وجود خون در مدفوع نوزاد

وجود خون در مدفوع نوزاد


بدون شک، همه‌ی پدر و مادرانی که در مدفوع نوزاد خود خون مشاهده کرده‌اند در ابتدا وحشت‌زده شده‌اند. دلایل این مشکل از مسائل ساده تا حاد را در بر می‌گیرد؛ پاسخ آلرژیک و عفونت و گاهی حتی شیر مادر می‌توانند از دلایل ظهور خون در مدفوع باشند.


دلایل وجود خون در مدفوع

 

1. مصرف بیش از اندازه شیر مادر: شیر مادر بیش از حد می‌تواند دستگاه گوارش نوزاد را ملتهب کند و خون‌ریزی ایجاد کند. عدم تحمل لاکتوز عامل اصلی بروز این مشکل در نوزاد است.

 

2. عفونت: عفونت‌های مختلفی می‌توانند باعث بروز خون در مدفوع نوزاد شوند. بچه‌ها مستعد ابتلا به عفونت‌های مختلف هستند. برخی از باکتری‌ها خون در مدفوع ایجاد می‌کنند. اسهال خونی همیشه باعث نگرانی‌های زیادی می‌شود و نیاز است که پزشک، نوع عفونت را تشخیص دهد. در صورت وجود اسهال خونی یا احتمال وجود عفونت در بدن نوزاد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

3. پاسخ آلرژیک: شیر و شیر خشک، هر دو حاوی پروتئین‌های مختلف و موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در دستگاه گوارش نوزاد شود. التهاب ناشی از مصرف این مواد ممکن است باعث ظهور خون در مدفوع شود. ماده‌ی مخاطی نیز می‌تواند به‌همراه مدفوع از بدن دفع شود.

 

4. زخم در سینه‌ی مادر: تغذیه از شیر مادر معمولا باعث التهاب نوک سینه‌ی مادر می‌شود و خراش و خون‌ریزی ایجاد می‌کند. نوزاد در چنین شرایطی، ناخواسته این خون را می‌بلعد و در روند گوارشی، این خون به مدفوع می‌رسد. پزشک می‌تواند آزمایش ساده‌ای انجام دهد تا تعیین کند که خون دفع شده برای مادر است یا برای نوزاد!

 

5. یبوست: چند بار در روز اجابت مزاج داشته باشند یا چندین روز هیچ اجابت مزاجی نداشته باشند. یبوست باعث سفت شدن مدفوع می‌شود و عبور آن در روده را سخت می‌کند. سپس، مدفوع در انتهای روده‌ی بزرگ کشیده می‌شود و خراش یا پارگی در سطح روده ایجاد می‌کند و به‌همین سبب در مدفوع خون روشنی دیده می‌شود.

 

6. خراش مقعدی: مدفوع خشک یا قرار دادن نامناسب تب‌سنج رکتومی در مقعد می‌تواند باعث ایجاد خراش در مقعد شود. خون ناشی از این موضوع، کم و قرمز روشن است. این خون به‌همراه مدفوع دفع می‌شود یا به تنهایی در پوشک نوزاد دیده می‌شود. انقباض در باسن معمولا ممکن است خراش کوچکی در سطح پوستی مقعد ایجاد کند. اصطلاح پزشکی این مشکل، فیشر نام دارد که معمولا طی یک یا دو روز بهبود می‌یابد.

 

7. دلایل دیگر: بیماری کولیت، نام تخصصی التهاب روده‌ی بزرگ است. این مشکل می‌تواند به‌دلیل عفونت (ویروسی یا باکتریایی)، اختلالات مادرزادی متابولیسم و گوارش و کم‌آبی جدن بدن بروز کند و به ظهور خون در مدفوع منجر شود.

