نامنظمی هورمونی


2- منوراژی: خونریزی قاعدگی بیش از 80 میلی لیتر (مانند دلایل هیپر منوره)


3- متروراژی: خونریزیهای نامنظم در فواصل سیکلهای قاعدگی (به دلایلی مانند لکه بینی در اواسط سیکل قاعدگی در اثر تخمک گذاری، مصرف استروژن، عفونت لایه داخلی رحم-اندومتریت-، پرکاری تیروئید، پولیپهای اندومتر، و سرطانهای دهانه رحم و اندومتر(در موارد بسیار نادر)

4- هیپو منوره: خونریزی قاعدگی خفیف و جزئی ومعمولا در حد لکه بینی( به دلایلی مانند مصرف قرصهای، تنگی دهانه رحم یا منفذ پرده بکارت، چسبندگیهای داخل رحمی یا سندرم آشرمن- چسبندگیهای داخل رحم به دنبال مشکلاتی مانند کورتاژهای خشن)


5- اولیگو منوره: طول مدت دوره قاعدگی بیش از 35 روز( به دلایلی مانند کاهش وزن شدید، کم کاری تیروئید، و.

6- پلی منوره: طول مدت دوره قاعدگی کمتر از 22 روز( به دلایلی مانند کم کاری تیروئید و خونریزی در اثرنامنظمی هورمونی)

7- منومتروراژی: سیکلهای قاعدگی نامنظم همراه با افزایش یا تغییرات طول مدت و مقدار خونریزی قاعدگی( به دلایلی مانند عوارض حاملگی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، و برخی بدخیمی ها)


8- خونریزی پس از نزدیکی: خونریزی در اثر نزدیکی یا در اثر معاینه ( به دلایلی مانند بیرون زدگی یا زخمهای مخاط دهانه رحم ، پولیپ،سرطان و یا عفونتهای دهانه رحم)


9- خونریزی پس از یائسگی: خونریزی پس از یک سال از قطع قاعدگی در فرد یائسه( به دلایلی مانند سرطان دهانه رحم و رحم، عفونتهای واژن و سرویکس، میومهای رحمی)

لازم به ذکر است که تشخیص هر کدام از این الگوها به بررسی پزشکی نیاز دارد. در ضمن بسیاری از دلایل ذکر شده، در تمام موارد مصداق پیدا نمی کند و پس از بررسیهای دقیق پزشکی ، تشخیص برای فرد گذاشته می شود. بنابراین توصیه می شود در صورت تکرار بی نظمی قاعدگی، به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 

خلاصه مراحل قاعدگی:

 

1- چرخه قاعدگی از روز نخست خونریزی آغاز میگردد. 

2- با کاهش سطح هورمونهای استروژن و پروژسترون غشاء داخلی رحم در هم شکسته و همراه با جریان خون دفع میگردد. 

3- با افزایش ترشح F.S.H رشد یک تخمک در یک فولیکول تخمدانی تحریک میگردد. این فولیکول تکامل یافته تولید استروژن میکند. 

4- با افزایش هورمون L.H به همراه هورمون F.S.H سبب تخمک گذاری میگردند. در این مرحله سطح هورمون استروژن در جریان خون افزایش اما سطح پروژسترون کاهش می یابد. پس از تخمک گذاری اول (تخمک) از لوله فالوپ به سمت رحم حرکت میکند. 

5- با کاهش هورمونهای L.H وF.S.H فولیکول پاره شده (پس از رها سازی تخمک) تبدیل به جسم زرد میگردد. این جسم زرد تولید پروژسترون میکند. 

6- در این مرحله هورمون استروژن افزایش یافته و همراه با پروژسترون سبب ضخیم گشتن غشاء رحم میگردند. 

7- هرگاه تخمک بارور نگردد جسم زرد از میان میرود و دیگر پروژسترون تولید نمیکند. بنابراین سطح هورمونهای استرژن و پروژسترون در خون کاهش یافته و غشاء داخلی رحم میریزد. 

8- آغاز چرخه بعدی


چند نکته: 

* دوره خونریزی 3 تا 7 روز به طول می انجامد. 
*روز نخست خونریزی، روز نخست چرخه قاعدگی محسوب میگردد. 

تعریف تخمک گذاری
به رها شدن یک تخمک بالغ از یک فولیکول تخمدانی اطلاق میگردد. 