 

در هم رفتگی روده نیز یکی از دلایل جدی مشکل خون در مدفوع است که طی آن یک قسمت از روده در بخش دیگری از آن می‌پیچد. سپس، روده ملتهب می‌شود و خون از دست می‌دهد. این مسئله، یک مورد اورژانسی است. مدفوع تیره یا ژله‌ای به همراه گریه‌های شدید نوزاد معمولا در چنین شرایطی دیده می‌شود. گاهی، خون موجود در پوشک نوزاد از ادرار او است. یک آزمایش ساده‌ی پزشکی به‌راحتی می‌تواند منشأ این خون را مشخص کند.

 

تشخیص آزمایشگاهی

درخواست آزمون آلرژی کنید اگر مشکوک به آلرژی هستید، برای تعیین آنتی ژن اختصاصی IgE پروتئین شیرگاو، آزمایش درخواست کنید، اما به خاطر داشته باشید چون هیچ آزمون تشخیصی اختصاصی برای آلرژی غذایی غیروابسته به IgE وجود ندارد برای بررسی درستی این تشخیص باید به طور آزمایشی ۶ ۲ هفته از مصرف شیر گاو و محصولاتی که حاوی شیر است، خودداری شود.

 

 

درمان خون در مدفوع نوزاد

نوع درمان کاملا به‌علت ایجاد مشکل بستگی دارد.

یبوست را می‌توان با افزودن شربت کارو به شیشه‌ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد و یا داروهای نرم کننده مدفوع مثل لاکتولوز به‌ منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود. همینطور می توانید یک ژل بی حس کننده برای درمان یبوست یا شقاق استفاده کنید.

 

استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک‌های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله‌ای مانند به ارزیابی پزشک و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده را به‌حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ را به‌همراه خواهد داشت

 

 

هشدار

مدفوع روان ژله‌ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه‌ای از درهم رفتگی روده به شمار می‌رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان‌دهنده‌ی عفونت جدی است. اگر نوزاد بی‌توجه و بی‌حال شده است یا به‌نظر می‌آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه‌ی این نشانه‌ها می‌توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

 

اگر نوزاد خوشحال است، به‌خوبی غذا می‌خورد، تب ندارد و به‌نظر نمی‌آید که درد خاصی داشته باشد، مشکل او خوش‌خیم و محدود است. تب، درد شکمی، پریشانی و اسهال خونی نیازمند مراجعه به پزشک یا اورژانس است.

 

توجه

توجه شود که باید تشخیص دهید که آیا لکه واقعا خون هست یا خیر. وجود کریستال های اورات در مجاری ادراری می تواند سبب لکه های قرمز روی پوشک شود، اما از نظر بالینی مهم نیست. داروهایی نظیر ریفامپین که در ادرار ترشح می شود، می تواند سبب قرمز رنگ شدن ظاهر مدفوع شود.

 

وجود خون قرمز روشن، هنگام خشک کردن یا روی پوشک (بدون این که با مدفوع مخلوط شده باشد) بیانگر خونریزی از ناحیه مقعد است. اگرچه یبوست و شقاق مقعد معمولا همراه وجود خون در پوشک وجود دارد، یبوست شایع ترین دلیل خونریزی رکتال پس از دوران نوزادی است، صرف نظر از این که آیا شقاق مقعد قابل رویت است یا خیر. شقاق همراه با یبوست معمولا به دلیل زور زدن کودک یا گریه همراه با درد هنگام دفع مدفوع است؛ در مقابل، پولیپ های رکتال با خونریزی های مکرر بدون درد خواهد بود.

 

با وجود خون مخلوط شده به مدفوع باید به درهم فرورفتگی روده ها مظنون شد. موکوس های خونی رنگی که دفع می شوند اصطلاحا به نام ژله توت فرنگی توصیف می شوند؛ ممکن است سابقه کولیک شدید حمله ای و رنگ پریدگی دوره ای وجود داشته باشد. اگر مدفوع خونی تیره تر از طبیعی یا حتی سیاه رنگ (با فرض این که به کودک مکمل آهن داده نشده باشد) وجود داشته باشد، احتمال این که خون از قسمت های بالاتر دستگاه گوارش باشد، بیشتر است. مثلا این خونریزی ممکن است به دلیل ازوفاژیت ثانویه به ریفلاکس، گاستروانتریت شدید، دیورتیکولیت مکل یا یک کیست دوپلیکاسیون باشد. در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند، شقاق نوک سینه می تواند منجر به خون تیره در مدفوع نوزاد شود.

 

در مورد قوام، تکرر و رنگ مدفوع سوال کنید. اگر مدفوع زیاد و نرم تر از معمول بود، ممکن است به دلیل کامپیلوباکتر یا عفونت شیگلا یا سایر عفونت های باکتریایی مثل کلستریدیوم دیفیسیل باشد. آخرین موردی که باید به آن شک کرد استفاده از آنتی بیوتیک ها است. در مواجهه با گاستروانتریت ویروسی، خونریزی بسیار نادر است. همچنین باید در مورد این که آیا سایر اعضای خانواده با این مشکل درگیر شده اند و مسافرت های اخیر نیز سوال کنید.

 

معاینه عمومی انجام دهید به دنبال علایمی چون کبودی باشید. کبودی ممکن است نشان دهنده اختلال خونریزی دهنده عمومی باشد. همچنین کودک را از نظر کم خونی به دنبال از دست دادن طولانی مدت خون یا از نظر کم آبی به دلیل استفراغ و اسهال بررسی کنید.

 

شکم را معاینه کنید توجه کنید که آیا مدفوع قابل لمس یا نفخ وجود دارد یا خیر؛ و در آخر، بسته به وضعیت بالینی کودک و وجود استفراغ (اغلب آلوده به صفرا) این مشکل ممکن است به دنبال چرخش نابجا و پیچش روده باشد. در این صورت در لمس یک توده سوسیسی شکل در قسمت راست بالایی شکم لمس می کنید که نشان دهنده درهم رفتگی روده ها است.

 
سایر مقالات

پرسش و پاسخ

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام نوزاد من سه ماهش درمدفوعش لکه های خونی و خلطی شکل هست میشود راهنمایی کنید

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی ندارد ولی بهتر است با متخصص اطفالش صحبت کنید و در صورت لزوم از نظر آلرژی و یا آلودگی احتمالی بررسی اش کنید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام نوزاد ۲ ماهه و نیمه دارم که در مدفوعش کمی خون دیدم و مدفوعش غلیظ تر از همیشه هم بود ایا مشکلی داره؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی نیست ولی درصورت ادامه یافتن با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/16

سئوال: سلام سال نو مبارک من دخترم 4ماهشه الان 2بار داخل مدفوعش یه رگهای خونی دیدم ولی حالت ژله ای بوده مشکلی نداره؟

پاسخ مدیر 1399/01/16

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد جای نگرانی نیست ولی درصورت ادامه یافتن با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/14

سئوال: باسلام من بچه ام 6ماهش تموم شدلکه های خیلی کوچیک خون درمدفوعش ک ژله ای دیده شدآیاخطرناکه؟

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: اگر حال عمومی بچه خوب است جای نگرانی ندارد ولی در صورت تکرار بهتر است با پزشک اطفالش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/14

سئوال: سلام خسته نباشید دخترم شش ماهشه تبش بالا میره مدام سرش حبسه که بیشتر بخاطر دندون درآوردنشه ولی چندشبه همش اسهال خونیه وابکی

پاسخ مدیر 1399/01/14

جواب: اگر خوب شیر می خورد و بی قراری ندارد خیلی جای نگرانی ندارد در غیر اینصورت و مشاهده بی حالی سریع با پزشکش تماس بگیرید.

سوال 1399/01/09

سئوال: با سلام و خسته نباشید،بچه من دو ماهشه از دیروز اسهال با لکه های خونی داشته،دو روز پیش یبوست داشته ک مادرم دمنوش گل محمدی بهش داد،و تبدیل ب اسهال شد،دیشبم بهش ی گیاه ب اسم گل برنجاس دادن که بعد اون خون توش دیدم،ممکنه آلرژی باشه؟؟؟

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: امکانش هست ولی سریع با متخصص اطفالش تماس بگیرید، تا زمانیکه بچه سرحال است و خوب شیر می خورد خون در مدفوع خیلی اهمیت ندارد ولی اگر بی حال باشد و یا همراه با تب باشد باید سریع یک متخصص اطفال ببیندش.