علایم فیزیکی تخمک گذاری

1- احساس درد و ناراحتی خفیف در ناحیه تحتانی شکم
2- افزایش اندک دمای بدن
3- افزایش ترشح موکوس در مهبل
4- افزایش میل جنسی
5- حساس گشتن سینه ها

عوامل موثر بر زمان تخمک گذاری 

1- استرس
2- بیماری
3- تغییر و تحولات ناگهانی در سبک زندگی

* معمولا روز تخمک گذاری 16-12 روز (متوسط 14 روز) پیش از آغاز قاعدگی بعدی میباشد. 

* هنگامی که یک تخمک رها میگردد 12 تا 24 ساعت فرصت دارد تا توسط اسپرم بارور گردد. 

*برای جلوگیری از بارداری میایست حداقل 5-4 روز قبل و 48-24 ساعت پس از تخمک گذاری از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد. این به این خاطر است که اسپرم قادر است 5-4 روز درون بدن زن زنده بماند. 

* برای اطمینان بیشتر میبایست از 6 روز قبل از تخمک گذاری و 3 روز پس از آن از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد.

پرسش و پاسخ

سوال 1398/05/31

سئوال: سلام من همیشه پریودهام منظم بود.این ماه سنوگرافی انجام دادم که نشان دهنده pco بود.تو همین ماه پریودم ده روز عقب افتاد که دکتر به من آمپول پروژسترون تزریق کرد و من همان روز پریود شدم.الان هفت روز گذشته ولی هنوز خونریزیم بند نیومده.در ضمن سومین روز پریودم آزمایش هورمون دادم جواب نگرفتم.آیا طول کشیدن خونریزی از تزریق آمپوله؟

پاسخ مدیر 1398/05/31

جواب: بیشتر به علت اختلالات هورمونی ناشی از PCO است.

سوال 1397/11/28

سئوال: سلام. بنده مدتیه که شروع پریودم با لکه بینی هست که بیشتر مواقع 2 روز طول می کشه و بعد از اون خونریزی خیلی شدید پیدا میکنم و روز 7 ام به یکباره خونریزی ام قطع می شه و 2 روز کاملا پاک می شم و مجددا و به یکباره حجم زیادی خون دفع می کنم و مثل اینکه مجددا پریود شده ام که این دفعه حداقل 5 روز طول می کشه تا پاک بشم و این مورد باعث شده شروع تا پایان دوره ام حداقل 13 روز طول بکشه. چندین بار دکتر رفتم؛ دارو استفاده کردم اما فایده نداشته. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایین

پاسخ مدیر 1397/11/28

جواب: تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بفرستید.

سوال 1397/03/16

ناشناس

پنجشنبه 26 آبان 1390 - 10:46

سوال:

momkene lotfan man ba niloo nevisandeye in mataleb be soorate mostaghim dar tamas basham

lotfan be man mohabat konid va be emaile man shomare tamase eshono ya emaileshono bedid merc

جواب:

برایتان یک email فرستادم

 

عضو نیلو

دوشنبه 28 آذر 1390 - 12:02

 

سوال:

سلام .خسته نباشید .اینکه گفته میشو د پریدی ها دردناک موجب عدم باروری میشود درست است؟آیا واقعا این مسئله ربطی به بارداری دارد؟

جواب:

دیسمنوره اصطلاحی است که پزشکان برای انقباضات دردناک قاعدگی به کار می‌برند. شدت علایم این مشکل از یک فرد به فرد دیگر، متغیر است و حتی در یک خانم نیز ممکن است از یک قاعدگی به قاعدگی دیگر متفاوت باشد. با بالا رفتن سن و به دنیا آوردن بچه علایم این مشکل کمتر می‌شود.

انواع دردهای قاعدگی

درد قاعدگی ممکن است اولیه یا ثانویه باشد.

نوع اولیه آن با اختلال جسمی همراه نیست و معمولا بعد از سه سال از شروع قاعدگی رخ می‌دهد.

نوع ثانویه آن به علت یک بیماری زمینه‌ای مثل اندومتریوز یا فیبروئید رحم رخ می دهد.

در دیسمنوره اولیه، شدت انقباضات دردناک رحم با افزایش سن کمتر شده و اغلب بعد از حاملگی ناپدید می‌شود.

ولی در نوع ثانویه، کنترل انقباضات دردناک رحم، فقط با درمان بیماری زمینه‌ای امکان‌پذیر است. بنابراین در بعضی مواقع ممکن است در نوع ثانویه ناباروری ایجاد شود که با درمان بیماری زمینه ای ناباروری هم درمان می شود.

 

روجی

دوشنبه 22 اسفند 1390 - 10:05

 

aya emkane bardari dar dokhtaran ba pardeye bekarat vojod darad?

 

الهام59

شنبه 19 فروردین 1391 - 12:29

 

سوال:

با سلام . من مدت 3 ماه لتروزول مصرف كردم . اما باردار نشدم . ولی از ماه بعد تا كنون كه 6 ماه می گذره علایم پریود مثل درد پستان و قولنج در من از حدود ده روز قبل از شروع پریودم شروع می شه . در سونوگرافی هم رحم و تخمدانها سالم نشان داده شد . علت چیست؟

جواب:

تمام آزمایش ها و سونو هایی که تا به حال انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

الهام59

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 10:29

 

سلام آز هورمونی روز 3 و 21 پریودم دادم . نتیجه:

TSH : 1/99

LH : 3/91

FSH DAY3 : 5/37

LH/FSH RATIO : 0/73

PROLACTIN LTH : 19/8

PROGESTERONE : 11/11

سونو رنگی : حدود استخوان های مشهود در كاویتی لگن نرمال می باشد . دانسیته های اوپاك و تیپ كلسیفیه بصورت پاتولو‍‍ژیك در كاویتی لگن مشاهده نمی گردد . به علت ریفلاكس ماده حاجب كاویته رحم ضعیف ظاهر و لوله فالوپ رویت نشد .

سونو روز سوم : رحم با ابعاد 65*35 MM و اكوی میومتر CORSE مشهود است . اندومریال LINE نازك و خطی است . تخمدان ها با ابعاد و اكوی نرمال حاوی فولیكول های ریز 3-4 MM می باشد . ادنكس ها فاقد ضایعه پاتولوژیك و كلدوساك خلفی فاقد مایع است.

جواب:

آزمایشات شما که مشکلی را نشان نمی دهد ولی احتمال چسبندگی لوله ها وجود دارد.

 

الهام59

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 10:30

 

PROGESTERON DAY21 :11/11

 

الهام59

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 10:34

 

پریودهای من منظم و 28 روزه است .

 

لیلا

یکشنبه 27 فروردین 1391 - 11:29

 

سوال:

منفی بوده

جواب:

منظورتان این است که نرمال بوده، یعنی مقاومت انسولینی ندارید، هورمونهای آندروژن طبیعی است ؟؟؟؟

پس نباید مشکل تخمک گذاری داشته باشید و سطح پروژسترون خونتان باید روز بیست و یکم بیشتر از 5 نانوگرم بر لیتر شود.

 

لیلا

جمعه 1 اردیبهشت 1391 - 15:09

 

سوال:

خیلی ممنونم از لطفتون یعنی امیدی هست که بتونم باردار بشم میتونم مشکلی که دارم حل میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

جواب:

انشالله

 

لیلا

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 10:23

 

سوال:

سلام میخواستم بدونم آیا کیست رحم هم وجود داره ؟

خیر، احتمالأ منظور فیبروم رحم هست

آیا این کیست به پریود نشدن مربوط هست؟

خیر

آیا دلیل باردار نشدن وجود این کیسته ؟

خیر

 

لیلا

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 23:53

 

سوال:

ممنونم.

من الان 4 ساله ازدواج کردم ولی نتونستم باردار بشم پیش چندین دکتر هم رفتم ولی فایده ای نداشت همه میگفتن تنبلی تخمدان دارم ولی با دارو رفع نشد.تا اینکه یکی از دکتر های که تهران اومده بودم گفت چربی گرفته رحمت و گفت بایه عمل اون چربی رو برمیداریم آیا اون عمل کمکی به من میکنه ؟آیا دلیل پریود نشدن هم وجود این چربی که دکتر میگه ؟از هر نظر دیگه ای هم آزمایش دادم مشکلی نداشتم .من عاشق بچه ام آیا با این مشکلی که من دارم میتونم بچه دار بشم

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایی که تا کنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

لیلا

پنجشنبه 24 فروردین 1391 - 13:23

 

سوال:

سونوگرافی ترانس ابدومینال وترانس واژینال:

رحم شکلو اندازه ی طبیعی دارد

درسرویکس وکانال اندوسرویکال ضایعه فضاگیر رویت نگردید

ابعاد رحم در برش میدساژیتال28*76وضخامت آندومتر7میلی متراست

تخمدانهای تیپ P.C.O می باشند ابعاد تخمدان راست 27*46وچپ 29*40 میلیمتر میباشد

بزرگترین فولیکولهای موجود رد تخمدان راست به قطر 6و در سمت چپ 7 میلی متر است

آزمایشها:

T.S.H:2.3

Prolactin:16.2

PH6.0

exoocervical prelevment :24-22 spermatozoa with poor mobility &structure present

و

endocervical pre levment :22-20

عکس هم از لوله های رحم گرفتم که درآن مشکلی نداشت و همه چی طبیعی بود اگه لازمه تا بنویسم

جواب:

تست های هورمونی شما در روز سوم نتیجه اش چیست؟

 

الهام59

چهارشنبه 23 فروردین 1391 - 10:33

از محبت و توجه شما كمال تشكر رادارم . یك دنیا ممنون

 

شیرین

سه شنبه 12 اردیبهشت 1391 - 07:41

 

سوال:

سلام من یه سوالی دارم که در قسمت سندرم تخمدان پلی کیستیک هم نوشتم جوابشم خوندم نتهی بعدا یه سوالی کردم که بهم جوابی داده نشده ممنم میشم اگه میتونین بهم کمک کنین: من روز 3 پریود رفتم سونو و اینو نوشتن تو برگه : تخمدانها دارای سایز نرمال هستند اما دارای غولیکولهای ریز. حالا میخام بدونم این فولیکولها همون کیستهها هستند یعنی pcoبودن منو نشون میده یا این فولیکولها در روز خاصی آزاد میشه و تخمک میشه؟ اگه اینجوریه من کی برم سونو که از وجود یا عدم وجود کیس مطمىن شم؟ منظورم همین pco بودنه که روز چند پریود برم سونو؟ که ببینم آیا pco هستم یا نه؟ پریودهام 30 روز 31 روزه...

جواب:

روز 13 یا 14 سیکل سونو انجام دهید.

 

شیرین

پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 - 17:44

 

سوال:

از اینکه جواب سوالمو دادیم بسیار ممنونم خیلی گیج شده بودم. یه سوال دیگر هم دارم من آزمایش توکسو و هپاتیت و سرخجه دادم برای آمادگی قبل از بارداری این شد نتیجه :

rubella igg 47.51 در متد elisaکهبالای ده نوشته + مال منم بالای ده شده و کنار عدد نوشته H

rubella igm 0.18 که تو رنج منفی قرار داره. toxo igg 1.75 و toxo igm 0.21 و Hbs Ag شده کمتر از 1.0

که هم در متد elisa هست و در رنج منفی. اما اولی rubella igg + شده من یادم نمیاد که واکسنشو زدم یا نه؟ مامانم هم میگه فک کنم تو بچگی گرفتی اما مطمىن نیس الان من باید چکار کنم؟ نیاز به زدن واکسن یا مصرف داروی خاصی هست؟ چون میخوام برای بارداری اقدام کنم.. قبلا...

جواب:

در سال 85 در طرح کشوری تمام دختران و زنان بین 15 تا 35 سالگی این واکسن را مجدد زده اند. و مثبت بودن آن در شما نشانه آن است که بدنتان نسبت به این ویروس ایمن است.

 

مشکاة

پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391 - 17:58

 

سوال:

با سلام و ادب. من 28 سالمه و 4 سال است که ازدواج کرده ام. در ماههای اول با قرص جلوگیری میکردم. و بعد با کاندوم این کارو ادامه دادیم. ولی حدود یکسال و نیم پیش فقط برای یک دوره یکماهه، از سیپروترن کامپاند بهمراه استروژن 1.25 استفاده کردم که سریع قطعش کردم و بعدش دوباره با کاندوم جلوگیری رو ادامه دادیم. مشکلی که برای من پیش اومده اینه که از یکسال و نیم پیش تا به الان من همیشه دو سه روز قبل قاعدگیم، لکه بینی دارم. که خیلی خیلی مختصره و بعدش یکهو تبدیل به پریود میشه که این پروسه جمعا حدود 10 روز طول میکشه. میخواستم بپرسم که آیا راهی برای درمان لکه بینی های من وجود...