سوال 1399/01/09

سئوال: سلام نوزاد ۵۰روزه ام تیکه تیکه مدفوع میکنه و مدفوعش آبکی شده خیلی هم بالا میاره میتونه دلیلش انگل باشه؟

پاسخ مدیر 1399/01/09

جواب: بعید است ولی اگر بی حال شده و یا همراه با تب است سریعتر با پزشک اطفالش صحبت کنید.

سوال 1399/01/08

سئوال: سلام نوزاد چهارماه دارم که قطره مولتی ویتامین خارجی بهش دادم قطره میم که داخل مدفوش رگهای خونی پیدا شده چه کار کنم

پاسخ مدیر 1399/01/08

جواب: آیا علایم بالینی خاصی نظیر گریه زیاد، تب ، آبکی شدن مدفوع و غیره هم دارد یا خیر. من بندرت حالت آلرژی نسبت به مولتی ویتامین را شنیده ام ولی باز هم اگر علایم دیگری به غیر از لکه های خون در مدفوع می بینید با متخصص اطفالش مشاوره کنید.

سوال 1399/01/07

سئوال: سلام شیرخواره پنج ماهه دارم بعضی وقت ها در مدفوع لکه خیلی کوچیک خون دیده میشود دلیلش چیه؟

پاسخ مدیر 1399/01/07

جواب: اگر حال عممومی بچه خوب است و خوب شیر می خورد خیلی جای نگرانی ندارد، ولی اگر علائمی دارد بهتر است با متخصص اطفالش صحبت کنید.

سوال 1399/01/06

سئوال: سلام نوزاد من یکماه است بعضی اوقات در مدفوع لکه خیلی کوچک خون است لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/06

جواب: بهتر است یک آزمایش مدفوع از نظر انگل و بررسی خون مخفی در مدفوع انجام دهید ، اگر مثبت بود باید با متخصص اطفالش مشورت کنید.

سوال 1399/01/06

سئوال: سلام پسر من ۹ماه شه اسهال شده اول تب داشت اما شدیدنبودفعلا تب نداره اما در ۲۴ ساعت بالا ۱۲ بار مدفون سبز رنگ کرده درمانگاه بوردم گفت قابل نگرانی نمی باشد دوتا پودر معلول خوراکی داد اما پسر نمیخوره آخرین بار مدفون کرد خونی بود باید چیکار کنم پسر خوب بشه لطفا کمکم بکو ممنون

پاسخ مدیر 1399/01/06

جواب: باید حتماً داروی تجویز شده را دریافت کند و در صورت لزوم سریع یک تست مدفوع هم بدهید. اگر تا فردا بعد از دریافت دارویش بهتر نشد با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

سوال 1399/01/03

سئوال: با سلام و تبریک سال نو. پسری دارم 2 سال و نیمه مدفوعش همیشه سفته و چندین بار هم تو مدفوعش خون دیده شده علت چیست لطفا راهنمایی و مشاوره دهید چیکار باید بکنیم

پاسخ مدیر 1399/01/03

جواب: اول چیزی که به ذهن آدم می رسد این است که میزان مایعات دریافتی اش کم است. مدتی مایعات بیشتری بنوشد و اگر مشکل برطرف نشد با یک متخصص اطفال مشورت کنید.

سوال 1398/12/13

سئوال: چرادختر‌۸ماه‌من‌درمدفوع‌خون‌دارد‌ایابستگی‌به‌غذای‌که‌میخوریم‌به‌دهنش‌زدیم‌دارد‌؟

پاسخ مدیر 1398/12/13

جواب: علل مختلفی از عفونت گرفته تا حساسیت ، بنابراین توصیه می کنم حتماً با متخصص اطفالش مشورت کنید.