جواب:

باید توسط یک متخصص زنان ویزیت شوید تا احتمال اختلالات هورمونی و کم خونی بدقت بررسی شود.

 

مریم

دوشنبه 1 خرداد 1391 - 11:18

 

سوال:

سلام.من 5 ماهی است که قاعدگیم در حد ؟؟؟ شده سونو داخل و خارج رحم و ازمایش هورمونی نرمال است.38 ساله

چه نوع دیگر ازمایش احتیاج دارم.جه بررسی دیگه لازم هست؟لطفا راهنمایی کنید.

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایتان را بنویسید.

 

آندیا

پنجشنبه 4 خرداد 1391 - 06:15

 

سوال:

سلام،من پریود های نامنظمی دارم.جوری که یهو دو ماه پریو د نمی شم،یا تو یک ماه دو بار پریود می شم.دکتر زیاد رفتم گفتن که طبیعی هیچ مشکلی نداری.می خواستم بدونم من اگه بخوام حامله بشم برام مشکل ساز می شه یا نه.با ید چی کار کنم.ممنون.

 

جواب:

تمام تست هایی و سونو هایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

ندا

سه شنبه 16 خرداد 1391 - 13:31

 

سوال:

با سلام

من 28 سال دارم w.b.c که گلبولهای سفید هست 3.4 هست که پایین تر از حد طبیعی هست می خواستم بدونم برای بارداری به مشکل بر نمی خورم.در ضمن در ازمایشم hypochromia که نمی دونم چی هست مثبت بود .لطفا راهنماییم کنید اگر مشکلی در بارداری ایجاد می کند چکار کنم؟

ممنون از شما

جواب:

گاهی اوقات بدلیل وجود یک سری بیماریهای ویروسی می تواند سطح گلبولهای سفید کاهش یابد که توصیه می شود که یک ماه بعد مجدد تکرار کنید.

 

ندا

سه شنبه 16 خرداد 1391 - 13:41

 

سوال:

در ضمن یادم رفت بگم من در تیر ماه 90 ( زونا) گرفتم که نشان داد دفاع بدنم پایین هست ازمایش دادم برای بارداری:

toxo anti(igg) 2.1

igm;0.3g

rubeiia anti:(igg) 2.4

igm:0.3

cmv anti; igg:0.2

igm:0.6

لطفا راهنمایی کنید واکسنهایی که قبل از بارداری باید بزنم چی هست.

ممنون

جواب:

تست rubeiia anti:(igg) 2.4 را با نرمال ازمایشگاه مقایسه کرده و اگر منفی بود باید واکسن سرخجه بزنید.

 

ندا

دوشنبه 22 خرداد 1391 - 08:53

 

سوال:

سلام

خیلی وقت هست حدود 3 سال که گلبولهای سفیدم کم هست سال 90 زونا گرفتم اول پایینتر بود 2.9 حالا 3.4 برای بارداری مشکل ایجاد می کند؟

جواب:

بهتر است یک مشاوره هماتولوژی با یک متخصص خونشناسی انجام دهید.

 

Saare

یکشنبه 28 خرداد 1391 - 09:23

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید .من پریود های نامنظمی دارم.طوریکه هر دو ماه یا سه ماه پریو د نمی شم . البته خواهر بنده هم مانند من است . و دکتر هم که رفتم به من گفتن مشکلی نیست ممکن است این مسئله ارثی باشد . متاسفانه بعلت پریود نشدن اکثرا زود رنج و تند خو می شوم این مسئله خیلی مرا اذیت می کند . باید چیکار کنم ..

جواب:

هر گونه آزمایش و سونویی که تاکنون کرده اید برایم بنویسید.

 

یاسمین

شنبه 3 تیر 1391 - 09:10

سوال:

باسلام من31ساله 13ساله ازدواج کردم نازایی دارم زایمان هم نداشتم به علت pcoوتنبلی تخمدان سال گذشته بعد از عمل لاپاراسکوپی وهیستروسکوپی سونو اندازه رحم را102نشان داده ودرزمان قاعدگی خونریزی شدید دارم طوری که با دارو بند میاد الان هم اندازه رحم 102است دکتر گفته مشکلی نیست وداروی لتروزول برام نوشته 1-ایا بزرگ شدن رحم واقعا مشکلی نیست؟ 2-من میخوام ماه اینده ivf انجام بدم ایا با این وضع جواب میده ؟

جواب:

تمام تست ها و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

یاسمین

دوشنبه 5 تیر 1391 - 06:36

 

سوال:

باسلام من دو بار باردار شدم اولی سقط خود بخود دومی پوچ وکورتاز شد (کلومیفن متفورمین بروموکتبین)2بارiuiشدم بی نتیجه واینکه تخمدانم اب اورد ودیگه ادامه ندادم تا19ماه قبل برای عمل لاپارا وهسترو به یزد رفتم بعد برای 3ماه کلومیفن داد همون مرحله اول به خونریزی شدیدافتادم سونو اندازه رحم را102نشان دادوبعد از اون تاحالا هرچه که پریود میشم خونریزیم زیاد وخیلی دیر قطع میشه اینماه دکتر رفتم دکتر گفت بزرگ بودن رحم مشکلی نیست لتروزول وامپول hmg داد الان ترس دارم مصرف کنم ایا مشکلی نیست؟ سونو های من مشکل ضعیف بودن فولیکولها را نشان میدن (روز 14بامصرف محرکها...

جواب:

آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

یاسمین

سه شنبه 6 تیر 1391 - 09:05

 

سوال:

سلام خسته نباشید

فیبرم رحم باچه دستگاه یا ازمیشی مشخص میشه وعلامتش چیه؟

جواب:

با سونوگرافی ، درد شکمی و اختلالات پریودی (گاهی)

 

شیوا

پنجشنبه 15 تیر 1391 - 14:25

 

زنی 28 ساله هستم مدت زیادی است نزدیکی ندارم از اول بلوغ تا حدود 6 ماه پیش که به ترکیه سفر کرده امپریود منظمی داشتم ولی بعداز مراجعت وسکونت در این کشور پریود من با نامنظمی مواجه شده به طوریکه مدت 3 ماه است پریود نمی شوم به دکتر مراجعه کرده ام ولی تمام سونوگرافی وآزمایش خون بنده نرمال بوده است برای اینکه پریود شوم قرص تجویز کرده اند ولی با مصرف این قرص بنده هنوز پریود نشده ام نمی دانم چکار کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

 

یاسمین

جمعه 16 تیر 1391 - 22:42

 

ایا مصرف لوتیروکسین برای بزرگی تیرویید وتی اس اج بالا وتی 3 وتی 4نرمال می تواندبا تغییر دروضعیت هورمونی بدن باعث ایجادسرطان پستان یا کیست پستان شود دومورد درفامیل شاهدبوده ام یل نگرانم

 

الهه

شنبه 31 تیر 1391 - 19:43

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید هفت سال ازدواج کردم فقط دو سه ماه اوایل ازدواج جلوگیری با قرص داشتم پریودهایم کاملا منظم عکس رنگی و لاپارا انجام دادم باز هم سالم و مشکلی نداشتم شوهرم آزمایش داد سالم بود و هیچگونه مشکلی نداره از قرصهای مختلف و آمپولها استفاده کردم ولی تا حالا موفق به بارداری نشدم ولی نا گفته نماند من کم خونی دارم خواهش اگه راه حلی غیر از کاشت وجود داره بهم بگویید با تشکر

جواب:

تمام تست های و سونوهایی که تا کنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

شهرزاد

شنبه 14 مرداد 1391 - 14:04

 

سوال:

سلام 26 سالمه 6 ساله ازدواج کردم از زمان مجردی قاعدگی من نامنظم بوده وهست حتما باآمپول پرژسترون عادت میشم 1 سالم هست که جلوگیری ندارم ولی باردار نمیشم البته دارای پلی کیستیکم هستم

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

باران

جمعه 17 شهریور 1391 - 12:56

 

سوال:

با سلام و خسته نباشید،من 28 ساله و مجردم و دارای قد 165 و وزن 69 کیلو می باشم و قاعدگی بدون درد و تقریباً منظم دارم ولی حدود سه ماهه که 3تا4 روز قبل و بعد از (دوره شش روزه )پریودم لکه بینی دارم و اخیراً موهای صورت و سینه و زیر چانه ام مانند موی مردانه زبر شده است و دچار پر مویی صورت نیز شده ام ( رشد موی صورت هفتگی و زبر) ، این موارد می تواند از علائم تخمدان پلی کیستیک یا دیگر بیماری های رحمی (زنان) باشد یا خیر؟

با تشکر از راهنمایی های شما

جواب:

احتمالش وجود دارد و توصیه می کنم سریعتر با یک متخصص زنان مشورت کنید.

 

مریم

دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:27

 

سوال:

salam

man az dorane 2khtari sikl haye dardnak dashtam. pas az ezdevaj behtar shod vali baaz gahy aziyat mishodam ta vaghty ba sono famidam kist daram.az noe dermooyid (nimi solid nimi liquid)

doktor goft mitunam bardar besham chon tokhmak ham dar sono ha salem bodan. sikl e monazam daram. 27/28 rooze. faghat moshkel ine k 2,3 rooz aval lake bini daram badesh khoonrizi.

hala 3 mahe hamon rozhaye 10-16 sikl k ehtemale tokh,mak gozary ziyade nazdiki daram, vali bardar nashodam.

aya ellatsh vojude kiste?

جواب:

تمام آزمایشاتی که تاکنون انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

Ghazzale

پنجشنبه 27 مهر 1391 - 07:55

 

سوال:

سلام و روز بخیر

دختری 21 ساله هستم که مدت نزدیک به 6 ماه هست که سیکل قاعدگیم 1 ماه و نیمه شده یعنی تقریبا 42 روز یک بار !

تقریبا توی این مدت هم ریزش شدید مو داشتم.

می خواستم بدونم ریزش مو به این موضوع ارتباط داره یا خیر و اینکه این طولانی بودن سیکل من نیاز به پیگیری و آزمایش داره یا خیر ؟

خیلی ممنون.

جواب:

بله ، باید از نظر اختلالات هورمونی و سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرید.

 

Ghazzale

جمعه 12 آبان 1391 - 14:23

 

سوال:

سونوگرافی رحم و تخمدان:

رحم دارای ابعاد و اکوی طبیعی است( ابعاد رحم 68×34×22)

آندومتر دارای ضخامت 3.5 و اکوی طبیعی است و درون کاویته رحم ضایعه فضاگیر مشهود نیست.

تخمدان ها بزرگتر از حد نرمال و حاوی فولیکهای ریز پریفرال هستند که مطرح کننده PCOD می باشد و درون آنها ضایعه کیستیک یا تومورال مشاهده نشد.

RO: 40*34*27

LO:38*34*22

مایع آزاد در کولدوساک خلفی مشاهده نشد.

جواب:

مبتلا به تخمدان پلی کیستیک بوده و بهتر است کلیه تست های هورمونی در روز سوم سیکل را انجام داده

 

مریم

شنبه 29 مهر 1391 - 07:38

 

سوال:

ba salam liste azmayeshat:

Glucose (Fasting) 101

Toxo IgG (ECL) 0.1

Toxo IgM (ECL) Negative

Listeria IgG (IF) 1/1000

Rubella IgG. (EIA) 66.0

Rubella IgM. (EIA) 0.05

T3 (ECL) 1.3

T4 (ECL) 9.1

TSH (ECL) 5.69

Color Yellow WBC /hpf 12-14 & rare clumps

Appearance Clear RBC /hpf 6-8

Blood (RBC) # (+) Epithelial Cells Few squamous

Urobilinogen Negative Casts /lpf None

Bilirubin Negative Crystals None

Protein $ Negative Bacteria Mod.

Nitrite Negative Mucus Sl. amount

Ketones Negative

Glucose Negative

Reaction PH 6

Specific Gravity 1.020

Leukocytes # (++)

CEA (ECL) 1.1

CA 125 (ECL) 15.7

albate azmayesh Thyroid mojadad tekrar shod.

motasefane monshy e doktor khodesh azmayeshato chek kard va be doktor neshon nadad!

جواب:

کمی عفونت ادراری داری و اگر TSH تان بعد از تکرار نرمال شد جای نگرانی وجود ندارد.

 

مریم

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 08:59

 

سوال:

zemne arze tashakor az shoma

javabe teste mojadade thyroids:

T4: 10.3

T3: 0.9

TSH: 3.1

جواب:

جوابتان که خوب است و نگران نباشید.

 

مریم

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 13:24

 

سوال:

ba tashakor faravan

peyrove message haye ghabli, aya emkan dare k vojud ofoonat edrary ya vajani, baese jologiry az bardary shavad?

جواب:

عفونت واژن بله ولی در مورد عفونت ادراری خیر.

 

مریم

یکشنبه 7 آبان 1391 - 06:14

 

سوال:

merci

ofoonate vajani faghat az rahe moayene pezeshk moshakhas mishe?

ya ba azmayesh edrari?

جواب:

معاینه و کشت واژن

 

مریم

دوشنبه 15 آبان 1391 - 08:07

 

سوال:

ba salam

mikhastam beporsam aya ekhtelalate hormony va dir barvary mitune dar natije asarate noise va parazit bashe?

جواب:

بله می تواند

 

رها

شنبه 27 آبان 1391 - 16:30

 

سوال:

خسته نباشید. من الان 3 ماهه که پریود نشدم. البته از اردیبهشت قاعدگی من نا منظم شد، در تیر ماه 2 سری آمپول پروژسترون زدم به فاصله ی 7 روز، و بعد از 10 روز از تزریق سری دوم پریود شدم.

بعد از اون از ابتدای شهریور تا به حال پریود نشدم، 15 روز پیش آزمایش خون دادم که جوابش به این صورت بود:

TSH: 4.04

LH : 1.4

FSH: 6.53

Beta Hsg

دکتر برام دو تا آمپول پروژسترون نوشت که زدم. ولی با گذشت 10 روز باز هم پریود نشدم.

2 روز پیش آزمایش مجدد دادم با این جوابها:

LH: 0.64

FSH: 2.60

Prilactin: 3.6

(چندین بار سونوگرافی هم کردم که مشکلی رو نشون نداده.)

می شه گفت احتمالا مشکل عدم قاعدگی من چیه؟

(قبلن...

جواب:

جواب سونوهایی که تاکنون انجام داده اید را دقیق برایم بنویسید.

 

رها

یکشنبه 28 آبان 1391 - 10:07

 

سوال:

آخرین سونوی من:

Pelvis Sonography:

Urinary Bladder shows normal wall thickness with normal mucosa. No evidence of bladder mass or stone.

Uterus is normal in size and shows empty utrine cavity.

No utrine mass.

Both OVARIES are normal in size and shows no evidence of cystic or solid mass. free CUL-DE-SAC mass. Free CUL-DE-SAC noted.

ضمن اینکه دکتر امروز با دیدن جواب آزمایشم برام ام آر آی نوشت، و هم چنین 20 عدد قرص مدروکسی پروژسترون.

آیا جواب آزمایشهای من نشون دهنده ی مشکل هیپوفیزیه؟ دادن ام آر آی لازمه؟ چون پرولاکتین من که بالا نیست.

من خیلی نگرانم. چون علتشو نمی دونم. آیا باید قرصها رو بخورم؟ ام آر آی لازمه؟

جواب:

چون مشکلی در سونوگرافی دیده نشده به احتمال زیاد دکتر برای پی بردن به علت بیماری نیاز به انجام کارهای بیشتری دیده است. به پزشکتان اعتماد کرده و به توصیه هایش عمل کنید.

 

تمنا

یکشنبه 26 آذر 1391 - 15:48

 

سوال:

سلام من هفت ساله ازدواج کردم شوهرم سال 84 واریکوسل داشت عمل کرد تا یکسال تحت درمان بود ولی نتیجه ای نداد البته همش خوب شده فقط میگن حرکتش کنده دوبار آی یو آی کردم نشد و دو بار هم آی وی اف بازم نتیجه نداد.خود من هم هیچ مشکلی ندارم لاپراسکوپی یزد هم انجام دادم گفتن مشکلی نداره نمیدونم چرا آی وی اف جواب نمیده قبل آی وی اف سونو که انجام میدن میگن رحم آمادگیه خوبی داره لطفا راهنماییم کنید دیگه نمیدونم چیکار کنم البته ده تا جنین فریز شده هم دارم .مرسی.

جواب:

تمام آزمایشات و سونوهایی که انجام داده اید را برایم بنویسید.

 

مریم

دوشنبه 27 آذر 1391 - 09:06

 

سوال:

سلام ضمن تشكر از شما یك سوال داشتم

اگر واقعا تا 4 روز اسپرم زنده می ماند پس چرا میگن یك شب در میان باید نزدیكی كنید برای بارداری؟

جواب:

بدلیل زنده ماندن کمتر از 24 ساعته تخمک